Page 1

ДЛЯ АКТИВНИХ ЧИТАЧІВ

«Жінка року-2013»: зроби свій вибір Вкотре представниці прекрасної половини людства, які живуть в Чернігівському районі, братимуть участь у районному етапі традиційного конкурсу «Жінка року-2013», організатором якого є відділ у справах сім’ї, молоді та спорту Чернігівської райдержадміністрації. Районні установи та організації висунули на це почесне звання кращих із своїх колективів. І лише одна із них представлятиме район на обласному конкурсі. А ми пропонуємо читачам сказати своє слово й визначити трьох номінанток, які будуть нагороджені дипломами і цінними подарунками від районної газети «Наш край».

Стор. 6

Газет багато, «Край» – один!

Чернігівська районна газета

Наш край

Виходить з 1930 року ОФІЦІЙНЕ

День апарату обласної адміністрації в районній

7 листопада відбувся день апарату обласної державної адміністрації в районній державній адміністрації. У відкритті заходу брав участь перший заступник голови облдержадміністрації Микола Стрілець. На оперативній нараді також були присутні перший заступник голови райдержадміністрації Анатолій Кругол та голова районної ради Михайло Литвин. У вступному слові Микола Стрілець наголосив, що метою заходу є вдосконалення роботи органів виконавчої влади та надання консультативно-методичної допомоги. «Основне наше завдання – це укомплектованість професійними кадрами органів влади, які забезпечать виконання функцій і завдань держави», – наголосив перший заступник голови облдержадміністрації. Протягом дня працівники облдержадміністрації надали методичну допомогу співробітникам відділів апарату райдержадміністрації. По закінченню основної частини заходу Микола Стрілець оглянув приміщення Центру надання адміністративних послуг. За інформацією відділу інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю апарату райдержадміністрації

№ 89–90 (9229–9230)

9 листопада 2013 року

УЧИТЕЛЬ РОКУ

ЗНАЙ НАШИХ

Перемогла в Україні «Повна родина»

Виступає директорка Количівської ЗОШ І-ІІІ ст. Валентина ТЕПЛУХА

Робота юної художниці Марії-Магдалини Ланьо з Михайло-Коцюбинського «Повна родина – щаслива Україна» стала переможцем всеукраїнського конкурсу малюнка «Я хочу жити в якісному світі».

«Приміряли» капелюхи від де Боно і «розставляли» парти Було ще ббагато чого цікавого та хвилюючого під час районного (першого) етапу Всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2014» (розпочався саме тепер), практичний тур якого проходив на базі Радянськослобідської ЗОШ І-ІІІ ст. упродовж двох днів. Професійні змагання серед 14 учасників проводилися у номінаціях: «Географія», «Світова література», «Початкові класи», «Трудове навчання», «Директор школи». Конкурсанти представляли 10 загальноосвітніх навчальних закладів: Радянськослобідську, Анисівську, Киїнську, Слобідську, Новобілоуську, Старобілоуську, Количівську школи, Гончарівську та М.-Коцюбинську гімназії, Хмільницький НВК. – Що цікаво, найбільше конкурсантів у номінації «Початкові класи» – вісім, – розповіла голова оргкомітету, завідуюча районним методичним кабінетом Лідія Бельська. – У решті номінацій беруть участь 1–2 педагоги. Середній вік учасників – 40 років. Дев’ятеро мають вищу кваліфікаційну категорію, двоє – першу, троє – другу і троє – педагогічне звання «Старший учитель». Це вчителі різного віку. Один конкурсант має 28 років педагогічного стажу, а наймолодший – шість років.

ПЕРЕДПЛАТА-2014

Дорогі шанувальники районки! Сповіщаємо вам, що передплатна кампанія на 2014 рік стартувала! Коли маєте бажання й у наступному році отримувати «Наш край», не баріться й поспішайте до поштового відділення! Нагадуємо, що передплатна ціна не змінилася й становить: – на місяць – 7 грн 44 коп.; – на три місяці – 22 грн 32 коп.; – на півроку – 44 грн 64 коп.; – на рік – 89 грн 28 коп. Ви маєте знати, чим живе Чернігівський район!

Стор. 5

Увага: конкурс передплатників! Оголошуємо традиційний конкурс для тих, хто залишається вірним газеті й оформив передплату на 2014 рік! Надсилайте на адресу редакції ксерокопії передплатних купонів і вигравайте подарунки! Розіграш проводитиметься раз на тиждень. Перші результати буде оголошено вже в наступному номері. Розіграш трьох головних призів відбудеться у січні 2014 року.

1 листопада юна художниця приїхала по запрошенню до столиці України разом з мамою та педагогом Наталією Пильцовою на офіційну церемонію нагородження. Ювілейна десята Національна виставка дитячого малюнка «Я хочу жити в якісному світі» викликала неабиякий інтерес. Її оглянув і перший заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України Анатолій Максюта та інші офіційні особи. Марія-Магдалина Ланьо одержала нагороди за свою роботу, як і інші переможці в різних номінаціях та вікових групах. В цей час на велетенському екрані демонструвалися її робота. Її бачили і оцінювали глядачі. Це чергова перемога на Всеукраїнському рівні Михайло-Коцюбинської школи мистецтв Чернігівського району та її педагогів. За матеріалами прес-служби ДП «Чернігівстандартметрологія»

ПЕРЕВІР СВОЮ ГРАМОТНІСТЬ

В понеділок Україна писатиме радіодиктант У суботу, 9 листопада, в Україні традиційно відзначатимуть День української писемності та мови. Це свято встановили у 1997 році, дату обрали на честь вшанування пам’яті преподобного Нестора-Літописця. Акція «Всеукраїнський радіодиктант національної єдності», приурочена цій даті, запланована на понеділок, 11 листопада. Учасники, які матимуть найкращі результати, отримають призи. Традиційно текст диктуватиме доцент Київського університету імені Б. Грінченка, автор шкільних підручників з української мови та літератури Олександр Авраменко. Уперше «Всеукраїнський радіодиктант національної єдності» написали у 2000 році, відтоді кількість учасників акції щорічно збільшується. Наприклад, торік на адресу Національного радіо надійшло понад 15 тисяч листів. Як повідомляє газета «Експрес», лише двоє написали диктант без жодної помилки. У 35 роботах була одна помилка. Прямий ефір почнеться о 13.10 (там ще раз нагадають про умови акції), сама диктовка тексту – о 13.30.

Продовження теми Стор. 7


2

Наш край

9 листопада 2013 року

ПРИЗНАЧЕННЯ

НА ЗАСІДАННІ КОЛЕГІЇ

Відповідно до розпорядження голови Чернігівської районної державної адміністрації на посаду завідувача сектору адмініс тративних послуг райдержадміністрації призначено Сергія Івановича Гаруса, який досі працював на керівних посадах у банківській сфері.

ПУЛЬС ПОДАТКОВОЇ

«Права та обов’язки» для платників У центрі обслуговування платників податків Чернігівської ОДПІ 7 листопада відбувся захід в рамках Всеукраїнської акції Міністерства доходів і зборів України «Права та обов’язки». Усі, хто завітав того дня до Центру, отримали брошуру «Права та обов’язки платника податків та контролюючих органів», розроблену фахівцями Міністерства. Вона містить декілька розділів, в яких – основні витяги із законодавства. Платники можуть прочитати як про свої права і обов’язки, так і посадових осіб контролюючих органів. Завдяки такій тематичній брошурі платники зможуть відстоювати свої права при спілкуванні з працівниками органів доходів та зборів, особливо у випадках можливих корупційних проявів. Крім того, зазначено телефон антикорупційного сервісу міндоходів «Пульс», за яким можна поскаржитися на протиправні дії працівників відомства. Загалом з початку року фахівцями міндоходів підготовлено та розповсюджено серед платників податків 2,2 тис. брошур з роз’ясненнями основних законодавчих норм щодо справляння податків, зборів, митних платежів та єдиного соціального внеску. Ольга ХМЕЛЕВСЬКА начальник відділу обслуговування платників податків Чернігівської ОДПІ ГУ Міндоходів у Чернігівській області

Плідна робота починається з взаєморозуміння Чергове виїзне засідання колегії Чернігівської РДА традиційно складалося із двох частин – оглядової та пленарної. Насамперед учасники заходу на чолі з головою райдержадміністрації Миколою Ганжою та головою районної ради Михайлом Литвином поклали квіти до пам’ятника загиблим у роки Великої Вітчизняної війни у с. Новоселівка, яке входить до Улянівської територіальної громади. Про трагічні сторінки історії села, котре до війни називалося Яцево и було повністю знищене фашистами, розповіла Улянівський сільський голова Віра Бригінець. («Наш край» писав про це у лютому цього року з нагоди 70-ї річниці тих подій). Вшанування пам’ятних місць відбулося й у інших населених пунктах – Киселівці, Боромиках, Брусилові. В рамках заходу делегація ознайомилася з виробничою діяльністю дочірнього підприємства «Валес-М», яке очолює Сергій Рекун. Спеціалізується воно на виробництві борошна, яке реалізують виробникам хлібобулочних виробів в обласному центрі. Колектив невеликий, здебільшого із жителів Киселівки, заробітна плата виплачується стабільно. Ще одним промисловим підприємством, де побували того дня учасники колегії, стало підприємство з виробництва дитячого спортивного обладнання ТОВ «ЖЕЖ-Ко» у Брусилові, з яким ознайомив керівник відділу продаж Андрій Захарін. Вітаючи гостей на території Боромиківської сільської ради, сільський голова Володимир Шелупець розповів про способи залучення спонсорських коштів, за які, зокрема, незабаром буде зведено храм, котрий освятять на честь святого великомученика і цілителя Пантелеймона, торкнувся нагальних проблем. На території своєї сільради разом із сільським головою зустрів почесне зібрання й депутат районної ради Микола Бойкачов. Гості також побували у приміщенні сільської ради, Будинку культури, на території еко-готелю «ШишкiNN».

Ще однією приємною подією для району незабаром стане відкриття дитячого садочка в Брусилові, який уже готовий приймати дітлахів. Киселівський сільський голова Олександр Сербін провів ознайомчу екскурсію по території та приміщенню дитячого закладу, учасники колегії схвально відгукнулися про побачене. Окремо хочеться сказати про навчальні заклади, в яких довелося побувати того дня – Улянівський НВК, Снов’янську ЗОШ І-ІІ ст., Киселівський НВК та найстарішу у районі Брусилівську ЗОШ І-ІІІ ст., яка відсвяткувала 124-річчя. Кожний колектив вирізнявся чимось особливим, так само, як відрізняється родина від родини. Директори шкіл провели екскурсію закладами, розповіли про напрямки діяльності, досягнення, матеріальнотехнічний стан й озвучили нагальні питання. Від імені учасників колегії варто подякувати педагогічним колективам та їхнім вихованцям, які підготували цікаві концертні програми для зустрічі гостей. Пленарна частина налічувала чотири питання, які було частково висвітлено в минулому номері. Окремо хочеться сказати про питання дотримання законодавства щодо протидії поширенню алкоголю і тютюну серед дітей. З доповіддю виступив в.о. началь-

ника служби у справах дітей Микола Бабинець, слово мали начальник відділу освіти РДА Володимир Конюший та начальник сектору дільничних інспекторів Чернігівського РВ УМВС Ярослав Буряк. Прозвучали страшні статистичні дані: Україна є лідером у Європі за рівнем споживання неповнолітніми слабоалкогольних напоїв. Хоча в нашому районі проводиться низка заходів задля пропаганди здорового способу життя, а учні групи ризику залучаються до суспільно-корисної праці. Баченням ситуації поділилася з присутніми заступник голови райдержадміністрації Лідія Гаєвська, зокрема наголосила на важливості дотримання умов обслуговування неповнолітніх у закладах торгівлі, а також на пріоритетності ролі сім’ї у питанні залучення до здорового способу життя. Підбиваючи підсумки виїзного розширеного засідання колегії, голова райдержадміністрації Микола Ганжа подякував за роботу сільським головам територіальних громад, які відвідали того дня, наголосив на важливості співпраці й закликав до пошуку шляхів взаєморозуміння в усіх питаннях. Наталка СОЛОДАШКО

ІНФОРМУЄМО Розпорядження голови Чернігівської районної державної адміністрації від 29 жовтня 2013 року №382 про розмір витрат Відповідно до законів України «Про місцеві державні адміністрації», «Про доступ до публічної інформації», постанови Кабінету Міністрів України від 13 липня 2011 року № 740 «Про затвердження граничних норм витрат на копіювання або друк документів, що надаються за запитом на інформацію», керуючись розпорядженням голови Чернігівської обласної державної адміністрації від 28 серпня 2013 року № 354 «Про розмір витрат»: 1. Затвердити: 1.1. Порядок відшкодування витрат на копіювання або друк документів, що надаються за запитом на інформацію, який надійшов до Чернігівської районної державної адміністрації (додається). 1.2. Розмір витрат на копіювання або друк документів, що надаються за запитом на інформацію, який надійшов до Чернігівської районної державної адміністрації згідно з додатком. 2. Відділу інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю апарату районної державної адміністрації забезпечити оприлюднення вказаного розпорядження у встановленому законом порядку після його державної реєстрації. 3. Це розпорядження набирає чинності з дня його офіційного оприлюднення у друкованих засобах масової інформації. 4. Контроль за виконанням розпорядження покласти на керівника апарату районної державної адміністрації Куриленко Т.П. Микола ГАНЖА, голова районної державної адміністрації

Порядок відшкодування витрат на копіювання або друк документів, що надаються за запитом на інформацію, який надійшов до Чернігівської районної державної адміністрації 1. Цей Порядок визначає механізм відшкодування запитувачами інформації витрат на копіювання або друк документів, що

надаються Чернігівською районною державною адміністрацією за запитом на інформацію. 2. Відшкодування запитувачами інформації витрат на копіювання або друк документів здійснюється у разі потреби у виготовленні більше як 10 сторінок запитуваних документів, починаючи з першої сторінки, відповідно до Розміру витрат на копіювання або друк документів, що надаються за запитом на інформацію, який надійшов до Чернігівської районної державної адміністрації. 3. Загальний відділ апарату Чернігівської районної державної адміністрації (далі - Відділ) у разі необхідності здійснення копіювання або друку документів обсягом більш як 10 сторінок подає заявку на виписку рахунка для здійснення оплати витрат на копіювання або друк документів, що надаються за запитом на інформацію, за формою до відділу фінансово-господарського забезпечення апарату Чернігівської районної державної адміністрації. 4. На підставі отриманої Заявки відділ фінансово-господарського забезпечення апарату Чернігівської районної державної адміністрації протягом одного робочого дня виписує рахунок за формою і передає його Відділу для подальшого направлення в установлений законом строк запитувачу інформації. 5. Оплата рахунка здійснюється у будь-якій фінансовій установі, зручній для запитувача інформації. 6. Після отримання Чернігівською районної державною адміністрацією підтверджуючого документа щодо повної оплати рахунка запитувані документи надаються протягом трьох робочих днів. 7. Відповідь на запит не надається у разі повної або часткової відмови запитувача від оплати рахунка. При ненадходженні у місячний строк з дня відправлення рахунка документів щодо його повної оплати робиться позначка про відмову в отриманні відповіді на запит в електронній системі обліку публічної інформації або журналі обліку робіт з надання виписок про копіювання або друк інформації за запитами.

Розмір витрат на копіювання або друк документів, що надаються за запитом на інформацію, який надійшов до Чернігівської районної державної адміністрації № з/п 1

2

3

4

Послуга, що надається Копіювання або друк документів формату А4 та меншого розміру: 1.1. односторонній; 1.2. двосторонній. Копіювання або друк документів формату А3 та більшого розміру: 2.1. односторонній; 2.2. двосторонній. Копіювання або друк документів формату А4 та меншого розміру, якщо в документах поряд з відкритою інформацією міститься інформація з обмеженим доступом, що потребує її відокремлення, приховування тощо: 3.1. односторонній; 3.2. двосторонній. Копіювання або друк документів формату А3 та більшого розміру, якщо в документах поряд з відкритою інформацією міститься інформація з обмеженим доступом, що потребує її відокремлення, приховування тощо: 4.1. односторонній; 4.2. двосторонній.

Вартість виготовлення одного аркуша, грн

0,23 0,40 0,30 0,55

0,46 0,81

0,61 1,10

Тетяна КУРИЛЕНКО, керівник аппарату районної державної адміністрації


Наш край

9 листопада 2013 року

РУКА ДЕРЖАВИ

ІНФОРМУЄМО

Податки через Інтернет

Такий омріяний «Власний дім»

Валентина ЄЛОВЕЦЬ, 87 років, Ріпкинський район: – Наша родина була й заможною. Мати розповідала, що агітуючи в колгосп, навіть ставилося питання про розкуркулення. Худобу довелося віддати, але було багато добра в скринях, возили в Білорусь міняти на харчі. Покійний батько під час першої світової війни потрапив у полон, а потім працював на німецького пана, привіз чимало всього – годинники, патефон, тож у складні часи усе поміняли на хліб. Олег ЄВСІЄНКО, 44 роки, м. Чернігів: – Про голод моя бабця часто згадувала, хитала головою й причитала: «Ой, дітки, худенько без хлібчика...». Особливо, коли бачила, як інколи продукти доводилося викидати. З телепередач знаю, яким страшним був голод у центральній Україні, на Півдні. Але часто задаюся питанням: нехай за його наказом, але ж не Сталін зерно у людей одбирав? Розправу чинили свої, на місцях! І це жахає.

Все більше представників малого та середнього бізнесу України надають перевагу легальній роботі перед різного роду тіньовими схемами, бухгалтерськими махінаціями, контрабандою, виплатою зарплат «в конвертах» та іншим способами оминути податкове законодавство. Це не просто гучні слова, які не мають реального підґрунтя. Вони підтверджуються значним зростанням бюджетних надходжень. Цифри кажуть, що навіть на тлі зниження показників промислового виробництва більш ніж на 5%, а також майже 13% падіння частки імпорту, держскарбниця одержує більше, ніж рік тому. До зведеного бюджету країни вже перераховано 240,9 млрд гривень платежів, повідомляє прес-служба Міндоходів. Для порівняння, це на 9,2 мільярда більше, ніж те, що бюджет одержав за аналогічний період минулого року. Всупереч побоюванням і прогнозам скептиків, які лякають пересічного українця, значне зростання надходжень не стало наслідком підвищення податкового навантаження на бізнес. Експерти Світового банку, які склали рейтинг Paying Taxes-2013 (показник легкості сплати податків), підрахували, що лише за два роки кількість платежів в нашій країні знизилася до 28 (середньосвітовий показник 27,2, східноєвропейський – 30,4). У нас ще напередодні Євро-2012 різного роду платежів було 135. Їхнє стрімке скорочення засвідчило, що наша країна, яка заявила про свій європейський зовнішньополітичний вектор, вже зараз адаптується до принципів і стандартів держав ЄС, у тому числі й податкових. Ключову роль у цьому процесі мали два чинники. Перший – лібералізація відносин з бізнесом. Суть її – у зниженні ставок принципово важливих для підприємця податків, відчутне зменшення кількості перевірок, спрощення процедури відкриття бізнесу та його адміністрування. Другим, але не менш значущим фактором, є масове застосування сучасних електронних сервісів. Вони посприяли цивілізованому вирішенню безлічі проблем. Наприклад, онлайн-сервіс Міндоходів «Податковий асистент» фактично врятував від штрафних санкцій десятки тисяч підприємців. Під час обробки звітної документації це технологічне нововведення виявило 51 тис. випадків з ознаками «ризикованості». Відповідні попередження, а також висновки безкоштовного аудиту бізнесмени, в тому числі чернігівські, одержали електронною поштою. Користується популярністю серед бізнесу і новий сервіс «Електронний кабінет платника податків». Це персональне автоматизоване робоче місце. Після авторизації платник може увійти до нього з будь-якого комп'ютера, дистанційно заповнити платіжні документи, розрахувати пеню, подати заявку на реєстрацію або ж одержати консультацію фахівця податкової. Значно полегшили життя бізнесменам Чернігівщини і ключі електронного цифрового підпису, які дозволили надавати звіти в режимі онлайн. Сьогодні в Україні діють 104 реєстраційних пункти сертифікації електронних ключів. Як кажуть податківці, найбільшим попитом ITнововведення користуються представники малого і середнього бізнесу країни і Чернігова. Надають перевагу безконтактній звітності платники бюджетоутворюючих податків, серед яких ПДВ, податок на прибуток, акцизний збір. За даними Міндоходів, з початку нинішнього року опрацьовано понад 55 мільйонів документів, надісланих громадянам в електронному вигляді. В антикорупційній роботі сьогодні застосовується онлайн-сервіс «Пульс». Усі ці сучасні технології дозволяють заощадити час на адмініструванні податків і мінімізувати корупційні ризики.

Записала Олена ШЕРЕМЕТ

Катерина ЛЕЩЕНКО

15 років в Україні, й зокрема на Чернігівщині, успішно діє програма підтримки індивідуального житлового будівництва на селі Звести новий дім, відремонтувати старий, підвести газогін чи інші інженерні мережі... Для пересічного громадянина, а тим більше, сільської людини, у матеріальному плані завдання не з легких. Чудовою альтернативою кабальних умов комерційних кредитів стала для селян регіональна програма «Власний дім», яку реалізує на практиці Чернігівський обласний Фонд підтримки індивідуального житлового будівництва на селі. Про те, як саме мрії селян втілюються в життя, розповів його директор Петро МАРЧЕНКО. – Петро Петровичу, цільова аудиторія користувачів програми «Власний дім» саме сільські жителі. Чому? – Хочу наголосити, що програма «Власний дім» – це державна підтримка селян, які є найменш матеріально забезпеченими. Особливо гостро ця проблема відчувалася наприкінці 90-х. Тож у 1998 році вийшов Указ Президента України «Про заходи щодо підтримки індивідуального житлового будівництва на селі», і вже за рік люди почали отримувати довгострокові пільгові тривідсоткові кредити. Порівняно з кредитами у комерційних банках, це майже удесятеро дешевше. – Вигода для людей зрозуміла – мізерна кредитна ставка, яка упродовж років жодного разу не збільшувалася. Який зиск від цього має сам Фонд? – Фонд є державною фінансовою установою і на меті не економічна вигода, а саме соціальна складова, коли позичальник почуватиметься більш захищеним, а не загнаним у кредитну кабалу. Зауважу: кошти можна отримати не лише на будівництво, добудову чи реконструкцію будинку, а й на придбання сільськогосподарської техніки, худоби. Продиктовано часом надання кредиту на будівництво газо- та водогонів, адже у сільській місцевості й досі нагальна проблема з цими комунікаціями. – Скільки коштів за час діяльності надав Фонд сільським жителям нашої області? – Органи державного управління та місцевого самоврядування, Фонд

3

підтримки індивідуального житлового будівництва на селі залучили до кредитних ресурсів майже 72 мільйони гривень та фактично надали сільському населенню області понад 70 мільйонів гривень довгострокових пільгових кредитів. У результаті – понад 6 тисяч сімей на Чернігівщині змогли скористатися довгостроковою державною кредитною підтримкою. Введено в експлуатацію 524 житлові будинки, 214 підсобних господарських приміщень, люди придбали 158 житлових будинків садибного типу, спорудили 751,2 км вуличних газо- і водогонів, газифікували 5394 садиби та забезпечили водопостачанням 112 сільських домогосподарств. Понад двісті сімей змогли розширити особисте селянське господарство, майже на 9 мільйонів гривень придбали сільськогосподарську техніку та домашню худобу. – Це загалом. Наскільки активний наш район у реалізації програми «Власний дім»? – Чернігівський район є безумовним лідером серед інших районів області. Тут укладено понад 700 кредитних договорів на загальну суму 8,5 млн гривень. Люди збудували та ввели в експлуатацію понад 11 тисяч м2 житла, придбали 24 будинки, провели майже 79 км вуличних газових мереж, газифікували 600 садиб, 18 сімей отримали кредити на розвиток особистого господарства. Серед позичальників – 90 молодих сімей, 37 багатодітних родин, працівники освіти, культури, охорони здоров’я та інші.

– Цікавий момент: відсоткова ставка за кредитами фіксована для всіх клієнтів, чи може коливатися? – За всіма напрямками кредитування встановлена єдина ставка – 3% річних. Але позичальник, який має трьох і більше неповнолітніх дітей, звільняється від сплати відсотків. – Будь ласка, кілька слів про те, хто може бути позичальником Фонду? – Кредити надаються громадянам України, жителям Чернігівської області, котрі проживають у сільський місцевості, селищах та малих містах і працюють на підприємствах, установах, організаціях сільського господарства, задіяні в обслуговуючих галузях агропромислового комплексу та сільського населення, органах місцевого самоврядування, установах і організаціях, що фінансуються з бюджетів різних рівнів, інших господарських формуваннях незалежно від форм власності. До речі, першочергове право отримання кредитів за програмою «Власний дім» мають сільські забудовники для завершення раніше розпочатого будівництва житла, молоді спеціалісти та сім’ї, які постраждали від стихійного лиха. – Коли детальніше, на які цілі, в якому розмірі та на який термін можна отримати пільговий кредит? – Фонд має право спрямовувати свої кредитні ресурси на нове будівництво житла (сума кредиту – до 200 тис. гривень з терміном погашення до 20 років); на добудову, реконструкцію або ж купівлю житла з проведенням її подальшої добудови або реконструкції (до 100 тис. грн на термін до 20 років); на будівництво, добудову або реконструкцію підсобних господарських приміщень (до 50 тис. грн з терміном погашення до 10 років); на будівництво інженерних мереж (до 20 тис. грн, термін – 8 років); на розвиток особистого селянського господарства (до 75 тис. грн

на 10 років). Конкретний розмір кредиту визначається з урахуванням рівня платоспроможності родини позичальника, вартості житла, сільгосптехніки тощо. Причому, спеціалісти Фонду особисто контролюють дотримання позичальником графіку виконання будівельних робіт, на які надано кредит, приймають кожен завершений етап і лише після цього надають черговий транш. – Програма діятиме до 2015 року, що заплановано на цей період? – Завершити будівництво 100 житлових будинків та 50 підсобних господарських приміщень, надати понад 50 кредитів на придбання житла, підвищити рівень інженерного облаштування 800 сільських садиб, а також надати 60 кредитів на розвиток особистого селянського господарства. – На вашу думку, чи продовжиться діяльність програми й надалі? Що для цього потрібно? – Слід зауважити, що програма реалізовується в області з 1999 року і період з 2012 по 2015 рік це її четверта складова. Програма користується неабияким попитом серед сільського населення, їй приділяється значна увага як на обласному, так і державному рівні і за всіма ознаками вона буде продовжена і після завершення чергового етапу в 2015 році. – Як стати вашим позичальником? Потрібно звернутися у сільську (селищну) раду за місцем проживання, а також до райдержадміністрації для отримання клопотання на виділення кредиту, а потім завітати у Фонд підтримки індивідуального житлового будівництва на селі за адресою: м. Чернігів, вул. Малиновського, 32-б (район фабрики «Сіверянка», кінцева зупинка тролейбусу № 1, автобусу № 38) або звернутись за телефонами: 69-37-97, 69-37-85. Розмовляла Алла ПИРОГ

75-ТА РІЧНИЦЯ ГОЛОДОМОРУ

«Ой, дітки, худенько без хлібчика…» А що вам розповідали про голод 1932-33 рр.? Жахливі сторінки історії не зітруться з пам’яті українського народу. Скільки всього довелося пережити нашим пращурам, аби ми жили у незалежній мирній державі. Одна із трагічних сторінок – голод 1932-33 рр. Сьогодні вражає те, що його можна було уникнути, адже харчів не бракувало. Проте держава конфіскувала більшу частину селянського збіжжя. Ігноруючи заклики й попередження українських комуністів, Сталін підняв план заготівлі зерна у 1932 р. на 44 %. Це рішення й жорстокість, з якою режим виконував його накази, прирекли мільйони людей на смерть від голоду. А що знають про ті часи жителі Полісся? Валентина ШЕРЕМЕТ, 64 роки, м. Прилуки: – Покійна мати згадувала, що її батько був середняком, тож прийшла місцева влада й забрала худобу та деякі запаси. Казала, що борошно ховали на горищі під сіном, але, таких жахів, як описувалося потім у книжках, не було. Петро ДАХНО, 68 років, Менський район: – Батьки розповідали, що їли гнилу картоплю, лободу, щавель, заячий щавель. Забирали у селян усе, нічого ніде не можна було заховати. Малі діти нікому не потрібні були. Жахіття! Надто берегли хліб, це відчуття передалося й мені. Я й досі не можу викинути у смітник навіть маленький окраєць. Віра КРИЩЕНКО, пенсіонерка, с. Рудка: – Бабуся Оксана переповідала, що їхня родина на той час жила у Любечі. Важко було, але ті, хто мав батьків, вижили. Збирали гриби, ягоди, ловили рибу. Чомусь згадується багатодітна родина (12 дітей), яка споживала у їжу бруньки з липи. Односельці підгодовували їхню малечу, хто чим міг, так усі дванадцятеро й вижили.


4

Наш край

9 листопада 2013 року

10 ЛИСТОПАДА – ДЕНЬ ВШАНУВАННЯ ПЕНСІОНЕРІВ ТА ВЕТЕРАНІВ ОРГАНІВ ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ

Шановні ветерани! Від імені керівництва та колективу Чернігівського райвідділу, ради ветеранів району прийміть найщиріші вітання з нагоди Дня вшанування пенсіонерів та ветеранів органів внутрішніх справ України! Щиро зичимо ветеранам добробуту, нехай доля дарує вам міцне здоров’я та достаток, а віра, надія та любов будуть вірними супутниками на вашому життєвому шляху. Нехай тепло і затишок родинної оселі надійно захищає від негараздів, а в майбутньому на вас чекає ще багато років, наповнених корисними справами і земними радощами. Живіть довго, в щасті, благополуччі та при доброму здоров’ї! З повагою Роман ДЄВИЦЬКИЙ начальник Чернігівського РВ УМВС України в Чернігівській області, підполковник міліції, Володимир БРЕУС, голова ради ветеранів

10 листопада, відповідно до наказу МВС України, ми вже всьоме відзначаємо День вшанування пенсіонерів та ветеранів органів внутрішніх справ. Ще порівняно недавно, якихось два десятиліття тому, цього дня старше покоління правоохоронців, наші ветерани святкували День міліції. Тож саме цей день як тоді, так і тепер, є для них найголовнішим. 10 листопада усі ми, і старше покоління, й молоде, зустрічаємося, спілкуємось та пригадуємо часи нашої служби. Мені завжди вельми приємно бачити в Управлінні МВС наших ветеранів – людей, які перебуваючи на заслуженому відпочинку, продовжують займати активну життєву позицію. Серед таких – Павло Скнар, Василь Лук’янець, Володимир Ревенок, Анатолій Кореньков, Андрій Задорожко, Володимир Вершок, Анатолій Петришин, Микола Савченко, Василь Ведмідь, Микола Лазебний, Іван Вакуленко та багато інших. Сьогодні продовжують жити, набуваючи нових виявів і вимірів, кращі традиції української міліції. Ветерани та пенсіонери можуть бути певними, що їхній досвід та багаторічна практика не втрачаються, передаються новим поколінням правоохоронців. Ми глибоко вдячні всім вам, шановні ветерани та пенсіонери органів внутрішніх справ, за значний внесок у справу боротьби зі злочинністю та зміцнення правопорядку. 94 роки тому – 6 листопада 1919 року, після звільнення Чернігова військами Червоної Армії від денікінців, у Чернігівській губернії створився орган міліції. У нашій історії залишаються імена тих, хто стояв біля витоків зародження й становлення міліції, й тих, хто її продовжує сьогодні. Набуття Україною незалежності дало можливість поновити історичну справедливість щодо розбудови міліції, її зміцнення й удосконалення. За час свого розвитку міліція Чернігівщини пройшла непростий шлях реформ, перебудов, пізнала радість успіхів і жалобу втрат, і весь час спрямовує свої сили на боротьбу зі злочинністю, зміцнення правопорядку у містах і селах Чернігівщини. Ми завжди пам’ятаємо, що людина, яка несе високе ім’я захисника правопорядку, особа державна, а тому її повсякденна діяльність має бути пронизана духом глибокої принциповості та гуманізму. Так діє більшість співробітників органів внутрішніх справ, які глибоко усвідомлюють свою високу місію. Вони неухильно виконують вимоги Присяги і готові завжди прийти на допомогу людям у годину лиха, дати рішучу відсіч правопорушникам, ризикуючи при цьому життям. В наш мирний час загинуло 59 правоохоронців Чернігівщини. Пішли з життя чудові працівники, які до кінця виконали свій службовий обов’язок. Упевнений, що ми завжди непохитно стоятимемо на захисті конституційних прав і свобод громадян, гідно й чесно будемо виконувати свою благородну місію. Шановні наші ветерани, пенсіонери органів внутрішніх справ! Щиро зичу вам, вашим рідним та близьким міцного здоров'я, щастя, миру, добра й злагоди. Подальших здобутків вам в ім’я розквіту нашої незалежної України! Нехай зігріває серця тепло людської подяки за добрі справи, зроблені вами на ниві правоохоронної діяльності! Олександр МИХАЙЛИК, начальник УМВС України в Чернігівській області, генерал-майор міліції

Іван ВЕДМІДЬ:

«Не можна служити, ламаючи чужі долі» Таких випадків заступник начальника управління громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб МВС України в області Іван Ведмідь, який тривалий час служив у Чернігівському карному розшуку, може згадати чимало. І як 23 лютого затримав «свого» першого кишенькового злодія, й випадок у тролейбусі, коли крадія доставили у відділення міліції, а перелякана потерпіла ніяк не хотіла зізнаватися, що її обікрали. І як брали «щипачів» на «Шкільному базарі» на Красній площі... – Я починав служити в радянській міліції. Сьогодні в душі жевріють почуття гордості й трохи смутку. Що б не казали про ті часи, тоді було закладено фундамент нинішніх правоохоронних органів. Фундамент, який можна деформувати, але не зруйнувати, – каже Іван Андрійович. Доля людини – це особистий вибір? Чи вона визначена наперед? Для багатьох риторичне питання. Іван Ведмідь знайшов відповідь ще школярем, коли заявив матері та однокласникам з Карпилівської школи Козелецького району, що мріє служити в карному розшуку. Зауважте: не в міліції, а саме в карному розшуку. Розмірковуючи зараз із позиції віку й досвіду, він каже так: – Чимало залежить від нас самих. Були різні часи, перед нами ставилися різні завдання. Але за все потрібно братися з розумом. Пам'ятаєте боротьбу з пияцтвом? Я тоді вже працював начальником карного розшуку Деснянського району. Керівництво мені не раз докоряло за низькі показники по затриманню осіб у нетверезому стані. Але я вважав, що набагато важливіше викривати справжніх злочинців. У ті часи, напевно, було більше ентузіазму, романтики. На службу в міліцію приходили підготовленіші, зрілі кадри, котрі мали життєвий досвід. А зараз нерідко вчорашнім школярам доводиться приймати доленосні рішення. Головне, щоб при цьому вони не забували: як би не складалася ситуація, не можна служити, ламаючи чужі долі... На оперативній роботі Іван Андрійович – понад 30 років. Свої перші «професійні університети» пройшов у відділенні карного розшуку Деснянського району м. Чернігова. Пізніше закінчив Львівське міліцейське училище, Харківський юридичний інститут. Потім були дорожня, податкова міліції, працював заступником начальника УМВС України в Чернігівській області. Вважає, що в житті йому вельми пощастило: коли після армії прийшов у відділ, було на кого рівнятися. Яскравими прикладами професійної самовіддачі були начальник Дес-

нянського відділення карного розшуку Микола Хандогий, Віктор Свинарьов, а ще – Микола Степанець та Михайло Нестеренко. Друзі-побратими, згуртовані роками служби, – Петро Пекур, Василь Гамануха, Сергій Іваненко. – Яким би розумним не був керівник, без колективу він не впорається, – розмірковує Іван Андрійович. – Лише за перші два роки моєї служби в карному розшуку на лаву підсудних потрапило до двадцяти кишенькових злодіїв. І це заслуга всього колективу. Свого часу він відмовився від офіцерської посади в міліції, вважаючи за краще бути молодшим інспектором карного розшуку. Що це означало, до кінця зможуть зрозуміти тільки ті, хто більш-менш освічений у тонкощах цієї професії. Для наочності звернемося до цифр: тоді в їхньому відділі працювало лише дев'ять чоловік, зараз – 22. Служба тривала дні і ночі. Тому й долю свою Іван Андрійович зустрів досить пізно. Але й тоді продовжував працювати не на 100, а на 200%. З часом практичні навички вистежування і затримання злочинців, робота з «особливим контингентом» навчили краще розуміти людську психіку, заглиблюватися в мотивацію вчинків тих, хто переступив закон. – Манеру психологічного впливу я перейняв від Миколи Костянтиновича Степанця, – розповідає Іван Андрійович. – Він ніколи ні на кого не підвищував голосу. Завжди розбирався в ситуації: спокійно, вдумливо, наполегливо. Розібратися, попередити злочин – ці принципи стали підґрунтям його діяльності. Відтак, Іван Ведмідь нерідко чув просте людське «спасибі». …Якось в місті сталася надзвичайна ситуація: пропала дівчина. За кілька днів вона подала до міліції заяву про те, що її насильно тримав у підвалі хлопець. Батьки обвинуваченого прийшли до Івана Андрійовича з єдиним проханням: розібратися. «Наш син на таке не здатен», – стверджували в один голос. А на руках у Івана Ведмедя вже було підписане зізнання хлопця. Упродовж доби він раз за разом вивчав ситуацію. Й таки дійшов до істини. Виявилося, дівчина давно була закохана у цього хлопця. Він не відповідав взаємністю, тоді вона придумала «план помсти». Низка суперечливих фактів, змусила слідчого засумніватися в показаннях потерпілої. А свідчив хлопець проти самого себе лиш через юнацьку впертість. – Цю сім'ю я завжди тепло згадую, – каже Іван Андрійович. – І не тільки за те материн-

Фото Віктора КОШМАЛА

Примножуємо досвід міліцейських ветеранів

Понеділок. Десята ранку. Чернігів після вихідних налаштовується на новий трудовий тиждень. Кроки поодиноких перехожих лунають чітко, майже як у військових. Трохи жвавіше біля «Дружби» – торгового центру, який за кілька десятиліть буде перейменовано у «Мегацентр», але однак це буде один із найпопулярніших місць покупок для городян. Молодиця в скромній ситцевій сукні та великою господарською сумкою снує від прилавка до прилавка. Патлатий хлопець, одягнений за останньою модою в джинси і квітчасту сорочку, спостерігає, як після чергової покупки молодиця кладе в сумку гаманець. Він уже забув, що й сам прийшов сюди, щоб скупитися. Пильно спостерігає, як за жінкою вервечкою ходять кілька молодих чоловіків. Один із них непомітно витягує гаманець, ховає в рукав і разом із подільниками прямує до виходу. Назустріч їм отой патлатий. «Гаманець», – тихо, але рішуче сказав хлопець, простягаючи руку. Свідків не було. Злодій міг би скористатися знаменитою «шепелявою» фразою Станіслава Садальського: «Касильок-касильок... Який касильок?» Але, певно, зумів розпізнати в цьому модному хлопці співробітника карного розшуку, який випадково опинився в потрібному місці в потрібний час. Тому й простягнув йому вкрадене. «Не губіть більше», – з такими словами хлопець повернув гаманець його власниці.

ське спасибі. Приємно усвідомлювати, що люди мені довірилися. Проте, міліцейська служба була для нього «и опасна, и трудна». – Це трапилося в 79-му. Разом із водієм мали доставити повістку чоловікові по вулиці Космонавтів в Чернігові. Щойно вийшли з автомобіля, до нас підбігає закривавлений чоловік і каже, що в одному з будинків здоровань на людей із ножем кидається, – згадує Іван Андрійович. – Ми піднялися на п'ятий поверх, там справді стояв чоловік із ножем у руках. Заговорив із ним, щоб запобігти нападу, а водій побіг викликати патруль. Несподівано зав’язалася бійка, він тричі пірнув мене ножем... За цей випадок Іван Ведмідь отримав бойову нагороду – медаль «За відзнаку в охороні громадського порядку». Заохочень, ювілейних медалей і відзнак у нього багато. Самих годинників два – від профільного міністра і від Верховної Ради. Але ця – найдорожча... У 80-х Іван Ведмідь разом із групою співробітників розслідував квартирні крадіжки, в шалені 90-ті – чинив перепону вимаганням. Прикладів стільки, хоч книгу пиши! – Я про це думав, – зізнається ветеран карного розшуку. – Дуже цікава, й головне, повчальна книга вийшла б... Наталія БУШАЙ *** З 1 січня 2014 року співробітники управління громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб МВС України в області працюватимуть і в районному Центрі надання адміністративних послуг, який відкрився минулого тижня. Наразі триває підготовка спеціалістів.


Наш край

9 листопада 2013 року

ВІТАЄМО!

СПРАВИ ШКІЛЬНІ

Заради власної безпеки

15 років успіхів та перемог

У Р.-Слобідській школі відбувся тиждень знань із основ безпеки життєдіяльності. Класні керівники провели бесіди щодо профілактики надзвичайних подій за участі дітей. Відбулися вікторини на знання правил безпечної поведінки та з питань профілактики невиробничого травматизму. Відпрацьовано практичні дії в умовах виникнення надзвичайних ситуацій та щодо надання першої допомоги травмованим і потерпілим.

Перші євроклуби в Україні були засновані в 1995 році. Їхнє завдання – інформувати й виховувати дітей та молодь на основі спільних європейських цінностей, а також підтримувати курс України на євроінтеграцію. Одним із перших у Чернігівській області за ініціативи Віри Дерев’янко було створено європейський клуб «Соняшник» у Количівській загальноосвітній школі. Активні, ініціативні підлітки з радістю опановують мистецтво спілкування, реалізують проекти, беруть участь у конкурсах, проводять роботу із вивчення культурних і освітніх потреб національних меншин нашого регіону. Адже соціальні ініціативи Президента «Діти – майбутнє України» спрямовані саме на підтримку обдарованої молоді, розвиток творчих здібностей. Минулого четверга євроклуб «Соняшник» відзначив 15-річчя. Привітати юних європейців до Количівського навчального закладу завітали перший заступник голови Чернігівської райдержадміністрації Анатолій Кругол, голова районної ради Михайло Литвин, заступник голови райдержадміністрації Лідія Гаєвська, Іванівський сільський голова Олена Швидка, старші наставники та друзі. Учасниці клубу Марія Козінова та Юлія Юрченко провели для гос-

5

тей екскурсію закладом та показали кімнату, де відбуваються їхні заняття. Присутніх вразила кількість грамот, дипломів, різних нагород про які дівчата із задоволенням розповіли. Урочистості відбувалися у актовій залі. Змістовна відеопрезентація дозволила присутнім на кілька хвилин забути про реальність, полинути у дитинство й відчути себе вихованцями «Соняшника». Цікаву розповідь про перші кроки та поступові досягнення євроклубу розповіла його керівник,

Оксана ШЕВЧЕНКО, педагог-організатор

а цього дня й ведуча свята, Олена Славко. Учні Количівського навчального закладу підготували для іменинників та гостей цікаву розважальну програму. Теплі слова учасникам та керівникам «Соняшника» дарували перші особи району, побажали розвивати соціальну активність, налагоджувати міжнародні зв’язки, не зупинятися на досягнутому і творчо працювати над впровадженням європейських ініціатив у побут нашої молоді. Перший заступник голови

Чернігівської райдержадміністрації Анатолій Кругол та голова районної ради Михайло Литвин подарували євроклубу ноутбук. З гордістю про своїх вихованців говорила й директорка Количівського навчального закладу Валентина Теплуха, зичила всього самого найкращого й навіть заспівала. Наприкінці свята на всіх чекали святковий торт і фуршет. Олена ШЕРЕМЕТ

УЧИТЕЛЬ РОКУ

Закінчення. Початок на 1-й стор. Цьогоріч конкурс розпочався нетрадиційно – із практичної частини. Учителі проводили відкриті уроки з учнями Радянськослобідської школи, презентуючи власний педагогічний досвід. Директори шкіл робили повний аналіз відкритого уроку. У підсумку директори провели майстер-класи, а вчителі-конкурсанти захищали власні педагогічні ідеї. Як зазначив начальник відділу освіти РДА Володимир Конюший, учасники конкурсу, перш за все, перевіряли самі себе, випробовували своє вміння провести урок у «чужій» школі, в невідомому класі та ще в присутності колег із інших педагогічних колективів, а також керівництва районного відділу освіти. Голова райкому профспілки працівників освіти Ольга Деркач висловила думку про важливість участі кожного з присутніх у конкурсі, адже на це уповноважили їх колективи.

Безперечно, усі прагнули якнайповніше продемонструвати свою майстерність, творчий підхід, зацікавити не тільки незнайомих учнів на уроці, а й колег з інших колективів. Директори шкіл, а в конкурсі взяло участь тільки двоє – Валентина Теплуха з Количівки та Сергій Пархоменко зі Старого Білоуса – демонстрували фрагменти роботи з колективом підлеглих. На засіданні педагогічної ради Валентина Миколаївна використала казку про шість капелюхів, тих самих від Едварда де Боно, тобто простий і практичний спосіб розділення процесу мислення на шість різних режимів, кожен з яких представлений метафоричним капелюхом певного кольору. Сергій Григорович на нараді при директору залучив аудиторію до обґрунтування різних форм розташування парт у класних кімнатах. У кожного з педагогів своє кредо, бачення й індивідуальні підходи до учнівського колективу, тож під час конкурсу прозвучали цікаві думки, зокрема: люди, які працюють з ді-

Ніна ТЕРЕЩЕНКО, вчителька української мови та літератури

Ольга ДЕРКАЧ та Лідія БЕЛЬСЬКА

Фото Ніни ПЕТРОВСЬКОЇ

«Приміряли» капелюхи від де Боно і «розставляли» парти

Для популяризації здорового способу життя та проведення роз’яснювальних заходів серед дітей про дотримання ними правил безпечної поведінки в побуті в Седнівському НВК відбувся «Тиждень знань із основ життєдіяльності». Перед учнями виступили сімейний лікар Оксана Дубінська, начальник районної ДАІ Анатолій Трутень та інші. Запам’яталася і яскрава театралізована вистава гуртківців ДЮП «З вогнем вступаємо у бій» (керівник Валентина Железняк). Учні 5-11 класів брали активну участь у конкурсі малюнків, що проходив під гаслом «Здоров’я – найкращий скарб». Для старшокласників вчителі підготували пізнавальну презентацію «Діти проти СНІДУ».

тьми, не повинні бути випадковими; якщо говорити дитині частіше, що вона успішна, це дасть результат; навчаючи – навчатися; вчитель повинен володіти методами роботи з книгою; головне – повірити в дитину; професія вчителя – не ремесло – це стан душі. За підсумками першого етапу Всеукраїнського конкурсу «Учитель року–2014» перше місце посіла вчитель початкових класів Новобілоуської ЗОШ І-ІІІ ст. Валентина Геращенко; другі місця вибороли вчитель географії Киїнської ЗОШ І-ІІІ ст. Тетяна Янченко та директор Количівської ЗОШ І-ІІІ ст. Валентина Теплуха; треті місця посіли вчитель світової літератури Анисівської ЗОШ І-ІІІ ст. Марія Полуянова, вчитель початкових класів Киїнської ЗОШ І-ІІІ ст. Тетяна Савченко і вчитель початкових класів Михайло-Коцюбинської гімназії Світлана Ющенко. Ніна ПЕТРОВСЬКА

Наприкінці жовтня до М.-Коцюбинської гімназії завітали представники МНС. Відбулися навчальна евакуація та гасіння умовної пожежі. В актовій залі для учнів М.-Коцюбинської гімназії та Шибиринівської ЗОШ І-ІІІ ст. головний фахівець Чернігівського РВ УДСНС України в Чернігівській області Володимир Кремльов з колегами розповіли про правила поведінки з вибухонебезпечними речовинами та предметами, продемонстрували фільм «Небезпечні знахідки». Медична сестра М.-Коцюбинської ЦРЛ розповіла про надання першої медичної допомоги в різних надзвичайних ситуаціях. Марина СВИРИДЕНКО, Дарина ЧЕМЕРИС, учениці 8 класу Нещодавно учні Старобілоуської ЗОШ зустрілися з головним фахівцем Чернігівського РВ УДСНС України в області, майором служби цивільного захисту Володимиром Кремльовим, начальником кримінальної міліції у справах дітей, капітаном міліції Олександром Кузьменком та оперуповноваженим кримінальної міліції, старшим лейтенантом Наталією Юріною. Фахівці розповіли, які діють професіонали, коли знешкоджують вибухонебезпечні предмети. Також відбулася демонстрація тематичного фільму. Маргарита ШМАЙ, голова учнівського об’єднання

НИЗЬКИЙ УКЛІН

Депутат допомагає школі Колектив Боровиківської ЗОШ І-II ступенів, учні та їхні батьки від усього серця дякують директору ТОВ «Благовіщенське» Олександру Войтову за підтримку, яку він надав школі. Завдяки його спонсорству, навчальний заклад підготовили до нового навчального року та облаштували кімнату для біотуалетів. Спасибі Вам, шановний Олександре Петровичу, за людяність і підтримку. Нехай Вам Господь посилає щастя, удачу та міцне здоров’я. Навчаючи – навчаються

Демонстрація від директора Ст.-Білоуської ЗОШ Сергія ПАРХОМЕНКА

Валентина ВИНИЧЕНКО, директор школи


6

Наш край

9 листопада 2013 року

ДЛЯ АКТИВНИХ ЧИТАЧІВ

«Жінка року-2013»: зроби свій вибір Валентина ТЕПЛУХА, директорка Количівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Упродовж дванадцяти років вона очолює колектив. Нести тягар керівної роботи в школі, вирішувати часто суто чоловічі господарські проблеми, знаходити компроміси – це неабияка справа. Потрібні витримка, наполегливість, рішучість. Здається, що може зробити жінка у надскладній ситуації? А вона розв’язує всі проблеми і є надійним плечем і для рідних, і для педагогічного колективу. Валентина Миколаївна працює на освітянській ниві не лише як директор, а і як вчитель світової літератури. Нерідко й сама береться за перо. Окрім прози, пише й поезії, переважно, про сенс життя, вічне й щире кохання, чудово 1 співає. Музика, поезія, проза – це не весь спектр захоплень директорки школи. Любить вишивати, вправна господиня, хазяйновита, працелюбна, завжди рада гостям. Її дім, як і школа, ніколи не буває порожнім, там завжди гамірно і весело. Поряд любляча сім’я: чоловік, діти, онуки… Ось така вона, нібито й звичайна, але разом із тим, творча особистість Валентина Теплуха – надійний друг, помічник, порадник, мудра, щира і дуже красива жінка. Наталія БІЛОЗУБ, перший заступник начальника управління Пенсійного фонду України в Чернігівському районі Народилася в с. Півці Чернігівського району. Освіту здобула в Харківській юридичній академії імені Ярослава Мудрого за спеціальністю «правознавство». Працювала в управлінні праці та соціального захисту населення ЧРДА. Вже одинадцять років – перший заступник начальника управління Пенсійного Фонду України в Чернігівському районі. Нечасто в одній жінці органічно поєднуються приваблива зовнішність, чималі розумові здібності, непересічне почуття гумору і талант 2 ефективного керівника. Наталія – унікальний приклад цього. Рецепт її успіху – величезний багаж життєвих знань, професійний досвід, надійні друзі й вірний тил – чоловік Дмитро та синок Владислав. Вільний час проводить у колі родини, любить вирощувати квіти. Має багато друзів, які завжди можуть розраховувати на її допомогу й підтримку. Олена ЛУТЧЕНКО, Мньовський сільський голова Від шкільної золотої медалі до дипломів економіста та вчителя йшла твердо і впевнено. Олена Михайлівна розпочала трудовий шлях бухгалтером-економістом в товаристві «Мньовське». Але душа воліла до школи, куди Олена Лутченко й прийшла працювати, а потім закінчила Ніжинський державний університет імені М. В. Гоголя. Ще зовсім молодою вона вирізнялася активною громадською позицією, вболівала за долю сільської громади. Як результат, 24-річну Олену люди обрали депутатом Мньовської сільської ради, а у жовтні 2010 року – сільським головою. Робота в органах місцевого самовря3 дування ніколи не була спокійною, розміреною, передбачуваною. Що не день, то важливі справи, тим паче, коли сільська рада об’єднує п’ять сіл. Має гарні організаторські здібності, добре володіє ситуацією щодо стану справ у районі та селі, можливостей його подальшого покращення. Завдяки наполегливості сільського голови відремонтовано покрівлю даху адміністративного приміщення, зроблено ремонт автозупинки, проведено капітальний ремонт дамби. А ще Олена Михайлівна – спортсменка. Неодноразово брала участь у спартакіаді державних службовців та працівників місцевого самоврядування Чернігівщини. Разом із синами вболіває за місцеву футбольну команду та навіть за українську на столичному стадіоні. Її життєве кредо – робити добро людям. Ксенія ЄВДОЧЕНКО, заступник начальника слідчого відділення Чернігівського районного відділу УМВС України в області, майор міліції До органів внутрішніх справ прийшла за покликом серця. Працювала слідчим в Сосницькому районному відділі УМВС, потім – у слідчому підрозділі Чернігівського міського відділу. Сьогодні в слідчих підрозділах працює чимало жінок, тому закономірно, що багатьом своїм колегам Ксенія Іванівна допомогла в професійному становленні. Підготувала до самостійної роботи слідчого понад 30 працівників міліції. Кожен із них вдячен їй особисто за терпіння, уміння роз’яснити норми закону та застосувати їх на практиці. Серед колег по райвідділу Ксе- 4 нія Іванівна користується повагою та авторитетом. Сім’я у Ксенії Євдоченко теж «міліцейська». Чоловік, Ігор Петрович, працює в обласному управлінні МВС України в області, виховують доньку Катерину, яка з дитинства мріє продовжити міліцейську династію. У вільний від служби час Ксенія Євдоченко захоплюється в’язанням на спицях, читає. Любов ВОЛОЩУК, начальник відділення поштового зв’язку с. Іванівка Чернігівської дирекції УДППЗ «Укрпошта» – Народилась я Борзнянщині, – розповідає про себе Любов Михайлівна. – Після школи закінчила Чернігівський текстильний ліцей і здобула професію ткалі, потім, закінчила курси друкаря високого друку, працювала на фабриці, де й зустріла свою половинку. Згодом доля привела мене в Іванівку, де я почала працювати начальником відділення зв’язку, закінчила курси при Харківському фінансово-економічному університеті з фаху «бухгалтер». У 2003 році здійснилася моя найзаповітніша мрія – чоловіком купили маленьку хатинку в селі Іванівка. Як це прекрасно – встати вранці, вдихнути 5 п’янке повітря, привітатися з кожною квіточкою в своєму саду та йти на улюблену роботу з радістю, бо саме там я відчуваю теплоту та добро людей, які щодня приходять до відділення. З кожним роком я все більше розумію, що саме робота є сенсом мого життя. Навіть повертаючись додому стомленою, я щаслива, бо маю улюблену роботу і люблячу родину. Що ще потрібно жінці?

Лідія ХАЦЕР, головний бухгалтер дочірнього підприємства «ЛЕВОНА-С» Лідія Федорівна родом із Волинської області. Закінчила Чернігівський юридичний коледж. Й бухгалтерська справа стала справою всього життя. У 1999 році прийшла на посаду головного бухгалтера ДП «ЛЕВОНА-С», проявила себе грамотним, ініціативним, цілеспрямованим спеціалістом. Крім професійних, вирізняється людськими якостями. Користується в колективі повагою. Бере активну участь у громадському житті підприємства. Наполеглива, цілеспрямована, разом із тим, любляча мати, всю се6 бе віддає роботі. Багато енергії, натхнення й любові дарує людям. Запорукою свого успіху вважає наполегливу працю при підтримці дружнього колективу. Ще одною улюбленою справою Лідії Федорівни стало вирощування кімнатних квітів, які займають весь вільний простір її міської квартири. Неповторна квітуча краса знімає втому, надихає й додає сили для подальших звершень. Валентина КИЧКА, соціальний робітник відділення соціальної допомоги вдома № 2 с. Халявин територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) ЧРДА. Для багатьох літніх людей соціальний робітник – найкращий друг, а часто й єдина розрада в теперішньому складному житті. Саме цій справі віддала себе Валентина Кичка. Уродженка Менщини, вона після школи закінчила Сосницький технікум сільськогосподарського виробництва за спеціальністю «бухгалтер». Згодом вийшла заміж і проживає в Халявині. Соціальним робітником працює вже майже вісім років, під її опікою – дванадцятеро людей. 7 Витримка, висока вимогливість до себе й тих, хто працює поруч, – важливі риси характеру жінки. Вона є наставником для молодших колег, користується повагою та авторитетом у колективі. Має чудову родину. Чоловік, який працює трактористом-екскаваторником в компанії «ВИМАЛ», та два сини завжди готові підтримати та допомогти в домашніх справах. Незважаючи на зайнятість, захоплюється кулінарією, закохана в квіти. Односельчани говорять про Валентину Миколаївну, що вона – мила, чарівна жінка, щира подруга, вірний і надійний соратник. Людмила ГУБКО, завідувачка фельдшерським пунктом с. Снов’янка КЛПЗ «Чернігівська центральна районна лікарня» Народилася, виросла й навчалася у м. Чернігові. Після закінчення Чернігівського медичного училища її направили у Снов’янку для роботи на фельдшерському пункті. Там Людмила й знайшла свою долю. Вийшла заміж, народила сина. Наділена батьками та Господом такими якостями, як порядність, відповідальність, чесність. Людмила Михайлівна має завзяту вдачу, наполегливість, ґрунтовні знання, а ще – велику доброту і душевне тепло. Її життєве кредо – допомагати людям. Це щодня відчувають на собі жите8 лі с. Снов’янка. За добро віддячують добром. За успіхи в роботі Людмилу Михайлівну відзначено почесними грамотами Чернігівської обласної державної адміністрації та районної державної адміністрації. Тетяна ПОЛЕЖАКА, фахівець із соціальної роботи Чернігівського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Тетяна Василівна закінчила Чернігівський національний педагогічний університет ім. Т. Г. Шевченка, здобула фах психолога. Працює в Чернігівському районному центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді на посаді фахівця із соціальної роботи. Зарекомендувала себе як відповідальна, відкрита та доброзичлива людина. Має хороші ділові якості. Активна, прагне до професійного та кар’єрного росту. Постійно підвищує свою кваліфікацію. Бере участь у семінарах та конференціях за фаховим напрямком, вивчає літературу, має відмінні ко9 мунікативні навички. Крім того, їй притаманні такі якості, як толерантність, оптимістичність, креативність. Надія ПИРОГОЇД, завідувачка Киселівського сільського клубом Надія Іванівна народилася на Вінничині. Після школи вступила до Чернігівського ПТУ №1, отримавши освіту, вийшла заміж та переїхала у Киселівку. Працювала нянею у дитячому садку, а потім вихователем. З часом влаштувалася на льонозавод сортувальницею довгого волокна. Її організаторські здібності помітив директор льонозаводу Сергій Ничасний, запропонував стати на чолі профспілкового клубу. – Відтоді минуло 25 років. Люблю свою професію, багато спілкуюся з людьми старшого покоління, бо шанобливо та з повагою ставлюся до поважного віку, – каже Надія Іванівна. – Щиро люблю дітей, спілкування з ними завжди цікаве та різноманітне. Саме це надихає мене на творчість, на щось нове.

11

10

Галина БРИТАНЕЦЬ, завідувачка матеріальним складом ДП «Чернігівський військовий лісгосп» Галина Григорівна народилася в Ковпиті. З 1989 року й до сьогодні працює в ДП «Чернігівській військовий лісгосп». Весь вільний час присвячує дітям, яких у неї восьмеро – шестеро синів і дві дочки. Старші закінчили вищі навчальні заклади, працюють за обраними спеціальностями. Середні вчаться у вишах, а двоє молодших синів – учні Гончарівської гімназії. Сім’я вельми дружна, всі діти виховані, чемні, доброзичливі, в чому заслуга мами. На робочому місці Галина Григорівна зарекомендувала себе як відмінний і добросовісний фахівець, стримана, ввічлива й чуйна людина.

Щоб проголосувати за свою обраницю, надішліть sms-повідомлення з особистим номером конкурсантки, який ви бачите на фото, на номер мобільного телефону: (093) 427-14-79. Підсумки підбиватимуться на початку грудня, тож підтримати людину, яка живе й працює поруч із вами ще є час!


Наш край

9 листопада 2013 року

9 ЛИСТОПАДА – ДЕНЬ УКРАЇНСЬКОЇ ПИСЕМНОСТІ ТА МОВИ

ВІТАЄМО!

Просто хмарка пішла за дощем Нам здається, що люди – вічні, і ми ще матимемо нагоду з ними поспілкуватися. На жаль, земне життя швидкоплинне... Минуть роки, відійде їхній час, зачиняться за ними двері – і не достукатись до них, і не дійти. 23 жовтня 2003 року вийшов із останнього вагона «потягу живих» лауреат премії ім. Т.Г. Шевченка, наш земляк Володимир Дрозд. З нагоди десятої річниці ушанування пам’яті видатного земляка та його дружини – відомої української поетеси Ірини Жиленко, у Петрушинській ЗОШ відбулися літературні читання. Валентина СЕРИЧЕНКО, вчителька

«Захолола сльоза, не тече. І не треба гірких голосінь. Просто хмарка пішла за дощем. І безмарно засяяла синь...» Ірина ЖИЛЕНКО Володимир Дрозд народився 25 серпня 1939 року в селі Петрушин на Чернігівщині в хліборобській сім’ї. Двадцятитрирічним юнаком видав першу книжку новел та оповідань («Люблю сині зорі», 1962). Син колгоспника відразу після школи став журналістом у районній газеті, закінчив університет, доріс до відомого столичного письменника. Основні його твори – повісті й романи «Маслини» (1967), «Семирозум» (1967), «Ирій» (1974), «Катастрофа» (1968), «Спектакль» (1985). Роман «Листя землі» (1985–1990 рр.) нагороджено Шевченківською премією у 1992 році. І все ж, за словами письменника, його «завжди цікавило, що сказати, а не як сказати», стиль, форма – похідне, а головне для нього в літературному творі «не література, а душа».

ІНТЕРВ’Ю З ПРИВОДУ

Олена КОНЕЧНА:

«Життя треба відчути на «смак» Немає такого журналіста, який не мріяв би написати роман... Щось велике, осмислене, фундаментальне. Комусь на це не вистачає часу, комусь – здібностей. А ось відомій чернігівській журналістці й письменниці Олені Конечній здібностей не позичати. Вже перша збірка її оповідань «На березі дощів» принесла перемогу на престижному міжнародному конкурсі «Гранослов». Наступна – «Час у пригорщах», романи «За ґратами раю», «Синдром Роксолани», детективна збірка «Озброєний янгол», книжки для дітей «Копійчині мандри» та інші – пристойну читацьку аудиторію. Сьогодні Олена Михайлівна – лауреатка премій ім. Михайла Коцюбинського та ім. В. Елана-Блакитного, а цієї весни очолила Чернігівську організацію Національної спілки письменників України.

– Олено Михайлівно, свого часу ви скуштували «журналістського хліба»… – Кореспондентом відділу права Чернігівської обласної газети «Деснянська правда» я пропрацювала десять років, і моє «кримінальне минуле» дуже знадобилося – накопичила пристойний фактаж, який використовую в творах. Щоразу, заглиблюючись у вивчення подробиць тієї чи іншої справи, намагалася знайти відповідь на запитання: чи можна було заздалегідь передбачити ті чи інші життєві моменти? Зрештою, була змушена визнати: у житті взагалі нічого неможливо передбачити. Надто в критичні моменти, коли здається, що наближається кінець. Тоді в права вступає та незрозуміла таємна сила, яку називають містикою. Або долею. Це вже як кому більше подобається. – Тому детективно-пригодницький жанр із легким присмаком містики ваш улюблений?  – Ще зі школи... Пам’ятаю, з яким азартом займалася справами піонерської дружини, брала участь у різних заходах. А вже в комсомолі відчула присмак фальшу. Заглибилася в читання, подобалася пригодницька література. Ніби мала можливість вирватися в інший світ. Вже набагато пізніше знайшла вислів відомого американського майстра детективу Джеймса Хедлі Чейза, який на запитання, чому пише саме в цьому жанрі, відповів: мовляв, щоб відвернути людей від буднів повсякденності. – Чула, ви прочитали всі твори Агати Крісті?  – Всі ті, що на той час були перекладені на російську мову. І хочу сказати добре слово за…радянську цензуру, завдяки якій читач отримував найбільш якісні, справді високохудожні твори. Зрозуміло, коли автори заборонялися через політичні погляди, це неприйнятно. Але у всьому потрібно шукати зерно істини. Наприклад, мене вельми обурює негативне забарвлення словосполучення «совєтський період». Адже всі ми родом звідти, і потрібно більше писати про той час, аналізувати, щось забувати, а чомусь і вчитися. Теж саме можна сказати про авторів того часу. Гадаю, що Микола Трублаїні, Юрій Дольд-

Михайлик, Микола Далекий – улюблені автори мого дитинства – будуть цікаві й сьогоднішнім читачам. – На жаль, наші сучасники читають все менше й менше... – Дозвольте не погодитися. Людина не може існувати в інформаційному вакуумі. Інше питання, звідки вона отримує інформацію – з газет, журналів, мережі Інтернет чи книг – у кожного свій смак. Але масового читача книги, написаної українською мовою, для якого я й працюю, в нашій країні сьогодні немає, перевагу віддають здебільшого виданням російською. Тому я вельми хотіла б, аби моя творчість якось допомогла формуванню масового україномовного читача – вдумливого, інтелектуального, незаангажованого, для якого процес читання є продовженням його життя. Для цього використовую цікаві життєві сюжети, доступну українську мову. У нашому обласному центрі є позитивні напрацювання – чернігівські автори беруть участь у книжкових виставках-ярмарках, які проходять в «Експоцентрі». І бачать, що читацький попит на книгу українською є. Але немає механізму донести цю книгу до читача, бо це вимагає величезних вкладень – і фінансових, і організаційних. Великою популярністю серед літе-

7

раторів користується кафе «Інтермеццо», де відбуваються творчі зустрічі, письменники обмінюються думками. А без цього літературна творчість неможлива. – Олено Михайлівно, ви згадали шкільні роки. Скажіть, чому ж така творча людина, як ви, отримавши атестат про середню освіту, поступила у Ленінградський державний університет здобувати професію біолога-грунтознавця? – Міряла про театральний... Старша сестра порадила вибрати більш «серйозну» професію, бо ж я закінчила школу з золотою медаллю, була переможницею обласної олімпіади з біології. Вже тоді зрозуміла, що будь-яка творчість, мистецька діяльність, як іскра, може запалювати і об’єднувати людей. Творчою була й атмосфера в «серйозному» ЛДУ. Пам’ятаю, як весело ми відзначали щорічно день біолога, проводили студентські капусники, паранаукові конференції, де звучали доповіді на абсолютно неймовірні теми.  Це породжувало незабутні відчуття. А після закінчення університету все це вилилося в літературну діяльність детективно-пригодницького жанру. – Як народжуються ваші твори? Це суворо прописана сюжетна лінія чи натхнення?  – Коли говорити про новели, то це – як вірші, чисте натхнення. Важко сказати, що спричинило їх створення, але в них завжди присутня метафора. А що стосується великих творів, особливо детективного жанру, їх прописую за класичною схемою: характери головних героїв, сюжетна лінія. Трапляється, що самі герої починають вести автора, ніби стають живими людьми. І це, напевно, найцікавіше у творчості. – Вашим героям притаманні і позитивні, і негативні риси характеру. Вони роблять помилки, потім намагаються їх виправляти...  – Як і звичайні люди. Знаєте, коли я тільки починала писати детективи, сприймала усе це не більше, як вигадку. Працюючи в «Деснянській правді», прийшло усвідомлення, що інколи подібні події відбуваються з кимось у реальному житті. А життя кожної людини – це в один і той же час великий тріумф і велика трагедія. Й це дало поштовх до появи в моїй творчості нового жанру – психологічної новели. Був період, коли все розділяла на «чорне» й «біле», а останнім часом розумію, що часто трагізм і гумор йдуть пліч-о-пліч. Тому намагаюся додати дещицю гумору в сумний твір, а в життєрадісний – нотку печалі. Гадаю, життя треба відчути на смак. Як журналіст я написала чимало історій, але найпереконливішими вийшли ті, які пережила сама. Розмовляла Наталія БУШАЙ

6 листопада відзначала день народження жителька села Шестовиця Ніна Степанівна МІХ. Дорогу матусю, люблячу й ніжну бабусю та прабабусю вітають діти, онуки й правнуки. Найріднішій людині вони дарують такі слова: Желаем здоровья на долгие годы. Чтоб Вас стороной обходили невзгоды, Чтоб счастье и радость не знали разлуки, Чтоб душу согрели Вам дети и внуки. 8 листопада відзначила 50-річчя Халявинський сільський голова Алла Іванівна ЛІСОВА. Від щирого серця шановну ювілярку вітають колеги і дарують такі слова: Хай життєві дороги не приносять тривоги, Хай супутником вічним будуть щастя й добро, Щоб душа залишалась завжди молодою, А в оселі були спокій, добробут, тепло. Хай будуть із Вами здоров’я і сила, А доленька буде багата й щаслива, Хай внуки щебечуть, немов солов’ята, І радості щиро дарують багато. 8 листопада святкувала ювілей чарівна жінка Алла Іванівна ЛІСОВА з с. Халявин. Дорогу і кохану людину вітають батьки та близькі родичі і зичать: Щоб раділа життю, скільки б літ не минуло, І щоб щедрою сонячна доля була. Щоб не раз ювілейні пісні ще лунали, Щастя завжди й людського тепла. Бажаємо усмішок, щедрої долі, І душу хай гріє людська доброта. Втоми не знай ти ніколи ні в чому, Будь же здорова на довгі літа. 8 листопада святкувала ювілейний день народження Халявинський сільський голова Алла Іванівна ЛІСОВА. Працівники Халявинського дошкільного навчального закладу «Семиквіточка» та батьки щиро вітають її з 50-ти річчям і дарують такі рядки: Бажаєм щастя і достатку, Ясного неба і тепла, В житті Вам злагоди й порядку, Щоб доля світлою була. В роботі – успіхів, везіння, У справах – вічного горіння! Від душі здоров’я Вам бажаєм І нехай Господь Вам помагає. 9 листопада святкує 65-річчя Марія Дмитрівна САВЧУК із с. Рудка. З ювілеєм її вітають друзі Олександр Корж, Лідія Строга та Валентина Сіра і дарують такі слова: Годы прибавляются к десяткам – Это вовсе не беда! Дни проходят без оглядки И сплетаются в года. Важно быть всегда здоровой И не важно сколько лет. С юбилеем поздравляем И живи до сотни лет! 9 листопада святкує 65-річчя добра, чуйна жінка Марія Дмитрівна САВЧУК із с. Рудка. Від щирого серця шановну іменинницю вітають сусіди – подружжя Коваленків – Михайло та Марія, Сапонів – Володимир та Валентина, Гончарів – Валерій та Світлана і даруютьь та такі слова: Те Тебе, родная, мы подарили б вечность, ЧЧтоб длились без конца твои года. ЗЗа доброту твою, за человечность, ЗЗа то, что нас жалеешь ты всегда. Пусть небо будет чистым над тобою, Земной поклон твоим годам, Желаем счастья, крепкого здоровья И долгих-долгих лет на радость нам. 9 листопада відзначає 65-річчя Марія Дмитрівна САВЧУК із с. Рудка. Від щирого серця іменинницю вітають найдорожчі – мати, сестра Надія, зять Олександр, племінники та онуки і дарують такі слова: Бажаємо здоров’я, щастя, довголіття, Настрою веселого на повне століття, Щоб життя було щасливим, радісним, багатим,, І кожен день прожитий видавався святом. Хай до Вашого серця не дійдуть морози, Хай рясніє оселя щастям й теплом, Хай доля завжди на нерівній життєвій дорозі Від негод і всіх бід прикриває надійним крилом. 9 листопада відзначає 65 років Марія Дмитрівна САВЧУК із с. Рудка. Від щирого серця однокласницю та справжню подругу вітає Віра Олегівна КРИЩЕНКО та зичить: Журавлиним ключем відлітають літа. Сивина засріблила вже скроні. Тільки в серці твоїм та струна золота, Те ж тепло незгасиме в долонях. Хай калиновий кущ зацвіте у саду, Солов’ї защебечуть грайливо. Хай ще довго тобі сяє сонце вгорі. Хай життя буде довге й щасливе.


8

T V-Край

9 листопада 2013 року

Понеділок, 11 листопада 10.00, 16.50 «Алло, лiкарю!». 11.15 Зiрки поза законом. 6.00 «ТСН-Тиждень». 6.00, 8.55 Єралаш. 6.05, 23.00 Пiдсумки. 12.45 «Будь в курсi!». 6.45 «Снiданок з 1+1». 6.30 Телепузики. 6.25 Доброго ранку, Україно! 13.15 «Моднi iсторiї з О. Новицькою». 7.00, 9.00, 19.30, 23.55 «ТСН». 7.00 Малята-твiйнята. 6.30, 7.30, 8.30, 12.00 Новини. 14.00 Д/с «Сувора планета». 9.05 Т/с «Любов та покарання». 7.30 М/с «Даша-дослiдниця». 6.35 Хочу все знати. 14.35 «Щоденник для батькiв». 11.00 «Росiйськi сiмейнi драми». 7.55 Мультик з Лунтiком. 7.20 Тема дня. 15.00, 18.30, 21.00 «Служба новин» 12.05 «Шiсть кадрiв». 8.20 М/с «Шоу Гарфiлда». 7.35 Ера бiзнесу. Соцiальний пульс». 12.50 Х/ф «Таксi-3». 9.55, 21.05 Країна У. 8.45 Кориснi поради. 15.15, 21.25 «Соцiальна економiка». 14.45 Х/ф «Квартирантка». 11.00 Т/с «Та, що говорить з 9.00 Пiдсумки тижня. 16.10, 23.45 Д/с «Дивовижнi меш16.45 «ТСН. Особливе». привидами». 10.35 Т/с «Таємниця старого канцi саду». СТБ 20.15, 21.25 Т/с «Крик сови». 12.00 Т/с «Якось у казцi». мосту». 16.40 «Цивiлiзацiя Incognita». 12.55 Принцеса тут Я! 11.20 Нехай вам буде кольорово! 22.35 «Грошi». 17.50 «Алло, адвокате!». 6.30, 16.00 «Все буде добре!». 0.10 Х/ф «Пограбування казино». 8.10, 18.20 «Неймовiрна правда про зiрок». 16.00 Т/с «Маленькi таємницi». 18.50, 22.40 «Економiчний пульс». 12.10, 17.40, 21.30 Дiловий свiт. 12.20 Шеф-кухар країни. 19.00 В гостях у Д. Гордона. Г. Стерлiгов. 9.50 «Моя правда. А. Iскорнєв. Хо- 18.00 Моду народу. ІНТЕР 13.45 Не вiр худому кухарю. 20.00 Видатне ХХ столiття. лостяк з крижаним серцем». 20.00 Т/с «Вiсiмдесятi». 22.10 Вiталька. 21.35 Зiрковий бебi-бум. 14.10 Право на захист. 7.00, 8.00, 9.00, 12.00, 17.50 Новини. 10.45 Х/ф «Я щаслива». 23.50 Т/с «Секс i мiсто». 22.45 Д/с «Єднаючи континенти». 14.30 Темний силует. 7.10 «Ранок з IНТЕРом». 12.45 «Битва екстрасенсiв». 15.00, 18.20 Новини (iз сурдоперекладом). 9.10 Х/ф «Сусiди за розлученням». 15.00 «Звана вечеря». ТРК «УКРАЇНА» НТН 15.15 Euronews. 11.10, 12.20 Д/с «Слiдство вели... з 18.00, 22.00 «Вiкна-Новини». Л. Каневським». 7.00, 9.00, 17.00, 19.00 Подiї. 15.30 Дiловий свiт. Агросектор. 4.50 «Правда життя». 20.05 «Куб-4». 13.40 «Судовi справи». 7.30 Щиросердне зiзнання. 15.35 Життя на рiвних. 7.35 «Агенти впливу». 22.25 «Детектор брехнi-4». 14.40 «Сiмейний суд». 8.00 Т/с «Подружжя». 15.55 Рояль в кущах. 8.30 «Правда життя. Професiя НОВИЙ КАНАЛ 15.45 «Жди меня». 9.10 Т/с «Вiдбиток любовi». 16.35 Фольк-music. мисливець». 18.00 Ток-шоу «Стосується кожного». 5.30 Т/с «Вперед - до успiху». 13.10 Люблю! Чекаю! 18.05 Агро-News. 9.00 «Легенди шансону». 19.05 Т/с «Пасiчник». 14.10, 17.20, 22.30 Т/с «Слiд». 18.35 Фiнансова перспектива. 9.55 Д/с «Пiвдень. Нерадянський 6.15, 13.25 М/с «Губка Боб». 20.00 «Подробицi». 16.00 Критична точка. 18.45 Сiльрада. Союз». 7.00, 7.35, 8.35 Пiдйом. 18.00 Т/с «Поцiлуй! Нова iсторiя». 10.45 Т/с «Далекобiйники-2». 19.10 Концертна програма «Пока я 20.30 Т/с «Брати за обмiном». 9.00 Х/ф «Чумова п'ятниця». 23.35 Т/с «Кулiнар». помню, я живу». 11.00, 18.00, 22.00 Т/с «Воронiни». 19.20 Ток-шоу «Говорить Україна». 14.40 Т/с «Грач». 20.00 Т/с «П'ятницький. Глава третя». 19.00, 21.45 «Свiдок». 21.00 Пiдсумки дня. 13.20, 14.25 Kids Time. ICTV 22.00 Подiї дня. 19.30 Т/с «Даішники». 21.40 Свiт спорту. 14.55 Т/с «Друзi». 22.00 Т/с «Пiд куполом». 21.45 Знак питання. 6.15, 7.25 Дiловi факти. 15.55 Т/с «Двi дiвчини без гроша-2». 23.20 Х/ф «Потрошителi». 23.00 Т/с «CSI: Нью-Йорк». 21.55 К. Новикова, В. Данилець, В. Моїсеєнко 6.20 Економiчний iнтерес. 16.55 Т/с «Щоденник лiкаря Зайцевої». ТОНІС запрошують. 6.30 Т/с «Таксi». 19.00 Репортер. K-1 22.25 Фестиваль пiснi в Коблево. 6.55 Т/с «Леся+Рома». 6.00 «Таке спортивне життя. I. Мерленi». 19.15 Абзац! 22.55 Трiйка, Кено, Секунда удачi. 7.35, 8.45, 12.45 Факти тижня. 7.30 «Мультфiльми». 20.00 Т/с «Молодiжна команда». 6.30, 8.30 «Свiт за тиждень». 23.25 На слуху. 7.00 «Ранкове еспресо». 9.15 Надзвичайнi новини. Пiдсумки. 10.15 Х/ф «Протистояння». 21.00 Т/с «Кухня». 9.00 Великi династiї: Волконськi. 12.05 «Пороблено в Українi». 23.50 Вiд першої особи. 10.10 Анекдоти по-українськи. 23.00 Спiвай, якщо зможеш.

УТ-1

КАНАЛ 1+1

10.20 Т/с «Пастка». 12.20 22.10 Т/с «Прокурорська перевiрка». 13.35 Х/ф «Iндiана Джонс i храм Долi». 16.05 Х/ф «Iндiана Джонс i королiвство кришталевого черепа». 18.45 Факти. Вечiр. 19.25 Надзвичайнi новини. 20.10 Т/с «Нюхач». 23.15 Свобода слова.

ТЕТ

13.25 «КВК». 16.00 «Вечiрнiй квартал». 18.00 «Звана вечеря». 19.00 «Орел i Решка». 20.00 Т/с «Дикий ангел». 21.00 Т/с «Моя прекрасна нянька». 22.00 «Леся Здєся». 22.25 Х/ф «Трансформери-2».

22.00, 2.00 Знак оклику з Артемом Шевченком.

15.00, 17.00 Т/с «Павутиння-3». 16.45, 19.00, 21.45 «Свiдок». 22.00 Т/с «Пiд куполом». 23.00 Т/с «CSI: Нью-Йорк».

12.40, 15.50 Ранковi курасани. Краще! 13.00 DOUBLE ЯТЬ. 13.30, 16.30, 19.30 Окрема думка. 14.00 Знак оклику з А. Шевченком. 16.00 Спорт. 20.00, 23.00 Сьогоднi про головне. 22.00 Музика для дорослих.

ЧЕРНІГІВ

8.00 «Тиждень». 8.45 Iнновацiї. 9.00 Х/ф «Гостя з майбутнього». 10.05 Земне сонце України. 10.25 Ясна справа. K-2 10.35 Фабрика iдей. 5.20 Квадратний метр. 11.00, 13.10, 17.15, 20.00 Телеоб'єк5.55 Дачнi iсторiї. тив. 6.45 Телеторгiвля. 11.10 Х/ф «Не може бути». 7.35, 13.10, 21.10 Мультфiльми. 12.40 Рiдна хата. 10.10, 11.00, 19.50 Школа лікаря Ко- 13.00, 16.00 Студiя «Iнформ». Пульс маровського. дня. 11.20, 15.00 Справа смаку. 13.20 Екотур. 12.20, 16.00 Жiноча форма. 13.35 Земля козакiв: погляд че18.00, 21.40 Т/с «Тетянин день». рез вiки. 23.35 Незiркове дитинство. 14.10 Струни душ людських. 14.30 Мандри кота Фiнiка. ТВІ 14.50 Вiд мелодiї до мелодїi. 15.00, 18.00 Ефiрний час ТРК «Но6.00, 14.00 Вiдверто з В. Портнивий Чернiгiв». ковим. 16.15 Вiд щирого серця. 7.00 Ранковi курасани. 17.30 Маю право. 10.00 Автомандри. 17.45 Зi скриньки «Дивовижного 10.30 DOUBLE ЯТЬ. калейдоскопа». 11.00 Країна героїв. 12.00, 15.00, 18.00, 21.00 Сьогоднi. 20.10 Студiя «Дiалог». 12.20, 15.30, 19.45 Мистецька варта. 20.45 Вечiрня казка. 21.00 Уряд на зв'язку з громадя12.25, 15.35, 19.40 Базар IТ. нами. 12.40, 15.50 Ранковi курасани. 21.30 Кримiнал, обов'язок, право. Краще! 22.00 Студiя «Iнформ». Пiдсумки. 13.00 Aрт City. 22.30, 2.20 Х/ф «Через терни до 13.30, 16.30, 3.00 Окрема думка. зiрок». 17.00 Навколо свiту. 23.45, 3.35 Вiд мелодiї до мелодiї. 19.10 Спорт. 20.00, 23.00 Сьогоднi про головне. 0.00 Новини «Пульс».

Вівторок, 12 листопада УТ-1 6.00 Православний календар. 6.05, 23.00 Пiдсумки. 6.15, 7.05, 8.05, 23.15 Спорт. 6.25 Доброго ранку, Україно! 6.30, 7.00, 7.30, 8.00, 8.30, 12.00 Новини. 6.35 Хочу все знати. 6.45, 7.45, 8.20 Гiсть студiї. 7.20 Ера будiвництва. 7.25 Країна on line. 7.35 Ера бiзнесу. 9.00, 21.00 Пiдсумки дня. 9.35, 20.55 Офiцiйна хронiка. 9.45, 16.20 Т/с «Таємниця старого мосту». 10.30 Т/с «Агент особливого призначення». 11.20 Нехай вам буде кольорово! 12.10, 18.50, 21.30 Дiловий свiт. 12.40 Х/ф «Вiйна i мир». 15.00, 18.20 Новини (iз сурдоперекладом). 15.15 Euronews. 15.20 Дiловий свiт. Агросектор. 15.35 Крок до зiрок. 17.05 Т/с «Вiчний поклик». 18.40 Фiнансова перспектива. 19.10 Останнє попередження. 19.35 Формула захисту. 19.50, 21.45 Концертна програма «Шоу продовжується». 21.40 Свiт спорту. 22.55 Трiйка, Кено, Максима. 23.25 На слуху. 23.50 Вiд першої особи.

8.45 Факти. Ранок. 9.10, 13.00 Анекдоти по-українськи. 6.00 «Служба розшуку дiтей». 9.15, 19.25 Надзвичайнi новини. 6.05, 8.00, 9.00, 19.30 «ТСН». 10.30, 14.35 Т/с «Лiтєйний». 6.45 «Снiданок з 1+1». 12.45 Факти. День. 8.05 «Економiчна правда». 13.15, 22.15 Т/с «Прокурорська 9.05, 17.10 Т/с «Любов та покарання». перевiрка». 11.25 «Росiйськi сiмейнi драми». 18.45 Факти. Вечiр. 12.30, 13.30 Т/с «Пильна робота». 20.10 Т/с «Нюхач». 14.30, 15.40, 20.15, 21.25 Т/с «Крик 23.25 Х/ф «Червоний Капелюшок». сови». СТБ 16.45 «ТСН. Особливе». 22.35 «Мiняю жiнку-8». 6.10, 16.00 «Все буде добре!». 7.55, 18.20 «Неймовiрна правда ІНТЕР про зiрок». 7.00, 8.00, 9.00, 12.00, 17.50 Новини. 9.30 Х/ф «Мама мимоволi». 7.10 «Ранок з IНТЕРом». 11.55 Х/ф «З привiтом, Козаностра». 9.10, 20.30 Т/с «Брати за обмiном». 13.55 «Битва екстрасенсiв». 11.20, 12.20 Д/с «Слiдство вели... з 15.00 «Звана вечеря». Леонiдом Каневським». 18.00, 22.00 «Вiкна-Новини». 13.45 «Судовi справи». 20.10 «Врятуйте нашу сiм'ю». 14.45 «Сiмейний суд». 22.25 «Врятуйте нашу сiм'ю-2». 15.50 «Давай одружимося в Українi». 23.25 «Кохана, ми вбиваємо дiтей». 16.45 Т/с «Домробiтниця». НОВИЙ КАНАЛ 18.00 Ток-шоу «Стосується кожного». 19.05 Т/с «Пасiчник». 5.30 Т/с «Вперед - до успiху». 20.00 «Подробицi». 6.15, 13.30 М/с «Губка Боб». 7.00, 7.35, 8.35 Пiдйом. ICTV 9.00, 20.00 Т/с «Молодiжна команда». 5.10 Свiтанок. 10.00 Т/с «Щасливi разом». 6.10, 7.25 Дiловi факти. 11.00, 18.00, 22.00 Т/с «Воронiни». 6.20 Економiчний iнтерес. 13.25, 14.30 Kids Time. 6.30 Т/с «Таксi». 14.55 Т/с «Друзi». 6.50 Т/с «Леся+Рома». 15.55 Т/с «Двi дiвчини без гроша-2». 7.35 Головна програма.

КАНАЛ 1+1

16.55 Т/с «Щоденник лiкаря Зайцевої». 19.00 Репортер. 19.15 Абзац! 21.00 Т/с «Кухня». 23.00 Знайти крайнього.

19.20 Ток-шоу «Говорить Україна». 22.00 Подiї дня. 22.30 Таємний код зламано. Любов. 23.30 Т/с «Мент у законi-5».

ТОНІС

6.30, 8.30, 15.00 «Служба новин» ТЕТ Соцiальний пульс». 6.00, 8.55 Єралаш. 6.55, 18.50, 22.40 «Економiчний 6.30 Телепузики. пульс». 7.00 Малята-твiйнята. 7.00 «Ранкове еспресо». 7.30 М/с «Даша-дослiдниця». 9.00, 20.00 Видатне ХХ столiття. 7.55 Мультик з Лунтiком. 10.00, 16.50 «Алло, лiкарю!». 8.20 М/с «Шоу Гарфiлда». 11.15 Зiрковий бебi-бум. 9.55, 21.05 Країна У. 12.45 «Алло, адвокате!». 11.00 Т/с «Та, що говорить з 13.10 «Ронiн. Ток-шоу з Д. Видрiним». 14.00, 22.45 Д/с «Єднаючи континенти». привидами». 15.15, 21.25 «Соцiальна економiка». 12.00 Т/с «Якось у казцi». 15.20, 16.45, 18.55, 21.30 «Погода». 12.55 Принцеса тут Я! 16.00 Т/с «Маленькi таємницi». 16.10, 23.45 Д/с «Дивовижнi мешканцi саду». 18.00 Моду народу. 17.45 «Соцiальний статус: ваша 20.00 Т/с «Вiсiмдесятi». пенсiя». 22.10 Вiталька. 18.30, 21.00 «Служба новин «Со23.25 Т/с «Секс i мiсто». цiальний пульс». ТРК «УКРАЇНА» 19.00 В гостях у Д. Гордона. Г. Стерлiгов. 21.35 Френк Сiнатра. Лiтопис. 6.00, 8.00 Т/с «Подружжя». 7.00, 9.00, 17.00, 19.00 Подiї. НТН 7.30, 15.25 Щиросердне зiзнання. 5.20 Х/ф «Битва за Москву». 9.10, 13.10, 17.20 Т/с «Слiд». 10.00, 20.00 Т/с «П'ятницький. 8.30 Ранковий «Свiдок». 9.00 «Кримiнальнi справи». Глава третя». 12.00 Ток-шоу «Нехай говорять». 10.00 «До суду». 12.00 Т/с «Детективи». 16.00 Критична точка. 18.00 Т/с «Поцiлуй! Нова iсторiя». 13.00, 19.30 Т/с «Даішники».

K-1 6.30 «TOP SHOP». 7.30 «Мультфiльми». 10.10 Х/ф «Рецепт перемоги Еддi». 12.00 Т/с «Всi жiнки - вiдьми». 13.50, 20.00 Т/с «Дикий ангел». 14.50, 19.00 «Орел i Решка». 15.50, 21.00 Т/с «Моя прекрасна нянька». 17.00, 22.00 «Розсмiши комiка». 18.00 «Звана вечеря». 23.00 «Велика рiзниця».

ЧЕРНІГІВ

8.00, 22.00 Студiя «Iнформ». Пiдсумки. 8.30 Студiя «Дiалог». 9.00 Х/ф «Гостя з майбутнього». 10.05 Уроки iсторiї. 10.35 Кримiнал, обов'язок, право. 11.00, 13.10, 17.15, 20.00 Телеоб'єктив. 11.10, 22.30 Х/ф «Через терни до зiрок». 12.25 Свiт професiй. 12.50 Український музей декоративK-2 но-ужиткового мистецтва. 5.20 Квадратний метр. 13.00, 16.00 Студiя «Iнформ». Пульс дня. 5.55 Дачнi iсторiї. 13.50 Iнновацiї. 6.45 Телеторгiвля. 14.05 Подорожнi замальовки. 7.35, 13.10, 21.10 Мультфiльми . 14.35 Мандри кота Фiнiка. 10.10, 19.50 Школа лікаря Комаровського. 14.50 Вiд мелодiї до мелодiї. 11.20, 15.00 Справа смаку. 16.15 Вiд щирого серця. 18.00, 21.40 Т/с «Тетянин день». 17.30 ПрофStyle. 23.35 Незiркове дитинство. 17.45 Зi скриньки «Дивовижного калейдоскопа». ТВІ 20.15, 3.25 Розмова без нотацiй. 20.45 Вечiрня казка. 6.00, 12.00, 15.00, 18.00, 21.00 Сьогоднi. 21.00 Енергоманiя. 7.00 Ранковi курасани. 21.30 Захисник Вiтчизни - ряту10.00 Aрт City. вальник. 11.00, 17.00 Навколо свiту. 12.20, 15.30, 19.15 Мистецька варта. 23.35 Гра долi. Л.Курбас. 12.25, 15.35, 19.10 Базар IТ. 0.00 Новини «Пульс».

Середа, 13 листопада УТ-1 6.05, 23.00 Пiдсумки. 6.15, 7.05, 8.05, 23.15 Спорт. 6.25 Доброго ранку, Україно! 6.30, 7.30, 8.30, 12.00 Новини. 6.35 Хочу все знати. 7.20 Тема дня. 8.35 Ранковi поради. 8.45 Кориснi поради. 9.25, 20.55 Офiцiйна хронiка. 10.00 Пряме включення з Кабiнету Мiнiстрiв України. 10.15 Т/с «МонтеКрiсто». 11.15 Д/ф «Раїса Кириченко. Дiагноз - народна». 12.10, 18.50, 21.30 Дiловий свiт. 12.15 Формула захисту. 12.25 Кордон держави. 12.40 Аудiєнцiя. Країни вiд А до Я. 13.00 Свiтло. 13.25 Х/ф «Вiйна i мир». 15.00, 18.20 Новини (iз сурдоперекладом). 15.15 Euronews. 15.20 Дiловий свiт. Агросектор. 15.35 Українська пiсня. 16.20 Т/с «Таємниця старого мосту». 17.10 Т/с «Вiчний поклик». 18.40 Фiнансова перспектива. 19.10, 21.45 Концерт «Святкують дракони i кролики». 21.40 Свiт спорту. 22.50 Суперлото, Трiйка, Кено. 23.25 На слуху. 23.50 Вiд першої особи.

КАНАЛ 1+1 6.00 «Служба розшуку дiтей». 6.05, 7.00, 9.00, 19.30, 23.55 «ТСН». 6.45 «Снiданок з 1+1». 8.05 «Економiчна правда». 9.05, 17.10 Т/с «Любов та покарання». 11.25 «Росiйськi сiмейнi драми». 12.30, 13.30 Т/с «Пильна робота». 14.30, 15.40, 20.15, 21.25, 22.35 Т/с «Крик сови». 16.45 «ТСН. Особливе».

ІНТЕР 7.00, 7.30, 8.00, 8.30, 9.00, 12.00, 17.50 Новини. 7.10 «Ранок з IНТЕРом». 9.10, 20.30 Т/с «Брати за обмiном». 11.20, 12.20 Д/с «Слiдство вели... з Л. Каневським». 13.45 «Судовi справи». 15.50 «Давай одружимося в Українi». 16.45 Т/с «Домробiтниця». 18.00 Ток-шоу «Стосується кожного». 19.05 Т/с «Пасiчник». 20.00 «Подробицi».

ICTV 6.10, 7.35 Дiловi факти. 6.20 Економiчний iнтерес. 6.30 Т/с «Таксi». 6.55 Т/с «Леся+Рома». 7.40 Провокатор. 8.45 Факти. Ранок. 9.15, 19.25 Надзвичайнi новини.

10.10, 13.00 Анекдоти по-українськи. 10.20, 14.40 Т/с «Лiтєйний». 12.45 Факти. День. 13.20, 22.15 Т/с «Прокурорська перевiрка». 18.45 Факти. Вечiр. 20.10 Т/с «Нюхач». 23.25 Х/ф «Хранитель».

ТЕТ 6.00, 8.55 Єралаш. 6.30 Телепузики. 7.00 Малята-твiйнята. 7.30 М/с «Даша-дослiдниця». 7.55 Мультик з Лунтiком. 8.20 М/с «Шоу Гарфiлда». 9.55, 21.05 Країна У. 11.00 Т/с «Та, що говорить з привидами». 12.00 Т/с «Якось у казцi». 12.55 Принцеса тут Я! 16.00 Т/с «Брати». 18.00 Моду народу. 20.00 Т/с «Вiсiмдесятi». 22.10 Вiталька. 23.25 Т/с «Секс i мiсто».

ТОНІС

6.00 «Таке спортивне життя. Олексiй Михайличенко». 6.30, 8.30, 15.00, 18.30, 21.00 «Служба новин «Соцiальний пульс». 6.55, 18.50, 22.40 «Економiчний пульс». 7.00 «Ранкове еспресо». 9.00, 20.00 Видатне ХХ столiття. 10.00, 16.50 «Алло, лiкарю!». СТБ 11.15 Френк Сiнатра. Лiтопис. 6.05 «Чужi помилки. Вбивство на 12.45 «Соцiальний статус: ваша пенсiя». страусинiй фермi». 13.20 «Цивiлiзацiя Incognita». 6.50, 16.00 «Все буде добре!». 14.00, 22.45 Д/с «Єднаючи конти8.45, 18.20 «Неймовiрна правда ненти». про зiрок». 15.15, 21.25 «Соцiальна економiка». 10.10 «Зiркове життя. У шлюбi зi звiром». 16.10, 23.45 Д/с «Дивовижнi меш11.10 «Врятуйте нашу сiм'ю». канцi саду». 13.55 «Битва екстрасенсiв». 17.50 «Алло, адвокате!». 15.00 «Звана вечеря». ТРК «УКРАЇНА» 19.00 В гостях у Д. Гордона. К. Семенова. 18.00, 22.00 «Вiкна-Новини». 6.00 Таємний код зламано. Любов. 21.35 Курортний роман. Небезпеч20.00, 22.40 «МастерШеф-3». нi зв'язки. 7.00, 9.00, 17.00, 19.00 Подiї. 7.30, 15.25 Щиросердне зiзнання. НОВИЙ КАНАЛ НТН 8.00 Т/с «Подружжя». 5.30 Т/с «Вперед - до успiху». 5.15 Х/ф «Особиста зброя». 9.10, 13.10, 17.20 Т/с «Слiд». 6.15, 13.25 М/с «Губка Боб». 10.00, 20.00 Т/с «П'ятницький. 6.40 Х/ф «Iнспектор карного 7.00 Пiдйом. розшуку». Глава третя». 9.00, 20.00 Т/с «Молодiжна команда». 12.00, 4.50 Ток-шоу «Нехай гово- 8.30 Ранковий «Свiдок». 10.00 Т/с «Щасливi разом». 9.00 «Кримiнальнi справи». рять». 11.00, 18.00, 22.00 Т/с «Воронiни». 16.00, 3.25 Критична точка. 10.00 «До суду». 13.20, 14.30 Kids Time. 12.00 Т/с «Детективи». 18.00 Т/с «Поцiлуй! Нова 14.55 Т/с «Друзi». 13.00, 19.30 Т/с «Даішники». iсторiя». 15.55 Т/с «Двi дiвчини без гроша-2». 19.20 Ток-шоу «Говорить Україна». 15.00, 17.00 Т/с «Павутиння-3». 16.55 Т/с «Щоденник лiкаря Зайцевої». 22.00, 2.55 Подiї дня. 16.45, 19.00, 21.45, 2.30, 4.00 «Свi19.00 Репортер. док». 22.30 Таємний код зламано. Код 21.00 Т/с «Кухня». 22.00 Т/с «Пiд куполом». Джокера. 23.05 Т/с «Свiтлофор». 23.00 Т/с «CSI: Нью-Йорк». 23.30 Т/с «Мент у законi-5».

K-1 6.30 «TOP SHOP». 7.30 «Мультфiльми». 10.10 Т/с «Всi жiнки - вiдьми». 13.50, 20.00 Т/с «Дикий ангел». 14.50, 19.00 «Орел i Решка». 15.50, 21.00 Т/с «Моя прекрасна нянька». 17.00, 22.00 «Розсмiши комiка». 18.00 «Звана вечеря». 23.00 «Велика рiзниця».

20.00, 23.00 Сьогоднi про головне. 22.00, 2.00 Homo sapiens.

ЧЕРНІГІВ

8.00, 22.00 Студiя «Iнформ». Пiдсумки. 8.30 Розмова без нотацiй. 9.00 Х/ф «Гостя з майбутнього». 10.05 У свiтi надзвичайного. Геологiчний музей. 10.20 Захисник Вiтчизни - рятувальник. 10.45 Маю право. K-2 11.00, 13.10, 17.30, 20.00 Телеоб'єктив. 5.20 Квадратний метр. 11.10 Х/ф «Через терни до 5.55 Дачнi iсторiї. зiрок». 6.45 Телеторгiвля. 12.15 Творчiсть. С.Людкевича. 7.35, 13.10, 21.10 Мультфiльми . 12.45 Д/ф «Iсторичнi коштовностi 10.10 19.50 Школа лікаря Комаровського. України». 11.20, 15.00 Справа смаку. 13.20 Енергоманiя. 12.20, 16.00 Жiноча форма. 13.45 ПрофStyle. 18.00, 21.40 Т/с «Тетянин день». 14.00 Вiдкрий для себе Україну. 23.35 Незiркове дитинство. 14.25 Д/ф «Маленька подорож у минуле». ТВІ 14.35 Мандри кота Фiнiка. 6.00, 12.00, 18.00, 21.00 Сьогоднi. 14.50 Вiд мелодiї до мелодiї. 7.00 Ранковi курасани. 15.00, 18.00 Ефiрний час ТРК «Но10.00 Приватнi новини. вий Чернiгiв». 10.30 ЖИВЯком. 16.15 Вiд щирого серця. 11.00, 17.00 Навколо свiту. 17.45 Потiшки, цiкавинки, пiзна12.20, 15.30, 19.15 Мистецька валки. варта. 20.10 Служба розшуку дiтей. 12.25, 15.35, 19.10 Базар IТ. 20.15 Будьте здоровi. 12.40, 15.50 Ранковi курасани. Краще! 20.45 Вечiрня казка. 13.00 World Stories. Мiжнароднi ко- 21.00 Доступно про доходи i збори. респонденти. 21.30 Дiловий ритм. 13.30, 16.30, 19.30 Окрема думка. 22.30 Х/ф «Балтiйське небо». 14.00, 4.30 Музика для дорослих. 0.00 Новини «Пульс».


T V-Край

9 листопада 2013 року

9

Четвер, 14 листопада УТ-1 6.25 Доброго ранку, Україно! 6.30,7.30, 8.30, 12.00 Новини. 6.45, 7.45, 8.20 Гiсть студiї. 7.20 Ера будiвництва. 7.35 Ера бiзнесу. 8.45 Кориснi поради. 9.00, 21.00 Пiдсумки дня. 9.25 Т/с «Таємниця старого мосту». 10.05 Т/с «МонтеКрiсто». 10.55 Хто в домi хазяїн? 11.20 Нехай вам буде кольорово! 12.35 Прем’єра. Д/ф «Свiт Максима». 13.40 Х/ф «Вiйна i мир». 15.00, 18.20 Новини (iз сурдоперекладом). 15.20 Дiловий свiт. Агросектор. 16.55 Т/с «Вiчний поклик». 19.10 Останнє попередження. 19.50 «Надвечiр'я» з Т. Щербатюк. 21.40 Свiт спорту. 21.45 Фестиваль пiснi в Коблево. 22.55 Трiйка, Кено, Максима. 23.50 Вiд першої особи.

КАНАЛ 1+1 6.00 «Служба розшуку дiтей». 6.05, 7.00, 8.00, 9.00, 23.55 «ТСН». 6.45 «Снiданок з 1+1». 8.05 «Економiчна правда».

9.05, 17.10 Т/с «Любов та покарання». 11.20, 12.20 Т/с «Пильна робота». 13.20, 14.30, 15.35, 20.15, 21.25, 22.35 Т/с «Крик сови». 16.45 «ТСН. Особливе». 19.30 «Телевiзiйна служба новин».

10.30, 14.45 Т/с «Лiтєйний». 13.20 Т/с «Прокурорська перевiрка». 20.10 Т/с «Нюхач». 23.20 Х/ф «Руслан».

ТЕТ

7.00 Малята-твiйнята. 7.30 М/с «Даша-дослiдниця». 7.55 Мультик з Лунтiком. 8.20 М/с «Шоу Гарфiлда». СТБ 9.55, 21.05 Країна У. 6.55, 16.00 «Все буде добре!». ІНТЕР 11.00 Т/с «Та, що говорить з 8.50, 18.20 «Неймовiрна правда привидами». 7.00, 8.00, 9.00, 12.00, 17.50 Новини. про зiрок». 12.00 Т/с «Якось у казцi». 7.10 «Ранок з IНТЕРом». 10.15 «Зiркове життя. Особливо 13.55 Богиня шопiнгу. 9.10, 20.30 Т/с «Брати за обмiном». небезпечнi кумири». 16.00 Т/с «Брати». 11.20 Д/с «Слiдство вели... з Л. Каневським». 11.10 «Кохана, ми вбиваємо дiтей». 18.00 Моду народу. 13.55 «Битва екстрасенсiв». 13.45 «Судовi справи». 20.00 Т/с «Вiсiмдесятi». 15.00 «Звана вечеря». 14.45 «Сiмейний суд». 22.10 Вiталька. 18.00, 22.00 «Вiкна-Новини». 15.50 «Давай одружимося в Українi». 23.25 Т/с «Секс i мiсто». 20.00, 22.40 «Зваженi та щасливi-3». 16.45 Т/с «Домробiтниця». 18.00 Ток-шоу «Стосується кожного». ТРК «УКРАЇНА» НОВИЙ КАНАЛ 19.05 Т/с «Пасiчник». 6.00 Таємний код зламано. Код 20.00 «Подробицi». 7.00, 7.35, 8.35 Пiдйом. Джокера. 9.00, 20.00 Т/с «Молодiжна команда». 7.00, 9.00, 17.00, 19.00 Подiї. ICTV 10.00 Т/с «Щасливi разом». 11.00, 18.00, 22.00 Т/с «Воронiни». 7.30, 15.25 Щиросердне зiзнання. 6.15, 7.30 Дiловi факти. 8.00 Т/с «Подружжя». 13.20, 14.30 Kids Time. 6.20 Економiчний iнтерес. 9.10, 13.10, 17.20 Т/с «Слiд». 14.55 Т/с «Друзi». 6.30 Т/с «Таксi». 10.00, 20.00 Т/с «П'ятницький. 15.55 Т/с «Двi дiвчини без гроша-2». 6.55 Т/с «Леся+Рома». Глава третя». 16.55 Т/с «Щоденник лiкаря За7.35 Максимум в Українi. 12.00 Ток-шоу «Нехай говорять». йцевої». 8.45, 12.45, 18.45 Факти. 16.00 Критична точка. 21.00 Т/с «Кухня». 9.15, 19.25 Надзвичайнi новини. 23.05 Т/с «Свiтлофор». 10.10 Анекдоти по-українськи. 18.00 Т/с «Поцiлуй! Нова iсторiя».

19.20 Ток-шоу «Говорить Україна». 22.00 Подiї дня. 22.30 Таємний код зламано. Думка. 23.30 Т/с «Мент у законi-5».

ТОНІС 6.00 «Таке спортивне життя. Ю. Тамм». 6.30, 8.30, 15.00, 18.30, 21.00 «Служба новин «Соцiальний пульс». 7.00, 5.00 «Ранкове еспресо». 9.00, 20.00 Видатне ХХ столiття. 10.00, 16.50 «Алло, лiкарю!». 12.45 «Алло, адвокате!». 13.15 «Україна-Європа: маятник Фуко». 14.00, 22.45 Д/с «Єднаючи континенти». 15.15, 21.25 «Соцiальна економiка». 16.10, 23.45 Д/с «Дивовижнi мешканцi саду». 17.45 «Соцiальний статус: вашi права i пiльги». 19.00 В гостях у Д. Гордона. К. Семенова. 21.35 Розлучення. Подiл майна.

13.00, 19.30 Т/с «Даішники». 15.00, 17.00 Т/с «Павутиння-4». 16.45, 19.00, 21.45 «Свiдок». 22.00 Т/с «Пiд куполом». 23.00 Т/с «CSI: Нью-Йорк».

K-1 7.30 «Мультфiльми» . 10.10 Т/с «Всi жiнки - вiдьми». 13.50, 20.00 Т/с «Дикий ангел». 14.50, 19.00 «Орел i Решка». 15.50, 21.00 Т/с «Моя прекрасна нянька». 17.00, 22.00 «Розсмiши комiка». 18.00 «Звана вечеря». 23.00 «Велика рiзниця».

10.30 Дев’ять мiсяцiв. 11.00, 17.00 Навколо свiту. 12.25, 15.35, 19.10 Базар IТ. 12.40 Ранковi курасани. Краще! 13.00 Приватнi новини. 13.30, 16.30, 19.30 Окрема думка. 14.00 Homo sapiens. 20.00, 23.00 Сьогоднi про головне.

ЧЕРНІГІВ

8.30 Ранковий «Свiдок». 9.00 «Кримiнальнi справи». 12.00 Т/с «Детективи».

8.00, 22.00 Студiя «Iнформ». Пiдсумки. 8.30, 20.10 Служба розшуку дiтей. 9.00 Х/ф «Гостя з майбутнього». 10.05 Шукач скарбiв. О. Ошуркевич. 10.35 Доступно про доходи i збори. 11.10 Потiшки, цiкавинки, пiзнавалки. K-2 11.30, 22.30 Х/ф «Балтiйське небо». 13.00, 16.00 Студiя «Iнформ». Пульс дня. 7.35, 13.10, 21.10 Мультфiльми . 10.10 19.50 Школа лікаря Комаровсь- 13.45 Iсторичнi постатi. 14.25 Мультфiльм. кого. 14.45, 23.50 Вiд мелодiї до мелодiї. 11.20, 15.00 Справа смаку. 16.15 Вiд щирого серця. 12.20, 16.00 Жiноча форма. 18.00, 21.40 Т/с «Тетянин день». 17.45 Зi скриньки «Дивовижного калейдоскопа». 23.35 Незiркове дитинство. 20.15 Час змiн. ТВІ 20.45 Вечiрня казка. 21.00 Економiчне коло. 6.00, 12.00, 15.00, 18.00, 21.00 Сьогоднi. 10.00 ЖИВЯком. 0.00 Новини «Пульс».

9.10, 13.10, 17.20, 22.30 Т/с «Слiд». 10.00, 21.00 Т/с «П'ятницький. Глава третя». 16.00 Критична точка. 18.00 Т/с «Поцiлуй! Нова iсторiя». 19.20 Ток-шоу «Говорить Україна». 22.00 Подiї дня. 23.20 Т/с «Мент у законi-5».

8.30 Ранковий «Свiдок». 9.00 Т/с «Вулицi розбитих лiхтарiв». 13.00 Т/с «Даішники». 15.00, 17.00 Т/с «Павутиння-4». 16.45, 19.00 «Свiдок». 19.30 Х/ф «Соловей-розбiйник». 21.30 Х/ф «Мiсiя нездiйсненна».

НТН

П’ятниця, 15 листопада УТ-1 6.05, 23.00 Пiдсумки. 6.15, 7.05, 8.05 Спорт. 6.25 Доброго ранку, Україно! 6.30, 7.30, 8.30, 12.00, Новини. 6.45, 8.20 Гiсть студiї. 7.45 Тема дня. 8.35 Ранковi поради. 9.00, 21.00 Пiдсумки дня. 9.35 Т/с «Таємниця старого мосту». 10.15 Т/с «МонтеКрiсто». 11.20 Нехай Вам буде кольорово! 12.10, 18.50, 21.30 Дiловий свiт. 12.15 Ток-шоу «Вiра. Надiя. Любов». 13.05 Українського роду. 13.25 Х/ф «Вiйна i мир». 15.00, 18.20 Новини (iз сурдоперекладом). 15.15 Euronews. 15.20 Дiловий свiт. Агросектор. 15.40 Т/с «Вiчний поклик». 18.40 Фiнансова перспектива. 19.15 Концерт до 65-рiччя народного артиста О. Злотника. 22.55 Трiйка, Кено, Секунда удачi. 23.50 Вiд першої особи.

КАНАЛ 1+1 6.00, 7.00, 8.00, 9.00, 19.30 «ТСН». 6.45 «Снiданок з 1+1».

8.05 «Економiчна правда». 9.05, 17.10 Т/с «Любов та покарання». 11.20, 12.20 Т/с «Пильна робота». 13.20, 14.30, 15.35 Т/с «Крик сови». 16.45 «ТСН. Особливе». 20.15 «Вечiрнiй квартал». 23.15 Х/ф «Давайте потанцуємо».

7.30 Зiрка YouTube. 8.45, 12.45, 18.45 Факти. 9.15, 19.25 Надзвичайнi новини. 10.10, 13.00 Анекдоти по-українськи. 10.30, 14.40 Т/с «Лiтєйний». 13.15 Т/с «Прокурорська перевiрка». 20.00 Машина часу. Телепорт-шоу. 21.55 Т/с «Нюхач». 23.05 «Максимум» в Українi. 23.30 Х/ф «В облозi-2».

16.55 Т/с «Щоденник лiкаря Зайцевої». 19.15 Абзац! 21.00 Т/с «Кухня». 23.05 Т/с «Свiтлофор».

ТЕТ

6.00, 8.55 Єралаш. 6.30 Телепузики. ІНТЕР 7.00 Малята-твiйнята. 7.30 М/с «Даша-дослiдниця». 5.25 Т/с «Кулiнар». 7.55 Мультик з Лунтiком. 7.00, 8.00, 9.00, 12.00, 17.50 Новини. СТБ 8.20 М/с «Шоу Гарфiлда». 7.10 «Ранок з IНТЕРом». 6.45 Х/ф «Оазис кохання». 9.55 Країна У. 9.10 Т/с «Брати за обмiном». 8.45, 18.20 «Неймовiрна правда 11.00 Т/с «Та, що говорить з 11.20, 12.20 Д/с «Слiдство вели... з про зiрок». привидами». Леонiдом Каневським». 10.10, 15.45 Х/ф «Сiмейний дiм». 12.00 Т/с «Якось у казцi». 13.45 «Судовi справи». 14.45 «Звана вечеря». 12.55 Любов з майбутнього. 14.45 «Сiмейний суд». 18.00, 22.00 «Вiкна-Новини». 13.55 Богиня шопiнгу. 16.45 Т/с «Домробiтниця». 20.00, 22.40 «Нацiональне та16.00 Т/с «Брати». 18.00 Т/с «Пасiчник». лант-шоу «Танцюють всi!-6». 18.00 Моду народу. 20.00 «Подробицi». 19.00 Iкона стилю. 20.30 Д/ф «Спроба №5». НОВИЙ КАНАЛ 20.15 Х/ф «Нiч у музеї-2». 21.45 «Футбол. України-Францiї». 7.00, 7.35, 8.35 Пiдйом. 22.35 Тузiк & Барбос шоу. 23.30 «Шустер Live». 9.00, 20.00 Т/с «Молодiжна команда». 23.15 Т/с «Секс i мiсто». ICTV 10.00 Т/с «Щасливi разом». ТРК «УКРАЇНА» 11.00, 22.00 Т/с «Воронiни». 6.15, 7.25 Дiловi факти. 13.20, 14.30 Kids Time. 6.20 Економiчний iнтерес. 7.00, 9.00, 17.00, 19.00 Подiї. 14.55 Т/с «Друзi». 7.30, 15.25 Щиросердне зiзнання. 6.30 Т/с «Таксi». 15.55 Т/с «Двi дiвчини без гроша-2». 8.00 Т/с «Подружжя». 6.55 Т/с «Леся+Рома».

ТОНІС

НТН

K-1

6.00 «Таке спортивне життя. Гри- 7.30 «Мультфiльми». 10.10 Т/с «Всi жiнки - вiдьми». горiй Крiсс». 13.50 Т/с «Дикий ангел». 6.30, 15.00, 18.30, 21.00 «Служба новин «Соцiальний пульс». 14.50, 19.00 «Орел i Решка». 6.55, 22.40 «Економiчний пульс». 15.50 Т/с «Моя прекрасна нянька». 8.30 «Служба новин» Соцiальний пульс». 17.00 «Розсмiши комiка». 18.00 «Звана вечеря». 9.00, 20.00 Видатне ХХ столiття. 20.00 «КВК». 11.15 Розлучення. Подiл майна. 22.40 «Пороблено в Українi». 12.45 «Соцiальний статус: вашi права i пiльги». K-2 13.15 «Цивiлiзацiя Incognita». 14.00, 22.45 Д/с «Єднаючи конти- 6.45 Телеторгiвля. ненти». 7.35, 13.10, 21.10 Мультфiльми. 16.10, 23.45 Д/с «Дивовижнi меш- 10.10, 11.00, 19.50 Школа лікаря Комаровського. канцi саду». 11.20, 15.00 Справа смаку. 17.50 «Алло, адвокате!». 19.00 В гостях у Дмитра Гордона. 12.20, 16.00 Жiноча форма. Катерина Семенова. 18.00, 21.40 Т/с «Тетянин день». 21.35 Гладiатори футболу. 23.35 Незiркове дитинство.

ТВІ 6.00, 12.00, 15.00, 21.00 Сьогоднi. 10.00 Дев’ять мiсяцiв. 10.30 Автомандри. 11.00, 17.00 Навколо свiту. 12.20, 15.30 Мистецька варта. 13.30, 16.30, 19.30 Окрема думка. 14.00 Третiй дзвiнок. 19.00 Спорт. 20.00, 23.00 Сьогоднi про головне. 22.00 Знак оклику з А. Шевченком.

ЧЕРНІГІВ 8.00, 22.00 Студiя «Iнформ». Пiдсумки. 8.30, 20.10 Служба розшуку дiтей. 9.00 Х/ф «Гостя з майбутнього». 10.05 До речi про речi. 10.20 Любов гетьмана. 11.10 Х/ф «Балтiйське небо». 12.30 У пошуках легенд. 12.40 Живий. 13.20 Економiчне коло. 14.10 Мiське кiльце. 16.10 Вiд щирого серця. 17.45 Потiшки, цiкавинки, пiзнавалки. 20.15 Полiське коло. 20.45 Вечiрня казка. 21.00 Повiр у себе. 21.30 Зустрiч для вас. 22.30 Х/ф «Дiвчина без адреси».

Субота, 16 листопада УТ-1 6.00 Пiдсумки. 6.45 Криве дзеркало. 8.00 Євроiнтеграцiя. 8.30 Панянка та кулiнар. 9.05 Життя на рiвних. 9.15 Армiя. 9.30 Православний вiсник. 10.55 Дорослi iгри. 12.10 Х/ф «Калина червона». 14.00 Театральнi сезони. 16.05 Концертна програма «Музика нас з'єднала». В. Данилець i В. Моїсеєнко. 17.10 Золотий гусак. 18.00 Спiває О. Пекун. 20.35 Кроки на Захiд. 20.55 Мегалот. 21.00 Пiдсумки дня. 22.00 Українська пiсня. 22.50 Суперлото, Трiйка, Кено. 23.10 Українська пiсня року.

КАНАЛ 1+1 6.25 Х/ф «Симпатичнi вдови краще цiлуються». 8.15, 19.30 ТСН: «Телевiзiйна служба новин». 9.00 «Хто там?». 10.00 М/ф «Енгрi бердс».

10.05 «Свiтське життя». 10.50 «Чотири весiлля-1». 11.55 «Мiняю жiнку-8». 13.25 «Битва хорiв». 15.30 М/ф «Маша i Ведмiдь». 15.45 «Супергерої». 16.25 «Вечiрнiй квартал». 18.30 «Розсмiши комiка-4». 20.00 «Вишка». 22.20 Х/ф «Голоднi iгри».

ІНТЕР 7.25 Т/с «Брати за обмiном». 9.30 «Все для мами». 10.00 Д/ф «Епоха П'єх». 11.00 Т/с «Кохання, як нещасний випадок». 15.10 Мiжнародний фестиваль гумору «Юрмала». 18.00, 20.30 Т/с «Самотнi серця». 20.00 «Подробицi». 22.25 «Велика Рiзниця по-українськи-2013». 23.25 Х/ф «Помилки кохання».

ICTV 6.55 Х/ф «Мiсто привидiв». 10.00 Дача. 11.40 За кермом. 12.00 ПуТЬОва країна.

12.20, 19.55 Т/с «Нюхач». 18.45 Факти. Вечiр. 19.00 Надзвичайнi новини. 22.00 Х/ф «Метод Хiтча».

ТЕТ

6.00 Єралаш. 7.10 М/с «Ескiмоска». 7.35 Малята-твiйнята. 8.00 Телепузики. СТБ 8.35 М/с «Смiшарики. Пiн-код». 7.40 «Їмо вдома». 9.00 Мультик з Лунтiком. 8.45 «Все буде смачно!». 10.05 М/с «Вперед, Дiєго, вперед!». 9.45 «Зваженi та щасливi-3». 11.20 М/ф «Кунг-Фу Кролик». 14.15 «Нацiональне талант-шоу 12.55 Т/с «Ксена - принцеса-воїн». «Танцюють всi!-6». 16.35 М/ф «Новi пригоди Стiча». 19.00, 23.10 «Х-Фактор-4». 17.45 Х/ф «Нiч у музеї-2». 22.00 «Моя правда. Зваженi та щасТ/с «Вiсiмдесятi». ливi. Кохання проти кiлограмiв». 19.55 22.00 Велика рiзниця.

НОВИЙ КАНАЛ 6.50 Ревiзор. 7.50 Знайти крайнього. 9.00 Уральськi пельменi. 10.00 Вiйна свiтiв. 12.05 Шурочка. 14.10 Дорослi, як дiти. 15.10 Вже котрий день. 16.10 Про що говорять тварини. 17.35 Т/с «Воронiни». 18.00 М/ф «Iлля Муромець i Соловей Розбiйник». 19.50 Х/ф «Гаррi Поттер i в'язень Азкабана». 22.35 Х/ф «Темний свiт».

ТРК «УКРАЇНА» 6.10 Т/с «Мент у законi-5». 7.10 Х/ф «Дадлi справедливий». 8.55, 10.00 Т/с «Iнтерни». 11.00 1 за 100 годин. 15.00 Х/ф «Монро». 17.00, 19.20 Т/с «Причал любовi i надiї». 21.30 Т/с «Нахаба».

ТОНІС 8.00 «Служба новин «Соцiальний пульс». 9.00 Видатне ХХ столiття.

10.55 Х/ф «Жорстокий романс». 14.30 За сiм морiв. 15.00 Д/с «Єднаючи континенти». 16.15 Д/с «Бебi-бум у зоопарку». 16.50 «Ронiн. Ток-шоу з Д. Видрiним». 17.35 «Щоденник для батькiв». 18.30 «Соцiальний пульс вихiдних». 19.00 Великi династiї: Воронцови. 20.00 Кашпiровський проти Чумака. 21.10 Х/ф «Партiя у шахи».

НТН

9.00 М/с «Казки Ганса Крiстiана Андерсена». 11.00 М/ф «Лис i пес». 12.50 Х/ф «Велика пригода Оссi i Теда». 14.40 Т/с «Всi жiнки - вiдьми». 16.35 Т/с «Моя прекрасна нянька». 18.45 «Велика рiзниця». 19.45 «Вечiрнiй квартал». 21.40 Т/с «Надприродне».

K-2

8.10, 15.00 Справа смаку. 7.30 Т/с «Вулицi розбитих лiх- 9.20 З бiлого аркушу. тарiв». 10.00 Недiля з Кварталом. 11.30 «Речовий доказ». Втеча шакала. 11.00 Тиждень їжi. 12.00 «Головний свiдок». 12.05 Квадратний метр. 13.00 «Випадковий свiдок». 16.00, 23.10 Жiноча форма. 13.30 «Правда життя. Професiя те- 18.00 Телефон довiри. левiзiйник». 21.10 Пiсня року. 15.00 Х/ф «Соловей-розбiйник». ТВІ 16.50 Х/ф «Мiсiя нездiйсненна». 19.00 Т/с «Таємницi слiдства-5». 6.00 Сьогоднi. 23.00 «Таємницi кримiнального 7.00, 22.00 Третiй дзвiнок. свiту». Феня. 8.00, 17.00 Навколо свiту. 23.30 Х/ф «Адреналiн». 9.00, 16.00 Iсторичнi хронiки з Н. Сванiдзе. 1954 р. Г. Маленков. K-1 10.00, 21.00 Спорт. 10.30, 19.30 Приватнi новини. 6.30 «TOP SHOP». 11.00 Дев’ять мiсяцiв. 7.30, 10.00 «Мультфiльми».

11.30, 17.30 Автомандри. 12.00 Х/ф «Серпнева рапсодiя». 15.00 Музика для дорослих. 18.00 ЖИВЯком. 20.00 Зелена лампа. 23.00 Х/ф «Будинок двох сiмей».

ЧЕРНІГІВ 8.00 Студiя «Iнформ». Пiдсумки. 8.30 Служба розшуку дiтей. 8.35 Полiське коло. 9.00 Повiр у себе. 10.20 Економiчний iнтерес. 11.00 Телеоб'єктив. 11.10 Х/ф «Дiвчина без адреси». 12.35 Концерт «Uma2rmaN». 13.25 Х/ф «Телеграма». 16.00, 17.00 Вiд щирого серця. 16.30 Країна талантiв. Закарпаття. 17.45 Зi скриньки «Дивовижного калейдоскопу». 20.00 Дивовижний калейдоскоп. 20.30 Чернiгiвщина в життi славетних. 20.45 Вечiрня казка. 21.15 Футбольний настрiй. 21.30 Вiват, iнтелект! 22.30 Чернiгiвська лiра. 23.00 Музично-iнформацiйна програма «Телевiзор».

Неділя, 17 листопада УТ-1 6.05 Свiт православ'я. 6.40 Криве дзеркало. 7.30, 23.55 Ток-шоу «Дружина». 9.00 Шеф-кухар країни. 10.25 Подорожуй свiтом з Ю. Акунiною. 10.50 Як ваше здоров'я? 12.40 Маю честь запросити. 14.40 Золотий гусак. 15.05 Караоке для дорослих. 16.35 Концертна програма М. Мозгового «Мрiялось, бажалось, не збулось». 18.10 Фестиваль гумору «Умора». 20.30 Ми хочемо, щоб ви знали. 20.40 Головний аргумент. 21.00 Пiдсумки дня. 22.15 Фестиваль пiснi в Коблево. 22.55 Трiйка, Кено, Максима. 23.35 Олiмпiйський виклик.

КАНАЛ 1+1 6.10 Х/ф «Симпатичнi вдови краще цiлуються». 7.50 Мультфiльм. 8.25 «ТСН». 9.00 «Лото-забава».

10.00 «Супергерої». 10.35 «Смакуємо». 11.10 Х/ф «Все почалося у Харбiнi». 19.30 «ТСН-Тиждень». 20.15 «Битва хорiв». 22.15 «Свiтське життя».

ІНТЕР

14.15 Х/ф «Метод Хiтча». 16.50 Х/ф «Хенкок». 21.00 Головна програма. 22.05 Х/ф «Я - легенда».

СТБ 6.35, 10.55 «МастерШеф-3». 9.00 «Все буде смачно!». 9.55 «Караоке на Майданi». 13.55 «Х-Фактор-4». 19.00 «Битва екстрасенсiв». 21.15 «Один за всiх». 22.30 Х/ф «П'ять рокiв та один день».

7.30 Мiжнародний фестиваль гумору «Юрмала». 10.00 «Орел i Решка. Назад у СРСР». 11.00 «Осiння кухня». 12.00 Т/с «Самотнi серця». 16.00 Х/ф «В очiкуваннi весни». 18.00 Шоу «Одна родина». НОВИЙ КАНАЛ 20.00 «Подробицi тижня». 8.00 М/ф «Скубi Ду». 21.15 Т/с «Кохання з випробу11.20 Мачо не плачуть. вальним термiном». 11.55 Божевiльний автостоп. ICTV 13.00 Х/ф «Гаррi Поттер i в'язень Азкабана». 7.00 Квартирне питання. 15.50 М/ф «Iлля Муромець i Соло7.55 Анекдоти по-українськи. вей Розбiйник». 8.15 Дача. 17.40 Т/с «Кухня». 8.55 Х/ф «Мiсто привидiв». 21.20 Х/ф «Мiж небом i землею». 11.00 Козирне життя. 12.05, 19.55 Наша Russia. 23.15 Х/ф «Сусiдка».

ТЕТ 6.00 М/ф «Пригоди Лео». 7.35 Малята-твiйнята. 8.35 М/с «Смiшарики. Пiн-код». 9.00 Мультик з Лунтiком. 9.40 М/с «Даша-дослiдниця». 10.05 М/с «Вперед, Дiєго, вперед!». 13.50 Х/ф «Слава». 15.55 Х/ф «Бар «Бридкий койот». 20.00 Т/с «Вiсiмдесятi». 22.05 Х/ф «Оселя зла».

9.00 Кашпiровський проти Чумака. 10.00 «Будь в курсi!». 10.40 «Щоденник для батькiв». 11.15 Х/ф «Гори, гори, моя зiрко». 14.45 Д/с Джиммi та кит. 15.50 «Мелодiя двох сердець». 17.30 Д/с «Сувора планета». 18.30 «Свiт за тиждень». 20.40 «Свiтськi хронiки». 21.10 «Стiв Джобс: мiльйонер-хiпi». 22.10 Х/ф «Гра уяви».

10.15 Х/ф «Капiтан Крюк». 12.25 Т/с «Моя прекрасна нянька». 14.10 «КВК». 16.50 «Вечiрнiй квартал». 18.45 Х/ф «Особлива думка». 21.40 Т/с «Надприродне».

19.00 Вiдверто з В. Портниковим. 20.00 Країна Боксерiв. 22.00 Зелена лампа. 23.00 Х/ф «Серпнева рапсодiя».

ЧЕРНІГІВ

8.00 По сутi. K-2 8.20 Футбольний настрiй. 8.30 Урок... для батькiв. 8.10, 15.00 Справа смаку. 9.00 Дивовижний калейдоскоп. 9.20 З бiлого аркушу. 9.50 Iноземна для дiтей. 10.00 Недiля з Кварталом. 10.00 Чернiгiвщина духовна. 11.00 Тиждень їжi. НТН 10.15 Чернiгiвська лiра. 12.05 Квадратний метр. ТРК «УКРАЇНА» 11.00 Вiват, iнтелект! 7.45 Т/с «Далекобiйники-2». 16.00, 23.10 Жiноча форма. 11.45 Х/ф «Спортлото 82». 7.00 Х/ф «Монро». 11.30 «Легенди карного розшуку». 20.10 Про життя. 13.15, 17.30, 20.00 Телеоб'єктив. 9.00 Свiт на смак. Табiрний набрiд. 21.10 Пiсня року. 13.25 Мультфiльми. 10.00, 11.00 Таємницi зiрок. 12.00 «Агенти впливу». 14.00 Музично-iнформацiйна проТВІ 13.00 Х/ф «Зграя». 12.00, 13.10 Т/с «Троє в Комi». грама «Телевiзор». 14.10, 17.00, 18.00 Т/с «Iнтерни». 15.10 Т/с «Таємницi слiдства-5». 6.00 Музичний автомат. 16.00 Вiд щирого серця. 19.00 Подiї тижня. 19.00 Т/с «Грач». 7.00 Музика для дорослих. 20.10 Фабрика iдей. 20.00 Як двi краплi. 23.00 Д/с «Пiвдень. Нерадянсь8.00 Країна героїв. 20.45 Вечiрня казка. 23.30 Великий футбол. кий Союз». 10.30 ЖИВЯком. 21.00 «Тиждень». 11.30, 18.30 Aрт City. 21.55 Iсторiя одного експоната. ТОНІС K-1 12.00 Х/ф «Будинок двох сiмей». 22.05 Х/ф «Летять журавлi». 7.35, 20.10 «Кумири». 15.00 Homo sapiens. 6.30 «TOP SHOP». 23.40 Ясна справа. 23.50 Вiд мелодiї до мелодiї. 8.00 «Соцiальний пульс вихiдних». 7.30 «Мультфiльми». 17.00 Третiй дзвiнок.


10

Наш край

9 листопада 2013 року

КРИМІНАЛ

ІНФОРМУЄМО

Привітання в газеті 48 грн. Українській компанії-виробнику дитячого одягу в місті Васильків Київської області, в зв’язку з розширенням виробництва, на постійну роботу потрібні кваліфіковані швачки. Компанія гарантує повний соціальний пакет, гідну та стабільну зарплату, чудові умови праці, надає житло. Контактні телефони: (095) 727-14-48, (097) 028-29-87, (063) 037-17-88. Бурение скважин, установка станций, глубинных насосов. Лиц. АВ 429132 ГДГСДМ от 26.01.09. Пилим деревья любой сложности. Тел.: (067) 103-61-17, (093) 958-35-51, Сергей. РЕАЛІЗУЄМО КОРМИ ДЛЯ ХУДОБИ ТА ПТИЦІ. КОРМОСУМІШ ДЛЯ СВИНЕЙ – 1,6 ГРН ЗА КІЛОГРАМ, КОРМОСУМІШ ДЛЯ ПТИЦІ – 1,4 ГРН ЗА КІЛОГРАМ, ЗЕРНО ЦІЛЕ ТА ПОДРІБНЕНЕ. МОЖЛИВА ДОСТАВКА. Телефони (095) 664-26-96, (098) 426-14-68. Продам коричневу телицю, тільність 5 місяців, с. Новий Білоус. Тел. 68-86-05 (після 20.00). Продаємо поросят живою вагою до 10-ти кілограмів. Тел.: (093) 839-94-09, 97-24-08. М’ясокомбінат закуповує ВРХ та коней. Тел.: (096) 324-80-58, (050) 448-17-48, (063) 999-80-00. М’ясокомбінат закуповує корів, бичків та коней у населення. Тел.: (050) 338-81-09, (093) 890-46-49. ДОРОГО ЗАКУПАЕМ ТЕЛЯТ, КОРОВ, ЛОШАДЕЙ, СВИНЕЙ. Тел.: (063) 023-26-69, (098) 588-66-94, (050) 532-73-11. Купуємо живою вагою ВРХ, бичків, коней, телят, свиней. Перевозимо. Тел.: (067) 134-95-98, (093) 362-14-30, (050) 465-89-45. В районе улицы Рокоссовского сдается комната после ремонта студенткам или молодой паре. Телефон (093) 744-32-27. Втрачене свідоцтво про право власності на житловий будинок, розташований у с. Черниш, пров. Колгоспний, 4, видане на ім’я Василя Івановича ВЕЛІГОШІ, вважати недійсним. Колектив Петрушинської ЗОШ І-ІІ ст. висловлює глибоке співчуття вчительці початкових класів Людмилі Василівні АНТОНЕНКО з приводу тяжкої втрати – передчасної смерті батька Василя Миколайовича ЯЛАНСЬКОГО. Колектив Анисівської ЗОШ І-ІІІ ст. висловлює глибоке співчуття вчительці математики Ларисі Андріївні ЯЛАНСЬКІЙ з приводу тяжкої втрати – смерті чоловіка Василя Миколайовича ЯЛАНСЬКОГО. Колектив Пісківського НВК глибоко сумує з приводу смерті вчителя-пенсіонера Володимира Павловича ГАРМАША і висловлює співчуття рідним та близьким покійного. Колектив Анисівської ЗОШ І-ІІІ ст. висловлює глибоке співчуття вчительці початкових класів Марині Володимирівні КОВБАСІ з приводу тяжкої втрати – смерті брата Миколи. Учні та батьки Анисівської ЗОШ І-ІІІ ст. висловлюють глибоке співчуття вчительці початкових класів Марині Володимирівні КОВБАСІ з приводу тяжкої втрати – смерті брата Миколи. Слабинська сільська рада глибоко сумує з приводу смерті голови ветеранської організації, члена виконкому Володимира Павловича ПІЛЮТИ і висловлюють співчуття рідним та близьким покійного.

Новий сервіс – електронна перевірка З 1 січня 2014 року платники єдиного податку, що перебувають на спрощеній системі оподаткування, зможуть скористатися новим сервісом – електронною перевіркою. Для цього достатньо буде повідомити територіальні органи Міністерства доходів і зборів України про своє бажання пройти перевірку дистанційно за 10 днів до її проведення. З запровадженням електронної перевірки очікується суттєве скорочення часу на проведення аудиту та адміністративних витрат як для бізнесу, так і для держави. Відповідний  наказ Міністерства доходів і зборів України щодо порядку проведення електронних перевірок від 03.06.2013 № 143, був зареєстрований в Міністерстві юстиції України 13 червня 2013 року (№950/23482) та набире чинності з 1 січня 2014 року. Право на електронну перевірку матимуть платники податків з незначним ступенем ризику на підставі заяви, у якій крім загальних об-

лікових даних зазначається інформація про податкові періоди господарської діяльності, що підлягають перевірці; систему оподаткування, що застосовується платником податків; перелік податків, які будуть перевірені під час проведення електронної перевірки тощо. З 1 січня 2015 року, цю новацію буде розповсюджено на представників мікро-, малого та середнього бізнесу, що перебувають на загальній системі оподаткування. Нарешті, з початку 2016 року зможуть «замовити» собі проведення документальної невиїзної позапланової електронної перевірки всі категорії платників податків в Україні. Ольга ХМЕЛЕВСЬКА, начальник відділу обслуговування платників податків Чернігівської ОДПІ ГУ Міндоходів у Чернігівській області

ВІДЛУННЯ ВЕЛИКОЇ ВІТЧИЗНЯНОЇ

Вибухонебезпечні предмети: як діяти? Протягом вересня-жовтня на території Чернігівського району виявлено та знищено дві мінометні міни калібру 82 мм та артилерійський снаряд калібру 122 мм. Під час земляних робіт варто бути пильними та обачними, адже вибухонебезпечні предмети можуть бути всюди – на полях та городах, у лісах та парках, у річках та ставках, будівлях та підвалах, на території колишніх полігонів. Особливо слідкуйте за дітьми, застережіть їх про небезпеку, яку криє звичайний, на перший погляд, шматок застарілого металу. Що треба пам’ятати? Знайшовши вибухонебезпечний (або потенційно вибухонебезпечний) предмет, не чіпати його і тим більше – не намагатися розібрати; негайно повідомте про знахідку найближче відділення міліції, військкомат, органи місцевого самоврядування, підрозділ ДСНС за телефоном «101». Дії дорослих: позначити місце знахідки небезпечних предметів; виставити тимчасову охорону; попередити присутніх, що торкатися до небезпечних предметів не можна – це загрожує життю; негайно сповістити в місцеві органи влади, міліцію, службу порятунку про знахідку; до прибуття працівників міліції взяти місце і предмет під нагляд; не допускати до місця знахідки інших людей, особливо дітей. Дії дітей: визначити місце знахідки; не торкатися знахідок самому і не дозволяти це робити нікому іншому; про знайдені підозрілі предмети негайно сповістити дорослих (у школу, міліцію, найближчу установу); не розпалювати багаття поблизу знахідки; запам’ятати дорогу до того місця, де знайдено ВНП, і поставити пам’ятну віху. Пам’ятайте, що правильно і безпечно знешкодити вибухонебезпечні предмети здатні лише досвідчені фахівці. У жодному разі не намагайтеся робити це самі, адже це може призвести до трагічних наслідків! Володимир КРЕМЛЬОВ, головний фахівець Чернігівського РВ У ДСНС України у Чернігівській області

Час здавати зброю 1 листопада розпочався місячник добровільної здачі зброї. Правоохоронці нагадують: за умови добровільної здачі незареєстрованої зброї, боєприпасів та вибухівки громадяни звільняються від кримінального покарання. Не вагайтеся, бо якщо міліція виявить заборонені речі, на вас чекає чималий штраф або навіть позбавлення волі строком до семи років (ст. 263 Кримінального кодексу України «Незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами»). Крім того, за зберігання зброї без відповідного дозволу передбачено й адміністративну відповідальність (ст. 190 Кодексу України про адміністративні правопорушення «Порушення громадянами порядку придбання, зберігання, передачі іншим особам або продажу вогнепальної, холодної чи пневматичної зброї») з конфіскацією. Під час місячника можна легалізувати мисливські рушниці, газові пістолети, не зареєстровані в органах внутрішніх справ. Проте, це відбудеться після обов’язкової перевірки й за умови, що зброя не крадена і не була знаряддям злочину. За детальнішою інформацією звертайтеся до сектору охорони громадського порядку за адресою м. Чернігів, вул. Шевченка, 116-а, тел. 3-12-59. Роман ДЄВИЦЬКИЙ, начальник Чернігівського райвідділу УМВС

УВАГА, РОЗШУК!

НА «ГАРЯЧОМУ»

50 тисяч гривень – за дозвільні документи? Співробітники Служби безпеки України викрили протиправну діяльність посадовця чернігівського підрозділу ДП НДЦ «Охоронна археологічна служба України», який вимагав та одержав неправомірну вигоду. Встановлено, що посадовець науководослідного центру, зловживаючи службовим становищем, вимагав від місцевого підприємця 50 тисяч гривень за зменшення вартості робіт з археологічного дослідження земельної ділянки, яка розташована в археологічній зоні м. Ніжин, а також за видачу відповідних дозвільних документів на цю ділянку. Співробітники Управління СБУ затримали зловмисника «на гарячому» під час одержання обумовленої суми у його робо-

З 28 жовтня по 3 листопада працівникі райвідділу міліції до єдиного реєстру досудових розслідувань внесли 15 повідомлень із них 4 крадіжки, 2 за незаконний обіг наркотичних речовин, 4 випадки нанесення тілесних ушкоджень, інші – 5. Усього за минулий тиждень до Чернігівського райвідділу надійшло 111 повідомлень громадян про події, що сталися на території населених пунктів району. По 9-ти кримінальних правопорушеннях особи встановлені. В с. Полуботки місцевий житель для власних потреб вирощував коноплі. Працівники міліції задокументували цей факт, адже це порушення ст. 310 Кримінального кодексу України (посів або вирощування снотворного маку чи конопель). 3 листопада у с. Рудка у чернігівця вилучено марихуану (10 г), яку він зберігав для власного споживання. За різні адміністративні правопорушення працівники райвідділу склали 61 протокол, із них за розпиття спиртних напоїв в громадських місцях – 22, за придбання та зберігання самогону – 7. Також співробітники ДАІ за порушення правил безпеки дорожнього руху склали 10 адміністративних протоколів, із них – один за керування автотранспортом в стані алкогольного сп’яніння.

чому кабінеті. За матеріалами СБУ слідчими УМВСУ розпочато кримінальне провадження за ознаками злочину, передбаченого ч.4 ст.368 (прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою, поєднане з вимаганням) Кримінального кодексу України. Триває слідство. Прес-група управління СБ України в Чернігівській області

Заява про намір отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря ПрАТ «Чернігіврибгосп» заявляє про намір отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел котельного та виробничого обладнання на об’єкті, що розташований за адресою: 14014, Чернігівська обл, Чернігівський район, с. Жавинка, вул. Дачна, 7. При роботі котельного та виробничого устаткування в атмосферне повітря від стаціонарних джерел надходять: азоту оксиди, оксид вуглецю, речовини у вигляді суспендованих твердих частинок, вуглеводні та парникові гази: двоокис вуглецю, оксид діазоту, метан. Дані викиди не перевищують встановлених гранично-допустимих концентрацій. ПрАТ «Чернігіврибгосп» зобов’язується виконувати норми і правила з охорони навколишнього природного середовища та вимоги екологічної безпеки на всіх етапах експлуатації технологічного устаткування. Для ознайомлення з більш детальною інформацією про отримання дозволу ПрАТ «Чернігіврибгосп» звертатися за адресою: 14014, Чернігівська обл, Чернігівський район, с. Жавинка, вул. Дачна, 7, тел. (04622) 4-87-78, 67-65-71. Із зауваженнями або запереченням щодо отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря на об’єкті ПрАТ «Чернігіврибгосп» звертатися протягом 30 календарних днів з моменту публікації Заяви до відділу внутрішньої політики (кім. 306) Чернігівської райдержадміністрації за адресою м. Чернігів, вул. Шевченка, 48, тел. 3-50-29. Адміністрація ПрАТ «Чернігіврибгосп»

Відділ карного розшуку Чернігівського МВ УМВС України в Чернігівській області встановлює місцеперебування безвісти зниклого гр. Олександра Михайловича Маковія, 26.12.1970 року народження, який проживає: м. Чернігів, вул. 50 років СРСР, 10А/60. Він 26 жовтня на автомобілі «Рено Трафік», 2006 р. в., білого кольору, державний знак СВ 7823 ВА, поїхав у невідомому напрямку й не повернувся. Прикмети: на вигляд 40-45 років, зріст 185-187 см, повної статури, обличчя овальне, волосся коротке русяве. Особливі прикмети: має татуювання на пальцях лівої руки «197?». Був одягнений: сірі джинси, чорна куртка з капюшоном, чорні черевики. Всім, кому відомо місцеперебування розшукуваного, прохання повідомити за телефонами: (0462) 619-942, 619-951 або «102». 18 жовтня о 18 годині 05 хвилин на автодорозі Чернігів – Пакуль – КПП «Славутич» в районі 7 км сталася дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Хюндай Туксон, реєстраційний номер СВ 1244 ВА, який рухався в напрямку м. Чернігів, та автомобіля Форд Сієра, реєстраційний номер АА 2901 АН, який рухався у напрямку м. Славутич та виїхав на смугу зустрічного руху. Внаслідок ДТП пасажир автомобіля Форд Сієрра загинув на місці, водій цього автомобіля отримав тілесні ушкодження та був доставлений до Чернігівської ЦРЛ. Інформація за даним фактом була внесена до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12013260020000307 від 19.10.2013 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 286 КК України. Для встановлення обставин ДТП, слідче відділення Чернігівського райвідділу звертається до можливих очевидців та свідків пригоди з проханням зателефонувати за номерами 102, 3-15-22, (093) 017-23-24.

Привітання та оголошення приймаються в редакції газети «Наш край» за адресою: м. Чернігів, вул. Шевченка, 106. Останній день прийому вітаннь та оголошень – четвер, до 13.00


11 Астрологічний прогноз

Наш край

9 листопада 2013 року

ПОСМІХНІТЬСЯ!

БУДЬТЕ ЗДОРОВІ

– А це правда, що ти записуєш імена тих, хто тобі напакостив, щоб не забути їм помститися? – Дурниці якісь. До речі, а, хто тобі це сказав? *** Дочка повертається після випускного. – Тато, не бий. Все розкажу: усі пили, я не пила, всі з хлопцями цілувалися, а я ні. Салатів поїла, потанцювала, світанок зустріли. І все. Я в тебе розумниця! Питання є? – Сукня де?!! *** – Теорію у нашій групі всі здали, а от на керуванні одну білявку вигнали, попалася зі шпаргалкою! На долоньці підказку написала! – Цікаво, що ж у неї було написано? – Педаль гальма – посередині! *** Дурненька! Ну що ти так хвилюєшся, що груди в тебе першого розміру? Зате ноги... он... Сорок четвертого!

Свинина: м’ясо, кг сало, кг Яловичина, кг Телятина, кг Курка, тушка, кг Стегенця курячі, кг Молоко, л Сметана, 0,5 л Сир домашній, кг Масло вершк., кг Яйця: домашні, 10 шт. з птахофабрики, 10 шт. Макаронні вироби, кг Гречка, кг Рис, кг Пшоно, кг Борошно, кг Цукор, кг Мед, 0,5 л Картопля, кг Капуста, кг Цибуля, кг Часник, кг Буряки, кг Огірки, кг Помідори, кг Морква, кг Кабачки, кг Перець, кг Баклажани, кг Мандарини, кг Виноград, кг Сливи, кг Груші, кг Хурма, кг

Часто дошкуляє вагітним, любителям гострої їжі й хворим на стенокардію

з 11 по 17 листопада

Печія – це печіння «під ложечкою» або в горлі. Ті, хто постійно стикається з цим відчуттям, хотіли б назавжди позбутися його, але найчастіше це їм не вдається. Печія може виникати при захворюваннях шлунково-кишкового тракту, хронічному холециститі та жовчнокам’яній хворобі. Часто можна спостерігати цей симптом при вагітності. Поодинокі напади печії здоров’ю не загрожують. Їх легко можна усунути за допомогою відповідних медикаментів. А один із найпопулярніших народних методів – гасити печію содою. Звісно, це шкідливо, проте коли опинилися далеко від цивілізації, на дачі чи на природі, то можна використати і її. Коли ж печія турбує кілька разів на місяць – це вже привід відвідати гастроентеролога. Печія може бути проявом захворювань серцевосудинної системи, а не органів травлення. Вона ха-

рактерна для стенокардії, а іноді виникає і при підвищенні артеріального тиску. Визначити її причину в таких випадках нескладно. Якщо після прийому валідолу або нітрогліцерину печія минає, зверніться до кардіолога. Народні рецепти проти проти печії: – пожуйте ячмінь чи овес кілька хвилин, ковтаючи слину; – розтовчіть у ступці солодкий мигдаль або волоські горіхи, їжте по одній столовій ложці під час приступів;

– пийте свіжевіджатий картопляний сік раз або двічі на день по столовій ложці, а при сильній печії – по 2 столові ложки; – пийте лужну мінеральну воду; – тричі на день по ½ чайної ложки вживайте товчену яєчну шкаралупу (з відвареного яйця); – пийте багато води й обмежте кількість жирної їжі; – змішайте по чайній ложці висушеного фенхеля, анісового насіння, кропу, столову ложку збору розведіть у склянці окропу, щодня випивайте чашку або дві. Усе це – тимчасові заходи, які полегшать симптоми, але не приберуть причину виникнення печії. Тож візит до лікаря буде не зайвим.

ХОЧУ ЩЕ!

Під «мухою»

ЩО? ПОЧІМ?

Пеком пече!

Ціни на ринках Чернігова на 8 листопада 50-58 20-35 40-60 40-65 25-30 23 8-10 10-15 26-28 50-62 15-20 10-14 7,5-8 8-10 11 4,5-6 4,5 5,9-6,5 25-30 5 3 4-5 20-25 3-4 15-20 15-20 3-4 5-8 7-15 6-8 16-20 17-25 9-11 13-15 17-25

Пишні млинці на пиві

ло (має бути кімнатної температури), перетріть до однорідної маси. За смаком можете урізноманітнити рецепт, додавши чорний мелений перець, цибулю, зелень кропу, петрушки.

Пиріг «До сніданку»

Півтори склянки борошна, пляшка 0,5 л світлого нефільтрованого пива, 4 яйця, 1-2 столові ложки сметани, чайна ложка солі, 1-2 чайні ложки цукру. Спосіб приготування Вимішайте 4 жовтки, сметану, сіль та цукор, влийте половину пива (має бути кімнатної температури), додайте борошно, добре все збийте. Окремо збийте половину білків, додайте їх у тісто, наприкінці влийте решту пива. Відкладіть на 3040 хвилин, щоб тісто «дозріло». Перед випіканням у тісто обережно вмішайте ще 2 збиті білки. Спечіть млинці, подавайте зі солоною начинкою (м’ясо, печінковий паштет, риба, гриби, сир та зелень).

Масло з кількою

Масло вершкове – 200 г, кілька пряного посолу – 200 г. Спосіб приготування Кільку очистіть від нутрощів, голови, хребта й хвостика, відділіть філе від шкірки, дрібно порубайте ножем. Додайте мас-

Тісто – 500 г борошна, 1,5 скл. молока, 30 г дріжджів, яйце, 1/3 скл. цукру, 1/ ч. ложки солі, 100 г масла. 2 Начинка – банка печінкового або м’ясного паштету. Спосіб приготування Дріжджі розведіть у теплому молоці, додайте чайну ложку цукру, половину порції борошна, вимішайте, поставте в тепле місце. Масло розітріть із цукром, посоліть. З’єднайте з опарою, що підійшла, додайте яйце, решту борошна і добре вимішай-

ТЕЛЕЦЬ (21.04-21.05). У вас з’явиться можливість реалізувати свої плани, навіть найбожевільніші. Оригінальність, жвавість і розум дозволять упоратися з багатьма проблемами. Вихідні порадують дружніми зустрічами. БЛИЗНЯТА (22.05-21.06). Справи, розпочаті у цей період, закінчаться успішно. Недоброзичливці активізуються, тож будьте обережніші. Пам’ятайте: свої інтереси потрібно захищати. У вихідні нікому не довіряйте. РАК (22.06-23.07). Ваш настрій буде неробочим. Зберіться, адже саме зараз ви маєте вирішити серйозні проблеми у професійній сфері. На спілкування з дітьми і родичами піде чимало часу. ЛЕВ (24.07-23.08). Вам доведеться зібратися – від вас потрібні стійкість і невразливість. Будьте відкриті для змін, не відмовляйтеся від нових можливостей. Ваші трудові подвиги не залишаться непоміченими. ДІВА (24.08-23.09). Час для встановлення тісних контактів із колегами. Розраховуйте лише на себе, бо інші можуть помилитися або підвести. Можливі деякі протиріччя на роботі, шукайте компроміс. ТЕРЕЗИ (24.09-23.10). Ваші плани й задуми реалізуються лише тоді, коли ви знайдете в собі сили діяти непомітно. Не приймайте поспішних рішень. Приділіть родині й будинку більше часу. СКОРПІОН (24.10-22.11). Використайте будь-яку можливість, щоб відпочити від перевантажень на роботі, неприємності незабаром минуть, і з’явиться багато вільного часу. Будьте пунктуальним і нікуди не спізнюйтесь. У вихідні дозвольте собі пасивний відпочинок. СТРІЛЕЦЬ (23.11-21.12). Сприятливий період для серйозних починань, тільки не озирайтеся. Всі ваші геніальні ідеї здійсняться лише за підтримки близьких. Не квапте подій і не поспішайте втілювати задумане в життя. Дітям знадобиться ваша мудра порада.

те. Відділіть 2/3 тіста, розкачайте по розміру форми, сформуйте невеликі «бортики», розкладіть на тісті паштет. 1/3 частину тіста розкачайте й накрийте паштет, краї защипніть. Нехай постоїть у теплому приміщенні хвилин 15, потім змастіть пиріг яйцем і випікайте у духовці 30-40 хвилин. Підготувала Олена ШЕРЕМЕТ

Вт Ср Чт Пт Сб Нд ПОГОДА У НАШОМУ КРАЇ Пн 11 листопада 12 листопада 13 листопада 14 листопада 15 листопада 16 листопада 17 листопада

За матеріалами сайту: http://www.gismeteo.ua

ОВЕН (21.03-20.04). Скоріть свою гординю й не відмовляйтеся від запропонованої допомоги. Можливі конфлікти з сусідами або далекими знайомими. У вихідні поставтеся серйозно до проблем близьких.

День +10 Ніч +8

День +8 Ніч +7

День +8 Ніч +5

День +7 Ніч +5

День +6 Ніч -2

День +4 Ніч +6

День +6 Ніч +2

Півд.

Півн.

Півд.

Півд.

Півн.

Півд.-сх.

Півн.-зах.

КОЗЕРІГ (22.12-20.01). Ймовірні певні складності у стосунках із колегами, не вступайте в суперечки і не з’ясовуйте стосунків. На роботі відкриються нові перспективи. Пам’ятайте про обережність. У вихідні на повноцінний відпочинок не розраховуйте. ВОДОЛІЙ (21.01-19.02). Майже все, що ви запланували, збудеться. Вам стануть у нагоді рішучість, активність, уміння швидко реагувати на несподівані ситуації. Керівництво оцінить ваші ідеї, запропонує підвищення. РИБИ (20.02-20.03). Тиждень очікується дуже продуктивний і динамічний. Друзі й близькі виявляться непоганими порадниками. Частиною роботи можна поділитися з колегами. Не варто опиратися, навіть якщо ви боїтеся змін. Більше часу приділяйте дітям.


Наш край

9 листопада 2013 року

ВЕСЕЛКА ТАЛАНТІВ

Бажання+фантазія

Районна газета «Наш край» та депутат районної ради, помічник народного депутата України Михайла Чечетова, Наталія Куліш пропонують юним умільцям Чернігівського району та їхнім наставникам взяти участь у конкурсі «Веселка талантів». Надсилайте на адресу редакції фотографії учасників із власними виробами або малюнками (техніка – довільна) та коротку розповідь про дитину й навчальний заклад. Наприкінці року, який Президент України оголосив Роком дитячої творчості, буде підбито підсумки конкурсу. І хтозна, може саме ваша робота виявиться найкращою.

Я – Валерія Булгакова, десятикласниця Гончарівської гімназії. Вельми люблю читати, танцювати, дивитися різні фільми, мультфільми, працювати з комп’ютером. А над усе мені подобається творча робота. Звичайно, в цьому мені допомагають мама, тато, класний керівник Оксана Прокопенко. Як з’явилася саме ця робота, яку я пропоную на конкурс? Після 9 класу ми перейшли навчатися в інший кабінет, який видався нам незатишним. Директорка нашої гімназії запропонувала оформити його за власним бажанням. А оскільки тогорічна осінь була дощовою й сірою, ми з однолітками вирішили, що в кабінеті має бути якнайбільше яскравих фарб. Трохи фантазії, бажання, вільного часу – і маємо гарну роботу. Наша гімназія невелика, але тут багато талановитих дітей і вчителів, які підтримують і заохочують нас. Ми відвідуємо різні кружки, факультативи, секції. Мені подобається місце, де я живу, і де навчаюся.

НА ПЕРЕХРЕСТЯХ ДОЛІ

Богданова казка

– Ві Він посадив її на коня, повіз і у своє королівство. Й жили вони довго та щасливо, дітей виростили та онуків до старості тішили… – Чудова казка! – Її мені розповіла покійна бабуся, як маленьким був. – А ми з тобою теж, як оті принц із принцесою, житимемо довго й щасливо? Замість відповіді Богдан ніжно пригорнув Тетянку. Волосся дівчини пахло любистком і м’ятою й ще чимось рідним і знайомим. Чимось таким, від чого защеміло серце хлопця й промайнула думка: «Вона ж іще зовсім дитина», інша летіла навздогін – без неї він не уявляє свого життя… Назавтра Богдан прийшов на побачення з синцем під оком. Тетянка, щораз ойкаючи, пальчиком перевіряла, чи сильно болить. Хлопцю аж млосно ставало від тих дотиків, які разом із болем приносили відчуття небувалої насолоди. Він і весь вечір ладен був терпіти, але Тетянка відсторонилася й влаштувала справжній допит: як, коли й де це сталося. Богдан шуткував, дівчина йому не вірила. – Не хочеш, то й не кажи. Я теж більше жодного слова тобі не скажу. Жодного! Щоб знав! – То й мовчи, – сміявся Богдан, цілуючи її. – Я тебе однак любитиму. ...Тетяна вийшла з магазину, пригадуючи на ходу, чи все купила. Раптом хтось перестрів. – Вже й не вітаєшся… – Що ти, Сергію, задумалася. – Зрозуміло, що задумалася. А про кого думки твої? Чув, що Богдана побили. Сказали, коли ще раз побачать із тобою, скалічать. Дівчина оторопіла, її великі сірі очі зволожніли. Сергій, наче заворожений, дивився на крупні, як горошини, сльози.

– Щоб знала: і я заздрю Богданові, – промовив, стрімко розвернувся й пішов геть. «Любий Богдане! Молю Бога, щоб ти швидше одужав і тебе виписали. Аби я змогла, то розділила б із тобою увесь твій біль і кожну хвилину була поряд. Але… Заради тебе й заради нашого кохання скажу страшні для нас обох слова. Я постійно почуваюся винною через те, що сталося. Й не знаю, що на нас чекає, коли будемо разом. Ми не зустрічатимемося більше. Поїду на навчання (в

Зніяковілі, вони мовчки дивилися одне на одного. – Ти майже не змінилася, – сказав Богдан. – І ти не змінився, – відповіла Тетяна, хоча бачила перед собою іншого, незнайомого для неї Богдана, в якому неначе все перегоріло. Зрозуміла, що це вона в тому винна… – Ось приїхав, щоб попрощатися. Більше навряд чи побачимося... Тетяна знічев’я кинула рушника, якого тримала у руках, і ступила на крок ближче. Він не втримався, від-

інститут я таки поступила), ти також влаштовуй свою долю. Але знай: я кохатиму тебе усе життя»… Рука з листом опустилася на біле лікарняне простирадло. Таким же білим було обличчя Богдана. Очі, що запалали радісно, коли побачив на конверті Тетянин почерк, вмить потухли. Він довго дивився у вікно, де вітер розважався з опалим листям. А коли темне небо розродилося дощем, зім’яв папірець і з розпачем кинув якнайдалі від себе. ...Тетяна саме розвішувала білизну, коли відчула на собі чийсь погляд. Не поспішала обернутися, наче знала, хто прийшов. – Ну здрастуй… – Здрастуй.

вернувся, обняв руками стару яблуню, під якою були натягнуті вірьовки для білизни. За хвилину озвався: – А пам’ятаєш, Тетянко, нашу казку? – Я пам’ятаю усе… Тільки навіщо ти? Стільки років пройшло. Однак нічого не змінити… – Однак нічого не змінити, – наче луна він слово в слово повторив її слова. – Це ти правильно сказала. Я просто хотів побачити тебе. В останнє... Тетяна кожною клітиною відчувала його погляд. Теплий, рідний. А потім... – Богданчику, любий, забери мене звідси. Забери! Куди хоч поїду з тобою! Пробач мені все! Думала, краще буде. Думала, молода ще, не

буває так, щоб один раз – і на все життя. Вийду заміж, ти одружишся, підуть діти, все забудеться. А воно не забувається… З тобою хочу бути, забери мене, благаю… Раптом замовкла. Невимовна туга спотворила її лице гримасою. Опустила додолу очі, поклала руки на свій великий живіт. Плечі час від часу здригалися. Врешті-решт сказала чужим і безбарвним голосом: – Ось первістка з Сергієм чекаємо, кажуть, дівчинка буде… Ти знав, що то він тебе? – Знав. Але ти для мене – усе. Й дитинка твоя мені б була за рідну. Тільки ось... Лікарі кажуть – онкологія. Я прийшов, щоб попрощатися… ...Тогорічна весна видалася надивовиж затяжною. Неначе у винагороду за довгу зиму вона щедро обдаровувала усіх своїми теплом. Під мелодію бджіл у квітучому саду стара яблуня влаштувала пелюстковий дощ. І лише двоє на Землі не помічали ані весни, ані пелюсткового дощу. Стояли мовчки. Їм нічого було сказати одне одному. *** – І він посадив її на коня, повіз у своє королівство. Й жили вони довго та щасливо… – Казка мені дуже сподобалася! Звідки ти її знаєш? – Хлопець один розповів. – А він хороший, цей хлопець? Як його звати? – Богданом… – А чого ти плачеш, матусю? Скажи, Богдан був хороший? – Він був дуже хороший, найкращий… – Як наш тато? Тетяна задумливо подивилася у вікно, де під снігом чорніли віти старої яблуні, витерла очі. Й чужим голосом відповіла: – Так доню, як тато.

«Здрастуйте, дорога редакція! Надрукуйте, будь ласка, слова популярної пісні про головний вид транспорту на селі – лісапед. Бо Інтернету в мене нема, та й користуватися не вмію». М. Т. ЗАГАТНА, село Киїнка Продавала самогон, продавала, Трохи грошей я собі назбирала, На базарі лісапед я придбала, Найкрутіша на селі баба стала.

Наш край Співзасновники: Чернігівська районна рада, Чернігівська районна державна адміністрація, колектив редакції Видавець: КП «Редакція Чернігівської районної газети «Наш край» Свідоцтво про державну реєстрацію ЧГ №228 від 9.10.2000 р.

Приспів: Лісапед мій лісапед, двоколісний Гранд Черокі, І дзвінок великий є, шкіряне сідло широке, На багажник покладу два мішки із буряками – Я лечу через село лісапедом, наче танком. Я ганяю по селу і балдію, Зупинити лісапед ще не вмію, А на рамі кум сидить і регоче, Я кажу йому: «Гад, злізай!», а він не хоче. Приспів. Газувала по селу аж до ночі, Обнімає мене кум і лоскоче,

Редактор: Наталія БУШАЙ тел. 3-14-79 Заступник редактора: Алла ПИРОГ тел. 3-37-93 Відповідальний секретар: Олена ШЕРЕМЕТ тел. 94-00-35

Кореспондент: Ніна ПЕТРОВСЬКА тел. 3-37-93 Комп’ютерна верстка: ВАСИЛЬ ЧАСНИК тел. 94-00-35 Коректор: Ольга ЦИБУЛЬСЬКА тел. 94-00-35 Бухгалтерія: тел. 94-00-35

Він творить дива У Чернігів прибудуть мощі Георгія Побідоносця За ініціативи Президента України Віктора Януковича вперше чудотворні мощі святого привезли в Україну. Мощі великомученика Георгія постійно перебувають у монастирі Ксенофонт на Святій Горі Афон, проте дістатися туди не всім по кишені, до того ж, жінкам на гору дороги нема. Тож і започаткували традицію на деякий час вивозити святині з Афона. Для України – це особливий святий, адже на його честь було охрещено Ярослава Мудрого як Георгія, вважається, що святий є покровителем нашого війська. Правиця великомученика перебувала у Києво-Печерській лаврі до 4 листопада, а потім її доставлять у різні міста України. В Чернігівській єпархії УПЦ святиня перебуватиме: – 10 листопада – у соборі Різдва Богородиці селища Козелець; – з 10 по 12 листопада – у Свято-Троїцькому соборі м. Чернігова.

15 листопада – «Одигітрія»

Як з горба я лісапед розігнала, Там якась паскуда камінь поклала, Ой зробили з кумом ми файне сальто: Він зубами, я грудьми по асфальту. Приспів.

Смоленська ікона Божої Матері, іменована «Одигітрія» – «Путеводительниця», за церковним переданням, була написана святим євангелистом Лукою під час земного життя Пресвятої Богородиці. Святиню з Єрусалиму, дружина імператора Аркадія передала до Константинополя. Візантійський імператор Костянтин IХ Мономах (1042–1054 рр.), видаючи в 1046 році свою дочку Анну за князя Всеволода Ярославовича, сина Ярослава Мудрого, благословив її в дорогу цією іконою. Після смерті князя Всеволода ікона перейшла до його сина Володимира Мономаха, який переніс її з Чернігова в Смоленську соборну церкву на честь Успіння Пресвятої Богородиці. Відтоді ікона отримала назву Одигітрія Смоленська. Церковне передання приписує іконі допомогу в спасінні міста в 1238 р. від татарського нашестя. За голосом від ікони самовідданий православний воїн Меркурій вночі проник в намет Батія і перебив чимало ворогів. Свята ікона Божої Матері Одигітрії – одна з головних святинь Православної церкви. Віруючі отримували і отримують від неї благодатну допомогу. Божа Матір через Свій святий образ заступає і підкріплює нас, направляючи до спасіння.

Лісапед мій геть увесь розвалився, Слава богу, кум живий залишився, Та зате тепер кривий і беззубий, А мені й такий дуже любий.

Ведуча рубрики Олена ШЕРЕМЕТ Шановні читачі! Просимо не використовувати цю сторінку в господарських потребах.

Соня ПРОТАСОВА

ПІСНЯ НА ЗАМОВЛЕННЯ

Лісапед

ПРАВОСЛАВНИЙ КАЛЕНДАР Фото сайту orthodoxy.org.ua

12

Ну кому якеє діло до того, Що катаю по селу кума свого? Приспів.

Дизайн-макет Олександра ГРИНЬОВА

Адреса редакції: 14027, м. Чернігів, вул. Шевченка, 106 Газета віддрукована у ПАТ «Поліграфічно-видавничий комплекс «Десна», м. Чернігів, пр-т Перемоги, 62

Газета виходить по суботах. Подані до редакції матеріали не рецензуються і не повертаються, редакція не несе відповідальності за їх збереження. Рекламні та оплачені матеріали позначені: R, PR, НА ПРАВАХ РЕКЛАМИ, ПОЛІТИЧНА РЕКЛАМА, «Імідж». За зміст рекламних матеріалів редакція відповідальності не несе.

ОГОЛОШЕННЯ, РЕКЛАМА тел./факс 94-00-35, e-mail: nkrai@ukr.net

ТИРАЖ МІСЯЦЯ 23240 ПЕРЕДПЛАТНИЙ ІНДЕКС 68698

Наш край №89-90  

Наш край №89-90

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you