Page 1

„Sam na sam z Bogiem. Modlitwy dla tych, którzy się nie modlą” (1922) ●

„Nawet ten, który mówi, że nie wierzy, i nie modli się tak, jak inni się modlą, może przeżywać chwile, kiedy szuka kogoś potężniejszego od siebie, kiedy sam sobie nie wystarcza. Nie jest bez - Pański. Mówi do kogoś niewidzialnego na Ty, jak do osoby najbliższej. „Modlitwy tych, którzy się nie modlą” są arcydziełem literatury. Pełne prostoty, mądrości, wzruszenia. Korczak, który oddał swe życie z miłości dla dzieci, jest pełen wyrozumiałości dla każdego - dla dziecka, które prosi Pana Boga o zegarek, dla ulicznicy, która rozmawia z Bogiem i wydaje się, że nie zmienia swego życia, dla buntownika, który bluźni, a jednocześnie odczuwa tajemniczą obecność Niewidzialnego”. ks. Jan Twardowski


„Król Maciuś pierwszy” (1923) ●

Stary król umiera. Mimo sprzeciwu części doradców na tronie zasiada jego mały synek. Malec nie potrafi jeszcze nawet czytać, a cóż dopiero mówić o sprawowaniu władzy królewskiej. Skazany na gwałtowne dojrzewanie, z żalem obserwuje inne dzieci, bawiące się beztrosko w mieście. Czasami „incognito” wyrusza z pałacu, żeby zobaczyć, jak żyją poddani. Blisko 100 lat temu (I wydanie w 1923 r. ) Janusz Korczak powołał do życia Maciusia, małego chłopca, który po śmierci ojca-króla, musi stanąć na czele państwa. Sam autor twierdził, że to powieść dla dzieci i dla dorosłych. Najmłodszych ma zachęcać do zmieniania świata, ale też uczyć, że każda decyzja ma konsekwencje – dla starszych jest jak zwierciadło, w którym odbijają się wyolbrzymione wady dorosłości.


„Bankructwo małego Dżeka” (1924) Dżek Fulton to syn amerykańskiego robotnika uczęszczający do III klasy szkoły podstawowej. Chłopiec zaintrygowany plajtą pobliskiego sklepu postanawia zrozumieć, czym jest bankructwo i jak z powodzeniem zarabiać pieniądze. Zgłasza się do prowadzenia szkolnej biblioteki, a następnie postanawia zorganizować uczniowską kooperatywę. Dzięki niezwykłemu uporowi i godnej podziwu konsekwencji, z powodzeniem realizuje obrane przez siebie ekonomiczne cele. Zdobywa wiedzę i wsparcie ze strony dorosłych, ale przede wszystkim umiejętnie angażuje w swoje plany inne dzieci. A wszystko to pomimo szeregu przeciwności jakie napotyka na swojej drodze. Wydana oryginalnie w 1924 r. książka Janusza Korczaka w ogóle nie traci na aktualności mimo wielu dekad, jakie upłynęły od jej pierwotnej publikacji. Przygody przedsiębiorczego chłopca to lektura zarówno pożyteczna, jak i ciekawa dla czytelników i słuchaczy młodego pokolenia. Nie mniej na czasie od święcących współcześnie tryumfy popularnych serii młodzieżowych.


„Kiedy znów będę mały” (1925) ●

Kiedy byłem mały… życie było cudowne – mniej więcej tak kończy to zdanie większość osób dorosłych. Większość, ale nie Janusz Korczak i ludzie, którzy przeczytali ten utwór i są choć trochę obiektywni. Utwór zaczyna się jak bajka, przychodzi krasnoludek z latarką i na życzenie cofa narratora do lat szkolnych. Na nowo przeżywa radości i smutki świata ludzi małych i dopiero teraz przypomina sobie, że nie jest to świat pozbawiony zmartwień i kłopotów, że dzieci również cierpią i to najczęściej z winy dorosłych. I może właśnie dlatego dzieci tak często powtarzają zdanie - kiedy będę dorosły… życie będzie cudowne. Człowiekowi bez względu na jego wiek wydaje się zawsze, że inni mają łatwiej, ale niestety, życie czy to osoby dorosłej, czy dziecka bajką nie jest, dlatego też autor najpierw pragnie powrotu do dzieciństwa, a potem prosi krasnoludka, aby przeniósł go z powrotem do świata dorosłych. Książka ta uczy traktować każdego na równi, doceniać to, co mamy i cieszyć się każdym małym prezentem, uśmiechem, którym obdaruje nas los, więc warto ją przeczytać.


„Kajtuś czarodziej” (1934) ●

Zapewne każdy z nas chciał niegdyś zostać czarodziejem lub czarodziejką. We wspaniałej, klasycznej już książce Janusza Korczaka pt. „Kajtuś czarodziej”, ten sam problem ma mały Antoś, nazywany przez bliskich Kajtusiem. Jednak w odróżnieniu od nas, jemu udaje się wytrenować zdolności magiczne. Niestety, choć ambicje Kajtusia są duże, zaczyna od tego, co sprawia przyjemność dziecku, ale dorosłym już niekoniecznie, czyli od psocenia. Naiwne, proste żarty są odzwierciedleniem dziecięcej duszy – Kajtuś nie zastanawia się nad konsekwencjami, nad tym, iż może komuś wyrządzić krzywdę. Jest po prostu typowym kilkulatkiem. Jeżeli uważacie, że książka jest adresowana wyłącznie dla małych dzieci – mylicie się. Utwór przedstawia wiele wartości, które mogą okazać się uniwersalne bez względu na wiek czytelnika.


Źródła i prawa autorskie ●

Źródła: www.biblionetka.pl, www.zwierciadlo.pl, www.wikipedia.pl, www.books.google.com, www.sciaga.pl, www.polityka.pl, www.lubimyczytac.pl Praca „Książki Janusza Korczaka” jest dostępna na licencji Creative Commons. Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Natalii Oryszewskiej. Zezwala się na dowolne wykorzystanie treści pod warunkiem zachowania niniejszej informacji, w tym informacji o stosowanej licencji i posiadaczach praw. Treść licencji jest dostępna na stronie: http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/pl/ .

Książki Janusza Korczaka  
Książki Janusza Korczaka  

Janusz, Korczak

Advertisement