Page 1

vydání č. 5 / 10. 10. 2013

ZLÍNSKÝ KRAJ

Představujeme naše kandidáty ve volbách do Poslanecké sněmovny ČR

Mgr. Petr Gazdík učitel ZŠ, místostarosta, Suchá Loz

„Jsem stále idealista. Teď už ale poučený." Anonymy, nadávky, frustrace. Proč do politiky chci jít znova, když těchto věcí mám už dost? Nejsem solitér. Je tady hnutí Starostové a nezávislí. Hnutí, které jsem spoluvytvářel, a za které nesu odpovědnost. Mí přátelé a kolegové si přejí, abych pokračoval. Navíc mám opět tu svou idealistickou snahu něco dokázat, změnit. Nespokojit se s tím, co se povedlo, a že toho nebylo málo: rozpočtové určení daní, které jen letos přinese do obecních rozpočtů o více než 10 miliard korun víc; zdanění hazardu a odvody z něj, které plynou nikoliv mnohdy nastrčeným nadacím, ale obcím a státu; zrušení doživotní poslanecké imunity, které jsem navrhoval třikrát, než přes odpor „starých struktur“ ve Sněmovně a Senátu konečně prošlo... Navrhl jsem 19 zákonů, většinu z nich prosadil. Stojím si za svými hlasováními. To není tak málo a kdybych teď z politiky odešel, určitě bych se za svou krátkou poslaneckou kariéru nemusel stydět.

Je ale ještě spousta věcí, které podle mě má smysl zkusit dotáhnout. Moc mě mrzí, že kvůli rozpuštění sněmovny spadl pod stůl návrh zákona o registru s m l u v, k t e r ý p o v a ž u j i za důležitý (a jak víme ze Slovenska, funkční) nástroj boje proti korupci. Chci mít jistotu, že nastavení evropských fondů pro další programovací období EU nebude tak nesmyslně byrokratické a že peníze budou mířit hlavně do méně rozvinutých regionů ČR, ne na golfová hřiště a budování skiareálů v rovinách. A chci se znovu pokusit, i přes rozhodnutí Ústavního soudu, najít způsob, jak lidem, kteří podle všeho nejsou ochotní pracovat, podmínit čerpání podpory veřejně prospěšnou prací. Přestože sám sebe nevidím jako doživotního politika, chci využít zkušeností, které jsem v uplynulých třech letech sbíral, i sil a odhodlání, které mi stále ještě nechybí, a jít do toho znovu - a znovu se pokusit být v Poslanecké sněmovně jedním z hlasů odpovědnosti a zdravého rozumu.

Podporuji Petra Gazdíka, protože... ... si myslím, že není parchant, a co dělá, Dělá dobře. A taky je chytrej. / David Černý, umělec ... je za ním vidět kus práce, a ne postranní úmysly a pochybní sponzoři. / David Koller, zpěvák, skladatel a bubeník ... je to rovný chlap a politik bez postranních úmyslů. / Jan Svěrák, režisér, scénárista Panu Gazdíkovi upřímně fandím. / Jan Hřebejk, režisér www.starostove-nezavisli.cz

ZLÍNSKÝ KRAJ

1


Z

L

Í

N

S

K

Ý

K

R

A

J

Představujeme naše kandidáty ve volbách do Poslanecké sněmovny ČR

Josef Zicha starosta Vysokého Pole - Vesnice roku ZK 2013

„Jmenuji se Josef Zicha a nezůstanu nikdy zticha“. Chci žít ve svobodné a spořádané zemi, na kterou budeme všichni hrdí. Že je to klišé, nebo jen sen, vidina? S hlavou plnou podobných snů jsem před patnácti lety začínal starostovat valašské obci Vysoké Pole na Zlínsku. Letos se mi sny plní. Vysoké Pole vyhrálo ve Zlínském kraji soutěž Vesnice roku a já teď zkouším v politice proměnit další sen o slušné společnosti ve skutečnost. Kdo jsem? Normální člověk, kterému na naší zemi záleží. S přáteli jsem před lety stál u zrodu hnutí Starostové a nezávislí, které se zasadilo o změnu zákona o rozpočtovém určení daní. Díky tomu má venkov vyšší příjmy. Další sen se mi splnil. O „teplém místečku“ v parlamentu, kde se zašiju, však nesním. Nestojím o žádné politické funkce. Důvod, proč chci vstoupit do politiky, je mnohem prostší. Má jméno Tobík a je to můj čtyřletý syn. Bojím se, že až vyroste, nebude v této zemi chtít žít. Proto chci jít do politiky. Změnit to. Je nejvyšší čas, za čtrnáct let bude syn dospělý. Nechci totiž, aby naše země směřovala od parlamentní demokracie k autoritářskému a totalitnímu režimu.

Ondřej Běták náměstek primátora, Zlín

„Věřím, že situaci zlepšíme." V politice nejsem dlouho, jako zlínský radní působím třetím rokem, ale za tu dobu jsem stihl poznat, jak se věci mají. Politika je o lidech. O osobnostech. Těch vám nabízíme, doufám, dost. Většinu svých kolegů z kandidátky znám osobně a jsem si jistý, že kandidují ne kvůli svému vlastnímu prospěchu nebo ješitnosti, ale protože chtějí zlepšit situaci v naší zemi a své zkušenosti užitečně využít v další práci. Kandidátku stavíme na úspěšných starostech, jako je Josef Zicha, starosta Vysokého Pole, 2

ZLÍNSKÝ KRAJ

Co ode mě čekat? Konkrétní řešení konkrétních problémů. Například nezaměstnanost, která je obrovským problémem. Z evropských peněz chci podpořit projekty zaměřené na podporu zaměstnanosti, a ne je utrácet za nesmyslné projekty, jako jsou například golfová hřiště a podobné záležitosti. Cestu vidím nejen v podpoře velkých firem jako doposud, ale kladu důraz na živnostníky a malé firmy. Právě ti jsou solí našeho regionu! Sním o posílení stavovské hrdosti řemeslníků, o podpoře absolventů, učňů a lidí po rekvalifikaci. Čísla jsou alarmující, jen v současné době je na úřadech práce ve Zlínském kraji evidováno přes tři tisíce (!) absolventů. V hlavě se mi rýsuje projekt za podporu těchto lidí na bázi tovaryšství. Mé myšlenky konkrétně rozpracované najdete na stránkách: www.stanez.cz/zlinsky-kraj. Kromě nezaměstnanosti mě trápí zaostávající úroveň venkova, neprůhledné a nesmyslné rozdělování evropských dotací nebo plundrování českých lesů. Věřím, že k těmto tématům mám co říct, a že by mě bylo slyšet. I v Praze.

které se stalo v rámci kraje letos Vesnicí roku. Jako lídr nás vede Petr Gazdík, už ostřílený poslanec, který také dřív získával ostruhy v pozici starosty Suché Loze. Oběma věřím, že budou pracovat naplno, tak jako doposud. Hnutí Starostové a nezávislí se za svou činnost v parlamentu nemusí stydět, proto kopu v jejich dresu. A že se díky tomu zlepší situace v naší zemi, v to věřím také. Jinak by nic nemělo smysl.


Představujeme naše kandidáty ve volbách do Poslanecké sněmovny ČR

Bc. Michal Špendlík starosta, zastupitel kraje, Želechovice nad Dřevnicí

„Chceme vybudovat společnost, na kterou budeme opět hrdí."

Důsledky jsou strašné. Země ztratila své elity, občanům byly soustavně upírány základní svobody, morálka upadla, všude se zabydlela korupce a klientelismus.

Jsem rád, že můžu podpořit myšlenky hnutí STAN svou účastí v parlamentních volbách. Vždy jsem se zasazoval o to, aby společnost, ve které žijeme, byla otevřená, tolerantní a garantovala občanská práva a svobody. Současně jsem zastáncem osobní zodpovědnosti jednotlivce a rovnosti všech před zákonem.

Po finančním vyčerpání se socialismus, jako režim zhroutil a zanechal nám rozvrácené a konkurence neschopné národní hospodářství, jež se už nikdy nepodaří zcela obnovit.

V novodobé historii jsme prožili dvě totality - nacistickou a komunistickou, které měly na společnost silně devastační dopad a formovaly několik generací. Zatímco nacistická diktatura byla nedobrovolná, komunistická vzešla z vůle lidu, podpora režimu byla dobrovolná a potom dobrovolně povinná.

Ovšem, vybudovat znovu společnost, na kterou budeme právem hrdí, lze. Jen to nebude hned. Hnutí STAN je zárukou, že z této cesty neuhneme. Naši starostové pracují ve městech a obcích a mají velký podíl na obnově tradičních hodnot v regionech a v tom chceme pokračovat na celostátní úrovni.

Mgr. Pavel Jungmann

oblast kultury a vzdělávání. Snažil bych se, kromě dalších programových priorit, hledat možnosti větší podpory veškeré kultury, vědy a vzdělanosti občanů.

nakladatel, Zlín

„Nechci, aby se k moci dostali slibotechny a lháři." Zklamán politickým vývojem po desetiletích od převratu, myslím si, že je nutno vystoupit z ulity, oprostit se od špatné nálady, přestat nadávat a sedět dále nečinně v koutě. Opět podporuji program Starostů a nezávislých, protože udělali kus viditelné práce nejen v regionech, ale i v Parlamentu a ve vládě. Nechci, aby byla dále ohrožována naše parlamentní demokracie, nechci, abychom zapomněli, jak jsme žili před dvaceti lety nechci, aby se k moci dostali komunisté a populisté, slibotechny a lháři. Proto jsem přijal místo na kandidátce STANu. V případě, že bych dostal od občanů důvěru, rád bych se zaměřil na

Podle mě se ukazuje jako velký problém vysoké DPH na knihy. S tím souvisí cenová nedostupnost hlavně odborné literatury, učebnic a krásné literatury. Právě to je alfou a omegou, proč se ocitáme v dnešní situaci. Vzdělaný občan si dle mého názoru více váží svobody, respektuje demokratické principy, zákony a je schopen tyto principy dále hájit. Jsem přesvědčen, že z politiky se vytratila obyčejná slušnost, solidarita, diskuse, hledání pravdy a je nutno se vrátit opět k těmto základním hodnotám. www.starostove-nezavisli.cz

3


Z

L

Í

N

S

K

Ý

K

R

A

J

Kandidátní listina TOP 09 s podporou Starostů ve Zlínském kraji 12. Mgr. Pavel Jungmann

1. Mgr. Petr Gazdík

57, nakladatel, Zlín, STAN

39, učitel ZŠ, místostarosta, Suchá Loz, STAN

2. Vlastislav Navrátil

13. Antonín Koňařík

45, IT konzultant, zastupitel, Valašské Meziříčí, TOP 09

3. Josef Zicha

46, starosta, Hovězí, STAN

14. Bc. Michal Vrba

44, starosta Vysokého Pole,Vysoké Pole, STAN

37, podnikatel, Pitín, TOP 09

4. MUDr. Lenka Mergenthalová, MBA

15. Josef Daněk

46, lékařka, radní, zastupitelka kraje, Kroměříž, TOP 09

5. Ondřej Běták

52, starosta, Valašská Polanka, STAN

16. Mgr. Vít Peštuka 42, akademický pracovník Justiční akademie, Kroměříž, TOP 09

41, náměstek primátora, Zlín, STAN

6. JUDr. Irena Korvasová Čánská

17. Ing. Martin Drkula

51, právnička, Uherské Hradiště, TOP 09

45, starosta, Zdounky, STAN

18. Ing. arch. Ladislav Semela

7. Bc. Michal Špendlík

30, architekt, Luhačovice, TOP 09

41, starosta, zastupitel kraje, Želechovice nad Dřevnicí, STAN

8. MUDr. Martin Horenský

19. Oldřich Surala

42, lékař,Uherský Brod, TOP 09

52, starosta, Huslenky, STAN

9. Mgr. Ivana Majíčková, MBA

20. Jaroslav Zlámal

52, starostka, předsedkyně výboru kraje, Kunovice, STAN

10. Bc. Emil Sedlařík

48, živnostník,Chropyně, TOP 09

21. Josef Smažinka

24, student, manažer, Kroměříž, TOP 09

47, starosta, Litenčice, STAN

22. Ing. Dalibor Jirásek

11. MUDr. Jarmila Číhalová

54, projektový manažer, Uherské Hradiště, TOP 09

52, radní, členka výboru kraje, Kroměříž, STAN

Zkušení a úspěšní lidé, odborníci na svých místech a spolehliví lidé. To je složení společné kandidátky STAN a TOP09, která má mou jednoznačnou podporu. Petr Gazdík se už v politice osvědčil a já doufám, že jej bude po příští léta doprovázet i někdo další z našeho regionu. Můžete vybírat z úspěšných starostů, známých lékařů nebo dalších osobností, které tato kandidátka obsahuje. Pevně věřím, že si z ní vyberete. Já už jsem si vybral. MUDr. Miroslav Adámek / primátor města Zlín

Najdete nás

www.starostove-nezavisli.cz

http://twitter.com/STANcz

www.facebook.com/starostove

Jak se stát příznivcem hnutí Starostové a nezávislí? Připojte se i Vy! Více informací a kontaktní formulář naleznete na www.starostove-nezavisli.cz/o-nas. O přijetí registrovaného příznivce rozhoduje krajský výbor.

ZLÍNSKÝ KRAJ Tajemník Zlínské krajské organizace Zdeněk Hověžák / e-mail: zdenek.hovezak@stanez.cz / telefon: +420 775 208 894 Starostové a nezávislí (STAN) politické hnutí / IČ: 26673908 zasílací adresa: V Rovinách 40, 140 00 Praha 4 e-mail: info@starostove-nezavisli.cz telefon: +420 241 412 091, +420 734 588 408 ředitelka hlavní kanceláře: Veronika Vendlová / telefon: +420 777 326 333


Celostátní rubrika vydání č. 5 / 10. 10. 2013

V tomto čísle najdete

Znovu navrhnu povinnou veřejnou službu / str. 1

Bránit naši ústavu / str. 2-3

Transparentnost je důležitá pro kraj i stát / str. 3-4

KSČM před soud / str. 4

Znovu navrhnu povinnou veřejnou službu Pomůže obcím i nezaměstnaným a zmírní sociální napětí Jedním z kroků minulé vlády, který vyvolal vlnu nevole, byla povinná veřejná služba pro nezaměstnané, kteří byli v evidenci úřadů práce déle než dva měsíce.

povinná po uplynutí určité ochranné lhůty, například půlroční, tak aby se opravdu zaměřila na ty, kdo jsou v evidenci úřadů práce nejdéle.

Přestože Ústavní soud toto opatření zrušil a já jeho rozhodnutí respektuji, myslím, že by bylo nerozumné upustit od snah motivovat dlouhodobě nezaměstnané k tomu, aby se aktivněji podíleli na řešení své situace.

Podobně nastavená veřejná služba by měla přínosy jak pro samotné nezaměstnané, tak i pro obce a celou společnost: nezaměstnaným by pomohla udržet, či v některých případech obnovit či vytvořit pracovní návyky nezbytné pro úspěšné hledání nového zaměstnání; obcím a neziskovým organizacím by zajistila tolik potřebnou personální výpomoc hrazenou z prostředků MPSV; a nabourala by stereotypní a často nespravedlivý obraz dlouhodobě nezaměstnaného člověka jako parazita, který je pro společnost přítěží, což by pomohlo zmírnit sociální tenzi a zlepšit atmosféru ve společnosti.

Ministerstvo práce a sociálních věcí ještě pod vedením Ludmily Müllerové už v tomto směru udělalo první kroky, když připravilo návrh právní úpravy veřejně prospěšných prací na zkrácený úvazek; ty by byly placeny z prostředků na aktivní politiku zaměstnanosti. Umím si ale představit i návrat k myšlence veřejné služby, která by byla: časově omezená (například určitým počtem hodin týdně, aby nezaměstnanému nebránila v aktivním hledání práce), honorovaná (aby byli uchazeči o práci pozitivně motivováni a předešlo se podle mého názoru nepatřičným přirovnáváním veřejné služby k nuceným pracím), www.starostove-nezavisli.cz

To jsou důvody, proč – stanu-li se poslancem – budu prosazovat, aby se veřejná služba v podobě, která zohlední námitky Ústavního soudu, co nejrychleji vrátila do právního řádu České republiky. Petr Gazdík CELOSTÁTNÍ RUBRIKA / vydání č. 5 / 2013 / 10. 10.

1


Bránit naši Ústavu V minulém zářijovém čísle celostátních STANovin jsem se z pozice bývalého předsedy Ústavně právního výboru zákonodárného sboru pokusil objasnit, v čem je počínání prezidenta republiky z hlediska Ústavy mimo její rámec. Základní úvaha však směřovala k ustanovování vlády hlavou státu. Proč bychom si měli volit poslance, platit náklady voleb, hradit činnost politických stran, aby se utkaly o své programy, z nichž si voliči vyberou jim ten nejméně nesympatický, když celé toto volební divadlo neurčí, kdo bude vládnout a s jakým programem? Své zástupce si občané volí na čtyři roky a po celé toto období mají zvolení poslanci vykonávat mandát (nedojde-li k jeho zkrácení ústavní cestou). K čemu ovšem takový volební cirkus a nákladný provoz, když by o tom, kdo má vládnout a zodpovídat se voličům rozhodovaly pouze jedny volby prezidenta republiky? Pokud by vznik a existence vlády měla záviset pouze na prezidentovi, pak si občané nemusí vybírat strany s jejich programy, armádou kandidátů, ale postačí jedna více či méně osvícená hlava. Tato otázka je několik týdnů před poslaneckými volbami o to naléhavější. Pokud o premiérovi, vládě a směřování naší země rozhodne prezident republiky bez ohledu na výsledek voleb, postrádají volby základní smysl. Tento postup hlavy státu však není v souladu s Ústavou. Ta si zaslouží největší úctu a respekt všech občanů ČR, zejména pak ústavních činitelů. Není tvořena jen psaným textem, ale i principy, tradicemi a zvyklostmi, které s psaným textem tvoří nedělitelný celek. Tento celek tvoří ústavní pořádek, který musíme bránit a nedovolit jeho účelové posouvání. Bílá místa v naší Ústavě nejsou chybou jejích autorů. Předpokládají však, že ústavní činitelé budou v duchu svého 2

CELOSTÁTNÍ RUBRIKA / vydání č. 5 / 2013 / 10. 10.

ústavního slibu vykonávat svůj mandát v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. To znamená hledat řešení, které vychází z principů a zvyklostí, jež prozařují v ústavním textu. Tím spíše se taková role očekává od nositele úřadu nejvyššího, od prezidenta republiky. Má být „ústavní pojistkou“ vedoucí mnohdy hádavé politické strany k překlenování krizí. Bohužel se současný prezident rozhodl krizi spíše vytvářet než překonávat, nebýt nadstranickým moderátorem diskuse politických stran, svůj úřad nevykonávat v zájmu všeho lidu, ale naopak jen v zájmu určité skupiny občanů a propojit jej výrazně s jednou z politických stran. Jestliže prezident republiky považuje ústavní tradice „za idiotské“, znamenají bílá místa v Ústavě hrozbu pro naši demokracii. Nepředstavují pak totiž prostor pro hledání řešení, ale mohou být zneužita jako nástroj politické moci, která ovšem prezidentovi nepřísluší. Nezodpovídá se jednak občanům, jestliže je podle Ústavy neodpovědný ze své funkce, a rovněž je těžiště politické moci svěřeno parlamentu. Jde nám o zachování systému liberální parlamentní demokracie. Mnoho let jsme se možná velmi lehkomyslně domnívali, že svoboda, kterou jsme získali v roce 89 je samozřejmostí a není nutné o ni každodenně pečovat a usilovat. „Kdo nectí ducha Ústavy, ohrožuje demokracii“

pokračování na str. 3


Bránit naši Ústavu pokračování ze str. 2

Tragické historické zkušenosti spojené s přerodem parlamentní demokracie na autoritářský totalitní režim by nám neměly být příliš vzdálené. Je-li to tedy nezbytné, promítneme ducha Ústavy ČR do psaného textu. Spolu se svými kolegy jsem připravil takovou změnu Ústavy, která by měla zpřesnit pravomoci ústavních činitelů a zdůraznit, že má-li občanům

vládnout vláda, tak jen s důvěrou jimi zvolených zástupců. Jinak by Parlamentní volby neměly žádný smysl. Bohužel rozpuštěním Sněmovny tento připravený dokument spadl příslovečně pod stůl. O jeho přijetí chci usilovat v novém volebním období. JUDr. Stanislav Polčák místopředseda STAN, bývalý předseda Ústavně právního výboru PSP ČR

Transparentnost je důležitá pro kraj i stát Od loňských krajských voleb neseme spoluodpovědnost za Liberecký kraj. Po letech trpělivé práce v opozici jsme dostali příležitost ukázat, že transparentnost a otevřenost se skutečně vyplácí. Principy, které fungují v našem kraji, i zkušenosti s jejich uplatňováním, jsme připraveni přenést i na celostátní úroveň. O jaké principy a zkušenosti se jedná? Ve vedení kraje i obce uplatňujeme úplnou informovanost o finanční situaci a transparentnost ve všech oblastech. Jako první kraj v České republice jsme začali uveřejňovat smlouvy prostřednictvím Portálu veřejné správy. Máme transparentní účet a rozklikávací rozpočet, občané se mohou prostřednictvím webového portálu kdykoli podívat, jak si kraj vede po finanční stránce, za jaké služby platí, kolik za ně platí a komu. Samozřejmostí je přímý přenos z jednání Zastupitelstva Libereckého kraje na webových stránkách a jeho záznam. Nově vytvořená mapa investic Libereckého kraje přináší přehled uskutečněných a plánovaných investičních akcí podle měst, obcí a regionů, kde lze najít podrobné informace o termínu zahájení, ukončení, ceně a zhotoviteli.

V rámci přípravy rozpočtu na rok 2014 jsme dali občanům možnost definovat potřeby kraje a jeho rozpočtové priority. V Libereckém kraji se nám tyto kroky vyplatily. Nemyslím tím jen vítězství našeho kraje v anketě o nejtransparentnější tuzemský úřad. pokračování na str. 4 www.starostove-nezavisli.cz

3


Transparentnost je důležitá pro kraj i stát pokračování ze str. 3

Mám na mysli i hmatatelné finanční přínosy v podobě správně zadaných, levnějších veřejných zakázek, na kterých náš kraj jen za prvních 9 měsíců letošního roku ušetřil téměř 70 milionů korun. Na úrovni státu mohou podobné kroky ušetřit desítky miliard.

Transparentnost pro nás tedy není jen módní heslo. Je to recept na odpovědnější a efektivnější správu věcí veřejných. Recept, který nabízíme celé republice. Martin Půta hejtman Libereckého kraje

KSČM před soud Listopadovou revoluci roku 1989 je potřeba dokončit. Je potřeba skoncovat s absurdním faktem, že takřka čtvrt století po Listopadu máme jednu z nejsilnějších komunistických stran v Evropě, nota bene stranu, která aspiruje na místo druhé nejsilnější strany v parlamentu a hlásí se ke zločinné KSČ. Vypořádat se s existencí komunistické strany už dnes můžeme demokratickými prostředky, které nám sametová revoluce přinesla. Vypořádat se dnes můžeme i se základním mýtem šířeným odpůrci antikomunistů. Vypouštějí a šíří ho sami komunisté. Soustavně, v médiích, ve veřejném životě, na sociálních sítích tvrdí se svatým nadšením demokratů, že komunistickou stranu nelze zakázat, protože zákaz politického protivníka by bylo porušením demokratických principů. Výjimečně mají pravdu. Český právní řád nezná pojem zákaz politické strany. Jasně však zákonem o politických stranách definuje postup, jak zacházet s politickými stranami, které porušují zákon či dokonce Ústavu. Jedině soud, v tomto případě Nejvyšší správní soud, může takovou stranu rozpustit, případně pozastavit její činnost. Jedině soud má právo to udělat, žádný exekutivní prostředek, žádná možnost 4

www.starostove-nezavisli.cz

příkazu, zákazu, vládního nařízení, či parlamentního příkazu v demokratické zemí neexistují. Podle zákona se může Nejvyšší správní soud zabývat proviněním politické strany, jestliže na ni podá správní žalobu prezident republiky nebo vláda. Toho si byl vědom Senát Parlamentu České republiky už v roce 2008, kdy přijal usnesení, ve kterém vyjadřuje podezření, že KSČM porušuje Ústavu ČR, a to především jejího článku 5, který říká, že součástí politického systému mohou být pouze ty strany, které odmítají násilí jako prostředek dosažení svých cílů. Senát vyzývá vládu, aby podala na KSČM příslušnou žalobu. Ani Topolánkova vláda ani Fischerova úřednická vláda se k tomu neodhodlaly. Teprve vláda Nečasova reflektovala iniciativy parlamentu a přikázala Ministerstvu vnitra, aby návrh správní žaloby vypracovalo. Tento příkaz ministerstvo ignorovalo. Nečasova vláda už nenašla dost sil na to, aby tuto vzpouru ministerských úředníků potlačila. Usnesení horní komory stále platí. Otázkou je kdy se najde prezident či vláda, pro kterou bude požadavek dodržování Ústavy více než partajní politické zájmy.

Jaromír Štětina senátor CELOSTÁTNÍ RUBRIKA / vydání č. 5 / 2013 / 10. 10.

Stanoviny5zlinskykraj  
Stanoviny5zlinskykraj  
Advertisement