Page 2

Новини

2 # колонка редактора

Інна ТІЛЬНОВА

Салют на Різдво

Поки тривала негода і Кіровоградщина входила до переліку областей із критичним рівнем аварійності (оце так «вхурделило»!), ми мали нагоду не тільки добре наїстися того, чого не дозволяли собі протягом року, а й підбити підсумки і скласти плани на рік, що настав. Вибухи салютів у Святвечір трохи попсували настрою. Їх не можна було виправдати жодним чином, адже важко уявити, що ми забули про те, що за кількасот кілометрів на схід такі ж самі звуки означають не безтурботні веселощі, а наступ російських найманців. «Довго шукав у Вікіпедії щось для виправдання петард і феєрверків на Святвечір. Ось, наприклад, один із трьох східних магів-царів міг бути китайцем і принести новонародженому в дар петарду. Але китайці навчились використовувати порох хоч і швидше за всіх, але все одно в кінці першого тисячоліття. Навіть грецький вогонь не підходить», − влучно написав із цього приводу відомий журналіст Отар Довженко. Здається, про це я згадувала в колонці рівно рік тому?.. Минуло багато часу, а нічого не змінилося, хоча звуки вибухів від феєрверків набули додаткових «семантичних відтінків». Але є різдвяні події, які гріють серце і створюють особливу святкову атмосферу. Ось, наприклад, у найбільшому кропивницькому супермаркеті «Велмарт» відвідувачі хором заспівали колядку. Для нашого міста – це диво дивнеє, адже зазвичай подібні флешмоби (симфонічний оркестр на залізничному вокзалі чи танці в аеропорту) можна побачити хіба що по телевізору. Зрозуміло, що майстерне виконання обрядової пісні – це справа рук, чи то пак голосу, професійних співаків, але це ще більше надихає і вражає. А в Олександрії 7 січня діти теж колядували публічно – в магазинах АТБ, «Фуршет», «Оптовичок» вихованці євангельської церкви «Надія» співали «Мир радуйся». Попри різдвяні свята відвідувачі супермаркетів не були дуже щедрими, але й діти колядували людям не заради подарунків, тож були готові до такого. Але є ще один нюанс – колядки, які відсутні як такі в російській культурній традиції, співали чомусь російською. Уявіть собі легендарного народного «Щедрика» в обробці Миколи Леонтовича, перекладеного на російську мову? Перше питання, яке виникає після цього, – навіщо? Адже безглуздо перекладати будь-якою іншою мовою духовний гімн України. А ще колядники лінуються. Їхня мантра «дайте дядьку п’ятака, а ви, тітко, гроші, будете хороші» вже схожа на заготовки вітчизняних прохачів, що традиційно оббивають пороги Міжнародного валютного фонду. Даруйте за іронію, але сумно, коли сусідська дівчинка росте, а її колядки – ні. І соромно за «колядників», які виступають в Росії, – Лорак, Гросу, Лобода. У суботу Щедрий вечір знову збиратиме українців за столами. Хай у кожній родині запанує достаток, благополуччя і щедра доля.

№2, 12 січня 2017, Нова газета

АТОвцям збільшили суму «бойових» Військовослужбовцям Збройних сил України, які перебувають у зоні АТО, збільшили «бойові» надбавки до зарплати. Про це заявив міністр оборони Степан Полторак в ефірі «5 каналу». Платитимуть їх починаючи з січня 2017 року. «Із 1 січня Президент ухвалив рішення, і ми значно підвищуємо надбавки за участь в Антитерористичній операції. Раніше військовослужбовець, який перебував у районі зіткнення, додатково отримував 4000 гривень, а з 1 січня він отримуватиме 6000 гривень. Військовослужбовцю, який не був на лінії зіткнення, але був у зоні АТО, платили 1200 гривень. Зараз йому дадуть вдвічі більше – 2400 гривень», − сказав Полторак.

Переплановуйте без дозволу Норму щодо необхідності отримання від органу місцевого самоврядування дозволу на перепланування житла скасовано. Відповідна постанова Кабміну набрала чинності з 5 січня 2017 року. КМУ опублікував текст постанови від 28 грудня 2016 року №1024 «Про внесення змін до Правил користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків», передає «Закон і Бізнес». Згідно з документом, виконання робіт з переобладнання та перепланування житлового будинку і жилого приміщення, які не передбачають втручання в несучі конструкції та/або інженерні системи загального користування, не потребують отримання документів, що дають право на їх виконання.

компенсації на оздоровлення чорнобильців Уряд встановив розмір грошової допомоги постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи для компенсації вартості путівок санаторно-курортним закладам і закладам оздоровлення та відпочинку, йдеться на «Урядовому порталі». Зокрема, розмір такої допомоги становитиме: • для осіб, віднесених до категорії 1 (постраждалі, які мають інвалідність, що пов’язана з наслідками аварії на ЧАЕС, та ліквідатори), – 5 250 гривень; • для осіб, віднесених до категорії 1, із захворюваннями нервової системи (з наслідками травм і захворюваннями хребта та спинного мозку) – 17 390 гривень; • для дітей, інвалідність яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою, – 10 840 гривень. Громадяни матимуть змогу самі обирати санаторно-курортний заклад, якому і здійснюватиметься безготівкове перерахування щорічної грошової допомоги. При цьому, якщо цієї суми недостатньо для компенсації вартості путівки, постраждалі можуть доплатити за рахунок власних коштів. Відповідна сума коштів на реалізацію постанови (123,4 млн грн) передбачена в межах бюджетної програми «Соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

# консультація

Правова допомога буде доступнішою 3 січня Петро Порошенко підписав Закон України «Про Вищу раду правосуддя». Цим документом, зокрема, внесені зміни до Закону України «Про безоплатну правову допомогу» в частині розширення кола осіб, які мають право на таку допомогу.

Документ посилює соціальні гарантії, розширюючи коло осіб, які мають право на гарантовану державою безоплатну вторинну правову допомогу. Насамперед, йдеться про внутрішньо переміщених осіб та осіб, які до сьогодні лише претендували на отримання такого статусу. Така ж соціальна гарантія встановлена для осіб, які претендують на отримання статусу учасника бойових дій. Крім того, безоплатна вторинна правова допомога ветеранам війни, у тому числі учасникам бойових дій (на сьогодні їх близько 275 000 осіб), іншим особам, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», надаватиметься не лише з питань їхнього соціального захисту, як це було до змін, а з будь-яких інших питань. Також суттєво змінилися підходи до визначення рівня малозабезпеченості, що є критерієм для отримання безоплатної вторинної правової допомоги не менше 10 000 000 осіб:  по-перше, особа матиме таке право, якщо її дохід не перевищує двох прожиткових мінімумів;  по-друге, враховуватиметься середньомісячний дохід особи, яка звертається по допомогу, а не

середньомісячний сукупний дохід сім’ї, як це було дотепер. Внесені зміни враховують об’єктивну потребу у забезпеченні доступу до безоплатної правової допомоги особам, які мають дохід, що дорівнює прожитковому мінімуму або навіть більше, проте є недостатнім для самостійної оплати правових послуг. Крім того, прийняті зміни зроблять особу незалежною від доходів інших членів сім’ї у питанні звернення за безоплатною правовою допомогою. Насамперед, це уможливить звернення по таку допомогу осіб, законні інтереси та права яких порушуються в сім’ї. Детальну інформацію з питань, пов’язаних з отриманням безоплатної правової допомоги, можна отримати за номером цілодобової телефонної лінії – 0 800 213 103 або на веб-сайтах Міністерства юстиції, Координаційного центру з надання правової допомоги чи Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Кіровоградській області. Ольга Салоїд, Регіональний центр з надання БВПД у Кіровоградській області

# реформи

несправність газового приладу призвела до трагедії

8 січня мешканці багатоповерхівки по вул. Джерельна, 79 у Кропивницькому відчули різкий неприємний запах у квартирах і почали скаржитись на нездужання. В результаті було госпіталізовано шестеро мешканців будинку до обласної лікарні, а правоохоронці з рятувальниками виявили в одній із квартир бездиханне тіло 31-річного кропивничанина. Причиною масового отруєння та смерті одного з мешканців будинку може бути чадний газ від несправного котла газового опалення у квартирі загиблого. Речовина через вентиляційні канали розповсюдилася і до квартир сусідів.

Троє кропивничан вкрали номерні знаки з автівки

7 січня близько 10-ї години патрульні Кропивницького отримали інформацію про крадіжку номерних знаків на вул. Преображенській. Повідомлення залишив небайдужий мешканець міста, який бачив, як троє чоловіків зняли номерні знаки з автомобіля Audi і пішли у невідомому напрямку. За декілька хвилин екіпаж прибув на місце виклику. Обстежуючи прилеглу територію, охоронці порядку разом із заявником побачили трьох громадян на вулиці Каховській, які за зовнішніми ознаками підходили під орієнтування.

Патрульні зупинили цих осіб. Заявник впізнав чоловіків, які зняли номерні знаки. Двом затриманим 25 років, іншому – 37 років. При поверхневій перевірці у них виявили два ножі, викрутку та монтувалку. Підозрюваних доставили до міського відділу поліції, де з’ясовуватимуть їх причетність до крадіжки номерних знаків. Прес-служба патрульної поліції

Непрозорі закупівлі Кіровоградщини Закінчення. Початок на 1-й стор.

Відкриває наш рейтинг Маловисківський центр зайнятості, котрий у серпні 2016 року примудрився підписати угоду на постачання вугілля з ТОВ «Макреалгрупп», при цьому проігнорувавши три більш вигідні пропозиції. Втрачена вигода для бюджету на той момент склала близько 30 тисяч гривень, і це був лише початок. Відзначимо, що вугільні тендери на Кіровоградщині частенько супроводжуються скандалами. Чого варта закупка вугілля КЗ «Знам’янська міська лікарня імені А. В. Лисенка», що відбулась наприкінці вересня. Тоді заклад, відхиливши три дешевші пропозиції, уклав договір на поставку палива з ТОВ «Євроальянс ЛТД». Як виявилось, фірма закуповує вугілля у ТОВ «Фірма «Річна», співвласником котрої є житель міста Шахтарськ Володимир Павлович Сашенков – президент місцевого футбольного клубу, що грає у так званій «Лізі ДНР». Походження самого вугілля, як розумієте, також викликає багато запитань. На щастя, виникли вони не лише у журналістів, а й у прокуратури. Гріх не згадати й про абсолютно чесний, відкритий та прозорий тендер, котрий у листо-

паді провело ДП «Оникіївське лісове господарство». Мова йде про придбання новенького позашляховика Hyundai Tucson в топовій комплектації – 6-ступенева коробка передач, дизельний двигун 2.0 CRDi максимальною потужністю 185 к.с., шкіряний салон, 19-дюймові диски… Та головною «фішкою» нового автомобіля, котрий вкрай необхідний лісівникам, є спеціально облаштований панорамний скляний дах, за котрий державне підприємство не пошкодувало зайвих 24 тис. грн. Немало минулоріч було й закупівель, до котрих тендерні комітети допускали не лише підозрілі, а я відкрито пов’язані між собою підприємства, хоча це й прямо заборонено законом. Подібна ситуація мала місце при останній закупці ОКВП «Дніпро–Кіровоград» гідрооксихлориду алюмінію – спеціального хімреагенту, що використовують для очистки води централізованого водопостачання. Так-от, зв’язок між учасниками тендеру – ТОВ «Торговий будинок «Аква-Холдинг» та ТДВ «ПХЗ «Коагулянт» − не лише свого часу довели журналісти, а й запримітила СБУ, через що закупку річної давності було відмінено, а потім довго оскаржувано в судах. Та незважаючи на цей

«шлейф», що тягнеться за фірмами, у листопаді 2016-го договір на поставку реагенту на 2,4 млн грн було благополучно підписано. Ну і закриває наш «парад зрад» Пологовий будинок №1, котрий наприкінці 2016-го провів просто-таки показовий лікнеп – «як уникнути аукціону шляхом дроблення предмета закупівлі». Як відомо,обов’язок проводити аукціони та вибирати із запропонованих пропозицій кращу застосовується «до замовників за умови, що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 200 тис. грн, а робіт – 1,5 млн грн». Обійти закон медики вирішили досить елегантно – замість одного договору на 1,79 млн грн підписали два, на 1,05 млн та 735,18 тис. грн. Причому обидва договори в один день і по суті на одні види робіт. Ну а чого ж, все як по підручнику. Як би там не було, а ми продовжуємо слідкувати за роботою чиновників всіх рівнів та моніторити закупки на «ProZorro». Як свідчить практика, там можна знайти багато цікавих «зрад». Павло Лісніченко, редактор Центру медіарозслідувань «Прозоро»

Profile for Natali Andriyanova

Ng 02 2017  

Ng 02 2017  

Advertisement