Page 1

ZDARMA 01/2011

KULTURNÍ ČASOPIS PRO JESENICKO A NYSKO

výtvarné umění fotografové, malíři

hudba kapely, koncerty, akce

přehled Kompletní přehled akcí na Jesenicku a Nysku

divadlo


Úvod Vážený čtenáři, časopis YES, který držíš v rukou vydává občanské sdružení NA JEDNÉ LODI a je první vlaštovkou v propojení české a polské příhraniční kultury. Myšlenkou k tomuto počinu byla má dlouholetá práce v cestovním ruchu, aktivní spolupráce s polskými partnery z Powiatu Nyského a zjištění jak málo víme co se děje u našich sousedů a jak málo ví polští sousedé co se děje u nás. Časopis YES vyjde ve čtyřech číslech. První květnové číslo, jež držíš v rukou, po něm budou následovat dvojměsíčníky červen-červenec, dále

srpen-září a kolekci uzavře říjen-prosinec. Poslední tři čísla budou již zpoplatněna. V každém čísle naleznete zajímavé informace a tipy na kulturní akce, výstavy, divadelní představení, rozhovory s umělci i organizátory. Součástí každého dvojčísla bude i přehledný kalendář akcí na Jesenicku i Nysku. Časopis bude k dostání ve všech informačních centrech a ve smluvně dohodnutých novinových stáncích na Jesenicku, které budou označeny plakáty našeho časopisu.

Zahájení lázeňské sezony 2011 se starostkou Jeseníku

nutnou také považuji rekonstrukci divadla. Nedělám si ale iluze, že jen cestovní ruch dokáže neradostnou situaci našeho regionu, co se týče nezaměstnanosti, změnit. K tomu by naopak měl posloužit rozvoj průmyslové zóny, kde by se měla vytvářet i drobná produkce.

Realizátor Marcel Šosj

Obsah „Kultura by ve městě měla být různorodá,“ říká starostka Jeseníku Marie Fomiczewová

2

Jeseník je lázeňským městem a tomuto označení by mělo dělat čest. Jak si vy, paní starostko, představujete, že by měl Jeseník vypadat? Samozřejmě, že si Jeseník představuji, jako město atraktivní pro turisty a cestovní ruch, který je pro nás důležitý. Proto, jakmile budou finance, doplní se zde kulturní a sportovní infrastruktura. Ráda bych, aby se podařilo zrekonstruovat Katovnu na multifunkční centrum, kde by byl prostor i pro malé formy. Jako

Jak si představujete kulturu a podporu kultury městem? Kultura by měla pokrývat potřeby a zájmy všech věkových skupin obyvatelstva. Měla by být různorodá. Není však v silách města, aby vše zařizovalo a organizovalo. Úletovější žánry by měly dělat spíše neziskové organizace a zájmové skupiny. Pokud bude jejich projekt smysluplný a v souladu s pravidly pro přidělení dotací, rádi je finančně podpoříme. Město Jeseník je už mnoho let významným donátorem kulturních i sportovních akcí. Budete v tomto duchu i nadále pokračovat? Vzhledem k prostředkům, které dáváme do MKZ, a ročně jde přibližně o pět milionů korun, si myslím, že podpora kultury je dostatečná. Je otázkou, jestli je správně nastavená struktura pro přidělování dotací pro nejrůznější aktivity. Jestli finance plynou do správných míst a to je třeba přezkoumat.

3


Rozhovor: Marcel Šos

Rozhovor: M. Hrdlička

O zrod časopisu Yes se zasloužilo občanské sdružení Na jedné lodi, v jejímž čele stojí Marcel Šos. Proto jsme jej v krátkosti vyzpovídali.

Za většinou kulturních akcí konaných v Jeseníku stojí tým lidí z Městských kulturních zařízení Jeseník, které řadu let vede Miroslav Hrdlička. MKZ mají pod sebou divadlo, kino a organizačně zaštiťují řadu koncertů, festivaly a další programy, které mají za cíl přinést lidem zábavu a oddych.

Občanské sdružení Na jedné lodi působí na Jesenicku několik let. Přesto, mohl byste je v krátkosti představit? Jde o skupinu lidí, kteří mají rádi tento kraj a chtějí pro něj něco dělat. Například jsme na Javornicku po třiceti letech obnovili tradici turistického pochodu Rychlebská 40. Loni jsme zde otevřeli naučnou stezku Rychlebské hory dětskýma očima. Úspěch měly publikace přibližující tradice, pohádky a tradiční recepty našeho kraje.

Pane řediteli, jaké akce jste připravili pro letošní rok? Akcí chystáme hodně, takže doufám, že lidé budou spokojení. K těm nejdůležitějším bude patřit tradiční Zahájení turisticko-lázeňské sezóny. Dvoudenní akce se bude konat od  29. do 30. dubna.

Záběr vašeho sdružení je široký, ale časopis je něco zcela odlišného od toho, na čem jste doposud pracovali. Časopis je sice novinkou, ale myšlenka propagovat tento region a spojovat ho s polským příhraničím, je naším cílem od samého založení našeho sdružení. Zrod časopisu podpořila Evropská unie. Zkuste čtenářům přiblížit, co by měl obsahovat. Jesenický region i Powiat Nysa nabízí pestrou paletu kulturních akcí, přesto se o nich mnohdy lidé nedozví. V časopisu Yes se dozví, co se kde děje zajímavého, jaké výstavy, koncerty a představení může navštívit. V rozhovorech se dozví o zajímavých osobnostech.

4

Doposud se turistická sezóna otevírala 1. května. Předpokládám, že i tento den bude v Jeseníku rušno. Alespoň doufám. Na neděli 1. května připravujeme překvapení, které bych přiblížil verši: „První máj byl lásky čas, hrdliččin zval ku lásce hlas“. Takže uvidíme, na co bude Hrdlička zvát. Na jaké další akce se mohou obyvatelé a návštěvníci Jeseníku těšit? Kompletní seznam najdete na našich stránkách. Já bych zdůraznil ty největší. Například 18. června se bude konat už 3. ročník Koncertu pro Jeseníky. Na 8. a 9. července chci všechny pozvat do areálu Astur na nový multižánrový festival. V srpnu se bude Jeseník bavit a můžu slíbit, že i letos budou tradiční soutěže v pití piva, ale přidáme i něco pro zpestření. Několikrát jste se zmínil o novinkách. Můžete je přiblížit? První novinkou je Multík, o kterém jsem se už zmínil. Kompletní změnou projde Jesenický Nugget. Podle moderátora Mloka jej přejmenujeme na Salamandr fest. Změníme

i jeho náplň. Protože k nám chodili lidi hlavně za trampskou muzikou, tak se zacílíme na ně a vrátíme se k trampské a countryové muzice. I nadále zůstáváme v areálu Miroslav, ale červenec měníme za srpen. MKZ stále více zaměřuje pozornost na polské partnery. V současné době připravujete společný projekt. Můžete nám o něm něco říci? Mezi Jeseníkem a Nysou vznikne internetový telemost. Zatím ještě nevíme, co vše budeme umět vymyslet, ale chceme se lépe poznat, nahlédnout do jiného města. Zjistit, jak to tam vaří a organizují a vzájemně se učit. MKZ jsou organizací města. Z jeho rozpočtu získáváte každoročně kolem pěti milionů korun. Je tato částka dostatečná? Jako zastupitel neřeknu, že je to málo peněz. Pro mě jsou závažné a úctyhodné dvě věci, před kterými stojím v pozoru a to je skutečnost, že k této částce dokážeme nasbírat dalších šest milionů z grantů, darů a z prodeje vstupenek. Víte, kolem kultury se motám od roku 1979 a můžu říct, že v tomto městě je obrovská tradice v podpoře kultury. Samozřejmě, že bychom uměli utratit víc, ale o tom to není. Podstatné je, že jsme do Jeseníku uměli dovést významná jména, udělat zde celou řadu akcí, na které se vzpomíná, a na které lidi rádi chodí. 5


Představujeme mladé kapely SamarX bandzone.cz/samar

Priessnitz

a jejich TOUR Priessnitz www.priessnitz.com Když se řekne „jesenická kapela“, naprosté většině hudebních fanoušků se vybaví právě jméno Priessnitz. Ačkoli Priessnitz již před mnoha lety překročili hranice formátu regionální kapely a právem je můžeme řadit mezi nejdůležitější jména české alternativní rockové scény zůstává Jesenicko v jejich hudbě a textech stále důležitým a rozpoznatelným inspiračním zdrojem. Jesenicko v podání Priessnitz je kraj, jehož duši chrání mlčenlivé hřebeny hor, obklopený temnými lesy skýtajícími jak klid a útěchu, tak vzrušení z tajemství, jenž můžou ukrývat. To, co o Jesenicku říká hudba Priessnitz, nenahradí žádná turistická brožura.

6

Ačkoli jméno Priessnitz se v kronice tuzemské scény objevuje až od přelomu 80 a 90. let, ústřední tandem Jaromír Švejdík (zpěv) a Petr Kružík (kytara) spolu hrál již od roku 1980 v punkověji laděných spolcích EL40 a Chlapi z práce. V roce 1989 mění název na Priessnitz a ovlivněni gotickým rockem, jenž poslouchali na vlnách polského Rádia 3, se pouští do podstatně odlišnější produkce, než jak tomu bylo v případě předchozích inkarnací. První dvě desky Freiwaldau (1991) a Nebel (1992), kde Priessnitz umně kombinují post-punkovou energii se temnými vášněmi a rozervaným smutkem gothic rocku, si získaly širokou oblibu mezi mladým porevolučním publikem prahnoucím po svěžím větru moderní hudby. Dobového ducha věrně zachycují dnes již kultovní videoklipy z produkce ostravského studia ČT, například na nezapomenutelnou hitovku „Sny“.

V průběhu 90. let se kapela od gotického výrazu přesunuje blíže k písničkověji strkuturovanému alternativnímu rocku s bohatšími aranžemi, což předznamenává již deska Hexe (1994) a do finální podoby dotahuje Seance (1996), která je po lyrické stránce poznamenaná odchodem Jaromíra Švejdíka z poklidného Jeseníku do rušných ulic Prahy. Příval chvály od fanoušků i kritků pak sklidila deska Potichu (1999), na které Priessnitz představili starší skladby v působivém semiakustickém podání a s novými, takřka nadčasově znějícími aranžemi. Na počátku třetího milénia pak přidala kapela další dva zářezy do diskografie – komorní desku Zero (2001) a úspěšné Stereo (2006), nesoucí se ve znamení návratu k alternativnímu rocku ve zcela současném podání.

Jesenický kvintet zvící se SamarX je v pořadí již třetí inkarnací spolku Samar, v jehož řadách se od dob vzniku v roce 2002 vystřídalo mnoho dodnes aktivních jesenických muzikantů. Ze všeho nejdříve ťali Samar do zarůstajících luk jesenické tvrdě rockové scény nabroušenou deathmetalovou kosou – a že se jednalo o úspěšný zásah, potvrzují jak vydané nahrávky (podomácku nahraná „Brána Smrti“ z roku 2003 a o dva roky mladší regulérní debut „Degenerace“), tak obliba, které se v regionálním měřítku Samar těšili a která byla manifestována zdařilými koncerty s hojnou návštěvností. V roce 2006 dochází k výměně na postu zpěváka – Gulashe (dnes Soulsick) nahrazuje zkušený matador Olda Koubek (ex- Re-Volt, Mortify, Free Wild Off, Corridor a další), jehož přítomnost je pro kapelu další výzvou a impulsem k vymanění se z čistě deathmetatalové škatulky. Samar s Oldou v čele se přiblížili k modernějším stylům se základem v coreových odnožích – technický death vystřídal thrashcore a metalcore, záhrobní growling Oldovo specifické frázování. Záhy došlo i na další promo CD velmi slušné úrovně, slibný start však na sklonku léta 2007 vystřídal obdobně rychlý rozpad.

Následující tři roky se název Samar válel opomenut v nejzaprášenějším a pavučinami opředeném koutu půdy. Členové bývalých sestav založili nové projekty, čímž byly jakékoli pokusy o vzkříšení Samar, iniciované ústřední postavou a kytaristou Tomášem „Tomasem“ Juřenou, předem odsouzeny k záhubě, popřípadě k velmi krátkému trvání. V roce 2010 však Tomas rozšiřuje řady začínajícího spolku mladých muzikantů, působících tehdy pod názvem Antistreset. Jeho tvůrčí vklad se ukáže býti nakolik silným, že razantně promění hudební tvář kapely. Když se debatuje o změně názvu, přijde na přetřes i stará, osvědčená značka, kterou po drobné úpravě berou SamarX za svou. V hudbě SamarX se mísí dva protichůdné přístupy – střemhlavá a nevázaná punková energie se sofistikovaností a promyšleností progresivních metalových odnoží. Důležité je, že tyto postupy se v hudbě SamarX netřískají a neperou se o místo na výsluní, ale zůstávají oba podřízeny celku. SamarX chvíli zběsile pádí dopředu jak rozzuření býci, nahánějící ve španělské Pamploně bíle oděné dobrodruhy, a o chvíli později dělají křivolaké odbočky, zpestřují svou cestu melodickými vyhrávkami a složitěji strukturovanými riffy. Výsledek uspokojí jak ty, kteří se chtějí nechat „roztrhat“ metalovým orkánem, tak příznivce bohaté instrumentace. Přesvědčit se můžete na některém z koncertů či na zbrusu novém sedmiskladbovém EP „Hatšepsut“, které spatřilo světlo světa v únoru 2011.

V letošním roce slaví Priessnitz 20 let výročí od vydání debutu, které provází několik významných událostí. Kapela vyráží po dvouapůlleté pauze na turné, nesoucí jméno Aloise Nebela, ústřední postavy z komiksu Jaromíra Švejdíka a Jaroslava Rudiše, jehož filmová adaptace se dočká uvedení do kin na podzim. Dvě desetiletí na scéně jsou dlouhá doba – a Priessnitz ji přes všechny otřesy, které tak dlouhá existence nevyhnutelně přináší, ustáli se ctí a za přirozeného vývoje, bez zpronevěry svého hudebního cítění, svých kořenů či své dřívější tvorby. Jiří Janík 7


Soulsick bandzone.cz/soulsick I sebelépe fungující stroj potřebuje první jiskru, která zažehne cyklus spalování v jeho útrobách. U jesenické metalové mašinérie s názvem Soulsick nastal tento okamžik poměrně nedávno – v létě 2009, kdy se v jedné zkušebně nezávazně sešla čtveřice muzikantů, aby si společně zajamovala. Vyzbrojeni zkušenostmi z předchozích angažmá v metalových spolcích (Re-Volt, Samar, Hechitera) a obdařeni chutí vyzkoušet něco nového zjistili, že mezi nimi funguje ona pověstná muzikantská chemie. Slovo dalo slovo – a rázem se na jesenické scéně počali rýsovat Soulsick.

Jak je z výše uvedeného zřejmé, gró úspěchu Soulsick spočívá v energii, dynamice a intenzitě živých vystoupení, čemuž odpovídá i jejich tvorba, která je živému vystupování šitá na míru. Směs tradičních metalových stylů jako thrashe a deathu s moderním metalcorem vyniká svou úderností, která přímo vybízí k tomu, aby dali metalisté na koncertech řádně zabrat svému krčnímu svalstvu. Přitom se nedá říci, že by metalová řež v podání Soulsick byla výrazně přímočará – obsahuje sice lehce zapamatovatelné motivy, ale po instrumentální stránce rozhodně nepokulhává. V anglofonních zemích se pro obdobné kapely vžilo označení groove metal, které, přeložené do lidového jazyka, poukazuje na to, že muzika dané skupiny „má koule“. A to dnes není málo.

Kapela se do práce pustila s vervou, ačkoli byli její členové z pracovních důvodů roztroušeni napříč celou Moravou, a brzy po zahájení činnosti vyráží natáčet do jesenického studia Půda natáčet první třískladbový demosnímek. Závěrem roku 2009 se Soulsick poprvé představují před domácím publikem v adolfovické Lamě, což přeznamenává koncertně úspěšný rok 2010, na jehož konci zastavilo počítadlo odehraných show u čísla 35. Soulsick rychle překročili hranice Jesenicka a získali si poměrně početné houfy příznivců i na Šumpersku, Bruntálsku, Opavsku a Olomoucku. Vrcholy roku však pro smečku bezpochyby byla festivalová vystoupení – Soulsick se mohou pochlubit účastí na FajtFestu ve Velkém Meziříčí, Meatfly Festu v Kojetíně, ale zejména vystoupením na jednom z největších tuzemských metalových festivalů – Masters Of Rock ve Vizovicích. Počátkem roku 2011 sice kapelu na chvíli zbrzdila personální obměna na postu bubeníka, avšak Soulsick slibují pouze krátkou pauzu na pořádný nádech, po níž se fanoušci mohou těšit na další atak na pódia, tentokrát již s novým materiálem.

SkipJack bandzone.cz/skipjack Také populární nu-metalový žánr má na Jesenicku své zástupce. Čtyřčlenná parta vystupující pod názvem SkipJack položila svůj základní kámen v roce 2004, tedy ještě se jménem Atomic Chicken, jakožto boční projekt muzikantů ze zaběhnutých kapel jako Samar či RIP. Projekt tehdy kvůli vazbám na domovské kapely neměl dlouhého trvání, leč o tři léta a několik rozpadů místních spolků později se členové rozhodli hibernovaný projekt znovu oživit. Nový název SkipJack byl zvolen dle jistého šifrovacího algoritmu používaného americkým ministerstvem obrany, ale po upozornění, že se zároveň jedná o fúzi jmen dvou seriálových klokanů, bere kapela toto sympatické zvířátko od protinožců alespoň za svého maskota.

8

Na jaře roku 2008 natáčí „klokani“ svou debutovou demonahrávku, která je v létě téhož roku následována sérii koncertů doma i „za kopcem“. Kapele se přes četné pauzy v tvůrčím procesu daří přilákat nové

Lotranda možná vystřídá fanoušky a rozšiřovat průbežně svůj repertoár o nové kousky. V září 2009 si SkipJack vybírají koncertní „dovolenou“za účelem natočení nového dema, která se však neplánovaně protáhne kvůli změně na postu baskytaristy. Posílení o staronového basáka Miru se od jara 2010 opět vrhají do koloběhu koncertů, účastní se kapelové soutěže “Skutečná liga” a postupně spřádají plány na regulérní dlouhohrající studiový debut, který by měl spatřit světlo světa na sklonku letošního jara. Ačkoli žánrové zařazení bývá mnohdy ošidné, škatulka nu-metal/crossover SkipJack sedne jako želvě krunýř. Muzika SkipJack je na poměry tvrděrockových žánrů jednoduchá a melodická, ačkoli se v žádném případě nejedná o něco, co by si babičky pouštěly při vaření nedělního oběda. Základem je střídání temp a nálad – líbivý refrén s melodickým zpěvem se může v sekundě zvrhnout v neprostupnou hradbu hutných kytar, plíživé a neurotické vybrnkávání se kdykoli může přehoupnout do explozivního vyvrcholení. Sama kapela o sobě zpola žertem říká, že nabízí “dostatek tvrdých riffů pro kluky a nosných melodií pro holky”. Poptávka je stále po obojím.

Vápenná – Je neděle deset hodin dopoledne. To je přesně čas, kdy sál Omye ve Vápenné obsadí ochotníci Divadla Moravia, aby pilovali dialogy pohádkového muzikálu Lotrando a Zubejda.

Krysař

„Jo, říkali mi – jsi cvok? Do toho nikdo nepůjde a podívejte, je tady dvacet stejných bláznů, jako jsem já,“ zasmál se Karel Bednarský.

V sále to hučí, jako ve včelím úlu. „Tak co, jak vypadáme?“ volají herci navlečení do kostýmu velblouda, který musí přes poušť přenést poselstvo i princeznu Zubejdu. Pochvala kolegů je těší do chvíle, než si musí na hřbet posadit zkušebního jezdce. „Je to těžký, jako prase. To bude fuška,“ odfrkl si dvouhrbáč.

Pro ochotníky je divadlo skvělým prostředkem k odreagování. „Je hezké být u zrodu. Umíme se bavit, je tady dobrá společnost,“ řekla Věra Hannigová. „Každý, kdo poznal hraní a pak potlesk ví, jaký je to dobrý pocit. V práci budu muset vystupovat seriózně, tady jsem za šaška a jsem rád, je třeba udělat ze sebe občas blázna,“ přidal se Marek Kubíček.

Divadlo Moravia je nejmladším souborem na Jesenicku. Zrodilo se před rokem a půl v sauně. „Karel se vrátil z Chicaga, kde dělal divadlo a jednou v sauně jsme se bavili, proč by něco takového nemohlo vzniknout i ve Vápenné,“ zavzpomínal třiadvacetiletý Marek Kubíček, který nevěřil, že by se v malé obci našlo dost šílenců, kteří budou ochotni jít s kůží na trh.

V minulém roce herci nacvičili Divotvorný hrnec od Voskovce a Wericha. Diváci při jejich představení slzeli smíchy a ochotníci doufají, že stejný úspěch bude mít i Lotrando a Zubejda. Pak je čeká velký oříšek. „Chtěl bych nacvičit Krysaře od Landy. V Chicagu jsme s ním měli obrovský úspěch a jestli se nám to podaří, bude to bomba,“ zasnil se Bednarský.

9


„Nejraději ležím,“ Vidnava zve přiznává autor originálních obrazů k toulkám za historií Vidnava – „Mým koníčkem je aktivní zahálka. Občas to ale na mě přijde a potom maluji,“ říká Václav Kovář, o jehož obrazy mají zájem galerie. Šedesátiletý důchodce z Vidnavy totiž přišel s vlastní metodu, která z jeho obrazů činí originální díla.

Václav Kovář je člověk, který si jde za svým. I když se nedostal na výtvarnou školu, svého snu se nevzdal, našel si svou vlastní cestu a umění obohatil o zajímavou, i když hodně pracnou techniku, kterou nazývá mikroreliéf. „Musí se udělat hustá podkladová vrstva, na ní dám podmalbu, přes ní tmavší olejové barvy a když zasychají, začnu je utírat. Tím začne vystupovat cenná struktura podkladu, projeví se jakýkoliv škrábanec,“ prozradil Kovář recept na nezvyklé obrazy, kde nejžádanějším tématem byly dlážděné uličky. Právě u nich technika nejvíce vynikne. Malíř má za sebou desítky děl, jak ale bez skrupulí přiznává, je líný. „Dělal jsem hlavně věci, u kterých jsem předpokládal, že bude kupec. No co? Hlad je prevít. Teď jsem už v důchodu, takže maluji pro radost a když mám chuť,“ řekl Kovář.

10

U malby ale samouk nezůstal. Když jej omrzí plátno a štětce, vezme dláto a pustí se do sochání. Kovářovým nejčastějším tématem jsou v případě kamenu ženské akty.

Kdo se chce pokochat uměním stavitelů, vydá se do Vidnavy, kde už příjezdovou Radniční ulici lemují středověké měšťanské domy s pozdně barokním a empírovým průčelím. Náměstí nabízí ještě krásnější pohled. „Naše město se může presentovat městskou památkovou zónou, kterou z vlastních zdrojů, ale i s pomocí dotací z ministerstva kultury a Olomouckého kraje postupně rekonstruujeme. Protože krásných objektů, které stojí za pozornost, máme několik, rozhodli jsme se vybudovat naučnou stezku, aby se turisté dozvěděli více o historii města a budov,“ zdůvodnila starostka Vidnavy Eva Pavličíková vznik naučné stezky. Dominantou náměstí s unikátní valounovou dlažbou je radnice z 18. století, která je prvním zastavením naučné stezky Po stopách historie. Trasa pokračuje k lékárně U černého orla postavené v novorenesančním stylu, kterou zdobí sochy dcer boha lékařství Panacea a Hygie. Jedinečný ráz dává lékárně její zrenovovaný interiér, který pochází z roku 1910. Pokud se turista cítí unaven, přijme pozvání k oddychu u kašny přátelství. Po osvěžení se po pár metrech dostane k nárožnímu domu charity postaveném v pozdně barokním stylu. Poté stezka směřuje krásně opravenou Radniční ulicí, kde jakoby se zastavil čas. Odtud míří trasa k zámečku ze šestnáctého století s dochovanými klenbami, kde dnes sídlí Základní umělecká škola Karla Ditterse z Dittersdorfu. Stačí otočit se zády k zámečku a návštěvníkům se otev­ře pohled na kostel svaté Kateřiny ze 13. století. Sakrální památka má za sebou pohnutou historii, o níž se návštěvníci dozví z informační tabulky. K návštěvě zve i muzeum s expozicí osidlování Vidnavska, či gymnaziální kostel svatého Františka z Assissi s unikátním oltářem z dílny sochaře Josefa Obetha. Málokdo totiž ví, že Vidnava byla v minulosti centrem vzdělanosti, kromě gymnázia se zde na vysoké škole na bohosloveckém semináři připravovali na své budoucí poslání i kněží.

Jarmila Chovancová je zamilovaná do šperků Podnikatelka, grafička, malířka, šperkařka, ale také máma dvou skvělých dcer a pohodářka, které z tváře jen málokdy mizí úsměv a pro každého má vlídné slovo. Členka Jesenické výtvarné skupiny Jarmila Chovancová žije a pracuje v Jeseníku, který se ji stal druhým domovem. V poslední době se její srdeční záležitostí staly krasohledy a šperky. „Strašně jsem se zamilovala

Jarmila Chovancová se narodila 14. 3. 1960 ve Znojmě. Své dětství prožila v Žeroticích v rodině učitele a prodavačky, kam se stále ráda vrací.

Výtvarnice zdědila cit pro umění po svém dědečkovi a tatínkovi, který byl jejím velkým učitelem. „Tatínek mě podporoval, ukázal mi základy malby, perspektivu, stínování a radil, jak dál,“ zavzpomínala Jarmila Chovancová na dětství. Jarmila Chovancová se vydala ve šlépějích svého otce v umělecké i profesní sféře. Od učitelství ale krátce po svatbě a přestěhování do Jeseníku sběhla. Založila si vlastní firmu Pompom, ve která se věnuje grafice, reklamě, propagaci. Dlouhá léta se Jarmila Chovancová zaměřovala na grafiku suchou jehlou, kresbu a akvarel.

do šperků z Fima, což je polymerová hmota, která dává úžasný prostor fantazii,“ usmála se výtvarnice, která v sobě učitelské sklony nezapře. Stala se totiž lektorkou výroby šperků z Fima. Krasohledy jsou zcela jinou kategorií, ale pro Jarmilu Chovancovou stejně fascinující. „Je to řemeslná práce. Krasohledy tvořím ze sklíček, která najdu i na ulici. Není mi líto sehnout se pro střepy. Ty mi vypráví své příběhy, které nejsou pěkné, protože jde o rozbité věci, ale vznikne z nich krásný a originální dárek,“ usmála se umělkyně.

11


Michaela nechala Afro-latinské tance Více informací najdete na: www.facebook.com/ nahlédnout do afrolatino a na: www.kondice.snadno.eu své duše Je jí teprve sedmnáct a už má za sebou první výstavu. Michaela Klohnová ze Zlatých Hor nechala nahlédnout do svého nitra návštěvníky obchodního domu Alkron v Jeseníku, kde se její výstava fotografií pod názvem Mou duší konala. Nadějnou fotografku objevil a expozici připravil Marcel Šos ze sdružení Na jedné lodi. Míšo, není běžné, aby tak mladý člověk měl vlastní výstavu. Jak k tomu došlo? Své fotky nahrávám na svůj blog www.fotomichell. estranky.cz a na facebook, kde mě našel Marcel Šos. Pro výstavu jsme vybrali kolem třiceti snímků, které jsme rozdělili do čtyř okruhů. Prvním je příroda, tu fotím nejraději, potom emotivně laděné snímky, makro a kluci na kolech. Fotíš od svých patnácti let. Jak ses k tomuto koníčku dostala? Přítel od mámy si před pěti lety koupil foťák z Ameriky, ale ten ležel tři roky ve skříni, než jsem si jej vzala a zkusila s ním dělat. Fotila jsem makro, přírodu a kamarády, ale chtěla jsem fotit zvířata a na ty kompakt nestačí. Tak jsem si z brigád pořídila zrcadlovku. Jiné dívky by pravděpodobně investovaly peníze do oblečení a kosmetiky. Zřejmě to s focením myslíš vážně. V současné době studuješ jesenické gymnázium. Už jsi přemýšlela, kam po maturitě? Focení mě baví hodně. Skvěle si u toho čistím hlavu. Když mám nějaký problém, vyjdu ven a fotím. Focení se chci věnovat profesionálně, takže když udělám maturu, podám si přihlášku na Univerzitu tvůrčí fotografie v Opavě a doufám, že mě vezmou, protože jinak mě nenapadá, co bych jiného chtěla dělat.

12

Studium gymnázia je náročné, domů přijíždíš až v podvečer. Máš ještě vůbec čas na něco jiného, kromě focení? O víkendu ano. Přes den jsem na ranči v Ondřejovicích, kde se starám o šest koní, projíždím se a fotím a večer jsem většinou na diskotéce. Já se hodně bavím.

Jmenuji se Gabriela Neuwithová, je mi 33 let, vystudovala jsem rehabilitaci se zaměřením na ergoterapii. Pracuji jako fyzioterapeut a psychoterapeut. Tanec mě provází celý život a již od dětství mi velice imponoval. Vyzkoušela jsem různé druhy a styly. Před 8 lety jsem začala vyučovat orientální tance, které mě uchvátily svou mystičností, ladností a tvárností. Protože jsem člověk plný kontrastů, velice mě přitahovala i africká živočišná, rituální hudba a s ní spojené taneční variace, které lze velice dobře kombinovat s prvky latinskoamerické hudby a tance. V minulém roce jsem měla šanci zúčastnit se několika kurzů afrolatiny a hned na první hodině jsem si ji zamilovala.

V tomto čísle si představíme africkou taneční sestavu Magalenha s typickými rituálními prvky. Mezi základní krokové variace patří například prvek „NESE DARY“ a „SEKÁNÍ“. Oba prvky vyžadují zapojení celého těla, precizní provedení a dotažení pohybů. NESE DARY:

AFRO-LATINSKÉ TANCE Jsou kombinací afrického a latinského tance s prvky aerobního cvičení. Pro své lekce ji tvořím vlastní choreografie a snažím se tak přiblížit tanečnicím krásu a kouzlo tance. Navíc si na své přijdou i náročnější tanečnice, které se rády zpotí, spálí nějaké kalorie a proženou svým tělem dávku endorfinů. Rytmická hudba, nenáročné krokové variace a dobrá atmosféra Vás uchvátí a protancujete se hodinou jakoby nic. Na lekcích afrolatiny jsou vítáni všichni, každý si může tempo přizpůsobit svým možnostem a potřebám. Po pár hodinách se každý začátečník stává pokročilým a pravidelnost přináší skvělé výsledky. Každý z nás má svůj unikátní taneční styl a na hodinách afrolatiny jde hlavně o skvělou zábavu s cílem udělat něco prospěšného pro své tělo, duši a svou kondici.

SEKÁNÍ:

Lekce Afro-latinských tanců probíhají v Jeseníku v tělocvičně na ZŠ Nábřežní, v úterý 18–19 hod. a ve čtvrtek 19–20 hod. AFRICKÝ TANEC Africký tanec je kolébka všech tanců, vychází z přirozených pohybů těla. Kroky a pohyby jsou inspirovány každodenní lidskou prací, činnostmi běžného života, pozorováním světa kolem. Původně byly tance určeny ke konkrétním rituálům a obdobím. Rytmus a pohyb vždy byl pro naše tělo přirozený. LATINSKO-AMERICKÉ TANCE Latinskoamerické tance se v Evropě tančí převážně v párově podobě, ale v poslední době se začíná prosazovat i sólová podoba těchto tanců. Při sólovém tanci je kladen důraz na technické provedení prvků, které vám zaručí pevnou stabilitu na parketu, pohyby paží, výraz, charakter jednotlivých tanců a hlavně na prožití každého pohybu. Cílem lektorů tance je předat vám lásku k tanci, která je v srdci každého z nich.

Video k této sestavě si můžete prohlédnout na stránce: www.facebook.com/afrolatino Hudba: Sergio Mendes - Magalenha

13


Kalendář akcí Květen Jesenicko Datum/čas

Obec

Místo konání

Akce

Pořádá

1. 5. 2011

Česká Ves

V kostele a okolí

Pouť k sv. Josefovi

Farnost ČV

1. 5. 2011

Javorník

Borůvková hora

Výšlap na Borůvkovou horu

1. 5. 2011 10.00

Vidnava

Areál TJ Vidnava

Hasičská soutěž „O pohár starostky města“

SDH Vidnava

7. 5. 2011

Česká Ves

V prostorách Veterán muzea

Českoveský okruh

pořádá Veteran muzeum

7. 5. 2011

Jeseník

Smetanovy sady – Letní divadlo

Májkování

Motoklub Jeseník o. s. a Středisko rozvoje kultury o. s. Ve spolupráci s MKZ Jeseník a SVČ Duha

7. 5. 2011

14

Nysko

Lipová – lázně

Horní Lipová

Zahájení lázeňské sezóny

Poznámky

V dobových kostýmech, s první očistnou koupelí v horském potoce

Datum/čas

Obec

Místo konání

Akce

Pořádá

28. 5. 2011

Česká Ves

V prostorách Veterán muzea

Kácení máje a dětský den

Obec Česká Ves

28. 5. 2011

Černá Voda Černá Voda

Dětský den a kácení máje SDH

Obec Černá Voda

1. 5. 2011 19.00

Nysa

Bastion svaté Jadwigi, Nysa

Santo Subito – koncert gospel

Koncert z okazji beatyfikacji Jana Pawła II

2. 5. 2011 8.00

Nysa

MiG Veřejná knihovna

Rok 2011 rokem památky slezských povstalců

3. 5. 2011 9.30

Nysa

Nysa

Svátek Ústavy 3. května

5. 5. 2011 17.00

Nysa

Bastion svaté Jadwigi, Nysa

Setkání s nyskými památkami

9. 5. 2011 17.00

Nysa

MiG Veřejná knihovna

Týden knihoven – dle samostatného programu

10. 5. 2011 18.00

Nysa

MiG Veřejná knihovna

Andělé – okřídlení strážci. Vernisáž výstavy obrazů Doroty Zoltowské

7. 5. 2011

Zlaté Hory

Ondřejovice

Putování za krásami Zlatohorska

KČT

10. 5. 2011 9.00

Nysa

Dům kultury v Nyse

Małé Proscenium – přehlídka předškolních divadélek

7. 5. 2011

Zlaté Hory

Zlaté Hory

Základní kolo soutěže v požárním sportu

SDH Zlaté Hory

12. 5. 2011 18.00

Nysa

Dům kultury v Nyse

Andropauza – divadelní představení

7. 5. 2011 16.00

Bělá pod Pradědem

Jeskyně na Špičáku, Písečná

Koncert ženského pěveckého sboru v Jeskyních na Špičáku

ŽPS a správa jeskyně

14. 5. 2011 18.00

Nysa

Muzeum V Nyse

Nyská noc pokladů „S módou napříč staletími“

8. 5. 2011

Zlaté Hory

Poutní místo Panny Diecézní pouť rodin Marie Pomocné

Poutní místo Panny P. M. Pomocná Marie Pomocné

16. 5. 2011 17.00

Nysa

MiG Veřejná knihovna

Knižní diskuzní klub

12. 5. 2011 16.00

Vidnava

Společenský sál na Oslava Dne matek radnici

Město Vidnava

19. 5. 2011 10.00

Nysa

MiG Veřejná knihovna

Den dobrých skutků

14. 5. 2011

Česká Ves

Ranč U Orla

Turnaj v Paintballu

v rámci Music minifest Smrťák

19. 5. 2011 17.00

Nysa

Bastion svaté Jadwigi, Nysa

Čtvrteční setkání s niskými památkami – Bastion sv. Jadwigi, Fort Prusko a Fort II

14. 5. 2011

Česká Ves

Česká Ves

Oslava 120. výročí založení SDH v obci Česká Ves

SDH

20. 5. 2011 18.30

Nysa

Dům kultury v Nyse

Jubilejní koncert k 50. výročí – v podání studentů a pedagogů ZUŠ v Nyse

20. 5. 2011 15.30

Nysa

MiG Veřejná knihovna

Předčítání pohádek

Přehlídka požární techniky a večerní zábava v sále Zl. Chlum

14. 5. 2011

Česká Ves

Ranč U Orla

Music minifest Smrťák

Středisko rozvoje kultury, o.s.

20. 5. 2011 17.00

Nysa

Bastion svaté Jadwigi, Nysa

Malopolsko v katyňských dokumentech, Dr. Jan Röbel

14. 5. 2011

Česká Ves

21. 5. 2011 17.00

Nysa

Bastion svaté Jadwigi, Nysa

Vnitřní krajiny – vernisáž výstavy Katarzyny Romanowské

22. 5. 2011 17.00

Nysa

Dům kultury v Nyse

Den Matky – koncert v podání souborů Domu Kultury v Nyse

24. 5. 2011 16.00

Nysa

Dům kultury v Nyse

Kvalifikace pěvecké soutěže při příležitosti Dne dětí

27. 5. 2011 8.00

Nysa

MiG Veřejná knihovna

Výstava Nysa v objektivu

Klubovna ZŠ

Šachový turnaj pro dospělé

SK Řetězárna

17.–19. 6. 2011 Javorník

Javorník

DNY JAVORNICKA

Město Javorník

21. 5. 2011

Rejvíz

Odemykání mechového jezírka na Rejvízu

25.–29. 5. 2011 Jeseník

Hotel Dlouhé Stráně, Kouty nad Desnou

Rallye Rejvíz 2011

Sportovní klub RALLYE REJVÍZ

27.–29. 5. 2011 Jeseník

Nysa (PL)

DNY NYSY 2011

Město Nysa

Zlaté Hory

Zahájení turistické sezóny

28. 5. 2011

Černá Voda Černá Voda

Dětský den + kácení máje SDH

Obec Černá Voda

27–29. 5. 2011

Nysa

Městský stadion

Dny Nysy 2011 – dle samostatného programu

28. 5. 2011

Skorošice

Skorošice

Kácení máje ve Skorošicích

Obec Skorošice

Muzeum V Nyse

Zlaté Hory

Kostel sv. Kříže

Májový koncert

Město Zlaté Hory

28. 5. 2011 17.00

Nysa

28. 5. 2011

Salon 2011 – vernisáž umělců sdružených v Nyské umělecké skupině

28. 5. 2011

Uhelná

Nový Fořt

Kácení máje Nový Fořt

PUMR

Nysa

Česká Ves

V prostorách Veterán muzea

Kácení máje a dětský den

Obec Česká Ves

Bastion svaté Jadwigi, Nysa

Vernisáž fotografické výstavy

28. 5. 2011

28. 5. 2011 12.00

28. 5. 2011

Černá Voda Černá Voda

Dětský den a kácení máje SDH Obec Černá Voda

15


V děravé síti kultury Pokud napíšeme do googlu dům kultury a název našeho města, dozvíme se něco konkrétního? Přečtěte si zprávu o stránkách kulturního pohraničí Nysy a Jeseníku. Co nenajdete v googlu, to neexistuje! Význam tohoto rčení dobře pochopili podnikatelé, média, politici i obyčejné obyvatelé. V našem pohraničí v každé obci existuje a funguje, někdy lépe, někdy hůře, nějaké centrum kultury. Občas se nazývá dům kultury, někdy centrum kultury, a obvykle je k němu připojen také sport a rekreace. Na internetu existuje síť stránek, které tyto kulturní pracoviště provozují. Při prohlížení těchto stránek není možné odolat dojmu, že je síť děravá. Pouze pracoviště v Nyse, Głuchołazech, Paczkowě a Otmuchowě mají vlastní internetové stránky.

zaapelovat na starostu Kamiennika, aby zakoupil pro centrum kultury nějaký novější počítač, protože vypisování informací 5 let, to už je opravdu rekord. Skoroszyce, Łambinowice jsou takovým typickým středem mezi internetovými stránkami center kultury. Několik plakátů, seznam akcí na příští rok, sem tam nějaká zpráva. Pracoviště z Głuchołaz, Paczkowa a Nysy se na síti reprezentují vlastními internetovými stránkami. Zvláštní pochvalu si zaslouží Paczkow. Sousední, a to ani bohatší či větší Otmuchów, by se měl od paczkowského MDK učit. Stránky

Provozování vlastních internetových stránek ovšem nezaručí jejich odpovídající kvalitu. Nechvalným příkladem je otmuchowské centrum kultury. Provozují sice své stránky, ale čas se na nich zastavil v roce 2006. Už samotný vzhled stránek z Otmuchowa (www. otm-mgdk.prv.pl) připomíná studentské výtvory počátkem 90. let. Možná by zaměstnanci Domu Kultury v Otmuchowě udělali lépe, kdyby se řídili příkladem menších obcí Kamiennika nebo Pakosławic, které radši nepíší na internet nic, než aby vytvářely takové nesmysly.

16

Místní obecní Centrum kultury v Korfantowě se nepokusilo o vlastní internetovou stránku vůbec. Přesto na stránkách obecního úřadu prezentuje velmi zajímavé a důležité kulturní informace. Nechybí kalendář akcí, ohlášení a zprávy z akcí, které se již uskutečnily a navíc jsou doplněny velkým množstvím fotografií. Většina kulturních pracovišť se rozhodla podobně jako Korfantow. Skoroszyce, Kamiennik, Łambinowice mají své podstránky na oficiálních stránkách obecních úřadů. Množství tady umísťovaných zpráv je však ubohé. V Kamienniku, jak je možné vyčíst z jejich stránek, trvá výstavba stránek kultury a sportu již od roku 2006. Možná je nutné

Otmuchów – aktuality z roku 2006 nepatří

Korfantów – typický střed, statistické, podstránka

k nejčerstvějším

kulturního pracoviště

jsou velmi přehledné, pečlivě roztříděné podstránky: kalendárium, zájmové aktivity, kino, pracoviště přilehlých venkovských obcí. Skvělým nápadem je dynamický, stále aktuální kalendář akcí. Uznání si také zaslouží intuitivní obsluha. Procházení internetových stránek Paczkowa je opravdovým potěšením. Chtělo by se zakřičet – touto stranou se ubírejte, stránky kultury!

Závěrem lze říct, že v neoficiálním hodnocení stránek center kultury se nejlépe umístily stránky Paczkowa, na dalších místech poté Nysa, Głuchołazy, a dále Korfantów. Červená karta je udělena Domu Kultury v Otmuchowě. Stránka www.otm-mgdk.prv.pl by měla co nejrychleji z internetu zmizet, protože je příkladem, jak místní kulturu rozhodně nepropagovat.

Nysa zaskakuje multimediálností. Téměř každá strana či článek je obohacen o fotografie nebo video. Stránky jsou průběžně aktualizovány, nové informace se objevují velmi rychle. Obsah je segregován, i když návštěvník stránek je nemůže procházet tak intuitivně, jako v případě stránek Paczkowa. Stránky głuchołaského Centra Kultury jsou také bohaté, možná až příliš. Bohužel převažuje chaos. Archivní informace jsou pomíchané s aktualitami, velmi nepřehledné uspořádání. Uprostřed takové přemíry informací je velmi těžké najít něco, co nás zajímá. Chybí také fotografie nebo video, převažuje text.

V dalším čísle se zaměříme na internetové stránky kulturních center z české strany pohraničí. Piotr Osiadły Głuchołazy

www.ck.glucholazy.pl

Korfantów www.korfantow.pl (v části „aktualności kulturalne” = kulturní aktuality) Łambinowice www.lambinowice.pl (v části „ośrodek kultury” = centrum kultury) Nysa

www.ndk.nysa.pl

Otmuchów

www.otm-mgdk.prv.pl

Paczków

www.paczkow.eu

Skoroszyce www.skoroszyce.pl (v části „ośrodek kultury” = centrum kultury)

Paczków – estetické, přehledné, toho se držet!

17


A Zase Dny Nysy A Zase Dobrá Zábava! Kdo bude hvězdou, které skupiny, s kým přijdeš, jak přijdeš, budeš tam v pátek, v sobotu nebo v neděli? Takové otázky lze slyšet během květnových dní v Nyse a nejen tam. Další rok a další svátek města. Nyský podnik je největší akcí tohoto typu v regionu. Není se čemu divit, Nysa je vedle Opole a Kędzierzyna Koźla největším městem kraje. Za úvahu stojí fakt, že ani centrum kraje ani Kędzierzyn s velkými a majetnými firmami (potenciálními sponzory) nedokáže zorganizovat tak bohaté oslavy svátků svých měst. Zatímco v Nyse se to daří, a to i bez velkých sponzorů, za to se zaujetím a odhodláním malé skupiny nadšenců. Obyvatelé Nysy i okolních obcí se již tradičně zajímají o to, jaké budou další Dny Nysy.

18

Kdo bude hvězdou, jaké skupiny, s kým přijdeš, jak přijdeš, budeš tam v pátek, sobotu nebo v neděli? – takové otázky lze slyšet během květnových dní v ulicích nejen Nysy, ale také Głuchołaz, Paczkowa, Otmuchowa, Niemodlina, Korfantowa, Kamiennika a různých obcí a vesnic regionu. Žádné jiný svátek města na jihu Polska nemá tak bohatý program (s programem se můžete seznámit dále). Nicméně kultura to není sport a nemá smysl zaobírat se množstvím návštěvníků nebo velikostí rozpočtu. Oslavy malých center jsou obvykle více založeny na tvořivosti místních skupin, zatímco Nysa to je příležitost, jak se setkat s většími hvězdami známými z televize nebo prvních stran časopisů. Není mnoho slavností, které by se takovým způsobem vryly do povědomí obyvatel našeho regionu. Možná pouze otmuchowské Lato Kwiatów (Léto květů) je slavností, která by mohla Dnům Nysy konkurovat, a která má stálé místo v povědomí obyvatel pamatujících si datum slavnosti, kdo

tam minulý rok hrál, jestli bylo dobré počasí atd. A jaké budou letošní Dny Nysy? Určitě bude nával před pokladnami, zejména před vystoupením hvězd typu Kultu nebo Big Cyc. Zajisté také prodejní stánky, děti tahající rodiče k balónkům, cukrové vatě, vařené kukuřici, na colu atd. atd. Rozhodně šílející, bavící se, barevná a hlasitá mládež, která se často poprvé dostala mimo pozorný dohled svých rodičů. Určitě statečné páry dospělých, kteří se navzájem hecují na jízdu na horské dráze, protože už zapomněli, jaká to byla kdysi zábava. Je těžké si toto všechno představit? Ne, to vše jsou svéráznosti místní slavnosti. Slavnosti, která se stává rok od roku bohatší o nové nápady organizátorů, nové atrakce, další hvězdy, nebo nový hudební proud. V letošním roce, jako nikdy před tím bude

mít hodně prostoru hip hop. Tak už to bývá, že slavnosti města jsou místem, kde se v minulých letech osvědčené formy zábavy potkávají s novinkami navrhovanými mládeží. Mládeží, která za pár let bude organizovat další Dny Nysy, určitě s jinými hvězdami, ale určitě také se stálými prvky, které jsou součástí slavnosti již mnoho let. Protože může si vůbec někdo představit Dny Nysy bez šílenství pod scénou, nebo tance do posledního dechu pod party stanem? Piotr Osiadły

Hovoříme s Janinou Janik, ředitelkou Nyského Domu Kultury. Dny Nysy mají v našem městě dlouholetou tradici. To ale neznamená, že se tradice nemůže měnit. Život nikdy nestojí na jednom místě, mění se chutě i preference, a také potřeby účastníků této slavnosti, tzn. hlavně obyvatel města. Proto musí Dny Nysy vypadat každý rok jinak – a bude tomu tak i v roce 2011. Především plánujeme na každý den pro hosty besední koncerty na boční scéně. Během dnů města si lidé chtějí odpočinout, strávit spolu nějaký čas, pobavit se. Proto jsme pozvali kapely lidové, cikánské, a samozřejmě folkové. Taková zábava je především pro starší ročníky, ale i pro celé rodiny. Taková jména jako Dżani nebo kapela „Ta joj” jsou již v Nyse známé, jinými slovy dobrá zábava je zaručena. Celkem zásadním problémem pro obyvatele jsou výdaje spojené s návštěvou na Dnech Nysy. Proto také zavádíme program „6+6”. Co to znamená? Jmenovitě, místo obvyklé vstupenky za 6 zlotých je možné si zakoupit lístek za 12 zlotých. Takový lístek opravňuje ke vstupu na slavnost a obsahuje 2 kupóny – na nápoj a jídlo podle výběru. Mohou to být gofry, zmrzlina, klobása, atd. Kupón lze směnit ve speciálně označených stáncích. Tzn., že za pouhých 12 zlotých získáte nápoj, jídlo a, co je nejdůležitější, účast na fantastických koncertech. A co pro mládež? Co jiného než, v souladu s duchem doby, diskotéka až do rána s dýdžeji „z nejvyšších příček”, mimo jiné přijede do Nysy speciálně na svátek našeho města po celém světě slavný Randy Katana. Klub velikosti stadionu – takové divy se dějí jedině v Nyse. Co tady chybí? Jedině dobré počasí, a zbytek už bude ok. Dobrá nálada zaručena, takže přijďte!

19


Jak vzniká umělec?

Jaký význam má pro vás Nysa? „Nysa je mým druhým domovem, i když ten první vlastně nemám, protože ve skutečnosti ještě nemám potřebu nějaký vlastnit. Jsem tady, přijel jsem po studiích, dostal jsem první stálou práci, poznal jsem přátele, tady začal

S kalendářem v rukou o Nyském Domu Kultury’ 2011

takový ten můj dospělý život. Potom Opole, Wrocław

O sobě povídají Edward a Mieszko Syty.

mezitím jsem se sem tam někde přesunul, ale potom zase

1. ledna – Obyvatelé Nysy si prohlédli „Krajinu dinosaurů”

předvedl autorskou verzi „Louskáčka”. Divadelně-hudební

návrat do Nysy, to je místo, do kterého se rád vracím.“

Marka Przygody. Během výstavy se Pevnosti sv. Hedviky

hra o statečném olověném vojáčkovi byla výsledkem

V rámci pátečních setkání s lidmi z umělecké branže

Jste také pedagogem, učíte mládež, lze vůbec naučit

zmocnili Tyranosauři, Pterodaktilové, Centrosauři,

několikaletého úsilí a mnoha měsíců těžké mravenčí práce

proběhla večer v galerii NDK, v nyském Pevnosti

lidi umění?

Diplodokové a Triceratopři, tzn. zkameněliny, fotografie,

40členné skupiny herců. Hudební doprovod zkomponoval

Sv. Hedviky schůzka, přednáška a vernisáž výstavy

„Můžete pomáhat v poznávání, v určité výchově,

vizualizace a dokonce velkolepý trojrozměrný model.

Dariusz Orłowski, a o ovace vestoje se postaralo uchvácené

pánů Edwarda a Mieszka Sytego. Početné publikum

v hledání sebe sama, jak už jsem tady vzpomínal. Ale

Jedním slovem atrakce pro milovníky paleontologie, jak pro

publikum.

mělo možnost vyslechnout přednášku a seznámit se

jsou určité etapy, jisté momenty v umění, které lze

ty starší pamatující si premiéru „Jurského parku”, tak i pro

s nejnovějšími pracemi umělců spojených s Nysou

naučit. Mám tím na mysli například teorii kresby, nauka

ty mladší znající prehistorické draky spíše z pohádky „Harry

22. ledna – V Pevnosti sv. Hedviky prezentoval svoje práce

a Opolským vojvodstvím.

o pohledu na objekt kresby, základy kompozice. Naopak

a kyblík plný překvapení”.

Rafał Okrzymowski. Fotografie pod společným názvem

je těžké naučit talentu, či jakémusi umění, každý musí

„Úhel pohledu” jsou pouhým fragmentem sbírky věnované

Setkání s Edwardem Sytym, jak naznačil sám autor,

v sobě hledat sebe sama.“

7. ledna – „Výstava kancelářských strojů”: sál NDK obsazuje

Nyse a okolí. Fotografie tvoří subjektivní obraz krajiny

bylo vyprávěním na téma procesu zrodu „umělce”.

A jak se mění mládež?

Jan Kałuża a jeho 100 kancelářských strojů. Zázraky

vzniklý během umělcových procházek. Pole, lesy i městečka

Pan Edward povídal o své nezvykle barvité historii,

„Mládež je stále skvělá, pořád stejná. Lidé si stěžují, že je

techniky před érou laptopů přitáhly v průběhu 2 dnů téměř

fotograf ukázal v těch nejkrásnějších barvách vyplývajících

od dětství na venkově, přes kontakt se strýcem malířem,

mládež zkažená, že to a tamto, že studenti jsou jiní, že mají

500 osob zajímajících se o technickou revoluci, z nichž

z jeho lásky k přírodě.

až po barevný svět krakovské ASP. Příběh plný anekdot,

jinou úroveň, že jsou jiní. Každá doba má svou mládež, ale

někteří, ti nejodvážnější, změřili své síly s … počítadly.

vzpomínek na vyhrané školní soutěže a jim podobné malé,

mládež je pořád stejná, vždy otevřená, fantastická.“

ale inspirující události. Pro početné posluchače v Pevnosti

Během přednášky jste představil 4 etapy rozvoje

9. ledna – XIX. Finále WOŚP hraje v Nyse: zadarmo,

choreografka skupiny NDK Stokrotki, již podruhé

sv. Hedviky to bylo neobvykle barvité přenesení se do časů

podle Čínské filozofie, od učně po mistra, který už

od srdce, bez ohledu na mrazivé počasí. Náš orchestr

vybojovala první místo na „VI. Mistrovství Polských

mládí Edwarda Sytego. Po těchto výletech do Zamościa,

nic nemusí. Na jaký stupeň byste umístil sám sebe?

hrál bez Maleńczuka, za to s rozezpívanou partou

Osvětových Pracovníků ve Společenském Tanci”! Vítězství si

Krakova a okolí, přešel autor k diapozitivům a představení

„Myslím, že ještě ne na stupeň mistra (smích), necítím se

nezávodícího Romana Gila, umělců z Lewina Brzeskiego,

vytančila s partnerem Sylwestrem Gieńcem.

procesu zrodu obrazu. Vyprávění bylo i v této části plné

ještě tak starý. Doufám, že toho mám ještě hodně před

Nysy i Wrocławi. Během pouliční sbírky vybrali dobrovolníci

zaujetí, fascinace a živého malířství. Dal nahlédnout

sebou a že jsem na tom správném místě.“

téměř 30 000 zlotých. O hojnost našich peněžních

29. a 30. ledna – „Naši nejlepší, den první” – tanec

do kuchyně, zázemí i dílny malíře. Toto setkání bylo

Je možná nezávislost v umění obecně?

příspěvků usilovali výměnou za aspoň jeden úsměv

v podání velkých talentem a nevelkých vzrůstem umělců ze

pastvou pro milovníky výtvarného umění, možná bylo i cítit

„To záleží na tom, o jaké volnosti hovoříme, protože se

nejmladších chráněnců Jurka Owsiaka.

Stokrotek a Adagio. Volná místa chyběla už před začátkem

vůni olejových barev.

můžeme bavit o té volnosti vnitřní a vnějším životě někde

28. ledna – Naši opět vítězí! Jolanta Sajek-Stadnik,

představení! „Naši nejlepší, den druhý” proběhl při tónech

tam, s určitou mírou závislosti. Snažím se být nezávislý

15. ledna – „Orchestr Harmonik”: šílenství několika desítek

hudby mnoha různých žánrů. Představili se sólisté Divadla

Pan Mieszko Syty před zahájení vernisáže představil

uvnitř i v té vnější závislosti. Tak bych to nazval, ale

harmonik z Bojnic zvedalo publikum ze sedadel! Sál NDK

Fantazja, muzikanti stylu hip hop, dýdžejové a Muoda foka,

několika slovy sebe a svou tvorbu. Požádal návštěvníky,

podobnou otázku si můžeme položit, když jste mluvil

praskal ve švech, zábava se stupňovala s tónem každé

naší multimediální novátoři.

aby se seznámili s jeho obrazy, prezentovanými v sériích

o Nyse, je Nysa velké město, nebo provinční, uzavírá nás,

další skladby. Prostřednictvím muzikantů hostili na nyské

Odwrócone portréty (Odvrácené portréty) nebo Ważne

to vše může mít na volnost vliv. Jak někdo moudře řekl

scéně Roussos, Beatles, ABBA, filmová a lidová hudba.

… toho samého dne – Nysa v šesté řadě „Hudební bitvy”

(Vážné). Přiblížil nyským milovníkům umění svou inspiraci

– Jestli má někdo venkov v sobě, tak to nezmění – může

A aby toho nebylo málo, doprovázeli harmonikáře pěkná

živě z koncertního sálu Rádia Wrocław! V souboji se utkali

a zdroje nápadů.

bydlet ve velkém městě, ale mít v sobě venkov a naopak

violoncellistka, flétnistky, zpěvačka a klávesista.

Lady Perfect, Altracino Band, Leniwiec a The Natural

může bydlet na venkově a být volný a cítit se svobodným.“

20

z Nysy, a dále hostovali Snake Charmer a Trzynasta w

Po teoretické části byla příležitost k seznámení se

Mluvil jste o inspiraci v mládí, dětství, co vás obecně

21. ledna – „XIII. Festival Koled a Pastorálek”: na 51 hlasů

Samo Południe. Tóny punkrocku, rocku i rock’n’rollu

s nejnovějšími pracemi výstavy, na které byly představeny

inspiruje, objevuje se něco nového?

– nepočítajíc rozezpívané publikum: mezi účinkujícími byli

zaručovaly nejvyšší stupeň zábavy.

aktuální verze obrazů umělce známého neustálým

„Zjišťuji, že jsou to stále jakési návraty do minulosti, které

jak sólisté, tak i skupiny, starší i ti o něco nebo i dost mladší,

upravováním a pozměňováním svých děl.

tam uvnitř někde byly a které se nepodařilo ztvárnit.

školy a farní sbory. Prostě všichni, kteří si chtěli zazpívat

3. února – „Národní Hudební Portrét” Čechů i Poláků

Teď, když jsem se trochu usadil, naučil tvorbě, nebo se

v duchu vánoční atmosféry. V Nyse může koledovat každý!

v klasickém vydání: úvodem projektu spolufinancovaného

Pan Edward Syty poskytl rozhovor čtenářům portálu

obeznámil s profesí, nebo jsem prostě porozuměl tomu,

ndk.nysa.pl

že je to všechno vlastně jednoduché. Pochopil jsem, že

… večerní chvíle – Hudební divadlo Fantazja (Fantazie)

Lutosławskiego, patrona Státní Hudební Školy v Nyse, jež

Piotr Osiadły

čím jednodušší, tím lepší, nekombinuji, nevymýšlím.“

pod vedením choreografky Krystyny Wroniewicz

tímto večer zahájila oslavy svého 50letého výročí.

z prostředků EFRR si posluchači vyslechli skladby Witolda 21


5. února – „Operetní slavnost” s hvězdami – Janem

… a od rána – zimní prázdniny s NDK byly zahájeny

8. března – „Beltaine” na Mezinárodním Dni Žen: koncert

31. března – Dva dny trval v sálu NDK koncert se

Kiepurou, Adolfem Dymszou, Hankou Ordonównou,

v Pevnosti sv. Hedviky. Nyská alternativa k počítačům

keltské hudby i tradiční tance skupiny Comhlan jako

satelitním přenosem cyklu JESUS HOUSE: hodnoty

Lloydem Webberem a Andrea Bocellim, jinými slovy

a televizorům potěšila malé i ty o něco větší, milovníky

dárek od NDK na dvě hodiny přenesl všechny přítomné

zprostředkované hudbou, hudba nutící k sebereflexi, prostě

přehlídka operetních hitů minulého století v hlavní roli.

historie i budoucí hvězdy stříbrného plátna, stejně chlapce

do skotské hospody.

výzva k životu s Bohem.

Publikum okouzlil soprán Moniky Gruszczyńske a také

i děvčata. Bylo z čeho vybírat: workshopy taneční i divadelní, prohlídka města nebo dobývání Tvrze, představení v malém

11. března – Aleksander Marek Zyśko hovořil na téma

1. dubna – Na scéně NDK bylo „Naze a veselo”, a to díky

kině, cákání ve wrocławském Aquaparku…

„Jak vzniká řezba”: přednáška i výstava proběhly bez

hře pod stejným názvem: několik nezaměstnaných a tolik

znuděného zívání, posílání sms zpráv, či pohledů

smíchu! Finálová scéna, tolik očekávaný striptýz, v podání

na hodinky.

Gołębiewského, Pazury a Królikowského byla rozhodně

tanečníci Anna Staszewska a Piotr Zgondek. … o několik set kilometrů dále – Harmonie v Chaosu dobyla Kutno: b-boys z Nysy a také skupina breakdance –

21. února – „Intercultural Patchwork” on-line: 60 minut

b-girl, Cytryna se taneční krokem dostali do celopolského

vášnivých diskusí v rámci projektu FRSE Grundvig mezi

semifinále! A to je teprve začátek jejich možností.

Španělskem, Tureckem, Českou republikou a Polskem

12. března – „Koncert Maďarského Filmového Orchestru”

podle gusta dámské části publika.

o filmech natočených ve vlastech účastníků: mezinárodní

z Hodmezovasarhely: na jevišti zahráli, i když samozřejmě

2. dubna – Poslední koncert z cyklu „Hudební Národní

10. února – „Casting na Malou Miss a Malého Mistra” nižší

recepce velkých děl kinematografie, jako např. „Tři barvy”

ne osobně, mimo jiné Liszt, Kókai, Bartók a Erkel.

Portrét” tentokrát zahrála dvě hudební tělesa: smyčcové

věkové kategorie: nejhezčí účastníci ve věku od 6 do 9 let

Kieślowského, byly dalším krokem k přátelským vztahům

trénovali pod laskavým okem Laury Kropińské, která děti

mezi NDK a našimi zahraničními partnery.

13. března – Zazpíval v NDK „Motýlí Chór” ze Šumperka:

23. února – Ne takový „Psí život”: odborná veterinární

Stojaníkové, s klavírním doprovodem Jany Todekové.

„Továrna Pozitivních Emocí” – umělecký happening,

přednáška na téma domácí zvířata v kostce. Povídání

18. března – Poslední rozhodující den „56. Celopolské

na kterém se sešlo mnoho talentovaných, mladých lidí

11. února – O menopauze vesele: kabaret „Klimakterium”

Roberta Ratajského z veterinární ambulance „Bernardyn”

Recitátorské Soutěže” okresního kola: umělecké duše, mistři

tvořících inovativně: objektivem, štětcem a houbičkou

na scéně NDK! Režisérka představení Elżbieta Jodłowska

zvedlo nejedno obočí, protože kdo by například

slova, zamilovaní do rodného jazyka, všichni se stejným

na těle, na filcu, nebo obyčejně na ulici, protože kreativní

mistrovsky a s humorem pohlédla ironickým okem

předpokládal, že zajíc nemá rád zelí?

cílem – podělit se svým talentem.

nápady vznikají na každé úrovni lidské aktivity.

postřehy v žertovném tónu pobavily publikum takovým

25. února – V Nyse začalo první mistrovství ve stavbě

19. března – Ve foyer NDK „Veletrh Volného Času”: sobota

8., 9., 10. dubna – „Theatralie”: třídenní nyský experiment

způsobem, že téměř leželo smíchy.

věže jenga: pouze jedna ruka versus stavba z dřevěných

i neděle uplynuly v duchu mladého umění v sochařských

s vícejazyčným divadlem. Italové nabídli tři představení:

kvádrů, která počítala s šikovností hráčů, byla výzvou.

kroužcích, hudebních centrech, oddílech bojového umění,

„Meinhof, Ulrike 154/76”, „Requiescat” a „Hru šílenství”.

školách zábavné hudby, tanečních, jazykových nebo

Italsko-německá vystoupení se navzdory obavám ukázala

sportovních klubech.

jako vítězství poezie zvuků nad hranicemi vyznačenými

uvedla do světa scénické choreografie pro velké květnové finále.

a flétnové z Jeseníku. 33 motýlích hlasů pod taktovkou Tomáše Motýla a Heleny

… zatímco v Pevnosti byla vyráběna dobrá energie –

na ženský přechod. Trefné a řízné poznámky a životní

… pár minut po 17 – Edward Syty v Pevnosti sv. Hedviky o tom, „Jak vzniká obraz”,

26. února – Obyvatele toužící po úsměvech a humoru

od skic až po hotové dílo: vernisáž se stala záminkou

přitáhla do Pevnosti sv. Hedviky výstava karikatur „Nysa

k debatě o práci umělce i… setkáním z Mieszkiem Sytym

vesele”.

Chomiczuk-Sroki: „Viděno na cestě” nezvyklá místa dovolila

17. dubna – „Velikonoční Jarmark”: v hlavních rolích

… toho samého dne, po setmění – „Večer kyperské kultury”:

návštěvníkům vejít do světa pastelů a pocítit čisté nadšení

sádlo a kyselé okurky, na dalším programu lidové sváteční

hosté unavení zimou, kteří přišli na setkání s Kyprem, se mohli

přírodou.

ozdoby, dovádění, tanec, bujará zábava – dělo se! Dělo!

a jeho indiskrétními „Odvrácenými portréty”, svým způsobem fotografickými zpověďmi. 13. února – Pastva pro sluch v provedení Czech Trio:

ohřát tóny současného ostrovního popu, nevšedními pokrmy,

posluchače si podmanili Dana Vlachová, Miroslav Petraš

polsko-kyperskými anekdotami, a díky šťastnému losu navštíví

21. března – „Hudba je mou jedinou vášní”: v Gymnáziu

30. dubna – „Tanec bez hranic”: Pevnost sv. Hedviky se

a Milan Langer. Jemné, přesto bravurní vystoupení

výherkyně loterie Magdalena Miś ostrov osobně.

č.1 roztančená diskuse na téma závislosti na zdravém

otřásla pod náporem energie mladých tanečníků z Polska,

způsobu života.

Čech a Slovenska. Anna Skrzypiec

Čechů beze zbytku nyské publikum uchvátilo. Byly slyšet nejkrásnější skladby vynikajících osobností pražské

5. března – „5vs5 bboy bat tle”: toho dne slavili v Kaliszu

Konzervatoře: Josefa Suka, Pavla Trojana i Antonína

Sebastian Kawka, Wiktor Misiarz, Maciej Warzecha,

25. března – Joanna Wilińska lovila nové talenty:

Dvořáka.

Grzegorz Piotrowski a Paweł Ptak, tanečníci Harmonie

v Pevnosti proběhl nábor do skupiny 3D, jejíž specialitou

v Chaosu. Vybojovali 4. místo v kategorii 5vs5.

je různorodost. Hip-hop, funky, new style, a dokonce

19. února – Harmonie v Chaosu, Adagio, Addictive z NDK

22

národními jazyky. … odpoledne: Pevnost sv. Hedviky hostila práce Barbary

breakdance.

a tanečníci z Jeseníku na společném workshopu: různorodé

… a ve stejném čase: Na scéně NDK Gala Trytona Nyského

techniky, jako breakdance, moderní jazz, dance hall i new

2010: 16 kandidatur, 69 přihlášek, 11 členů Kapituly, 5

style předvedli ti nejlepší: Wiktor Misiarz, Marianna Kostina,

nominovaných a pouze jeden vítěz – Žákovský Lidový

Katarzyna Chwalenia. Další taneční setkání již v létě!

Sportovní Klub „Dvojka”.

23


V květnu nabídlo divadlo Theatralie Nyskému Domu Kultury představení, která hovoří jazyky pro mnohé nesrozumitelnými – italským a německým. Neklade to však překážky v porozumění na úrovni herec-divák, spíše naopak. Umožní vyhnout se riziku ztráty poezie zvuků.

Theatralie, tzn. velký formát na prknech NDK

skupiny zorganizovaný Theatralií a Městským Centrem

skupiny s názvem Theatralia. Režisér a interpret hledající

Kultury v Jelczu-Laskowicích. Dnes je herečkou skupiny

porozumění napříč kulturami, které se díky vzájemnému

Cennamo a koordinátorkou festivalu v Polsku.

prolínání mohou vzájemně obohacovat. Druhý ročník již funguje jako Melodrama – Polsko-italská

Jste herečkou Theatralie, ale i koordinátorkou

cesta po Dolním Slezsku. O festivalu se hovoří stále

společných aktivit. Jak k tomu došlo?

hlasitěji, na setkání s divadlem se sjíždějí lidé z celého

Díky svému angažování v činnostech skupiny jsem byla

kraje. Diváci se setkávají s klasikou v rámci skvělých tragédií

svým způsobem Theatralií vyznamenána – koordinování

nebo komedií, účastní se scénických experimentů, hostují

našich aktivit a organizace festivalu se stalo mou prací.

v cirkuse nebo tančí.

Přemítám, jakou šanci na úspěch tento vícejazyčný

Rok 2010 je rokem dalších změn, především geografických.

vzorec vůbec má? A hlavně „k čemu to je dobré“?

Spolek Theatralia funguje díky zaujetí charismatického

„Každý den je na scéně NDK možné shlédnout jiné

Mapa aktivit skupiny pod vedením pana Cennamo se

Pokud se týká „vícejazyčnosti“ představení, tak hlavním

režiséra Pietro Cennamo. Pietro dělá nezávislé divadlo,

představení, nicméně na neděli je po představení

rozšiřuje do Francie, Itálie, Španělska a Německa. Odtud

cílem je dát hercům šanci vyjádřit se vlastním jazykem,

které prezentuje širokému publiku také několik let i nad

naplánováno setkání-konference, během které bude

také pochází nový mezinárodní název: „Melodrama –

který na scéně dostává univerzální formu. Předností

Vislou.

možné si pohovořit s ředitelem Theatralie a zároveň

Evropský Festival Divadelních Škol v Dolním Slezsku”.

takovýchto aktivit v divadle je rovněž možnost slučovat

autorem představení, panem Pietro Cennamo.“ oznamuje

Festival propaguje různé školy, divadelní skupiny, umožňuje

herce z různých zemí Evropy prostřednictvím společného

„Ředitel Theatralii, pan Pietro Cennamo, měl odjakživa

Marlena Bartkowska.

jim účast v inspirujících divadelních aktivitách pod

umění a výměny různých zkušeností.

sentimentální vztah k Polákům, a to díky spolupráci

Herci vytvářející magii Theatralie oznámili již dlouho před

dohledem kvalifikovaných trenérů jednotlivých technik

Co vlastně hercům účast na představení Cennamo

s Jerzym Grotowskim, kterou navázal před mnoha lety

festivalem chuť spolupracovat s hereckou skupinou z NDK.

divadelního umění. Díky nim se porozumění divadlu stává

dává? O co jsou obohaceni, jaké bariéry umožňuje

realitou, objevují se různé mladé talenty a italská skupina

prolomit?

odhaluje vlastní tvůrčí možnosti.

Aktivity naší skupiny poskytují mnoho jak samotným

v Itálii v Pontederze.“ objasňuje Marlena Bartkowska, herečka a polská koordinátorka projektu. Svou prací

„Umělci budou odpovídat na otázky týkající se jejich

režisér doslova vychází mezi lidi, stačí si vzpomenout, jak

motivů, které je postrkují k vystupování na scéně,

v Jelczu-Laskowicích poprosil obyvatele města, aby se

o pokoře vůči profesorům, učitelům i představení,

naučili chodit na chůdách, a poté si zahráli v představení.

o inspiraci a fantazii, i životních zkušenostech, technikách

Italský kouzelník scénického umění usiluje o vytvoření

a fyzických cvičeních, které jim umožňují zvládat své

Za kulisami o divadle Theatralia několika slovy s Marlenou Bartkowskou

evropského divadla bez hranic, jehož herci hrají ve svém

emoce.“ líčí Bartkowska.

Jméno Cennamo přitahuje lidi jako magnet, proto aktivity

To znamená, že práce na scéně je procesem?

rodném jazyce.

„Nyská Theatralie je vstupem do dlouhodobé spolupráce,

skupiny doprovází ohromný zájem. Základní záměr je

MB: Spolu s jinými účastníky se učíme „divadlu“, čehož

která by v budoucnu mohla přerůst do většího projektu.

stejný, tvoří ho umělci plní vášně a nápadů. Zabývají

efekt lze obdivovat na festivalu.

„Projekt je součástí výzkumné iniciativy, kterou

V NDK dřímá ladem ponechaný potenciál, který je nutné

se nejen divadelní produkcí, ze které se obvykle vytváří

Ale tímto experimentem neprofitují pouze umělci?

Theatralie před rokem zahájila v Jelczu-Laskowicích.“ říká

využít v rámci divadla: Nyský Dům Kultury vlastní scénu,

Theatralie, ale realizují také velké kulturní akce včetně

Chceme divákům dokázat, že existují různé cesty

Bartkowska.

kterou lze v obvyklém Domu Kultury spatřit jen těžko.

technického zázemí, vedou Divadlo Komedie v Livornu.

ke splnění svých přání, a pokud někdo sní o herectví,

V rámci nyského experimentu s vícejazyčným divadlem

Takové zázemí si vyloženě říká o využití, proč tam tedy

Dveře Theatralie jsou neustále otevřené pro osoby, které si

může se k nám kdykoliv připojit i bez PWST (DAMU).

nabídli Italové ve dnech 8-9-10. dubna tři představení:

nevstoupit s mezinárodním divadlem?“ argumentuje

chtějí vyzkoušet herectví jako takové. Poskytování psychické

Divadlo tvoří lidé a divadlo to jsou lidé, proto stojí zato

„Meinhof, Ulrike 154/76”, „Requiescat” a „Hra šílenství”, která

herečka z Jelcza-Laskowic.

i technické podpory těmto lidem bere italská skupina jako

ho ukazovat z jiné, někdy mnohem experimentálnější

své poslání, což se projevuje opakovanými divadelními

perspektivy.

workshopy pro mládež.

Děkuji za rozhovor a gratuluji vám k odvaze

byla vytvořena ve spolupráci s Centrem Kultury

24

místní osobnosti a Pietro Cennamo, vedoucí divadelní

účastníkům, tak i divákům. Především se otevíráme. Zbavujeme se studu a hranic, které na nás klade každodenní život. Možnost setkání s jinou kulturou nás učí toleranci a rozšiřuje naše obzory.

v Jelczu-Laskowicích.

O rozmanitosti týkající se divadla

Pro obyvatele města to byla příležitost, jak se setkat se

Abychom porozuměli myšlence Theatralie, stojí zato vydat

Marlena Bartkowska začala svou spolupráci s italským

překračovat hranice.

scénickým uměním mezinárodní úrovně. Společným

se pomocí Internetu na cestu do Jelcza-Laskowic. Je rok

divadlem před rokem. Přihlásila se na nábor do divadelní

Anna Skrzypiec

jmenovatelem těchto uměleckých událostí je hluboký

2008 a festival Polsko-italská cesta po Dolním Slezsku

duchovní zážitek spojený se skvělou zábavou.

se koná prvním rokem. Na začátek nemalé překvapení,

A přesně to Cennamo na scéně tvoří, protože Theatralie,

protože projekt měl svou podstatou obchodní charakter

je kromě samotných představení, také příběhem o vášni

a představení byla pouhým doprovodem pro výměnu

a povolání, o obětech pro dosažení cílů, zpovědí

marketingových zkušeností mezi oběma státy.

komika, herce, klauna, zpěváka, tanečníka, prostě

Stránka melodrama.com.pl: 25. srpna, první polsko-

tvůrce uměleckého odkazu. Diváci vchází do divadla

italské setkání v rámci spolupráce navázané mezi MGCK

tzv. od kuchyně, bez zbytečného pozlátka a blesků

v Jelczu-Laskowicích a Theatralia Cooperativa. Účastníky

fotoaparátů.

této události byli představitelé jednotlivých podniků,

25


Byl NEW YORK, NEW YORK, teď je řada na NYSA, NYSA! Městský úřad Nysy a NDK vyhlásili konkurs na písničku o Nyse. Podívejme se na to, jak dlouho už vznikají písničky vychvalující určitá místa, a jak k tomu přistupují umělci. Maria Koterbska zpívala o nebeských tramvajích ve Wrocławi, Czesław Niemen vyzpíval sen o Varšavě, Grzegorz Turnau vychvaluje Krakov, a sám velký Frank Sinatra zpíval New York, New York. Je snad Nysa horší? Nejsme metropole, ale i v našem městě jsou místa, momenty nebo osoby, které lze popsat písní. Mezi písničkami kraluje Varšava a Krakov, na tom není nic

Rozhovor

divného, protože to jsou hlavní centra kultury v Polsku. Je tam nejvíce divadel, scén, množství básníků, textařů, komponistů. Rovněž i menší centra dbají na to, aby jejich region oslavovala nějaká píseň. Ne vždy je to to nejlepší, ovšem dobrá, uchu lahodící melodie je jednou z nejlepších forem propagace města. Na našem opolském území je nutné připomenout před několika lety všem známý hit

s Paříží) a skupina začala zpívat Kuba wyspa jak wulkan

„Te opolskie dziołchy“ (Ty opolské zobáky), nebo lidovou

gorąca (Kuba, ostrov horký jako sopka). Lžíce mi doslova

písničku o Karolince podążającej do Gogolina (o Karolínce

vypadla z rukou. Zašel jsem na odbor kultury městského

8. března pozvala skupina Beltaine ne pouze ženy v rámci

kdy to bylo doslova na nože, ale nakonec jsme všichni

jedoucí do Gogolina). Určitě je v Polsku mnoho posluchačů,

úřadu a zeptal jsem se, jestli by nechtěli píseň o Wrocławi?

jejich svátku, ale i všechny ostatní, na hudební výpravu do

chlapi, takže se dokážeme nějak domluvit. Když se

kteří asi netuší, kde se ten Gogolin nachází, nicméně i tak

Chtěli.“ potvrzuje Lech Janerka umělec netoužící

Irska. Koncert nebyl jen velmi živelný, ale byl také skvěle

někomu něco nelíbí, tak spáchá rituální harakiri (smích).

lze tuto písničku slyšet u mnoha táboráků. Na festivalu

po popularitě a raději stále spojovaný s nezávislou scénou.

přijat ve velkém množství shromážděným publikem. Diváky

Ale dohoda je možná, jak je pak vidět na scéně.

Kropka konající se v Głuchołazech, probíhá od roku 2010

Úřad Nysy a Nyský Dům Kultury vyhlásili konkurs na písničku

očarovaly tanečnice ze skupiny Comhlan, které předváděly

Hrajete po celém světě. Kde je nejlepší publikum?

konkurs na píseň oslavující Opavské hory.

o Nyse. Bude to hip hop, píseň středního proudu nebo

tradiční neobvykle efektní tance ze zeleného ostrova.

Je to různé. Například publikum v Portugalsku, i když

„Umělci se této soutěže rádi zúčastňují, považují to

snad popový hit? Určitě stojí za to usednout nad papírem,

Frontman skupiny Grzegorz Chudy bavil publikum nejen

je to možná s podivem (protože by se mohlo zdát,

za dobrou zábavu, někdy píši texty doslova na kolně.“

u klavíru či ke kytaře a pokusit se o napsání písně o Nyse.

anekdotami, ale také souhlasil s poskytnutím krátkého

že takový jižanský národ musí reagovat živelně),

říká Paweł Szymkowicz, ředitel głuchołaského festivalu

Možná nebude Nysa za pár let spojována s jezerem,

rozhovoru pro naše čtenáře.

poslouchá naprosto v klidu, vyjadřují své nadšení

trampské písničky Kropka.

katedrálou nebo pevností, ale se všem známou melodií.

Na minulém ročníku festivalu Kropka byla mezi pěti

Piotr Osiadły

do soutěže přihlášenými písněmi vybrána jako vítěz skupina

26

Grzegorz Chudy

hudebník hrající „na irský způsob“

vsedě, což je nevídané. Valencie to je absolutní opak, Co pro tebe znamená pojem folk?

podobně jako Moldávie, Litva. Opravdu je to velmi těžké

Především radost, spontánnost, živelnost, otevřenost,

srovnávat, protože v různých zemích různě reagují. Ale

Zielone liście (Zelené listí). Rovněž i velmi populární umělci

Účast v soutěži je bezplatná.

prostotu, přirozenost... stačí (smích).

nejpříjemnější koncerty ze všech, které si pamatuji, jsou

rádi šáhnout po tématice města, zejména když je to město

Píseň je třeba zaslat ve formátu mp3 do 10. května

Myslíš si, že je stále aktuální?

ty v Moldávii.

rodné. Wrocławský umělec Lech Janerka před několika

2011 na adresu promocja@nysa.pl nebo na sekretariát

Samozřejmě že ano, ty přirozené zvuky, tóny, které jsou

S čím se objevíte na scéně v Nyse?

lety zkomponoval píseň o Wrocławi, která byla použita při

městského úřadu ul. Kolejowa 15 v Nyse.

v nás a v nástrojích, budou vždy to pravé. I kdybychom

Nebudu skrývat, že jsme byli s minulým koncertem

propagaci města jako místa konání výstavy Expo.

Pravidla a podmínky jsou k dispozici na stránkách

se kdovíjak snažili, tak ve folkové hudbě jsou určité věci,

velmi spokojeni, proto se objevíme s bojovým nasazením,

„To nebyla písnička na objednávku. Jednou jsem

www.um.nysa.pl

které ošidit nelze.

nechceme totiž publikum, díky kterému to může být ještě

na wrocławském náměstí jedl polévku a právě se tam

Vyhlášení vítěze se uskuteční 4. června 2011, hlavní

Jaké to je zvládat na scéně skupinu s tolika nástroji a

lepší koncert, zklamat.

konala nějaké oslava. Náhle jsem z jeviště uslyšel „A teraz

cenou je 5 000 zlotých a vystoupení během Dnů Nysy.

tolika hudebníky najednou?

Wrocław łączy się z Paryżem” (A teď se Wrocław spojuje

Těžké, to upřímně přiznávám. Bývaly takové momenty,

Piotr Osiadły

27


tiráž Vydává: Občanské sdružení Na jedné lodi Grafické zpracování: CreativeDreams s.r.o. Tisk: Colora PrintHouse s.r.o. Náklad: 1 500 ks

YES kultura CZ/PL  

Czeskie wydanie projektu KULTURA CZ/PL

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you