Straßenkarte_SK_mit_Karte

Page 1

SVIEŽE

cestovanie

Mapa Dolného Rakúska s tipmi na cestovanie

Mostviertel, © Robert Herbst

W W W. D O L N E - R A K U S KO. I N F O


SRDEČNE

„V tejto mape vám chceme priblížiť tie najkrajšie miesta v Dolnom Rakúsku. Sami uvidíte, že najväčšia spolková krajina Rakúska je krajinou plnou rozmanitostí: s ponukou najrozličnejších typov krajín pre osviežujúce zážitky v prírode, veľkolepého kultúrneho dedičstva, vín svetovej kvality, ako aj regionálnych špecialít. A tak mi neostáva povedať nič iné ako: Prajem vám, aby ste v Dolnom Rakúsku prežili krásne dni a nezabudnuteľné chvíle“

© Philipp Monihart

Wachau, © Robert Herbst

J OH AN N A M I K L- L E I T N E R Predsedníčka krajinskej vlády

„Načerpajte inšpiráciu pre svoj ďalší výlet alebo dovolenku v Dolnom Rakúsku. Čakajú na vás zaujímavé výletné ciele, rozmanité cyklotrasy a trasy pre horské bicykle, ako aj množstvo turistických trás. Na tejto mape sme pre vás pripravili množstvo tipov na dokonalý pobyt v Dolnom Rakúsku. Prajeme vám veľa zábavy pri objavovaní!“

J O C H E N DA N N IN G E R Minister krajinskej vlády pre hospodárstvo, cestovný ruch a šport

© NLK/Filzwieser

vás vítame!


2

DOLNÉ RAKÚSKO

v číslach

29 500 70 15

národné parky Dunajské luhy a Thayatal.

rokov je vek Willendorfskej venuše, najslávnejšej sošky na svete.

hradov, zámkov a zrúcanín je otvorených pre návštevníkov.

93 Výstavných záhrad „príroda-v-záhrade“ od historických zámockých a kláštorných záhrad až po rozsiahle anglické záhrady.

opátstiev a kláštorov ako je napr. opátstvo Melk, po stáročia formovali krajinu a kultúru.

1 700

20

sedadiel a 300 miest na trávnikoch má amfiteáter Wolkenturm v obci Grafenegg, kde sa koná podujatie Grafenegg Festival, ktorý prináša najvyššiu hudobnú kvalitu.

7 200

20

1

miest sa v lete stáva dejiskom divadelného festivalu Theaterfest Niederösterreich.

9 21

horských zážitkových centier na letné a zimné športy.

centier zdravia a kúpeľných miest s prírodnými liečebnými náleziskami síry či plynnej kyseliny uhličitej.

50 10

striebrosivých zinkových šindľov bolo spracovaných na fasádu novej galérie Landesgalerie Niederösterreich v meste Krems.

prírodných rezervácií vo všetkých regiónoch.

Biosférický park Viedenský les.

top cyklotrás s dĺžkou

1 400 km

top výletných cieľov s viac ako 30 000 návštevníkmi ročne.

Viac o tejto téme: www.dolne-rakusko.info


DOLNÉ RAKÚSKO

220

v skratke

Hlavné mesto: St. Pölten

Prevádzok s označením Wirtshauskultur s regionálnym a sezónnym jedálnym lístkom je stredobodom kulinárskej kultúry a sú označené zelenou tabuľou.

1

286 km

28 000 ha

toku Dunaja preteká cez Dolné Rakúsko. Tento tok je najdlhšou riekou krajiny.  2

3

2

8 269

1

2 076 m

meria vrchol Schneeberg a tak je najvyšším bodom v krajine.  3

vinohradníckej plochy

4

6

3 5

región Wachau 4 , Semmerinská železnic 5 , divočina Dürrenstein / Svetové dedičstvo Staré bukové lesy

Takto hodnotia pôžitkári dolnorakúske hostince a reštaurácie:

čapicami Gault Millau

163

hviezdičiek A la Carte

316 vidličiek Falstaff

Veltlínske zelené je najdôležitejšou odrodou, avšak pestuje sa tu aj Rizlink rýnsky, Zierfandler, Rotgipfler, Veltlínske červené, Zweigelt, Frankovka modrá, Svätovavrinecké či Pinot Noir.

6

Kultúrne bohatstvo 158

vinohradníckych oblastí

Vo viechach a šenkoch – našich vinárskych lokáloch – sa podávajú výlučne vlastné vína a pôvodné regionálne občerstvenie.

PA M I AT K Y Z A P Í S A N É V Z O Z N A M E S V E T O V É H O D E D I Č S T VA U N E S C O

96 reštaurácií ocenených

8

vinárskych prevádzok oblastí

1 000

vínnych uličiek tvorí unikátne vinárske dedičstvo, aké nájdete takmer výlučne v Dolnom Rakúsku. Kulinárska klenotnica

7 000 & 1 600 ton marhúľ

ton maku

sa zozbiera ročne. Dolné Rakúsko má celkovo 26 pôžitkárskych regiónov.


Waldviertel

Z PRVEJ RUKY

Región Waldviertel patrí vďaka svojej nedotknutej prírode a miernemu podnebiu k najzdravším regiónom v Rakúsku. Výnimočne čerstvý vzduch, čistú vodu a dnes už tak vzácne ticho si môžete vychutnať napríklad v národnom parku Thayatal či v prírodných rezerváciách Heidenreichsteiner Moor a Hochmoor Schrems. Na výlet sa oplatí vybrať aj do prírodných rezervácií Dobersberg, Nordwald, Geras alebo Kamptal-Schönberg.

prospieva telu i mysli. Preto niet divu, že sa región Waldviertel rozvinul na prvotriednu ozdravnú destináciu. Pri objavovaní regiónu natrafíte aj na staré, mohutné hradné komplexy, malebné mestečká a kuchyňu, ktorá je známa waldviertelskými špecialitami – ako sú makové rezance či pečený kapor. Viac o tejto téme: www.waldviertel.at/cs

2

C huť regiónu Waldviertel

© Waldviertel Tourismus/ Studio Kerschbaum

V regióne Waldviertel má pôžitok mimoriadny význam. Tými najväčšími hviezdami v najlepších kuchyniach regiónu sú mak, zemiaky, kapor, syr a domáci chlieb. Rovnako ako jemné liehoviny, víno z oblasti Kamptal alebo známe pivá z miest Schrems a Zwettl.

3

D E R S TA U S E E O T T E N S T E I N I S T E I N F R E I Z E I T PA R A D I E S .

K rajina maku

Mak, ktorý počas kvitnutia v júli ponorí Waldviertel do nádhernej červene, je na severe všadeprítomný. Ako olej alebo v koláčoch, knedliach a taštičkách sa ocitá hlavne v regionálnej kuchyni.

4

M iesto, kde je remeslo doma © Waldviertel Tourismus/  Robert Herbst

Nefalšovaná príroda

V regióne Waldviertel majú tradičné remeslá a manufaktúry veľkú tradíciu. Zhotovujú sa tu okrem iného úžitkové predmety a umelecké diela najvyššej kvality vyrobené z dreva, kameňa, textilu a skla.

5

K ultúra za starými múrmi

Región Waldviertel je bohatý na prírodu, ale rovnako bohatý je aj na historické múry. Opátstva Altenburg, Geras a Zwettl, hrady Hardegg a Heidenreichstein, zámky Rosenburg, Weitra alebo Grafenegg sú príkladmi rôznorodého a pestrého kultúrneho života. © Christian Majcen

1

© schwarz-koenig.at

Drsná krása, nedotknutá príroda, tichá krajina plná života – to je najlepšia charakteristika regiónu Waldviertel. Región medzi Dunajom a Českou republikou na severe si zachoval svoju pôvodnosť. V tichom prostredí pôsobivej krajiny sú hlboko zakotvené rieky a potoky. Tunajšiu prírodu charakterizujú široké lesy, bizardne vyzerajúce skalné útvary a tajomné močiare a stepi. Je to oblasť, ktorá svojou povahou pozýva k pešej turistike, bicyklovaniu, horskej cyklistike a oddychu. Navyše, podnebie s príjemne teplými dňami a chladnými nocami

5 tipov


Weinviertel

Z PRVEJ RUKY

tradičných vinárskych festivaloch a samozrejme, v niektorej z viac ako 1 000 vínnych uličiek. Vďaka svojim typickým lisovniam sú symbolom regiónu Weinviertel a predstavujú skutočnú zvláštnosť. Viac o tejto téme: www.weinviertel.at/sk

V íno, kam oko dovidí

Napriek rozmanitosti je a zostáva hlavným protagonistom regiónu Weinviertel Veltlínske zelené. V tunajších podmienkach je známe aj ako Weinviertel dac a Weinviertel dac Reserve.

2

C ez kopce na bicykli

4

© Robert Herbst

Región Weinviertel priam volá, aby ho návštevníci preskúmali na jeho cyklotrasách. Viacdenné trasy, ako je napr. cyklotrasa Kamp-Dyje-Morava či Iron Curtain Trail, nadchnú hobby športovcov aj cyklistov pôžitkárov.

3

otešenie pre chuťové P poháriky pod holým nebom

Weinviertel je považovaný za obilnú a zeleninovú zásobáreň krajiny. Lásku, ktorá je v produktoch, môžete cítiť v ich chuti. Predovšetkým, keď svojich hostí rozmaznávajú kuchári a vinári počas podujatia „Slávnostné stolovanie v regióne Weinviertel“. A to na mieste, kde chutí najlepšie: priamo v prírode. PRE REGIÓN WEINVIERTEL SÚ T YPICKÉ VÍNNE ULIČKY A LISOVNE.

© Weinviertel Tourismus/Robert Herbst

1

©  Weinviertel Tourismus/Robert Herbst

V regióne severne od Viedne tikajú hodiny trochu inak. Dôvodom je, že sa tu spája pôžitok a pokoj. A cítite to hneď, pretože v mierne zvlnenej krajine regiónu Weinviertel je všetko o čosi uvoľnenejšie. Názov regiónu nie je náhodný, tejto oblasti totiž dominuje víno. Viac ako 1 600 vinárov vykonáva svoju prácu v tejto najväčšej vinohradníckej oblasti v Rakúsku. Niet sa teda čo čudovať, že človek tu narazí na víno všade. Napríklad v útulnej vieche (vinárni s regionálnym studeným občerstvením), pri cyklistike alebo turistike po viniciach, na

5 tipov

T ajomstvá vínnych uličiek

Prehliadka vínnych uličiek so sprievodcom ponúka prehľad o starom vinárskom dedičstve. Bývalé výrobné a skladovacie miesta sa dnes krásne udržiavajú a sú dejiskom družných vinárskych slávností.

5

R egión Weinviertel kedysi

Láka vás cestovanie v čase? Výlet do múzejnej dedinky Museumsdorf Niedersulz, najväčšieho skanzenu v Dolnom Rakúsku, vám ukáže, ako vyzeral každodenný dedinský život v regióne Weinviertel pred 200 rokmi.


Mostviertel

Z PRVEJ RUKY

Divočina Dürrenstein s najväčším pralesom v strednej Európe je zapísaná na Zozname svetového prírodného dedičstva UNESCO. Na prieskumnú cestu po tejto chránenej oblasti sa môžete vydať z takzvaného „Domu divočiny“ (Haus der Wildnis) v obci Lunz am See.

horami, roklinami a hučiacimi tokmi. Región okolo vrchov Ötscher, Hochkar a Dürrenstein je vďaka svojim horským lúkam vyhľadávaný najmä turistami, v zime zase rodinné lyžiarske strediská a malebné bežkárske centrá prilákajú rok čo rok mnohých milovníkov zimných športov.

2

Viac o tejto téme: www.mostviertel.at

K ulinárske podujatie „Mostviertelské poľné pokusy“

Také rozmanité ako je samotná krajina sú aj poklady zeme regiónu Mostviertel. Od jedinečného hruškového muštu cez vynikajúce drienkové špeciality z údolia Pielachtal až po ušľachtilé traisentalské víno – tamojšie kulinárske špeciality najlepšie spoznáte na kulinárskom podujatí nazývanom Mostviertelské poľné pokusy.

N eskrotená príroda

© Andreas Jakwerth

3

MOST VIERTELSKÁ PRÍRODA PONÚKA VŠETKO.

St. Pölten, © Romeo Felsenreich

P o stopách divočiny

Milovníci prírody a horskí dobrodruhovia sú v prírodnej rezervácii Ötscher-Tormäuer fascinovaní pôsobivou súhrou bizardne sformovaných skalných útvarov, hlbokých roklín, vodopádov a nádherných vyhliadkových miest. Z množstva turistických chodníkov môžete vďaka Mariazellskej železnici nakombinovať vzrušujúce okružné túry.

4

V ýlet za kultúrou do mesta

St. Pölten nesmiete vynechať. Hlavné mesto spolkovej krajiny je dôležitým hospodárskym, vedeckým a kultúrnym centrom, v ktorom harmonicky koexistuje barok, secesia a moderna. Krajinské divadlo, koncertná sieň a Dolnorakúske múzeum sú len niektoré zo zaujímavých cieľov.

5

C yklistika pozdĺž riek

Ďalšie možnosti, ako spoznať región Mostviertel vo všetkých jeho podobách, ponúka malebná Ybbstalská cyklotrasa, ktorá vedie sčasti po starej železničnej trati Ybbstalskej železnice, neustále popri rieke. Na objavnú túru po regióne je ideálna aj 111 kilometrov dlhá Traisentalská cyklotrasa.

© schwarz-koenig.at

1

© Robert Herbst

Región Mostviertel, ktorý leží medzi Dunajom a alpským oblúkom, je plný kontrastov a pôsobivý z rôznych hľadísk. Viac ako 300 000 hrušiek lemuje na severe jemne hornatú, úrodnú krajinu muštovej cesty. Navštíviť krajinu hrušiek stojí za to najmä v čase kvitnutia v apríli, keď si tu môžete skvele zajazdiť na bicykli, poprechádzať sa, užívať si a nerušene oddychovať. Na juhu je prostredie o čosi dobrodružnejšie, alpské a hornaté, krajina sa vyznačuje pôsobivými

5 tipov


Dunaj

5 tipov Z PRVEJ RUKY arhule, marhule, M a ešte raz marhule

© Stefan Fürtbauer

v regióne Wachau zapísanom v zozname svetového dedičstva UNESCO. O šťastné okamihy sa starajú vína svetovej triedy a vysoká hustota vynikajúcich reštaurácií, pohostinstiev a vinární. Mimochodom, najlepší dojem z predností regiónu získate, keď ho budete skúmať z paluby lode.

Pre mnohých je Wachau najkrajším úsekom toku Dunaja. Spoznávanie regiónu svetového kultúrneho dedičstva si najlepšie vychutnáte putovaním po turistickej trase Welterbesteig Wachau, ktorá je jednou z najpríjemnejších turistických trás v Rakúsku. K najväčším atrakciám regiónu patria slnkom zaliate terasovité vinice či wachauské marhule, vďaka ktorým sa návšteva regiónu v období kvitnutia a zberu stáva hotovým kulinárskym zážitkom. Schloss Hof, © Michael Liebert

U rodzenosť zaväzuje

Zámok Hof, zámok Orth, zámok Eckartsau a zámok Niederweiden sú rovnako okúzľujúce, ako aj impozantne nádherné zámky Moravského poľa, ktoré sa určite oplatí navštíviť.

Z elená je nádej

Tulln an der Donau je hlavným záhradným mestom v Rakúsku. Okrem mnohých veľkých záhradných centier je mimoriadne zaujímavá záhrada GARTEN TULLN, prvá ekologická záhradná výstava v Európe.

Č istá kultúra

Umelecká míľa mesta Krems sa tiahne kultúrnym a univerzitným mestom Krems ako kultúrny spájajúci článok. Výstavná sieň Kunsthalle Krems, Múzeum karikatúr Krems a pôsobivá Dolnorakúska krajinská galéria v centre mesta ponúkajú počas celého roka výstavy na špičkovej úrovni.

5 2

DUNAJ JE ŽIVOTODARNOU TEPNOU DOLNÉHO RAKÚSKA.

3

4

Viac o tejto téme: www.donau.com/sk/dunajdolne-rakusko/

© Andreas Hofer

Dunaj sa touto krajinou vinie v celkovej dĺžke 286 km a práve tieto oblasti predstavujú prírodne najkrajšie, kultúrne najrozmanitejšie a kulinársky najbohatšie kilometre tejto veľkej rieky. Na svojich brehoch región odhaľuje rímske stavby, povesťami opradené hrady, slávne opátstva a pôsobivé zámky v celej ich sláve. Príroda sa tiež prezentuje v pôsobivej rozmanitosti – ako pôvodná divočina v národnom parku Dunajské luhy alebo ako nezameniteľná a jedinečná kultúrna krajina, ako je tomu

1

Landesgalerie, © florianschulte.com

Dolné Rakúsko

B icyklovanie za pôžitkom a zážitkami

Región môžete navyše preskúmať aj na Dunajskej cyklotrase. Cyklotrasa je výnimočná aj vďaka nespočetnému množstvu miest na občerstvenie, odpočinok a zábavu – niet divu, že je jednou z najobľúbenejších cyklotrás v Európe.


Viedenský

5 tipov Z PRVEJ RUKY N aozaj dobré víno

Autochtónne vinárske odrody Rotgipfler a Zierfandler sú len dva z dôvodov, prečo miestni obyvatelia a hostia chodia do viech. Nesmieme popri nich totiž zabúdať na lahodné občerstvenie.

K úpanie v kúpeľnom meste Baden

Baden pri Viedni je nielen kúpeľným miestom s tradíciou a osobitným šarmom, ale aj mestom umenia: Vďaka podujatiu„Festival La Gacilly Baden Photo“ sa tu koná najväčší európsky festival fotografie na otvorenom priestranstve.

5

P ríbehy z Viedenského lesa

Región má veľké kultúrne a imperiálne dedičstvo. Návšteva opátstva Heiligenkreuz, opátstva Klosterneuburg alebo zámockého parku Laxenburg to jasne dokazuje. Ponorte sa do bohatej kultúrnej ponuky. Nájdete tu všetko, od opery až po moderné umenie.

3

M arcipán, ktorý rastie na stromoch

Poznáte jarabinu brekyňovú? Toto červeno-hnedé ovocie má výraznú marcipánovú arómu. Rastie na vysokých stromoch a spracuváva sa na pálenky, likéry a džemy. Pravý slow food produkt! OSVIEŽUJÚCO ODLIŠNÝ: VÝHĽ AD VO VIEDENSKOM LESE.

4

© Hauke Dressler

2

Fotomontage © Festival La Gacilly-Baden Photo/Luisa Dörr

Viac o tejto téme: www.wienerwald.info

L es Viedenčanov

Od roku 2005 je Viedenský les so svojimi 105 000 hektármi biosférickou rezerváciou UNESCO a súčasne rekreačnou oblasťou pre hostí, ktorí tu nachádzajú najmä raj pre cykloturistiku, horskú cyklistiku a turistiku.

sa vo Viedenskom lese prezentuje aj víno: Okolo mesta Klosterneuburg a v oblasti Thermenregion sa darí vynikajúcim autochtónnym bielym a červeným vínam a nájdete tu aj mnohé tradičné viechy! Naozaj pôžitkársky zážitok, predovšetkým počas vínnej jari, keď sem lákajú početné podujatia, alebo počas vínnej jesene, keď tu pri podujatí „Pôžitkárska míľa“ vznikne „najdlhší šenk na svete“.

Peilstein, © Daniel Fischer

Okolo Viedne sa rozprestiera pravá prírodná idyla tvorená lesmi, vodou a vínom: Viedenský les. Región biosférického parku UNESCO je rajom voľnočasových aktivít pre pôžitkárskych milovníkov cyklistiky, horskej cyklistiky aj turistov. V tomto kúte krajiny však môžete dopriať svojej duši odpočinok aj iným spôsobom. Okrem veľkolepej prírody ponúka množstvo lákadiel aj kultúra, voda a víno. Tradičné kúpele, pôsobivé výletné ciele a kultúrne pamiatky, ako aj široká ponuka od tradičného po moderné vás pozývajú zažiť tento región na vlastnej koži. Veľmi osobitne

1

Schlosspark Laxenburg © John Ch. Petschinger

les


Viedenské

5 tipov Z PRVEJ RUKY

Viac o tejto téme: www.wieneralpen.at/sk

V ychutnajte si panorámu

Turistika okolo Semmerinskej železnice zapísanej v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a po „Trase po Viedenskom alpskom oblúku“ ponúka povznášajúce výhľady a hlboké doliny. © Michael Liebert

Krajina cez vysokohorské pastviny regiónu Wechsel stúpa k okoliu Semmerinskej železnice, v rozsiahlom pohorí Rax dosahuje svoj vrchol, pokračuje cez dominantný Schneeberg a opäť klesá na dlhú plošinu prírodnej rezervácie Hohe Wand. Cez všetky tieto pásma prechádza 300-kilometrová „Trasa po Viedenskom alpskom oblúku“.

VIEDENSKÉ ALPY VŽDY STOJA ZA DOVOLENKU.

3

2

O bjavte mesto

I de sa na kopec – a to celkom bez námahy

Hory sú nielen blízko, ale aj ľahko dostupné. Napríklad lanovkou Schneebergbahn na najvyššie položenú stanicu v Rakúsku vo výške približne 1 800 m, historickou lanovkou Rax-Seilbahn alebo mýtnou cestou v prírodnej rezervácii Hohe Wand.

4

O bjaviteľská výprava pre chuťové poháriky

Tento región je známy vysokou hustotou pohostinstiev s regionálnymi špecialitami priamo od výrobcu. Tie sú označené zelenou tabuľou s nápisom Wirtshauskultur.

Wiener Neustadt je považovaný za hlavné mesto Viedenských Álp. Siluetu mesta viditeľnú už z diaľky tvorí neskororománsky dóm, vojenská akadémia vybudovaná za čias Márie Terézie, ako aj vodná veža ako symbol. © Wiener Alpen/Franz Zwickl

© Michael Liebert

Či letné osvieženie alebo zimná dovolenka, Viedenské Alpy vzdialené od Viedne len hodinu jazdy autom, majú ako dovolenkový región stáročnú tradíciu a pri príjazde z Viedne sú dostupné jednoducho a rýchlo. Po výstavbe Semmerinskej železnice, ktorá mimochodom patrí k svetovému kultúrnemu dedičstvu UNESCO, sa horská scenéria okolo obce Semmering, pohoria Rax a vrchu Schneeberg stala obľúbenou dovolenkovou destináciou. Na východe sa z roviny pred mestom Wiener Neustadt zdvíhajú jemné kopce oblasti Bucklige Welt.

1

© SoooGutSchmeckt/Kornfeld

Alpy

5

P ríjemné šliapanie

Cyklistické trasy vo Viedenských Alpách sú určené pre skutočných znalcov. Chuť spoznávať región vám dodá najmä cyklotrasa EuroVelo 9 vedúca z mesta Wiener Neustadt do regiónu Wechselland. Na trasách Wexl Trails neďaleko obce St. Corona môžu malí cyklisti trénovať v mini bikeparku. Veľkí návštevníci schádzajú v zákrutách po trasách typu flowtrail alebo spoznávajú vysokohorské pastviny v pohorí Wechsel.


Informácie o Dolnom Rakúsku a objednávky prospektov Tel +43  (0)  2 742  /   9 000-9000 info@noe.co.at

www.dolne-rakusko.info magazin.niederoesterreich.at veranstaltungen.niederoesterreich.at Aplikácia Dolné Rakúsko na stiahnutie vo vašom obchode s aplikáciami Sledujte nás na:

www.fb.com/DolneRakusko www.twitter.com/noe_tourismus www.instagram.com/visitniederoesterreich Ž ilin a

SK Dunaj

Viedeň St . Pö l te n

N it r a

Br at is lava

Dolné Rakúsko

Impressum Tiráž vydanie: 2021. Vlastník média a vydavateľ: Niederösterreich-Werbung GmbH, 3100 St. Pölten, Niederösterreich-Ring 2, Haus C. Spoločnosť Niederösterreich-Werbung GmbH je výhradným vlastníkom média a nie je sprostredkovateľom ani organizátorom zájazdov. Spoločnosť Niederösterreich-Werbung nepreberá žiadnu zodpovednosť v súvislosti s uvedenými programami, túto nesú jednotliví poskytovatelia. Napriek starostlivému spracovaniu bez záruky, zmeny vyhradené. Štatistické údaje sú bez záruky. Stav: Január 2021. Z dôvodu lepšej čitateľnosti v našich textoch neuvádzame oba rody. Nevyjadrujeme tým diskrimináciu na základe pohlavia, naším obsahom chceme osloviť rovnako ženy, ako aj mužov. Ďakujeme za pochopenie. Úprava: Niederösterreich-Werbung. Ilustrácie: WeMake GmbH, Wien. Kartografia: ARGE Kartographie, Ochsenburg. Translation: ASAP-translation.com, Nitra/Mgr. Michaela Stachová.

S láskavou podporou

Banská B ys t r ic a


Sitbořice Tanárka Násedlovice Žabčice Křepice 152 Dobronice Loděnice Zverkovice Krncice Rozkos Trebelovice Nikolčice Vélke Němčice 391 Krumviř Racvovice Petrovice Novy Kubsice Hostim Cízkrajov Klobouky Stríbrec Medlice Mnísek Beharovice St. Hobzí Mladonovice (479) Nové Syrovice Mistřín Vojírov Cvrcovice Diváky Bohutice Predni kout p. Landstejnem Sumice Pálovice Brilice Lišov Bližkovice Kojatice Murkuvky Olbramovice Kadov Pohořelice Šardice Trstenice Jeviˇsovice Podlesí Slavíkovice Slavonice Milotice Mirochov Uhercice Visové Panenská Novosyrovicky les 409 (361) Třeboň Grametten Terezin Menhartice Stankovskay Brumovice Rodsedek Slavetin Desov (518) Kurdejov Boleradice Vranovice Hovorany Boskovstejn Kdousov Lutová rybnik Haugschlag Pribice Náklo Branisovice Hirschenschlag Starovice Horní Suchá hora Čejč Svet Rudolfov Scalice Mikulovice Pavlice 264 St. Bojanovice Opatovicky Nové Sady Police Illmanns Fratres Thayarunde 572 51 Visicko Libin (324) Hustopece Kostalkov Hospodar Backovice rybnik Hörmanns Pisecné Nová Ves Zálesi Suchohrdly Hostěradice Reingers (193) Kobylí bei Litschau Miroslav Vranovská 266 Rappolz Nemcicky Majdalena Domanín Poudrany Chlum Vlasatice u Miroslavi Popice Desná Dubňany Vranovska Reingers Ves (271) Waldkirchen Ivari Vyrovice Vrbice Herrensee u Trebone Branná Vysocany 38 a. d. Thaya prehr. nadr. 420 Neuriegers Troskotovice Starovicky 5 Leopoldsdf. Kravsko Schlag Čejkovice Kasenec Hohenau Štitary D Jirice Rancírov Litschau Bořetice Hamr Mutěnice Mladosovice yje Plavec Korolupy Prosimerice Strachotín 421 Pasohlávky u Miroslavi Pastvisko Kautzen Olbramkostel (475) GroßSchönau (531) Sumná Wetzles Uhercice Stosikovice Hrachoviste Thay bei Litschau Dobersberg Radischen z Nové r Lančov Ledenice Zimarky d 24 á na Louce Stary Poddvorov 228 N Weißenbach Podhardi a . Mly Kojakovice Vratenín Únanov Dolní Litobratřice Rohat Iron Curtain Trail 53 Eisgarn od nad Dyji Jazovice ny Mackovice Zajeci 262 Weikertschlag Vestonice V Cep Ruders Deblinek Vranov nad Dyji Kramolín Münichreith Eggern an der Thaya Pavlov nad Dyjí Brod Dol. Bojanovice Hodonin Primetice Klikov Lechovice Lipnice Břežany Rabesreith Borovany Stary 356 Milíkovice Peigarten Gastern 415 Suchdol Kamenny Ujezd Karlstein Gopprechts Wielings Novy Großau Jílovice Pethín Stražkovice Suchohrdly Velké Drnholec nad Luznici Tust Rakvice Eberweis že Pethín Göpfritzschlag Borotice Milovice Pritluky Znojmo Josefov Lužice D2 Drosendorf Kl. Bílovice Bezkov Lukov Heinrichsreith Safov Thaures Dolní Dunajovice (423) Frühwärts Modsiedl Zwettl Šalmanovice Bor Podmolí Novosedly Felling Altmanns (291) Nd.-edlitz Schlader Klentnice Rapsach Podivin Prušanky 52 36 Zabernreith Moravsky Žižkov Komařice Brand Bulhary Speisendorf Raabs/Thaya Kl. Göpfritz Nationalpark (174) Wolfsbach Riegersburg Hardegg Oblekovice Dyje Ho 55 Hodonice Řimov 30 Heidenreichstein 414 Božice Hrusovany (309) Pfaffenschlag Mikulčice Březi Ladná Dvory Thaya Puch Schlagles Pommersdorf n. Jev. Tasovice Thayatal/Podyjí Eibenstein Zissersdorf Mor. Nová Ves Altnad Luznici 30 Mikulov Aalfang Seyfrieds 5 Langau Konice u Znojma Lednice Str Großgerharts Neu- Nagelberg 30 Zettlitz (363) Valtrovice 397 Hrušky o pn Heufurth Amaliendf. s Kottaun Mostbach Nagelberg Predigtstuhl (172) Přisečiná Trhové Sviny Tynec Langegg i Olesnice Strachotice 38 c Kopčany Šanov Havraníky e Alt-Prerau Hranice Velešin Zettenreith Waidhofen/Thaya Fronsburg Pleißing Nová Ves 2 Haslau Hrabetice 718 Weinern Aigen Niederfladnitz Oberhöflein Šatov nad Luznici va Steinbach Charvátska 408 Vrbovec Bynov a R r Kamp-Thayae Hlohovec Chvalovice b Schweinburg Nová Ves laus Mitterretzbach Hrádek Dyjákovice Thumeritz Breitensee March-Radroute Mo -Exp 5 Dietmanns Pottenhofen Ottenthal Geras Dyjakovicky Tvrdonice Schrems r Zofina Hut 590 Drasenhofen Breclav Japons Weitersfeld Drösiedl y Krumlov Gr.-Siegharts Wildendürnbach Thayarunde Iron Curtain Trail Jaudling Heinreichs Kainraths Postorná (Lundenburg) Nakolice Unterretzbach Kl. Nové Hrady Kostice Goggitsch 40 2 Steinebrunn Valtice (534) Starrein Hevlin Trabenreith Ceské Gmünd Hoheneich Jaroslavice Ludweis Petrova V Kurzschwarza Guttenbrunn Schweinbarth Untermixnitz Kleinhöflein Freeport Harth (485) Blumau Velenice Retz Windigsteig 4 Weinpolz Kirchberg A5 in Bau Vitis Lanžhot Pürbach Pyhrabruck (195) KleinSchrattenberg Kirchstetten an der Wild Horní Stropnice Falkenstein Irnfritz-Bhf. an der Wild Höhenberg Obermarkersdorf Raisdorf haugsdorf Kl.-riedenthal Gr.-rupprechts Poysbrunn Nondorf Gbely Schwarzenau Hötzelsdorf Sallapulka Breitenfeld Pernhfn. Laa/Thaya Neudorf 35 Kamp-Thaya- Seefeld Wielands Heinrichs bei Weitra Wulzeshofen T Albrechts 2 Reintal Katzelsdorf bei Staatz Ragelsdorf Theras h March-Radroute aya 41 Hirschbach 425 Irnfritz Ba Dietmannsdf Kadolz Pernegg Steinplatte Zlabern Brodské Scheideldf. Fromberg Bernhardsthal Schrattenthal Pillersdorf 45 7 46 Jetzelsdorf Dobrá Voda Alberndf. Göpfritz an der Wild Galgenberg Zwingendorf 588 Eichberg Dietmanns Mandlstein 874 Walkenstein Kirchberg Wolfenstein u Waldenstein a Hanfthal k Gr.l an der Wild u d Herrnbaumgarten P am Walde l Pulkau Altruppersdorf Kottingneusiedl Thaua Benešov n. Černou Hojná Voda Altweitra Kaplice Zellerndorf Watzelsdf. 45 Haugsdorf Hadres Obritz W i Grub Sigmunds49 Echsenbach haselbach Föllim 6 Ungerndorf Groß Neusiedl Rohrendorf D i e Vyscká Moorbad Harbach Mödring Rodingersdorf herberg 45 Čáry Pernersdorf Staatz 47 Dietmannsdorf Weißenalbern 1030 Missingdf. Brunn Mailberg Hagendf. 219 St. Bernhard Allentsteig Limbach Kúty 500 Weitra Unterstinkenbrunn Lauterbach 303 EuroVelo 9 Poysdorf a. d. Wild Čeřín 32 Buchberg 30 Šaštin-S (550) Wultendorf Breiteneich Wultschau (225) Gr.-wolfgers 2 Frauenhofen Kl.-hadersdf. Großharras Ob.Platt 119 417 St. Marein Großkrut Kl.-Meiseldorf Kattau Roggendf. Rabensburg Fallbach Sallingstadt a Großglobnitz Loosdorf v Rožmitál Röschitz Nebelstein a -schoderlee Walterskchn. j (311) Spital Altlichtenwarth Sandberg Großburgstall My Stronsdorf Kuklov Truppenübungsplatz Wetzelsdorf Greillenstein Bórsk Guntersdorf Wörnharts Schweiggers 339 Gaubitsch Roseldorf 1017 St. Martin Rychnov nad Malši Althöflein Unt.36 Ober-. Horn Maria Dreieichen Hausbrunn Patzmannsdorf Eggenburg Stoitzendf. Thayaquelle Immendorf Röhrenbach St. Wolfgang Sekule stinkenbrunn A l l e n t s t e i g Hagenberg 2 Großnondorf Erdberg Hörersdorf Ginzersdorf 38 Hauskirchen Großhaslau Harmanschlag Hohenau Mold Großschönau Kühnring Dolni Dvořište Kammersdorf Eichenbrunn Maria Grund Neupölla Ob.Gnadendorf an der March Rožmberk Rannersdorf/Z. 48 Bärenstein s1003 Johannesberg Buchberg Fuglau Altenburg Borský Svätý Jur Grafenberg Siebenhirten Mt.4 Mörtersdorf Wartberg Brausdf. Rieggers strahlbach nad Vltavou Zwentendorf itz Wullersdf. Roggendorf Nappersdorf 839 Ebersdorf/Z. 611 Röhrabrunn Goggendorf Zogelsdf. Dobermannsdf. Mor. Gerotten Lain Altpölla Straning Gradnitz Ka m p Etzmannsdforf Rosenburg Jagenbach Neusiedl Olgersdorf -grabern Haslach Joachimstal Bullendorf Reinprechtspölla BurgSvaty Ján Kl.-sierndorf Bad a Prinzendorf am Kamp Eibesthal Watzmanns Sitzmanns Pyhra Ob.Wegscheid am Kamp Hetzmannsdf. Nd.-strahlbach Teichhäuser Wullowitz Zay an der Zaya an der Zaya Palterndorf Großpertholz Franzen ttl Asparn/Zaya Wilfersdorf Michelstetten schleinitz Gars am Kamp 590 Enzersdorf Kleinkadolz Sitzendorf Schöngrabern e Zwettl Limberg Aspersdorf Nonndorf im Thale Zwettl Stift an der Schmida g Schletz Idolsberg WindischIron Curtain Trail Buschberg 491 Tischberg Ringelsdorf r 40 (518) Harmannsdorf Matzelsdf. Maustrenk Thunau am Kamp e Wurmbrand Niederabsdf. Baumgarten K a m p s e e n Klement Eggendorf Ut.-dürnb. Nd.B Leopoldschlag 1063 Altenmarkt 41 Brod Moidrams Krumau St. Leonhard/H. Schloß Rosenau Gösting im Thale schleinz. Buchberg Kamp-ThayaRudmanns Závod 40 Mairspindt Frauendf Markt Mistelbach Oberkirchen Peygartenam Kamp Eichelberg 1054 Eichhorn Tautendorf am Kamp March-Radroute Maissau r Ebendorf Kettlasbrunn 310 an der Schmida Oberfellabrunn Weyerburg Parisdorf e Ottenstein Jahrings Friedersbach Gschwendt 34 (341) Lanzendorf s Drösing Karlstift i Gr. Gerungs 38 Preinreichs Windhaag Hollabrunn Zistersdorf Garmanns Gaindorf Kerschbaumer Rastenfeld 7 Waltersdorf Le Fahndf. Plank bei Freistadt (199) (236) Sonnberg Paasdorf Eggendorf 2 32 Studienka Gaiselberg an der March Merzenstein D2 Dietmanns Langschlag Merkersdorf am Kamp Gettsdf. Sttl 708 Rainbach Niederleis Grafensulz am Walde Wolfsbrunn GroßManhartsberg Ravelsbach 1112 46 h in Großweißenbach Etzen Reisinger Höhe Sierndorf 40 Eggersdorf Ladendorf Rastenberg im Mühlkrs. Inzersdorf HerzogPorrau Gr.Sperkental Eisengraben Nd.an der March Vel. Leváre Pfaffstetten Sprögnitz Stiefern 537 Kiblitz 25 Blumenthal Viehberg Sandl birbaum Marbach 645 Dietersdorf Meiseldf. Nursch Ernstbrunn Herrnleis EuroVelo 9 Marbach Reichenthal Gr.Gundholz 37 119 am Walde Zemling Mühlbach/M. Ziersdorf Atzelsdf. Schrick im Felde Ob.- -nondorf Jedenspeigen Summerau Jaidhof Bergau Obersulz 126 Liebenau S3 Großmotten Simonsfeld Malé-Leváre Loidesthal W Gföhleramt Nexing Radlbrunn Großgöttfritz Schönberg 35 Kirchbach Steinabrunn Ottendorf Gr. Kamp Grünbach 38 Neubau Hipples Glaubendorf Breitenwaida Maisbirbaum Waldhausen Niedergrünbach Höbersbrunn am Kamp Ebersbunn E Großstelzendorf Griesbach Naglern Gföhl Götzendorfelden Großwetzdorf Puch Kreuzstetten Reittern I N Mollands Großmugl Schiltern Pallweis Hohenwarth Pellendf. Rappottenstein Geierschlag -Velm Lichtenau Wiedendorf Neudegg Kamles Niedersulz Erdpreß Göllersdorf 37 Haberg Dürnkrut 4 Wetzleinsdorf Kl.Gajary Roseldorf im Waldviertel St. Oswald Gaweinstal Lachsfeld Streifing S Guttenberg Grafenschlag Kleinwetzdorf Rohožn Zöbing Elsarn Stettenhof GroßOberrußbach 414 Harras Loiwein bei Freistadt 19 Neustift Freistadt Geitzendorf HohenAllentsgschwendt Waldburg riedenthal B Bogenneusiedl im Straßertale Petrobruck Waidendorf Kostoliste ettl Grainbrunn Spannberg Brunn Großrußbach Ruppersthal Nd.-fellabrunn 855 Arbesbach Streitdorf ruppersdorf (560) Ob.E Schenkenfelden am Wald Ober-Meisling Straß/Straßertale Gösing Lengenfeld A5 36 R Pehendorf Großweikersdorf -parschenbrunn Ob.Amesreith Ut.Großnondorf Großreinprechts Felling Hautzendorf Krem Langenlois Kammern Senning Nieder- Karnabrunn am Wagram Ottenthal Weitersfelden Ebenthal Hirschbach 49 Droß G Purrath Malacky March Ut.- -mallebarn Wolfpassing/H. Bad Pirawarth s Hadersdf. /K. Kleingöttfritz Lugendorf Kreuttal im Mühlkreis 218 Sallingberg hollabrunn (159) Albrechtsberg Ob.Niederrußbach Hetzmannsdorf E Stratzing Ut.-olberndorf 34 Engabrunn Ober- Höbersdf. Kuch Grub wettl -stockstall an der Gr. Krems Jakubov 220 Fels /Wagram Hatzenbach Altmelon Lasberg Gobelsburg hautzental R Würnitz n der Rodl an der March Nöhagen Senftenberg s Armschlag 6 Feuersbrunn Langfirling Kronberg Ottenschlag Mt.Tiefenthal Kaltenberg Michelberg Ob.m Gneixendf. e Lest Großr Schönbach Spielberg Etsdorf /K. Sierndorf im Mühlkreis Els Schleinbach 503 409 K n Ut.Purk gänserndorf Stillfried Hippersdorf Wagram /W. . Kirchberg Pieberbach Leitzersdorf Schweinbarth Kefermarkt W Groß4 SeitzersdorfMatzen 35 Brunn/F. Gr /March Rehberg Maigen 723 Reichenau Stetteldorf am Wagram Ulrichskirchen Riedenthal 124 Kl.-wilfersdorf Grafenegg Endlas Raggendorf Weinzierl Sandl hn Mannersdorf Wolfpassing S3 Rohrendf. am Wagram im Mühlkrs. Egelsee ManhartsKönigsbrunn A Klein--pertenschlag Stein Wiesen St. Leonhard a Oberrohrbach Ollersdorf b am Walde an der March Haitzendorf Plavecký Štvrok am Wagram brunn Münichsthal bei Freistadt Pettendf. au Unterweißenbach Ottenschlag Kottes S5 Bad Traunstein Hellmonsödt Kollersdorf Wolkersdorf Neumarkt L Stockerau d Stein Jettsdf. l W Záhorská Ves Dürnstein Krems /D. a Gutau Eggendf. /W. Pernek Seebarn Prottes Habruck chlag Hausleiten im Mühlkrs. 217 (178) Harmannsdorf 3 s D Absdorf Grafenwörth m A5 Angern am Wagram Spillern Auersthal e r Unterloiben Theiß K Láb Leobendorf Seebarn KleinSchmida Kl. an der March /W. Weißenkirchen Bierbaum Pillichsdorf Königswiesen Altenwörth Bärnkopf y Reyersdorf Rossatz Alberndorf Don am Kleebühel Stetten Dörfles ö e pertholz pe t o Enzersfeld Gr. Eibesbrunn Kirchschlag Elsenreith A22 Mautern PaltThallern Weltkulturerbe in der Riedmark Schönkirchen Utzenlaa Neuaigen 310 Schönau Hollenburg Zaina Oberzögersdorf S1 Weikendorf Wachau Bockfließ g 126 501 Jablonové Roggenreith Ebersdorf im Mühlkreis 1041 GroßUt.- Furth/G. Edlesberg n S5 se 119a Donauradweg Trai Krustetten Wagram Vysoká Altenberg 8a Spitz i /D. -bergern Königsbrunn Höflein a.d.D. Korneuburg Engersdorf Mühldorf Weinsberg Zwerndorf Zwentendorf Gänserndorf Ma. Ponsee bei Linz pri Morave Martinsberg Bisamberg Traismauer an der Donau Kl.-Engersdf. Elsarn Lozorno Ob.Unterweitersdorf Greifenstein Trandorf Muckendf. Mönchdorf Hagenberg Nußdorf/T. S1 Mt.OberSt. Georgen Erdleiten am Jauerling LangenGemeinlebarn Paudorf Höbenbach Gutenbrunn im Mühlkreis Zohor Baumgarten Langenlebarn a. d .D. OberErpersdorf schönbichl 125 bairing -arnsdorf Schenkenbrunn Zeining Wördern Ma. Gugging Kritzendorf 3 Bisamberg Hagenbrunn Seyring am Walde Helmahof 124 43 an der. March Pierbach bierbaum Braunegg D2 Gallneukirchen Strasshof Meidling Dürnrohr Zeiselmauer uer HofPregarten 960 Schwallenb. Bad Zell Oberweiden 124 Oberndorf/Geb. Asparn g 8 Klosterneuburg Langenzersdorf 7 Gerasdorf Wipfing Germeinlebarn Ulrichschlag Maria Inzersdorf Raxendorf St. St. Andrä Engerwitzdorf Wartberg Neusiedl Tulln 14 Frauenhofen Langegg Stammersdorf ob d. Traisen Riedersdorf Trasdorf Tragwein Jauerling v. d. Hagenthale agenthale Sitzenbergob der Aist Magdalena Dorfstetten Kamp-ThayaLaimbach Pisching bei Wien -Reidling Ammering 598 Ober- UnterPöggstall S33 Willendorf Kierling A7 Deu Deutsch-Wagram S8 projektiert March-Radroute Marchegg am Ostrong Königstetten Oberkirchbach g kirchbach RustLangenrohr Schweinbach Staasdf. -wölbling StrebersStupava Rechberg 19 Tullnerfeld St. Andrä Pabneukirchen Gr. Aggstein Gansbach Stangles Gr. Peilstein Würnsdorf Tulbing Wei Statzendorf Chorherrn Oberdorf (182) an der Traisen Gutenbrunn Schönfeld Aderklaa t Atzenbrugg en Baumgarten Weidling Markgraf- siebenbrunn Aggsbach Jedlersdf. Katsdorf St. Thomas 494 Allerheiligen Dimbach Obritzberg 213 Tulbingerr Kogel SüßenWeiten Maria Laach neusiedl am Blasenstein 1061 Borinka Traisental-Radweg Langmannersdorf Michelhausen Judenau (266) Untersiebenbrunn 123 Mkt. Aggsbach Dorf im Mühlkreis Herzogenburg Leopoldau Neukirchen Ysper Hermannskogel brunn 542 am Ostrong am Jauerling ahn M Weyersdorf 119 Weißenkirchen 1 Záhorská A Oberndorf Floridsdorf Weinzierl Ossarn 49 Plankenberg Y s p e r t a l Weidlingbach Großrust R an der Perschling Steyregg Raasdorf 33 Bystrica Windhaag Tulbingerkogel C Riederberg Sieghartskirchen Breitensee Ried 3 Kleinhain Würmla bei Perg 216 . Kagran Breitenlee Altenmarkt Münichreith Nölling Nußdorf Kapelln Perschling H Georgen in der Riedmark Schwertberg Bad Kreuzen Ried 384 1 Großhain Glinzendorf i.Y. St. Oswald Karlstetten 3 Luftenberg /D. St. u Ut.Pöbring Fritzelsdf. Groißenbrunn S1 projektiert Waldhausen Gerolding Lassee Rassing an der Gusen Siegersdorf am Riederberg Mauerbach F Thalheim A7 Asperhofen Neuwaldegg g a Gossam im Strudengau Donaustadt -Radlberg Pottenbrunn Devinska Schönbühel Grabensee Artstetten g e n Emmersdorf an E Gablitz Münzbach Langenstein Rappoltenkirchen KleinDo Lamac Aspern der Donau Jeutendf. Murstetten Nová Ves Leopoldsdorf /Marchfelde Neidling Traundorf Perg n Rutzendorf St. Luberegg Leiben Ob.n Schloßhof u Eßling Groß münchen u SarmingL au Schildberg l (171) (250) Kogl e Dúbravka Nikola /D. stein Purkersdorf D b Melk Ebelsberg Struden Haringsee Raipoltenb. Weitenegg i Mauthausen Mauer Breitstetten Hütteldorf Stephansdom Enzersdorf 19 Kamzik Rapoltendorf D Markthof 36 NMaria Taferl KleinAu/Donau Pielach bei Melk Hafnerbach Waitzendorf Klam Grein 3 Ratzersdorf A22 projektiert Arbing alternative Trassenführung Loimersdorf Naarn Devin n e g Pöchlarn d a Winden Albrechtsbg. u Engelhartstetten Böheimkirchen artin Tullnerbachu (239) r im Machland Neulengbach bis Mitte 2021 Franzensdorf Asten Karlova Ves 440 Vinohra Marbach/D. St 123 209 Nöchling Priel Wimpassing Prinzersdorf Matzleinsdf. Roggendf. Straudorf Kopfstetten Lawies Totzenbach St. Pantaleon 49 ien Ma. Anzbach Rekawinkel 1 Saxen Donauradweg Wittau Baumgartenberg Enns W Gerersdorf Pöchlarn Neustadtl Loosdorf Krummnuß123a Schönbrunn Simmering Wagram Ennsdf. Ollersbach Stattersdorf Ornding 3 Gr.(381) an der Donau Witzelsdorf S1 projektiert baum Schallaburg Mannsdorf Kirchstetten an der Donau Pressbaum Persenbeug Hainburg a. d. D. Erla A23 Stare Mesto N St. Mühlleiten Mitterkirchen Ansfelden Eichgraben 44 schollach Markersdorf Eckartsau an der Donau Säusenstein St. Florian 3 119 Anzendf. Fahra Zelking Hiesberg Christophen A1 558 an der Pielach Kollmitzberg a im Machlande Eizendorf 9 Inning Laab Knt. Schwechat Schönau Gottsdorf Stopfenreuth 13 Spratzern Wolfsgraben ZentralErlauf Wolfsthal c h l a n d Furth im Walde Orth /D. A1 Ybbs Sarling an der Donau Harland Ardagger Markt Oberlaa Kasten Bad Deutsch 12 friedhof Ebersdorf Pyhra 480 Hundsheimer B. St. Martin an der Donau 25 Sooß Maria Steinpaz Thaling on Breitenfurtbei Böheimkirchen St. Margarethen St. Valentin 1 Petržalka ettingsdorf Landfriedstetten Liesing Nationalpark Donau-AuenAltenburg Ardagger-Stift am Ybbsfelde 50a Altlengbach (268) an der Sierning Ennsbach a Wallsee 230 Fahrafeld Schwechat Hundsheim Rubring OberSt. Georgen Hürm u Unterlaa Hochstraß 9 215 Wildungsmauer Niederneukirchen Haslau NeustiftFischamend Rannersdorf -West am Steinfelde Berg PetronellA1 -Ost Ost Stephanshart Viehdorf Grafendorf Ochsenburg Ybbstalradweg Kemmelbach Petzenkirchen Hegerberg an der Donau Hainberg Vienna Perchtoldsdorf Innermanzing 9 St. Leonhard Vö d f Vösendorf S1 Hargelsberg Carnuntum Strengberg Edelstal 39 Sindelburg Hofkirchen Wald Kaltenleutgeben Eisenreich- St. Georgen am Forst Maria Ellend Regelsbrunn 655 Leopoldsdorf Neumarkt Weinzierl Zwölfaxing International Airport Stössing Brand 20 Bischofstetten St. Marien am Ybbsfelde Zeillern dornach Kronstorf Scharndorf Ruprechtshofen an dder Ybb Ybbs 1 60 10 Kittsee D2 Ki Ma. Enzersdf. Brunn B Weinburg Oed Schönabrunn Gießhübl Ernsthofen Kl.-Neusiedl Wieselburg Maria Lanzendorf Sulz Hofkirchen Perschenegg Klausenrning a. Geb. Blindenmarkt Jaro Rauchenwarth 309 im Wienerwald az Laaben Enzersdorf i im Traunkreis 211 Heinrichsberg Sie r Prellenkirchen Leopoldsdorf Biedermannsdf. a Ludwigsdorf Arbesthal Höflein an der Fischa Hollern Wilhelmsburg Hinterbrühl Schöpfl Staning 29 Marbach Amstetten -Grünau M Kammerhof Mank Michelbach Rohrau Wr. Achau Himberg Stollberg Kilb Haag A4 Deutsch-Haslau A6 A21 Weichstetten Greinsfurth (281) Leutzmannsdf. Ferschnitz Öhling Kreisbach Schwadorf HofstettenMarkt Grub (346) Mödling Neudorf 893 Sparbach Göttlesbrunn Gerhaus Gallbrunn h Kettenreith TriestingauDorf Sittendf. Ybbs Gföhlberg Mauer Göblasbruck Wienerherberg 42 29 dlberg Rametzberg ac Winklarn Dietach an der Enns Radweg 121 11 Pachtfurth Laxenburg Schwarzenbach 50 Pama St. Corona Potzneusiedl Stixneusiedl Pernersdorf 15 Kirnberg Wolfsbach AschbachWolfpassing Margarethen an der Gölsen Alland 885 . Klammhöhe 10 am Schöpfl Ulmerfeld Velm Gaaden Thermenradweg Zarnsdorf an der Mank Wolfern am Moos Bruck Oberndorf Kaiserkogel EuroVelo 9 Haidershofen Neufurth Rabenstein Euratsfeld Markt 618 Steinakirchen Bernau Rotheau A6 Neudorf dorf Guntramsdorf an der Leitha Trautmannsdorf Ebergassing an der Melk Dietachdorf an der Pielach 716 Vestenthal Gumpolds11 Mayerling Heiligenkreuz St. Johann am Forst 50 Wiesenfeld Rainfeld Rohrbach (157) an der Leitha 17 Purgstall bei Parndorf an der Gölsen Hausmening Texing (310) Kleinmariazell Siegenfeld kichen Eschenau Gattendorf Krennstetten Münchendorf Weistrach Gramatneusiedl Gerichtsberg n an der Erlauf 210 Ma. Reisenmarkt OberSattelb. . 122 Deutsch-Jahrnd n 18 Möllersdorf Sarasdorf Neuhofen e s l Kaumberg T e x i n g t a l ö 212 122 Schwechat gründberg Götzendorf Pfaffstätten St. Veit G 581 Hafnerberg Nöstach Traisen Neu-Reisenberg Warth Moosbrunn an der Ybbs 122 Steyr Bruckneudorf 25 Wilfleinsdorf Wang Traiskirchen 16 an der Leitha an der Gölsen Kematen Seitenstetten Hainfeld erning St. Gotthard Bichlberg Tradigist Thenneberg Hoher Lindkogel 716 Kröllendorf Peilstein Parndorf Zurndorf St. Peter Sommerein an der Ybbs Perwarth Behamberg Marktl Neuzeug St. Georgen Pischelsdf. f Gölsental-Radweg Altenmarkt Plankenstein 859 Kaisersteinbruch Kirchberg Trumau Hochbira in der Au Schwarzensee 834 an der Leys Reisenberg St. Ulrich Erlau an der Triesting an der Pielach Garsten Le Mannersdorf Biberbach 39 bei Steyr Tribuswinkel Mitterndorf 727 Pichlern Allhartsberg Baden Randegg Neuhaus ith Lilienfeld Salzerbad Hocheck am Leithagebirge St. Michael Ramsau /Fischa 210 Jois 60 a Rosenau Gleiß Sooß 1037 am Bruckbach Schrambach Damberg 807 Aschach 18 Scheibbs Loich 10 am Sonntagberg Muckenkogel n h a Hohenstein b an der Steyr r Unterwaltersdorf (339) e Kürnberg Fahrafeld Seibersdorf Oberwaltersdorf Bad Vöslau Furth l Reinsberg l Sonntagberg Weissenbach Neustift Kleinraming Winden am See Bruckbach Kleinzell Neusiedl ze 1248 an der Triesting St. Georgen Neubruck St. Leonhard an der Triesting Freiland 1195 Tattendorf Nickelsdorf Pottenstein Gainfarn A4 Gresten am See DeutschKieneck in der Klaus am Wald Hof Ebreichsdorf Windhag Frankenfels (131) Großau Triestingtal-Radweg St. Anton Prodersdorf Breitenbrunn 212 am Leithaberge Ob.Eisenstein Reisalpe Böhlerwerk 22 Ertl Lehenrotte Teesdorf Weigelsdf. an der Jessnitz 1106 Annental dambach Weiden am See Steinbach Gresten Land Berndorf St. Veit /Tr. Kottingbrunn 1185 1399 Günselsdorf an der Steyr Dickenau 15 Zell 28 Unterberg Schwarzenbach 18 Waxeneck Spadenberg A3 Wampersdf. LeithaVeitsau Au Ybbsitz Damberg an der Ybbs Auf dem Hals Laussa Thal BlumauSchönau /T. Gscheid an der Pielach 51 prodersdorf . 796 Grillenberg 214 am Leithberge Waidhofen Winterbach Hirtenberg Leobersdorf Purbach 1342 1000 Gols -Neurißhof Pottendorf Wimpassing/L. Loretto 662 841 an der Ybbs am Neusiedlersee Prochenberg Lindabrunn Furthof Ternberg Kienberg Türnitzer Höger (362) Maria Neustift Mönchhof A2 Gstadt Erla Puchenstuben Stotzing Türnitz Muggendorf Siegersdorf Enzesfeld 1066 1125 1372 uf Landegg Haselrast Sollenau Donnerskirchen . H. Mandling Matzendorf 20 28 Gaming Losenstein Hegerberg 121 Eibl Pernitz Hochbuchberg Trattenbach Maria Seesal Hohenberg 778 T o r m Hernstein Rohr im Gebirge sen e 1179 Spindeleben 1002 Halbturn (430) Markt Ebenfurth Hornstein x 50 Piestingtal-Radweg s s Pie 21 957 Oed d-E 25 ä u 31 Gösing Neufelder See St. Georgen Felixdorf (349) Piesting 1273 Schoberstein t r a Ö t s ch e r l a n s . Podersdorf s Gaflenz Kalte Kuchl t an der Mariazellerbahn e am Leithagebirge 21 Ochsattel n ing 21a Oberland Eggendorf 17 N Ö E i s e r am See 115 adt 820 Bodingbach Gutenstein Neufeld 864 1285 16 753 Grubberg Schützen . Großraming Tirolerkogel an der Leitha Traisental-Radweg Wöllersdorf Steinabrückl TheresienTrübenbach Waidmannsfeld Waldegg am Gebirge Feichteck Lackenhof Dreistetten Müllendorf feld Tiefental (182) Frauenkirchen Opponitz Rohrer Sattel 60 Zillingdorf 21 1230 21 1377 Hochsalm Reichraming Reith Miesenbach Annaberg 1114 En Oggau Weißenbach bs Nadelburg Muthmannsdorf Bad Fischau-Brunn (976) b Innerbreitenau 1405 Traisenberg Oslip Wienerbruck 1893 Y Trausdorf Steinbrunn Großhöflein Stollhof Weyer Markt St. Georgen n Lunz am See Lichtenwörth Langau Brunn St. Aegyd a. d. Wulka Ötschergräbe am Reith St. Margarethen Lunzer See Josefsberg Zillingtal 21 Wr. Neustadt a.d.S. Gr. Sulzberg rre am Neuwalde 52 im Burgenland Kastenreith Saurüssel (399) Zicksee ü Erlauf Stausee Schneekogel Gscheid Maiersdorf Winzendorf 1400 D Anzenbach . 552 31 Fadental 20 Ramsau 53 Kogelsbach Mitterbach Schwarzau . O Pöttsching Ulreichsberg Obersberg Rust 1373 Wulkaprodersdorf Neudörfl Ascher i 970 740 s am Erlaufsee 765 im Gebirge St. Andrä Almkogel Kleinreifling (123) Neusiedl/W. Zweiersdorf Point Weikersdorf/Stfd. Ybbstalradweg am Zicksee Zöbel Puchberg/ Sierning Krensdorf S31 Hirm 1457 Gippel Gemeindealpe Klostertaler Gscheid Brunnbach 1513 Hubertussee Kernhof Siegendorf Schneeberg 16 Andau 26 S4 Göstling 1626 71 1305 Grünbach/Schneeberg Willendorf Saubersdorf im Bgld. Losenheim Göller 51 Illmitz Antau 1669 Obersee Bad St. Egyden /Stfd. Tadten Mörbisch Zeller Rain Erlaufsee Bürgeralpe Wasserkopf Hollenstein 1452 an der Ybbs Sigleß 1766 Preintal Katzelsdorf Zagersdorf Schneebergdörfl Sauerbrunn Würflach am See Gerasdorf/Stfd. Stöttera 1442 Dürrenstein engs 1275 an der Ybbs 1125 Strengberg 54 Pöttelsdorf Neuhaus 17 Terz 1015 .Lahnsattel erg Klingenbach Wenten St. Sebastian 8 b Hochkogel Eichbüchl Apetlon 1878 2076 H. Nock s Steinbach Walbersdorf Naßwald Kühberg Draßburg Raglitz 21 Lanzenkirchen Klosterwappen Wiesen ö n i g 25 h 1157 Weltnaturerbe Föhrenau (868) Baumgarten K a Gr. Größtenberg Wallern im Burgenland Mariazell b N G 1963 1415 Schneeberg Wildnisgebiet Dürrenstein im Burgenland 1639 Breitenau Schwarzau Halltal Stumpfmauer Kl.-promau Mattersburg 27 E B 1724 Peisching e Gr. Zellerhut Fertörákos Bodenwies Sieding /Stfd. Neunkirchen Bad Erlach 1770 nt I R (258) Loipersbach Schattendorf 115 Mooshuben en Brunn/P. Gußwerk Frein (371) Marz Hinternaßwald Lassing al Walpersbach St. Johann/Stfd. Pamhagen 1540 an der Mürz Kaiserbrunn G a h n s Alp SK G E r Pitten Lassingbach Rohrbach e (602) Natschbach Guntrams Forchten- b. Mattersburg g Klaus n Hirschwang a. d. Rax Prigglitz Pottschach Ternitz (212) Altenmarkt Seebenstein stein Dürradmer Tonion a R a x Greith Unterlaussa Loipersbach Ágfalva ischgarsten stli bei St. Gallen WartmannSchneealpe Salz Palfau i. Bgld. 20 Wimpassing Payerbach G ö 1808 S6 Rax Reichenau/ Klingfurth stetten 1699 oder VYSVETLENIE ZNAČIEK 50 1903 Schlöglmühl Kertváros Weißenbach St. Valentin t 2007 Edlach Rosenau Altenberg an der Enns Küb Niederalpl Gleißenfeld a r i Wegscheid an der Rax am Hengstpaß an der Rax Bromberg 25 Hengstpaß t Stuppach Grafenbach HochKrampen Hochstadl A1 Diaľnica/rýchlostná cesta S 1223 Preiner Gscheid r Edlbach 985 . Scheiblingkirchen Balf Zelle St. Gallen Gloggnitz Öd .1070 ä wolkersdorf Osli Krippau Breitenstein Penk Kirchau Enzenreith Neuberg Brennbergbánya ithen Prein 1 Cesta prvej triedy Fertöboz Kópháza Raxen Niederalpl Sarród Sieggraben e n b A9 Mürzsteg 23 Schottwien an der Mürz K r 1919 Hochtürnach Weichselboden Thernberg an der Rax Warth Gr. Maiereck Hidegseg einkersee u Krautgraben rger Gebirge Aschbach Gams Haßbach Weltkulturerbe Hlavný ťah Oberlaussa Hegykö Salza PetersbaumSpital am Pyhrn Raach Schwarzenbach Veitsch bei Hieflau Fertöd Wildalpen 1764 Kapellenn Semmeringeisenbahn Semmering Agyagosszergény S31 Kalkgruben 1 770 Gollrad Großreifling t Schlag garten am Hochgebirge i Sulzbach r Fertöhomok Ostatné cesty Gr. Pyhrgas Oberau ck . a 1981 Ma. Schutz 24 Semmering S i t Nagyzenk Ritzing S Tschurndorf Grimmenstein Kirchberg Mooslandl Otterthal 2244Hlavná 1523 ler M Kaltenberg Wiesmath 1340 306 Vitnyéd H a l železničná Hinterwildalpen Spital Neckenmarkt Pereszteg Kirchenlandl zer Seebergsattel am Wechsel Hochegg 117 Sonnwendstein a u trasa Kobersdorf am Semmering Geretschlag Kapuvár Roßkogel Lainbach Aflen 1253 Lackenbach Lackendorf Steinhaus Hirschenkogel Edlach Deutschkreutz Bosruck Vodstvo Rauschkogel Feistritz Pinnye Kalch 62 am Semmering Fertöszentmiklós (192) 1479 Edlitz Lichtenegg Seewiesen am Wechsel Trattenbach hrnpaß Tamischbachturm Babó 2277 Hollenthon 1992 Ebergöc (974) Buchauer Sttl. Weppersdf. Ebenstein 1720 A2 Štátna hranica, Gr. Buchstein 2035 945 Stickelberg Ut.-frauenhaid Horitschon St. Corona Nagylósz 861 Brandstein 2123 Molz Lindgraben Hieflau 2224 Mürzzuschlag Thermenradweg am Wechsel hraničný prechod Röjtökmuzsaj 2003 Gstatterboden (503) Pfaffensattel (669) Pretalsattel Hönigsberg EuroVelo 9 Hall 20 Markt Hövej Raiding Windgrube . Weng Ardning Ransdorf Zirnitz Veitsch 1372 Feistritzsattel KleinMuštová cesta s Stübming 1071 z S6 rn St. Martin bei Admont 146 r Stuhleck Thomasberg Sopronkövesd 1809 Thal Aspang Markt 1782 Neudorf ü Enn warasdorf Au Großwarasdorf 1290 Niederaigen Feistritzberg M Leopoldsteiner See St. Peter Lövöi-domb Landsee 320 bei Landsee Top cyklotrasa Neutal 64) Nikitsch am Wechsel Troiseck Stang Planspitze Aigen 189 Langenwang Ponholz Meßnerin Pfaffenstein Csapod Pretul Dörflach Kaisersdorf Mariensee Admont Krieglach zen Stoob Himód 2117 Turnau Top výletný ciel’ Kroatisch1871 Lugauer 1655 115 Hochtor Heßhütte St. Ilgen 1466 B u c k l i g e W e l t 1835 Lövö Mitterdorf Langegg Aflenz Nebersdorf Hochwechsel Minihof 54 Graßnitz 2369 Reichenstein Eisenerz Grüner See Wetterkogler im Mürztal Lembach Weingraben Draßmarkt 1743 Kurort c 2217 Rettenegg Horské zážitkové stredisko 2251 Krumbach Feistritzwald Hochkogel (736) Haus Hochturm Selzthal Johnsbach Völcsej Gyóró h s Radmer Oberpullendorf . TragößMönichkirchen 1094 . Kirchschlag Aflenz Land Zöbern 1059 2105 55 an der Stube (244) Langental Erzberg Präbichl 2081 Kúpeľné miesto Und Oberort Pusztacsalád e l Rottenmann KroatischWartberg Kindberg in der Buckl. Welt Dörfl Etmißl ng Radmer . Sopronhorpács Cirák (681) im Mürztal (669) Geresdorf Oberrabnitz 1227 an der Hasel Bärndorf záhrada Výstavná Oberpullendorf Thörl Pichl Ut.-pullendorf Tauchen Bad Schönau Dietmannsdorf Ramsau Eisenerzer Reichenstein St. Laurenti Großdorf Lutzmannsburg Gr.Steinbach/Bgl. Alpl Steinberg Dénesfa Újkér Mürzhofen Prírodný park 2165 113 St. Kathrein -mutschen Hutwisch Egyházasfalu Tragöß-Unterort Leobner 55 Zeiritzkampel St. Lorenzen i.M. Ratten Schäffern am Hauenstein Hochkogel Allerheiligen 50 Parschlug 896 Gaishorn Kl.A9 St. Lorenzen Zsira St. Jakob Vordernberg 61 Thalerkogel im Mürztal Strebersdorf Iván 2036 im Walde St. Katharein Ungerbach Lebenbrunn St. Marein Oberloisdorf Teufelstein Falkenstein 2125 1314 Treglwang Mierka 1 : 372 000 lte Répceszemere Trieben Unterg an der Laming im Mürztal 1655 Gschaidt Hochneu1498 Unterloisdorf Frankenau Pa n Kogl /Bgl. Hochheide (709) Stanz Bruck Piringsdorf rabnitz kirchen Friedberg 1171 Pinggau Szakony 0 5 2363 10 15 km Simaság Persznye im Mürztal /Lafnitz Waldbach Hafendorf Mannersdorf Répcelak St. Lorenzen (600) Graschnitz Redlschlag Pilgersdorf Mönichwald 849 Auf der Schanz an der Rabnitz Gößeck Friedauwerk Horvátzsidány Bergbau Kletschachkogel am Wechsel Sajtoskál Schoberpaß Wald Lócs Nick Lam üns Klostermarienberg Stuben G Fischbach 2214 am Schoberpaß Hafning b.T. 1457 ing 114 Schwarzkogel Nagygeresed Dechantskirchen Kapfenberg 2448 Csepreg © arbeitsgemeinschaft kartographie Wenigzell 1448 Kalwang Rattersdorf Lockenhaus Vamoscsalád Trofaiach Schörgendf. Bernstein Schreibersdorf Gr. Bösenstein Tauchen Bük Frauenberg Vorau Tombaládony Köszeg n s Strallegg Mochl Ehrenschachen Hohentauern Holzschlag Lie Uraiúfalu (Güns) Rennfeld St. PeterBruck Gai Mautern Preseca

n. Vltavou

Rozmberk

Sedlo

Stara Hlina

Lhota

Potocna

Alber

152

Ostojkovice

Landštejn Stálkov Staré Město

Osika Nová Bystřice

Jemnice

nice Luz

T

S

C

H

E

ČESKÉ-BUDĚJOVICE (Budweis)

C

H

I

E

N

^

Hluboká

ahn

^

Pa

ldvi

vsk

er telb

vlo

Wa

év

Reblaus-Ex

y

Dy

rch

je

s pre

e ss

I

O

ch

S

Rußb a

ne

ei

M

st

b

el

WIEN

Tulln

nk

Gr. Ysp

er

Kl. Ysper

Wa chau

sen

Gu

rch Ma

Aist

ch ba

Ostr ong

r

Naa

rn

Wa

lamm

ld

Ysper k

LINZ

L

au

Feld aist

Wac h

ais

t

L

W

Sc hmida

A

K

Marc

E

Zwe

M o r a va

Waldviertelbahn

E

ST. PÖLTEN

Bratislava

Tra is e

e

i

Mar

r

ia

g

g

Lei

tin

tha

Fisc h

Pies tin g

es Tri

Kl.

a

Piel

Erlauf

Enn s

n

ellerbahn

Enn

s

D

Me

lk

M

nd

Wa

he

Ho

h

s

c

h

w

a

E

b

.

.

R

e n

A l p e n

n

c h a b c h F i s

e

r

U

.

z Feis trit

uer

e n A l p

J O G L L A N D

B

Ta

E i s e n e r z e r .

A

er

g

nn

G

c

l p

l e r

in

ma

o

tz bni Ra

en

H

e

tt

a

e

e

W

s

G

s ä

u

s

e

e

e l

S

A

L

n

n

N

U

ze

n E n

t

.

i

Sopron

.

Hochschwab

k

d

W

an

rtal

oste

Kl

Schwarz a

zen

er in

ut

N

g e i r e b e n g R o s a l i

ll Hö

ern

.

e w S e

D

Schneeberg

b

n

n i tz

Tü r

ing eyrl e St

.

.

Hochkar

g

Eisenstadt

Ötscher

.

.

a

e

N e u s i e d l e r

pre

i

mm

ns

Kru

. A l p e n

a l e r b s t b Y

t h i L e

Tr a

ss

.

N

G

A

R

N