Page 1

Přihlašování projektů do 8. ročníku

Ekologický oskar 1/2016

Kategorie pro každého

Bioodpad: Jak neplýtvat a ušetřit?

magazín


Přihlaste svůj projekt! 1

Otevřete si on-line přihlášku na webu www.ekologickyoskar.cz/prihlaska

2 V druhém kroku vyberte

kategorii, do které chcete zařadit svůj projekt

Tip: Nevíte, do které kategorie zařadit svůj projekt? Přečtěte si podrobnější popis na webu. 3

Vyplňte základní údaje o svém projektu

4

Odešlete přihlášku

ODESLAT PŘIHLÁŠKU

A je to! Váš projekt právě vyrazil na cestu za vítězstvím v Ekologickém oskarovi. Nepřehlédněte žádnou ze speciálních kategorií – například Smart Cities pro Obce. K popisu projektu připojte i veškerou dokumentaci. 


Úvodník

Obsah

Nové kategorie, nové možnosti

tartuje 8. ročník 04  SEkologických oskarů

Letos s novými kategoriemi

ioodpad: 06  BJak neplýtvat a ušetřit?

S

radostí jsme odstartovali již 8. ročník soutěže Ekologických oskarů. Letos přinášíme mnoho novinek i změn v hodnocení projektů. Tento ročník je výjimečný především díky kategorii Nápad, ve které může se svým projektem soutěžit úplně každý. Vůbec poprvé v historii je soutěž otevřená pro širokou veřejnost a zapojit se mohou všichni se svým nápadem na úsporu energií nebo ochranu přírody. Veškeré podrobnosti o změnách i lákavých cenách se dočtete v našem magazínu, který pro letošní rok změnil nejen název, ale i svůj grafický vzhled. Na následujících stránkách se ovšem nedočtete jen o novinkách o soutěži, ale dozvíte se také užitečné rady, jak být šetrní ve vaší kuchyni, nebo zda by se vám vyplatilo vlastnit ekologický vůz. Věřím, že se vám bude magazín líbit stejně jako všechny připravené novinky v soutěži. Příjemné čtení vám přeje Jitka Buusová

si 08  Češi zamilovávají alternativní pohony

ítězové 10   VEkologických oskarů mění Česko

ředstavení 12   Ppartnerů soutěže

1/2016   Ekologický oskar magazín  

3


Startuje 8. ročník

soutěže ekologických oskarů Letos s novými kategoriemi Registrace projektů do národního kola soutěže Ekologický oskar právě začíná. Až do 15. dubna se může do prestižní soutěže přihlásit každý, kdo má zajímavý nápad na úsporu energií nebo ochranu životního prostředí. Autor vítězného projektu získá ekologický vůz ŠKODA a možnost zúčastnit se světového finále soutěže Energy Globe Award, která paralelně probíhá ve 177 zemích světa.

L

etošní ročník soutěže ekologických oskarů se rozrůstá v počtu základních kategorií. Kromě speciálního důrazu na projekty Smart Cities v kategorii Obec přibude i zcela nová kategorie Stavba, která je určena všem

stavebním projektům. Celkový počet základních kategorií soutěže díky tomu narostl na šest. Zatímco kategorie Obec, Firma, Mládež, Kutil a Stavba jsou určeny již dokončeným projektům, do kategorie Nápad budou zařazeny všechny rozpracované projekty či myšlenky a přihlásit se Poprvé v historii mohou obce a města může úplně každý. usilovat o prestižní ocenění ekologický „Kategorie Nápad je oskar v kontextu Smart Cities. Letos se zcela otevřená široké totiž pro chytrá města otevírá v rámci veřejnosti. Zapojit kategorie Obec speciální skupina. Hlásit se může kdokoliv se do soutěže v kategorii „chytrá Obec“ se svou domácí mohou všechny obce a města směinovací, projektem řující ke konceptu Smart Cities, která na zlepšení okolí aplikovala inovativní řešení při hledání nebo nápadem na energeticky úsporných opatření, snížení úsporu energie. ekologické zátěže nebo řešení dopravNezáleží, zda ních problémů. vznikne v domácí dílně nebo ve

Máte „chytrou obec“? Přihlaste se!

Obec

er partnorie kateg

Kategorie je určena všem obcím, které se podílely na projektu z oblasti úspor energií, využívání obnovitelných zdrojů či ochrany životního prostředí. Projekty může přihlásit kdokoliv, ale vlastníkem, respektive investorem musí být územní samosprávný celek v České republice.

4  Ekologický oskar magazín   1/2016

Firma

Do kategorie jsou pravidelně zařazovány energeticky úsporné projekty nebo projekty se zaměřením na ochranu životního prostředí a přírodních zdrojů, jejichž předkladateli jsou právnické osoby podnikající v ČR.

studentské laboratoři. Vítěznému projektu této kategorie pomůže společnost E.ON a její partneři s realizací,“ vysvětluje Vladimíra Glaserová z organizačního týmu soutěže. Letos poprvé tak může kdokoliv vyhrát 300 tisíc korun na realizaci svého nápadu a navíc vůz ŠKODA Citigo G-TEC k užívání po dobu jednoho roku zdarma. Záštitu 8. ročníku soutěže převzala stejně jako v minulých letech Akademie věd ČR, jež se bude podílet na hodnocení projektů.

Ceny pro vítěze: zlatý glóbus a nová ŠKODA Jedním z partnerů Ekologických oskarů bude i v letošním roce značka ŠKODA, která poskytne ceny pro nejlepší projekty

Kutil Kategorie je určena pro všechny velké i malé projekty z oblasti ekologie, úspor energií a využívání obnovitelných zdrojů, které zpracoval člověk v domácnosti.


všech kategorií i celkového vítěze. Obdobně jako loni, kdy se vítězem stalo sdružení TEREZA s projektem ekologických vzdělávacích programů do škol, odjede i autor letošního nejlepšího projektu s vozem ŠKODA Octavia Combi G-TEC s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG).

Celkový vítěz soutěže odjede vozem ŠKODA Octavia Combi G-TEC s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG).

„Tentokrát půjde o vůz v provedení s automatickou převodovkou DSG, která je u modelu Octavia G-TEC novinkou v nabídce značky a na trhu se objeví ve druhé polovině letošního roku,“ doplňuje Michal Pres, vedoucí marketingu ŠKODA AUTO Česká republika. „Vítězům dílčích kategorií dále zapůjčíme k ročnímu bezplatnému užívání náš nejekologičtější a nejhospodárnější model Citigo, rovněž s pohonem na stlačený zemní plyn,“ uzavírá Michal Pres.

Přihlaste svůj Nápad! Soutěžte se svým nápadem o ekologického oskara v kategorii pro širokou veřejnost „Nápad“. Přihlásit se můžete na webových stránkách www.ekologickyoskar.cz. Šanci mají například tipy, jak lépe pracovat s odpadem či náměty na mobilní a webové aplikace, které mají vzdělávací charakter nebo jinak motivují k ochraně přírody.

Nejlepší „ekoprojekty“ světa v Íránu

P

oprvé v historii měla ve světovém finále Energy Globe v Íránu zastoupení také Česká republika. Reprezentoval nás projekt využití odpadní energie z vinařství pro provoz hotelu. Majitel Hotelu a vinařství Galant v Mikulově na jižní Moravě dokázal díky unikátnímu ekologickému řešení významně snížit provozní náklady a inspiroval nejen podnikatele zajímavým využitím moderních technologií v běžném firemním provozu. Rozsáhlý objekt chytře využívá přebytky tepla, odpadní vody i skleníkové plyny k výrobě vína a k provozu wellness.

Mládež V kategorii jsou hodnoceny projekty z oblasti ekologie, úspor energií a využívání obnovitelných zdrojů, které podporují ekologické myšlení mladých, stejně jako veškeré další takové aktivity uskutečněné mládeží či školami.

Stavba novinka Nová kategorie pro všechny energeticky úsporné realizované stavby a stavební řešení, která zahrnují rekonstrukce, zateplení či inovativní řešení v oblasti stavebnictví, s pozitivním dopadem na životní prostředí, které zrealizovala firma, škola, obec, město, architekt či kutil.

Nápad novinka Kategorie vhodná pro všechny nezrealizované nápady, myšlenky, vize či produktové inovace, do které se může přihlásit široká veřejnost. Projekt může přihlásit úplně každý až do 15. srpna. Vítěz získá finance na realizaci svého projektu.

1/2016   Ekologický oskar magazín  

5


Bioodpad:

Jak neplýtvat a ušetřit Naše popelnice jsou až ze 40 procent nacpané bioodpadem. Většinou jde o zbytky jídel, které jsme mohli klidně využít. Ulevili bychom tak přírodě i naší peněžence. Jak zužitkovat bioodpad, neplýtvat a ušetřit? Pomůže pár základních návyků, speciální koše i žížaly.

B

ioodpad můžeme vytřídit při běžném úklidu. Zbytky se nahromadí po vaření, zahrádkaření, péči o zvířata, ale i při čistění odtokového systému. Jídlo, výměšky domácích mazlíčků nebo třeba zahradní odpad rozhodně do obyčejné popelnice nepatří! Jde o lehce rozložitelné prvky, které bychom měli vyhazovat do speciální hnědé popelnice na bioodpad nebo na kompost.

Bioodpad: Jak s ním zacházet Některé obce umožňují recyklaci pomocí sběrných dvorů nebo hnědých odvětrávaných popelnic. Pokud toužíte po pohodlnějším

6  Ekologický oskar magazín   1/2016

řešení, začněte přímo v domácnosti. Stačí si pořídit speciální koše, a jestliže nechcete utrácet, vyhraďte si k tomu obyčejné tašky nebo krabice.

Vychytané koše do domácnosti i kanceláře Nabídka třídicích nádob se každoročně rozrůstá. Koupit můžeme dvoudílné, třídílné i čtyřdílné koše, které mají propracovaný design i provedení a hodí se jak do

Do hnědé popelnice na bioodpad patří: • ovoce, zelenina, pečivo • kávová sedlina, čajové pytlíky • papírové kapesníky, ubrousky • zemina, posekaná tráva, podestýlka • chlupy, vlasy, skořápky • jedlý olej (nasáknutý do ubrousku či pilin)


domácnosti, tak i kanceláře. Vyplatí se je umístit přímo v kuchyni, kde můžeme zbytky jídla rovnou separovat do nádob, chytře ukrytých třeba pod dřezem. Hnědé popelnice na bioodpad bohužel zatím nenajdete v každé obci. Lidé mohou využít centrální kompostárnu, některé sběrné dvory či takzvaný vermikompostér. Jde o kompost umístěný v bytě třeba do dřevěné krabice. V ní jsou žížaly, které se „starají“ o organické zbytky a přeměňují je na hnojivo.

Aby jídlo nekončilo v koši... V Evropské unii se ročně vyhodí neuvěřitelných 90 milionů tun potravin. Na jednoho člověka tak připadá celých 180 kilogramů odpadků z potravin, nejčastěji je to ovoce a zelenina. Pokud své návyky nezměníme, do roku 2020 může toto číslo vystoupat až na 126 milionů tun vyhozených potravin. Při-

Několik jednoduchých pravidel: 1  Nákupy si plánujte

Udělejte si seznam a v obchodě nakupte jen to, co skutečně potřebujete.

2  Dávejte pozor

na datum spotřeby Pokud víte, že výrobek s brzkou dobou maximální spotřeby nestačíte sníst, raději si kupte jiný s delší trvanlivostí.

3  Přemýšlejte o svých výdajích

Kompostovat můžete i v paneláku

Když plýtváte potravinami, plýtváte také svými penězi.

Zahrádkáři znají tajemství humusu jakožto nejúrodnější části půdy. Je to jednoduché: za hnojivo můžete utrácet tisícikoruny, nebo začít kompostovat, a tak získat své vlastní vyzrálé hnojivo. Stačí vymezit hromadu, na kterou naházíme zbytky ovoce a zeleniny, čajové pytlíky nebo další zahradní odpad. Hromada nemusí ležet jen tak volně, můžete si koupit malý domácí kompostér či velkoobjemovou nádobu, která poslouží i celému bytovému domu.

4  Udržujte ledničku

Zbytky jídla můžeme rovnou separovat do nádob, chytře ukrytých v kuchyňské skříňce nebo třeba pod dřezem. tom jídlo, které nespotřebujeme, můžeme například darovat. Potraviny lze přinést do charitního zařízení v okolí bydliště nebo třeba přispět do potravinových sbírek.

v dobrém stavu Zkontrolujte, zda dveře ledničky dobře těsní a zda je v ní správná teplota. Aby potraviny vydržely co nejdéle čerstvé, mělo by to být 1 až 5 °C.

5  Skladování

Skladujte potraviny podle doporučení na obalu.

6  Dejte jídlu pořadník

Když nakoupíte nové potraviny, dejte je v ledničce nebo ve spíži vždy dozadu a ty starší dopředu, abyste je měli na očích.

7  Servírujte menší porce

Jak praví staré známé pořekadlo. Kdo bude chtít, může si vždy přidat.

Fakta o potravinách  Tržní cena potravin, které se na světě za rok vyhodí, odpovídá HDP Švýcarska.

Zdroj: Organizace pro výživu a zemědělství

 Skoro o polovinu víc jídla vyhodí ti, kdo žijí sami.

Zdroj: Tristram Stuart: Uncovering the Global Food Scandal

 V Evropské unii se přes 40 % ze všeho vyhozeného jídla znehodnotí na úrovni domácností.

Zdroj: Counting the Costof Food Waste: EU Food Waste Prevention

 Výroba potravin patří mezi odvětví s nejvyšším množstvím vypouštěných emisí CO2 na světě.

Zdroj: Tristram Stuart: Uncovering the Global Food Scandal

 Každý Čech nebo Češka vyhodí ročně do koše potraviny za zhruba 20 tisíc korun.

8  Využívejte zásoby

beze zbytku Snažte se nevyhazovat zbytky jídla. Co nespotřebujete, si můžete dát druhý den, nebo zamrazit.

9  Používejte mrazák

Když budete vědět, že nesníte celý bochník chleba, můžete jeho část zamrazit. Podobně je možné postupovat také s hotovým jídlem.

10  Kompostujte

Je jasné, že odpadu z kuchyně se nakonec tak jako tak nevyhnete.

Zdroj: http://www.rozhlas.cz 1/2016   Ekologický oskar magazín  

7


Češi se zamilovávají do ELEKTROMOBIL – 850 v ČR Popularita alternativních pohonů aut v České republice výrazně stoupá. Počet elektromobilů se v Česku každým rokem minimálně zdvojnásobí a podle studie společnosti Roland Berger by jich na

českých silnicích mohlo v roce 2030 jezdit až čtvrt milionů. S ekologickými automobily zároveň přibývá i počet stanic pro dobití baterie elektromobilu. Nejvíce možností mají aktuálně řidiči v Praze, Brně a Ostravě.

Nabíjení elektromobilu: Stanice pro nabití elektromobilu řidiči naleznou často u restaurací, úřadů či obchodních center. Běžná doba nabíjení elektro vozu je několik hodin, na rychlodobíjecíh stanicích to zvládnete do 30 minut.

  850 elektromobilů v ČR, meziroční nárůst o 74 %   248 dobíjecích stanic v ČR

  1 milión ušetřený na provozu a úspora průměrně 100 g CO2/km

Vyplatí se elektromo na stlačený zemní pl Elektromobil je levnější při dlouhém nájezdu Cena vozidla

Cena paliva na 400 000 km

Celkové náklady

Auto na benzín

200 000 Kč

640 000 Kč

840 000 Kč

Auto na plyn (CNG)

270 000 Kč

360 000 Kč

630 000 Kč

Elektromobil

600 000 Kč

200 000 Kč

800 000 Kč

Druh vozidla

(Ceny a náklady jsou pouze přibližné, vycházejí z aktuálních nabídek na automobilovém trhu.)

8  Ekologický oskar magazín   1/2016

Elektromobil Elektromobil

vrací svému majiteli vloženou investici každým najetým kilometrem. Korunky šetříte pomalu, ale jistě. Elektromobil může vyjít levněji než spalovací motor asi po 400 tisících najetých kilometrech.


alternativních pohonů CNG – 12 000 v ČR V Česku aktuálně převažují vozy na stlačený zemní plyn (CNG). Dříve byly ekologické vozy spíše doménou firem, dnes jsou finančně dostupné také pro běžného uživatele.

Nejčastějším typem, který se v tuzemsku prodává, jsou auta na CNG značky Škoda. Počet modelů Škoda byl od samého počátku vyšší, zájemci si proto mohli vybírat z více možností, než se nabízelo u elektromobilů.

Plnicí stanice na CNG: Oproti elektromobilu je plnění stlačeného zemního plynu rychlejší. Doba plnění odpovídá času tankování plné nádrže běžného paliva, což je asi 5 minut.

obil nebo auto lyn (CNG)? CNG Škoda Octavia na stlačený

zemní plyn má vyšší pořizovací cenu (o 15 %) a nižší provozní náklady (o 50 %), než když ve svém motoru spaluje benzín. CNG jakožto levnější pohonná hmota vrátí aktivním řidičům počáteční investici klidně do roka, běžnému řidiči během několika let.

  12 000 CNG vozidel v ČR   111 plnicích stanic  o 25 % emisí méně oproti benzínovému motoru

Náklady auta na CNG v porovnání s klasickým vozem Octavia na benzín

Octavia na CNG

Cena vozidla

390 900 Kč

448 900 Kč

Náklady paliva na 50 000 km

100 000 Kč

50 000 Kč

Celkové náklady

490 900 Kč

498 900 Kč

(Pořizovací ceny a přibližné provozní náklady automobilů uvádíme podle aktuálních prodejních nabídek, uživatelských testů a současné maloobchodní hodnoty paliv.)

1/2016   Ekologický oskar magazín  

9


Vítězové Ekologických oskarů mění Česko Zlatá soška ruky s glóbem jakoby dávala svým držitelům energii a odhodlání pokračovat v aktivitách, které mění životní prostředí nejen v naší zemi, ale i ve světě. „Vítězství v soutěži Ekologický oskar je pro nás potvrzením, že to co děláme, má opravdu smysl,“ shodně říkají účastníci soutěže. Díky soutěži mají možnost seznámit veřejnost se svými prospěšnými aktivitami a proměňují prostředí v České republice. Ekologičtí oskaři tak už podpořili celorepublikové úklidy odpadků, výstavbu čističky vody pomocí větrného čerpadla v Africe nebo vzdělávání desetitisíců dětí v ochraně životního prostředí.

Děti tvoří „přírodní“ školy

V

zdělávací centrum TEREZA začínalo pasením zvířat. Dnes ekologicky vzdělává více než 94 tisíc dětí. Aktivitu mnoha pedagogů a dobrovolníků ocenila odborná porota vítězstvím v loňském ročníku Ekologických oskarů. Sdružení koordinuje v Česku mezinárodně uznávané projekty, které jsou jedinečné tím, že vzdělávají děti zkušenostmi a řešením reálných situací. „V programu Ekoškoly děti procházejí svoji školu a její okolí a společně s učiteli a rodiči plánují a realizují změny, které snižují dopad školy na životní prostředí a dělají z ní přírodě bližší místo k životu,“ vysvětluje Petr Daniš, ředitel vzdělávacího centra TEREZA. Aktuálně se na projektech podílí více než 730 základních a středních škol. Některé školy díky centru TEREZA přímo spolupracují s NASA. V programu GLOBE sbírají žáci data o životním prostředí v okolí školy a zadávají je do společné databáze amerického úřadu pro letectví a vesmír. Vědci z NASA je pak využívají pro své projekty a ověřování různých hypotéz.

Letošní novinky v hodnocení projektů Ke změně letos dochází také ve způsobu hodnocení projektů. Z projektů přihlášených do 15. dubna 2016 vybere nezávislá porota v každé kategorii 2 nejlepší projekty, které budou představeny v polovině června. O vítězi jednotlivých kategorií rozhodne svým hlasováním veřejnost. Samostatně hodnocena je kategorie Nápad, do níž je možné přihlásit své projekty až do 15. srpna. Autor nejlepšího nápadu bude společně s ostatními vítězi poprvé představen v říjnu na slavnostním vyhlášení, které proběhne znovu za přítomnosti kamer České televize.

Jak spolupracujeme? Kdo jiný by nám měl pomáhat se sběrem projektů do kategorie Mládež než sdružení Tereza. Odborní pedagogové se podíleli na přípravě přihlášky do soutěže a pomáhali s hodnotícími kritérii.

10  Ekologický oskar magazín   1/2016


Nechali jsme se inspirovat!

V Česku mizí černé skládky

O

rganizované úklidy, při kterých lidé aktivně bojují proti černým skládkám a nepořádku v okolí, si vysloužily ekologického oskara v roce 2014. Iniciativa začala jako webová stránka zmapujto.cz, kde mohli lidé značit místa s černými skládkami. Následně začalo organizování dobrovolného úklidu takto zmapovaných míst. Prvního ročníku uklízecí akce se zúčastnilo 6200 lidí. „Ujal se nás samotný organizátor soutěže, společnost E.ON, díky jehož finančnímu příspěvku jsme mohli druhý ročník úklidovky posunout kvalitativně i kvantitativně na jinou úroveň. A více než 30 tisíc účastníků druhého ročníku je toho jednoznačným důkazem,“ vysvětluje Radek Janoušek, hlavní organizátor akce. Na počátku letošního roku se česká uklízecí akce spojila s projektem Ukliďme svět. Od letošní akce, která se koná 16. dubna 2016 pod společným názvem „Ukliďme svět, ukliďme Česko!“ si organizátoři slibují zapojení až sta tisíc dobrovolníků.

Projektem Ukliďme Česko jsme se nechali inspirovat a letos již potřetí pořádáme dobrovolnickou akci pro naše zaměstnance s názvem „E.ON uklízí Česko“. Chopíme se rukavic a pytlů na odpadky, abychom pomohli uklidit černé skládky a další nepořádek v Brně a v Českých Budějovicích. Vůbec poprvé navíc můžete o výběru vhodných lokalit pro úklid rozhodnout právě vy! Své tipy na lokality včetně jejich popisu a fotografie můžete posílat až do 30. března na e-mail uklidmecesko@eon.cz. Vaše náměty pomohou nejen k čistému okolí, ale jeden z tipů bude oceněn originálním dárkem z nasbíraného recyklovaného odpadu. Výherce i jeho odměna budou zveřejněni v průběhu dubna.

České větrné čerpadlo čistí vodu v Africe

E

kologického oskara v kategorii Kutil získal loni projekt unikátního zařízení pro čerpání a čištění vody za využití větrné energie. Větrné čerpadlo Pavla Floriše se uplatní v místech, kde chybí elektřina. Slouží nejen k jednoduchému odčerpání, ale také k vyčištění vody z vrtu či studny z hloubky až 50 m. Technologii vyrábí Pavol Floriš vlastnoručně. Zařízení je bezúdržbové, mobilní a nevyžaduje pro svůj chod další zdroje energie. V současné době je v provozu osmnáct větrných čerpadel mimo Evropu, patnáct v Mongolsku a tři v Ghaně. Technologie zajišťuje kvalitní pitnou vodu pro místní obyvatele nebo slouží jako zdroj vody na pastvinách a v zemědělských oblastech bez přívodu elektřiny. 1/2016   Ekologický oskar magazín  

11


Pomáháme

s Ekologickým oskarem

Cetelem

Škoda Auto, a.s.

Cetelem je významným poskytovatelem spotřebitelských úvěrů na českém trhu. Klientům nabízí různé druhy půjček, úvěry, hypotéky či pojištění. Výherci v kategorii Nápad věnuje 300 000 korun na realizaci jeho projektu.

ŠKODA AUTO je jedna z nejstarších automobilek na světě. Společnost má v současnosti modelové řady osobních automobilů: Citigo, Fabia, Rapid, Octavia, Yeti a Superb. Z pozice partnera soutěže nabízí i v letošním roce ekologické vozy pro všechny výherce kategorií.

Vaillant

Architekt Brotánek

Společnost Vaillant se od svého vzniku před více než sto třiceti lety stala synonymem pro vytápění a přípravu teplé vody. V jejím sortimentu najdeme např. plynové kotle, ohřívače teplé vody, solární systémy a v neposlední řadě tepelná čerpadla. V letošním ročníku je hlavním partnerem v kategorii Firma.

Muž v loňském roce oceněný Ekologickým oskarem za svůj dlouhodobý a komplexní přínos v oboru pasivní výstavby letos zasedne v odborné komisi a bude svým profesionálním okem hodnotit zejména projekty přihlášené do kategorie Stavba.

Odborní garanti

Mediální partneři

Ekologický oskar magazín 1/2016  

Letošní první číslo magazínu Ekologický oskar přináší přehledné informace o novinkách v soutěži, kterou již osmým rokem v tuzemsku pořádá en...

Ekologický oskar magazín 1/2016  

Letošní první číslo magazínu Ekologický oskar přináší přehledné informace o novinkách v soutěži, kterou již osmým rokem v tuzemsku pořádá en...

Advertisement