Page 1

AUTOLOCATOR: UČÍ KAMIOŇÁKY ŠETŘIT SONY ERICSSON XPERIA ARC: VÝKON A STYL

2 | 2011

HOT SPOT: NEW FAST FOOD

ČTVRTLETNÍK PRO FIREMNÍ ZÁKAZNÍKY SPOLEČNOSTI T-MOBILE

JAK PŘEŽÍT DOMÁCÍ KANCELÁŘ: PRACUJTE DOMA EFEKTIVNĚ

TÝM JAKO JEDEN MUŽ: PROMĚŇTE AKCI JEDNOTLIVCE V KOLEKTIVNÍ SÍLU


REKLAMNÍ PŘEDMĚTY

S POŽITKEM

VÝBĚR NEJLEPŠÍCH VÍN Z MORAVY | KOMPLEXNÍ SLUŽBY V OBLASTI BRANDINGU | DÁRKOVÉ OBALY ORIGINÁLNÍ KERAMICKÉ VISAČKY VLASTNÍ VÝROBY | INDIVIDUÁLNÍ PŘÍSTUP | DEGUSTACE

WWW.FIREMNIVINO.CZ


OBSAH

OBSAH 2

ZOOM

16–17

3–5

COMPANY

18–20

SERVICE

22–23

T — Mobile tipy pro vaše podnikání 8

24–27

Najdideti.cz — pro bezpečný návrat našich dětí

10

Autolocator: Naučí kamioňáky šetřit

11

Posviťte si na nepřímé náklady s American Express

TRAVELLER Brno

28–29 Novinka v systému Rex: Trvalé sledování mobilu

HOTSPOT Nová doba fastfoodová

ACTION

9

MANAGER Tým jako jeden muž

Byznys za zdmi obýváku 6–7

MOBIL Sony Ericsson Xperia Arc: Výkon a styl

Mix novinek ze světa kultury, telekomunikací a byznysu

GOURMET Pálffy Palace Club: Delikatesy z podhradí

30

LIVE Primal Scream: Prvotní výkřik v Praze

32

TOP 5 Luxus pro kancelář

12–13

APLIKACE Čtení pro chytré telefony

14–15

ON-LINE Scukněte se na Scuku

Vydává: T-Mobile Czech Republic, a.s. Redakce: Tomíčkova 2144/1, 149 00 Praha 4, e-mail: professional@t-mobile.cz. Redakce a produkce: Jana Kobesová, tel.: +420 603 601 131. Foto na titulu: Shutterstock. Graf. zpracování a distribuce: Mediaforce, s.r.o. Tisk: ASTRON studio CZ, a.s., Martina Peřinková, tel.: +420 606 667 689. Design: Dynamo design s.r.o., www.dynamodesign.cz. Inzerce: Mediaforce, s.r.o., marek.nemec@mediaforce.cz. Registrace MK ČR: 13664. Číslo vychází: 11. 7. 2011. V elektronické podobě ke stažení na www.t-mobile.cz/professional.

T-Mobile Professional

1


ZO O M UŽÍVEJTE SI DALŠÍ ÚTERNÍ VÝHODY

Jsme rádi, že jste s námi, a proto jsme pro vás a vaše zaměstnance připravili skvělé výhody! Stačí si jen vybrat, odeslat příslušnou SMS a každé úterý si užívat klidně všechny výhody.

PRACOVNÍ TÝDEN VE ČTYŘECH HODINÁCH Pro některé návod na to, jak být úspěšným příživníkem, pro druhé geniální koncept, jak naplno žít a netrpět nouzí. Tim Ferriss svou knihou Čtyřhodinový pracovní týden vzbudil nebývalý rozruch. V žebříčku The New York Times se záhy stala bestsellerem No. 1. Najdete v ní množství nekonvenčních myšlenek, díky kterým se můžete snadno stát tzv. novým bohatým (nouveau riche). Tedy člověkem, který netráví svá nejlepší léta 12 hodin denně v práci, aby pak mohl v 65 letech odejít do důchodu a konečně si začít užívat. Noví bohatí si dopřávají takové „minidůchody“ průběžně, kdy třeba pár měsíců v roce cestují, nebo jen „nedělají nic“. Vydává Jan Melvil publishing. Více na www.melvil.cz.

Internet v mobilu na den Pošlete SMS ve tvaru KOUZELNEUTERY INTERNET na číslo 4644. 2 kávy za 1 cenu Pošlete SMS ve tvaru KOUZELNEUTERY COSTA na číslo 4644. 2 kávy za 1 cenu Pošlete SMS ve tvaru KOUZELNEUTERY CC na číslo 4644. 2 fresh koktejly za 1 cenu Pošlete SMS ve tvaru KOUZELNEUTERY UGO na číslo 4644. 2 mojita nebo 2 piva za 1 cenu Pošlete SMS ve tvaru KOUZELNEUTERY MOJITO na číslo 4644. Pošlete SMS ve tvaru KOUZELNEUTERY PIVO na číslo 4644. 2 Twistery za 1 cenu (Twister Brazer nebo Twister Original) Pošlete SMS ve tvaru KOUZELNEUTERY KFC na číslo 4644. 2 vstupenky do Aquaparku za 1 cenu Pošlete SMS ve tvaru KOUZELNEUTERY BABYLONA na číslo 4644.

LUMINÁRIUM V PRAZE Prázdninovou sezónu v Praze osvěží originální světový projekt vzduchových staveb LUMINÁRIUM, který bude ve dnech 15. — 18. července 2011 otevřen na Letišti Kbely. Luminárium se do Česka vrací po deseti letech, kdy u nás mělo světovou premiéru jedno z dřívějších typů luminárií Arcazaar, které navštívilo během pouhých čtyř dnů 18 000 lidí! Luminárium je netradiční stavba s velice nápadným exteriérem, který připomíná pestrobarevný nafukovací hrad nebo členité cirkusové šapitó. To hlavní se však skrývá uvnitř, ve spletitém labyrintu, kde ožívá okouzlující svět barev a stínů. www.luminarium.cz.

BUĎTE NEPOSTRADATELNÍ! Nejnovější bestseller Setha Godina, autora slavné Fialové krávy a dalších přelomových děl manažerské literatury, vám pomůže stát se v práci nepostradatelným. „Svět se změnil a stal se jednou velkou supersoutěží. Pokud v ní chceme obstát, nemůžeme být snadno nahraditelným ozubeným kolečkem v soukolí firmy. Musíme být jejím nepostradatelným pilířem,“ praví v úvodu knihy. „Člověk není géniem nepřetržitě. Einstein měl každý den cestou z práce problém najít svůj dům. Ale občas je géniem každý z nás,“ dodává. Vydává Jan Melvil publishing. Více na www.melvil.cz 2

T-Mobile Professional

2 vstupenky do Wellnes Centra za 1 cenu Pošlete SMS ve tvaru KOUZELNEUTERY BABYLONW na číslo 4644. 2 vstupenky za 1 cenu Pošlete SMS ve tvaru KOUZELNEUTERY DINO na číslo 4644. 2 lístky za 1 cenu Pošlete SMS ve tvaru KOUZELNEUTERY KINO na číslo 4644. 2 výrobky za 1 cenu (dekorativní kosmetika Max Factor) Pošlete SMS ve tvaru KOUZELNEUTERY FANN na číslo 4644. 2 vstupenky do iQparku za 1 cenu Pošlete SMS ve tvaru KOUZELNEUTERY IQ na číslo 4644.


C OMPANY

BYZNYS ZA ZDMI OBÝVÁKU ZÁJEM O PRÁCI Z DOMOVA ČI SDÍLENÉ PRACOVNÍ POZICE ROSTE, FIREM, KTERÉ JE UMOŽŇUJÍ, JE OVŠEM POMÁLU. PŘES MNOHÉ VÝHODY ALTERNATIVNÍCH ÚVAZKŮ TOTIŽ STÁLE ZŮSTÁVAJÍ VELKÝM OTAZNÍKEM KONTROLNÍ MECHANISMY. Téma zkrácených či jinak flexibilních zaměstnaneckých úvazků dominují v posledních měsících českému tisku a dostává se opakovaně mezi agendu vlády a jejích ministrů. Jsou to silné populační ročníky žen, které se nyní vracejí, nebo spíše rády by se vrátily, do svého zaměstnání, a dále pak i lidé krátce před odchodem do penze, kteří po flexibilních úvazcích volají nejhlasitěji. V neposlední řadě touží po některém druhu flexibilních pracovních úvazků zaměstnanci bez závazků, kteří si ale chtějí zvýšit kvalifikaci a studují při zaměstnání například vysokou školu.

níků ČR (AMSP) však vyplývá, že současná legislativa i firemní praxe alternativním pracovním úvazkům nijak nepřejí. Nejčastějším důvodem (62,8 %), proč firmy lidi na částečné úvazky nepřijímají, je, že to povaha práce v některých oborech neumožňuje (např. stavebnictví), a dále že by zaměstnanec ve zkrácené době nemohl splnit všechny své pracovní povinnosti. Zaměstnavatelé by víc využívali částečného úvazku (81,4 %), pokud by za to byli zvýhodněni (nižší povinné platby na sociální a zdravotní pojištění). Společnost pro zdravé rodičovství Aperio pak uvádí, že v České republice pracuje na částečný úvazek pouze 5 % zaměstnanců. Alternativní formy práce bývají u nás otevřeny spíše zaměstnancům na vedoucích pozicích nebo specialistům, které firma potřebuje a nenajde za ně snadno náhradu.

Trocha statistiky Jen na základě výsledků výzkumu u vzorku zaměstnavatelů z Asociace malých a středních podniků a živnostT-Mobile Professional

3


C O MPANY Flexibilní úvazky vyžadují disciplínu Zkrácené úvazky zejména u rodičů malých dětí jsou u mnohých zaměstnavatelů nepřijatelné hlavně z důvodu nemocnosti, kdy absence zaměstnance způsobuje pracovní problémy, a dále neochota rodičů vykonávat delší pracovní cesty. Dalším problémem může být ztráta kontinuity a znalostí během rodičovské dovolené, potřeba dalšího vzdělávání a zaučení, mnohdy ve stejném rozsahu jako u nového pracovníka. Potřebu slaďování práce a rodiny ale může uspokojit i jiná varianta organizace práce. Jedná se např. o práci na směny nebo možnost pracovat o víkendu. Německé firmy daleko více než u nás nabízejí svým zaměstnancům tzv. sdílená pracovní místa, kdy jsou pracovní povinnosti rozděleny mezi dva zaměstnance. Běžný model sdílených míst je, že se pracovníci na jednom místě střídají ob týden – jeden týden pracují, jeden týden nepracují. Nebo si rozdělí určité dny v týdnu a střídají se po dnech. Dobře tento systém může fungovat např. v administrativě nebo i zdravotnictví a sociální péči. Ani pro samotné zaměstnance využívající flexibilních úvazků není situace vůbec jednoduchá. I když odejdou z práce a věnují se dětem, musí být neustále dosažitelní například na telefonu nebo e-mailu a často dodělávají práci večer nebo o víkendu. Ne nadarmo proto personalisté vyzdvihují nutnost tvrdé disciplíny a vzájemné důvěry.

Home office: PRO a PROTI Naopak poměrně tolerovanou (a ze strany zaměstnanců stále žádanější) je možnost home office, chcete-li v překladu domácí kanceláře či práce z domova. Svou zkušenost s ní mají zejména manažeři firem z oboru informačních technologií. V kanceláři nevysedává hned 40 % zaměstnanců americké IBM, podobně je tomu u společnosti eBay. Jsou to první řadě komunikační nástroje on-line, které rozmach práce z domova spustily a nadále podporují. Jako např. Skype, program provozující internetovou telefonii, videohovory, tzv. instant messaging (podoba chatu) a přenos souborů. Analýza odpovědí tisícovky účastníků studie, realizované právě Skypem, ukázala, že práci z domova považuje za produktivnější více než polovina. Navíc společnosti, které možnost home office nabízejí, často přitáhnou mnohem kvalitnější zaměstnance. Další výhodou je finanční a časová úspora. Člověk nikam nedojíždí, ušetřený čas věnuje práci a finanční úspory vynaloží jinam. Nejste rušeni kolegy a jejich telefonními hovory a nerozptylují vás rutinní administrativní úkony. Jsou tu však i jistá „proti“. Zůstat v pantoflích a organizovat si pracovní dobu po svém není zdaleka pro každého. Pracovní povinnosti odkládá občas na pozdější dobu asi každý z nás, stane-li se však tato tendence chronickou, psychologové mluví o prokrastinaci. V takovém případě je pak práce z domova cestou do pekel… Proto chcete-li pracovat z domova, je nutné mít určitou míru odpovědnosti a vlastní sebekontroly a stanovit si plán: kolik, případně co všechno, musím ten den udělat. Obecně platí, že čím častěji a déle zůstáváte doma, tím větší jsou nároky na vaši disciplinovanost. Zůstáváte-li převážně doma, může se totiž i stát, že vás pracovní úkoly a činnosti pohltí natolik, že přestanete oddělovat osobní a pracovní život.

Doma, a přesto na očích Odpůrci dále formě domácí kanceláře vytýkají, že potlačuje vzájemnou komunikaci v týmu a prakticky eliminuje osobní kontakty. Zde je však otázkou podstata dané profese. Marketingovou kampaň asi není schopen každý nastavit v obýváku. Projekty, na kterých děláte individuálně a vyžadují maximální soustředění, či běžné hovory s klienty 4

T-Mobile Professional


C OMPANY a dalšími členy týmu ovšem mohou být vedeny téměř odkudkoli. Zvyšující se počet lidí pracujících samostatně v terénu či z domova iniciuje potřebu vzájemného kontaktu a zpětné vazby formou videokonferencí a videohovorů. Ty pomáhají nejen z hlediska koordinace práce, ale přispívají i k zachování sociálních vazeb a dynamiky v rámci kolektivu i jednotlivce samotného. Navíc obraz poskytuje řadu dodatečných informací i o tom, jak je řešení problému vnímáno nebo jaký mají spolupracovníci názor. Jedním z nejzajímavějších zjištění je fakt, že převážná většina (90 %) pravidelných uživatelů videokonferenčních řešení (používajících videokonference aspoň jednou týdně) díky nim ušetří minimálně dvě hodiny produktivního času týdně.

Rozhodují výsledky Dovolíte-li coby zaměstnavatel svým lidem home office, nedělejte si iluze o absolutní kontrole jejich činností a chování mimo budovu firmy. Samozřejmě, lze si vyžádat výpis hovorů z jejich služebních mobilních telefonů, jakékoli sledování či odposlechy jsou ale už protizákonné. Zpětnou vazbu vám poskytnou již zmíněné videohovory a videokonference či on-line sdílený pracovní plán. Co by vás ale mělo přesvědčit o výhodnosti flexibilního místa výkonu práce, je spolehlivé plnění úkolů a pracovní výsledky konkrétního zaměstnance! Česká pobočka IBM převzala namísto „home office“ od své americké matky pojem „flexibilní kancelář“, které vymezila jasně daná pravidla. „Definovali jsme, za jakých podmínek je práce z domova možná, a to včetně bezpečnosti práce. Praxe ukazuje, že řada firem tuto oblast dostatečně neřeší. V této oblasti je také obrovský nedostatek na straně naší legislativy,“ podotýká HR ředitel IMB ČR Petr Šebek. Klíčovou roli hraje podle Šebka manažer, který nese odpovědnost za výkonu svého týmu. V jeho kompetenci je povolit vzdálený přístup, a tím vlastně pracovat mimo kancelář. Profil pracovní pozice a spokojenost manažera s výkonem zaměstnance rozhodují o povolení pracovat z domova v české pobočce T-Mobile. Tento „benefit“ je odsouhlasen na rok, poté může manažer své rozhodnutí přehodnotit či povolení prodloužit.

Budoucnost coworkingu Možná je jedno, zda e-mail posíláte v pyžamu s rozcuchanými vlasy, nebo v obleku a kravatě. Jenže nakonec stejně zjistíte, že vám při práci z ložnice něco, či spíše někdo chybí – fyzická přítomnost druhého člověka. A právě coworkingový prostor – tedy jakási sdílená kancelář – může být odpovědí na potřeby jedinců při práci v kyberprostoru. Coworkingové prostory opět přinášejí do hry sociální faktory a nabízejí tři klíčová využití. Mohou posloužit začínajícím podnikatelům a firmám, aby fungovali v důstojném prostředí, bez nutnosti platit zbytečné náklady za dlouhodobé pronájmy kancelářských prostor. Nebo jako místo pro setkávání projektových týmů, složených z různých firem. A zatřetí mohou být příjemným prostorem pro specialisty, kteří sice pracují samostatně, ale nechtějí být izolovaní.

Česká coworkingová centra V Praze lze navštívit Hub (prague.the-hub.net/public), dále Creators Coworking (www.creators.cz), Coffice (coffice. cz) a Locus workspace (www.locusworkspace.com). V Brně funguje Coworking centrum (www.bcwc.cz). Podobné sdílené kanceláře najdete v Písku, Jihlavě, České Lípě a v plánu jsou další centra v Olomouci a v Ostravě. TEXT: MARTINA PLECHATOVÁ, FOTO: SHUTTERSTOCK

T-Mobile Professional

5


SERVI CE

VEZMĚTE MOBIL DO ZAHRANIČÍ BEZ OBAV VÝHODNÉ VOLÁNÍ A SMS JIŽ TÉMĚŘ V CELÉ EVROPĚ

Travel & Surf na měsíc

Oblíbené zvýhodnění Cestovatel jsme rozšířili do dalších 20 zemí a nyní tak platí již ve 33 zemích, kde můžete se zvýhodněním Cestovatel volat za 4,17 Kč/min., příchozí hovory máte dokonce za 0 Kč/min. K hovoru zaplatíte jen sestavovací poplatek 29 Kč. SMSky posíláte z ciziny za 4,20 Kč, MMSky za 8,33 Kč. Zvýhodnění Cestovatel si můžete aktivovat snadno zasláním SMSky ve tvaru ROA A CES na číslo 4644. Můžete jej mít současně aktivní spolu s denními datovými balíčky.

•měsíc surfování jen za 408,33 Kč •datový limit 200 MB •balíček objednáte odesláním SMS ve tvaru ROADATA IMESIC A na číslo 4644 •balíček je aktivní ihned po jeho objednání Balíčky Travel & Surf můžete využívat v zemích EU a v Norsku. Po vyčerpání volných jednotek bude datové připojení automaticky ukončeno. Nabídka platí pro tarifní zákazníky do 30. 9. 2011. Více na www.t-mobile.cz/roaming.

Internet po celé Evropě již za 29 Kč denně S datovými balíčky Travel & Surf předem víte, kolik zaplatíte za datové připojení v zahraničí, takže se nemusíte obávat účtu za datový roaming. Můžete tedy třeba z mobilu kontrolovat a odesílat e-maily nebo si zjistit, co je nového.

Travel & Surf na den •stojí jen 124,17 Kč •prosurfovat můžete 20 MB •pokud prosur fujete 3 MB, naúčtujeme vám jen 24,17 Kč •balíček objednáte odesláním SMS ve tvaru ROADATA IDEN A na číslo 4644 •balíček se vám v zahraničí automaticky aktivuje při zahájení datování

UŽÍVEJTE SI TEN NEJRYCHLEJŠÍ INTERNET NA CESTY PŘIPOJTE SE NA SVÝCH CESTÁCH K SUPERRYCHLÉMU INTERNETU. DÍKY NAŠÍ NOVÉ TECHNOLOGII HSPA+ VÁM MŮŽEME NABÍDNOUT NEJRYCHLEJŠÍ 3G SÍŤ. NA VÁS UŽ JE JEN VÝBĚR TOHO NEJVHODNĚJŠÍHO ZAŘÍZENÍ.

Rakousku či Nizozemí. K obdobnému závěru došel i únorový nezávislý test Ústavu radioelektroniky FEKT VUT v Brně, ze kterého vyšel T-Mobile jako jednoznačný vítěz v rychlosti 3G datové sítě. A stále pokračujeme v rozšiřování naší rychlé 3G sítě. Ke konci června máme pokryto více než 50 % populace České republiky.

Nezávislý test německé společnosti P3 Communications, která pravidelně provádí nezávislé testy 2G a 3G sítí, v řadě zemí potvrdil, že T-Mobile je leaderem v kvalitě jak v oblasti 2G a 3G (UMTS FDD) dat, tak i v případě hlasových služeb v síti GSM. Čeští zákazníci v Čechách tedy využívají kvalitnější síť než například v Německu,

NÁŠ TIP

Vyzkoušejte si Internet na cesty NA TÝDEN ZDARMA! Ve vybraných značkových prodejnách vám proti vratné záloze na 7 dní zdarma půjčíme vše, co potřebujete k surfování na cestách. Více informací na www.t-mobile.cz/3G

CENÍK INTERNETU NA CESTY

Na den

Standard

Premium

Pro koho a na co je služba vhodná

Pro ty, co mají mobilní hlasový tarif T-Mobile a chtějí se připojovat k internetu jen občas. Aktivaci balíčku je možné si dopředu naplánovat. až 3,6 Mb/s 300 MB přenesených dat

Pro běžné používání internetu na cestách (čtení e-mailů, zpravodajství, kontakt s kanceláří, obchodními partnery a zákazníky). až 3,6 Mb/s 3 GB přenesených dat

Pro náročné uživatele, kteří potřebují stahovat velká množství dat. Intenzivní využití internetu na pracovních cestách. až 21,6 Mb/s 30 GB přenesených dat

Cena od 1 Kč

Cena od 1 Kč

Rychlost připojení (závislá na typu a úrovni pokrytí) Datový limit Nejvhodnější zařízení

6

Cena na den: 40,83 Kč (49,–)

T-Mobile Professional

Měsíční paušál: 415,80 Kč (499,–)

Měsíční paušál: 832,50 Kč (999,–)


SERVICE

CHYTRÉ TELEFONY SKUTEČNĚ PRO KAŽDÉHO!

NÁŠ TIP — PROFESIONÁLNÍ CHYTRÉ TELEFONY ZA ZVÝHODNĚNOU CENU

Chytrý a stylový telefon Samsung I9100 Galaxy S II již za 3 499 Kč nebo Nokia E7-00 pro vás a vaše zaměstnance již za 2 999 Kč! Abyste mohli vy nebo vaše firma využívat výhod chytrého telefonu, stačí si aktivovat tarif, prodloužit si smlouvu nebo k nám přejít od jiného operátora a přidat si do telefonu zvýhodnění Internet v mobilu Klasik na dobu trvání smlouvy.

POŘIĎTE SI INTERNET V MOBILU A ZÍSKÁTE TŘEBA TELEFON SAMSUNG I9100 GALAXY S II ZA 8 499 KČ. STAČÍ, KDYŽ MĚSÍČNĚ UTRATÍTE JEN 500 KČ. Chytré telefony nejsou jen pro zábavu. Kromě nepřetržitého přístupu k firemním i soukromým e-mailům a internetu nabízejí ve většině případů také zabudovanou navigaci (případně je možno si dokoupit příslušnou aplikaci), řadu praktických aplikací pro organizaci času a další služby, které oceníte jak v soukromém, tak v pracovním životě.

Získáte tak: •množství užitečných aplikací pro vaše podnikání – mapy, navigace • aktuální informace ihned po ruce – kurzy, akcie • firemní e-maily v telefonu • on-line synchronizace • velký a moderní displej • prohlížení videa a fotek

CENÍK INTERNETU V MOBILU

Na den Cena na den: 20 Kč (24,–)

Pro koho a na co je služba vhodná

Datový limit

Standard Měsíční paušál: 115,80 Kč (139,–)

Klasik Měsíční paušál: 199 Kč (238,80)

Premium Měsíční paušál: 415,80 Kč (499,–)

24 hodin surfování, Web, e-mail, on-line čtení, posílání e-mailů aplikace stále po ruce, a různé on-line kdykoli potřebujete. aplikace přímo v mobilu.

Pro pokročilejší uživatele, pravidelné stahování e-mailů a surfování po internetu, on-line aplikace, synchronizace kalendáře s MS Exchange.

Pro náročné uživatele, kteří naplno využijí možností moderních telefonů. Web, e-maily a populární internetové aplikace stále po ruce, kdykoli chcete.

10 MB přenesených dat

100 MB přenesených dat

300 MB přenesených dat

1 024 MB přenesených dat

82,50 Kč (99,–) /100 MB

82,50 Kč (99,–) /100 MB

82,50 Kč (99,–) /100 MB

Navýšení datového — limitu*

Balíček Internetu v mobilu je možné objednat na 1 nebo 2 roky nebo na dobu neurčitou. * Datový limit lze po jeho vyčerpání dodatečně navýšit. Stačí zdarma odeslat SMS ve tvaru FUP N na číslo 4644.

Více informací ve značkových a partnerských prodejnách nebo v ceníku služeb T-Mobile na www.t-mobile.cz/podnikani Internet v mobilu si můžete aktivovat: na www.muj.t-mobile.cz/ivm

PŘEHLED CEN CHYTRÝCH TELEFONŮ SE ZVÝHODNĚNÍM STANDARD A KLASIK Twist dobíjení

Zvýhodněné ceny podle měsíční útraty v Kč (vč. DPH) 250 Kč a více

800 Kč a více

1 200 Kč a více

2 300 Kč a více

T-Mobile move

1 499,–

499,–

499,–

500 Kč a více 1,–

1,–

1,–

1,–

LG P350 Optimus Me

1 499,–

999,–

499,–

1,–

1,–

1,–

1,–

Nokia 5230

1 499,–

999,–

499,–

1,–

1,–

1,–

1,–

Sony Ericsson Xperia X8

1 999,–

1 499,–

999,–

1,–

1,–

1,–

1,–

Sony Ericsson Xperia X10 mini

2 499,–

1 499,–

1 499,–

1,–

1,–

1,–

1,–

Nokia C5-00

2 499,–

1 499,–

1 499,–

1,–

499,–

1,–

1,–

1,–

LG P500 Optimus One

2 999,–

1 999,–

1 999,–

1,–

999,–

1,–

1,–

1,–

Nokia C5-03

2 999,–

1 999,–

1 999,–

499,–

999,–

1,–

1,–

1,–

BlackBerry 8520

2 999,–

1 999,–

1 999,–

499,–

999,–

1,–

1,–

1,–

Nokia E52

3 499,–

2 499,–

2 499,–

999,–

1 499,–

1,–

1,–

Nokia C6-00

3 999,–

2 999,–

2 999,–

1 499,–

1 999,–

499,–

499,–

1,–

1,–

Samsung S5830 Galaxy Ace

3 999,–

2 999,–

2 999,–

1 499,–

1 999,–

499,–

499,–

1,–

1,–

1,–

Samsung S8500 Wave

3 999,–

2 999,–

2 999,–

1 499,–

1 999,–

499,–

499,–

1,–

1,–

HTC Wildfire S

4 499,–

3 499,–

3 499,–

1 999,–

2 499,–

999,–

999,–

1,–

1,– 1,–

Nokia E72

5 499,–

4 499,–

3 999,–

2 999,–

2 499,–

1 499,–

999,–

1,–

Samsung S8530 Wave II

4 499,–

3 499,–

3 499,–

1 999,–

2 499,–

999,–

999,–

499,–

1,–

LG P970 Optimus Black

5 999,–

4 999,–

4 499,–

3 999,–

2 999,–

1 499,–

1 499,–

1,–

1,–

Samsung I8700 Omnia 7

7 999,–

6 999,–

6 499,–

4 999,–

4 999,–

3 499,–

3 499,–

1 999,–

1 499,–

1,–

BlackBerry Bold 9780

7 999,–

6 999,–

6 499,–

4 999,–

4 999,–

3 499,–

3 499,–

1 999,–

1 499,–

1,–

Nokia N8-00

8 499,–

7 499,–

6 999,–

5 999,–

5 499,–

4 999,–

3 999,–

2 999,–

1 999,–

999,–

HTC HD2

8 999,–

7 999,–

7 499,–

5 999,–

5 999,–

4 499,–

4 499,–

2 999,–

2 499,–

999,–

Samsung I9000 Galaxy S

8 999,–

7 999,–

7 499,–

5 999,–

5 999,–

4 499,–

4 499,–

2 999,–

2 499,–

999,–

Samsung P1000 Galaxy Tab

9 499,–

8 499,–

7 999,–

6 499,–

6 499,–

4 999,–

4 999,–

3 499,–

2 999,–

1 499,–

Sony Ericsson Xperia Arc

9 499,–

8 499,–

7 999,–

6 499,–

7 499,–

4 999,–

4 999,–

3 499,–

2 999,–

1 499,–

Sony Ericsson Xperia Play

9 499,–

8 499,–

7 999,–

6 499,–

7 499,–

4 999,–

4 999,–

3 499,–

2 999,–

1 499,– 1 999,–

HTC Desire HD

9 999,–

8 499,–

8 499,–

6 999,–

6 999,–

5 499,–

5 499,–

3 999,–

3 499,–

Nokia E7-00

10 999,–

9 999,–

9 499,–

7 999,–

7 999,–

6 499,–

6 499,–

4 999,–

4 499,–

2 999,–

BlackBerry Torch 9800

10 999,–

9 499,–

9 499,–

7 999,–

7 999,–

6 499,–

6 499,–

4 999,–

4 999,–

3 499,–

Samsung I9100 Galaxy S II

11 499,–

10 499,–

9 999,–

8 499,–

8 499,–

6 999,–

6 999,–

5 499,–

4 999,–

3 499,–

iPhone 4 – 16GB

13 499,–

11 999,–

11 999,–

10 499,–

10 499,–

8 999,–

8 999,–

7 499,–

6 999,–

5 499,–

iPhone 4 – 32GB

15 999,–

14 999,–

14 499,–

12 999,–

12 999,–

11 499,–

11 499,–

9 999,–

9 499,–

7 999,–

Ceny v bílé barvě platí pro zvýhodnění Standard, ceny v růžové barvě platí pro zvýhodnění Klasik. T-Mobile Professional

7


ACTIO N

NAJDIDETI.CZ – PRO BEZPEČNÝ NÁVRAT NAŠICH DĚTÍ

MĚJTE SVÉ RATOLESTI POD KONTROLOU PROSTŘEDNICTVÍM MOBILU. SE SLUŽBOU SPOLEČNOSTÍ GEO FOCUS A T-MOBILE NAJDIDETI.CZ BUDETE MÍT JISTOTU, ŽE DOŠLY TAM, KAM DOJÍT MĚLY, ČI ŽE SE POHYBUJÍ TAM, KDE MAJÍ. samo bude přemlouvat rodiče, aby už dostalo svůj mobil. •Rodič je automaticky upozorněn, když dítě dorazí na kroužek nebo když se dostane na místo, kde by nemělo být. •Má uživatelsky jednoduché prostředí, kde si rodič vybírá služby podle svých potřeb. •Za neocenitelný pocit bezpečí zaplatí rodič měsíčně přibližně stejně jako za 5 šálků své oblíbené kávy! •Společnost GeoFocus nabízí rodičům službu Najdi Deti.cz k vyzkoušení na první měsíc zcela zdarma a bez závazků. Veškeré informace o službě NajdiDeti. cz včetně možnosti bezplatné registrace naleznete na www.najdideti.cz.

Služba NajdiDeti.cz je určena pro rodiče, pro něž je bezpečí dětí na prvním místě. Pomocí mobilního telefonu dítěte dokážeme zbavit rodiče pocitu nejistoty. Služba NajdiDeti.cz nabízí rodičům jedinečné řešení za dostupnou cenu a bez počátečních investic. Ke službám NajdiDeti.cz mohou rodiče přistupovat kdykoliv z internetu nebo svého mobilního telefonu. Služba Najdi.Deti.cz umožňuje: •zjištění aktuální pozice dítěte se zobrazením na mapě •zjištění pohybu dítěte v časovém rozmezí se zobrazením trasy na mapě •upozornění při vstupu dítěte do „zakázaného prostoru“ •upozornění při opuštění „povoleného prostoru“ •potvrzení dosažení cíle cesty (např. dítě dorazilo v určený čas na kroužek) •volitelné zasílání informací na mobil nebo e-mail

Společnost GeoFocus je dynamická společnost poskytující lokalizační služby zajišťující bezpečí a ochranu rodiny, stejně jako řešení pro zdravotnictví, sociální služby a komerční sféru. Díky vlastnímu řešení a dalším používaným technologiím je GeoFocus schopen dodávat služby v mnoha oblastech. Nejčastějšími příklady možného nasazení jsou nemocnice, domovy pro seniory, bezpečnostní agentury, ale třeba také galerie. Informace o společnosti a řešeních GeoFocus s.r.o. naleznete na www.geofocus.cz.

•NajdiDeti.cz dává rodičům svobodu v podobě velmi levného a efektivního nástroje pro přehled, kde se jejich dítě v průběhu dne pohybuje. Služba NajdiDeti.cz má proti podobným službám na trhu řadu výhod díky nabízenému řešení: •Není třeba investovat do nákupu drahého lokalizačního zařízení. K určení polohy postačí internet a jakýkoliv mobilní telefon. •Rodiče nenutí dítě, aby u sebe nosilo lokátor. Dítě 8

T-Mobile Professional


ACTION

NOVINKA V SYSTÉMU REX: TRVALÉ SLEDOVÁNÍ MOBILU ZA MALÝ MĚSÍČNÍ PAUŠÁL ZÍSKÁTE KOMPLETNÍ PŘEHLED, KDE SE KDY SLEDOVANÝ MOBIL VYSKYTOVAL. DÁLKOVÉ SLEDOVÁNÍ POLOHY MOBILNÍHO TELEFONU MŮŽE SLOUŽIT NEJEN PRO KONTROLU ZAMĚSTNANCŮ, ALE TAKÉ PRO BEZPEČNOST DĚTÍ ČI SENIORŮ. GPS je samozřejmě velká přesnost poloh, nevýhodou pak absence GPS poloh v budovách.

Lokalizace podle GSM Druhou variantou je lokalizace podle GSM sítě. Ta je sice méně přesná, pro mnoho aplikací ale postačující. Problémem dosud byla cena. Platilo se totiž za každé určení polohy, a to několik korun. Tento druh lokalizace se proto využíval hlavně pro občasné určení jednotlivé polohy. S novou službou „Trvalé sledování mobilu“ od 1. REX SERVICES,a.s., je toto již minulostí. Průběžné polohy telefonu po 5 minutách můžete mít za měsíční paušál 179 Kč + DPH. Služba je poskytována na stávajících vlastních SIM kartách a mobilních telefonech zákazníka (na přání i na SIM REX) a její aktivace je možná na dálku. Nemusíte tedy pořizovat žádné nové lokalizační zařízení, ani nic nastavovat v menu telefonu. Podporovány jsou všechny typy telefonů. Přesnost lokalizace je stejná jako u služby KDE JE, tedy v řádu do stovek metrů ve městech až po kilometry mimo osídlení. Zjištěné polohy jsou k dispozici na podrobném mapovém podkladu na internetu po přihlášení do systému REX. Pohyb mobilu můžete sledovat až rok zpětně. Veškeré prohlížení je již obsažené v ceně paušálu.

Více informací na www.rex.eu. Co nabízí nová služba ? •průběžné určení polohy mobilního telefonu vašich dětí, vašeho staršího nebo handicapovaného příbuzného, vašich zaměstnanců •grafický záznam pohybu do mapových podkladů •uložení jednotlivých záznamů pozic na serveru www. rex.eu s možností dohledání jakéhokoli dne či hodiny zpětně až 1 rok •možnost kontroly z libovolného počítače s připojením na internet nebo z mobilního telefonu •načítání jednotlivých poloh bez nutnosti dotazování •měsíční paušál bez dalších nákladů •trvalý dohled a asistence operátora 24 hodin denně 7 dní v týdnu, možnost ústního dotazu na polohu v případě pro vás nedostupného internetu za minimální poplatek

Služeb umožňujících lokalizaci osob je celá řada, ale doposud je využívali především profesionálové např. z řad městské policie, bezpečnostních služeb apod. Nová služba společnosti REX odstraňuje nedostatky, které měly dosavadní aplikace, což tento servis zásadně přiblíží běžnému uživateli, například rodičům či osobám pečující o handicapované a seniory. Využití najde i ve firemní sféře, např. při sledování efektivity práce prodejců apod.

Výhody pro vaši firmu Vyhledávání GPS

•nepřetržitá kontrola pracovníků v terénu •aktuálnost informací •úspora nákladů a času •zvýšení efektivity organizace práce •minimální technická náročnost •kontrola odkudkoli, kde je připojení na internet •možnost zpětné kontroly jakéhokoli dne či hodiny •nulová počáteční investice

Lokalizaci osob je možné řešit v zásadě dvěma způsoby. První možností je pořídit přenosný GPS/GSM/GPRS lokalizátor. Pouze v tomto případě bylo donedávna možné přenášet průběžné polohy sledovaného objektu v odstupu několika minut. Bohužel to ale znamenalo pořízení dalšího zařízení a zejména pak jeho nutné dobíjení — tedy další starost a vliv lidského faktoru. Výhodou T-Mobile Professional

9


ACTIO N

AUTOLOCATOR: NAUČÍ KAMIOŇÁKY ŠETŘIT VYZKOUŠEJTE SYSTÉM TRAFFILOG, KTERÝ BUDE VAŠIM ŘIDIČŮM DÝCHAT NA ZÁDA DEN CO DEN A NAUČÍ JE PLYNULÉ, HOSPODÁRNÉ JÍZDĚ LÉPE NEŽ JAKÉKOLI ŠKOLENÍ.

Jak přimět řidiče, aby jezdili plynule? Co kdybychom využili moderní technologie — monitorovali veškeré jejich činnosti, odesílali tyto informace přes GSM do nějakého programu a tam je vyhodnocovali? Přesně to napadlo před sedmi lety skupinu inženýrů ve společnosti Traffilog a dnes je systém využíván ve více než 75 000 vozidlech v 22 zemích celého světa. V České a Slovenské republice jej nyní nově nabízí společnost AutoLocator, s.r.o. Systém je založen na jednoznačně prokázané skutečnosti, že řidič a jeho styl jízdy jsou hlavním faktorem ovlivňujícím spotřebu paliva a opotřebení vozidla. Základem je technologie, která nepřetržitě diagnostikuje styl a ekonomiku jízdy řidiče. Oproti jednorázovým školením je zde neustále a automaticky sledována řada ukazatelů, z nichž nejdůležitější jsou akcelerace, brzdění a zatáčení. Okamžitá zpětná vazba neustále působí na řidiče a ovlivňuje jeho chování už v průběhu jízdy. Druhou nejdůležitější součástí je služba AutoLocatoru spočívající v poskytování uživatelsky příjemných a přehledných informací. Technologie umožní shromáždit obrovské množství dat, ale žádný šéf firmy nemá čas ani chuť se jimi probírat. Chce kvalitní a rychlé informace a doporučení a to mu AutoLocator poskytne. Služba vede k trvalému snížení nákladů na palivo i údržbu. Přináší i pokles následků agresivního chování řidičů a přímo úměrně související pokles počtu nebezpečných událostí. Znamená to méně výměn dílů a méně prostojů v dílně. Návratnost investice je extrémně krátká, u jednoho z ukončených pilotních projektů byla dokonce 2,5 měsíce!

ní jednotky s GSM a GPS modulem a připojení k počítači vozu prostřednictvím sběrnice CAN. Data z vozidla jsou přenášena GSM on-line na server. Systém poskytuje informace o každém vozidle a chování řidiče v reálném čase – zajišťuje okamžitý přístup k informacím, jako je rychlost, spotřeba paliva, otáčky motoru, prudké brzdění, ostré zatáčení a silné zrychlení, a tato data uchovává pro pozdější analýzu. Světelný indikátor v kabině v případě překročení limitu některého ze sledovaných parametrů ihned upozorní řidiče, což samo o sobě významně optimalizuje řidičovy návyky. Chování řidiče je registrováno každou desetinu sekundy. Nesprávný úkon řidiče může být indikován i jako okamžitý poplach s okamžitou zprávou majiteli. Důležitou součástí služby je vyhodnocení mnoha parametrů a dat, které je možno ze systému získat. Díky obrovské databázi vozidel lze pro každý typ vozidla stanovit hraniční hodnoty jednotlivých parametrů, jejichž překročení je hodnoceno jako prohřešek proti správnému způsobu jízdy. Problémový řidič je pak na základě týdenního vyhodnocení kontaktován operátorem společnosti AutoLocator, který mu vysvětlí, jaké dělá chyby při řízení a jak se jich může vyvarovat. „K zajímavostem patří i to, že uživatel může na svém monitoru připojeném k internetu vidět aktuální údaje palubní desky vozidla ať je vůz kdekoliv v Evropě,“ říká Ing. Ondřej Klofáč, ředitel společnosti AutoLocator.

Úspory Palivo*5 až 16 % Údržba motoru*15 až 35 % Pneumatiky*10 až 40 % Prostoje*15 až 25 %

Jak služba funguje Traffilog se skládá z unikátního senzoru zrychlení, centrál10

T-Mobile Professional


ACTION

POSVIŤTE SI NA NEPŘÍMÉ NÁKLADY S AMERICAN EXPRESS

ÚSPORY JSOU V POSLEDNÍCH LETECH TÉMATEM DNE. MÁLOKDO SI VŠAK UVĚDOMUJE, ŽE K NIM VEDE NEJEN SNIŽOVÁNÍ NÁKLADŮ PŘÍMÝCH, ALE I NEPŘÍMÝCH, NAPŘ. ZPRACOVÁNÍ CESTOVNÍCH VÝDAJŮ. TY NAPŘÍKLAD TVOŘÍ V PRŮMĚRU 4,6% CELKOVÝCH NÁKLADŮ NA CESTOVÁNÍ. Výhoda Amex řešení: Namísto mnohačetných plateb hradí firma pouze jednu souhrnnou platbu a získává k tomu prodlouženou dobu splatnosti až o 58 dní od data splatnosti faktury.

Společnost American Express vynakládá nemalé částky na studie, které měří efektivitu a účelnost jejich produktů v klientských firmách. Na jejich základě vyvinula produkty se zaměřením na specifická platební řešení, která výrazně usnadňují účetní práci, zpřehledňují firemní finance a přinášejí úspory nákladů.

Slevy programu Selects American Express nabízí držitelům platebních karet program Selects, který umožňuje čerpat ze zvýhodněných nabídek na ubytování a stravování, na nákupy i zábavu, a to ve více než 80 zemích světa. V ČR se do tohoto programu zapojilo více než 100 obchodníků.

Cestovní úhrady zaměstnanců Firemní kartu American Express přijímají milióny obchodních míst po celém světě a jejím prostřednictvím je možné hradit prakticky všechny výdaje spojené se služebními cestami, jako jsou letenky, vlakové jízdenky, pronájem automobilů, ubytování, stravování, pohonné hmoty, trajektové jízdenky, vízové poplatky, mýtné atd. Výhoda Amex řešení: Hradíte náklady na cesty až po obdržení měsíčního vyúčtování, získáte bezplatný kredit s odloženou dobou splatnosti a přesný, detailní přehled o útratách zaměstnanců. Ušetříte si složité zúčtování hotovosti a vedení hotovostní pokladny.

Bonus na zavěr — úhrady běžných nákupů Platební karty American Express je možné po schválení využívat i pro privátní nákupy držitelů. Úhrada měsíčního výpisu je jednoduše rozdělena na firemní a soukromé výdaje, kdy firma uhradí svou část a držitel zaplatí své privátní výdaje. Výhoda Amex řešení: Bezúřočný kredit může využít společnost a současně i zaměstnanec jako formu bonusu.

Centrální firemní náklady Pokud uvažujete o zefektivnění Vašich firemních nákladů a úhrad všeobecně, obraťte se na odborníky v této oblasti a kontaktujte společnost American Express, tel: 222 800 333, www.americanexpress.cz.

Centrální úhrady, nazývané též B2B, jsou využívány zpravidla pro platby dodavatelských služeb, např. telekomunikace, zdravotnictví, dodávky kancelářských potřeb a podobně. T-Mobile Professional

11


APLI KACE

ČTENÍ PRO CHYTRÉ TELEFONY POKUD CHCETE MÍT SVOU OBLÍBENOU KNIHU STÁLE PO RUCE, UŽ S SEBOU NEMUSÍTE TAHAT TĚŽKÉ BICHLE A ANI NEMUSÍTE INVESTOVAT DO KLASICKÉ ČTEČKY ELEKTRONICKÝCH KNIH. KNIHOVNU MŮŽETE NOSIT VE SVÉM CHYTRÉM TELEFONU NEBO TABLETU. STAČÍ VYBRAT TU SPRÁVNOU APLIKACI. Pokud chcete mít knihy stále po ruce a nechcete se tahat s papírovými výtisky, a jste současně majitelem chytrého mobilního telefonu, můžete si na svoje zařízení nainstalovat vhodnou aplikaci. Z kategorie chytrých mobilních zařízení jsou pro čtení knih nejvhodnější zařízení s velkým dotykovým displejem, jako jsou v poslední době stále více se rozšiřující tablety, např. Samsung Galaxy TAB nebo iPad. Ale slušnou kvalitu čtení umožňují i chytré telefony s dotykovými dipleji, jako je iPhone nebo Samsung Galaxi či HTC a další. Druhým důležitým krokem je najít vhodnou knihu na čtení ve vhodném formátu pro vybrané mobilní zařízení, což může být v případě českých knih docela dobrodružný proces, protože ne každý e-shop má stejnou nabídku a většinou se jednotlivé obchody liší i ve způsobu doručení e-knihy na zařízení a v podporovaných aplikacích v rámci jednotlivých typů mobilních OS. 12

Na tuzemském trhu mnoho českých knih ve vhodném formátu pro čtení na chytrých telefonech zatím dostupných není. Alespoň omezený výběr naleznete v několika e-shopech — viz tabulka.

Knihy mohou být dostupné v následujících formátech: E-shopy s elektronickými knihami: www.palmknihy.cz www.ebux.cz www.ereading.cz www.wknihy.cz www.rajknih.cz www.digiknihy.cz

T-Mobile Professional

HTML (pro čtení v prohlížeči) MOBI (formát určený pro některé mobilní telefony) AZW (pro čtečku Kindle od Amazonu) EPUB (snaží se stát standardem, dobrý pro čtečku Stanza v iPhonu a jiné) PDF (dobrý pro vysoce formátované knihy či pro domácí tisk) RTF (čitelný ve většině textových editorů) LRF (pro čtečku Sony Reader) PDB (pro čtečky Palm) TXT (pouhý text, postrádá ale formátování a obrázky)


APLIKACE POŘIĎTE SI CHYTRÝ MOBIL, NA KTERÉM MŮŽETE POHODLNĚ ČÍST, A TARIF INTERNET V MOBILU PRO SNADNÉ STAHOVÁNÍ PROSTŘEDNICTVÍM NAŠÍ RYCHLÉ MOBILNÍ SÍTĚ.

IPHONE 4

HTC DESIRE HD

SAMSUNG P1000 GALAXY TAB

•Unikátní design a intuitivní ovládání

•Obří displej, výkonný procesor, rychlé odezvy •Operační systém AndroidTM •Možnost instalace mnoha aplikací •8Mpx fotoaparát s bleskem •3G, WiFi, GPS, Bluetooth •Mobilní e-mail, podpora

•Mobilní tablet kompaktních rozměrů pro nošení v kapse a držení v jedné ruce •7“ dotykový TFT displej s 16 mil. barev •Podpora HSDPA, HSUPA,WiFi, Bluetooth 3.0 •Integrovaný telefonní modul •3,2Mpx fotoaparát s automatickým ostřením

•Displej se superjemným rozlišením •5Mpx fotoaparát s bleskem •16 nebo 32 GB interní paměti •Možnost dohrání mnoha dalších aplikací a her •GPS, WiFi, kompas, vestavěný přehrávač iPod

TEXT: JAN KŘEČAN, FOTO: SHUTTERSTOCK A ARCHIV, MONTÁŽ: ASTRON STUDIO CZ

APLIKACE PRO ČTENÍ V CHYTRÝCH TELEFONECH: Typ zařízení

Aplikace (podporovaný formát)

Android (například Samsung, HTC, Sony Ericsson)

iReader (Mobi, PDF) , Aldiko (ePub, PDF), Wooky (ePub), ...

Apple iPhone, iPad

Stanza (ePub, PDF), BookShelf (Mobi, PDF), iBooks (ePub, PDF)

BlackBerry

MobiPocket Reader (Mobi)

Palm OS

MobiPocket Reader (Mobi)

Symbian (to znamená nejčastěji Nokii)

MobiPocket Reader (Mobi)

Windows Mobile (opět například HTC, Samsung)

MobiPocket Reader (Mobi)

T-Mobile Professional

13


O N-LI NE

SCUKNĚTE SE NA SCUKU URČITĚ ZNÁTE PRŮVODCE PO HOTELECH A RESTAURACÍCH MICHELIN. POCHÁZÍ Z FRANCIE A UDÁVÁ RYTMUS V GASTRONOMII A HOTELNICTVÍ VE DVANÁCTI ZEMÍCH. OVŠEM JEJICH POKRYTÍ ČESKÉ REPUBLIKY JE SPÍŠE K SMÍCHU. TO SE NELÍBILO NEJZNÁMĚJŠÍMU ČESKÉMU GASTRO-BLOGGEROVI CUKETKOVI, A TAK PŘIŠEL S VLASTNÍM PROJEKTEM. NOVÝM, INTERAKTIVNÍM A ZAMĚŘENÝM NA ČESKO. SCUK.CZ JE TADY A S NÍM RECENZE RESTAURACÍ, KAVÁREN, CUKRÁREN, MASEN A DALŠÍCH PODNIKŮ. OBJEKTIVNĚ A PRO NÁS PRO VŠECHNY. Cuketka se urval ze řetězu

Samozřejmě nejde jen o náhražku Michelinu, pro nějž jsme zajímaví asi jako pára nad hrncem s bujabézou. Cuketka setrvale upozorňuje nejen na žalostný stav české gastronomie, ale také na těch pár vlaštovek, které začínají značit jaro v českých kuchyních. Jeho recenze patří k těm nejčtenějším na internetu a sám autor je dnes jednou z nových mediálních celebrit, selfmademanů, kteří to zvládli. 14

Je jen logické, že blog přestal po čase stačit. Cuketka musel vymyslet další postup, protože kdo se nerozrůstá, bude sám sežrán, a to by bylo v případě recenzenta jídla poněkud ironické. Cuketka si uvědomuje i skutečnost, že naprostou většinu certifikací uděluje a zejména platí nějaká zájmová skupina, takže objektivita se dostává až na druhé místo. Předchozí tvrzení platí na českou kotliT-Mobile Professional


ON-LINE

nu, za hranicemi nezávislí recenzenti profitují již dlouho a dobře. Internet a sociální sítě mají moc informovat o všem prakticky v přímém přenosu. Chytré mobilní telefony zase mohou díky GPS a nejrůznějším aplikacím upozorňovat na zajímavé věci v oblasti, kde se právě nalézáte. Tak proč by vám nemohly doporučit restauraci, kavárnu, nebo třeba dobrý obchod se zeleninou? Dnes už je jasné, že se jednalo o správnou úvahu. V srpnu 2010 rozjel pan Cuketka s podporou internetového obchodu Mall.cz po dvou letech příprav zkušební verzi portálu Scuk.cz, který upozorňuje na místa spojená s gastronomií, kde naleznete kvalitní zboží a služby.

básník Odřej Lipár: „Hodnotit podniky pro Scuk je dobrodružné. Navíc to člověka nutí zkoušet nová místa a pečlivěji zkoumat ta oblíbená. Nemluvě o tom, že Scuk svým hodnotitelům průběžně nabízí tematické vzdělávací semináře, aby nešlo o žádnou dojmologii, ale fundované doporučení nebo naopak konstruktivní kritiku.“ Jak vidno, Cuketkova armáda je na boj s českým šlendriánem obstojně vybavená, a je radost sledovat, jak se mapa republiky postupně plní praporky, pod nimiž najdete stravovací zařízení, které už potěšilo někoho před vámi. Obzvláště pozitivní zkušenost hodnotitelů může být odměněna značkou „Mňam“. Vydat se do takových podniků je naprosto zaručená záležitost.

Gastronomická Wikipedie

Síla sociálních sítí

Po půl roce zkušebního provozu se do toho Scuk.cz pustil naplno a rozhodl se vycvičit armádu recenzentů, kteří vzešli z fanoušků Cuketkova blogu. Musí se řídit poměrně přísnými pravidly a dodržovat etický kodex, jenž se týká zejména střetu zájmů. V zásadě se jedná o princip Wikipedie, kde se také můžete stát stoprocentním přispěvatelem až v okamžiku, kdy vás schválí administrátor a posléze i širší plénum. Neustále jste pod kontrolou ostatních, jako nováček zejména. A to je dobře. Dva rozdíly tu ale přece jenom jsou. Předně Wikipedie se snaží postihnout všechno. Pozitivní i negativní stránky lidského bytí. Scuk.cz se soustředí pouze na jeho příjemnou část. Restaurace, které za to nestojí, tu proto většinou nenajdete (hodnotitelé udělují body od 1 do 5, systém vytvoří průměr, pokud je nízký, restaurace se na mapě vůbec nezobrazí). Dalším rozdílem je, že recenzi na daný podnik může hodnotitel napsat až po osobní návštěvě. Přímá zkušenost je vlastně nejdůležitějším atributem celého Scuku.

Zatímco na Scuk už dnes chodí desetitisíce uživatelů, na Facebooku má zatím pouze čtyři a půl tisíce fanoušků. I tak na sociální sítě autoři webu sází, a podle četných odkazů na svém webu v nich vidí jasnou budoucnost. Na jejich stránkách se navíc objevují konkrétní doporučení na nově objevené zajímavé podniky, a to i s fotodokumentací. Scuk a jeho dopad se i díky Facebooku a Twitteru úspěšně zvyšuje a projekt, u nás zatím bohužel ojedinělý, má nakročeno stát se do budoucna veličinou na gastronomickém trhu malé České republiky.

Scuk do každého smartphonu „Dobrá zpráva pro všechny majitele chytrých telefonů je, že si Scuk můžete stáhnout do svého mobilu jako aplikaci, a tak mít do databáze kdykoli a kdekoli přístup.“ Možná je to trochu matoucí. Mobilní Scuk představujeme jako mobilní aplikaci, ale webovou, tj. bez nutnosti stahování. Možná by bylo přesnější: „Dobrá zpráva pro všechny majitele chytrých telefonů je, že si Scuk připravil mobilní verzi, se kterou budete mít do jeho databáze kdykoli a kdekoli přístup. Stačí do mobilního prohlížeče naťukat adresu Scuku.“

Trénovaná armáda Hodnotitelé jsou vybíráni přísně, ale ani fakt, že projdou a etablují se na Scuku svými recenzemi, ještě neznamená konečnou. O svých zkušenostech s hodnocením říká

TEXT: RICHARD KLÍČNÍK, FOTO: SCUK.CZ

T-Mobile Professional

15


MO BI L

SONY ERICSSON XPERIA ARC: VÝKON A STYL ATRAKTIVNÍ ŠTÍHLÉ TĚLO, VÝKONNÝ PROCESOR, OPERAČNÍ SYSTÉM ANDROID A DOKONALÁ VÝBAVA — TÍM SI VÁS ZÍSKÁ TATO NOVINKA OD SONY ERICSSONU. JEDNA Z MÁLA DOTYKOVÝCH „PLACEK“, KTEROU SI DÍKY ATRAKTIVNÍMU DESIGNU NESPLETETE S OSTATNÍMI PODOBNÝMI CHYTRÝMI TELEFONY.

Nejvybavenější telefony na trhu se sobě navzájem podobají téměř jako vejce vejci – černé placky s velkým dotykovým displejem a jen několika tlačítky pod ním. Nový Sony Ericsson Xperia Arc si ale s jiným modelem jenom tak nespletete. Může za to originální tenký design a tvar, který vás jistě zaujme nejen zepředu, ale i na jehozadní části. Ta je vyklenutá do oblouku, a dala tak název celému telefonu. Arc totiž v angličtině znamená oblouk. Atraktivní stříbrná barva pak přechází ze zad i na boky a horní a spodní okraj telefonu. Rámeček rozměrného displeje je ale černý. Pod ním naleznete trojici tlačítek sloužících pro návrat zpět, vyvolání domovské obrazovky a vstup do menu. Na těle přístroje byl použit jen plast. Hmotnost se tak podařilo snížit na příjemných 117 g, pevností konstrukce se ale novinka nemůže rovnat kovové konkurenci.

čenou jednotkou Scorpion s taktem 1 GHz. Ovšem také ona ve spojení s grafickým koprocesorem Adreno 205 a dostatečnou pamětí RAM dokáže podávat vynikající výkony, které oceníte nejen při přehrávání videa nebo procházení nabídky operačního systému Android s animovanou grafickou nástavbou UX Platform. Díky němu se vám otevírá obrovské množství možností, jak svůj telefon vylepšit. Všechny aplikace naleznete v Android Marketu a mnoho z nich si můžete stáhnout zdarma. Již v základu vás ale telefon překvapí svými funkcemi, kde nic podstatného nechybí. Pro práci je k dispozici prakticky neomezený adresář, který můžete synchronizovat se svým Gmailem, serverem Exchange i účtem na Facebooku. Stejně tak do telefonu dostanete i své e-maily. Využít lze také protokoly POP3 a IMAP. Zprávy se píší na virtuální QWERTY klávesnici, jež může být zobrazena s displejem na šířku i na výšku. Na stisk klávesy umí telefon zareagovat krátkým zavibrováním. V pracovních funkcích samozřejmě nechybí kalendář s možností syn-

Jedno jádro postačí Sony Ericsson zatím nepodlehl současné módní vlně dvoujádrových procesorů, a tak Xperii Arc osadil osvěd16

T-Mobile Professional


MOBIL

chronizace a prohlížeč dokumentů Office a PDF. Pro jejich editaci si ale za deset dolarů musíte dokoupit upgrade. Zobrazení statusů z Facebooku a Twitteru zajistí aplikace Timescape, která ovšem pro rozsáhlejší používání není příliš povedená. Integrovaný GPS čip a elektromagnetický kompas využijete ve spojení s aplikací Google Maps, která nově umí zdarma navigovat. Před začátkem každé navigace je ovšem nutné stáhnout si mapu trasy z internetu. Navíc bohužel v některých státech Evropy včetně Slovenska tato aplikace navigování neumožňuje.

Zaostří, kam ukážete Silnou stránkou novinky jsou také multimédia a zábava. Fotoaparát pořizuje kvalitní snímky a navíc umí natáčet video ve vysokém rozlišení. Potřebujete při fotografování zaostřit na určitou osobu nebo věc? Stačí ťuknout na displej tam, kde se nachází. Hudební přehrávač umí najít videoklipy právě hrajícího interpreta na YouTube a aplikace TrackID rozpozná jméno písničky a zpěváka, kterou zrovna hrají v rádiu. Další skladby si koupíte v hudebním obchodu PlayNow. 3,5mm jack umožní připojit vaše oblíbená sluchátka, díky microHDMI konektoru zase snadno přenesete celý displej telefonu včetně zvuku na váš televizor. Jen zamrzí, že pro přehrávání videa ve formátech DivX a XviD si musíte stáhnout aplikace třetích stran. Internetový prohlížeč má k dispozici všechny moderní datové technologie včetně Wi-Fi a poradí si i se zobrazením flashe. Při intenzivním využívání telefonu počítejte s krátkou výdrží baterie – nabíjet budete každý den. Sony Ericsson Xperia Arc patří mezi nejlépe vybavené telefony na trhu. Skvěle vám poslouží pro práci i pro zábavu a navíc s jeho designem zaujmete i vaše okolí. TEXT: ING. JAN HORALÍK, FOTO: ARCHIV

TECHNICKÉ PARAMETRY: Rozměry a hmotnost:

rozpoznávání obličeje

125 × 63 × 9 mm, 117 g

Konektivita:

Procesor: Qualcomm Scorpion, 1 GHz, 512 MB RAM

Bluetooth 2.1 s A2DP, microUSB, microHDMI, Wi-Fi b/g/n, DLNA

Operační systém:

Multimédia:

Google Android 2.3 Gingerbread, GPU Adreno 205 GSM/GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA

přehrávač hudby a videa, podpora streamovaného videa z YouTube, FM rádio s RDS, 3,5mm jack, aplikace Timescape pro Facebook a Twitter, aplikace TrackID

Paměť:

Kancelář:

vnitřní paměť 320 MB, slot pro paměťovou kartu microSDHC (max. velikost 32 GB), 8GB karta v balení

adresář, organizér, e-mail, synchronizace s Google účtem a serverem Exchange, prohlížeč dokumentů, internetový prohlížeč, A-GPS čip s aplikací Google Maps, digitální kompas

Sítě a datové přenosy:

Displej: aktivní TFT, rozlišení 480 × 854 bodů, úhlopříčka 4,2“, 16 mil. barev, dotykový – kapacitní, multi-touch

Fotoaparát: rozlišení 8 Mpix, LED blesk, autofocus, digitální zoom, natáčení HD videa, geotagging,

Baterie: Li-Pol, 1 500 mAh, pohotovostní režim: GSM 430 h, 3G 400 h, doba hovoru: 420 min.

T-Mobile Professional

PLUSY: + atraktivní design s malou tloušťkou + kvalitní fotoaparát + microHDMI konektor

MINUSY: - slabá výdrž baterie - pouze prohlížeč dokumentů - průměrná pevnost konstrukce

17


MA N AGER

TÝM JAKO JEDEN MUŽ JEDINÝM ROZDÍLEM MEZI SKUPINOU INDIVIDUALIT A JEDNOTNÝM TÝMEM JSOU PRÁVĚ TATO DVĚ SLOVA. DVĚ SLOVA, KTERÁ PROMĚNÍ AKCI JEDNOTLIVCE V KOLEKTIVNÍ SÍLU. MYŠLENKA, KTERÁ VÁM POMŮŽE DOSTAT ZE SVÝCH LIDÍ MAXIMUM JEJICH KOLEKTIVNÍHO POTENCIÁLU. 18

T-Mobile Professional


MAN AGER Miliony lidí na celém světě spolu den co den spolupracují. Spojují se a sdílejí kontakty s ostatními lidmi z různých zemí a různých zvyklostí napříč organizacemi a odvětvími. Svět je udržován v chodu díky tomu, že tito lidé řeší problémy, vymýšlejí nové postupy a spolupracují na tom, aby se věci staly. Někdy spolupracujeme bezděčně, jindy záměrně. Někdy se spolupráce zdaří, jindy ne. Dospěli jsme k závěru, že k tomu, abychom uspěli, nestačí pracovat spolu. Abychom uspěli, je nezbytné pracovat jako jeden. Představte si, že úspěch vaší nové strategie obchodního růstu závisí jen na tom, zda se členové vaší organizace vzájemně vnímají jako soudržná skupina a rozhodují se, jaký zvolit postup práce, aby společně dosáhli kýženého cíle. Jste si jisti, že vaši lidé vezmou společné úkoly za své? Myslí jako jeden? Jsou opravdově oddaní cílům a směřování organizace? Mají stejnou představu o společné práci?

Vedení vs. kolektivní vedení Podle někoho spočívá vedení lidí ve vytvoření pocitu příslušnosti k nějaké skupině. Jiní tvrdí, že důležitá je produktivita. Domnívají se, že úkolem lídra je přimět lidi k tomu, aby spolupracovali. Další prohlašují, že záleží na záměru, a úkol lídra vidí ve schopnosti vzbudit u lidí oddanost cílům organizace. My si myslíme, že lídři potřebují všechny tyto tři faktory k tomu, aby byli efektivní. Myšlenka kolektivního vedení Jako jeden proto vychází ze spojení: Lidé + Záměr + Produktivita. Náš výzkum během posledních dvou let vedl k označení tří klíčových faktorů, které běžně nacházíme u úspěšného vedení: Lidé se vnímají jako součást širší organizace, ne jako členové podskupiny či outsideři. Strategie jsou úspěšné tehdy, když se velké množství lidí rozhodne dělat konkrétní činnosti, které strategie vyžaduje. Lidé, kteří produktivně spolupracují, sdílejí myšlenkové vzorce ohledně toho, jak se práce vykoná.

Sdílená identita Sdílená identita měří spřízněnost zúčastněných se skupinou. Pro lídry je důležité vědět, ke kterým částem organizace se členové hlásí, protože na jejich úspěchu jim záleží. Není žádným překvapením, že lidé cítí největší spřízněnost se svými místními týmy. To se ale mění s výše postavenými pracovníky, protože ti byli častěji v kontaktu s nejvzdálenějšími částmi organizace.

Stupeň zacílení Měření stupně zacílení odhaluje míru odhodlání členů organizace dosahovat úkolů vyžadovaných pro splnění strategie organizace. Každý člen se umístí svým stupněm zacílení na jednotlivé cíle organizace v jedné z pěti kategorií: Odhodlaní: připraveni udělat, co bude k dosažení cíle potřeba. Podpůrní: nakloněni cíli, ale nedomnívají se, že jeho dosažení je jejich zodpovědnost. Nerozhodnutí: čekají, zda bude organizace potřebovat jejich podporu a očekávat jejich činnost. Nevědomí: neznají cíl. V opozici: buďto aktivně podnikají kroky, aby cíl zablokovali, nebo proti němu mluví více pasivně. T-Mobile Professional

19


MA N AGER generálovy jasné a přesvědčivé mise. Činnosti vojáků se zaměřují na jasně definované předepsané úkoly. Motivací jim je postup v hierarchii, kdy všechny role na všech úrovních jsou jasně popsány. Lídr by měl tento archetyp zvážit, pokud potřebuje koordinovat podobné činnosti mezi velkými skupinami lidí, kteří spolu všichni nemohou přímo komunikovat, nebo pokud jsou silně přesvědčeni o své vítězné strategii.

Náročnost řízení se liší od postoje, který se často měří na stupnici od „silně souhlasím“ po „silně nesouhlasím“. Pokud je výsledek převážně kladný, lídr může vnímat členy své organizace jako „podpůrné“. Pokud se však na data zaměříme přes stupeň zacílení, nezřídka zjistíme, že podpůrná skupina sestává z lidí, kteří jsou „odhodlaní“, „nerozhodnutí“ či „nevědomí“. Jde v podstatě o typy pasivní opozice, která může organizaci bránit v plnění cílů.

6. Architekt a stavitel 8 modelů kolektivního vedení

Spojení architekta a stavitelů se zaměřuje na tvůrčí spolupráci mezi skupinami odlišných stavitelů, které najali vizionářští architekti, aby přivedli k životu zdánlivě neproveditelný sen. Vize jsou novátorské a ambiciózní, takže se nedají realizovat běžnými prostředky, tudíž stavitelé často musí znovu vynalézat a promýšlet způsoby, jak je naplnit. Jde o výborný archetyp, jestliže lídr má trvající novátorský cíl, který vyžaduje překračování běžných hranic.

Pomocí analytických technik jsme na základě šedesáti případových studií zmapovali řadu rozličných způsobů efektivního vedení týmu. Následně jsme vysledovali osm odlišných modelů, jež obvykle fungují, pokud jsou zvoleny ve správné situaci a na správném místě.

1. Pronajímatel a nájemníci Tento typ spojení je založen na direktivní strategii a moci pronajímatelů. Ti ovládají přístup k vysoce hodnotným či vzácným zdrojům. Rozhodují o tom, jak pro sebe vytvořit největší hodnotu, a diktují podmínky, za kterých budou s nájemníky spolupracovat. Pronajímatelé si udržují moc tím, že odměňují nejlepší nájemníky — s rostoucím počtem nájemníků totiž jejich moc roste. Tento archetyp funguje skvěle, pokud lídři vlastní či ovládají aktiva a vykazují růst výnosnosti, ale ne tehdy, jestliže je nablízku silná konkurence a ještě jste nedosáhli masového měřítka či podílu na trhu.

7. Kapitán a sportovní tým Model pracuje s minimální hierarchií. Členové se chovají jako jeden soudržný a dynamický organismus, který se velmi čile přizpůsobuje novým strategiím a výzvám. Členové sportovního týmu mají silnou sdílenou identitu. Je mezi nimi kamarádství a důvěra; kolektivní dobro převažuje potřeby jednotlivce. Kapitáni jsou na hřišti jako členové týmu kvůli motivování a povzbuzování. Tento archetyp se nejlépe uplatní tam, kde lídři mají vysoký stupeň důvěry v dovednosti a úsudek lidí kole sebe.

2. Obecní organizátor a dobrovolníci

8. Senátor a občané

Spojení založené na moci dobrovolníků, která jde zdola nahoru a určuje směr. Obecní organizátor je pojítkem, jež k sobě váže aktivity dobrovolníků. Jeho legenda přitahuje k dané věci další lidi. Dobrovolníkům se nesmí říkat, co mají dělat, musí mít volbu se přidat za svých vlastních podmínek. Lídři by měli o tomto archetypu uvažovat, pokud chtějí uskutečnit množstevní úspory mezi rozsáhlou skupinou podobných lidí, kteří spolu tradičně nepracovali, a pokud mají vznešený cíl či kauzu, kterou lidé přijmou.

Tento vztah je založený na silném smyslu pro zodpovědnost za řízení se hodnotami či ústavou společenství, jak ji senátoři popsali. Jak senátoři, tak občané si zachovávají nezávislost a občanům prospívají hodnoty demokracie, svobody vyjadřování a autonomie. Neexistuje žádný daný rámec či směr, který občany organizuje. Senátoři jsou pro ně jistou vůdčí inteligencí a dohlížejí na rozhodovací proces společenství. Tento archetyp se uplatní v situacích, kdy lídři připisují největší hodnotu tvořivosti a podstatnému zlepšování.

3. Dirigent a orchestr

Jak využít metodu Jako jeden?

Toto spojení má přesný scénář a jasně definované role, které se zaměřují na přesnost a efektivitu provedení, jak ho určil dirigent. Členové orchestru musí být plně vyškoleni a pečlivě vybráni tak, aby zapadli do přísné kultury a dokázali provádět předepsané úkoly. Příslušnost k orchestru poskytuje členům nejlepší způsob obživy a možnost zaměřit se na úkoly, ve kterých vynikají. Tento archetyp je vynikající, pokud lídři vyžadují a oceňují naprostou přesnost provedení či pokud věří, že dělba práce a standardizace procesů povede k nejnižším nákladům.

Určete archetyp vaší organizace. Pokud archetyp odpovídá programu dosahování vašich cílů, podpořte schopnost pracovat „Jako jeden“. Pro specifické priority, jež neodpovídají vašemu běžnému archetypu, zvolte doplňující sekundární archetyp. Jestliže nefungujete na bázi ani jednoho z popsaných principů, zužte výběr a vyberte si, který budete do budoucna rozvíjet. Používejte metodu Jako jeden při komunikaci dovnitř i navenek své organizace. Hodnoťte, vylepšujte a opakujte podle potřeby. Hledání optimálního stavu je nekončící proces. PŘEKLAD: RADEK NIKL, FOTO: SHUTTERSTOCK

4. Producent a tvůrčí tým Model spočívá v tom, že producenti poskytnou tvůrčímu týmu svobodu k tomu, aby odvedl co nejlepší práci a naplnil svůj přirozený potenciál. Lídři jsou charismatické osobnosti, legendy, které k sobě přivedou tým vysoce vynalézavých a kvalifikovaných nezávislých jedinců, aby dosáhli producentova cíle. Tento archetyp je skvělý, pokud lídři vidí hodnotu v tvořivosti a podstatném zlepšování.

5. Generál a vojáci Tato varianta představuje typ kultury příkazů a řízení sloučený s vícevrstvou hierarchií uspořádanou podle 20

O AUTOROVI

James H. Quigley je CEO konzultační firmy Deloitte Touche Tohmatsu Limited. Mehrdad Baghai je ředitelem společnosti Alchemy Growth Partners, poradenské firmy se sídlem v australském Sydney.

O CHANGETHIS

ChangeThis je médium, ne vydavatel. Naším úkolem je pomoci šířit velké myšlenky. Autoři, se kterými spolupracujeme, zodpovídají za svou vlastní práci, přičemž nemusejí nezbytně souhlasit se vším, co je obsahem formátu ChangeThis. Ale to již jistě víte. ChangeThis vřele podporuje organizace 800-CEO-READ. Navštivte nás na naší hlavní stránce www.800ceoread.com či na našem denně aktualizovaném blogu blog.800ceoread.com.

T-Mobile Professional


lifestyle

MAN AGER

BRNĚNSKÝ FUNKCIONALISMUS. Stopy tohoto unikátního architektonického stylu najde v Brně na každém kroku. Nenechte si ujít nově zrekonstruovanou kavárnu Era ve čtvrti Černá pole z dílny meziválečného architekta Josefa Kranze. Dominantou interiéru je právě toto schodiště ve tvaru šroubovice spojující patra kavárny. Od znárodnění v roce 1959 budova chátrala až do doku 1991, kdy byla v restituci vrácena původním majitelům. Ti ji pronajali občanskému sdružení Studio 19, kterému se podařilo získat z evropských fondů prostředky na záchranu objektu a od jara 2011 obnovit kavárenský provoz. T-Mobile Professional

21


HOT SPOT

NOVÁ DOBA FASTFOODOVÁ VELKÝ HLAD A MÁLO ČASU? ZAPOMEŇTE NA PÁRKY V ROHLÍKU A HAMBURGERY U STÁNKU. RYCHLÉ OBČERSTVENÍ NA ÚROVNI KONEČNĚ VYSTRKUJE RŮŽKY I V TUZEMSKU. Food Market Bar se před nedávnem otevřel s ambicí předložit vám italské speciality v té nejvyšší kvalitě. Pravidelně obměňované denní menu se skládá ze širokého výběru jednoduchých plněných housek (panini) a několika druhů těstovin připravovaných na pánvi. K tomu si vychutnáte skvělá rozlévaná vína a italskou kávu značky Goppion. Součástí prostoru je i oddychová zóna s posezením. Příjemný, neformální oběd si tak užijete jako v Itálii, kde jsou podobná bistra velmi oblíbená a mnohá z nich se řadí ke gastronomické špičce. Na přípravu pokrmů dohlíží renomovaný šéfkuchař Marco Fadiga, který před pár lety získal michelinskou hvězdu v restauraci La Pernice e La Gallina v Bologni.

Když se řekne „rychlé občerstvení“, představíte si obvykle párek v rohlíku, hamburger, mastnou klobásu u stánku či něco podobného. Naštěstí však stále přibývá míst, kde se najíte dobře, zdravě a za pár minut. Podniků, kde pro vás mají připravené teplé i studené jídlo, které si nemusíte složitě objednávat a pak na něj půl hodiny čekat, už existují desítky – různých stylů, typů a zaměření. Abychom fast foodu trochu vylepšili pověst, vybrali jsme pro vás na ukázku deset podniků, které mají to nejlepší hodnocení.

1. Wine Food Market Bar: Pod michelinskou hvězdou První fast food vedený kuchařem, který ji má, najdete v nové Pánské pasáži (Ovocný trh 12, Praha 1). Wine 22

T-Mobile Professional


HOT SPOT

2. Home Kitchen: Jako doma

vá menu (třeba menu Plaisir: polévka dle denní nabídky, polovina bagety a libovolný studený nápoj), menu měsíce (v červnu to je ovocná tartaletka jahoda/malina a ledový čaj), ale naservírují vám či zabalí i tradiční quiche, čerstvé sendviče a spoustu poctivých dezertů. Tip: Letní novinkou jsou praktické piknikové boxy, které vám naplní čistě podle vašeho přání. Prázdninový oběd v nich bez úhony dopravíte až na místo. Více na www.paul.cz-com.

V komorním podniku s pouhými dvanácti místy si nepotrpí na formality, zato na výtečné chutě ano. Díky otevřené kuchyni se tu nic neschová, a skromné bistro se záhy po otevření zařadilo mezi stálice na pražské gurmánské mapě. A to nejen díky skvělé poloze v centru města, v Jungmannově ulici. Každý den vaří jedno větší a jedno menší jídlo, zato rovnou tři polévky; zakousnout k nim můžete vyhlášené pečivo z francouzského pekařství Paul, o kterém bude v článku ještě řeč. Pokrmy vám buď přinesou ke stolu, anebo se můžete rovnou obsloužit sami. Jako doma! Tip: Bistro je maličké, takže pokud si jídlo nechcete vzít s sebou, raději si místo rezervujte. Více na www.homekitchen.cz.

7. Bio zahrada V útulném podniku nedaleko náměstí Míru si můžete dát oběd nebo jen kávu a k ní zákusek bez bílého cukru (třeba plněný drobenkový koláč s meruňkami, jablky, tvarohem, švestkami či mákem), slaný quiche, sendvič nebo salát. Avizovaná zahrádka je sice symbolických rozměrů, ale když budete mít štěstí a usadíte se na ní, kromě skvělého jídla vás oblaží i utěšený výhled do zeleně. V obchodě, který ke kavárně patří, navíc pěkně při jednom nakoupíte biopotraviny na doma, ba i biokosmetiku. Tip: Na studené laskominy se můžete stavit kdykoli od rána do večera. V pracovní dny od 11:30 do 14 hodin na vás navíc čeká obědový bufet s domácí polévkou, hlavním jídlem i „salátovým bufetem“ (sezonní zelenina, kuskus apod.). Obsloužit se můžete sami a hned. Nabídku na celý týden najdete na www.bio-zahrada.cz.

3. Soup & Salad: Malostranské překvapení Bistro na pražském Újezdě 46 je otevřeno teprve pár týdnů, ale má našlápnuto k tomu, aby se stalo hitem. Nabízí rychlou a zdravou snídani, lehký oběd nebo svačinu za překvapivě nízké ceny, a pochutnáte si tu, i pokud jste vegetariáni nebo dáváte přednost biokvalitě. Jídlo si můžete dát „na stojáka“ u jednoho ze dvou stolů, anebo si ho vzít s sebou. Zabalí vám je do ekologických obalů i s dřevěnými příbory. Na výběr máte ze čtyř polévek a mnoha druhů sendvičů (zkuste ten s tuňákem a sýrem brie), quichů, chlebíčků a salátů včetně šťavnatých ovocných. Větší hlad zaženou jednoduchá „hlavní“ jídla (třeba lasagne s tomatovou omáčkou), chuť na sladké pak domácí koláče a zákusky. Otevřeno je od pondělí do pátku od 8 do 18 hodin, v sobotu od 10 do 16 hodin. Tip: Ve všední dny dostanete od 17 hodin pečivo a hotová jídla za polovic.

8. Loving Hut: Veganský mekáč Kolegyně vegetariánka nám tohle bistro doporučila coby „veganský mekáč“. Zdejší nabídka je ovšem významně širší: čítá desítky asijsky laděných položek, ze kterých si zaručeně vyberete, i pokud běžně jíte maso, jen jste si naordinovali odlehčený den. Ovšem pozor, najíte se více než dosyta, porce jsou totiž štědré a jídlo výborné. Mají vše od předkrmů přes polévky, hlavní jídla (různé druhy nudlí, špaget, salátů a pokrmů s tofu, všudypřítomnou zeleninou, mořskými řasami…) až po dezerty. Stačí přijít s tácem a nechat si na něj naložit, na co si ukážete. Všechny pokrmy jsou čistě rostlinného původu (veganské), suroviny pocházejí přednostně od místních dodavatelů a z valné většiny nejsou geneticky modifikovány. Oceňujeme též nekuřácké prostředí. Více na na www.lovinghut.cz.

4. Polévkárna: Polévka je grunt Na nápadu předložit hostům především teplé životabudiče v podobě vydatné polévky z kvalitních surovin stojí příjemný podnik v pražském Karlíně, blízko zastávky Křižíkova. Kromě fantastických polévek, které vaše tělo ocení v jakoukoli denní i roční dobu, vám naservírují i křupavé domácí pečivo, hříšné zákusky připravené podle tradičních receptur a lahodnou Fair Trade kávu. Tip: Nestihli jste snídani? Pak oceníte, že mají otevřeno už od 7.30 (zavírají v 18 hodin). Více na www.polevkarna.cz.

9. Pizza Pronto: Itálie ve Strašnicích 5. Kavárna Marks & Spencer: Po anglicku

Nevelký stánek opečovávaný trochu mrzutým Italem Michelem je podle milovníků pizzy jedním vůbec z nejlepších míst na pizzu v Praze. Bohužel nerozváží, tudíž musíte přijít osobně, ale za ten výlet (mnohým i přes celé město) jeho z pravých italských surovin připravená pizza rozhodně stojí. Více na prontopizza.iprostor.cz.

Když dostanete na „Václaváku“ chuť na rychlý, a přitom zdravý oběd nebo svačinu, zamiřte do kavárny v nejvyšším poschodí budovy Melantrich, kde sídlí Marks & Spencer. Jejich delikatesy už mají ve stálém arzenálu snad všichni pravověrní labužníci, leckteré laskominy si však můžete vychutnat i na místě, v klidné a přísně čisté kavárně. Od 9:30 až do 20:30 (o víkendu do 20 hodin) si tu můžete dát jednu ze šesti vynikajících polévek (hrachová, rajčatová, zeleninová, kuřecí, minnestrone a francouzská cibulová), ale i poctivé sendviče (doporučujeme krevetový), bagety, saláty a na závěr třeba vynikající cheesecake. Tip: V přilehlé prodejně britských potravin seženete rychlou a stylovou večeři na doma a lahev vína k tomu. Více na www.marks-and-spencer.cz.

10. Fast Good Samoobslužnou jídelnu, která je „sestrou“ restaurace Prosecco, najdete v přízemí administrativní budovy Prosek Point. Nabízí snídaně a obědy, každý den si můžete dát dvě polévky, několik hlavních jídel, využít pasta bar a doplňkový sortiment (saláty, moučníky). Šéfkuchař Petr Bednář zde řídí tým čítající přes 20 kuchařů, cukrářů, pekařů a pomocníků, kteří dokazují, že i opravdu ve velkém se dá vařit dobře, zdravě a za slušné ceny. Více na www.fastgood.cz.

6. Pekařství Paul: Francouzský polibek Francouzská pekařství Paul nabízejí snídaňová a obědo-

TEXT: SIMONA MARTÍNKOVÁ, FOTO: SHUTTERSTOCK

T-Mobile Professional

23


TR AVELLER

BRNO: MANUÁL PRO PRAŽÁKY A SPOL. JAPONSKÝ KUCHAŘ, RAKOUSKO-UHERSKÁ KUCHYNĚ, ŠALINY A ATMOSFÉRA PRVOREPUBLIKOVÝCH I ULTRA DESIGNOVÝCH KAVÁREN SE SKVĚLOU KÁVOU. SLUNCEM ZALITÝ ŠPILBERK, VÝBORNÉ A LEVNÉ RESTAURACE, MILÁ OBSLUHA, ALE TAKÉ OSPALÉ MĚSTO, KDE LIDÉ MLUVÍ „JINAK“.

24

T-Mobile Professional


TRAVELLER Vyrážíte-li do Brna na několikadenní služební cestu, je dobré ujasnit si pár faktů na začátek. Brno není jenom druhým největším městem České republiky, které je kousek od Vídně, je to také důležité administrativní místo v republice. Sídlí zde Ústavní soud, Nejvyšší správní soud, úřad ombudsmana, Úřad pro ochranu obchodního soutěžení a je zde také slavné výstaviště. Nejsnadněji se do Brna dopravíte po neslavné dálnici D1, pohodlné je i autobusové a především vlakové spojení. Rychlovlak Pendolino skýtá skutečný komfort a můžete v něm i v klidu pracovat. Pojedete-li autem, je nejlepší zaparkovat buď u místa, kde jste ubytovaní, nebo v parkovacím domě na Moravském náměstí. Doprava místní MHD je komfortní, na rozdíl od Prahy lístek koupíte i u řidiče, nebo v některém z mnoha automatů na zastávkách. Využít ji můžete i v noci, nejlepší je zajít na tzv. rozjezd, kdy se na několika místech, jako je např. Hlavní nádraží nebo křižovatka na České, sjedou v určitou hodinu všechny spoje a po nějakém čase se zase rozjedou do zbytku města. Ubytovat se můžete třeba v hotelu Continetal v bruselském stylu na ulici Kounicova či v luxusním designovém hotelu Comsa, který sídlí v bývalém paláci z 19. století na Šilingrově náměstí. Stylový, i když trochu skromný, je také funkcionalistický hotel Avion na České ulici. Nejužší hotel v Evropě postavil slavný architekt Bohuslav Fuchs a nachází se v samotném srdci města. Ulice Česká si své jméno zasloužila z dob, kdy opravdu oddělovala českou a německou část města. Dnes je místem, kde se – stejně jako Pražáci pod koněm – scházejí všichni Brňané. Nabídka ubytování je však ve městě široká, takže si můžete vybrat podle svých představ, jen berte v potaz velké veletrhy, kdy může být mnohde obsazeno.

Milovníci kávy V Brně je až překvapivý počet vynikajících kaváren, kde se můžete ráno před schůzkou či po ní najíst, případně tam setkání přímo absolvovat. Naprostou samozřejmostí zde je, že dostanete ke kávě sklenku vody a všude najdete bezplatné wi-fi připojení. Pro pracovní schůzku můžeme doporučit starosvětskou kavárnu Falk (www.falkcafe.cz), moderní Mezzanine (www.cafe-mezzanine.cz) nebo třeba první republiku evokující café Podnebí (www.podnebi.cz). Co vás nepřestane udivovat, je, že káva je skvěle připravená a že usměvavá servírka ví, že espresso je automaticky malé, a pokud chcete větší, donese vám horkou vodu. A také, že je výrazně levnější než v Praze. Na oběd můžete vyrazit do mnoha podniků přes luxusní japonskou restauraci Koishi (s autentickým japonským kuchařem, www.koishi.cz), do sushi baru Momo (www.momosushi.cz), vyhlášené rakousko-uherské restaurace Hansen (www.hansen-restaurant.cz), francouzské restaurace La Bouchee (www.labouchee.cz), výtečného Brabanderu (www.brabander.cz) či skvělé italské restaurace Avia. Milovníci funkcionalismu a vily Tugendhat by neměli minout kavárnu Era (Zemědělská 30) ve čtvrti Černá Pole, která nedávno fakticky vstala z mrtvých. Kavárna sídlí ve vile, která patří vedle zmiňované vily Tugendhat k nejvíce ceněným funkcionalistickým památkám v zemi a je krásně zrekonstruovaná. A když už jste na Moravě, chtělo by to ochutnat i vína. Ve vinotéce Vinná galerie (www.vinnagalerie.cz ) nedaleko parku Lužánky můžete i v týdnu zažít ochutnávku vín, nebo si prostě jenom vypít skvělé moravské bílé, případně ochutnat víno z celého světa. Za návštěvu rozhodně stojí i bar na střeše citlivě moderně zrekonstruovaného secesního domu Pána z Lipé, odkud se můžete kochat výhledem na horizont města. Další den je pak ideální se projít na hrad Špilberk, na Zelném trhu si můžete koupit od místních farmářů skvělé ovoce a na náT-Mobile Professional

25


TR AVELLER

Vila Tugendhat je ojedinělým dílem německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe zapsaná do listiny UNESCO. Nový kontroverzní symbol města unikátní hodiny z černé žuly stojí na Náměstí Svobody.

městí Svobody si dát kávu a pokochat se krásnou fontánou a kontroverzními brněnskými černými hodinami. můžete koupit od místních farmářů skvělé ovoce a na náměstí Svobody si dát kávu a pokochat se krásnou fontánou a kontroverzními brněnskými černými hodinami.

Brněnské noci Brno je kulturní město, které má pestrou paletu divadel i nabídku koncertů. Kulturymilovným návštěvníkům můžeme doporučit divadlo Husa na provázku, divadlo Bolka Polívky, divadelní studio JAMU Marta nebo z tamních absolventů vzniklý mladý Buranteatr na Stadecu, který víří hladinu nejen brněnské divadelní scény. A jestli patříte mezi noční ptáky, nejlepší muziku najdete obvykle v klubu Fléda, kde vystupují špičky tuzemské scény a občas i zahraniční hosté. Žije to také v klubu Alterna v budově VŠ kolejí VUT Brno nebo Café Baru Franklin, na jazz se chodí do Kouřícího králíka nebo jazzové kavárny Podobrazy atd. Nebojte se zeptat, Brňáci jsou společenští a rádi vám poradí, kde to zrovna žije.

Bacha na sodovku A pokud vašemu fitness režimu nestačí procházka městem, můžete si zaběhat třeba v parku Lužánky. Nedaleko od něj najdete také bazén, případně můžete popojet do bazénu na Kraví horu, kde je i areál pro squash. Příjemnou posilovnu najdete v hotelu International na Husově ulici. A na golf si lze zajet do devět kilometrů vzdáleného vyhlášeného resortu Kaskáda, který se pyšní jedním z nejlepších hřišť v zemi. A pár tipů na závěr. Víno si dávejte raději ve vinárně či v restauraci, v klasické hospodě nemají obvykle dobré. Pokud si chcete dát opravdu skvělé pivo, pak rozhodně v hospodě Na Bláhovce – a určitě ochutnejte i jejich sýrové koule, které jsou i pro zasvěcené Pražáky legendou. A pozor, „sodovka“ je limonáda, není to perlivá voda a nemá smysl se o tom s obsluhou přít. Trinkgeld je spropitné, krýgl půllitr a ideální je dát si jeden na přehradě, tedy na prýglu. Tam se mimo jiné každoročně na přelomu května a června koná mezinárodní festival ohňostrojů, zážitek, na který se nezapomíná. TEXT: ANNA MATUŠKOVÁ, FOTO: VLADIMÍR NOVOTNÝ (KIVA FOTO) - CAFÉ ART A AVIA, MARTIN STRACHOŇ / WIKIMEDIA COMMONS CAFÉ ERA, ARCHIV

26

T-Mobile Professional


TRAVELLER

HOTEL COMSA (Šilingrovo náměstí)

CAFE PODNEBÍ (Údolní 5)

BRŇÁCI DOPORUČUJÍ: TUNGSRAM (www.tungsram.cz) Krásná zahrádka, tradiční každoroční „betlém“ ve výloze, moravské víno značky „Hrdina a dcera“, bio mošty, vynikající zákusky, ovocné knedlíky a nadšený kavárník Čestmír.

AVIA CAFÉ RESTAURANT (www.aviacafe.cz) Unikátní prostory funkcionalistického husitského kostela, obrovská kulečníková herna s tradicí, vynikající sezónní kuchyně středomořského stylu, příjemná, bezmála dokonalá obsluha, skvělá vína a neuvěřitelné ceny.

KINO A CAFÉ ART (Cihlářská 19)

CAFE ART (Cihlářská 19)

Nádherná kavárna v klubovém kině s milou „kuřáckou pobočkou“ – barem Artikl. Dobroty, milá obsluha.

CAFÉ ALFA (Poštovská 4) Stejní majitelé jako café ART, malinký prostor v centru s vynikající kávou a zákusky.

LEPORELO (www.leporeloplus.cz) Design shop, překrásná kavárna a restaurace v Domě umění.

KABARET ŠPAČEK (kabaretspacek.blogspot.com/) Domácí kuchyně, každý den jiná nabídka, krásný prostor ve středověkém domku v nejstarší zástavbě pod Petrovem, široký výběr vín, pravidelné přednášky „podzemní univerzity“, kabaret, kulturní akce.

CAFE ALFA (Poštovská 4)

T-Mobile Professional

27


GO UR ME T

DELIKATESY Z PODHRADÍ KDYŽ PROCHÁZÍTE VALDŠTEJNSKOU ULICÍ KOUSEK OD MALOSTRANSKÉHO NÁMĚSTÍ, NEJSPÍŠ NEVĚDOMKY MÍJÍTE GASTRONOMICKÝ SKVOST, KTERÝ TU SÍDLÍ UŽ SEDMNÁCT LET. VÍTEJTE V RESTAURACI PÁLFFY PALACE CLUB. 28

T-Mobile Professional


GOURMET Obáváte se, že jako Čech či Češka byste se v těchto končinách cítili v restauraci spíš trpěni, nehledě na to, že jídlo zaručeně bude nekřesťansky předražené? Restaurace Pálffy Palace Club je vzácnou výjimkou. Má českého majitele i (nového) šéfkuchaře, vaří tu dobře a poctivě a bylinky, které vám dochutí i provoní jídlo, dost možná pocházejí z rodinné farmy Luníkov. „Pěstujeme tam čerstvé byliny a listovou zeleninu – rukolu, špenát či salát – pro potřeby naší restaurace,“ vysvětluje majitel Roman Řezníček, který na svou „zelenou zahradu“ osobně dohlíží.

Pálffy Palace Club Valdštejnská 14 Praha 1 - Malá Strana tel. 257 530 522 www.palffy.cz

tem s medem nebo marmeládou ze statku Luníkov a konče pražskou šunkou od kosti s křenem či miniburgery tří chutí (hořčicový, s husími játry, s fíky). Pointa? Neomezená „ochutnávka“ stojí 290 Kč a v ceně máte i celou řadu nealkoholických nápojů. Ještě pořád si myslíte, že jíst na Malé Straně je luxus? TEXT: SIMONA MARTÍNKOVÁ, FOTO: ARCHIV PÁLFFY PALACE CLUB

Jehněčí z Beskyd, candát z jižních Čech Podnik v druhém patře barokního Pálffyho paláce převzal současný majitel už v roce 1994. „Tehdy to byla restaurace pro studenty a profesory Pražské konzervatoře, která v budově sídlí,“ připomíná Roman Řezníček. Ostatně lidé z konzervatoře sem dosud denně chodí na oběd – šéfkuchař jim připravuje speciální menu. „V prvních dvou letech jsem postupně měnil a dotvářel interiér tak, abych podtrhl kouzlo tohoto místa, kde se před třiceti lety natáčel film Amadeus,“ podotýká majitel. Genius loci si vás podmaní, jen musíte projít trochu omšelým průjezdem konzervatoře. Jen co vstoupíte do křídla v druhém patře, dýchne na vás slavnostní a noblesní atmosféra, která však nemá nic společného s upjatostí nebo okázalým snobstvím. Pokud si chcete užít elegantní večeři ve dvou, případně udělat dojem na obchodního partnera, jste na správné adrese. Pracujete nedaleko? V poledne si tu můžete dát dvouchodové menu za 290 Kč, případně tříchodové za 390 Kč. Nečekejte přitom nudné „hotovky“: v době naší uzávěrky jste mohli volit z předkrmu (jarní salát se zapečeným kozím sýrem) a polévky (krémová z krabů), dvou vybraných krmí v roli hlavního jídla (mořský okouník na hnědém másle, grilovaná zelenina či zeleninové rizoto s chřestem a parmezánem) a sladkou tečku obstaral domácí mrkvový dort. „Náš nový šéfkuchař Martin Blažek se snaží zpracovávat suroviny pocházející především z Čech a okolí Prahy,“ zdůrazňuje Roman Řezníček. „Jeho jehněčí ramínko dušené devět hodin pochází z Beskyd, candát zase z jižních Čech a pstruh z Horní Bečvy.“ Mimochodem, jakmile ochutnáte zmíněné ramínko, vaše předsudky vůči jehněčímu se stanou minulostí, ba co více, promění se v prudkou lásku hraničící se závislostí… Ale začněme předkrmem: Vřele doporučujeme například gravírovaného lososa plněného avokádem a tomaty, podávaného s rukolou a sójovo-zázvorovým dresinkem. Jestli ho bude následovat candát pečený na kůži a podávaný s kapustou dušenou na slanině, anebo třeba hovězí steak s omáčkou ze smržů, to už záleží jen na vašem momentálním rozpoložení. To se nejspíš ještě prudce zlepší, až zjistíte, že při objednávce dvou chodů ze stálého jídelního lístku dostanete lahev vína jako pozornost podniku...

Nedělní brunch na terase Tu největší lahůdku jsme si nechali na konec: je to letní terasa, z níž máte nádherný výhled na Pražský hrad, Pálffyho zahrady a Malý Fürstenberský palác. Můžete tu poobědvat, povečeřet – anebo si vychutnat pohodovou, lenivou snídani a oběd v jednom. „Každou neděli pořádáme od 11 do 15 hodin bufetový brunch, zacílený především na rodiny s dětmi,“ vysvětluje Roman Řezníček. Na výběr máte patnáct laskomin, počínaje tradiční anglickou snídaní či (po francouzsku) máslovým croissanT-Mobile Professional

29


LIVE

PRVOTNÍ VÝKŘIK V PRAZE PRIMAL SCREAM SE VRACÍ S DVACET LET STARÝM ALBEM, KTERÉ DEFINOVALO DEVADESÁTKY. NEPATŘÍME DO STARÉHO ŽELEZA, ZNÍ NEPSANÉ HESLO TURNÉ. MAJÍ PRAVDU, NĚKTERÉ SKLADBY SE DOKONCE NAUČILI ZAHRÁT ŽIVĚ. „Jste připravený na pořádnej nářez?“ ptá se Bobby a sundavá klobouk. Slavní Primal Scream hrozně zestárli. Všechna čest, ale vypadají jako zmuchlaná zábavová kapela, která si slávu odbyla v osmdesátých letech. Čeká nás mlácení prázdné slámy, nostalgie a smutná vzpomínka? Ne. Gillespie s davem zpívá refrén, koncert začal teprve před pěti minutami, ale ve vzduchu už visí sex. Primal Scream si na turné připomínají 20 let od vydání svého nejslavnějšího alba Screamadelica a pořád jim to pěkně šlape. Alespoň podle vyprávění těch, kteří už jejich letošní koncert zažili. Album z roku 1991 Screamadelica je jako orientační bod. Zachytilo atmosféru Británie, která se právě vynořila z bezútěšných thatcherovských osmdesátek do optimismu nového desetiletí. A bylo to cítit i v hudbě. Na jedné straně se lidi mlátili o stěny, když poslouchali desku Nevermind od Nirvany,

Screamadelica Live 2011, 7. srpna KC Vltavská, Praha Vstupenky 890 Kč

30

T-Mobile Professional

na druhé straně spektra vykrvácel rock do acid house a kultura byla v extázi. Probudilo se mnoho stylů, které se později staly náboženstvím. Primal Scream definovali nevyslovitelné. Rocková kapela přijala house. V té době se chovali jako parta blbečků. Neuměli geniální rock prošpikovaný elektronikou zahrát živě, a dokonce ztratili historicky první hudební sošku Mercury Price cestou z večírku. Na letošním turné po dvaceti letech, v rámci kterého se zastaví i 7. srpna v pražském klubu Vltavská, přišla jejich hodina spravedlnosti. Odmítají hrát starce na chmelu a září tu i jejich staronový basák Mani, který se během let blýsknul ve Stone Roses. Dotáhli převratnou desku Screamadelica k dokonalosti a umí z ní přehrát ty největší pecky. Není přehnané tvrdit, že na jejich koncertě uvidíte dospělého chlapa brečet. TEXT: PETR HOLEČEK, FOTO: ARCHIV


INZ T-MOBILE


TOP 5: LUXUS P RO KA NCEL ÁŘ PERO JOHNA LENNONA Pero z černé pryskyřice má povrch s jemnými drážkami, připomínajícími vinylovou desku. Klip znázorňuje hrdlo Lennonovy kytary. Ručně vyrobený 18karátový zlatý hrot je pokovený rhodiem s rytinou znaku míru, tedy Johnova poselství. Jako bonus dostanete pero v luxusní krabičce s přiloženým vinylovým singlem Imagine. Za 16 900 Kč prodává www.penshop.cz.

OSTRÉ HROTY Španělská značka El Casco vyrábí toto stolní ořezávátko, které umí naostřit tužku v závislosti na účelu, pro který se rozhodnete ji použít - od ploché až po skutečně ostrou špičku. Provedení na obrázku je kombinací chromu a černé barvy s rukojetí z kvalitního dřeva. Za 10 357 Kč prodává Luxury Office v kamenném obchodě (Pánská pasáž, ul. Na Příkopě, Praha 1) a v e-shopu www.luxuryoffice.cz.

BEZDRÁTOVÁ MYŠ Sony VGP-BMS10 je myš s atraktivním tvarem, kterou využijete hlavně v případě, že přenášíte notebook mezi kanceláří a domovem. S počítačem komunikuje prostřednictvím miniaturního USB Bluetooth adaptéru. Laserový senzor s rozlišením 800 dpi si snadno poradí s různými povrchy s výjimkou skla. Na www.alza.cz pořídíte za 1 890 Kč.

ZÁKON ZACHOVÁNÍ ENERGIE Rázostroj neboli Newtonova houpačka je zařízení k názorné demonstraci zákona zachování energie a hybnosti. Rozpohybujete jednu krajní kuličku, ta udeří do sousední kuličky, ale z místa se pohne zase jen krajní kulička na opačném konci řady, ostatní se ani nehnou. Elegantní relaxační hračku prodává například e-shop obchod.hryahlavolamy.cz za 499 Kč.

Sešívačky El Casco v sobě spojují eleganci 30. let minulého století a vysokou praktičnost. Mají vybroušeny všechny plochy, které jsou v kontaktu se svorkami, a vytvářejí tak dokonale hladký povrch, umožňující bezproblémové sešívání dokumentů. Na výběr je provedení v chromu (4 332 Kč), nebo 23karátovém zlatě (4 884 Kč). Prodává Luxury Office v kamenném obchodě (Pánská pasáž, ul. Na Příkopě, Praha 1) a v e-shopu www.luxuryoffice.cz. 32

T-Mobile Professional

TEXT: MICHAL VEČEŘA, FOTO: ARCHIV

LUXUSNÍ SEŠÍVÁNÍ


Professional  
Professional  

magazín společnosti T-Mobile

Advertisement