Page 1

LUTY 2012 nr 1 Opracowała: mgr Monika Wojtczak


KALENDARIUM 

1. lutego : Przedstawienie "Nie to złoto, co się świeci" (DOMISIE i

DZWONECZKI)6. lutego : Zebranie rodziców 17:30 (DOMISIE)7. lutego : BAL PRZEBIERAŃCÓW (DOMISIE i DZWONECZKI)8. lutego : Urodziny Kai (DOMISIE)10. lutego : Dogoterapia (DOMISIE i DZWONECZKI)14. lutego : WALENTYNKI (DOMISIE i DZWONECZKI)13 – 24. lutego: FERIE ZIMOWE na sportowo w SP. 116. lutego : TŁUSTY CZWARTEK (DOMISIE i DZWONECZKI)18. lutego : Urodziny Maksia (DOMISIE)26. lutego : Urodziny Kuby Sz. (DZWONECZKI)

2


LUTY Nie to złoto, co się świeci – 1 lutego do naszego przedszkola przyjechał Teatr „Arkadia” z Krakowa. Wesoły zajączek i niedźwiadek w zabawny sposób opowiedzieli dzieciom o dobrym zachowaniu, o tym, że nie warto się przechwalać oraz, że ważne są dobre maniery. Akcja przedstawienia rozgrywała się na skraju lasu, gdzie mieszkają bohaterowie. Poprzez ciekawe dialogi i zagadki dzieci poznały znaczenie niektórych polskich przysłów i mądrości ludowych. Spektakl bawił, a zarazem uczył.

Bal przebierańców – 7 lutego 2012r nadszedł czas na długo wyczekiwany przez nasze przedszkolaki Bal Karnawałowy, który obył się w restauracji Stylowa przy ul. Poznańskiej, poza zabawą dzieci zjadły tam obiad i podwieczorek. Mali tancerze byli tak pięknie poprzebierani, że trudno było rozpoznać, kto ukrywa się pod kolorowym karnawałowym strojem. Wśród dziewczynek dominowały stroje księżniczek i wróżek natomiast wśród chłopców żołnierzy, policjantów, spidermenów. Wszystkich połączyła wspaniała zabawa przeplatana wesołymi konkursami.Walentynki – 14 lutego w naszym przedszkolu dominował kolor czerwony. Dzień Świętego Walentego można poświęcić uczuciom w ogóle nie tylko miłości, ale także przyjaźni i koleżeństwu. Pozytywne uczucia, jakie dzieci obdarzają się nawzajem to również radość z przebywania ze sobą. W grupie Dominiów i Dzwoneczków obyły się zabawy taneczno – integracyjne przy takich piosenkach jak m.in. „Serduszko puka w rytmie cza – cza”. Na zakończenie zabaw przedszkolaki wykonały serduszkowe prace plastyczne.

3


Ferie Zimowe – propagowanie kultury fizycznej u dzieci – to jedno z założeń „Ferii na Sportowo dla Przedszkolaków”. Akcja skierowana została do wszystkich przedszkoli publicznych i niepublicznych z terenu Ostrowa. Zawody odbyły się w sali gimnastycznej SP 1 w terminie 13 - 20 lutego. Nasze przedszkolaki miały okazję zmagać się w takich dyscyplinach jak, m.in. bieg z piłkami, hulahop, szarfą czy też wziąć udział we wspólnej zabawie ze śpiewem. Celem imprezy było m.in. wdrażanie do współpracy i współzawodnictwa zespołowego opartego na wzajemnym zaufaniu, zrozumieniu i życzliwości. Organizatorami „Ferii na Sportowo dla Przedszkolaków” było nasze przedszkole „Nasz Domek” oraz SP 1. Uroczyste zakończenie uwieńczyły dyplomy dla każdej drużyny wręczone przez Jarosława Urbaniak Prezydenta Miasta.

Tłusty czwartek – 16 lutego w przedszkolu było słodko i jak zwykle bardzo wesoło, a to za sprawą obchodów ,,Święta Pączka", czyli tłustego czwartku. Przedszkolaki duże i małe dowiedziały się w tym dniu, co to jest tłusty czwartek i poznały zwyczaje z nim związane. Dzieci podczas wspólnej zabawy wysłuchały humorystycznych wierszyków o pączkach. Następnie wszystkie przedszkolaki z ogromnym apetytem zjadły pączki na II śniadanie, tym samym przyłączając się do tej słodkiej i smacznej tradycji.

4


DOMISIE Wiersze: „ W kuchni ” A. Rżysko-Jamrozik

„ Kometa ” K. Kusek Warkocz długi i błyszczący, przyszedł do gwiazd w gości. Wszystkie one na ten widok, pękają z zazdrości. Iskry krzeszą obcasami

W kuchni zawsze coś się dzieje, w kuchni nigdy nie jest nudno, tyle dźwięków, tyle głosów, że wyliczyć trudno.

Jak zapatrzyć śmiał się w niego, król nieba- astronom? Szepce jedna. Szepce druga. Szepce gwiezdne grono.

Bo na przykład czajnik ziewa, garnek wzdycha, woda śpiewa, groch kapuście szepce w ucho, a z ciastkami w piecu krucho, piec coś mruczy, ogniem zieje, kocioł się na nogach chwieje zaś widelec zęby szczerzy do kłócących się talerzy.

Szemrzą aż do brzasku: – Jak śmie ta przybłęda jakaś, przyćmiewać nas blaskiem?

Patelnia o pomoc woła, dym się snuje, pachną zioła. Coś wam powiem po kryjomu: dla mnie kuchnia to najmilsze miejsce w całym domu.

Za dni kilka warkocz zniknie, wszystkim gwiazdom z oczu. No a one dawnym blaskiem, znowu zamigocą.

„ A sio, rakieto! ”

„ Ufoludki ” autor nieznany

K. Kusek Biegnie księżyc rozgniewany po szerokim niebie, chmurkom pył ociera z czoła, mruczy sam do siebie.

Ufoludki, ufoludki, to zielone krasnoludki. Mają sympatyczne brzuszki i podobne są do gruszki.

– Znowu brzęczy tu rakieta, jak uparta osa … A sio, proszę Cię rakieto, zejdź z mojego nosa.

Ich telepatyczne różdżki są ni z gruszki, ni z pietruszki. Chodzą po zielonych dróżkach, na swych bardzo krótkich nóżkach.

5


Zabawy przy piosenkach: „ Karuzela ”

„ Dzień dobry ” sł. i muz. K. Bayer

J. Grzęski Ele – mele, ele – mele, bawimy się dziś w karuzelę! Teraz szybko, dużym kołem, wszyscy biegiem, wszyscy społem! Wolniej, wolniej, już zwalniajcie, karuzelę zatrzymajcie!

Dzień dobry, dzień dobry, wszyscy się witamy. Dzień dobry, dzień dobry, dobry humor mamy. Dzień dobry, dzień dobry, jest bardzo wesoło. Dzień dobry, dzień dobry, zróbmy wszyscy koło.

„ Kuchareczki ” sł. i muz. K. Bayer

Dzień dobry, dzień dobry, podaj prawą rękę. Dzień dobry, dzień dobry zaśpiewaj piosenkę.

My jesteśmy kuchareczki, jak gotować wiemy. Daj nam tarki i kopyście, coś ugotujemy.

„ Pingwin ”

Ref.: Puk, puk, puk, Puku, puk, już kopyście idą w ruch. Trach, trach, trach, tarka gra, dziś na tarce gram i ja. ( bis )

autor nieznany O, jak przyjemnie i jak wesoło w pingwina bawić się, raz nóżka w prawo, raz nóżka w lewo, do przodu, do tyłu i raz, dwa, trzy!

Wezmę teraz garnek duży i jarzyn trochę. Pyszne danie ugotować wielką mam ochotę.

Pingwinem mama, pingwinem tata, pingwinem synek, córki trzy, do przodu, do tyłu i raz, dwa, trzy!

Kiedy obiad gotujemy, wszystko wokół pachnie, bo najlepsze z nas kucharki to jest chyba jasne!

Kiedy pingwina tańczy rodzina, to aż podłoga cała drży. Raz nóżka prawa, raz nóżka lewa, do przodu, do tyłu i raz, dwa, trzy! Gdy Antarktydą pingwiny idą, śpiewają głośno „pi, pi, pi”. Raz nóżka prawa, raz nóżka lewa, do przodu, do tyłu i raz, dwa, trzy!

6


Muzykoterapia Poznaliśmy życie i twórczość Fryderyka Chopina:

  

Oglądaliśmy zdjęcia kompozytora, jego rodziny i ważnych dla niego miejsc; Tworzyliśmy improwizacje ruchowe do Preludium op. 28 nr 15 D-dur; Naśladowaliśmy grę na fortepianie przy Mazurkach w aranżacji Marka i Vacka; Dowiedzieliśmy się o odwiedzinach Fryderyka Chopina w Antoninie i jego twórczości wiolonczelowej; Bawiliśmy się przy Walcu Des-dur „Minutowego” we wcielanie się w postać pieska, który był inspiracją dla kompozytora do napisania utworu; Utrwalaliśmy słowa, melodię i gesty w piosence: Zima, zima, zima - pada, pada śnieg Jadę, jadę w Świat sankami Sanki dzwonią dzwoneczkami Dzyń, dzyń, dzyń....... Jaka pyszna sanna - parska raźno koń Śnieg rozbija kopytkami Sanki dzwonią dzwoneczkami Dzyń, dzyń, dzyń.......

 Tańczyliśmy do piosenki „Nie zadzieraj nosa” Czerwonych gitar – i wcale nie   

udawaliśmy Greka, ale… Bawiliśmy się przy tańcu greckim o nazwie „Smok” (Koftos) i stworzyliśmy smoka, o co najmniej 24 nogach; Wydawaliśmy z siebie smocze odgłosy; Naśladowaliśmy smocze kroki – ćwiczyliśmy poczucie rytmu; Wybraliśmy się w smoczą podróż w wyobraźni słuchając muzyki; Odpoczywaliśmy przy muzyce relaksacyjnej naśladując chrapanie olbrzymiego smoczyska; Poznaliśmy piosenkę o smoku i uczymy się jej słów: Gdzieś w Krakowie mieszka smok Co się budzi, gdy jest mrok Głośno ryczy ogniem bucha Bo ma w nocy bóle brzucha To się zdarza mu niestety Gdy nie trzyma diety Bo jak wszystkie dzieci wiedzą Smoki tłuste rzeczy jedzą 1

1

mgr Justyna Dymalska

http://dzieci.wp.pl/mid,103,title,Piosenka-Smok,type,listen,multimedia.html?ticaid=1df14

7


Warsztaty teatralne Utrwalaliśmy i poszerzaliśmy wiadomości o Fryderyku Chopinie:

 Dowiedzieliśmy się, że kompozytor przez dźwięki opowiadał różne bajeczne historie; Słuchaliśmy pieśni „Życzenie” op. 74 nr 1 i bawiliśmy się w „Słoneczko na niebie” Improwizowaliśmy tekst opowieści z tłem muzycznym i wcielaliśmy się w postacie z naszych historii;

 Tańczyliśmy polski taniec narodowy, jakim jest polonez (figury para za parą po kole oraz tunel);

 Utrwalaliśmy piosenkę o smoku i uczymy się jej słów: Gdzieś w Krakowie mieszka smok Co się budzi, gdy jest mrok Głośno ryczy ogniem bucha Bo ma w nocy bóle brzucha To się zdarza mu niestety Gdy nie trzyma diety Bo jak wszystkie dzieci wiedzą Smoki tłuste rzeczy jedzą2

 Opowiadaliśmy sobie o zachowaniach uprzejmych i rycerskich i odróżnialiśmy je od smoczych;

 Słuchaliśmy fragmentów bajki „Wszystkie smoki o tym wiedzą” I. Degórskiej3; Bawiliśmy się w smoki, rycerzy i księżniczki.

mgr Justyna Dymalska

2 3

http://dzieci.wp.pl/mid,103,title,Piosenka-Smok,type,listen,multimedia.html?ticaid=1df14 http://www.teatramatorski.pl/pdf/degorska/Degorska_wszystkie_smoki.pdf

8


Język angielski Poznaliśmy ś następujące ę ące owoce:

Potrafimy odpowiadać na pytania: •

strawberry – truskawka

Where do you come from?

raspberry – malina

( Skąd ąd pochodzisz? )

blueberry – jagoda

I come from Poland. •

banana – banan

What’s your favourite colour?

peach – brzoskwinia

( Jaki jest Twój ulubiony kolor? )

apple – jabłko

My favourite colour is ... •

cherry – wiśnia

What’s your favourite fruit?

plum – śliwka

( Jaki jest Twój ulubiony owoc? )

orange – pomarańcze

My favourite fruit is ...

sweet cherry – czereśnia Nauczyliśmy ś sięę piosenek: •

Obecnie poznajemy słownictwo związane zwią z bajkąą „Jack and the beanstalk”

I want to eat, eat, eat, eat Apples and bananas.

cheese – ser

Yellow cherry, sweet strawberry

cat – kot

and blueberry blue.

mouse – mysz

Out go you!

mice – myszy bean – fasola

If you’re happy and you know it clap

cloud – chmura

your hands x2

beanstalk – łodyga fasoli

If you’re happy and you know it

cart – wóz

And you really want to show it

market – targ

If you’re happy and you know it

giant cat – ogromny kot

clap your hands. (stamp your feet, shout HOORAY)

mgr Iwona Porczyńska

9


Bajkoterapia Jak wychować mądre i szczęśliwe dziecko? Pytanie to bardzo często - niemal każdego dnia- stawiają sobie współcześni rodzice. "Nagonka" na właściwe wychowanie, nie rodzi zbyt wielu odpowiedzi, powoduje raczej mętlik w głowie rodziców, opiekunów i wychowawców. Każdy stara się dobrze wypełniać role społeczne, zawodowe i rodzicielskie najlepiej jak tylko umie. Po drodze pojawiają się jednak liczne problemy, kłopoty i wątpliwości. Przyjrzyjmy się choćby przez moment roli rodzica w wychowaniu dziecka. Jak pokierować dzieckiem by nie czując się osaczanym było pełne radości ale i świadomości z popełnianych czynów? Jak wytłumaczyć dziecku czym jest odpowiedzialność, sprawiedliwość, szacunek...? Poważne traktowanie dziecka; kłopotów, zmartwień, lęków oraz próba wspólnego rozwiązywania jego problemów to jedna z możliwości jaką mogą wybrać współcześni rodzice. Rozbawienie lub śmieszność w stosunku do kłopotów małego człowieka to jak sądzę najgorsze z rozwiązań jakie moglibyśmy (rodzice, wychowawcy) wybrać. Z kolei okazywanie nadmiernego niepokoju, zamartwiania się lub nawet złości w obliczu problemów naszej pociechy spowodować może zamknięcie się dziecka na innych. Nadmierna surowość bądź oschłość nie kształtują charakteru młodego człowieka, nie hartują go lecz rodzą poczucie krzywdy i odrzucenia. Znalezienie złotego środka, pomocnego w wychowaniu dzieci jest tym, czego- my rodzice- ciągle poszukujemy... W miesiącu lutym- w grupie Dominiów – podjęliśmy próbę odpowiedzi na pytania: "Jak radzić sobie z poczuciem krzywdy i odrzucenia?", oraz "Co zrobić gdy ktoś nas niesprawiedliwie osądza?" Pomocne stały się dla nas bajki - opowiadania terapeutyczne - autorstwa Anny Mikity. Dzieci poznały postać Fafinki- małej dziewczynki, która właśnie zaczęła chodzić do przedszkola. W każdym opowiadaniu przedstawiony został jakiś problem, z którym dziewczynka musi sobie poradzić. Pomagają jej w tym kochający rodzice, którzy bardzo poważnie traktują swoją córeczkę i jej kłopoty. Dzięki nim Fafinka uczy się, jak radzić sobie z tęsknotą, złością, uczuciem odtrącenia. Uczy się także odpowiedzialności za własne uczynki. Opowiadania nie mają umoralniać ani dzieci, ani rodziców, ale pokazywać im ciekawe rozwiązania. Są znakomitym punktem wyjścia do rozmowy z dzieckiem. Dopełnieniem opowiadań i rozmów stają się prace plastyczne jakie dzieci wykonują. W odniesieniu do opowiadania "Drużyna Nieprzezywaczy" było to papierowe serduszko - mające niezwykłą moc- każdy bowiem kto je otrzymał stał się członkiem drużyny. Jej członkowie wiedzą, że przynależność do drużyny zobowiązuje aby właściwie się zachowywać w stosunku do innych osób. Nie mówimy o innych źle, nie oskarżamy, nie sprawiamy przykrości słowami i czynami oraz słuchamy co mają inni do powiedzenia… Wszystkie dzieci z grupy Domisiów są członkami tej drużyny! mgr Justyna Kempińska

10


DZWONECZKI Wiersze: „ Barwy ojczyste ” Cz. Janczarski

„ Przyjechała do nas zima ” K. Bayer Zima, zima w koło, bawcie się wesoło. Sanki, łyżwy mówię wam, dużo uciech dają nam.

Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie, A na tej fladze biel jest i czerwień. Czerwień – to miłość, Biel – serce czyste. Piękne są nasze barwy ojczyste.

Śnieżki lecą w koło, bawmy się wesoło. Rzucasz ty, rzucam ja, niech zabawa ciągle trwa.

„ Katechizm małego polaka ” Władysław Bełza

„ Kto chce jeździć razem ze mną? ” J. Korczakowskiej

Kto ty jesteś? — Polak mały. Jaki znak twój? — Orzeł biały. Gdzie ty mieszkasz? — Między swemi. W jakim kraju? — W polskiej ziemi. Czym ta ziemia? — Mą ojczyzną. Czym zdobyta? — Krwią i blizną. Czy ją kochasz? — Kocham szczerze. A w co wierzysz? — W Polskę wierzę. Coś ty dla niej? — Wdzięczne dziecię. Coś jej winien? — Oddać życie.

Narty suną sanki jadą, łyżwy znaczą ślad zygzaków, barwny tłumek, głośna radość – góra rojna od dzieciaków! Szczypią nosy, uszy palą, twarz wesoła i rumiana. Z dala szosy, drogi z dala – trwa zabawa już od rana.

„ Syrenka ” J. Laskowskiego

– Ale śniegu! – Pożycz sanek! – Daj mi łyżwę chociaż jedną! – Skocz z rozbiegu! – Goń mnie Franek! – Kto chce zjeżdżać razem ze mną?

Stoi Syrenka nad Wisłą, słońce w jej oczach zabłysło. Warszawskie dzieci tu przyszły, stanęły na brzegu Wisły.

Suną narty, mkną saneczki, w ruchu kijki, paski sznurki... Śmiech i żarty, czasem sprzeczki, z górki, z górki na pazurki!

Kiwają Syrenie ręką: „Jakże się miewasz, Syrenko?”

11


Zabawy przy piosenkach: „ Po równiutkiej dróżce ” K. Wlaźnik

„ Tramwajem po Warszawie ” F. Rybicki

Idą dzieci równą drogą, po kamyczkach iść nie mogą, po kamyczkach hop, hop, hop, do dołeczka skok.

Ruch w Warszawie, tak jak zwykle, Pędzą auta, motocykle. Jedzie tramwaj za tramwajem, Na przystanku każdy staje.b

Pora wracać. Kto się znuży, ten odpocznie po podróży. Dom już blisko… nogi w ruch. Kto zwycięży – ten jest zuch!

Ref. Hejże panie konduktorze! Czy w tramwaju miejsca są? Proszę wsiadać, już ruszamy, Przez warszawskich ulic sto. Dzyń, dzyń, dzyń…

Dzieci: maszerują w rytmie wiersza, wykonują trzy podskoki w miejscu, a potem przysiad podparty, maszerują w rytmie wiersza, biegną na swoje miejsce.

Tramwaj jedzie, my ciekawie, Przyglądamy się Warszawie. Domy, mosty, stadion duży, Oglądamy w tej podróży”

„ O domu i wędrówce ” Cz. Janczarski

„ La Pollaiola – Kwoka ” A.Bernat

Wracają bociany z dalekiej podróży. tu gniazdo rodzinne najlepiej im służy. Pies wraca do budy, choć biegał, pół nocy i merda ogonem i patrzy nam w oczy.

Chodzi w kółko kwo – kwo – kwo – kwoka. Z kurcząt swoich nie spuszcza oka. Gda – gda – gdacze, dzio – dzio – dziobie. Chce kurczątko wybrać sobie.

A pszczoła, co lata wśród kwiatów po lesie, do ula z daleka pachnący miód niesie. Jaś wraca z przedszkola do domu, do mamy. Z teatru i z kina do domu wracamy.

„Tego nie chcę, bo nie fruwa, to za tłuste, a to łobuziak, to za małe, to zaspane – a to moje ukochane”.

Przyjemnie wędrować po drogach dalekich – lecz w domu, wśród swoich – najmilej, najlepiej!”

12


Muzykoterapia Poznaliśmy życie i twórczość Fryderyka Chopina:

   

Oglądaliśmy zdjęcia kompozytora, jego rodziny i ważnych dla niego miejsc; Wiemy, że rodzice Fryderyka to Justyna i Mikołaj; Wiemy, że kompozytor tworzył na fortepian i wiolonczelę; Słuchaliśmy pieśni „Życzenie” op. 74 nr 1; Naśladowaliśmy grę na fortepianie przy Mazurkach w aranżacji Marka i Vacka; Przypomnieliśmy sobie o odwiedzinach Fryderyka Chopina w Antoninie i jego twórczości wiolonczelowej; Bawiliśmy się przy Walcu Des-dur „Minutowego” we wcielanie się w postać pieska, który był inspiracją dla kompozytora do napisania utworu; Utrwalaliśmy słowa, melodię i gesty w piosence: Zima, zima, zima - pada, pada śnieg Jadę, jadę w Świat sankami Sanki dzwonią dzwoneczkami Dzyń, dzyń, dzyń....... Jaka pyszna sanna - parska raźno koń Śnieg rozbija kopytkami Sanki dzwonią dzwoneczkami Dzyń, dzyń, dzyń.......

 Tańczyliśmy do piosenki „Nie zadzieraj nosa” Czerwonych gitar – i wcale nie udawaliśmy Greka, ale…

 Bawiliśmy się przy tańcu greckim o nazwie „Smok” (Koftos) i stworzyliśmy smoka, o   

co najmniej 24 nogach; Wydawaliśmy z siebie smocze odgłosy; Naśladowaliśmy smocze kroki – ćwiczyliśmy poczucie rytmu; Wybraliśmy się w smoczą podróż w wyobraźni słuchając muzyki Odpoczywaliśmy przy muzyce relaksacyjnej naśladując chrapanie olbrzymiego smoczyska; Poznaliśmy piosenkę o smoku i uczymy się jej słów: Gdzieś w Krakowie mieszka smok Co się budzi, gdy jest mrok Głośno ryczy ogniem bucha Bo ma w nocy bóle brzucha To się zdarza mu niestety Gdy nie trzyma diety Bo jak wszystkie dzieci wiedzą Smoki tłuste rzeczy jedzą 4

4

mgr Justyna Dymaslak

http://dzieci.wp.pl/mid,103,title,Piosenka-Smok,type,listen,multimedia.html?ticaid=1df14

13


Warsztaty teatralne Utrwalaliśmy i poszerzaliśmy wiadomości o Fryderyku Chopinie:

 Dowiedzieliśmy się, że kompozytor przez dźwięki opowiadał różne bajeczne historie; Improwizowaliśmy tekst opowieści z tłem muzycznym i wcielaliśmy się w postacie z naszych historii;

 Tańczyliśmy polski taniec narodowy, jakim jest polonez (figury para za parą po kole oraz tunel);

 Utrwalaliśmy piosenkę o smoku i uczymy się jej słów: Gdzieś w Krakowie mieszka smok Co się budzi, gdy jest mrok Głośno ryczy ogniem bucha Bo ma w nocy bóle brzucha To się zdarza mu niestety Gdy nie trzyma diety Bo jak wszystkie dzieci wiedzą Smoki tłuste rzeczy jedzą 5

 Opowiadaliśmy sobie o zachowaniach uprzejmych i rycerskich i odróżnialiśmy je od smoczych;

 Słuchaliśmy fragmentów bajki „Wszystkie smoki o tym wiedzą” I. Degórskiej 6; Bawiliśmy się w smoki, rycerzy i księżniczki.

mgr Justyna Dymalska

5 6

http://dzieci.wp.pl/mid,103,title,Piosenka-Smok,type,listen,multimedia.html?ticaid=1df14 http://www.teatramatorski.pl/pdf/degorska/Degorska_wszystkie_smoki.pdf

14


Język angielski Poznaliśmy ś następujące ę ące owoce:

Potrafimy odpowiadać na pytania: •

strawberry – truskawka

Where do you come from?

raspberry – malina

( Skąd ąd pochodzisz? )

blueberry – jagoda

I come from Poland. •

banana – banan

What’s your favourite colour?

peach – brzoskwinia

( Jaki jest Twój ulubiony kolor? )

apple – jabłko

My favourite colour is ... •

cherry – wiśnia

What’s your favourite fruit?

plum – śliwka

( Jaki jest Twój ulubiony owoc? )

orange – pomarańcze

My favourite fruit is ...

sweet cherry – czereśnia Nauczyliśmy ś sięę piosenek: •

Obecnie poznajemy słownictwo związane z bajkąą „Jack and the beanstalk”

I want to eat, eat, eat, eat Apples and bananas.

cheese – ser

Yellow cherry, sweet strawberry

cat – kot

and blueberry blue.

mouse – mysz

Out go you!

mice – myszy bean – fasola

If you’re happy and you know it clap

cloud – chmura

your hands x2

beanstalk – łodyga fasoli

If you’re happy and you know it

cart – wóz

And you really want to show it

market – targ

If you’re happy and you know it

giant cat – ogromny kot

clap your hands.

mgr Iwona Porczyńska Porczyń

(stamp your feet, shout HOORAY)

15


Bajkoterapia „Spacer po świecie uczuć” – siedzę właśnie przed Kartami Prac dzieci z grupy Dzwoneczków. Przekładam – strona za stroną. Zaskoczenie, niedowierzanie, ale i zadowolenie – przeplatają się te uczucia w mojej głowie. Rozmawialiśmy o jednym z "trudniejszych" uczuć, a jednocześnie chyba najczęściej pojawiającym się w dziecięcym świecie. STRACH, wampiry, potwory, świecące w ciemnościach oczy i inne wykreowane w wyobraźni dziecięcej postacie. Obok lęki bliskie dziecięcej naturze – dentysta, lekarz i pobieranie krwi, burza a nawet wizyta u fryzjera. Lęki z którymi przychodzi się naszym dzieciom zmagać każdego dnia. My dorośli często te trudne emocje bagatelizujemy mając w zanadrzu cały wachlarz dobrych (dorosłych) rad: "Będzie dobrze", "Nie Płacz to nie boli", "Nic przecież się nie stało". Choć z pozoru wydaje się nam, że to pomaga, to jednak tego typu zachowanie z naszej strony w dalszej perspektywie prowadzić może do blokady emocji u naszych "pociech". Bo cóż ma myśleć dwu, trzy lub czterolatek, który płacze w czasie pobierania krwi? - boli go palec, boi się igły, widzi krew; a i Pani czasem jest niezbyt miła. Z punktu widzenia nas – Rodziców – jest to sytuacja jak każda inna. Pobieranie krwi – konieczność, obowiązek, a może jeszcze coś innego? Dla dziecka – STRACH, LĘK – czasem płacz, czasem blokada – smutek i cisza. Wypieranie przez nas dorosłych emocji naszych dzieci nie jest najlepszą drogą, dlatego każde dziecko powinno dostać "instrukcję" jak ma sobie poradzić, kiedy dopada go strach, smutek, a może złość. Powinno wiedzieć, że uczucia są potrzebne, ważne i konieczne aby mogło "stabilnie" się rozwijać. Bajka pozwala dziecku utożsamiać się z bohaterami i wraz z nimi przeżywać emocje. Od września wspólnie z dziećmi z grupy Dzwoneczków staram się spacerować po świecie uczuć. Rozmawialiśmy o radości, smutku, złości. Przyszła teraz kolej na strach. Repertuar lęków dziecięcych jest zaskakujący, nawet jak dla mnie – mamy dwójki chłopców. Niby przez to "przechodziłam", niby wiem; a jednak wspólnie z dziećmi przedszkolnymi odkrywam te uczucia na nowo. Jak pomóc dziecku zrozumieć uczucia? Jak mądrze towarzyszyć mu w najtrudniejszych chwilach? W poznaniu strachu, oswojeniu go, w budowaniu poczucia bezpieczeństwa pomagają nam bajki z serii Gdańskiego Towarzystwa Psychologicznego – autorstwa Wojciecha Kołyszko. „Pogromca potworów i magia strachu" to wyprawa do krainy sześciorga dzieci mieszkających w turkusowym domu. Żadne z nich nie unika strachu i wszystkie wiedzą po co jest potrzebny. Zaś główni bohaterowie – Lwinka i Fignaś przekonują się o tym na własnej skórze. Jak to się dzieje opowiada nam bajka....

mgr Justyna Kempińska

16

Gazetka Luty 2012  

Niepubliczne przedszkole Nasz Domek w Ostrowie Wielkopolskim prezentuje: Gazetka Luty 2012

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you