Ediční plán Nakladatelství JOTA 1. pololetí 2020

Page 50

Touhy a úděl – První ženy na osmitisícovkách Dina Štěrbová Jedinečná kniha o prvních ženách na nejvyšších vrcholech, na které autorka vytrvale pracovala 15 let. Na planetě Zemi máme čtrnáct horských masivů převyšujících magickou hranici 8 000 metrů nad mořem. I když k jejich vrcholům dlouho vzhlíželi převážně jen muži, objevila se již po druhé světové válce výjimka potvrzující, že ani ženám nejsou velehory lhostejné. Zatímco mužské prvovýstupy na vrcholech koruny Himálaje byly dovršeny v šedesátých letech dvacátého století, prvními ženami na osmitisícovém vrcholu Manaslu se staly s velkým časovým odstupem až Japonky v roce 1974. Osudy prvních žen na nejvyšších vrcholech byly často velmi složité, ba až kruté a splnění jejich osmitisícových snů vyžadovalo obrovskou energii, horolezecké mistrovství, cílevědomost, odvahu a dřinu, často ovšem i nutnost vyrovnat se s těžkou psychickou frustrací. Bohužel platí, že „osmitisícové“ touhy a sny žen byly zhusta vykoupeny nejen slzami a krví, ale opakovaně i cenou nejvyšší.

Cílem bylo přinést autentické dokumenty a současně se vcítit do tužeb a osudů všech účastnic této dvacet čtyři let trvající ženské odysey. Kromě množství jedinečných fotografií kniha obsahuje i přesné tabulky.

498 Kč / 407 s. / 160 x 230 mm

Dina Štěrbová je jedna z nejvýznamnějších postav ženského výškového horolezectví, která jako první československá horolezkyně vystoupila na osmitisícový vrchol. S manželem uskutečnili množství horolezeckých i vodáckých výprav po celém světě. Od roku 2006 Dina Štěrbová spolupracuje na humanitárním projektu Czech Hospital v pákistánském Karakoramu, v rámci kterého se snaží zlepšit životní situaci v extrémních podmínkách vysokohorských vesnic.

Opravdové příběhy

Kniha popisuje velmi čtivou a zároveň faktograficky přesnou metodou jednotlivé osmitisícovky jak z hlediska prostupnosti a výstupů ženských expedic, tak i z hlediska geografického, historického a geopolitického. Dina Štěrbová mnohé z aktérek osobně navštívila, některé údaje jí poskytly kamarádky nebo pozůstalí, jiné objevila v archivech.

49