Issuu on Google+

BO KULTURA TU PODOBNO JEST. JESTEŚMY KULTURALNI! Dział kuluralny Naszego Głosu pod redakcją Agnieszki Matys. Teatr

Calendar Girls (Dziewczyny z kalendarza) Najlepiej sprzedajaca się, oparta na faktach sztuka “Calendar Girls“ w Dublinie już od 7 lutego. Co robią sympatyczne, miłe panie w średnim wieku w uroczym małym miasteczku w hrabstwie Yorkshire w Anglii? Wszystkie, żyją jak Pan Bóg przykazał angielskiej klasie średniej. Zatem, należą do zacnego miejscowego Intytutu Kobiet, spotykają się na zebraniach plotkując strzyżeniu trawników. Wymieniają się przepisami na keks i tartę owocową, szydełkują i wspólnie układają bukiety z suszonych kwiatów. Dodatkowo co roku panie wydają miejscowy kalendarz ze zdjęciami miejscowych ogrodów, kapliczek czy lokalnych mostów...I co? I dość tego!!!! Gotowe na wszystko, postanowiły, że zdjęcia w kalendarzu będą wyjątkowe. Każda z pań przy codziennych domowych pracach - wypieki ciast, dekoracje stołowe, gra na pianinie - wszystko jak zwykle...jednak tym razem nago... "Dziewczyny z kalendarza" to oparta na faktach piękna, epicka opowieść o miłości, przyjaźni i tolerancji. To pełna śmiechu i wzruszeń historia kobiet, które miały odwagę przeciwstawić sie konwenansom i upływowi czasu. Co więcej, zrobiły to z hukiem i dużym poczuciem humoru. Chyba nie trzeba nikogo zapraszać. Widzimy się w teatrze.


Miejsce: Grand Canal Theatre, Grand Canal Square, Docklands, Dublin Data: 7 – 19 lutego godz. 19.00 Cena biletu: od 20 euro

UWAGA CASTING!

Dla młodych miłośników muzyki i teatru. Masz nie mniej niz 11 i nie wiecej niz 25 lat? Interesujesz sie muzyką i teatrem??? Jesli tak na pewno zainteresuja cie przesluchania do MT4U – programu muzyczno- teatralnego. Przesluchania odbeda sie od piatku 11 lutego do niedzieli 13 lutego. MT4U jest jedyna mlodziezowa organizacja irlandzka prowadzaca warsztaty muzyczno – teatralne, prowadzone przez miedzynarodowy zespół profesjonalnych aktorów. W czasie przesluchan zostanie wybranych do drugiego etapu 50 11-15latkow, ktore wezma udzial w warsztatach na poziomie 2. Wsrod uczestnikow w wieku 16-25 lat zostanie wybranych kolejne 50 osob, ktore wezmą udział w warsztatach na poziomie 3. W tym roku na podczas trzydniowych zajęć przewidziano:


Poziom 1 - Casting Poziom 2 - Aladdyn (Waterfront Studio Theatre) Poziom 3 - West Side Story bedacego czescia odbywajacego sie w Belfascie festiwalu. Wiedej szczegolow na stronie www.mt4uth.com oraz na Facebook’u http://www.facebook.com/MT4Uth Początek przesluchań: piątek , 11 lutego 2011 godz. 10.00 Miejsce: Belfast, May Street ( sobota 12 lutego) Dublin The Liffey Trust Centre (niedziela 13.lutego)

Muzyka i koncerty.

The Flaws Grupa z Monaghan nominowana do nagród Meteora zagra w momencie ukazanie się ich drugiego singla Make Good z ostatniej płyty Constant Adventure. Data: 11 lutego 2011 godz. 20.00 Miejsce: Crawdaddy Dublin Bilety: 12.50 euro


Joan as Policewoman Koncert promujący najnowszy album Deep Fields. Data: 10.lutego 2011 godz. 7:30 Miejsce: Button Factory, Dublin Bilety: 22.50 euro

Acid Drinkers w Cork!

Acid Drinkers ponownie w Irlandii. Legendarna grupa po brawurowym show, zakończonym skopaniem tyłków rozentuzjazmowanym fanom w dublińskiej The Academy, pod koniec zeszłego roku, powraca na wyspę!!!! Tym razem zespół zagra w Cork w dniu 20 lutego w klubie Savoy. Miejsce: Savoy, Saint Patrick's Street, Cork Data: 20 lutego 2011-01-28 Godzina 19.00, bilety w cenie 17, 20 euro.


Dezerter

Po raz pierwszy w Irlandii! W Dublinie dla miłośników punckrocka zagra grupa Dezerter. Przedstawiciele niezależnej sceny lat 80 będą promować nowy album Prawo do bycia idiotą, który ukazał się w sprzedaży w październiku ubiegłego roku. Na pewno nie zabraknie także starszych dobrych, kawałków, które rozmontowały komunę, a nam pozwoliły przetrwać, aż do upragnionej wolności, w której mamy prawo do wszystkiego. Nawet do bycia idiotą..... Miejsce: The Village, 26 Wexfort Street, Dublin 2 Data: 4 marca godz. 19.30, bilety 20 euro, a w dniu koncertu po 25.

Nadciąga: Lao Che

Kino


Na ekranach kin.

Biutiful. Kolejny film meksykanskiego reżysera Alejandro González Iñárritu.Twórcy tak znanych tytułów jak Amores Perros, nominowany do oskara Babel, czy 21 gram. Biutiful to opowieść o człowieku, ,który zdaje pomimo przytłaczającej samotności, próbuje utrzymać równowagę pomiędzy przetrwaniem w marginalnym sąsiedztwie a zabezpieczeniem przyszłości swoich dzieci, które płyną przez życie bez celu. W roli głównej Javier Bardem, którego niedawno widzieliśmy na ekranach gdy spełnił marzenie, które rozpala wszystkich facetów świata i stworzył duet z Julią Roberts w produkcji Jedz, módl się i kochaj, a wcześniej u Woodyego Allena szalał w komedii Vicky, Christina Barcelona. Jednym słowem: mistrz reżyserii i jeden z najlepszych aktorów ostatnich lat znowu razem. Co z tego wyszło musicie sprawdzić sami. My za Was do kina nie pójdziemy bo chodzimy sami za siebie.

Brighton Rock Brytyjsko-francuska produkcja, która powstała w oparciu o książkę Grahama Greene’a z 1938 roku pod tym samym tytułem. W rolach głównych Sam Riley, Andrea Riseborough, Andy Serkis, John Hurt, Helen Mirren.


Blue Valentine Wzruszająca, bardzo realna historia będąca intymnym portretem rozpadającego się wieloletniego małżeństwa Cindy i Dean’a, którzy wychowują córkę. Ich związek przeżywa kryzys. Próbując uratować swoje małżeństwo, usiłują wskrzesić lata młodości i odnaleźć w sobie uczucie którym darzyli się , gdy byli w sobie na zabój zakochani i snuli plany na piękną, wspólną przyszłość. W rolach głównych nominowany do Złotego Globu Ryan Goslin oraz Michelle Williams, której rola Cindy przyniosła nominację do Oskara.

Wydarzenie tygodnia. Festiwale filmowe. W lutym 2011 w Dublinie aż dwa festiwale filmowe.


Od 4 do 12 lutego Pierwszy Festiwal Filmów Chińskich orgaznizowany w ramach chińskich obchodów Nowego Roku. 7 z nich zostanie wyświetlonych w IFI -Irlandzkim Instytucie Filmowym w Dublinie. Bodyguards and Assassins- ukazująca liczne sceny walk wschodu, historia misji kamikaze w celu ochrony pierwszego prezydenta Chin, podczas wizyty w Hong – Kongu, mającej miejsce ponad 100 lat temu. 4 lutego godz. 18.15 The Magic Aster (kino familijne) - adaptacja jednej z najbardziej znanych chińskich bajek dla dzieci o pracowitym Xiao Lan, chytrym starym kocie i Malanie – magicznym bogu kwiatów. 6 lutego godz.11.00 Walking to School - akcja filmu dzieje się w zapierających w dech piersiach górach Gongshan, położonych w Yunnanie i ukazuje drogę do szkoły Wawy dziewczynki, która choc jest na to znacznie za mała, spragniona edukacji samodzielnie wyrusza w ryzykowną drogę do szkoły. 11 lutego godz. 10.30 Apart Together – film, który wygrał nagrode na najlepszy scenariusz na festiwalu filmowym w Berlinie. Jest to historia powracającego po ponad 60 latach do Shanghaju żołnierza i kobiety, którą kiedyś był zmuszony opuścić. Film ten w pięknie niedopowiedzianej historii ukazuje w kontraście kulturę oraz Shanghai obecny, nowoczesny i ten sprzed lat. 12 lutego godz. 17.00Pokazy odbęda się także w kinach w Cork and Galway.


HIT MIESIĄCA

Już od 17 lutego na 10 dni w kinach Dublina po raz kolejny zagoszczą pokazy w ramach Dubliński, Międzynarodowy Festiwal Filmowy Jameson’a. Wśród gości specjalnych takie gwiazdy jak Emilio Estevez, Martin Sheen, Kevin Spacey i Tilda Swinton. Festiwal rozpocznie film Submarine po raz pierwszy w reżyserii Richard’a Ayoade, który wcześniej pojawił się jako actor w The IT Crowd czy The Mighty Boosh. Wśród irlandzkich premier także The Adjustment Bureau George’a Nolfi’ego z Mattem Damonem oraz The Way Emilio Esteveze’a z Martinem Sheen w roli głównej, który będzie osobiście gościem tegorocznego festiwalu. Publiczność będzie miała także okazję zobaczyć thriller Unknown z Liamem Neesonem i Aidanem Quinnem oraz najnowszy film Woodiego Allena You Will Meet a Tall Dark Stranger. Wśród irlandzkich produkcji Wake Wood i thriller Route Irish Kena Loach’a. Na festiwalu także dwafilmy nominowane do Oskara w kategorii filmu zagranicznego kanadyjski Incendies oraz Life, Above All z Afryki Południowej. Na tegorocznym festiwalu szczególnie wyróżniono kino francuskie, rumuśkie oraz produkcje z Ameryki Łacińskiej.Kraje te zaprezentują po kilka filmów. Warto wspomnieć choćby o Adele Blanc w rezyserii dobrze znanego Luca Besson czy horrorze La Casa Muda ( Cichy dom), Gustavo Alonso, który odniósł wielki sukces na festiwalu w Cannes.


W tym roku z okazji 90 rocznicy powstania, z ramach pokazów specjalnych wyświetlony zostanie film Czterech jeźdźców Apokalipsy, który po raz pierwszy ukazał się na ekranach w 1921 roku. Do obejrzenia ponad 130 wspaniałych filmów. Do tego spotkania z aktorami i reżyserami, warsztaty, prelekcje i kluby dyskusyjne. Czeka nas prawdziwa uczta kinomana.

Nasz Głos i Polska Księgarnia SEN czytają książki.

I że Cię kocham…Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory

Ich piosenki znamy doskonale. Teraz możemy poznać źródło wielu z nich – burzliwe choć krótki uczucie łączące Agnieszkę Osiecką i Jeremiego Przyborę. Listy, kartki pocztowe, telegramy, teksty piosenek, które sobie przesyłali i zdjęcia – to wszystko w urokliwej książce Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory listy na wyczerpanym papierze. Szaleństwo, uczucie i literatura najwyższej próby.

Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory listy na wyczerpanym papierze; Agora, październik 2010.


Miś spod Monte Cassino, Łukasz Wierzbicki

Przygoda rozpoczęła się w Persji, gdzie żołnierze kupili od miejscowego chłopca niedźwiadka sierotę. Wykarmili go skondensowanym mlekiem i pościelili legowisko w swoim namiocie. Potem miś nosił ciężkie skrzynie z amunicją. Książka jest prawdziwą historią niedźwiedzia Wojtka, który wraz z żołnierzami Armii Andersa przebył cały szlak bojowy przez Iran, Irak, Palestynę i Egipt do Włoch. Żywy język, ilustracje i autentyczne zdjęcia Wojtka i „jego” żołnierzy tworzą wyjątkową całość. Barwna opowieść i ciekawa lekcja historii dla dzieci. Łukasz Wierzbicki, Dziadek i niedźwiadek; Pointa 2009

WYSTAWY Dublinska wystawa kolejek elektrycznych.


13 lutego po raz 12 w malowniczym pochodzącym z 1172 roku zamku Clontarf odbedzie sie wystawa elektrycznych kolejek. Bedzie to okazja do podziwiania słynnych modeli, znanych producentów, takich jak Corgi and Dinky czy Meccano i Bayko produkujących zestawy konstrukcyjne. Na wystawie pojawią się także ołowiane żolnierzyki firmy Britains i Crescent i oczywiście pociągi takich marek jak Hornby, Triang, Trix, Wrenn czy Marklin. Na wystawie także lalki, ktorymi bawily sie jeszcze nasze babcie, kalendarze filmowe z 1940's-1960, misie pluszowe oraz gratka dla kolekcjonerow, słynne Beanie Babies. Data: 13 lutego 2011 godz. 10.00 Miejsce: zamek Clontarf, Castle Avenue, Clontarf, Dublin 3 Dojazd autobusem numer 130 z Lower Abbey Street 10 min. spacerem ze stacji darta Killester.

Agnieszka Matys – project menager w polskiej szkole i polskiej księgarni SEN w Dublinie, adres e-mail: agnieszka.matys@wp.pl


CDN…..czyli przegląd prasy i informacji telewizyjnych