Issuu on Google+

kołysanki


KOTKI DWA 4 by sobie król 6 ta dorotka 9 iskiereczka 10 kołysanka dla okruszka 12 stary niedźwiedź 13 siwa chmurka 14 złotowłosa królewna 16 senna kołysanka 18 śpij kochanie 20 idzie niebo 22


KOTKI DWa Aaa, kotki dwa, szarobure obydwa, nic nie będą robiły, tylko ciebie bawiły. Aaa, kotki dwa, szarobure obydwa, jak się kotki rozigrały, to dziecinę kołysały. Aaa, kotki dwa, szarobure obydwa, jeden szary, drugi bury, a ten trzeci myk! do dziury. Aaa, kotki dwa, szarobure obydwa, żeby tylko jeden był, to by z Tobą mleczko pił.

4


5


BYŁ SOBIE KRÓL... Już księżyc zgasł, zapadła noc.

6

Sen zmorzył mą laleczkę. Więc oczka zmruż, i zaśnij już, Opowiem Ci bajeczkę. Więc oczka zmruż, i zaśnij już, powiem Ci bajeczkę.

Tragiczny los, okrutna śmierć w udziale im przypadła. Króla zjadł kot, pazia zjadł pies, królewnę myszka zjadła. Króla zjadł kot, pazia zjadł pies, królewnę myszka zjadła

Był sobie król, był sobie paź, i była też królewna. Żyli wśród róż, nie znali burz, Rzecz najzupełniej pewna. żyli wśród róż, nie znali burz, Rzecz najzupełniej pewna.

Lecz żeby Ci, nie było żal, dziecino ma kochana. Z cukru był król, z piernika paź, królewna z marcepana. Z cukru był król, z piernika paź, królewna z marcepana.

Kochał ją król, kochał ją paź, królewską te dziewoje. Królewna też kochała ich, kochali się we troje. Królewna też kochała ich, kochali się we troje.


7


8


TA DOROTKA Ta Dorotka, ta malusia, ta malusia, tańcowała dokolusia, dokolusia, tańcowała ranną rosą, ranną rosą, i tupała nóżką bosą, nóżką bosą. Ta Dorotka, ta malusia, ta malusia, tańcowała dokolusia, dokolusia, tańcowała i w południe, i w południe, kiedy słonko grzało cudnie, grzało cudnie. Ta Dorotka, ta malusia, ta malusia, tańcowała dokolusia, dokolusia, tańcowała i z wieczora, i z wieczora, gdy szło słonko do jeziora, do jeziora. Teraz śpi już w kolebusi, w kolebusi, na różowej, na podusi, na podusi. Chodzi senek koło płotka, koło płotka: “Cicho bo tam śpi Dorotka, śpi Dorotka...”. “Cicho bo tam śpi Dorotka, śpi Dorotka...”.

9


ISKIERECZKA Z popielnika na Wojtusia Iskiereczka mruga, Chodź, opowiem ci bajeczkę, Bajka będzie długa. Była sobie Baba-Jaga, Miała chatkę z masła, A w tej chatce same dziwy, pst, iskierka zgasła. Patrzy Wojtuś, patrzy, duma, Łzą zaszły oczęta, Czemuś mnie tak okłamała, Wojtuś zapamięta. Już Ci nigdy nie uwierzę, Iskiereczko mała, Chwilę błyszczysz, potem gaśniesz, Ot i bajka cała.

10


Dziadziuś siwy wiąże sieci W przedziwną mozaikę, Strapionemu Wojtusiowi Dalej snuje bajkę. Była sobie raz królewna, Pokochała grajka, Król wyprawił im wesele I skończona bajka...


Kołysanka dla Okruszka Królu mój, ty śpij, ty śpij a ja, Królu mój, nie będę, dzisiaj spał. Kiedyś tam, będziesz miał dorosłą duszę, Kiedyś tam, kiedyś tam… Ale dziś jest mały jak okruszek, Który los rzucił nam. Skarbie mój, ty śpij, ty śpij a ja, Skarbie mój, do snu Ci będę grał. Kiedyś tam, będziesz spodnie miał na szelkach, Kiedyś tam, kiedyś tam… Ale dziś jesteś mały jak muszelka, Którą los zesłał nam.

12


Stary niedźwiedź Stary niedźwiedź mocno śpi, stary niedźwiedź mocno śpi. My go nie zbudzimy, bo się go boimy, jak się zbudzi, to nas zje. jak się zbudzi, to nas zje.

13


Siwa chmurka Małe dzieci mrużą już oczka, małym dzieciom już chce się spać. Już do okien zagląda nocka, będzie nam cicho śpiewać i grać. Siwa chmurka po niebie płynie, siwy ptaszek za oknem śpi, mały świerszczyk zasnął w kominie, zaśnij dziecinko, zaśnij i Ty… Małe dzieci mrużą już oczka, małym dzieciom już chce się spać, już do okien zagląda nocka, będzie nam cicho śpiewać i grać. Siwa chmurka po niebie płynie, siwy ptaszek za oknem śpi, mały świerszczyk zasnął w kominie, zaśnij dziecinko, zaśnij i Ty… zaśnij dziecinko, zaśnij i Ty…

14


15


Złotowłosa królewna Raz królewna złotowłosa cudny miała sen, że splatała złote włosy, złociste jak len. I przyszedł do niej grajek, na skrzypcach zaczął grać i mówi: Pójdź, królewno konwalie ze mną rwać, pójdź, pójdź, pójdź, pójdź, konwalie ze mną rwać.

16


SENna KOŁYSANKA Kołysanka, kołysanka, słodka kołysanka.

Różowiutkie maciupinko jak słoneczka ziarnko.

Śpij maleńki po troszeńku do białego ranka.

Kołysanka, kołysanka, senna kołysanka.

Kołysanka, kołysanka, senna kołysanka.

Schowaj się pod powiekami w snu głębokiej jamce.

Niebo całe się zamknęło, i Ty oczka zamknij.

Kołysanka, kołysanka, nocna kołysanka.

Kołysanka, kołysanka, cicha kołysanka.

Naokoło cała ciemność kładzie się do spanka.

Na bielutkich prześcieradłach, puchowych posłankach. Kołysanka, kołysanka, śliczna kołysanka.

18


19


Śpij kochanie W górze tyle gwiazd, w dole tyle miast. Gwiazdy miastu dają znać, że dzieci muszą spać. Ach śpij, kochanie. Jeśli gwiazdkę z nieba chcesz – dostaniesz. Czego pragniesz, daj mi znać, ja Ci wszystko mogę dać. Więc dlaczego nie chcesz spać? Ach śpij, bo nocą, kiedy gwiazdy się na niebie złocą, wszystkie dzieci, nawet złe, pogrążone są we śnie, a Ty jedna tylko nie.

20

Aaaa, aaa, były sobie kotki dwa. Aaa, kotki dwa. Szaro-bure, szaro-bure obydwa. Ach śpij, bo właśnie księżyc ziewa i za chwilę zaśnie! A gdy rano przyjdzie świt, księżycowi będzie wstyd, że on zasnął, a nie Ty.

Aaaa, aaa, były sobie kotki dwa. Aaa, kotki dwa. Szaro-bure, szaro-bure obydwa. Ach śpij, bo właśnie księżyc ziewa i za chwilę zaśnie. A gdy rano przyjdzie świt, księżycowi będzie wstyd, że on zasnął, a nie Ty.


IDZIE NIEBO Idzie niebo ciemną nocą, ma w fartuszku pełno gwiazd. Gwiazdki świecą i migocą, aż wyjrzały ptaszki z gniazd. Jak wyjrzały - zobaczyły, to nie chciały dalej spać. Kaprysiły, grymasiły, żeby im po jednej dać! Gwiazdki nie są do zabawy, bo by nocka była zła! Ej! Usłyszy kot kulawy! Cicho bądźcie! Aaa...

22


Kołysanki OPRAWA GRAFICZNA I ILUSTRACJE: ANNA MICHAŁEK Kielce 2017


Kolysanki