__MAIN_TEXT__

Page 1

Dolní Rakousko

Weißenkirchen, © Andreas Hofer

Mapa a tipy na cestu

www.dolni-rakousko.info


Waldviertel

a chladnými noci prospívá tělu i duši. Není proto divu, že se z Waldviertelu stala prvotřídní destinace orientovaná na zdraví. Na poznávacích túrách napříč regionem navíc spatříte staré mocné hrady, malebná městečka a kuchyni oslňující waldviertelskými specialitami.

Více k tématu:

kk www.waldviertel.at/cs

© Waldviertel Tourismus/Studio Kerschbaum

Drsná krása, která si uchovala svou přirozenost – to nejlépe vystihuje Waldviertel. Oblast mezi tokem Dunaje a Českem na severu si zachovala svou původnost až do dnešních dnů. V rozsáhlé krajině vyzařující klid a dojemný půvab si řeky a potoky vyhloubily svá koryta. Široké lesy, bizarní působivé skalní útvary a rašeliniště a stepy opředené tajemstvím vytvářejí charakter místní přírody. Oblast, která zve na turistiku, projížďky na silničních i horských kolech a na relaxaci. Protože klima charakteristické svými příjemně teplými dny

St. Pölten

PŘEHRADA OTTENSTEIN JE VOLNOČASOVÝM RÁJEM.


5  TIPŮ Panenská příroda

Ve Waldviertelu si můžete vychutnat přírodu naplno všemi smysly. Například v národním parku Thayatal, na rašeliništích Heidenreichsteiner Moor nebo Hochmoor Schrems. Za návštěvu stojí také přírodní parky Dobersberg, Nordwald, Geras nebo Kamptal-Schönberg.

Chuť Waldviertelu

4

Kde je řemeslo doma © Waldviertel Tourismus/  Robert Herbst

1

2

Země máku

© Rita Newman

3

Všudypřítomný je tady na severu mák, jenž v červenci v období květu zahalí Waldviertel do nádherné červeně. Znovu se pak objeví v regionální kuchyni v podobě oleje nebo v koláčcích, knedlících a taštičkách.

Velké tradici se ve Waldviertelu těší tradiční řemesla a manufaktury. V nejvyšší kvalitě se zde vyrábějí mimo jiné užitkové předměty a umělecké kousky ze dřeva, kamene, textilu a ze skla.

Kultura ve starých zdech

5

Waldviertel oplývá bohatstvím přírody, ale stejně tak množstvím historických zdí a hradeb. Kláštery Altenburg, Geras a Zwettl, hrady Hardegg a Heidenreichstein, zámky Rosenburg, Weitra nebo Grafenegg jsou příklady rozmanitého a pestrého kulturního života. © Waldviertel Tourismus/  Studio Kerschbaum

Požitek zaujímá ve Waldviertelu výjimečné postavení. Brambory, kapr, sýr a chleba z regionu jsou opěvované hvězdy v TOP kuchyních. Stejně jako pálenky, vína z oblasti Kamptal nebo známá piva ze Schremsu a Zwettlu.


Weinviertel

i studené lahůdky z místních zdrojů), při jízdě na kole nebo na pěších túrách napříč vinicemi, na tradičních vinařských slavnostech a samozřejmě také v některé z 1 000 sklepních uliček, jež se svými sklepy a lisovnami představují symbol Weinviertelu a skutečnou jedinečnost.

Více k tématu:

kk www.weinviertel.at/cs

© Weinviertel Tourismus/Robert Herbst

V regionu severně od Vídně tikají hodiny trochu jinak. Důvodem je, že požitek a blahodárná pohoda se tady snoubí v jeden celek. A pocítíte to okamžitě, neboť ve zvlněné krajině Weinviertelu se odehrává vše v atmosféře o stopu volnější. Název regionu není náhodný, protože dominantou Weinviertelu neboli „Vinné čtvrti“ je právě víno. V největší vinařské oblasti Rakouska odvádí svou práci na 1 600 vinařů. Není tedy divu, že víno zde potkáte na každém kroku. Třeba v útulném „Heuriger“ (vinný lokál nabízející k vínu

St. Pölten

C H A R A K T E R W E I N V I E R T E L U U T V Á Ř E J Í S K L E P N Í U L I Č K Y A L I S O V N Y.


5  TIPŮ Víno, kam až oko dohlédne

Gurmánský zážitek pod širým nebem

3

© Weinviertel Tourismus/Petr Blaha

1

I přes rozmanitost odrůd je a zůstává v hlavní roli vinařského Weinviertelu Veltlínské zelené. S typickými znaky danými svou rodnou půdou je známé také jako Weinviertel dac a Weinviertel dac Reserve.

Na kole kopcovitou krajinou ©  Astrid Bartl

2

Weinviertel platí jako zásobárna obilí a zeleniny celého kraje. Produkty z nich chutnají po lásce, která v nich vyklíčila. Především, když kuchaři a vinaři hýčkají své hosty při „Stolování v regionu Weinviertel“. A sice tam, kde chutná nejlépe: přímo v přírodě.

Tajemství sklepní uličky 4

Prohlídka sklepní uličky s průvodcem poskytne náhled do historického kulturního dědictví. Dříve sloužily sklepní uličky jako místo pro výrobu a skladování vína, dnes se o ně pečuje s láskou a stávají se místem děje družných sklepních slavností.

Weinviertel přímo vyzývá k tomu, vzít si kolo a prozkoumat region po místních vinařských stezkách. Vícedenní cyklotúry, například po cyklostezce Kamp-ThayaMarch-Radroute nebo po Iron Curtain Trail nadchnou hobby sportovce a cyklisty požitkáře.

5

Weinviertel kdysi

Líbila by se cesta časem? Výlet do muzea vesnice Museumsdorf Niedersulz, největšího skanzenu Dolního Rakouska, ukáže, jak vypadal běžný den ve weinviertelské vesnici před 200 lety.


Mostviertel

ohromující kopce, soutěsky a burácející vodní toky. Oblast kolem vrcholů Ötscher, Hochkar a Dürrenstein je oblíbená u sportovců a milovníků přírody v každém ročním období.

Více k tématu:

kk www.mostviertel.at/en

© Mostviertel Tourismus / Christian Majcen

Mezi řekou Dunaj a alpským obloukem se rozprostírá rozmanitý region Mostviertel se svými přátelskými a otevřenými obyvateli. Sever se prezentuje mírně kopcovitou a úrodnou krajinou. Více než 300 000 hrušní tady lemuje Moststraße a vytváří přírodní skvost, který na jaře zaplaví krajinu bíle kvetoucím mořem. V Mostviertelu můžete skvěle jezdit na kole, podnikat pěší túry a vychutnávat si zklidnění. Na jihu je to více dobrodružné, horské a hornatější, krajinu charakterizují

St. Pölten

KRAJINA MOSTVIERTELU ZAHRAJE JAKOUKOLIV SCÉNU.


5  TIPŮ

4

Kulturní výlet do města Museum Niederoesterreich © Klaus Engelmayer

Výzkum rodokmenu

1

Divočina Wildnisgebiet Dürrenstein je největším pralesem střední Evropy a je zapsána na seznamu UNESCO jako „Staré bukové lesy“.

Hledání pokladů země 2

Nezkrotná příroda

© Andreas Jakwerth

3

Soutěsce Ötschergräben v přírodním parku Ötscher-Tormäuer se s oblibou říká „rakouský Grand Canyon“. Nejenže tady najdete nádherné turistické trasy, ale s Mariazellerbahn se můžete na 85 kilometrech svézt po nejdelší úzkokolejné dráze Rakouska.

5

Pohodová cyklistika kolem řek

Různé tváře Mostviertelu lze skvěle poznávat také při cykloturistice. Ideální je k tomuto účelu Ybbstalská cyklostezka, která vede na 55 kilometrech po trase bývalé železnice v naprosto rovinatém terénu, mimo dopravu a stále v těsné blízkosti řeky. Rovněž 111 km dlouhá Traisentalská cyklostezka předvádí krajinářské umění regionu. © schwarz-koenig.at

V oblasti kulinářství nabízí Mostviertel spoustu pokladů země. Moststraße (Moštová cesta) je nejhustější hrušňovou oblastí střední Evropy a vyznačuje se exkluzivním hruškovým alkoholickým moštem a pálenkami. V údolí Pielachtal se sklízí šťavnaté a zdravé dřínky sladkokyselé chuti a v oblasti Traisental lisují vinaři skvělá vína.

Zemské hlavní město je významným hospodářským, vědeckým, správním a kulturním centrem, v kterém se v harmonické symbióze snoubí styly baroka, secese a moderny. Zemské divadlo (Landestheater), kulturní centrum Festspielhaus a Muzeum Dolního Rakouska jsou jen některé z mnoha cílů, které stojí za vidění.


Dunaj

Dolní Rakousko

měnitelná a jedinečná kulturní krajina v památce UNESCO ve Wachau. O skutečné okamžiky štěstí se postarají vína světového věhlasu a hustá síť výtečných restaurací, pohostinství a vinných šenků. Největší dojem ale na vás region udělá, když se na průzkum jeho předností vydáte na lodní palubě.

Více k tématu:

kk www.donau.com/cs/dunaj-dolnirakousko

© Donau Niederösterreich/Steve Haider

V délce celkem 286 km protéká Dunaj územím Dolního Rakouska – z hlediska krajiny se jedná o nejkrásnější, kulturně nejbohatší a kulinářsky nejvydatnější kilometry tohoto velkého toku, jenž na svých březích odhaluje region v celé jeho nádheře se stavbami z římského období, s bájnými hrady, se známými kláštery a působivými zámky. Také příroda se tu předvádí v ohromující rozmanitosti – jako původní divoká krajina v národním parku Dunajské luhy (Donau-Auen) anebo jako neza-

St. Pölten

DUNAJ JE ŽIVOTNÍ TEPNOU DOLNÍHO RAKOUSKA.


5  TIPŮ Zelená znamená naději 3

Všude samá meruňka

© Rita Newman

1

Tulln an der Donau zaujímá přední postavení v Rakousku jako město zahrad. Kromě mnoha velkých zahradnictví je zajímavé si prohlédnout GARTEN TULLN, první přehlídku ekologických ukázkových zahrad Evropy.

Pro mnoho lidí je Wachau nejkrásnějším úsekem Dunaje. Na Stezce světového dědictví (Welterbesteig), jedné z nejvíce požitkářských turistických tras Rakouska, se o tom můžete přesvědčit sami. Především v prosluněných terasovitých vinohradech, při rozkvětu meruněk a samozřejmě také v době jejich zralosti.

Šlechta zavazuje

Schloss Hof © Michael Liebert

2

Krems an der Donau nesmí zůstat opomenut jako univerzitní město, jež se rozvinulo v kulturní centrum. Kromě Haly umění „Kunsthalle“ a Muzea karikatury „Karikaturmuseum“ vzniklo se Zemskou galerií „Landesgalerie“ (otevření květen 2019) nové dynamické výstavní místo pro rakouskou uměleckou tvorbu.

5

Zámky Hof, Orth a Niederweiden jsou zrovna tak okouzlující a ohromující jako vznosné zámky v oblasti Marchfeld, které byste určitě měli poctít svou návštěvou.

Ryzí kultura Kunstmeile Krems © LOXPIX

4

Na kole od požitku k požitku

Celý region lze doslovně ochutnat také na Dunajské cyklostezce, na níž se nacházejí četná občerstvení, odpočívky a gurmánská zastavení – není divu, že patří k nejoblíbenějším cyklotrasám Evropy.


Vídeňský les

a minerální vodě! Velmi specificky se ve Vídeňském lese prezentuje také víno: v okolí Klosterneuburgu a v oblasti Thermenregion se skvěle daří tradičním odrůdám bílých a červených vín a najdete tu spoustu vinných šenků, tzv. Heurigen! Je to skutečný gurmánský zážitek, především když během vinařského jara láká spousta akcí anebo když vinařský podzim nabídne „nejdelší šenk světa“, kterému se říká Genussmeile.

Více k tématu:

kk www.wienerwald.info/en

© Andreas Hofer

Kolem Vídně se rozprostírá skutečná idyla v podobě krajiny plné lesů, vodních prvků a vína: Vídeňský les. Lesnatý region, v němž 52 procent plochy zaujímají smíšené lesy, je skutečným rájem pro trávení volného času. 6 000 km turistických cest a více než 1 000 km MTB tras se proplétají místní krajinou. Samozřejmě i jiným způsobem můžete v této části země dopřát odpočinek svému tělu i duši. Protože kromě velkolepé přírody je velkým lákadlem také voda a víno. Tradiční lázně tohoto termálního regionu čerpají svou vodu z hlubokých pramenů, koupete se tedy v léčivé

St. Pölten

OPTICKÝ ZÁŽITEK: PROBOUZENÍ JARA VE VÍDEŇSKÉM LESE.


5  TIPŮ 4

Les Vídeňanů

Od roku 2005 patří Vídeňský les se svými 105 000 hektary plochy do sítě biosférických rezervací UNESCO a funguje současně jako rekreační oblast pro obyvatele velkoměsta, pro něž je Vídeňský les především rájem cyklistiky, bikování a turistiky.

2

Místní odrůdy révy vinné Rotgipfler a Zierfandler jsou jen dva z důvodů, proč chodí domácí a hosté do zdejších „Heurigen“. Nesmíme zapomenout ani na lahodné občerstvení v těchto vinných šencích. © schwarz-koenig.at

1

Výtečné víno

Koupel v Badenu

© Lois Lammerhuber – Aida Muluneh/  Festival La Gacilly-Baden Photo 2018

Baden bei Wien je nejenom lázeňským městem s tradicí a šarmem, ale také městem umění: s festivalem „Festival La Gacilly Baden Photo“ se tady odehrává největší open-air festival fotografie v Evropě.

Příběhy z Vídeňského lesa 5

Marcipán, který roste na stromech

3

Znáte jeřáb břek? Plody těchto vysokých stromů mají červeno-hnědou barvu a skvělé marcipánové aroma. Vyrábějí se z nich pálenky, likéry a marmelády. Pravý produkt „slow food“!

Schlosspark Laxenburg © Michael Liebert

Region se může pyšnit velkým kulturním a imperiálním dědictvím, což potvrdí i návštěva klášterů Heiligenkreuz, Klosterneuburg nebo zámeckého parku Laxenburg. Využijte také velkou kulturní nabídku. Najdete tady vše, od opery až po moderní umění.


Vídeňské Alpy

Welt. Terén pak dále stoupá přes horské pastviny vrcholu Wechsel až k nádražní krajině Semmeringu, v rozlehlém pohoří Rax dosahuje jeden ze svých charakteristických vrcholů, pokračuje přes výrazný Schneeberg a přes táhlou náhorní plošinu masívu Hohe Wand klesá zpátky dolů. Všemi těmito úseky krajiny prochází „Stezka vídeňským alpským obloukem“ dlouhá přibližně 300 kilometrů.

Více k tématu:

kk www.wieneralpen.at/cs

© Michael Liebert

Jestli letní pobyt nebo zimní dovolená, Vídeňské Alpy vzdálené jen hodinu jízdy autem na jih od Vídně mají staletou tradici jako dovolenkový region a jsou snadno, bez komplikací a rychle přístupné směrem z Vídně. Po výstavbě železnice Semmeringbahn, která mimochodem patří k světovému kulturnímu dědictví UNESCO, se horská kulisa kolem vrcholů Semmering, Rax a Schneeberg stala oblíbeným cílem pro trávení dovolené. Na východě se z rovinaté krajiny města Wiener Neustadt zvedají pozvolné kopce pohoří Buklige

St. Pölten

DOVOLENÁ VE VÍDEŇSKÝCH ALPÁCH SE VŽDY VYPLATÍ.


5  TIPŮ Jde se nahoru – a sice velmi jednoduše 3

1

Výhledy na panorama

© Michael Liebert

Pěší túry kolem železnice Semmeringbahn zapsané na seznamu UNESCO a po „Stezce vídeňským alpským obloukem“ přinesou povznášející výhledy a hluboké dojmy.

Hory leží nejen blízko, ale jsou i snadno dostupné. Třeba s ozubenou dráhou Schneebergbahn vedoucí k nejvýše položenému nádraží Rakouska v nadmořské výšce 1 800 m, s historickou kabinovou lanovkou Rax anebo po placené cestě směřující do přírodního parku Hohe Wand.

Poznávací túra pro mlsný jazýček

4

Seznámení se s městem

© Rita Newman

2

Region se vyznačuje vysokou hustotou restauračních zařízení s regionálními specialitami přímo od výrobců. Tyto podniky jsou označené zeleným štítem Wirtshauskultur.

© Wiener Alpen/Franz Zwickl

Ve Wiener Neustadt se koná Zemská výstava 2019. Ale i z jiných důvodů stojí toto město vždy za návštěvu. Už jen kvůli samotnému historickému centru s impozantním chrámem a hradem Wiener Neustadt.

5

Příjemné šlapání

Cyklotrasy ve Vídeňských Alpách jsou něco pro skutečné znalce. Především romantická cyklostezka Piestingtalradweg a úsek trasy Euro Velo 9 od Wiener Neustadt do oblasti Wechselland naladí na poznávání regionu. Výborně propracovaná železniční síť podél cyklostezek navíc umožňuje komfortní příjezd.


Dolní Rakousko na

první pohled

4

2 1

6

3

5


1,6 mil.

54 000

obyvatel má Dolní Rakousko.

obyvatel žije v hlavním městě St. Pölten.  1

286 km Dunaje protéká Dolním Rakouskem. Dunaj je nejdelší řekou země.  2

2 076 m

je nadmořská výška hory Schneeberg, která je tímto nejvyšší horou země.   3

UNESCO 3 památky Wachau 4 , železnice Semmeringeisenbahn 5 , Wildnisgebiet Dürrenstein / Světové dědictví Staré bukové lesy 6

Rozloha:

19 179 km²

Což odpovídá téměř čtvrtině Rakouska.

49 % zemědělská plocha

Z toho zaujímá

40 % 3 % zahrady lesy

2 %

vinohrady


Světově známé

osobnosti z Dolního Rakouska Velcí státníci Marcus Aurelius, římský císař, kolem roku 171 vedl válečné tažení z Carnunta kvůli zajištění dunajské hranice. Leopold III., „Svatý Leopold“, 1073 – 1136, zemský patron Rakouska a zakladatel klášterů Klosterneuburg a Heiligenkreuz.

Významní umělci Expresionisté Oskar Kokoschka, nar. 1886 v Pöchlarnu, a Egon Schiele, nar. 1890 v Tullnu, jsou Dolnorakušané. Stejně i Max Reinhardt, který se narodil v roce 1873 v Badenu a založil moderní evropské „režisérské“ divadlo. Kromě toho velcí učenci jako Sigmund Freud, Arthur Schnitzler a Franz Werfel jezdili dlouhá léta na svá letní sídla do oblasti Semmering-Rax.


Slavní hudebníci

Joseph Haydn se narodil v roce 1732 v Rohrau. Ludwig van Beethoven strávil 15 letních období v Badenu a složil tady svou 9. symfonii, jejímž hlavním tématem dnes je Evropská hymna. Falco (1957–1998), první skutečná popová hvězda Rakouska, v městečku Gars am Kamp ve Waldviertelu měl Falco své útočiště, kam rád a často jezdíval.

Odvážní průkopníci Bertha von Suttner, spisovatelka a pacifistka, které byla v roce 1905 udělena Nobelova cena za mír, žila na zámku Harmannsdorf ve Waldviertelu. Matthias Zdarsky, zakladatel alpské lyžařské techniky, uspořádal v roce 1905 v lyžařské oblasti Lilienfeld Muckenkogel první závod ve slalomu v historii lyžování.

Více k tématu:

kk www.dolni-rakousko.info

Impressum / Vlastník médií a vydavatel: Niederösterreich-Werbung GmbH, 3100 St. Pölten, Niederösterreich-Ring 2, Haus C, Tel. +43 (0) 2742 / 9000-19800. Z důvodu lepší čitelnosti neuplatňujeme v našich textech genderovou korektnost. Neznamená to ale žádnou diskriminaci pohlaví, obsahy našich textů oslovují stejnou mírou ženy i muže. Děkujeme za pochopení. I přes pečlivé zpracování bez záruky. Zdroje: Statistisches Handbuch Niederösterreich (Statistická příručka Dolního Rakouska), Statistik Austria, Agrární komora Dolního Rakouska, ÖWM. Stav: únor 2019. Úprava: We Make GmbH, www.wemake.at; Niederösterreich-Werbung GmbH. Kartografie: ARGE Kartografie, Ochsenburg. Překlad: Mgr. Martina Komendová.


Rozmanitost,

která neustále překvapuje

29 500

70 15

let je stáří Willendorfské venuše, nejznámější plastiky světa.

hradů, zámků a zřícenin je otevřeno pro návštěvníky.

klášterů utváří po staletí charakter země, jako světově známý klášter Melk.

1 700

míst k sezení a 300 míst na trávníku má open-air scéna Wolkenturm v Grafeneggu, kde Grafenegg Festival nabízí tu nejvyšší hudební kvalitu.

7 200

20

míst propůjčí v létě Divadelnímu festivalu Dolního Rakouska svá jeviště.

stříbřitě šedých zinkových šindelů bylo zpracováno na fasádě nové Zemské galerie Dolního Rakouska v Kremsu.


2

22

národní parky Donau-Auen a Thayatal

125

ukázkových zahrad od zámeckých a klášterních s nádechem historie až po rozlehlé anglické parky.

10

přírodních parků ve všech regionech.

9

21

horských zážitkových středisek pro letní a zimní sporty.

lázeňských míst s výskytem přírodních léčivých zdrojů, jako síra nebo oxid uhličitý.

49

TOP cyklotras v délce

1 700 km

TOP výletních cílů s více než 30 000 návštěvníky ročně.

Více k tématu:

kk www.dolni-rakousko.info


Taaaak dobré!

Kde nejenže zraje nejlepší víno. Takto hodnotí gurmáni dolnorakouské hostince a restaurace:

99

144

kuchařských čepic od Gault Millau

hvězdiček od Á la Carte

312

vidliček od Falstaff

220

"Wirtshauskultur" Pohostinství s regionální a sezónní nabídkou jsou srdcem gurmánské kultury a jsou označené zeleným štítem.

Dolní Rakousko je také největší zemědělskou oblastí Rakouska. Dolní Rakousko se podílí na celkové sklizni Rakouska tímto objemem: 84 % brambor

62 % pšenice

77 % vína

56 % zeleniny

76 % peckovitého ovoce

50 % luštěnin a olejnin

5 002

podniků ekologického zemědělství se nachází v Dolním Rakousku. To je s odstupem největší množství ve srovnání spolkových zemí.


28 145 ha plochy vinic

8

Veltlínské zelené je nejdůležitější odrůdou bílých vín, ale rostou tady také odrůdy Ryzlink rýnský, Zierfandler, Rotgipfler, Veltlínské červené, Zweigeltrebe, Frankovka, Svatovavřinecké, Pinot Noir.

vinařských oblastí

3 456 vinařských podniků

„Heuriger“ nebo „Buschenschank“ – naše vinné lokály – nabízejí výlučně vlastní vína a servírují k nim také tradiční regionální studené pochoutky.

1 100

830 km

vinařské cesty vedou k nejkrásnějším místům v kraji vína.

sklepních uliček je jedinečné vinařské kulturní dědictví, které lze v tomto rozsahu najít téměř jen v Dolním Rakousku.

Kulinářská klenotnice

7 000 & 1 700 tun meruněk

tun máku

představuje roční sklizeň. Dolní Rakousko má celkem 26 požitkářských regionů.

Více k tématu:

kk www.dolni-rakousko.info


Naše cestovní mapa umožňuje nahlédnout do široké rozmanitosti Dolního Rakouska. Ať se jedná o krajinu, historii, kulturu nebo kulinářství – největší rakouská spolková země je se svými šesti turistickými destinacemi vždy zárukou velkého údivu a obdivu a nezapomenutelných zážitků.

Dunaj

Dolní Rakousko

Máte ještě otázky? Informace o Dolním Rakousku a objednání prospektů: Tel +43 (0) 2742 / 9000-9000 info@noe.co.at

Naše kanály www.dolni-rakousko.info veranstaltungen.niederoesterreich.at Dolnorakouská aplikace ke stažení ve vašem App Store Sledujte nás:

www.facebook.com/DolniRakousko www.instagram.com/visitniederoesterreich

S přátelskou podporou

Vídeň St. Pölten


Sitbořice Tanárka Násedlovice Žabčice Křepice 152 Dobronice Loděnice Zverkovice Krncice Rozkos Trebelovice Nikolčice Vélke Němčice 391 Krumviř Racvovice Petrovice Novy Kubsice Hostim Cízkrajov Klobouky Stríbrec Medlice Mnísek Beharovice St. Hobzí Mladonovice (479) Nové Syrovice Mistřín Vojírov Cvrcovice Diváky Bohutice Predni kout p. Landstejnem Sumice Pálovice Brilice Lišov Bližkovice Kojatice Murkuvky Olbramovice Kadov Pohořelice Šardice Trstenice Jeviˇsovice Podlesí Slavíkovice Slavonice Milotice Mirochov Uhercice Visové Panenská Novosyrovicky les 409 (361) Třeboň Grametten Terezin Menhartice Stankovskay Brumovice Rodsedek Slavetin Desov (518) Kurdejov Boleradice Vranovice Hovorany Boskovstejn Kdousov Lutová rybnik Haugschlag Pribice Náklo Branisovice Hirschenschlag Starovice Horní Suchá hora Čejč Svet Rudolfov Scalice Mikulovice Pavlice 264 St. Bojanovice Opatovicky Nové Sady Police Illmanns Fratres 572 51 Visicko Libin (324) Hustopece Kostalkov Hospodar Backovice rybnik Hörmanns Pisecné Nová Ves Zálesi Suchohrdly Hostěradice Reingers (193) Kobylí bei Litschau Miroslav Vranovská 266 Rappolz Nemcicky Majdalena Domanín Poudrany Chlum Vlasatice u Miroslavi Popice Desná Dubňany Vranovska Reingers Ves (271) Waldkirchen Ivari Vyrovice Vrbice Herrensee u Trebone Branná Vysocany 38 a. d. Thaya prehr. nadr. 420 Neuriegers Troskotovice Starovicky 5 Leopoldsdf. Kravsko Schlag Čejkovice Kasenec Hohenau Štitary D Jirice Rancírov Litschau Bořetice Hamr Mutěnice Mladosovice yje Plavec Korolupy Prosimerice Strachotín 421 Pasohlávky u Miroslavi Pastvisko Kautzen Olbramkostel (475) GroßSchönau (531) Sumná Wetzles Uhercice Stosikovice Hrachoviste Thay bei Litschau Dobersberg Radischen z Nové r Lančov Ledenice Zimarky d 24 á na Louce Stary Poddvorov 228 N Weißenbach Podhardi a . Mly Kojakovice Vratenín Únanov Dolní Litobratřice Rohatec Iron Curtain Trail 53 Eisgarn od nad Dyji Jazovice ny Mackovice Zajeci 262 Weikertschlag Vestonice V Cep Ruders Deblinek Vranov nad Dyji Kramolín Münichreith Eggern a. d. Thaya Pavlov nad Dyjí Brod Dol. Bojanovice Hodonin Primetice Klikov Lechovice Lipnice Břežany Rabesreith Borovany Stary 356 Milíkovice Peigarten Gastern 415 Suchdol Kamenny Ujezd Karlstein Gopprechts Wielings Novy Großau Jílovice Pethín Stražkovice Suchohrdly Velké Drnholec nad Luznici Tust Rakvice Eberweis Pethín Göpfritzschlag Borotice Milovice Pritluky Znojmo Josefov Lužice D2 Drosendorf Kl. Bílovice Bezkov Lukov Thayarunde Heinrichsreith Safov Thaures Dolní Dunajovice (423) Frühwärts Modsiedl Zwettl Šalmanovice Bor Podmolí Novosedly Felling Altmanns (291) Nd.-edlitz Schlader Klentnice Rapsach Podivin Prušanky 52 36 Zabernreith Moravsky Žižkov Komařice Brand Bulhary Speisendorf Raabs/Thaya Kl. Göpfritz Nationalpark (174) Wolfsbach Riegersburg Hardegg Oblekovice Dyje Holi 55 Hodonice Řimov 30 Heidenreichstein 414 Božice Hrusovany (309) Pfaffenschlag Mikulčice Březi Ladná Dvory Thaya Puch Schlagles Pommersdf. n. Jev. Tasovice Thayatal/Podyjí Eibenstein Zissersdorf Mor. Nová Ves Altnad Luznici 30 Mikulov Aalfang Seyfrieds 5 Langau Konice u Znojma Lednice Str Großgerharts Neu- Nagelberg 30 Zettlitz (363) Valtrovice 397 Hrušky o pn Heufurth Amaliendf. s Kottaun Mostbach Nagelberg Predigtstuhl (172) ˇisečiná Trhové Sviny Tynec Langegg i Olesnice Strachotice 38 c Kopčany Šanov Havraníky e Alt-Prerau Hranice Velešin Zettenreith Waidhofen/Thaya Fronsburg Pleißing Nová Ves 2 Haslau Hrabetice 718 Weinern Aigen Niederfladnitz Oberhöflein Šatov nad Luznici va Steinbach Charvátska 408 Vrbovec Bynov a R r e Hlohovec Chvalovice b Schweinburg Nová Ves laus Mitterretzbach Hrádek Dyjákovice Thumeritz Breitensee Mo -Exp 5 Dietmanns Jaudling Pottenhofen Ottenthal Geras Dyjakovicky Tvrdonice Schrems r Zofina Hut 590 Drasenhofen Breclav Japons Weitersfeld Drösiedl Krumlov Gr.-Siegharts Wildendürnbach Iron Curtain Trail Heinreichs Kainraths Postorná (Lundenburg) Nakolice Kamp-ThayaUnterretzbach Kl. Nové Hrady Kostice Goggitsch 40 2 Steinebrunn Valtice (534) Starrein March-Radroute Hevlin Trabenreith Ceské Gmünd Hoheneich Jaroslavice Ludweis Petrova Ves Kurzschwarza Guttenbrunn Schweinbarth Untermixnitz Kleinhöflein Freeport Harth (485) Blumau Velenice Retz Windigsteig 4 Weinpolz Kirchberg A5 in Bau Vitis Lanžhot Pürbach Pyhrabruck (195) KleinSchrattenberg Kirchstetten an der Wild Horní Stropnice Falkenstein Irnfritz-Bhf. an der Wild Höhenberg Obermarkersdorf Raisdorf haugsdorf Kl.-riedenthal Gr.-rupprechts Poysbrunn Nondorf Gbely Schwarzenau Hötzelsdorf Sallapulka Breitenfeld Pernhfn. Laa/Thaya Neudorf 35 Kamp-Thaya- Seefeld Wielands Heinrichs bei Weitra Wulzeshofen T Katzelsdorf Albrechts 2 Reintal bei Staatz Ragelsdorf Theras h March-Radroute aya 41 Hirschbach 425 Irnfritz Barba Dietmannsdf Kadolz Pernegg Steinplatte Zlabern Brodské Scheideldf. Fromberg Bernhardsthal Schrattenthal Pillersdorf 45 7 46 Jetzelsdorf Dobrá Voda Alberndf. Göpfritz an der Wild Galgenberg Zwingendorf 588 Eichberg Dietmanns Mandlstein 874 Walkenstein Kirchberg Wolfenstein u Waldenstein a Hanfthal k Gr.l an der Wild u d Herrnbaumgarten P am Walde 305 l Pulkau Altruppersdorf Kottingneusiedl Thaua Benešov n. Černou Hojná Voda Altweitra Kaplice Zellerndorf Watzelsdf. 45 Haugsdorf Hadres Obritz W i Grub Sigmunds49 Echsenbach haselbach Föllim 6 Ungerndorf Groß Neusiedl Rohrendorf D i e Vyscká Moorbad Harbach Mödring Rodingersdorf herberg 45 Čáry Pernersdorf Staatz 47 Dietmannsdorf Weißenalbern 1030 Missingdf. Brunn St. Bernhard Mailberg Hagendf. 219 Allentsteig Limbach Kúty 500 EuroVelo 9 Weitra Unterstinkenbrunn Lauterbach 303 Poysdorf a. d. Wild Čeřín 32 Buchberg 30 Šaštin-Strá (550) Wultendorf Wultschau (225) Gr.-wolfgers 2 Frauenhofen Breiteneich Roggendf. Kl.-hadersdf. Großharras Platt 119 Ob.417 St. Marein Großkrut Kl.-Meiseldorf Kattau Rabensburg Fallbach Sallingstadt a Großglobnitz Loosdorf v Rožmitál Röschitz Nebelstein a (311) -schoderlee Walterskchn. j Spital Altlichtenwarth Sandberg Großburgstall My Stronsdorf Kuklov Truppenübungsplatz Wetzelsdorf Greillenstein Bórský M Guntersdorf Wörnharts Schweiggers 339 Gaubitsch Roseldorf 1017 St. Martin Rychnov nad Malši Althöflein Unt.36 Ober-. Horn Maria Dreieichen Hausbrunn Patzmannsdorf Eggenburg Stoitzendf. Thayaquelle Immendorf Röhrenbach St. Wolfgang Sekule stinkenbrunn A l l e n t s t e i g Hagenberg 2 Großnondorf Erdberg Hörersdorf Ginzersdorf 38 Hauskirchen Großhaslau Harmanschlag Hohenau Mold Großschönau Kühnring Dolni Dvořište Kammersdorf Eichenbrunn Maria Grund Neupölla Ob.Gnadendorf an der March Rožmberk Rannersdorf/Z. 48 Bärenstein s1003 Johannesberg Buchberg Fuglau Altenburg Borský Svätý Jur Grafenberg Siebenhirten Mt.4 Mörtersdorf Wartberg Brausdf. Rieggers strahlbach nad Vltavou Zwentendorf itz Wullersdf. Roggendorf Nappersdorf 839 Ebersdorf/Z. 611 Röhrabrunn Goggendorf Zogelsdf. Dobermannsdf. Mor. Gerotten Lain Altpölla Straning Gradnitz Ka m p Etzmannsdforf Rosenburg Jagenbach Neusiedl Olgersdorf -grabern Haslach Joachimstal Bullendorf Reinprechtspölla BurgSvaty Ján Kl.-sierndorf Bad a Prinzendorf am Kamp Eibesthal Watzmanns Sitzmanns Pyhra Ob.Wegscheid am Kamp Hetzmannsdf. Nd.-strahlbach Teichhäuser Wullowitz Zay an der Zaya an der Zaya Palterndorf Großpertholz Franzen ttl Asparn/Zaya Wilfersdorf Michelstetten schleinitz Gars am Kamp 590 Enzersdorf Kleinkadolz Schöngrabern Zwettl e Limberg Aspersdorf Nonndorf im Thale Zwettl Stift Sitzendorf g Schletz Idolsberg WindischIron Curtain Trail Buschberg 491 Tischberg Ringelsdorf r 40 Harmannsdorf Matzelsdf. Maustrenk Thunau am Kamp e an der Schmida Wurmbrand Niederabsdf. Baumgarten K a m p s e e n Klement (518) Eggendorf Ut.-dürnb. Nd.B Leopoldschlag 1063 Altenmarkt 41 od Moidrams Krumau St. Leonhard/H. Schloß Rosenau Gösting im Thale schleinz. Buchberg Kamp-ThayaRudmanns Závod 40 Mairspindt Frauendf Markt Mistelbach Oberkirchen Peygartenam Kamp Eichelberg 1054 Eichhorn Tautendorf am Kamp March-Radroute Maissau r Ebendorf Kettlasbrunn 310 an der Schmida Oberfellabrunn Weyerburg Parisdorf e Ottenstein Jahrings Friedersbach Gschwendt 34 Lanzendorf s Drösing Karlstift i Gr. Gerungs Preinreichs Windhaag Hollabrunn Zistersdorf Garmanns (341) 38 Gaindorf Kerschbaumer Rastenfeld 7 Waltersdorf Le Fahndf. Plank bei Freistadt (199) (236) Sonnberg Paasdorf Eggendorf 2 32 Studienka Gaiselberg an der March Merzenstein D2 Dietmanns Langschlag Merkersdorf am Kamp Gettsdf. Sttl 708 Rainbach Niederleis Grafensulz am Walde Wolfsbrunn GroßRavelsbach 537 1112 46 h Großweißenbach Reisinger Höhe Sierndorf 40 Eggersdorf Ladendorf Rastenberg Etzen im Mühlkrs. Inzersdorf HerzogPorrau Sperkental Eisengraben Nd.an der March Vel. Leváre Sprögnitz Stiefern Kiblitz Blumenthal Manhartsberg Pfaffstetten Gr.Viehberg Sandl birbaum Marbach 645 Dietersdorf Meiseldf. Nursch Ernstbrunn Herrnleis EuroVelo 9 Marbach Reichenthal Gr.Gundholz 37 119 am Walde Ziersdorf Atzelsdf. Schrick Zemling Mühlbach/M. im Felde Ob.- -nondorf Jedenspeigen Summerau Jaidhof Bergau Obersulz 126 Liebenau S3 Großmotten Simonsfeld Malé-Leváre Loidesthal W Gföhleramt Nexing Radlbrunn Großgöttfritz Schönberg 35 Kirchbach Steinabrunn Ottendorf Gr. Kamp Grünbach 38 Neubau Hipples Glaubendorf Breitenwaida Maisbirbaum Waldhausen Niedergrünbach Höbersbrunn am Kamp Ebersbunn E Großstelzendorf Griesbach Naglern Gföhl Götzendorfden Großwetzdorf Puch Kreuzstetten Reittern I N Mollands Großmugl Schiltern Pallweis Hohenwarth Pellendf. Rappottenstein Geierschlag -Velm Lichtenau Wiedendorf Neudegg Kamles Niedersulz Erdpreß Göllersdorf 37 Haberg Dürnkrut 4 Wetzleinsdorf Kl.Gajary Roseldorf im Waldviertel St. Oswald Gaweinstal Lachsfeld Streifing S Guttenberg Grafenschlag Kleinwetzdorf Rohožnik Zöbing Elsarn Stettenhof GroßOberrußbach 414 Harras Loiwein 19 Neustift Freistadt bei Freistadt Geitzendorf HohenAllentsgschwendt Waldburg riedenthal B Bogenneusiedl im Straßertale Petrobruck Waidendorf Kostoliste Grainbrunn Spannberg Brunn Großrußbach Ruppersthal Nd.-fellabrunn 855 Großweikersdorf Arbesbach Streitdorf ruppersdorf (560) Ob.E Schenkenfelden am Wald Ober-Meisling Straß/Straßertale Gösing Lengenfeld A5 36 R -parschenbrunn Ob.Pehendorf Amesreith Ut.Großnondorf Großreinprechts Felling Hautzendorf Krem Langenlois Kammern Senning Nieder- Karnabrunn am Wagram Ottenthal Weitersfelden Ebenthal Hirschbach 49 Droß G Purrath Malacky March Ut.- -mallebarn Wolfpassing/H. Bad Pirawarth s Hadersdf. /K. Kleingöttfritz Lugendorf Kreuttal im Mühlkreis 218 Sallingberg hollabrunn (159) Albrechtsberg Ob.Engabrunn Niederrußbach Hetzmannsdorf E Stratzing Ut.-olberndorf Ober- Höbersdf. Kuchyň Grub ettl -stockstall a. d. Gr. Krems Jakubov 220 Fels /Wagram 34 Hatzenbach Altmelon Lasberg Gobelsburg hautzental R Würnitz r Rodl an der March Nöhagen Senftenberg s 6 Langfirling Kronberg Ottenschlag Mt.Tiefenthal Kaltenberg Michelberg Ob.m Armschlag Feuersbrunn Gneixendf. e Lest Großr Schönbach Spielberg Etsdorf /K. Sierndorf im Mühlkreis Els Schleinbach 503 409 K Ut.Purk gänserndorf Stillfried Hippersdorf . Kirchberg Pieberbach Leitzersdorf Wagram/W. Schweinbarth Kefermarkt W 4 SeitzersdorfMatzen 35 Brunn/F. GroßGr /March Rehberg Maigen 723 Reichenau Stetteldorf am Wagram Ulrichskirchen Riedenthal 124 Kl.-wilfersdorf Endlas -pertenschlag Stein Grafenegg Raggendorf Weinzierl Sandl hn Mannersdorf Wolfpassing S3 Rohrendf. am Wagram im Mühlkrs. Egelsee ManhartsKönigsbrunn A KleinWiesen St. Leonhard a Oberrohrbach Ollersdorf b am Walde an der March Haitzendorf Plavecký Štvrok am Wagram brunn Münichsthal bei Freistadt Pettendf. au Unterweißenbach Ottenschlag Kottes Bad Traunstein S5 Hellmonsödt Kollersdorf Wolkersdorf Neumarkt L Stockerau d Stein Jettsdf. l W Záhorská Ves Krems /D. a Gutau Eggendf. /W. Pernek Seebarn Dürnstein Prottes Habruck ag Hausleiten im Mühlkrs. 217 (178) Harmannsdorf 3 s D Absdorf Grafenwörth m A5 Angern am Wagram Spillern Auersthal e r Unterloiben Theiß K Láb Leobendorf Seebarn KleinSchmida Kl. an der March /W. Weißenkirchen Bierbaum Pillichsdorf Königswiesen Altenwörth Bärnkopf Reyersdorf y Rossatz Alberndorf Don am Kleebühel Stetten Dörfles ö e pertholz pe t o Enzersfeld Gr. Eibesbrunn Kirchschlag Elsenreith A22 Mautern PaltThallern Weltkulturerbe in der Riedmark Schönkirchen Utzenlaa Neuaigen 310 Schönau Hollenburg Zaina Oberzögersdorf S1 Weikendorf Wachau 126 Bockfließ 501 Jablonové Roggenreith Ebersdorf im Mühlkreis 1041 GroßUt.- Furth/G. Edlesberg n S5 se 119a Donauradweg Trai Krustetten Wagram Vysoká Altenberg 8a -bergern Königsbrunn Höflein a.d.D. Korneuburg Engersdorf Mühldorf Spitz /D. Weinsberg Zwerndorf Zwentendorf Gänserndorf Ma. Ponsee bei Linz pri Morave Martinsberg Bisamberg Traismauer an der Donau Kl.-Engersdf. Lozorno Ob.Elsarn Unterweitersdorf Greifenstein Trandorf Muckendf. Mönchdorf Hagenberg Nußdorf/T. S1 Mt.berSt. Georgen Erdleiten Langenam J. Gemeinlebarn Gutenbrunn Paudorf im Mühlkreis Zohor Baumgarten Langenlebarn a. d .D. OberErpersdorf schönbichl 125 Zeining ring -arnsdorf Schenkenbrunn Höbenbach Wördern Ma. Gugging Kritzendorf 3 Bisamberg Hagenbrunn Seyring am Walde Helmahof 124 43 an der. March Pierbach bierbaum Braunegg D2 Gallneukirchen Strasshof Meidling Dürnrohr Zeiselmauer uer HofPregarten 960 Schwallenb. Bad Zell Oberweiden 124 Oberndorf/Geb. Asparn 8 Klosterneuburg Langenzersdorf 7 Gerasdorf Wipfing Germeinlebarn Ulrichschlag Maria Inzersdorf St. St. Andrä Engerwitzdorf Wartberg Raxendorf Neusiedl Tulln 14 Frauenhofen Langegg Stammersdorf ob d. Traisen Riedersdorf Trasdorf Tragwein Jauerling v. d. Hagenthale agenthale Sitzenbergob der Aist agdalena Dorfstetten Kamp-ThayaLaimbach Pisching bei Wien Pöggstall -Reidling Ammering 598 Ober- UnterS33 Willendorf Kierling A7 Deu Deutsch-Wagram S8 projektiert March-Radroute Marchegg am Ostrong Königstetten Oberkirchbach kirchbach RustLangenrohr Schweinbach Staasdf. -wölbling StrebersStupava Rechberg 19 Tullnerfeld St. Andrä Pabneukirchen Gr. Aggstein Gansbach Stangles Gr. Peilstein Würnsdorf Tulbing Wei Statzendorf Chorherrn Oberdorf (182) an der Traisen Gutenbrunn Schönfeld Aderklaa t Atzenbrugg en Baumgarten Weidling Markgraf- siebenbrunn Aggsbach Jedlersdf. Katsdorf St. Thomas 494 Allerheiligen Dimbach Obritzberg 213 Tulbingerr Kogel SüßenWeiten Maria Laach neusiedl am Blasenstein 1061 Borinka Traisental-Radweg Langmannersdorf Michelhausen Judenau (266) Untersiebenbrunn 123 Mkt. Aggsbach Dorf im Mühlkreis Herzogenburg Leopoldau Neukirchen Ysper Hermannskogel brunn 542 am Ostrong am Jauerling ahn M Weyersdorf 119 Weißenkirchen 1 Záhorská A Oberndorf Floridsdorf Weinzierl Ossarn 49 Plankenberg Y s p e r t a l Weidlingbach Großrust R an der Perschling Steyregg Raasdorf 33 Bystrica Windhaag Tulbingerkogel C Riederberg Sieghartskirchen Breitensee Ried 3 Kleinhain Würmla bei Perg 216 . Kagran Breitenlee Altenmarkt Münichreith Nußdorf Kapelln Nölling Perschling H Georgen in der Riedmark Schwertberg Bad Kreuzen Ried 384 1 Großhain Glinzendorf i.Y. St. Oswald Karlstetten 3 Luftenberg /D. St. u Ut.Pöbring Fritzelsdf. Groißenbrunn S1 projektiert Waldhausen Lassee Rassing an der Gusen Siegersdorf am Riederberg Mauerbach F Thalheim A7 Asperhofen Neuwaldegg g a Gossam SchönbühelGerolding im Strudengau Donaustadt Devinska -Radlberg Pottenbrunn Grabensee Artstetten g e n /Donau Emmersdorf E Gablitz Münzbach Langenstein Rappoltenkirchen einDo Lamac Aspern Jeutendf. Murstetten Nová Ves Leopoldsdorf /Marchfelde Neidling Traundorf Perg Ob.n Rutzendorf St. Luberegg Leiben n Schloßhof u Eßling Groß ünchen u SarmingL au Schildberg l (171) (250) Kogl e Dúbravka Nikola /D. stein Purkersdorf Melk D b Ebelsberg Struden Haringsee Raipoltenb. Weitenegg i Mauthausen Mauer Breitstetten Hütteldorf Stephansdom Enzersdorf 19 Kamzik Rapoltendf. D Markthof 36 NMaria Taferl KleinAu/Donau St. Pölten-Ratzersdorf N Pielach bei Melk Hafnerbach Waitzendorf Klam Grein 3 A22 projektiert Arbing Naarn Devin n e g Pöchlarn d a Winden Albrechtsbg. 440 VinohradyM u Loimersdorf Engelhartstetten Straudorf Böheimkirchen n Tullnerbachu (239) r im Machland Neulengbach Franzensdorf t Prinzersdorf Asten Karlova Ves Marbach/D. Priel S 123 209 Nöchling Wimpassing Matzleinsdf. Roggendf. Lawies Totzenbach n St. Pantaleon Kopfstetten 49 Ma. Anzbach Rekawinkel Saxen Donauradweg Wittau Baumgartenberg Enns Wie Gerersdorf 1 Neustadtl Loosdorf Krummnuß- Pöchlarn Wagram Schönbrunn Simmering Ennsdf. 123a Ollersbach Stattersdorf Ornding 3 Gr.(381) an der Donau Witzelsdorf an der Donau S1 projektiert baum Schallaburg Mannsdorf Kirchstetten 44 Pressbaum Persenbeug Hainburg a. d. D. Erla A23 Stare Mesto Nivy St. Mühlleiten Mitterkirchen nsfelden Eichgraben Eckartsau an der Donau Säusenstein Fahra St. Florian 3 119 Zelking Hiesberg 558 Anzendf. schollachInning Markersdorf Christophen a. d. Pielach Kollmitzberg a im Machlande Eizendorf 9 Laab Knt. Schwechat Schönau Gottsdorf Stopfenreuth 13 Spratzern Wolfsgraben ZentralErlauf Wolfsthal c h l a n d Furth im Walde Orth /D. A1 Ybbs Sarling an der Donau A1 Harland Ardagger Markt Oberlaa Kasten Bad Deutsch 12 friedhof Ebersdorf 39 Pyhra 480 Hundsheimer B. St. Martin an der Donau 25 Sooß Maria Steinpaz Thaling on Breitenfurtbei Böheimkirchen St. Valentin 1 Petržalka ngsdorf Landfriedstetten Liesing Nationalpark Donau-AuenAltenburg Ardagger-Stift am Ybbsfelde Hürm St. Margarethen/S. 50a Altlengbach St. Georgen (268) Ennsbach a Wallsee 230 Fahrafeld Schwechat Hundsheim Rubring u Unterlaa OberHochstraß 9 215 Wildungsmauer am Steinfelde Niederneukirchen Haslau NeustiftFischamend Rannersdorf -West Berg PetronellA1 -Ost Ost Stephanshart Viehdorf Ochsenburg Ybbstalradweg Kemmelbach Petzenkirchen Hegerberg an der Donau Grafendorf Hainberg Vienna Perchtoldsdorf Innermanzing 9 St. Leonhard Vö d f Vösendorf S1 Hargelsberg Carnuntum Strengberg Edelstal Sindelburg Hofkirchen Wald Kaltenleutgeben am Forst Maria Ellend Regelsbrunn Eisenreich-St.amGeorgen 655 Leopoldsdorf Zwölfaxing International Airport Neumarkt/Ybbs Stössing Brand 20 Bischofstetten . Marien Ybbsfelde Zeillern Kronstorf Scharndorf Ruprechtshofen 1 d h dornach 60 10 Kittsee D2 Ki Ma. Enzersdf. Brunn B Weinburg Wieselburg lb Oed Schönabrunn Gießhübl Ernsthofen Kl.-Neusiedl Maria Lanzendorf Sulz Weinzierl Hofkirchen Perschenegg Klausenrning a. Geb. Blindenmarkt Jarovce Rauchenwarth 309 im Wienerwald az Laaben Enzersdorf i im Traunkreis 211 Heinrichsberg Sie r Prellenkirchen Leopoldsdorf Biedermannsdf. a Ludwigsdorf Arbesthal Höflein an der Fischa Hollern Wilhelmsburg Hinterbrühl Schöpfl Staning 29 Marbach Amstetten -Grünau M Kammerhof Mank Michelbach Rohrau Wr. Achau Himberg Stollberg Kilb Haag A4 Deutsch-Haslau A6 A21 Weichstetten Greinsfurth (281) Leutzmannsdf. Ferschnitz Öhling Kreisbach Schwadorf HofstettenMarkt Grub (346) Mödling Neudorf 893 Sparbach Göttlesbrunn Gerhaus Gallbrunn h Kettenreith TriestingauDorf Sittendf. Ybbs Gföhlberg Mauer 42 Göblasbruck Wienerherberg 29 erg Rametzberg ac Winklarn Dietach an der Enns Radweg 121 11 Pachtfurth Laxenburg Schwarzenbach 50 Pama St. Corona Potzneusiedl Stixneusiedl 15 Kirnberg Wolfsbach AschbachMargarethen an der Gölsen Alland Wolfpassing 885 . Klammhöhe 10 Pernersdf. am Schöpfl Ulmerfeld Velm Gaaden Thermenradweg Zarnsdorf an der Mank Wolfern am Moos Bruck Oberndorf Kaiserkogel EuroVelo 9 Haidershofen Neufurth Euratsfeld Markt 618 Steinakirchen Bernau Rotheau A6 Neudorf f Guntramsdorf an der Leitha Trautmannsdorf Ebergassing an der Melk Dietachdorf Vestenthal Gumpolds11 Mayerling Heiligenkreuz St. Johann Rabenstein/Pielach 716 am Forst 50 Wiesenfeld Rainfeld Rohrbach (157) an der Leitha 17 bei Parndorf an der Gölsen Hausmening Texing (310) Kleinmariazell Siegenfeld kichen Eschenau Gattendorf Krennstetten Münchendorf Weistrach Gramatneusiedl Gerichtsberg 210 Ma. Reisenmarkt OberPurgstall /Erlauf Sattelb. . 122 Deutsch-Jahrndorf n 18 Möllersdorf Sarasdorf e s l Kaumberg T e x i n g t a l /Ybbs Neuhofen ö 212 122 Schwechat gründberg Götzendorf Pfaffstätten St. Veit G 581 Hafnerberg Nöstach Traisen Neu-Reisenberg Warth Moosbrunn 122 Steyr Bruckneudorf 25 Wilfleinsdorf Wang Traiskirchen 16 an der Leitha an der Gölsen Seitenstetten Kematen Hainfeld ing St. Gotthard Tradigist Thenneberg Hoher Lindkogel 716 Bichlberg Kröllendorf Peilstein Parndorf Zurndorf an der Ybbs St. Peter Sommerein Perwarth Behamberg Marktl Neuzeug St. Georgen Pischelsdf. f Gölsental-Radweg Altenmarkt Plankenstein 859 Kaisersteinbruch Trumau Hochbira Kirchberg/Pielach in der Au Schwarzensee 834 an der Leys Reisenberg St. Ulrich Erlau an der Triesting 727 Garsten Le Mannersdorf Biberbach 39 bei Steyr Mitterndorf Tribuswinkel chlern Allhartsberg Baden Randegg Neuhaus ith Lilienfeld Salzerbad Hocheck am Leithagebirge St. Michael Ramsau /Fischa 210 Jois 60 a Sooß Rosenau Gleiß 1037 am Bruckbach Schrambach Damberg 807 Aschach 18 Scheibbs 10 am Sonntagberg Muckenkogel n Loich h a Hohenstein b an der Steyr r Unterwaltersdorf (339) e Kürnberg Fahrafeld Seibersdorf Oberwaltersdorf Bad Vöslau Furth l Reinsberg l Sonntagberg Neustift Weissenbach /Tr. Kleinraming Winden am See St. Georgen Bruckbach Kleinzell Neusiedl ze 1248 an der Triesting Neubruck St. Leonhard Freiland 1195 Tattendorf Nickelsdorf Pottenstein Gainfarn A4 in der Klaus Gresten am See DeutschKieneck am Wald Hof Ebreichsdorf Windhag Frankenfels (131) Triestingtal-Radweg Großau St. Anton Prodersdorf Breitenbrunn 212 am Leithaberge Ob.Eisenstein Reisalpe Böhlerwerk 22 Ertl Lehenrotte Teesdorf Weigelsdf. an der Jessnitz 1106 Annental dambach Weiden am See inbach Gresten Land Berndorf St. Veit /Tr. Kottingbrunn 1185 1399 Günselsdorf er Steyr Dickenau 15 Zell 28 Unterberg 18 Waxeneck Spadenberg A3 Wampersdf. LeithaVeitsau Au Ybbsitz Damberg an der Ybbs Auf dem Hals Laussa Schwarzenbach Gscheid Thal BlumauSchönau /T. 51 prodersdorf . 796 Grillenberg 214 am Leithberge 841 Waidhofen/Ybbs Winterbach an der Pielach Hirtenberg Leobersdorf Purbach 1342 1000 Gols -Neurißhof Pottendorf Wimpassing/L. Loretto 662 (362) am Neusiedlersee Prochenberg Lindabrunn Furthof Ternberg Kienberg Türnitzer Höger Maria Neustift Mönchhof A2 Gstadt Erla Puchenstuben Stotzing Türnitz Muggendorf Siegersdorf Enzesfeld 1066 1125 1372 uf Landegg Haselrast Sollenau Donnerskirchen . H. Mandling Matzendorf 20 28 Gaming Losenstein Hegerberg 121 Eibl Pernitz hbuchberg Trattenbach Maria Seesal Hohenberg T o r m Hernstein sen e 1179 Rohr im Gebirge 778 Spindeleben 1002 Halbturn Markt Ebenfurth Hornstein 50 Piestingtal-Radweg (430) s s Pie 21 957 Oed -Ex 25 ä u 31 Gösing Neufelder See St. Georgen Felixdorf (349) Piesting Ochsattel. Kalte Kuchl 21 1273 Schoberstein t r a Ö t s ch e r l a n d s Podersdorf s Gaflenz t an der Mariazellerbahn e am Leithagebirge n ing 21a Oberland Eggendorf 17 N Ö E i s e r am See 115 820 Bodingbach Gutenstein Neufeld 864 1285 16 Schützen . Großraming Traisental-Radweg Tirolerkogel 753 Grubberg an der Leitha Wöllersdorf Steinabrückl TheresienTrübenbach Waidmannsfeld Waldegg am Gebirge Feichteck Lackenhof Dreistetten Müllendorf feld Tiefental (182) Frauenkirchen Opponitz 60 Zillingdorf 21 1230 21 Rohrer Sattel 1377 Hochsalm Reichraming Reith Miesenbach Annaberg 1114 En Oggau Weißenbach bs Nadelburg Muthmannsdf. Bad Fischau-Brunn (976) b Innerbreitenau 1405 Traisenberg Oslip Wienerbruck 1893 Y Trausdorf Steinbrunn Großhöflein Stollhof Weyer Markt St. Georgen n Lunz am See Lichtenwörth Langau Brunn St. Aegyd a. d. Wulka Ötschergräbe am Reith St. Margarethen Lunzer See Josefsberg Zillingtal 21 Wr. Neustadt a.d.S. Gr. Sulzberg rre am Neuwalde 52 im Burgenland Kastenreith Saurüssel (399) Zicksee ü Erlauf Stausee Schneekogel Gscheid Maiersdorf Winzendorf 1400 D Anzenbach . 552 31 Fadental 20 Obersberg amsau 53 Kogelsbach . O Pöttsching Ulreichsberg Mitterbach/Erlaufsee Rust 1373 Wulkaprodersdorf Neudörfl Ascher i 970 740 s 1457 765 St. Andrä Almkogel Kleinreifling (123) Neusiedl/W. Zweiersdorf Point Weikersdorf/Stfd. Ybbstalradweg am Zicksee Zöbel Puchberg/ Sierning Krensdorf S31 Hirm Schwarzau Gippel Gemeindealpe Klostertaler Gscheid Brunnbach 1513 Hubertussee Kernhof Siegendorf Schneeberg 16 Andau 26 im Gebirge S4 Göstling 1626 71 1305 Grünbach/Schneeberg Willendorf Saubersdorf im Bgld. Losenheim Göller 51 Illmitz Antau 1669 Obersee Bad St. Egyden /Stfd. Tadten Mörbisch Zeller Rain Erlaufsee Bürgeralpe Wasserkopf Hollenstein 1452 an der Ybbs Sigleß 1766 Preintal Katzelsdorf Zagersdorf Schneebergdörfl Sauerbrunn Würflach am See Gerasdorf/Stfd. Stöttera 1442 Dürrenstein gs 1275 an der Ybbs 1125 Strengberg 54 Pöttelsdorf Neuhaus 17 Terz 1015 .Lahnsattel erg Klingenbach Wenten St. Sebastian b Hochkogel Eichbüchl Apetlon 1878 2076 H. Nock s Steinbach Walbersdorf Naßwald Kühberg Draßburg Raglitz 21 Lanzenkirchen Klosterwappen Wiesen ö n i g 25 h 1157 Weltnaturerbe Föhrenau (868) Baumgarten K a Gr. Größtenberg Wallern im Burgenland Mariazell 1963 b 1415 Schneeberg Wildnisgebiet Dürrenstein im Burgenland 1639 Breitenau Schwarzau Halltal G E Stumpfmauer Kl.-promau Mattersburg 27 1724 Peisching e Gr. Zellerhut Fertörákos Bodenwies Sieding /Stfd. Neunkirchen B I CZ Bad Erlach 1770 nt (258) Loipersbach Schattendorf 115 Mooshuben en R G E Brunn/P. Gußwerk Frein (371) Marz Hinternaßwald Lassing al Walpersbach St. Johann/Stfd. Pamhagen 1540 an der Mürz Kaiserbrunn G a h n s Alp r Pitten Lassingbach Rohrbach e (602) Natschbach Guntrams Forchten- b. Mattersburg g Klaus n Hirschwang a. d. Rax Prigglitz Pottschach Ternitz (212) Altenmarkt Seebenstein stein Dürradmer Tonion a R a x Greith Unterlaussa Loipersbach Ágfalva chgarsten stli bei St. Gallen WartmannSchneealpe Salz Palfau i. Bgld. 20 Wimpassing Payerbach LEGENDA G ö 1808 S6 Rax Reichenau/ Klingfurth stetten 1699 r 50 1903 Schlöglmühl Kertváros Weißenbach St. Valentin t 2007 Edlach Rosenau Altenberg an der Enns Küb Niederalpl Gleißenfeld a r i Wegscheid A1 am Hengstpaß Dálnice/rychlostní silnice an der Rax an der Rax Bromberg 25 Hengstpaß t Stuppach Grafenbach HochKrampen Hochstadl S 1223 Preiner Gscheid r Edlbach 985 . Scheiblingkirchen Balf Zelle St. Gallen Gloggnitz Öd .1070 ä wolkersdorf Osli Krippau Breitenstein 1 Penk Kirchau Enzenreith Státní silnice Neuberg Brennbergbánya en Prein Fertöboz Kópháza Raxen Niederalpl Sarród Sieggraben e n b A9 Mürzsteg 23 Schottwien an der Mürz K r 1919 Hochtürnach Weichselboden Thernberg an der Rax Warth Gr. Maiereck Hidegseg kersee u Krautgraben rger Gebirge Aschbach Hlavní silnice Gams Haßbach Weltkulturerbe Oberlaussa Hegykö Salza PetersbaumSpital am Pyhrn Raach Schwarzenbach Veitsch bei Hieflau Fertöd Wildalpen 1764 Kapellenn Semmeringeisenbahn Semmering Agyagosszergény S31 Kalkgruben 1 770 Gollrad Großreifling t Schlag garten am Hochgebirge i Ostatní silnice Sulzbach r Fertöhomok Gr. Pyhrgas Oberau . a 1981 Ma. Schutz 24 Semmering S i t Nagyzenk Ritzing S Tschurndorf Grimmenstein Kirchberg Mooslandl Otterthal železniční trasa 2244 Hlavní 1523 Kaltenberg Wiesmath 1340 306 Vitnyéd Haller Ma Hinterwildalpen Spital Neckenmarkt Pereszteg Kirchenlandl zer Seebergsattel am Wechsel Hochegg 117 Sonnwendstein Kobersdorf am Semmering Geretschlag Kapuvár Roßkogel Lainbach Aflen 1253 Lackenbach Lackendorf Steinhaus Hirschenkogel Edlach Deutschkreutz Bosruck Vodní tok u Rauschkogel Pinnye Feistritz Kalch 62 am Semmering Fertöszentmiklós (192) 1479 Edlitz Lichtenegg Seewiesen Trattenbach npaß am Wechsel Tamischbachturm Babót 2277 Státní hranice 1992 Hollenthon Ebergöc (974) Buchauer Sttl. Weppersdf. Ebenstein 1720 A2 Gr. Buchstein 2035 945 Ut.-frauenhaid Horitschon St. Corona Stickelberg Nagylósz 861 Brandstein 2123 s přechodem Molz Lindgraben Hieflau 2224 Mürzzuschlag Thermenradweg am Wechsel Röjtökmuzsaj 2003 Gstatterboden (503) Pfaffensattel (669) Pretalsattel Hönigsberg EuroVelo 9 Hall 20 Markt Hövej Raiding Windgrube . Weng ArdningMoštová Ransdorf Zirnitz cesta Veitsch 1372 Feistritzsattel KleinStübming 1071 z S6 St. Martin bei Admont ns 146 r Stuhleck Thomasberg Sopronkövesd n 1809 Thal Aspang Markt 1782 Neudorf ü E warasdorf Au Vinařská cesta Großwarasdorf 1290 Niederaigen Feistritzberg M Leopoldsteiner See St. Peter Lövöi-domb Landsee bei Landsee 320 Neutal Nikitsch am Wechsel Troiseck Stang Planspitze Aigen 189 Langenwang Ponholz Meßnerin Pfaffenstein Csapod Pretul Top cyklotrasa Dörflach Kaisersdorf Mariensee Admont Krieglach n Stoob Himód 2117 Turnau Kroatisch1871 Lugauer 1655 115 Hochtor Heßhütte St. Ilgen 1466 B u c k l i g e W e l t 1835 Lövö Mitterdorf Langegg Aflenz Nebersdorf Hochwechsel Minihof 54 Graßnitz Top výletní cíl 2369 Reichenstein Eisenerz Grüner See Wetterkogler im Mürztal Lembach Weingraben Draßmarkt 1743 Kurort c 2217 Rettenegg Krumbach Feistritzwald Hochkogel 2251 (736) Haus Hochturm Selzthal Johnsbach Völcsej Gyóró h s Radmer Oberpullendorf Horské zážitkové centrum . TragößMönichkirchen 1094 . Kirchschlag Aflenz Land Zöbern 1059 2105 55 an der Stube (244) Langental Erzberg Präbichl 2081 Und Oberort Pusztacsalád e l Rottenmann KroatischWartberg Kindberg in der Buckl. Welt Dörfl Etmißl Radmer . Sopronhorpács Cirák (681) Zdraví/lázně im Mürztal (669) Geresdorf Oberrabnitz 1227 an der Hasel Bärndorf Oberpullendorf Thörl Pichl Ut.-pullendorf Tauchen Bad Schönau Ukázková zahrada Dietmannsdorf Ramsau Eisenerzer Reichenstein St. Laurenti Großdorf Lutzmannsburg Gr.Steinbach/Bgl. Alpl Steinberg Dénesfa Újkér Mürzhofen 2165 113 St. Kathrein -mutschen Hutwisch Egyházasfalu Tragöß-Unterort Leobner 55 Zeiritzkampel St. Lorenzen i.M. Ratten Schäffern Přírodní park am Hauenstein Hochkogel Allerheiligen 50 Parschlug 896 Gaishorn Kl.A9 St. Lorenzen Zsira St. Jakob Vordernberg 61 Thalerkogel im Mürztal Strebersdorf Iván 2036 im Walde St. Katharein Ungerbach Lebenbrunn St. Marein Oberloisdorf Teufelstein Falkenstein 2125 1314 Treglwang Répceszemere Trieben Palten Unteran der Laming im Mürztal 1655 Gschaidt Hochneu1498 Unterloisdorf Frankenau Kogl /Bgl. Hochheide1 : 372 (709) 000 Stanz Bruck Měřítko Piringsdorf rabnitz Friedberg 1171 Pinggau Szakony kirchen Simaság Persznye im Mürztal /Lafnitz Waldbach Hafendorf Mannersdorf Répcelak St. Lorenzen (600) Graschnitz Redlschlag Pilgersdorf Mönichwald 849 0 52363 10 15 km Auf der Schanz an der Rabnitz Gößeck Friedauwerk Horvátzsidány Bergbau Kletschachkogel am Wechsel Sajtoskál Schoberpaß Wald Lócs Nick Lam üns Klostermarienberg Stuben G Fischbach 2214 am Schoberpaß Hafning b.T. 1457 ing 114 Schwarzkogel Nagygeresed Dechantskirchen Kapfenberg 2448 Csepreg © arbeitsgemeinschaft kartographie Wenigzell 1448 Kalwang Rattersdorf Lockenhaus Vamoscsalád Trofaiach Schörgendf. Bernstein Schreibersdorf Gr. Bösenstein Tauchen Bük Frauenberg Vorau Tombaládony Köszeg s Strallegg Mochl Ehrenschachen Hohentauern Holzschlag Lie Uraiúfalu (Güns) Rennfeld St. PeterBruck Gai Mautern Preseca

n. Vltavou

Rozmberk

Sedlo

Stara Hlina

Lhota

Potocna

Alber

152

Ostojkovice

Landštejn Stálkov Staré Město

Osika Nová Bystřice

Jemnice

nice Luz

T

S

C

H

E

ČESKÉ-BUDĚJOVICE (Budweis)

C

H

I

E

N

^

Hluboká

ahn

^

Pa

ldvi

vsk

er telb

vlo

Wa

év

Reblaus-Ex

y

Dy

rch

je

s pre

e ss

I

W

O

ch

S

Wa

ne

a

ei

Tulln

ST. PÖLTEN

M

st

b

el

WIEN

nk

Gr. Ysp

er

Kl. Ysper

Wa chau

sen

rch Ma

ch ba

Ostr ong

r

Naa

rn

mm

Aist

Gu

Rußb a

ld

Ysperkla

LINZ

L

au

Feld aist

Wac h

ais

t

L

Bratislava

Tra is e

e

i

Mar

r

ia

g

g

Lei

tin

tha

Fisc h

Pies tin g

es Tri

Kl.

a

Piel

Erlauf

Enn s

n

ellerbahn

Enn

s

D

Me

lk

M

nd

Wa

he

Ho

c

h

s

c

h

w

a

E

b

.

.

R

e n

A l p e n

g

c h a b c h F i s

e

r

U

e n A l p

.

J O G L L A N D

B

E i s e n e r z e r .

z Feis trit

r T au ern

A

l p

l e r

in

ne

G

o

tz bni Ra

an

H

e

nm

a

e

e

W

s

G

s ä

u

s

e

e

S

A

L

N

ze

ern

n E n

t

.

e l

d

W

n

zen

U

.

Hochschwab

i

Sopron

n

ut

N

g e i r e b e n g R o s a l i

ll Hö

er in

an

rtal

oste

Kl

ing eyrl e St

.

e w S e

D

Schneeberg

k

Tü r

Schwarz a

ns

mm

.

.

Hochkar

g

Eisenstadt

Ötscher

.

.

a

b

n

n i tz

i

pre

ss

Tr a

. A l p e n

a l e r b s t b Y

t h i L e

e

N e u s i e d l e r

.

Kru

te

Sc hmida

A

K

Marc

E

Zwe

M o r a va

Waldviertelbahn

E

N

G

A

R

N

Profile for Niederösterreich

Dolní Rakousko  

Mapa a tipy na cestu

Dolní Rakousko  

Mapa a tipy na cestu