Page 10

NETWORK MAGAZYN dzieć, gdzie szukać. Albo inny przykład. Ziemia pod wymarzony domek jednorodzinny. Również płacimy rynkową, często słoną cenę za każdy ar. A przecież można kupić taniej, więcej, podzielić, sprzedać i zarobić. Wielu powie, że to MAJSTERSZTYK długo trwa. Przecież decyzji o budowie domu nie podejmujemy z dnia na dzień! W ten sposób możemy kupić krawat dla męża czy kwiaty dla żony, ale nie mieszkanie czy grunt pod dom. Inwestycja polega na ustaleniu sobie celu i dążeniu do niego. Bardzo często obserwuję u graczy, że nie mają ustalonego celu inwestycyjnego. Kupują akcje i nie wiedzą ile chcieliby na nich zarobić, kupują dom i nie wiedzą czy go sprzedać po danej cenie. Brak wyznaczonego celu prowadzi nas donikąd albo powoduje, że podejmujemy decyzje pod wpływem porad innych ludzi. A wierz mi, widziałam, jak własny ojciec doradzał bezsensownie swojemu synowi i to w dobrej wierze! Chociaż sam grał prawidłowo i z zyskiem, to syna doprowadził prawie do bankructwa. Dlatego tak ważny jest kontakt ze specjalistami i praktykami, a nie tylko z tymi, którzy „chcą dla nas dobrze”. Stąd właśnie powstał pomysł stworzenia Akademii Inwestora, która dzieli się na Akademię Giełdową i Akademię Finansową. W Akademii Finansowej m.in. znajdzie się od jesieni b.r. szkolenie z inwestowania w nieruchomości. Bo, wbrew temu, co się sądzi, są inwestorzy, którzy potrafią i chcą podzielić się swoją wiedzą. Warto korzystać z wieloletnich doświadczeń praktyków, ponieważ to ułatwi nam unikanie wielu kosztownych błędów, a inwestycja na poziomie np. 1000 PLN w szkolenie pozwoli nie tylko uniknąć strat, ale przede wszystkim zarobić. Magda wykonała w międzyczasie ruch na różowe pole nieprzewidzianych wydatków. Tym razem upiekło się jej: – Czesne za studia syna! 2000$?!? Boże... – jęknęła i spojrzała na swoją gotówkę. – Przecież ty nie masz dzieci!!! – powiedział zdziwiony jej reakcją Jarek. Magda spojrzała z wdzięcznością na swoje zestawienie finansowe i na Jarka. – Jak dobrze, musiałabym pożyczyć z banku, a nie uśmiecha mi się płacenie 120% odsetek w skali roku!!!

Wiecie, to niesamowite! Minęły prawie dwa lata od czasu, kiedy powstała firma i chyba już z dziesiąty raz możemy powiedzieć, że to początek. A może lepszym słowem byłby „przełom”? Takim przełomem były spotkania informacyjne na temat gry Cashflow pod koniec 2003 roku, szkolenia podatkowe dla spółek akcyjnych w maju 2004 roku, stworzenie Akademii Giełdowej jesienią 2004 roku i rozwój Akademii Finansowej z autorskimi warsztatami szkoleniowymi Marzeny. Takim przełomem był artykuł na temat naszego Klubu w „Twoim Stylu” oraz zimowe warsztataty dla kobiet w ramach Dojrzewalni Róż w 2004 roku. Zwieńczeniem pracy Marzeny były warsztaty w ramach Progressteronu w Jastrzębiej Górze oraz nagrywany właśnie program o Cashflow dla TVN Style, który został wyemitowany w październiku 2005 roku. Naszymi sukcesami w 2005 roku było nawiązanie współpracy z firmami popierającymi ideę inteligencji finansowej, m.in.: NDF – Niezależni Doradcy Finansowi, Goldenegg, Open Finance, Interglobal, Efix Polska. Dzięki pomysłowi Joanny Kucharskiej z IPE wspólnie z tymi firmami organizowałyśmy od grudnia 2004 roku Wieczory Inwestorskie, na których można było „przyjrzeć się z bliska” bardzo różnym inwestycjom – od giełdy począwszy, poprzez fundusze alternatywne, forex, a na nieruchomościach kończąc. W tej chwili skupiamy się na tworzeniu integralnego programu edukacyjnego dla naszych klubowiczów, w ramach którego połączymy grę Cashflow ze szkoleniami oraz prelekcjami dotyczącymi zarówno przygotowania mentalnego do inwestowania, jak również praktycznych informacji, kiedy, w co i jak warto inwestować. Tak więc wszystkich aktywnych i ambitnych przyszłych inwestorów zapraszamy od września do zupełnie nowego Klubu Cashflow w Warszawie. Autorka artykułu jest Koordynatorem Cashflow Training Club w Warszawie. Od dwóch lat współpracuje z Akademią Inwestora MiB Partner przy organizacji szkoleń dla inwestorów indywidualnych z zakresu inwestowania na giełdzie oraz w nieruchomości. Aktywna inwestorka giełdowa. Wykładowca przedmiotu Cashflow – Finanse osobiste w Policealnej Szkole Ekonomicznej.

– Cięcie!!! – zawołał Wojtek. – Dziękuję Wam serdecznie. Kończymy na dziś. Dla graczy to koniec długiego dnia zdjęciowego. Dla każdego z nas było to szczególne przeżycie. Zwłaszcza, że oprócz Joanny, wszyscy byliśmy debiutantami. Dla Marzeny i dla mnie jest to jednak początek.

Kluby CashFlow są nieformalnymi grupami skupiającymi osoby, których pasją jest propagowanie wiedzy rozwijającej umiejętności finansowe wśród szerokiej społeczności. Osoby współpracujące w ramach takich klubów organizują i prowadzą spotkania, na których nauczanie finansowego alfabetu odbywa się przy użyciu edukacyjnych gier planszowych Cashflow® 101 oraz Cashflow® 202, a także innych publikacji autorstwa Roberta Kiyosaki czy cenionych propagatorów wiedzy dotyczącej finansów osobistych. Misją klubów CashFlow jest podnoszenie finansowych umiejętności osób zainteresowanych taką edukacją, poprzez dobrą zabawę i wzajemną interakcję, a dzięki temu wpływanie na polepszenie finansowej sytuacji naszego społeczeństwa. Granie w Cashflow jest szczególnie ważne dla osób, które chcą dokonać zmian w sferze własnych finansów, gdyż gra odzwierciedla życie. Podobnie jak w życiu, w grze również napotykamy na wiele finansowych przypadków: musimy podejmować decyzje związane z utratą pracy, urodzeniem się dziecka, nieprzewidzianymi wydatkami, przychodami, kosztami, podatkami, dobroczynnością czy wreszcie decyzje dotyczące zawierania małych i wielkich transak10

cji. Zrozumienie tego, jak podejmowane przez nas decyzje wpływają na nasze finanse oraz zrozumienie, jak nasze lepsze umiejętności finansowe mogą bezpośrednio wpływać na jakość naszego życia – to wielki „zwrot z inwestycji”, jaką jest poświęcenie własnego czasu na granie w Cashflow. Cashflow uczy podstaw inwestowania, kierowania swoimi finansami czy tworzenia biznesów poprzez właściwe zarządzanie przepływem pieniężnym. Autor gry, Robert Kiyosaki, uświadamia nam, że pieniądze mogą zrobić z nas niewolników, ale mogą też dać nam finansową wolność. Który z przypadków zajdzie w naszym życiu, zależy wyłącznie od każdego z nas z osobna. Podniesienie ilorazu naszej finansowej inteligencji na pewno pomoże nam szybciej dostosować się do nowych realiów – realiów związku z Unią Europejską. Motto gry Cashflow brzmi: „Pieniądze nie są najważniejszą rzeczą w życiu, ale wydają się mieć wpływ na wszystko, co jest ważne”. Jeśli dostrzeżemy ten fakt, zrozumiemy, dlaczego powinniśmy rozwijać swoją finansową inteligencję. Więcej na temat gry Cashflow znajduje się na stronie: www.ipe.com.pl

Profile for Maciej Maciejewski

Network Magazyn nr 7/2006  

Network Magazyn nr 7/2006

Network Magazyn nr 7/2006  

Network Magazyn nr 7/2006

Advertisement