Page 1

„Rudolf II jako Vertumnus”

Zaproszenie na wyjątkową wystawę dzieła autorstwa Giuseppe Arcimboldiego


O obrazie  Namalowany w 1590 roku obraz przedstawia cesarza Rudolfa II z dynastii Habsburgów (1552-1612) jako etrusko-rzymskiego boga Vertumnusa. Wymiary: 68 cm x 56 cm Medium: olej na desce


Biografia autora  „Giuseppe Arcimboldo lub Arcimboldi (ur. 1527 w Mediolanie, zm. 11 lipca 1593 tamże) był włoskim malarzem okresu manieryzmu.  Może być uważany za presurrealistę, z którego inspirację czerpał m.in. Salvador Dali.”

Giuseppe Arcimboldo, Autoportret

Źródło: wikipedia.pl


Manieryzm  „To kierunek posługujący się manierą literacką lub artystyczną w sposób uznany za sprzeczny z dobrym smakiem, za przesadę lub bezkrytyczne naśladownictwo.  Odnosi się także do przemienności procesów zachodzących w dziejach sztuki, oznaczając tendencje antyklasycystyczne, schyłkowe w stosunku do odchodzącej epoki, np. okres między renesansem i narodzinami dojrzałego baroku.” Źródło: portalwiedzy.onet.pl

Drzwi bazyliki w Loreto


Biografia autora  „Arcimboldo malował na dworach w Pradze, Wiedniu i Mediolanie. Był malarzem tworzącym w oryginalny i ekscentryczny sposób portrety i kompozycje figuralne o treści rodzajowej lub alegorycznej, na które składały się elementy martwej natury, ułożone w obraz twarzy lub sceny.”

Giuseppe Arcimboldo, Lato

Źródło: wikipedia.pl


Ciekawostki o autorze  „Był podziwiany za znajomość botaniki i biologii – w jednym tylko obrazie „Wiosna” rozpoznać można ponad 80 gatunków roślin i kwiatów.”

Źródło: www1.rfi.fr/actupl/articles/093/article_2304.asp


Ciekawostki o autorze  „Jest autorem systemu pozwalającego odnajdywać w odcieniach barw odpowiadające im, według niego, noty muzyczne.”

Źródło: www1.rfi.fr/actupl/articles/093/article_2304.asp


Vertumnus – fragment rzymskiej mozaiki, własność Muzeum Archeologicznego w Madrycie

Hans von Aachen, Portret cesarza Rudolfa II

Tematyka

Arcimboldi spędził na dworze praskim 26 lat swojego życia, za co cesarz Rudolf II mianował go palatynem. Malarz przedstawił władcę w postaci etrusko-rzymskiego boga zmienności, przeobrażania się, pór roku i handlu - Vertumnusa.


Habsburgowie to bogowie panujący nad porami roku = wieczne rządy

Bóstwo wegetacyjne

Nos z usta gruszki, z oczy wiśni, z groc e strąkó h w głog u i owoc u. ów

Wieniec z wielobarwnych kwiatów.

c ów o w o a. ż ek z o n b a z i W ch i y w o sezon

Arcimboldi oddał poprzez tak „bogate” przedstawienie cesarza atmosferę praskiego dworu Rudolfa II, słynącego z przepychu. Cesarz pasjonował się kultem mistycyzmu i nauk tajemnych. Miał wyjątkowo zmienny charakter i pod koniec życia popadał w coraz większy obłęd.


Symbolika Co symbolizuje portret Rudolfa II?

Kolorowe kwiaty – w tym róże i goździki - to symbol wiosny.

Owoce takie jak czereśnie i śliwki to niewątpliwe atrybuty lata.


Symbolika Co symbolizuje portret Rudolfa II?

Dynia, cebula czy rzepa – symbolizują zimę.

Jesień kojarzyła się artyście z winogronami, gruszkami i zbożem.


Przykład innych dzieł autora

„Zima” zgodnie z rzymską kolejnością pór roku jest pierwszym obrazem z cyklu. Dominuje na nim ponura atmosfera, a postać przypomina zgorzkniałego starca.

„Wiosna” to postać młodzieńca o bujnej czuprynie, symbolizującego witalność.

„Lato” przedstawia profil uśmiechniętego mężczyzny w średnim wieku.

„Jesień” to profil dojrzałego mężczyzny w jesieni swojego życia.

„Cztery pory roku” Arcimboldiego to cykl będący alegoryczną kompozycją martwej natury, porównujący pory roku do pór życia człowieka.


Przykłady innych dzieł manieryzmu El Greco, Widok Toledo, 1596 - 1600 Manieryzm nie naśladował natury w sposób realistyczny, dzieła dla niego charakterystyczne posiadały często arealny koloryt.


Przykłady innych dzieł manieryzmu Angolo Bronzino, Alegoria z Wenus i Kupidynem, 1540-1545

Dzieła manieryzmu posiadały często alegoryczną wymowę i charakteryzowały się nagromadzeniem bogatej symboliki.


Przykłady innych dzieł manieryzmu Giorgio Vasari, Perseusz i Andromeda, 1570

Stosowano duże nagromadzenie postaci, sprawiających wrażenie tłoku. Rezygnowano z czytelnych kanonów renesansowej perspektywy.


Porównanie  Podobnie u Arcimboldiego kolorystyka nie jest jednorodna a postacie przedstawione są w oryginalny, fantazyjny sposób, niosąc ze sobą treść alegoryczną. Malował nie tylko portrety złożone z warzyw, ale także innych atrybutów takich jak książki czy drewno.

Arcimboldo, Kelner

Arcimboldo, Bibliotekarz


Współczesny Vertumnus  Ilustrator Andy Council nawiązał w swojej pracy „Junk Food Vertumnus” do słynnego dzieła Arcimboldiego, będącego atrakcją naszej wystawy. Przedstawił Vertumnusa złożonego z wytworów fast foodu – frytek, hamburgerów, pizzy.


Inne nawiązania  Japoński artysta Takaya zasłynął z portretów, w których ozdabia swoje modelki bukietami surowych warzyw i owoców, nawiązującymi do dzieł Arcimboldiego. Co ciekawe, większość jego klientek stanowią panny młode, znudzone tradycyjną formą bukietów ślubnych.


Inne nawiązania  Francuski malarz-surrealista Andre Martins de Barros w swoich obrazach często nawiązuje do dzieł Arcimboldiego.


Inne nawiązania  Metoda stosowana przez Arcimboldiego, będąca dekonstrukcją rzeczywistości poprzez oddzielenie widocznego kształtu od natury przedmiotu, by wykorzystać go następnie w inny sposób, nie jest w naszych czasach szokująca albo percypowana jako dziwactwo. Bywa bowiem często wykorzystywana w reklamie, jednak już nie z takim wdziękiem…


Inne nawiązania  W sklepach dostępne są podpórki na książki imitujące bibliotekarza widzianego oczami Arcimboldiego czy rzeźby przedstawiające martwą naturę w mniej pospolity sposób, zamiast tradycyjnej kompozycji.


Autorka Natalia Molik, studentka zarządzania kulturą i mediami, moduł: media, Grupa V

Zapraszamy do wzięcia udziału w tworzeniu wystawy!

Giuseppe Arcimboldo  
Giuseppe Arcimboldo  
Advertisement