__MAIN_TEXT__

Page 1

O celiakii a bezlepkové dietě s Labetou OMEZUJE VÁS CELIAKIE? DRŽÍTE BEZLEPKOVOU DIETU?

OCHUTNEJTE BEZLEPKOVÉ VÝROBKY S RECEPTY OD NAŠÍ FIRMY


LABETA CELIAKŮM Nezapomínáme na celiaky

Celiakie, celiakální sprue či glutenová enteropatie, různé názvy pro jedno chronické, celoživotní onemocnění charakterizované trvalou nesnášenlivostí lepku (glutenu) a zánětlivými změnami sliznice tenkého střeva. Možná Vás celiakie překvapí či zaskočí, možná si budete klást tisíc otázek, ale určitě zjistíte, že „v tom“ nejste sami. Budete chodit na pravidelné kontroly a třeba se stanete členem nějakého sdružení celiaků. A hlavně, budete dodržovat bezlepkovou dietu. Snad nakonec bezlepkovým pokrmům přijdete na chuť. Budeme potěšeni, když Váš bezlepkový jídelníček obohatí naše produkty. Nabízíme směsi na přípravu bezlepkových příloh, na pečení chlebů i moučníků či přirozeně bezlepkové produkty. Mezi našimi produkty najdete také Univerzální směs bez lepku. Chceme, aby Vám chutnalo. Vaše Labeta

Bezlepkové potraviny musí být ze zákona označeny přívlastkem „bez lepku“. Přeškrtnutý klas je doporučeným piktogramem pro označení výrobků „bez lepku“. Nemusí se však nacházet na všech bezlepkových potravinách.


Bábovka vhodná pro diabetiky bez lepku 400 g

Bramborové knedlíky bez lepku 300 g

Chléb slunečnicový bez lepku 500 g

Chléb světlý bez lepku 500 g

Chléb tmavý bez lepku 500 g

Mazanec bez lepku 500 g

Perník bez lepku 400 g

Kypřicí prášek do pečiva bez lepku 12 g

Univerzální směs bez lepku 550 g

Jíška světlá bez lepku 250 g

Dětské řezy bez lepku 290 g

Drobený dort bez lepku 410 g

Bezlepkové produkty značky Labeta

Dětská kaše instantní bez lepku 250 g

zakoupíte v obchodních řetězcích, ve vybraných lékárnách, drogeriícha prodejnách zdravé výživy nebo v našem e-shopu www.labeta.cz.


TRVALÁ NESNÁŠENLIVOST LEPKU NEBOLI CELIAKIE Můžete naříkat, že nesmíte dobroty, kterých je kolem spousta. Zkuste neustále dokola vysvětlovat dítěti, že tahle sušenka opravdu není pro něho. A nebo vybírejte jen potraviny s označením „bez lepku“, nakupte bezlepkové suroviny a pusťte se do kulinářských pokusů. Stačí se jen správně dívat kolem sebe, i celiaci si mohou pochutnat. Lepek neboli gluten Lepek neboli gluten je komplex bílkovin nacházející se v obilkách našich nejběžnějších obilovin. Pro pacienta trpícího celiakií je škodlivý lepek pšenice (gliadin), ječmene (hordein), žita (sekalin) a v některých případech ovsa (avenin). Celiakie: onemocnění tenkého střeva Celiakie je autoimunitní onemocnění způsobené nesnášenlivostí lepku. Jeho konzumací dochází u celiaků k zánětlivým změnám sliznice tenkého střeva. Poškozená sliznice hůře vstřebává živiny, minerály a vitaminy z potravy. Nemocný jedinec hubne, chybí mu vitaminy a minerály, mnohdy mívá problémy se stolicí. Existují různé klinické formy celiakie – od zcela bezpříznakových po plně rozvinuté. Zcela mylné je přesvědčení, že celiakie je nemoc kojenců. Celiakie se může objevit v každém věku. Je to onemocnění celoživotní, ale dodržováním bezlepkové diety by měly všechny příznaky nemoci vymizet.


Věděli jste, že… Celiakie je onemocnění geneticky podmíněné, i když ne u všech jedinců s genetickými dispozicemi skutečně propukne. Celiakie může být ovlivněna kojením, dobou zavádění lepku do stravy i jeho množstvím.

Příznaky celiakie průjmy, ale i zácpa, ztráta váhy zažívací potíže (nechutenství, plynatost, pocit plnosti, bolesti břicha) chudokrevnost (anémie) nedostatek vitaminu K, modřiny, nadměrné krvácení z ran psychické poruchy, projevy pomalého myšlení a nízké soustředěnosti neurologické poruchy – brnění, mravenčení únavnost slizniční změny (zánět sliznic dutiny ústní) nedostatek vitaminu D - osteoporóza, osteomalacie nepravidelná menstruace, sklon k potratům, neplodnost

Doprovodné choroby cukrovka (diabetes melitus 1. typu) imunodeficience IgA onemocnění štítné žlázy Downův syndrom plicní, jaterní, nervová onemocnění Léčba celiakie celoživotní bezlepková dieta, obohacená o vitaminy, minerály a vlákninu Vaše choroba může probíhat skrytě… Existuje i tzv. asymptomatická forma celiakie, kdy nemocný nemá žádné příznaky a na chorobu se mnohdy přijde náhodně.


CELIAKIE U DĚTÍ Dědičné dispozice hrají velkou roli, ale záleží i na kojení a době zavádění lepku do stravy. Kdy zavádět lepek do stravy? Na základě nejrůznějších studií odborníci doporučují zavádět lepek do stravy dítěte v malém množství (1 lžička kaše či jíšky nebo 1 piškot denně) mezi ukončeným 4. měsícem a začátkem 7. měsíce věku při současném kojení. Dřívější zavedení lepku do stravy dítěte zvyšuje riziko celiakie. Rizika spojená s pozdějším zavedením lepku nejsou dosud známá. Potraviny obsahující lepek by se měly stát v menší míře součástí stravy zhruba v osmi až devíti měsících. Od této doby by se potraviny s lepkem měly ve stravě dítěte objevovat pravidelně, aby se případné příznaky celiakie mohly plně projevit. Jen tak je možné celiakii diagnostikovat a včas zahájit bezlepkovou dietu. Větší množství lepku podané při jeho zavádění do stravy může zvyšovat riziko celiakie.

Jak zavádět lepek do stravy kojenců? Existuje několik možností, jak zavést lepek do dětského jídelníčku, patří mezi ně například: Instantní obilné kojenecké kaše s lepkem, mléčná krupicová kaše či krupice v zeleninových příkrmech, jíška z hladké mouky do zeleninových příkrmů, piškoty (snáší-li dítě vaječný žloutek).

ZAJÍMAVÁ INFORMACE Studie Kojení chrání proti celiakii (2002) zjistila nižší riziko celiakie u dětí, které byly v době zavedení lepku do stravy kojeny. Ještě nižší riziko je v případě, že je dítě kojeno i po zavedení lepku do stravy.


JSEM CELIAK, CO SMÍM? Při dodržování bezlepkové diety možná zjistíte, že i celiak si může pochutnat. Mezi bezlepkové potraviny patří například:

maso - vepřové, hovězí, drůbeží, rybí,…

Pozor nikoliv smažené maso v trojobalu.

brambory, rýže, kukuřice, proso nealkoholické nápoje (džus, limonáda, čaj, káva) mléko, máslo, vejce

Pozor ale na jogurty a sýry, které obsahují škroby na bázi lepku. Dále pozor na jogurt s müsli či cereáliemi a sýr v trojobalu.

čokolády, marmelády, med

Pozor na čokoládu s cereáliemi.


Databázi bezlepkových výrobků najdete na www.potravinybezlepku.cz Podrobnější informace o celiakii naleznete na labeta.cz/informace-o-bezlepkove-diete.

Pokud právě začínáte s bezlepkovou dietou, zkuste se poradit s dietologem, který může odpovědět na vaše dotazy a poskytnout radu o tom, jak se vyhnout lepku a přitom jíst zdravou, vyváženou stravu. Využít můžete také PORADNU PRO CELIAKY, kterou naleznete na labeta.cz/poradna-pro-celiaky. Na vaše dotazy Vám odpoví MUDr. Iva Hoffmanová z 2. interní kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Pozor na křížové kontaminace Ke křížové kontaminaci při bezlepkové dietě dochází, pokud bezlepkové potraviny přicházejí do styku s potravinami, které obsahují lepek. To se může jednoduše stát v průběhu výrobního procesu, kdy se používá stejné zařízení k výrobě různých produktů. Některé etikety potravin na toto upozorňují. Uvědomte si však, že tato informace není povinná, ale dobrovolná, takže stále musíte kontrolovat aktuální a reálný obsah látek, na které jste alergičtí. Pokud si nejste jisti, zda potravina obsahuje lepek, nekupujte ji, případně si předem ověřte u výrobce, co vše potravina obsahuje i v sebemenším množství.

Kde může dojít ke křížové kontaminaci? Ke křížové kontaminaci může dojít i doma, pokud jsou potraviny připravovány na běžném povrchu nebo s nádobím, které nebylo důkladně vyčištěno po použití potravin obsahujících lepek. Například používání společného toustovače či společného nože‚ a krájecího prkénka je hlavním zdrojem kontaminace.


I CELIACI SLAVÍ NAROZENINY Recept na bezlepkový korpus na dort 275 g Univerzální směsi bez lepku Labeta, 1 Kypřicí prášek do pečiva bez lepku Labeta, 5 žloutků, 180 g cukru krystal, 50 ml horké vody, 3 polévkové lžíce oleje, z 5 bílků ušlehaný tuhý sníh

Do mísy dáme cukr, žloutky, vodu a vyšleháme do pěny. Přidáme olej, Univerzální směs bez lepku promíchanou s Kypřicím práškem bez lepku. Vše dobře smícháme a nakonec lehce zapracujeme tuhý sníh. Těsto můžeme ochutit kakaem, mletými ořechy nebo kokosem. Těsto nalijeme do vymazané a bezlepkovou moukou vysypané dortové formy. Pečeme při 175 °C cca 15–20 minut. Vychladlý korpus rozkrojíme na 2–3 pláty, promažeme máslovým nebo šlehačkovým krémem. Zdobíme podle chuti a fantazie.

Pokud máte jakýkoliv dotaz ohledně přípravy výrobků značky LABETA, můžete využít poradnu PTEJTE SE TECHNOLOŽKY. Více na www.labeta.cz/ptejte-se-technolozky


NÁŠ TIP

Chceme-li dvoubarevnou bábovku, odebereme 1/3 těsta a obarvíme ji lžící kakaa. Těsto lze rozetřít na menší plech, přidat ovoce a péci jako bublaninu.

Bábovka bez lepku (vhodná i pro diabetiky) 400 g Bábovky vhodné pro diabetiky bez lepku Labeta, 3 vejce, 150 ml oleje, 175 ml vody či mléka Směs na bábovku smícháme s vajíčky, olejem a vodou (případně mlékem) a ušleháme. Těsto nalijeme do vymazané a bezlepkovou moukou vysypané formy a pečeme při 160 °C 45–50 minut. Hnědé zabarvení bábovky vzniká karamelizací fruktózy a není na závadu.

Drobený dort bez lepku 410 g Drobeného dortu bez lepku Labeta, 100 g másla nebo margarínu, 2 vejce, 275 ml mléka, 3 banány, 500 ml vychlazené šlehačky

NÁŠ TIP Do hotové náplně přidejte 100 ml vaječného, čokoládového nebo nugátového likéru

Směs na přípravu korpusu, margarín, vejce a mléko vyšleháme. Těsto rozetřeme do vymazané a bezlepkovou moukou vysypané dortové formy o průměru 24–26 cm. Pečeme při 170 °C cca 30 minut. Po vychladnutí korpus vydlabeme (asi 1 cm do hloubky) a vydlabanou část rozdrobíme. Oloupané banány podélně rozkrojíme a položíme na korpus. Do téměř vyšlehané šlehačky přidáme směs na náplň, šleháme do ztuhnutí. Hotovou náplň navršíme na korpus a dort posypeme drobením z vydlabané části. Necháme ztuhnout v lednici asi 2 hodiny.


RECEPTY NA KAŽDÝ DEN PRO DOSPĚLÉ I DĚTI

Bramborové knedlíky bez lepku 300 g směsi na přípravu Bramborových knedlíků bez lepku Labeta, 450 ml vody

NÁŠ TIP Z těsta můžete vytvořit špalíčky, které vaříme mírným varem 3–4 minuty.

Obsah sáčku smícháme s vodou (těsto po chvilce ztuhne). Vypracujeme dva knedlíky o průměru 5 cm, které vložíme do vroucí, mírně osolené vody. Vaříme mírným varem 15–17 minut. Po vyjmutí krájíme na plátky.

Dětské řezy bez lepku 290 g směsi na Dětské řezy bez lepku Labeta, 2 vejce, 90 g másla, 200 ml šlehačky, 200 g pomazánkového másla, 250 ml vlažného mléka

NÁŠ TIP Řezy lze polít čokoládovou polevou, ozdobit šlehačkou a čerstvým ovocem. Polovinu pomazánkového másla můžeme nahradit tvarohem.

Směs na korpus, vejce, máslo a mléko vyšleháme. Hladké těsto rozetřeme na plech vyložený pečicím papírem nebo vysypaný bezlepkovou moukou. Pečeme při 180 °C asi 10 minut. Po zchladnutí rozkrojíme na dva stejné díly. Směs na krém nasypeme do téměř vyšlehané šlehačky a vyšleháme do husté hmoty. Přidáme pomazánkové máslo. Jeden díl korpusu potřeme krémem a druhým dílem přiklopíme. Necháme v lednici ztuhnout.


Jíška světlá bez lepku Hotovou omáčku, guláš nebo polévku přestaneme vařit. Za stálého šlehání metličkou přisypáváme po malých dávkách Jíšku bez lepku do požadované hustoty. Povaříme 2–5 minut. Na zahuštění 1 litru polévky nebo omáčky je potřeba 40–70 g (2–3 polévkové lžíce) směsi.

NÁŠ TIP K 30 g směsi na jíšku přidejte 1 vejce, smíchejte a použijte do polévky jako zavářku.

Mazanec či Vánočka bez lepku 500 g směsi na Mazanec bez lepku Labeta, 350 ml vlažné vody nebo mléka, 2 žloutky, 10 g Instantního droždí Labeta, 80 g másla a rozinky dle chuti (cca 30 g) K obsahu sáčku přidáme vlažnou vodu nebo mléko, žloutky, sušené droždí, máslo a rozinky a vypracujeme těsto. Z těsta uděláme mazanec, který položíme na plech vyložený pečicím papírem. Necháme kynout 60–90 minut. Po vykynutí nařízneme mazanec do kříže, asi do hloubky 1 cm. Potřeme rozšlehaným vajíčkem.

Pečeme při 175–180 °C asi 45–50 minut. Mazanec lze péci také v domácí pekárně.

NÁŠ TIP Stejným postupem připravíme také vánočku. Těsto nejlépe kyne v troubě vyhřáté na 40 °C.


Perník bez lepku 400 g Perníku bez lepku Labeta, 2 vejce, 125 ml oleje, 200 ml vlažné vody nebo mléka Obsah sáčku nasypeme do připravené nádoby, přidáme 2 vejce, 125 ml oleje a 200 ml vody nebo mléka a šleháme elektrickým šlehačem 2–3 minuty. Na vymazaný a bezlepkovou moukou vysypaný menší plech (cca 25x35 cm) rozetřeme těsto a pečeme při teplotě 175–180 °C asi 15–20 minut. Perník můžeme po vychladnutí překrojit na poloviny, jednu namažeme marmeládou dle chuti, druhou část přiklopíme na marmeládu. Pro vyšší korpus použijeme dortovou formu o průměru 28–30 cm a perník krájíme jako dort. Propečení zkontrolujeme špejlí. Po vychladnutí ozdobíme marmeládou či polevou.

NÁŠ TIP Pro výraznější chuť perníku můžete přidat povidla, med, sekané ořechy nebo jablka. Na slavnostní chvíle pak můžete část tekutiny (100 ml) nahradit červeným vínem.

Perník lze péct také v domáci pekárně!

Instantní dětská kaše bez lepku Labeta 6 polévkových lžic Dětské instantní kaše bez lepku Labeta, 200 ml horkého mléka, případně mléka bez laktózy, nebo rostlinné náhrady mléka (sójová, rýžová), máslo, cukr Do horkého mléka stačí jen postupně zašlehat směs vidličkou a máme hotovo. Kaši můžeme polít rozpuštěným máslem, posypat cukrem, kakaem, skořicí, čokoládou, nebo drcenými ořechy, případně ozdobit ovocem.


BEZLEPKOVÝ CHLÉB POKAŽDÉ JINAK Chléb slunečnicový, světlý, tmavý směs na Chléb bez lepku Labeta, Instantní droždí (oboje součástí balení), 430–470 ml (400–420 ml u slunečnicového chleba) vlažné vody

Nabízíme několik druhů bezlepkových chlebů. Vybrat si můžete slunečnicový, světlý anebo tmavý chléb. Obsah sáčku smícháme s droždím, vodou a vypracujeme těsto, které necháme 60–75 minut kynout ve vymazané a bezlepkovou moukou vysypané formě. Pečeme při teplotě 170–180 °C asi 60 minut.

Příprava v domácí pekárně Do domácí pekárny nalijeme vlažnou vodu (nepoužívejte vody více než je doporučené množství, těsto při míchání řídne). Nasypeme směs na chleba, přidáme sušené droždí a zapneme program na cca 2 hodiny (Rychlý, Sprint, Gluten free apod.). Doporučujeme po zamíchání těsto ze stran stáhnout stěrkou ke středu. Pekárna zajistí zamíchání, vykynutí a upečení chleba bez vaší pomoci.

NÁŠ TIP Připravované chleby můžeme obohatit přidáním různých surovin jako je např. kefír, kysané zelí, na kostičky pokrájené pečené nebo vařené libové maso, cibule, směs semen např. slunečnice, len, dýně. Výborné jsou také s klobásou, uzeninou anebo se škvarky.


RECEPTY Z UNIVERZÁLNÍ SMĚSI BEZ LEPKU LABETA Bábovka 275 g Univerzální směsi bez lepku Labeta, 165 g cukru, 3 vejce, 100 ml oleje, 200 ml mléka a 1 Kypřicí prášek do pečiva bez lepku Labeta

NÁŠ TIP

Ze všech surovin vyšleháme hladké těsto. Pečeme při 160–170 °C asi 45–50 minut

Piškoty (nejen pro děti)

Univerzální směs bez lepku lze použít na přípravu slaných i sladkých jídel (palačinky, dorty, cukroví, pizza,…)

80 g Univerzální směsi bez lepku Labeta, 60 g cukru krystal, 2 vejce Z bílků ušleháme tuhý sníh a zašleháme cukr. Lehce vmícháme žloutky a Univerzální směs bez lepku. Na plech vyložený pečicím papírem děláme lžičkou malé hromádky. Asi 8-10 minut pečeme při 180 °C, poté snížíme teplotu na 160 °C a dopečme dozlatova (cca 5–6 minut).

POŘÁDNÁ DOBROTA Piškoty použijeme do pudingu, na pečené cukroví, nepečené jogurtové nebo tvarohové dorty apod. Piškoty lze také spojit marmeládou, propíchnout párátkem, polít čokoládou a vytvořit sladké jednohubky pro děti.


Těstoviny 50 g Univerzální směsi bez lepku Labeta, 2 vejce

NÁŠ TIP Nastrouháním těsta na hrubém struhadle připravíme chutnou a rychlou zavářku do polévky.

Z Univerzální směsi bez lepku a vajec vypracujeme tuhé těsto. Vál posypeme Univerzální směsí bez lepku, těsto rozválíme na tenký plát a rozkrájíme na 4 až 5 cm široké pruhy. Pruhy naskládáme na sebe a krájíme těstoviny (široké nudle, polévkové nudle, fleky). Vaříme v mírně osolené vodě 4 až 8 minut podle druhu těstovin.

Vločkový štrůdl 2 polévkové lžíce Univerzální směsi bez lepku Labeta, 2 hrnky vloček (rýžové, jáhlové, pohankové nebo namíchané), 2 až 3 lžíce tekutého medu, 2 bílé neochucené jogurty, ½ hrnku vody, 4 až 5 nastrouhaných jablek Vločky smícháme s vodou, přidáme med, jogurt a Univerzální směs bez lepku Labeta. Promícháme a na plech vyložený pečicím papírem rozetřeme polovinu těsta do pruhu 10 cm širokého a 2 cm silného. Na pruh dáme nakrájená nebo nastrouhaná jablka, posypeme skořicovým cukrem, rozinkami a ořechy. Zbývajícím těstem jablka přikryjeme, aby nebyla vidět. Pečeme při 200 °C 25 minut. Před dopečením potřeme rozpuštěným máslem.


Pizza

150 g Univerzální směsi bez lepku Labeta, ½ lžičky Kypřicího prášku do pečiva bez lepku Labeta, 1 vejce, 100 ml vody, 25 ml oleje, ½ lžičky soli

Z uvedených surovin vypracujeme těsto, které vyválíme, pomažeme kečupem, poklademe salámem, houbami, rajčaty, posypeme kořením na pizzu a nastrouhaným sýrem. Pečeme 12 až 15 minut při 175 °C.

Palačinky

Dobré ráno

navařeno s Labetou

125 g Univerzální směsi bez lepku Labeta, ½ lžičky cukru, 1 vejce, 150 ml vody, 125 ml mléka, ½ lžičky Kypřicího prášku do pečiva bez lepku Labeta

Ze všech surovin připravíme hladké, tekuté těsto, které nalijeme na rozpálenou pánev lehce vymazanou olejem. Smažíme po obou stranách. Usmažené placky potíráme zavařeninou či tvarohem, podle chuti zdobíme šlehačkou a ovocem.


Vanilinové rohlíčky

300 g Univerzální směsi bez lepku Labeta, 150 g másla, 40 g cukru moučky, 2 vejce, 80 g mletých ořechů

Ze surovin vypracujeme těsto, které necháme jednu hodinu odležet. Z těsta děláme rohlíčky, které dáváme na plech vyložený pečicím papírem. Pečeme při 180 °C 8–12 minut.

Pracny

300 g Univerzální směsi bez lepku Labeta, 100 g cukru, 110 g mletých ořechů, lžíce kakaa, trocha skořice, špetka soli, špetka mletého hřebíčku, 2 vejce, 240 g másla

Ze všech surovin vypracujeme těsto, které necháme hodinu odležet. Těsto plníme do formiček. Pečeme při 180 °C 12–15 minut.

Perník

350 g Univerzální směsi bez lepku Labeta, 200 g cukru, 3 vejce, 125 ml oleje, 2 lžíce kakaa, 2 lžičky perníkového koření, 1 lžička skořice, 2 lžíce švestkových povidel nebo marmelády, 250 ml mléka a 1½ Kypřicího prášku do pečiva bez lepku Labeta

Ze všech surovin vyšleháme hladké těsto. Pečeme při 160 °C asi 40–45 minut.


Věnečky

150 g Univerzální směsi bez lepku Labeta, 260 ml vody, 80 g 100 % tuku, 6 vajec

Vodu s tukem svaříme a přidáme směs. Smícháme v hustou hmotu. Do zchladlé hmoty postupně zašleháme vejce. Na plech vyložený pečicím papírem stříkáme věnečky. Pečeme při 180 °C 20–25 minut. NEOTVÍRAT TROUBU, JINAK VĚNEČKY SPADNOU! Krém: z 250 ml mléka, 30 g Univerzální směsi bez lepku Labeta uvaříme kaši. Do vychladnuté kaše zašleháme 250 g másla a 50 g cukru. Rozříznuté věnečky plníme krémem.

Kokosové kuličky

175 ml studeného mléka, 40 g Univerzální směsi bez lepku Labeta, 100 g cukru moučky, 150 g změklého másla, 150 g kokosu, 50 g sušeného mléka

Do studeného mléka nasypeme Univerzální směs bez lepku Labeta a za stálého míchání uvaříme kaši. Do vychladlé kaše přidáme cukr, změklé máslo a ušleháme. Vmícháme kokos, sušené mléko a hmotu rozdělíme na 2 poloviny. Do jedné přidáme lžíci kakaa a promícháme. Hmoty dáme asi na půl hodiny ztuhnout do lednice. Potom z nich tvarujeme kuličky o průměru 3 cm a obalujeme v kokosu. Hotové kuličky opět dáme ztuhnout do lednice.


Šátečky s náplní 250 g Univerzální směsi bez lepku Labeta, 125 g másla, 1 vejce, 3 polévkové lžíce octa, 5–6 lžic vody

Suroviny zpracujeme dohromady a těsto necháme 30 minut odpočinout v lednici. Z těsta vyválíme plát a rozkrájíme na čtverce 8x8 cm. Na každý dáme náplň (mák, ořechy, tvaroh nebo marmeládu). Okraje potřeme rozšlehaným vejcem. Čtverce přeložíme a kraje k sobě přimáčkneme. Potřeme rozšlehaným vejcem. Pečeme při 180 °C 10–12 minut.

Bezlepkový piškot 250 g Univerzální směsi bez lepku Labeta, 150 g cukru, 1 lžička Kypřicího prášku do pečiva bez lepku, 4 žloutky, ze 4 bílků tuhý sníh, 50 ml vřelé vody

Do žloutků s cukrem přidáme vodu a elektrickým šlehačem ušleháme do husté pěny. Přidáme Univerzální směs bez lepku promíchanou s kypřicím práškem a zamícháme. Nakonec lehce vmícháme tuhý sníh. Pečeme na plechu vymazaném a vysypaném bezlepkovou moukou do zrůžovění. Pečeme při 180 °C 10–12 minut.

Tvarohové smaženky

Langoše 300 g Univerzální směsi bez lepku Labeta, 5 g Instantního droždí Labeta, 1 kávová lžička cukru, 1 kávová lžička soli, 25 ml oleje, 150 ml vody, 1 vejce

Ze všech surovin vypracujeme těsto, necháme 30–40 minut kynout, znovu zpracujeme a necháme opět 10–15 minut kynout. Na vále vysypaném Univerzální směsí bez lepku vyválíme placky o průměru 15 cm, které necháme už jen chvíli kynout. Od podložky je oddělíme dlouhým nožem a vkládáme je do rozpáleného oleje. Smažíme po obou stranách dozlatova. Usmažené langoše podle chuti podáváme s česnekem, kečupem a strouhaným sýrem nebo je můžeme potřít marmeládou.

Řez se strouhanými jablky 200 g Univerzální směsi bez lepku Labeta, 100 g cukru, 2 vejce, 50 g rozpuštěného másla, 150 g strouhaných jablek, 2 lžíce mléka, hrst rozinek a 2 lžičky Kypřicího prášku do pečiva bez lepku Labeta

Všechny suroviny smícháme, těsto vlijeme do chlebíčkové formy. Pečeme při 160 °C 35–40 minut.

100 g Univerzální směsi bez lepku Labeta, 1 lžička cukru, 2 vejce, 150 g tvarohu, 3–4 lžíce mléka, špetka soli a ½ sáčku Kypřicího prášku do pečiva bez lepku Labeta

Všechny suroviny smícháme, těsto nabíráme menší lžící a vkládáme do rozpáleného oleje. Smažíme dozlatova.


Mřížkový koláč 250 g Univerzální směsi bez lepku Labeta, 1 Kypřicí prášek do pečiva bez lepku Labeta, 75 g cukru, 100 g másla, 1 vejce, 3 lžíce vody

Slané sušenky se sýrem

Z uvedených surovin připravíme těsto, které necháme 1 hodinu odležet v lednici. Poté ½ těsta vyválíme a přeneseme na dno dortové formy, přidáme 200 g nastrouhaných jablek, posypeme skořicí a cukrem. Druhou ½ těsta vyválíme na plát a rozkrájíme na 1,5 cm proužky, které skládáme do mřížky na jablka. Potřeme rozšlehaným vejcem. Pečeme při 170 °C 20 minut.

300 g Univerzální směsi bez lepku Labeta, 200 g tvrdého sýru, 180 g másla, 2 vejce, 5–6 polévkových lžic bílého vína, 1 kávová lžička soli, ¼ lžičky bílého pepře. Na ozdobu drcené mandle, hrubou sůl

Ze všech surovin vypracujeme vláčné těsto, které necháme 2–3 hodiny odležet, poté vyválíme plát 3–5 mm silný, který rozkrájíme na čtverce (obdélníky nebo jiné tvary). Potřeme žloutkem rozmíchaným s troškou vody a posypeme drcenými mandlemi a hrubou solí. Pečeme na pečicím papíru při 180 °C dozlatova.

Bezlepkové bramborové halušky 75 g směsi na Bramborové knedlíky bez lepku Labeta, 125 g Univerzální směsi bez lepku Labeta, 125–150 ml vody

Ze surovin vypracujeme hladké těsto, které přes haluškové síto protlačujeme do vroucí, osolené vody. Krátce povaříme a ihned jak halušky vyplavou, scedíme, promícháme s rostlinným olejem (restovanou slaninou), strouhaným sýrem, kyselým zelím nebo kyselou smetanou. Doporučujeme směs strouhaných sýrů, 100 g cihly a 50 g nivy rychle vmíchat do horkých halušek se slaninou.


Koláče 275 g Univerzální směsi bez lepku Labeta, 7 g Instantního droždí Labeta, 2 vejce, 150 g másla nebo margarínu, špetka soli, 2 lžíce rumu, 10 lžic vlažného mléka Z Instantního droždí, soli, cukru a vlažného mléka připravíme kvásek. Jakmile začne kvásek kynout, přidáme Univerzální směs bez lepku, vejce, máslo nebo margarín a vypracujeme těsto. Připravené těsto rozválíme na plát silný cca 1 cm. Plát rozkrájíme na čtverečky asi 6x6 cm, které plníme mákem, ořechy, tvarohem, marmeládou nebo povidly. Rohy čtverců spojíme, potřeme rozšlehaným vejcem a pečeme na máslem vymazaném plechu 15–20 minut při 180 °C.

Rohlíčky s krémem Těsto: 160 g Univerzální směsi bez lepku Labeta, ½ lžičky Kypřicího prášku do pečiva bez lepku Labeta, 200 g cukru, 200 g mletých ořechů, 2 vejce Krém: 30 g Univerzální směsi bez lepku Labeta, 250 ml mléka, 250 g másla, 50 g cukru Z Univerzální směsi bez lepku, cukru, ořechů, vajec a kypřicího prášku vypracujeme těsto a necháme odležet alespoň půl hodiny v lednici. Poté tvarujeme rohlíčky, které dáváme na plech vyložený pečicím papírem. Pečeme při 175 °C do zrůžovění, cca 12 až 15 minut. Z mléka a bezlepkové směsi uvaříme kaši. Do vychladnuté kaše zašleháme máslo a cukr. Krém nastříkáme na rohlíčky a poléváme čokoládou.

Kynuté knedlíky

Linecké cukroví

275 g Univerzální směsi bez lepku Labeta, 7 g Instantního droždí Labeta, 1 vejce, 5 g soli, 130–140 ml vody

300 g Univerzální směsi bez lepku Labeta, 150 g másla, 50 g cukru moučka, 2 vejce, 2 Vanilinové cukry Labeta, marmeláda

Všechny suroviny smícháme a vypracujeme těsto, které necháme kynout 30–45 minut. Z těsta uděláme knedlík a znovu necháme 10–15 minut kynout. Vaříme v osolené vodě 8–10 minut z jedné strany, knedlík otočíme a vaříme opět 8–10 minut z druhé strany.

Všechny suroviny smícháme a vypracujeme těsto, které rozválíme na 0,5 cm silný plát. Vykrajujeme různé tvary. Pečeme 8 až 10 minut při 180 °C na plechu vyloženém pečicím papírem. Po upečení slepujeme marmeládou.


SEZNAM PŘIROZENĚ BEZLEPKOVÝCH PRODUKTŮ LABETA Přechod na bezlepkovou dietu může být zpočátku složitý. Pokud jste však dostatečně trpěliví a kreativní, zanedlouho zjistíte, že existuje mnoho potravin, které jste dosud konzumovali bez vědomí, že jsou přirozeně bezlepkové. Firma Labeta pro Vás připravila seznam přirozeně bezlepkových výrobků, jako jsou bramborové kaše, přípravky na domácí výrobu marmelád, topingy, marinády a další.

Bramborová kaše 150 g Bramborová kaše s mlékem 100 g Dortové želé červené 10 g Dortové želé čiré 10 g Fruktóza (ovocný cukr) 500 g Instantní droždí 7 g Jedlá soda 50 g Kyselina citrónová 40 g Lako 100 g Marináda barbecue 200 g Marináda kuře 200 g Marináda medová pikant 200 g Marináda steak 200 g Skořicový cukr 20 g Toping s příchutí jahoda 200 g Toping s příchutí karamel 200 g Toping s příchutí čokoláda 200 g Vanilinový cukr 20 g Ztužovač šlehačky 13 g Želatina čirá 20 g Želatina na vaječnou tlačenku 20 g Želírfix 2:1, 25 g Želírfix 1:1 DIA, 20 g Želírfix 1:1, 20 g Želírovací cukr 2:1, 500 g Želírovací cukr 4:1, 250 g Želírovací cukr DIA 250 g Želírovací cukr na jahody 425 g Želírovací cukr třtinový 250 g


ADRESA Labeta, a.s. Dřenice 81 537 01, CHRUDIM IČ: 49813749 DIČ: CZ49813749 Tel.: +420 469 687 257 Fax: +420 469 687 258 E-mail: labeta@labeta.cz www.labeta.cz www.facebook.com/labeta.cz Kontakt na obchodního zástupce:

Profile for GRAPA Studio

Labeta - o celiakii a bezlepkové dietě s Labetou  

Labeta - o celiakii a bezlepkové dietě s Labetou  

Profile for nexxik9
Advertisement