Page 1

Newsletter 2/2011

Vážené kolegyně a kolegové, druhé číslo Newsletteru přináší aktuální informace o projektu nastroje.knihovna.cz. Výraznější změny proběhly na titulní straně portálu, kterou jsme nazvali Nástrojárna. Nabízí náhledy nejnověji vložených recenzí, zajímavé články ze světa internetu, aktuality, videonávody. Zatím máme zpracovaný první videonávod—na program Screenpresso (jednoduchá tvorba a zpracování screenshotů). Kromě Nástrojárny a Katalogů nástrojů najdete na portále přehled základních softwarových licencí, Fórum a Komunitu, kam můžete přispívat svými názory či tipy na zajímavé nástroje. V rámci projektu jsme také začali realizovat workshopy k vybraným nástrojům portálu, které jsou zaměřené tématicky nebo podle zájmu účastníků. Více na následujících stránkách. realizační tým projektu Nástroje.knihovna.cz

Workshopy První workshop k portálu nastroje.knihovna.cz se uskutečnil na Národním semináři NAKLIV v Koutech u Ledče 11. 5. 2011. Pod vedením Hanky s Lenkou si účastníci vyzkoušeli například zkracování URL pomocí Bit.ly, tvorbu mraku slov s Wordle, naučili se jednoduchou tvorbu screenshotů v programu Screenpresso a pokusili se vytvořit myšlenkovou mapu svojí letošní dovolené prostřednictvím nástroje MindMeister. Bez ohledu na provizorní podmínky a pomalé internetové připojení byl workshop velice pozitivně hodnocený a přínos portálu pro cílové skupiny byl zmiňován i v následných diskusních příspěvcích semináře.

Momentky z workshopu

Kontakt: http://nastroje.knihovna.cz nastroje.knihovna.cz@gmail.com facebook.com/nastroje.knihovna.cz twitter.com/nastroje


Další workshop se konal 21. 6. v havlíčkobrodské Krajské knihovně Vysočiny. Tentokrát s Lenkou a Irenou. Obsah workshopu jsme přizpůsobili potřebám a zájmu účastníků – knihovníků. Po představení portálu byli přítomní seznámeni s možnostmi Letecké pošty a Úschovny, nástroje Openwith i s hledáním obrázků v Iconfinder. Společně jsme si vyzkoušeli práci s nástrojem na úpravu pdf dokumentů PDFpal. Přítomní knihovníci ocenili i možnost sdílení dokumentu Google Docs. Další část workshopu byla kreativnější: Nejdříve se všichni učili vytvářet a upravovat screenshoty pomocí programu Screenpresso. Největší část workshopu byla věnována přípravě on-line prezentace v Prezi—na libovolné téma. Každá dvojice měla za úkol udělat krátkou prezentaci a předvést ji ostatním. Zde se plně projevila kreativita a fantazie účastníků – prezentace byly o dovolené snů, ideálním domě, volnočasových aktivitách, mateřské lásce, NEJ- našeho života, ideální knihovně, atd. Přesto, že se s Prezi setkali všichni poprvé, na výsledných prezentacích to nebylo znát. Na závěr jsme společně vybrali nejlepší z nich, za kterou její autorky obdrželi ceny – USB disky s logem portálu. Protože byl čas proti nám, tímto jsme workshop skončili. Věříme, že společně strávený čas byl pro účastníky workshopu zrovna tak příjemný a přínosný jako pro nás.

Předvádění vlastních prezentací Workshop v Havlíčkově Brodě

Autorky vítězné prezentace

I při práci může být veselo ...

Cena pro vítěze: USB disk s logem portálu


V rámci semináře "Knihovny a mediální svět" proběhl 7. 9. 2011 v Knihovně Jiřího Mahena v Brně workshop zaměřený na využití nástrojů pro storytelling. Workshop vedl Pavel s Hankou. Po představení projektu a portálu si všichni mohli vyzkoušet následující nástroje: Google Překladač - překlady celých textů, Wordle – tvorba „slovních mraků“, Picsearch – vyhledávání obrázků, Flickr – vyhledávání obrázků, Soundjax - vyhledávání zvuků, Little Bird Tales – nástroj pro "digitální storytelling". Účastníci dostali za úkol vytvořit v Little Bird Tales krátký příběh, nejlépe pohádku, vzhledem k nedostatku času se ale nepodařilo všem zadání dokončit. Šest nejúspěšnějších posluchačů bylo za svoji práci odměněno USB flaskou s logem portálu. I tento workshop byl účastníky hodnocen pozitivně.

Účastníci workshopu

Pozvání na následující workshop—máme ještě několik volných míst! Workshop „Cloud computing v knihovnách“ Tým Nastroje.knihovna.cz si Vás dovoluje pozvat na workshop Cloud computing v knihovnách, který se koná 13. září 2011 od 9:30 do 14:00 v Moravské zemské knihovně v Brně, v počítačovém sále. Workshop je zdarma, ale registrace je nutná kvůli omezené kapacitě počítačové učebny. Registrovat se můžete na emailu: nastroje.knihovna.cz@gmail.com nebo telefonicky na čísle +420 608 863 024. Program workshopu Teoretický blok 9.15 - 9.45 Registrace 9.45 - 10.15 Úvod do Cloud Computingu 10.15 - 10.45 Využití technologií Cloud Computing v knihovnách - Softwarové licence, Pojem Open Source, Užití

technologií, Přehled základních možností a služeb 10.45 - 11.00 Přestávka na kávu Praktický blok 11.00 - 11.45 Prezentační nástroje - Prezi, Slide Share 11.45 - 12. 30 Správa a tvorba dokumentu- Textové editory, Tabulkové editory, Sdílení dokumentů (Dropbox.com) 12.30 - 13.15 Přestávka na oběd 13.15 - 13.45 Myšlenkové mapy - Úvod do myšlenkových map (Mindmeister) 13.15 - 14.00 Projektový management Úvod do projektového managementu, Nástroje plánování (Doodle, Google

Kalendář, TeamLab, Feng Office) Závěr


Výběr z portálu: Předkládáme několik tipů na užitečné nástroje. Jedná se pouze o malou ochutnávku z nabídky Katalogu nástrojů, rozhodně se vyplatí portál navštívit a vybrat si podle sebe a svých potřeb.. Screenpresso je ve program určený k tvorbě printscreenů, jehož výhodou je snadné ovládání, rychlost vytvoření a úprava printscrenů. Není třeba ho instalovat, lze spustit hned po stáhnutí souboru. Po zmáčknutí klávesy Print screen se objeví navigační kříž, díky kterému je možné si vybrat oblast, ze které chcete screenshot udělat. Screenshoty je možné ukládat ve formátech jpg, png, bmp či gif. Ve Screenpressu lze přednastavit základní formát ukládání screenshotů, počet obrázků v historii screenshotů, automatickou úpravu rozměrů screenshotu. Pomocí screenpressa je také možné screenshoty sdílet např. na twitteru, facebooku, flikru, e-mailem či zaslat do Evernote.

Openwith Máte soubor s příponou, kterou neznáte a potřebujete zjistit, který program jej otevře? Openwith.org vám pomůže nalézt vhodné neplacené programy, které vám soubor otevřou. Na stránkách naleznete i předmětový katalog řazený dle účelu souborů - např. obrázky, video, apod. Na stránkách je možné si stáhnout desktop tool. Tento nástroj rozpozná, který soubor chcete otevřít a pokud k jeho otevření máte v počítači vhodný software, tak vám jej navhrne. Pokud se vhodný program k otevření souboru ve vašem počítači nenachází, vyhledá jej a navrhne jeho stažení.

Bit.ly je online bezplatný nástroj, který umožňuje vytvářet zkrácené URL adresy. K jeho využívání není registrace nutná, ale pokud se uživatel zaregistruje, získá tak přístup k datům navíc – jako je databáze vytvořených zkrácených odkazů a také statistika jejich využití. V loňském roce přibyla možnost automaticky generovat QR kódy, které uživatele opět přesměrují na zkrácený odkaz.


Evernote je nástroj pro ukládání a správu vašich myšlenek, nápadů, poznámek a úkolů. Jeho obrovským kladem je jeho multiplatformnost a synchronizace vašich poznámek se serverem. Po zaregistrování vše funguje tak, že uložené poznámky se průběžně přenášejí a ukládají na server a jsou zpětně odesílány na každé zařízení, na kterém máte tuto aplikaci nainstalovanou. Evernote nabízí velké množství funkcí. Například variabilitu způsobů a typů vkládaných poznámek. Záznam lze vložit nejen ručně, ale i namalovat, nahrát přes webkameru. Údaje můžete vkládat i přes Twitter, můžete je zasílat do Evernote mailem. Stejně tak si můžete na svůj mail jakoukoliv svoji poznámku zaslat. Všechny záznamy si lze vytisknout. Poznámky se dají třídit do složek a podsložek, můžete si tak vytvořit složku jak pro své pracovní, tak pro své soukromé poznámky. Ke každé poznámce se přiřadí datum vytvoření, lze přidat údaje jako je autor poznámky, zdroj, lze připojit i přílohu. Evernote nabízí možnost si záznamy zašifrovat nebo naopak jejich sdílení. Sdílet poznámky můžete buď s určitou definovanou skupinou osob nebo je můžete vystavit pro všechny. Využitelnost Evernote je obrovská. Můžete si v něm např. shromažďovat poznámky a webové stránky pro svoji seminární či diplomovou práci, poznámky pro přípravu výuky, sepisovat úkoly a seznamy, co musíte udělat. Lze si v něm shromažďovat odkazy a obrázky, když si chcete např. vybavit byt, vybíráte si dovolenou, můžete v něm shromažďovat i třeba kuchařské recepty, záleží je na vás.

PNotes je stylový nástroj pro vyváření štítků (poznámek) na plochu. Je možné vybrat barvu štítku, font písma, umístění na ploše. Štítek se může libovolně zmenšovat a zvětšovat, přímo ve štítku je umístěná lištička nástrojů pro úpravu textu. Ke štítku je možné přidat alarm pro připomenutí události. Štítky lze také sdružovat do skupin, vyhledávat v nich a tisknout.

Animoto umožní vytvořit si rychle a jednoduše vlastní video. S jeho pomocí můžete ukázat světu své zážitky z dovolené nebo vytvořit krátkou video upoutávku na svůj produkt či službu. Vyberete styl, nahrajete z počítače (či z Flickru nebo Facebooku) fotky, vaše videa a vyberete písničku. Na email vám pak přijde odkaz na vaše nové video. K dispozici jsou 4 typy služby – lite, plus, pro a reseller. Kromě typu lite jsou všechny ostatní placené – videa mají plnou délku a vyšší kvalitu, dají se stáhnout a jsou zde i jiné výhody. Typ lite je zdarma, ale je zde omezena délka videí na 30 sekund a videa se nedají stáhnout. Můžete je však sdílet či vložit na svůj web. Výhodou je neomezený počet vytvořených videí. Animoto podporuje čtyři hlavní obrázkové formáty – JPG, GIF, PNG a TIFF, pro videa až 20 nejrůznějších formátů včetně MP4, FLV či 3GP a pro zvuk formát MP3. Výchozí formát vytvořeného videa je pak MP4 s různou kvalitou obrazu.

Nevsletter 2/2011  

Portál plný nástrojů nejen pro vzdělávání

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you