Page 1

Dolné Rakúsko

Weißenkirchen, © Andreas Hofer

Mapa a tipy na cestovanie

www.dolne-rakusko.info


Región Waldviertel

Preto niet divu, že sa región Waldviertel rozvinul na prvotriednu ozdravnú destináciu. Pri objavovaní regiónu natrafíte aj na staré, mohutné hrady, malebné mestečká a kuchyňu, ktorá sa vyznačuje waldviertelskými špecialitami.

Viac o tejto téme:

kk www.waldviertel.at/cs

© Waldviertel Tourismus/Studio Kerschbaum

Surová krása, ktorá si zachovala svoju prirodzenosť – to je najlepší spôsob ako opísať Waldviertel. Región medzi Dunajom a Českou republikou na severe si zachoval svoju pôvodnosť. V tichom prostredí pôsobivej krajiny sú hlboko zakotvené rieky a potoky. Tunajšiu prírodu charakterizujú široké lesy, bizardne vyzerajúce skalné útvary a tajomné močiare a stepi. Je to oblasť, ktorá svojou povahou pozýva k pešej turistike, bicyklovaniu, horskej cyklistike a oddychu. Navyše, podnebie s príjemne teplými dňami a chladnými nocami prospieva telu i mysli.

St. Pölten

PRIEHRADA OTTENSTEIN JE REKREAČNÝ RAJ.


5  TIPOV

V regióne Waldviertel sa môžete úplne odovzdať prírode. Napríklad v národnom parku Thayatal, prírodnom parku Heidenreichsteiner Moor alebo prírodnej rezervácii Hochmoor Schrems. Oplatí sa tiež odskočiť si do prírodných rezervácií Dobersberg, Nordwald, Geras alebo Kamptal-Schönberg.

2 Chuť regiónu Waldviertel V regióne Waldviertel má pôžitok mimoriadny význam. Zemiaky, kapry, syry a miestny chlieb sú oslavované hviezdy v top kuchyniach. Rovnako ako jemné liehoviny, víno z oblasti Kamptal alebo známe pivá z miest Schrems a Zwettl.

Krajina maku

© Rita Newman

3

Mak, ktorý počas kvitnutia v júli ponorí Waldviertel do nádhernej červene, je na severe všadeprítomný. Ako olej alebo v koláčoch, knedliach a taštičkách sa ocitá hlavne v regionálnej kuchyni.

Miesto, kde je remeslo doma 4

© Waldviertel Tourismus/  Robert Herbst

Nefalšovaná príroda

V regióne Waldviertel majú tradičné remeslá a manufaktúry veľkú tradíciu. Zhotovujú sa tu okrem iného úžitkové predmety a umelecké diela najvyššej kvality vyrobené z dreva, kameňa, textilu a skla.

Kultúra za starými múrmi 5

Región Waldviertel je bohatý na prírodu, ale rovnako bohatý je aj na historické múry. Opátstva Altenburg, Geras a Zwettl, hrady Hardegg a Heidenreichstein, zámky Rosenburg, Weitra alebo Grafenegg sú príkladmi rôznorodého a pestrého kultúrneho života. © Waldviertel Tourismus/  Studio Kerschbaum

1


Región Weinviertel

alebo turistike po viniciach, na tradičných vinárskych festivaloch a, samozrejme, v niektorej z viac ako 1 000 vínnych uličiek. Vďaka svojim typickým lisovniam sú symbolom regiónu Weinviertel a predstavujú skutočnú zvláštnosť.

Viac o tejto téme:

kk www.weinviertel.at/cs

© Weinviertel Tourismus/Robert Herbst

V regióne severne od Viedne tikajú hodiny trochu inak. Dôvodom je, že sa tu spája pôžitok a pokoj. A cítite to hneď, pretože v mierne zvlnenej krajine regiónu Weinviertel je všetko o čosi uvoľnenejšie. Názov regiónu nie je náhodný, tejto oblasti totiž dominuje víno. Viac ako 1 600 vinárov vykonáva svoju prácu v tejto najväčšej vinohradníckej oblasti v Rakúsku. Niet sa teda čo čudovať, že človek tu narazí na víno všade. Napríklad v útulnej vieche (vinárni s regionálnym studeným občerstvením), pri cyklistike

St. Pölten

PRE REGIÓN WEINVIERTEL SÚ TYPICKÉ VÍNNE ULIČKY A LISOVNE.


5  TIPOV Potešenie pre chuťové poháriky pod holým nebom 3

Víno, kam oko dovidí

© Weinviertel Tourismus/Petr Blaha

1

Napriek rozmanitosti je a zostáva hlavným protagonistom regiónu Weinviertel Veltlínske zelené. V tunajších podmienkach je známe aj ako Weinviertel dac a Weinviertel dac Reserve.

Cez kopce na bicykli

©  Astrid Bartl

2

Weinviertel je považovaný za obilnú a zeleninovú zásobáreň krajiny. Lásku, ktorá je v produktoch, môžete cítiť v ich chuti. Predovšetkým, keď svojich hostí rozmaznávajú kuchári a vinári počas podujatia „Slávnostné stolovanie v regióne Weinviertel“. A to na mieste, kde chutí najlepšie: priamo v prírode.

Tajomstvá vínnych uličiek 4

Prehliadka vínnych uličiek so sprievodcom ponúka prehľad o starom vinárskom dedičstve. Bývalé výrobné a skladovacie miesta sa dnes krásne udržiavajú a sú dejiskom družných vinárskych slávností.

5 Región Weinviertel priam volá, aby ho návštevníci preskúmali na jeho cyklotrasách. Viacdenné trasy, ako je napr. cyklotrasa Kamp-Dyje-Morava či Iron Curtain Trail, nadchnú hobby športovcov a zážitkových cyklistov.

Región Weinviertel kedysi

Láka vás cestovanie v čase? Výlet do múzejnej dedinky Museumsdorf Niedersulz, najväčšieho skanzenu v Dolnom Rakúsku, vám ukáže, ako vyzeral každodenný dedinský život v regióne Weinviertel pred 200 rokmi.


Región Mostviertel

sa vyznačuje pôsobivými horami, roklinami a hučiacimi tokmi. Región okolo pohoria Ötscher, vrchu Hochkar a divočiny Dürrenstein je celoročne obľúbenou destináciou športovcov a milovníkov prírody.

Viac o tejto téme:

kk www.mostviertel.at/en

© Mostviertel Tourismus / Christian Majcen

Medzi tokom Dunaja a Viedenským alpským oblúkom sa rozprestiera kontrastný región Mostviertel so svojimi pohostinnými a otvorenými obyvateľmi. Na severe je krajina jemne zvlnená a úrodná. Rastie tu viac ako 300 000 hrušiek lemujúcich Muštovú cestu, nádherný bulvár prírody, ktorý sa na jar ponorí do mora bielych kvetín. Dá sa tu výborne bicyklovať, prechádzať, užívať si a nájsť pokoj. Na juhu je prostredie o čosi dobrodružnejšie, alpské a hornaté, krajina

St. Pölten

MOSTVIERTELSKÁ PRÍRODA PONÚKA VŠETKO.


5  TIPOV

Výlet za kultúrou do mesta

Skúmanie rodokmeňa

Museum Niederoesterreich © Klaus Engelmayer

1

4

Divočina Dürrenstein je najväčším pralesom v strednej Európe a je súčasťou svetového dedičstva UNESCO „Staré bukové lesy“.

Na výprave za pokladmi zeme

2

Neskrotená príroda

© Andreas Jakwerth

3

Roklina Ötschergräben v prírodnej rezervácii Ötscher-Tormäuer sa často označuje aj ako Grand Canyon Rakúska. Sú tu nielen krásne turistické trasy, ale tiež najdlhšia rakúska úzkokoľajka Mariazellská železnica s dĺžkou 85 kilometrov.

5

Cyklistika pozdĺž riek s pôžitkom

Tváre regiónu Mostviertel môžete skvele spoznať aj na cyklotúre. Ideálna je na to Ybbstalská cyklotrasa, ktorá sa na 55 rovinatých kilometroch tiahne po bývalej železničnej trati, ďaleko od premávky a vždy poblíž rieky. Na poznávanie prírody regiónu je však výborná aj 111-kilometrová Traisentalská cyklotrasa. © schwarz-koenig.at

V regióne Mostviertel môžete nachádzať kulinárske prírodné klenoty. Muštová cesta predstavuje oblasť s najhustejším výskytom hruškových stromov v strednej Európe a je známa vynikajúcim hruškovým muštom a jemnými liehovinami. V oblasti Pielachtal sa zbiera šťavnaté a zdravé drienky a v údolí Traisental vinári lisujú špičkové vína.

St. Pölten nesmiete vynechať. Hlavné mesto spolkovej krajiny je dôležitým hospodárskym, vedeckým, administratívnym a kultúrnym centrom, v ktorom harmonicky koexistuje barok, secesia a moderna. Krajinské divadlo, koncertná sieň a Dolnorakúske múzeum sú len niektoré zo zaujímavých cieľov.


Dunaj

Dolné Rakúsko

ako je tomu v regióne Wachau zapísanom v zozname svetového dedičstva UNESCO. O šťastné okamihy sa starajú vína svetovej triedy a vysoká hustota vynikajúcich reštaurácií, pohostinstiev a vinární. Mimochodom, najlepší dojem z predností regiónu získate, keď ho budete skúmať loďou.

Viac o tejto téme:

kk www.donau.com/sk/dunaj-dolnerakusko/

© Donau Niederösterreich/Steve Haider

Dunaj sa touto krajinou vinie v celkovej dĺžke 286 km a práve tieto oblasti predstavujú prírodne najkrajšie, kultúrne najrozmanitejšie a kulinársky najbohatšie kilometre tejto veľkej rieky. Na svojich brehoch región odhaľuje rímske stavby, povesťami opradené hrady, slávne opátstva a pôsobivé zámky v celej ich sláve. Príroda sa tiež prezentuje v pôsobivej rozmanitosti – ako pôvodná divočina v národnom parku Dunajské luhy alebo ako nezameniteľná a jedinečná kultúrna krajina,

St. Pölten

DUNAJ JE ŽIVOTODARNOU TEPNOU DOLNÉHO RAKÚSKA.


5  TIPOV Marhule, marhule, a ešte raz marhule

© Rita Newman

1

Zelená je nádej

3

Tulln an der Donau je hlavným záhradným mestom v Rakúsku. Okrem mnohých veľkých záhradných centier je mimoriadne zaujímavá záhrada GARTEN TULLN, prvá ekologická záhradná výstava v Európe.

Pre mnohých je Wachau najkrajším úsekom toku Dunaja. Na vlastné oči sa o tom môžete presvedčiť na trase Welterbesteig, ktorá je jednou z najpopulárnejších turistických trás v Rakúsku. A to najmä v slnkom rozmaznávaných terasových vinohradoch alebo keď kvitnú a dozrievajú wachauské marhule.

Urodzenosť zaväzuje

Schloss Hof © Michael Liebert

2

Čistá kultúra Kunstmeile Krems © LOXPIX

4

Určite si nenechajte ujsť mesto Krems an der Donau. Toto univerzitné mesto sa vyvinulo na stredisko kultúry. Okrem umeleckej siene „Kunsthalle“ a múzea karikatúr „Karikaturmuseum“ vytvorilo otvorením krajinskej galérie „Landesgalerie“ (na začiatku mája 2019) pre rakúske umenie nový dynamický výstavný priestor.

Bicyklovanie za pôžitkom a zážitkami 5

Zámok Hof, zámok Orth a zámok Niederweiden sú rovnako okúzľujúce, ako aj impozantne nádherné zámky Moravského poľa, ktoré sa určite oplatí navštíviť.

Región môžete navyše preskúmať aj na Dunajskej cyklotrase. Nachádza sa na nej nespočetné množstvo miest na občerstvenie, odpočinok a zábavu – niet divu, že je to jedna z najobľúbenejších cyklotrás v Európe.


Región Viedenský les

lese prezentuje aj víno: Okolo mesta Klosterneuburg a v oblasti Thermenregion sa darí vynikajúcim autochtónnym bielym a červeným vínam a nájdete tu aj mnohé tradičné viechy! Naozaj pôžitkársky zážitok, predovšetkým počas vínnej jari, keď sem lákajú početné podujatia, alebo počas vínnej jesene, keď tu pri podujatí „Pôžitkárska míľa“ vznikne „najdlhší šenk na svete“.

Viac o tejto téme:

kk www.wienerwald.info/enw

© Andreas Hofer

Okolo Viedne sa rozprestiera pravá prírodná idyla tvorená lesmi, vodou a vínom: Viedenský les. Tento zalesnený región – 52 percent jeho plochy predstavujú zmiešané lesy – je ozajstný raj pre voľnočasové aktivity. Tiahne sa ním 6 000 kilometrov turistických chodníkov a viac ako 1 000 kilometrov trás na horskú cyklistiku. Samozrejme sa v tejto časti krajiny dá odpočívať aj inak. Pretože okrem veľkolepej prírody láka aj vodou a vínom. Tradičné kúpele v oblasti Thermenlinie čerpajú vodu z hlbokých prameňov, vďaka čomu sa ich návštevníci kúpu v liečivej a minerálnej vode! Veľmi osobitne sa vo Viedenskom

St. Pölten

POTEŠENIE PRE OČI: JARNÉ PREBÚDZANIE VO VIEDENSKOM LESE.


5  TIPOV Les Viedenčanov

Od roku 2005 je Viedenský les so svojimi 105 000 hektármi biosférickou rezerváciou UNESCO a súčasne rekreačnou oblasťou pre obyvateľov veľkomesta, ktorí tu nachádzajú najmä raj pre cykloturistiku, horskú cyklistiku a turistiku.

2

4

Naozaj dobré víno

Autochtónne vinárske odrody Rotgipfler a Zierfandler sú len dva z dôvodov, prečo miestni obyvatelia a hostia chodia do viech. Nesmieme popri nich totiž zabúdať na lahodné občerstvenie. © schwarz-koenig.at

1

Kúpanie v kúpeľnom meste Baden

© Lois Lammerhuber – Aida Muluneh/  Festival La Gacilly-Baden Photo 2018

Baden pri Viedni je nielen kúpeľným miestom s tradíciou a osobitným šarmom, ale aj mestom umenia: Vďaka podujatiu„Festival La Gacilly Baden Photo“ sa tu koná najväčší európsky festival fotografie na otvorenom priestranstve.

Príbehy z Viedenského lesa 5

Marcipán, ktorý rastie na stromoch

3

Poznáte jarabinu brekyňovú? Toto červeno-hnedé ovocie má výraznú marcipánovú arómu. Rastie na vysokých stromoch a spracovávajú sa na pálenky, likéry a džemy. Pravý slow food produkt!

Schlosspark Laxenburg © Michael Liebert

Región má veľké kultúrne a imperiálne dedičstvo. Návšteva opátstva Heiligenkreuz, opátstva Klosterneuburg alebo zámockého parku Laxenburg to jasne dokazuje. Ponorte sa do bohatej kultúrnej ponuky. Nájdete tu všetko, od opery až po moderné umenie.


Viedenské Alpy

kopce oblasti Bucklige Welt. Krajina cez vysokohorské pastviny regiónu Wechsel stúpa k okoliu Semmerinskej železnice, v rozsiahlom pohorí Rax dosahuje svoj vrchol, pokračuje cez dominantný Schneeberg a opäť klesá na dlhú plošinu prírodnej rezervácie Hohe Wand. Cez všetky tieto pásma prechádza 300-kilometrová „Trasa po Viedenskom alpskom oblúku“.

Viac o tejto téme:

kk www.wieneralpen.at/sk

© Michael Liebert

Či letné osvieženie alebo zimná dovolenka, Viedenské Alpy vzdialené od Viedne len hodinu jazdy autom, majú ako dovolenkový región stáročnú tradíciu a pri príjazde z Viedne sú dostupné jednoducho a rýchlo. Po výstavbe Semmerinskej železnice, ktorá mimochodom patrí k svetovému kultúrnemu dedičstvu UNESCO, sa horská scenéria okolo obce Semmering, pohoria Rax a vrchu Schneeberg stala obľúbenou dovolenkovou destináciou. Na východe sa z roviny pred mestom Wiener Neustadt zdvíhajú jemné

St. Pölten

VIEDENSKÉ ALPY VŽDY STOJA ZA DOVOLENKU.


5  TIPOV 1

Vychutnajte si panorámu

© Michael Liebert

Turistika okolo Semmerinskej železnice zapísanej v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a po „Trase po Viedenskom alpskom oblúku“ ponúka povznášajúce výhľady a hlboké doliny.

3 Ide sa na kopec – a to celkom bez námahy Hory sú nielen blízko, ale aj ľahko dostupné. Napríklad lanovkou Schneebergbahn na najvyššie položenú stanicu v Rakúsku vo výške približne 1 800 m, historickou lanovkou Rax-Seilbahn alebo mýtnou cestou v prírodnej rezervácii Hohe Wand.

4

Objaviteľská výprava pre chuťové poháriky

Tento región je známy vysokou hustotou pohostinstiev s regionálnymi špecialitami priamo od výrobcu. Tie sú označené zelenou tabuľou s nápisomWirtshauskultur.

Objavte mesto

© Rita Newman

2

© Wiener Alpen/Franz Zwickl

Mesto Wiener Neustadt bude v roku 2019 dejiskom krajinskej výstavy. Odhliadnuc od toho sa toto mesto vždy oplatí navštíviť. Za pohľad stojí už samotné historické centrum mesta s impozantnou katedrálou a hradom Wiener Neustadt.

5

Príjemné šliapanie

Cyklistické trasy vo Viedenských Alpách sú určené pre skutočných znalcov. Na región vás navnadí najmä romantická Piestingtalská cyklotrasa a úsek EuroVelo 9 z mesta Wiener Neustadt do oblasti Wechselland. Navyše, vynikajúca železničná sieť pozdĺž cyklotrás umožňuje pohodlný príjazd.


Dolné Rakúsko na

prvý pohľad

4

2 1

6

3

5


1,6 mil.

54 000

obyvateľov má Dolné Rakúsko.

obyvateľov žije v hlavnom meste spolkovej krajiny St. Pölten.  1

286 km

2 076 m

toku Dunaja preteká cez Dolné Rakúsko. Tento tok je najdlhšou riekou krajiny.  2

meria vrchol Schneeberg, a tak je najvyšším bodom v krajine.  3

zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO 3 pamiatky región Wachau 4 , Semmerinská železnica 5 , divočina Dürrenstein/Svetové dedičstvo Staré bukové lesy 6

Rozloha:

19 179 km²

To zodpovedá takmer štvrtine Rakúska.

49 %

poľnohospodárske plochy

Z toho tvoria

40 % 3 % záhrady les

2 % vinice


Svetoznáme osobnosti z Dolného Rakúska Veľkí štátnici Marcus Aurelius, rímsky cisár, okolo roku 171 viedol z rímskeho sídla Carnuntum ťaženie na zabezpečenie hranice Dunaja. Leopold III, „Svätý Leopold“, 1073 – 1136, patrón Rakúska a zakladateľ opátstiev Klosterneuburg a Heiligenkreuz.

Významní umelci Expresionisti Oskar Kokoschka, nar. v roku 1886 v obci Pöchlarn a Egon Schiele, nar. v roku 1890 v meste Tulln sú Dolnorakúšania. Rovnako ako Max Reinhardt, ktorý sa narodil v roku 1873 v meste Baden a založil moderné európske režisérske divadlo. Okrem toho trávili myslitelia ako Sigmund Freud, Arthur Schnitzler a Franz Werfel dlhé roky svoje letné dovolenky v oblasti Semmering-Rax.


Svetoznámi hudobníci

Joseph Haydn sa narodil v roku 1732 v obci Rohrau. Ludwig van Beethoven strávil 15 liet v meste Baden a zložil tam 9. symfóniu, ktorej hlavná téma je dnes európskou hymnou. Falco, 1957 – 1998, prvá skutočná popová hviezda v Rakúsku, mal v obci Gars am Kamp v regióne Waldviertel svoje útočisko, ktoré často a s radosťou využíval.

Odvážni priekopníci Bertha von Suttnerová, pacifistka a nositeľka Nobelovej ceny za mier z roku 1905, žila na zámku Harmannsdorf v regióne Waldviertel. Matthias Zdarsky, tvorca alpskej lyžiarskej techniky, zorganizoval v roku 1905 na vrchu Muckenkogel v Lilienfelde prvý slalom lyžiarskej histórie.

Viac o tejto téme:

kk www.dolne-rakusko.info

Tiráž/vlastník média: Niederösterreich-Werbung GmbH, 3100 St. Pölten, Niederösterreich-Ring 2, Haus C, Tel. +43 (0) 2742 / 9000-19800. Z dôvodu lepšej čitateľnosti v našich textoch neuvádzame oba rody. Nevyjadrujeme tým diskrimináciu na základe pohlavia, obsahom chceme osloviť rovnako ženy, ako aj mužov. Ďakujeme za pochopenie. Napriek starostlivému spracovaniu bez záruky. Zdroje: Štatistická príručka Dolné Rakúsko, Štatistika Rakúsko, Poľnohospodárska komora Dolné Rakúsko, ÖWM. Stav: február 2019. Úprava: We Make GmbH, www.wemake.at; Niederösterreich-Werbung GmbH. Kartografia: ARGE Kartografie, Ochsenburg. Preklad: ASAP-translation.com, s.r.o.


Rozmanitosť,

ktorá neustále prekvapuje

29 500

70 15

rokov je vek Willendorfskej venuše, najslávnejšej sošky na svete.

hradov, zámkov a zrúcanín je otvorených pre návštevníkov.

opátstiev a kláštorov, ako je napr. opátstvo Melk, po stáročia formovali krajinu a kultúru.

1 700

sedadiel a 300 miest na trávnikoch má amfiteáter Wolkenturm v obci Grafenegg, kde sa koná podujatie Grafenegg Festival, ktorý prináša najvyššiu hudobnú kvalitu.

7 200

20

miest sa v lete stáva dejiskom divadelného festivalu Theaterfest Niederösterreich.

striebrosivých zinkových šindľov bolo spracovaných na fasádu novej galérie Landesgalerie Niederösterreich v meste Krems.


2

národné parky Dunajské luhy a Thayatal

125

ukážkových záhrad od historických zámockých a kláštorných záhrad až po rozsiahle anglické záhrady.

10

22

prírodných rezervácií vo všetkých regiónoch.

9

21

horských zážitkových centier na letné a zimné športy.

centier zdravia a kúpeľných miest s prírodnými liečebnými náleziskami síry či plynnej kyseliny uhličitej.

49

top cyklotrás s dĺžkou

1 700 km

top výletných cieľov s viac ako 30 000 návštevníkmi ročne.

Viac o tejto téme:

kk www.dolne-rakusko.info


Taaak dobré!

Tam kde nielen najlepšie víno dozrieva. Takto hodnotia pôžitkári dolnorakúske hostince a reštaurácie:

99

144

kuchárskych čapíc Gault Millau

hviezdičiek A la Carte

312 vidličiek Falstaff

220

Prevádzok s oznacením Wirtshauskultur s regionálnym a sezónnym jedálnym lístkom je stredobodom kulinárskej kultúry a sú označené zelenou tabuľou.

Dolné Rakúsko je aj najväčšou poľnohospodárskou krajinou Rakúska. Z rakúskej úrody pochádza z Dolného Rakúska: 84 % zemiakov

62 % pšenice

77 % vína

56 % zeleniny

76 % kôstkového ovocia

50 % strukovín a olejnín

5 002

V Dolnom Rakúsku je ekologických prevádzok. To je s náskokom väčšina v rámci celoštátneho počtu.


28 145 ha 8

vinohradníckej plochy

Veltlínske zelené je najdôležitejšou odrodou, avšak pestuje sa tu aj rizling, Zierfandler, Rotgipfler, Veltlínske červené, Zweigelt, Frankovka modrá, Svätovavrinecké či Pinot Noir.

vinohradníckych oblastí

3 456 vinárskych prevádzok

Vo viechach a šenkoch – našich vinárskych lokáloch – sa podávajú výlučne vlastné vína a pôvodné regionálne občerstvenie.

1 100

830 km

vínnej cesty vedie k najkrajším miestam regiónu Weinland.

vínnych uličiek tvorí unikátne vinárske dedičstvo, aké nájdete takmer výlučne v Dolnom Rakúsku.

Kulinárska klenotnica

7 000 & 1 700 ton marhúľ

ton maku

sa zozbiera ročne. Dolné Rakúsko má celkovo 26 pôžitkárskych regiónov.

Viac o tejto téme:

kk www.dolne-rakusko.info


Naša cestovná mapa poskytuje komplexný pohľad na rozmanitosť Dolného Rakúska. Bez ohľadu na to, či ide o prírodu, dejiny, kultúru alebo gastronómiu – najväčšia spolková krajina Rakúska je vďaka svojim šiestim turistickým destináciám vždy zdrojom úžasu a nezabudnuteľných zážitkov.

Dunaj

Dolné Rakúsko

Máte otázky? Informácie o Dolnom Rakúsku a objednávky prospektov: Tel +43 (0) 2742 / 9000-9000 info@noe.co.at

Naše kanály www.dolne-rakusko.info veranstaltungen.niederoesterreich.at Aplikácia Dolné Rakúsko na stiahnutie vo vašom obchode s aplikáciami Sledujte nás na:

www.facebook.com/DolneRakusko www.instagram.com/visitniederoesterreich

S láskavou podporou

Viedeň St. Pölten


Sitbořice Tanárka Násedlovice Žabčice Křepice 152 Dobronice Loděnice Zverkovice Krncice Rozkos Trebelovice Nikolčice Vélke Němčice 391 Krumviř Racvovice Petrovice Novy Kubsice Hostim Cízkrajov Klobouky Stríbrec Medlice Mnísek Beharovice St. Hobzí Mladonovice (479) Nové Syrovice Mistřín Vojírov Cvrcovice Diváky Bohutice Predni kout p. Landstejnem Sumice Pálovice Brilice Lišov Bližkovice Kojatice Murkuvky Olbramovice Kadov Pohořelice Šardice Trstenice Jeviˇsovice Podlesí Slavíkovice Slavonice Milotice Mirochov Uhercice Visové Panenská Novosyrovicky les 409 (361) Třeboň Grametten Terezin Menhartice Stankovskay Brumovice Rodsedek Slavetin Desov (518) Kurdejov Boleradice Vranovice Hovorany Boskovstejn Kdousov Lutová rybnik Haugschlag Pribice Náklo Branisovice Hirschenschlag Starovice Horní Suchá hora Čejč Svet Rudolfov Scalice Mikulovice Pavlice 264 St. Bojanovice Opatovicky Nové Sady Police Illmanns Fratres 572 51 Visicko Libin (324) Hustopece Kostalkov Hospodar Backovice rybnik Hörmanns Pisecné Nová Ves Zálesi Suchohrdly Hostěradice Reingers (193) Kobylí bei Litschau Miroslav Vranovská 266 Rappolz Nemcicky Majdalena Domanín Poudrany Chlum Vlasatice u Miroslavi Popice Desná Dubňany Vranovska Reingers Ves (271) Waldkirchen Ivari Vyrovice Vrbice Herrensee u Trebone Branná Vysocany 38 a. d. Thaya prehr. nadr. 420 Neuriegers Troskotovice Starovicky 5 Leopoldsdf. Kravsko Schlag Čejkovice Kasenec Hohenau Štitary D Jirice Rancírov Litschau Bořetice Hamr Mutěnice Mladosovice yje Plavec Korolupy Prosimerice Strachotín 421 Pasohlávky u Miroslavi Pastvisko Kautzen Olbramkostel (475) GroßSchönau (531) Sumná Wetzles Uhercice Stosikovice Hrachoviste Thay bei Litschau Dobersberg Radischen z Nové r Lančov Ledenice Zimarky d 24 á na Louce Stary Poddvorov 228 N Weißenbach Podhardi a . Mly Kojakovice Vratenín Únanov Dolní Litobratřice Rohatec Iron Curtain Trail 53 Eisgarn od nad Dyji Jazovice ny Mackovice Zajeci 262 Weikertschlag Vestonice V Cep Ruders Deblinek Vranov nad Dyji Kramolín Münichreith Eggern a. d. Thaya Pavlov nad Dyjí Brod Dol. Bojanovice Hodonin Primetice Klikov Lechovice Lipnice Břežany Rabesreith Borovany Stary 356 Milíkovice Peigarten Gastern 415 Suchdol Kamenny Ujezd Karlstein Gopprechts Wielings Novy Großau Jílovice Pethín Stražkovice Suchohrdly Velké Drnholec nad Luznici Tust Rakvice Eberweis Pethín Göpfritzschlag Borotice Milovice Pritluky Znojmo Josefov Lužice D2 Drosendorf Kl. Bílovice Bezkov Lukov Thayarunde Heinrichsreith Safov Thaures Dolní Dunajovice (423) Frühwärts Modsiedl Zwettl Šalmanovice Bor Podmolí Novosedly Felling Altmanns (291) Nd.-edlitz Schlader Klentnice Rapsach Podivin Prušanky 52 36 Zabernreith Moravsky Žižkov Komařice Brand Bulhary Speisendorf Raabs/Thaya Kl. Göpfritz Nationalpark (174) Wolfsbach Riegersburg Hardegg Oblekovice Dyje Holi 55 Hodonice Řimov 30 Heidenreichstein 414 Božice Hrusovany (309) Pfaffenschlag Mikulčice Březi Ladná Dvory Thaya Puch Schlagles Pommersdf. n. Jev. Tasovice Thayatal/Podyjí Eibenstein Zissersdorf Mor. Nová Ves Altnad Luznici 30 Mikulov Aalfang Seyfrieds 5 Langau Konice u Znojma Lednice Str Großgerharts Neu- Nagelberg 30 Zettlitz (363) Valtrovice 397 Hrušky o pn Heufurth Amaliendf. s Kottaun Mostbach Nagelberg Predigtstuhl (172) ˇisečiná Trhové Sviny Tynec Langegg i Olesnice Strachotice 38 c Kopčany Šanov Havraníky e Alt-Prerau Hranice Velešin Zettenreith Waidhofen/Thaya Fronsburg Pleißing Nová Ves 2 Haslau Hrabetice 718 Weinern Aigen Niederfladnitz Oberhöflein Šatov nad Luznici va Steinbach Charvátska 408 Vrbovec Bynov a R r e Hlohovec Chvalovice b Schweinburg Nová Ves laus Mitterretzbach Hrádek Dyjákovice Thumeritz Breitensee Mo -Exp 5 Dietmanns Jaudling Pottenhofen Ottenthal Geras Dyjakovicky Tvrdonice Schrems r Zofina Hut 590 Drasenhofen Breclav Japons Weitersfeld Drösiedl Krumlov Gr.-Siegharts Wildendürnbach Iron Curtain Trail Heinreichs Kainraths Postorná (Lundenburg) Nakolice Kamp-ThayaUnterretzbach Kl. Nové Hrady Kostice Goggitsch 40 2 Steinebrunn Valtice (534) Starrein March-Radroute Hevlin Trabenreith Ceské Gmünd Hoheneich Jaroslavice Ludweis Petrova Ves Kurzschwarza Guttenbrunn Schweinbarth Untermixnitz Kleinhöflein Freeport Harth (485) Blumau Velenice Retz Windigsteig 4 Weinpolz Kirchberg A5 in Bau Vitis Lanžhot Pürbach Pyhrabruck (195) KleinSchrattenberg Kirchstetten an der Wild Horní Stropnice Falkenstein Irnfritz-Bhf. an der Wild Höhenberg Obermarkersdorf Raisdorf haugsdorf Kl.-riedenthal Gr.-rupprechts Poysbrunn Nondorf Gbely Schwarzenau Hötzelsdorf Sallapulka Breitenfeld Pernhfn. Laa/Thaya Neudorf 35 Kamp-Thaya- Seefeld Wielands Heinrichs bei Weitra Wulzeshofen T Katzelsdorf Albrechts 2 Reintal bei Staatz Ragelsdorf Theras h March-Radroute aya 41 Hirschbach 425 Irnfritz Barba Dietmannsdf Kadolz Pernegg Steinplatte Zlabern Brodské Scheideldf. Fromberg Bernhardsthal Schrattenthal Pillersdorf 45 7 46 Jetzelsdorf Dobrá Voda Alberndf. Göpfritz an der Wild Galgenberg Zwingendorf 588 Eichberg Dietmanns Mandlstein 874 Walkenstein Kirchberg Wolfenstein u Waldenstein a Hanfthal k Gr.l an der Wild u d Herrnbaumgarten P am Walde 305 l Pulkau Altruppersdorf Kottingneusiedl Thaua Benešov n. Černou Hojná Voda Altweitra Kaplice Zellerndorf Watzelsdf. 45 Haugsdorf Hadres Obritz W i Grub Sigmunds49 Echsenbach haselbach Föllim 6 Ungerndorf Groß Neusiedl Rohrendorf D i e Vyscká Moorbad Harbach Mödring Rodingersdorf herberg 45 Čáry Pernersdorf Staatz 47 Dietmannsdorf Weißenalbern 1030 Missingdf. Brunn St. Bernhard Mailberg Hagendf. 219 Allentsteig Limbach Kúty 500 EuroVelo 9 Weitra Unterstinkenbrunn Lauterbach 303 Poysdorf a. d. Wild Čeřín 32 Buchberg 30 Šaštin-Strá (550) Wultendorf Wultschau (225) Gr.-wolfgers 2 Frauenhofen Breiteneich Roggendf. Kl.-hadersdf. Großharras Platt 119 Ob.417 St. Marein Großkrut Kl.-Meiseldorf Kattau Rabensburg Fallbach Sallingstadt a Großglobnitz Loosdorf v Rožmitál Röschitz Nebelstein a (311) -schoderlee Walterskchn. j Spital Altlichtenwarth Sandberg Großburgstall My Stronsdorf Kuklov Truppenübungsplatz Wetzelsdorf Greillenstein Bórský M Guntersdorf Wörnharts Schweiggers 339 Gaubitsch Roseldorf 1017 St. Martin Rychnov nad Malši Althöflein Unt.36 Ober-. Horn Maria Dreieichen Hausbrunn Patzmannsdorf Eggenburg Stoitzendf. Thayaquelle Immendorf Röhrenbach St. Wolfgang Sekule stinkenbrunn A l l e n t s t e i g Hagenberg 2 Großnondorf Erdberg Hörersdorf Ginzersdorf 38 Hauskirchen Großhaslau Harmanschlag Hohenau Mold Großschönau Kühnring Dolni Dvořište Kammersdorf Eichenbrunn Maria Grund Neupölla Ob.Gnadendorf an der March Rožmberk Rannersdorf/Z. 48 Bärenstein s1003 Johannesberg Buchberg Fuglau Altenburg Borský Svätý Jur Grafenberg Siebenhirten Mt.4 Mörtersdorf Wartberg Brausdf. Rieggers strahlbach nad Vltavou Zwentendorf itz Wullersdf. Roggendorf Nappersdorf 839 Ebersdorf/Z. 611 Röhrabrunn Goggendorf Zogelsdf. Dobermannsdf. Mor. Gerotten Lain Altpölla Straning Gradnitz Ka m p Etzmannsdforf Rosenburg Jagenbach Neusiedl Olgersdorf -grabern Haslach Joachimstal Bullendorf Reinprechtspölla BurgSvaty Ján Kl.-sierndorf Bad a Prinzendorf am Kamp Eibesthal Watzmanns Sitzmanns Pyhra Ob.Wegscheid am Kamp Hetzmannsdf. Nd.-strahlbach Teichhäuser Wullowitz Zay an der Zaya an der Zaya Palterndorf Großpertholz Franzen ttl Asparn/Zaya Wilfersdorf Michelstetten schleinitz Gars am Kamp 590 Enzersdorf Kleinkadolz Schöngrabern Zwettl e Limberg Aspersdorf Nonndorf im Thale Zwettl Stift Sitzendorf g Schletz Idolsberg WindischIron Curtain Trail Buschberg 491 Tischberg Ringelsdorf r 40 Harmannsdorf Matzelsdf. Maustrenk Thunau am Kamp e an der Schmida Wurmbrand Niederabsdf. Baumgarten K a m p s e e n Klement (518) Eggendorf Ut.-dürnb. Nd.B Leopoldschlag 1063 Altenmarkt 41 od Moidrams Krumau St. Leonhard/H. Schloß Rosenau Gösting im Thale schleinz. Buchberg Kamp-ThayaRudmanns Závod 40 Mairspindt Frauendf Markt Mistelbach Oberkirchen Peygartenam Kamp Eichelberg 1054 Eichhorn Tautendorf am Kamp March-Radroute Maissau r Ebendorf Kettlasbrunn 310 an der Schmida Oberfellabrunn Weyerburg Parisdorf e Ottenstein Jahrings Friedersbach Gschwendt 34 Lanzendorf s Drösing Karlstift i Gr. Gerungs Preinreichs Windhaag Hollabrunn Zistersdorf Garmanns (341) 38 Gaindorf Kerschbaumer Rastenfeld 7 Waltersdorf Le Fahndf. Plank bei Freistadt (199) (236) Sonnberg Paasdorf Eggendorf 2 32 Studienka Gaiselberg an der March Merzenstein D2 Dietmanns Langschlag Merkersdorf am Kamp Gettsdf. Sttl 708 Rainbach Niederleis Grafensulz am Walde Wolfsbrunn GroßRavelsbach 537 1112 46 h Großweißenbach Reisinger Höhe Sierndorf 40 Eggersdorf Ladendorf Rastenberg Etzen im Mühlkrs. Inzersdorf HerzogPorrau Sperkental Eisengraben Nd.an der March Vel. Leváre Sprögnitz Stiefern Kiblitz Blumenthal Manhartsberg Pfaffstetten Gr.Viehberg Sandl birbaum Marbach 645 Dietersdorf Meiseldf. Nursch Ernstbrunn Herrnleis EuroVelo 9 Marbach Reichenthal Gr.Gundholz 37 119 am Walde Ziersdorf Atzelsdf. Schrick Zemling Mühlbach/M. im Felde Ob.- -nondorf Jedenspeigen Summerau Jaidhof Bergau Obersulz 126 Liebenau S3 Großmotten Simonsfeld Malé-Leváre Loidesthal W Gföhleramt Nexing Radlbrunn Großgöttfritz Schönberg 35 Kirchbach Steinabrunn Ottendorf Gr. Kamp Grünbach 38 Neubau Hipples Glaubendorf Breitenwaida Maisbirbaum Waldhausen Niedergrünbach Höbersbrunn am Kamp Ebersbunn E Großstelzendorf Griesbach Naglern Gföhl Götzendorfden Großwetzdorf Puch Kreuzstetten Reittern I N Mollands Großmugl Schiltern Pallweis Hohenwarth Pellendf. Rappottenstein Geierschlag -Velm Lichtenau Wiedendorf Neudegg Kamles Niedersulz Erdpreß Göllersdorf 37 Haberg Dürnkrut 4 Wetzleinsdorf Kl.Gajary Roseldorf im Waldviertel St. Oswald Gaweinstal Lachsfeld Streifing S Guttenberg Grafenschlag Kleinwetzdorf Rohožnik Zöbing Elsarn Stettenhof GroßOberrußbach 414 Harras Loiwein 19 Neustift Freistadt bei Freistadt Geitzendorf HohenAllentsgschwendt Waldburg riedenthal B Bogenneusiedl im Straßertale Petrobruck Waidendorf Kostoliste Grainbrunn Spannberg Brunn Großrußbach Ruppersthal Nd.-fellabrunn 855 Großweikersdorf Arbesbach Streitdorf ruppersdorf (560) Ob.E Schenkenfelden am Wald Ober-Meisling Straß/Straßertale Gösing Lengenfeld A5 36 R -parschenbrunn Ob.Pehendorf Amesreith Ut.Großnondorf Großreinprechts Felling Hautzendorf Krem Langenlois Kammern Senning Nieder- Karnabrunn am Wagram Ottenthal Weitersfelden Ebenthal Hirschbach 49 Droß G Purrath Malacky March Ut.- -mallebarn Wolfpassing/H. Bad Pirawarth s Hadersdf. /K. Kleingöttfritz Lugendorf Kreuttal im Mühlkreis 218 Sallingberg hollabrunn (159) Albrechtsberg Ob.Engabrunn Niederrußbach Hetzmannsdorf E Stratzing Ut.-olberndorf Ober- Höbersdf. Kuchyň Grub ettl -stockstall a. d. Gr. Krems Jakubov 220 Fels /Wagram 34 Hatzenbach Altmelon Lasberg Gobelsburg hautzental R Würnitz r Rodl an der March Nöhagen Senftenberg s 6 Langfirling Kronberg Ottenschlag Mt.Tiefenthal Kaltenberg Michelberg Ob.m Armschlag Feuersbrunn Gneixendf. e Lest Großr Schönbach Spielberg Etsdorf /K. Sierndorf im Mühlkreis Els Schleinbach 503 409 K Ut.Purk gänserndorf Stillfried Hippersdorf . Kirchberg Pieberbach Leitzersdorf Wagram/W. Schweinbarth Kefermarkt W 4 SeitzersdorfMatzen 35 Brunn/F. GroßGr /March Rehberg Maigen 723 Reichenau Stetteldorf am Wagram Ulrichskirchen Riedenthal 124 Kl.-wilfersdorf Endlas -pertenschlag Stein Grafenegg Raggendorf Weinzierl Sandl hn Mannersdorf Wolfpassing S3 Rohrendf. am Wagram im Mühlkrs. Egelsee ManhartsKönigsbrunn A KleinWiesen St. Leonhard a Oberrohrbach Ollersdorf b am Walde an der March Haitzendorf Plavecký Štvrok am Wagram brunn Münichsthal bei Freistadt Pettendf. au Unterweißenbach Ottenschlag Kottes Bad Traunstein S5 Hellmonsödt Kollersdorf Wolkersdorf Neumarkt L Stockerau d Stein Jettsdf. l W Záhorská Ves Krems /D. a Gutau Eggendf. /W. Pernek Seebarn Dürnstein Prottes Habruck ag Hausleiten im Mühlkrs. 217 (178) Harmannsdorf 3 s D Absdorf Grafenwörth m A5 Angern am Wagram Spillern Auersthal e r Unterloiben Theiß K Láb Leobendorf Seebarn KleinSchmida Kl. an der March /W. Weißenkirchen Bierbaum Pillichsdorf Königswiesen Altenwörth Bärnkopf Reyersdorf y Rossatz Alberndorf Don am Kleebühel Stetten Dörfles ö e pertholz pe t o Enzersfeld Gr. Eibesbrunn Kirchschlag Elsenreith A22 Mautern PaltThallern Weltkulturerbe in der Riedmark Schönkirchen Utzenlaa Neuaigen 310 Schönau Hollenburg Zaina Oberzögersdorf S1 Weikendorf Wachau 126 Bockfließ 501 Jablonové Roggenreith Ebersdorf im Mühlkreis 1041 GroßUt.- Furth/G. Edlesberg n S5 se 119a Donauradweg Trai Krustetten Wagram Vysoká Altenberg 8a -bergern Königsbrunn Höflein a.d.D. Korneuburg Engersdorf Mühldorf Spitz /D. Weinsberg Zwerndorf Zwentendorf Gänserndorf Ma. Ponsee bei Linz pri Morave Martinsberg Bisamberg Traismauer an der Donau Kl.-Engersdf. Lozorno Ob.Elsarn Unterweitersdorf Greifenstein Trandorf Muckendf. Mönchdorf Hagenberg Nußdorf/T. S1 Mt.berSt. Georgen Erdleiten Langenam J. Gemeinlebarn Gutenbrunn Paudorf im Mühlkreis Zohor Baumgarten Langenlebarn a. d .D. OberErpersdorf schönbichl 125 Zeining ring -arnsdorf Schenkenbrunn Höbenbach Wördern Ma. Gugging Kritzendorf 3 Bisamberg Hagenbrunn Seyring am Walde Helmahof 124 43 an der. March Pierbach bierbaum Braunegg D2 Gallneukirchen Strasshof Meidling Dürnrohr Zeiselmauer uer HofPregarten 960 Schwallenb. Bad Zell Oberweiden 124 Oberndorf/Geb. Asparn 8 Klosterneuburg Langenzersdorf 7 Gerasdorf Wipfing Germeinlebarn Ulrichschlag Maria Inzersdorf St. St. Andrä Engerwitzdorf Wartberg Raxendorf Neusiedl Tulln 14 Frauenhofen Langegg Stammersdorf ob d. Traisen Riedersdorf Trasdorf Tragwein Jauerling v. d. Hagenthale agenthale Sitzenbergob der Aist agdalena Dorfstetten Kamp-ThayaLaimbach Pisching bei Wien Pöggstall -Reidling Ammering 598 Ober- UnterS33 Willendorf Kierling A7 Deu Deutsch-Wagram S8 projektiert March-Radroute Marchegg am Ostrong Königstetten Oberkirchbach kirchbach RustLangenrohr Schweinbach Staasdf. -wölbling StrebersStupava Rechberg 19 Tullnerfeld St. Andrä Pabneukirchen Gr. Aggstein Gansbach Stangles Gr. Peilstein Würnsdorf Tulbing Wei Statzendorf Chorherrn Oberdorf (182) an der Traisen Gutenbrunn Schönfeld Aderklaa t Atzenbrugg en Baumgarten Weidling Markgraf- siebenbrunn Aggsbach Jedlersdf. Katsdorf St. Thomas 494 Allerheiligen Dimbach Obritzberg 213 Tulbingerr Kogel SüßenWeiten Maria Laach neusiedl am Blasenstein 1061 Borinka Traisental-Radweg Langmannersdorf Michelhausen Judenau (266) Untersiebenbrunn 123 Mkt. Aggsbach Dorf im Mühlkreis Herzogenburg Leopoldau Neukirchen Ysper Hermannskogel brunn 542 am Ostrong am Jauerling ahn M Weyersdorf 119 Weißenkirchen 1 Záhorská A Oberndorf Floridsdorf Weinzierl Ossarn 49 Plankenberg Y s p e r t a l Weidlingbach Großrust R an der Perschling Steyregg Raasdorf 33 Bystrica Windhaag Tulbingerkogel C Riederberg Sieghartskirchen Breitensee Ried 3 Kleinhain Würmla bei Perg 216 . Kagran Breitenlee Altenmarkt Münichreith Nußdorf Kapelln Nölling Perschling H Georgen in der Riedmark Schwertberg Bad Kreuzen Ried 384 1 Großhain Glinzendorf i.Y. St. Oswald Karlstetten 3 Luftenberg /D. St. u Ut.Pöbring Fritzelsdf. Groißenbrunn S1 projektiert Waldhausen Lassee Rassing an der Gusen Siegersdorf am Riederberg Mauerbach F Thalheim A7 Asperhofen Neuwaldegg g a Gossam SchönbühelGerolding im Strudengau Donaustadt Devinska -Radlberg Pottenbrunn Grabensee Artstetten g e n /Donau Emmersdorf E Gablitz Münzbach Langenstein Rappoltenkirchen einDo Lamac Aspern Jeutendf. Murstetten Nová Ves Leopoldsdorf /Marchfelde Neidling Traundorf Perg Ob.n Rutzendorf St. Luberegg Leiben n Schloßhof u Eßling Groß ünchen u SarmingL au Schildberg l (171) (250) Kogl e Dúbravka Nikola /D. stein Purkersdorf Melk D b Ebelsberg Struden Haringsee Raipoltenb. Weitenegg i Mauthausen Mauer Breitstetten Hütteldorf Stephansdom Enzersdorf 19 Kamzik Rapoltendf. D Markthof 36 NMaria Taferl KleinAu/Donau St. Pölten-Ratzersdorf N Pielach bei Melk Hafnerbach Waitzendorf Klam Grein 3 A22 projektiert Arbing Naarn Devin n e g Pöchlarn d a Winden Albrechtsbg. 440 VinohradyM u Loimersdorf Engelhartstetten Straudorf Böheimkirchen n Tullnerbachu (239) r im Machland Neulengbach Franzensdorf t Prinzersdorf Asten Karlova Ves Marbach/D. Priel S 123 209 Nöchling Wimpassing Matzleinsdf. Roggendf. Lawies Totzenbach n St. Pantaleon Kopfstetten 49 Ma. Anzbach Rekawinkel Saxen Donauradweg Wittau Baumgartenberg Enns Wie Gerersdorf 1 Neustadtl Loosdorf Krummnuß- Pöchlarn Wagram Schönbrunn Simmering Ennsdf. 123a Ollersbach Stattersdorf Ornding 3 Gr.(381) an der Donau Witzelsdorf an der Donau S1 projektiert baum Schallaburg Mannsdorf Kirchstetten 44 Pressbaum Persenbeug Hainburg a. d. D. Erla A23 Stare Mesto Nivy St. Mühlleiten Mitterkirchen nsfelden Eichgraben Eckartsau an der Donau Säusenstein Fahra St. Florian 3 119 Zelking Hiesberg 558 Anzendf. schollachInning Markersdorf Christophen a. d. Pielach Kollmitzberg a im Machlande Eizendorf 9 Laab Knt. Schwechat Schönau Gottsdorf Stopfenreuth 13 Spratzern Wolfsgraben ZentralErlauf Wolfsthal c h l a n d Furth im Walde Orth /D. A1 Ybbs Sarling an der Donau A1 Harland Ardagger Markt Oberlaa Kasten Bad Deutsch 12 friedhof Ebersdorf 39 Pyhra 480 Hundsheimer B. St. Martin an der Donau 25 Sooß Maria Steinpaz Thaling on Breitenfurtbei Böheimkirchen St. Valentin 1 Petržalka ngsdorf Landfriedstetten Liesing Nationalpark Donau-AuenAltenburg Ardagger-Stift am Ybbsfelde Hürm St. Margarethen/S. 50a Altlengbach St. Georgen (268) Ennsbach a Wallsee 230 Fahrafeld Schwechat Hundsheim Rubring u Unterlaa OberHochstraß 9 215 Wildungsmauer am Steinfelde Niederneukirchen Haslau NeustiftFischamend Rannersdorf -West Berg PetronellA1 -Ost Ost Stephanshart Viehdorf Ochsenburg Ybbstalradweg Kemmelbach Petzenkirchen Hegerberg an der Donau Grafendorf Hainberg Vienna Perchtoldsdorf Innermanzing 9 St. Leonhard Vö d f Vösendorf S1 Hargelsberg Carnuntum Strengberg Edelstal Sindelburg Hofkirchen Wald Kaltenleutgeben am Forst Maria Ellend Regelsbrunn Eisenreich-St.amGeorgen 655 Leopoldsdorf Zwölfaxing International Airport Neumarkt/Ybbs Stössing Brand 20 Bischofstetten . Marien Ybbsfelde Zeillern Kronstorf Scharndorf Ruprechtshofen 1 d h dornach 60 10 Kittsee D2 Ki Ma. Enzersdf. Brunn B Weinburg Wieselburg lb Oed Schönabrunn Gießhübl Ernsthofen Kl.-Neusiedl Maria Lanzendorf Sulz Weinzierl Hofkirchen Perschenegg Klausenrning a. Geb. Blindenmarkt Jarovce Rauchenwarth 309 im Wienerwald az Laaben Enzersdorf i im Traunkreis 211 Heinrichsberg Sie r Prellenkirchen Leopoldsdorf Biedermannsdf. a Ludwigsdorf Arbesthal Höflein an der Fischa Hollern Wilhelmsburg Hinterbrühl Schöpfl Staning 29 Marbach Amstetten -Grünau M Kammerhof Mank Michelbach Rohrau Wr. Achau Himberg Stollberg Kilb Haag A4 Deutsch-Haslau A6 A21 Weichstetten Greinsfurth (281) Leutzmannsdf. Ferschnitz Öhling Kreisbach Schwadorf HofstettenMarkt Grub (346) Mödling Neudorf 893 Sparbach Göttlesbrunn Gerhaus Gallbrunn h Kettenreith TriestingauDorf Sittendf. Ybbs Gföhlberg Mauer 42 Göblasbruck Wienerherberg 29 erg Rametzberg ac Winklarn Dietach an der Enns Radweg 121 11 Pachtfurth Laxenburg Schwarzenbach 50 Pama St. Corona Potzneusiedl Stixneusiedl 15 Kirnberg Wolfsbach AschbachMargarethen an der Gölsen Alland Wolfpassing 885 . Klammhöhe 10 Pernersdf. am Schöpfl Ulmerfeld Velm Gaaden Thermenradweg Zarnsdorf an der Mank Wolfern am Moos Bruck Oberndorf Kaiserkogel EuroVelo 9 Haidershofen Neufurth Euratsfeld Markt 618 Steinakirchen Bernau Rotheau A6 Neudorf f Guntramsdorf an der Leitha Trautmannsdorf Ebergassing an der Melk Dietachdorf Vestenthal Gumpolds11 Mayerling Heiligenkreuz St. Johann Rabenstein/Pielach 716 am Forst 50 Wiesenfeld Rainfeld Rohrbach (157) an der Leitha 17 bei Parndorf an der Gölsen Hausmening Texing (310) Kleinmariazell Siegenfeld kichen Eschenau Gattendorf Krennstetten Münchendorf Weistrach Gramatneusiedl Gerichtsberg 210 Ma. Reisenmarkt OberPurgstall /Erlauf Sattelb. . 122 Deutsch-Jahrndorf n 18 Möllersdorf Sarasdorf e s l Kaumberg T e x i n g t a l /Ybbs Neuhofen ö 212 122 Schwechat gründberg Götzendorf Pfaffstätten St. Veit G 581 Hafnerberg Nöstach Traisen Neu-Reisenberg Warth Moosbrunn 122 Steyr Bruckneudorf 25 Wilfleinsdorf Wang Traiskirchen 16 an der Leitha an der Gölsen Seitenstetten Kematen Hainfeld ing St. Gotthard Tradigist Thenneberg Hoher Lindkogel 716 Bichlberg Kröllendorf Peilstein Parndorf Zurndorf an der Ybbs St. Peter Sommerein Perwarth Behamberg Marktl Neuzeug St. Georgen Pischelsdf. f Gölsental-Radweg Altenmarkt Plankenstein 859 Kaisersteinbruch Trumau Hochbira Kirchberg/Pielach in der Au Schwarzensee 834 an der Leys Reisenberg St. Ulrich Erlau an der Triesting 727 Garsten Le Mannersdorf Biberbach 39 bei Steyr Mitterndorf Tribuswinkel chlern Allhartsberg Baden Randegg Neuhaus ith Lilienfeld Salzerbad Hocheck am Leithagebirge St. Michael Ramsau /Fischa 210 Jois 60 a Sooß Rosenau Gleiß 1037 am Bruckbach Schrambach Damberg 807 Aschach 18 Scheibbs 10 am Sonntagberg Muckenkogel n Loich h a Hohenstein b an der Steyr r Unterwaltersdorf (339) e Kürnberg Fahrafeld Seibersdorf Oberwaltersdorf Bad Vöslau Furth l Reinsberg l Sonntagberg Neustift Weissenbach /Tr. Kleinraming Winden am See St. Georgen Bruckbach Kleinzell Neusiedl ze 1248 an der Triesting Neubruck St. Leonhard Freiland 1195 Tattendorf Nickelsdorf Pottenstein Gainfarn A4 in der Klaus Gresten am See DeutschKieneck am Wald Hof Ebreichsdorf Windhag Frankenfels (131) Triestingtal-Radweg Großau St. Anton Prodersdorf Breitenbrunn 212 am Leithaberge Ob.Eisenstein Reisalpe Böhlerwerk 22 Ertl Lehenrotte Teesdorf Weigelsdf. an der Jessnitz 1106 Annental dambach Weiden am See inbach Gresten Land Berndorf St. Veit /Tr. Kottingbrunn 1185 1399 Günselsdorf er Steyr Dickenau 15 Zell 28 Unterberg 18 Waxeneck Spadenberg A3 Wampersdf. LeithaVeitsau Au Ybbsitz Damberg an der Ybbs Auf dem Hals Laussa Schwarzenbach Gscheid Thal BlumauSchönau /T. 51 prodersdorf . 796 Grillenberg 214 am Leithberge 841 Waidhofen/Ybbs Winterbach an der Pielach Hirtenberg Leobersdorf Purbach 1342 1000 Gols -Neurißhof Pottendorf Wimpassing/L. Loretto 662 (362) am Neusiedlersee Prochenberg Lindabrunn Furthof Ternberg Kienberg Türnitzer Höger Maria Neustift Mönchhof A2 Gstadt Erla Puchenstuben Stotzing Türnitz Muggendorf Siegersdorf Enzesfeld 1066 1125 1372 uf Landegg Haselrast Sollenau Donnerskirchen . H. Mandling Matzendorf 20 28 Gaming Losenstein Hegerberg 121 Eibl Pernitz hbuchberg Trattenbach Maria Seesal Hohenberg T o r m Hernstein sen e 1179 Rohr im Gebirge 778 Spindeleben 1002 Halbturn Markt Ebenfurth Hornstein 50 Piestingtal-Radweg (430) s s Pie 21 957 Oed -Ex 25 ä u 31 Gösing Neufelder See St. Georgen Felixdorf (349) Piesting Ochsattel. Kalte Kuchl 21 1273 Schoberstein t r a Ö t s ch e r l a n d s Podersdorf s Gaflenz t an der Mariazellerbahn e am Leithagebirge n ing 21a Oberland Eggendorf 17 N Ö E i s e r am See 115 820 Bodingbach Gutenstein Neufeld 864 1285 16 Schützen . Großraming Traisental-Radweg Tirolerkogel 753 Grubberg an der Leitha Wöllersdorf Steinabrückl TheresienTrübenbach Waidmannsfeld Waldegg am Gebirge Feichteck Lackenhof Dreistetten Müllendorf feld Tiefental (182) Frauenkirchen Opponitz 60 Zillingdorf 21 1230 21 Rohrer Sattel 1377 Hochsalm Reichraming Reith Miesenbach Annaberg 1114 En Oggau Weißenbach bs Nadelburg Muthmannsdf. Bad Fischau-Brunn (976) b Innerbreitenau 1405 Traisenberg Oslip Wienerbruck 1893 Y Trausdorf Steinbrunn Großhöflein Stollhof Weyer Markt St. Georgen n Lunz am See Lichtenwörth Langau Brunn St. Aegyd a. d. Wulka Ötschergräbe am Reith St. Margarethen Lunzer See Josefsberg Zillingtal 21 Wr. Neustadt a.d.S. Gr. Sulzberg rre am Neuwalde 52 im Burgenland Kastenreith Saurüssel (399) Zicksee ü Erlauf Stausee Schneekogel Gscheid Maiersdorf Winzendorf 1400 D Anzenbach . 552 31 Fadental 20 Obersberg amsau 53 Kogelsbach . O Pöttsching Ulreichsberg Mitterbach/Erlaufsee Rust 1373 Wulkaprodersdorf Neudörfl Ascher i 970 740 s 1457 765 St. Andrä Almkogel Kleinreifling (123) Neusiedl/W. Zweiersdorf Point Weikersdorf/Stfd. Ybbstalradweg am Zicksee Zöbel Puchberg/ Sierning Krensdorf S31 Hirm Schwarzau Gippel Gemeindealpe Klostertaler Gscheid Brunnbach 1513 Hubertussee Kernhof Siegendorf Schneeberg 16 Andau 26 im Gebirge S4 Göstling 1626 71 1305 Grünbach/Schneeberg Willendorf Saubersdorf im Bgld. Losenheim Göller 51 Illmitz Antau 1669 Obersee Bad St. Egyden /Stfd. Tadten Mörbisch Zeller Rain Erlaufsee Bürgeralpe Wasserkopf Hollenstein 1452 an der Ybbs Sigleß 1766 Preintal Katzelsdorf Zagersdorf Schneebergdörfl Sauerbrunn Würflach am See Gerasdorf/Stfd. Stöttera 1442 Dürrenstein gs 1275 an der Ybbs 1125 Strengberg 54 Pöttelsdorf Neuhaus 17 Terz 1015 .Lahnsattel erg Klingenbach Wenten St. Sebastian b Hochkogel Eichbüchl Apetlon 1878 2076 H. Nock s Steinbach Walbersdorf Naßwald Kühberg Draßburg Raglitz 21 Lanzenkirchen Klosterwappen Wiesen ö n i g 25 h 1157 Weltnaturerbe Föhrenau (868) Baumgarten K a Gr. Größtenberg Wallern im Burgenland Mariazell 1963 b 1415 Schneeberg Wildnisgebiet Dürrenstein im Burgenland 1639 Breitenau Schwarzau Halltal G E Stumpfmauer Kl.-promau Mattersburg 27 1724 Peisching e Gr. Zellerhut Fertörákos Bodenwies Sieding /Stfd. Neunkirchen B I R Bad Erlach 1770 nt (258) Loipersbach Schattendorf 115 Mooshuben en Brunn/P. Gußwerk Frein (371) Marz Hinternaßwald Lassing al SKG E Walpersbach St. Johann/Stfd. Pamhagen 1540 an der Mürz Kaiserbrunn G a h n s Alp r Pitten Lassingbach Rohrbach e (602) Natschbach Guntrams Forchten- b. Mattersburg g Klaus n Hirschwang a. d. Rax Prigglitz Pottschach Ternitz (212) Altenmarkt Seebenstein stein Dürradmer Tonion a R a x Greith Unterlaussa Loipersbach Ágfalva chgarsten stli bei St. Gallen WartmannSchneealpe Salz Palfau i. Bgld. VYSVETLENIE ZNAČIEK 20 Wimpassing Payerbach G ö 1808 S6 Rax Reichenau/ Klingfurth stetten 1699 r 50 1903 Schlöglmühl Kertváros Weißenbach St. Valentin t 2007 Edlach Rosenau Altenberg an der Enns Küb Niederalpl Gleißenfeld A1 am Hengstpaß Diaľnica/rýchlostná cesta a r i Wegscheid an der Rax an der Rax Bromberg 25 Hengstpaß t Stuppach Grafenbach HochKrampen Hochstadl S 1223 Preiner Gscheid r Edlbach 985 . Scheiblingkirchen Balf Zelle St. Gallen Gloggnitz Öd .1070 wolkersdorf Osli Krippau 1 Breitenstein Cesta prvej triedy Penk Kirchau Enzenreith r ä 1919 Neuberg Brennbergbánya en Prein Fertöboz Kópháza Raxen Niederalpl Sarród Sieggraben e n b A9 Mürzsteg 23 Schottwien an der Mürz K Thernberg Weichselboden an der Rax Warth Gr. Maiereck Hidegseg kersee u Krautgraben Hochtürnach Hlavný ťah Oberlaussa rger Gebirge Aschbach Gams Haßbach Weltkulturerbe Hegykö Salza PetersbaumSpital am Pyhrn Raach Schwarzenbach Veitsch bei Hieflau Fertöd Wildalpen 1764 Kapellenn Semmeringeisenbahn Semmering Agyagosszergény S31 Kalkgruben 1 770 Gollrad Großreifling t Schlag garten am Hochgebirge Ostatné silnice i Sulzbach r Fertöhomok Gr. Pyhrgas Oberau . a 1981 Ma. Schutz 24 Semmering S i t Nagyzenk Ritzing S Tschurndorf Grimmenstein Kirchberg Mooslandl Otterthal železničná trasa 2244 Hlavná 1523 Kaltenberg Wiesmath 1340 306 Vitnyéd Haller Ma Hinterwildalpen Spital Neckenmarkt Pereszteg Kirchenlandl zer Seebergsattel am Wechsel Hochegg 117 Sonnwendstein Kobersdorf am Semmering Geretschlag Kapuvár Roßkogel Lainbach Aflen 1253 Lackenbach Lackendorf Steinhaus Hirschenkogel Edlach Deutschkreutz Bosruck Vodstvo u Rauschkogel Pinnye Feistritz Kalch 62 am Semmering Fertöszentmiklós (192) 1479 Edlitz Lichtenegg Seewiesen Trattenbach npaß am Wechsel Babót 2277 1992 Štátna hranica, Buchauer Sttl. Gr. Buchstein Tamischbachturm Hollenthon Ebergöc (974) Weppersdf. Ebenstein 1720 A2 2035 945 Ut.-frauenhaid Horitschon St. Corona Stickelberg Nagylósz 861 Brandstein 2123 hraničný prechod Molz Lindgraben Hieflau 2224 Mürzzuschlag Thermenradweg am Wechsel Röjtökmuzsaj 2003 Gstatterboden (503) Pfaffensattel (669) Pretalsattel Hönigsberg EuroVelo 9 Hall 20 Markt Hövej Raiding Windgrube . Weng ArdningMuštová Ransdorf Zirnitz cesta Veitsch 1372 Feistritzsattel KleinStübming 1071 z S6 St. Martin bei Admont ns 146 r Stuhleck Thomasberg Sopronkövesd n 1809 Thal Aspang Markt 1782 Neudorf ü E warasdorf Au Großwarasdorf 1290 Niederaigen Feistritzberg M Vínna cesta Leopoldsteiner See St. Peter Lövöi-domb Landsee bei Landsee 320 Neutal Nikitsch am Wechsel Troiseck Stang Planspitze Aigen 189 Langenwang Ponholz Meßnerin Pfaffenstein Csapod Pretul Top cyklotrasa Dörflach Kaisersdorf Mariensee Admont Krieglach n Stoob Himód 2117 Turnau Kroatisch1871 Lugauer 1655 115 Hochtor Heßhütte St. Ilgen 1466 B u c k l i g e W e l t 1835 Lövö Mitterdorf Langegg Aflenz Nebersdorf Hochwechsel Minihof 54 Graßnitz 2369 Najlepší výletný ciel’Reichenstein Eisenerz Grüner See Wetterkogler im Mürztal Lembach Weingraben Draßmarkt 1743 Kurort c 2217 Rettenegg Krumbach Feistritzwald Hochkogel 2251 (736) Haus Hochturm Selzthal Johnsbach Völcsej Gyóró h s Radmer Oberpullendorf . TragößMönichkirchen Horské zážitkové stredisko 1094 . Kirchschlag Aflenz Land Zöbern 1059 2105 55 an der Stube (244) Langental Erzberg Präbichl 2081 Und Oberort Pusztacsalád e l Rottenmann KroatischWartberg Kindberg in der Buckl. Welt Dörfl Etmißl Radmer . Sopronhorpács Cirák (681) Kúpeľné miesto im Mürztal (669) Geresdorf Oberrabnitz 1227 an der Hasel Bärndorf Oberpullendorf Thörl Pichl Ut.-pullendorf Tauchen Bad Schönau Výstavná záhrada Dietmannsdorf Ramsau Eisenerzer Reichenstein St. Laurenti Großdorf Lutzmannsburg Gr.Steinbach/Bgl. Alpl Steinberg Dénesfa Újkér Mürzhofen 2165 113 St. Kathrein -mutschen Hutwisch Egyházasfalu Tragöß-Unterort Leobner 55 Zeiritzkampel St. Lorenzen i.M. Ratten Schäffern am Hauenstein Hochkogel Prírodný park Allerheiligen 50 Parschlug 896 Gaishorn Kl.A9 St. Lorenzen Zsira St. Jakob Vordernberg 61 Thalerkogel im Mürztal Strebersdorf Iván 2036 im Walde St. Katharein Ungerbach Lebenbrunn St. Marein Oberloisdorf Teufelstein Falkenstein 2125 1314 Treglwang Répceszemere Unteran der Laming im Mürztal 1655 Gschaidt Hochneu1498 Unterloisdorf Frankenau Palten Kogl /Bgl. Mierka 1 :Trieben 372 Hochheide (709) 000 Stanz Bruck Piringsdorf rabnitz Friedberg 1171 Pinggau Szakony kirchen Simaság Persznye im Mürztal /Lafnitz Waldbach Hafendorf Mannersdorf Répcelak St. Lorenzen (600) Graschnitz Redlschlag Pilgersdorf 0 52363 10 15 km Mönichwald 849 Auf der Schanz an der Rabnitz Gößeck Friedauwerk Horvátzsidány Bergbau Kletschachkogel am Wechsel Sajtoskál Schoberpaß Wald Lócs Nick Lam üns Klostermarienberg Stuben G Fischbach 2214 am Schoberpaß Hafning b.T. 1457 ing 114 Schwarzkogel Nagygeresed Dechantskirchen Kapfenberg 2448 Csepreg © arbeitsgemeinschaft kartographie Wenigzell 1448 Kalwang Rattersdorf Lockenhaus Vamoscsalád Trofaiach Schörgendf. Bernstein Schreibersdorf Gr. Bösenstein Tauchen Bük Frauenberg Vorau Tombaládony Köszeg s Strallegg Mochl Ehrenschachen Hohentauern Holzschlag Lie Uraiúfalu (Güns) Rennfeld St. PeterBruck Gai Mautern Preseca

n. Vltavou

Rozmberk

Sedlo

Stara Hlina

Lhota

Potocna

Alber

152

Ostojkovice

Landštejn Stálkov Staré Město

Osika Nová Bystřice

Jemnice

nice Luz

T

S

C

H

E

ČESKÉ-BUDĚJOVICE (Budweis)

C

H

I

E

N

^

Hluboká

ahn

^

Pa

ldvi

vsk

er telb

vlo

Wa

év

Reblaus-Ex

y

Dy

rch

je

s pre

e ss

I

W

O

ch

S

Wa

ne

a

ei

Tulln

ST. PÖLTEN

M

st

b

el

WIEN

nk

Gr. Ysp

er

Kl. Ysper

Wa chau

sen

rch Ma

ch ba

Ostr ong

r

Naa

rn

mm

Aist

Gu

Rußb a

ld

Ysperkla

LINZ

L

au

Feld aist

Wac h

ais

t

L

Bratislava

Tra is e

e

i

Mar

r

ia

g

g

Lei

tin

tha

Fisc h

Pies tin g

es Tri

Kl.

a

Piel

Erlauf

Enn s

n

ellerbahn

Enn

s

D

Me

lk

M

nd

Wa

he

Ho

c

h

s

c

h

w

a

E

b

.

.

R

e n

A l p e n

g

c h a b c h F i s

e

r

U

e n A l p

.

J O G L L A N D

B

E i s e n e r z e r .

z Feis trit

r T au ern

A

l p

l e r

in

ne

G

o

tz bni Ra

an

H

e

nm

a

e

e

W

s

G

s ä

u

s

e

e

S

A

L

N

ze

ern

n E n

t

.

e l

d

W

n

zen

U

.

Hochschwab

i

Sopron

n

ut

N

g e i r e b e n g R o s a l i

ll Hö

er in

an

rtal

oste

Kl

ing eyrl e St

.

e w S e

D

Schneeberg

k

Tü r

Schwarz a

ns

mm

.

.

Hochkar

g

Eisenstadt

Ötscher

.

.

a

b

n

n i tz

i

pre

ss

Tr a

. A l p e n

a l e r b s t b Y

t h i L e

e

N e u s i e d l e r

.

Kru

te

Sc hmida

A

K

Marc

E

Zwe

M o r a va

Waldviertelbahn

E

N

G

A

R

N

Profile for Niederösterreich

Dolné Rakúsko  

Mapa a tipy na cestovanie

Dolné Rakúsko  

Mapa a tipy na cestovanie