Page 1


Новини

2 # колонка редактора

Вибірковість пам’яті Так співпало, що за один день на початку тижня довелося поглинути багато інформації. Вранці – перегляд запису 15-ї сесії 7 скликання Маловисківської міської ради. Вдень – допит Януковича, увечері – програма «Ми», де звітував про свою роботу кропивницький міський голова Андрій Райкович. І досі не полишає відчуття огиди після перегляду допиту експрезидента Януковича: людина й досі вважає себе легітимним президентом, і досі думає, що має право звертатися до українського народу. Перли, що вилітали з уст Януковича, вже не смішні, бо якщо з «йолки» ще можна було посміятися, то «люди без ознак одягу» чи відповіді «не пам’ятаю» на запитання про перших убитих на Майдані чи консультації з Путіним просто дратують. Та найогидніше те, що Януковича допитували як свідка, а не як підозрюваного. Підозрюваного у діях, що привели до смерті понад двох тисяч військовослужбовців і до появи понад одного мільйона біженців. Очевидно, про це він не пам’ятає. Не кліпнувши, відповідає, що ніколи раніше не притягувався до кримінальної відповідальності. Отака вибіркова пам’ять. Нічого нового Янукович не вигадав. Жодних нових емоцій, нової інформації, сенсації. Тільки фарс і українська мова «на трієчку». Але є дещо важливе. Запам’ятаймо цей день – 28 листопада, коли екс-президенту Віктору Януковичу оголошено підозру у вчиненні державної зради, пособництві владі РФ в умисних діях, вчинених з метою зміни меж території України та веденні агресивної війни. Того ж дня відбулася ще одна велика «прес-конференція» − звіт кропивницького міського голови Андрія Райковича. Андрій Павлович відповідав на запитання кропивничан в ефірі програми «Ми». Дві години ефіру, мов колискова, присипляли журналістів, а прохання від місцевих жителів полагодити лавку чи спиляти у дворі стару черешню викликали гірку усмішку. Зате Андрій Павлович мав нагоду чесно зізнатися, що хоспісу, поки він працює міським головою, в Кропивницькому не буде, бо він не має на це коштів. Після складання повноважень міського голови та повернення у бізнес ця ідея стане реальнішою, повідомив Райкович, який зараз, до речі, віддає свою зарплату нужденним. Як би там не було, Райкович вважає, що виконав свої передвиборні обіцянки на 75%. Сміливо і оптимістично, якщо пригадати його передвиборні обіцянки. Ну, і до сесії Маловисківської міської ради. Чотири години батьки дітей-вихованців Клубу інтелектуальних ігор чекали, поки їх вислухає міський голова і депутати. Але їм на всю гучність, поклавши руку на серце, увімкнули гімн України і закрили сесію. Така деталь яскраво свідчить про те, що, скоріше за все, не все так веселково в новоствореній Маловисківській об’єднаній територіальній громаді. Як же хочеться помилятися! Інна ТІЛЬНОВА

№48, 1 грудня 2016, Нова газета

Школи будуть у повному обсязі забезпечені необхідними виплатами

Освітні заклади області, що фінансуються за рахунок державної субвенції, будуть у повному обсязі забезпечені необхідними виплатами – про це під час апаратної наради сказав перший заступник голови облдержадміністрації Сергій Коваленко. Так, за рахунок цих коштів викладачам виплатять зарплату, профінансовані кошти за спожиті навчальними закладами енергоносії.

За словами посадовця, першочергово кошти освітньої субвенції, а це 30 млн грн, що вже надійшли до нашої області, спрямовуватимуться на подальший розвиток галузі, насамперед на створення опорних шкіл. 5 млн грн з цієї суми заплановано спрямувати на придбання нових шкільних автобусів (з урахуванням співфінансування у співвідношенні 30% – за рахунок місцевих бюджетів та 70% – державне фінансування) за умови

Маєш ідеї – вйо на конкурс

У Кpoпивниць-кoму з 2017 poку плaнують зaпpoвaдити гpoмaдський бюджет, зaвдяки якoму aктивні жителі мoжуть узяти безпoсеpедню учaсть в упpaвлінні містoм. Пpo це під чaс пpескoнфеpенції пoвідoмив нaчaльник відділу з питaнь внутpішньoї пoлітики міськради Сеpгій Зaпopoжaн. За його словами, гpoмaдський бюджет – це нoвинкa. Така новація ще лише зароджується в Укpaїні. Гpoмaдський бюджет не мoже бути менший 1% бюджету poзвитку тoгo poку, у який пoдaють пpoекти. Пoдaвaти свoї пpoекти нa кoнкуpс змoжуть гpoмaдяни, яким випoвнилoсь 16 poків, oднaк не лише жителі міста, a й ті, які тут пpaцюють aбo нaвчaються, мaють неpухoмість чи нapoдилися у місті. Дo poзгляду пpиймaтимуть пpoекти двoх видів: мaлі – вapтістю від 50 дo 200 тис. гpн тa великі – від 500 тис. дo 1 млн. Протягом poку oднa людинa змoже пoдaти мaксимум 2 пpoекти – великий тa мaлий. 40% від зaгaльнoї суми гpoмaдськoгo бюджету витpaтять нa великі тa 60% – нa малі проекти. Для пoдaчі проектів їхнім aвтopaм неoбхіднo зapучитися підтpимкoю тa нaдaти нa кoнкуpс списки і підписи мешкaнців: 25 – для мaлoгo тa 50 – для великoгo. Голосування за проекти буде рейтинговим.

створення на території відповідних громад опорних шкіл. Ще близько 7,7 млн грн із загальної суми освітньої субвенції направлені до територій, що вже створили опорні школи, з метою покращення матеріально-технічної бази цих навчальних закладів. Окрім того, 3,8 млн грн освітньої субвенції отримають порівну Маловисківська та Бобринецька об'єднані територіальні громади. Решта коштів, а це майже 13,6 млн грн, будуть розподілені серед інших територіальних громад області.

у пожежі постраждали діти 28 листопада о 19:45 у приватному житловому будинку в с. Петрове Знам’янського району сталася пожежа. Вогонь охопив домашні речі та перекриття будівлі.

Чорнобильці самі обиратимуть санаторії Уряд прийняв постанову «Деякі питання санаторно-курортного лікування та відпочинку громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою передбачено запровадження з 2017 року нового порядку забезпечення санаторно-курортними путівками постраждалих громадян в частині вільного вибору ними санаторно-курортного закладу. Документ прийнятий з метою надання можливості найбільш соціально вразливій категорії осіб вибирати за бажанням будь-який заклад України для санаторно-курортного лікування або отримувати грошову компенсацію замість санаторно-курортної путівки. Він, зокрема, передбачає укладання тристоронньої угоди між санаторно-курортним закладом, постраждалою особою та управлінням соціального захисту населення. При цьому кожному буде забезпечено право самостійного вибору санаторно-курортного закладу для оздоровлення чи відпочинку. Крім цього, також постановою Уряду передбачено введення окремого обліку постраждалих громадян, які виявили бажання отримати грошову компенсацію замість путівки на санаторно-курортне лікування, і порядок виплати такої компенсації.

Під час пожежі травмовано п’ятьох дітей, 2004-го, 2008-го, 2010-го, 2011-го та 2013-го років народження, яких було госпіталізовано до реанімаційного відділення Знам’янської райлікарні з діагнозом отруєння чадним газом. Імовірна причина пожежі – порушення правил пожежної безпеки при експлуатації пічного опалення.

вантажівка злетіла у кювет 26 листопада о 05:40 на 68-му кілометрі автошляху «Олександрія– Дніпро» неподалік села Михайлівка Олександрійського району автомобіль «SCANIA» опинився у кюветі та перекинувся.

продовжується набір кандидатів на посади слідчих в поліцію

Прийом анкет на участь у конкурсі триватиме до 5 грудня. Кандидати, які успішно подолають декілька етапів відбору та пройдуть відповідне навчання, займуть 25 вакантних посад слідчих у відділах та відділеннях поліції області.

Для участі у конкурсі основними вимогами є громадянство України, наявність вищої юридичної освіти, знання Конституції України, Законів України «Про Національну поліцію», «Про запобігання корупції», кримінального процесуального законодавства та вільне володіння українською мовою.

Умови проходження служби: – заробітна плата – 10 тисяч гривень та соціальне забезпечення згідно з діючим законодавством; – професійна підготовка за міжнародними стандартами; – перспектива кар’єрного росту. Сектор комунікації поліції в області

# консультація адвоката

як фермеру переукласти угоду з пайовиком? На запитання читачів відповідає адвокат міста Кропивницький Ігор Нікітчук. Тел. 050-282-33-17 Я фермер. Орендую земельну ділянку сільськогосподарського призначення у приватної особи. Договір оренди найближчим часом закінчується. Разом із тим я хотів би і надалі користуватися цією земельною ділянкою. Які дії я маю виконати до закінчення договору оренди для того, щоб його переукласти?

Володимир Кучма, м. Кропивницький

Спеціальний порядок продовження (поновлення) договору оренди землі у випадку, коли він ще не закінчився, визначений ст. 33 Закону України «Про оренду землі». Відповідно до частини першої зазначеної статті закону по закінченні строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов’язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі). При цьому слід зазначити важливість вказівки зазначеної вище норми закону про необхідність належного виконання орендарем своїх обов’язків за договором оренди, тобто орендарем має своєчасно і в повному обсязі виплачуватись орендна плата за цим договором, а також виконуватись інші обов’язки за вказаним договором оренди землі для того, щоб мати переважне право на поновлення договору оренди землі.

Частиною другою ст. 33 Закону України «Про оренду землі» визначено, що орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов’язаний повідомити про це орендодавця до закінчення строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць. Практика виходить із того, що таке повідомлення має бути письмовим, крім того, слід враховувати, що договором оренди землі може бути передбачений інший, зокрема більший (приміром за шість місяців або за 180 днів, або за три місяці тощо до закінчення строку договору оренди землі) строк, який потрібно не пропустити для направлення орендодавцеві повідомлення про намір скористатися переважним правом на поновлення договору оренди землі. Новацією процедури направлення зазначеного вище повідомлення є зміни до частини другої ст. 33 Закону України «Про оренду землі», внесені згідно із Зако-

ном № 1533-VIII від 20.09.2016 р., за якими у разі смерті орендодавця до закінчення строку дії договору оренди землі орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов’язаний повідомити про це спадкоємця земельної ділянки протягом місяця з дня, коли йому стало відомо про перехід права власності на земельну ділянку. Відповідно до частини третьої ст. 33 Закону України «Про оренду землі» до листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди. Згідно із частиною четвертою-п’ятою зазначеної статті закону орендодавець в місячний термін розглядає це повідомлення, при цьому орендареві необхідно досягти із орендодавцем згоди по всіх істотних умовах договору оренди землі, інакше переважне право на оренду землі припиняється. Якщо згоди про всі істотні умови договору досягнуто і, за відсутності заперечень, орендодавець приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.

До місця події прибули рятувальники м. Олександрія, які від’єднали кабіну від причепа та допомогли встановити його на колеса. Трактором Т-150 автомобіль відбуксирували з кювету. Прес-служба У ДСНС в області

металісту дали по руках Поліцейські під час проведення санкціонованого обшуку в складському приміщенні виявили та вилучили близько 1 тонни (чорного та кольорового металу, серед якого – частки випаленого мідного дроту, металеві труби та спеціальні ваги для зважування брухту). 68-річний місцевий житель в приміщенні складу здійснював незаконний прийом металобрухту, за це передбачається покарання від штрафу до виправних робіт на строк до 2 років, або обмеження волі на строк до 1 року. Розслідування триває. Світловодський відділ поліції в області

крадіжка в потязі

50-річний громадянин іншої країни (що нині мешкає в сусідній області), раніше судимий за грабіж, який їхав потягом, користуючись тим, що всі пасажири спали, проник до купе вагона та викрав у 48-річної потерпілої жіночу сумочку, в якій знаходилися паспорт, планшет та гаманець із грошима в сумі 5 тис. грн. Викрадене зловмисник сховав в різні місця. Сумку правоохоронці виявили у вбиральні, а планшет – під сміттєвим баком. Особі оголошено про підозру у скоєнні злочину та стосовно нього застосовано запобіжний захід – тримання під вартою. Зловмиснику загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 3 до 6 років. Знам’янський відділ поліції в області


Актуально

Нова газета, №48, 1 грудня 2016 # другий фронт

3

Родина чекає на батька

Як живеться дружині і чотирьом синам пораненого спецпризначенця

Тетяна (праворуч) разом із синами та сестрою Наталією Закінчення. Початок на 1-й стор.

Він навіть не встиг побувати на «передку». У жовтні разом із побратимами саме готувався до свого першого бойового відрядження на Донбас. Та небезпека підстерегла зовсім з іншого боку… 31 жовтня у приміщенні 3-го окремого полку спецпризначення у Кропивницькому вибухнула ручна граната Ф-1. Один із військових загинув, троє ж отримали серйозні і численні осколкові поранення, серед них – Олександр. Часткова втрата пам’яті, параліч лівої половини тіла. Дружина Тетяна й досі

майже нічого не знає про обставини вибуху. Сам постраждалий каже, що нічого не пам’ятає. При згадці про подію – дуже хвилюється. У його голові залишаються осколки. Чи будуть їх витягувати, які шанси на одужання, дружині нічого конкретного не кажуть, радячи просто чекати і сподіватися на краще. Тетяна повернулася зі столиці. Кілька днів без мами даються взнаки – найменший із чотирьох синів Максимчик під час нашої бесіди постійно проситься на мамині руки, та й двоє середніх – Денис-

# прес-тур

ко і Миколка – весь час нагадують про те, що потребують уваги. Максиму – лише вісім місяців, Денису й Миколі – 4 і 5 відповідно. Старшого – Сан Сановича (так його кличе батько-тезко, на якого той дуже схожий), восьмирічного Олександра ми вдома не застали – ще не повернувся зі школи. Тетяна зовсім не схожа на маму чотирьох хлопчаків. Її, маленьку і тендітну, жваву й енергійну, з очима, що випромінюють світло, легко сплутати із ученицею 10-11 класу. – Я вже звикла. І ніхто не вірить, що я мама чотирьох дітей, – відповідає дівчина на риторичне питання про те, чи важко доглядати п’ятьох мужчин. А історія сім’ї розпочиналася класично: чекала з армії, після його повернення між ними зав’язалися тісні стосунки. Зустрічалися рік. Сашко хотів продовжувати службу, але майбутня дружина не дозволила. Разом побували і на заробітках. Повернулися у рідне село, з’явився первісток, так і залишилися на рідній землі. Між іншим, виховувати багато дітей – це сімейна, так би мовити, традиція. У рідної сестри Тані, Наталки, також четверо, але дівчаток. Та й самі вони виросли у сім’ї, в якій теж виховували чотирьох дівчат!

Володимир ЧОБУ, фото Олега козупляки

# мовою цифр

Міський голова Андрій Райкович вважає, що виконав свої обіцянки на 75%

За перший рік своєї каденції Андрій Райкович головну увагу звертав на розвиток закладів освіти, охорони здоров’я та інфраструктури громадського транспорту. Серед знакових подій 2016 року він відзначив будівництво гемодіалізного центру, реконструкцію дитячого інфекційного відділення, фактичне завершення паліативного відділення Центральної міської лікарні на Фортечних валах, реалізацію масштабної

Станом на 25 листопада енергоефективні заходи у будівлі завершені на 90%. Замінені вікна та система опалення, утеплено фасад та перекриття. Наразі ведуться роботи із встановлення нового теплового пункту і заміни системи комунікацій. До кінця року будівельники також планують закінчити чистову обробку операційної зали на третьому поверсі та занести туди обладнання.

«У 2016 році об’єкт планувалося фінансувати за рахунок коштів Державного фонду регіонального розвитку, з якого було виділено 7,4 млн грн, і плюс за цією програмою співфінансування з обласного бюджету в розмірі 800 тис. грн. Нещодавно були внесені зміни до Постанови Кабінету Міністрів і додали ще 8 млн грн. Спочатку вартість проекту, за цінами 2014 року, становила 22,3 млн грн. В цьому році є трохи більше 16 млн грн. Ремонт станції переливання крові переходить на 2017 рік, коли ми завершимо його у повному обсязі», – зазначив начальник управління капітального будівництва ОДА Сергій Проненко. Крім цього, чиновник додав, що у 2017 році на завершення ремонту станції знадобиться додатково близько 6 млн грн. Проте сума не є остаточною і може змінюватися у зв’язку зі збільшенням мінімальної заробітної плати, а також із виникненням додаткових робіт, які неможливо було передбачити на стадії проектування. Наприклад, під час демонтажу перегородок будівельники знаходили навіть стіни із очерету, заміну яких треба було додатково вносити в проектну документацію. Незважаючи на ремонтні роботи, обласна станція переливання крові ні на один день не припиняла свою діяльність, працюючи і зараз в повному обсязі.

Ігор КРУШЕНИЦЬКИЙ, фото автора

# звітує голова

27 листопада завершився перший рік роботи Андрія Райковича на посаді міського голови Кропивницького. З цього приводу очільник міста у прямому ефірі ток-шоу «Ми» прозвітував про виконану роботу та відповів на запитання журналістів та жителів обласного центру.

В обласній станції переливання крові триває капітальний ремонт

– Чоловікові подобалася служба, – каже Тетяна, – на відміну від мене. Не спитав, не порадився – сам вирішив піти служити за контрактом. Перед цим він потрапив під мобілізацію, але завдяки довідці про склад сім’ї залишився вдома. До рішення служити підштовхнули нестабільні заробітки, безробіття в селі. Як же у такій ситуації вдається виживати? Тетяна тримає, як годиться в селі, господарство: порося, корова, птиця. Невелике, але все одно виручає. Отримує соціальну допомогу на дітей, на яких вона практично вся витрачається. На себе ж жінка тратить в останню чергу. Допомогу після поранення Олександра оформити, каже, дуже важко, особливо через те, що він не служив у зоні АТО. Сільрада про Тетяну не забуває, допомагає в межах своїх сил. Пообіцяли привезти вантажівку дров. А директор школи, розуміючи ситуацію, запевнила, що гроші (на харчування тощо) здавати не треба. Відчутну допомогу надають і волонтери. Але гроші від них Тетяна не витрачає, береже для потреб чоловіка. Допомагають і харчами з одягом, із житлом в столиці, коли їздить до Олександра в шпиталь. Не залишаються без волонтерської опіки загалом усі військові, які там лікуються, зазначає Тетя-

на. На жаль, зараз вона не може назвати їхні прізвища. У постійних клопотах і хвилюваннях наша співрозмовниця їхні дані не мала змоги зафіксувати, не до того було, що цілком зрозуміло. Але вона їм дуже вдячна. Натомість не має бажання дякувати декому із персоналу шпиталю… – Якось я відлучилася із госпіталю скупитися на ринок, – каже Тетяна. – Попередила, що повернуся приблизно за дві години – не близько ж їхати. Коли мене не було, забігає медсестра із криком «А де це жінка Давиденка? Його ж треба покупати, переодягнути». Сусід по палаті обурився: «А чий це обов’язок? Жінки чи ваш?». На це сестра відповіла, що вона не встигає встежити за всім відділенням. Підлогу миють раз на день. Попросиш пелюшку – просять, щоб її не замочили. Як я напівпаралізованому скажу, щоб він акуратно лежав, щоб не замочив?! Та й лікар в пору медсестрі: на запитання, як кобра, кидається, що мову відбирає, страшно у нього щось питати чи просити. Коли я пропоную Тетяні через газету організувати допомогу її родині, вона знітилася: – Коли мені таке пропонують… Не хочеться, чесно. Я хочу тільки одного, щоб мій чоловік одужав. Я його дуже кохаю! Я вдячна Богу за те, що він у мене є.

програми ремонту спортивних залів у школах обласного центру. Крім цього, міський очільник похвалився придбанням 20 нових тролейбусів, переведенням підприємства «Електротранс» у комунальну власність міста та боротьбою із незаконно встановленими МАФами та рекламою. Наскільки успішною є боротьба з МАФами можуть судити самі кропивничани, ОСББ у Кропивницькому. За словами очільника обласного центру, у Кропивницькому наразі існує 66 ОССБ. Аби підтримувати їх фінансово, було створено фонд допомоги ОСББ. У 2016 році на його рахунок було виділено 500 тис. грн. Для збільшення кількості ОСББ у місті у 2017 році планується виділити вже 2,5 млн грн. Передбачається, що ці кошти витрачатимуться на те, аби полегшити фінансові витрати мешканців на виготовлення кошторисної документації та проведення ремонтних робіт. Пологовий будинок №2. Як зазначив Андрій Райкович, жоден із працівників цьо-

го закладу в процесі його оптимізації не втратить своє робоче місце. Вже у першому кварталі 2017 році на базі пологового будинку №1 буде створений міський перинатальний центр ІІ рівня. Будівельні роботи там уже виконані, наразі триває закупівля медичного обладнання. При цьому весь медичний персонал реорганізованого пологового будинку №2 ім. Святої Анни буде працевлаштований у згаданому перинатальному центрі на посадах не нижче тих, які вони обіймали на попередньому місці роботи. Арка по вулиці Ельворті. Проектні роботи з реконструкції залізничного мосту над вулицею Ельворті у Кропивницькому вже ведуться. Як зазначив Андрій Райкович, це особливо складний і відповідальний процес, оскільки небагато проектних інститутів бралися за реконструкції залізничних колій. За його словами, орієнтовна вартість робіт коливається в межах 100 млн грн. Транспорт. У Кропивницькому вже незабаром на маршрути виїдуть нові тролейбуси. Очікується і подальша закупівля у 2017 році електробусів і тролейбусів з комбінованим типом двигуна, котрі зможуть забезпечити підвіз людей із позбавлених електроопор місцевостей. Спецфонди у навчальних закладах. Якщо батьки організували у школі чи дитячому садку спецфонд, вони одноосібно повинні ним розпоряджатися, не долучаючи до цього дирекцію школи та її адміністративних працівників, переконаний Андрій Райкович. За його словами, ці кошти мають іти як надлімітні кошти, оскільки найголовніше у школах забезпечується. Сміттєпереробний завод. На думку Андрія Райковича, сміття, яке продукує обласний центр, не вистачатиме для системного і повноцінного завантаження сміттєпереробного заводу. Для цього необхідно буде додатково збирати відходи з інших регіонів. Поки що є лише інвестиційні наміри, однак в разі знайдення інвесторів проект буде реалізований. Його попередня вартість оцінюється від 50 млн євро. Крім цього, жителів Кропивницького турбували питання щодо облаштування доріг, встановлення освітлення на вулицях, проблеми з безпритульними тваринами, стихійною торгівлею тощо. Олег КОЗУПЛЯКА

Великі та середні підприємства області у січні–вересні заробили

195,9 млн грн прибутку – ГУС в області

У 2017 році Україна має повернути МВФ

$1,6

$1 мільярд

і ще мільярда за іншими зобов'язаннями – Нацбанк З огляду на дані статистики і прогнозу погодних умов загальна кількість НС природного характеру в грудні очікується на рівні

3-7 випадків – ДСНС

У січні–жовтні обсяг виробництва промислової продукції в області порівняно з січнем–жовтнем 2015

15,9%

збільшився на – ГУС в області Укрпошта проведе аудит своєї фінансової звітності за 2015-2016 роки за ціною

5,79 млн гривень – Укрпошта

У жовтні підприємства та організації області використали природного газу 3 , що на 22,4% більше за жовтень 2015 – ГУС в області

43 млн м

Останніми місяцями щотижня

20-30 ОСББ

в Україні долучаються до програми з утеплення – Держагентство з енергоефективності та енергозбереження За останні 40 років у світі стало на

60% менше тварин

– наука

У поточному році житлова субсидія в області нарахована

160,7 тис.

сімей, що становить 38,8% домогосподарств Кіровоградщини – директор департаменту соцзахисту КОДА Олександр Догаров


# центр здоров’я

НОВА ГАЗЕТА №48, 1 грудня 2016

Кориснi поради

Куріння та ризик серцево-судинних захворювань

Про негативний вплив тютюнопаління на організм людини та ризики виникнення серцево-судинних захворювань розмову із завідуючою відділенням лікування ішемічної хвороби серця комунального закладу «Кіровоградський обласний кардіологічний диспансер», кандидатом медичних наук Єлизаветою Покровою веде редактор КЗ «Кіровоградський обласний Центр здоров’я» Юлія Харченко. – Серцево-судинні захворювання (ССЗ) є основною причиною смерті в усьому світі. В Україні смертність від захворювань системи кровообігу сягає 66%. Встановлено, що у курців частіше розвивається артеріальна гіпертонія, з’являється стенокардія напруги, розвивається інфаркт міокарда. Близько 30% усіх випадків ішемічної хвороби серця зумовлено тютюнопалінням. В останні роки ця група захворювань значно «помолодшала». Курці в 13 разів частіше хворіють на стенокардію, в 12 разів – на інфаркт міокарда. – Яким чином тютюнопаління спричиняє ішемію міокарда? – Під впливом нікотину частота серцевих скорочень спершу уповільнюється, а потім пришвидшується приблизно на 20 ударів на хвилину. Нікотин збуджує рецептори клітин наднирників, що стимулює вироблення ними адреналіну та норадреналіну, що призводить до звуження судин. Спазм судин

спричиняє підвищення артеріального тиску, що збільшує навантаження на серце. Однак під впливом нікотину спазмуються не тільки судини тіла, а й серця – тепер по них до міокарда не може надійти достатня кількість кисню, і розвивається ішемія міокарда. – Наскільки виникнення атеросклерозу пов’язане із тютюнопалінням? – Тютюнопаління негативно впливає на стан судин усіх внутрішніх органів: стінки кровоносних судин під впливом компонентів тютюнового диму стають щільними, ламкими, крихкими. В результаті тютюнопаління підвищується рівень холестерину в крові, надлишок якого у вигляді атеросклеротичних бляшок відкладається на видозмінених курінням стінках судин, в тому числі і серцевих, ще сильніше погіршуючи кровопостачання міокарда. Розвитку атеросклерозу у курців значною мірою сприяє те, що під

впливом компонентів тютюнового диму змінюється співвідношення у сироватці крові між корисним і шкідливим холестерином. Якщо людина палить протягом багатьох років, стінки судин втрачають еластичність, на них утворюється велика кількість тріщин. Внаслідок цього на внутрішній поверхні судин відкладається холестерин, часточки жиру, вапна та інших речовин, поверхня судин зсередини стає нерівною, звужується. Пошкодження внутрішньої поверхні судин призводять до відривання бляшок і їхньої закупорки, спричиняючи гостре припинення кровопостачання в тканинах і органах та загибель різних клітин. Тютюнопаління стає причиною патологічних змін властивостей крові: збільшується її згортання, вона стає більш в’язкою, легше утворюються тромби – все це зменшує надходження артеріальної крові, багатої на кисень, до міокарда та інших внутрішніх органів, підвищує рівень розвитку інфарктів та інсультів. – Курцям властиве таке захворювання, як облітеруючий ендартеріїт. Розкажіть про нього детальніше.

– Це захворювання характеризується ураженням дрібних і середніх артерій, вен та нервів нижніх і верхніх кінцівок. Цю хворобу виявляють практично тільки у курців, причому молодого віку. Патологічні зміни судин кінцівки, спровоковані нікотином, призводять до порушення живлення тканин та їх омертвіння (гангрени). Багатьом курцям знайомі такі загальні симптоми, як мерзлякуватість ніг, відчуття зудіння, «бігання мурашок», оніміння в пальцях, збліднення шкіри – це перші ознаки облітеруючого ендартеріїту. Потім з’являються болі в нижніх кінцівках при ходьбі. Спершу болі в стані спокою проходять, але потім стають постійними. Наслідок хвороби – ампутація кінцівки через 3-8 років від початку хвороби. Варто зазначити, що ендартеріїт має схильність знову з’являтися уже на іншій кінцівці. Однак після припинення куріння при появі перших симптомів гангрени у 94% випадків вдається уникнути ампутації, а якщо пацієнт покине курити до розвитку гангрени, коли тільки з’являються перші ознаки хвороби, то ймовірність ампутації практично дорівнює нулю. Тому, перш ніж закурити, подумайте, чи варта ця шкідлива звичка вашого здоров’я, тих дорогоцінних хвилин спілкування з рідними і близькими, щоденних радощів. Кидайте курити не завтра, не з наступного місяця, а прямо зараз!

Щоб шлунок не болів

До спеціаліста за порадою звернутися – це завжди правило №1. А паралельно можна скористатися народними ліками від шлункових недуг.  Корінь солодки (20 г),корінь алтея (20 г), корінь живокосту (20 г), трава чистотілу (10 г). Відвар необхідно приймати по 2-3 скл. щодня за півгодини до їди 20-25 днів. Він нормалізує шлункову секрецію, має незначну послаблювальну дію і сприяє зменшенню болю.  Плоди фенхеля (20 г), квіти ромашки (20 г), корінь алтея (20 г), корінь солодки (20 г). Теплий відвар приймати по 1 скл. на ніч. Він

має виражену протизапальну і спазмолітичну дію, нормалізує функцію кишечнику.  Плоди фенхеля (20 г), липовий цвіт (40 г), квітки ромашки (20 г). Теплий відвар приймають по 1-3 скл. натщесерце як протизапальний і спазмолітичний засіб.  Трава чистотілу (10 г), квітки ромашки (20 г), трава деревію (20 г), трава звіробою (20 г). При печії, відрижці «кислим» відвар п’ють по 2-3 скл. щодня до їди як засіб для пониження кислотності шлунка.  Лляне насіння (20 г), трава грициків (20 г), корінь алтея (20 г), корінь валеріани (20 г). Цей відвар приймають по 0,5 скл. уранці і ввечері натщесерце при запорах і болях у ділянці кишечнику.  Часто в разі загострення виразки чи гастриту рекомендується вживати сік свіжонатертої картоплі або крохмальний сік (1 ст. л. крохмалю на 1 скл. кип’яченої води) з додаванням розтопленого козячого жиру.  Хороший ефект дає вживання натщесерце перваку (він припікає виразку), а через 15 хв. – сирого домашнього яйця (щоб воно

Розмір має значення

Для кожного прийому їжі є своя порція. Так, сніданок можна виміряти двома долонями, перекус однією, обід – знову двома, а от вечерю – лише самим кулаком. Дієтологи також наголошують, що пропускати сніданок не можна.

загоїло припечену виразку, треба лягти і протягом 15-30 хв. періодично перевертатися з одного боку на інший, аби яйце розлилося по всій внутрішній поверхні шлунка).  Замість самогону ефективніше вживати настояний на перваку прополіс, а замість яйця можна використовувати ріденький кисіль, зварений із насіння льону. НАГАДАЄМО: для запобігання шлункових загострень постарайтеся виключити із вашого меню все гостре, солоне, кисле та смажене.

Мед лікує виразку При виразковій хворобі приймайте суміш 1 ст. л. меду і 1 ст.л. теплої води за 1,52 години до їжі і через 3 години після вечері. Теплий водний розчин меду знижує гіперсекрецію соляної кислоти в шлунку, а холодний підвищує її. Цю особливість слід враховувати при лікуванні гастритів з різною кислотністю. Мед позитивно впливає на секреторну і моторну функції шлунка і тонкого кишечника.

5 # консультації У 25 років я зіткнувся з такою проблемою, як посивіння волосся. У родині ні в кого ніколи такого не було, а мої скроні вже вкрилися памороззю. Порадьте, будь ласка, що з цим робити, а головне, як можна зупинити раннє сивіння волосся?

Володимир Тарасівський, м. Долинська

Зазвичай людина починає сивіти після 35 років, але тепер можна бачити дедалі більше молодших людей із ранньою сивиною. Окрім генетичної схильності, цей процес може бути обумовлений кількома причинами. Найпоширеніші з них: стрес, перенапруження, порушення обміну речовин, різні захворювання – такі як знижений рівень гемоглобіну (анемія або недокрів’я) або ж хвороби щитоподібної залози. На жаль, ще не придумали такої пігулки, яка б наситила сиве волосся втраченим пігментом. Але сповільнити появу сивини можна. Найкраще звернутися до трихолога і перестати нервувати через дрібниці. Займіться спортом, медитуйте, ходіть у басейн, на масаж. Зверніть увагу на харчування (побільше вітамінів, овочів, фруктів, особливо моркви, бо саме каротин сприяє росту волосся і підсилює його природну пігментацію). Налагодьте режим дня – лягайте спати до 23.00 і прокидайтеся до 7.00. Це допоможе покращити кровообіг, позбутися болю голови і спазмів судин, які є причиною недостатнього вироблення меланіну волосяними фолікулами. Мийте голову натуральними шампунями і використовуйте якнайменше агресивних засобів для догляду за волоссям. І ще одне – у жодному разі не виривайте сиві волосини, а лише акуратно зрізуйте їх біля коренів!

СТОМАТИТ: як позбутися народними методами? Стоматит – це запальний процес у ротовій порожнині, який зазвичай є наслідком недотримання особистої гігієни, механічної травми слизової оболонки або несвоєчасного звернення до стоматолога. Щоби зменшити неприємні відчуття при стоматиті та вилікувати його за кілька днів, можете справді скористатися народними методами. Наприклад, полощіть рот водою із додаванням соди або перекису водню (змішайте півсклянки теплої кип’яченої води з чайною ложкою перекису і полощіть рот не менше трьох разів на добу). В аналогічній пропорції можете змішати спиртову настоянку прополісу і кип’ячену воду. Вилікувати стоматит допоможе каланхое або алое (добре вимийте листочки і жуйте їх або вичавте з них сік і тричі на добу полощіть ним

рот). Позитивний результат дає промивання рота розчином міцного настою ромашки лікарської і води. Замість ромашки можна взяти сухі суцвіття календули (1 чайну ложку), залити їх склянкою окропу і настоювати як мінімум годину. Крім того, можете розмішати чайну ложку солі у склянці води, прополоскати цим розчином рот (кілька хвилин), а потім підігріти трішки води, бажано перед сном, додати до неї кілька крапель лимонного соку і одразу ж випити. Щоби ротова порожнина не стала «мішенню» для стоматиту, чистіть зуби двічі на день, полощіть рот після кожного прийому їжі і стежте за реакцією організму на вживання того чи іншого продукту.

Що не можна їсти при аденомі простати При аденомі простати слід забути в першу чергу про продукти, які містять багато цукру, воду пити строго через годину після їди, відмовитися від спецій, соусів, копченостей, сиру, м’ясних продуктів, яєць, жирного і смаженого, алкоголю, тютюну, міцного чаю і кави. На ніч не можна наїдатися, вечеря повинна бути легкою для того, щоб не викликати зайві сечові виділення. В ідеалі – чудова вечеря з овочів, фруктів, молочних продуктів або каші.


У саду і на городі, у хліві і у господі Світові технології впроваджуватимуть на безгосподарних водоймах Кіровоградщини

7

Нова газета №48, 1 грудня 2016

# календар садівника 1 грудня. Зростаючий Місяць у Козерозі. Сприятливий день для посадки рослин на насіння, боротьби з ґрунтовими шкідниками. 2 грудня. Зростаючий Місяць у Козерозі/Водолії. Рекомендується заготівля живців, кореневе та позакореневе підживлення, посів та посадка коренеплідних рослин. 3 грудня. Зростаючий Місяць у Водолії. Скористайтеся порадами двох минулих днів. 4 грудня. Зростаючий Місяць у Водолії. Сьогодні велике свято – Введення в Храм Пресвятої Богородиці, утримайтеся від будь-яких садово-городніх робіт. 5 грудня. Зростаючий Місяць у Водолії/ Рибах. Несприятливий день для посадки чи пересадки кімнатних рослин та квітів. 6 грудня. Зростаючий Місяць у Рибах. Рекомендується посів листових овочевих культур для вирощування в будинку або в зимовій теплиці, полив, внесення добрив. 7 грудня. Зростаючий Місяць у Рибах/Овні. Сприятливий день для поливу кімнатних квітів. Сьогодні не рекомендується посадка чи пересадка будь-яких рослин та їх формування.

Органічні добрива Зола як добриво Деревна або солом'яна зола в органічному землеробстві вважається одним з найкращих джерел калію і фосфору, відповідно підживлення золою розсади або кімнатних рослин є корисним в стимуляції цвітіння і плодоношення. Рецепт настою добрива із золи простий: 1 столова ложка золи на 2 літри гарячої води. Добриво настоюється 24 години, потім потрібно процідити. Добриво з золи може бути корисне для всіх овочевих культур і кімнатних рослин. Бананові шкірки як добриво У банановій шкірці (як і в самих бананах) міститься велика кількість калію. Тому багато дачників не поспішають викидати їх, а використовують як домашнє добриво. Хтось сушить бананову шкірку біля батареї, потім подрібнює її в порошок, додає в ґрунт при посадці та забуває на майбутнє про калійні підживлення. Хтось настоює шкірки бананів у воді (шкірка від 2-3 бананів на трилітрову банку води, настоювати необхідно три доби, потім процідити), а потім поливає отриманим настоєм кімнатні рослини або розсаду. Добриво з бананової шкірки може бути корисне для томатів, перцю, баклажанів, троянд, папороті, бегонії, фіалок та інших домашніх квітів. Останні зазвичай підживляють на стадії появи бутонів, щоб забезпечити буйне і тривале цвітіння.

Аквафармінг – (з англ. заняття водним фермерством, рибництвом) – нова сучасна назва промислового рибництва, одного з напрямків у сільському господарстві. Центральна Україна і Кіровоградщина зокрема з огляду на кліматичні і природні умови є перспективною територією для агробізнесу. Свою прибутковість на основі застосування новітніх світових технологій довели і рослинництво, і тваринництво. Крім родючих ґрунтів, у нашій області є велика кількість регульованих водойм (простіше – ставків), це близько 5,5 тис. водних об`єктів. Їх можна і треба використовувати для рибництва – ще одного дуже перспективного напрямку у сільському господарстві. Однак через відсутність правильного, науково-обгрунтованого підходу до цього виду діяльності, а іноді просто через брак інформації і фахівців рибництво у центральній Україні перебуває на кустарному рівні. Водойми або є придатковими у великих агрокомпаніях (для поливу), або громадськими (для любительського лову та відпочинку), або просто покинутими орендарями через непомірні податки. Безгосподарних водойм – більшість. Про переробку риби та рибопродуктів мова взагалі не йде. Прісноводна риба та рибопродукти з неї є цінним і дешевим джерелом білка для харчування людини. Однак вона вимагає правильного вирощування і переробки, а в наших умовах – достатньої охорони. Маленькі об’єми і сезонність виробничих циклів (оборотність – 2-3 роки) не дозволили рибництву самостійно розвинутись у потужну галузь сільського господарства, однак за наявності серйозного інвестора або дешевого кредитування перспективи стають очевидними. Сьогодні є можливість розвинути рибництво у центральній Україні до міжнародних стандартів з можливістю виходу на іноземні ринки. Одним із проектів, покликаних на піднесення цього напрямку

агробізнесу, є ТОВ «Аквафармінг Кропивницький». Для цього є всі умови, насамперед природно-кліматичні. Верховною Радою України у першому читанні прийнята програма (проект Закону №0106) підтримки аквафермерів (тих, хто займається рибництвом). Нею передбачається виділення коштів для безвідсоткового кредитування пілотних проектів по ефективному застосуванню кращих світових технологій у наших умовах. Подібний проект на теренах нашої області готовий реалізувати ТОВ «Аквафармінг Кропивницький». Цей проект полягає у тому, щоб взяти під контроль безгосподарні водойми, створюючи на них спеціальні товарні рибні господарства (СТРГ). Вказані господарства, керуючись науковобіологічними обґрунтуваннями, вирощуватимуть товарну рибу, проводитимуть постійну охорону водойм від браконьєрства та контролюватимуть рівень забруднення навколишнього середовища. Нові технології і кращий світовий досвід сприятимуть розвитку аквафармінгу у нашому регіоні, забезпеченню продуктової безпеки держави і вирішенню екологічних проблем, що є на водоймах. Важливою соціальною складовою є першочергове працевлаштування демобілізованих і добровольців для кращої адаптації після АТО. Для кращого розуміння ситуації звернімося до науковців: О.В. Сидоренко, доктор технічних наук, професор: «Формування цивілізованого ринку рибних товарів – вкрай нагальна проблема сьогодення. За умови наявності в Україні достатньої кількості водойм для розвитку рибного господарства продукція вітчизняного рибництва (аквакультури) становить менше 10% від обсягів риби та морепродуктів, що споживаються внутріш-

нім ринком України. Рівень споживання риби нашими співвітчизниками наразі зменшився до рівнів, характерних для найменш розвинених країн світу, досягши позначок в 11-13 кг на рік, і значно поступається середньоєвропейським показникам, що свідчить про неповноцінне харчування населення України. Крім того, якість риби, що реалізується в торговельних мережах, ми оцінюємо незадовільно. Як правило, це імпортований переморожений або нелегальний вітчизняний браконьєрський рибний продукт, що не має гарантій щодо безпечності споживання. Змінити таку ситуацію можна, лише об’єднавши зусилля науковців, фахівців-практиків, громадськості, заради ефективного реформування галузі, зростання добробуту населення та здорового харчування наших співвітчизників». В.І. Щербак, доктор біологічних наук, професор: «Задля раціонального використання біоресурсів водойм центральної України необхідно провести комплекс наукових досліджень, розробити критерії оптимального природокористування та відновлення екосистем. Це можливо за умови запровадження проекту комплексної еколого-біологічної очистки водойм, відтворення водних живих ресурсів, проведення постійного наукового моніторингу стану цих водойм. Одним з найбільш ефективних методів біологічного очищення водних об’єктів є вселення окремих видів риб та їх контрольоване вилучення. Це дозволяє природними методами позбавлятися від зайвої водної рослинності, цвітіння води та поліпшувати загальний екологічний стан внутрішніх водойм». Проте є і проблеми у реалізації цих планів. Потужне браконьєрське лобі, котре звикло жити з нічийних водойм, нещадно винищуючи все живе електровудками, всіляко опирається наведенню ладу в цій сфері. Люди, які звикли жити сьогоднішнім днем, не хочуть, щоб на водоймах з`явився легальний хазяїн, який усе впорядкує і систематизує, залучить кращі світові технології, створить робочі місця і платитиме податки. Для них краще, коли якомога довше тягнутиметься стан невизначеності, а у «мутній водичці і рибу легше ловити». Важливим моментом у цій боротьбі є підтримка громадськості.

Готуємо квіти до зими Святослав Приходай із Кіровоградського р-ну – знаний квітникар. Знають його і в Кропивницькому, де він часто продає квіти. І не які-небудь, а сортові, не такі, які ми звикли бачити. Ще й поради дасть, як правильно доглядати, аби довго милували око. От, зокрема, Святослав Володимирович розповідає, як краще каннам зимувати: – Викопати до приморозків, зрізати верх, кореневище із землею вставити в пакет та поставити в сухий теплий льох. Навесні винести з льоху ( приблизно в кінці березня), проростити і висаджувати. Тоді квітують канни швидко. Жоржину теж, як і канну, на зиму викопують,

просушують, обробляють від шкідників (бульбу варто промити розчином марганцівки). Знову висушують і ставлять у підвал на зимівлю в старих картонних ящиках, пересипають тирсою. Навесні квітникар не поспішає висаджувати жоржини. Спочатку виносить бульби на сонечко, зволожує. Далі розділяє, щоб стебла не були тонкими і не падали.

Продам ВАЗ-2114, комплектація комфорт, газ/бензин. Можлива оплата частинами по 1350 грн/міс. Подарунок – зимова гума. 0955149230

# консультації Чому кури почали нести яйця без шкарлупи? Чи не хвороба це і чи можна такі яйця їсти?

Іван Пахромов, Голованівський р-н

Однозначно – це не хвороба і такі яйця можна їсти. Однак якщо голі яйця почали з’являтися в усіх несучок, то це свідчить про нестачу кальцію. Виправити становище можете тільки ви, додаючи в корм крейду, мелену черепашку, кісткове борошно. А якщо голе яйце з’являється зрідка і лише в однієї курки, можна говорити про збій у графіку «видачі готової продукції». Таке трапляється у високопродуктивних несучок, коли перше яйце вже повністю готове, але ще не знесене, а друге вже почало спускатися яйцепроводом. Воно ще в плівці і йому треба «вдягнутися» в шкаралупу. Та організм курки влаштований так, що за добу взмозі витратити тільки одну порцію кальцію – на одне яйце. Тож на інше, позапланове, просто немає достатньо матеріалу, щоб знести його повноцінним. У нас біля пасіки з’явилися оси. І мені здається, що живуть вони у землі. Чи можуть вони бути небезпечними для наших вуликів?

Іван Маренко, Маловисківський р-н

Так, є оси, що живуть у землі, у норах. Називають їх «бджолиний вовк». І вони, дійсно, становлять неабияку небезпеку для ваших бджіл. Нори іноді досягають метрової глибини: вертикальний канал, що розгалужується на кілька відділень. У кожному живуть личинки різного віку, одна кімната належить яйцям, відкладеним на тілі вбитої бджоли, інша – личинкам, що вже відгодовуються, третя – лялечкам або молоденьким осам, які щойно вилупилися. Ось така багатокімнатна квартира, вхід до якої закритий камінцем, яким оса-мати завжди зачиняє «двері», вилітаючи у справах. Бджолиний вовк завжди риє нору поблизу пасіки, бо харчується медоносними бджолами. Він здатен убити бджолу одним уколом жала. Але в тілі бджоли може бути мед, який є смертельною отрутою для личинок, тож оса-вовк з усіх сил намагається видавити його, стискаючи щелепами тіло бджоли так, що мед вилізає з рота. І натискати буде доти, доки виділення меду остаточно не припиниться. Цей мед оса з’їдає сама, а тіло бджоли тягне до «квартири», де чекають голодні діти. Вони ж бо вже з’їли ту комаху, на якій було відкладено яйця, і чекають добавки. Якщо ви помітили житло комахи-хижака, краще його зруйнувати.

Продам Daewoo Lanos 2014 р/в, комплектація комфорт, газ/бензин, 145 тис. грн. Можлива оплата частинами. 0988774343

Куплю мед

У будь-якій кількості Тел.: 066-989-99-80, 096-569-58-50

Закуповуємо: дійних корів, коней, бичків, телят, кнурів. Доріз

Тел. 098-828-54-06; 099-496-54-11


Щось для душі. Знайомства. Оголошення

10

# притча

– Ти – коваль? Голос за спиною пролунав так несподівано, що Василь аж здригнувся. До того ж він не чув, щоб двері в майстерню відкривалися і хтось заходив всередину. Василь схопив зі столу дрантя і, витираючи натруджені руки, повільно обернувся, прокручуючи в голові відповідь. Але слова так і залишилися десь в його голові, тому що перед ним стояла Смерть. – Ти не міг б виправити мені косу? – жіночим, але трохи хрип-

Коваль і Смерть

куватим голосом запитала гостя. Василь кинув погляд на косу. – Це зрозуміло, – кивнув він, – а мені-то що робити? Молитися або збирати речі? Я просто в перший раз, так би мовити... – А-а-а... Ти про це, – плечі Смерті затряслися в беззвучному сміхові, – ні, я не за вами. Мені просто косу потрібно підправити. Зможете? Смерть простягнула йому косу. Василь взявся оглядати її з різних боків. Справ там було на півгодини. Коваль підійшов до ковадла і взяв до рук молоток. Робота підходила кінця. Випрямивши лезо, наскільки це було можливо, коваль, взявши в руку точило, подивився на свою гостю. – Ви мене вибачте за відвертість, але я просто не можу повірити в те, що тримаю в руках предмет, з допомогою якого було угроблено стільки життів! Ні одна зброя в світі не зможе зрівнятися з ним. Це справді неймовірно.

Темний овал капюшона повільно повернувся в бік коваля. – Зброю? Ти сказав зброю? Як ти думаєш, скільки людей я вбила? – прошипіла вона крізь зуби. – Я... Я не знаю, – опустивши очі в підлогу, видавив із себе Василь. Смерть відпустила підборіддя і на кілька секунд замовкла. Потім, зігнувшись, вона повернулася до лавки і, важко зітхнувши, сіла. – А якщо я скажу тобі, що я ніколи, чуєш? Ніколи не вбила жодної людини. Що ти на це скажеш? – Але... А як же?... – Я ніколи не вбивала людей. Навіщо мені це, якщо ви самі прекрасно справляєтеся з цією місією? Ви самі вбиваєте один одного. Ви! Ви можете вбити заради папірців, заради вашої злості і ненависті, ви навіть можете вбити просто так, заради розваги. А коли вам стає цього мало, ви влаштовуєте війни і вбиваєте один одного сотнями і тисяча-

Поезія продовжує життя Доброго дня, шановна редакціє! Вся моя родина з задоволенням читає ваше видання, я з чоловіком та дітьми – в електронному вигляді, а мої батьки передплачують вашу газету. Моєму татові Олексію Івановичу Беспалову вже виповнилось 90 років. Він нещодавно почав писати вірші. Їх у нього налічується вже близько трьохсот. Вони, звичайно, не надто високого поетичного складу, але від серця і дуже щирі. Тато народився 1 травня 1926 року в селі Білокуриха Алтайського краю. Закінчив ремісниче училище в м. Бійськ. Під час війни та після працював на танковому заводі слюсарем по збору танкових моторів. Перед призовом в армію працював вихователем в дитячому будинку. Закінчив Красноярське авіаційне училище, служив на Далекому Сході та в Приморському краї. В 1953 році демобілізувався, приїхав у Закарпаття, де одружився на вчительці Тисменицької школи Надії. Працював на Тисьменицькій хутровій фабриці інженером-методистом, був головою профкому. У 1957 році разом з сім’єю виїхав на батьківщину до Сибіру, де здобув професію машиніста екскаватора. У 1960 році повернувся до України в м. Олександрію, влаштувався на роботу машиністом екскаватора на Морозівський розріз. Пропрацював в Олександрійському вугільному басейні до виходу на пенсію в 1983 році. Батько щасливо живе у шлюбі з мамою вже 62 роки. Мають двох дочок, трьох онуків та чотирьох правнуків. Веде здоровий спосіб життя, щоранку займається фізичними вправами. Не маючи музичної освіти, грає на фортепіано та баяні. Полюбляє шахи. Якось тато сказав, що був би щасливий, якби у рубриці «Поезія» вашої газети був надрукований його вірш. Тетяна ГУРОВСЬКА.

СУДЬБА СОЛДАТА

Идет солдат по городу, Шагает по мостовой, В военной форме сложенный, Мускулистый и стройный! Сейчас он в увольнение

ПРИВАТНІ ОГОЛОШЕННЯ

Продам ¢ Буд у Малій Висці, 4 кім., кухня. 90 кв. м.066-467-14-36. ¢ Новий 2-повер. буд., р-н Лелеківки (Кропивницький), ділянка 6 сот., погріб.050-555-50-01. ¢ 2-кімнатна кв. з усіма зручностями, 40,5 кв. м, ст. Канатове. 067-520-46-89. ¢ Буд. у с.Звірове Новоукраїнського району, є госп. будівлі, город 0,15 га. 099-629-80-01 ¢ Буд. у с. Дмитрівка Знам’янського р-ну, 4 кім., газ, літ. кухня, госп. будівлі, усі зручності, гараж, ділянка 0,48 га. 095-916-12-29. ¢ Частину будинку, 2 кімн., гараж. 063-291-94-96. ¢ Будинок 100 кв. м зі зручностями на Новій Балашівці, 4 кім., ремонт, погріб, госп. будівлі, ділянка 7,5 сот. 095-6283-760. ¢ Без посеред. будинок (Кіровоград, р-н Балашівка). 39 000 у.е. Можливий торг. Заг. пл. 87, жит. 50: кухня, 4 кімн., санвузол в будинку. Капітальний ремонт. Авт. газ. опалення. Зем. ділянка 7 соток, гараж, погріб, флігель. Тел. 066 224 67 63, 096 947 49 62 ¢ Буд. Кропивницький р-н Олексіївки, 117 кв м, газ, 5 кім., погріб, зручності, 9,4 сот., літ. кухня, сараї, гараж, сад, зовнішнє освітлення. 33-0512, 097-35-87-142. ¢ 1/2 будинку з усіма зручностями, 96 м кв. 067-795-40-97, 066-901-94-74. ¢ Буд., літ. кухня, сарай, гараж, газ, пічне опалення, город, Компаніївський р-н. 050517-83-54. ¢ Терміново буд. з госп. будів.

На несколько часов, В его распоряжении Весь город будь готов. Идет по тротуару, Народ толпой спешит, И клумбы все с цветами,

для тримання тварин, город та обійстя 0,54га, смт Новоархангельськ. 098-433-57-08. ¢ Буд. у м. Долинська, опалення газове, сарай, погріб, колодязь, гараж, 3 сот. городу. 095-317-23-65. ¢ Буд. в м. Знам’янці зі зручностями, госп. будівлі, город 7 сот., центр. 097-261-80-79, 067-557-46-10 ¢ Буд. на Ст. Балашівці з меблями, квартиру біля Критого ринку. 095-055-73-61. ¢ 2-поверховий буд. у с. Новопавлівка, без внутрішніх робіт, город до ставка, гараж, погріб. 050-238-77-36. ¢ Буд. 60 м2 (В. Северинка), газ, опал., літ. кухня, погріб, криниця, 2 гаражі, сарай, 14 сот. городу. 050-873-40-86. ¢ Буд., 5 кімнат, садиба 0,15 га (смт Олександрівка, центр), газ, пічне опалення, вода, госп. будівлі, літня кухня, гараж, асфальт. дорога до буд. 097-180-57-96, 3-37-88. ¢ Будинок у м. Бобринець з усіма зручностіми. 096-73-70628. 2-кімн. квартира у м. М. Виска, без ремонту, центр, можна під офіс. 095-194-08-83. ¢ 1-кімнатна кв. 101 мікр., 4/5 + кап. гараж "Рассвет". 300000 грн, або обміняю на с. Черняхівка, Соколівка, Нова Павлівка. 099-198-13-45. ¢ 2-кімн. квартира з усіма зручностями, приватизована, 40,5 кв. м, ст. Канатове. 067520-46-89 ¢ Земельна ділянка 0,25 га. По вулиці світло, газ частково, буд. матеріали, приватизовано, поруч залізнична ст-я. ст. Канатове. 067-520-46-89 ¢ 3-кім. 54,1 кв. м, 3/4, р-н вокзалу у Знам’янці, інд. опал.,

И ветер шелестит! Поднялся он на площадь – Софиевский собор, Михайловский, Владимирский! Все церкви на подбор Сверкают куполами И золотом блестят, Лучами озаряют И радуют наш взгляд! А рядом, возвышаясь, Памятник стоит – На лошади в стременах Богдан на мир глядит! Подальше в отдалении, На горной высоте, Стоит на Днепр смотрит Во всей его красе! А это управитель Киевской Руси И он же наш креститель – Владимир на Руси! Столица, город Киев, Осталась позади, Кончилось увольненье –

єврорем., 099-083-34-54,099151-48-65. ¢ Земельна ділянка 10 сот. р-н Арнаутове. 27-68-69, 067-6860-363. ¢ Ділянка під забудову, смт Нове, вода, садок, електрика по вулиці. 095-407-01-80. ¢ Продається земельна ділянка під будівництво у Кіровограді. Площа – 0,0909 га (10 соток), вул. Волонтерська, 26 (в районі авторинку). Перебуває в приватній власності. Тел. (099)9866302 (096)9907303. ¢ ВАЗ-2103 77р.в., на ходу, недорого. 050-238-77-36. ¢ "Опель рекорд" 1986р. 1,6 л на запчастини. 050-561-34-03, 096-396-39-84. ¢ "Газель-дует", кузов, тент, 1999р., 6 пасаж. місць, газбензин, обмін. 050-561-34-03, 096-396-39-84. ¢ УАЗ-3309, 2007, 8 місць, газбензин, можливий обмін. 050561-34-03, 096-396-39-84. ¢ Мерседес-Віто 2004р., у гарному стані, ціна договірна. 096-682-97-56. ¢ Трактор Т-25, причіп, плуг, культиватор, бульдозер. 067348-74-14. ¢ ЗАЗ-110206 на зап. част., 2001 р.в., насос ВК2/26А-У2. 050-048-75-38. ¢ ВАЗ 2106 у хорошому стані, 89 р., 5 ст., ВАЗ 2107 у хорошому стані, 89 р., мопед "Вайпер". 066-031-31-80. ¢ Москвич, 1985 р.в., після кап. ремонту, 800у.о. Мала Виска 095-558-31-36 ¢ Мотоцикл "Урал" 74 р.в. у відмінному стані, з новим мотором, гумою або обміняю на мот. "Вайпер". 066-944-25-97. ¢ Ремні, підшипники, запчастини нові до техніки СРСР. 050-561-34-03, 096-396-39-84. ¢ Електрообігрівач новий

№ 48, 1 грудня 2016, НОВА ГАЗЕТА

ми. Вам просто подобається. Ви залежні від чужої крові. І знаєш, що найгірше у всьому цьому? Ви не можете собі в цьому зізнатися! Вам простіше звинуватити у всьому мене, – вона ненадовго замовкла. – Ти знаєш, якою я була раніше? Я була гарною дівчиною, я зустрічала душі людей з квітами і проводжала їх до того місця, де їм судилося бути. Я посміхалася їм і допомагала забути про те, що з ними сталося. Це було дуже давно... Поглянь, що зі мною стало! Останні слова вона викрикнула і, схопившись з лави, скинула з голови капюшон. Перед очима Василя постала помережана зморшками особа. Рідке сиве волосся висіло сплутаними пасмами. Але найстрашнішими були очі. Абсолютно вицвілі, пусті очі втупилися на коваля. – Це ви зробили мене такою! Я бачила, як мати вбиває своїх дітей, я бачила, як брат вбиває брата, як людина за один день може вбити сто, двісті, триста людей!.. Я ридала, дивлячись на це, від

Солдат теперь в пути. Пора заняться службой И долг стране отдать, Свою отчизну мирную Он будет защищать! Кончилось время мирное, И враг напал на нас, Крым он оккупировал, Пришел в Луганск, Донбасс. Совместно с сепаратистами, Чеченцы, казаки, Как русские наемники Они сюда пришли! Нашу землю-матушку Кровью поливать, Города, селения Бомбить и разрушать. Пора пришла солдату Брать в руки автомат, И родину любимую Он будет защищать! От наемников, грабителей, Мучителей людей! Он будет освободителем И мстителем, верней. Бои идут жестокие, За кажду пять земли! А в Минске соглашения Ни к чему не привели! Уж девять тысяч жизней Отцов и сыновей Потеряли мы навечно На родине своей! Пора остановиться И сжать страну в кулак! Пора вооружиться И дать отпор врагу!

Scarlet, електропароварка нова, шифер б/в, куртка замшева 48-50 р. нова недорого, 56-57-83. ¢ Косарка сегментна КСФ-2,1, гребка ГВК-6. Ціна договірна. 098-124-51-72. ¢ Трактор Т-16 із ковшом, мотор після кап. ремонту. 096682-97-56. ¢ На Т-40 з/ч, маховик, коромисла, колектора, на МТЗ пластину. 097-821-66-64, 067764-97-64. ¢ Причіп київського виробництва. 050-948-93-68, 067-28651-79. ¢ Гараж кооп. "Автолюбитель-2" (Кіровоград, вул. Волкова). 050238-77-36. ¢ Двигун ЗІД. 097-017-81-03, 095-615-30-79. ¢ Турманієвий зігріваючий мат NM–2500–Нуга Бест, односпальний 1900х800. 093-66835-54. ¢ Двоконфорна газова плита нова, трьохкулачкові токарні патрони діаметром 200, 160, 125, 100 мм нові, опока нова. 096-454-70-65. ¢ Сейф металевий дводверний, циркулярку, мотор 220380. 068-996-47-76. ¢ Пральна машина "Таврія", нова. 24-80-82, 066-336-93-99. ¢ Швейна машинка настільна з електроприводом, дит. ліжко, дит. ліжко розкладне, дит. коляска імпортна. 33-05-12, 097-35-87-142. ¢ Каструля 40 л. 27-69-31, 09536-79-173. ¢ Килими натуральні 1,65х2,65. Клітки кролячі. Дрова. 095-88539-70. ¢ Р-85 б/в, ГСТ-90 б/в. 066230-04-05. ¢ Алюмінієві листи (65х89 см, товщ. 0,5мм), вологонепроникні, вкриті світлочутливим шаром. 066-593-74-88.

Алексей БЕСПАЛОВ, ноябрь 2016 ¢ Апарат електротерапевтичний CERAGEM compact 390. 050-452-72-03 ¢ Намет СРСР чотиримісний, зарядно-пусковий пристрій. 096-73-70-628. ¢ Січкарня зеленої маси з ел. двигуном однофазним, електрострижка для вівців, шини дешево, запчастини до ГАЗ. 050-561-34-03, 096-396-39-84. ¢ Каструля емальована 40 л. 050-487-10-30, 37-88-60. Шубу мутонову нову, 56р. 095-602-86-31, 050-487-10-30 ¢ Доїльні установки для корів та кіз. 050-561-34-03, 096-39639-84. ¢ ГСТ-90 б/в. 066-230-04-05, 068-079-03-21. ¢ Сервант світлий б/в, стільці, валіза 60х40, 22-84-90,050843-81-84. ¢ Котел під тверде паливо КСТВ-16, двоконтурний, новий. 096-45-47-065. ¢ Вулики, дійну козу. 067-9855-342, 063-354-32-40. ¢ Тільну корову після другого отелу. 095-223-92-08. ¢ Корову після отелу. 0661593695 ¢ Пральна машинка з центрифугою у доброму стані, двері Німеччина 2м х 97 см, 2м х 116 см з дзеркалом. 066-15935-87 ¢ Масажер, який виконує 5 видів масажу, недорого. 067269-37-54 ¢ Тренажер для шиї новий. 050-982-78-51, 37-22-25. ¢ Фотоапарат "Київ-60ТТL", соковижималка Saturn, набір китайського гончарного посуду, лампа настільна. 099-36820-66, 093-689-57-76. ¢ Інкубатори на 120-320 яєць. 099-464-81-65

нерозуміння, від безпорадності, я кричала від жаху... Очі Смерті заблищали. – Я поміняла своє прекрасне вдрання на це чорне лахміття, щоб на ньому не було видно крові людей, яких я проводжала. Я одягла капюшон, щоб люди не бачили моїх сліз. Я більше не дарую їм квіти. Ви перетворили мене в монстра. А потім звинуватили мене у всіх гріхах. Звичайно, це ж так просто... – вона втупилася в коваля немиготливим поглядом, – я проводжаю вас, я показую дорогу, я не вбиваю людей... Віддай мені мою косу, дурню! Вирвавши з рук коваля своє знаряддя, Смерть розвернулася і попрямувала до виходу з майстерні. – Можна одне запитання? – почулося ззаду. – Ти хочеш запитати, навіщо мені тоді потрібна коса? – зупинившись у відкритих дверях, але не обертаючись, запитала вона. – Так. – Дорога в рай... Вона вже давно заросла травою...

ОГОЛОШУЄТЬСЯ КОНКУРС на заміщення вакантних посад науковопедагогічних працівників кафедри обліку та оподаткування (професор, доцент), кафедри адміністративного, кримінального права та процесу (доцент) та кафедри філософських та гуманітарних дисциплін (доцент). Термін подання документів – 1 місяць із дня опублікування оголошення. До заяви необхідно додати: особовий листок з обліку кадрів; автобіографію; копії документів про освіту, наукові ступені та вчені звання; перелік наукових праць; копію паспорта, ідентифікаційного коду та трудової книжки. Адреса: 25026, ПВНЗ КІДМУ КПУ, м. Кропивницький, вул. М. Левитського (Колгоспна),73, кім. 206. Тел.: (050)487-19-53; (0522)34-99-01; e-mail: kidmu_kpu2015@ukr.net та на сайті: www. kidmu.com.ua ПП «Експертне агентство» проводить аукціон з продажу будівельних матеріалів дитячого садка колишнього КСП «Пам'ять Леніна» Кіровської сільської ради Маловисківського району Кіровоградської області після демонтажу, а саме: Лот № 1. Плита збірна залізобетонна ПК 63-12-8 в кількості 56 штук, початкова вартість продажу 72800,0 грн без ПДВ. Лот №2. Плита збірна залізобетонна ПБ 35-12-8 в кількості 3 штук, початкова вартість продажу 2243,0 грн без ПДВ. Лот № 3. Блоки фундаментні ФБС-24-56-т в кількості 247 штук, початкова вартість продажу 66026,0 грн без ПДВ. Лот № 4. Плита збірна залізобетонна ППС 30-128 в кількості 1 штуки, початкова вартість продажу 585,0 грн без ПДВ за адресою: Кіровоградська область, Маловисківський район, с. Миролюбівка (Кіровка), вул. Вишнева, 8. На кінцеву вартість продажу об'єкта нараховується ПДВ. Умови продажу: Переможець сплачує: послуги за проведення аукціону, вартість реклами відповідно до договору, нотаріальне посвідчення договору купівлі-продажу, дотримання умов благоустрою населення, а саме: демонтаж за власний кошт. Покупця та прибирання території до належних санітарних умов. Реєстраційний внесок 17,00 грн за кожний лот та гарантійний в сумі 10% від початкової ціни за лот вноситься на р/р 26008052908052 в Кіровоградське РУ «Приватбанк», м. Кропивницького, МФО 323583, код 32892500, ПП «Експертне агентство». Термін прийому заяв закінчується за 3 робочіх днів до початку аукціону. Аукціон відбудеться об 11 годині 21 грудня 2016 р. за адресою: Кіровоградська область, Маловисківський район, с.Миролюбівка, вул. Центральна, 20, тел. (0522) 32-11-34.

Знайомства з «НГ»

¢ Чол. 45/167 познайомиться з привабливою, порядною жінкою без шкідливих звичок для серйозних стосунків, створення сім’ї. Доле, відгукнись! 050-252-19-90. ¢ Чол. 30/170 шукає жінку для створення сім’ї, можна з дитиною, згодною на переїзд у село. 095-187-2509. ¢ Чол. 30 років шукає жінку для створення сім’ї, можна з дитиною, згодною на переїзд у село, житлом забезпечений. 066-816-28-93. ¢ Чол. інвалід 3 гр. познайомиться з жінкою 25-28 років, можна інвалідом 3 гр., для створення сім’ї, житлом забезпечений, працює. 066-648-24-83. ¢ Потрібна жінка до 60 років, не вище 160 см, для спільного проживання на будь-яких умовах. 096-079-14-70. ¢ Чол. 40 років, живе у селі, познайомиться з жінкою, можна з дитиною, із серйозними намірами. 066-26822-46. ¢Чол., інвалід дитинства, 36 років, 175 см, худорлявий, живу один у селі, не п’ю, не курю, шукаю самотню жінку 30-40 років, добру, спокійну, можна інваліда 3 гр. або переселенку, яка погодиться на переїзд у село. 050147-39-82, 096-839-17-67 ¢ Чол. 42/170 познайомиться із жінкою для серйозних стосунків. 095-861-10-74. ¢ Жінка познайомиться з добрим, порядним чоловіком до 50 років, з іналід. 2-ї гр. без дітей та шкідливих звичок, не схильний до повноти. Заради розваг не телефонувати. 050-027-20-62.


Нова газета, №48, 1 грудня 2016 Прем’єра документального фільму «МИ Є»

9 грудня о 12:00 у кінотеатрі «Портал» (м. Кропивницький, вул. Соборна, 1-А) відбудеться показ документальної стрічки «МИ Є», котра створена спільно із ГС «Громадська Варта», МГО «Міст Україна–ЄС» та продакшн-студією «ХЕДМЕДІА». Фільм на основі реальних історій життя людей з інвалідністю. Різні історії, різні діагнози – одна проблема: як вижити, маючи інвалідність? Як дістатися до школи на візку хлопчику з інвалідністю по бездоріжжю? Не залишіться осторонь такої важливої події!

# життя – це гра

У Малій Висці може зникнути Клуб інтелектуальних ігор

Закінчення. Початок на 1-й стор.

− Із самого початку в Клубі було два керівники: я і Геннадій Олексійович – це передбачає специфіка нашої роботи. Клуб інтелектуальних ігор об’єднував дітей з усіх міських шкіл, а також багатьох шкіл району. На початку цього навчального року нас буквально «розірвали». Мене залишили на базі створеного у громаді дитячо-юнацького центру, а Геннадія Олексійовича відправили працювати на базу Маловисківської гімназії. Проблема в тому, що функціонування гімназії не передбачає позашкільної роботи, оскільки приміщення опалюється до обіду, там немає ні актової зали, ні спортзали, жодних підходящих приміщень для гурткової роботи, та ще такої специфічної, як інтелектуальні ігри. Крім того, в суботу-неділю там неможливо проводити заняття, бо ж вихідні. Ми ж працюємо з дітьми після уроків і у вихідні – так, щоб дитина повністю абстрагувалася від шкільних занять, відчула іншу атмосферу. Наше завдання – це не тільки змагання з інтелектуальних ігор, це просвітницька діяльність. За багато років ми створили цілісну систему, яка працювала і давала результати. Адже, погодьтесь, підготувати команду-чемпіона України у 10-тисячному райцентрі значно складніше, ніж у містах з населенням у мільйон мешканців. Для цього доводиться максимально задіювати всі фактори, не останній з яких психологічний. Необхідно створити відповідну обстановку. Дитина має «відключитися» від школи. Вона повинна прийти в ІНШЕ приміщення, де створена відповідна атмосфера, де вона зустрічається з однолітками з інших шкіл, а значить, потрапляє в інше коло спілкування, нарешті, її мають оточувати інші стіни і інший інтер’єр. Між тим, це йде на користь і шкільним справам дитини… Та, як виявилось, це в громаді нікому не потрібне. Крім нас із Геннадієм, написали заяви на звільнення ще двоє керівників – гуртка сольного співу та студії «Мистецька палітра», − розповідає Наталя Василівна. На думку Наталії Бабаєвої, міська влада планує приміщення ДЮЦу, розташоване в центрі міста, перепрофілювати і віддати іншим, не освітянським, установам. А також позбутися ініціативних і активних педагогів, які комусь неугодні. «Зайдіть у це приміщення сьогодні, − каже Н. Бабаєва, − Ви побачите чиновників, мільйонні ремонти, але не побачите тут дітей, не відчуєте дитячого духу». − У нашої громади взагалі якісь дивні пріоритети: замість творення – перерозподіл, який обертається, врешті, руйнацією. З моменту створення об’єднаної територіальної громади вся освіта опинилася у підвішеному стані. Нова мітла відразу почала мести на свій лад. Серед «реформ» – намагання закрити гімназію, зміна керівництва в школі мистецтв, четвертій школі, нищення хорової капели, знищення позашкілля. І за цими «реформами» ніхто не бачить людей, ніхто не каже, що робити вчителям, учням, батькам. А всі вони живі люди зі своїми потребами, планами, мріями на краще… Найсумніше те, що ніхто при цьому не думає про дітей. Чомусь міська влада виділяє кошти на придбання меблів і оргтехніки для чиновників, які сидять у приміщенні ДЮЦу, а в наших гуртківців вже багато років – примітивна база, − упевнена керівниця гуртка. На думку ведучих гуртка, Клуб має працювати саме там, де він знаходився досі, адже розташування ДЮЦу дуже зручне для усіх дітей: поряд музична школа, парк, районний Будинок культури, майже однакова відстань до трьох міських навчальних закладів, недалеко густонаселений «спальний» мікрорайон. Та неодноразові звернення батьків вихованців Клубу до директора закладу, завідуючої відділом освіти, завершилися нічим, а голова громади взагалі відмовився їх вислухати.

Наталя Бабаєва зі своїми чемпіонами – командами «Ексампей» та «Кір» Ми поспілкувалися і з директором міського ДЮЦу Володимиром Кузьмичем, у якого, звісно, дещо інший погляд на ситуацію, що склалася. За словами Володимира Павловича, масові звільнення керівників гуртків – це збіг обставин (двоє керівників гуртків – Віталій Дегнер (музика) та Людмила Бондаренко (малювання) побажали звільнитися через сімейні обставини, мотивуючи своє рішення тим, що знайшли краще оплачувану роботу. (Нам стало відомо, що ці спеціалісти взагалі залишають Україну, отака гірка доля талановитих ініціативних українців – Авт.) Інцидент із керівниками Клубу інтелектуальних ігор Володимир Кузьмич прокоментував «Новій газеті» так: − Попри чутки, які почали ширитися містом, ніхто нікого не виганяв. Це неправда. Дійсно, Наталя Василівна розрахувалася 18 листопада за згодою сторін. Очевидно, вона не хоче працювати, хоча ситуацію можна було вирішити на її користь. З її розповідей складається враження, що тільки Бабаєви в місті турбуються про дітей. Але це не так. На базі ДЮЦу нині працює 26 гуртків (вони охоплюють 855 дітей). Приміщення не вміщає усіх дітей – багато вихованців займаються у приміщенні ЗШ №3 і 4, Паліївці, Олександрівці (села приєднані до міської території в результаті створення громади − Авт.). Бабаєви були ознайомлені з наказом про попередній розподіл годин, їхні підписи стоять під цим документом, хоча й з приміткою «частково згоден». Геннадію Олексійовичу повідомлено, що він буде проводити заняття на базі гімназії, а Наталя Василівна – на базі ДЮЦу. До цього вони проводили заняття в одному кабінеті, який знаходиться у ДЮЦі…

На запитання про неможливість проведення гурткової роботи в приміщенні гімназії, яке не опалюється після обіду і у вихідні дні, Володимир Павлович відповів, що «Бабаєви подали свої графіки роботи, не узгодивши їх із керівництвом» і запропонував організовувати заняття для гімназистів на вихідних на базі ДЮЦу: «Нехай приходять, і ми обговоримо цю можливість. Два вчителі в одному кабінет – вибачайте, так не можна. Це протизаконно». На сьогодні на базі Маловисківської гімназії продовжує діяти Клуб інтелектуальних ігор – ним опікується тутешній педагог і теж активіст інтелектуального руху Світлана Кисіль, яка готує команду до участі в районному чемпіонаті. Володимир Кузьмич запевняє, що в ДЮЦі планують знайти нового керівника для Клубу інтелектуальних ігор. Вакантні також посади керівників гуртків малювання та музики. На закид щодо того, нібито керівництво міста «поклало око» на приміщення, Володимир Павлович запевняє, що нарікання безпідставні. «У дітей приміщення не забирали. Там, де раніше розміщувалося КРУ, нині відділ культури. Там, де був методкабінет, – відділ молоді та спорту. А там, де швейна справа (а в нас немає цього гуртка), – там методичний кабінет ДЮЦу». Наостанок розмови керівник ДЮЦу Маловисківської громади запевнив, що особисто він не має жодних претензій до подружжя Бабаєвих, навпаки, вважає, що саме на таких, як Бабаєви, тримається ДЮЦ. «Я не применшую їхніх заслуг, але вони бачать тільки свій напрямок. Наша мета – забрати дітей з вулиці, а не виховувати чемпіонів». Інна Тільнова, фото з архіву подружжя Бабаєвих

Від автора: Так співпало, що я маю безпосереднє відношення до маловисківського Клубу інтелектуальних ігор. Колишній Будинок школяра став для мене і моїх друзів місцем, де завдяки заняттям інтелектуальними іграми та дитячим самоврядуванням ми навчилися відстоювати власну думку, логічно мислити, аналізувати інформацію, працювати в команді. Ми навчилися перемагати і програвати. Хай це пафосно звучатиме, але це була справжня школа життя. І хай пробачать мене вихованці інших гуртків – малювання, танців, співів – адреналін і пригоди, які організовували нам Бабаєви з 5-го по 11-ий клас, вплинули на нас, школярів, а тепер уже дорослих. І хоча траплялося всього, інколи болючого і незрозумілого, все-таки добре пам’ятається більше. Адже заняття в Клубі позбавили нас чи не найголовнішої біди всіх українців – комплексу меншовартості. Бо, приїжджаючи до інших міст (часто – російськомовних, а значить – «крутих»), ми пишалися, що презентуємо саме Малу Виску, бо були нарівні з командами великих міст. Ми побачили, що не гроші і зв’язки визначальні для успіху особистості, а її розум та інтелект. У нашій розмові директор ДЮЦу сказав, що мета позашкільного закладу, який він очолює, – забрати дітей з вулиці. З цим не можна не погодитися. Але мета Бабаєвих була масштабнішою – виховувати чемпіонів. Прикро, якщо сьогоднішня Виска від цього відмовляється…

Коментарі відомих в області інтелектуалів щодо ситуації, що склалася в Малій Висці, читайте на сайті «НГ» www.novagazeta.kr.ua

# листи на конкурс

11

«Якби я був депутатом…» ЩОБ ЗРОЗУМІТИ ІНШОГО, ТРЕБА ПРИМІРЯТИ ЙОГО РОЛЬ Слово «депутат» з латинської перекладається як «призначений». Саме це слово доцільно й точно демонструє нам вагомість вибору, котрий робить суспільство. Постає питання про те, якими ж якостями має володіти справжній народний депутат? Перш за все, подібний ранг має належати тільки дійсно світлим головам, які знають досконало рідну мову, які вміють гарно виступати перед публікою і, авжеж, не мають жаги до збагачення. Але це далеко не всі риси характеру, якими має бути наділена особистість, котра бажає пов’язати своє життя з політикою. На жаль, але більшість людей живуть стереотипами й не усвідомлюють всієї складності цієї ноші: в їхніх думках крутяться хибні припущення про те, що політики вміють тільки гарно говорити, що вони ніколи не виконують свої обіцянки, що єдина їхня ціль – збагачення. Але, на мою думку, подібні висновки є цілковитою нісенітницею. Не дарма мудрі люди говорять: «Для того, щоб зрозуміти іншого, необхідно приміряти на себе його роль». Я вважаю, ці слова ніколи не втратять свою актуальність й завжди будуть корисними для кожного із нас. Саме такі думки наштовхнули мене на запитання: «А що зробила б я, якби стала депутатом?». По-перше, мені б довелося розчаруватися, адже кожного нового дня мої пороги оббиватимуть незнайомі мені люди: хтось проситиме матеріальної допомоги, хтось жалітиметься на несправедливість, а хтось просто проситиме поради. Я буду вислуховувати кожного з них, робити помітки на полях, але десь там, в середині душі, розумітиму, що не в силах допомогти кожному, що ресурси мої не безмежні. Наступною мене чекатиме легка втома, котра прийде разом із вивченням сотень книг, в яких чорним по білому написані тисячі законів. Адже саме ці книги мають стати для депутата другою Біблією, котра буде осяювати весь його подальший професійний шлях. На цьому мої обов’язки, звичайно ж, не закінчуються, але хотілось би поговорити про те, що я дійсно могла б зробити, про те, на що спрямувала б всі свої сили. Що ж, я б, залучившись допомогою своїх колег, зруйнувала вщент всі дитбудинки, назавжди закрила б притулки для тварин, заборонила створювати пункти обігріву для бідних! Адже у моєму світі немає місця ні для бездомних псів, ні для жебраків, ні для осиротілих дітей. У моїй державі для кожної дитини знайдеться велика родина й теплий, затишний будинок. Кожна тварина матиме свого господаря, котрий навіть у найпотаємніших думках не дозволить собі відмовитися від свого маленького пухнастого друга. Ні одна стара матір не буде вигнана з власного будинку своїми ж дітьми, жоден чоловік не відчує на собі тягар бідності, спричинений втратою роботи, – кожен з них заслуговує на гідне життя. В моєму світі не існує поняття «нижчий клас», у моєму всесвіті всі люди рівні. Ви скажете, що я забагато прагну, але я можу сказати тільки одне: «Сміливі завжди мають щастя», все в моїх руках, і якщо я зможу залучитися підтримкою тих самих «призначених», то ми разом побудуємо свою еру. Адже цьому всесвіту потрібні нові герої!

Анастасія Романча, м. Долинська, Кіровоградська обл.


Ng 48