Page 1

1


2


3


4


5


6


7


8


9


10


11


12


13


14


15


16


17


18


19


20


22


23 23


www.edoor.com.tr


evinizi ferahlatan tasarımlar…

NUMAN KALELİ YAPI MALZEMELERİ Alaattin Bey Mahallesi İzmir Yolu 7. Km. No: 305/A Özlüce Kavşağı Nilüfer / BURSA 413 68 62

www.eurodecor.com.tr

BEKA AHŞAP


26


27


art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

‘MEVSİM YAZ’ Durmayan yağmurları ve bir türlü ısınamayan havaları saymazsak takvimler yazı gösteriyor aslında. :) Velev ki ısınmadı hiçbir yer, güneş göstermedi yüzünü, depresif bir havanın kurbanlarıyız… Hepimize ilaç gibi gelecek sımsıcak bir rüzgarın habercisi olalım öyleyse… Tam üç hafta boyunca İstanbul’dan esecek bu rüzgar, iliklerimize kadar sanatı hissedeceğimiz, onu konuşup ona dokunacağımız, bizleri sarsacağını düşündüğüm bir sanat olayı… Dergimizin, Armaggan Art & Design Gallery işbirliği ile düzenleyeceği sergi, şehrimiz için özel olarak bir araya gelen 17 sanatçıdan oluşuyor. ‘Mevsim Yaz’ Karma Sergi adıyla; heykel, resim, cam ve seramik sanatçılarının bir araya geldiği etkinliğimiz Bamboo Park’ta bir sokak konsepti ile gerçekleşecek. Bursalı sanatseverler bilir; Armaggan Art Design Gallery’nin, kuruluş felsefesinde yatan; Çağdaş Türk Eserlerini genç sanatçılar önderliğinde bir araya getirerek, Türkiye’nin dünyaya açılan sanat penceresi olma yolunda çok başarılı ve seçkin işlere imza atıyorlar.

Fatoş Altıntaş Yılmaz Yayın Yönetmeni f.yilmaz@artimekan.com

Bursa’ya getirecekleri sergi için ise bizlerle yaptıkları işbirliği hem Bursa, hem de dergimizin ilk defa bir sanat organizasyonuna imza atması açısından oldukça değerli… Bu yüzden mutlu ve heyecanlı bir ev sahibi olarak tüm sanatsever dostlarımızı üç hafta boyunca sürecek bu özel organizasyona bekliyoruz. 28 Mayıs Çarşamba günü sanat söyleşileri ile başlayacak organizasyonumuz ardından açılış kokteyli ve afterparty ile devam edecek. 18 Haziran’a kadar sürecek söyleşilerin, workshopların ve afterpartilerin yer alacağı, sanat ve yaşam sokağına dönüşecek Bamboo Park’a uğramadan geçmeyin. İnanıyoruz ki, bu aralar mevsim normallerinde seyretmese de hiçbir şey, içinizi ısıtacak rüzgarınız İstanbul’dan yola çıkıyor.

28


içindekiler art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

İÇİNDEKİLER AJANDA YENİ TASARIM SADE TASARIM ETKİNLİK VİYANA GİZEM ÖNÜRMEN LONDRA ESRA TEKELİ İREM SENEMOĞLU

34 40 46 48 56 58 68

ETKİNLİK ARMAGGAN MEVSİM YAZ MEKAN VE OLASILIKLAR İMİB MILANO DESIGN WEEK PERSAN KOLEKSİYON LANSMANI

52 72 76 88

MEKAN LİMONATA TERAS ORRIENT TERRACE URBAN STATION SANAYİ LOKANTASI M.O.C İSTANBUL DEMO HOUSE DEKORASYON IKEA SEÇİL BULCAN ÜRKÜT

78

MARKA MOSANTİMETRE

84

DOSYA BAHÇE MOBİLYALARI VE AKSESUARLARI

art’ı MEKAN Dekorasyon ve Mimarlık Dergisi Barış Mh. Tutkun Sk. Çelikay Sit. D Bl. No.18 İhsaniye / BURSA Tel.: 0 224 452 99 63 30

94 100 106 124 130 132

Sahibi Altıntaş Yayıncılık adına Fatma Altıntaş YILMAZ

TASARIMCI & SÖYLEŞİ TAMER NAKIŞÇI GÜNEŞ & GÜLFİDAN ÖZMEN ÖZNUR TURAN EKE

102 120 140

MAĞAZA NOLTE MIELE NURUS MOBENZİ BYKEPİ

50 82 90 118 128

DEKORASYON EV - SEDEF ACAR EV - FİLİZ BÜR EV - NİLGÜN CÖMERT EV - ESAT FİŞEK EV - IDC MİMARLIK

142 150 158 164 172

ECZANE - SEÇİL BULCAN ÜRKÜT

136

KONUT PROJESİ MUDANYA MARİNA EVLERİ TUCANA EVLERİ

86 170

OTEL NOBIS HOTEL

178

110

Genel Yayın Yönetmeni ve Sorumlu Müdür Fatma Altıntaş YILMAZ fatos@altintasyayincilik.com

Editör Serpil DEMİRCİ serpil@artimekan.com

Grafik Cihan ALYAZ Rabia DERİNDERE Fotoğraf Cumhur AYGÜN


Koordinatör Atakan Şenses

merve@altintasyayincilik.com

atakan@altintasyayincilik.com

İstanbul Temsilcisi Gözde SEVEROĞLU Londra Temsilcisi Esra TEKELİ Viyana Temsilcisi Gizem ÖNÜRMEN

Baskı MEGA BASIM YAYIN Cihangir Cihangir Mah. Güvercin Cad. No: 3/1 Baha İş Merkezi A Blok Kat:2 34310 Haramidere / İstanbul Tlf : 0212 412 17 00 Serftifika No: 12026

Baskı Yeri- İstanbul Baskı Tarihi - Ocak 2014

Syf 102

Syf 140

Syf 120 Reklam Sorumlusu Merve Karaduman

Yayın Kurulu Adnan SERBEST Atilla KUZU Levent ÇIRPICI Kunter ŞEKERCiOğLU Esat FİŞEK

Yerel Süreli Yayın Mayıs-Haziran 2014 Yazı ve Fotoğrafların Tüm Hakları art’ı MEKAN Dergisi’ne, Yayınlanan ilanların Sorumluluğu ilan Sahiplerine Aittir. 31


32


33


FİLLİ BOYA’DAN 2015/2016 RENKLERİ

art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

ajanda

Türkiye’nin renk otoritesi Filli Boya, adlı yeni Geleceğin trend ve renklerini yansıtan yeni koleksiyonu, “Coloration İkibinonbeş / İkibinonaltı Renk Eğilimleri”’ni düzenlediği toplantıyla tanıttı. Uluslararası Renk Örgütü (ICC) ‘nin Türkiye temsilcisi olan tasarımcı Ümit Ünal’ın kavram ve renkleri kendi disiplini içinde kalarak yorumladığı koleksiyonun tanıtımında ayrıca tasarımcı Derin Sarıyer, Filli Boya için bir sanatsal ve mimari yanı olan bir eser hazırladı. İçerisinde yenilikler bulunduran koleksiyon başta mimarlar, iç mimarlar ve tasarımcılar olmak üzere, yaşam alanlarının dekorasyonuna, renk uyumuna özen gösteren herkese ilham verecek.

DİVAN KONUKLARINI BEKLİYOR Türkiye’de modern otelcilik anlayışının okulu olan Divan Otelleri’nin bünyesinde yer alan Divan Bursa, 31 Mart’ta yeniden hizmete açıldı. Şehrin doğal ve kültürel zenginliklerinin buluştuğu Kükürtlü’de; 105 oda ve Divan Pub ile hizmetlerine devam eden Divan Bursa, misafirlerini Divan otellerinin geleneksel konukseverliğiyle ağırlıyor.

2014 dizayn yarışmasının kazanan adayları açıklandı

BOĞAZ’A KARŞI TERAS VE BAHÇE KEYFİ İstanbul’un tam merkezinde, Taksim’de konumlanan Park Bosphorus Hotel’de yer alan CVK Park Prestige Suites, ev konforunda konaklama arayanlar için önemli ayrıcalıklar sunuyor. Günlük, haftalık ya da aylık sürelerle kiralanabilen CVK Park Prestige Suites, seçkin dekorasyon tercihleriyle oluşturulan özel yaşam alanlarını, eşsiz Boğaz manzaralı teras ve balkonlar ile zenginleştiriyor. İç bahçede yer alan verandalı daireler keyifli zamanlar geçirmek için ideal bir ortam sunuyor.

34

Geçen sayıda bahsettiğimiz 2014 dizayn yarışmasının kazanan adayları açıklandı, ödüller sahiplerini buldu. Mimari alanda birinci seçilen, fütüristik tasarımı ile Zaha HADİD imzası taşıyan, Azerbaycan’ da Bakü’ de inşa edilmiş, konser ve kongre alanı bulunan HEYDER ALİYEV sosyal tesisİ oldu. ürün bazında kazanan ise yumuşak tuşlu orga benzeyen, fakat değişik ezgileri de tınılaştıran, geleneksel ezgileri de çıkarabilen Ronald LAMB ve Hong- Yeul EOM tarafından tasarlanmış bu müzik aleti oldu.


A n k a r a C i n n a h C a d d e s i N o : 1 Ç a n k a y a T : 0 3 1 2 4 2 7 7 1 3 0 a n k a r a @ d o r y a . c o m .t r B u r s a E s k i M u d a n y a Y o l u S i r k e c i E v l e r i N o : 4 / 2 9 B a d e m l i T : 0 22 4 5 4 9 0 1 2 5 b u r s a @ d o r y a. c o m.t r İ s t a nb ul S ül e y m a n S e b a C a d d e s i N o : 3 7 & 3 9 A k a r e t l e r B e ş i k t a ş T : 0 2 1 2 2 5 8 8 5 7 0 i s t a n bu l @d o rya.c o m.t r İ z m i r P l e v n e B l v. 1 5 / A A l s a n c a k T : 0 2 3 2 4 2 1 9 2 6 0 i z m i r @ d o r y a .c o m .t r For all international inquiries contact Dorya USA : 501 Brickel Key Drive No: 503 Miami, FL 33131 USA T.+1 305 373 4446 info@dorya.us

35


SADE VE İŞLEVSEL

art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

ajanda

Türkiye’de modüler mobilya denince akla gelen ilk markalardan olan Kelebek Mobilya, bu yıl İtalyan tasarımcıların danışmanlığı ve Kelebek Tasarım Ekibi’nin “sade” ve “işlevsel” konseptiyle tasarladığı yeni koleksiyonları ile fark yaratıyor. Çıkış noktasını “Pure/Saf” konsepti olarak belirleyen Kelebek Tasarım Ekibi ile İtalyan tasarımcılar Dante Donegani ve Giovanni Lauda’nın; bu yıl ürünlerin tümünde ayrıntılardan kaçınarak ortaya çıkardığı 3 yenilikçi koleksiyon, tüketicilerin beğenisine sunuluyor.

GELENEKSEL KÖKEN – MODERN STİL

ÖRNEK YEŞİL BİNAYA BÜYÜK ÖDÜL Avcı Architects tarafından tasarlanan Ankara’daki Türkiye Müteahitler Birliği (TMB) binası, İngiltere’nin en prestijli mimarlık ödüllerinden biri olan Building Awards 2014’te “Yılın En İyi Uluslararası Projesi” ödülüne layık görüldü. Yarışma jürisi, TMB binasını, “üstün entegre tasarım anlayışı” ve “mimarlık ve inşaat sektörlerinde eşik yükselten yaklaşımı” nedeniyle ödüle değer buldu. Avcı Architects imzalı tasarımı benzersiz kılan en önemli unsurlardan biri de, yeşil bina teknolojilerini bir adım öteye taşıyan termal labirent sisteminin Türkiye’de ilk kez bu projede kullanılıyor olması.

Kişiye özel beğeniyi ve teknolojiyi tasarımlarının merkezine alan, birçok uluslararası tasarım başarısına imza atmış marka Ideal Standart’ın yeni ürünü “IdealCast Roll Top küvetler” geleneksel kökenler-modern stil dengesiyle dikkat çekiyor.

ULUSLARARASI SANATÇI FİLMLERİ 2014

yeni Türk lezzet vahası; Anonim Yenilikçi bakış açısıyla, Nisan ayı itibariyle kapılarını açan ‘3. nesil Türk bistrosu’ Anonim ile İstanbul farklı bir mekana kavuşuyor. Türk mutfağına özgü lezzetleri ‘Türk bistro ve tatlı’ anlayışıyla bir arada sunan Anonim, boğazın en görkemli noktalarından Kuruçeşme’de, defne, erguvan ve ıhlamur ağaçlarının gölgesindeki Koru İstanbul Kuruçeşme’nin içinde hayata geçti.

36

İstanbul Modern, güncel video, animasyon ve kısa filmleri dünyanın farklı köşelerine taşıyan Artists’ Film International programına yer veriyor. 2008’de Londra’nın köklü sanat kurumu Whitechapel Gallery tarafından başlatılan, geçmiş yıllarda İstanbul Modern’in de dahil olduğu proje, bu yıl dünyanın farklı bölgelerinden on beş sanat kurumunun ortaklığıyla gerçekleştiriliyor. Artists’ Film International için her ortak kendi ülkesinden bir sanatçının video, film veya animasyon çalışmasını seçerek yıl içinde ortak kurumlarda düzenlenen gösterim programları ya da sergilerle izleyiciyle buluşturuyor. İstanbul Modern, Artists’ Film International’ın bu yılki programına Burak Delier’in 2013 yapımı Kriz ve Kontrol başlıklı videosuyla katılıyor.


37


Londra’nın en bilinen mimarlarından Zaha Hadid, Alman yat üreticisi Blohm+Voss için bir yat serisi tasarladı. Zaha’nın hazırladığı 128 metrelik konsept yat, Blohm+Voss tarafından 4 farklı boyutta yorumlanarak geliştirildi. 90 metre uzunluğa indirilen Unique Circle Yat’lar üzerindeki çizgiler, okyanus geçişini kolaylaştıracak teknik özelliklere sahip. Dinamik bir ortamda dinamik bir objenin mimarlığın ötesinde parametreleri olduğu ve bunların su üzerinde daha da önemli hale geldiğini belirten Hadid, tasarlanan tüm yatların hidrodinamik ve yapısal ihtiyaçlarını konfor, estetik ve güvenlik ile buluşturmayı başarmış.

art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

ajanda

ZAHA HADID İLE 4 FARKLI BOYUT

DE’LONGHI İLE KAHVE VE SICAK ÇİKOLATA KEYFİ BİRARADA Ünlü İtalyan stilini tüm ürünlerine zarifçe yansıtan De’Longhi, Kahve Makinesi ile kahve tutkunlarına aynı anda kahve ve sıcak çikolata keyfi sunuyor. Tek tuşla beş çeşit kahve hazırlayabilen ESAM 6900M, tüm damak zevkine göre ayrı tatlar hazırlıyor.

VitrA’dan Engelsiz Banyolar VitrA, engelli, yaşlı ve çocuklar için hayatı kolaylaştıran, uluslararası standartlara uygun ergonomik ürünler sunuyor. Özel bakım ihtiyacı duyan bireylere yönelik olarak geliştirilen ürünler, yalnız evlerde değil, hastane, otel ve toplu kullanım alanlarında da güven ve konfor sunuyor.

WEBER’DEN PRATİK BARBEKÜ Barbeküde dünya markası Weber Stephen, barbekü severlere sunduğu ürünleriyle barbekü keyfini en üst seviyeye taşıyor. Weber Spirit E-320 barbeküleri, sevdiklerinize lezzetli ızgaralar yaparken yan tezgâhında bulunan ısıtıcı sayesinde de aynı anda farklı lezzetler sunabilmenize imkân sağlıyor. Paslanmaz çelik tezgâhında hazırlayacağınız yiyeceklerde sizin için birçok zahmeti ortadan kaldırıyor.

NEIL YOUNG İSTANBUL’DA İstanbul Kültür Sanat Vakfı, müzikseverlerin uzun yıllardır merakla beklediği rock müzik efsanesi Neil Young’ı Crazy Horse grubuyla birlikte İstanbul’da ağırlıyor. Neil Young, İstanbul’daki ilk konserini Vodafone Red sponsorluğunda, 15 Temmuz’da KüçükÇiftlik Park’ta gerçekleştiriyor.

38


39


art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

yeni tasarım

VanuccI CItrIno’dan minimalist mutfaklar Özgün tasarımlarıyla mutfaklara ışıltılı ve estetik bir görsellik kazandıran Vanucci, yeni modeli Citrino ile sade şıklığı yeniden yorumluyor. Yalın çizgileriyle beğeni toplayan model, çeşitli yüzey ve renk alternatifleriyle her zevke uygun şık seçenekler sunuyor. Şık ve sade tasarımı ile göz dolduran Citrino; geniş tezgâh altı çekmeceleri ve kullanışlı kiler dolaplarıyla da fonksiyonel bir alan yaratıyor. Modern ve minimalist çizgileriyle dikkat çeken Citrino mutfak; şık ve fonksiyonel tasarımıyla evlerin cazibe merkezi olan mutfakları çekici hale getiriyor.

Duşlarda şıklık ve zarafet… Banyolar için geliştirdiği yenilikçi ürünleriyle fonksiyonel çözümler sunmaya devam eden Geberit, zarif tasarım kolay montajı bir araya getiren sistemiyle geleneksel duş sistemlerine yeni bir alternatif sunuyor. Duvar süzgeci ile hemzemin duşları yeniden tanımlayan Geberit, gideri zeminden duvara taşıyarak hemzemin duşlar için hem şık bir görünüm sağlıyor hem de kolay ve güvenli bağlantı imkanı sunuyor.

Metalin göz alıcı sadeliği… Elektrik anahtarı ve priz sektörünün lideri VİKO, Trenda Metal serisinin yalın tasarımı ve minimal formu ile mekanlara ayrıcalık ve konfor katıyor. Yenilikçi ürünleriyle sektörde fark yaratan VİKO, Trenda Metal ile bir kez daha beklentilerin üzerine çıkıyor. 5 farklı renkte metal çerçeve seçeneği sunan Trenda Metal; ayrıca tüm prizler “çocuk korumalı” olarak üretiliyor. Böylece keşfetmeyi seven çocukların bile, priz deliklerine sivri cisimler sokması engellenerek en üst seviye güvenlik sağlanıyor.

Gerçek Ahşap Dokusu Son yılların seramik trendi ahşap efektli yer ve duvar karoları Seramiksan’ın teknoloji ve tasarım farkıyla Antik Wood serisiyle mekanlara taşınıyor. Doğadan aldığı ilhamı hayatla buluşturan Seramiksan, ahşap dokuları yüzeylere taşıyarak gerçeklik hissini güçlendiriyor. Antik Wood serisi özel doku efekti sayesinde yaşam alanlarında kusursuz ahşap etkisi oluşturmanıza yardımcı oluyor. 40


41


1980 yılından günümüze, modüler ofis mobilyaları ve sistemleri alanında hizmet veren Flekssit, ürünlerinde ergonomi, tasarım, kalite-fiyat kavramı ve ekoloji kavramlarını ön planda tutuyor. Tüm üretim seyrinde geri dönüşümlü hammaddeler kullanmaya özen gösteriyor.

art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

yeni tasarım

FLEKSSİT İLE İYİ ÇALIŞMALAR

Zarif, ince ve zevkli çizgiler kullanılan, farklı çözüm önerileri sunan Flekssit çalışma grupları dikkat çekiyor. Flekssit ürünlerini, entegre etkili bir ofis ortamında kaynakların koordine edilmesi ile ihtiyacınız olan her şeyin etrafınızda olması gerekliliği bilincinde tasarlıyor.

İç mekanlara otantik dokunuş

Çininin otantik havası, NG Kütahya Seramik’in yorumuyla yeniden karşımızda. Evlerden otellere, restorandan kafelere kadar her türlü yaşam alanlarında kullanılabilen Agora seramikler, bulunduğu mekâna özgürlük ve hareket katıyor; seramiğin fonksiyonelliği, modern hayatın dinamizmine ayak uyduruyor.

“designed by Gamze Saraçoğlu”

HannaHome’un temsilciliğini yaptığı dünyaca tanınmış duvar kağıdı markası Rasch, Türkiye’nin önde gelen moda tasarımcılarından Gamze Saraçoğlu ile ‘designed by Gamze Saraçoğlu Limited Edition 2017’ isimli ikinci bir koleksiyona imza attı. HannaHome’un Gamze Saraçoğlu imzasını taşıyan ikinci koleksiyonu ile tasarımın zarafetini ve şıklığını yaşam alanlarına taşıyor.

LEGRAND CELEST İLE IŞIĞINIZ SÖNMESİN Legrand, Celest anahtar priz koleksiyonunu evlerinde farklılık arayanların beğenisine sunuyor. Legrand Celest koleksiyonu, sade ve şık tasarımı ile mekanların havasını değiştirecek. Legrand Celest anahtar priz koleksiyonu, daire ve dikdörtgenin birleşimiyle duvarlarınızda bütünlük sağlıyor. Celest, evdeki elektrik ve otomasyon sistemleri ile gereksinimlerinizi karşılarken, tek bir kontrol noktası ile yaşam alanınızın konforunu ve güvenliğini artırıyor. 42


43


Mutfak markası Eurodecor, evini güzelleştirmek isteyenlerin beğenisine mutfak, banyo ve kapıdan oluşan L’al serisini sunuyor. New classic tarzında tasarlanan ve mutfaklara olduğu kadar evin her köşesine yepyeni bir hava katan L’al serisi; İpek beyaz rengi, çarpma ve çizilmelere dayanıklılığı artırılmış lake yüzeyi ve özel tasarım gümüş renk kulpları ile klasik anlayışı evlere getiriyor.

art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

yeni tasarım

Eurodecor’dan Estetik Üçleme; L’al

Mutfaklara alışık olunmayan yeni bir tarz getiren L’al serisi, ocak ve fırın bölmesinin kuzine havasında dizayn edilmesi ve aspiratörün gizlenmesi ile karakteristik özelliğini ortaya koyuyor. Gizli ve şık bölmelerle mutfaklara ferahlık getiren L’al ürünleri, cam ve lakenin kusursuz kullanımıyla müşterilerine birbirinden estetik seçenekler sunuyor. L’al’in evlere getirdiği bir diğer yeni ürün ise her odaya farklı bir hava katacak, estetik görünümüyle sade ama güçlü oda kapıları olarak göze çarpıyor.

NURUS’TAN ihtiyaca yönelik tasarımlar

Sektöre getirdiği yenilikler ile ulusal ve uluslararası arenada tanınan bir marka olmayı sürdüren Nurus; özgünlük, duyarlılık ve girişimci ruhunun yeni ürünleri Breeze ve Pila’yı tüketicileriyle buluşturdu. IF Product Design Awards tarafından 2013 yılında ofis ürünleri kategorisinde ödül alan Pila, ihtiyaçlara en kısa yoldan cevap verebilen bir ürün olarak ortaya çıkıyor. Pila bu sene ise bir diğer uluslar arası platformda DesignPreis Deutchland 2014 Nominee ödülüne layık görüldü. Breeze ise hareketli mekanizması sayesinde kişiselleştirilebilir oluşu, vücudun tüm fizyolojisini koşulsuz desteklemesi ve çalışan verimliliğini olumlu yönde etkilemesi, ürünün tercih edilmesinde etkendir. Yoğunluktan sonra kısacık bir molaya ihtiyaç duyduğunuzda Breeze’in boyun desteği, dinlenmeniz için bir fırsat yaratır.

RAHATINA DÜŞKÜN OLANLARA DOĞTAŞ’TAN TREND COLLECTION Doğtaş, Trend Collection serisi ile rahatlık ve konforu bir arada sunuyor. Rahatına düşkün olanlar için oldukça şık bir alternatif sunuyor. Oval çizgileri ile modern bir görüntüye sahip yeni tasarımlar, minderler ve kırlentler sayesinde oldukça rahat…

44


45


eno’dan yeni tasarım quake

art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

sade tasarım

Ödüllü tasarımcılar tarafından tasarlanan nesneleri üreten yeni akım bir Fransız üretici firma olan ENO, hayata keyif katan sade, güzel, kullanışlı ve merak uyandıran ürünler tasarlıyor. Asimetrik çelik modüllerle, masif ahşap plakaların basitçe birleşmesinden oluşan bu ünite, ilginç görünmesinin yanında oldukça da sağlam.

Fatih Kıral Mobilya’dan ödüllü koleksiyon ŞİŞECAM’DAN NUDE SÜRPRİZİ Dünyanın en büyük 3 cam ev eşyası üreticisinden biri olan Şişecam Topluluğu’nun ilk global tasarım markası Nude; Ron Arad, Rony Plesl ve Alev Ebüzziya’nın da aralarında olduğu dünyanın saygın tasarımcılarının birbirinden özel tasarım parçaları ile dikkat çekiyor. Milano, Frankfurt ve Paris Maison & Objet fuarlarında yapılan dünya prömiyeri ile cam tutkunlarının karşısına çıkan Nude’un Türkiye lansmanı ise tasarımın dahi ismi Ron Arad ve marka mimarı Yair Haidu’nun katılımı ile İstanbul’da gerçekleştirildi.

Fatih Kıral, evlerin iç ve dış mekânlarında yaratıcı çözümler isteyenlere, farklı uygulama, teknik ve çözümleriyle ev & bahçe keyfine yepyeni anlamlar katıyor. Ayrıca yeni koleksiyonuyla German Design Award 2014’te yaşam dalında özel tasarım ödülünün sahibi oldu.

USTA İŞÇİ DAEDALUS Daedalus ismi, mitolojiden İkarus’un babası Daedalus’dan geliyor ve anlamı ise ustaca işlenmiş ya da işleyen. Tıpkı tasarımcıları Nazar Şigaher ve Emre Evrenos gibi.

Formların geometrisini ustaca kullanan ve bunu yaparken farklı malzemeleri yine ustaca bir araya getiren ikili, hem kendi markaları için ekip arkadaşları, hem ayrı ayrı birer yaratıcı çizgi, hem de tasarım danışmanlığı konusunda birçok kişi veya firmaya yol gösterebilecek birer eğitimci olarak göze çarpıyorlar. Kendi mobilyalarını kendi isteklerine göre üretebilmek için kendi üretim atölyelerini kuran ikili; tasarımcı olarak üreticiliğe de soyunmuşlar. 46


47


art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

hayallerden gerçekler İstanbul Modern, 13 Mart-1 Haziran tarihleri arasında VitrA ve Türk Serbest Mimarlar Derneği’nin işbirliğiyle gerçekleştirilen VitrA Çağdaş Mimarlık Dizisi’nin 3. sergisine ev sahipliği yapıyor. Geçmiş yıllarda ticari yapılar ve turizm yapılarına odaklanan proje dizisi, farklı yapı türlerini eksen alarak, Türkiye çağdaş mimarlık ortamını belgelemeyi, tartışmayı ve yeni çalışmalar için zemin oluşturmayı hedefliyor. Bu yılki sergi, ziyaretçisini eğitimle ilgili düşünmeye ve hayaller kurmaya çağırıyor.

Etkinlik

BOŞLUK KORKUSU Alper Bıçaklıoğlu’nun “BOŞLUK KORKUSU - HORROR VACUI” başlıklı altıncı kişisel sergisi dinamik bir sanat platformu haline gelen Artnex İstanbul’ da açılıyor. Alper Bıçaklıoğlu bu sergisinde sanat tarihi ve insan anatomisi temalı eski kitaplar ve ansiklopedilerden esinlenerek ürettiği işler ile karşımıza çıkıyor. Geliştirdiği özel kolaj tekniği ile yeni bir yüzey ve akabinde yeni bir dünya yaratmayı amaçlayan ve 16. yüzyıl Hollanda ve Belçika’sında ortaya çıkan “Vanitas” sanat akımından beslenen Bıçaklıoğlu, faniliği ve ölümsüzmüşçesine yaşanan hayatları sorguluyor.

“BADALARİSE HOŞGELDİNİZ” MINDBODY FESTİVAL İSTANBUL Mutlu ve sağlıklı yaşam konusunda uzmanlaşmış dünyaca ünlü yoga, pilates, nefes, detoks, çigong, şamanizm, sufizm, müzik, drama ve tiyatro eğitmenleri 6-7-8 Haziran 2014 tarihlerinde İstanbul’da bir araya geliyor. Sağlıklı yaşamı hayat tarzına dönüştürmeyi hedefleyen ve uzman olsun olmasın herkese açık olan MindBody Festival, İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul kampüsü’nde gerçekleşecek.

Radyo programları, romanları ve köşe yazılarıyla tanıdığımız Ayça Şen ilk solo sergisini gerçekleştiriyor. 8-28 Mayıs tarihlerinde Nişantaşı’ndaki galeri Merkür’de gerçekleşecek olan sergide Şen, kendi renkli ve eğlenceli hayatını dev kağıtlar aracılığıyla kamuya açmış. 48


49


art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

NOLTE’DEN YENİ KONFOR Showroom

Nolte, 2014 tasarımlarını geçtiğimiz günlerde tanıttı. Sadece markaya özgü özelliklerle oldukça dikkat çekiyor. Her tarz mutfakla uyum sağlayan cam paneller, gözü yormayan kulpsuz tasarımlar ve ferah ve aydınlık bir mutfak için yapılan tezgah altı led aydınlatmalarla dizayn ve konforun bir arada sunulduğu mutfaklar yaratılmış. Yeni döneme iddialı bir başlangıç yapan Nolte, tasarım üstünlüğünü en iyi şekilde yansıtmış.

50


51


art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

“MEVSİM YAZ” Etkinlik

Karma Sergi BURSA

Dergimiz Bursa’da, Armaggan Art & Design Gallery iş birliği ile 17 sanatçıdan oluşan karma bir sergi düzenliyor. Türkiye’nin en önemli sanat galerilerinden biri olan Armaggan Art & Design Gallery ve Mekan Dergimizin, Bursa’ya özel düzenleyeceği karma sergide, resim, heykel, cam ve seramik sanatçıları yer alıyor. Bursa’ya özgü değerler ve konseptler de taşıyan eserlerini 28 Mayıs – 18 Haziran tarihleri boyunca Bamboo Park’ta sergileyecekler. Sanatçıların heykel, resim, cam ve seramik çalışmaları Bamboo Park’ta oluşturulacak sokak konseptiyle sanat severlerle buluşacak.

Derya Özparlak - Hafiflik

Sergi boyunca gerçekleşecek sanat söyleşileri, atölye çalışmaları, workshoplar ve sonrasında ünlü DJ’ lerin performanslarının da yer aldığı sanatla iç içe, dopdolu üç hafta bizleri bekliyor.

Ali İbrahim Öcal - Rita ve Kız

Nejat Kavvas - Red Torso

52

Tan Mavitan - Road Kill


Camekan - Plant The Art

Tan Taşpolatoğlu - Bendeki Sen

SANATÇILAR ALİ İBRAHİM ÖCAL ARDA YORGANCILAR AYSUN BOZUKLU CAMEKAN DERYA ÖZPARLAK EMRE ÖZÇAYLAN EZGİ SANDIKÇI GÖNÜL NUHOĞLU GÜLPERİN SERTDEMİR MERAL DEĞER NEŞE ÇOĞAL NEJAT KAVVAS NİLGÜN SABAR PEMBE HİLAL TÜZÜNER SİNEM KAYA TAN TAŞPOLATOĞLU TAN MAVİTAN

Pembe Hilal Tüzüner - Oyun

Aysun Bozuklu - Magic Room

28 MAYIS - 18 HAZİRAN 2014 BAMBOO PARK BURSA www.armaggan.com facebook.com/artimekan twitter.com/mevsimyaz

Ali İbrahim Öcal - Main

53


54


55


art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

DC TOWER Viyana

Mimar Gizem Önürmen gizemonurmen@gmail.com

Viyana’nın silueti, Tuna kıyısında dikkat çeken projelerle her geçen gün şekil değiştirmeye devam ediyor. Birçok Avrupa şehrinde olduğu gibi merkez bölgeler koruma altında bulunduğundan yeni inşaatların çoğu Viyana’ nın çevre kesimlerinde yer alıyor. Özellikle son yıllardaki yeni projelerle bambaşka bir görünüme bürünen 22. Viyana, nam-ı değer Tuna şehri, Tuna nehrinin kıyısında yer alıyor. İsmini de burdan alan Donau City Tower modern Viyana’ nın yeni ikonlarından biri...

56


1989’da kazandığı ‘Ulusal Fransa Kütüphanesi’ yarışmasıyla adını duyuran ve zaman içerisinde uluslararası arenada tanınmış isimlerden biri haline gelen 1953 doğumlu Fransız mimar Dominique Perrault tarafından tasarlanmış. Paris, Madrid ve Cenevre’de ofisleri bulunan Perrault, projelerinin çoğunda DC Tower’da olduğu gibi cam cephelerle çalışıyor. Cam kaplanmış olmasının yanında cephesindeki kırıklarla Tuna Nehri’nin dalgalarını sembolik olarak anımsatan bina, 250 metre yükseklikle Avusturya’nın şimdilik en uzun gökdeleni ünvanını taşıyor.

Günümüzün gözde konularından biri olan sürdürülebilirlik ve enerji tasarrufu konusu özellikle bu boyutlardaki binalarda artık olmazsa olmaz kurallardan biri olarak kabul ediliyor. Avrupa Birliği Komisyonu ‘Yeşil Bina’ standartlarına uygun olarak tasarlanmış yapıda, yenilikçi yapı teknolojileri kullanılmış. Büro, otel, restaurant, bar ve fitness stüdyo alanları bulunan yapının, fonksiyonları kullanıcının ihtiyaç ve konforu göz önüne alınarak konumlandırılmış. 57. Kattaki 360 derece panoromik bakış imkanı sunan restaurant, güney batıda Viyana ormanlarından doğuda ülke sınırlarına kadar geniş bir alanı gözleyebiliyor. Tüm dünyada güç simgesi olarak inşa edilen ve her seferinde daha yükseğe ulaşılmaya çalışan mimari ve mühendislik harikası gökdelenlerin, Viyana’da sayıları 40’a varmış durumda ve önümüzdeki yıllarda katlanarak sayılarının artması bekleniyor.

57


Paskalya

art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

Londra’ dan

Paskalya, her ne kadar Hristiyanların bayramı olarak bilinse de, aslında çok daha geçmişe dayanan bir baharı karşılama geleneğidir. Çikolatadan yapılmış yumurta ve tavşanın simge haline geldiği kutlamalar, Londra’ da Nisan ayında renkli görüntülere sahne oluyor. Boyanan dev yumurtaların tasarım yarışması ve Londra sokaklarında düzenlenen Easter yumurta bulma müsabakaları her yaştan izleyicinin dikkatini çekiyor ve eğlenmesine sebep oluyor.

KRALİÇE ELIZABETH’İN DOĞUM GÜNÜ Easter yani pascalya bayramının doğum günü olarak kutlanmasını isteyen kraliçe için her sene 21 Nisan’ da Buckingham Sarayı’nın önünde, askeri tören düzenlenerek, binlerce turistin izlediği muhteşem bir geçit seremonisi yapılıyor. Kraliyet ailesinin halkı selamlamak için, at arabalarıyla geçiş yaptığı, yerel halkın da büyük ilgisini çeken, adeta şova dönüşen bu yıl ki organizasyon, 90 yaşını dolduran kraliçenin hala ne kadar dinç olduğunu ve ülke üzerindeki otoritesini bir kez daha kanıtlıyor.

BOROUGH MARKET London Bridge’ de Thames Nehri’nin alt tarafında kurulan geleneksel Borough Market yerli- yabancı, herkesin akın ettiği, meyvesinden etine, peynirinden çiçeğine, perşembe gününden pazara kadar açık olan bir sokak pazarıdır. Her ürünün organik olduğundan ve yetiştiricileri tarafından satışı yapıldığından şüpheniz olmasın. Birçok milletten satıcı tezgâh açıyor ve taptaze ürünlerini satıyor. Hamur işleri ve keklerin de satıldığı bu açık pazar, Londra’da görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Şaraplarıyla ünlü mahzen ve restoranların bulunduğu bir sokakla çevrelenmiş olan market, yemek ve içecekler ile ilgili her türlü söyleşi ve aktivitelere de ev sahipliği yapıyor.

58

Esra Tosun Tekeli


59


art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

sushi samba Londra

Esra Tosun Tekeli

esratekeli88@gmail.com

Amerika’ da Las Vegas ve New York’ dan sonra Londra’ da Liverpool Street’ de görkemli Heron Tower’ a şube açarak, Japon, Peru ve Brezilya mutfaklarını bünyesinde birleştiren Sushi Samba, 38. ve 39. katta konumlanmış, tüm Londra’ ya hakim manzarasıyla herkesi kendine hayran bıraktırıyor. Güney Afrika’ da doğup, büyüyen executive şef Claudio CARDOSO, menüyü uluslararası müşterileri için bizzat harmanlayıp, sunumuyla tatlara hayat veriyor. Glutensiz gıdalardan oluşan bir menü de hazırlayan yetenekli genç şef, Portekiz’ de aldığı eğitimi zengin menü ve tatlarına yansıtarak, iddialı olduklarını vurguluyor.

60


A+ AWARDS 2014 ödülünü yüksek yapılar alanında kazanmış olan ünlü mimar Cetra RUDDY tarafından iç tasarımı yapılan mekan, grafiti sanatını da duvarlarına yansıtarak gelen herkesi büyülüyor. Sıcak renklerin hakim olduğu restoran büyük bir terasa sahip. Işıklandırılmış kocaman bir ağacın süslediği bu teras, dış mekan barı ve tropikal kokteylleri ile oldukça popüler. Havaların ısınmasıyla yoğun ilgi gören, ahşap ağırlıklı modern yapının açık hava seçeneği, sizleri Londra manzarasıyla buluşturuyor. Lezzet ve muhteşem atmosferi bir arada sunan mekanın ünü doğu yakasını çoktan aştı.

61


62


63


art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

ELEKTRONA’DAN İTALYAN FÜTÜRİZMİ : slamp

elıtıs’ten bursa çıkartması Bursa’da döşemelik kumaş, perde ve dekorasyon denilince ilk akla gelen isimlerden olan Neziğ Bağcı, aynı zamanda dünyaca ünlü duvar kağıdı Elitis markasının Bursa’daki tek yetikili temsilcisi olarak da biliniyor. Geçtiğimiz günlerde Elitis 2014 koleksiyon lansmanına ev sahipliği yapan Nezih Bağcı, yeni koleksiyonu markanın tasarımcılarından Leopold Marraud des Grottes’inde katılımıyla tanıttı.

Firma Haber

Dekoratif aydınlatmada ‘ışık hızında hareket eden bir saf tasarım şirketi’ olan Slamp, Reddot ödüllü serisi Velı’dan sonra çıkardığı 8 yeni ve ‘fütüristik’ koleksiyonla dikkat çekiyor. Swarovski ile yaptığı işbirliğiyle de bilinen İtalyan marka Slamp, dünyanın önemli tasarımcılarının da desteğini almış görünüyor. Slamp’ın son koleksiyonundan en çarpıcı parçaları birçok önemli markanın resmi temsilciliğini yapan Elektrona firmasının şovrumunda ay sonundan itibaren görebileceğiz.

SAF İPEK, SAF HALI

Bursa’daki mimarların, iç mimarların ve tasarımcıların davetli olduğu organizasyonda, Elitis’in tasarımcılarından Leopold Marraud des Grottes’in tasarımlarının hikayesini ve bakış açısını aktardığı buluşmada davetliler markanın yeni koleksiyonu ile tanışma fırsatı buldu.

STONEWRAP BURSA’DA

Halının modasını belirleyen Pierre Cardin Halı’nın Bursa’daki temsilcilerinden olan Nilüfer Halı, yeni sezona büyük bir indirimle başladı. 30 Temmuz’a kadar sürecek kampanyada tüm ürünlerde %25 indirim uygulanıyor. Nilüfer Mobilya aynı zamanda saf ipek halılarını, İran halılarını, Hereke halılarını ve el dokuma halılarını bir arada bulabileceğiniz yepyeni adres…

64

Doğal görünümü, sağlamlığı, dokusu ve renkleri ile adeta doğayla yarışan kültür taşlarının en önemli temsilcilerinden Stonewrap Atlantik Taş firmasının temsilciliğinde artık Bursa’da!


65

65


art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

TRUMP HOME BY DORYA Marka

Girişimci ruhun mobilyadaki yeni yüzü Trump Home by Dorya, İstanbul ve ABD’de düzenlenen galalar ile dünya pazarına merhaba dedi. Trump Organization ve Dorya International kuruluşları yeni ortaklıkları çerçevesinde, Türkiye’de üretilip dünya pazarına sunacağı yeni lüks mobilyaları Trump Home By Dorya’ yı, geçtiğimiz şubat ayında İstanbul Akaretler’de bulunan Dorya Home mağazasında düzenlediği davetle tanıttı.

Dünyaca ünlü girişimci Donald J. Trump’dan ilham alınarak hazırlanan yeni koleksiyonun tanıtıldığı davete Türkiye, İngiltere, Kanada ve ABD’den seçkin bir kesim katıldı. İlham kaynağını Trump yaşam tarzının lüks, sofistike ve zerafeti olan bir yaşam tarzının oluşturduğu Trump Home’da bütün ürünler, Trump’ın ödüllü ve beş yıldızlı mülklerinden esinlenerek tasarlanmış. 66


67


art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

Fikir

Sİz de kendİnİzİ şımartın Nisan ayında kendimi şımartmak, güzel İtalyan yemekleri, kahve ve yeni fikirleri, yeni tasarımları görmek için Milano’daydım. Yaklaşık 1000 kare fotoğrafla geri geldim, sürekli fotoğraf çeken Japon turistler gibiydim sanırım. Mutlaka tavsiye ediyorum, sadece görsel olarak doymak için bile fuar dönemi Milano’ya gidebilirsiniz. Fuar alanı dışında Brera, Tortona... Şehrin her yerinde tasarımın kalbi atıyor.

İrem Senemoğlu İç Mimar irem@senemoglu.com.tr

Bu defa sadece fuarda sanat ve tasarımın birlikteliği, dengesinde renk kullanımı ve ikonik tasarımların yenilenerek karşımıza çıktığı mobilyalar içinde dolaşırken gözüme takılanları sizinle paylaşacağım.

68


Dikkat çekici en önemli unsur; Doğaya, yeşile, ahşap malzemeye olan tutkunun tüm standlarda daha da yoğun hissediliyor olmasıydı. Hemen hemen gezdiğim her bölümde doğa, tasarımı kolları altına almıştı.

Ahşabın doğal kullanımının yanı sıra üzerine doku çalışması yapılmış olanlar, farklılıklar sunuyordu. El işçiliğinin önemi ilk sıradaydı. Ama söylemeden geçemeyeceğim; bizim iyi ustalarımızın elinden çıkan ürünler, pek çoğuyla yarışır doğrusu... Bu konuda fikirlerim yaz yaz bitmez, fuar izlenimlerime dönüyorum. - Fuarda neler gördün? Bu sene hangi renk moda? Her fuar dönüşü ilk karşılaştığım sorulardır. Bu sene Pantone Renk Enstitüsü tarafından seçilen renk; mor – pembe arasında dolaşan “radiant orchid” yazın tercih edilen rengi olacakmış. 69


fikir art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

70

Mış diyorum çünkü; moda renk seçimi yapmak bilirsiniz ki hiçbir zaman tercihim değildir. Benim için doğru soru: Sizin bu mevsim renginiz hangisi?... olabilir. Mavi mi? Sarı mı? Turuncu mu?... Tüm düzenlemelerde gördüğüm; cesurca kullanılmış renk seçimlerinin koltuk, kanepe ya da deri ürünlerde etkili bir görsellikte sunumuydu. Unutmadan ekleme yapayım, tasarımlardaki metal malzeme kullanımı, el işçiliğinin hoş örnekleriyle masalarda, kitaplıklarda, sehpalarda yerini almıştı. Demir ayaklı sehpalara gözümüz alışık ama bizim inşaatlarda kullandığımız nervürlü demirden yapılmış bir kitaplığın bu kadar zarif olacağı hiç aklıma gelmemişti. stinaden, WC’lerde de Bochhi’nin turuncu lavabo ve klozetlerini kullanılmış.


Farklı tasarım aydınlatma ürünleri birer sanat eseri tadında, mekanlarda kullanılmıştı. Aydınlatmalar giysi depolamalarında daha yoğun göze çarpıyordu.

İyi işçilik ve lüksün birleşimi adına, ahşaptan sonra mermer bu sene fuarın baş rolünü kapmıştı. Buna paralel deri malzeme de, oturma elemanlarının yanı sıra masa ve kapılarda da tasarımın haute couture çizgisini oluşturmuştu.

71


art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

mekan ve olasılıklar Terminal Design tarafından Jotun’un destekleri ile gerçekleştirilen “Mekan ve Olasılıklar” etkinliği, tasarım, perakende, iletişim, müze ve sergileme sektörünün dünyaca önde gelen isimlerinin katıldığı konferanslarla gerçekleştirildi. Galata Rum İlkokulu’nda 3-4-5 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilen konferanslarda, kendi alanlarında öncü uluslararası isimler deneyimlerini izleyenlere aktardı.

Etkinlik

Etkinliğin ilk gününde yapılan konferanslarda “Perakende de Mekânsal Yaklaşımlar” başlığı altında Dalzel an Pow firmasından Alastair Kean, “Perakende Mekânlarında Tasarım” konulu söyleşide ise John Ryan, Mağazacılık, Mağaza Tasarımı ve Görsel Sunum ile deneyimlerini paylaşırken, bir diğer konuk Charles Stone ise Aydınlatma ve Mekân konusunda bilgiler verdi. Etkinliğin ikinci gününde “Müze ve Sergilemede Kurgu” konusu işlenirken konuşmacılar Tobias Wallisser, Müze Mimarisi; Prof. Uwe R. Brückner de Scenography-Sahneleme konularında etkileyici sunumlara imza attılar. “Mekan ve Olasılıklar” etkinliğinin son gününde “Mekansal İletişimde Araçlar” konferansında ise sektörün önde gelen isimleri sahne aldı. Marc Tamschik, “Mekân ve Medya’nın Doğru Kullanımı”, Peter Stamber ve Paul Aferiat de“Renk ve Mekândaki Kullanımı” konularında sunumlar gerçekleştirdiler.

72


Etkinlik süresince yer alan bir diğer etkileyici uygulama da Galata Rum İlkokulu’nun iç mekanlarında, konusunda yetkin tasarımcı ve mimarlar Atilla Kuzu, Levent Çırpıcı, Aziz Sarıyer, Durmuş Dilekçi, Salih Küçüktuna, Nilüfer Kozikoğlu, Yalın Tan, Jeyan Ülkü ve Yeşim Bakırküre’nin kendilerine verilen alanlar için ürettikleri tematik tasarımlar oldu.

Yoğun bir katılımın gerçekleştiği etkinlikte ayrıca Jotun’un katkılarıyla, renk ve trend uzmanı Latika Khosla tarafından; renk teorilerini esas alarak, projelerinde renk, doku ve malzeme seçimi yapan tasarımcılara ve mimarlara yönelik özel bir workshop da gerçekleştirildi.

73


74


75


art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

Geçmiş, Bugün ve Gelecek Etkinlik

Türk mermeri zamansızlık manifestosunu, Milano Tasarım Haftası’nda İstanbul Maden İhracatçıları Birliği’nin (İMİB) üçüncü kez düzenlediği çok özel bir sergiyle açıkladı... Binlerce yıldır mimari ve sanata ilham veren Türk mermeri “Geçmiş, Bugün & Gelecek” konseptiyle düzenlenen “Marble Across Time - Zaman Boyunca Mermer” sergisi ile anlatıldı. Dünyaca ünlü üç tasarımcının zaman perspektifinde şekillenen eserleri, Milano’nun yeni çekim merkezi Via Tortona’daki Magna Pars Event Space’de ziyaretçilerini ağırlıyor.

76


Milano Tasarım Haftası’nda önceki yıllarda The Journey Alters You (Yol Seni Değiştirir) ve Bathing in Light (Işıkla Yıkanmak) adlarını taşıyan iki önemli sergiyi hayata geçiren İMİB, bu yılki sergi için de dünyaca ünlü tasarımcılarla çalıştı. Türkiye’nin uluslararası alanda da tanınan en önemli tasarımcılarından biri olan Aziz Sarıyer’in dokunuşuyla geçmişte başlayan sergi, tasarıma getirdiği farklı yorumla dikkat çeken İtalyan tasarımcı Fabio Novembre’nin içinde bulunduğumuz zamanı simgeleyen ‘Here I Am’ isimli tasarımıyla devam etti. Tasarım dünyasında son yıllarda adından çok fazla söz ettiren Japon tasarımcı Yoshioka Tokujin’in mermeri yer çekiminden bağımsız kılarak özgürleştirdiği ilginç tasarımı ‘Agravic’ ile mermeri yaratıcılıkları ile harmanladı.

77 77


art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

Dekorasyon

öra Gottg r e n Fe TL 24.99

mimar seçil bulcan ürküt

ıkea’da

Bu bahçeyi tasarlarken nelere dikkat ettiniz? Eğlenceli ve tekdüzelikten uzak bir bahçe tasarlamak istedim. Bunun için modern çizgilerle ahşabın gelenekselliğini sentezleyecek mobilyalar seçtim. Böylece görmeye alışkın olmadığımız ancak oldukça eğlenceli bir bahçe tasarladım.

78

Mekan: Villa Bahçe


Yaptığınız bu mekânda nasıl bir aile yaşar? Bu bahçede kalabalık bir aile, arkadaşlarıyla beraber keyifli ve eğlenceli vakit geçirebilir. IKEA’da en çok sevdiğiniz ve kullandığınız ürün hangisi? Gottgöra fener, yaz akşamları terasımı ışıklandırmak için keyifle kullandığım bir üründür.

79


Dekorasyon art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

BROMM uzanma k Ö oltuğu 129 TL

Böyle bir yer tasarlamak isteyenlere hangi malzemeyi hangi renklerle kullanmasını önerirsiniz? Teak ahşap kanepe grupları ile canlı güneş sarısı ve orman yeşili bol ve büyük yastıklarla kullanarak rahat ama bir o kadar da gösterişli hale getirmelerini öneririm. Bununla beraber modern polipropilen canlı sarı ve yeşil plastik koltuklar bu gruba dahil edilebilirler. Kırlentlerdeki canlı sarı ve yeşil renkleri grafik desenleriyle kullanabilirler. Aksesuar olarak da tüm bu renkleri birbirine bağlamak için dekoratif renkli ahşap çubuklarla tamamlayabilirsiniz. 80


olm ckh er o t s mind 9 TL 17.9

Okuyucularımıza IKEA’dan ne önerirsiniz? Ağaç altında uzun saatler geçirmek istiyorsanız; çok rahat edebileceğiniz, kitabınızı okurken dinlenebileceğiniz masif okaliptus ağacından üretilen Brommö uzanma koltuğunu öneriyorum.

81


MIELE CENTER art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

BURSA AÇILDI Showroom

Solo, ankastre ev aletleri ve endüstriyel cihazlardan oluşan geniş ürün yelpazesi ile üstün Alman teknolojisini birleştiren ve alanında dev bir marka olan Miele, Bursa’daki yeni showroom’u “Miele Center”ı Mudaya yolu üzerinde açtı. Çeliği zamana ve mekana çok şık bir şekilde uygulayan Miele, her zaman tüketiciye en yüksek kalitede ulaşıyor.

Beklentilere cevap veren, sadeliği ile gösterişi yakalayan Miele, yenilikçi felsefesiyle her zaman daha iyisini yapıyor. Cihazların ilk günkü gibi performansını koruyarak uzun süre çalışmasıyla birlikte sağlanan enerji tasarrufu ile hem kaynaklar korunuyor hem de daha uzun ömürlü cihazlar vaad ediyor.

82


83


art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

Marka

m0/ santimetre

Ayvalık Cunda’da yaşayan tasarımcı ve seramik sanatçısı Tulya Madra ile mimar ve tasarımcı Fırat Ayka’nın 2005 yılında birlikte kurdukları Mosantimetre, 2009 yılından beri el yapımı porselen ürünler üretiyor. Tasarımlar, zarifliği ve naif anlatım dili ile dikkat çekiyor.

84


Mimari projelerin dışında Tulya Madra ve Fırat Ayka, porselen mutfak ürünlerinden başka fonksiyonel objeler, takı ve aydınlatma ürünleri de üretiyorlar. Tasarımlarında seramik dışında kumaş, ahşap, kağıt, metal ve alçı da kullanıyorlar.

El yapımı olmaları nedeniyle koleksiyondaki parçalar birbirinden farklı olsa da bu durum ürünlerin orjinalliğini arttırıyor. Düz formları ve canlı renkleriyle markanın tüm ürünleri, klasik porselen ürünlerden oldukça farklı.

85


art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

mudanya marina evleri Advertorial

Nilüfer Proje Tasarım İç Mimarlık’ın “Hayatınıza mavi zamanlar, biraz daha deniz ekleyin...” felsefesiyle yola çıkarak müşterilerine ömür boyu eşsiz bir tatil fırsatı sunduğu Mudanya Marina Evleri, hayata geçmeye hazırlanıyor. Mudanyanın yeşil yamaçlarından ve engin mavisi ile denizin tüm olanaklarından maksimum düzeyde yararlanabilmek için yapılan plan değişikli ile proje 3 kattan 6 kata çıkartılarak daha az daire sayısı ile daha fazla yeşil alan yaratılmış.

Proje 70 konutla sınırlandırılarak arka plandaki evlerin de deniz görmelerini ve doğal rüzgar algılarının kesilmemesi sağlanıyor. Ayrıca katlarda oluşturulan doğal bahçe uygulamaları ile her daim yeşilin içinde olma duygusu ön planda tutuluyor.

86


Mudanya Marina Evleri farklı konut seçenekleriyle her kesime hitap etme özelliğiyle dikkat çeken bir proje olarak dikkat çekiyor. 5+1 dubleks, 4+1 dubleks, 4+1 normal ve 3+1 normal tip kat seçenekleri, ev sahibi olmak isteyenler için oldukça cazip görünüyor. Jakuzi, sauna gibi modern yaşamın imkanlarını sunan Mudanya Marina Evleri, ev sahiplerine yaşatacağı konforla Bursa konut sektörüne damga vurmaya hazırlanıyor. Mudanya Marina Evleri’nde konforlu bir yaşam alanının dışında sosyal hayatta unutulmuyor. Havuz başı sohbetlerin durağı olacak Marina Cafe, çocuklar için çocuk oyun odaları ve çocuk kulübü, fitness salonu ile yılın 365 günü spor yapabilme imkanı, yaz-kış havuz keyfinin olacağı açık ve kapalı yüzme havuzlarının yanı sıra kapalı otoparklar ve 24 saat güvenlik hizmeti de Mudanya Marina Evleri’nin en önemli özellikleri olarak sunuluyor.

87


Persan 2014 Koleksiyon Lansmanı

art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

Dekorasyon kumaşında Türkiye’nin en önemli markalarından Persan, Aspendos Concept ile yaptığı iş birliğini ve 2014 lansmanını Nisan ayında yeni showroomunda sadece tasarımcılara özel bir davetle tanıttı.

Etkinlik

Hulusi Karakuş - Emrah Yılmaz

Derya Demirtaş - Hulusi Karakuş - Seçil Bulcan Ürküt - Veda Eroğlu

Derya Demirtaş Sinem Erenus Muhtar

Atilla Bican - Mümin Yılmaz - Dilşen Toker - Fırat Yılmaz

Aytül Dursunoğlu - Tuncay Durgut - Bahadır Zoroğlu Can Özsaraç - Anıl - Cansu Berber

Hayri işçimen 88

Melih Özden Ural

Merve Yılmazer

Figen Erdağ Oya Rodoplu

Hulusi Karakuş - Neriman Koparan


Leyla olgaç - Osman Ayradilli

Nedim Arda

Başak Kuyumcu Kumbay

Özlem Tokerim

Aspendos Concept ve Persan’ın bir arada olduğu yeni showroomda Persan 2014 koleksiyonunu tanıtırken aynı zamanda Piculet marka yastıklar ve Aspendos bünyesinde bulunan duvar kağıdı, halı ve aksesuarlar da sergilendi. 2014 koleksiyon lansmanında, klasik çizgilerden oluşan yeni koleksiyon, mimar, iç mimar ve tasarımcıların beğenisine sunuldu. Faruk Gökçen - Emrah Yılmaz - Filiz Eker - Muhammed Cengiz

Melih Tura - Serdar Işıklar - Filiz Bür

Kaan Baydar - Muhammed Cengiz Fidan Tutuş - Filiz Eker Hulusi Karakuş - Filiz Bür

Pronro Cafe

Doğal elyafların ön plana çıkmasıyla her tarza uygun ve iddialı modellerin olduğu yeni koleksiyonda, Persan’da ilk defa tanıtılacak olan, bej, ekru, keten ve renkli pudra tonlarında dantel tüller dikkat çekti. Çok sayıda mimar, iç mimar ve tasarımcının katıldığı lansman, Pronto Cafe’de düzenlenen şık bir yemekle sona erdi. Erol Pürcü - Fatoş Altıntaş Yılmaz

Tolga Sırdaş

89


nurus

art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

BİR TASARIM TUTKUSU

Showroom

1927’den beri çağdaş yönetim ve tasarım anlayışıyla harmanladığı NURUS’ta tasarlanan her bir ürün, markanın girişimci ruhundan gelen tutku ile hayat buluyor. Ofis yaşamında motivasyonu öncelikli kılarak çalışanlarınıza verdiğiniz değeri gözler önüne sermenize yardımcı, kullanıcıyı merkezine alan ve çevresel faktörleri önemseyen onbinlerce ürünü ile NURUS, 30’dan fazla ülkede 40’ı aşkın bayisi ile tüketiciyle buluşuyor.

90


Bir tasarım üssü olarak hizmet veren bayilerinden biri olan Nurus Bursa, en yeni ve ödüllü tasarımları ile perakendenin yanı sıra mimari projelere de hizmet veriyor. IF Product Design Award ve Red Dot Product Design Award tasarım ödüllerine sahip ilk Türk tasarımına imza atan NURUS; Türkiye’de tasarıma verilen önemi ve yapılan yatırımları artırmak üzere çalışıyor. Arik Levy’den Aziz Sarıyer’e, Tanju Özelgin’den Fritz Frenkler’e uluslararası arenada başarısını kanıtlamış onlarca tasarımcı ile ofis yaşamına verimlilik getirmeyi sürdürüyor.

91


art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

Gayrimenkul Seçerken Projebeyaz’a Danışın Firma

Bugüne kadar Türkiye’de emlak acenteliği şeklinde yürütülen gayrimenkul danışmanlığı işine profesyonel ve kurumsal bir boyut getiren Projebeyaz, kurulduğu 2006 yılından bu yana “gayrimenkul pazarlama”, “gayrimenkul marka yönetimi”, “proje geliştirme” ve “proje satışı & kiralama” alanlarındaki gayrimenkul ve danışmanlık ana kollarını birlikte sürdürüyor.

Deneyimli kadrosu ile inşaat firmaları, yatırım grupları, kurum ve bireylerden oluşan geniş bir müşteri portföyüne danışmanlık hizmeti veren Projebeyaz, bugüne kadar Kempinski Residences Astoria ve Kempinski Residence Bellevue olmak üzere TEM Avrupa Residence, Helis Beyaz Ofis, Helis Metro Ofis, Miracle Residence, Esas Aeropark gibi çok önemli projelerde çözüm ortağı oldu. Projebeyaz çatısı altındaki ana şirket kolları, kendi içlerinde uzmanlık alanlarına ayrılarak, Projebeyaz Danışmanlık, Projebeyaz Gayrimenkul ve Projebeyaz International olarak çalışmalarına devam ediyor.

92


93 93


art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

LİMONATA TERAS Dekorasyon Cafe

İzzet Çapa’nın sevilen cafe & restoran konsepti ‘Limonata’ların 4.’sü Limonata Teras açıldı. Limonata serüveni ilk önce Nişantaşı’nda başlayan, ardından Etiler ve Trump Cadde şubeleri franchising olarak açılan ve iki bölümden oluşan Limonata Teras, girişteki lüks ve bohem çizginin dışında son derece renkli ve cıvıl cıvıl. 200 kişinin ağırlandığı renk renk çiçekler ve sarmaşıklar içinde yer alan Teras, şimdiden Trump Cadde’nin favorisi olmuş durumda. 94


95


dekorasyon cafe art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

Limonata’larda konuklar eskiyle yeni, lüksle bohem arasındaki bir atmosferde, çok özel lezzetleri tadarak uyumsuzluğun uyumunu yaşıyorlar. Çapamarka mixolojistlerinin hazırladığı yepyeni bir kokteyl menüsü tüm Limonatalarda sizi bekliyor; çileklisinden nanelisine limonatalara kadar her lezzet yaz gecelerinizin vazgeçilmezi olmaya aday... Çapamarka’nın mutfağının kadrosundaki ünlü şefler Eren Kesimer’in ve Efe Anıl Çetin’in imzasıyla Limonata menüsüne ekledikleri yeni tatlar ise Limonata Teras’ın sürprizleri arasında...

96


97


98


99


art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

ORIENT TERRACE AÇILDI Mekan

Pera Palace Hotel Jumeirah, havaların ısınmasıyla birlikte özlenen mekanı Orient Terrace’ı açtı. Etkileyici atmosferi, lezzetli kokteylleri, seçkin menüsü ve kaliteli servisiyle; bu sene de bahar ve yaz aylarında; şehrin en popüler açık hava mekanları arasında olmaya aday Orient Terrace’da, Türk ve Akdeniz mutfaklarından oluşan a la carte menüye eklenen Tapas menüsü ile lezzet düşkünlerini bekliyor. Ayrıca, bu senenin sürprizi ‘orijinal reçeteli, hikayesi olan kokteyller’ müdavimlerine heyecanlandırıcı sürprizler sunuyor.

100


101


Ormanlık bir alanda tasarımla iç içe geçen bir çocukluğa sahip , mimar ve ahşap ustası bir babanın oğlu, Red Dot ve iF Ödüllü, ‘Europe’s 100 Young Creative Talents’ Tamer Nakışcı ile vazgeçemediği boğaz manzaralı ofisinde bir araya geldik. Tüm bildiklerimize tasarımla tepetaklak attırmanın peşinde olan Nakışcı ile İstanbul’u, dününü, bugunünü ve dönüşümünü konuştuk.

art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

TAMER NAKIŞçI

Söyleşi

Röportaj: Serpil Demirci 102

The Future Should Not Look Like The Past


Güne nasıl başlıyorsun? Güne oldukça enerjik başlayan bir insanım. Benim için günün ilk saatleri ile geç saatler en yaratıcı zamanlar oluyor. Gürültünün olmadığı ve her şeyin sana kaldığı saatler. Güne çok temiz başlıyorsun, beynin “resetlenmiş” oluyor. Ben özellikle sabahları bunu korumaya ve kullanmaya çalışıyorum. Bu nedenle haber vs. asla okumam. Tasarım da sonuçta böyle bir meslek. Eğer orijinal bir şey yapmak istiyorsan, bu dünyaya ait olmayan bir şey getirmen gerekiyor. En azından benim kendi adıma yapmaya çalıştığım şey bu. O nedenle kendimi dış dünyadan soyutlayarak güne başlamayı tercih ediyorum.

Tasarımlarımda da insan, obje ve mekan üçgenindeki etkileşimleri sorguluyorum. Biz, insanız ve çıplağız aslında. Bir şeyler giyiyoruz, bir şeyler kullanıyoruz. Bir insan her gün ortalama 600’den fazla objeye dokunuyor. Bunu düşünecek olursak kullandığımız bu objelerin, kıyafetlerin de mutlaka bize bir etkisi oluyor. Bize bir şey hissettiriyorlar, tıpkı içinde bulunduğumuz her mekan gibi. İşte beni heyecanlandıran, bu ilişkiler.

Peki interneti ne kadar kullanıyorsun? İnterneti seviyorum, ancak sürekli online değilim. İnterneti özellikle aldığım notları ekibimle senkronize tutmak için kullanıyorum ama mesela bir e-mail geldiğinde anında bildirim olarak cep telefonuma gelmesine izin vermiyorum. İnsan beyni otomatik olarak, o an yanıp sönen bir şeyin yaptığı işten daha önemli olduğunu düşünüyor. Bu büyük bir sorun. Bu nedenle interneti ve teknolojiyi kullanırken, kendi dünyamı korumaya özen gösteriyorum. Daha geçmişe dönersek mimar ve ahşap ustası bir babanın oğlusun. Çocukluğun üretimle, tasarımla iç içe geçmiş. Tüm bunların dışında seni tasarıma iten şey ne oldu? Üretimle oldukça iç içe bir çocukluğum oldu, küçük bir fabrikada büyüdüm denebilir. Ancak hiç bir zaman üretim sürecinin o kadar içinde değildim, daha çok gözlemciydim. Kimi zaman aylar süren bir yat üretimi olurdu, bazen de binlerce tavla takımı. Bir malzeme geliyor, işleniyor ve başka bir değer kazanarak dışarı çıkıyordu. Tabi bir de atölye kapandıktan sonraki saatler vardı. Gündüzleri hayal ettiğim oyuncakları, aletleri bizim ustalara iş saatinden sonra gidip ürettirirdim. Bir gün bunun mesleğim olabileceğini düşünmezdim tabi ki. Bir yandan doğanın içerisinde Kanlıca’da olmak bir çocuk için, büyümek için olabilecek en güzel yerdi. Bu beni şekillendiren bir dönem oldu. Piyano da çalıyordum, hiç bir zaman ders almasam da. Daha sonraları lisede tiyatroyla ilgilendim. Tiyatro kendimi ve insan davranışlarını anlamama yardımcı oldu. Duyguları keşfettim. Zaten sonra bir an geliyor, tüm bu noktaları birleştiriyorsun. Tasarım da tam olarak böyle bir şey aslında. Bu yüzden tasarımcı olmayı seçtim.

Relax

İstanbul’da yaşamaktan mutlu musun? Eğer bana bu soruyu bir yıl önce sorsaydın, daha mesleki bir bakış açısıyla cevap verirdim ama şimdi İstanbul deyince aklıma insanlar geliyor. Son bir senede İstanbul’da çok fazla şey değişti. İnsanlar daha açıldı, birbirleriyle buluştu ve bu çok güzel, bambaşka bir noktaya doğru gidiyor. Aynı şeyi mesleki anlamda da söyleyebilirim. İnsanların açılmaya başladığı noktada, farklı disiplinler de birbiriyle buluşmaya başlıyor, zenginleşiyor. İstanbul’da güzel insanlarla farklı bir dönemin başladığına inanıyorum ve bunun bir parçası olmak oldukça mutluluk verici. Ne sıklıkla seyahat ediyorsun? En son nereye gittin? En son bir günlüğüne Saraybosna’ya bir festivale konuşmacı olarak gittim. Sık sık seyahat ediyorum, neredeyse her ay... Ama döndüğüm yerin İstanbul olması beni artık mutlu ediyor. Bir yere ait olmakve bu yerin İstanbul olması çok güzel bir değer olmaya doğru gidiyor. Tabi ki her zaman olduğu uluslararası ölçekte işler yapmaya çalışıyorum, o nedenle seyahat benim için hayatımın vazgeçilmez bir parçası.

Cube

Tasarım sürecinde seni en çok neler heyecanlandırıyor, motivasyon kaynakların neler? Bir fikrin, fiziksel bir sonuca dönüşmesini görüyorsun. Daha sonra da insanlarla olan ilişkisini, onlarda yarattığı etkiyi... Tasarımda beni en çok heyecanlandıran nokta bu. Dünyaya bir şey katıyorsun; duygusal veya fiziksel olarak. Benim için önemli olan sorun çözmek değil, yeni bakış açıları getirmek. İnsanların bakış açılarını değiştirebilmek. Bu elimde tuttuğum kupayı dünyanın farklı yerlerindeki binlerce insan kullanıyor. İşte bu yarattığım objelerle insanlara dokunmak benim için inanılmaz bir duygu.

Intersection IDW 2011

103


art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

söyleşi

Carwan Gallery’de deneyimlediklerin tasarım sürecine nasıl yansıdı? Bütün bu tecrübe, bana kariyerimde başka bir noktaya doğru açılmam gerektiğini fark ettirdi. Her zaman bir çok şey dönüyordu içimde ve kafamda, ve onları dışarı çıkartmak için bulduğum bir kanal vardı “endüstriyel tasarım”. Ama o perspektifi genişletince aslında bambaşka şeyler yapabileceğimi gördüm. Sanırım şu an her şeyi yapıyorum. İçinde yaratıcılık olan her şey olabilir. Bakış açısı denen şey, oturduğun bir yer var ve sen oradan dünyaya bakıyorsun gibi bir durum değil. Pixel

Green Space V.01

Çalışmalarında dünden bugune neler değişti? Daha önceleri daha ürün odaklı çalışıyordum ve aslında seri imalat benim için hala tasarımlarımla daha çok insana dokunabilmek için vazgeçilmez bir etken. Şu an bile biliyorum ki bir yerlerde benim tasarladığım objeler insanlar tarafından kullanılıyor; görüyorlar, dokunuyorlar, bir şey hissediyorlar. Bu beni her zaman besleyen bir his. Buna ulaşmanın en direkt yolu da seri imalattan geçiyor, bu nedenle ürün tasarım projelerimde bu kriter sanırım hep olacak. Ancak diğer yandan şunun da farkına vardım; bu etkileşim başka şekillerde de olabiliyor. Bunun farkına ilk defa Beyrut merkezli Carwan Gallery için yaptığım halı projem ile vardığımı söyleyebilirim. Projenin amacı Ortadoğu’daki zanaatkarlar ile tasarımcıları buluşturmak ve yeni bir dil oluşturmaktı. Dünyanın farklı yerlerinden gelen yaklaşımların lokal değerlerle buluşması... Açıkçası proje bana ilk geldiğinde bu tanıma daha uyabilecek ve önerebileceğim başka bir tasarımcı ismi düşünmeye başladım. Sınırlı sayıda üretilecek, bir sanat galerisinde sergilenecek olan bir obje, özellikle o dönem için pek düşündüğüm bir proje değildi, ulaşılabilirlik anlamında. Daha çok seri imalat ve onun getirdiği süreçleri tercih ediyordum. Bir arkadaşım bir gün ‘Tamer sen niye yapmıyorsun’ diye sordu. Bir anda perspektifimi değişince, acaba ben neler katabilirim diye düşünmeye başladım ve bir anda kendimi projenin içinde buldum. Sonuçta çok başarılı bir proje çıktı ortaya. Sınırlı sayıda üretildi, ancak yarattığı etki oldukça büyük oldu.

Light

104

Dubai’den Milano’ya bir çok şehirde sergilendi. Güney Fransa’da düzenlenen Avrupa’nın en önemli butik tasarım festivallerinden Design Parade’de Patricia Urquiola, Bourullec Brothers, Matali Crasset gibi isimler ile halılarımız aynı seçkide yanyana yer aldı... Şunu farkettim ki, aslında doğru insanlarla çalıştığın zaman bunun her zaman büyük bir marka olması gerekmiyor. Carwan Gallery küçük bir oluşum olarak başladı; ancak çalıştıkları sanatçılar, yapılan projelerle kısa sürede dünyanın konuştuğu ve takip ettiği bir değer haline geldi. Öte yandan büyük bir firmanın içerisinde her zaman bir takım ticari kaygılarla karşılaşırken, bir galeriyle çalışmaya başladığın zaman daha özgür olmaya başlıyorsun ve en önemlisi yaptığın işin özünün tam olarak o şekilde yansıtılacağını biliyorsun.

Aslında biz hep ilerliyoruz, bir yerden bir yere gidiyoruz, bir zaman dilimi içerisinde ve hareket halindeyiz. Bakış açısı o anda, o noktada hangi yöne bakmayı seçtiğinle alakalı. Tasarıma olan bakış açısı da bu aslında, hangi yöne gitmek istediğinle ilgili bir şey. Bu benim için çok değerli bir keşif oldu. Özetleyecek olursam yaratıcılığımı sergileyebildiğim herhangi bir alanda daha farklı yollar çizebiliyorum artık ve yaptığım işler de daha geniş bir yelpazeye doğru gidiyor. Farklı disiplinlerden beslenerek daha da zenginleşen projeler ortaya çıkmaya başladı. O yüzden daha öncesinde ürün tasarımıyla yaratmayı başardığım etkiye, şu an biraz daha mekansal işlerle de ulaşabiliyorum. Benim için her zaman en önemli olan nokta insanlara bir deneyim yaşatmak. Bu bir video da olabilir, enstalasyon da. Önemli olan tüm bunların farklı katmanlarda farklı şekillerde bir araya gelebileceğini görebilmek. Bu noktada ürün tasarımının benim için artık yeterli bir arayüz olmadığını farkettim. Şu an neler yapıyorsun? Mesela şu an dijital katmanları da olan iki kişilik deneysel bir tiyatro oyununun dekorunu tasarlıyorum. Tüm bu projelerle tasarım sürecim besleniyor ve zenginleşiyor. Artık çok daha açık olduğum söyleyebilirim. Deniyorum, oynuyorum ve en keyifli olan şey de bu galiba. Son bir iki yıl sanırım bir anlamda içime döndüğüm ve bunları keşfettiğim bir dönemdi. Şu an her şey tam olarak yerine oturmaya başlıyor. En başta konuştuğumuz gibi; İstanbul’un durumu, insanların değişen enerjisi... Yeni bir dönem başlıyor, bunun bir parçası olmak oldukça güzel!


105


art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

urban station Mobil çalışanlara özel tasarlanmış, şehrin ilk ofis- kafe konseptli mekanı Urban Station beşinci şubesini Buyaka’da açtı! Urban Station, giderek sayıları artan mobil çalışan kitlesi ve farklı bir şekilde çalışmanın ya da toplantı yapmanın mümkün olduğunu düşünenler için tasarlanmış özel bir mekan!

Mekan

İlk olarak Arjantin, Buenos Aires’de hayat bulan bu özel konseptli mekan oradan Şili, Kolombiya ve Meksika’ya yayıldı. Türkiye’de de ilk olarak Maslak Giz Plaza’da hizmet vermeye başlayan Urban Station, Galata, Şişhane, Kavacık şubelerinden sonra beşinci şubesini Umraniye Buyaka’da açtı. Urban Station Buyaka şubesi 900 metrekarelik oldukça geniş bir alana sahip. Serbest çalışıp düzenli bir çalışma sistemine ihtiyaç duyanlara, ofis ortamından sıkılanlara, toplantı yapabilecek geniş alan sıkıntısı yaşayanlara yönelik hizmet veren mekan da; 70 kişilik seminer salonu, 7 ayrı toplantı odası, eğitim- mülakat odaları, küçüklü büyüklü bir çok çalışma masası var.

106


Mekan, kalabalık gruplara yönelik hizmet verdiği gibi bireysel çalışmak isteyenler için de özel kurgulanmış alanlara sahip. İşinize konsantre olup, uzun saatler bilgisayar başında çalışmak istiyorsanız, özel tasarlanmış masalar ve ergonamik sandalyelerle istediğiniz çalışma ortamını yakalamanız mümkün. Dilerseniz de mekanda en çok çalışmayı sevdiğiniz alanı belli bir ücret karşılığında aylık ya da sezonluk olarak rezerve edebiliyorsunuz.

107


mekan art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

108

Bir ofis ortamında olması gereken her türlü donanıma sahip olan Buyaka şubesinde, özel toplantılarınız veya sunumlarınız için LCD, televizyon, projektor ve konferans aramaları için gerekli her şey mevcut. Her çalışma masasının yanında laptop, ipad veya cep telefonlarınızı şarj etmek için priz bulunuyor. Tüm bunların yanında wifi ile çıktı alma, fotokopi, tarayıcı, faks, kilitli dolaplar, cep telefonu şarjları, gazete- dergi, kargo hizmeti ve hatta bisiklet bile var. Urban Station yüksek tavanları, ağırlıklı olarak sarı rengin hakim olduğu sıcak ortamıyla üyelerine olabilecek en konforlu ve rahat çalışma ortamını sunuyor. Mekan yalnızda çalışmak isteyenler için değil, sıcak bir ortamda kahvesini yudumlayıp, takılmak isteyenler içinde oldukça uygun bir ortam sunuyor. Çok yakında da sadece İstanbul’da değil, Türkiye’nin farklı şehirlerinde de açılacağının bilgisini kulağınıza fısıldamış olalalım!


109


art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

Dosya Bahçe

Mudo Consept

arka bahçem Yaz günlerinin vazgeçilmez mekânlarından biri de kuşkusuz bahçelerdir… Ev ve ofis ortamlarının dışa açılan penceresi olan bahçeleri, birbirinden şık mobilyalar ve aksesuarlarla renklendirmek sizin elinizde. Yorgun iş günlerinin akşamında ya da tatil günlerinin keyifli saatlerinde ferah bir bahçe dekorasyonu kuşkusuz her ruhu dinlendirecektir. Değişik markalardan onlarca ürün yelpazesi, bahçelerdeki yerlerini almayı bekliyor.

Crate&Barrel 250 TL

Mudo Consept 175 TL 110

Mudo Consept


Mudo Consept

Tepe Home

Harvey Nichols Home Mudo Consept

Harvey Nichols Home

Mudo Consept 111


dosya bahçe art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

Dekorazon 449 tl

Tepehome

Fatih Kıral Çay Sehpası 2.600 TL Sandalye 1.170 TL Tepe Home

Mudo Consept 215 TL

Vivense 1.310 TL 112


Harvey Nichols Home

襤stikbal

Mudo Consept 59,5 TL

Fatih K覺ral 1.990 TL Mudo Consept

Tepe Home 113


dosya bahçe art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

Nude

Fatih Kıral

Mudo Consept

Nude

Paşabahçe

Harvey Nichols Home

Fatih Kıral 3.670 TL

Mudo Consept 114


Mudo Consept

Mudo Consept

Paşabahçe Harvey Nichols Home

Mudo Consept

Fatih Kıral 2.050 TL

115


SADE VE MODERN MOBENZİ… art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

Henüz bir senelik firma olmasına rağmen yalın, güçlü ve modern tasarımlarıyla oldukça dikkat çeken Mobenzi, İzmir yolundaki mağazasıyla müşterilerine en yeni ürünlerini sunmaya devam ediyor.

showroom

Bursa’nın en önemli tasarımcıları Esat Fişek ve Zeynep Aksoy imzalı ürünleri bünyesinden barındıran Mobenzi, ürünlerinde tasarımlarının yanı sıra malzeme seçimi ve titiz işçiliğiyle de ön plana çıkıyor. Tamamen doğal ahşap üzerine lake ve metal parçaların kullanıldığı Mobenzi markalı ürünler, konforun yanında şıklığı ve zarafeti ile yaşam alanlarında kendilerine büyük bir ustalıkla yer buluyor.

118


119


art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

BİR ATÖLYE Söyleşi

İKİ KIZ KARDEŞ Son yıllarda yaptıkları kişisel sergilerle dikkat çeken Gülfidan Özmen ve Güneş Özmen bir çok sanatçı ve tasarımcının uğrak yeri olan Maslak Oto Sanayi’nde şirin bir atölyeyi birlikte paylaşıyorlar. Sanatçı bir aileden gelen iki kız kardeş ile camın, seramiğin ve tuvalin hayat bulduğu bu atölyede hikayeleri ve gelecek planları üzerine keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Gülfidan Özmen- Sanatçı bir ailede büyüdüm. Mesleğim konusunda hep desteklendim. Lise ve üniversitede aldığım sanat eğitimim sonrasında hem sanat hem de endüstri alanında çalışmalarım oldu. Seçtiğim branş olan cam alanında çalışabilmek için önce zanaat sonra da sanat alanında yeterlilikleriniz olması gerekiyor. İyi bir zanaatçı olmadan aklınızdaki fikirleri hayata geçirmek gerçekten mümkün değil. Hatta hayal etmek bile. Bu sebeple endüstrideki çalışmalarımın bana gerçek anlamda faydası oldu. Teknik olarak kendimi geliştirme fırsatı yarattı. 1999 yılından beri camla çalışıyorum.

Kısaca kendinizden bahseder misiniz? Güneş Özmen- Hareketli bir yapım vardır. Durağanlığı sevmem. Bu anlayışım da hayatımın aslında her alanında hissediliyor. Evliyim ve iki oğlum var. Kıpır kıpır bir yaşam tahmin edersiniz. Ama bu benim için bir engel değil, tam tersine üretimim için kaynak. Onlar sayesinde bu kuvveti yakaladığıma inanıyorum. Eğitimimi tamamladıktan sonra belli bir sure İtalya’da fresko konusunda kendimi geliştirme fırsatım oldu ve tabii ülkeyi gezme fırsatı da buldum. Sanat anlayışım ve tavrım için bir dönüm noktasıdır. Dokular da bunun göstergesidir denebilir. Dokular benim için resimdeki en samimi noktalar aslında. Sanki doğadan bir parçaya tuvalimde yer veriyorum. Sanat eseri her duyuya hitap etmeli. Sadece gözlerimizle değil, hissetmeliyiz karşımızdakini…

120


Eserlerimde farklı medyumları bir araya getirsem de temel malzemem hep cam. Bir sanatçının kendini hep en kapsamlı ortamla yani uluslararası ortamla kıyaslaması ve bu alanda geliştirmesi gerektiğini düşünürüm. Bu sebeple öğrenciliğimden beri yurtdışında pek çok çalışma ortamı buldum ve yarattım. Bunun yanı sıra hem yurtiçinde hem de dışında sanatçı asistanlıkları yaptım. Ayrıca mümkün olduğu kadar ortak projelerde, misafir sanatçı programlarında yer almaya çalışıyorum. Çalışmalarımda tekniği zorlamayı seviyorum ama tüm bu teknik altyapı içsel bir ifadenin ortaya çıkmasına hizmet ediyor.

Terrariumlar böyle bir proje mesela. Karşılaşabileceğiniz diğer örneklere nazaran, cam üzerindeki dekorlar ve bitki düzenlemeleri gibi alanlarda konuya biraz daha sanat katma çabasındayız. Yeni örnekler üzerinde çalışmaya devam ediyoruz. Bu ortak yaptığımız en keyifli işlerden biri. Bu paylaşım arkadaşlarımızın da çok hoşuna gidiyor elbet. Biz çalışma ortamımızdan keyif aldığımız sürece aynı duygu bizi ziyaret edenlere de yansıyor düşüncesindeyim. Güneş Özmen- Küçüklüğümüzden beri ablamla sanatın içinde olduk. Ailemizin sanatçı kimliği bizi her zaman bu konuda desteklemiştir. Ve tabii benim önümde sürekli örnek aldığım, takip ettiğim ablam da mevcut. Aynı okullarda okumamız ve yıllar sonra, şu anda ortak bir atölye paylaşıyor olmamız aslında doğal bir süreç.

Kardeşinizle aynı atölyeyi paylaşmak nasıl bir duygu geri dönüşleri nasıl oluyor? Gülfidan Özmen- Kardeşimle ilk kez bir atölyeyi paylaşıyorum. Daha önceleri hep bireysel atölyelerimiz oldu. Sanıyorum farklı branşlarda çalışmanın avantajını çok yaşıyoruz. Günlük çalışma rutinimizde sık sık işlerimiz, projelerimiz üzerine konuşur, fikir alışverişlerinde bulunuruz. Birbirimizi motive ettiğimiz pek çok an olmuştur. Hem yalnız hem de birlikte olabildiğimiz keyifli bir ortamımız var. Ortak projeler de geliştiriyoruz çoğu zaman. 121


art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

söyleşi

Güneş Özmen - Spontane bir süreç benim için resim yapmak. Bir ön çalışma olmadan tuvalin karşısına geçiyorum. O anki duygular tabii çok önemli. Fakat insan yaşanmışlıklarını her zaman zihninde tutuyor. Benim için üretim ani birikimlerin, yaşanmışlıkların anlık dışavurumları. Sanatın hep içindeydik. Annem atölyesinde resim yaparken ben de elime aldığım kağıt kalemlerle bir şeyler karalamaya çalışıyordum. Daha anaokulundayken yaptığım bir resimle Türkiye 1.’liği almıştım. O resim hala aklımdadır. Ailem hiç bir zaman desteğini bizden esirgemedi. Her zaman yanımızda oldular. Ben de daha şimdiden çocuklarımı bu konuda desteklemeye çalışıyorum. İleride bu mesleği seçmeyebilirler ama sanatsız kalmış bir ruh olmalarını istemem.

Resim eğitimi aldıktan sonra seramiğe ve cam sanatına olan ilginiz nasıl başladı? Gülfidan Özmen - Güzel Sanatlar Lisesi’nde aldığım eğitim çok temel bir eğitim niteliğindeydi. Böyle bir ortamı üniversiteden önce bir 4 yıla sığdırdığım için şanslı hissediyorum kendimi. Tabii bu eğitim çok tepeden inme olmadı benim için gerek liseye hazırlanmak için gerekse günlük rutinimde annem ve babam kaynaklı bir eğitim sürecim zaten devam ediyordu. Annemin ve babamın atölye ortamı ve bununla beraber tüm sosyal çevrem aslında bir eğitim/yaşam alanıydı. Seramik ve Cam MSGSÜ’de tek bir bölüm. Okuldaki 2. senemde malzeme olarak camı seçtim. Bu kararı vermeme en büyük sebep yine okulda aldığım bir ders oldu. Şimdi üniversitede o dersi ben veriyorum. Ve sonrasında Paşabahçe Beykoz Fabrikası’nda yaptığım staj ve kararımın daha da kesinleşmesi. Geleneksel Cam Sanatı ile ilgili bir geçmişimiz olsa da Çağdaş Cam Sanatı konusunda yaklaşık 40- 50 yıl geride olduğumuzu düşünüyorum. Bu düşüncem sadece ortaya çıkan sanat eserlerine bağlı değil. Alıcı ve koleksiyonerlerle de ilgili… Çağdaş cam eserler henüz yeterince kıymet görmüyor. Cam hala “dikkat kırılır” etiketi olan bir ürün/ eser. İster sofra eşyası olsun, ister sanat eseri. Bunu aşmak için pek çok kişiye sorumluluk düşüyor. Ve tabii pek çok şey gibi birden bire değişebilecek bir düşünce biçimi değil bu. Bu konuda emek veren pek çok kişi ve kurum var.

122

Yeni projeleriniz ve devam eden sergileriniz var mı? Gülfidan Özmen- Önümdeki en yakın proje 25 Mayıs – 6 Haziran tarihleri arası Birleşik Devletler’de katılacağım misafir sanatçı programı. Sanatçıların uluslararası arenada kendilerini en iyi şekilde ifade etme şansı bulduğuna inandığım fırsatlardan biri bu. Hem mesleğinizle ilgili çalışma imkânı buluyor, hem de mesleki alanda sosyal çevrenizi geliştirmiş oluyorsunuz. Pek çok sanatçı gibi ben de çoğu zaman yeni teknikler denemek veya aklımdaki yeni projeleri hayata geçirmek için fırsatlar arıyorum. Günlük şartlarda bu çok mümkün olmuyor fakat misafir sanatçı programları bu çalışmalar için çok uygun. Haystack Mountain School of Craft, Deer Isle, Maine’de bulunuyor. Başvurumun kabul edilmiş olması beni son zamanda en çok heyecanlandıran şeylerden biri. Seyahatimi mümkün kılan Türk Kültür Vakfı’na da ayrıca teşekkürler. Kendileri geçen sene ve bu sene Birleşik Devletler’e yaptığım mesleki seyahatlerime destek oldular. Güneş Özmen- Şu anda Armaggan Art & Design Gallery’de kişisel sergim devam etmekte. Yine galerimizle birlikte sene içerisinde farklı projelerde yer alacağız.


123


art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

Mekan

Sanayi Lokantası Adından da anlaşılacağı gibi sanayide ikamet eden şirin bir mekân Sanayi Lokantası… Maslak Atatürk Oto Sanayi’nin 2. Kısmında açılan mekân, sanayinin değişmeye başlayan kitlesine hitap ediyor. Kentsel dönüşümün etkisiyle birçok sanatçının uğrak adresi olan Maslak Oto Sanayi, artık arabalarını sadece tamire getirenlerin geldiği bir yer olmaktan çıkıp tasarım öğrencileri, çevre semtlerin çalışanları, sanatseverler ve müzisyenlerin tercih ettiği bir yer haline gelirken, fiyatlarıyla yemek için tercih edilebilecek mekân da doğal olarak Sanayi Lokantası olmuş.

124


125


mekan art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

Dört eski gazetecinin Maslak Atatürk Oto Sanayi’nde ortaklaşa açtığı Sanayi Lokantası, fiyatlarıyla olduğu kadar iç tasarımıyla da oldukça dikkat çekiyor. İçeriden 2 katlı olan lokanta sade, yüksek beton duvarlı olmasıyla ilginç detayları ön plana çıkıyor. Çıkma borulardan yapılmış masa ve sandalyelerinin yanı sıra değişik bir atmosfere sahip olan yer ses sistemi ile sanayiden farklı bir dünyaya kapılarını açıyor. Üst katta yer alan mutfağı ve aşağı katta yemeklerin teşhir edildiği tezgahla klasik lokanta anlayışını da benimseyen mekânın tek süsü ise yemek için gelenlerin eğlenceli vakit geçirmelerini sağlayan 2 kişilik bir oyun makinesinin yer alması. Değişik bir anlayışla hizmet veren Sanayi Lokantası, İstanbulluların alternatifleri arasında şimdiden yer alacağa benziyor.

126


127


art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

Yaşam ve Stil... BYKEPİ Showroom

Her tasarımında kusursuzluk ile kaliteyi birleştiren By Kepi bu kez benzersiz el işçiliği ile üretilen Viento ile karşımıza çıkıyor. Yurtdışından getirtilen, yüksek kalite ceviz kaplama ile görünen, görünmeyen tüm detayları kaplanmış Viento, özel krom ayaklar ve aksesuarları sayesinde mükemmel bir tasarıma sahip. 128


Mobilya ve bütünsel dekorasyon markası BY KEPİ mağazaları ‘Yaşam ve Stil’ adı altında yenilenmiş. Art Deco, Modern, Klasik ve Provance tarzda, dünya dekorasyon trendlerinin göz önüne alınarak tasarlandığı ürünleri ile mağazalarının kapılarını seçkin alıcıları için aralıyor...

bykepi kıds Bebek ve çocuk mobilyasının da ünlü markası, By Kepi Kids İzmir, İstanbul, Bursa ve Adana mağazalarında, çocuklara sıradışı ve kaliteli ürünleri ile büyülü bir yaşam alanı sunuyor.

129


art’ı mekan / Mayıs- Haziran 2014 / *45

Ministry of Coffee M.O.C. İstanbul Mekan

M.O.C. İstanbul, Teşvikiye’nin tam mahalle havasında olan bir ara sokağına Nisan ayının son günlerinde açılan bir kahveci, açılımı Ministry of Coffee. Mimarisi, ince düşünülmüş detayları ve elbette çeşit çeşit kahvesiyle ilk gününden itibaren semt yerlilerinin ilgisini gören M.O.C. İstanbul, işletmecilerinden biri Sam Çeviköz’ün Avustralya’da 40 senelik kahve üretim, kavurma, harman ve pişirim deneyimini de değerleriyle birlikte taşıyor. Mekanın iç tasarımı ile ilgili Design Parallax’tan mimar Göksü Şener ve konsept tasarımcısı Zümre Humbaracıbaşı’ndan M.O.C İstanbul’un detaylarına dair her şeyi dinledik. Ekip, mekan ve misafirleri arasındaki iletişimi sorgulayarak yaklaşmış çalışmaya ve İstanbul’daki gittikçe hip bir hale gelen butik kahveci konseptine yeni bir bakış açısı getirmiş. M .O.C İstanbul bir marka olmanın illüstrasyon sanatından gastronomiye, endüstriyel tasarımdan medya iletişimine bir bütünlük yaratıldığında kalıcı olduğunun farkında, bu yüzden bir kültür yaratmayı hedefliyor. Mekanın üst katı zamanla baristalar için bir eğitim ve koçluk üssüne dönüşecek, barista yarışmaları için burada adaylar çalıştaylara katılacak ve kendilerini geliştirecekler. Çeviköz’ün global arenada yıllarını verdiği koçluk da İstanbul’da bir merkeze taşınmış olacak.

130


Mekan yakın zamanda sergilere, akustik performanslara, kitap veya plak değiştokuşu günlerine ev sahipliği yapmayı da planlıyor. Mimar ve tasarımcısı M.O.C.’u bir ‘şehir mekanı’ olarak tanımlıyor. Freelance çalışanlar için bir asmakat tasarlanmış, bu katta rahat ve geniş palet koltuklar, yumuşak ve yansımalı okuma ışıkları, bolca priz ve internet portları mevcut. Giriş katı ise bireysel ve toplu oturuma elverişli bir düzene sahip. Mekanın arka tarafında sizi dev kahve makinalarının da olduğu atölye bekliyor, atölyede İstanbul’un en iyi kahvesi olmakta kararlı olan kahvelerin üretim aşamasını görebilirsiniz.

131


art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

Mekan

CDBANK SYSTEMS

DEMO HOUSE

CDbank firmasının 25. yıldönümünde yapılan ve planlanan bu iki katlı ev, hem mimar Ali İskeçeli’nin hem de firma sahibinin ortak bilinçle hi-end sistemli bir evin nasıl olması gerektiği ile ilgili düşüncelerin sonucunda oluşmuş. İlk düşünce tam teknolojik bir evde dekorasyonun tamamen doğal malzeme ve materyallerle olması gerektiği konusunda fikir birliğine varılarak tasarlanmış. Alt kat sadece yaşam ve mutfak olarak, üst kat ise yatak ve banyo olarak tekrar revize edilmiş. Mobilya ve ahşap aksam Seren Mobilya tarafından tasarıma uygun olarak üretilirken, mutfak tamamen masif meşe kapak üzeri patine boyalı olarak tasarlanmış. Tezgahlarda masif ceviz kütükler doğranarak gerekli ölçüye getirilerek kabukları soyulmadan olduğu gibi yerleştirilmiş.

132


133


dekorasyon ev art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

Frankeden alınan ankastre cihazlar ve evye, renkleri itibariyle mutfağı tamamlayacak şekilde seçilmiş. Mutfak alın malzemesinde ve kulplarda Pink Floyd’un özel üretim aksesuarları yurtdışından getirtilip kullanılırken, ses sistemi ve anfiler yine firmanın satış hattında olan ürünlerden seçilmiş.

134


Parke olarak seçilen masif renklendirilmiş meşe parke ve üst kattaki masif teak kaplamalar Massive Parke tarafından uygulanmış. Merdivenlerde korkuluk olarak çelik halat kullanılarak evin konseptine bağlı kalınmış. Ses sistemlerinde Cdbank system ürünlerine yer verilirken aydınlatma ise amfilerde kullanılan lambalarla yapılmış. Tüm ıslak mekan vitrifiyeleri Bocchi marka olarak CanCan seramikten temin edilirken özel temperli cam yüzey kullanılarak mekânda iki kat arasındaki görsel bütünlük sağlanmış. Genel olarak mekânın kurgusu ergonomi ile teknoloji, doğallıkla milenyum yaklaşımını biribiri ile bağlamlandırıp aynı zamanda dengeli bir tezatlık oluşturulmaya çalışılmış.

135


art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

IHLAMUR ECZANESİ Dekorasyon Eczane

Mimar Seçil Bulcan Ürküt

136

Mimar, Ihlamur Eczanesi’ni tasarlarken amacının Türkiye’de uygulanan klasik Eczane tasarımlarından farklı bir bakış açısıyla davranarak sağlık sorunları ile gelen müşterilerin bu mekânda kendilerini iyi hissetmelerini sağlamak olduğunu söyleyerek, “Konum itibariyle benzin istasyonu içinde yer alan eczaneye gelen müşterilerin yeşille ve doğayla karşılaşmalarını istedik. Cephede limbra mermer kullanarak klasik bir cephe uygulamasıyla farklı bir eczane cephesi yarattık.” şeklinde anlatıyor. Eczanenin iç mekânını tasarlarken doğayı içeriye taşımak istediklerini söyleyen mimar, “Ormanda ağaçlar altında olduğumuzu hissettirmekti amacımız…diyerek mekan kurgusunun ana temasını belirtiyor.


Doğayı mekânda kullanarak tüm ilaçların başlangıç noktasının bitkiler olduğunu vurgulayan kurguya eczanenin Ihlamur ismi de yol göstermiş. Resepsiyon deskinde daha önceden tasarlanan ağaç abajurlar kullanıp ilaç raflarının üstünde de dikey bitkilendirme uygulaması yaparak doğa konseptini vurucu hale getiren Mimar Seçil Bulcan Ürküt, müşteri bekleme bölümlerini meşe doğal ahşap lambri ile kaplamış. 137


dekorasyon eczane art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

Tavan Uygulama: RBM Metal Cephe Kaplama: Visus Mermer Cephe Doğrama: Esteknikel Aydınlatma: Elektrona Ahşap İşleri: Posedion Mobilya

İlaç reklam görsellerini cephe camlarında kullanılmasını engellemek için TV ekranından gösterme çözümünü bulan Ürküt, bekleme bölümünde çocuklar için IPAD masası tasarlamış. İlaç ve ürün raflarının üstünde doğal bitki görselleri ile UV baskılı reklam panoları mekâna değişik bir hava katarken, cilt bakım odalarının tavanları ahşap lambriler ve çıtalı aynalarla oldukça keyifli bir hale getirilmiş. Mobilyalarda da lake ve meşe kaplama, WC’de ise yeşil seramiklerin yanı sıra duvarda ağaç baskılı folyo kaplama, tavanda da ahşap görünümlü duvar kağıdı kullanılarak isme uygun bir konsept oluşturulmuş.

138


139


art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

Söyleşi

eke mimarlık ÖZNUR TURAN EKE

İzmir’in en iyi tasarım ofislerinden biri olan Eke Mimarlık’ın kurucusu Öznur Turan Eke ile ofisinde gerçekleştirdiğimiz söyleşimiz, mimarlığa bakış ve özgün tasarım anlayışı üzerine önemli ipuçları taşıyor...

Ne düşleyerek seçtiniz bu mesleği? Düşlediğiniz gibi gerçekleştirebilme olanağını buldunuz mu? Mimarlık mekan yaratma sanatı. Kişinin yaşadıklarından, çevresinde ve tabiatta gözlemlediklerinden, tarihten kültürden insandan ilham alarak ve kendi duygularını ve farkındalıklarını da katarak bir yaşam alanı yaratma sürecinin verdiği duyguydu seçimimi etkileyen... Her meslekte olduğu gibi yaşanan süreç zorlukları da barındırıyor kimi zaman, ancak bunları aşarak, öğrenerek, öğreterek, ilerlemeyi hedefledim meslek hayatımda ve sonuçlarından aldığım keyif hemen hemen her defasında bu zorlukları unutturdu bana... Şöyle diyebilirim, teslim edilen her projenin ardından ortaya çıkan tasarım her iki tarafın da yani mimarın da kullanıcının da düşlerine cevap veriyorsa mutlu oluyorsunuz.

140

Eke Mimarlık’ın felsefesi nelerden oluşur? Öncelikle özgün bir mekan tasarımı... Her proje işlevi, yeri, kullanıcısı, çevresi ve bulunduğu yerin özellikleri amacıyla kendi felsefesini oluşturur. Bundan yola çıkarak hikayemizi oluşturmaya başlarız. Her projenin bir kimliği ve kendine ait bir hikayesi olması onu özgün kılar.

Bu meslekte size neler ilham verir, sizi neler heyecanlandırır? Yaşama dair herşey diyebilirim. Fiziksel ve ruhsal... Bazı ülkelerde mimari açıdan sınırları zorlamak daha mı kolay? Kesinlikle evet.. Burada bazen bizim yaratıcılığımızı engelleyen kaideler, kurallar, günümüze uyarlanmamış yönetmelikler veya ezber düşünceler karşımıza çıkabiliyor. Oysa mimarlık, tasarım, özgür düşünceyi esas alarak yola çıkılması gereken bir süreç. Tarihe, dünyaya baktığımızda da her yeni akımın özgür ve farklı düşüncelerle, ezberlere kimi zaman karşı çıkarak, bozarak ortaya çıktığını görebiliriz. Şartları zorlamak da bu mesleğin cilvelerinden ama kimi zaman zorlansak da aştığımızda verdiği keyif de müthiş oluyor.


Konforlu bir ev ya da ofis istiyoruz diye size gelsek, hayal ettiğimiz o konforun tanımını yapabilmek için bize neler sorarsınız? Gereksinimlerinizi öncelikle sorgularım ve yaşam biçiminizi öğrenmeye çalışırım. Konut projeleriniz için ilk bakışta söylenebilecek şeyler neler? Bence ilk söyleyebileceğim özelliklerden biri mekansal planlamada projeyi bir çok açıdan sorgulayıp sonra hem kendi içindeki hem de iç-dış, çevre-mekan ilişkisindeki doğru kurgu. Kullanıcının beklentilerine cevap veren ve tasarımsal kriterlerimizi katarak bir kimliği olan konut diyebiliriz. Mimari ve doğa kavramlarını beraber götürmekte zorlanıyor muyuz artık? Doğayı katletmeden ve huzursuz etmeden proje yaptığımız sürece başarılıyız, hem mimar hem de insan olarak.

Sizin çalışmalarınızda mimari yapılar da ağırlıklı olarak yer alıyor. Yaşadığınız coğrafya mimari açıdan sizi nereye kadar götürebilir? Bulunduğumuz coğrafya çok özel bence ve mimaride yol almak adına büyük avantaj. Bizim coğrafyamız ve kültürümüz çok renk barındırıyor içinde, bu da bir tasarımcının en önemli esin kaynaklarından biri. Harika bir coğrafyada yaşamanın meslekteki avantajlarını yaşamakla birlikte, keşke tarihi ve kültürel yapısal mirasımız daha iyi korunabilmiş olsaydı, bizlerin esinleneceği... Dışarıdan çok havalı görünen ama içine girince bazen insanı zorlayan bir meslek mimarlık. Bu işe heveslenen gençlere rehberlik etmesi amacıyla neler söyleyebilirsiniz? Yaratıcılık sınır tanımaz derim önce özgür ve limitsiz düşünün, sonra ayaklarınızı yere basın. Alt yapınız sağlam ve teknik bilgi donanımınız güçlü olsun, uygulanabilirliği esas alın projelerinizde… Empati yapın, bu meslek karşı tarafı iyi anlamayla ve kendinizi iyi anlatmayla çok alakalı bir meslek. İnsan faktörü çok önemli dolayısıyla insan ilişkilerinizi güçlü tutun. Ve mezun olduktan sonra uygulamanın içinde uzun bir süre bulunun, mimarlık kağıt üstünde bir meslek değil çünkü...

Türkiye’nin mimari karakterinin en belirgin özellikleri neler? Türkiye’nin mimari karakteri derken 1970’li yıllara kadar Birinci Ulusal ve İkinci Ulusal Mimarlık akımlarının ardından modern, postmodern akımların etkisiyle yapılan binalardan söz etmek mümkün... Ancak gecekondulaşma ve 80’lerde müteahhit projelerinin özellikle konut projelerinde ağırlık kazanması mimari kimliğimizi tam bulamadan çarpık bir kentleşme gerçeğini ortaya çıkarmıştır. Kültürel ve mimari kimlik arayışı, nüfusu hızlı ve plansız artan şehirlerin yetersiz kalan planlamaları ve sıkışıklığı içinde hala cevaplarını aramakta. Başka ülkelerde küçük bir kasabada bile hepimizin nefesini kesen mimari yapılar inşa ediliyor. Bizde eksik olan ne? Cevabı çok basit bence: Bilinçli müşteri, kullanıcı... Hizmete ve tasarıma değer veren genel kültür anlayışı... “Salt ucuz çözüm” anlayışı... Mantıklı ve çözümcü yönetmelikler ve kurallar...

141


art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

Dekorasyon Ev

I Feel, I Design Y.Mimar Sedef Acar

BEYAZIN FERAHLIĞI Hayatında bembeyaz yeni bir sayfa açma niyetiyle Ağustos 2013’de taşındığı, Boğaz’dan geçen gemileri gören bu küçük daireyi beyazın ferahlığına hâkim bir anlayışla, ahşabın sıcaklığını katarak tasarlayan Sedef Acar, duvarları ve tavanları beyaz, özel imalat geniş süpürgelikleri beyaz, Şerifoğlu’ndan temin edilen lamine parkeleri de beyaz olarak seçmiş. Gri ve beyaz parlak lake olarak tasarladığı TV ünitesi, koleksiyon dolabı, yatak odası dolabı ve tüm dolapların imalatını Tophane’de mağazası bulunan Hane 78 Mobilya Tasarım Butiği gerçekleştirerek beyaz konsepti tamamlamaya çalışmış.

142


143


dekoasyon ev art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

Hane 78 üretimi olan masif ahşap masa, bank, sandalyeler ve bar taburelerinin yanı sıra tek kişilik aile yadigârı koltuk ev orta sehpa, Okan Koygun Mobilya Cila Atölyesi’nde eskitme beyaz patine yapılarak mekândaki yerini almış. Geometrik desenli yastıklarla uyumlu tavan lambası Adress Istanbul da Diseno Mağazası’ndan satın alınırken; Tuula ve Leena adlı iki kadın tasarımcı tarafından 2001 yılında kurulan “Showroom Finland” tasarımı ‘’Pilke 60 Pendant’’, ultramodern bilgisayar geometrisi ile kontrplak parçaların geleneksel el sanatı tekniği ile bir araya getirilmesi ile oluşturulmuş. Patchwork halılar ise mimar Sedef Acar’ın istediği form ve boyutta parçalardan birleştirilmiş.

144


145


dekorasyon ev art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

Diğer evinde kullandığı Benjamiler, Mg Floral Design tarafından yeniden elden geçirilip salondaki yerini alırken, ses ve görüntü sistemlerinde ise Harman Kardon ürünleri Akusta ile ortak bir çalışma sonucu özenle seçilmiş.

146


İç mekân tasarımını yaptığı tüm evlerde eski ve yeniyi, ağaç ve metali, klasik ve moderni bir arada uyumlu bir şekilde kullanan Sedef Acar, bu evde de yalın bir anlayışla birbirine uyumlu nesneleri aynı çatı altında buluşturarak farklı bir enerji ortaya çıkarmayı başarmış. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde İç Mimarlık doktora çalışmalarını sürdüren Mimar Sedef Acar, aynı zamanda İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne bağlı koleksiyonerlik yapıyor. Taşınabilir toprak altı Bizans eserlerine özel bir ilgi duyan Acar, karafları, kilitleri, kumaş baskı ahşapları, kâseleri, sürahileri toplayarak sergiler açıyor.

147


dekorasyon ev art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

Duvarlarda bulunan manevi değerleri büyük eski tablolar, Serhan Çerçeve’nin yaptığı beyaz çerçevelerle yeni bir görünüme kavuşmuş. Yatak odasındaki Rafael’in Melekleri tablosu ise Roma’dan satın alınarak yeni yerinde oldukça şık durmuş. Ayrıca yatak odasındaki komodin Kartell firmasından Anna Castelli Ferrieri tasarımı “Componibili” alınırken, banyodaki tüm ürünler ise Kaledekor’dan seçilerek özenli bir şekilde uygulanmış. 148


149


art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

Dekorasyon Ev

SPOR, ŞIK VE MASKÜLEN Mimar Filiz Bür

150

Greenpark’ ta yer alan 220m2’ lik 4+1 dairenin dekorasyon ve plan tadilatı Mimar Filiz Bür tarafından yapılırken, ev sahibesinin mimarla olan dostluğunun yıllar öncesine dayanması; uyumlu bir çalışmayı beraberinde getirmiş. Bu evde; spor, şık, maskülen stiller harmanlanarak bir arada kullanılmış, tüm hareketli ve sabit mobilyalar ailenin de istekleri ve tarzı doğrultusunda eve özel tasarlanıp üretilmiş. Evin proje ve uygulama süreci hızlandırılmış sistemli bir çalışmayla toplam 4 ay sürmüş. Mekanın genellikle ton - sür ton geçişler ve göz yormayan beyaz, gri ve vizon renk paleti kullanılmış.


151


dekorasyon ev art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

Fatih Kral, Mudo ve Four & More’dan tercih edilen aksesuarlar, ev sahibesi tarafından tek tek özenle seçilmiş.

152


Salonda yer alan tavan çıtalamaları eve maskülen bir hava katıyor. Zemin parkelerinde macar stili döşeme ve renklendirilmiş meşe tercih edilirken mimarın kendi tasarımı olarak, paslanmaz ayaklı, mermer tablalı yemek masası aynı zamanda yan sehpa ve orta sehpalar karşımıza çıkıyor. Aydınlatmalar Bakara’ dan seçilirken, konsol üzerinde yer alan kelebekli yağlı boya çalışma Gülay Çallı’ ya ait. Tüm yatak odaları mobilyaları da yine mimarın özel tasarımı.

153


dekorasyon ev art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

Simmertaş Mermer’in uyguladığı antre, koridor, mutfak ve banyo zemininde vizon rengindeki mermer, tasos beyazı petek formlu mermerle kullanılmış. Ailenin günlük yemek yiyebilecekleri sedirli bir köşe yaratılmış arka yüzey beyaz tuğlayla kaplanırken tavandaki grid sistem ilgi çekici detay olarak ön plana çıkmış.

154


155


dekorasyon ev art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

Oturma odasındaki uzun duvarda beton efektli bir yüzey işlemi yapılmış. Tek koltuk mimarın tasarımı ve 4 farklı kumaş bir araya getirilerek kaplatılmış, sehpa ve TV ünitesi özel imalat... Evde kullanılan tüm tekstil ürünleri bu projeye özel olarak Marteks ve Güleser Tekstil’ de dokutturulmuş. Evde yer alan sabit mobilyalar; kapı, süpürgelik, vestiyer dolapları v.s. lake olarak,hareketli ürünler ise ceviz kaplama olarak tasarlanıp imal edilmiş.

Özel İmalat Mobilyalar :Reşat Türkileri Parkeler :Aksun Parke Mutfak :Lineadecor Koltuk- Kanepe Gruplar :By Kepi - Danca Özel İmalat Sedir ve Koltuklar :Yılmaz Koltuk Aydınlatma Elemanları :Bakara Mermer Uygulama :Simmertaş Mermer :Visus Mermer Paslanmaz - Metal :Pimet Elektrik Uygulama :Berk Aydınlatma Aksesuarlar :Fatih Kıral, Mudo, Four & More Halılar :Halıca Yağlı Boya Tablo :Gülay Çallı Çiçek Düzenlemeleri :Kurtuluş Çiçekevi Seramik – Vitrifiye :Altay Yapı Alçıpan- Boya :Polat ticaret Duvar Kağıtları :Evce Perde Uygulama :Huriye Perde 156


157


art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

Dekorasyon Ev

Nilgün Cömert İç Mimar

158

DOĞAYLA İÇ İÇE VE TEK BAŞINA Doğayla uyumlu evini tasarlarken tabiattan ilham alan Elvira Zanghellini, Datça’da tek başına yaşadığı evini huzurlu bir yaşam alanına dönüştürmüş. 130 m2’lik bir alan üzerinde yer alan evini taş ve sedir ağacı kullanarak yaptığını söyleyen Zanghellini, yapım aşamasında tek bir mimarla çalışmamış. İstanbul’dan, onun yaşamını bilen iç mimar Nilgün Cömert tarafından çizilerek araziye oturtulan ev, ahşap ve taşın harika birlikteliğiyle uyumlu bir yapıya dönüşmüş.


159


dekorasyon ev art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

130 metrekare olan evde 3 yatak odası, salon, mutfak ve müştemilat bulunuyor. Mekân içerisinde sedir ağacına uygun mobilyalar ve aksesuarlar kullanılması tercih edilmiş. Bakır objeler, eski Türk ve Osmanlı parçaların yer aldığı eşyalar özellikle mekânı ferahlatan öğeler...

160


161


dekorasyon ev art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

Yapının dış cephesi ise “Doğa” temasına uygun olarak taştan yapılmış. Çatı ve kolonlar da iç mekâna uygun, ahşap olarak tasarlanmış ve titiz bir işçilikle uygulanmış. Veranda da yer alan başta masa olmak üzere bahçe mobilyaları da evin sahibi Elvira Zanghellini’nin kendisi tarafından tasarlanmış.

162


163


art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

Dekorasyon Ev

UYUMSUZLUĞUN UYUMU İç Mimar Esat Fişek

164

Balat’da konumlanan önceden standart bir daire olan bu mekan, Esat Fişek’in planlamasıyla gösterişten uzak, oldukça şık bir eve dönüşmüş. Çok fazla yapısal değişikliğe gidilmemesine karşın ilk iş, çatı katı ve giriş katını birbirine bağlayan evin hacmini kapatan merdiveni söküp atmak olmuş. 3 bölümden oluşan salonun genelinde yumuşak renkler hakim. İskeletleri tamamen meşe olan oturma grupları, pirinç ve meşeden oluşan orta sehpa ile birlikte kullanılarak çeşitli kombinasyonlara elverişli hale gelmiş. Zeminde kullanılan kilim ise ortama eğlenceli bir hava katmış. Esat Fişek, ayrı ayrı bakınca uyumsuz gibi gelebilecek mobilyalar kullanarak görmeye alışkın olmadığımız bir uyum yakalamış. Kısaca, uyumsuzluğun uyumu, bu mekanda çok iyi yansıtılmış.


165


dekorasyon ev art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

Eve girer girmez evin hacminin hissedilebileceği bir çözüm düşünülüp eski merdivenin yerine zarif ve metal korkuluklu bir merdiven getirilmiş, merdivenin olduğu duvar taş, ayna ile kaplanarak daha eklektik bir görünüm verilmiş. Evin zemininde ise pirinç ve meşe dokusu olan şık bir mermer kullanılmış.

166


167


dekorasyon ev art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

Mutfak ve salon kapıları, endüstriyel rustiğe gönderme yapan kayar kapılardan seçilmiş. Mutfak dolaplarında Esat Fişek tasarımı, nötr, fonksiyonelliği ön planda tutulmuş bir mutfak kullanılmış. Salon duvarlarında, ebatlı kayrak taşı kullanılmış ve onun efektini dengelemek için lake panel kullanılarak güzel bir uyum yakalanmış.

168


169


art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

170

TUCANA EVLERİ Konut Projesi

HUZUR DOLU YAŞAM VAADİ Tucana Evleri’nde güne, yanı başınızda yer alan meşe ormanından yayılan çiçek kokularıyla başlıyorsunuz… 34 rezidanstan oluşan Tucana Evleri’nin 15.000 m2 sosyal alanı, doğayla iç içe, huzur dolu bir yaşam vaat ediyor . Havuzu, spor alanları ve sosyal tesisleriyle, şehir hayatının stresinden uzak, 15.000 m2 net sosyal yaşam alanı, 270 m2 havuzu, 400 m2 kapalı sosyal tesis alanı, 64 araçlık kapalı otoparkı, 28 m2 ile 8 m2 arasında değişen 34 adet ardiye odası ile Tucana Evleri şehir stresinden uzak konforlu bir yaşam fırsatı sunuyor.


Gelecekte kullanım artışı beklenen elektrikli otomobiller için, her otopark alanında şarj ünitesi hazırlığı Tucana Evleri’nin çevreye verdiği önemi gösteriyor. Tucana Evleri çocuklarınızın güvenle oynayıp, doğayla içiçe bir yaşamın güzelliklerini daha iyi tatmaları için tasarlanmış.

Konut içerisine yerleştirilen dijital ekranlar ile ısı ve aydınlatma ayarlarınızı yapabilir, tüm site bilgilendirmelerini takip edebilirsiniz. Tamamen A enerji sınıfı tasarruflu ürünlerden oluşan genel alan aydınlatma sistemleri ve daire içi kombi sistemleri Tucana Evleri’ni tercih eden site sakinlerinin konforu kadar cebini de düşünecek şekilde tasarlanmış.

171


art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

Dekorasyon Ev

Erkan Erarslan İki Derece Mimarlık

ŞEFFAF MEKANLAR Yaman Pamukçu İki Derece Mimarlık

172

Ankara Çayyolu’nda yer alan konut, üç parselden oluşan iki farklı kota sahip bir arazi üzerinde konumlanmakta. Mimari ve iç mimari projesini İki Derece Mimarlık’ın hayata geçirdiği yapının başlangıçtaki temel amacı, firma ortakları tarafından; ev sahiplerinin beklentileri doğrultusunda, bulunduğu alanda farklılaşan ve fonksiyonel bir konut ortaya çıkartmak olarak tarifleniyor.


173


dekorasyon ev art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

174

Doğa ile iç içe sürdürülen bir yaşam tarzının ev sahipleri için vazgeçilmez olması projedeki genel kurgunun çıkış noktasını oluşturmuş. Yapı tek parsel üzerinde inşa edilirken diğer iki parsel peyzaj alanı olarak değerlendirilmiş. Yaşam alanları, farklı kotlarla birbirinden ayrışan peyzaj alanı arasında, ev sahiplerinin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak düzenlenmiş. İklimin bir gerekliliği olarak havuz bölümü kapalı alanda tutulmuş ve aynı zamanda sauna bölümü ile ilişkilendirilmiş. 1.000 m’lik bir inşaat alanına sahip konut içerisinde, beş adet oda, iki adet mutfak, altı adet banyo, bir adet kapalı havuz ve bir adet sauna bulunmakta.


Projeyi öne çıkartan en önemli özelliklerinden bir diğeri hiç şüphesiz ki iç ve dış mekanların birbiri ile olan ilişkisi. Bu noktada bahçe ve teras alanları önem kazanmakta. Üst kotta yer alan bahçe bölümü, eve giriş yapıldıktan sonra karşılaşılan şeffaf avlu sayesinde alt kotta yer alan bahçe ile ilişkisini sürdürmekte. Bununla birlikte, ev sahiplerinin özel alanlarının bulunduğu kat dışındaki diğer tüm katlarda cam cephe kullanımı ile yaratılan şeffaflık mekanlar arasındaki ilişkiyi vurgulayacak şekilde düşünülmüş.

175


dekorasyon ev art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

Mimari ve iç mimari projeleri aynı dönemde tamamlanan konut işlevsel bir yapı ortaya çıkartmak hedefiyle hayata geçirilmiş. Ferah ve geniş bir algı sağlamak için mekanlarda açık renk tonlarında malzemeler tercih edilirken tüm cephelerde yüksek cam kullanımı ile aynı etki desteklenmiş. Mobilya seçimlerinde modern çizgiyi iddialı olmayacak şekilde yansıtan, aynı zamanda klasik çizgi ile örtüşen, bej ve kahverengi tonları baz alınmış. Dekorasyon çalışmaları kapsamında, ev sahiplerinin mevcut aksesuarları ve ürünleri ile uyum sağlayacak bir düzenleme öngörülmüş.

176


Diğer tarafta, aydınlatma tasarımında, tüm mekanlarda LED ışık bantları kullanılması dikkatleri çekmekte. Ev içerisindeki gün ışığının isteğe göre ayarlanabilmesi ise mekanların genelinde mikro jaluzi kullanımı ile elde edilmiş. Yatak odası, salon ve mutfak bölümlerinde ise genel renk skalasına uygun tonlarda, manzaraya olan hakimiyeti kesmeyecek özellikte perde seçimleri yapılmış. Zemin malzemelerinde ise mümkün olduğunca açık renk tonlarında ürünler kullanılmış. Salon ve yatak odası bölümlerinde ahşap görünümlü lamine parke tercih edilirken mutfak, banyo, giriş holü ve ara koridor bölümlerinde doğal mermer uygulanmış. Doğa ile kurulan ilişkinin ön planda tutulduğu projede peyzaj düzenlemesi dikkatleri çekmekte. Projenin genelinde doğal ürünlerin tercih edilmesinin yanı sıra alt bahçe kotunda yer alan sera bölümü organik bir yaşama olanak sağlayacak şekilde özel olarak kurgulanmış. Bununla birlikte, bahçenin diğer bölümleri elma, kiraz, dut gibi meyve ağaçları, iklim koşullarına dayanıklı çam ağacı ve mazı türü bitkiler ile bezenmiş.

177


art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

Dekorasyon Otel

çağdaş klasik nobis hotel

Stockholm’un ilk çağdaş ve lüks oteli olan Nobis Hotel, 2010 yılında açılmış. 19 yüzyıldan kalma tarihi bir binada bulunan otel, şehrin ünlü Norrmalmstorg meydanındaki görkemli görüntüsüyle bütün dikkatleri üzerine çekiyor. Son derece rahat tasarlanmış otelde gereksiz ayrıntılardan uzak durulmuş. Hiçbir şeyde aşırıya kaçılmamış. Nobis Hotel’in konaklamada eşsiz deneyimler sunan harika bir atmosferi var. Çağdaş klasik diye tanımlanabilen dekorasyonunda şık ve zamansız çizgiler öne çıkıyor. Nobis Hotel’in sahibi Alessandro Catenacci, kardeşi Stefano Catenacci ve tasarım firması Claesson Koivisto Rune oteli tasarlarken kendi kişisel deneyimlerinden yola çıkmışlar. Otelde sundukları hizmet için önce kendilerini konukların yerine koyup, onların bakış açılarıyla düşünerek hareket etmişler. Nobis Hotel, birbirine bağlı iki taş binanın içinde yer alıyor. Bu binalar Taş Şehir diye adlandırılan bölgenin temsilcisi. Taş şehir de 19. yüzyılın 2. yarısından itibaren İsveç’in endüstri devriminden sonra Norrmalm ve Östermalm bölgelerinde oluşmaya başlamış.

178


179


dekorasyon otel art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

Otelin iç mekan tasarımı, dünyaca tanınmış tasarımcısı Claesson Koivisto Rune tarafından tasarlanmış. Tarihi binadaki oteli tasarlarken özgün bir atmosfer yaratma şansı elde edilmiş. Bunu yaparken de binanın dışından ilham alınmış. Bu atmosferi oluştururken aynı zamanda modern, keskin hatlı, güncel ve lüks otellerin standart yapısına sadık kalınmış. Aynı zamanda geçmişe dair bir hava da yaratılmış. Cleasson, Stockholm’un kış renklerinden ilham alarak yapmış tasarımlarını. Tasarımdaki koyu tonların sebebi buradan geliyor.

180


Odaların içi ve otelin geri kalanı tasarlanırken farklı tasarımcıların ve üreticilerin ürünleri kullanılmış. Kendinizi evinizde hissetmeniz sağlayacak detaylara dikkat edilmiş. Başından beri Stockholm’un görünüşünden esinlenmişler, ama bunu yaparken yaz halinden değil kışın ışığın daha yumuşak ve tezat tonların olmadığı zamanları taşımışlar tasarımlara. Baskın, güçlü ve göz alıcı detaylardan kaçınmışlar.

181


dekorasyon otel art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

6 katlı otelde 201 oda bulunuyor. Odalarda zaman geçtikçe daha da güzelleşen doğal malzemeler kullanılmış. Yün, ahşap, deri ve cam gibi. Yüksek tavanlı odalarda bej, kahve, gri gibi renklerle rahat ve sofistike bir atmosfer yaratılmış. Beyazla donatılmış banyolarda Carrara mermeri kullanılmış. Odaların yeni ve eskiyle birleşiminden gelen değişik bir görünüşü ve algılanışı var. Tarihi detaylar güncel mobilyalarla bağdaştırılmış. Bu da geleneksel düzene bir kontrast oluşturmuş. İsveç’te ışık önemli bir rol oynadığı için, odalarda aydınlatmaya önem verilmiş. Her oda 5 farklı kaynaktan aydınlatılıyor. Bu sayede misafirler oda ışığını kendine göre ayarlayabiliyorlar. Bu lambaların kendine özgü bir karakteri olan aydınlatmalar, David Chipperfield ve Ilse Crawford tarafından tasarlanmış. 182


183


art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

Alışveriş

Vivense Country Berjer 1.350 TL

Vivense Komot 590 TL

Baharın tüm renkleri Vivense.com’da…

Turbulance 270 TL vivense.com

Türkiye’nin online mobilya mağazası Vivense.com, bahar koleksiyonlarından yepyeni birçok alternatifle bahar havasını ve renklerini evinize taşıyor. Vivense.com, salondan çocuk odasına, ev aksesuarlarından balkon takımlarına kadar bahar koleksiyonlarından yepyeni ürünlerle eviniz için şık, modern ve kullanışlı alternatifler sunuyor. Oturma grubu, yemek odası, mutfak masa seti, berjer, komodin, televizyon koltuğu, sandalye ve çalışma masası gibi ürünlerin yanı sıra balkon ve bahçe mobilyalarıyla sevdiklerinizle birlikte keyifli vakit geçirebileceğiniz alanlar da yaratabileceğiniz her şey tek bir tık ötede…

Siemens’in yeni ütüsüyle parlamaya son! Siemens Ev Aletleri’nin buhar istasyonlu yeni ütüsü, piyasanın en güçlü buhar istasyonlu ütüsü olmasının yanı sıra yenilikçi özellikleri de ütü yapmayı zahmet olmaktan çıkarıyor. Yeni Siemens ütü anti-shine özelliği ile koyu renkli giysilerde parlamaya son verirken, i-Temp özelliği kumaşa göre kolay ısı ve buhar ayarı sağlayarak konforlu bir ütü deneyimi yaşatıyor. Şok buhar performansının yanı sıra Titanium Glissee tabanı ile de zorlukların üstesinden kolaylıkla gelen Siemens ile giysiler göz açıp kapayıncaya kadar hazır oluyor. 762 TL Crate&Barrel Sarımsak Soyucu 47 TL

Crate&Barrel Türkiye’de! Amerikalı ev dekorasyon markası Crate&Barrel, Avrupa’daki ilk mağazasını İstanbul’da açıyor. Kanada, Meksika, Dubai ve Singapur gibi farklı birçok yerde mağazaları bulunan mobilya, dekorasyon ve ev aksesuarı markası Crate& Barrel’ın birbirinde şık ürünlerine ulaşmamız daha kolay olacak!

Harvey Nichols

184

Crate&Barrel Süzgeç 53 TL


Hayat tarzınızın tamamlayıcısı; Philips… Philips Docking Sistem; aynı anda iPod, iPhone ve iPad şarj ederken saat göstergeli ve FM radyolu alarm özelliği sayesinde sabahları sizi zengin ve güçlü ses çıkışı ile uyandırıyor. Neodimiyum hoparlörleri sayesinde zengin ve pürüzsüz ses çıkışı sağlayan Philips Docking Sistem, 8W RMS çıkış gücüne sahip. Hafta içi ve hafta sonu için ayarlanabilen farklı alarm seçenekleri ile hayat tarzınızın tamamlayıcısı olacak. 349.90 TL

Bun Design Avize 339 TL

Çay Seti 44.90 TL dekorazon.com

Arnica Katı Meyve Sıkacağı 216 TL

Evinizin ‘Kalbi’ burada atacak! Thanx.com markasıyla 2010 yılında mimarlık alanında hizmet vermeye başlayan Zeynep Ilıcalı, şimdi de ev ve yaşam alanındaki tecrübelerini bir e-ticaret sitesi ile devam ettiriyor. İspanyolca kalp anlamına gelen ‘corazon’ kelimesinden esinlenerek isim konulan www.dekorazon. com’da Mutfaktan banyoya, ev tekstilinden aksesuara, mobilyadan aydınlatmaya evinizin her köşesi için dünya markalarının en renkli ve farklı tasarımlarını tek çatı altında buluşuyor.

Duvar Saati 44.90 TL dekorazon.com

Crate&Barrel 31 TL

Şamdan 149 TL dekorazon.com Mumluk 24.90 TL dekorazon.com

Nespresso Kahve Makinası 275 TL

Napoleon Yastık 254 euro dezinti.com

Bun Design Lambader 145 TL

185


art’ı mekan / Mayıs - Haziran 2014 / *45

Fihrist

MOBİ YALOVA YOLU 14.KM SANAYİ CD. NO: 4 T: 0 224 267 06 48 www.mobi.com.tr GRÖN KÜKÜRTLÜ CD. NO:58 OSMANGAZİ/BURSA T:0224 236 16 82 www.gron.com.tr MIELE F.S MEHMET MH. SANAYİ CD. NO:624 OSMANGAZİ/BURSA 0224 224 09 09 www.miele.com.tr OSSA İZMİR YOLU NO: 166 NİLÜFER/BURSA TEL:0224 453 40 00 www.ossadesign.com.tr VANESSA İNEGÖL-BURSA KARAYOLU 13.KM İNEGÖL/BURSA Tel: 0224 731 33 62 www.vanessa.com.tr BY KEPİ MUDANYA CD.ÇAĞRIŞAN KÖYÜ NO: 56 MUDANYA/BURSA T: 0 224 244 65 51 www.bykepi.com AYDINLAR PARKE BEŞEVLER MH. YILDIRIM CD. NO:72/B NILÜFER –BURSA 0 224 452 10 13 www.aydinlarzemin.com ASTASARİES MUDANYA YOLU SANAYİ CD. ÇALIŞKAN İŞ MERKEZİ NO:398 KAT:1 /9 OSMANGAZİ / BURSA T:0224 241 30 40 www.astasaries.com KAAS MOBİLYA MUDANYA CD. ORGANİZE SANAYİ YOLU NO:111 NİLÜFER / BURSA T: 0224 240 20 04 www.kaas.com.tr NURUS İZMİR YOLU CD. NO: 212 NİLÜFER/BURSA T: 0 224 443 22 43 www.nurus.com BEYAZ TEPE MUDANYA YOLU SANAYİ CD. NO: 132 OSMANGAZİ/BURSA T: 0 224 249 06 61 www.beyaztepe.com.tr DORYA ESKİ MUDANYA YOLU NO: 24 BADEMLİ / BURSA T: 0 224 549 01 25 www.doryahome.com

186

EMİN IŞIK / IŞIK KAPLAMA ÜÇEVLER SANAYİ SİT. 80. BLOK 18. CD. NO: 37 T: 0 224 443 44 95 www.isikkaplama.com

NEZİH BAĞCI BADEMLI MAH. 20. SK. SIRKECI EVLERI 4 / 40 MUDANYA / BURSA (0224) 549 07 77 www.nezihbagci.com MASSİVE PARKE MUDANYA YOLU SANAYİ CD. NO: 334 BAĞLARBAŞI / BURSA T: 0 224 245 65 70 www.massive.com.tr IŞIKLAR MOBİLYA YENİ YALOVA YOLU 12. KM NO: 531 BURSA T: 0 224 267 02 46 www.isiklarmabilya.com BERK MEKANİK İHSANİYE MH. TUNA CD. ÇETİNKAYA SİT. NO: 1-2 T: 0 224 247 88 84 www.berkmekanik.com.tr FERAH FIRAT İHSANİYE MH.1.YAPRAK SOK.KANUNİ CD. NO:30/A NİLÜFER/BURSA T: 0224 247 48 40 www.ferahfirat.com VİSUS MERMER ESKI MUDANYA YOLU, TEBEDEBRENT MEVKII, SARI CADDESI, NO: 38 BADEMLI/ BURSA T: 0224 549 07 02 www.visusmadencilik.com KUMOVA PLAZA KUMOVA (CARREFOUR YANI) 6. KAT NO:7/37 T: 0 224 451 39 39 www.kumova.com NO TWO DESIGN CUMHURİYET MH. GAZİ CD. NO: 2 SADIKOĞLU SİT. A BLOK/A T: 0 224 451 02 24 www.no-two.com.tr PERSAN İZMİR YOLU 7.KM. NO: 276/A NİLÜFER/BURSA T: 0 224 451 88 10 www.persan.com.tr

ASPENDOS İZMİR YOLU 7.KM. NO: 276/A NİLÜFER/BURSA T: 0 224 451 88 10 www.aspendosconcept.com

MOBENZİ BARIŞ MH. İZMİR YOLU CD. NO: 178 T: 0224 247 58 88 www.mobenzi.com.tr

SACHA KÜKÜRTLÜ MH. OULU CD. AKA PLAZA NO:1 T: 0 224 233 59 79 www.sacha.com.tr

DOĞTAŞ EXCLUSIVE ERTUĞRUL MH. İZMİR YOLU CD. NO: 318 T: 0224 413 15 41 www.dogtas.com

İLK ÇİZGİ NİLÜFER HATUN CADDESİ İLK ÇİZGİ SOKAK NO: 5 NİLÜFER KÖY OSMANGAZİ/BURSA T: 0 224 244 91 91 www.ilkcizgi.com

TRENDLİNE KARAMAN MH. İZMİR YOLU GİRİŞİ NO: 62 NİLÜFER / BURSA T: 0224 246 60 86 www.trendlineperde.com

TARZ-I HAYAL İNEGÖL-BURSA KARAYOLU ÜZERİ 5.KM İNEGÖL / BURSA T: 0224 718 57 25 www.tarzihayal.com.tr KAHVECİ PARKE LEFKOŞE CD. MİHRAPLI PLAZA NO.9/B – NİLÜFER / BURSA TEL: 0 224 451 12 13 www.kahveciparke.com DUVAR ART İZMİR YOLU FSM METRO DURAK KARŞISI ŞİMŞEK SİTESİ NO:138/A NİLÜFER / BURSA T: 0224 453 49 83 www.duvarart.com.tr BUTİK İŞ MERMER GEÇİT MH. SANAYİ CD. MUDANYA YOLU NO:882/A OSMANGAZİ/BURSA T: 0224 244 95 96 www.butikismermer.com TASARIM PERDE ESENTEPE MAH. GÜRLER CAD. NO: 94 / 4 NİLÜFER / BURSA TEL&FAKS: 0224 247 12 57 www.tasarimperde.com DERİN DESİGN ŞAİR NEDİM CADDESİ NO:20/D 34357 AKARETLER, BEŞİKTAŞ-İSTANBUL T: 0 212 225 20 03 www.derindesign.com

NOLTE BARIŞ MAH. İZMİR YOLU CD. NO:190 NİLÜFER MERKEZ / BURSA T: 0224 453 38 78 www.nolte.com.tr

KELEBEK MOBİLYA RÜZGARLIBAHÇE MAHALLESİ KAVAK SOKAK NO:31/1 (B BLOK) KAT:5 BEYKOZ / İSTANBUL T: 444 1 805 www.kelebek.com.tr

IŞIK EVİ ÜÇEVLER MH. AHISKA CAD. NO :213/A NİLÜFER / BURSA T: 0 224 271 89 59 www.isikevi.com

NİLÜFER MOBİLYA ALAADDİN MH. İZMİR YOLU CD. NO: 305 NİLÜFER / BURSA T: 0224 413 64 10 www.nilüfermobilya.com.tr

DECOER ARABAYATAĞI MH. ÜÇÜNCÜ VATAN SK. NO:1 YILDIRIM/BURSA T: 0224 360 6 370 www.deco-er.com

ORAKÇI YAPI YUNUSELİ MH. DUMLUPINAR CD. OSMANGAZİ / BURSA T: 0224 441 4 441 www.orakciyapi.com

FLEKSSİT YENİ KARAMAN MH. YENİ MUDANYA YOLU SANAYİ CD. NO: 76 OSMANGAZİ / BURSA T: 0224 247 37 69 www.sdfmobilya.com ELEKTRONA İZMİR YOLU ÇIKIŞI NİLÜFER TİCARET MERKEZİ NO: 3 / 5 NİLÜFER / BURSA T: 0224 441 38 18 (pbx) www.elektrona.com.tr NUMAN KALELİ ALAADDİN BEY MH. İZMİR YOLU 7. KM NO: 305 / A NİLÜFER / BURSA T: 0224 413 68 62 www.numankaleli.com.tr ALTES TOUR DARMSTAD CD. NO: 27 / B OSMANGAZİ / BURSA T: 0224 251 11 36 www.altestour.com.tr TUCANA EVLERİ BURSA YOLU CD. HASKÖY MH. EMİNE ÖRNEK KOLEJİ ALTI MUDANYA / BURSA T: 444 32 40 www.tucana.com.tr IKEA www.ıkea.com.tr


187


Profile for nejat bicen

Mekan 45  

Mekan 45  

Advertisement