Page 1

“KAFKASYA’NIN GÜZELLİKLERİ-4 ” Kartalların kanadında Dağıstan’ın ; Kurtların gözlerinde Çeçen-İnguşetya’nın ve Parsların hızında Osetya’nın güzelliklerini gördük. Sonunda dayılarımın yurduna Kabardey – Balkar’a geldik. Biraz iltimas mı geçsek ne 

Kabardey-Balkar Cumhuriyeti (KBC),RF'de,Kuzey Kafkasya’da, Kafkas Dağları'nın kuzey eteklerinde, Terek Irmağı havzasında bulunur. Doğusunda Kuzey Osetya, güneyinde Gürcistan, batısında ise Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti bulunur. Yüzölçümü 12.500 km.kare olan bu Kafkas ülkesinde 2 vahşi yaşam alanı bulunur.


Kabardino – Balkarsky (Kabardey-Balkar) Vahşi Yaşam Alanı: 1976 yılında 53.300 ha olarak kurulan bölge bugün 81.146 ha bir alanı kaplamaktadır. Kaşkatau yakınlarında Çerek ilinde yer alan bu alan, bölgenin tüm güzelliklerini gizemini insanlarla paylaşmaya heveslidir. Bölgenin engebeli coğrafyasında ve yaşama koşullarına uyum sağlamış çok az çeşit bulunmaktadır. Bunların arasında kayalık sarp yamaçların, dağ vadilerinde bulunan çayırların benzersiz ev sahibi Kafkas Tur’u / Kafkas Yaban Keçisi; Batı ve Doğu Kafkas olmak üzere iki alt türle varlığını sürdürmektedir. Ayrıca yalnızca bölgede değil, ülkenin çeşitli yerlerinde, farklı ebat ve renklerde Kafkas Dağlarının vazgeçilmezidir.

Kafkas Yaban Keçisi Kafkas dağlarına özgü bir dağ keçisi oender olarak görülen bir memeli türüdür ve sadece bu bölgede rastlanır.

Bölgenin Sarp kayalıkları Dağ Keçisi’nin oyun alanıdır. Bu memeliler dışında bölgede kahverengi ayı, vaşak, yaban domuzu, kurt, tilki, vahşi kedi, porsuk, sansar, gelincik, kızıl sincap ve çakal da yaşamaktadır.


Kabardey-Balkar Vahşi yaşam bölgesi, birkaç nadir kuş türünü de barındırmaktadır. Kafkas tavuğu, altın kartal en önemlileridir. Diğer türler ise sakallı akbaba, şah kartalı ve doğan da bu bölgede yuva yapmaktadır.

Şah Kartalı

Altın Kartal

Sakallı Akbaba

Kafkas Kar Tavuğu, zamanının büyük bir bölümünü yükseklerde geçiren ve yuvasını zirvelere yapan türlerdendir. Alaca Karga’ya ise ormanlık alanlarda rastlanır. Bölgede 5 sürüngen türüne rastlanmaktadır. Bunlardan üçü yılan ve ikisi kertenkeledir: Çayır Yılanı, Renard ve Kafkas Engerekleri; Kafkas Kaya Kertenkelesi ve yavaş solucan.

Nam-ı diğer kör yılan… Ancak bu tür, çoğunlukla hatalı bir şekilde yılan kabul edilse de bacaksız bir kertenkeledir. Gözkapakları olmasından dolayı bu kolaylıkla anlaşılır.


Kafkas Kurbağası Kahverengi Kara Kurbağası, Avrupa Yeşil Kurbağası, ender görülen Kafkas Kurbağası dışında sadece bölgeye özgü yüksek dağ nehirlerinde bulunan kahverengi alabalık bölgenin ender güzelliklerindendir.

Bir zamanlar bu dağlarda kükremeleri duyulan Parslara ise 1982’den beri rastlanmamaktadır.

Pars resmi, Ermenistanda en son çekilen fotoğraftır


Kantaron Çiçeği

Her ne kadar Bilim adamları bölgedeki bitki türlerinin tam envanterini tamamlayamamışta olsalar, bulgular bölgenin bitki türleri açısından çok zengin olduğunu göstermektedir. Kayıt altına alınan binden fazla tür içinde Orta Kafkasya’ya özgü 87 adet alt tür bulunmuş ve bunlardan 6 tanesi sadece Kabardey-Balkar’a ait olduğu saptanmıştır. Yükseklik ve coğrafi yapıdan dolayı bölgenin bitki örtüsü arasında kesin sınırlar vardır. Çam ve köknarlar ormanların hakim örtüsüdür. Her bahar tüm her yeri pembe çiçekler doldurur. Kartopu Çiçeği, her tür yabani güller bu güzelliklerin adeta dantel gibi sarar.

Mavi Göl, Çerek

Nalçik Parkından bir görüntü

Çetaw Nart ketawnart@gmail.com Bu bölüm rahmetli dedem DIŞEK S.Doğan’a ithaf edilmiştir.


Kafkasyanın güzellikleri 4 (Kabardey)  
Kafkasyanın güzellikleri 4 (Kabardey)  

Kafkasyanın güzellikleri 4 (Kabardey) Çetav Nart

Advertisement