Page 1

1


2


„Chytrý je, že všechno ví a přechytralý je, že ze sebe dělá chytrého a neví.“ 3


4


Kniha „O chytrém a přechytralém“ je sbírka toho nejlepšího literárního a výtvarného díla z dětských let Matěje Klími, který se snaží popsat různé věci co nejpodrobněji a nakreslit je, jak doopravdy vypadají.

Obsah 5 / Dobrý den 7 / Kniha u rybníka 9 / Marie 10 / Šedé nebe 12 / Gdiš je Vinetů na divokým západě 15 / O hloupém Honzovi 16 / Karel Řítký 18 / O medvědech 21 / Kohout 23 / Jedeme na hory 25 / Mláďata 27 / Meďulínek u moře

5


6


Dobrý den Ahoj nazdar dobrý den. Ahoj nazdar vítám tě. Ahoj nazdar poť dál. Ahoj nazdar dobrý den kámo poť dál. Říkal sem, že před naším domem je park a barevné listí. Obarvené listí, u nás na zahradě máme na podzim obarvené listí z jabloně i ze švestek. Říkám ti ahoj nazdar dobrý den. Ahoj nazdar dobrý den. Ahoj nazdar naschledanou.

7


8


Kniha u rybníka Jednou dávno, kdy se mohlo stanovat v lesích a byli komunisti, se v malé vesnici před rokem stavěl dům, ve kterým bydlel tatínek, maminka, dcera Petra a syn Jirka. Potom byl rok pryč a byla noc. Všichni už spali a potom se o půlnoci probudil Jirka a hned probouzel všechny a volal hořííí. A taky hořelo. Tatínek začal volat hasiče. Jirka popadl svou knihu „Chlapec“. A šel ven. Potom bydleli u sousedů. A to nejhorší bylo, že Petra ochrnula. Jirka si začal číst knihu „Chlapec“. Přečetl si 18 stránek, na kterých se dočetl, že jeden rybář ulovil 1 velkou rybu, ale hodil ju spátky a vylovil dalších 10 ryb. Druhý den si četl do 22. stránky a tam bylo napsaný že 1 pán potkal sršňa a nehýbal se a byl jak strom a potom sršeň odletěl. Po půl roce se přestěhovali k rybníku, tam co nejvíc chtěl Jirka. Vždycky se probudil 1. Až se jednou probudil, šel lovit rybi. A to teda byl úlovek. Jirka chytil velkou rybu a potom si vzpoměl na knihu „Chlapec“ a pstil rybu zpátky a za chvíli ulovil dalších 10 ryb. A potom šli snídat. Po snídani maminka chystala oběd. Budou mít rybu. Druhý den odpoledne šel Jirka ven a potkal sršňa. Stál ani se nehýbal a potom sršeň odletěl. Potom šel Jirka zpátky dom. Po letech se k rybníku přistěhovali další dvě rodiny, kde byli dva kluci. Jirka se chtěl seznámit, ale oni mu na to řekli: Ty si snad myslíš, že by jsme se kamarádili s takovým obyčejným klukem, kterej má blbou postiženou sestru? Nemusíte se mnou kamarádit, když nechcete, ale nemusítě říkat o mé sestře, že je blbá a navíc za to, že je postižená nemůže. Řekl Jirka. My si můžeme dělat co chceme. Řekli kluci a zhodili Jirky do rybníku. Potom se Jirka naštval a šel k nim blíž. Jednomu hodil cihlu aby chytal a druhýho zhodil do rybníka. Jirka spokojeně odešel dom a kluků si už nevšímal. Jednou si znovu četl knihu „Chlapec“, kde se dočetl všechno, co zažil.

9


10


Marie Podívej Marie, podívej na kopce. Podívej na lesy, podívej na ptáčka. Marie! Podívej do oblků! Podívej Marie, podívej na město a podívej na slunce. Podívej na stromy, podívej na domy. Marie, podívej na hory.

11


Šedé nebe

12

V tmavé noci. A to nebe šedé. V ní ptáci. V noci tmavé.


13


Gdiš je Vinetů na divokým západě

14

Gdiš je Vinetů na divokým západě, co tam dělá, střílí na kovboje. Když je všechny postřílí a nebo je zabije, tak jde za Olčetrhendem.


15


16


O hloupém Honzovi Šel Honza dál a dál a spatřil jabloňku s jablíčky. Na vrchu bylo to pravé, ale nedosáhl tam. Vzal si žebřík a vylezl tam, ale pořád nic. V tom zafoukal vítr a všechny jablka spadly na zem, ale k tomu pravému se dostat nemohl. Ale protože Honza nebyl tak hloupý, všechny je odhrnul a zůstaly tam dvě jablka. To pravé si vzal a zakousl se do něj. Došel dom a zazvonil na zvonek. Šel po chodbách dál a dál. Došel do pokoje, ale autíčko nebylo uklizené. Lehl si a spal a spal. Ráno se probudil a vidí novou hračku s medvídkem. Ale už nebyl hloupý ani trochu, tak do světa už nikdy nešel a všechny buchty snědl doma.

17


Karel Řítký Ten kdo objel svět se jmenoval Karel Řítký.

18

Rozhodl jsem se, že objedu svět autem. Prvně jsme projel polské hranice a chtěl jsem jet až do Číny a jít na nejvyší horu na světě. Jak jsem přejel hranice Polska, bylo tam tolik stánků. Já jsme si koupil jídlo a jel jsem dál, až jsem byl v Itálii. Vidělal jsem si aspoň 4445 a potom jsem byl na horách.


19


O medvědech Byl jednou před sto lety malý medvídek, který se menoval Brumla. Měl kamaráda, který se menoval Míválek. Brumla a Míval bydleli v lese u kapradí. Plot měli udělaný z kaštanů jako hřebík a klacky. A byli i zlí medvědi, kteří se menovali Křastil a Chrchňal. Jednou zlý medvěd Chřastil chtěl chytit Brumle. Šel po taji a ze zadu chytil Brumle. Donesl ho do údolí z keřů. Chrchňal si liboval...řekl: Křastile, dej ho 20

do klece! Křastil řekl: Ano Chrchňale. Až si Míval všiml, že Brumla je pryč, volal: Brumlóó, kde seš? Poť sem! Ale Brumla nic. Totiš byl v kleci. Míval se rozhodl, že ho bude hledat. A jak tak šel, tak ho napadlo, že ho mohli chytit zlí medvědi. A tak se vidal do jejich údolí. Schoval se za keř a čekal až bude příležitost dostat Brumle z vězení. Až se Křastil a Chrchňal otočili, Míval vysvobodil Brumle z vězení a rychle šli pryč. Když si zlí medvědi všimli že je Brumla pryč, tak šli do jejich údolí, ale Brumla s Mívalem tam nebyli. Udělali si údolí někde jinde, aby je zlí medvědi nechytili. A zazvonil zvonec a pohádky je konec.


21


22


Kohout Kokrhal kohout na vysokém domě, kokrhal a kokrhal. Ráno bylo slyšet tam za kopci, lidé se probouzí. Tam ten kohout kokrhá. Lidé se stále probouzí, i tam v té chatě se probudili.

23


24


Jedeme na hory Jedeme na hory, tam je tak krásné údolí. Jedeme na hory, Itáliji. Jedem tam do údolí lesem. 1 2 3 4 5 a sme na horách. Jak sme jeli na hory, bylo tam také údolí krásné.

25


26


Mláďata Krávi mají telátka. Klisni mají hříbátka. Ovce mají jehňátka. Kozi mají kůzlátka. Slípky mají kuřátka. Husi mají housátka. Kachny mají káčátka. Fenki mají štěňátka. Kočky mají koťátka.

27


28


Meďulínek u moře Jednou přijel k moři. Poprvé u moře se rozhlídnul po pláži. A jak tak šel, něco uviděl...něco mu to připomíná. Buť žralok nebo víc lidí. A byl to žralok. Meďulínek to tak nenechal, šel do vody. A plaval na kraula. Nesl si sebou obroušený klacek a píchl ho ze zadu. Nepodařilo se to, tak hodil další a i to nestačilo. Tak musel hodit špičatý kámen. To už zabralo.

29


30


31


32


33


34


35


„O chytrém a přechytralém“

36

Rok vzniku: 2012 Počet zhotovených kusů: 3 Texty: Matěj Klíma Ilustrace: Matěj Klíma Výběr textů a ilustrací: Nikola Klímová Sazba: Nikola Klímová Grafika: Nikola Klímová


37


38

O chytrém a přechytralém  

Book for my brother

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you