__MAIN_TEXT__

Page 4

4 20. aprill 2018

Vaba eneseväljendus Nõmme kultuurikeskuses Onutütarde Reet ja Kerttu Soansi juhtimisel tegutsev Lootuse maalistuudio on Nõmme kultuurikeskuse fuajees näitusi teinud juba viis kevadet järjest. Nagu eelmistel kordadel on näituse pealkiri seegi kord «Vaba eneseväljendus», mis viitab stuudio peamisele eesmärgile – inspireerida inimesi ennast värvis ja vormis eelarvamustevabalt väljendama. Kursuste juhendaja Kerttu Soans on küll akadeemilise kunstiharidusega, aga oma pedagoogitöös ei lähtu ta tavapärasest sammsammulisest kunstiõppest. Tunde alustatakse hoopis häälestusharjutusega. «Kõige olulisem on, et inimene usaldaks ennast,» kinnitab juhendaja. Reegel on, et igaüks saab maalida just seda, mida soovib: vaikelu, lilli, porteed, aknast paistvat Nõmme maastikku või lihtsalt seda, mis südames ja peas. Aastate jooksul on Lootuse stuudios valminud ligi 3000 õlimaali. Seekordsel näitusel on väljas 35 teost 25 kunstnikult. «Kui mõned erandid välja arvata, on kõik need maalid valminud alla prima tehnikas,» selgitab juhendaja. «See tähendab kiiret maalimist spetsiaalse tärpentiniga. Ja õlivärve ei maksa karta – need sobivad nii algajale kui professionaalile.» Näitus «Vaba eneseväljendus» on Nõmme kultuurikeskuse fuajees (Turu plats 2) avatud 21. maini. (NS)

Lasteaiad avavad Nõmme Majas näituse Alates 26. aprillist on Nõmme Majas (Valdeku 13) avatud linnaosa lasteaedade kunstinäitus «Minu hea lasteaed». Näitus on pühendatud kahele suurele juubelile: Eesti Vabariigi ja Tallinna alushariduse 100. aastapäevale. Näitusest võtab osa 11 Nõmme linnaosa lasteada. Joonistustel on näha igapäevaelu lasteaias nähtuna läbi laste silmade. «Kõik vahvad kunstitööd valmisid Nõmme lasteaiaõpetajate juhtimise all. Suur tänu kõikidele lastele ning nende juhendajatele, samuti vanematele, kelle lapsed vahvaid joonistusi tegid. Eraldi täname linnaosavalitsust, kes oli abiks näituse korraldamisel,» lausus Raku lasteaia direktor Tatjana Tamme. Näitus on avatud 26. aprillist 31. maini. (NS)

Nõmme linnaosa vanema Grete Šillise sõnul on Heinar Jahu panust kabeelu väsimatu korraldajana raske üle hinnata. «Heinar Jahu õpilased saavutavad rahvusvahelistel võistlustel pidevalt kõrgeid kohti. Äsja lõppes Nõmme kabeklubi korraldatud rahvusvaheline turniir Nõmme Kevad, järgmisel nädalal võtavad pisikesed kabetajad omavahel mõõtu Rabarübliku lasteaias. Tema eestvedamisel nimetati Nõmme linnaosa ju mõned aastad tagasi kabeliidu poolt Eesti kabepealinnaks,» lausus linnaosavanem. «Ma olen kabehaige, aga mitte eriti tugev mängija. Minust on hulga paremaid mängijaid,» ütles üle kahekümne korra Eesti meistriks tulnud Heinar Jahu ise tagasihoidlikult mõned

«Ma olen kabehaige, aga mitte eriti tugev mängija. Minust on hulga paremaid mängijaid,» ütleb üle kahekümne korra Eesti meistriks tulnud Heinar Jahu.

aastad tagasi Nõmme Sõnumitele antud intervjuus. 1933. aastal sündinud Heinar Jahu on pärit Võrumaalt Põlgastest. Kabega tegi ta tutvust juba enne kooli, kui isa valmistas talle kabelaua ja nupud. Treeneritööd hakkas Heinar Jahu tegema keskkooli ajal, et kooli võistkonnaga võistlustele minna. Hiljem on ta kabet õpetanud Tartus ja Kohtla-Järvel. Viimased aastakümned on ta treeninud aga Nõmme noori. «Mul on olnud väga palju häid õpilasi, kuid kõrgeimaid kohti on poistest saavutanud Raido Värik ja tüdrukutest Kadi Veski,» märgib ta. Heinar Jahu käe all õpivad lapsed kabet Nõmme noortemajas, Rabarübliku lasteaias ja Pääsküla gümnaasiumis. Oma treenerikreedo võtab ta kokku nii: «Iga laps on erinev, ma tahan, et nad tunneksid kabet mängides rõõmu. Ütlen lastele alati, et tuleb rahulikult mõelda, meele saab kurvaks kiiresti mängides ja seetõttu mitte kõige paremaid käike tehes.» Heinar Jahu pälvis 2015. aastal ka Nõmme linnaosa valitsuse tunnustusauhinna, eelmisel aastal andis talle tunnustusauhinna «Lastega ja lastele» president Kersti Kaljulaid. (NS)

Koolieelikute kabeturniir «Alusharidus 100» PIIA AASMÄE Rabarübliku lasteaia õppealajuhataja

Esmaspäeval, 16. aprillil toimus Rabarübliku lasteaias Nõmme koolieelikute kabeturniir «Alusharidus 100», millel osales 42 last seitsmest lasteaiast. Rekordarv lapsi võttis mõõtu 64-ruudulises kabes. Lisaks võistluse kohtunikele Krista Villemsonile ning Heinar Jahule tegid kohtunikuna debüüdi Rabarübliku vilistlased Karmen Kuusik ja Hans Robert Kannukene. Nende tee kabe juurde algas seitse aastat tagasi just Rabarübliku lasteaias. Kuna võistlus oli pühendatud Tallinna alushariduse saja aasta juubelile, siis oli avatud ka väike meenutusnäitus asjadest ning fotodest, mis on

Vana foto Märtsis pöördus toimetuse poole Nõmme elanik, kes uuris, kas lehel pole infot Pääsküla raba ääres Helbe ja Hiiu tänava vahelises piirkonnas männimetsa alla rabaveerele kaevatud kaitsekraavide kohta. Kes ja millal need ehitas ja kas neid kasutati ka? Ajaloolane Leho Lõhmus oskas kommenteerida: «Tegu on I maailmasõja aegsete Peeter Suure merekindluse maarinde kaitsekraavidega. Juuresoleval aerofotol, mis tehtud lennukooli poolt 1920. aastatel, on nad hästi näha. Nõmme asus Peeter Suure merekindluse maarinde II kaitsesektoris, mis kulges Vääna-Postist Saustini. Selle sektori keskne vastupanusõlm asus VanaPääskülas. Sellest Nõmme poole kulges 4-kilomeetrine kaevikute liin, kaevikud paiknesid nii piki kui ka risti kaitseliini, mida on ka aerofotolt näha.» (NS)

Kõik auhinnalised kohad läksid Rabarübliku lasteaia lastele.

pärit lasteaiast umbes 30 aastat tagasi. Iga laps sai mälestuseks «Alusharidus 100» logoga osalejamedali. Treener Heinar Jahu: «Kabe on lihtsate reeglite-

ga, aga raske ja keeruline mäng. Enamikus partiides jäi kaotajal palju mõtlemisaega kasutamata. Mängiti liiga kiiresti. Mänguoskuste omandamiseks

on vaja palju mängida ja mitte korrata mängus tehtud vigu järgmises partiis. Siis tulevad võidud ja koos nendega mängurõõm. Igast lapsest võib saada hea mängija. Koos mänguoskustega areneb ka enesedistsipliin, oskus vastu võtta otsuseid, tööharjumus. Ka õppimine koolis edeneb ja hinded tulevad head.» Kõik auhinnalised kohad läksid Rabarübliku lasteaeda. Tüdrukute esikolmik oli järgmine: I koht Beti Jõemägi, II koht Emily Kaiklem ja III koht KirkeTriin Pärn. Poiste esikolmik: I koht Kaspar Savimägi, II koht Rasmus Randla ja III koht Oskar Tiitsar. Koolieelikute kabeturniir toimus koostöös Nõmme noortemaja, Nõmme kabeklubi ja Rabarübliku lasteaiaga juba 15. korda.

FOTO: LEHO LÕHMUSE ERAKOGU

Esmaspäeval, 23. aprillil algab punaste lehekottide vedu, mis kestab 20. maini. Esmalt veetakse lehekotid ära suuremate teede ja tänavate äärest (Vabaduse pst, Kadaka pst, Männiku tee, Pärnu mnt, Hiiu tn) ning seejärel sise­ kvartalitest. Lehekotte jagati huvilistele 19. märtsist 16. aprillini. Kokku jagati sel aastal laiali 45 370 kotti. (NS)

 allinna linnavalitsus otsustas T eelmisel nädalal teha linnavolikogule ettepaneku tunnustada Tallinna vapi- ja teenetemärgiga silmapaistvaid inimesi. Teiste seas saab ettepaneku järgi teenetemärgi ka legendaarne Nõmme kabetreener Heinar Jahu pikaajalise kabe edendamise ja treeneritöö eest Nõmmel ja kogu Tallinnas.

FOTO: JUKKO NOONI

Esmaspäeval algab punaste lehekottide vedu

Nõmme kabetreener Heinar Jahu saab Tallinna teenetemärgi

FOTO: PIIA AASMÄE

LÜHIDALT

Profile for Nõmme linnaosa

Nõmme Sõnumid nr 8 (2018)  

20. aprill 2018

Nõmme Sõnumid nr 8 (2018)  

20. aprill 2018

Advertisement