Page 1

Tiražas: 4000 ISSN 2029-1914 Kaina – neįkainojamas

Studentiško gyvenimo būdo žurnalas

Balandis ‘12

#84

ŽALIA ŽALIA KUR DAIRAIS… Žaliosios jėgos aukštosiose mokyklose

Apsišvarinti kviečia „Darom’12“

Apie žaliavalgystės ypatumus Interviu su laimės mokytoju D.Ražausku


Tema

Sužaliavo, sužydėjo pavasariniai klonia i, eiti į paskaitas pasidarė dvigubai sunkia įprastai, nosį prieš saulę šildyti tesinori. u negu Tik ta viena iš daugelio Tavo paspirtų šiukšlių gatvėje šiandien primena, kad ne viskas taip jau gražu, kaip atrodo. Pavasaris kviečia į akistatą su gamta, bet pirmiausia su pačiu savim i ir niekur nuo to nepabėgsi. O gal ir bėgt i neverta? „Njuspeipis“ negali likti abejingas pava sariniam grožiui, tad šį mėnesį kviečia ir pamąstyti, ką Tu, aš ir Tavo kaimynas suklusti galime kartu nuveikti, kad gyventum e švariau ir tvarkingiau. Žalias numeris - žaliam mėne siui. Neskubėk prisijungti prie skeptikų būrio, ten visada suspėsi. Šiame numeryje rasi visko: nuo moralės paieškų ir studentiškų renginių iki laimės pamokų bei žaliavalgystės. Na, o jeigu dar nežinojai, kaip tinkamai rūšiuoti šiukšles – tikrai sužinosi. Suteikiame Tau galim ybę susipažinti su ekologiją propaguo jančių žmonių kasdienybe iš arčiau, beje, ne tokia jau ir nuobodžia, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. „Njuspeipis“ jungia ŽALIĄ šviesą, o tu? „Njuspeipio“ redakcija P.S. „Gamta - vienintelė knyga, kurios

kiekvienas puslapis prasmingas.“ — J.V.G ėtė.

Visa tiesa apie ekologiją Ekologija – viena aktualiausių ateities temų. Tačiau ji turėtų būti vienodai svarbi ir šiomis dienomis. Deja, pakankamai retai šia tema yra diskutuojama. Taigi šįkart pasidomėjome, kiek apie ekologiją žino mūsų studentai, klausdami: „Kas tau yra ekologija?“ Oi, kiek daug šį kartą gavome neigiamų minčių! Įsivaizduojate? Toks gražus žodis – ekologija. Tokia graži šio žodžio reikšmė, tačiau studentams ši sąvoka tikrai nereiškia kažko labai gražaus ir ypatingo.

Kitų nuomone, ekologiški produktai yra tik brangus triukas apgauti gerus žmones ir ypatingai, žinoma, studentus. Štai dar keletas pavyzdžių: • „Aš ekologiją suprantu kaip dar vieną būdas gamintojams užsidirbti daugiau pinigų ir

Pasirodo, kai kurie linksmai gyvena savo studentišką gyvenimą ir net nesidomi, kas yra toji ekologija: • „Ekologija man yra tamsa. Žinau tik tiek, kad yra kažkokių ekologiškų prekių kaip šampūnai ir kad kainos tų produktų kosmosas“,- trumpai ir aiškiai atsakė Atmerk akis supančios aplinkos puoselėjimui Aurelija. • „Mano nuomone, ekologija yra labai apgaudinėti žmones, jog tai neva „sveika“. Išvis reliatyvi sąlyga. Nevarykim dievo į medį ir parduotuvėse sunku rasti sveikų maisto nenorėkim valgyti ir skaniai, ir absoliučiai produktų. Jei neklystu parduotuvėse dabar yra sveikai. Ekologija, mano nuomone, yra tik apie 20% sveikų prekių, tad mano atsakymas natūralaus ir cheminio produkto santykis. Kuo būtų, kad ekologija yra marketingo žaidimas jis didesnis, tuo produktas ekologiškesnis. Kur žmonėms kvailinti“,– kalbėjo pirmakursis yra ta santykio riba, nuo kurios produktas Audrius. oficialiai skaitomas ekologišku, nežinau“, • „Pavyzdžiui, ekologiška kosmetika išvis yra kalbėjo Vaidotas. neegzistuojantis dalykas. Jei kažkas gaminama

Njuspeipis | 02 puslapis

D.Stulgytė

G.Juknytė

fabrike, tai realiai kenkia gamtai ir visa tai yra neekologiška. Viskas tėra marketingo triukas. Ekologija yra stipriai pervertinama, o E produktų per daug bijoma. Visa žemė ir visas vanduo yra vienodai užterštas ir „ekologišos“ daržovės auga būtent šitaip“, - kalbėjo pasipiktinusi, pati marketingą studijuojanti Justina. • „Mokėti už produktą, kurio kaina du ar daugiau kartų didesnė negu kitų produktų, yra kvaila. Sudaroma kažkokia iliuzija „brangesnis produktas – geresnis“, tačiau nenustebčiau kiek pirkėjų užkimba ant tokių triukų, kai užrašoma ant pakuotas „Ekologiškas“, „Be jokių E“ - , daugeliui pritarė Robertas. Nežinia, kur mus nuves gyvenimas su tokia nuomone. Štai bent jau viena studentė (ne veltui filosofė) Justė atsakė: „Man ekologija yra toks dalykas, kai žmogus rūpinasi ne tik savimi, bet ir jį supančia aplinka“. Štai kur atsakymas! Reikia nepamiršti, kad ekologija neapsiriboja vien tik ekologiškais produktais. Būti ekologiškam taip pat reiškia – neteršti aplinkos, nešiukšlinti jos, gerbti ir mylėti gamtą.

Gamta paklūsta tik tam, kuris jos klauso. (Bekonas)


Žalioji jėga aukštosiose mokyklose

Tema

E.Kuodytė R.Daukantaitė Visi mylime gamtą, tvarkingą aplinką ir norime būti sveiki. Tačiau ką vardan tos aplinkos darome mes, studentai, viena aktyviausių visuomenės dalių? Šįkart pasižvalgėme po aukštąsias mokyklas ir pasidomėjome, ką aukštųjų mokyklų bendruomenės veikia harmoningos mūsų visų aplinkos labui bei kaip joms sekasi draugauti su ekologija ne tik kalbomis, bet ir konkrečiais darbais. Ir, tiesą sakant, atradome daug džiuginančių dalykų. Darnus universitetas Pirmiausia užmeskime akį į sostinės aukštųjų mokyklų širdį – Vilniaus universitetą (VU). Pasak Vilniaus universiteto Studentų atstovybės socialinių reikalų koordinatorės Eglės, šiame universitete vykdoma programa pavadinimu „Darnus universitetas“, kurios tikslas didinti studentų sąmoningumą darnaus vystymosi klausimais, suteikti galimybę įsilieti į aplinkosauginę veiklą bei dalintis patirtimi ir idėjomis šioje srityje. Tikriausiai esi girdėjęs ir apie VU gamtininkų dienas, festivalį „GaDi“, sutraukiantį gausybę jaunų žmonių ir kviečiantį pasižvalgyti po gamtos turtus kiekvienų metų pavasarį. Šio festivalio metu vyksta ekologiškumą skatinantys renginiai, o įdomiausia tai, kad į patį festivalį žmonės kviečiami atvykti ne automobiliais, bet dviračiais arba autostopu. VU Gamtos mokslų fakultete leidžiamas laikraštukas „Žalias“, ir ne iš bet kokio, tačiau perdirbto popieriaus. Džiugina ir tai, jog Vilniaus universitete rasime dėžes, skirtas panaudotoms baterijoms surinkti, o bendrabučių kiemuose – rūšiavimui skirtas šiukšliadėžes. VU SA pernai prisidėjo ir prie „Darom“ bei kaštonų gelbėjimo akcijų, tad dedame Vilniui pliusą ir keliaujame į Kauną.

Mąsto žaliai Žalią šviesą ekologijai skelbia Vytauto Didžiojo universitetas (VDU). „Mąstyk žaliai“ – taip vadinasi šiame universitete vykdomas projektas, kviečiantis studentus į paskaitas kulniuoti pėsčiomis, dviračiu ar viešuoju transportu, įsigyti daugkartinio naudojimo puodelius kavai, taupyti popierių, apšvietimo energijos suvartojimo sąnaudas ar netgi dažniau vaikščioti laiptais, o ne pulti naudotis liftu. VDU Gamtos mokslų fakultete veikia kūrybingų ir iniciatyvių studentų draugija „ Modusas“, organizuojanti įvairius renginius, atkreipiančius visuomenės dėmesį į gamtos problemas. Kuo daugiau iniciatyvų, tuo geriau. Žalią šviesą čia pat skelbia ir Kauno kolegija. Galbūt pamenate šios kolegijos studentų organizuotą eko paradą, kuomet 700 žaliųjų iš Kauno kolegijos pražygiavo per Kauną, skanduodami šūkius už gamtos tausojimą? Taigi šioje aukštojoje mokykloje puikių iniciatyvų taip pat netrūksta. Žaliasis judėjimas Kauno technologijos universitete „KTU – žalias universitetas“ - taip vadinasi ekologijos virusas, sparčiai plintantis Kauno technologijos universitete ir žadantis suvienyti visą akademinę bendruomenę. Iki šiol turėjęs „Žaliuosius rūmus“ – Socialinių mokslų fakultetą, kuriame veikė rūšiavimo sistema, šį pavasarį KTU pasitinka su kur kas rimtesniais ketinimais. Universiteto fakultetuose startuoja popieriaus atliekų rūšiavimo projektas, kiekvienas fakultetas jau turi savo „žaliąjį koordinatorių“, iš perdirbto popieriaus gaminama įvairi universiteto atributika, KTU studentai – aktyvūs kasmetinės „Darom“ akcijos dalyviai ir tai tik didelių darbų pradžia.

Universitete ekologija įgyja vis didesnę reikšmę, o subalansuoto vartojimo skatinimas numatytas netgi ilgalaikiuose KTU planuose. Labiausiai džiugina, kad tokie procesai suvienija dėstytoją, studentą, administracijos darbuotoją ir dar papildomai įtraukia atsitiktinį praeivį. Tad belieka šį virusą platinti toliau. Problemų daug, bet mūsų daugiau! Bendra sąmoningumo tendencija išties džiugina ir tai tik trupinėliai Lietuvos padangėje. Labai tikiu, kad ir kitos aukštosios mokyklos vykdo daug puikių akcijų, iniciatyvų, projektų, skirtų gamtai tausoti. Juk geri pavyzdžiai užkrečia, o aukštoji mokykla – puiki vieta gimti naujoms iniciatyvoms ir suburti sąmoningus jaunus žmones. O dabar pabandyk mintyse paskaičiuoti, kiek žinai problemų, susijusių su gamtos tarša ir jos žalojimu? O kiek studentų yra Lietuvoje? Mūsų kur kas daugiau ir jau vien tik pradėdami nuo savęs galime nuversti ne vieną šiukšlių kalną.

Ar žinojai..? Kad perdirbant 1 toną Tavo aukštojoje mokykloje sunaudojamo popieriaus: •Būtų išsaugota 17 medžių, •Būtų sutaupyta 4,1 MW energijos, kurios užtektų 5 kambarių namui apšildyti pusę metų, •Būtų sutaupyta 26 460 litrų vandens ir 3 m3 sąvartyno ploto???

Mūsų daug ir mes galime nuversti ne vieną šiukšlių kalną! Žinoti nepakanka; Reikia pritaikyti. Norėti nepakanka; Reikia daryti (J.W.Goethe).

Njuspeipis | 03 puslapis


Tema

Gyvenkime švariau!

Tikriausiai ne kartą esi girdėjęs apie rūšiavimo svarbą, galbūt netgi susimąstei, kad būtų visai neblogai pradėti rūšiuoti, tačiau taip ir neprisiruošei? O kodėl? Šiame straipsnyje sužinosi, kad rūšiuoti iš tikrųjų yra visai nesunku, o, be to, dar ir naudinga. Kodėl reikia rūšiuoti? Žodis „sąvartynas“ daugumai asocijuojasi su vaizdais, keliančiais neigiamas emocijas. Ne be reikalo. 2000 m. bendras pašalintų atliekų kiekis sudarė apie 375000 t. Miestuose sąvartynai dažniausiai yra nedideli, juose taip pat šalinamos atliekos iš aplinkinių kaimų, todėl atliekas yra labai svarbu rūšiuoti: juk nenorime būti užversti savo pačių šiukšlėmis? Kodėl nerūšiuojame? Paklausus, kodėl nerūšiuoja, daugumos apklaustųjų atsakymas buvo vienareikšmis: „Nėra galimybės“, tačiau šiuos du žodžius labai lengvai galima iššifruoti kaip „Nėra noro“, nes, įvedus keletą paieškos žodžių, „Google“ iškart išmeta daugybę internetinių nuorodų, kurios rodo, kad galimybė (ir dar kokia!) yra suteikiama. Pavyzdžiui, panevėžiečiai,

ar žinojote, kad visiems privačių valdų savininkams yra išduodami nemokami maišai plastmasei bei popieriui, o atliekos išvežamos nemokamai (žinoma, maišų reikia paprašyti)? Vienas iš atsakymų taip pat buvo ir motyvacijos stygius. „Kokia prasmė yra rūšiuoti, jeigu vėliau viskas supilama į tą pačią vietą?“ Čia jau reikėtų stabtelėti. Lietuvoje rūšiavimas yra vis dar naujovė, mes dar nevisiškai esame perpratę atliekų rūšiavimo sistemą, todėl specialiose įmonėse vyksta antrinis rūšiavimas, kur atrenkamos tik tos atliekos, kurios yra tinkamos rūšiavimui. Ką rūšiuoti? Žinoma, visi jau esame įpratę matyti žalius, mėlynus bei geltonus konteinerius, ant kurių didelėmis raidėmis parašyta POPIERIUS, PLASTMASĖ ir STIKLAS. Tikriausiai jau aišku, ką ten

Nuorodos: http://atliekos.info/ http://www.pratc.lt/ (Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centras) http://www.vaatc.lt/ (Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centras) http://www.kaunoratc.lt/ (Kauno regiono atliekų tvarkymo centras) http://www.mesdarom.lt/darom-rusiuok.html

Popierius Mesti: • Žurnalus; • Laikraščius ir kitus spaudinius; • Pakavimo popierių; • Lankstinukus, skrajutes, spaudos ir rašomąjį popierių; • Knygas; • Kartonines, gofruoto kartono dėžes, dėžutes ir lakštus – prieš sudedant, sulankstyti Nemesti: • Panaudotų tapetų; • Servetėlių; • Panaudotų popierinių nosinaičių, popierinių rankšluosčių; • Kalkinio ir riebalais ar kitais maisto produktais sutepto popieriaus; • Laminuoto popieriaus, padengto plastiku, celofanu, folija, pvz., cigarečių pakelių, dantų pastos dėžučių ir kt.

Njuspeipis | 04 puslapis

G. Vasiliūnaitė E.Gendrėnaitė

reikia dėti? Ne visiškai? Tuomet pateiksiu nuorodas, kurios padės susivokti ir pavers rūšiavimą daug lengvesniu nei jis atrodo iš pradžių!

Rūšiuoti šiukšles tereikia noro – galimybės tam jau sudarytos

Plastmasė Mesti: • Išplautą plastikinę tarą (butelius nuo gėrimų ir maisto produktų) – prieš sudedant, suspausti ir užsukti kamštelį; • Išplautą plastikinę buities priemonėms naudojamą pakuotę – prieš sudedant, išplauti; • Plastikinius maišelius ir plėvelę; • Konservų dėžutes, skardines nuo gėrimų; • Gėrimų kombinuotąją (tetra pak) pakuotę – (pieno produktų, sulčių ir kt.) Nemesti: • Tepalo bakelių; • Riebalais ar aliejumi užterštos pakuotės (buteliai nuo aliejaus, riebalais užteršti jogurto, margarino, grietinės ir kiti indeliai); • Aerozolinių flakonų; • Plastikinės, metalinės taros nuo dažų, antifrizo, tepalų, valymo priemonių ir kitų cheminių medžiagų; • Žaislų iš plastiko; • Pakelių nuo traškučių; • Elektros ir elektroninės įrangos atliekų, plastikinių medicinos priemonių ir kt.

Stiklas: Mesti: • Stiklinius butelius, stiklainius – prieš sudedant, reikia išplauti, nuimti kamščius ir žiedelius, pašalinti foliją; • Nereikalingus stiklo indus; • Stiklo duženas; Nemesti: • porceliano duženų; • keramikos šukių; • veidrodžių; • visų rūšių elektros lempučių; • dažais ar tepalais užterštos taros; • ampulių, stiklinių vaistų buteliukų; • automobilių langų stiklų; • krištolo; • akinių stiklo.

Neperplauksi jūros vien stovėdmas ir žiopsodamas į vandenį (Rabindranath Tagore).


V. Juciūtė

Tema

A. Askirkaitė

Ekologijos sumuštinis

Tiems, kas nenori būti ekologiški autobusas (tai yra daug...labai daug). Šie

Kalbos apie ekologiją manęs netraukia.

Įsivaizduok visą ekologijos propaga-

Esu iš tų žmonių, kurie nedaro nieko, kad

vimo sistemą kaip sumuštinį. Sūris (arba

žmonės

palengvintų

dešra) – tai pati gražiausioji dalelė, pagal

praktiškumo jausmą – duonos riekelę, be

vandens bei elektros taupymas yra būtinas

kurią

kurios sviestas ir sūris būtų visiškai nesusiję

dėl paranojos sąskaitoms. Automobilis?

normų, ar ne. Po juo – sviestas, be kurio

motulės

Žemės

gyvenimą:

sprendžiame,

laikytis

ekologijos

pažadina

tarpusavyje.

mūsų

sąžinės

Pripažink: veiksmų,

bei

dauguma

Benzinas kainuoja, o kur dar remontas ir

neekologiškų

apie

kyšiai policijai.. rūšiavimas? Nerūšiuoju.

garsiausiai šaukia „žalieji“ gerokai kerta per

kuriuos

Plastmasinių maišelių neperku, nes kalnas jų

kišenę arba moralės jausmą, nekalbant apie

yra tolygus visiškai betvarkei namuose, o

sveikatą.

man artimesnis pedantizmas. Apie ką dar

Akivaizdu, kad žmonių netvarkingumas

kalba ekologai? Šiukšlinimas? Aerozolių

ir išpuikimas tikrai yra globalinė problema,

nenaudojimas?

žudanti gamtą ir mūsų pačių pragyvenimo

Viskam

yra

racionalus ir

šaltinius. Kitaip, nei mano daugelis žmonių,

primityviais dalykais, kuriems nereikia jokios

egocentrizmo problema yra tvarkoma ir

terminijos, juolab žodžio „ekologija“.

dvasinė pusiausvyra yra grąžinama ne

paaiškinimas,

susijęs

su

logiškais

Chemijos pamokų įtaka

masinėmis aplinkos tvarkymo akcijomis ar

Belaukiant autobuso kasdien įsijaučiu

sureikšmintojo rūšiavimo pagalba: viskas

žaisti žaidimą „atspėk, kokių dujų aplink

prasideda nuo kur kas elementaresnių

daugiausia?“ Šis įprotis liko iš chemijos

dalykų. Pradžiai puikiai tiks asketiško

pamokų,

gyvenimo būdo, kuris neleis tau švitinti

kai

mokytoja,

veikiausiai

norėdama, kad kuo daugiau mūsų išmirtų,

Ekologijos propagavimo sistema – lyg sumuštinis, su savais traukiančiais ir atbaidančiais niuansais

duodavo uostyti įvairiausias nuodingas

lempas visą parą, propagavimas, tvarkos pajautimas,

šiukšlinimo

išsilavinimas,

padėsiantis

sumuštinis būtų kažkoks sausas. Lygiai taip

problemą

kai pravažiuoja senieji autobusai: ten yra ir

pat noro „suvirškinti“ ekologijos normas

susivokti, kad be gamtos ir su išsiplėtusiais

amoniako, ir anglies oksidų, ir dar balažin

mums prideda piktos bobutės arba tiesiog

miestais pirminis ūkio sektorius bus lyg ir

kokių cheminių junginių. Kvapas ne iš

aplinkiniai žmonės, pykstantys ant tavęs už

žlugęs arba vargšės kiaulės, kurias valgome,

maloniųjų ir iš karto atgraso nuo troškimo

ne vietoje numestą traškučių pakelį ar už

nebepamatys žydro dangaus ir dėl to bus

laikytis teises.

tai, kad vairuoji mašiną, kuri skleidžia tiek

nebe tokios skanios. Lygiai taip pat ir tu

pat nuodingų dujų, kiek visas senovinis

nebepamatysi dangaus.

Ekologijos sumuštinis

ir

sutvarkysiantis

medžiagas. Geriausiai šis žaidimas veikia,

MOKESČIŲ GRĄŽINIMAS DIRBUSIEMS UŽSIENYJE! ANGLIJOJE, AIRIJOJE, NORVEGIJOJE, VOKIETIJOJE, OLANDIJOJE, JAV! Kreipkitės į RT TAX partnerius: „PAS JŪRATĘ“, Aušros 34c, Utena Tel.: 8 389 61333 „SAVA BAKŪŽĖ“ Maironio g. 4, Utena, Tel. 8 644 83444 Daryk, arba daryk, ne... bandyti nėra (Džedajų meistras Joda).

Arba susisiekite tiesiogiai: „RT TAX“, Laisvės al. 67, Kaunas Tel.: 8 679 68 858 www.mokesciugrazinimas.lt

Njuspeipis | 05 puslapis


Verta žin

oti

GYVENIMIŠKOS PRIELAIDOS

Dažnai gyvenime susiduriame su situacijomis, kai klaidingai interpretuojame savo pašnekovą ir todėl paliekame blogą įspūdį. Jei pasigilintume į to priežastis, atrastume, kad tai įvyksta dėl to, kad jūsų pašnekovas ir jūs skirtingai suvokiate pasaulį. Šiame straipsnyje bus aprašoma, kaip teisingai interpretuoti kito žmogaus suvokimą perleidžiant jį per loginius filtrus. Pirmi žingsniai suvokimo link Pradedant suvokti kalbą, svarbu atkreipti dėmesį, kokie žodžiai yra naudojami ir ką būtent jie reiškia. Kaip pavyzdį galime panaudoti sakinį „Šuo buvo kieme“. Kad šis sakinys būtų realus, reikia tikėti, kad egzistuoja tokios dvi esybės kaip šuo ir kiemas. Taip pat darome prielaidą, kad esybė šuo, gali egzistuoti esybėje kiemas. Turint tokį paprastą konceptą, galime gilintis į daug platesnes frazes.

Kodėl mano obuolys nėra tavo obuolys? Vienas įdomiausių prielaidų panaudojimų yra metaforų kūrimas. Dažnai studentų kompanijoje išsivysto „įdomaus“ turinio temos, kurios sukuria skirtingas žodžių reikšmes, kaip pavyzdžiui obuoliai = žaidimai. Tuomet turinio vartojimas tampa įdomiu žaidimu. „Petras: -Taigi, Jonai, kaip sekėsi su studentėm obuolius rinkt? Jonas: -Pilną krepšį prisirinkau“. Aišku tai dažnai galima panaudoti ieškant sprendimo sudėtingai užduočiai. Idomu = blogai: „Jau

kokia įdomi paskaita buvo...“. Dažnai tai įvertiname kaip ironiją. Pradžios pabaiga yra tik dar viena pradžia Baigdamas norėčiau pridurti, kad suvokdamas tai, ką pašnekovas sako, jūs galite lengvai orientuotis kalboje bei jos prasmėje. Kartais net ir darant geras prielaidas susiduriama su sunkumais. Tai įmanoma, jei pašnekovas vartoja alkoholį, narkotikus, retais atvejais rūkant. Sėkmės analizuojant žmonių kalbą!

Kaip įsitikinti tuo, kuo netiki Tikriausiai kiekvienas iš mūsų žengdamas į naują pažinimo sritį susiduria su ta keista abejone: „Ar man tai pavyks?“. Dažnai po tokių minčių seka daug gilesnės mintys apie priežastis, kurios įtakotų pažintinio dalyko realumą: „Šis darbas būtent man“, „Aš ne tam sutvertas“, „Aš gimiau kurti..“. Taip kalboje išreiškiamos generalizacijos. Dažnas žmogus paklaustų, o kam tai naudinga? Paaiškinsiu pavyzdžiu. Kai buvote mažas ir nusprendėte pasukti durų rankeną ir išgavote, jog durys atsidarė, jūsų smegenys padarė sprendimą, kad taip turėtų veikti daug kitų panašių prietaisų, tad nesąmoningai puolėte tai išbandyti. Dėl šios priežasties dabar susidūrę su dariniu, kurį pavadinsime durimis, sugebate juo lengvai manipuliuoti. Gilūs mąstymai apie mąstymus Tikriausiai jau daugelis žmonių yra girdėję apie tokį dalyką kaip meditacija. Viena iš šios įstabios veiklos rūšių remiasi savo minčių koncentravimu į vieną tašką arba mintį. Kalbėdamas su girtais žmonėmis dažnai susidursi su įdomiu paradoksu, kad jie žinodami, apie ką šneka, vis grįš prie kalbos pradžios. Taip įvyksta, nes mielieji girti pašnekovai alkoholio pagalba sulėtina smegenų veiklą ir pakeičia tam tikrų procesų veikimą. Mūsų smegenyse yra procesinė dalis, atsakanti už minčių raidą, o sutrikus jos veiklai, mes tampame kaip šizofrenikai, pasimetę savo mintyse ir sunkiai sąmoningai keičiame požiūrį. Tai įrodo, kad mes sunkiai keičiame savo minčių tėkmę ir geriau vadovaujamės vientisu/užtikrintu minčių modeliu, kas mus ir skatina galvoti vienpusiškai. Dažnai žmonės geria dėl to, kad bent trumpam patektų į tą malonę, mąstymo apie mąstymą būseną, nors tai daug sveikiau pasiekiama išmokus medituoti. Pasirinkite savo kelią.

Žmogaus kalbos ir pasąmonės klodai – neišsemiami ir paslaptingi

A.Krasauskas Njuspeipis | 06 puslapis

G.Žaltauskaitė

Privalai padaryti pats, niekas už tave to nepadarys. Privalai pats surasti savo išsigelbėjimą (Charles E. Popplestone).


Tema

Šiandien dedu minusą, rytoj - pliusą Visais laikais žmonės buvo susiskaldę į grupes „Už“, „Prieš“ ir „Aš neturiu nuomonės“ arba „Man jokio skirtumo“. Kalbant apie studentus ir ekologiškas prekes, atrodo, gali atsirasti tik grupė „Prieš“ (prisimenant šio mėnesio apklausą). Juk kalbama, kad ekologiškas maistas - kelias į geresnę ir sveikesnę ateitį. Tačiau, kodėl ekologiškos prekės „traukia“ reklamomis ir gražiomis frazėmis, tačiau „stumia“ šalin kartu su realybe? Brangu Prisipažink, retai pagalvoji apie tai, kokią prekę nusipirkti ekologišką ar ne. Galbūt esi tik užmetęs akį ar mintį: „Būtų gal ir nieko, bet ai...labai jau brangu“. Taigi, pirmasis minusas – brangu. Žinoma, geras daiktas daug kainuoja, ypatingai jei tai liečia tavo sveikatą, tačiau jei kalbant apie studento piniginę... O brangus jis todėl, kad jį užauginti yra daug brangiau nei bet kokius kitus maisto produktus. Ekologiško maisto derlius yra daug mažesnis, nes jo augime nenaudojamos jokios cheminės trąšos ar kitokie sintetiniai priedai. Ar kada nors turėsime pigesnį sveiką maistą? Taip, tai retorinis klausimas, bet gal. Netikiu Sakai, kad nepatikima? Taip, daug reklamų, daug televizijos laidų, rodančių, kad mūsų valgomas maistas yra tikras š...o, va daug geriau yra vartoti ekologiškus, be E maisto produktus. Tačiau kartais pagalvoji, iš kur žinoti, kad ekologiškas maistas tikrai ekologiškas? Kas tai garantuoja? Štai ir antrasis minusas. Iš tiesų, ant tokių produktų pakuotės dažniausiai būna parašyta, kad tai genetiškai modifikuotas ir sveikas produktas. Besidomėdama tokios sveikos gyvensenos tema radau straipsnį, kuriame Vilniaus Medicinos fakulteto daktaras docentas, mitybos

D.Stulgytė G.Juknytė

specialistas Rimantas Stukas pabrėžė: „Svarbu atidžiai perskaityti maisto produktų pakuotės etiketę“. Ir ką gi tai jums sako? Išvada tokia, kad nuėjus į ekologiško maisto parduotuvę nereikia čiupti pirmo pasitaikiusio gaminio,

mūsų valgomi kasdieniai pietūs. Be to, jame gausu vitaminų ir visokių kitokių maistingų medžiagų, reikiamų mūsų organizmui. Taigi, trečiasis minusas – mitas, kurį galima paneigti. T.y. tereikia tik nueiti į parduotuvę, nusipirkti ekologiškų miltų ir išsikepti pyragą. Manau, ši mintis pradings iškart. Kažkas siekia naudos Ketvirtas minusas – žmonės (valdžia ar šiaip verslininkai) tik siekia sau naudos vartodami „ekologiško“ produkto sąvoką. „Geriau jau nueisiu į Hesburger‘į ir nusipirksiu mėsainio kompleksą“, – pagalvoji sau ir visos mintys apie sveiką maistą pranyksta. Štai kuo pagrįsčiau dar vieną atsisakymą arba tiesiog ekologiškų produktų nevartojimą. Galvojimas, kad kažkas siekia iš tavęs naudos atgraso visus veiksmus. Mintis, kad tai dar vienas marketingo triukas... taip pat sukasi bent jau kas antro žmogaus galvoje, tačiau kita vertus, juk už kokybę dažnai daug reikalaujama. O šiais laikais gerą daiktą gali nusipirkti tik už gerą kainą. Visais laikais žmonės siekė palaikyti gerus santykius su savo sveikata Rinkime pliusus Viską sudėjus, padalijus, padauginus reikia įsitikinti, ar tai yra tikrai tai, apie ir apibendrinus vis dėlto norėčiau ką galvoji ir ko tau reikia. pasakyti, kad neperšokus griovio tikrai Neskanu nereikia sakyti „op“. Kartais daugelis Asmeniškai man, nuo vaikystės yra mūsų minčių būna primesta iš įpiršta, kad kas sveika – tas neskanu. aplinkos, kartais, žinoma, tai būna Burokėlių salotos - sveika, bet neskanu. pagrįsta tikrais faktais ir tikromis Spaustų morkų sultys - sveika, bet patirtimis. Kartais tam tikri dalykai mus tiesiog šlykštu. Ar tą patį pagalvoji ir atgraso tik dėl to, kad per mažai apie apie šiuos produktus? Tokia mintis tai juos žinome. Mums trūksta daugiau tik trečiasis minusas. Kita vertus, tai tik žinių, t.y. tų vadinamų pliusų, kurie mintis. Ekologiškas maistas tuo ir yra (šiuo atveju) skatintų mus vartoti pranašus. Jis yra toks pat skanus kaip ir ekologišką maistą.

Naudoju visą savo genialumą gyvenime. Į kūrybą įdedu tiktai talentą (Oscar Wilde).

Njuspeipis | 07 puslapis


Interviu

Mano gyvenimas –

Laimės mokytojas, eko bendruomenės narys, vegetaras, jogas ir vedų tyrinėtojas - Darius Ražauskas.

Laikas čia žengia klebono žingsniu... Paros skirstymo ribos tarsi nutrintos, susiliejusios... Gaivus pievų vėjas taršo plaukus... Aplink viskas skendi žalumoje... Dienos bėga be įtampos, be streso, prie kurio mūsų gyvenimo ritmas jau taip pripratęs... Dvasiškai ramios, harmoningos dienos su gamta, su pačiu savimi, su kitais bendruomenės nariais... Tačiau kartu ir įdomios, nešančios optimizmą, užsidegimą toliau nesvyruojant eiti pasirinktu keliu... Ir mums įprastas maisto racionas vegetarizmo nustumtas į šoną... Ir tu taip norėtum? Tokią dieną kiekvienas gali turėti kaime ar nedidelėje gyvenvietėje vietoj dinamiškos ir triukšmingos kasdienybės miesto gatvėse. Tačiau kuris iš mūsų rastų drąsos savyje tokiam žingsniui ir aukščiau visko iškeltų šiltus santykius draugiškoje eko-bendruomenėje, kuri būtų lyg viena didelė šeima, nei mėgautųsi miesto šurmuliuojančiu gyvenimu ir jo teikiamais patogumais? Laimės mokytojas, vegetaras, praktikuojantis Bhakti jogą – taip galima apibūdinti eko bendruomenės nariu tapusį Darių Ražauską, kuriam „gyvenimas yra arba drąsus nuotykis, arba jis nieko vertas“

Njuspeipis | 08 puslapis

(Hellen Keller), todėl praėjusią vasarą plačios Dzūkijos pievos tapo vaikino naujaisiais namais, kurie jam suteikia didesnį laisvės pojūtį, platesnius džiaugsmo sparnus nei praeityje jau likęs Kaunas, kuris buvo Dariui lyg Prokrusto lova.

metu tą tik ir darau. Vedu paskaitas ir seminarus visoje Lietuvoje apie vyrų ir moterų santykius, dienos režimą, vedinę psichologiją, ekobendruomenes, šiaudinius namelius ir t.t..

Kaip šiuo metu apibūdintumėte save, jei Jūsų paklaustų: „Kas jūs esate?“ Statistika rodo, kad daugelis pirmiausia pabrėžia lytį, po to tautybę ir pan., o Jūs kaip save pristatytumėte? Žmogus. Esu žmogus. Prisirišimai prie tautybės, vietos, o ypač prie stereotipinio mąstymo žmogų įkalina pačio savęs pastatytame kalėjime. Jo sienos labai tvirtos, nes pastatytos iš baimės, kurią patys maitiname. O šiaip, jei žmonės paklausia ką veikiu šiuo metu, tai esu laisvas lektorius, laimės mokytojas, ekobendruomenės narys, bhakti - jogas ir savarankiškas Vedų tyrinėtojas. O jei rimtai, tai darau tai, kas man patinka ir dalinuosi tuo su žmonėmis. Man visada patikdavo kažką įdomaus papasakoti žmonėms, o jei tai dar padeda žmogui susidoroti su kuria nors jo vidine problema, tai tiesiog nuostabu. Pastaruoju

siai „Dažnai mes labiau e. bijome pažinti sav Turbūt intuityviai e jaučiame, kad galim viduje rasti visokio „gėrio“, kuris gali mums ir nepatikti.“ Kokį vaidmenį ekologija atlieka Jūsų gyvenime? Ekologija, taip kaip aš ją suprantu, yra svarbi mano gyvenimo dalis. Man ekologija tai, pirmiausia, ramus ir švarus bei optimistiškas protas, nes toks žmogus kitaip priima pasaulį ir aplinkinius, o jo vartojimas ir gyvenimas taip pat turi kitokį antspaudą. Žmogui, kad jis jaustųsi laimingas (o

Teigiamas požiūris gal ir neišspręs visų problemų, bet tai paverčia problemų sprendimą malonia patirtim (Grant Fairley).


mano žinutė tai ir yra ekologija), reikalingas laimės šaltinis. Bėda ta, kad šaltiniu mes, dažniausiai norėdami būti laimingi ir įtakojami proto, pasirenkam išorinius dalykus. Tai reiškia, savo laimę sutapatinam su išoriniais šaltiniais, kaip darbas, visuomeninė padėtis, pinigai, vartojimas ir pan. Tačiau toks laimės šaltinis, tik kita kančios forma, nes jis laikinas. Kaip sakė A. Einšteinas – šioje visatoje pastovus vienintelis dalykas, nuolatinė kaita. Žmogus, kai jį valdo neramus užgaidų kontroliuojamas protas, negali matyti ir suprasti savo giluminių sielos poreikių. Bandant pasitenkinti ir pasiekti laimę išoriniais šaltiniais, anksčiau ar vėliau patiriamas nusivylimas ir kančia. Kai žmogus kažko labai ilgai ir intensyviai siekia ir tiki, jog tai jam suteiks laimę, jis prisiriša prie išorinių laimės šaltinių, kurie nieko bendro neturi su tikrais jo vidiniais poreikiais. Galų gale pasiekus savo tikslą džiaugsmas trunka labai trumpai, o po to iškyla baisus klausimas: „Ir tai viskas?“ Tiek metų siekiau to (diplomo, darbo, vyro, namo ir pan..) ir tai viskas? Visa laimė? Tie, kas esat patyrę šitą jausmą, suprantat, apie ką aš kalbu. Tą beviltišką padėtį, kai gauni viską apie ką svajojai ir pasirodo tai greit nebeteikia jokios laimės. Norint siekti ir pasiekti laimės, kuri būtų pastovi ir patenkinanti iš esmės, būtina atrasti savo tikrus giluminius

„Darau tai, kas man patinka, ir dalinuosi tuo su žmonėmis.“

poreikius. Ir jų tikrai mes nerasim televizijos reklamose ar žurnalų puslapiuose. Dirbti teks su savimi ir ieškoti savyje. Kas daugumai žmonių yra jau pats savaime verčiantis iš kojų procesas. Dažnai mes labiausiai bijome pažinti save. Turbūt intuityviai jaučiame, kad galime viduje rasti visokio „gėrio“, kuris gali mums ir nepatikti. Ir tai tiesa. Visi mes turim juodą dėžutę viduje. Tai reikia pripažinti ir iš ten į dienos šviesą ištraukti savanaudiškumą, egoizmą, pavydą, pyktį, abejingumą ir kitas „grožybes“. Kol mes jų neiškelsime iš dugno ir neišdėliosime dienos šviesoje, nėra galimybės pamatyti tikrą save ir rasti savo vidinius poreikius, kurie guli juodos dėžutės dugne.

pats kuris , s u g „Žmo oritetas, ut sau a didelėje i skend je ir jo o i iliuzij sas senia e r prog baigė.“ pasi Kuo žaliavalgio gyvenimas pranašesnis už įprastą, pvz. už tą, kurį palikote mieste? Žaliavalgiu buvau apie metus, tai buvo įdomus ir intriguojantis gyvenimo eksperimentas. Šiuo metu vėl esu vegetaras. Kodėl mečiau žaliavalgystę? Tiesiog mano kūno konstituciniam tipui ir psichikai tai nebuvo pats geriausias mitybos modelis. Vėl esu vegetaras (bus jau keturi metai) ir labai gerai jaučiuosi. Žaliavalsgystė, mano nuomone, yra efektyvus organizmo valymo mechanizmas, bet kaip nuolatinis gyvenimo būdas man netiko. Koks mėgstamiausias Jūsų patiekalas, jei tokį turite? Gal net ir receptu pasidalintumėte? Nesu labai išrankus maistui ar skoniui. Man svarbu, kad maistas būtų vegetariškas ir pagamintas gerų žmonių. O šiaip mėgstu paprastą, vegetarišką bulvių košę, pupelių sriubą, naminį jogurtą su uogiene ir Bhakti jogų gaminamus sabdžius bei saldumynus. Daug labai skanių vegetariškų receptų galima rasti mano

Man patinka darbas. Mane jis žavi. Galėčiau sėdėti ir žiūrėti į darbą ištisom dienom (K. Jerome).

Interviu L. Dragūnaitė D.Ražausko asm.arch.

bloge patalpintoje vegetariškų valgių knygoje (skyrelis knygos). Tiesiog skaitytojams besidomintiems vegetarizmu reiktų apsilankyti www.esujums.lt ir nemokamai parsiųsti knygą „Vegetariniai valgiai“. Skanaus. Ar turite autoritetą, kuriuo žavitės ir norėtumėte sekti? O gal Jūs pats sau autoritetas? Žmogus, kuris pats sau autoritetas, skendi didelėje iliuzijoje ir jo progresas seniai pasibaigė. Tik nuolat mokydamasis ir pripažindamas, kad kasdien gali pasimokyti iš kiekvieno, gali nepapulti į puikybės ir išdidumo spąstus, kurie daugelį labai sėkmingai pačiumpa ir tada jau žmogaus psichologinė degradacija garantuota. Man didžiulis autoritetas yra daktaras O.G.Torsunov. Jo puikias knygas apie dienos režimą, sveikatą, grožį, laiką ir jo valdymą bei meditaciją rasite irgi nemokamai mano bloge. Jos, tiesiogine ta žodžio prasme ir nė kiek neperdedant, pakeitė mano gyvenimą ir suteikė man sparnus. Taip pat didžiulis autoritetas ir mokytojas man yra Radhanatha Swami. Jo viešas paskaitas Anglijos parlamente, didžiausiose pasaulio bankuose ar Princtone rasite youtube tiesiog įvedę į paiešką Radhanatha Swami. Žmogus, kurio verta paklausyti kasdien. Beje, jo knyga „Kelionė namo“ (ją skaito net Obama) greit bus lietuvių kalba. Kaip save (savo gyvenimą) įsivaizduojate po 5-10 metų? Ir toliau gyvenu eko bendruomenėje, vedu paskaitas, rašau knygas. Jau pastačiau savo šiaudinį namelį su moline pirtele, užaugo žydintis sodas, gulbės plaukioja prūdelyje, o žmona ir vaikai žaidžia pavasarinėje žiedlapių jūroje. Kokį, remdamasis savo patirtimi ir dabartiniu požiūriu į gyvenimą, duotumėte patarimą "Njuspeipio" skaitytojams? Kažką patarti nepažįstant žmogaus, kad tai jam būtų aktualu ir keistu gyvenimą, sunku. Todėl tiesiog palinkėsiu ieškoti savęs. Tik radę ir supratę savo pašaukimą, atrasite ir širdies ramybę bei gyvenimo džiaugsmą. Sėkmės paieškų kelyje. Ir kaip sakė Mahatma Ghandis: „Mano gyvenimas – mano žinutė“. Dėkojame už pokalbį.

Njuspeipis | 09 puslapis


Už bendrabučio lang

o

DAROM’12

V.Lipeikytė

Prisijunk ir Tu!

Kas būtų, jei vieną dieną išgirstume, jog Kalėdas švęsti draudžiama!?

Atėjęs pavasaris mus džiugina ne tik gražiu oru, saulės spinduliais, bet ir nemaloniai nustebina šiukšlių gausa. Sutvarkykime jas! Organizacija „Mes Darom“ jau penktus metus siūlo tvarkytis linksmai. Svarstai, koks tvarkymasis gali būti smagus? Toks, kai tvarkaisi ne vienas, o su draugais! Organizacijos „Mes darom“ patirtis rodo, jog bet koks kartu atliekamas darbas yra smagesnis. Visai neseniai vykusi akcija „Paukščiai grįžta į namus II“, kurios tikslas buvo iškelti kuo daugiau inkilėlių grįžtantiems paukščiams, paliko daug gerų įspūdžių ir šypsenas veiduose. Akcijoje dalyvavo virš 200 įvairaus amžiaus žmonių. Buvo ir mokinukų, ir studentų, ir mokytojų, net šeimų su vaikais. Panemunės šile ir Botanikos sode buvo iškelti daugiau negu 60 inkilų, dalyviai gavo skanios košės ir arbatos. Beje, vienas iš dalyvių stebėjosi, jog tokios skanios košės negauna net namuose. Visą akcijos laiką tiek šilas, tiek Botanikos sodas aidėjo nuo vaikų juoko, pašnekėsių, nors inkilų kėlimas nėra toks lengvas darbas, kaip gali atrodyti. Tad jokie darbai nebaisūs, jei juos atliekame su gera kompanija. Po pavasarinės talkos, „Darom komanda Kaune“ žada atgaivinti šiek tiek užmirštą akciją ir ketina sodinti medelius.

Njuspeipis | 10 puslapis

Manai, nieko įdomaus? Mums tai atrodo ne tik labai svarbu, jei norime išsaugoti miškus Lietuvoje, bet ir kartu labai linksma. Turėsi galimybę susipažinti su naujais žmonėmis, pabendrauti su savanoriais, praplėsi akiratį ir galbūt net tapsi vienas iš jų. Pasodinęs medį, vėliau daugybę metų galėsi jį lankyti ir grožėdamasis savo darbu didžiuotis savimi. Vis dar manai, jog neįdomu? Na, o atėjus vasarai pirma mintis, kuri šauna į galvą – vasaros stovykla. Ši stovykla, kaip ir inkilų kėlimo akcija, pavasarinė talka „Darom“, organizuojama jau ne pirmus metus, o tai rodo, jog organizacijos vykdoma veikla pritraukia nemažai žmonių ir palieka jiems tik teigiamas emocijas. Šiais metais stovykla bus skirta 10 - 14 metų vaikams. Jų laukia paskaitos apie ekologiją su įdomiais dėstytojais, komandiniai žaidimai, laužas, naktiniai žygiai, vandens pramogos. Grįžkime prie artimiausios akcijos „Darom“, kuri Lietuvoje vyksta nuo 2008-ųjų metų, jos metu yra tvarkomos labiausiai prišiukšlintos vietos. Labai džiugu, kad su kiekviena akcija prisideda vis daugiau moksleivių, studentų ir gamtai neabejingų žmonių. Taip pat surenkama vis daugiau šiukšlių, kas veda prie galutinio tikslo – išsivaduoti nuo jų. Reikia daugiau informacijos? Šiais metais

akcija vyks balandžio 21 d. Pavasarinės talkos metu, kaip ir praėjusiais metais, šiukšlės bus renkamos tam tikruose taškuose. Tokių taškų bus net dvidešimt trys! Du taškai Aleksote, du taškai Centre, vienas Dainavoje, du Eiguliuose, vienas Gričiupyje, du Panemunėje, du Petrašiūnuose, trys Šančiuose, penki Vilijampolėje ir du Žaliakalnyje. Tad vietų, kuriose galėsi linksmai tvarkytis su būriu gerai nusiteikusių žmonių bus pakankamai, tau tik reikia išsirinkti kuriame taške tai darysi. Per mažai smagumų? Ne naujiena, kad po tokių darbų apima alkis, tad turime gerą žinia – organizacija „Mes darom“ pasirūpins, kad neliktum alkanas! Taškuose Tavęs lauks bandelės, sumuštiniai, košė ir galbūt net picos! Kiekviename taške vis kažkas kitas, tad gal atrasi jėgų padirbėti net keliose vietose. Ar įrodžiau, kad kartu dirbami darbai yra daug linksmesni ir lengvesni? Jei taip, laukiame Tavęs balandžio 21 d. pasirinktame taške. Tikslenė informacija jau greitai, sek naujienas internete ir facebook puslapyje: Darom komanda Kaune. Taip pat su organizatoriais susisiekti gali el. paštu kaunas@mesdarom.lt. Iki pasimatymo balandžio 21 d.!

Gyvenime nėra nieko, ko reikėtų bijoti, yra tik tai, ką reikia suprasti (Marie Curie).


E. Zamalytė

Už bendrabučio la

D.Mizeikis

Be mėsos ir laimingi?!? Pavasariui atėjus ne vienas pradeda rūpintis savo fizine forma: padaugėja bėgikų parkuose, dviratininkų gatvėse, riedutininkų aikštelėse. Tačiau norint palaikyti geras formas ir savijautą būtina reguliuoti ir mitybą. Apie mitybos įpročių keitimą, jų įvairovę ir kasdienybę tų, kurie nėra „ visavalgiai“ mums papasakos L. Prochorova ir E. Skobas. Patirtys iš pirmų lūpų, viskas tikrų tikriausia. Skaitom! Pradžių pradžia Viskas turi pradžią ir priežastį, kodėl įvyko būtent taip, o ne kitaip. Mūsų pašnekovė L. Prochorova pasakoja, kad jau paauglystėje kaip ir daugelis bendraamžių rūpinosi savo figūra ir nenorėjo papildomų kilogramų, todėl sportavo ir reguliavo savo mitybą. Laikui bėgant Lina pradėjo dar labiau domėtis mitybos ir sporto temomis: „Suvokiau, kad visgi yra svarbu, ką mes valgome ir kaip rūpinamės savo organizmu“- pasakojo pašnekovė. Žaliavalgiauti Liną paskatino perskaityta V. Butenko knyga „ 12 žingsnių žaliavalgystės link“. „ Tik pradėjus skaityti šią knygą, prisiminiau vaikystėje ir paauglystėje sirgtas ligas...Turėjau rimtų problemų su kvėpavimo takais, ilgą laiką sirgau sinusitu.. ir Supratau savo ligų priežastis. Taigi pagrindinis veiksnys, nulėmęs mano pasirinkimą žaliavalgiauti – sveikata“prisiminimus pasakojo pašnekovė. Nuo teorijos prie praktikos Žinios ir lieka žiniomis, jeigu jų nepritaikai. Tačiau Linai užteko ryžto ir ji tą pačią akimirką su visais produktais, buvusiais jos šaldytuve, draugiškai atsisveikino: „Viską atidaviau kambario draugei ir kaimynėms, kadangi tuo metu gyvenau studentų bendrabutyje... Šis žingsnis buvo pats geriausias ir teisingiausias, nes kai viską atiduodi be jokio gailesčio ir abejonių apima nuostabus jausmas“. Tačiau nėra viskas taip paprasta, kaip gali atrodyti. Jau tris metus Lina domisi ir propaguoja žaliavalgystę, bet per šiuos metus buvo visko: „Pirmus metus buvo gana paprasta taip maitintis, nes žinojau, kodėl taip nusprendžiau, bet metams įsibėgėjus, darėsi vis sudėtingiau…pradėjau svarstyti savo pasirinkimą. Po metų, prieš žiemos šventes, nusprendžiau pabandyti paragauti „įprasto maisto“. Po švenčių kiti metai buvo visokie – ir žaliavalgiški, ir ne. Po geros metų pertraukos, jau trečias mėnuo kaip žaliavalgiauju ir dabar man atrodo, kad aš taip gyvenau visa gyvenimą“ – pasakoja pašnekovė. Pusryčiai, priešpiečiai, pietūs ir vakarienė pagal žaliavalgius Jei beskaitant kilo noras, pasigaminti kažką žaliavalgiško, tai štai Lina jums pateikia visos dienos meniu (skanus, spalvingas, sveikas): Pusryčiai: Įvairiausi vaisiai arba žali kokteiliai ( salotos lapai sutrinti su vaisiais); Priešpiečiai: Vaisiai ( teisė rinktis); Pietūs: Salotos ( rekomenduotina

ngo

šviežių morkų arba kopūstų su įvairiais priedais (pasitelkite fantaziją ir išradingumą). Desertui rekomenduojama vakare užmerkti grūdus šaltame vandenyje, ir jau kitą dieną galima vartoti. Išbrinkus kruopoms galima pripjaustyti džiovintų vaisių ( juos taip pat patartina išbrinkinti); Vakarienė: Sultys. Galima daržovių ir vaisių (morkų – obuolių, burokų) arba tik vaisių (kriaušių, melionų).

radau informacijos, galima sakyt yra žoliaėdės ir keli procentai maisto raciono sudaro vabzdžiai“ – argumentus dėsto Ernestas. Paklaustas apie kitus augalinės kilmės produktus (pieną) vaikinas taip pat aiškiai išdėsto savo nuomonę: „Žmogus yra vienintelis gyvūnas, kuris geria pieną suaugęs, o dar ir ne savo mamos. Pienas yra labai geras maisto produktas, bet nemanau, kad šis koncentratas skirtas suaugusiam“.

Vegetaras, veganas, žaliavalgis? Sekantis mūsų pašnekovas Ernestas propaguoja veganizmą (t.y. nevalgo

Patarimai keičiant mitybos įpročius „Jei kiltų noras keisti mitybos įpročius, siūlyčiau pradėti ne nuo vegetarizmų,

„Žaliavalgiaujant viskas tampa paprasčiau – mažiau plaunamų indų!“ gyvulinės kilmės produktų). „Jau trejus metus nevalgau mėsos, pusmetį iš jų žaliavalgiavau, apie metus buvau veganas. Žaliavalgiauti buvau pradėjęs ir vėl pradėsiu, nes man tai atrodo natūralu. Vienintelis gyvūnas (žmogus) kažkaip apdoroja savo maistą ir turbūt tik jam maistas yra ne tik būtinybė išgyventi, o, kaip kai kurie sako, vienas didžiausių gyvenimo malonumų. Vien dėl maisto žmonės išnaudoja labai daug energijos, laiko, taip pat ir laukinės gamtos daug prarandama. Žaliavalgiaujant viskas tampa paprasčiau, nereikia viryklės, mažiau indų plauti ir panašiai. Neapdorotame maiste išsaugomi vitaminai, fermentai“ – teigia pašnekovas. Apie mėsą, pieną ir šimpanzes „Mėsos nevalgau, nes tai nėra gyvybiškai svarbu ir nėra pritaikyta mūsų organizmui. Savo dantimis, nagais sunkiai suplėšytume gyvūną, tad kyla klausimas, jei neturime įgimtų įrankių, tai gal šis maistas ne mums. Esu skaitęs, kad šimpanzių ir gorilų DNR daugiau nei 90% sutampa su žmogaus, o jos, kiek

Joks geras darbas, nesvarbu koks mažas, nėra iššvaistytas (Ezopas).

veganizmų ar žaliavalgysčių, o iš pradžių tiesiog susibalansuoti esamą mitybą. Pradėt nuo paprasčiausių dalykų, tokių kaip valgant neužsigerinėti, po valgio kurį laiką negerti skysčių, prieš miegą nevalgyti, nepersivalgyti, valgyti lėčiau, gerai sukramtyti ir valgant galvot apie tai, ką jūs kramtote ir vengt pašalinių minčių. Atsisakykite traškučių, saldumynų, bandelių, vaisvandenių, pasiskaitykite sudėtį, pasidomėkite nežinomomis medžiagomis, kurios yra šių produktų sudėtyje. O svarbiausia - klausytis savo kūno ir sekti pojūčius“. Finansus paskaičiavus „Kalbant apie pinigines ir jų turinius, žaliavalgystė gali būt brangi, o gali būti ir labai pigi, viskas priklauso nuo žmogaus, jo norų, išradingumo. Panašiai ir su vegetarizmu, veganizmu“ – mąsto Ernestas. Pabuvoję žaliavalgių draugijoje skubame gamintis jų rekomenduotos vakarienės. Neverčiame daryti to paties ir jums. Kaip Ernestas sakė: „Klausykimės savo kūno, jis juk žino, ko jam reikia“.

Njuspeipis | 11 puslapis


Savas Kam

pas

L. Sabulytė

T. Liutvinas

Nauji ir seni vėjai KTU Studentų atstovybėje

Kovo 2 d. KTU III rūmuose vyko Kauno technologijos universiteto Studentų atstovybės (KTU SA) eilinė ataskaitinė-rinkiminė konferencija, jos metu antrai kadencijai prezidentu buvo išrinktas Elektros ir valdymo inžinerijos fakulteto ketvirto kurso studentas Justinas Staugaitis. „Prabėgę metai KTU bendruomenei ir visai KTU studentijai buvo svarbūs ir pilni iššūkių. Pradedant permainomis universiteto viduje ir baigiant studentų savivaldose. Kūrybinis procesas, noras tobulėti, ieškoti ir atrasti tampa neatsiejama mūsų studijų dalimi. Studijų, kurių dalyviai ir stebėtojai, vertintojai ir kūrėjai esame

mes patys. Tad linkiu eiti ir siekti, sužinoti ir gauti bei turėti tas degančias akis. Akis, kurios visada nori daugiau“, - kalbėjo Justinas. Po ataskaitinės konferencijos šiek tiek pakito ir prezidiumo sudėtis. Socialinius reikalus koordinavusi trečio kurso studentė Monika Simaškaitė nuo šiol bus atsakinga už akademinę sritį. Socialinių reikalų koordinavimą perėmė Fundamentaliųjų mokslų fakulteto studentas Jonas Čepkauskas. Informaciją ir ryšius su visuomene koordinuos antro kurso Humanitarinių mokslų fakulteto studentė Liucija Sabulytė, o už turiningą ir linksmą

studentų laisvalaikį bus atsakingas trečiakursis Vytautas Ganusauskas. Pristatydamas metų veiklos ataskaitą Justinas Staugaitis minėjo, kad praėjusiais metais Studentų atstovybės prioritetinė veiklos sritis buvo socialinių ir akademinių problemų sprendimas. Šiais metais studentai daugiau dėmesio skirs tarptautiniam bendradarbiavimui, renginių kokybės gerinimui, KTU, kaip „žaliojo“ universiteto, veiklai, tačiau užmiršta neliks ir socialinių akademinių reikalų sritis.

L. Sabulytė

Padovanokime vaikams šypseną Kauno technologijos universiteto Tarptautinių Studijų Centro Studentų atstovybė jau tryliktus metus organizuoja gražią ir jaukią socialinę akciją „Padovanokime šypseną“. Ši akcija skirta vaikams, gyvenantiems vaikų globos namuose ir asocialiose šeimose. Kasmet prie akcijos prisideda vis daugiau akademinės bendruomenės narių ir kitų geros valios žmonių. „Manau, kad „Padovanokime šypseną“ vienas iš gražiausių KTU renginių. Ši akcija parodo, kad studentui rūpi daug daugiau nei tik mokslai, pasilinksminimai su draugais ar kitos pramogos. Ji parodo, kad mums, KTU studentams, svarbu, kas dedasi supančiame pasaulyje. Nors dauguma iš mūsų ir augo šiltuose tėvų namuose, mes suprantame, kad yra vaikų, kuriems likimas susiklostė kitaip, todėl ir stengiamės jiems padėti visomis turimomis priemonėmis,“ – sakė viena akcijos organizatorių Agnė Aleksandravičiūtė. Šiemet aštuonių vaikų globos namų auklėtiniai su KTU akademinės bendruomenės nariais susitiks gegužės 15 d. Žemaitkiemio dvare. O ten jų laukia smagi ir neišdildomų ispūdžių kupina diena. Ryte vaikai bus suskirstyti į grupes, vėliau jie keliaus į punktus, kuriuose lauks ypatingos užduotys ir atrakcijos. KTU ansamblis „Nemunas“ vaikus mokys lietuvių liaudies šokių ir dainų, taip pat vaikai bus mokomi siūti, piešti, lipdyti iš molio, vaidinti, konstruoti aitvarus, Studentų Mokslinė Draugija padės jiems praktiškai išbandyti fizikos dėsnius ir chemines medžiagų savybes, Kobra TV pamokys filmuoti ir filmuotis, o kartu su KTU foto studija vaikai

fotografuos ir patys taps mažaisiais modeliais. Prie šios gražios akcijos gali prisidėti ir Tu, įmesdamas kelis litus į medinę dėžutę su užrašu „Padovanokime šypseną“, kuri keliaus per visus KTU fakultetus ir bendrabučius bei kitas lankomas vietas.

M. Kizys

Penktadienis ir 13-a... „Naktų naktis“ Balandžio 13 d. nuo 19 val. iki 01 val. Socialinių mokslų fakultete (K.Donelaičio g. 20) vyks KTU Studentų atstovybės organizuojamas mokslinių pranešimų vakaras „Naktų naktis“. Trečią kartą KTU SA siūlo paklausyti ir sužinoti naujų, bei įdomių faktų apie mus supantį pasaulį. Projektas jau tampa tradicija, o lankytojų kasmet vis daugėja. „Naktų naktis“ vienas iš būdų įdomiai ir patraukliai pateikti mokslo naujoves. Šių metų pristatymų temos - nuo verslumo iki ekologijos, nuo medicinos iki technologijų ir dar daugiau. Kiekvienas apsilankęs galės susipažinti su daugybe mus supančių procesų, išklausyti netradicines paskaitas ir į mokslą pažvelgti kitaip. „Studentai ir dėstytojai galės pamatyti įdomiai pateiktą medžiagą apie daugybę girdėtų, bet plačiai ir aiškiai netyrinėtų dalykų. Moksleiviai galės iš arti pamatyti daugybę procesų, galbūt, išsirinkti ateities profesiją ar „hobį“. Visiems miestiečiams tai puikus savišvietos renginys, paliekantis daug neišdildomų įspūdžių ir praplėčiantis pasaulėžiūrą“, - sakė Studentų reikalų tarnybos direktorius ir renginio globėjas Martynas Ubartas.

Njuspeipis | 12 puslapis

„Naktų naktis“ - analogiška kasmet Vokietijoje vykstančio renginio „Potsdame Albertui Einšteinui atminti“, pritraukiančio tūkstančius lankytojų, interpretacija. Pirmą kartą šis projektas buvo įgyvendintas 2010 m., šešioliktojo KTU festivalio metu. Tais metais renginys susilaukė didelio studentų ir miestelėnų dėmesio, todėl buvo nuspręsta jį organizuoti kasmet.

Gamta, kaip didis poetas, sugeba ir menkiausiomis priemonėmis pasiekti didžiausią efektą. Heinrichas Heinė


Fotoreportažas

Kasmetinis renginys pritraukia vis daugiau ir daugiau studentų

Karjeros dienos Kovo 21 d. Kauno technologijos universiteto Studentų miestelyje vyko jau 8-osios „KTU Karjeros dienos“, kurios dalyvių gausa pranoko organizatorių lūkesčius – šiais metais renginyje dalyvavo 89 įmonės ir daugiau nei 3 tūkst. studentų. „Njuspeipis“ dalinasi šio renginio akimirkomis ir linki sėkmės planuojant karjerą!

„KTU Karjeros dienos“ – tai glaudesniems kontaktams užmegzti skirtas renginys

D. Mizeikis

Puiki proga susipažinti su didžiausiomis Lietuvos įmonėmis iš arčiau

Renginyje „Karjeros dienos 2012“ buvo ne tik keičiamasi kontaktais – studentai galėjo pasiklausyti ir įmonių atstovų skaitomų pranešimų.

Renginys atskleidė ir didžiulius talentus

Universiteto ir įmonių bendradarbiavimas leidžia darbdaviams atsirinkti gabiausius jaunuosius specialistus Kontaktų mugėje įmonių atstovai konsultavo studentus praktikos ir darbo šiose įmonėse klausimais

Žmogaus elgesys gamtoje – jo sielos veidrodis (V. Bergas).

Njuspeipis | 13 puslapis


Be sijono

Vyrų visata Internetai R. Jurgelaitis

D.Lukšta

Sveiki ir vėl. Ir vėl turiu visą puslapį sau. Tačiau nusprendžiau nenagrinėti naujos temos, o praplėsti tai, apie ką rašiau ankstesniame numeryje, nes aš tingus ir tingiu galvoti pasiteisinimą. Prieš mėnesį trumpai užsiminiau apie internetą, na ir lolcatz. Daugiau apie lolcatz, nei internetą. Bet manau, kad mūsų kartą apibrėžiantis fenomenas (internetas) yra toks svarbus, kad būtina bent vieną puslapį išskirti. Taigi papolemizuokime. Kodėl man tai turėtų rūpėti? Esame pirmoji karta, kuri užaugo su internetu. Po mūsų sekančios kartos į internetą žiūrės kaip į savaime suprantamą dalyką, taip kaip mes dabar žiūrime į vandentiekį, elektrą ir trumpus sijonus. Taigi mes dar sugebame įvertinti internetą ir vis dar sugebėtume išgyventi, jeigu jo nebūtų, nors čia dar galima ginčytis. Tai kas pasikeitė? Padarykime keletą protinės gimnastikos pratimų ir pabandykime pažvelgti į internetą iš plačios perspektyvos, taip lyg pirmą kartą pamatę. Štai kas man išėjo: „Galėsiu nusiųsti laišką panai, kitam žemės gale akimirksniu, be balandžių ir garo variklių? Nesamonė.“; „Joks kvailys nepirks prekės jos pirmiau nepamatęs“; „Žmonės yra padorūs ir tikrai neleis daug laiko žiūrėdami į kitų girtų žmonių nuotraukas“; „Yra kačių, kurios atrodo kaip Hitleris?“; „Vinilai forever“; „Niekam neįdomu, kad tu šiandien skanų keksą išsikepei“. Nors su paskutiniu sutinku. Tai kodėl man tai turėtų rūpėti? Palaukite, atsakysiu į šitą klausimą. Supraskime koks yra internetas. Praėjusios kartos mylimiausia žiniasklaidos priemonė yra televizija, o prieš tai - radijas, laikraščiai. Iš tiesų visas šias priemones vienija tai, kad turinį jų formuoja labai mažas kiekis žmonių ir dėl to jos lengviau gali būti panaudoti propagandai. Televizorius neskatina veikti, suteikia informaciją labai autoritarišku būdu. Na, internete ne visi yra turinio kūrėjai (nes ne visi kates turi), tačiau visiems suteikta galimybė. Šita galimybė visiems pasijusti kūrėjais, interneto dėka, prisideda prie to, kad labiau vertinamas tikras talentas, nes talentingi kūrėjai sugeba išsiskirti iš minios ir pritraukti dėmesį savo kūriniais. Tai naikina įžymybes. Ar apie tai dar daugiau kalbėsi? Būtent taip ir ruošiuosi daryti. Pagalvokite: yra kino žvaigždės, televizijos žvaigždės, bet kas yra interneto žvaigždės? Be talento internete neiškilsi, deja. Keisčiausia, kad šita tendencija persikelia ir į kitas sferas. Pavyzdžiui, ar pastebėjote, kad kino filmuose vis mažiau garsių aktorių? Tikrų garsenybių yra likę mažai. O muziką tai dar labiau pakeitė. Anksčiau būdavo geri muzikantai, apie kuriuos visi žinojo ir visi klausė. Interneto dėka tai beveik išnyko. Vidutinio muzikos mylėtojo skonis dabar yra daug įvairesnis, negu anksčiau, kadangi nesunku parsisiųsti daug ir įvairios muzikos iš torentų. Nesiginkit, žinau, kad taip darot. Mažiau populiarūs stiliai sugeba išlikti ir gyvuoti, kas be interneto būtų daug sunkiau. Ar jau pasakysi kodėl man tai turėtų rūpėti? Gerai jau gerai. Internetas susideda iš mūsų visų prie jo prisijungusių. Seni žmonės, deja, nesugeba suprasti interneto, tačiau jie yra valdžioje. Užtildai vieną balsą ir internetas tampa nykesne vieta, bet vis dar lieka pakankamai alternatyvų. Užtildai visą internetą didžiuliu įstatymu, kaip ACTA, ir tu ką tik panaikinai visas alternatyvas bei pavertei internetą nepatogiu televizoriumi. Praėjusios kartos atstovai, kurie yra valdžioje, nori palaikyti status quo, nors jų modelis jau atgyvenęs. Televizorius ir jo draugai neišnyks, tačiau nebebus tokie įtakingi kultūrai. Aš žinau daug žmonių, kurie nežiūri televizoriaus ir pilnai pasitenkina internetu ( :D ), tokie kaip jūsų gerbiamas rašytojas. Jau baigei? Beveik. Kaip jau minėjau, internetas apibrėžia mūsų kartą. Ir dėl to, dauguma čia pateiktų punktų jums yra savaime suprantami. Tačiau aš lažinuosi, kad apie juos niekada nesusimąstėte. Neleiskite, kad žmonės, nesuprantantys interneto, įtakotų jo vystymąsi. Nes vienintelė alternatyva laisvam internetui yra Kiniška interneto cenzūra, o niekam nepatinka ta ******* cenzūra. Atsiprašau už nejuokingą įrašą, kitą mėnesį pažadu ką nors linksmesnio. P.S. Aš perku Guy Fawkes kaukę, tad jei kas turit parašykit į

jurgelaitis.raimondas@gmail.com

P.P.S. Šitos nuotraukos yra mano „pikto vokiečių vaiko“ interpretacija. Paieškokit „jutūbe“, jei nežinot apie ką aš.

Njuspeipis | 14 puslapis

Tas, kuris sodina medžius, myli ne tik save, bet ir kitus (Tomas Fuleris).


Minties grūdas

Žalią šviesą ateičiai!...

Gyvenimas apipintas svajonėm ir nostalgiška laime Atsargiai praveriu duris, kaip visad, vėluodama penkiomis minutėmis. Tema skelbia: „Karjeros planavimas“ ir mintyse skeptiškai užklausiu savęs: „Na, kažin, ar išgirsiu šįsyk ką nors nauja?..“. Karjera...? Hmm... mintyse iškyla tas nenutrūkstamas periodas nuo pradinės mokyklos iki kažko neapčiuopiamo ateityje. Krūva pasirinkimų ir keletas atsitiktinumų. Pradinę mokyklą mums parinko tėvai. Kai kam galbūt ir universitetus. Tikėkimės, tėvų, kurie gyvena vaikų gyvenimus pamiršdami gyventi savuosius, gretos retos. Taip jie praranda save ir gero vaikams taip pat nesuteikia. Vos išmokęs vaikščioti žmogus išmoksta savarankiškumo. Susimąstymą pertraukė greta sėdinti mergina: visai

nesusidomėjusi seminaru ji įsijungė grotuvą... „Vos išmokus kalbėti, buvau įsakytas klausyti“ – suskamba dainos frazė. Gyvenimas, vesdamas pirmyn, pateikia daug kryžkelių su dar daugiau kelių. Šimtai žmonių, ir širdis tampa pakankamai didelė po dalelę jos palikti skirtingoms pasaulio vietoms, arba pasaulis – neįtikėtinai mažas... Draugais ar kolegomis turi tikėti kaip asmenybe – tik tada gebėsi bendrauti su jais ne tik apie pavasario orą. Seminarą vedanti mergina atrodė artima visiems esantiems auditorijoje. Vos prieš pusvalandį įžengusi į auditoriją ji nepažinojo nei vieno mūsų, tačiau ji tiki kiekvienu. Kalba įtikinamai ir, rodos, nė vienam suklupus neleistų pasiduoti. Gaudžiau

kiekvieną sakinį, mėgindama pasižymėti kažką naujo. Faktai pasirodė tie patys, tačiau skambėjo naujai. Atėjau kitokia, nei tuomet, kai visa tai girdėjau prieš daugiau nei pusmetį. Motyvacija, įkvėpimas... net ant popieriaus neužsižymi. Kiekvienas turim unikalų patirties ir savybių rinkinį. Iš pažiūros skirtingi dalykai, visada turi kažką bendro. Atėjo laikas sujungti viską į viena, kaip vaikystėje darytuose koliažuose. Juk žmogus neatitolsta nuo savo prigimties, tik pamiršta, kad visa, kas ypatinga, slypi paprastume. O daugelį dėsnių savo natūraliu elgesiu puikiausiai atspindi vaikai. Būk pakankamai didelis būti mažu.

Blek

Melomanės dienoraštis

Visas mano susidomėjimas (ne)paranormaliais reikalais prasidėjo jau ganėtinai seniai, kur kas seniau nei atsidūriau dabartinėje savo aplinkoje ir man kliuvo susipažinti su šitaip įvairiai apie reikalą mąstančiais žmonėmis. Kai pirmąkart apie tai išgirdau kalbant aplinkinius, buvo vasara, ir po koncerto su draugais ėjome prie jūros. Vienas jų pradėjo pasakoti, kad per koncertą užmigo vos 30 sekundžių, tačiau taip kietai, kad greta buvęs vaikinas negalėjo jo pažadinti net gerai užvažiavęs per galvą. Negana to, per tą pusę minutės jis dievagojosi sugebėjęs apkeliauti pusę pasaulio – na, bent jau pajūrio miestelį, kuriame buvome apsistoję. Po to bent kelis mėnesius bandžiau, žinoma, nesėkmingai, per naktį apkeliauti visą pasaulį – pati idėja buvo neįkainojama ir negalėjau jos taip lengvai paleisti. Praėjus tiems keliems mėnesiams atsitiktinai (ir kas galėtų pamanyti?) perskaičiau knygą, kurioje taip pat rašė apie galimybę nakties metu pakeliauti, vėliau – dar vieną. Trumpam blykstelėjęs užsidegimas pamažu virto informacijos rinkimu: vis tie klausimai – kodėl, kaip, kas? Galiausiai atėjo toks metas, kai viskas pavyko be jokių pastangų, ir vis dar negaliu sau paaiškinti, kokios ypatingos aplinkybės susiklostė, kad vieną naktį susapnavus košmarą staiga suvokiau, kad galiu daryti ką noriu, vis tiek man nieko nenutiks. Po keleto dienų užmigau ir mane įtraukė kur kas sudėtingesni dalykai. Pirmiausia suvokiau, jog negaliu pajudėti. Tiesą sakant, net nebandžiau – žinojau, kad čia kažkas, ko dar nemačiau ir buvo smalsu, kas bus toliau. Per kelias minutes apėmęs keistas jausmas, kuomet darai bet ką, kad tik prabustum, įsišaknijo taip, kad jaučiausi besiblaškanti savyje kaip išprotėjusi (vėliau perskaičiau, kad tai – tik mirties baimė), tačiau vis tiek negalėjau pajudėti. Galiausiai nurimau ir išskridau. Praėjus dar kuriam laikui, kuomet viskas buvo apgaubta tamsos ir šviesos vienu metu, supratau, kas nutiko, ir apsidairiau: puikiausias sapnų kelionės pavyzdys, tik iš kambario išeiti nesinorėjo. Tas keistas jausmas dar malėsi kažkur širdyje, tad nenorėjau labai toli atitrūkti nuo savasties. Girdžiu, kad kai kurie bando šitai padaryti kas vakarą, tačiau apėmus tam jausmui pasitraukia, nes pasitiki savo instinktais. Kiti bijo košmarų, sako, jie kamuoja po to. Treti laisviausiai keliauja, o ketvirti žvelgia skeptiškai. Sapnai – labai jau keistas dalykas. The Verve – Catching The Butterfly aiškiems sapnams, Alina Orlova – Bobby – pažvelgti dangun, kai šviečia saulė ir lyja lietūs.

M.

Njuspeipis | 15 puslapis


Njuspeipis | 16 puslapis


Žinialapis

Klinikoje prisirašiusiems studentams – nemokamos gydytojų konsultacijos ir tyrimai Prie klinikos prisirašiusiems studentams vykdoma „Sveikos gyvensenos užtikrinimo priemonių programa”. Pagal programą kasmet NEMOKAMAI bus suteikti: Konsultacijos: • šeimos gydytojo; • ginekologo arba urologo; • odontologo; • psichologo ir psichiatro. Tyrimai: • plaučių nuotrauka; • bendras kraujo tyrimas ; • bendro cholesterolio nustatymas; • gliukozės nustatymas; • bendras šlapimo tyrimas.

Kviečiame apsilankyti !

Gydytojų konsultacijos ir daugelis tyrimų atliekami nemokamai (reikia siuntimo).

Kovo 11-osios g. 22, Kaunas (Girstupio „IKI“ prekybos centras) Tel.: 225577 arba 867776075 El. p. info@avevitaklinika.lt, www.avevitaklinika.lt

Gamta niekados mūsų neapgaudinėja; tik mes patys nuolat apsigauname (Ž.Ž.Ruso).

Njuspeipis | 17 puslapis


Šulinys

A. Žilinskas

D. Lukšta

Kai dėžėj netelpa batai

Mano karta jau gimė su veidais, įspaustais į „fosforo“ dėžes. Ir nieko čia nuostabaus, visiems patinka stebėti švytinčius daiktus, nors jonvabaliai man mieliau žiūrisi, o ir smegenų taip nepurto. Be smegenų purtymo efekto, būta ir animacinių filmukų, serialų, po kurių, matyt, ne vienas bandydavo atkartoti savo mylimiausio herojaus elgesį. Gal tik aš vaikystėje labiausiai žavėjausi ir pačiu šauniausiu herojumi laikiau PRETENDENTĄ. Nesvarbu, kad gal ir neteko apie jį girdėti – buvai per jaunas ar labiau imponavo Heraklis ir Ksena? Jie ir man labai patiko, tačiau mėtyti diską ar muštis su milžinais taip ir neišmokau. Bėda, kad sunku surasti vienaakių ciklopų, o mėtydamas daiktus į žmones jaučiuos mažumėlę neįgalus. Pretendentas? Kas tas pretendentas? Iš jo nesąmoningai perėmiau vieną gebėjimą arba visą gebėjimų ryšulį - būti visų galų meistru. Tik problema ta, kad turėdamas tiek daug gebėjimų tampu panašesnis į pameistrį ar dar žemesnio lygio papapameistrį (kuo daugiau “pa” tuo žemesnis, byloja mano išmintis). Taigi, pretendentas - žmogus užsiimantis viskuo, galintis būti bet kuo: nescafe 3:1, pasitaikius progai ir aukštesnio laipsnio gėrimu su kofeinu ir burbuliukais. Gebėjimų kokybė ir kiekybė Iš pirmo žvilgsnio, gyvenime turėti įvairių įgūdžių yra gerai: o kam gi tai nepatiktų? Pavyzdžiui, moki sumeistrauti spintelę, nupiešti „Moną Lizą“, groti smuiku ir turi dar kitų gabumų. Bet tokia gausa perauga į kokybės stygių: kreiva spintelė, panašesnė į inkilą stručiams, Da Vinčio šedevras - į akis gąsdinantį stebuklą, o stygų garsai – į siuntimą pas otorinolaringologą (ausų, nosies bei gerklės ligų gydytojas). Dėžė pilna Kai talentų per daug viename žaislų ir vaikas nežino, su kuriuo žaisti, tad ima po vieną ir visus išbando. Logiška, kad norint tobulėti, turi žengti viena kryptimi ir stengtis eiti link tikslo, link lygesnio kelio, kurį žingsnis po žingsnio tu pats ir tiesi, vis geresnį ir geresnį. Nuklydimai nuo tako minėtąjį tobulėjimą stabdo. Panašiai ir Vokietija, stengdamasi aprėpti per daug (– šokti, dainuoti, groti bei kariauti daugybėje frontų –), pralaimėjo karą. Reikėjo mokytis tik dainuoti ir neleisti Hitleriui iškilti į valdžią, būtų buvus pergalė, nes nebūtų ir “Pasaulio Čempionato”, visi nugalėtojai! Visi tie nukrypimai yra lyg kvėpavimas užsidėjus maišą ant galvos: kiekvienas įkvėpimas tave stabdo, dusina emociškai ir dvasiškai, galiausiai nežinai, ką tobulinti, kuo dabar užsiimti, ir tai tave drasko į gabalus. Negali skirti vienam dalykui pakankamai daug laiko, nes bėgioji kaip vaikas, ieškodamas vis kito žaislo, kuris patenkintų tavo užgaidas. Žmonės be talentų Egzistuoja ir kita dalis žmonių, kuriems nereikia rūpintis, kurį gi įgimtą talentą tobulinti: Kai neturi „Ferrari“, tai nereikia nieko ir tobulint joje. Žmonės su talentais šoka ant scenos visame pasaulyje, kad juos viešai pademonstruotų, o kur žmonėms be talentų rinktis? Ne bėda. Egzistuoja ir grupės veidaknygėje žmonėms be talentų. Neturi tokio? Prisijunk į bendraminčių būrį! Nužudyk PRETENDENTĄ savyje. Suprask, kas tau svarbiausia, ir savajame minčių žemėlapyje pažymėk tai kaip savo tikslą. Visa, kas liko – tik vandens oazė dykumoje, kuri leis tau atsipalaiduoti bei pailsėti, vanduo, kuris atgaivins, tačiau iš tiesų tai – tik miražas, tad teks eiti toliau ir ieškoti tikrosios oazės.

Balandis „Gargare“: geidžiamiausi didžėjai ir retro reivas, riebiausi bosai ir didžiausias repo orkestras Visuomet šiltai kauniečių sutinkamas Jurgio Didžiulio ir Ericos Jennings Kiekvienas savaitgalis unikalus – tokį planą multikultūrinė Kauno erdvė „Gargaras“ užsibrėžė ir, atrodo, balandį jis bus įvykdytas su kaupu. Starto duetas „The Ball & Chain“ balandžio 21-ąją aplankys valiūkiškai atnaujinę savo pozicijoje balandį pasitiks kartą „Gargaro“ talpumą jau išmatavusi trijulė – Ignas, programą. Pavasarinį turą šeimyna pavadino „Bad Ass Retro“ ir, anot atlikėjų, tai Kastis Torrau ir Donatello. Sekmadienį, balandžio 8-ąją laukia rekordinė ir bus tikrų tikriausias diskotekinis retro stiliaus reivas, visiška priešingybė albumo pristatymo renginiui ar Kalėdoms „Gargare“. neabejotinai stipriausia klubinė naktis Kaune šį Erica išsileis plaukus, Jurgis atsilaisvins sezoną. kaklaraištį, porai į kompaniją stos ir didžėjai, Vieną neišskiriamą komandą pakeis kita – balandžio 13-ąją „Silence Night“ sesijai į Kauną šokėjai, vaizdo projekcijų meistrai. Net penkiolika žmonių į „Gargaro“ sceną užsuks ką tik trejų metų sukaktį atšventusio balandžio 27-ąją žada sutalpinti „Despotin muzikinio susivienijimo „Silence“ branduolys – Vidis, Mario, Few Nolder ir vokalistė Jazzu. Fam“ orkestras. Hiphopo ekspertų Esminė mėnesio naujiena „Gargare“ – balandžio pripažįstamas kaip vienas solidžiausių šio žanro 20-ąją startuojantis ciklas „Lowjob“. Rimčiausių garso projektų Lietuvoje atlikėjų sambūris jau seniai specialistų šalyje „Soundboys.lt“ prižiūrimi renginiai išaugo „grupės“ rėmus. Vaiper, Shmeklos ir bus dedikuoti žemiems elektroninės muzikos Liezhuvio MC komanda, pritariančios dažniams ir solidžiam bosui. Pagrindą tolesniems vokalistės, gyvi pučiamieji, būgnai, boso „žemiems darbams“ pirmajame ciklo renginyje gitaros, didžėjus su efektų bloku – ši sintezė iš sudės Lietuvos boso profesorių rinktinė – Nightjar, proto varo „Despotin Fam“ gerbėjus ne tik Mark Splinter, Justas Fresh, „M-Theory“, Icarus Lietuvoje. Highjacks The Plane ir Intakz.

Pasigamink!

E. Gendrėnaitė

E. Gendrėnaitė

Grįžai po paskaitų visiškai nusikalęs? Tačiau tavo skrandis riaumoja lyg alkanas liūtas, o įsitikinimai neleidžia valgyti mėsos? Nenusimink! Tu gali pasigaminti salotas per kelias minutes. Geriausia, yra tai, kad tau tiks viskas, ką turi vegetariško, tačiau jei turi galimybę rinktis tau reikės: Kelių salotos lapų, morkos, sūrio, agurko, pomidoro,saulėgrąžų sėklų, alyvuogių aliejaus ir citrinos.

Skanaus

Paruošimas: Pirmiausia suplėšyk salotos lapus į smulkesnius gabalėlius, tada supjaustyk morką šiaudeliais, agurką ir pomidorą-griežinėliais, o sūrį supjaustyk kubeliais. Tuomet viską sudėk į lėkštę ir truputį išspausk citrinos sulčių, bei užpilk alyvuogių aliejaus ir užbarstyk saulėgrąžų sėklų.Taigi salotos paruoštos. Paprasta ir skanu.

Njuspeipis | 18 puslapis

Pasaulis yra apvalus, todėl vieta, atrodanti lyg pabaiga, gali būti tik visko pradžia.


Animacija ne vien vaikams

Ali Frhatas – Zozikas Mahomedas, Turinas, 2006 D. Gudeika

Nr. 83 atsakymai: 1. Ve6 Kf8 2.Bf6 gf 3.Vf6 Kg8 4.Vg6 Kf8 5.Re6 b6 6.Vg8 Ke7 7.Vf7 Kd8 8.Vf8 Kc7 9.Ve7 (matas)

2009 metais pasirodė režisieriaus Adam Elliot animacinis filmas ,,Merė ir Maksas''. Šis kūrinys iškart sužavėjo ne vieną žiūrovą. Tai – vienas ryškiausių ir geriausių animacinių filmų tiek savo tematika, tiek stilistine išraiška. Pagrindiniai herojai netelpa į nusistovėjusias normas ir rėmus. Merė - aštuonerių metų mergaitė iš Australijos, engiama klasės draugų, gyvenanti su alkoholike mama. Nepaisant to, mergaitė turi savų pomėgių: mėgsta animacinį filmą apie Nobletus bei šokoladą. Maksas – tipiškas, nusivylęs gyvenimu 44 metų amerikietis, nuolat kovojantis su viršsvoriu bei Aspergerio sindromu. Todėl nenuostabu, kad šių dviejų gyvenimo nuskriaustų žmonių keliai susisieja. Siužetinė linija pakrypsta taip, kad Merė tiesiog duria pirštu į telefonų knygą ieškodama, kam galėtų parašyti laišką. Ir tas žmogus - Maksas. Filmo istorija plėtojama susirašinėjimo laiškais tarp Merės ir Makso forma. Neapsigaukite – iš pirmo žvilgsnio pasakojimas gali pasirodyti vaikiškas ir per daug mielas, tačiau iš tiesų ši istorija paliečia ne vieną aktualią socialinę problemą: alkoholizmą, kleptomaniją, diskriminaciją, stereotipų įsitvirtinimą ir kt. Visa tai atskleidžiama per Merės ir Makso personažus, kurie kuriami labai savotiškai. Kalbama nejaukiomis temomis, kuriomis retai išdrįstama prabilti. Kai kada situacijos atrodo absurdiškos, persmelktos juodojo humoro atspindžių. Filme atkreipiamas dėmesys į asmenybės pogrindžius: parodoma, kad

Palaida ba

la

A.Aleknaitė

žmogus yra vienas, bet tuo pačiu vienišas būti negali, atskleidžiama nepagražinta, o kartais, atrodo, net hiperbolizuota realybė. Tačiau pasakojimas dėstomas subtiliai bei įdomiai. Susidomėjimą kelia ir tai, kad filmas paremtas tikrais faktais, todėl dar labiau traukia neišgalvoto gyvenimo žavesys. Režisieriaus pasirinkta stilistinė išraiška taip pat išskirtinė. Savotišką kino sampratą jis perteikia per žmogeliukus, nulipdytus iš modelino. Tokie yra ne vien tik filmo personažai, bet ir visa aplinka, todėl galima manyti, kad kūrybinė grupė padirbėjo iš peties. Viso filmo metu dominuoja juodos - baltos spalvų kombinacijos tarsi nespalvoto kino imitacija, tačiau vaizdą pagyvina ir jam tam tikro žavesio suteikia kartkartėmis įpinamos rudų bei raudonų atspalvių detalės. Gali pasirodyti, kad spalvos yra pernelyg niūrios, tačiau tai puikiai padeda papildyti pagrindines filmo idėjas. Filmas skirtas tiems, kurie nebijo akis į akį susidurti su nepagražinta realybe. Iš esmės paliečiamos jautrios gyvenimo sferos ir duodama nemažai gerų pamokų, analizuojama visuomenės ir individo santykių prasmė. Tuo pačiu paliekama galimybė į animacinius kūrinius pažvelgti kitaip.

Galvosūkiai

Ką uždegsi? Įsivaizduok, kad tamsią tamsią naktį ateini į tamsų kambarį kur stovi žvakė, žibalinė lempa ir dujinė viryklė. Kišenėje yra degtukų dėžutė, o joje likęs tik vienas vienintelis degtukas. Ką pirma uždegsi?

Lokio kailis Medžiotojas, išėjęs iš savo namelio, nuėjo 2 km į Pietus ir pamatė lokį. Lokį sekė 2 km į Rytus. Tada žverį nušovė ir tempė 2 km į Šiaurę ir pasiekė savo namelį - tą pačią vietą, iš kurios pradėjo medžioklę. Kokios spalvos lokio kailis?

Lenktynininkas Įsivaizduokite, kad jūs raitelis ir dalyvaujate žirgų lenktynėse. Jūs pralenkiate žirgą, kuris joja antras. Kelintas dabar jojate?

Algirdo anekdotai

*** *** Psichiatrinė ligoninė. Gydytojas eina koridoriumi ir mato kaip ligonis Marytė: Vakar Jonukas man pirmą kartą į lupytes tempia žeme už virvutės pririštą dantų šepetėlį. pabučiavo. „Tuoj sakys, kad šunį vedžioja“ - pagalvoja gydytojas ir klausia: Onutė: - Na ir? - Ką čia veiki? Marytė: - Aš iš to malonumo - Dantų šepetėlį tempiu už virvutės, - išsišiepęs atsako ligonis. taip keliukus suspaudžiau, Matas 4 ėjimais Gydytojas pakraipė galvą ir nuėjo, o ligonis šepetėliui: kad net Jonuko akinukai sulūžo. - Cha, gerai mes čia jį apgavom, Murziuk! *** *** *** Ligoninėje vienas psichas ištraukė kitą psichą iš vonios, Kubiliaus vyriausybė vietoj pensijų Antrakursis ekonomikos studentas, dekanate užtikęs dekaną kad tas nenusiskandintų. Daktaras pirmajam sako: besibučiuojantį su docentu, po pietų jau buvo baigęs ir padidinimo pensininkams žada - Jūsų poelgis labai kilnus. Tai įrodo, kad jūs sveikas. suteikti lengvatų: jie galės stovėti po magistrantūrą. Rytoj aš jus išrašysiu. Gaila tik, kad jūsų išgelbėtas krano strėle, vaikščioti bėgiais ir *** žmogus pasikorė. Dvi blondinės plaukia valtimi. Staiga valtyje atsirado skylė. pereiti gatvę degant raudonam - Niekas nepasikorė. Tai aš jį ten pakabinau, kad šviesoforui. Pirmoji blondinė ima panikuoti, o antroji sako: - Nesijaudink, pradursiu antrą skylę, pro kurią vanduo išbėgs. išdžiūtų.

Kontaktai: Adresas: K. Donelaičio g. 73, LT- 44029, Kaunas El. Paštas: Njuspeipis@gmail.com www.Njuspeipis.lt

Redaktorė: Evelina Kuodytė

Redaktorės pavaduotojai: Raimondas Jurgelaitis Gintarė Žaltauskaitė Maketuotojai: Ignas Gaižauskas Tomas Liutvinas

Žurnalistai: Fotokorespondentai: Spausdino: Algirdas Musneckis Justinas Lekavičius (vyr.) UAB „Spindulio spaustuvė“ Dalius Gudeika Eglė Gendrėnaitė Audrius Žilinskas Njuspeipio ieškok: Rusnė Vaitiekūnaitė Viktorija Juciūtė Kaune – KTU, VDU, ASU, Domantas Mizeikis Loreta Dragūnaitė LSMU, KK, MRU, VU KHF, Aurelija Aleknaitė Dainius Lukšta LKKA, KTU Gimnazija, Eva Zamalytė Graičiūno AVM, „Vero Cafe“, Rūta Daukantaitė Gintarė Vasiliūnaitė „Džem Pub“, „B.O.“, Algimantas KrasauskasViršelio Nuotrauka: „Supremo“, ‚Mio“, G.Juknytės Deimantė Stulgytė „Coffee inn“. Vilniuje – VU. Panevėžyje – KTU PI.

Visa medžiaga, pateikta „Njuspeipyje“, yra laikraščio nuosavybė. Kopijuoti ir platinti, be redakcijos sutikimo, draudžiama. Redakcijos nuomonė nebūtinai turi sutapti su respondentų, straipsnių herojų bei autorių nuomone. Už reklamos ir asmeninių skelbimų bei juose pasitaikančias klaidas redakcija neatsako. Dėkojame Arūnčikui, už „Njuspeipio“ idėją, LSS už finansavimą, KTU SA už patalpas. Njuspeipis | 19 puslapis


Nj#84