Page 1

apım Keçe y i tekniğ nden i r i b r i ve b güzel ler! model

Hediyedir. Para ile satılamaz.


a b a h r e M

ndığımız eğine ina c e d e u ığı ile mutl iz aracıl olanları y im a g d r a e d a ay ali uygulam ü Festiv ako Örg larını ve N n u ı y tk a s tu . Keçe imizi 19 magazin tutmuş “Keche” ya yüz ıyoruz. a ş lm la y tu a u p un ı ile sizlerle meraklıs olu’nun d e a v n A i c , im pte dayanan çok giriş ına ada eskilere her alan gün bir u k b ın o çe, ç ız e , n K m e e tı . yız i ik Keç haya den bir alışmakta müzde in ç ü r n le ü le e n G e e m z . k dir iz, ndi ak ö malze gelmekte ebileceğin ako olar r e N e r v e r y in le iç i il i ek es cılığınızı hakettiğ sonsuz ş p, yaratı hale gelm la lu ıy o iz ım e im d ğ r m e e ya edebilec bir malz lzemeler elverişli basit ma a e y v a m le ıt iz s elin ızı yan ve tarzın ilir üründür. zevkinizi ınırlanab eğiniz bir ız ile s c e ın il ığ b ıl e e c y k tı e ız çe ara sergil yapacağın iz gibi y e im in iğ r d e e z d ü rinize rin nları kıyafetle kıyafetle ız nım ala . a b ın v ll ığ u d a k ıl k sık iniz. , hır Keçe’nin dırabilirs nmaktan z kazak n a ü a ll z n u a ü k k ğ ü , m d ir r ir görünü laştırabil ancak. Ö rla yeni b ile farklı la i r r a le u s e e m s yapılan süsle çe ak keçe ile eğiniz ke ı, c ın e il ığ b tt a r y a uygula sayısının enlerinin z. n e u r il o g y il ile görü e keçe lendiğini d it z ş ü e isim ç m ü r n a Gü kad atan bir ında yaş rın da ne n la u. a la a m r o la e d ın h uygu nde ğd i hayatın sk şehri’ iy v b e o Ij ü h iy m u s b s lü Ru Bö rek, esi , Bale Luba Çay. teye gide lt ö ü ın a y k a d a S F n u r i; n e, o n izler natla Merakta tiyoruz s akta. Keç Güzel Sa is m e p k d a a y in i m s ğ r e izde enli i. Ülk ile tanıştı Magazinim ale öğretm uk annes c b r. o e o ç iy ’d ız ir ir k nd ada halen İzm Evli ve bir onu dinle ı zaman Çay, şuan ile ayn vermek n il Y la k A o e Ç ş u a n a r e Bu dan Lub eçey mezu zırladık. ibi olan a h n hobi. K h a e s ı m r a in la r m o mizden ide delle için ta web site ko TV v tüm mo a a N d iz ın ız im k a iğ ım y ttığ yer verd ken, çok rını anla izi iletir ulamala im g r y u le r ü e k ç ke z teşek e sonsu k isteriz. rahatlıkla kendisin belirtme e d i iz imizden in ğ in e z c a e g a il b örüş ve e m izleye soru, g anız bil ls o iz in ıs iğ d te lemesi mam şmak is a da iler h la ile tanış a y d a p e ın ç e n k tı a rle Henüz Keçe san isteriz. iz. Bizle elirtmek ileceksin e sizden v b b a a u n d z la u u a z m d u fay olduğu olduğum ize açık fikre açık lü r tü önerilerin r e h lebilecek adına ge

.

leğiyle. i d z ı n a Keyif alm mizle, Sevgileri lesi Nako Aİ

Yönetim Yeri Nako İplik Pazarlama ve Tic. A.Ş. Davutpaşa Cad. No: 131 Topkapı - İstanbul Tel: 0212 482 17 43 - 44 İmtiyaz Sahibi Nako İplik Pazarlama ve Ticaret A.Ş.

Sorumlu Müdür Özlem Karakaş Editör Elif İslam Elif Okumuş

Fotoğraf Onur Doğu www.onurdogu.com Görsel Yönetmen & Tasarım Ümit Çelik

www.40tilki.com

Baskı ve Cilt Bilnet Matbaacılık Biltur Basım Yayın ve Hizmet A.Ş. Tel: 444 44 03 www.bilnet.net.tr

Genel Dağıtım Turkuaz Dağıtım Pazarlama A. Ş. Yayın Türü Yerel ve Tarihi İstanbul, Aralık 2012


3


4


5


6


7


8


9


10


11


12


13


14


15


16


17


18

ISLAK KEÇE YAPIM TEKNİĞİ

r

le e m e lz a M li k e r Ge

• İnce naylon poşet • Sıvı deterjan

• Sıcak su ve soğuk su • Havlu

• Nako Keche • Kalın naylon poşet ı deterjan 1 kg suya 1 tatlı kaşığı sıv • Deterjanlı su miktarı:

• Silindir şeklinde hafif sert sünger

Hazırlık aşamasında keçe yapılacak ortama naylon poşet yayılır, üzerinde işlemler yapılır.

a

1

Keçe, parmak uçları ile hafif şekilde koparılır, geldiği uzunlukta yerleştirilmeye başlanır. Önce yatay, sonra dikey, daha sonra tekrar yatay şekilde üstüste aralarında boşluk kalmayacak şekilde yerleştirilir. Genişliği ve uzunluğu yapılacak modele göre değişkenlik gösterir. (Resim a)

2

Önceden hazırlanan deterjanlı su keçe üzerine her yeri ıslanacak miktarda dökülür. Suyla ıslanan keçe üzerine hafif dokunuşlarla bastırılarak keçenin suyu emmesi sağlanır. (Resim b)

3

Islanan keçe üzerini kaplayacak şekilde ince naylon poşet örtülür. Poşet üzerinde elin rahatça hareket edebilmesi için üzerine bir miktar su dökülür ve elle hafifçe bastırılarak yünün keçelenmesi sağlanır. Bu aşamayı kısaltmak için zımpara makinası kullanılabilir. Zımpara makinası keçe üzerine bastırılarak bir süre tutulduğunda hızlı bir şekilde yünün keçeleşmesine yardımcı olur. Bu işlem elle sağa-sola, aşağı-yukarı hareketlerle de yapılabilir. Bu işlem süresi ne kadar uzun tutulursa keçe o denli sağlam olacaktır. Keçeleşme gözle farkedilecek hızla gerçekleşir. (Resim c ve d)

4

Keçe modellerinde farklı renkler kullanılabilir. Bunun için; önce alt zemin hazırlanır, keçeleştirme işlemi arasında bu renkler ilave edilerek işleme devam edilir. Farklı bir keçe rengi kullanılabileceği gibi, yün içerikli iplik ve bir kumaş parçası da keçe ile yanyana kullanılabilir. Yapılmak istenen örneği (çiçek şekli, yaprak, kuş motifi gibi) elle şekillendirmek gerekmektedir. Başka bir yardımcı kullanılmaz. Ancak, hazırlanmış keçe kumaşı ile kalıp yardımı ile çok farklı modeller yapılabilir. Keçe kumaşına ıslak halde verilen şekiller, kuruduğunda aynı şekli korumaktadır. (Resim d)

b

c

d


19

e

g

f

h

5

Keçeleştirme işlemi sırasında kenarlarda oluşan yamukluklar içe doğru katlanarak düzleştirilip, işleme devam edilebilir.

6

Keçeleştirme işlemi sırasında belli periyotlarda keçe üzerine deterjanlı su ilavesi yapılır.

7

Keçeleşme işlemi tamamlandığında kumaş, naylon içinden alınarak sünger rulo üzerine sarılarak yufka açılır gibi hareketlerle şekil verilmeye başlanır. Kumaşın her kenarı ayrı ayrı sünger ruloya sarılarak, kumaş orantılı ve düzgün hale getirilir. (Resim f)

8

Bu aşamadan sonra, işlem yapılan keçeye şok banyosu yaptırılır. 1 kap içine soğuk, 1 kap içine sıcak su konulur. Yapılan keçe önce sıcak su içine, daha sonra soğuk su içine batırılarak çıkarılır, suyu sıkılır. Bu işlem 3-4 kez tekrarlandıktan sonra, işleme poşetler arasına konulmadan devam edilir. Üzerine deterjanlı su verilerek el yardımıyla ovuşturularak keçeleme işlemi yapılır. Oluşan kumaş zemin üzerinde, hamur gibi yoğurulur ve dövülerek iyice keçeleşmesi sağlanır. (Resim g)

9

Keçe, kumaş haline geldikten sonra, duru suyla iyice durulanır ve istenilen şekiller verildikten sonra kurumaya bırakılır. (Resim h)

KEÇE İLE BERE YAPIM TEKNİĞİ: 1- Oluşturulacak keçe kumaşının %50 küçüleceği düşünelerek naylondan daire şeklinde bir kalıp hazırlanır. (Ölçüsü, kafa ölçüsünden %50 daha geniş olacak şekilde) 2- Hazırlanan kalıbın 1 cm dışına taşırılarak keçeler 3 kat halinde üstüste yerleştirilir. 3- Bir miktar keçeleme işlemi yapıldıktan sonra, ters çevirilir. Keçenin kalıbın dışına taşan kısımları el yardımı ile kalıbın üzerine alır. Ayrıca daha önceden hazırlanmış olan berenin tepesini yapmak için 15

cm’lik bir kalıp büyük kalıbın ortasına konulur. 4- Hazırlanarak orta kısıma yerleştirilen kalıbın üzerine değil, dış tarafında kalan alana tekrar keçe yerleştirilir. (Böylelikle kafaya geçirmek üzere bir boşluk yaratılmış olur.) Üzeri ıslatılarak naylon kapatılır, keçeleme işlemi uygulanır. İşlem sonunda bu ortadaki küçük kalıp çıkarılır, berenin etrafı el yardımı ile ovalanarak yuvarlatılır. Biraz daha keçeleme işlemi yapıldıktan sonra, şoklama uygulanır. Kurutmadan önce bereye istenilen şekil verilip, kurumaya bırakılır.


YENİ

YENİ

5’li Paket Paket B

208

Kar Beyazı

1422

Mercan

5173

5’li Paket Paket E

256

Mısır Püskülü

207

Alev Kırmızı

3655

Yaban Gülü

Açık Mercan

188

3133

İncir

1381 Florosan Yeşil

Jeans

1873

Şişedibi

1182 Kahve Çekirdeği

YENİ

YENİ

5’li Paket Paket D

2250

Pudralı Ten

1206

Ahududu

5875

Sıcak Pembe

280

Aqua

1291

Fıstık Yeşil

130

Duman

5’li Paket Paket F

3101

Limon Sarı

4409

Kiremit

1426

Elma Şekeri

3323

Turkuaz

1754 Tropical Yeşil

4192 Granit

YENİ

YENİ

5’li Paket Paket C

184

Güneş Sarı

999

Bordo

1036

1380

Oksit Sarı

2387

Soft Pudra

1249

5’li Paket Paket A

979

Oranj

5117

Romantik Pembe

6964

Menekşe

Leylak

1256

3196

190

2000

219

Vizon

Bal Köpüğü

Denim

Orman Yeşil

10167 Kül

Saks

217

Siyah

Küpeli

1138

Lacivert

Nako Keche Dergisi  
Nako Keche Dergisi  

Keçe yapım tekniği ve birbirinden güzel modeller!