Page 1

tr.bigpoint.com Rol oyunu daha çok Role-Playing Game olarak bilinen sanal ortamda bir karakterin gelişiminin sağlandığı oyun tarzıdır. Yani bir karakter aracılığıyla kendinizi sanal ortamda ki oyunlarda geliştirebildiğiniz oyunlara rol oyunları denir. Bu oyunların genellikle bir hikayesi olur ve her kullanıcı bu hikayenin baş rolüdür. Kim en üst seviyeye geliştirirse hikaye amacına ulaşır. Bu oyunlarda belirli kurallarda bulunur. Bu kurallara uymanız gerekmektedir. Kuralları takip ve kontrol eden bir GM ( Game-Master) bulunur. Bunlarda online oyun klasmanına girerek kullanıcılara yöneliktir. Yani çoklu kullanıcılarla oynanır. Mmorpg tabanlı oyunlar olarakta bilinen role-playing game yani rol oyunu ülkemizde de oldukça popüler bir haldedir.

Rol oyunları bir tür simülasyon egzersizleridir. Kullanıcının taktiksel ve kişisel alanda gelişimini sağlar. Rol oyunları ayrıca birlikte hareket edebilmeyi, gruplaşmayı kullanıcıya aşılar. Bu yüzden oldukça tercih edilebilir olan oyunlar genellikle çocuklar ve gençler tarafından tercih edilir. Onların daha çok ilgisini çeken bu tarz oyunlar bilgisayar tabanlı olarak oynanmaktadır. Mmorpg oyunları ücretsiz bir şekilde oynanmaktadır. Ama daha hızlı gelişim için parada ödenmektedir. Ülkemizde bu oyunlara karşı ilgi arttıkça ödenen para miktarlarıda artmaya başlamıştır. Bağımlılık yaratan bu tarz oyunlar kullanıcılar arasında rekabeti artırdığı için daha da popüler bir hale gelmiştir. Sürekli bir yarış içerisinde olunan bu oyunlara ödenen ücretlerin artmasını da sağlayan etken kullanıcılar arasında olan yarış. Herkes öne geçmek için belirli ücretler ödemektedir. Rol oyunu online olarak bir çok kullanıcıya, player a sahip bir durumda. Milyonlarca kullanıcıya sahip bu tarz oyunlarda sayılarını iyice artırmış durumda. Metin2, Knight Online ,Karahan olarak bildiğimiz bu oyunların dışında bir çok popüler oyun daha bulunmaktadır. Bu oyunların binlerce belki de milyonlarca kullanıcısı mevcut. Bu tarz oyunların temel amacı bir karakteri bu alanda geliştirebilmek ve en üst seviyeye çıkarmaktır. Yani bu oyun bir gelişim oyunudur. Karakterinizi ne kadar sağlam geliştirirseniz o kadar hızlı ilerlemektesiniz. Bu ilerlemenize yardımcı olan şey ise oyunda ücret ödeyerek aldığınız veya kullandığınız argümanlardır. Kısacası ücretsiz olarak oynanan bu oyunlara belirli ücretler ödemek sizin elinizde.


Çocuklar için vazgeçilmez bir aktivite olan oyunlar, bilgisayar çağında olmamız sebebiyle artık farklı bir boyut kazanmış durumdadır. Bunun üzerinde ailelerin tutumları da büyük ölçüde etkili olmaktadır. Artık sokağa çıkmayan çocukların olduğu günümüzde, birçok çocuk bilgisayar başında internet üzerinden oyun oynayarak vakitlerini geçirmektedir. Örneğin; rol oyunları da oynanan oyunlardan olmaktadır. Bu oyunla sayesinde çocuklar risksiz bir şekilde istedikleri biçimde oynayabilmektedir. Kız çocukları yeri geldiğinde bir anne gibi oyundaki karakteri yönlendirebilmektedir. Erkek çocuklarda genellikle bir savaş kahramanının rolünü üstlenerek oyununu oynamaktadır. Rol oyunları farklı biçimlerde ve hikayelerde internet üzerinde yer almaktadır. Bununla ilgili birçok oyun sitesi bulunmaktadır. Bunlardan birisi olan Bigpointx sitesi, en güzel rol oyunlarını ziyaretçilerine sunmaktadır. Bu oyunlar farklı kalitede ve hikayelerde olmaktadır. Ancak mantık olarak genelde aynı olmaktadır.


Rol oyunlarının eğlenceli vakit geçirmenin yanı sıra eğitici tarafları da olmaktadır. Örneğin; çocukların oynamaktan keyif aldığı doktor oyunları veya ameliyat oyunları sayesinde çocuklar küçük yaşlardan itibaren vücudunu tanıyabilmekte ve ne gibi işlevlerinin olduğu, ne kadar önemli olduğunu kavrayabilmektedir. Ancak bu fayda küçük bir kısmı oluşturmaktadır. Çocuklar genellikle bu tür rol oyunlarını daha çok hoşlarına gittiği için oynamaktadır. Bu konuda farkında olan oyun üreticileri de, bu doğrultuda hareket ederek çocuklara eğlendirirken eğiten daha güzel birçok oyun sunmaktadır. Sunulan bu oyunlar da Bigpoint sitesi aracılığıyla oyun severlere ulaştırılmaktadır. Bigpointx rol oyunları konusunda yüzlerce oyuna sahip olmakla birlikte her yaştan oyun severin ilgisini çekebilmektedir. Özellikle de 21 farklı dil seçeneğinin olması sadece Türkiye’den değil aynı zamanda dünyadaki birçok ülkeden siteyi ziyaret edebilmesine imkan sağlamaktadır. Bigpoint sitesi üzerinde yere alan tüm rol oyunlarını dilediğiniz gibi ücretsiz olarak oynayabilir, dilediğiniz an beğendiğinize not verip görüşünüzü belirtebilir ve diğer ziyaretçilerle yorum sayfaları aracılığıyla iletişim kurabilirsiniz. Oyun oynarken aynı zamanda sosyalleşmenizi de sağlayan Bigpoint sitesine, üye olabileceğiniz gibi, sosyal ağların bağlantısıyla katılabilir, burada elde ettiğiniz puanları ve başarıları diğer tüm sosyal ağlardaki arkadaşlarınızla anında rahatlıkla paylaşabilirsiniz.

Bigpoint 1  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you