Page 1

Noorte haridus- ja karjäärikonverents

Sinu võimalused –

VÄLISKOGEMUS 10. november 2012 Nokia Kontserdimajas

Sisaldab põnevaid teste!

Konverentsi koduleht

www.voimalused.ee


Hea noor!

12 kaasahaaravat ja inspireerivat ettekannet 3 tulist diskussiooni valikute ja võimaluste teemadel

1 meeldejääv päev, mis on Kas oled juba tõmmanud suure punase ringi ümber kuupäevale 10. november 2012 ning lükanud edasi kõik oma tavapärased toimetused ja tegemised? Kui mitte, siis just nüüd on viimane aeg seda teha ning üheskoos sõpradega seada sammud Nokia Kontserdimaja suunas! Sest just 10. novembril toimub selle sügise üks põnevamaid üritusi – üheks päevaks teeb comeback’i noorte haridusja karjäärikonverentside sari „Sinu võimalused“. Sari, mis on eelnevatel aastatel inspireerinud, julgustanud ning muutnud tuhandete noorte elu! Kas jätkata peale kooli lõppu õpinguid mõnes Eesti kutse- või kõrgkoolis, minna vabatahtlikuks teisele poole maa­ kera või asuda hoopis õppima mõnda tippülikooli Lääne-Euroopas ning kuidas on need valikud seotud Sinu tulevase karjääriga? Juhul kui ka Sulle tundub, et otsustamine ei ole niisama lihtne ja valikuid on palju, tule ja saa osa praktilisest konverentsipäevast ning kuula, mis nõu Sulle antakse! 2 // SINU VÕIMALUSED – VÄLISKOGEMUS

mõeldud just Sulle!

Järgnevatel lehekülgedel saad tutvuda konverentsi päevakava ja esinejatega ning lahendada põnevaid teste. Lisa­infot leiad kodulehelt www.voimalused.ee Konverentsil osalemiseks mine juba täna konverentsi kodulehele www. voimalused.ee, registreeru ning tasu ülekandega osavõtumaks 7 eurot, mis sisaldab endas ka kohvi- ja lõunapause! Kohtade arv on piiratud.

PÜHENDA ÜKS PÄEV OMA TULEVIKULE! Kohtumiseni 10. novembril Nokia Kontserdimajas! „Sinu võimalused – väliskogemus“ korraldusmeeskond

LISAINFO www.voimalused.ee info@voimalused.ee


Sinu võimalused –

VÄLISKOGEMUS

Konverentsi kava 10. NOV 2012, NOKIA KONTSERDIMAJA

Päevajuhid Tauri Tallermaa ja Karel Tallermaa

9.30-10.00 Registreerumine 10.00-10.20 Avasõnad 10.20-11.50 Paneel: Täistabamus

haridusvalikutega

„Kaasaegne inimene, haridus ja töökoht“ — Ott Pärna „Kool on peagi läbi – kuidas ja kuhu edasi?“ — Mats Meimer „Kui ma peaksin valiku uuesti tegema, siis....“ — Vallo Kirs „Kes on süüdi, kui ma hakkan vähe raha teenima?“ — Andres Arrak 11.50-12.20 Kohvipaus 12.20-12.40 „Congratulations! I’m sorry.“ — Robert J. Pefferly 12.40-14.10 Paneel: Väliskogemuse

erinevad tahud

„Minu lugu: Challenge accepted!“ — Katrin Vares „Suvetöö kaudu ettevõtjaks“ — Ülane Vilumets „Hüppasin ellu tundmatus kohas“ — Liis Kängsepp „Valikute tegemise võlu ja valu“ — Luukas Ilves 14.10-15.00 Lõuna 15.00-16.40 Paneel:

Karjäär ja enda koha leidmine

„Minu unistuste elu“ — Riina Varts „(Välis)kogemustest eri vaatevinklitest“ — Valdur Laid „Parimad eesmärgid on need, mida on “võimatu” saavutada“ — Margus Uudam „...mis oleks parem pind meie tulevaseks kasvuks?!“ — Peeter Koppel 16.40-17.00 Lõpetamine WWW.VOIMALUSED.EE // 3


Päevajuhid Tauri Tallermaa Tauri on Nõukogude ajal üles kasvanud, taasiseseisvumise ajal iseseisvunud ning viimased 17 aastat tegelenud aktiivselt koolitaja ja mälutreenerina. Hariduselt on Tauri aga hoopis raamatupidaja. Töökogemusi on tal alates erialasest tööst kuni panganduse, turunduse ja tootmiseni välja. Tauri üks põhimõtteid elus on olnud igast võimalusest kinni haarata, mistõttu on nii hariduskäik, tööpagas kui pereelu kirevad. Suurimateks saavutusteks peab Tauri kolme võrratut last ja armastatud abikaasat. Vabal ajal mängib ta pilli, laulab ja teeb sporti. 2010. aastal osales Tauri koos Merlyn Uuskülaga edukalt „Laulud tähtedega“ saates.

Karel Tallermaa Oma esimese veerandsaja aasta jooksul on Karelil olnud juba üsna palju põnevaid võimalusi, millest suurema osa on ta ka ära kasutanud. Ta on jõudnud lavalaudadele tänu oma heale lauluhäälele nii poistekooriga kui solistina. On õppinud valitsema kitarri nii, et enamikel vajub suu lahti. Televiisorisse on ta pugenud nii Soome laste­filmitegijate kui ka Eesti teleseriaalide tootjate abiga. Ikka endiselt piilub Karel ka kõrgkooli poole, senikaua teenib ta aga igapäevast leiba teenindusvaldkonnas.

4 // SINU VÕIMALUSED – VÄLISKOGEMUS


Tutvu esinejatega

Ott Pärna „Kaasaegne inimene, haridus ja töökoht“ Sisupunktid: • John Bird: „Inimene ilma oma teekonnata on pool inimest“ • Kaasaegne töö ja töökoht – mis need on? • Millised on ägedad koolid ja miks nad noori meelitavad? • Millistest inimestest ühiskond puudust tunneb? Ott Pärna on ettevõtja, riskikapitalist, Eesti riigi fänn ja spordiaktivist. Ta on käima lükanud Eesti Arengufondi, olles selle esimene juhatuse esimees. Lisaks on Ott osalenud riskikapitalifirma SmartCap AS, Tallinna Tehnopoli, MTÜ FinanceEstonia ning Eesti Era- ja Riskikapitali Assotsiatsiooni EstVCA ellukutsumisel. Ott on elanud ja õppinud Taanis, Soomes, Inglismaal ja Singapuris. Ta on töötanud infotehnoloogia, sisearhitektuuri ja autonduse vallas ning olnud Ettevõtlike Noorte Koja JCI Tallinn president. Hobi korras veab Ott hetkel sotsiaalset ettevõtet MTÜ Spordi­ aasta, mis on hüppelauaks mõjusatele spordiettevõtmistele, nagu Eesti Liikuv Spordipealinn ning Eesti Talvekeskused. Viimase eesmärgiks on taastada ja arendada Eesti talispordikeskusi.

WWW.VOIMALUSED.EE // 5


Mats Meimer „Kool on peagi läbi – kuidas ja kuhu edasi?“ Sisupunktid: • Erinevad valikuvõimalused gümnaasiumi lõpus? • Kandideerimine ja närvipinge • Elu ülikoolis – müüdid ja tegelikkus Mats Meimer on 19-aastane elujõudu täis noormees, kes ei löö risti ette ühegi väljakutse ees. Ta on värkselt lõpetanud Rocca al Mare Kooli ja preagu käib ta Tartu Ülikoolis, kus õpib majandusteadust. Matsile meeldib laulda ja tegeleda aktiivselt spordiga. Olles äsja teinud oma senise elu olulisemad haridusvalikud, mõtiskleb Mats konverentsipäeval võimaluste ja valikute üle, mis noortel gümnaasiumi lõpus on.

Vallo Kirs „Kui ma peaksin valiku uuesti tegema, siis...“ Sisupunktid: • „Kolme tee loogika“ • Mutter, polt ja seib ehk kas inimene võib olla hea ka mitmes asjas? • Mida teha, kui valik ei lähe täppi? Vallo Kirs on Rakveres sündinud 25-aastane näitleja. Keskkoolis käis Vallo Rakvere Gümnaasiumis ja 2007. aastal alustas Tartu Ülikoolis ajalooõpinguid, mis jäid paraku pooleli. Peamine põhjus selleks oli otsus asuda omandama lavastaja/näitleja eriala Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemias. 2007. aastal tegi Vallo kooliteatri kooseisus oma lavastaja­ debüüdi, lavastades Rakvere Gümnaasiumi Teatriansambliga tüki „Sacco ja Vanzetti“, mis pärjati Saaremaa Miniteatri päevadel Grand Prix vääriliseks. Näitlejana on Vallo laiemale publikule tuntud filmist „Klass“, kus ta mängis peaosalist Kasparit. Samuti kehastas ta sama tegelaskuju 2010. aastal valminud seriaalis “Klass: elu pärast”. Lisaks on Vallo löönud kaasa Rakvere Teatri lavastuses „Nullpunkt“.

6 // SINU VÕIMALUSED – VÄLISKOGEMUS


Andres Arrak „Kes on süüdi, kui ma hakkan vähe teenima?“ Sisupunktid: • Mille eest tööturul makstakse? • Noorte haridusvalikud ja tööturu nõudmised • Miks on noorte tööpuudus suur? • Mida teha, et rikkaks saada? Juristiharidusega Andres Arrak on enda sõnul füüsiliselt linnaaga vaimselt maainimene. Elatist teenib ta majandusteadlasena ning on väidetavalt vihatuim majandusteadlane Eestis. Arrak on seitsme majandusalase õpiku autor ja toimetaja ning peab oma elumissiooniks panna inimesi majanduslikult mõtlema. Tema hinnangul on majanduskriis hea, kuna purustab mõneks ajaks valed majanduslikud otsused. Arrak usub, et sotsiaalne ja majanduslik mudel, mis põhineb lasteta linnainimestel, kes lähevad vara pensionile, ostavad toitu poest ja elavad laenatud rahast, ei vii kuhugi.

Dr. Robert J. Pefferly Jr. „Congratulations! I’m sorry.“ Sisupunktid: • To paraphrase Groucho Marx: “Life is the art of look­ ing for trouble, finding it everywhere, diagnosing it incorrectly and applying the wrong remedies.” • Choose wisely and invest in yourself • History? It is different this time! • Education is more than a book • Luck is for fools and horses. How fast can you run? • Have passion, integrity, and a sense of humor Robert on matemaatik, IT spetsialist ning ettevõtja. Ta on üle kahe aastakümne tegelenud matemaatiliste uuringute, majandusanalüüsi ja tarkvarasüsteemide loomisega erinevatele organisatsioonidele nii USA-s kui ka Euroopas. Oma kõrgkooliõpinguid alustas Robert U.S. Army Coast Guard Academy’s, suundudes edasi Calforniasse ning omandades doktorikraadi Suurbritannias Edinburghis. Ta on olnud seotud paljude suurte rahvusvaheliste projektidega erinevates riikides. Hetkel leiab Roberti aga tudengitele majandusteadust õpetamas, juhul kui ta ei ole parajasti liimitud arvutiekraani ette, et mõne matemaatilise mudeli loomisega tegeleda. WWW.VOIMALUSED.EE // 7


Katrin Vares „Minu lugu: Challenge accepted!“ Sisupunktid: • Minu lugu: välisülikooli otse koolipingist • Erinevad ülikoolid, erinevad haridussüsteemid • Nippe, kuidas välisülikoolis edukalt hakkama saada Katrin usub, et süda on rahul siis, kui ebatraditsioonilised ideed tegelikkuseks saavad, kui selle asemel, et minna otse, saab ringiga ning alati ei pea ka teadma, kuhu täpsemalt teel ollakse. Oma ülikooliõpinguid alustas Katrin 2006. aastal Inglismaal University of Bedforshire’is majanduse ja turunduse erialal. Püsimatus ja uudishimu viisid ta vahetusüliõpilaseks Amsterdami HvA Applied Science ülikooli. Sellega teekond välisülikoolides aga ei lõppenud – magistriõpingute ajal Eestis käis ta teadmisi omandamas Hispaanias ESIC Madridis. Lisaks erinevatele tudengitöökohtadele on Katrin töötanud DHLis, müügikonsultandina turimisettevõttes ja hetkel rakendab oma teadmisi rahvusvahelises kõrgharidusvaldkonnas, mida peab oma kireks.

Ülane Vilumets „Suvetöö kaudu ettevõtjaks“ Sisupunktid: • Mida teha, kui Sa pole oma tulevikuplaanides kindel? • Kuidas arendada endas universaalseid võimeid ja omadusi? • Miks on oluline ennast hästi tunda? • Kuidas noorena saadud ettevõtluskogemus muudab Sinu ellusuhtumist? Ülane jättis turvalise palgatöötaja elu 2010. aasta lõpus, kui lahkus Eesti suurima kinnisvarabüroo personalijuhi kohalt. Kinnis­ varabüroos Uus Maa omandatud kogemused ja USAs raamatu­ müügist saadud sitkuse rakendas ta oma ettevõtete loomise vankri ette ning ei ole oma valikut kahtsenud. Täna omab ta Eesti ühte alternatiivsemat ekskursioonifirmat, mis toob aastas Eestit avastama tuhandeid turiste ja annab tööd paljudele noortele. Samuti on Ülane edukalt laiendanud omaloodud reisijuhtide brändi Like A Local üle Baltikumi ja Skandinaavia.

8 // SINU VÕIMALUSED – VÄLISKOGEMUS


Liis Kängsepp „Hüppasin ellu tundmatus kohas“ Sisupunktid: • Vabatahtlik töö võib muuta Sinu elu moel, millest Sa ei oska isegi unistada • Välismaal elamine avardab silmaringi ja paneb nägema uusi võimalusi • See annab eelise tööturul, sest Sul on oskusi ja kogemusi, mida paljudel teistel ei pruugi olla • Selle kõige tulemusena võid leida endas julgust teha veelgi hullumeelsemaid otsuseid ja valikuid • Aga seda kõike ainult juhul, kui võtad julguse kokku ja ei karda irduda igapäevareaalsusest! 2007. aastal otsustas majandusajakirjanik Liis Kängsepp hüpata ellu tundmatus kohas – ta sõitis programmi Euroopa Noored toel ihuüksinda aastaks Argentinasse tegema Euroopa vabatahtlikku teenistust. See aasta muutis tema elu põhjalikult. Kuigi Liis oli vabatahtlikku tööd teinud juba varem (1999. aastal lõi koos sõpradega MTÜ Noorte Meediaklubi, alates 2003. aastast kuulub Jazzkaare vabatahtlike ridadesse), muutis aasta Argentiinas ta tõeliseks vabatahtliku töö fänniks. Liisi kogemusest Argentinas võib lugeda raamatust „Minu Argentina“. Teiste vabatahtlike kogemusi on ta vahendanud raamatutes „Hüppasin ellu tundmatus kohas. Kümme lugu Euroopa vabatahtlikust teenistusest“ ja „Olen vabatahtlik, muudan maailma!“.

Luukas Ilves „Valikute tegemise võlu ja valu“ Sisupunktid: • Miks on reaalained ja kirg olulised? • USA ülikoolid ja sealsed võimalused • Eesti eelised noore töötaja jaoks Luukas Ilves lõpetas 2009. aastal Stanfordi Ülikooli rahvusvaheliste suhete ja filosoofia erialal. Pärst õpinguid naases Luukas Eestisse, kus lõpetas ajateenistuse õhutõrje rühmaülemana. Seejärel asus ta tööle Kaitseministeeriumisse ning töötab nüüd Riigi Infosüsteemi Ametis. Luukase hinnangul on tal välis- ja julge­ olekupoliitika valdkonnas alla 30aastaste hulgas üks põnevamaid töökohti Eesti Vabariigis.

WWW.VOIMALUSED.EE // 9


Riina Varts „Minu unistuste elu“ Sisupunktid: • Kes ma olen ja kelleks saan? • Kus on minu koht päikese all? • Minu unistuste karjäär... kuidas selleni jõuda? Riina Varts on inimeste juhtimise valdkonnaga tegelenud ja juhte sel alal toetanud juba pea kaks aastakümmet. Ta on töötanud Eest­i Vabariigi Välisministeeriumis ministri abina, Mart Laari valitsuse tagatoas peaministri abi-sekretariaadi juhatajana ja konsultatsioonifirmas Fontes personaliotsingu valdkonna projektijuhina. Kaheksa aastat töötas Riina Hansapangas, kus alustas spetsialistina personaliarenduses, viimased neli aastat oli aga personalidirektor. Riina osales Hansapanga-Hoiupanga ühinemisprotsessis ja Leedu Hoiupanga integratsiooniprotsessis. Aastatel 2006-2012 töötas ta Eesti Energia personalidirektorina. Lisaks palgatööle on ta olnud 6 aastat Eesti Personalitöö Arendamise Ühingu PARE juhatuses, millest 3 aastat vastutanud ka selle juhtimise eest. Riina on aasta vabatahtlik 2010. Riinal on suhtlemistreeneri kutse ja personalijuhtimise kõrgeima taseme kutse, ta on läbi viinud erinevaid koolitusi ja suhtlemis­ treeninguid nii kodu- kui välismaal. 2005. aastast on Riinal ka oma äri. Hetkel on ta iseendale tööandjaks ning tegutseb konsultandi-coach’ina. Tema hobiks on spordi, muusika ja kirjutamise kõrval tema töö, mida ta ennast õigustavalt oma elamise viisiks nimetab.

Valdur Laid „(Välis)kogemustest eri vaatevinklitest“ Sisupunktid: • Minu väliskogemused • Väliskogemuse eelised läbi juhi silmade • Elamine, töötamine ja juhtimine uues ning teistsuguses keskkonnas Valdur Laid lõpetas 1993. aastal cum laude Tallinna Tehnika­ ülikooli majandusteaduskonna ja sai 2001. aastal ärijuhtimise magistrikraadi (MBA) Šveitsis Lausanne´is asuvas Euroopa juhtivas ärikoolis IMD. 2012. aasta algusest juhib Valdur TeliaSonera Soome äriüksust. Eelnevalt töötas ta 10 aastat Elionis, aastatel 2002-2004 finantsdirektorina ning alates 2004. aastast ettevõtte juhina. Enne Elioni töötas Valdur 8 aastat erinevatel positsioonidel Eesti Pangas. 10 // SINU VÕIMALUSED – VÄLISKOGEMUS


Margus Uudam „Parimad eesmärgid on need, mida on “võimatu” saavutada“ Sisupunktid: • Võimatute eesmärkide saavutamine • Liikumapanev jõud on “positiivses rahulolematuses” • Kompromissid iseendaga on kompromissid tulemustega Margus Uudam tegeleb riskikapitali investeeringutega, otsides innovaatilisi ideid üle kogu maailma. Ta töötab ettevõttes nimega Ambient Sound Investments, mis on Skype’i eestlastest kaas­ asutajate investeerimisüksus. Tänaseks haldab Margus koos oma meeskonnaga ligi 20 start-up’i, mis paiknevad nii Euroopas, Ameerikas kui Aasias. Varasemalt on Margus kogemusi omandanud tippjuhina nii Eesti Energias ja kui ka Fonteses ning asekantslerina Rahandusministeeriumis, vastutades riigieelarve kokkupaneku eest.

Peeter Koppel „...mis oleks parem pind meie tulevaseks kasvuks?!“* Sisupunktid: • Heaoluühiskond on surnud. “Hea elu” tähendab lähemas tulevikus midagi muud kui täna. • Rikkus uuenenud maailmas. Aga kui rikkaks ei lubata enam saada? • Ettevalmistused teistsuguseks eluks. Haridus, töö ja ellusuhtumine. • Kapital. Sotsiaalne, reaalne, ja virtuaalne. Peeter Koppel on finantsturgude ja globaalsete majandustrendide arvamusliider. Oma igapäevases töös vastutab ta SEB privaatpanganduse varade (pool miljardit eurot) valitsemise ning sellega seotud kommunikatsiooni eest. Alates 1998. aastast on ta töötanud erinevatel finantsturgude ja varahaldusega seotud ameti­ kohtadel Sampos, SEB Eesti Ühispangas, Supremas ja SEB-s. Lisaks kohalikele majandus- ja ärieliidi üritustele on Peetrit sageli kutsutud ka Riigikogu Euroopa Liidu Asjade Komisjoni, Riigikogu väliskomisjoni ning NATO parlamentaarsesse assambleesse selgitamaks võimalikke arenguid ning nende tagajärgi globaalses majanduses. ____________________________ * „Olukord on si**, kuid mis oleks parem pinnas meie tulevaseks kasvuks?!“ Lennart Meri WWW.VOIMALUSED.EE // 11


TESTI END!

Mis Sind välismaale kisub? See lihtne test aitab Sul välja selgitada Sinu välismaale mineku põhjused ja ajendid. Kindlasti tuleb Sul siinkohal silmas pidada, et Su välismaale mineku ajendid ei pruugi ilmtingimata olla seotud just sellega, mida Sa välismaal tegema plaanid hakata. Samaaegselt võib-olla mitmeid ajendeid, mis võivad muutuda koos olukorra või ootuste muutumisega. Vali järgnevate väidete hulgast need, mis kirjeldavad Su olukorda kõige täpsemalt. Tahan hinge tõmmata ja välismaal oma tuleviku üle järele mõelda. Tahan laiendada oma tutvusringkonda ja välismaalt kontakte leida. Üks mu sõber juba elab välismaal ja ma tahaksin samasse kohta minna. Välismaal uusi võimalusi või huvitavaid inimesi kohates oleksin valmis oma plaane kiiresti muutma. Loodan välismaal kohata teistsuguseid olukordi ja inimesi, kes mulle uusi asju õpetaksid. Tahan saada rahvusvahelist kogemust, sest see on mulle tulevikus ja tööalaselt kasulik. Oleksin mõnes muus riigis õnnelikum. Arvan, et suudaksin välismaal leida huvitavama ja paremini tasustatud töö kui Eestis. Kuni mul on võimalik uusi asju näha ja kogeda, pole tähtis, mida ma välismaal teen. Tahan minna välismaale, et saada iseseisvamaks ja enesekindlamaks. Tahan minna välismaale, sest võõrkeelte valdamine on mulle hiljem tööalaselt kasulik. Sooviksin kõigepealt eri riike külastada ja eri kultuure tundma õppida. Sooviksin end proovile panna, kuidas ma üksi hakkama saaksin. Välismaal saaksin õppida midagi, mille õppimine Eestis pole võimalik.

Sooviksin eri riike külastada ja seal juhutöödega oma reisi jätkamiseks raha teenida. Eesti ei paku mulle kõiki võimalusi, millest minu olukorras kasu oleks. Sooviksin minna välismaale, et omandada kvaliteetne haridus oma töövaldkonnas. Nüüd liida kõik väited vastavalt kujunditele kokku. Vaata vastuseid kodulehelt:

www.voimalused.ee

Soovid minna välismaale, kuid ei ole veel kindel ja tahad lisainformatsiooni? Välismaale minek võib anda elule sootuks uue suuna – tutvud uute kultuuride ja keeltega, kohtad uusi inimesi ja avardad oma silmaringi. Rajaleidja.ee/euroopasse lehelt leiad kogu vajaliku info, mida soovid teada välismaale suundumiseks ja sealt tagasi naastes – millised on võimalused, kuidas minna, kust saada rahastust, mida on enne minekut teha vaja jne. Allikas: www.rajaleidja.ee/euroopasse WWW.VOIMALUSED.EE // 13


e l a a m s V채li ! i l o o k i l 체 17+ 4000+ RIIKI ERIALA 1

onlineavaldus

Kuidas kandideerida? 1. Vali sobiv eriala 2. T채ida online-avaldus 3. Soorita keeletest www.cae.ee


7 põhjust, miks valida arvutipõhine CAE eksam! • Üks populaarsemaid C1 taseme inglise keele eksameid maailmas! • Sertifikaat kehtib kogu elu (võrreldes TOEFLi või IELTSi 2 aastaga) • Tunnustatud ülikoolide ja tööandjate poolt globaalselt • Õppematerjalid, mis muudavad iseseisvalt eksamiks valmistumise lihtsamaks • Extended certification ehk võimalik saada ka C2 või B2 taseme sertifikaat • Lühikesed eksamile registreerimise tähtajad ning kiired tulemused • Soodsam hind võrreldes analoogsete rahvusvaheliste inglise keele eksamitega Juhul kui plaanid minna välismaale õppima, on arvutipõhine Certificate in Advanced English ehk CAE üks parimaid võimalusi selleks.

Dream Foundation on ametlik Cambridge ESOL eksamikeskus Eestis! Lisainformatsioon ja registreerimine: www.cae.ee


MUUDA ELU,

SIIN ON

SINU VÕIMALUS!

Sulle võib see tulla üllatusena, kuid õppida on võimalik ka väljaspool kooli, seda nii Eestis kui ka välismaal. Reisida, õppida tundma teisi kultuure, suhelda erinevate noortega, töötada erinevates meeskondades, korda saata midagi olulist on see, mis arendab Sinu suhtlemis- ja meeskonnatöö oskusi, sallivust ja mõistmist, projektijuhtimis- jm eluks vajalikke oskusi. Programm Euroopa Noored toetab just sellist õppimist.

Programm Euroopa Noored rahastab 13-30aastaste noorte ideid rahvusvaheliseks koostööks ja kohaliku elu arendamiseks. Programmi toel saab minna ka välismaale vabatahtlikuks. Toetust saavad taotleda nii organisatsioonid kui noortegrupid ning taotlustähtaegu on kolm: 1. veebruar, 1. mai ja 1. oktoober. Eestis vahendab toetusi sihtasutuse Archimedes Euroopa Noored Eesti büroo. Vaata täpsemalt euroopa.noored.ee/voimalused


Sul on hea idee, aga Sa pole kindel, kas programmist Euroopa Noored saab sellele toetust? Vasta küsimustele ja saadki teada!

Vaata, kuidas noortealgatus võimaldab Sul oma idee ellu viia. Parem maailm – see on Sinu teha! euroopa.noored.ee/noortealgatus

Oled 13-30-aastane ja soovid korraldada projekti koos teistega?

Jah!

Jah!

Jah! Eesti oleks väga tore!

Ei, soovin üksi projektis osaleda

Ei, soovin osaleda rahvusvahelises projektis Kohalik noorteseminar aitab Sul kaasa rääkida oma elu puudutavates otsustes. Pane oma sõna maksma! euroopa.noored.ee/noorteseminar

Sel juhul mine välismaale vabatahtlikuks Euroopa vabatahtlik teenistuse kaudu. Hüppa ellu tundmatus kohas! euroopa.noored.ee/evs

Korralda rahvusvaheline noortevahetus ja tšeki välismaa kultuure. euroopa.noored.ee/ noortevahetus

Noorte demokraatiaprojektiga saad proovida, kuidas otsustes kaasa rääkida. Pane oma sõna maksma! euroopa.noored.ee/demokraatiaprojekt


Kuule, kas sina oskad koostada CV-d?

Ikka! CV koostamisel on palju nippe, mida sa pead teadma. Tahad, ma räägin sulle nendest?

Europassi CV

• ühtne CV formaat, mis on kasutuses kõikides Euroopa Liidu riikides • erinevad näited aitavad sul oma CV-d paremini koostada • võimalus kirja panna ka vabal ajal, suvevaheajal või kooli ühistegevustest õpitu ja kogetu


CV koostamise meelespea Oskused ja teadmised peavad olema selgelt ja loogiliselt välja toodud nii, et oskused paistaksid silma. Töökogemuse juures on hea ära tuua, mis olid sinu peamisteks tööülesanneteks, kuid lisaks ka mille eest sa vastutasid. Töökogemuse puudumisel panusta oskuste kirjeldamisele, mis on omandatud näiteks praktika, kooliürituste organiseerimise, suvelaagrite/malevate, vabatahtliku tegevuse, noorteprojektides osalemise või lühiajaliste tööde käigus. Oluline on oskus ennast analüüsida ja kõige olulisem välja tuua. Koosta igaks kandideerimiseks eraldi CV, mis toob välja just selleks tööks vajalikud oskused ja kogemuse. Ära saada oma CV-d kunagi masspostitusena. Pane kirja just see töökogemus, mis on aidanud kaasa just selleks tööks vajalike oskuste ja teadmiste omandamisele. Kui soovid eriala vahetada, proovi kirjeldada eelkõige oskusi, mis tulevad uuel erialal kasuks – pole mõtet kõiki eelnevaid töökohti üles loetleda. Pööra tähelepanu detailidele: õigekiri, kirjavahemärgid jne. Kasulik on lasta CV alati veel kellelgi üle lugeda. CV-le ei pea lisama fotot, kui seda töökuulutuses ei ole eraldi nõutud. Kui siiski otsustad foto lisada, peab see olema ametlik ja soliidne.

Koosta oma Europassi CV siin: http://europass.cedefop.europa.eu/et/home Kutsuge meid oma klassile rääkima, kuidas koostada CV nii, et see teiste seast välja paistaks! Võtke meiega ühendust tel: 679 1716 või info@europassikeskus.ee


Soovid leida tööd Euroopas? EURES aitab! Tahaksid mujale Euroopasse tööle minna, aga ei tea kust alustada? Oled kuulnud, et Su sõbrad lähevad välismaale tööle, kuid Sa ei tea, kust tööpakkumisi leida? Soovid enne edasiõppimist end veidi proovile panna ja raha teenida? EURES aitab leida nii püsivat kui ka hooajalist tööd Euroopa riikides. EURES võrgustik hõlmab 31 Euroopa riiki – kui tunned huvi töötamise vastu mõnes neist, võta ühendust EURES nõustajaga Eesti Töötukassas. Infot vabadest töökohtadest leiad Euroopa tööalase liikuvuse EURES portaalist www.eures.europa.eu, kus on praegu üle miljoni tööpakkumise. EURES Eesti kodulehel www.eures.ee on eestikeelne teave Euroopa riikides elamise ja töötamise kohta, samuti ülevaade pakutavatest töökohtadest teistes Euroopa riikides. Näiteks 2012. aasta suvel läks 123 Eesti noort EURESe vahendusel tööle Pariisi Disneylandi, paljud leidsid erinevaid töid Küprose hotellides. Lisaks hooajatööle leidsid mitmed noored EURESe abil ka pikaajalisema töökoha.

EURES aitab ning mitmekesine ja põnev Euroopa ootab sind! Lisainfo: www.eures.ee Tööpakkumised Euroopas: www.eures.europa.eu


TESTI END!

Tähelepanu! Valmis olla! Start! Eestist lahkumiseks ei pea Sa olema oma ala professionaal või keelteguru – lõppude lõpuks lähed Sa ju välismaale ikkagi õppima! Kindlasti on Sul palju oskusi, mis aitavad uues keskkonnas toime tulla. Kuid enne minekut oleks tõenäoliselt nutikas oma oskused ja võimed üle vaadata. Selgita järgmise harjutuse kaudu välja enda tugevad küljed ja arengukohad. Hinda ennast ja oma võimeid ning vasta alljärgnevatele väidetele. Sul on valida nelja vastusevariandi vahel: 1 - Mitte eriti; 2 - Mõnikord; 3 - Tihti; 4 - Peaaegu alati 1.

Oskan ka mitteverbaalselt suhelda ja mõistan hästi kehakeelt.

1

2

3

4

2.

Mul on kerge võõrastega rääkida.

1

2

3

4

3.

Olen tolerantne.

1

2

3

4

4.

Püüan asjadesse suhtuda eelarvamusteta.

1

2

3

4

5.

Minu jaoks ei ole probleem grupis oma arvamust välja öelda.

1

2

3

4

6.

Suudan end võõrkeeles arusaadavaks teha.

1

2

3

4

7.

Mul on oma tugevatest ja nõrkadest külgedest selge ettekujutus.

1

2

3

4

8.

Kohandun muutuvates oludes kiiresti.

1

2

3

4

9.

Oskan eri olukordades paindlik olla.

1

2

3

4

10. Talun hästi ebakindlustunnet.

1

2

3

4

11. Mind võiks kirjeldada kui seiklushimulist inimest.

1

2

3

4

12. Õpin oma vigadest.

1

2

3

4

13. Olen avatud ja valmis uusi asju kogema-õppima.

1

2

3

4

14. Tulen toime pingeliste perioodidega.

1

2

3

4

15. Mulle meeldib inimestega kohtuda ja selle nimel tegutseda.

1

2

3

4

16. Ma ei karda võõrastelt inimestelt nõu küsida.

1

2

3

4

17. Olen valmis oma mõtte- ja käitumisviise küsimärgi alla seadma.

1

2

3

4

Loe kõik numbrid kokku (näiteks 5 ühte, 4 kahte jne). Vaata vastuseid kodulehelt:

www.voimalused.ee

Allikas: www.rajaleidja.ee/euroopasse WWW.VOIMALUSED.EE // 21


Estonian Business School on rahvusvaheline eraülikool, mis pakub majandus- ja ettevõtlusalast praktilist haridust kõikidele neile, kes soovivad saada ettevõtjaks, ärijuhiks või tippspetsialistiks rahvusvahelises ettevõttes. Astudes EBSi, on igal tudengil võimalus õppida kuni aasta vahetustudengina ükskõik millises EBSi 70st partnerülikoolist üle maailma.

Bakalaureuseõpe Rahvusvaheline ärijuhtimine - Päevaõppes täielikult inglise keeles. Spetsialiseerumised: Turundus ja suhtekorraldus, Investeeringute juhtimine

Ettevõtlus ja ärijuhtimine

Spetsialiseerumised: Hotellindus ja konverentsikorraldus, Müügijuhtimine

Võõrkeeled ja ärikorraldus

Spetsialiseerumised: Ettevõtlus loomemajanduses, Müügijuhtimine


Tule, loome koos uue energia! Eesti Energia asjatundliku meeskonnaga on oodatud liituma erinevate erialade lõpetajad, ennekõike aga geotehnoloogia ja mäenduse, energeetika, keemia, kütuste tehnoloogia, masinaehituse ja infotehnoloogia erialasid õppinud noored. Eesti Energial on ees arvukalt väljakutseid ning plaan oma ärides kasvada ja areneda! • Väärtustame maksimaalselt Eesti põlevkivi • Arendame vedelkütuste tööstust ning asume aastast 2016 tootma kodumaist diislit • Viime teadmised põlevkivi töötlemise tehnoloogiast laia maailma • Uuendame elektritoomise võimsusi edu kindlustamiseks vabaturul • Uuendame Eesti jaotusvõrku

Õpi inseneriks ning tule tööle valdkonda, millel on tulevikku! Tublimaid toetame stipendiumitega ning ootame praktikale ja hiljem tööle.

www.energia.ee/noored


Konverents on osa Tallinna noortenädala programmist

Noorte haridus- ja karjäärikonverents

Sinu võimalused –

VÄLISKOGEMUS Pühenda üks päev oma tulevikule!

www.voimalused.ee

Noorte haridus ja karjäärikonverents Sinu võimalused – VÄLISKOGEMUS  

Design by Neway AD www.neway.ee

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you