Page 1

Numer 85

Czerwiec 2012

Nasz Świat Magazyn o uczniach, dla uczniów

Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Andrychowie

„Wiosenny Rajd Turystyczny PTTK i CKiW w Andrychowie”

Herezje

ŚWIĘTO PATRONA

Wywiad z panem Karolem Matyjasikiem

Sukcesy sportowców z „Czwórki”

Piknik Rodzinny SP4


Strona 2

„Nasz Świat”

Wyniki szkolnego konkursu czytelniczego dla klas IV-VI W bibliotece naszej szkoły w styczniu 2012r. rozpoczął się pierwszy etap szkolnego konkursu czytelniczego dla klas IV-VI. Cały konkurs składał się z 5 etapów, które odbywały się raz w miesiącu (od 10 stycznia do 14 maja). Celem konkursu było inspirowanie uczniów do rozwijania zainteresowań czytelniczych oraz wzbogacanie ich słownictwa. I etap konkursu był poświęcony lekturze „Pinokio” C.Collodi. Uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać krzyżówkę pt. „Przygody drewnianego pajacyka”. W tej konkurencji można było zdobyć maksymalnie 15 punktów.

kiwanie tytułów książek w tekście za co można było uzyskać maksymalnie 22 punkty. Ostatni V etap polegał na rozwiązaniu krzyżówki pt. „Czy zło może wygrać z dobrem?”. W tej konkurencji można było sprawdzić swoją znajomość książki „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” J. K. Rowling. Do zdobycia było maksymalnie 19 punktów. W konkursie wzięło udział 25 uczestników. Jury wyłoniło laureatów 3 pierwszych miejsc oraz przyznało 3 wyróżnienia.

1. Aleksandra Żydek kl. Va 2. Oskar Stańczak kl. Vf 3. Kinga Szemik kl. VIf II etap nosił tytuł „Bez zmru- Wyróżnienie: Olga Cepcer kl. Vb, żenia oka” i polegał na łączeniu Patryk Woźniak kl. Vd, Wiktoria związków frazeologicznych z ich Łabędzka kl. VIe objaśnieniami. Łącznie do zdobycia Zwycięzcy zostaną uhonorowani pamiątkowymi dyplomami i nabyło 20 punktów. W III etapie uczestnicy rozwią- grodami książkowymi. Wszystkim zywali krzyżówkę pt. „Przygody uczestnikom konkursu serdecznie rudowłosej Ani” na podstawie po- gratulujemy i zapraszamy w przywieści L. M. Montgomery „Ania z szłości do wspólnej zabawy! Zielonego Wzgórza”. Rozwiązanie Organizatorzy: krzyżówki dawało możliwość zdobycia 20 punktów. p. Sylwia Książek, p. Monika Piekiełko IV etap konkursu to wyszu-

Międzybiblioteczny konkurs plastyczny na plakat Euro 2012

Herezje

Andrychów, 17.12.2011

Szanowny panie! Dzień Dobry, panie Romanie. Myślę, że zasługuję na 5, dlatego że szybko piszę, ale niestety nie za bardzo ładnie, bo cały czas się śpieszę, nie jestem dobrym ortografem, ale dajże pan tę 5, zlituj się pan. Podpis (znany redakcji)

Byliśmy na wycieczce w Kinie „CinemaKity”. Jakie długi rżnąłem na ziemię, uderzając twarzą o kamień. Trzecie oko w tchawicy! Tata jest starszy o 36 kg.

Międzybiblioteczny konkurs plastyczny na plakat Euro 2012 odbył się w Zespole Szkół Samorządowych w Targanicach.

Siedzibą burmistrza Andrychowa jest Biały Dom.

Wyniki przedstawiają się następująco: I miejsce - Kalina Płużek klasa VI b wyróżnienie - Dominika Turek klasa VI c i Justyna Migdałek klasa VI b . GRATULUJEMY!!!

Wielu naszych mieszkańców nie stać na Internet. I przez to wielu uczniów z naszej szkoły nie ma poodrabianych lekcji.

Powiat małowadowicki.

- Podaj mi swój numer – mówi nauczyciel. - Komórkowy?- pyta uczeń


„Nasz Świat”

Herezje

Strona 3

Wywiad z panem Karolem Matyjasikiem

Wnuczka jest starsza od swojej babci o 4 lata. Spotkałem takie kwiaty, które wrzyci nie widziałem ani nie słyszałem. Miał łyse czoło, które przysłaniały jego włosy. Panny chcą zostać żonatkami. Na Jasnej Górze w czasie oblężenia w klasztorze Paulinów panował kanibalizm. - Co daje świnka? - Mleko. - Jak to mleko? - No przecież jest mleko z Wieprza. Maratończyk schudł w czasie biegu 375 kg.

- Jakie są pana ulubione książki? Odżywia się trawą i jest mięsożer- - Moją ulubioną książką jest trylony. gia Stiega Larsson’a „Milenium”. - Co najbardziej lubi pan robić w Wolny czas spędzałem na polu, tę- wolnym czasie? piąc bałwany. - Aktywnie wypoczywać, jeździć, na rowerze, pływać zwiedzać. Miał łazienkę z wanną, w której się - Jakie było najzabawniejsze wymógł kąpać razem z ubikacją. darzenie w pana życiu? - Kiedyś pomyliłem godziny. ChciaFistaszek z pochodzenia był Karai- łem o godzinie 1800 jechać do pracy. banem, jest on dobrym kanibalem, Było to w zimie. Zawsze, jak wyjeżponieważ nie zjadł Robinsona, gdy dżałem było ciemno. Stwierdziłem, mieszkali pod jednym dachem. że była to godzina 600 i wtedy trzeba jechać do pracy. Rozbił się nasz samolot na bezlud- - Czego pan żałuje? nej wyspie. Mama poszła zgłosić - Niczego. się do GOPR-u. - Z czego pan jest najbardziej zadowolony? Jan Kochanowski był najwybitniej- - Myślę ze z tego, kim jestem, co szym poetą folwarku. osiągnąłem i z tego co robię. - Co zdecydowało o wyborze pana Matka wysłała Antka, żeby pasł kro- zawodu? wy po to, żeby doiły się nawzajem.

- Poniekąd przypadek, a tak naprawdę chęć pracy w szkole. - Czego pan nie lubi? - Placków ziemniaczanych. - Jakie ma pan plany na przyszłość? - Gdy skończy się rok szkolny, pojechać na wakacje, gdzie jest ciepło, biorąc pod uwagę to, co jest teraz na polu. - Jakiej muzyki pan słucha? - Rocku, metalu. - Czy gra pan na jakimś instrumencie muzycznym? - Nie, niestety nie potrafię. - Czy ma pan swoich idoli muzycznych? - Metalica, Fredie Mercury, AC/ DC. Wywiad przeprowadził Jakub Grządziel

Zobacz nasze inne gazetki udostępnione w Internecie:

Made in SP4:-)

http://issuu.com/nasz-swiat


Strona 4

„Nasz Świat”

Piknik Rodzinny SP4 W sobotę 19 maja odbył się Piknik Rodzinny, na który w tym roku przybyło mnóstwo uczniów wraz ze swoimi rodzicami, absolwentów i innych mieszkańców naszego osiedla. Imprezy zaczęły się od godziny 13.00 konkursem na najładniejsze zwierzątko i turniejem szachowym. W sali nr 5 można było obejrzeć wystawę przyrodniczą, ukazującą różne minerały, owady i inne cieka-

we eksponaty. Przed szkołą głodni mogli zjeść grochówkę, kiełbaskę lub karczek z grilla. Dużą popularnością cieszyła się – jak zawsze – loteria fantowa i kawiarenka. Na estradzie przed szkołą zaśpiewała Karolina Piekarska, potem nastąpiło rozdanie nagród za konkursy sportowe, które odbyły się na sali gimnastycznej i plastyczne. Na końcu odbyły się na niej występy karaoke. Na boisku poniżej zatańczył

zespół „Dino”, a także uczestnicy konkursu na układ taneczny do piosenki „Koko koko Euro spoko”. Obok swój działanie swojego sprzętu zaprezentowali strażacy. Nie zabrakło także dmuchanej zjeżdżalni, ścianki wspinaczkowej, trampoliny, stanowiska do malowania twarzy, popcornu i waty cukrowej. Impreza się udała, bo pogoda dopisała.


„Nasz Świat”

Strona 5


Strona 6

„Nasz Świat”

„Wiosenny Rajd Turystyczny PTTK i CKiW w Andrychowie”

W piątek 27.04.2012 r. wybraliśmy się z klasą na coroczny „Wiosenny Rajd Turystyczny PTTK i CKiW w Andrychowie”. Dzień był upalny. Zbiórkę ustaliliśmy na godzinę 7.40. obok Sali gimnastycznej. Wszyscy uczniowie, nauczycielka i opiekunka stawili się punktualnie. Kierunkiem naszej wyprawy była rzeka Wieprzówka. Po drodze minęliśmy żelazny most kolejowy i powędrowaliśmy wzdłuż

rzeki. Po pewnym czasie dotarliśmy do niewielkiego domku, gdzie czekał na nas przewodnik – pan Jan Zieliński. Bardzo ciekawie opowiedział nam o historii rzeki, a także wyjaśnił nam, dlaczego w rzece płynęło kiedyś więcej wody i miała inny bieg. W towarzystwie przewodnika pomaszerowaliśmy w kierunku miejsca, z którego miał nas zabrać autobus. Nim dojechaliśmy do mety,

która znajdowała się w „Domu nad potokiem” w Rzykach Praciakach. Tam spotkaliśmy uczniów z innych klas, a nawet szkół. Ulokowaliśmy się w cieniu, zjedliśmy i zaczęliśmy zabawę, np.: przeciąganie liny, udział w konkursach itd. Po upływie 3 godzin wróciliśmy do szkoły. Miło było spędzić ten piękny dzień w towarzystwie kolegów, na świeżym powietrzu, z dala od szkoły.


„Nasz Świat”

Strona 7

ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY MIKOŁAJA KOPERNIKA W dniu 21.03.2012r. Nasza Szkoła obchodziła uroczystość: „Święto Patrona Szkoły Mikołaja Kopernika, połączone z pierwszym dniem wiosny.W tym dniu nie było „typowych” lekcji. Dzień Patrona Szkoły rozpoczął się przygotowaniem projektów w poziomach klas,które z kolei zostały zaprezentowane na korytarzach i na sali gimnastycznej. Projekty były oceniane przez powołaną w tym celu komisję konkursową. Oceniano: projekt układu słonecznego, projekt toruńskiego piernika, najlepsze przebranie „zrób się na Kopernika”, albumy o Mikołaju

W dniu 30.04.2012r. Nasza Szkoła obchodziła uroczystość związaną z rocznicowymi obchodami, utworzonej 221 lat temu - KONSTYTUCJI 3 MAJA. W tym dniu młodzież szkolna wraz z nauczycielami, obejrzała na sali gimnastycznej montaż słowno muzyczny, przygotowany przez klasę IV b, pod opieką Pani mgr Ewy Gałosz. Występ miał bardzo ciekawą oprawę, zarówno scenograficzną jak i artystyczną.

Koperniku, piosenkę wiosenną, pokaz mody wiosennej, gazetki ścienne o tematyce Mikołaja Kopernika, prace literackie o tematyce astronomicznej. W dniu Święta Patrona Szkoły (23 marca 2012r.) klasy IV - VI rywalizowały w trzech konkursach. PUNKTACJA przedstawia się następująco: W konkursie „Zrób się na Kopernika”:

I miejsce - klasa 4a i 4b II miejsce - klasa 4c i 4d III miejsce - klasa 4f IV miejsce - klasa 4e W konkursie na projekt piernika: I miejsce - klasa 4d i 4e II miejsce - klasa 4a i 4f III miejsce - klasa 4b IV miejsce - klasa 4c W konkursie na pracę plastyczną wraz z wykonaniem gazetki tematycznej: I miejsce - klasa 6b (72 pkt) II miejsce - klasa 6c (71 pkt) III miejsce - klasa 6f (70 pkt)

Rocznica UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA


Strona 8

„Nasz Świat”

Sukcesy sportowców z „Czwórki”

Uczennice i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Andrychowie w tym roku szkolnym odnieśli wiele sukcesów sportowych. W wielu konkurencjach zostali Mistrzami Gminy, Powiatu czy Rejonu. Bardzo dobrze startowali też w zawodach wojewódzkich, wspominając tu choćby tytuł Wicemistrza Województwa Małopolskiego w mini Piłce Siatkowej Dziewcząt, czy czwarte miejsce chłopców w tej samej dyscyplinie. W maju uczniowie szkół podstawowych rywalizowali w kolejnych zawodach. Tym razem

młodzi sportowcy zmierzyli się w czwórboju. Czwórbój składa się z czterech konkurencji – bieg na 60m, skok w dal, rzut piłeczką palantową i bieg na 1000m. Drużyna z Czwórki, prowadzona przez Marcina Cielucha, w składzie: Damian Piwowar, Jacek Chmura, Bartłomiej Dyrcz, Przemysław Cieluch, Piotr Potaszyński, Piotr Droździk, Konrad Mydlarz, Patryk Koim zaprezentowała się znakomicie. 11 maja chłopcy zostali Mistrzami Gminy Andrychów, 18 maja wywalczyli Mistrzostwo Powiatu Wadowickiego, a 25 maja w Brzeszczach

Koszykarze z „Czwórki” najlepsi w powiecie Uczniowie Czwórki znowu okazali się najlepsi w powiecie wadowickim. Tym razem zostali Mistrzami Powiatu w Mini Koszykówce. Turniej chłopców odbył się 2 marca w Szkole Podstawowej nr 4 w Wadowicach. Mecze systemem „każdy z każdym” rozegrały cztery najlepsze drużyny reprezentujące szkoły naszego powiatu... W pierwszym meczu, po zaciętej walce, chłopcy ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Andrychowie pokonali gospodarzy Turnieju – zespół Szkoły Podstawowej nr 4 z Wadowic. W kolejnych meczach zwycię-

żyli też drużyny Szkół Podstawowych z Łączan i Stronia. Wygrywając wszystkie mecze reprezentacja Czwórki zapewniła sobie tytuł Mistrza Powiatu w Mini Koszykówce Chłopców i prawo reprezentowania powiatu wadowickiego w finale rejonowym. A finał ten zaplanowany na 16 marca 2012 roku (godz. 10.00), rozegrany został w Szkole Podstawowej nr 4 w Andrychowie. Wyniki Finału Powiatowego w Mini Koszykówce Chłopców: I – SP nr 4 Andrychów

stanęli na najwyższym stopniu podium uzyskując tytuł Mistrzów Rejonu. W finałach wojewódzkich w Krakowie, 29 maja uplasowali się w pierwszej dziesiątce, zajmując 9 miejsce. Na wszystkich szczeblach zawodów cała drużyna walczyła z ogromnym zaangażowaniem i determinacją. W gminie i powiecie, w punktacji końcowej znacząco wyprzedzili wicemistrzowskie drużyny. I choć w finałach wojewódzkich nie udało się chłopcom stanąć na podium, to i tak odnieśli ogromny sukces.

II – SP Stronie III – SP Łączany IV – SP nr 4 Wadowice Zwycięska drużyna: Opiekun – p. Marcin Cieluch Damian Piwowar Michał Kozioł Bartłomiej Dyrcz Dominik Dyrcz Kamil Babiński Piotr Droździk Piotr Potaszyński Patryk Cholewa Juliusz Łysoń Robert Grządziel Jakub Wnęk Patryk Koim


„Nasz Świat”

Strona 9

2 lutego 2012 r. osiem zespołów szkół podstawowych spotkało się na Mistrzostwach Powiatu Wadowickiego w Mini Piłce Siatkowej Dziewcząt. Do Andrychowa przyjechały reprezentacje, które zajęły najwyższe miejsca w rozgrywkach gminnych. Wadowice i Andrychów reprezentowały po 2 zespoły. Rozgrywki odbywały się w dwóch grupach, wszystkie mecze przebiegały w sportowej atmosferze. Mamy się z czego cieszyć! Bardzo miło nam poinformować, że w meczu finałowym spotkały się dwa zespoły z Andrychowa SP2 i SP4 (opiekun Ewa Bury). Wygrały dziewczęta z czwórki (2:0). To już kolejny raz, kiedy w finale powiatowym spotykają się drużyny z andrychowskich podstawówek, co świadczy o wysokim poziomie tej dyscypliny sportu w naszym mieście i szkołach. Kolejne miejsca w turnieju zajęły : III - SP Świnna Poręba IV - SP Skawinki V - SP Radocza VI - SP Paszkówka VII - SP nr 2 Wadowice VIII - SP nr 4 Wadowice Mistrzostwo Powiatu Wadowickiego to nie pierwszy sukces dziewcząt z SP4. W tym roku szkolnym brały już udział w innych turniejach: 27.11.2011 - II Mistrzostwa Szkół Ziemi Wadowickiej w siatkówce zespoły mieszane chłopcy i dziewczynki, zespół z SP4 zajął I miejsce 10.12.2011 - III Turniej Mini Siatkówki Dziewcząt organizowany przez MOSiR w Oświęcimiu - zespoły dwójki,trójki i czwórki (liczba zawodniczek). W turnieju brały udział zespoły z Oświęcimia, Libiąża, Chrzanowa, Kęt i Andrychowa. Wyniki naszych dziewcząt: “czwórki” siatkarskie rocznik 1999 - I i III miejsce, “trójki” rocznik 2000 - I miejsce i “dwójki” rocznik 2001 - III miejsce. Uczennice “Czwórki” trenują w szkole, pod szyldem MKS-u, opiekują się nimi Ewa i Paweł Bury.

Od lewej (góra): Natalia Ślusarczyk, Martyna Pawlus, Paulina Bury, Małgorzata Frączek, Justyna Danek, Weronika Pochłopień. Od lewej (dół): Magda Korczak, Patrycja Bury, Agnieszka Fryś, Anna Jakubowska.


Wycieczka do Wieliczki W dniu 18. 06 .2012r godzinie 7.45 pojechaliśmy z panią wychowawczynią i panią katechetką busem na wycieczkę do Kopalni Soli w Wieliczce. Podróż nasza trwała 2 godziny. W parku oglądaliśmy obraz w 3D. Przedstawiał on górników pracujących w kopalni. Później udaliśmy się schodami na dół kopalni. Schodów było aż 380. Szliśmy długimi korytarzami. Przewodniczką naszej klasy była pani Grażyna Bochenek. Ubrana była w mundur górniczy. Prowadziła nas korytarzami, gdzie ściany były ze soli, a dodatkowo były one wzmocnione stemplami drewnia-

nymi. Pani przewodnik opowiadała, jak dawniej wyglądała praca w kopalni i wydobywanie soli. Oglądaliśmy maszyny, które pomagały górnikom w ich ciężkiej pracy. Do pracy w kopalni używano również koni. Służyły one jako siła pociągowa. Na dole było mnóstwo figur solnych przedstawiających ludzi, świętych, rycerzy. Mnie najbardziej utkwił w pamięci ołtarz z rzeźbą św. Kingi. Wszystkie chodniki w kopalni kończyły się pomieszczeniami, które nazywały się komorami np. Komora Kazimierza Wielkiego, Komora Mikołaja Kopernika, Komora Piłsudskiego i Komora św.

Nasz Świat Magazyn dla uczniów

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Andrychowie ul. Włókniarzy 10 a telefon: 875 20 82 sp4an@interia.pl http://www.sp4an.internetdsl.pl

Red. nacz.: Piotr Szczepański Redaguje zespół uczniów SP 4 Skład: mgr Piotr Szczepański Druk: SP 4 w Andrychowie e-mail: gazetkasp4@onet.eu

Antoniego. Nad solnym jeziorkiem słuchaliśmy utworów Fryderyka Chopina. Na dole jest wyznaczona strefa dla sklepików z pamiątkami i tam właśnie nastąpił szał zakupów. Kupowaliśmy pocztówki, figurki solne, ozdoby. Zwiedzanie kopalni zakończyliśmy i podróż na górę odbyliśmy w ekspresowym tempie kolejkom górniczą. Po udanej wycieczce, wpadliśmy do McDonald`s, na frytki, hamburgery i colę. Wycieczka do Wieliczki była bardzo udana i pozostawi niezatarte wrażenia w naszej pamięci. Jakub Grządziel kl.4a

Nasz Świat Nr 85  

Gazetka szkolna "Nasz Świat" Szkoły Podstawowej Nr 4 w Andrychowie. Magazyn o uczniach, dla uczniów.