Page 1

LXXVIII Liceum Ogólnokształcące im. M. Pawlikowskiej –Jasnorzewskiej Natalia Chrupek

Warszawa 2013

1


Tarta – rodzaj wypieku, składającego się z kruchego, drożdżowego lub francuskiego ciasta i nadzienia, które może być zarówno słodkie (np. z owocami), jak i słone (np. z warzywami, grzybami). Tarta jest jedną z najpopularniejszych potraw kuchni francuskiej. Kruchym ciastem wylepia się dno i brzegi specjalnej formy do pieczenia tart - okrągłej i niskiej, o fałdowanych brzegach. Istnieją trzy metody pieczenia tarty: • • •

równocześnie surowego ciasta z wyłożonym na niego nadzieniem, najpierw samego ciasta, a potem już upieczone napełnia się nadzieniem, najpierw samego ciasta (często z wyłożoną suchą fasolą, która zapobiega rośnięciu ciasta), a dopiero pod koniec pieczenia wykłada się nadzienie.

Odmianą tarty jest quiche, który różni się tym, że podawany jest wyłącznie z nadzieniem wytrawnym, zalanym masą jajeczną. Popularnymi we Francji tartami są: Tarta Tatin, tarta cytrynowa, rabarbarowa, z truskawkami i warzywna.

2


Tarta Tatin – rodzaj francuskiej tarty, której nadzienie stanowią jabłka. Tarta powstała w 1898 roku w Lamotte-Beuvron. Za jej twórczynię uważa się Stéphanie Tatin, która wraz z siostrą Caroline prowadziła hotel i restaurację, istniejącą do dziś. Pewnego razu, przygotowując zwykłą tartę z jabłkami, najpierw wyłożyła formę jabłkami, a dopiero potem przykryła je ciastem. Efekt okazał się zaskakujący, zwłaszcza że Stéphanie tartę podała na gorąco. Tarta szybko stała się popisowym daniem Hotelu Tatin, a przepis rozprzestrzenił się po całym regionie Sologne. Swoją międzynarodową sławę zawdzięcza prawdopodobnie Louisowi Vaudable – restauratorowi z Paryża, który spróbował tarty podczas swojego pobytu w Lamotte-Beuvron, a następnie dodał ją do menu prowadzonej przez siebie restauracji Maxim's. Mieszkańcy Lamotte-Beuvron założyli stowarzyszenie La Confrérie des Lichonneux de Tarte Tatin, które ma promować i bronić prawdziwej tarty Tatin. Jego członkowie noszą specjalne stroje, podobne do tych, które dawniej odświętnie noszono na wsiach – niebieskie bluzy, czerwone chusty i czarne kapelusze. Co roku organizowane jest święto i targ, podczas których można dokonać degustacji tarty.

3


Forma na tartę – rodzaje Na rynku jest wiele form na tartę, wyróżniamy: • • • •

formy szklane formy ceramiczne formy metalowe formy silikonowe

W tych formach metalowych poza tym, że boki (ranty formy) bywają cieńsze to są też często lekko pochylone do zewnątrz. Teoretycznie ma to ułatwiać wyjęcie tarty, ale tak naprawdę ciasto na górze tych rantów szybciej się spieka (szczególnie przy grzaniu piekarnika od góry). Poza tym metalowe formy mają niższy brzeg i jeśli ciasto delikatnie się obkurczy (a każde kruche ciasto minimalnie się kurczy) to ten brzeg jest mało „reprezentacyjny”. W formach szklanych i ceramicznych, brzeg jest wyższy i tarta zawsze ma ładny bok, równy nigdzie nie spalony. Poza tym z takiej formy łatwiej wyjąć gotową tartę (równa na dole, nic do niej nie przywiera). Przed pieczeniem nie trzeba formy smarować masłem (kruche ciasto jest już tłuste).

Jaka wielkość formy na tartę? Najlepsza będzie forma o wielkości 27-29 cm, to uniwersalny rozmiar, na który starczy ciasta z klasycznych przepisów. •

najlepszy przepis na ciasto do tarty

Gdzie kupić formę do tarty? W każdym większym sklepie, markecie, popularnych sklepach z wyposażeniem domu, w internecie itd. Teraz formy do tart są popularne.

4


Spis treści: 1.Co to jest tarta? 2.Wszystko o tarcie Tatin. 3.Forma na tartę – rodzaje. 3.1.Wielkość formy na tartę. 3.2. Gdzie można kupić formę do tarty?

5

Tarty  
Tarty  
Advertisement