Page 40

Uğur ATA Domain Expert Twitter : /afmesu www.ugur.net

Alan Adı Sektörüne İlk Adım Alan adına yatırım yapmak istiyorsunuz fakat alan adları hakkında fazla deneyim sahibi değilsiniz, nasıl bir strateji izlemeniz gerekir. İlk adımda bu iş için ne kadar bütçe ayrılmalı, hangi domain alınmalı, nerelerden alınır, nasıl ve nerelerde satılır, kime satılır. Bu konularda ön araştırma yapmadan domain yatırımına girmenizi tavsiye etmem, ki şu anda domain yatırımı yapmak isteyenlerin maalesef ki büyük bir çoğunluğu bu işe kulaktan dolma bilgilerle ya da o bilgiye bile gereksinim duymadan gördüğü yüksek rakamlı bir satışın verdiği aşk ile yatırım yapmaya çalışıyor. Ama maalesef yine büyük bir çoğunluk sektörde tutunamıyor. Adım adım ve kısaca sektörde nelere dikkat edilmeli başlangıç seviyesinde kısa kısa değinmek isterim.

40

• Bütçe: Sektörü üç ayaklı bir sehpaya benzetecek olur isek bütçe kesinlikle bu ayaklardan biri olur. Bütçe olmadan sektörde tutunmanız imkansızdır. Bütçe sağlam domainler almanızın ilk adımıdır. Buna rağmen “Bütçesiz başlanabilir mi.?” sorusuna gönülden “evet” diyenlerden biriyim. Ama o “bütçe” ayağının yerine “sabır” ayağını eklemek gerekir.

olgu değildir. Hangi domainler kaliteli hangileri kalitesiz başlangıç aşamasında çözmeniz oldukça zordur. Bu ayak hakkında bilgi edinmek için ar-ge çalışması yapmanız gerekmektedir. Geçmiş dönem satışlarını incelemenizi, deneyimli kişilerin deneyimlerinden faydalanmanız, yanlışlarınızdan ders çıkartmanız gerekir.

Gerçi bu ayak diğer ayaklara oranla biraz kısa kalır, sehpamız topallar ama belli bir süre topal sehpa ile idare edilip sermaye artırımı ile bütçe ayağı ile ileride değiştirilebilir.

“Bedava peynir sadece fare kapanında olur.” ilkesini unutmadan bütçeniz ile emeğinizi birleştirerek kaliteli isimlere yönelmeniz önemli bir adımdır.

• Kalite: Bütçeye paralel olarak alan adında kalite çok önemlidir. Kaliteli domaini ucuza mal etmek sektörde ilerleme adına önemlidir. Kalite, bütçe gibi elle tutulur bir

• Sabır: “Doğru domain, doğru zaman, doğru kişi bu sektörün bermuda şeytan üçgenidir.” Aslında bütçe ayağındaki eksikliği topal bir “sabır” ile geçici kurtarabileceğimizi belirtmiştim.

Natro Dergi - 3.SAYI  
Natro Dergi - 3.SAYI  

Natro Hosting Dergi 3. Sayısı Güvenlik Özel içeriği ile yayında. Her sayısında sizlerden gördüğü giderek artan ilgi ile sürekli gelişerek iç...

Advertisement