Page 1

Şoa- Holokost

Shoa- Holocaust

Günümüzde Holokost veya Şoa; Naziler tarafından Avrupa’da yaşayan Yahudilerin katledilmesine verilen isimdir. 1939-1942 yılları arasında Yahudiler, Almanların yaşadığı yerlerden uzaklarda inşa edilmiş varoşlara veya toplama kamplarına yerleştirilmiştir.

1942’de

Nasyonal

Sosyalistler

Naziler tarfından Avrupa’daki bütün Yahudileri yok etme girişimi, soykırım.

Wannsee

Konferansı’nda Avrupa’daki bütün Yahudilerin öldürülmesini kararlaştırdılar. Bu amaç için Avrupa’nın birçok ülkesinde inşa edilen toplama kampları daha sonra imha kamplarına dönüştürüldü.

Holokost/Şoa (der Holocaust/Shoah):

İmha kampı (das Vernichtungslager): İnsanları öldürmek için kurulan, gaz odaları ve ölü yakma fırınlarının olduğu insanlık dışı yerler.

Gaz odası (die Gaskammer): Toplu duşlara benzeyen fakat su gelmesi beklenen borulardan, öldürücü gaz gelen toplu öldürme odaları. Naziler imha kamplarında böyle gaz odaları inşa etmişlerdir.

Ölü yakma fırını (der Verbrennungsofen): Öldürülen kişilerin yakıldığı fırınlar.

Konzentrationslager Mauthausen in Österreich Avusturya’daki Toplama ve İmha Kampı

Savaş esnasında işgal ettikleri ülkelerden topladıkları Yahudileri de yok etme amaçlı inşa edilen imha kamplarına getirildiler. Bu kamplar özellikle işgal altındaki Polonya, Almanya ve Avusturya’da bulunuyordu. Yahudi erkekler çok daha önceleri ortadan kaldırılmaya başlanmıştı. 1942’den sonra öldürülmek için kadınlar ve çocuklar da

hayvan taşınan

vagonlarlarla çok kötü koşullarda toplama kamplarına getiriliyorlardı. Bir vagonda yüzlerce insan üst üste yolculuk yapmak zorundaydı. Birçok çocuk, yaşlı, hasta ve güçsüz kişi bu yolculuklara dayanamıyor, havasızlıktan yolda ölüyordu. Kamplara gelenlerin çalışamayacak durumda olanları (çocuklar, hamile kadınlar, hastalar) hemen gaz odalarında öldürülüp, ölü yakma fırınlarında yakılıyordu. Çalışacak durumda olanlar ise taş kırma işi gibi işlerde çalıştırırılıyor, güçsüz düşenler ise öldürülüyordu.

Wir erforschen die Zeit 4

Tarihi Araştırıyoruz 4

77

grtp  

Das Projekt: "Verwenden statt Verschwenden" Basteln mit SchülerInnen der NMS Schopehauerstr 79 und der Körner-Schule III

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you