Page 46

NETWORK MAGAZYN

BADANIA & RAPORTY Wśród produktów dystrybuowanych na zasadach sprzedaży bezpośredniej i marketingu sieciowego, od wielu lat kosmetyki zajmują miejsce czołowe. Mało tego, ogólnoświatowy rynek kosmetyczny notuje dynamiczny rozwój, do którego z pewnością przyczyniają się dystrybutorzy i firmy sprzedaży bezpośredniej. Według danych statystycznych zbieranych i publikowanych przez Federation of European Direct Selling Associations (Europejska Federacja Stowarzyszeń Sprzedaży Bezpośredniej, FEDSA) w roku 2002 w Europie, branża sprzedaży bezpośredniej charakteryzowała się największą sprzedażą właśnie produktów kosmetycznych (43,1%). W roku 2005 szereg badań rynku kosmetycznego w naszym kraju przeprowadziła niezależna, polska agencja badawcza Inquiry.

46

Kosmetyki kolorowe Dynamiczny rozwój rynku

N

ikt nie jest w stanie wymienić z pamięci 30 posiadanych kosmetyków kolorowych, a jak wynika z pilotażu przeprowadzonego przez Inquiry („Kosmetyczka Polki” – badanie rynku kosmetyków kolorowych, maj 2005) tyle sztuk posiada średnio Polka. Dla wielu kobiet zawartość ich własnych kosmetyczek była zaskoczeniem. Kobieta kupuje kolorowe kosmetyki z wielu różnych powodów, np. używa ich na co dzień i kupuje kiedy się kończą. Zdarza się, że pojawiła się nowość na rynku i koniecznie musi ją przetestować. Czasami ma zły humor i aby poprawić sobie nastrój idzie na zakupy. Wtedy kupuje nowe ubrania i natychmiast musi kupić kosmetyki w kolorze, który będzie idealnie pasował do nowej garderoby. Czasami kupuje kosmetyki, ponieważ jest ważna uroczystość, na której chciałaby wyglądać wyjątkowo. Kosmetyki kolorowe kobiety często kupują pod wpływem impulsu i tak naprawdę same nie są świadome tego, co posiadają. Przy tak różnorodnej ofercie kosmetyków kolorowych na rynku jest rzeczą niemożliwą używanie jednej marki. Jednakże są marki których używa się najczęściej, ulubione i takie których nigdy się nie kupuje.

Sprzedaż bezpośrednia górą! Rynek kosmetyków kolorowych to bardzo dynamicznie rozwijająca się branża – wynika z raportu Inquiry.

OPRACOWANIE: PIOTR HOFFMANN W ocenie autorów tego badania, polski rynek kosmetyków kolorowych jest obecnie wart około 1,2 miliarda złotych rocznie. W badaniu wzięto pod uwagę ponad 50 różnych marek, z których 10 ma silną pozycję rynkową (są to przede wszystkim marki znane ze sprzedaży bezpośredniej). Oprócz nich badano znane produkty wielu polskich i zagranicznych firm, które zyskały sobie uznanie klientek. Liczba nowych marek wciąż rośnie, a kolejni zagraniczni producenci poszukują w Polsce dystrybutorów. – To zrozumiałe, ponieważ powiększa się też zestaw używanych kosmetyków – mówi Agnieszka Górnicka, prezes agencji Inquiry. – Codzienny makijaż stał się w Polsce standardem. Obecnie połowa kobiet mieszkających w miastach maluje się każdego dnia. Prawie każda Polka posiada podstawowe kosmetyki – zestaw szminek, maskarę i cienie do oczu.

Krwistoczerwony „półkownik” Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Inquiry, wyraźnie można wskazać liczną grupę Polek, dla których makijaż jest ważnym elementem ogólnego, codziennego dbania o urodę. Chętnie eksperymentują, zwracają uwagę na nowe produkty, kupują nowe kosmetyki

Profile for Maciej Maciejewski

Network Magazyn nr 7/2006  

Network Magazyn nr 7/2006

Network Magazyn nr 7/2006  

Network Magazyn nr 7/2006

Advertisement