Page 1


Dystrybutor produkt贸w Ferka w Polsce Piotr Dymowski +48 507927770 www.eliteaquarium.pl


Słowa od Redakcji

Witamy wszystkich naszych czytelników w nowym magazynie poświęconemu w całości akwarystyce typu nature. Pierwszy numer jaki oddajemy w Wasze ręce jest tylko prologiem dla magazynu wydawanego w przyszłości, w którym będzie też mowa o technice, testy sprzętu, relacje z imprez akwarystycznych. Nasz magazyn wyszedł naprzeciw XXI wiekowi i wydawany będzie w formie elektronicznej a w przyszłości w formie interaktywnej, do której będzie potrzebne połączenie z internetem, chociaż też będziemy wydawać w dalszym ciągu w formie offline. Magazyn będzie dostosowany także do urządzeń przenośnych takich jak tablety czy smartfony. Redakcja MNA.


Index

Materiały dekoracyjne cz1 Wywiad z naszym gościem Garden Cube 180 Elos Expert Line - nawozy Z wizytą w peHa68 Listy do Redakcji Tęczanka filigranowa Blyxa Japanica

4

9 12 16 20 23 24 26


NATURALNE AKWARIUM - SYSTEMY ADA

60 x 30 x 36 cm

90 x 45 x 45 cm

90 x 45 x 45 cm

nature aquarium ACADEMY • www.NAacademy.pl nature aquarium SHOP • www.NAshop.pl

120 x 45 x 60 cm

180 x 60 x 60 cm

tel.: 504 220 646 e-mail: pawel@naacademy.pl www.facebook.com/paweliglewski www.facebook.com/naacademy

Copyright © 2012 by Aqua Design Amano Co.,Ltd. All articles and photographs are completely covered by Aqua Design Amano Co.,Ltd. copyright. No reproduction in any medium (including electronic) is allowed without permission of the publisher. Kopiowanie i rozpowszechnianie bez zgody autorów zabronione.


Materiały dekoracyje Materiały dekoracyjne w akwarystyce typu “Nature” to nie odzowny element wystroju akwarium. Nie można go zastępić niczym sztucznym. Stosujemy tylko i wyłacznie naturalne dekoracje takie jak korzenie, kamienie , piaski.

NAMagazyn 4


Próbując naśladować “Naturę” musimy zdać sobie sprawę, że natury nie da się oszukać. Używanie sztucznych zamienników w aranżacjach daje kiepskie rezultaty. Materiały takie jak drewno czy kamienie są najczęściej używanym elementem aranżacji akwarium. Selekcjonowanie i dobieranie tych materiałów do naszego zbiornika musi być ściśle określone w stosunku do wielkości akwarium, by nasza aranżacja nie była zbyt ciężka. Różne style także wymuszają na nas dobieranie odpowiednich materiałów i ich łączenie w aranżacji, ale o tym mowa będzie w innych naszych artykułach. Skupmy się teraz na kamieniach wykorzystywanych w naszych aranżacjach. Wybór mamy dość duży począwszy od zwykłych otoczaków a skończywszy na kamieniach sprowadzanych z Dalekiego Wschodu. Kamienie sprowadzane wyróżniają się bardziej niż te rodzime i chętniej są używane w naszych aranżacjach, ale nie możemy też zapomnieć, o tym, że naśladujemy naturę. Więc gdy staramy się zrobić aranżacje, która ma imitować rwący strumień nie użyjemy do niej takich kamieni a z pewnością użyjemy otoczaków drobnych kamyczków, jako wypełniacza i podkreślenia elementów aranżacji. Omówmy, więc kilka rodzaj kamieni. Manten Stone – kolor od rudo purpurowego do jasno brązowego. Kamień ten ma tendencję do podwyższenia pH, TH i poziom KH nieznacznie. Są to chyba najczęściej używane w aranżacjach. Cechą tych kamieni jest kątowaty kształt i są wręcz stworzonymi kamieniami do układania Iwagumi. Pamiętajmy by wybierać te kamienie o jednolitej teksturze i kolorowi. Czy ładniejsze podcięcia i szczeliny tym lepiej ten kamień będzie się prezentował w naszym zbiorniku. Wiele z nich ma ciepłe kolory, ale każdy z nich ma nieco inny kolor.

Ryuoh stone - kolor zimny ciemny z żyłkami białymi. Kamień ten ma tendencję do podwyższenia pH, TH i poziom KH nieznacznie. Cechą tych kamieni jest duże pomarszczenie z wieloma żyłkami białymi. Stosowane do Iwagumi typu rafowego. Przy wyborze zwracajmy uwagę na linię grzbietu i ciągłość kamieni.

NAMagazyn 5


Yamaya stone - kolor ciemny czarny. Kamień ten ma tendencję do podwyższenia pH, TH i poziom KH nieznacznie. Cechuje się głębokim ciemnym kolorem ale kształtem jest zbliżony do podkładów kolejowych. Bardzo dobrze prezentuje się w układach hardscape oraz ragwork.

Kei stone - kolor brązowo-rdzawo-czerwony. Kamień nie zmienia parametrów wody. Cechą tych kamieni jest klifowy wygląd rzeczny, jaki występuję wzdłuż potoków Azjatyckich. Idealnie nadaję się w układach z driftwood oraz oraz hardscape złożonym z Branch wood.

Unzan stone - kolor czarny metaliczny. Jest to czarna lawa wulkaniczna z licznymi zagłębieniami, w których sadzi się roślinność. Najnowsze trendy w stylu Iwagumi opierają się właśnie na tych skałach. Jednakże nie dostępna na razie w Polsce. Wykorzystywanie tego rodzaju skały ma wiele plusów po pierwsze zmniejszony ciężar, wielka porowatość, co przyczynia się do dodatkowego siedliska bakterii, oraz super wygląd, jeżeli są obrośnięte mchami, mini pelią lub Utricularia Graminifolia.

NAMagazyn 6


I może opiszemy nasze rodzime kamienie, które często są wykorzystywane w aranżacjach.

Serpentenit - kolor od zielonego do czarnego w różnych odcieniach. Nie zmienia parametrów wody. Cechą tych kamieni jest ich piękny kolor oraz kształty, doskonale nadaje się do różnych styli aranżacji. Pięknie wygląda zielona odmiana w stylu Iwagumi. Można nim zastąpić Yamaya stone.

Gnejs - prawie cała gama barw, chociaż większość z nich to szaro-czarny linie przeplatane. Nie zmienia parametrów wody. Jeden z ładniejszych kamieni rzadko wykorzystywanych w zbiornikach, chociaż układanie z tych kamieni krajobrazów górskich jest bardzo łatwe oraz tanie. Nazywa się go także skamieniałym drewnem.

Na tym zakończymy pierwszą część omawiania materiałów do aranżacji, chociaż skał w ofercie handlowej jest znacznie więcej. W następnym numerze zajmiemy się drewnem i jego rodzajami.

Zdjęcia : redakcja oraz ADA Aqua Design Amano, NAAAcademy

NAMagazyn 7


Wywiad z naszym gościem Naszym gościem pierwszego numeru jest Piotr Dymowskim jednym z lepszych Aquascaperów w Polsce. Przedstawiamy Wam ten wywiad, który przeprowadziliśmy na jedym z naszych wspólnych spotkań. Od kiedy zajmujesz się akwarystyką, i jakie były początki twojej przygody. Akwarystyką zajmuje się od dawna. Już, jako kilkuletni chłopiec dostałem pierwsze akwarium z bojownikiem. Potem akwarystyczna pasja, tylko zwiększała się.. wraz z litrażem kolejnych zbiorników. Jak zabierasz się do nowej aranżacji ? Projekt, zbieranie materiałów i realizacja, to tak w skrócie, o odwrotnej kolejności nigdy nie słyszałem. A tak na poważnie najpierw staram się określić, co chce osiągnąć, pomysł zawsze rodzi się z czegoś. Tym czymś są górskie widoki, nadrzeczne brzegi itp., kiedy już wiem, co będzie przedstawiała aranżacja, zabieram się za zbieranie materiałów, o ile nie mam już takich w swoim skromnym składziku. Tworzy suchy hardscape.. Kiedy jest już zadowalający, przenoszę go do akwarium i obsadzam roślinami.. Jakie są twoje ulubione rośliny do aranżacji ? Jest ich wiele. Sporo osób zarzuca mi ukierunkowanie na kilka gatunków. Powiem szczerze, że wybór roślin zawsze jest w pełni przemyślany i nie ma mowy o pójściu na łatwiznę, „bo takie rośliny miałem”. Szczególnie podoba mi się rotala indica, co do reszty nie mam konkretnych typów. Czy uważasz, że Polscy akwaryści powinni stosować produkty z najwyższej półki by zaistnieć na konkursach ADA ? Dobór produktów to indywidualna sprawa. Nie sądzę, aby marka produktów, jakie użyjemy do aranżacji wpłynęła na wynik w konkursie. Produkty mogą nam tylko pomóc, ułatwić w sprawnym prowadzeniu zbiornika. Pamiętajmy, że konkurs ADA w 2011 roku wygrało akwarium, które zostało zrobione na żwirze… Wszystko jak widać zależy od chęci, umiejętnego wykorzystania pozyskanej wiedzy i doświadczenia.

NAMagazyn 8


Jakie są twoje preferencje odnośnie wyboru drewna kamieni do danej aranżacji Materiały aranżacyjne zawsze skrupulatnie przebieram i wybieram tylko te , które w pełni odpowiadają mi. Oprócz drewna i kamieni, które potrzebuje do aktualnych aranżacji, zbieram też te, które kiedyś może wykorzystam w którejś kompozycji. Nie mam jakiś większych preferencji, co do gatunku poszczególnych materiałów, ale szczególnie podobają mi się kamienie a’la Manten stone oraz wstępnie okorowane drewno moor wood. Co sądzisz o tegorocznym konkursie IAPLC i dużych głosach sprzeciwów, oraz wielu negatywnych komentarzach na temat ingerencji w zdjęcia wysyłane na ten konkurs Moim zdaniem jest to wciąż najbardziej prestiżowy konkurs akwarystyczny na świecie. Mimo to w tym roku organizatorzy trochę zawiedli z nowym sposobem oceniania, sądzę, że jest on za bardzo zagmatwany i sprzyja nieuczciwości. Co do zdjęć to jak najbardziej, modyfikacje w granicach zdrowego rozsądku, powinny być jak najbardziej dopuszczone (ostrość, nasycenie, kadrowanie), ale za głębsze zmiany takie jak doklejanie ryb czy roślin, zdecydowanie dyskwalifikacja.. Tylko pytanie, jak sprawdzić 2000 prac? Twoje ulubione sposoby na zwalczanie glonów, gdy takowe się pojawią w zbiorniku Mam kilka sposobów na zwalczanie niepożądanych gości w zbiorniku. Pierwszą metoda jest wpuszczenie sporej ilości kosiarek i krewetek do czasu całkowitego zniknięcia glonów. Czasem używam też bezpośredniego oprysku glonów(przy spuszczonej wodzie) preparatem na bazie aldehydu glutarowego, przy dodatkowym kilkudniowym zaciemnieniu. Ulubiony rozmiar akwarium i jaki byś chciał mieć w przyszłości Chyba bym zgrzeszył gdybym powiedział, że inny niż 120/60/50. W tych wymiarach najlepiej się czuje. Pozwala on uzyskać fajną głębie i daje duże możliwości. W przyszłości chciałbym stworzyć coś dużego podobnego do akwarium założonego w SUMIDA AQUARIUM przez Takashiego Amano.

NAMagazyn NAMagazyn 910


Czy uważasz, że Polski Aquascaping jest na wysokim poziomie w stosunku do świata Aby zbytnio nie słodzić, to powiem krytycznie, że jeszcze dużo nam brakuje, do naszych kolegów z Azji. Najlepsze prace z Polski póki, co są wciąż kilka kroków za pracami, które wiodą prym na międzynarodowych konkursach aquadesign’erskich. Moim zdaniem spora część akwarystów zamiast tworzyć nowe innowacyjne kompozycje, skupia się na tworzeniu pewnej „ładnej otoczki” i kiszeniu się w jednym niezmiennym sosie. Niemniej jednak uważam , że Polski aquascapeing jest najlepiej rozwinięty w Europie, a proces rozwoju dalej trwa. Skąd czerpiesz inspirację do swoich prac Nie mam receptury na inspiracje. Czasem jest to zdjęcie jakiegoś pięknego widoczku znalezione w internecie, czasem widok, który utrze mi się w pamięci, czasem pomysł, który sam nakreśli mi się w głowie. Za wszystko zaś odpowiedzialna jest NATURA.

Co myślisz o naszym Magazynie czy dobrze, że takowy powstaje Bardzo fajna inicjatywa. Miejmy nadzieje, że przyczyni się do rozwoju, aquascapeingu w Polsce. Jest też na niezłym poziomie i na pewno pomoże przyszłym akwarystą a także my bardziej doświadczeni znajdziemy w nim coś co będzie dla nas nową informacją. Dziękujemy więc za wywiad i życzymy wielu sukcesów na scenie Aquascapingu. Nie dziękuję i wam też najlepszego. Pozdrawiam.

NAMagazyn 10


NATURALNE AKWARIUM - SYSTEM PODŁOŻA ADA

Efekty prawidłowo dobranego systemu podłoża i użytych dodatków objawiają się w pięknie Twojego akwarium.

Twojego Salonu z oryginalnymi produktami ADA szukaj na stronie: www.aquadam.com.pl w zakładce“PARTNERZY”

www.aquadam.com.pl

www.facebook.com/ADAPoland

Copyright © 2012 by Aqua Design Amano Co.,Ltd. All articles and photographs are completely covered by Aqua Design Amano Co.,Ltd. copyright. No reproduction in any medium (including electronic) is allowed without permission of the publisher. Kopiowanie i rozpowszechnianie bez zgody autorów zabronione.

NAMagazyn 1211


. Opis procesu montazu 1 zestawu Cube Garden

Proces

PRACOWNIA

Transport

roślin wodnych

dla Magazynu Nature Aquarium

Transportem lotniczym z Japonii dostarczone zostaja akwarium ADA Cube Garden 180 (W180 x D60 x H60) oraz szafka Wood Cabinet (W180 x D60 x H70). Dla zmaksymalizowania bezpieczeństwa transportu oba podzespoły zapakowane zostają w drewniane skrzynie. Następnie sprzęt zostaje dostarczony na miejsce docelowego montażu.

Proces

2

Montaż zestawu

A A Właściwe umiejscowienie akwarium Wybieramy miejsce nieoświetlane bezpośrednio światłem słonecznym.

B Finalna pozycja akwarium Zbiornik zostaje ustawiony w docelowym miejscu. Pomiędzy akwarium a szafką stosujemy piankę Garden Mat, która zapewni równomierny nacisk akwarium na całej powierzchni dna. Używając poziomicy określamy idealny poziom zbiornika, korygując ewentualne nierówności podłoża. Etap montażu głównych elementów został zakończony, przechodzimy teraz do stworzenia wewnątrz zbiornika aranżacji wybranej przez klienta.

Użyte MATERIAŁY Akwarium Cube Garden 180 Szafka Wood Cabinet 180

NAMagazyn 12


Proces

3 Podłoże i aranżacja

Aranżacja Akwarium Naturalnego Ideą Akwarium Naturalnego jest próba odtworzenia krajobrazów obserwowanych w naturze. Dlatego materiały użyte wewnątrz zbiornika mają zawsze pochodzenie naturalne. Korzenie oraz kamienie, których ilość oraz proporcje zależne są od preferowanego stylu aranżacji, są zawsze wysokiej jakości selekjonowanym materiałem. Hardscape pełni zarówno rolę estetczyną, jeśli zaaranżowany jest w sposób zgodny z regułami Akwarium Naturalnego, jak i tworzy bazę dla roślin rosnących na jego powierzchni.

Podłoże: ADA Power Sand L, ADA Amazonia, ADA La Plata Sand

Hardscape: ADA Dark Iron Wood, Manten Stones

A

* hardscape - kombinacja materiałów naturalnego pochodzenia (korzenie i/lub kamienie) tworzące szkielet aranżacji

Manten Stones

Dark Iron Wood

NAMagazyn 13


Proces A

4

Obsadzanie roślinami

B

A

Wprowadzenie roślin akwariowych

W zależności od wybranego stylu aranżacji gatunki roślin użyte w akwarium będa się róznic. W każdym przypadku jednak wymagane jest ich właściwe użycie zgodnie ze sztuka aranżowania Akwarium Naturalnego. W akwariach typu korzennego (ryuboku) przeważaj paprocie wodne oraz mchy, w zbiornikach typu iwagumi (oparte wyłacznie na kamieniach) sa to rosliny trawnikowe. Istotnym czynnikiem jest zapewnienie warunków do ich wzrostu: podłoża ADA Amazonia oraz linia nawozowa ADA Brighty K, Step I, Step II oraz dodatki, pokrywaja w pełni to zapotrzebowanie w kolejnych etapach rozwoju zbiornika.

NAMagazyn 14

B

Użycie piasków ozdobnych

Zwiększenie wizualnej atrakcyjności aranżacji osiąga sie przy użyciu selekcjonowanych piasków. Własciwie dobrany podkreslaja jej naturalny charakter.

Użyte MATERIAŁY Podłoże: Piasek ADA La Plata Sand Rośliny: Bolbitis Heudelotii, Vesicularia Dubyana, Vallisneria Nana

Pomoce: ADA Wood Tight, ADA Moss Cotton


A

Proces

5

4

Uruchomienie akwarium

Akwarium jako zamknięty ekostystem ryb, roślin oraz mikroorganizmów podlega dziennym zmianom. Stabilność tego systemu pozwalają utrzymać zaawansowane urzadzenia fitracyjne, oświetleniowe i nawożenia Co2. Akwarium Naturalne jest zbiornikiem słodkowodnym, który pomimo użycia zewnetrznej filracji wymaga regularnych podmian wody. W tym celu używana jest odpowiednio przygotwana woda na bazie wody kranowej oraz wody z filtrów RO.

1

5 2

1 - Akwarium: ADA Cube Garden 180 2 - Szafka: ADA Wood Cabinet 180 3 - Filtracja: ADA Super Jet ES-2400 4 - Oswietlenie: ADA Solar I x 3 5 - Nawozenie: Co2 Pollen Glass Beetle, butla Co2 Podmiana wody: lt odwróconej osmozy RO GE Merlin

B

W celu zachowania stabilności w zbiornika wymagana jest opieka ze strony specjalisty. Od pierwszego dnia od momentu uruchomienia Pracownia Roślin Wodnych zajmuje sie serwisem zbiornika. Takie czynnosci jak: podmiany wody, nawozenie oraz regularne zabiegi konserwacyjne wykonywane 2-3 w tygodniu utrzymują zbiornik w perfekcyjnej kondycji przez długi czas.

3

A

B

Na koniec dziękujemy w imieniu całej Redakcji firmie Pracownia Roślin Wodnych - Radosław Baszak z Wrocławia za udostępnienie materiałów z tego niezwykłego przedsięwzięcia. Na łamach naszego Magazynu napewno pokażemy jak zbiornik się rozwija. Copyright © 2012 by Pracownia Roslin Wodnych Radosław Baszak Pomysł, wykonanie, zdjecia: Radosław Baszak. Kopiowanie i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione.

NAMagazyn 15


Kiedy mówimy o marce ELOS, ludzie zwykle kojarzą ją ze słowem „droga”. Być może rozmiar każdej butelki lub fakt, że zawiera tylko 100ml płynnego nawozu, w porównaniu do innych marek, daje wrażenie, że jest to produkt mały i drogi. Ale czy tak jest w istocie? Sprawdźmy ten mit. Rozmiar nie ma znaczenia! Naprawdę liczy się zawartość. Ludzie wolą kupować nawozy w dużych i tanich opakowaniach, kto nie chce tego? Lecz, czy są to produkty wydajne?

Nawozy ELOS Expert Line – drogie czy tanie?

FASE1 (schelatowane żelazo) vs płynny nawóz marki X (żelazo) Dziś ludzie mają tendencję do patrzenia na cenę, zamiast analizować koszty w średnim i długim okresie. Oczywiście, jeśli jest produkt , który kosztuje połowę mniej , to po co wydawać więcej na dowolny produkt linii ELOS Expert Line? Jednak jakość produktów ELOS oraz wydajność, nie ma porównania. Rozumiem, że pod względem objętości, łatwiejsze do przyjęcia przez użytkownika końcowego jest kupić dwie butelki 250ml płynnych nawozów, niż na przykład zapłacić podobną cenę za jedną butelkę 100ml FASE1. W rzeczywistości mamy 500ml płynnych nawozów marki ‚X’ przeciw 100ml FASE1, co jest doskonałym wyborem, ale tylko z marketingowego punktu widzenia … w teorii jest tańszy, ale czy to jest oszczędność? Zobaczymy! Płynne nawozy marki ‚x’ są znacznie bardziej rozcieńczone w porównaniu z Expert Line i to być może jak 10:1 lub 20:1, i tak w praktyce możemy po prostu uzyskać następujące wartości dla lepszego porównania: 500ml marki ‚x’ = 500ml / 10ml = 50 dawek 100ml ELOS Fase1 = 100ml / 1ml * = 100 dawek * 1 ml każdego z preparatów Expert Line na 100 l wody Wniosek: dla osiągnięcia tego samego stężenia w wodzie, przez ten sam okres stosowania potrzebujemy 1L (4x250ml) nawozów płynnych marki ‚x’ zamiast 100ml ELOS Fase1, dlatego też zamiast zmniejszyć koszty o połowę w rzeczywistości zostały podwojone w odniesieniu do kosztów stosowania ELOS Fase1! FASE2 (mikro i makro elementy) vs poszczególne nawozy w płynie (Micro + PO4 + NO3) W tej sytuacji będzie trudniejsze dla nas, aby pokazać różnicę … Ale spróbujemy. Butelka FASE2 kosztuje o 50% więcej niż FASE1, ale w każdym razie zobaczymy różnicę i czy może być tańszy niż inne nawozy w płynie. Powiedzmy, e pacimy rednio $ / 10 € za butelk 250 ml marki ‚x’. Uwaga: Pynne nawozy marki ‚x’ s znacznie bardziej rozcieczone w porównaniu z Expert Line i moe to osign proporcje, jak 10:1 lub 20:1, które to wartoci przyjlimy dla naszego porównania. 2x 250ml $ / € 10 za butelki PO4 = $ / 20 € 2x 250ml $ / € 10 za butelki NO3 = $ / 20 € 2x 250ml $ / € 10 za butelki mikroelementy = $ / € 20 Razem za 1,5 l mikro i makroelementów = $ / € 60 ELOS Fase2 100ml = około połowa ceny

NAMagazyn 16


Używanie zalecanych proporcji 1:10 lub 1:5 (PO4: NO3) 1ppm PO4 dla każdego 5 do 10ppm NO3, mamy następujące wartości: Fase2 100ml = 100ml / 1ml * = 100 dawek 500ml PO4 = 500ml / 10ml = 50 dawek 500ml NO3 = 500ml / 5 ml = 100 dawek 500ml Micros = 500ml / 5 ml = 100 dawek * 1 ml każdego preparatu ELOS Expert Line na 100 l wody Wniosek: do otrzymania takiego samego stężenia w wodzie, potrzebujemy dwa razy więcej preparatów marki ‚x’ w porównaniu do FASE2 – używając marki „x” potrzebujemy 2,5 l nawozów … 2,5 l ! Jaki zatem jest koszt miesięczny przy nawożeniu akwarium 60 l za pomocą nawozów Expert Line? Użyjemy cen detalicznych dla Europy: Fase1 = € 20/100 ml x 8 dawek / miesiąc x 0,5 ml dawka = € 0,80 Fase2 = € 30 / 100ml x 8 dawek na miesiąc x 0,5 ml dawka = € 1,20 K40 * = 40 € / 100 ml x 4 dawek / miesiąc x 0,5 ml dawka = € 0,80 Uwaga: 8 dawek = 2 dawka na tydzień. K40 * = W przypadku pojawienia się pyłu na szybach dzień po zastosowaniu, zaleca się zmniejszyć o połowę dawkę przy każdym podawaniu. Oznacza to, że zamiast 0,80 EUR, koszty zostaną obniżone do 0,40 EUR. € 2,80 na miesiąc to naprawdę tanie nawożenie Twojego akwarium! ELOS nie produkuje nawozów zawierających 98% wody, ale oferuje ich skoncentrowane stężenia, które można rozcieńczyć w wodzie (woda RO) w celu zmniejszenia stężenia bez utraty właściwości. Jest zatem dużo łatwiejsze do nawożenia codziennego lub w większej ilości i za połowę ceny! Autor : Filipe Oliveira Tłumaczenie : Marcin Wnuk / peha68.pl Źródło: Filipe Oliveira (http://faao.blogspot.com) Fotografie : Elos.com

NAMagazyn 17


‘’The Fleeting time’’

Autor : Piort Dymowski Zbiornik : 120x60x50 360litrów OptiWhite Oświetlenie 4x54W T5 Phillips TLD 865 2x54W T5 Arcadia Plant Pro Podłoże: Pro-Soil Aquatic Nature Ferka AquaBase

Nawożenie: Ferka Aquashade Ferka Aquatilizer Ferka Balance N Ferka Balance K Ferka Stemma i Rosetta Co2: Butla wysokociśnieniowa


Piotr Dymowski

Rośliny: Rotala indica Taiwan moss Hydrocothyle Japan Anubias mini Nawożenie codzinne zalecanymi dawkami przez producenta Ferka. CO2 podawane w 24h. Czas świecenia 12 godzin na dobę.


Z wizytą w Z końcem marca tego roku w Warszawie otwarty został nowy sklep, a właściwie studio propagujące akwarystykę naturalną i roślinną z najwyższej półki. Postanowiliśmy odwiedzić peHa:68 i napisać wam kilka słów na temat tego miejsca. Sklep mieści się w piwnicy starej kamienicy przy ulicy Ogrodowej 39/41. To niemalże centrum miasta (dwa przystanki tramwajem lub autobusem od stacji metra Ratusz Arsenał i dwa przystanki od dworca centralnego), co ma duże znaczenie dla osób, które dojeżdżają tu z innych części Warszawy lub spoza miasta. Do drzwi sklepu prowadzą schody, które znajdują się od strony podwórza. Od samego wejścia widać, że nie jest to miejsce, do jakich przywykliśmy, odwiedzając sklepy w naszym kraju. Przestrzeń i nowoczesne wykończenie wnętrza daleko odbiegają od wystroju małych sklepików zoologicznych, a nawet tych bardziej nowoczesnych, spotykanych w galeriach handlowych. Przyjemny chłód panujący w piwnicy budynku pozwala latem odetchnąć od prażącego słońca. W sklepie można zobaczyć kilka ciekawie zaaranżowanych zbiorników zarówno takich, które stanowią stałą ekspozycję, jak i tych zakładanych na zamówienie klientów, przechodzących tutaj etap dojrzewania.

NAMagazyn 20


W regałach poświęconych rybom znajdują się gatunki najczęściej spotykane w akwariach naturalnych, ale na specjalne życzenie personel sprowadzi interesujące nas dowolne ryby czy inne zwierzęta akwariowe. To miejsce powstało, aby sprostać potrzebom zarówno zaawansowanych, jak i początkujących akwarystów, którzy poszukują wszystkiego, co może być im potrzebne do stworzenia niepowtarzalnych aranżacji w swoim akwarium. Można powiedzieć, że ten sklep zakończył pewną epokę, kiedy w poszukiwaniu interesujących materiałów aranżacyjnych, trzeba było zwiedzić wszystkie warszawskie sklepy, bez gwarancji znalezienia czegoś interesującego. Jeśli zaczynasz przygodę z akwarium naturalnym, to idealne miejsce dla ciebie. Zanim rozpoczniesz kupowanie akwarium i osprzętu, koniecznie musisz tam zajrzeć. Na miejscu personel przy kawie odpowie na twoje pytania, rozwieje wątpliwości i pomoże dokonać właściwego wyboru, bazując na własnej wiedzy i doświadczeniu, tak aby nieprzemyślane zakupy nie zepsuły ci dobrego humoru, a nowe akwarium zachwycało. Sklep prowadzi sprzedaż asortymentu wyselekcjonowanego pod kontem uprawy roślin akwariowych i aranżowania akwariów naturalnych i roślinnych. Dostępna jest szeroka gama produktów dedykowanych do hodowli krewetek, a niebawem również krewetki, w tym także te wyższej gradacji.

NAMagazyn 21


Na zakończenie powiem tylko tyle, że każdy, kto zajrzy tu choć raz, będzie z przyjemnością tu wracać. Niestety jest też jedna niedogodność – studio mieści się, co prawda, prawie w centrum Warszawy (ul. Ogrodowa 39/41), ale wchodzi się do niego od podwórza. W bramie znajduje się szyld, ale jest, podobnie jak sam salon, „oszczędny”. To oczywiście wada z punktu widzenia twórców i właścicieli salonu. Akwarystom nie powinno to przeszkadzać.

NAMagazyn 22


Listy

Redakcji do

?

czyli odpowiadamy na Wasze pytania

Macie pytania do nas lub też borykacie się z jakimś problemem, którgo nie potraficie rozwiązać. Napiszcie do Nas ! A my postaramy się odpowiedzieć na Wasze pytania w tym dziale naszego Magazynu Nature Aquarium. Nasz adres to listydoredakcji@nadg.pl


Iratherina Werneri Tęczanka Filigranowa Zmiany jakie nastąpiły w akwarystyce roślinnej na przełomie ostatnich lat spowodowały wśród akwarystów zapotrzebowanie na niewielkie i spokojne gatunki ryb. Pośród wielu popularnych gatunków ryb coraz częściej w naszych zbiornikach goszczą ryby z gatunku Iratherina Werneri nosząca handlową nazwę Tęczanki Filigranowej bądź też Tęczanki Werneri. Ryba ta została odkryta w 1973r podczas ekspedycji Niemieckich Akwarystów w Papui. W 1974r na łamach magazynu Das Aquarium opublikowano naukowy opis odkrytych podczas ekspedycji ryb nadając opisanej niżej rybie nazwę Iriatherina Werneri na cześć jednego z miłośników i znawców ryb z tej grupy a mianowicie Arthura Werner.

foto : Weipa znajdująca się w Cape York północno-wchodniej Australia. Naturalne siedlisko Tęczanki.

Naturalne skupiska tego gatunku występują na terenie południowej części Nowej Gwinei oraz północnej części Australii. Zasiedla czyste strumienie oraz ich laguny gęsto porośnięte roślinnością, w których pobliżu przebywają. Występują na głębokości od 0,5 m do 1,25 m tolerując temperatury w zakresie od 22 do 30 stopni Celsjusza i wartości od 5,2 do 7,5 pH twardości wody. Jest to ryba ławicowa i powinna być trzymana w akwarium w większych grupach liczących minimum 15-20 szt . Dorosłe osobniki osiągają wielkość 4-5 cm samce natomiast samiczki do 3,5 cm. Dyformizm płciowy jest wyraźnie widoczny. Samiczki posiadają szaro zielonkawe zabarwienie i jedynie nieznacznie zaostrzone płetwy grzbietową oraz odbytową. Ciało samczyków posiada oliwkowe zabarwienie z srebrną poświata oraz widocznymi pionowymi paskami na ciele posiadającymi ciemniejsze ubarwienie. Smukła budowa oraz silnie spłaszczone bocznie ciało jeszcze bardziej stwarzają wrażenie jej delikatności.

NAMagazyn 24


Płetwa grzbietowa i odbytowa samca jest silnie wydłużona w kolorze czarnym. Przed płetwą grzbietową usytuowany jest ozdobny wachlarz, którego kolorystykę przechodzącą od błękitu do czerwienia na jego brzegach samczyk w pełni prezentuje podczas wręcz bezustannych zalotów oraz niegroźnych utarczek pomiędzy samcami. Ogon jest silnie rozwidlony i równie pięknie ubarwiony jak ozdobny wachlarz. W naturze ryby odżywiają się całą gammą glonów jednokomórkowych, planktonem oraz okrzemkami. Budowa ich pyska przystosowana jest do pobierania pokarmu z powierzchni i toni wody. W akwariach chętnie przyjmują drobne granulki i suchy pokarm w płatkach choć lepszym rozwiązaniem jest podanie cyklopa, larwy artemi bądź larw komarów. Tarło ryb odbywa się w warunkach naturalnych w okresie wiosna lato w temperaturze od 24 do 32 stopni Celsjusza przy twardości wody około 6-6,5 pH i takie warunki należy stworzyć w zbiorniku hodowlanym. W zbiorniku tarliskowym należy umieścić kępkę mchu na , którym ryby złożą ikrę. Hodowcy ryby zalecają umieszczenie ryb w układzie 1 samiec 2 samiczki co ułatwia osiągniecie sukcesu. Nie opiekują się złożoną ikrą ani narybkiem. Myślę , że choć w części zdołałem zainteresować Was tym wspaniałym gatunkiem przynoszącym tak wiele radości z obserwowania ciekawego zachowania ryb w akwarium i wnoszącego do niego tak wiele życia. Autor : Artur Meier

Literatura Hansen B. (1987) Werneri na wolności. Ryby Sahul. Zdjęcia : Hristo Hristow

Pozdrawiam i życzę powodzenia w hodowli.

NAMagazyn 25


ヤナギスブタ

Blyxa Japonica

Rodzina Występowanie Wysokość Szerokość Wymagania świetlne Temperatura Twardość wody

Hydrocharitaceae Azja 7-15cm 5-10cm średnie-b.wysokie 22-28*C miękka-twarda

pH Uprawa

5.5-7,5 bardzo trudna

Blyxa Japonica - łac. Blyxa japonica odkryta przez Miquel Ascheron & Gürke w 1889r, bardzo dekoracyjna roślina pierwszego i drugiego planu wykorzystywana często w aranżacjach akwariów roślinnych. Pochodzi z Chin, Korei, Japonii, Tajlandii i Kamczatki. Zamieszkuje strumienie bogate w żelazo oraz substancje odżywcze wypłukiwane przez strumienie. Roślina ta ma bardzo duży system korzeniowy, co za tym idzie większość substancji odżywczych pobiera z podłoża. Podłoże w jakim ją wysadzamy powinno być bogate w glinę, najlepszym sposobem na użyźnienie podłoża pod Blyxe, jest dodanie kulek gliniano-torfowych pod jej korzenie. Ten gatunek nie jest zbyt trudny w uprawie w akwariach HT o wysokim stosunku światła, oraz suplementacji NPK, Co2. Jak wcześniej napisałem lubi bardzo żyzne podłoże, ale w substratach rośnie wręcz wzorowo. Jeżeli poziom fosforanów jest w granicach 1-2ppm Blyxa będzie wytwarzać dużą liczbę białych kwiatków na długich cienkich szypułkach. Pomimo wyglądu jest to roślina łodygowa. Jej rozmnażanie występuje poprzez pędy, które łatwo można oddzielić od głównej rośliny nożyczkami. Blyxa Japonica została spopularyzowana dość niedawno przez T. Ammano w jego zbiornikach typu „Nature”. Stanowi też doskonały kontrast z niskimi roślinami pierwszego planu takimi jak Glossostigma elatinoides.

Źródła : wikipedia, opracowowanie własne

NAMagazyn 26


http://www.nadg.pl http://facebook.com/Magazyn.Nature.Aquarium https://twitter.com/NAquarium Prawa autorskie zastrzerzone. Kopiowanie rozpowszechnianie bez zgody surowo zabronione.

Magazin Nature Aquarium No1  

Pierwszy Polski Magazyn poświęcony tematyce akwarium Naturealnego. First Polish Magazin Nature Aquarium Official website : www.nadg.pl Full...

Magazin Nature Aquarium No1  

Pierwszy Polski Magazyn poświęcony tematyce akwarium Naturealnego. First Polish Magazin Nature Aquarium Official website : www.nadg.pl Full...

Advertisement