Page 1

ПРО|St Газета про хаос студентського життя

№2 Четвер, 10 квітня 2014 р.

youtube.com/user/ppro1st

vk.com/pro1st

У

країнська асоціація студентського самоврядування є платформою вирішення нагальних проблем студентства по всій Україні. Діяльність УАСС зорієнтовано на представлення студентської позиції на національному й міжнародному рівнях. Розробка законопроектів, що стосуються вищої освіти, захист студентів на правовому полі, співробітництво з іноземними університетами - це той комплекс занять, на якому зосереджена Асоціація студентського самоврядування. УАСС є одним із найяскравіших представників функціонування громадянського суспільства на молодіжному рівні. Про нових керівників Міносвіти, корупцію в українських вишах та «постмайданівський» синдром серед студентства читайте в інтерв'ю з головою УАСС Єлизаветою Щепетильниковою.

Єлизавета Щепетильникова, Голова УАСС

Проходить час, і колись актуальні події у Криму відходять на другий план. Люди звикають до всього, особливо коли влада не акцентує уваги на проблемі. Але для когось ця проблема постає у інших масштабах. Неможливо забути про те, від чого й досі стискається серце. Як жити далі без великого шматка власної душі?

Продовження на с. 4

Газета ПРО|St потребує саме твоєї допомоги!

Дивись на с. 6

Якщо ти активний студент, бажаєш реалізувати свої ініціативи та підтримати рух студентської активності - долучайся до нашої команди. Ми запрошуємо до співпраці молодих журналістів та кожного студента, який може підтримати проект звичайним розповсюдженням газет в університеті чи у своєму гуртожитку. Допоможи зробити ПРО|St цікавішим і масовішим! Контакти: +380972270731 Владислав • vk.com/v_deder


2

ПРОst №2 Четвер, 10 квітня 2014 р.

В

ПРОnews І Єдині.com.ua

контексті сучасних політичних подій мало хто з українців залишається байдужим до того, що відбувається. Останнім часом все більше людей намагаються показати підтримку і висловити співчуття в соціальних мережах. Київська дизайнерка Анна Костенко стала автором нового сервісу в мережі Інтернет. Сайт Еduni.com.ua дає можливість створити власний оригінальний аватар

Ліна ШЕВЧЕНКО

кожному проявити фантазію і створити собі таку річ? На той час в соціальних мережах у багатьох можна було побачити чи прапор України, чи іншу символіку. Всі вони були дуже схожі, жодна не вирізнялася серед інших. А так ми об’єднали корисне із цікавим і створили Єдині.com.ua. На такий успіх цього проекту навіть і не сподівалася. Хтось вам допомагав втілювати цей проект в життя?

Спочатку спробувала намалювати собі аватарку, а потім подумала: чому б не дати можливість кожному створити і собі таку річ?

для твого акаунта в соціальній мережі. Це зробити досить просто: переходь на сайт Еduni.com.ua, обери собі будь-які риси обличчя, зачіску, одяг та аксесуари, додай прапорець країни, яку представляєш, збережи створену ілюстрацію на комп’ютер і поділися нею з друзями в мережі. Як підтримати незламний дух і при цьому підняти собі настрій, Аня розповіла газеті ПРОst: Як з’явилася ідея цього проекту? І чи сподівалися на такий успіх? З’явився вільний від роботи час, тож захотілося зробити щось креативне й оригінальне. Спочатку спробувала намалювати собі аватарку, а потім подумала: чому б не дати можливість

Чоловік займався технічною частиною, тобто допоміг створити сайт. А дизайн та іншу творчу роботу виконую вже я. Над створенням проекту працювали близько тижня і декілька днів намагалися «просувати» його в просторах інтернету.

У яких країнах створюють аватар на Єдині.com.ua? Чи вийшов цей проект за кордони України? Лідером за кількістю безперечно є Україна, далі Росія, США, Канада та Польща. Загалом підтримує Україну весь світ, кожного дня надходять листи з проханнями додати прапор тієї чи іншої країни. Так отримувала повідомлення з Чилі, Папуа Нової Гвінеї, країн Африки, і це далеко не увесь перелік.

Кореспондент

Чи є статистика використання цього сервісу? Наприклад, по регіонах України? Лідером є, звичайно, столиця, далі – Харків. А так більш-менш рівномірно по різних областях. Спочатку чомусь відставали Черкаси, але далі зрівнялися з іншими регіонами. Відвідувачів дуже багато, приблизно 80-90 тисяч щодня, унікальних відвідувачів за весь час десь 500 тисяч, а скачувань близько 300 тисяч.

Чи маєте прибуток із цього проекту? Або ж отримували пропозицію щодо співпраці з кимось? І взагалі, які перспективи цього проекту? Поки що прибутку немає, тільки витрати, зокрема на обслуговування сайту. Але далі плануємо робити магніти, футболки з такими принтами. Дуже багато людей, які не використовують соціальні мережі, зверталися із запитання про футболки, таким чином вони також хочуть висловити свою підтримку. Проект щодня набирає обертів. Все більше оригінальних аватарів знаходять своїх власників. Долучаймося!

3 квітня

4 квітня

6 квітня

Курсантів і викладачів Севастопольської академії військово-морських сил України імені П. Нахімова, які залишилися вірними присязі України, прийме Військова академія в Одесі. Про це повідомив керівник вищого навчального закладу Олег Гуляк.

До Київського університету імені Бориса Грінченка на перший курс денної форми навчання переведено сімох студентів із ВНЗ Криму. Студенти, що потребували житло, забезпечені місцями у гуртожитку. Ще сімом студентам вишів Криму направлені листи зі згодою ректорату на їх переведення.

Стало відоме ім'я «людинипавука», яка під час пожежі в столичному Будинку профспілок у лютому залізла на п'ятий поверх, щоб врятувати активістів Майдану. Тепер 23-річного Андрія Гурцова, студента театрального інституту факультета режисури, усі називають героєм.

Візьми участь у конкурсі «Життя з книгою»!

В

рамках Форуму Книги оголошено конкурс есеїв. Напиши про книжки, без яких не уявляєш себе, які допомагають стати мудрішим. Можливо, ти не знаєш, що робити в громадському транспорті без книжки? Або ховаєшся від викладача на останню парту, щоб почитати? Поділися з нами своїми думками, додай гумору – і вже 23–24 квітня ти побачиш свій есей у Книжці. Обсяг: 2 400 знаків. Автори найкращих есеїв отримають подарунки. Організатори: кафедра видавничої справи та редагування Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка. Тексти приймаємо до 18 квітня тут: book_forum@mail.ua.

7 квітня Вишам можуть дозволити підвищувати плату за навчання, яка коригуватиметься в залежності від рівня інфляції. Про це йдеться у відповідному законопроекті, який було погоджено на засіданні уряду 7 квітня 2014 року, повідомив на брифінгу міністр фінансів Олександр Шлапак.


ПРОst №2 Четвер, 10 квітня 2014 р.

В

Законопроект «Про вищу освіту» прийнято у першому читанні

ерховна Рада України прийняла за основу законопроект «Про вищу освіту». За відповідне рішення проголосувало 230 народних депутатів. Фракція комуністів не брала участі у голосуванні, у фракції Партії регіонів рішення підтримав всього 1 депутат. Законопроект «Про вищу освіту» був розроблений ще у 2012 році робочою групою, яку очолював ректор НТУУ «КПІ» Михайло

Згуровський. Робота над законопроектом здійснювалася на засадах обговорення представниками громадськості, студентства та освітніх організацій. Головними новелами законопроекту, порівняно з попереднім, є: встановлення рівнів та ступенів освіти, ліквідація рівнів акредитації вищих навчальних закладів, запровадження Національного агентства з якості вищої освіти, встанов-

лення нового порядку набуття навчальним закладом статусу національного, започаткування дослідницьких університетів, закріплення на законодавчому рівні системи ЗНО, розширення автономії вищих навчальних закладів. Через Інтернет було отримано понад 3 тисячі пропозицій, в робочій групі взяли участь представники понад 30 організацій.

Читай, слухай, дивись - КПІ Роман ЯВОРСЬКИЙ

К

Кореспондент

ПІ — найбільший технічний виш нашої країни. Тут навчається майже 40 000 молодих майбутніх спеціалістів. І саме в КПІ народився один з найцікавіших і найактивніших медіапросторів Києва, створений студентами і для студентів. В університету є свій голос — Радіо КПІ. Проект народився у 2009 р. та почав мовлення з коротких оголошень і транслювання музики на головній вулиці студмістечка. Сьогодні це вже два десятки програм: від політичних «Овочів режиму» до «Посиделок по-КПИшному». А ще у студії є іграшковий розмовляючий хом’ячок — ну куди вже краще:) Є у КПІ і власне телебачення — KPI TV, створене в 2011 р. КПІшниками Олексієм Шуми-

8 квітня Посол Французької Республіки в Україні Алан Ремі 8 квітня 2014 року виступив в залі засідань Вченої ради Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут» з лекцією на тему: «Студентська мобільність. Вища освіта у Франції. Французько-українська співпраця у галузі освіти».

ленком та Ольгою Трутень. Сьогодні проект висвітлює практично кожну важливу подію університету. Кількість переглядів окремих відео сягає майже 30 000 — доволі непогано як для виключно університетського проекту. Існує в КПІ і свій текстовий блог — «КПІшник». Автори проекту називають його «топіміджевим» та незалежним — якість подачі матеріалу є основним. На сайті присутні актуальні репортажі, переклади аналітики англомовних ЗМІ та багато ексклюзивного матеріалу від студентів та випускників вишу. Найпопулярнішим пабліком «ВКонтакті» серед кпішшників є «КПИ live» — «піратська» журналістика вишу.

8 квітня На благодійному аукціоні 170 студенток КНУ ім. Т. Шевченка та Києво-Могилянської академії збирають гроші на операцію викладачу філософського факультету Ганні Келих. Дівчата готові вчити миловаріння, іноземних мов, логіки, музики, карате, вишиванню, пропонують скласти компанію в книгарні або просто піти на побачення.

Проект анонсували в 2011 р. як суто новинну стрічку: «Ніякого спаму. Ніяких анекдотів. Тільки новини. І тільки про КПІ!». Пізніше ним зайнявся один з творців Радіо КПІ Генадій Новіков, і «КПИ live» здобув свою популярність. Зараз потрапити до його стрічки новин вважається чи не найкращим піаром. На жаль, доводиться обділити увагою випускника КПІ медіаблогера Круса (з трохи більшою кількістю підписників, ніж у середньостатистичного КПІшного пабліка), десятки факультетських друкованих видань, постійні зустрічі з відомими особистостями та багато інших цікавих речей. Але так приємно любити свій університет за те, що він живий.

9 квітня Майбутні педагоги з Тернополя зібрали чверть мільйона гривень для української армії. Студенти і викладачі Тернопільського національного педагогічного університету імені В. Гнатюка перерахували благодійний внесок українській армії у сумі 247 413 грн.

3

Книжковий марафон за 5 днів божнюєш читати? О Або просто хочеш цікаво провести час? Тоді

Анастасія Білинська

Кореспондент

Книжковий Арсенал відкриває для тебе двері! Фестиваль триватиме з 9 по 13 квітня. У рамках Арсеналу відбудеться понад 200 подій, його відвідають близько 30 впливових літературних діячів та інтелектуалів із 10 країн.

Місце проведення: Національний культурномистецький та музейний комплекс «Мистецький Арсенал», Київ, вул. Лаврська,12 Вартість вхідних квитків: дорослий – 20 грн; пільговий (пенсіонерам, студентам) – 10 грн; Абонемент на всі дні фестивалю – 50 грн Години роботи: 8.04 – о 16:00 прес-конференція 8.04 (відкриття) – з 18:00 до 21:00 (вхід за запрошеннями, акредитацією, вхідними квитками) 9.04 –12.04 – з 11:00 до 20:00 12.04 – Ніч Книжкового Арсеналу – з 20:00 до 24:00. 13.04 – з 11:00 до 18:00

Фестиваль продовжить формат публічних інтерв’ю з відомими письменниками, також гості зможуть відвідати кінопокази, майстер-класи, презентації, виставки та ярмарок книжок. Виставка-ярмарок збере під одним дахом 100 українських видавництв, які пропонуватимуть широкий вибір літератури на будьякий смак та гаманець (навіть студентський).

Стрічка подій Студенти-медики тікають з окупованого Криму у Львів, Київ, Дніпропетровськ та Запоріжжя. У Запорізькому медичному університеті (ЗМУ) намагаються забезпечити швидку процедуру оформлення нових студентів. Навіть зробили виняток для патріотів.


4

ПРОst №2 Четвер, 10 квітня 2014 р.

ПРО громадські організації І УАСС: парасолька студентської спільноти Вадим ХАЩУК Кореспондент

Останнім часом дуже багато сказано було про громадянське суспільство. Що це таке? Та чи є воно в Україні? Ми маємо кілька думок з цього приводу. Газета ПРО|St щовипуску присвячуватиме блок матеріалів людям і групам, колективам і організаціям, які є представниками громадянського суспільства в Україні.

У

країнська асоціація студентського самоврядування є платформою вирішення нагальних проблем студентства по всій Україні. Діяльність УАСС зорієнтована на представлення студентської позиції на національному й міжнародному рівнях. Уся робота побудована на демократичних

запрацювала європейська освітня програма Еразмус+. Вона спрямована на активізацію міжнародної співпраці та підвищення мобільності студентів, викладачів, науковців європейських університетів та вищих навчальних закладів третіх країн на всіх континентах. Ще з 20 листопада УАСС була однією із головних комунікаторів ЄвроЯ сама не так давно була абітумайдану серед студентрієнтом і переконана, що для ського середовища. них світ вищої освіти, світ універПро найактуальніші ситетів є досить незрозумілим. проблеми молоді газета ПРО|St поспілкувалась принципах. Представники УАССу із головою Асоціації студентдолучаються до розробки за- ського самоврядування Єлизавеконопроектів про вищу освіту, тою Щепетильниковою. а також до питань, які пов’язані Чи створюватимуть стуз підвищенням якості освіти і міжнародним співробітництвом. денти структурні органи, які Асоціація консультує сту- контролюватимуть новопридентів, працює у правовому значених керівників МОНу? Таких ініціатив від ступолі, якщо це стосується безпосереднього захисту студен- дентства поки що немає. тів. Дві найактуальніші теми Проте під час захоплення звернень до УАСС – це стипен- будівлі Міністерства освіти і дія і розподіл бюджетників. науки ми висловили вимоги Зараз Асоціація докладає мак- до нового міністра й умови, за симум зусиль, щоб в Україні яких звільнимо приміщення.

Серед них були, наприклад, проведення незалежного аудиту між владою та університетами і викладення «сирих» бухгалтерських даних по витратах Міністерства на їхній офіційний сайт. Інформацію про витрати Міністерства та розподіл фінансових коштів на університети уже викладають на сайт МОНу. Проте аудит ще відбувається всередині Міністерства. Не усі студенти склали іспит на моральну готовність до цих процесів. Проте потрібно чітко розуміти, що це робота не одного дня.

Ви долучаєтесь до роботи над законопроектами, які стосуються вищої освіти? Так, ми працювали у групі Михайла Згуровського. Попередньо ми були авторами і розробниками Закону України щодо питань прав органів студентського самоврядування, який було прийнято в 2010 році і підписано Ющенком. Наразі Асоціація дотримується тієї думки, яку часто ігнорують наші можновладці: освіта має бути зорієнтована виключно на студентів. Зрозуміло, що ми продовжуємо працювати із законодавством з питань вищої освіти. Будемо контактувати уже із новим керівництвом Міносвіти, виходячи з актуальних проблем, у тому числі фінансування студентського самоврядування. Тому що останні 4 роки органи студсамоврядування на місцях взагалі не отримували коштів. І це відбувалося не через те, як запевняли можновладці, що процедури немає, а саме тому, що представники Табачника їхали по ректорам університетів і відкрито давали накази, аби жодної фінансової допомоги студенти не отримали!

Українська асоціація студентського самоврядування (УАСС)

Рік заснування: 1999 Тип: Всеукраїнська молодіжна громадська організація Голова:ЩепетильниковаЄлизавета Офіційний сайт: uass.org.ua Адреса: 22-24, вул. Анрі Барбюса, Київ, Україна

Як співпрацювати з Держінспекцією вищих навчальних закладів? За останні роки вони перетворилися на прямого ворога для кожного студента. Чесно кажучи, ми досі не розуміємо усього функціоналу Держінспекції вишів. Адже якщо подивитися на нинішню їхню роботу, то вони перевіряють все, що завгодно, у кого завгодно, де завгодно і як завгодно. Безумовно, це проблема. Ми вимагатимемо від нового керівництва МОНу позбавити Держінспекцію репресивних функцій, які були при Табачнику. Їхні перевірки потрібно направляти із попередженням і за чітким планом, а не без будь-яких пояснень, як це було донедавна. Ми дуже довго намагалися довести попередній владі, що нам не потрібен контроль якості, нам потрібне фінансове забезпечення.

Зараз вищих навчальних закладів в Україні залишається понад 800. Це неймовірна цифра! Які наслідки появи такої великої кількості вишів та як боротися із проблемами? Проблему великої кількості вишів у країні студенти відчувають безпосередньо на собі. Адже не так лякає захмарна кількість університетів, як низька якість освіти у них, яка є результатом ось цієї величезної цифри 800. Цю проблему треба вирішувати шляхом введення нових стандартів. Ми категорично проти об’єднання або


ПРОst №2 Четвер, 10 квітня 2014 р.

Як інформувати тих самих абітурієнтів, щоб вони бачили розгорнуту ситуацію діяльності університетів в Україні? Треба розвивати різні канали комунікації між тими

самими молодіжними організаціями або рухами в регіонах. Їх насправді величезна кількість, і вони дуже гарно працюють всередині колективу, але мають відчутні проблеми із налагодженням контактів і зв’язків по регіонах. Занадто мало у школах приділяють уваги вищій освіті. Не треба забувати і про розвиток системи профорієнтації, тому що основною проблемою в цій площині є зорієнтованість людей на «бренди». Тут варто говорити не лише про статуси університетів, але й про популярність спеціальностей.

Під час загострень подій на Майдані ви увійшли до складу Всеукраїнського об’єднання «Майдан». Таким чином, чи вважалась УАСС на той час структурною одиницею новоутвореного об’єднання? Я увійшла до складу Всеукраїнського об’єднання «Майдан» як активіст і представник студентської спільноти. Тому, без-

Ще раніше, коли ми отримали інформацію 20 і 21 листопада, ми не могли не відреагувати. Адже, окрім професійної сфери діяльності, є й набагато важливіші речі, за котрі ми усі маємо виступати. До такого належать життя і здоров’я людини. На Майдані ми виконували роль менеджера комунікації для різних студентських і молодіжних груп. Пізніше ми включилися у Всеукраїнську акцію студентської солідарності, яка відбулась 10 грудня. Наша сфера роботи на останні 3–4 мі-

Попереднє керівництво Міносвіти брало три-чотири університети й об’єднувало в один. Так економили лише на зарплаті адміністративного персоналу. Це не має сенсу...

умовно, молодь мала свої важелі впливу на здійснення вуличної політики, яка вирувала в період Євромайдану. До об’єднання також увійшли народні депутати Андрій Іллєнко та Сергій Соболєв, співачка Руслана, журналісти і громадські діячі.

сяці була достатньо розширеною, але здебільшого ми посилено працюємо у сфері вищої освіти, намагаючись формувати вплив студентської спільноти на ті процеси, які відбуваються в країні.

Єлизавета Щепетильникова, Голова УАСС

злиття університетів, хоча це може здатися найлегшим варіантом. У цій складній ситуації треба йти еволюційно-ринковим шляхом. Попереднє керівництво Міносвіти брало три-чотири університети й об’єднувало в один. Так економили лише на зарплаті адміністративного персоналу. Це не має жодного сенсу, адже якщо подивитися на ці університети сьогодні, то вони досі існують абсолютно автономно одне від одного. Зміни відбулися лише на папері: було чотири університети – став один. Це просто не дає ефекту з точки зору підвищення якості освіти. Безумовно, це не той результат, до якого ми прагнемо. Ми мусимо створити сприятливі умови для українських вишів, щоб вони могли конкурувати між собою, створити можливості для студентів обирати університет саме за якістю освіти, а не за «брендовістю» того чи іншого навчального закладу. І це вимагатиме великої інформаційної роботи з абітурієнтами і роботодавцями. Саме роботодавці з їхньою експертною оцінкою повинні мати можливість впливати на систему вищої освіти.

5

Оцінюючи суспільнополітичну ситуацію в країні, неозброєним оком помітно, що на ідеологічну рівні існує певний розкол, як і на мовному і на віковому. Ачи відчутна конфронтація Заходу і Сходу на студентському рівні? Переконана, що розкол, про якій нам доводиться сьогодні говорити є абсолютно нав’язаним. Наприклад, декілька днів тому ми провели студентський круглий стіл у Харкові і зібрали дуже багато людей з кожного куточка України. Безумовно, на круглому столі обговорювали лише університетські питання, але в неформальних дискусіях порушувались теми національної ідентифікації українців, де навіть дрібних суперечок між нами не виникало. Так, ми усі різні, але нас консолідують спільні інтереси, які мають служити на благо нашої країни!


ПРОst №2 Четвер, 10 квітня 2014 р.

6

ІМХО | Єдина душа подвійної країни

М

Дар’я ПЕРСИК Кореспондент

ені завжди було цікаво: як почуваються мої батьки? Вони народилися в країні, якої вже немає на мапі світу. Тепер я трошки їх розумію. Я народилась в Сімферополі. «Персик Дарья» — так мене зареєстрували через кілька тижнів. Через 7 років

навчання, мої плани ще раз підтвердилися. Кілька років – от і все, що відділяло мене від бажаного. Тепер відділяє кордон. Мене події лютого-березня цього року шокували більше, ніж події Майдану. І найстрашнішими були не мітинги, не «ввічливі люди» у

я підійшла до вчительки з простим питанням: як підписувати зошит з української мови? Тетяна Вікторівна, яка сама українською розмовляла поганенько, акуратно вивела «Персик Дар’я». Так мене українізували. Ще через 9 років Дмитро Васильович, мій класний керівник, спитав, хто хотів би лишитись в Україні. З усього класу руку підняла лише я. Для мене ніколи не були розділені поняття «Крим» та «Україна». Мене ніколи не дивувало ані те, що в початковій школі заняття починались із гімну України, ані те, що на олімпіадах ми слухали ще один гімн – Автономної Республіки Крим. Я не вбачала жодного підступу у тому, що кримський прапор такий схожий на російський. Мені було звично іноді святкувати Новий рік двічі – за російським та українським часом. До Києва я приїхала з двох причин. Перша – нестача свободи, бо я жила з батьками. Друга – якісна освіта. Я планувала повернутись додому з багажем знань та досвіду, почати працювати в невеличкому сімферопольському виданні… Коли зав’язались стосунки з колишнім однокласником, якого занесло до Одеси на

зеленій формі. Найгіршим була байдужість або відкрита ворожість моїх близьких та друзів. Шалена пропаганда на вулицях рідного міста пригнічувала, відкрита брехня з телеекранів – дратувала. Моє слово втрачало авторитет перед словами високопосадовців. «Тебя зомбируют этой Украиной!», «Киев тебя изменил», «Да вас там по-украински заставляют говорить!», «Это сейчас тебе хорошо, а как придут к власти эти фашисты?!» - оце й усі відповіді на мої спро-би достукатись до людей. Лише кілька друзів та батьки залишись

Найгіршим була байдужість або відкрита ворожість моїх близьких та друзів. Шалена пропаганда на вулицях рідного міста пригнічувала, відкрита брехня з телеекранів – дратувала.

моїми однодумцями. Після референдуму щодо входження Криму до Ро-

Можливо, я все ж повернуся до Криму. Але чи впізнаю я свій край?

сійської Федерації почалося казна-що. Невтішні новини посипались як із скриньки Пандори: штурм фотограмметричного центру під вікнами батьківського дому, новий час, загроза роумінгу, дурня з громадянством та в’їздом на півострів. Усвідомити все це важко, прийняти та змиритись – неможливо. Останньою краплею було переведення мого коханого до Севастополя. Він запропонував мені зробити вибір: їхати з ним, лишатись у Києві та жити на дві країни чи прощатись назавжди. Першою думкою було: «Зрадник…» …Саме так називають зараз кримських військових, що переходять до лав російської армії. Як дочка офіцера на пенсії, я їх не засуджую. Розумію, що цим людям немає куди йти. У багатьох сім’ї. Хай би як цинічно це не звучало, але іноді треба піклуватися про свій добробут, а недумати,

якими словами тебе наречуть на Бтьківщині. Я не виправдовую людей, які зробили вибір не на користь України. Повірте, як ніхто інший, я їх засуджую. Вони відібрали у мене не тільки частину території, не тільки літній відпочинок. Можливо, я все ж повернуся до Криму. Але чи впізнаю я свій край? Вже не побачу звичних номерних знаків, що починалися з «АК», дурнуватих перекладів на кшталт «площа Совєтська» та «проспект Победи», національної символіки у рідній школі. Але дещо залишиться. Мікрорайон Київський та Український театр. Бульвар та бібліотека Франка. Парк та кінотеатр Шевченка. Жовті автобуси та блакитне небо. Хай би хто що не кричав на площі Леніна, розмахуючи триколором, - я вірю, що настане день, коли я заколисуватиму власних дітей, наспівуючи українські народні пісні, а в далечині виднітиметься Чатир-Даг.


ПРОst №2 Четвер, 10 квітня 2014 р.

7

ПРОфіт | Відвідуй військову кафедру – отримай імунітет від армії Ні для кого не секрет, що для хлопця вступ до вишу має на одну перевагу більше, ніж для дівчини. І цей козир – відстрочка від армії. Проте відчути «смак служби» можна і під час навчання в університеті. Таку можливість дають військові кафедри на базах освітніх закладів.

П

раво готувати офіцерів запасу мають: Національна академія оборони, Київський політехнічний інститут, Національний університет ім. Т. Шевченка, Національні транспортний та авіаційний університети, Національний аграрний університет та ін. До того ж скористатися цією можливістю мають право усі студенти незалежно від статі. Проте ніхто не скасовував вступні іспити і від вас вимагатиметься: у період з з 24.03 по 30.05 подати заявку на проходження підготовки. Далі буде всім відомий конкурсний відбір. Проте він дещо відрізнятиметься від звичайно нервового вступу на спеціальність і включатиме такі етапи: 1) оцінка рівня успішності навчання студента (бали у заліковці мають бути не

менше 4 з усіх дисциплін); 2) професійно-психологічний відбір студента (тест); 3) оцінка рівня засвоєння програми допризовної підготовки (тут вам знадобляться базові знання з предмету «Захист вітчизни» 10–11 клас), 4) оцінка рівня фізичної підготовки (біг, підтягування тощо).

І на відборі розмежування на хлопця-дівчину немає, всі в рівних умовах. Відвідувати заняття на військовій кафедрі ви повинні всього один раз на тиждень протягом 2 років (3–4 курси). Ціна такого задоволення – від 5000 грн за семестр для молодих людей з інших навчальних закладів. Для бюджетників, що мають

Ярослава КОТЛЯРЕНКО Кореспондент свої кафедри, заняття безкоштовні. Проте є певні важливі нюанси: при вступі на «воєнку» зважайте на специфіку цивільних програм вишів. Так військова кафедра Шевченка готує військових юристів, транспортний – військових автодорожників, авіаційний – авіаторів для армії, аграрний дає загальновійськову підготовку.

На відборі розмежування на хлопцядівчину немає, всі в рівних умовах.

Для довідки: • відстрочка надається студентові на весь період навчання (один раз). Однак, якщо юнаку в стінах ВНЗ I або II рівня акредитації виповниться 21 рік, вона скасовується. • відстрочка надається аспірантам (з відривом від виробництва або без нього) – на весь період навчання; • випускникам ВНЗ і аспірантур, яких направили на роботу в установи Національної академії наук, – на весь період їхньої роботи в цих установах; • студентам денної форми навчання ВНЗ III і IV рівнів акредитації – до закінчення навчання й одержання магістерського звання (якщо вступити до ВНЗ відразу після школи – до 23 років). • не підпадають під призов кандидати і доктори наук.

Багато хто сприймає «воєнку» не лише як щит від строкової служби, а і як можливість отримати ще одну спеціальність. Після закінчення випускники отримують звання лейтенанта запасу та перспективу працевлаштування у МВС, ДАІ, СБУ або податковій міліції. Забезпечити собі майбутнє – ПРОSTо.


ПРОst №2 Четвер, 10 квітня 2014 р. ПРОспорт | Спортсмени покоління інтернету

Н

8

Афіша І

Олександр ПЕТРИК Кореспондент

у що за газета без спортив- верситету телекомунікацій, авіаційного університету, а тому ної сторінки? Футбол – ба- вони позбавили збірну Укра- й програли у фіналі. нально; баскетбол, хокей, теніс їнського державного універсиНайскладніше було зібрати – заїжджено. Київське студент- тету фінансів та міжнародної збірну ВНЗ з дисципліни World ство заслуговує на дещо свіже, торгівлі шансів на чемпіонство, of Tanks, бо у цей симулятор нове і досі не розвідане. ПРОst здолавши їх у напруженій бо- танкового бою грають по сім чобере на себе цю місію! ротьбі з рахунком 2:1. На фінал ловік. Команди виходять на бій Для багатьох комп’ютерні у переможців сил не залиши- одна проти одної. Найкраігри – один із один із багатьох лося, а тому «лолери» з КНУ щими «танкістами» стали стуспособів добре відпочити та відносно легко виграли вирі- денти НАУ, на другому місці – підняти собі настрій. Але є й ті, шальне протистояння – 2:0. збірна КНУБА. На шляху до хто не зупиняється на цьому і У дисципліні Сounter-Strike: тріумфу майбутні переможці бере від ігор ще одну важливу Global Offensive (командний зазнали лише однієї поразки – складову – спортивну. Чи шутер від першої особи, в про- у першому турі групового знали ви, що дух суперництва, стонародді – «стрілялка») най- етапу. Можна зі впевненістю заінтрига та емоції, які є у фут- вищу сходинку посіли студенти явити, що цей програш пішов болі, кінських перегонах або Київського національного еко- хлопцям на користь. боксі, – звична справа для зма- номічного університету. Цей Змагання з FIFA 14 проводилися гань з комп’ютерного спорту? квінтет гравців продемонстру- у режимі «один на один». За поУ перші дні квітня разку у матчі не можна ми мали змогу відвіІснує парадокс: у шутерах велику роль звинуватити напарника дати саме такий турнір відіграє загальнокомандний настрій, бо- по команді, бо тут його – «Кібер-Битва вишів», йовий дух, що досягається шляхом емо- просто немає. Результат що проводився в одвирішується у очному ційних вибухів та сплесків радості. ному з найбільших протистоянні двох комп’ютерних клубів Європи – вав не тільки найкращу командну «футболістів». Віртуальне фут«Київ Кіберспорт Арені». Про- гру, а й високий рівень персо- больне поле на вигляд як тягом декількох тижнів збірні нальної підготовки учасників. справжнє, а недосвідчений глякиївських вищих навчальних за- Кожен із гравців був ідеально го- дач не одразу зможе відрізнити кладів збиралися в «арені» та товий психологічно, а вміння по- футбол по телевізору від його змагалися у Dota 2, CS:GO, стійно знаходитися на максимумі комп’ютерного аналогу. На League of Legends, World of концентрації – життєво не- змаганнях з FIFA важливу роль Tanks та FIFA 14. Найвправніші обхідне для такої гри, як CS:GO. відіграє не скільки вправність команди отримали грошові ви- Але існує парадокс: у шутерах ве- пальців, скільки розуміння менагороди та професійні девайси лику роль відіграє і загальноко- ханіки гри мільйонів, сокеру, та (клавіатури, миші, гарнітури, мандний настрій, бойовий дух, індивідуальних можливостей ґеймпади, килимки для миші). що досягається шляхом емоцій- кожного гравця. У фіналі переСеред більш ніж трьох со- них вибухів та сплесків радості. могу святкував студент НАУ під тень учасників досягти постав- Знайти баланс між зосередже- нікнеймом leon_uefa, а другим лених цілей вдалося далеко не ністю та вибуховістю не змогли став… автор цих рядків. кожному. Наприклад, у зма- гравці збірної Національного ганнях з League of Legends (тактична гра, у якій кожен гравець керує героєм, що має унікальні здібності та характеристики) тріумфувала команда КНУ імені Т. Шевченка. П’ятеро хлопців навряд чи очікували такого результату, бо закінчили груповий етап лише третіми. Сенсаційно у півфіналі виступила команда Державного уні-

Інформаційний бюлетень студентів міста Києва «ПРО|St» Наклад: 10 000 примірників Самвидав Контакти: press.prost@gmail.com vk.com/pro1st (запропонувати новину) Редакція газети може не поділяти думку автора і не несе відповідальності за авторські матеріали.

11 квітня. 18:00 Розмова про Євромайдан та презентація книжки «Євромайдан. Хроніка відчуттів» Книгарня «Є»: м. Київ, вул. Лисенка, 3, ст. м. «Золоті ворота». За участю Тараса Прохаська та Юрія Винничука. Вхід вільний

11 квітня. 23.00. Кінотеатр «Україна»: Довга ніч короткого метру «Французька весна» привезла в Україну 25 кращих французьких короткометражних стрічок. Вартість: 80-100 грн.

11 та 12 квітня. 19.00. Театр імпровізації «Чорний квадрат»: Весінні історії ДО та ПІСЛЯ сексу. Дві серії відвертих розмов пройдуть під гаслом: «Хай живуть вистави про ЦЕ!» Вартість: 30-200 грн. 14 квітня. 15:00 Червоний корпус КНУ (вул.Володимирівська, 60): Зустріч з Левком Лук`яненком. "Левко Лук`яненко: життєвий шлях героя". У тебе є можливість поспілкуватися з людиною, яка творила українську незалежність 15 квітня. 19.00. Insiders. Відкрита зустріч з Олексієм Коганом. Бесіда із пристрасним знавцем джазу для не менш пристрасних його шанувальників. Вартість: 80 грн. 17 квітня, 18.30 Центр Леся Курбаса Візуальна лабораторія: Неігрове кіно у пошуках митця. «Вихід через сувенірну крамницю» (2010), США-Велика Британія. Кіно від Бенксі і про Бенксі.

Над номером працювали: Головний редактор: Владислав ДЕДЕРЧУК Редактори: Богдана БОЙЧУК, Наталія КАРПЕНКО Дизайн та верстка: Валерія КОВАЛЬСЬКА, Анастасія СЕМЕРЕЙ, Максим СЕРДЮК Ілюстратор: Ліна КІТ Анонси заходів: Ксенія ДУБОВА, Софія БРОВЧЕНКО Соціальні мережі: Надія КОВАЛЕВИЧ

Prost № 2  
Prost № 2  
Advertisement