Page 1

Numer 55

Grudzień 2005

Nasz Świat Magazyn o uczniach, dla uczniów

Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Andrychowie

Życzenia świąteczne i noworoczne!

Wesołych Świąt dla Pana Sobity od Pauliny, Karoliny, Marleny.

Dla Sary M., Ewy R., Moniki M. życzy 6e.

Wszystkiego najlepszego dla Pani Wandy Tyralik od Kl. 5d

Wszystkiego najlepszego dla Klaudii Pikoń od Izy.O

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Panu dużo zdrowia, szczęścia, pomyślności udanego sylwestra oraz spełnienia wszystkich marzeń. Dla Pana Kadamusa od kl. 5f

Wszystkiego najlepszego w Święta Bożego Narodzenia dla Wojtka Walczaka życzy M.Z.

Dla Pieguska od Pynguska. Rysiu. Dla Pana Babskiego od Troglodytów z 6b. Dla Damiana od koleżanki. Wesołych Świąt !

Dla Tomka od M.Z.

Dla Raczka od Jusi.

Dla Mateusza od kolegi.

Dla Pana Sobity od dziewczyn z 6e. Dla Szczurka od Kotka. Dla Wina od Flaszki.

Zdrowych i Wesołych Świąt dla Klaudii Pali życzy M.Z

Wszystkiego najlepszego z okazji Świąt Bożego Narodzenia dla kl. 5b od Milosza.W

Dla wszystkich Nauczycieli dużo zdrowia, szczęścia, pogody ducha i uśmiechu na twarzy życzy cała 6e.

Wesołych Świąt dla Magdy M.

Wesołych Świąt dla Patrycji Mrzygłód od kuzynki z klasy.

Wesołych Świąt dla kl. 5b

Od Ani i Madzi dla Kuby.

Dla Jaskiego od Wielbicielki od Moniki Skalak.

Pozdrowienia dla pana woźnego i szatniarek.

Dla Małpy od Marleny

Wielbiciela. Kocham Cię!

Dla Karoliny od M.M. z kl. 6c. Wesołych Świąt !!

Madziu R. to dla Ciebie sto buziaków od chłopaków. Tajemniczy Wielbiciel.

Zdrowia, szczęścia i radości na ten Nowy Rok dla P. Artura Gromotki od SEM13 Dla Karoliny i Pauliny z 6c od Cichych Wielbicieli. Kochamy Was! Szczęśliwego Nowego Roku i szczęśliwego Bożego Narodzenia. Dla Roberta Sordyla od Wielbicielki. Dla Moniki M. z 6e od Pauliny K. Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku. Dla najlepszej, colo, super, wystrzałowej nauczycielki P.Jędras od M.W.

Dla Krzysia Seligi Od......

Merry Christmas dla Moni.R i Ewci R. od kl. 6e.

Od dziewczyn z 5b dla dziewczyn z 5a.

Dla ulubionej nauczycielki P. Jęras od 5b.

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku dla Agi Kiszczak od K.P.

Dla Magdy Z. Sorry, wybacz.

Dla Asi.G od Raczka Dla Kuby z kl. 5 od Karoliny Niemczyk. Wesołych Świąt!

Dla Kasi Lipiec i Magdy Mistygacz od Madzi.

Dla Dudka od Skowronka.

Dla Magdy O. od Marka.

Dla Ewy Rusinek z kl. 6e od Moniki Rajdy.

Od Justyny Kasperek z kl. 6e od Cichego

Serdeczne Życzenia składa cała klasa 5b


Strona 2

„Nasz Świat”

Choinka Tradycja ta wywodzi się z VIII w. Św. Bonifacy, nawracając na chrześcijaństwo pogańskich Franków, kazał ściąć olbrzymi dąb, któremu oddawano cześć. Upadający dąb zniszczył wszystkie pobliskie drzewa oprócz małej sosenki. Święty uznał to za znak niebios, a młode zielone drzewko za symbol Chrystusa i chrześcijaństwa. Zwyczaj ubierania choinki w znanej formie przyszedł do nas z Niemiec na przełomie XVIII i XIX w. Zawieszane na drzewku w wigilię ozdoby i smakołyki nie były dobrane przypadkowo. I tak: - jabłka symbolizowały zdrowie i urodę, - orzechy zawijane w złotko miały zapew-

nić dobrobyt i siły witalne, - miodowe pierniki - dostatek na przyszły rok, - opłatek umacniał miłość, zgodę i harmonię w rodzinie, - łańcuchy wzmacniały rodzinne więzi, - lampki i bombki miały chronić dom od demonów i ludzkiej nieżyczliwości - gwiazdka na czubku - to pamiątka gwiazdy betlejemskiej oraz znak mający pomagać w powrocie członków rodziny przebywających poza domem, - dzwonki oznaczały dobre nowiny i radosne wydarzenia w rodzinie, - aniołki - to opiekunowie domu.

Kolędowanie

Zwyczaj kolędowania wywodzi się jeszcze z czasów rzymskich kiedy to na początku roku sąsiedzi i krewni odwiedzali się wzajemnie, obdarowywali się prezentami i śpiewali pieśni na swoją cześć (calendae początek miesiąca). Z biegiem czasu pieśni te przybrały charakter religijny znany po dziś dzień. Do najbardziej znanych kolęd należą : Bóg się rodzi, Wśród Nocnej

Ciszy, Cicha Noc, Dzisiaj w Betlejem, Jezus Malusieńki, Lulajże Jezuniu, Pójdźmy wszyscy do stajenki. Jeszcze do dziś w niektórych regionach Polski w Boże Narodzenie chodzą po domach kolędnicy - przebierańcy śpiewający kolędy - jest wśród nich, w zależności od regionu: Anioł, Diabeł, Turoń, Trzej Królowie, Żyd, Cyganka, Baba, Muzykanci.

Obdarowywanie prezentami

Dla przyjaciółki Moniki od Sary! Wszystkiego najlepszego z okazji świąt Doniczko. Dubek Merry Christmas dla Miłosza Górnego. Dla Kamińskiej od Burego. Najszczersze życzenia dla kl. 5b od..... Dla Pani Dyrektor zdrowia, szczęścia na ten Nowy Rok od dziewczyn z kl.6e Dla Całej Kl. 6e od Ewy, Sary, Moniki. Dla Jonaszka od Moniki Skalak. I Love You. Wesołych Świąt Szczęśliwego Nowego Roku i wielu niespodzianek dla M.B. Życzy Koleżanka. Wesołych Świąt, szczęśliwego Nowego Roku oraz szybkiego powrotu do zdrowia życzy kl. 4e dla Pana Artura Gromotki. Zdrowia, radości i miłości dla chłopców z Kl. 6e od dziewczyn z kl. 6e. Wesołych Świąt Daria. Wesołej i mroźnej zimy, pysznego, świątecznego ciasta i super prezentów życzy Kaja. Od Miłosza.Ch dla całej Klasy 5b i wychowawczyni P. Jędras. Dla Magdy Mistygacz z okazji Świąt Bożego Narodzenia od Kynia. Wszystkiego dobrego! Dla P. Gromotki i Sobity dużo Zdrowia, uśmiechu na twarzy, pogody ducha życzy Sem13.

Nieodłącznym elementem kolacji wigilijnej jest obdarowywanie się prezentami, które w polskiej tradycji przynosi pod choinkę, w zależności od regionu: św. Mikołaj, aniołek lub Gwiazdor.

Dawanie opłatka zwierzętom Na wsi stawia się często w izbie, w której odbywa się wieczerza wigilijna, nie wymłócone snopy zboża w czterech kątach lub w kącie od wschodniej strony. Po wigilii zaś tu i ówdzie utrzymał się stary zwyczaj dawania po kawałeczku opłatka zwierzętom domowym, dla zapewnienia im zdrowia oraz pięknego przychówku. Niektórzy mówią, że o północy zwierzęta

Panu Sobcie.

rozmawiają ludzką mową, lecz podsłuchanie takiej rozmowy nie przynosiło szczęścia. W okolicach szczególnie nawiedzanych przez wilki wynoszono przed zagrodę resztki jadła wigilijnego. Aby tak ugoszczone drapieżniki, nie wyrządzały szkód gospodarzowi.

Wszystkiego Najlepszego z okazji Świąt Bożego Narodzenia i udanego sylwestra. życzy Kl. 5f Pani Korytkowskiej. Wszystkiego najlepszego szczęścia, radości i pomyślności dla Kochanej Kasi S.Z.T.A od Moniki S. z 5a. Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku i Wesołych Świąt życzy Kl.5f dla Pani Teresy.


„Nasz Świat” Wesołego Nowego Roku i Wesołych Świąt dla Koczura od Moniki Kocemby. I Love. Dla moich najlepszych przyjaciółek: Fiki, Agi, Madzi i Klaudi życzy Guśka, żebyście miały super nadchodzący Nowy Rok. Wesołych Świąt! Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzę Ci dużo zdrowia, szczęścia, pomyślności, udanego sylwestra oraz spełnienia wszystkich marzeń. Od Moniki dla Mateusza Koczura. Dla Pani Dyrektor od całej klasy VI c. Wesołych Świąt! Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy dużo zdrowia, szczęścia, pomyślności i udanego sylwestra życzy klasa 5f Panu Krzysztofowi Sobicie. Dla Marleny od przyjaciółki. Wesołych Świąt!

Strona 3 Dla Mojej ulubionej koleżanki Ani od Asi.

Od Magdy dla 5b.

Dla Pana Woźnego życzy jego fan Szymon Kegel kl.5b.

Od Czesi dla Zdziski :).

Dla Pawła i Dominika z klasy 6c od wielbicielek. Dla Monisi Skelak od Jonasza zdrowych świąt i dobrego opłatka. Dla Pani Babskiej od klasy 5f. Pomyślności i spełnienia marzeń życzy Monika dla Klaudii Kądzieli. Dla Justyny Kasperek z klasy 6e od cichego wielbiciela. Wesołych Świąt dla Agi Kiszczak. Z okazji świąt przesyłam życzenia dla klasy 6b Wojtek. Dla Tomka od Kasi Dobrego Opłatka.

Marry Christmas dla pani Kozieł.

Dla wszystkich nauczycieli, którzy uczą klasę 5b, żeby mieli siłę uczyć tych mądrych uczniów. Dla Pana Zielińskiego od Gosi Gondko z 6b: udanej naprawy okularów i więcej wyrozumiałości. PS. Cel uświęca środki. Dla pani Siwek od uczniów. Dla Katarzyny Talar od cichego wielbiciela z kółka komputerowego. Dla tyciego Raczka od Kasi i Asi. Wesołych Świąt dla Kadeli od Pauliny Kamińskiej Kocham Cię. Dla kochanej dyżurnej Madzi z klasy 5b całuski. Tajemniczy Wielbiciel. Kocham Cię! Dla Pana Sobity od Madzi Rak.

od Madzi dla Agi Kaczmarczyk, Agi Kiszczak i Klaudi Pali z 4e.

Od Magdzi Rak dla Kuby.

Od Madzi Rak dla Fiki Giermańskiej.

Dla Kamila Panka od Moniki Jarosz. Kocham Cię.

Dla Mojej ulubionej koleżanki Madzi Rak od Kasi.

Dla Dziewczyn z 5b od Wesołka. Dla Kochanego Tomusia. Kocham Cię.

Najlepsze pozdrowienia dla pana Artura Gromotki od klasy 6c. Od Magdzi Rak dla Dodo. Wesołych Świąt dużo zabawy w Nowym Roku dla B.G życzy cicha wielbicielka. Dla Moniki Jarosz od Wielbiciela.

Dla Miłosza Górnego od Monisi Rajdy. Kocham Cię. Od Kichy dla Wojtka, Snikersa, Chlebka, Alana, Tomka i Damiana. Dla Pani Kalinowskiej.

Dla Moniki Jarosz od Gabrysia Szlagora I Love You.

Od Kichy Dla Jego Klasy.

Dla Pani Ewy Szemli od klasy 6c.

Dla Madzi od Gąsiorków.

Dla Pana Babskiego od klasy 6e pogodnych świąt i wesołego sylwestra.

Dla Mikołaja i Króliczka Wielkanocnego - oddawać prezenty.

Dla Raczka od cichego wielbiciela.

Pozdrówa dla Piotrka Góry.

Od Lola dla Trola.

Wesołych Świąt Pani Stokłosie życzy wieśniacka klasa 5a.

Od Kichy dla Petereczki z 4d. Dla Karoliny od Pauliny K. Wesołych Świąt!

Dla Kuby od Ani. Dla Pani Jędras od klasy 5b.

Dla szkieletu z sali 19. Nie bądź taki sztywniak! Pozdro od Dawida dla Ruska. Dla Snikusia dużo czekolady i batoników. Snicers, kup orzeszki! Życzenia. Dla Justyny B. Od cichego wielbiciela T.K. I love you. Serdeczne życzenia przesyła uczeń klasy Vc dla pana Piotra Szczepańskiego. Serdeczne życzenia od chłopaka przesyła uczeń klasy Vc dla pani Bożeny Zdzienickiej (jest pani fajna). Z Vc dla dziewczyn z IV d. Lubię Was. Od cichego wielbiciela dla dziewczyny z IV d. Najlepsze życzenia od Arka L. dla Magdy J. Kocham Cię! Dla Asi Obozy od Ukochanego.


Strona 4 Klaudii Wronie od Reni. Dla Lola od Reni. Pozdrowienia dla chłopaków z Vd od chłopaków z Vc. Dla Małgosi Semik od Reni. Od Oskara i Przemka dla całej Vc. Od Vc dla pana Piotra Szczepańskiego.

„Nasz Świat” dla Reni Jończy od Sylwii Barcik. Dla Arka Dla Kuby Łysonia od Lewandowskiego od Sylwii Barcik P.S. Lubię Cię, wiesz? Sylwii Barcik Wszystkiego Najlepszego: Mikołaja w kominie, prezentów po szyję, dwumetrowej choinki, wędzonej szynki, prezentów kupe, rózgę na pupę, tyle radości, ile ma karp ości. Przed domem bałwana i sylwestra do rana.

Od Vc dla pani Zdzienickiej.

Dla mojego przyjaciela Floriana K. Od Sylwii Barcik.

Dla dziewczyn z Vc serdeczne życzenia.

Od Sylwii Barcik dla Anety Potempy.

Dla A.S. i S.B. od F.K. dla Rafała z Vc.

Wszystkiego najlepszego z okazji Świąt. Dla Areczka i Tomeczka od Kaski M.

Dla Kornela z Vc od wielbicielki z IV a. Serdeczne życzonka uśmiechów i słonka, szczęścia wielkiego i wszystkiego dobrego w tym dniu szczególnym Magdzie Janosz życzy Arek Lewandowski. Od dziewczyn z Vc dla chłopaków z Vc. Najlepszego. Od Sylwii Barcik dla Klaudii Wrony. Od Sylwii Barcik dla Pauliny Kasperek. Dla najlepszego kolegi Tomka Kadeli od Sylwii Barcik.

Dla kochanej Sylwusi od najlepszej przyjaciółki z ławki. Dla smutasa (Tomka Kadeli). Dla wszystkich nauczycieli Wesołych Świąt Bożego Narodzenia od Kaśki, Sylwii i Kasi z Vc. Dużo szczęścia, radości, pomyślności i spełnienia marzeń życzy Paulina Kasperek dla Nauczycieli.

Od Sylwii Barcik dla Małgosi Semik.

Dużo szczęścia, radości, pomyślności i zdrowia, dobrych ocen i prezentów pod choinką życzy Paulina Kasperek dla klasy Vc.

Od dziewczyn z klasy Vc dla pani Wioletty Bizoń.

Dla pana Sobity zdrowych i pogodnych Świąt od Ewy R. z klasy VI e.

Dla Sabiny Królickiej od Tajemniczego Wielbiciela.

Dla wszystkich nauczycieli od Sary, Ewy i Moniki.

Dla najlepszego kolegi Tomka Kadeli od Sylwii Barcik.

Życzę wam spokojnych i radosnych świąt Bożego Narodzenia, dużo prezentów po choinką, zdrowia i szczęścia Monice i Paulinie z klasy Vc od Oli.

Dla mojej naaaaaaaaaaaaajlepszej przyjaciółki Kasi Micorek od Sylwii Barcik. P.S. Wesołych Wszystkiego naj… z okazji Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku! Szczęśliwego Nowego Roku 2006 roku

Nasz Świat Magazyn dla uczniów Red. nacz.: Piotr Szczepański Redaguje zespół uczniów SP 4 Skład: Piotr Szczepański Druk: SP 4 w Andrychowie e-mail: gazetkasp4@poczta.onet.pl

Wesołych Świąt wszystkim chłopakom z klas VI życzą przyjaciółki z IV e. Od S.B. dla pana Krzysztofa Sobity.

Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Andrychowie ul. Włókniarzy 10 a telefon: 875 20 82 sp4an@poczta.onet.pl

http://www.sp4an.republika.pl

Dla pani Bury od obrażalskich Madzi, Madzi i Kasi z VI b. Dla koleżanek Klaudii i Renaty od Asi. Życzenia dla Floriana od Mateusza. Wesołych świąt, uśmiechów na twarzach, dobrych ocen wszystkim dziewczynom z klasy V c życzy Ola. Dla Karoliny Borak i Moniki Jarosz od koleżanki Gosi Skrzypek szczęśliwego Nowego Roku. Wszystkiego najlepszego z okazji Świąt Bożego Narodzenia dla Ani i Sandry z klasy IV b od Sabiny. Dużo szczęścia, radości, pomyślności i zdrowia, dobrych ocen i prezentów pod choinką życzy Paulina Kasperek dla klasy Vd. Serdeczne życzonka uśmiechów i słonka, szczęścia wielkiego i wszystkiego dobrego w tym dniu szczególnym życzy Klaudia Wrona dla dziewczyn z klasy Vd. P.S. Jasteście spox. Wszystkiego dobrego i uśmiechniętej twarzy życzy Klaudia Wrona dla Asi O, Renaty J, Pauliny K, Kasi M, Sylwii B, Anecie P, Oli S, Gosi S, Magdzie B. I Monice F. Z klasy Vc. Wesołych świąt dużo niespodzianek w Nowym Roku i radości z dziewczyny dla J. Sz. życzy wielbicielka D.G.F. Całuski. Dla wszystkich dziewczyn z Vc od chłopaków z Vc. Od Dawida dla Oli z IV d. Od Moniki Skalak z klasy VI e dla Justyny Kacperek z klasy VI e. Wesołych Świąt! Pozdrowienia dla Jonasza z V f. Dla super nauczyciela, czyli pana Sobity życzy cała klasa VI e. Numer 53


„Nasz Świat”

Strona 5


Strona 6

„Nasz Świat”


„Nasz Świat”

Strona 7


Strona 8

„Nasz Świat”


„Nasz Świat”

Strona 9


Nasz Świat Magazyn dla uczniów Red. nacz.: Piotr Szczepański Redaguje zespół uczniów SP 4 Skład: Piotr Szczepański Druk: SP 4 w Andrychowie e-mail: gazetkasp4@poczta.onet.pl

Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Andrychowie ul. Włókniarzy 10 a telefon: 875 20 82 sp4an@poczta.onet.pl

http://www.sp4an.republika.pl

Numer 53

Nasz Świat Nr 55  

Gazetka szkolna "Nasz Świat" Szkoły Podstawowej Nr 4 w Andrychowie. Magazyn o uczniach, dla uczniów.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you