Page 1

12

NAJLEPSZYCH

WYSP ŚWIATA

Natalia i Karolina Kopeć Zespół szkół ogólnokształcących nr 2 im. G.Morcinka


SPIS TREŚCI : 1. Hawaje (USA) 2. Bora Bora (Polinezja Francuzka) 3. Wyspa Wielkanocna (Chile) 4. Galapagos (Ekwador) 5. Saint Lucia 6. Capri (Włochy) 7. Skye (Szkocja) 8. Madagaskar 9. Malediwy 10.Nowa Kaledonia 11.Nowa Georgia 12.Nowa Gwinea (Indonezja)


HAWAJE Hawaje to niezwykłe wyspy. Leżą na środku Pacyfiku, około 3 tys. Km od najbliższego kontynentu i prawie tyle samo od innych wysp. Sezon dla serferów to grudzień i styczeń. Przemysł turystyczny jest tu rozwinięty na olbrzymią skalę. Co roku na Hawaje przybywa ok. 6,5 miliona gości. Większość jedzie na wyspę Oahu ,gdzie znajduje się stolica.


BORA BORA :

,,Perła Pacyfiku” – taki przydomek nadano wyspie Bora Bora. Bora-Bora – wyspa na Oceanie Spokojnym, koralowy atol otaczający powulkaniczny stożek, w Polinezji Francuskiej, na Wyspach Pod Wiatrem w archipelagu Wysp Towarzystwa, na północny zachód od Tahiti. Na wyspie zamieszkuje prawie 9000 stałych mieszkańców, jej powierzchnia to około 40 km2.


WYSPA WIELKANOCNA : Wyspa na południowym Oceanie Spokojnym w centralnej części Wyniesienia Wschodniopacyficznego. 3791 mieszkańców (70% stanowią Polinezyjczycy), jedyna miejscowość to Hanga Roa. Należy do Chile, wchodzi w skład regionu Valparaíso. Znajduje się w odległości 2078 km od najbliższej zamieszkanej wyspy – Pitcairn i 3600 km od brzegów Chile i jest jedną z najbardziej oddalonych od wysp i lądów zamieszkaną wyspą na świecie, ustępując pierwszeństwa jedynie wyspom Tristan da Cunha. Znana jest przede wszystkim ze znajdujących się na niej wielkich kamiennych posągów przedstawiających głowy – moai.


GALAPAGOS : Wyspy Galápagos, Wyspy Żółwie (nazwa urzędowa: hiszp. Archipiélago de Colón, czyli Archipelag Kolumba) – archipelag pochodzenia wulkanicznego na Oceanie Spokojnym, na wysokości równika, ok. 960 km na zachód od wybrzeża Ameryki Południowej. Wyspy należą do Ekwadoru, a ich powierzchnia wynosi 7,8 tys. km².


SAINT LUCIA : Saint Lucia – państwo w Ameryce Środkowej na Morzu Karaibskim, na wyspie o tej samej nazwie należącej do archipelagu Wysp Zawietrznych, części Małych Antyli. Wyspa zamieszkana przez Karaibów. Odkryta prawdopodobnie w 1502 przez Krzysztofa Kolumba.


CAPRI Capri – włoska wyspa na Morzu Tyrreńskim w Zatoce Neapolitańskiej. Położona jest w pobliżu półwyspu Sorrento, oddzielona od niego cieśniną Piccola. Nazwa wyspy została utworzona od słowa Kapros (grec. – dzik) lub Capra (łac. - koza). Niewielka, o wydłużonym kształcie, górzysta wyspa zbudowana jest ze skał wapiennych na których znajdują się ruiny zamku. Na wierzchołek ów można wjechać wyciągiem krzesełkowym z miasteczka Anacapri. Na wyspie położone są dwa miasta: Capri I Anacapri.


SKYE Wyspa Skye (ang. Isle of Skye, gael. An t-Eilean Sgitheanach) – druga co do wielkości (1700 km2) wyspa Szkocji, a czwarta w Wyspach Brytyjskich,

największa i położona najbardziej na północ w archipelagu Hebrydów Wewnętrznych. Większe miejscowości na wyspie to Portree, Armadale, Broadford i Uig. W 1995 roku oddany został most łączący wyspę z lądem. Na Skye znajduje się gorzelnia (destylarnia) whisky Talisker.


MADAGASKAR Madagaskar – wyspa leżąca na wschód od południowej części Afryki, na Oceanie Indyjskim. Od Afryki oddziela go szeroki na około 500 km Kanał Mozambicki. Madagaskar jest czwartą co do wielkości wyspą świata. Zajmuje ją niepodległe państwo Madagaskar. Madagaskar według teorii podziału kontynentów jest częścią dawnego superkontynentu: Gondwany.

Wschodnią część wyspy zbudowana jest ze skał krystalicznych.


MALEDIWY archipelag oraz państwo wyspiarskie o tej samej nazwie, położone na Oceanie Indyjskim, ok. 500 km na południowy zachód od południowego krańca Indii. W 1965 roku Malediwy uzyskały niepodległość, wcześniej były sułtanatem, najpierw pod protektoratem holenderskim, później brytyjskim. Po trzech latach proklamowano republikę. Malediwy są krajem muzułmańskim.


NOWA KALEDONIA Nowa Kaledonia (Nouvelle-Calédonie) – francuskie terytorium zamorskie o statusie wspólnoty „sui generis” w zachodniej części Oceanu Spokojnego, w Melanezji, około 1400 km na wschód od Australii i 1500 km na północny zachód od Nowej Zelandii.


W skład terytorium wchodzi główna wyspa, Nowa Kaledonia (Grande Terre), wraz z przybrzeżnymi wyspami (m.in. Wyspy Lojalności, Île des Pins, Wyspy Chesterfield).


NOWA GEORGIA Now Georgia – największa wyspa grupy wysp Nowa Georgia, w archipelagu Wysp Salomona. Powierzchnia 5,2 tys. km². Największą wyspą jest Nowa Georgia (1,8 tys. km²). Wyspy pokryte są lasami równikowymi, a zamieszkane przez Melanezyjczyków. Dominuje uprawa palmy kokosowej.

NOWA GWINEA Nowa Gwinea (ang. New Guinea, indonez. Irian) – wyspa w zachodniej części Oceanu Spokojnego,


w Melanezji. Druga, po Grenlandii, pod względem wielkości wyspa świata. Od zachodu przylega do niej Archipelag Malajski, od wschodu – Archipelag Bismarcka i Wyspy Salomona, a od południa – Australia oddzielona od niej Cieśniną Torresa. Wnętrze wyspy zajmują potężne, pokryte lodowcami, wznoszące się na blisko 5000 m n.p.m. Góry Śnieżne.

12 najlepszych wysp świata  

wyspy z całego świata niki