Page 1

3

Small intro line

WPT Topluluğu hakkında herşey ve amaçlarımız

Small intro line

12

Windows phone 8 ipuçları

16

Small intro line

Bahçe Sohbetlerimizde konuğumuz Mimar Aslan

WPT MAGA ZİNE

Windows Phone 8 Topluluğu

WPT

WPT Kimdir

Temmuz 20 13

Teknoloji Rehberi

Huawei Ascend W1

Huawei’nin WP8 için yaptığı telefon

Hakkımızda herşey ve amaçlarımız

WP8

Windows Phone 8 Hakkında

Windows phone 8 deki yenilikler ve ipuçları

Tübit Windows Phone 8 Topluluğu dergisidir.

Bahçe Sohbeti

Mimar Aslan Son bahçe sohbetinde Mimar Aslan yurtdışı tecrübelerini anlattı


RED BORDERS WPT TOPLULUĞU AYLIK DERGİSİ

Windows Phone 8 Topluluğu İlk etkinliğimiz Ankara üniversitesi...

5

Teknoloji Rehberi Yeni Lumia 925-928 Huawei Ascend W1

7

Windows Phone 8 Windows Phone 8 Yenilikleri Windows Phone 8 Rehberi

9

Windows Phone 8 İpuçları Windows Phone 8 pazarında yayınlanan programlarımız

12

Bahçe Sohbetimiz Mimar Aslan ile bahçe sohbeti

16


Windows Phone 8 Topluluğu Hakkımızdaki herşey ve amaçlarımız

Windows Phone Topluluğu (WPT) serüveni 20 Nisan 2013 tarihinde birbirini tanımayan fakat Windows Phone konusunda bir şeyler yapmayı planlayan bilişim gönüllülerinin bir araya gelmesi ile başladı. Hiçbir maddi kaygı gütmeyen sadece paylaşımı ve gelişmeyi düşünen WPT , öğrenciden eğitmene, kamu çalışanından özel sektör çalışanına çeşitli portföy de ki üyelerden oluşmaktadır. WPT , üyelerinin birbirleriyle bilgi ve tecrübelerini paylaşması, yaptığı ve yapmayı planladığı etkinlik ve faaliyetleri ile etkin bir topluluk olmayı hedeflemekte ve bu hedef doğrultusunda çeşitli çalışmalar yürütmektedir. Yürütülen başlıca çalışmalar; • WP8 uygulama geliştirilmesi • Arduino proje çalışması • Seminer • Üniversite etkinlikleri • Dergi ve Kitap çalışması • Bahçe sohbetleri • Sosyal etkinlikler Uzun soluklu olmayı hedefleyen WPT’nin kapısı ilerleyeceği yolda aktif olmayı düşünen katılımcılara her zaman açıktır.


Ud exeraessisi. MetueraNulla commy nim alit

TITLE

5

Seminerden Kareler...

İLK ETKİNLİĞİMİZ ANKARA ÜNİVERSİTESİ… Çok yeni bir topluluk olmasına rağmen WPT, ilk etkinliğini başarılı bir şekilde gerçekleştirdi. 11 mayıs 2013 de yapılan toplantıda etkinliğin Ankara üniversitesinde gerçekleştirilmesine karar verildi.

Topluluk üyelerinden Ankara Üniversitesi öğrencilerinin de katkılarıyla beş gün gibi kısa bir süre içerisinde etkinlik hazırlıkları tamamlandı.

Katılımcıların sorularıyla devam eden seminerimiz de soruların Sefa Yılmaz eğlenceli tavırlarıyla yanıtladı ve katılımcıların ilgili konularda meraklarını giderdi.

Konuşmacılarımız Microsoft Student Partner Sefa Yılmaz, Tütev’den Ömer Faruk Sarıkaya ve Ankara Üniversitesi öğrencilerinden Kemal Duran Windows phone 8 platformu hakkında bilgi verdi. Ömer Faruk Sarıkaya seminer açılış konuşmasında “Tübit nedir?” ve “Neden Windows phone 8?” gibi konular üzerinde durdu. Ardından Sefa Yılmaz Windows phone 8 arayüzü, genel özellikleri, pazarı ve avantajlarından bahsetti. Seminer düzenleyip de uygulama yapmadan olmaz diye düşündük ve Kemal Duran iki küçük uygulamayla katılımcıların Windows phone 8 hakkında izlenim kazanmasını sağladı.

WPT topluluğunun daha geniş bir aile olması için katılımcılarımızın e-mail adresleri alınarak seminerimiz noktalandı. Böylece Tübit’in ilk etkinliği başarıyla sona erdi.

Footer message


metuera

6

Ud exeraessisi. MetueraNulla commy nim alit

YENİ LUMİA 925-928 Sevgili okurlarımız bu yazımda sizlerle geçtiğimiz günlerde Londra da tanıtımı yapılan Nokıa Lumia 925 hakkında bilgi vermek istiyorum. Nokıa’nın yeni amiral gemisi diyebileceğimiz bu telefondan donanımsal özelliklerinden önce işletim sisteminden Windows Phone 8 işletim sistemi hakkında detaylı bilgileri dergimizde bulunan yazılardan detaylı bir şekilde bulabilisiniz.

miniat. Illa con utet nulput

Nokıa Lumia 925 4 buçuk inç boyuta sahip olup 1280*768 lik ekran çözünürlüğüne sahip olup ClearBack teknolojisine sahiptir. ClearBack teknolojisi ince filmi sayesinde direk güneş ışığı altında dahi yansımaları en düşük seviyeye indirerek görünebilirliği belirli bir seviyede tutmayı başarıyor. Yeni bir AMOLED ekran teknolojisi kullandıklarını dile getiren Finlandiyalı SYazılımsal olarak tüm görüntü algoritmasını baştan ele alan ve ciddi geliştirmeler yapan Nokia, sadece bu Açıdan bile Lumia 920’den daha yüksek görüntü kalitesi sağlandığına dikkat çekiyor. Ancak bununla yetinmeyen şirket, kamera altsisteminde donanım bazında ciddi değişiklikler de yapmış. Bu noktada üzerinde durulması gereken en önemli nokta, lens sistemi zira Luma 925, dünyanın ilk 6 katmanlı lensine sahip kameralı telefon. Mukayese etmek gerekirse, iPhone 5 ve PureView 808 gibi telefonlar 5 katmanlı lens ile geliyor, dolayısıyla Lumia 925 fazla katmanın sağladığı avantaj ile görüntü kalitesini daha da

yukarılara taşıyor. Düşük ışık performansı açısından bir başka önemli detay ise Lumia 925’in, dünyanın ilk ISO 3200 hassasiyetine sahip akıllı telefonu olması. Bu sayede ışığın yetersiz olduğu ortamlarda ISO seviyesi 3200’e çıkartılarak

Red Border Magazine • Issue 285

firmanın Salo şehrindeki geliştirici takımına mensup ekran uzmanları Hannu Lahti ve Kenneth Majander, AMOLED panelin birbiri üzerine entegre edilmiş ince katmanlardan oluşan yapısının Lumia 925’e daha ince bir form kazandırdığını ve koruyucu cam ile gerçek ekran arasındaki boşluğun kapatılabilmesini mümkün kılarakgörüntü kalitesini artırdığını belirtiyor. daha net görüntüler elde edilebilir. PureView Phase 2 kamera sistemi sayesinde sınıfındaki en yüksek görüntü kalitesini vaad ettiği belirtilen Lumia 925, aynı zamanda

yüksek kalitede video çekimi ve buna eşlik edek oldukça berrak ses kaydı yeteneklerine de sahip. Teknik donanım açısından Lumia 920 ile aynı olan, ekranı büyümesine rağmen hem daha ince hem de daha hafif olan Lumia 925, eksi olaraksa Lumia 920’de olan kablosuz şarj özelliği ve 32GB gibi daha yüksek depolama kapasitelerine sahiptir. Bu yazımı sonladırılken tubit olarak iyi ve teknoloji dolu günler diliyorum... Ramazan Cesur


Ud exeraessisi. MetueraNulla commy nim alit

TITLE

GENEL ÖZELLİĞİ

3G AĞI : HSDPA 900 / 2100 2G AĞI : HSDPA 850 / 1700

Huawei Ascend W1

/ 1900 / 2100

SİM KART : MİNİ-SİM BOYUTLARI:

124.5 x 63.7 x 10.5 mm 4.90 x 2.51 x 0.41 in) 130 g (4.59 oz)

CPU: Qualcomm MSM8230 Tasarımı genel olarak windos phone 8 telefonlara cok benziyor tek farkı arka kapağı açılır olmasıdır. Kalınlığı 10.15mm dir. Kenarları yuvarlak yumuşak çizgiler vardır.

Çift kamerası oldugu için görüntülü görüşmeler rahatlıkla yapılır. Çift kamerası oldugu için görüntülü görüşmeler rahatlıkla yapılır.

Ekran kasa ile arasındaki kalınlık 4.0inch dir. Oled ekrandır 480x800 çözünürlüge sahiptir. Telefon her tarafından net görünmektedir çok geniş bir görüş açısına sahiptir. Gün ışığında net bir görüntü sağlamaktadır.

Snapdragon

EKRAN KARTI :

Adreno 305 EKRAN : OGS Teknolojisi ile 4-inç IPS LCD 480 x 800 dokunmatik ekran (4 Parmak dokunmayı algılıyor) KAMERA : LED flaş 0.3 megapiksel ön kamera 5.0 megapiksel arka kamera RAM: 512MB

KAPASİTE:

4GB+ MİCRO SD (32GB)

BAĞLANTI BİRİMLERİ:

USB (Micro USB 2.0) EDGE GPRS Bluetooth 2.1 Wİ-Fİ 802.11b/g/n SENSÖRLER: Accelerometer, proximity

BATARYA : Li-Ion 1950 mAh battery

Footer message

7


metuera

8

Ud exeraessisi. MetueraNulla commy nim alit

HUAWEİ markası kendi kalitesi ve yıllardır olan üretimlerdeki arge kabiliyetleri yeni cihaz olan Huawei Ascend W1 ortaya çıkarmıştır. Huawei çin markası oldugu için herkesin için bir ön yargı vardır. Ama gerçekten kaliteli bir cihaz üreticiler arasına girmiştir. Dünya markaların arasındadır telefon üretiminde. Bu yeni cihazda ilk göze çarpan genişletilebilir micro sd kart desteklemesi lumiada 920 bu özellik yok bence enbüyük artısı çok müzik dinleyen biri için. Yekpare gövde tasarımı olmadığı için pil eskidiği zaman batarya değiştiriyor olmamızdır. İşletim sistemi Windos Phone 8 oldugu için eski Huawei telefonlardaki yazılım günceleme sorunu olmayacağını söyleyebilirim gönül rahatlığıyla alınabilir.

Fotoğraf Önizlemesi

miniat. Illa con utet nulput

Skorlar

Kamera Kalitesi 6 / 10 Dizayn 8 / 10 Özellikler 7 / 10 Performans 8 / 10 Ekran Kalite 8 / 10 Kullanılabilirlik 9 / 10

Red Border Magazine • Issue 285


Ud exeraessisi. MetueraNulla commy nim alit

Footer message

TITLE

9


metuera

10

Ud exeraessisi. MetueraNulla commy nim alit

Windows Phone 8 Yenilikleri

miniat. Illa con utet nulput

Ekim 2012 de San Fransiscoda tanıtımı yapılan Microsoft’un yeni mobil işletim sistemi Windows Phone 8 in önceki işletim sisteminin üzerine getirdiği yenilikler göze çarpıyor.

Red Border Magazine • Issue 285


Ud exeraessisi. MetueraNulla commy nim alit

W

indows Phone 8 önceki işletim sisteminin üzerine getirdiği yenilikler ile göze çarpıyor.

TITLE

NFC teknolojisi : Geleceğin teknolojisi olarak görülen yakın saha iletişim teknolojisi ile oldukça iddialı olan Microsoft mobil cihazlardaki rakiplerine gözdağı veriyor.

İşte bu özelliklerin bazıları;

Haritalar :

Kullanıcı arayüzü ve tasarım :

Nokia Maps ile birlikte çevrimdışı harita desteği getirildi.

Canlı döşemeler (live tiles) uygulamalarda anlık bilgiler verebiliyor ve boyutlandırılabiliyor. İstemediğiniz döşemeyi küçültebilir, ilginizi çeken döşemeyi ise büyütebilirsiniz.

Ekran çözünürlüğü : 800*480 olan ekran çözünürlüğüne ek olarak 1280*768 ve 1280*720 çözünürlükleri eklendi.

Genişletilebilir bellek : WP7 harici bellek kullanımına izin vermiyordu. WP8 64 GB’a kadar harici bellek kullanımını destekliyor.

Performans : Diğer işletim sistemlerine göre uygulamalar daha hızlı açılıyor. Cihazın açılma hızı da rakip cihazları geride bırakıyor.

Web tarayıcı : IE9’a göre daha hızlı olan IE10 sistem içine gömülü olarak geliyor. Bunun yanı sıra HTML5 de IE10 ile birlikte gelmiş bulunuyor.

Kid’s Corner : Misafir kullanıcı modu sayesinde çocuklarınızın arama yapmasını, dosya silmesini, telefon ayarlarını değiştirmesi engellenebiliyor. Çok çekirdekli işlemciler, Türkçe dil desteği, geliştiriciler için Speech API ve C++ desteği de diğer yenilikler arasında bulunuyor.

Footer message

Kemal Duran

11


metuera

12

Ud exeraessisi. MetueraNulla commy nim alit

Windows Phone 8 İpuçları Windows phone 8 ‘de uygulamaların tümünü hızlı bir şekilde görüntülemek istiyorsanız Başlangıç’tan sola hızlı kaydırmanız yeterlidir. Ancak doğrudan bir uygulamaya gitmek istiyorsanız Ara’ya dokunmanız gerekir.

miniat. Illa con utet nulput

Eğer bir grup insanla fotoğraf veya not paylaşmak istiyorsanız,ya da grup sohbeti yapmak istiyorsanız ‘oda’ özelliğini kullanabilirsiniz

Çocuk Odası özelliği ile çocuğunuz için oyun ve uygulamalardan ekleyip telefonunuzu çocuğunuza önemli maillerinizi veya numaralarınızı silmesi endişesi olmadan güvenle verebilirsiniz.

Red Border Magazine • Issue 285


Güvenli bir kullanım için yedekleme özelliği ile uygulama listenizi ve fotoğraflarınızı yedekleyebilirsiniz.

Parola Koyma : Telefonunuzun kendini ne kadar süre içinde kilitlemesine karar verebilirsiniz.

Windows phone’unuz kaybolursa : Telefonunuzun kaybolması durumunda windowsphone.com adresindeki yönergeleri takip ederek telefonunuzu çaldırabilirsiniz. Telefonunuzun kilitli olması durumunda bulan kişinin sizinle irtibata geçebilmesine yarayacak telefon numarası veya e-mail adresi gibi bilgilerinizin olduğu mesajı bu kilit ekranına yazabilirsiniz.

Telefon görüşmeleriniz sırasında öncelikle hoparlöre dokunarak ardından Başlat ve Ara ya dokunarak yol tarifi alabilirsiniz. Telefonu kapatmak istediğinizde tuş takımını göremeyebilirsiniz. Bu durumda ekranın en üstündeki bildirime dokunmanız yeterlidir. Windows phone 8 ile arama yapmanın bir diğer yolu Başlat’a basılı tutarken şunları söylemektir: ara + “ aranılacak kişinin kişi listenizdeki ismi “. Eğer gelen aramanızı doğrudan telesekretere yönlendirmek istiyorsanız Yoksay’a dokunmalısınız. Windows phone’unuzda size e-posta yazarken kolaylık sağlayacak @ ve .com için simgeler bulunur. Mesajlaşma sırasında ise Kime kutucuğundayken Sayılar ve semboller tuşuna dokunmanız halinde numarayı manuel olarak girmeniz mümkün olur.

Haritaları Kullanma : Açtığınız haritada yer hakkında daha fazla bilgi edinmek için haritada görünen küçük işaretleyicilere(raptiyeye) dokunmanız yeterlidir. Raptiye, dokunduğunuzda sokak adresi, yol tarifi, yorumlar ve daha fazlasını içeren Yer kartını açar.

Cansu Kaluç


14

Ud exeraessisi. MetueraNulla commy nim alit

Windows Meydan Muharebesi

miniat. Illa con utet nulput

Hepimiz biliyoruz ki windows microsoft tarafından geliştirilen işletim sistemidir.Peki bilgisayarların yerini tabletlere ve akıllı telefonlara bıraktığı bu günlerde windows neler yapıyor? Hitap ettiği kitlesine nasıl yenilikler sunuyor?

Veee keyifli bir yolculuk windows 8 piyasada. Windows 7 den oldukça farklı tasarımı ve getirdiği yeniliklerle oldukça çok tartışılan bu yeni sürüm,metro adında yeni bir görsel arayüz ile geldi.Eski uygulamalarla uyumluluk adına veya bu arayüzden hoşlanmayanlara desktop kullanımına imkan vermekle birlikte metro ile favori uygulamalarımıza direk ulaşmamızı mümkün kılıyor.Bu arayüzün ilk göze çarpan özelliği canlı döşemeler ekranında ihtiyaç duyabileceğimiz çoğu bilgiyi tek bakışta kullanıcıya sunuyor. Örneğin mail geldiğinde bizi karşılayan gülücük surat,haber başlıklarının sunumu,çalan müziği gösteren kutucuklar gibi uygulamalar var. Sadece metro arayüzü var diye windows8’e mi geçelim yani! diyenler için windows8’in diğer nimetlerine göz atalım.Uzay çağını yaşadığımız bu günlerde sürat en büyük avantajımız. Windows8’in saniyeler içinde

Red Border Magazine • Issue 285

açılabilmesi rakipleri karşısında en büyük kozu diyebiliriz.Microsoft hesabı;SkyDrive ve sahip olduğumuz windows phone gibi hizmetlere internet olmadan her yerden erişim sağlar. Ayrıca resimlerimiz, dosyalarımız ve ayarlarımız bulut üzerinden kolaylıklar eşitlenir. Bilgisayarıma virüs girdi veya girebilir endişesine son noktayı yine Windows 8 beraberinde antivirüs koruması ile getirdi.Ücretsiz Windows Defender uygulamasına şükranlarımızı borçluyuz. Buna ek olarak halkımızın bilgisayar mühendisleri ile özdeşleştirdiği “format” kavramı tarihin tozlu raflarına kalkabilir. Bilgisayarımızı yenileme özelliği sayesinde windowsu yeniden yükler, bilgisayarımızla birlikte gelenler dışındaki uygulamalarımızı silebiliriz. Üstelik artık ISO dosyalarını kullanmak için üçüncü parti uygulamalara ya da ISO dosyalarını CD/DVD’ye yazmaya ihtiyaç duymuyoruz.Microsoft bizlere ISO desteği sağlıyor.


Ud exeraessisi. MetueraNulla commy nim alit

TITLE

15

PC’lerde kullandığımız Windows ‘a sahip bir cep istiyoruz.

Microsoft tablet ve akıllı telefon piyasasında rakiplerine bu savaşta bende varım mesajı verdi.Microsoft, 2010 yılında piyasaya sürdüğü Windows Phone 7 işletim sisteminin ardından yepyeni bir yaklaşımla ve yeni kutucuklu tasarımı ile Windows Phone 8, piyasaya çıktı.Geniş dokunmatik ekran, genişletilebilir hafıza,daha yüksek ekran çözünürlüğü ve çok çekirdekli işlemci desteği de cabası. Windows rakip mağazalar ; Google Play ve App Store’a benzeyen Windows Mağazası ile kullanıcılarına birbirinden güzel uygulamaların hizmetini vermeye başladı. Bahsettiğimiz metro arayüzünün dokunmatik cihazlarla çok daha eğlenceli olduğu günlerde sosyal medyaya ulaşmak ve dünyayla daha hızlı bir iletişim artık windows8 farkıyla cebimizde. Şurası bir gerçekki ; Windows Phone, Android ve iOS işletim sistemlerinin gerisinde kalsada hayranlarının ve yazılımcılarının yazdığı uygulamalar sayesinde pazar payını hergeçen gün artırmakta.

Windows’dan bahsetmişken kapanışı Gates’in sözleriyle yapalım.

PC’ler ve tabletler arasındaki rekabetin gelecekte nasıl bir hal alacağına dair bir soruya şöyle cevap verdi: “İster tablet olsun, ister PC, ürünleri birbirinden ayırmak zor bir hale gelecek. Microsoft, Windows 8 ile iPad türü cihazların hükmettiği bir piyasadan pazar payı elde etmek istiyor. Bu kullanıcıların çoğu hayal kırıklığına uğramış durumda. Yazı yazamıyorlar. Belge oluşturamıyorlar. Office’leri yok. Dolayısıyla biz, kullanıcıların PC’lerden beklediklerini bir kenara bırakmayan bir şey sunmak istiyoruz.” Arafa Arslan

miniat. Illa con utet nulput

Footer message


16

Ud exeraessisi. MetueraNulla commy nim alit

MİMAR ASLAN İLE BAHÇE SOHBETİ Merhabalar, Uzun zamandır düzenlemeyi planladığımız bahçe sohbetlerinin ilkini Mimar Aslan ile gerçekleştirdik. Mimar Bey kendisini Java teknolojileriyle geliştirmiş gayet samimi, güleryüzlü ve mütevazi bir bilgisayar mühendisidir. Konuğumuz Mimar Bey kısa bir geçmişinden ve yaşadığı macerelardan bahsettikten sonra yurtdışındaki iş olanaklarını, çalışma şekillerini, ve mühendislik anlayışını tatlı bir dille anlattı. Birazda ülkemizdeki yazılım geliştiricilerin sıfatlarına ithaf etti. Biz yazılım geliştiricilere de birkaç nasihatte bulunmayı da ihmal etmedi. Özellikle de bilginin paylaşılması gerektiğini ve paylaşılarak artacağını söyledi. Biz W. Phone topluluğu olarak Mimar Bey ile yaptığımız sohbetten çok memnun kaldık, kendisine hediyesini verip tekrar kavuşma dileğiyle uğurladık.

miniat. Illa con utet nulput

WP topluluğumuzun kapısı bu gibi etkinliklerde herkese açıktır, sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

Red Border Magazine • Issue 285


Ud exeraessisi. MetueraNulla commy nim alit

TITLE

17

Yazılımlarımız

Bil Bakalım

Keyifli ve bilgi seviyenizi geliştiren klasik bir bilgi yarışması. 6 kategoride 400’den fazla soru sunarak keyifle oynayabileceğiniz bilgi seviyenizi geliştiren klasik bir bilgi yarışması...

windows phone marketinde yayınlanmaya başlandı. Projede emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Uzun uğraşlar sonunda bitirdiğimiz bir bilgi yarışması olan “Bil Bakalım”

Maç O Topluluğumuzun geliştirdiği uygulamalardan Maç O Windows Phone Market’de yayınlandı. Dünya Ligleri, maç sonuçları, puan durumu, son dakika haberlerini kolaylıkla takip edebileceğiniz bir uygulama.

CinePhone miniat. Illa con utet nulput

Windows phone topluluğumuz tarafından geliştirilen CinePhone uygulamamız yayında.

Footer message

WPT Windows Phone Dergisi  
WPT Windows Phone Dergisi  

WPT Magazine, Windows Phone topluluğu olarak yayınladığımız dergimizin ilk sayısı

Advertisement