Page 1

spa

wellness

3/2019 (26) jesień

cosmetics

18,00 zł (w tym 8% VAT)

medical

sun

fashion

beauty

oblicze piękna i zdrowia

www.secret-soap.com


10 sesji

edukacyjnych

9000 m2 powierzchni

600 marek z�Polski

wystawienniczej

i��wiata, targowe premiery i�specjalne oferty

220 wystawców,

2 dni

100 ekspertów z�Polski,

najlepsze rmy z�branży beauty

SPONSOR:

niezapomnianych wrażeń

SPONSOR STREFY NAILS:

PARTNERZY:

Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Kanady, Ukrainy, Francji, USA


NOWOŚCI

w programie: ADVANCED BEAUTY nowy blok sesji głównej SESJA MEDICAL BEAUTY: fokus na praktykę SESJA PODOLOGIA: rentowny gabinet SESJA STYLIZACJA nails & lashes, make-up

A ponadto: • Sesja główna: warsztat profesjonalisty, trend reports,

Sprawdź program godzinowy i kup bilet/karnet na www.lne.pl

• biznes i rozwój osobisty, • makijaż permanentny,

Najlepsze ceny tylko do 4 listopada!

• trychologia estetyczna, • kosmetologia w praktyce.

Więcej informacji:

WWW.LNE.PL

LNEpolska

lne_polska

aplikacjaLNE

fot: Karolina Harz, make-up: Marcin Szczepaniak, modelka: Marzena More, stylizacja: Eliza Łazarczyk, włosy: Michał Piłatowski

SESJA EDU: pierwsze kroki w biznesie beauty


OD

R E DA KCJI

NIEWYCZERPANE ŹRÓDŁO „We Wszechświecie nie ma pustych miejsc. Każdy z nas jest tutaj po to, aby wypełnić sobą miejsce w wielkiej układance”

Fantastyczna wiadomość z ostatniej chwili. Pani Olga Tokarczuk została nagrodzona Literacką Nagrodą Nobla! Co za radość w sercu i duma! Najlepsze, co mogliśmy usłyszeć w czasie trwania kampanii wyborczej. Pani Olgo, Noblistko piękne gratulacje! Pani JEST tym SŁOŃCEM i nadzieją, na przebudzenie się i mądrymi wyborami. Wielki sukces, który dodaje wszystkim Polakom wiary w ludzi i siły do życia!

– Deepak Chopra Głęboko w centrum mojej Istoty bije niewyczerpane źródło miłości i wdzięczności. Pozwalam jej wypłynąć na powierzchnię. Wypełnić moje serce, moje ciało i moje myśli, moją świadomość, całe wnętrze mojego istnienia i rozprzestrzenić się dookoła i powrócić do mnie ze zwielokrotnioną mocą. Im więcej daję miłości, tym więcej mam jej do dania. Jej ŹRÓDŁO jest niewyczerpane!

– „Dedykuję tę nagrodę Polakom. Jesteśmy kilka dni przed bardzo ważnymi wyborami. Te wybory mogą zmienić przyszłość tego kraju. Chciałabym powiedzieć moim przyjaciołom, ludziom w Polsce: zagłosujmy dobrze, za demokracją” [Olga Tokarczuk, Laureatka Nagrody Nobla] Powitaj dzień z UŚMIECHEM dla pozytywnego nastawienia do życia!

Dzięki miłości do życia, czuję się dobrze! Jest to wyraz mojej wewnętrznej radości. Masz to, na czym się koncentrujesz! WDZIĘCZNOŚĆ – tym się kieruję na co dzień!

SŁOŃCA BEZ KOŃCA!

Kocham siebie – dlatego stwarzam sobie przytulny dom, który zaspokaja wszystkie moje potrzeby i w którym dobrze jest przebywać. Napełniam wszystkie pomieszczenia wibracją miłości, tak by wszyscy, którzy tam wejdą, łącznie ze mną, mogli je chłonąć i czuć się nią wzmocnieni. Kocham siebie – dlatego mam pracę, która sprawia mi prawdziwą radość, w której używam moich twórczych zdolności i umiejętności. Pracuję z ludźmi i dla ludzi, których kocham i którzy mnie szanują. Praca z pasją to cudowne doświadczenia i najwspanialsza podróż życia! Kocham siebie – dlatego myślę i odnoszę się do wszystkich ludzi z miłością, bo wiem, że wszystko, co daję, wraca do mnie pomnożone. Przyciągam do mojego świata tylko ludzi pełnych miłości, gdyż oni są zwierciadłem tego, czym ja jestem. Kocham siebie – dlatego wybaczam i uwalniam się całkowicie od przeszłości i wszystkich przeszłych doświadczeń i jestem wolny. Kocham siebie – dlatego żyję zawsze w teraźniejszości i doświadczam każdej chwili jak podarunku. Wiem, że moja przyszłość jest jasna, radosna i bezpieczna, bo jestem ukochanym dzieckiem Wszechświata i WSZECHŚWIAT z miłością troszczy się o mnie, teraz i na zawsze. I tak jest.

Dariusz Idkowiak

A co rośnie w ogrodzie Twojej DUSZY?

Redaktor Naczelny

2019/3

4


ekskluzywne produkty dla wymagajÄ…cych kobiet

www.ikor.pl |

/IKORPL |

@ikor.pl | biuro@ikor.pl


SPIS TREŚCI

8

14

20

PORADY

MARKETING

18 34

8 ODCZUWANIE

WEWNĘTRZNEGO SPOKOJU CZ. 2

ZARZĄDZANIE

PSYCHOKOSMETOLOGIA

12

20

PIĘKNE CIAŁO I UMYSŁ

22

PERMANENTNIE ONKOPIĘKNA

ZERO WASTE SOCIAL MEDIA

PREMIERA

16 28 52

WYKREOWAĆ POTRZEBY HOLISTYKA

ONKOKOSMETYKA

14

INFLUENCER MARKETING DOKUMENTACJA KLIENTKI SALONU

24

OCZYSZCZANIE WODOROWE

SALON NA INSTAGRAMIE KOSMETOLOGIA

WIELOFUNKCYJNY PODKŁAD

26

Z INNEJ PERSPEKTYWY

2019/3

6

MEZOTERAPIA IGŁOWA


jesień

22

38

48

TARGI

29

EDUKACJA

6. TARGI HAIR FORUM

42

PIELĘGNACJA

30

DZIEŃ DOBRY, POPROSZĘ TIPSY PREMIERY, NOWOŚCI – JESIEŃ

DOBRY WYBÓR

44

PREMIERY, KOSMETYKI, URZĄDZENIA…

BEZPIECZNE OPALANIE

32

ZDROWY STYL ŻYCIA

RZETELNA WIEDZA FASHION

38

ODWAŻNIE, KOLOROWO I WYGODNIE

48

BÓL Z GŁOWY

54

ENTUZJAŚCI OUTDOORU MASAŻ

KOSMETYKI PREMIUM

40

56

PARYSKI LUKSUS

2019/3

7

MASAŻ JEST NADZIEJĄ


P O R A DY

ODCZUWANIE WEWNĘTRZNEGO SPOKOJU CZ. 2

2019/3

8


P OR A DY stertą papierów i marzy o byciu makijażystką, jednakże w takiej sytuacji postępowanie zgodnie z oczekiwaniami rodzicielki będzie jedynie przyczyną jej przygnębienia, smutku i wyrzutów sumienia, że nie może po prostu cieszyć się tą „stabilną pracą” i „wymyśla głupoty”.

POSTAWY, KTÓRE BLOKUJĄ WEWNĘTRZNY SPOKÓJ. Wiele jest postaw i przekonań, które mogą blokować nas przed osiągnięciem wewnętrznej równowagi. W wychwytywaniu ich pomaga nam praktyka uważności, obserwacja myśli i nieutożsamianie się z nimi. Brzmi to prosto, w praktyce jednak wiele osób ma z tym problem. Dlatego zanim przejdziesz do dystansowania się od myśli i uczuć, poznaj kolejne pięć postaw, które przeszkadzają nam w osiąganiu wewnętrznej równowagi i poczucia spokojnej satysfakcji z życia.

6. OBWINIANIE SIEBIE, BĄDŹ INNYCH Zdarzają się sytuacje, w której ktoś źle postąpi, nawet przyznaje się do winy. Zdarza się też, że ty możesz zrobić coś wbrew swoim zasadom moralnym i czujesz z tego powodu wyrzuty sumienia. Zdarza się też, że nie zawsze czyjaś wina jest oczywista, nie zawsze szukanie winnych ma sens, a stanowi doskonałą pożywkę dla umysłu – wszak umysł może karmić się tygodniami, miesiącami, latami

Weryfikuj swoje

przekonania za każdym razem, gdy czujesz nieprzyjemny ścisk poczucia winy.

owym zgorzknieniem winy i tym samym – zamykać cię na poczucie radości, szczęścia, spokoju. Na co dzień najczęściej jednak chodzi o błahostki – dokładane w głowie ideologie na temat tego, kto i co pomyślał po naszych słowach, albo oburzenie i złość po tym, jak ktoś zachował się wbrew naszym oczekiwaniom.

Weryfikuj swoje przekonania za każdym razem, gdy czujesz nieprzyjemny ścisk poczucia winy. Sprawdź skąd to się bierze. Zobacz co możesz z tym zrobić. I pamiętaj, że ani poczucie winy, ani obwinianie innych nie uczynią ciebie ani lepszym, ani spokojniejszym człowiekiem.

7. MÓWIENIE (I MYŚLENIE) O SOBIE W SPOSÓB NEGATYWNY

To szeroki temat, wiedz jednak, że obwinianie – siebie czy innych - blokuje Cię przed pójściem dalej. Zamiast skupiać się na szukaniu winnych, czy nie lepiej zastanowić się co można zrobić w danej sytuacji? Jeżeli ktoś stale narusza Twoje granice, krytykuje Cię, bądź przytłacza swoją osobą (albo swoimi słowami), czyż nie lepiej popracować nad budowaniem poczucia własnej wartości i postawy asertywnej?

Skromność jest ok, jasne, ale czas skończyć z niedocenianiem siebie, z zaprzeczaniem swoim sukcesom, osiągnięciom, zaletom, z zaprzeczaniem dokonań, jakich jesteś częścią. Niektórzy do tego stopnia się „biczują”, że zaprzeczają miłym słowom, jakie kierują do nich inni (czasem jest to paradoksalnie rozpaczliwe wołanie o więcej – tak, zaprzeczę, ale tylko po to, by usłyszeć jak ktoś mnie przekonuje o tym, że dobrze mi wyszło, że dobrze wyglądam i tak dalej). Szczególnie kobiety przyzwyczajone są do oczekiwań społecznych względem ich skromności, że gdy trafi się Pani, która wprost mówi o swoich zaletach, sukcesach i osiągnięciach – bywa nielubiana wśród innych Pań (sporo badań na temat tego jak postrzegane są kobiety, które mówią głośno i odważnie o swoich osiągnięciach przytacza Therese

Bardzo często obwinianie się wynika z przekonań wtłoczonych nam w dzieciństwie – weźmy za przykład Kasię, która ma zakodowane, że „dzieci zawsze mają słuchać rodziców”, że „starszy ma zawsze rację”. Te przekonania mogą być świetne gdy masz 5 lat i słyszysz, że z obcymi osobami nie wolno się oddalać od domu. Kasia ma jednak już 35 lat i… boi się zmienić pracę, bo jej matka twierdzi, że „praca w dużej firmie to taka dobra, stabilna praca”. Kasia tymczasem dusi się pod

2019/3

9

Huston, doktor psychologii poznawczej, w swojej książce Jak kobiety podejmują decyzje, Wydawnictwo Rebis, 2018). Pokora i skromność to cenione zalety, jednak nie oznaczają one zaprzeczania czy negatywnego monologu, który jest bardzo szkodliwy dla naszego JA. Jeżeli coś jest Twoją zasługą – przyznaj to. Jeżeli czujesz, że odniosłaś sukces w jakimś zakresie – mów o tym (inna sprawa, że warto nauczyć się o tym mówić z pewnością siebie).

Wiele osób

ma negatywny monolog w głowie. Można to zmienić. Warto to zmienić! Myśli są energią, która wpływa na twoje emocje i zachowanie. Zatem jesteś osobą, którą myślisz, że jesteś. Co o sobie myślisz? (Tutaj możesz zrobić przerwę w czytaniu artykułu i wypisać sobie własne myśli na swój temat).

8. SKUPIANIE SIĘ NA PROBLEMACH Zasada jest bardzo podobna jak w przypadku narzekania (zajrzyj do pierwszej części artykułu w numerze NAJWSPANIALSZE 2/2019) – masz to, na czym się koncentrujesz. Pozwól, że w tym miejscu opowiem Ci historię Krystyny. Krystyna przyszła z problemem „toksycznych ludzi” w jej otoczeniu. Była gdzieś kiedyś na jakichś warsztatach, po których odkryła, że niemal każdy w jej życiu jest „toksyczny”. Potrafiła godzinami opowiadać o tym, co jej zdaniem jest negatywnego w zachowaniu bliskich, jaką krzywdę jej wyrządzają, jak ją blokują, jak to na nią źle wpływa. Tak bardzo skupiła się na wychwytywaniu toksycznych ludzi, że określiła większość swoich klientów w drogerii jako toksycznych. Krystyna dostała proste zadanie – zauważać klientów neutralnych, życzliwych, sympatycznych i poświęcać im więcej czasu. Klientów ➟ „toksycznych” miała obsługiwać


P O R A DY jej pracownica. Codziennie także Krystyna wypisywała co miłego spotkało ją w danym dniu od innego człowieka – czasem to był drobiazg (przepuszczenie przez drzwi), a czasem coś większego (syn zaprosił ją na obiad do restauracji). Po trzech miesiącach zrobiłyśmy podsumowanie. Okazało się, że toksyczni ludzie w większości gdzieś się „rozpłynęli”, zaś w otoczeniu Krysi pojawiło się więcej ciekawych, wspaniałych znajomości, które na tyle dobrze na nią wpływały, iż radziła sobie coraz lepiej w starciu z pozostałościami „toksycznych” ludzi.

Zatem

na czym się skupiasz? Na problemach, czy może raczej na możliwościach, szansach, dobrych stronach swojej osoby i innych ludzi? Jesteś w stanie wymienić przynajmniej 10 dobrych rzeczy jakie dziś Tobie się wydarzyły?

9. NIESZANOWANIE POTRZEB CIAŁA (NP. PRZEMĘCZANIE SIĘ) Żyjemy w czasach, gdy bardzo liczy się powierzchowność. Wszystko ma być szybkie – internet szybki, obiad ma być szybko, pensja wyższa, przyjaciół ma być więcej. Ciało ma być doskonałe – piękniejsze, smuklejsze, albo bardziej wyrzeźbione. Siłka jest w modzie,

prawda? Potrzeby ciała, potrzeby ruchu trzeba zaspokajać, ale… miej szacunek dla swojego ciała. Gdy je nadmiernie trenujesz, gdy wymagasz coraz więcej i więcej, owszem, możesz osiągać spektakularne efekty, które upajają twoje ego, ale… nie wiesz jaka będzie tego cena. Jeżeli odmawiasz sobie wielu rzeczy, bo twoim celem nie jest zdrowie i dobre samopoczucie, a spodnie dwa rozmiary mniejsze… – nawet gdy osiągniesz upragniony efekt, organizm może zastrajkować chorobą jakiegoś organu, albo np. zmianami w gospodarce hormonalnej. I w drugą stronę – jeżeli zmęczenie umysłu próbujesz rozładować leżąc na kanapie, a potrzeby emocjonalne zajadasz słodyczami – to nie najlepiej świadczy o twoim szacunku do ciała. Czy śpisz odpowiednią ilość godzin? Czy zapewniasz swojemu ciału umiarkowany ruch? Czy zwracasz uwagę czym karmisz swoje ciało od wewnątrz (dieta) i czym z zewnątrz (co w nie wklepujesz? Jaki skład mają twoje kosmetyki?). Czy oznaki przeziębienia zagłuszasz tabletkami, czy poświęcasz sobie należną uwagę?

Doceń swoje

ciało – dzięki niemu możesz robić tak wiele rzeczy na co dzień. Miej szacunek dla ciała.

10. KIEROWANIE SIĘ LĘKIEM Dochodzimy do momentu, w którym bardzo ważna staje się Twoja wewnętrzna motywacja.

Czy w życiu działasz kierując się miłością, czy kierując się lękiem?

Jeżeli na co dzień kierujesz się lękiem, myślisz o tym czego nie chcesz. Bez problemu potrafisz wylistować to, co ci się w tobie i w twoim otoczeniu nie podoba, wraz z masą argumentów dla których nie możesz tego zmienić. Jeżeli w życiu kierujesz się bardziej lękiem, zamiast patrzeć na siebie i swoje potrzeby, zastanawiasz się co na dany temat powiedzą inni, jak zostaniesz oceniony, zastanawiasz się czy nadal będziesz lubiany czy może ryzykujesz wykluczenie z jakiejś grupy. Raczej uciekasz przed czymś, niż do czegoś dążysz, każdego dnia używasz słów „martwi mnie”, „boję się”, „obawiam się”, „nie powinienem”, „muszę”, „powinienem”. Jeżeli bardziej kierujesz się lękiem, łatwiej rezygnujesz z siebie, łatwiej ulegasz presji, gaśniesz. Spójrz, jeżeli kierujesz się miłością – nie narzekasz, tylko pytasz siebie, co możesz zrobić by zmniejszyć swój dyskomfort, kierujesz (jeżeli jest taka możliwość) jakąś prośbę do innych. Jeżeli kierujesz się miłością, wyznaczasz sobie cele, które przybliżają cię do realizacji

2019/3

10

marzeń, jesteś blisko potrzeb swojej duszy. Wiesz co lubisz, wiesz, czego w danym momencie potrzebujesz, wiesz jak dbać o swój umysł, swoje ciało, swoją duszę. Jeżeli w życiu kierujesz się miłością, zauważasz miłość wokół, umiesz ją przyjmować i z radością okazujesz ją bliskim (i sobie). Jeżeli w życiu kierujesz się miłością, to postrzegasz świat jako bardziej przyjazne miejsce, przeszkody traktujesz jako wyzwania i cenne lekcje, i pomimo ich – każdego dnia umiesz dostrzec w swoim życiu radość, spokój, przyjaźń, piękno, być wdzięcznym za to co masz, czego doświadczasz.

To jak?

Czym się kierujesz na co dzień? :)

Beata Mąkolska Life coach, mistrzyni reiki, trenerka rozwoju osobistego, prowadzi warsztaty i konsultacje indywidualne z zakresu energii serca, praktyki wdzięczności, radzenia sobie z emocjami (rozwoj-osobisty.info). Wydawca kobiecego portalu zdrowego stylu życia Wellnessday.eu


Fot. Cosmetology & Mind

PSYCHOKOSM E T OLO GIA

PIĘKNE CIAŁO I UMYSŁ jak również powinna podążać za nurtem opierającym się na terapiach refleksologicznych, zastosowaniu elementów ayurvedy, jogi, peloterapii, balneoterapii, masażu oraz naturalnych kosmetyków.

CZYLI CONCEPT COSMETOLOGY & MIND. Żyjemy w czasach, w których wszystko dzieje się szybciej. Jesteśmy w ciągłym biegu, niedoczasie i permanentnym stresie. W takim środowisku organizm ludzki przestaje sobie radzić i wymaga specjalnego podejścia, odpoczynku, regeneracji oraz relaksu. Zaczynamy poszukiwać nowych rozwiązań, tak aby organizm mógł chociaż po części zregenerować siły witalne i właśnie przed tym zadaniem stają gabinety kosmetyczne, SPA, kliniki. Jak wiemy, kosmetologia to dziedzina

Coraz częściej w gabinetach kosmetologicznych stosuje się terapie mające na celu nie tylko poprawę atrakcyjności fizycznej człowieka, ale także jego odnowę biologiczną oraz redukcje stresu. Kiełkuje nowa gałąź kosmetologii – psychokosmetologia, której

związana z poprawą kondycji człowieka, przynosząca korzyści fizyczne, psychiczne i społeczne. Dziedzina ta dotyczy zarówno zabiegów z wykorzystaniem nowoczesnej, zaawansowanej aparatury kosmetologicznej,

2019/3

12

dewizą może być zdrowy duch w pięknym ciele. I właśnie w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie społeczeństwa powstał pomysł na stworzenie nowego konceptu franczyzowego COSMETOLOGY & MIND. Jest to wyjątkowa propozycja dla pasjonatów holistycznej opieki, przyszłych przedsiębiorców, istniejących gabinetów oraz ośrodków SPA. Sieć salonów COSMETOLOGY & MIND to pierwsza w Polsce oferta franczyzowa oferująca


PSYCH O KOSM E T OLO GIA autorskie zabiegi z zakresu psychokosmetologii, która została stworzona przez Beatę Adamczyk oraz Martę Kolankowską-Trzcińską. Pomysłodawczynie tego wyjątkowego projektu dzielą się ponad 25-letnią wiedzą z zakresu zarządzania obiektami beauty, doradztwa finansowego i personalnego oraz tajnikami z zakresu kosmetologii. W ramach współpracy oferowane są dogodne rozwiązania pakietowe: STANDARD oraz PREMIUM.

PAKIET STANDARD W którego skład wchodzą: • Autorskie zabiegi będące wyróżnikiem: ––beauty & chill (zabieg relaksacyjny);

• Szkolenie dla personelu z zakresu obsługi klienta PROFESJONALNA OBSŁUGA KLIENTA WYNIKIEM SPRZEDAŻY. • Księga procedur. • Wsparcie marketingowe i pomoc w rozwoju przedsięwzięcia. • Dostęp do materiałów graficznych, zdjęć, tekstów. • Stała pomoc w podnoszeniu kwalifikacji kadry zatrudnionej u Partnera.

PAKIET PREMIUM

Międzynarodowy konsultant rynku spa & beauty. Współpracuje z inwestorami w kraju i za granicą, tworząc na ich potrzeby unikalne koncepcje gabinetów dla nowo powstających salonów, a także hoteli. Wdrażając jednocześnie nowatorskie rozwiązania biznesowe, które wspierają merytorycznie kadrę zarządzającą, zapewniając sukces przedsięwzięciu, którego jest współtwórcą. Klienci najbardziej cenią za praktyczne podejście, konkrety i ukierunkowanie na ich zyski. Uwielbia pracę z ludźmi, na swoich wykładach, warsztatach naukowo-szkoleniowych przekazuje im swoją wiedzę i doświadczenie, aby i Oni stali się ekspertami w tym co robią.

• Autorskie zabiegi będące wyróżnikiem: ––beauty & chill;

––beauty face & hand (zabieg relaksacyjno-regeneracyjny);

––beauty face & hand;

––masaż C & M (autorski masaż).

––beauty face & body.

––masaż C & M;

• Szkolenie z procedur zabiegów autorskich.

• Dwa szkolenia z procedur zabiegów autorskich.

• Doradztwo w wyborze optymalnego sprzętu i kosmetyków.

• Doradztwo w wyborze optymalnego sprzętu i kosmetyków, negocjacje warunków zakupu, dzierżawy.

• Konsultacje i doradztwo przed otwarciem salonu w zakresie organizacji, marketingu i finansów.

BEATA ADAMCZYK

W którego skład wchodzą:

MARTA KOLANKOWSKA-TRZCIŃSKA Kosmetolog, pasjonatka i propagatorka psychokosmetologii, założycielka instytutu kosmetycznego Cosmetology & Mind, szkoleniowiec. Autorka nowatorskiej pracy dyplomowej „Wpływ medytacji buddyjskiej na organizm człowieka – możliwości wykorzystania medytacji w kosmetologii” napisanej pod kierunkiem prof. dr. hab. Bogdana Sadowskiego. Autorka eksperckich artykułów dotyczących kosmetologii. Organizatorka warsztatów związanych z psychokosmetologią „Możliwości redukcji stresu w gabinecie kosmetologicznym. Mindfulness i TRE”, „Automasaż”. Organizatorka I Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Psychokosmetologia.

• Specyfikacja kosztów zakupu sprzętu, produktów kosmetycznych.

• Opracowanie systemu wynagrodzeń dla personelu.

• Dostęp do materiałów graficznych, zdjęć, tekstów.

• Przekazanie know-how prowadzenia własnego biznesu opartego o wieloletnie doświadczenia.

• Stała pomoc w podnoszeniu kwalifikacji kadry zatrudnionej u Partnera.

• Konsultacje i doradztwo przed otwarciem salonu w zakresie organizacji, marketingu i finansów.

Serdecznie zapraszamy do współpracy: Beata Adamczyk & Marta Kolankowska-Trzcińska.

• Szkolenie dla personelu z zakresu obsługi klienta PROFESJONALNA OBSŁUGA KLIENTA WYNIKIEM SPRZEDAŻY. • Księga procedur. • Wsparcie marketingowe i pomoc w rozwoju przedsięwzięcia.

2019/3

13

Więcej informacji: Concept Cosmetology & Mind biuro@kosmetologiaholistyczna.pl tel. 600 588 112, 506 118 558


ONKO KOSM E T Y KA

PERMANENTNIE ONKOPIĘKNA którzy każdego dnia patrzymy na pazerność, niewydolność i znieczulicę wielu instytucji oraz osób nimi kierujących, a także hejt inności! Tak powstała idea projektu PERMANENTNIE ONKOPIĘKNA.

KOSMETOLOGIA ONKOLOGICZNA. Rozmowa z ekspertem kosmetologii z ponad 30-letnim doświadczeniem, mistrzem Polski w makijażu permanentnym, prekursorem makijażu permanentnego od 20 lat w Polsce, Anitą Gołębiowską. W 2019 r. uplasowała się w czołówce najlepszych linergistek w Polsce. Wciąż na fali. Stworzyła nowy ogólnopolski projekt pomocy kobietom z problemami onkologicznymi – PERMANENTNIE ONKOPIĘKNA. Inspiracją do projektu były kobiety onkologiczne, z którymi

Jak wiadomo makijaż permanentny nie należy do tanich usług, ale są osoby, które tego zabiegu naprawdę potrzebują. Do gabinetu trafiają Panie w trakcie lub po chemioterapii z częściowym lub całkowitym ubytkiem brwi i rzęs.

Anita Gołębiowska ma kontakt od początku swojej kariery zawodowej. Również inspiracją była znana dziennikarka borykająca się z polską służbą zdrowia oraz my wszyscy,

2019/3

14

To właśnie do Nich skierowany jest ten projekt. Borykają się One z ubocznymi efektami terapii antynowotworowych. Program prowadzony jest przy współudziale lekarzy onkologów i lekarzy pierwszego kontaktu. Całkowite koszty projektu pokrywam z własnych środków, natomiast patronat nad projektem sprawują czasopisma ogólnopolskie, m.in. NAJWSPANIALSZE (za co serdecznie dziękuję) oraz lokalne.


O N KOKOSM E T Y KA Jest to projekt filantropijny, dar od serca, ukłon w stronę najbardziej potrzebujących. Warto podkreślić, że jest to program ogólnopolski skierowany do onkokobiet z całej Polski, a także nas wszystkich, abyśmy pobudzili naszą świadomość i wrażliwość, empatię, aby każdy z nas choć trochę poczuł chęć otworzenia serca dla drugiego człowieka. W ramach projektu ww. kobiety mogą korzystać z moich usług w każdą sobotę. Pierwsza wizyta to indywidualna konsultacja z zaświadczeniem od lekarza onkologa.

Do współpracy

zapraszam inne salony w Polsce. Mam czas dla każdego, bo każdy zasługuje na to, by być pięknym i czuć się pięknym. Najważniejsze jest współdziałanie, szybka reakcja profesjonalisty – menedżera, człowieka, ukierunkowane

działanie na „onkokobiety”. Każdy mój pracownik to osoba kompetentna, przede wszystkim „prawdziwy człowiek”, chętna, empatyczna, życzliwa, dla której każdy problem jest do rozwiązania. W przyszłym roku wraz z doświadczoną kadrą moich specjalistów kosmetologów uruchomimy program zabiegów i kuracji kosmetologii onkologicznej. Swoje doświadczenie i wiedzę zbieram, filtruję i dzielę się nimi każdego dnia. Inspiracją dla mnie była, jest i będzie KOBIETA – jej uroda, estetyka i zdrowie. Trzeba pilnie śledzić trendy, bo wciąż mamy świeże badania, nowe doświadczenia też innych specjalistów, więc samorozwój jest bardzo istotny. Nigdy nie spocznę na laurach, bo kosmetologia i makijaż permanentny traktuję jako podróż. Pacjentki często nazywają mnie i moje pracownice „mistrzyniami od metamorfoz”. Wierzę, że dobro wraca i daje motywacje do następnych planów, projektów i współpracy, budowania pozytywnych relacji. Działam na terenie całej Polski, a w szczególności w Płocku, Warszawie i woj. mazowieckim. Patronem ogólnopolskim projektu jest m.in. magazyn

2019/3

15

Anita Gołębiowska Ekspert kosmetologii z ponad 30-letnim doświadczeniem. Autorka projektu pomocy kobietom z problemami onkologicznymi – PERMANENTNIE ONKOPIĘKNA. tel. 604-504-490, #golebiowskaanita, www.cleopatra-plock.pl branżowy NAJWSPANIALSZE oblicze piękna i zdrowia oraz media lokalne. Dlatego ten projekt jest adresowany też do właścicieli salonów urody, klinik kosmetologii i medycyny estetycznej.


P R E M IE R A

OCZYSZCZANIE WODOROWE CRISS HYDRO-OXY TO: Oczyszczanie skóry wodą wodorową uzyskaną w procesie elektrolizy, oxybrazja ciśnieniem regulowanym w zakresie 0-8 bar, infuzja tlenowa, masaż tlenowy.

Woda z cząsteczkami wodoru (alkaliczna) powstaje w generatorach wody wodorowej (jonizatorach) w procesie elektrolizy z użyciem prądu elektrycznego. W taki właśnie sposób powinien działać aparat do oczyszczania wodorowego – musi wytwarzać wodę wodorową. Głównym celem oczyszczania wodorowego jest dostarczenie skórze wody z cząsteczkami wodoru, który zlikwiduje wolne rodniki. Jego efektem będzie efektywna rewitalizacja i odmłodzenie skóry. W aparacie CRISS HYDRO-OXY woda kwaśna powstająca w procesie elektrolizy jest dostarczana do zbiornika na odpady, a woda wodorowa do oddzielnego zbiornika. Jeżeli proces elektrolizy przebiega w jednym zbiorniku, następuje mieszanie wody wodorowej i wody kwaśnej i neutralizacja cząsteczek wodoru. Przed wykonaniem zabiegu

możemy skontrolować potencjał wody wodorowej miernikiem Redox. Potencjał wody z cząsteczkami wodoru powinien wynosić poniżej -100 mV. Jakość wody wodorowej jest zależna od wody użytej do elektrolizy. Woda ta musi zawierać jony. Woda destylowana oraz demineralizowana nie nadaje się do elektrolizy, ponieważ słabo przewodzi prąd elektryczny. W ofercie posiadamy wodę z jonami sodowymi i wodorowęglanowymi. Aparatem CRISS HYDRO-OXY możemy wykonać zabiegi wodą wodorową oraz dowolnym płynnym preparatem kosmetycznym. W naszej ofercie znajdą Państwo m.in. serum z kwasem hialuronowym i witaminą C. Natomiast oxybrazja to jeden z najbardziej skutecznych sposobów rewitalizacji skóry, polegający na złuszczeniu martwej warstwy naskórka za pomocą jednoczesnej aplikacji tlenu i soli fizjologicznej, zastosowanych z odpowiednim ciśnieniem. Oxybrazja CRISS produkowana jest przez nas od 2007 r.

W aparacie CRISS HYDRO-OXY zastosowaliśmy innowacyjną, zastrzeżoną technologię WE®, polegającą na wytworzeniu wody wodorowej przed zabiegiem oczyszczania.

Fot. Criss

Główną przyczyną przedwczesnego starzenia się skóry jest nadmiar wolnych rodników. Jednym z zabiegów prowadzących do zmniejszenia ich ilości jest zabieg oczyszczania wodorowego, wykonywany wodą z dużą zawartością cząstek wodoru. Cząsteczki wodoru łącząc się z wolnym rodnikiem, przekształcają się w wodę i tlen.

źródło prądu Przegroda półprzepuszczalna

Woda z zawartością jonów wodoru

Woda kwaśna

jon wodoru H+ jon wodorotlenkowy OH2H2O + O2

Urządzenie objęte jest dożywotnią gwarancją, nie krótszą jednak niż 36 miesięcy. Dostawa i całodniowe szkolenie, w cenie aparatu.

H2

ZBIORNIK ZBIORNIK ODPADÓW

2019/3

16

WODY WODOROWEJ DO ZABIEGU

Produkcja: Aycom Niewójt sp.j. tel. (22) 671 50 44, 883 215 883 www.criss.pl


M A R KE T IN G

INFLUENCER MARKETING Zobaczcie zatem na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy z influencerem.

PROMOCJA SKAZANA NA SUKCES. Influencer marketing to w ostatnich latach jedna z tych form promocji marki, po którą sięgają firmy świadome wpływu, jaki wywierają osoby popularne, zrzeszające tysiące, setki, miliony obserwujących, aktywnych każdego dnia. Czy wiecie, że liczba odbiorców niektórych kanałów jest równa bądź wyższa zasięgom tematycznych kanałów telewizyjnych? Wiele osób pyta, na czym polega fenomen influencer marketingu? Otóż, po pierwsze, na wspomnianych powyżej ogromnych zasięgach, a, po drugie, na zaufaniu, jakim darzą fani danego twórcę. Te dwa czynniki wpływają na skuteczność kampanii, czyli jednym słowem na SPRZEDAŻ promowanych produktów.

1. SPRECYZUJ Z INFLUENCEREM SWOJE OCZEKIWANIA

Jako że rynek influencerów w Polsce jest bardzo świeży, stosunkowo niewiele marek inwestuje w ten rodzaj marketingu, ceny promocji u twórców są mocno zaniżone. A to świetna szansa dla małych i średnich firm na to, by zbudować markę i sprzedaż bez ogromnych inwestycji. Wystarczy znaleźć influencerów ze średnimi zasięgami (do 100 tys. obserwujących), którzy z dużym prawdopodobieństwem wejdą we współpracę na zasadach barterowych. Brzmi nieźle?

Rozmowa na temat potrzeb powinna odbyć się przed podpisaniem umowy, tak aby obie strony miały świadomość tego co się wydarzy. Warto zaznaczyć tutaj, czy w odniesieniu do marki bardziej zależy Wam na zwiększeniu sprzedaży, czy na przygotowaniu promocji, czy może na budowaniu wizerunku marki? W zależności od przyjętej strategii, działania influencera bedą różniły się. Drugą kwestią jest liczba oczekiwanych publikacji oraz

2019/3

18

to, na jaką swobodę zezwalamy influencerowi. Zastanówmy sie, czy zostawiamy wolną rękę drugiej stronie przy przygotowaniu scenariusza, czy recenzja danego produktu może być krytyczna, czy dany kosmetyk powinien znaleźć się w zestawieniu z innymi konkretnymi markami itd.

2. KANAŁY DOTARCIA Dzisiaj influencerzy nie ograniczają się do jednego kanału komunikacji, ale działają w dwóch, trzech i więcej. Należą do nich najstarsza forma, czyli blog, oraz kanały na Facebooku, Instagramie, You Tubie, Tik Tok, Snapchacie i innych. Zanim podpiszemy umowę, warto prześledzić działalność danego influencera i sprawdzić, który


z kanałów cieszy się największym zainteresowaniem, ma największą liczbę obserwujących, gdzie pojawia się najwięcej komentarzy.

3. CZAS WSPÓŁPRACY Podczas podejmowania współpracy z influencerem warto określić zakres czasowy. Jest to o tyle ważne, że na okres obowiązującej umowy zostają zablokowane inne działania z konkurencyjnymi markami. Dlatego też im dłuższa umowa, tym wyższa stawka. Warto o tym pamiętać w kontekście planowania działań, które – jeżeli chcemy zoptymalizować koszty – powinny być możliwie zintensyfikowane w czasie.

4. PRAWA AUTORSKIE Kiedy influencer przeprowadził recenzję produktu, a my chcemy wykorzystać jego cytat na swojej witrynie, na ulotkach, na stronie internetowej, potrzebna będzie na to jego zgoda. W umowie trzeba wówczas zawrzeć punkt o przekazaniu praw autorskich majątkowych. Może to się odbywać na dwa sposoby: poprzez przeniesienie praw (w tej sytuacji pierwotny twórca traci prawo do dysponowania utworem), bądź poprzez udzielenie licencji (zarówno twórca jak i podmiot, któremu udzielono licencji, moga nimi dysponować na okreslonych w umowie zasadach)

5. LOGOTYP MARKI

specjalistą nie jest, fani będą go za takiego uważać i oczekiwać odpowiedzi na najbardziej skomplikowane pytanie. Dobrze jest wówczas od razu wyznaczyć osobę, która będzie w stałym kontakcie z influencerem i wesprze go w moderowaniu odpowiedzi.

7. SPRAWDZANIE EFEKTÓW Jeden z bardzo ważnych punktów.

Efekty

– jak je zmierzyć? Przede wszystkim, zanim rozpocznie się kampania, trzeba, tak jak wcześniej pisałam, określić oczekiwania, czyli np. czy zależy nam tylko na sprzedaży czy pozyskaniu nowych osób obserwujących w social media, czy może na wzroście zaangażowania i budowaniu relacji na polu marka–Klient? Miernikiem może być również liczba wejść na stronę na przygotowany landing page. Mając podpięty Google analytics sprawdzimy efektywność kampanii. Jak widać, jest wiele kwestii, które lepiej przygotować wcześniej, aby współpraca w influencerem była przyjemnością i zakończyła się sukcesem. Jeśli potrzebujesz wsparcia, zapraszam do kontaktu – chętnie przygotuję strategię dla Twojej marki.

Warto pamiętać o włączeniu w umowę punktu o zgodzie na używanie znaków towarowych, np. aktualnego logotypu marki czy danego produktu, przy jednoczesnym zaznaczeniu, gdzie dany znak towarowy może być wykorzystany. Unikniemy wówczas sytuacji, kiedy logotyp znajdzie się przy reklamie konkurencji.

6. OKREŚLENIE OSÓB KONTAKTOWYCH Podczas prowadzenia kampanii, influencer stanie się główną osobą, na którą spadnie lawina pytań ze strony użytkowników. Jeśli promocja dotyczy zabiegów czy kosmetyków, trzeba pamiętać, że choć twórca

Małgorzata Wiatr Ukończyła Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej (SWPS) na kierunku Psychologia Społeczna oraz studia podyplomowe Zarządzanie Marką w Szkole Głównej Handlowej. Właścicielka firmy marketingowej Brigatta, specjalizującej się w marketingu marek lokalnych, również w branży beauty.


ZA R Z Ą D Z A N IE

WYKREOWAĆ POTRZEBY W JAKĄ STRONĘ POPROWADZIĆ SWÓJ BIZNES DZIŚ. Jeśli wierzyć doświadczonym ekspertom (m.in. profesorowi, ekonomiście Dariuszowi Rosatiemu), instytutom badawczym (np. Centrum Adama Smitha), jak również wielu politologom, nadciąga kryzys. I o ile dotąd „statystyczny Kowalski” mógł mieć taki stan rzeczy w głębokim poważaniu, o tyle tym razem, ta przykra konsekwencja polityki rozdawnictwa, dotknie wszystkich. W chwili obecnej nadal widzimy nasycenie rynku. Wciąż rośnie popyt na usługi i jedynym problemem jest brak rąk do pracy. Nasi wschodni sąsiedzi, albo są już niewystarczającą siłą aby zaspokoić potrzeby rynku, albo są… na Zachodzie. Utrzymuje się zatem tzw. rynek pracownika, gdzie teoretycznie, jak to się mawia potocznie, praca szuka człowieka. Zatem gdzie jest ten człowiek, co robi i czym się zajmuje? Program 500+ nie spełnił podstawowego założenia, jakie rzekomo miało być flagowym w sytuacji głębokiego niżu demograficznego. Nie spowodował zwiększonej liczby urodzin. Czy kogokolwiek to dziwi? Dla kogo bodźcem do zwiększenia liczby dzieci w rodzinie będzie dawane nań 500 zł miesięcznie? Odpowiedzcie sobie sami. Zatem mamy nie siedzą w domu z nowo narodzonymi, ale jednak siedzą w domu. Płaca minimalna to obecnie 1638 zł netto, czyli „na rękę”. Program 500+ od niedawna obejmuje wszystkich, jak leci. Bez względu czy Nowakowa ma ten

najniższy przychód, czy potocznie mówiąc, śpi na pieniądzach. Po cóż zatem mama dwójki dzieci ma chodzić do pracy, skoro dostaje, bez jakichkolwiek kryteriów 1000 zł i nie musi nosa z domu wystawiać, poza wyjściem z Dżesiką i Brajanem po sprawunki i ewentualnie na plac zabaw, o ile Brajana znów nie dopadł ten okropny katar i dundle z nosa nie powodują, że trzeba wzywać karetkę lub jechać na SOR. A co dopiero, gdy mama ma troje lub czworo dzieci? „Tylko głupi by pracował” – to cytat z jednego z forów dla mam. Ambicja, chęć samorozwoju, a także godność czy wywalczone przez lata równouprawnienie, jakby straciły na wartości. Za pięć stów. Wróćmy zatem na rynek pracy. Mamy zostały w domach, eksperci wyjechali na Zachód, niestety wielu pracodawców nadal wydajność myli z wydojnością. I to akurat się nie zmieni. Dług publiczny przekroczył bilion złotych. Tak obrazowo – 1 000 000 000 000 zł. Rokrocznie powiększamy deficyt w budżecie z tytułu 500+ o ponad 40 miliardów. Równolegle rząd pozwala na niepłacenie podatków wchodzącym na rynek pracy młodym ludziom. Pieniądze najnormalniej w świecie się skończą. Przypomnę tym, którzy nie mają świadomości, że nie da się ich dodrukować ot tak, oraz

Radzę Ci mocno się zastanowić,

w jaką stronę poprowadzić swój biznes dziś, zanim realia przegonią go z rynku jutro.

2019/3

20


Z A R Z Ą D Z A NIE że powoli wchodzimy w czas, gdy do Unii trzeba będzie zacząć oddawać to, co się przez lata brało. Czyli? Nauczyliśmy się mieć za darmo, nie odrobiliśmy lekcji z przedsiębiorczości. Zniknie zatem, lub drastycznie zmaleje, zakres programów 500+, 300+ i innych „prospołecznych” plusów. Siłą rzeczy ludzie zaczną hurtowo szukać pracy, bo skończą się darmowe tantiemy. I jeśli ktokolwiek łudzi się, że pracodawcy dadzą im zarobić, jest w błędzie. Po cóż mieliby to robić, jeśli na jedno miejsce będzie kilkoro ludzi nerwowo poszukujących zatrudnienia? Po wtóre, jeśli płaca minimalna rzeczywiście poszybuje do 4000 zł, wielu przedsiębiorców po prostu tego nie udźwignie, najpewniej już w połowie drogi do tej sumy. Skończy się sielanka. Ludzie w kryzysie najpierw zaczynają ograniczać nabywanie dóbr i usług, jakie nie są im niezbędne do życia. Niestety, Twoje usługi w większości nie są. Czas

otworzyć oczy i poszukać niszy. Takiej na trudniejsze czasy. Robić coś w branży po co ludzie i tak przyjdą, albo, i to najważniejsze, potrafić w nich wykreować potrzeby, mimo sytuacji mniej ciekawej finansowo dla wielu z nich.

dla swoich Klientów. A oni chcieli poczuć się na chwilę jak w Piotrze i Pawle. Piotr i Paweł natomiast w pewnym momencie sięgnął po hasło „Jeszcze taniej niż myślisz”. Ugodził tym samym ambicje stroniących od biedronkowej jakości wyznawców delikatesów premium. O co zatem poszło? O komunikację, o przekaz, o konsekwencję.

Lepiej być Piotrem i Pawłem czy Biedronką sektora usług? Te pierwsze delikatesy wielu kojarzyły i wciąż kojarzą się z jakością. Woda mineralna czy paczka pieluch co prawda kosztowała więcej niż u konkurencji, ale summa summarum to tu kupiłeś coś, czego nie było nigdzie indziej, zawsze w najlepszej jakości. Segment premium. Tymczasem w Biedronce jest biedronkowa jakość i biedronkowe ceny. Niby wszyscy to wiedzą, ale biedronka rośnie w siłę, a sklepy Piotr i Paweł niemal zniknęły z rynku.

199,-

Ty dzisiaj powinieneś/powinnaś jednak wybrać już drogę, która przygotuje Cię na ten drugi scenariusz, za którym jak lawina polecą spadki sprzedaży, jakości, zatem znów sprzedaży i tak w kółko. Radzę Ci mocno się zastanowić, w jaką stronę poprowadzić swój biznes dziś, zanim realia przegonią go z rynku jutro.

Pamiętasz?

Jaki Klient, taki język jakim do niego mówisz właśnie. Dzisiaj brakuje rąk do pracy, jutro być może będzie ich zbyt wiele. Dziś co trzeci Kowalski wydaje kasę z programów społecznych na dobra i usługi, które nie tylko nie są mu potrzebne w pierwszym rzędzie, ale przede wszystkim nie są dawane w tym celu. Jednak na cokolwiek by ich nie wydawał, niebawem

Konkluzja? Biedronka od początku jasno komunikowała dla kogo jest. Do dziś nie zeszła z tej drogi, a jedynie wprowadzając ciut droższe produkty i zmieniając merchandising mówiła, że robi to

najwspanialsza.pl

przestanie, bo kran zostanie boleśnie zakręcony.

Adam Puda Dyrektor zarządzający i manager kreatywny resortów i SPA. Szkoli kadry i poprawia rentowność obiektów.

Misterium dźwięku, wyciszenia i relaksu 199,-

199,-

199,-

199,-

mp3 10 godzin!

Cena det. 250,00 zł Zestaw MP3: 10 godz.

Vocally Magic Music

Cena det. 250,00 zł Zestaw MP3: 10 godz.

Cena det. 250,00 zł Zestaw MP3: 10 godz.

Mistically Energy and Power Cena det. 250,00 zł Zestaw MP3: 10 godz.

PORTAL Z MUZYKĄ RELAKSACYJNĄ tel. (52) 324-03-26, tel. kom. 603-695-454 e-mail: sklep@najwspanialsza.pl www.najwspanialsza.pl

2019/3

21

OLNIONA ZW

PŁAT • ZO

Salon kosmetyczny pełen dźwięków, harmonii i energii!

Cena det. 250,00 zł Zestaw MP3: 10 godz.

• MUZYK A

SPA Music

LICENCJA! www.najwspanialsza.pl


H OL IST Y KA

ZERO WASTE że w pewnym momencie na cofnięcie zmian może być zwyczajnie za późno.

ZADBAJMY O NATURĘ. Ostatnimi czasy, bardziej niż kiedykolwiek, ludzkość potrzebuje odnowić swoją więź z naturą. Naturą, która nigdy nie odmawia swoich dóbr, ale też nie umie się bronić przed ich nadmierną eksploatacją, czy skierowanymi przeciwko niej działaniami. Musimy zatrzymać rozpędzony pociąg naszego życia, by zauważyć w jakim kierunku ono

wyciszenie, jasność umysłu, energię do działania. Każdy z pewnością doświadczył tych pozytywnych emocji w kontakcie z nią. Nic dziwnego, potrzeba bliskości z naturą jest w nas głęboko zakorzeniona, instynktowna, intuicyjna. Często jednak ją zagłuszamy, a pomagają nam w tym skutecznie coraz nowsze osiągnięcia techniki.

zmierza. Czy więcej, szybciej, łatwiej nie jest okupione utratą tego, co najcenniejsze? Zwłaszcza

Przyroda daje nam niemal wszystko, czego potrzebujemy do życia. Czyste powietrze, wodę, pożywienie, schronienie, rozmaite surowce, środki lecznicze oraz to, czego nie da się zmaterializować… spokój,

2019/3

22

Nigdy jednak nie zastąpią one w pełni tego, co w świecie naturalne. Dlatego przyszedł czas, by zastanowić się, co dajemy w zamian tak hojnie obdarowującej nas matce naturze. Musimy przyjrzeć się swoim codziennym wyborom, zakupom, postępowaniu z odpadami. Małymi krokami


zmieniać swoje przyzwyczajenia, patrząc przez pryzmat troski o świat, który nas „żywi”. Troski, budowanej w poczuciu więzi. Im bardziej bowiem pokochamy przyrodę, tym żarliwiej będziemy próbować ocalić ją dla przyszłych pokoleń. Nie chodzi oczywiście o to, by nagle rzucić wszelki dobytek i zamieszkać w lesie. Choć zapewne spędzenie w ten sposób choć kilku dni pozwoli zyskać świeże spojrzenie na świat. A na pewno zmniejszy odczuwalne skutki rozpowszechniającego

się technostresu, jakimi są bóle głowy, zmęczenie, frustracja, drażliwość, bezsenność, czy depresja. Niemniej jednak, chcąc nadal iść za pan brat z rozwojem cywilizacji, musimy mieć na uwadze dalekosiężne konsekwencje swoich działań. Działań, w których konieczne stało się wspieranie ochrony zasobów naturalnych.

ilością chemii. Wystarczy zaufać, iż w naturze znajdziemy rozwiązanie na wszystkie nasze dolegliwości. Pamiętając, że działa ona powoli, ale zawsze konsekwentnie.

Popularyzowanie pielęgnacji zero waste nie jest orężem skierowanym przeciwko koncernom kosmetycznym.

Jedną ze zmian w tym kierunku może być pielęgnacja w duchu zero waste. Choć zakłada ona wykorzystywanie naturalnych surowców, opiera się ona o jak największe ich poszanowanie. Przede wszystkim jednak jej minimalizm i prostota zmniejsza generowanie śmieci. Ograniczenie kilkunastu produktów pielęgnacyjnych na rzecz kilku uniwersalnych. Rezygnacja z plastikowych opakowań oraz jednorazowych akcesoriów.

Nie każdy bowiem potrafi, czy chce być w tej dziedzinie samowystarczalny. Niemniej jednak jest to forma apelu, by producenci i dystrybutorzy kosmetyków pochylili się nad problemem generowania rokrocznie ton odpadów. Na nich, podobnie jak na nas konsumentach, spoczywa odpowiedzialność za zaistniałą sytuację.

Wybór środków bez chemii.

A wreszcie tworzenie własnych domowych kosmetyków z produktów dostępnych w każdej kuchni.

Wycofanie tworzyw sztucznych nienadających się do recyklingu, pakowanie w szkło lub papier, sięganie po materiały biodegradowalne, wybór ekologicznych sposobów zabezpieczania przesyłek, możliwość zwrotu przez klientów zużytych opakowań, tworzenie receptur opartych wyłącznie

To wszystko sprzyja nie tylko ochronie środowiska, ale również zdrowiu naszej skóry. Już nie raz wspominałam, iż przejście na kosmetyczny slow food niesie za sobą zaskakującą poprawę kondycji skóry, która do tej pory bombardowana była potężną

2019/3

23

na naturalnych składnikach. Te kroki podjęło już wiele drobnych przedsiębiorców. Czas, by przodujące w branży beauty koncerny wyprzedziły potrzeby coraz szerszego grona świadomych odbiorców. Żywię bowiem nadzieję, że zmiany na lepsze pozostają jedynie kwestią czasu. Przemysł kosmetyczny może, a nawet powinien wziąć sprawy w swoje ręce, nie czekając na wyraźny pressing ze strony swoich klientów. Życzę zatem nam wszystkim, przedsiębiorcom, firmom, klientom, obywatelom tego świata, byśmy wkrótce znaleźli złoty środek pomiędzy zaspakajaniem naszych wzajemnych potrzeb a potrzebami natury, o którą winniśmy zadbać równie mocno, jak ona od wieków dba o nas.

mgr Bogusława Gawron Kosmetolog, absolwentka studiów podyplomowych na kierunku Innowacyjne Techniki SPA. Pasjonatka masażu i holistycznego podejścia do człowieka. Nauczyciel przedmiotów zawodowych. www.twoj-kosmetolog.pl www.facebook.com/spawdrzewach/


SO CIA L

M E D IA jak pracujesz i przekonać ich do korzystania z Twoich usług.

SALON NA INSTAGRAMIE W tej branży zdjęcia i filmy mają moc, której nie dorówna nawet najbardziej szczegółowy opis, a Instagram pozwala Ci wykorzystać ten potencjał na wiele różnych sposobów.

POKAŻ KLIENTOM, JAK PRACUJESZ! Instagrama używają dziś miliony ludzi na całym świecie: osoby prywatne, gwiazdy, celebryci oraz firmy – dokładnie takie, jak Twoja. Obecność w tym medium jest dzisiaj obowiązkowa, ponieważ pozwala znacznie zwiększyć zasięgi i pozyskać wielu nowych klientów.

Jeśli korzystasz z kart klientów w Versum, zapisuj w nich zdjęcia „przed i po”, by pokazać fantastyczne efekty swojej pracy i zachęcić odbiorców do wizyt.

z Twoich działań przynoszą najlepsze efekty.

SUPERMOC OBRAZU

FILMY

Obraz to najlepszy sposób, aby pokazać atuty Twojej firmy: świetne efekty usług, metamorfozy, piękne wnętrza czy zaangażowany zespół.

Nagrywaj krótkie, przyspieszone filmiki, pokazujące proces wykonywania poszczególnych usług, by pokazać klientom,

Udostępniaj relacje z życia salonu, dzięki którym odbiorcy lepiej poznają Twój zespół. W ten sposób łatwiej zdobędziesz ich sympatię i zaufanie. Pamiętaj też, że zdjęcia, filmy czy grafiki to doskonały sposób na poinformowanie klientów o prowadzonych akcjach promocyjnych, ofertach specjalnych czy wolnych terminach.

PAMIĘTAJ O HASHTAGACH Opisując swoje materiały odpowiednimi tagami, zwiększasz swoje szanse na dotarcie do konkretnej grupy odbiorców. Pamiętaj jednak, aby nie nadużywać tych najbardziej popularnych, bo Twoje posty zgubią się w gąszczu innych publikacji.

WCHODŹ W INTERAKCJE Staraj się być aktywnym członkiem społeczności. Śledź i komentuj zdjęcia innych użytkowników, a także oznaczaj swoich klientów na materiałach związanych z ich wizytami (oczywiście tylko za ich zgodą). Publikuj też angażujące relacje, zachęcające odbiorców do interakcji, np. odpowiadania na pytania. Systematyczne prowadzenie konta na Instagramie pomaga pielęgnować relacje z dotychczasowymi klientami, a także dotrzeć do wielu nowych. Jak widzisz, wbrew pozorom nie jest to wcale trudne – wystarczy odrobina kreatywności. Jeśli chcesz mieć więcej czasu i materiałów do promowania salonu, skorzystaj ze wsparcia Versum. Wejdź na www.versum.pl i zacznij korzystać za darmo!

Fot. Fotolia

Sama „obecność” w serwisie to jednak nie wszystko. Najważniejsze jest to, w jaki sposób prowadzisz swój profil, co na nim publikujesz i jak komunikujesz się z publicznością. Klucz do sukcesu to kreatywność i uważna obserwacja zachowań odbiorców – bo właśnie ich reakcje pozwolą Ci ocenić, które

ZDJĘCIA

INSTATORIES

Więcej informacji: Versum Oprogramowanie dla salonów i gabinetów tel. (33) 482 49 49 www.versum.pl

2019/3

24


Fot. Cleopatra

KO SM E T O LO GIA

MEZOTERAPIA IGŁOWA Zabiegi kosmetologii estetycznej i dermatologii estetycznej to nie to samo, co zabiegi kosmetyczne! Są bardziej skomplikowane, precyzyjniejsze, efektywne i wykonywane przez wyspecjalizowanego kosmetologa estetycznego, dermatologa estetyka. Nowości i zasady bezpiecznych zabiegów, a w szczególności mezoterapii igłowej przybliży doświadczony, wyspecjalizowany, kosmetolog estetyczny w branży „beauty & health” również z zamiłowania esteta i perfekcjonista p. Magdalena Młotkowska.

Od 10 lat specjalizuję się w zabiegach specjalistycznych kosmetologii estetycznej, a moim konikiem jest odmładzająca mezoterapia igłowa twarzy oraz ciała. Wykształcenie, liczne specjalistyczne szkolenia oraz predyspozycje manualne oraz poczucie piękna, estetyki

Jak pokazują badania statystyczne około 1 mln Polaków planuje w przyszłym roku wykonać zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego! Głównym motywem decyzji jest poprawa samopoczucia (58%) oraz atrakcyjności (40%) głównie w miastach i przez osoby

2019/3

26

Fot. Cleopatra

i zdrowia pozwoliły mi w pełni zająć się tą interdyscypliną z pogranicza medycyny i kosmetyki. Mam szczęście, że na mojej zawodowej drodze spotykam najlepszych profesjonalistów w tej branży, a efektem i sukcesem jest satysfakcja pacjentów!

12-PUNKTOWA.


MOTTO: „Zaufanie dzięki skuteczności” wykształcone (75% legitymuje się wyższym wykształceniem).

Mezoterapia

to przełom w walce ze starzeniem się skóry. Polega na dostarczeniu substancji aktywnie czynnych do skóry, najczęściej są to czysty kwas hialuronowy, ostatnio polecane peptydy, aminokwasy oraz inne atestowane farmaceutycznie koncentraty w zależności od wymagań skóry i oczekiwań indywidualnych pacjenta. Nowości wciąż się pojawiają: zarówno produkty, firmy i techniki. Dlatego non stop trzeba być z nimi na bieżąco, dlatego jestem stałą bywalczynią prestiżowych kongresów i szkoleń! Nowością jest mezoterapia igłowa, tzw. 12-PUNKTOWA, która obecnie wyprzedziła już tzw. 8-punktową! Wstrzykujemy kwas hialuronowy w 12 punktów twarzy, strefy oczu, ust, bruzdy i głębokie indywidualne zmarszczki, a dopełnieniem jest lekkie rolowanie rollerem tytanowym całości wraz z zabiegiem odmładzającym. Zabieg mezoterapii 12-PUNKTOWEJ jest całkowicie bezpieczny, bezkrwawy. W znieczuleniu nieinwazyjnym, nie wymaga żadnej rekonwalescencji. Zabieg trwa do 70 minut, jest pozytywnie odczuwalny przez zarówno panie jak i panów. Najczęściej są to 4 zabiegi, każdy w odstępie 2-3 tygodniowym. Po około 2 miesiącach należy wykonać przypominający zabieg mezoterapii igłowej 12-punktowej. Przed zabiegiem są zawsze indywidualne bezpłatne konsultacje.

MEZOTERAPII IGŁOWEJ 12-PUNKTOWEJ MOŻNA PODDAĆ: • zmarszczki na czole pionowe i poziome; • zmarszczki pod oczami; • zmarszczki i zacienienia doliny łez; • zmarszczki przyuszne; • zmarszczki w kącikach ust; • zmarszczki i konturowanie brzegu ust; • lwia zmarszczka – pomiędzy brwiami; • kurze łapki; • zmarszczki na nosie i brodzie; • zmarszczki na szyi; • zmarszczki i kontur żuchwy; • zmarszczki na dekolcie. Zabieg mezoterapii igłowej 12-punktowej z użyciem kwasu hialuronowego daje natychmiastowe efekty: przeciwzmarszczkowe, głęboko nawilżające, wolumetryczne, antygrawitacyjne i rozświetlające! Czas trwania efektu do 12 miesięcy. Mezoterapią zajmuję się 10 lat, mam bardzo zadowolone pacjentki, ostatnio również z powodzeniem wykonuję zabiegi trychologiczne, m.in. mezoterapię igłowa na skórze owłosionej głowy zarówno u kobiet jak i u mężczyzn z silnym wypadaniem włosów, łysieniem, ale o tym w kolejnym wydaniu magazynu NAJWSPANIALSZE oblicze piękna i zdrowia.

Magdalena Młotkowska Kosmetolog, dyplomowany mezoterapeuta, wizażystka, szkoleniowiec, prelegent, autorka licznych artykułów.


P R E M IE R A

WIELOFUNKCYJNY PODKŁAD BEYOND MATTE™ LIQUID FOUNDATION.

półmatowego podkładu z roślinnymi i odżywczymi składnikami, który idealnie dopasowuje się do skóry. Świętując nasze 25-lecie jako lidera w kategorii czystego piękna, uzupełniamy naszą linię podkładów o tą rewolucyjną formułę, zapewniając klientom długotrwały i półmatowy produkt, którego szukają” – Jane Iredale.

To przełomowy, wielofunkcyjny mineralny podkład matujący marki jane iredale. „Wiele marek kosmetycznych oferuje długotrwałe podkłady, które kontrolują błyszczenie. Beyond Matte™ Liquid Foundation jest odpowiedzią na potrzebę uzyskania czystego,

BEYOND MATTE™

Fot. Jane Iredale

Produkt zapewnia idealne krycie przez cały dzień – bez efektu maski! Dzięki szerokiej gamie kolorystycznej, każdy znajdzie swój idealny odcień. Podkład może być używany przez wegan.

• Dostępny w kilkunastu zróżnicowanych odcieniach. • Zawiera specjalnie opracowaną mieszankę ekstraktów z nasion selera i siemienia lnianego, peptydów oraz kwasu hialuronowego. • Wielozadaniowy produkt 3 w 1: baza, korektor i podkład. • Idealny dla wszystkich typów skóry. • Czysty skład: nie zawiera substancji drażniących, takich jak sztuczne substancje zapachowe czy barwniki, powszechnie występujące w tradycyjnych kosmetykach do makijażu. • Szklane opakowanie nadające się do recyklingu.

• Peptydy – ograniczają błyszczenie skóry, oferując gładkie, matowe, idealne do zdjęć wykończenie. • Xilogel® – specjalnie opracowana mieszanka nasion tamaryndowca i roślinnego kwasu hialuronowego; zwiększa elastyczność skóry, wygładza i nawilża. Nowa linia podkładów Beyond Matte™ Jane Iredale dostępna jest w autoryzowanych gabinetach kosmetycznych w całej Polsce, sklepach firmowych Fontanna Młodości oraz w sklepie internetowym www.e-fontanna.pl. Premiera produktu odbyła się 19 września br. Pojemność: 27 ml, cena detaliczna: 255 zł.

KLUCZOWE SKŁADNIKI • PoreTect™ – ekstrakty z siemienia lnianego i selera; ujędrnia, minimalizuje pory i wzmacnia przyleganie produktu do tekstury skóry.

2019/3

28

Więcej informacji: Protea Anti Aging Sp. z o.o. tel. 603 413 222 www.proteaantiaging.pl www.e-fontanna.pl


TA R G I

6. TARGI Hair Forum

6. TARGI Hair Forum

Uwaga! W tym roku w przedsprzedaży dublujemy zakupione bilety wstępu na targi. Termin: 19-20 października 2019 r. Nowa lokalizacja: Centrum Targowo-Konferencyjne GLOBAL EXPO ul. Modlińska 6D, Warszawa Sprzedaż biletów online do 16 października 2019 r. przygotowaliśmy Strefę Ucznia. W Strefie Nauczyciela odbędą się spotkania z metodykami, którzy przedstawią innowacyjne możliwości w zakresie edukacji. Na Scenie Głównej zachwycać będą m.in. Patrick Cameron, Maria Korzeniowska, Mario Mayer, OMC Poland Fryzjerska Kadra Polski, Gnatyshyn Academy, Dorota Wodzińska, Gandini Team, Akademia Mr. Barbers, Robert Wypych, Szkoła Anagra. W Barber’s Corner

MIĘDZYNARODOWE TARGI I KONGRES BRANŻY FRYZJERSKIEJ. Mimo iż chętnie czerpiemy informacje z Internetu, nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu, osobistej rozmowy i poznania z bliska osób tworzących rynek fryzjerski. Tak więc już dziś zapraszamy na wyjątkową imprezę, jaką jest szósta edycja Hair Forum, która odbędzie się 19-20 października br. w nowej lokalizacji, Centrum Targowo-Konferencyjnym GLOBAL EXPO przy ul. Modlińskiej 6D, w Warszawie.

Na Scenie Kongresowej cenieni edukatorzy zaprezentują różnorodne techniki strzyżenia, koloryzacji i stylizacji. Dla adeptów sztuki fryzjerskiej

Organizator: Health and Beauty Media Sp. z o.o. tel. +48 (22) 858 79 55 www.hair-forum.com.pl inspirować będą m.in.: Tom Baxter, Mario Mayer, Rafał Marczak, Lucjan Szajbel, Kamil Cesarski, Kamil Turlej, Dawid Kawczyński, Semeh Soliman, Wojciech Karwat i Bartosz Marcinkowski.

KTO STANIE NA PODIUM? W tym roku przygotowaliśmy dwie konkurencje premierowe: Hot Shave – International Battle oraz Perfect Beard. Jak zawsze, emocjonująco zapowiadają się też Hair Master Cup, Barber’s Battle i Young Talent Cup. Kandydatów oceniać będzie jury, złożone z wybitnych autorytetów branży.

WIEDZA NA CZASIE! Podczas Międzynarodowego Kongresu Fryzjerskiego wiedzą podzielą się autorytety branży. Nowa formuła obejmuje Spotkanie z Gwiazdą – Patrickiem Cameronem, praktyczne seminaria Look & Learn, których program powstał we współpracy ze znanymi akademiami fryzjerskimi i po raz pierwszy, wykłady z zakresu marketingu i biznesowego know-how w branży hair. Do każdego biletu na Kongres dołączamy bezpłatny dwudniowy bilet na targi.

Zapraszamy również do udziału w premierowej edycji konkursu Polish Hairdessing Awards. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się 19 października 2019 r. podczas targów Hair Forum.

Patrick Cameron, wybitny pedagog i wspaniały showman po raz pierwszy będzie gościem targów w Polsce. Na zaproszenie BabylissPRO i Hair Forum zaprezentuje wybrane fryzury z kolekcji „Heritage”, przybliżając techniki plecenia włosów w stylu bouffant.

Fot. Health and Beauty Media

SPOTKANIE Z GWIAZDĄ!

Więcej informacji: Health and Beauty Media Sp. z o.o. tel. (22) 858 79 55 www.hair-forum.com.pl www.beauty-fairs.com.pl

2019/3

29


Fot. Adobe Stock

PIE L Ę G N A CJA

DOBRY WYBÓR OLEJE ROŚLINNE, KOSMETYKI Z NATURY. Oleje roślinne są doskonale znane osobom, dla których naturalne sposoby pielęgnacji ciała mają istotne znaczenie. A czy znajdziemy coś lepszego niż kosmetyki stworzone przez samą matkę naturę? Substancje pochodzenia roślinnego sprawdzą się doskonale podczas zabiegów regenerujących zarówno skórę, jak i zniszczone włosy.

OLEJE ROŚLINNE, CO WARTO WIEDZIEĆ Oleje roślinne stanowią mieszaninę lotnych związków

organicznych, które otrzymywane są zazwyczaj z nasion albo z miąższu owoców roślin oleistych. W ich składzie znajdują się kwasy tłuszczowe, takie jak kwas oleinowy, linolowy, stearynowy czy palmitynowy, NNKT, witaminy, biopierwiastki oraz beta karoten. Warto mieć na względzie, że to jakie składniki posiada dany olej roślinny

w głównej mierze zależy od sposobu jego pozyskiwania. Najlepsze jakościowo są te tłoczone na zimno, natomiast rafinowane tracą wiele cennych właściwości.

mieć pewność, że są dla niej bezpieczne.

Wybierając olej roślinny do pielęgnacji ciała trzeba stawiać wyłącznie na odpowiedniej jakości produkty, a więc tłoczone na zimno i certyfikowane. Najlepiej, by nie zawierały żadnych domieszek, jak chociażby sztuczny zapach – w końcu substancje te będą miały bezpośrednią styczność ze skórą, dlatego należy

• Schnące, np. olej lniany, które mogą być przechowywane maksymalnie cztery miesiące.

2019/3

30

Ze względu na zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, oleje roślinne dzielimy na trzy główne grupy:

• Półschnące, np. olej rzepakowy, olej słonecznikowy, których termin ważności wynosi od czterech miesięcy do pół roku. • Nieschnące, np. olej migdałowy, oliwa z oliwek,


P IE L Ę GN A CJA które można przechowywać od sześciu do ośmiu miesięcy. Oleje roślinne o największej zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych po zetknięciu się z powietrzem szybciej schną. Stąd tak ważne jest, by zwracać uwagę na czas przydatności – liczy się go od momentu otwarcia pojemniczka z substancją.

W JAKI SPOSÓB DZIAŁAJĄ OLEJE ROŚLINNE? Oleje roślinne mają niezwykle szerokie zastosowanie, działają bowiem zarówno na powierzchni skóry, jak też przenikając do jej głębszych warstw, znakomicie odżywiając ją i pielęgnując. Co ważne, poprawiają także kondycję zniszczonych paznokci i włosów. Po zastosowaniu olejów roślinnych skóra staje się miękka, wygładzona, elastyczna i napięta. Ich działanie jest na tyle intensywne, że poleca się je także w przypadku trudniejszych dolegliwości, jak na przykład rozstępy, łuszczyca, trądzik czy egzema. Mimo że oleje roślinne nadają się nawet dla wrażliwej skóry, to należy dobierać je ostrożnie – muszą być dopasowane do typu cery oraz problemów z jakimi się mierzy. Jakie oleje sprawdzą się w przypadku różnych typów skóry?

może być przypadkowy, należy przede wszystkim określić typ cery – inaczej można sobie zaszkodzić. Z reguły poleca się olej rycynowy, gdyż dobrze łączy się z sebum oraz wykazuje właściwości oczyszczające, a jako olej bazowy oliwę z oliwek, olej z awokado, jojoby lub słonecznikowy.

Skóra sucha wymaga olejków tłustych o właściwościach nawilżających i natłuszczających, które głęboko ją odżywią i zapobiegną przeznaskórkowej utracie wody. Do takich zalicza się olej z awokado, ze słodkich migdałów czy pestek moreli.

Do skóry tłustej

Olejowe oczyszczanie twarzy nie jest skomplikowane – polega na nałożeniu mieszanki olejków na skórę i wykonaniu kilkuminutowego masażu (warto więcej czasu poświęcić problematycznym miejscom). Kolejnym krokiem jest nałożenie na twarz zmoczonego w gorącej wodzie ręcznika – w przypadku pękających naczynek woda powinna być letnia – spowoduje to otwarcie i oczyszczenie porów skóry. Na koniec za pomocą okrężnych ruchów, olej jest delikatnie ściągamy ręcznikiem z twarzy.

i trądzikowej najlepiej wybierać olejki działające bakteriobójczo i łagodzące. To przede wszystkim olej lniany, grejpfrutowy, z dzikiej róży oraz cytrynowy. Skóra wrażliwa potrzebuje ochrony i regeneracji, najlepsze dla niej będą olejki sezamowy, morelowy oraz z rokitnika.

się odżywione i o wiele mniej łamliwe. Również ten zabieg można wykonać samodzielnie. Przepis jest niezwykle prosty – łyżkę stołową oleju rozprowadza się na całej długości włosów, wykonuje delikatny masaż, a następnie zakłada foliowy czepek i owija głowę ręcznikiem. Ma to wzmocnić odżywcze działanie substancji. Procedurę należy wykonać do trzech godzin przed myciem, zatem jest to dość czasochłonne zajęcie, jednak zdecydowanie popłaca, gdyż w efekt to zyskanie pięknie wyglądających kosmyków. Oczywiście olej należy dokładnie zmyć, w tym celu stosuje się szampony bez SLS, które wysuszają włosy.

Oleje równie

PIELĘGNACJA OLEJAMI

dobrze sprawdzą się jako środek do pielęgnacji włosów.

Zabiegi z zastosowaniem olejów często możemy wykonywać w zaciszu własnej łazienki. Sporą popularnością w tym przypadku cieszy się olejowe oczyszczanie twarzy, czyli jedna z metod pielęgnacji cery. Odpowiednio połączone oleje mieszają się z wytworzonym przez skórę sebum i są wraz z nim usuwane. Oczywiście dobór substancji nie

Są idealne w przypadku suchych i zniszczonych kosmyków, które dzięki olejowaniu zyskują blask i odpowiednie nawilżenie – stają

2019/3

31

Katarzyna Błasik Źródło: Portal Kosmetyczny, SPA & Wellness www.SPA24.pl


BEZ PI E CZ NE

O PA L A NIE

RZETELNA WIEDZA Niewielka miejscowość na południu Polski. Dwa salony solaryjne z taką samą ilością urządzeń, ale różniące się od siebie diametralnie. Jeden to dobry i dochodowy biznes, drugi nie. Oczywiście przyczyny tego mogą być różne, ale niewątpliwie jednym z nich jest posiadana rzetelna wiedza o przedmiocie swej działalności. Właściciele często nie uświadamiają sobie, że prowadzenie dochodowego studia nie może ograniczać się do pytań typu „które łóżko i na ile minut?”, „jakiś krem, okularki?”.

Firma Profil-Solar prowadzi szkolenia branżowe oraz sprzedażowe dla właścicieli i pracowników salonów solaryjnych. Wyjaśniamy zarówno kwestie techniczne jak i tajniki handlowe wynikające z naszego dwudziestoletniego doświadczenia prowadzenia działalności w tej branży. Pomagamy również dostosować się do obecnie obowiązujących

przepisów prawnych dotyczących usług solaryjnych.

Fot. Profil-Solar

Czasy bezkrytycznego korzystania z solarium minęły. Obecni klienci są dużo bardziej

wymagający. Chcą opalać się świadomie, zdrowo i efektywnie. Nasza wiedza staje się tym czynnikiem, który pomaga zdobyć stałych klientów i być konkurencyjnym na rynku tych usług. Można szukać informacji na własną rękę i próbować przebrnąć przez gąszcz danych podawanych w mediach, w prasie i w Internecie. Można też skorzystać z usług profesjonalistów oferujących szkolenie z interesującej tematyki.

Fot. Profil-Solar

NAJWIĘKSZY SPRZYMIERZENIEC SUKCESU.

Jednym z tematów poruszanych na szkoleniu jest specyfika kosmetyków do opalania w solarium, np. odpowiedź na pytanie: Akcelerator czy bronzer? (fragment treści szkolenia): „na to pytanie nie ma dobrej odpowiedzi jeśli nie wiemy jakiego efektu spodziewa się nasz klient. Akcelerator to substancja pobudzająca ukryte w skórze komórki barwnika (melanina) do namnażania i przemieszczania się z obszaru skóry właściwej do naskórka. Proces ten trwa kilka dni, a efekt zależy od ilości melaniny w skórze, ale jest długotrwały i naturalny – odpowiada naszej naturalnej karnacji. Bronzer jest rodzajem 'farbki', w której czynniki kolorystyczne uwalniane

2019/3

32

są w wyniku działania promieni UV. Efekt brązowej skóry jest szybki, ale działa wyłącznie na powierzchni skóry więc jest nietrwały. Skóra nadal pozostaje nie opalona ponieważ bronzer nie pobudza melaniny”. Jeśli uznasz, że warto zainwestować w swój rozwój – zadzwoń i umów się na spotkanie!

Więcej informacji: Profil-Solar tel. 607 240 503 e-mail: biuro@profil-solar.pl www.profil-solar.pl


M A R KE T IN G

DOKUMENTACJA KLIENTKI SALONU • imię i nazwisko;

CO POWINNA ZAWIERAĆ?

• data urodzenia;

Jakie informacje, dokumenty, zgody powinny się znaleźć w karcie klienta lub mówiąc szerzej, dokumentacji klienta salonu kosmetycznego? Co trzeba przechowywać, żeby pracować legalnie i bezpiecznie? Określenie „karta klienta” kojarzy nam się z jedną lub maksymalnie dwiema kartkami papieru, które wręczamy klientce na początku wizyty w gabinecie. Już na tym etapie pojawia się mnóstwo pytań: co powinno się znaleźć w takim dokumencie? Na to pytanie oczywiście za chwilę odpowiemy, ale warto zwrócić uwagę, że w nowoczesnym gabinecie, świadczącym usługi na najwyższym poziomie,

• e-mail; • telefon; • źródło informacji o salonie: reklama / polecenie itd.

pojęcia tradycyjnej karty klienta należałoby zastąpić słowem „dokumentacja”. Za chwilę dowiesz się dlaczego.

Te informacje są istotne nie tylko ze względów logistycznych (identyfikacja klientki, kontakt w celu potwierdzenia wizyty), ale również marketingowych:

KARTA KLIENTA Część dla klienta

• znając datę urodzenia, możemy zrobić klientce miłą niespodziankę i podarować jej w prezencie np. voucher lub zniżkę na zabieg;

Zacznijmy jednak od podstaw – klasycznej, lecz nieco bardziej rozbudowanej karty klienta. Co powinna zawierać? Na początek dane klientki:

• znając źródło pozyskania klienta, możemy lepiej

2019/3

34

zarządzać naszym budżetem reklamowym – wiemy, które formy reklamy „ściągają” do naszego salonu najwięcej klientek! Spodziewasz się pewnie, że kolejnym punktem będą pytania o przeciwwskazania do zabiegu, informacje o stanie zdrowia itd. Te kwestie powinny być już jednak elementem kolejnego dokumentu – wywiadu z klientem.

WYWIAD Z KLIENTEM Wywiadu, który przeprowadzamy osobiście. W ten sposób zyskujemy znacznie więcej bardziej wiarygodnych informacji, co jest szczególnie istotne


M A R KE T IN G

w przypadku wykonywania bardziej inwazyjnych zabiegów. Podczas wizyty u lekarza, to właśnie lekarz zadaje nam pytania na temat naszego stanu zdrowia. Może wychwycić nasze wątpliwości, zawahania, dopytać o problematyczne kwestie. Tak samo powinno być w gabinecie kosmetycznym. To my pytamy i notujemy, klientka czyta i podpisuje.

INFORMACJA O ZABIEGU

Warto dodatkowo umieścić tabelkę, w której klientka będzie składać podpisy przy okazji kolejnych wizyt – jeśli np. planujemy wykonać serię zabiegów. Dla naszego bezpieczeństwa klientka powinna każdorazowo potwierdzić, że informacje o stanie zdrowia są aktualne.

• ewentualne powikłania;

W przypadku bardziej inwazyjnych zabiegów lub zabiegów, które niosą za sobą ryzyko powikłań, warto przekazać klientce pisemną informację, w której umieścimy: • krótki opis zabiegu;

obowiązkiem informacyjnym, czyli „formułką”, która po wejściu w życie RODO zastąpiła „zgodę na przetwarzanie danych”. W obowiązku informacyjnym powinny się znaleźć następujące punkty:

Kolejnym elementem są dodatkowe zgody, np. na:

• kto jest administratorem danych;

• utrwalanie i przetwarzanie wizerunku – jeśli zdjęcia służą tylko do dokumentowania efektów zabiegu;

• jaki jest cel zbierania danych;

• wskazania;

• przez jaki okres będziemy przetwarzać dane;

• przeciwwskazania;

• w jaki sposób będziemy to robić;

• możliwe do uzyskania efekty.

• jakie są prawa klienta w związku z tym, że przetwarzamy jego dane.

PORA NA ZGODY! Kwestie merytoryczne za nami, pora na wypełnienie obowiązków wynikających z przepisów. Każda klientka powinna zapoznać się z tzw.

Warto, żeby klientka podpisała się pod treścią obowiązku informacyjnego – wtedy mamy dowód, że się z nim zapoznała.

2019/3

35

• otrzymywanie maili z informacjami o promocjach; • otrzymywanie smsów z informacjami o promocjach;

• rozpowszechnianie wizerunku – jeśli chcemy wstawiać zdjęcia np. do mediów społecznościowych. W przypadku bardziej inwazyjnych zabiegów lub zabiegów, które niosą za sobą ryzyko powikłań, warto dodatkowo zebrać zgodę na wykonanie zabiegu. Zgoda powinna zawierać:


• potwierdzenie otrzymania przez klientkę wszystkich kluczowych informacji, z których przekazania będziemy rozliczani w przypadku wystąpienia ewentualnych problemów;

• reakcji skóry na wykonane zabiegi;

• oświadczenia, które zabezpieczą Cię w przypadku niezadowolenia klientki z efektu zabiegu;

• polecone lub zakupione przez klientkę produkty;

• mechanizm szybkiego i wygodnego potwierdzania raz odebranej zgody przed kolejnymi zabiegami z serii; • zapisy, które zabezpieczą Cię na wypadek braku płatności, niestosowania się klientki do zaleceń itd.

KARTA KLIENTA Część dla kosmetyczki / kosmetologa Formalności mamy „z głowy” – klientka korzysta z zabiegu i… warto umieścić w swojej dokumentacji miejsce na wpisanie:

który szybko i spektakularnie poprawia kondycję skóry albo z ofertą całego pakietu zabiegów obejmującego zabieg, makijaż i manicure.

• informację o wykorzystanych preparatach; • zalecenia do pielęgnacji domowej;

W niektórych przypadkach dokumentację zabiegową warto uzupełnić dokumentacją zdjęciową: • jeśli chcemy się zabezpieczyć na wypadek powikłań, niezadowolenia z efektu zabiegu – w przypadku inwazyjnych zabiegów;

• plan dalszych wizyt; • informację o odczuciach, wrażeniach, oczekiwaniach klientki; • wszystko, co pomoże nam w przyszłości podnieść jakość wykonanej usługi, poprawić jakość obsługi klienta i skłonić go do kolejnej wizyty.

kartka. Aby pracować efektywnie, spełniać oczekiwania klientek i ochronić gabinet przed ewentualnymi roszczeniami, warto prowadzić kompleksową dokumentację, która zabezpieczy nas od strony zabiegowej, prawnej i marketingowej. Gotowe wzory omawianych w artykule dokumentów znajdziesz w sklepie Gabinetu od zaplecza: gabinetodzaplecza.pl/sklep/

• jeśli chcemy się chwalić efektami naszej pracy – np. manicure, makijaż.

Dlaczego

Jeśli klientka zdradzi nam np., że jej syn w czerwcu bierze ślub, możemy się spodziewać, że w okolicy maja klientka będzie chciała poprawić wygląd swojej skóry. Warto zapisywać takie informacje i np. ustawiać sobie przypomnienia. W tej sytuacji byłoby to przypomnienie na kwiecień, żeby zadzwonić do klientki z fajną ofertą zabiegu,

„dokumentacja”, a nie „karta klienta”? Duża konkurencja, coraz bardziej inwazyjne zabiegi, nowe technologie – w dzisiejszych czasach nie wystarczy jedna

2019/3

36

Anna Wydra-Nazimek Właścicielka firmy specjalizującej się w marketingu dla salonów beauty www.neza.pl Autorka bloga na temat zarządzania gabinetem kosmetycznym i fryzjerskim www.gabinetodzaplecza.pl


FUNCTION FIRST, STYLE ALWAYS BRAVE THE CITY CHILL IN AN ICONIC OUT N ABOUTâ„¢ PUFFY


Fot. Sorel

FA SH ION

ODWAŻNIE, KOLOROWO I WYGODNIE KOLEKCJA SOREL JESIEŃ-ZIMA 2019. Założona w 1962 roku, firma SOREL narodziła się z przekonania, że styl i funkcjonalność idą w parze. Czerpiąc inspirację z wieloletniego doświadczenia w tworzeniu wszechstronnego obuwia zimowego, SOREL oferuje dziś całoroczną gamę obuwia, odzieży wierzchniej i akcesoriów.

2019/3

38

W sezonie jesień-zima 2019 marka rozwija swoją kolekcję o zróżnicowane wzory, kombinacje kolorów, materiałów i wysokości. Rezultatem tych poszukiwań jest unikatowe


FA SH ION połączenie stylu i ochrony, w klasykach SOREL-a oraz zupełnie nowych propozycjach, jak model Harlow.

Najnowsza kolekcja jest odważna, pomysłowa i zaprojektowana z myślą o kobietach, które cenią aktywny styl życia. Buty wykonane są z komfortowych materiałów, m.in skóry, filcu czy wełny. SOREL stara się, aby wszystkie, nawet najbardziej stylowe buty, były wysoce funkcjonalne, przy zachowaniu dbałości o detale - by sprawdzić się zarówno na zatłoczonych ulicach, jak i wędrówkach poza miastem.

przesadne proporcje i stylistyka podkreślająca kobiecość.

Fot. Sorel

Kolekcja jesień-zima 2019 wykorzystuje strukturalne skóry woskowane, masywne podeszwy, głębokie kolory, figlarne metaliczne i błyszczące wykończenia.

Zwracają uwagę

NAJWAŻNIEJSZE DAMSKIE KOLEKCJE I STYLE KINETIC CARIBOU

Nowa odsłona wprowadzonego w ostatnich latach modelu Kinetic, oferuje interesujące kontrasty, wyraźnie zarysowany bieżnik i przesadzone proporcje. Ta mieszanka wystarczy, by wyróżnić się na tle innych kobiet. HARLOW LACE

Nowy model Harlow Lace łączący wyrafinowanie z charakterystycznym dla SOREL-a komfortem, lekkością i wygodą noszenia przez cały dzień. Wykonane z wodoodpornej skóry z wygodnym wykończeniem Harlow Lace są dobrym wyborem, zarówno na spacery po mieście jak i wycieczki na łono natury. BLACK LACE

To propozycja dla kobiet lubiących piesze wędrówki, a zarazem przykładających dużą wagę do stylu. But posiada wodoodporną cholewkę, masywny i stabilny obcas i metalowe haczyki na sznurówki w kształcie litery D, ozdobione kontrastową koronką. EMELIE LACE

SOREL wyrusza na piesze wycieczki, jednocześnie zachowując swój wyrazisty styl. Emelie Lace to odświeżony popularny model, który oferuje idealne połączenie stylu z nowoczesnym komfortem. Zostały wykonane ze skóry, posiadają wodoodporną cholewkę i nowy kształt obcasa, który pozwala na wygodne wędrówki po mieście. JOAN OF ARCTIC WEDGE II ZIP

Kolejna odsłona kultowego modelu Joan of Arctic jest gotowa

2019/3

39

na każdą pogodę, a jednocześnie trendy, dzięki wodoodpornej skórzanej cholewce, „opartej” na ukrytym obcasie. Dzięki temu buty będą zawsze suche i wygodne. Pełen katalog modeli z najnowszej kolekcji SOREL jest dostępny na stronie www.sorel.com.

Więcej informacji: Sorel www.sorel.com


P R E M IU M

Fot. Gemology Cosmetics

KOSM E T Y KI

PARYSKI LUKSUS LAYERING – SZYTA NA MIARĘ RUTYNA BEAUTY.

CO TO JEST LAYERING? Rytuał Layering (z ang. layer: warstwa) jest azjatycką techniką, która polega na warstwowym nakładaniu wielu produktów na skórę w odpowiedniej kolejności. Wymaga on czasu i zaangażowania, ale stopniowo staje się wręcz automatyczną i niezwykle przyjemną rutyną beauty.

GEMOLOGY Cosmetics Paris jest prestiżową marką o cechach typowo francuskich, która odnosi sukces także na wymagających rynkach azjatyckich. Tłumaczy się to częściowo faktem, że łączy paryski luksus i wiedzę z dużymi wymaganiami technologicznymi i skutecznością

jakiej oczekują Azjaci, oraz że produkty są dostosowane do bardzo popularnego layeringu.

2019/3

40

Takie dbanie o skórę i ukształtowanie szytej na miarę rutyny layering wymaga wcześniejszej diagnostyki, która pozwoli określić rodzaj cery oraz priorytety jej pielęgnacji. To pomoże skoncentrować się na specyficznych produktach i na dostosowaniu ich do potrzeb skóry w różnych okolicach i w odpowiedniej kolejności tak, by każdej strefie zapewnić to,


KOS M E T Y KI czego potrzebuje. Aby uniknąć podstawowych pułapek warto jest poznać główne zasady i przestrzegać etapów layeringu.

enzymatycznej, które również złuszczają odsłaniając skórę lśniącą, uwolnioną od martwych komórek naskórka.

ZŁOTE ZASADY LAYERINGU

GEMOLOGY proponuje delikatny peeling enzymatyczny Niebieski Bursztyn z kwasami AHA – oraz Peeling z perełkami Jojoba i Peeling Perłowy.

• Lepiej zapobiegać niż leczyć. • Stopniowe wprowadzanie nowych produktów do rutyny. • Każdy etap ma sens. • Nie istnieje uniwersalna rutyna dla wszystkich. • Cierpliwość i rygor.

ETAPY LAYERINGU DEMAKIJAŻ

Najważniejszy etap layeringu. Christelle Lannoy, założycielka GEMOLOGY Cosmetics Paris, powtarza, że najskuteczniejszy i najdroższy krem nie da żadnych rezultatów, jeżeli będzie aplikowany na źle oczyszczoną skórę. Demakijaż trzeba wykonać nawet jeżeli nie używało się kolorówki gdyż na skórze znajduje się mnóstwo zanieczyszczeń, pot, martwe komórki naskórka. Wykonuje się go produktem tłustym (olej, krem, balsam) ponieważ nic lepiej nie usunie zanieczyszczeń, choć, przyznam, wydaje się to dziwne. Bijou Nacré Mleczko do Demakijażu GEMOLOGY, ze swoją konsystencją mleczka ewoluującego w olej spełnia tę funkcję doskonale. OCZYSZCZANIE

Drugi etap podwójnego oczyszczania ma za zadanie usunąć tłusty produkt po demakijażu. Tak więc po zmyciu demakijażu wodą nakładamy produkt myjący w formie żelu, kremu, sztyftu.

Uwielbiana

Pianka Myjąca Mousse de Roche GEMOLOGY szybko stanie się niezastąpiona. W Azji dosyć często używa się do mycia zmywaczy w formie

P R E M IU M Te trzy produkty są do siebie podobne i można je łączyć. GEMOLOGY oferuje bogatą gamę Serum, Koncentratów i Ampułek do użytku codziennego i w kuracji. OPCJONALNIE: MASKI

Określane «duszą rytuału». Maseczki kremowe czy w płacie do wyboru z tkanin, bawełny, jedwabiu, biocelulozowe czy hydrożelowe. Nasycone składnikami aktywnymi tworzą warstwę okluzyjną zwiększająca wchłanianie cennych składników. Szczególnie polecamy hydrożelową maskę GEMOLOGY Diamentowa Młodość z 20 składnikami aktywnymi.

Złuszczanie

martwego naskórka trzeba wykonywać regularnie. Średnio raz na dwa tygodnie.

Są też maski nocne, które nakładamy wieczorem na twarz i zmywamy rano. GEMOLOGY opracowało kremową Maskę Nocną Biała Perła o silnym działaniu antiage i rozświetlającym. Tak samo można użyć kremowej Maski Mineralnej do Cery Suchej, czy Maski Anti- Age Diamentowa Młodość.

TONIK

W Europie toniki zazwyczaj są postrzegane jako produkty ściągające, ponieważ często zawierają alkohol i wysuszają skórę. W Azji tonik jest raczej etapem eliminującym ostatnie zanieczyszczenia i pomocnym w absorpcji kolejnych produktów.

OPCJONALNIE: OLEJE DO TWARZY

Oleje z pewnością są najmniej znanym i najmniej zrozumianym etapem Layeringu. Faktycznie mamy raczej tendencję do unikania wszystkiego, co zawiera „olej”. A przecież oleje mają cenne właściwości. W Azji marki proponują kompozycje olejów roślinnych i składników aktywnych, które pomagają w przyswajaniu składników i uelastyczniają skórę.

Lotiony tonizujące GEMOLOGY, jak wszystkie produkty tej marki nie zawierają alkoholu, parabenów i pielęgnują skórę: Różowy Kwarc dla wszystkich rodzajów skóry, Lotion z Szafirem dla skóry wrażliwej i Lotion Diamentowa Młodość dla cery dojrzałej. SERUM / ESENCJE / KONCENTRATY / AMPUŁKI

GEMOLOGY opracowało Relaksujący Olejek do Twarzy Perydot, dedykowany wszystkim rodzajom skóry.

Skóra jest teraz gotowa na przyjęcie i najlepsze wykorzystanie aktywnych składników produktu. Do tego idealne będą serum, esencje i ampułki.

KREM

W Europie bazujemy przede wszystkim na etapie kremu. W Azji natomiast ten etap jest traktowany często jako okluzyjny, zbyt bogaty lub niewystarczająco nasycony w składniki aktywne. Krem odgrywa więc często rolę finalnego protektora po licznych etapach layeringu. Nierzadko pomija się krem stawiając raczej na lekką emulsję czy żele szczególne przy cerach mieszanych i tłustych.

• Esencja: zazwyczaj bardzo płynna (prawie jak woda) może zawierać składniki aktywne nakierowane na oznaki upływającego czasu, hiperpigmentację czy ziemisty kolor cery. • Serum / Koncentraty: ma zazwyczaj większą koncentrację składników aktywnych.

Skóry suche i dojrzałe docenią „komfort” kremu nawilżającego lub odżywczego. Jeżeli nie używasz serum ani ampułek,

• Ampułki: bardziej skoncentrowane i o teksturze zazwyczaj gęstszej od serum.

2019/3

41

krem jest niezbędny niezależnie od typu skóry. Rekomendowane jest używanie kremów bogatszych wieczorem, gdyż nocą skóra się regeneruje. GEMOLOGY proponuje kremy dostosowane do wszystkich typów cery. KREM KONTUR OCZU

Młode osoby powinny używać kosmetyków na kontur oczu, by przede wszystkim zapobiegać przesuszeniu i pojawianiu się oznak czasu. Działają także na inne problemy: cienie pod oczami, opuchliznę. GEMOLOGY proponuje dwa produkty na kontur oczu, w tym słynny Kontur Diamentowa Młodość do skóry dojrzałej często określany najlepszym na rynku. OCHRONA PRZECIWSŁONECZNA

Ochrona przeciwsłoneczna jest potrzebna przez cały rok. Często o tym zapominamy, ale słońce jest największym wrogiem skóry. Fakt, daje niezbędną dla organizm witaminę D, ale też jest odpowiedzialne za przebarwienia, plamy, zmarszczki… ogólnie za starzenie się skóry.

GEMOLOGY

proponuje Krem Biała Perła z filtrem SPF 30 PA+++. BALSAM DO UST

Zarówno rano jak i wieczorem dobrze jest zaaplikować balsam do ust np. Balsam do ust z Perydotem i Masłem Shea GEMOLOGY, który zapewnia optymalną ochronę i nawilżenie. Efekty layering z GEMOLOGY są tak olśniewające, że naprawdę warto spróbować, zwłaszcza z czasem taka pielęgnacja kształtuje nawyk i staje się wręcz automatyczną i przyjemną rutyną beauty.

Więcej informacji: Gemology Cosmetics Polska Kosmetyki profesjonalne do SPA i Salonów tel. +48 502 371 190 www.gemology-cosmetics.pl


Fot. Paulina Pastuszak

E D U KA CJA

DZIEŃ DOBRY, POPROSZĘ TIPSY ACH, ŁEZKA SIĘ W OKU KRĘCI. Piętnaście lat temu, piękna polska jesień. Moje pierwsze szkolenie w pewnej słynnej firmie. Pojechałam na nie do Częstochowy, gdzie w domowym zaciszu, przy stoliku kawowym, przyjął mnie właściciel marki. Był tak miły, że ujadającego amstafa przywiązał smyczą do kaloryfera. I, siedząc na kanapie, wprowadzał mnie w arkana stylizacji paznokci. Wprowadzanie poszło szybko i sprawnie: weź klej, przyłóż tips, zalej żelem, dzięki, nara, pa!

którzy odbyli szkolenia wiele lat temu i nadal mają wątpliwości co do wykonywania przedłużeń na „tych podejrzanych, cienkich serwetkach”. By być sprawiedliwą muszę też dodać, że czasami klientki same domagają się pracy na tipsie – przeświadczone o tym,

Na szczęście, w tym momencie jest oczywistym, że tylko paznokcie wystylizowane przy użyciu formy będą spełniać wyśrubowane standardy, których oczekuje wiele klientek. Tipsy odeszły do lamusa. Istnieje jednak pewna grupa stylistów,

2019/3

42

że ta metoda jest mocniejsza. Oczywiście opinia klientki jest tutaj najmniej ważna; od zawsze powtarzam, że klientka ma pełne prawo wybrać sobie kształt, kolor i zdobienie, ale o reszcie decyduje profesjonalista. Jednak warto taką delikwentkę uświadomić i wyedukować, by zrozumiała dlaczego obecnie stawiamy na szablony. Jakie argumenty mogą Ci w tym pomóc? Bardzo proszę…


E D U KA CJA

Dobrze wykonana konstrukcja szablonowa jest mocniejsza i stabilniejsza,

bo modelujesz ją z jednolitego materiału, który w chwili urazu mechanicznego utrzymuje swoją spójność. Stylizacja wykonana metodą tips + żel + klej jest słabsza, bo w momencie

uderzenia, każda z tych mas plastycznych zachowa się po swojemu. Żel będzie chciał pękać, tips wpadnie w drgania i klej się wykruszy. Taka „zbieranina” musi być mniej odporna.

płytkę nawet o 30% oraz uzyskać bardzo wygiętą (nawet do 95% okręgu) krzywą C. Tipsy też niby można zacisnąć, podgrzewać czy formować w rurkach… ale ile z tym zabawy.

Przyjmujesz miesięcznie setki klientek. Naprawdę byłabyś w stanie wykonać im wszystkim zabieg na 10 kawałkach plastiku? Przecież widujemy różnych klientów. Z płytką przepiękną i koszmarną. Obgryzioną, zdeformowaną, szeroką, płaską, wygiętą, szponowatą, wachlarzowatą, łyżeczkowatą, połamaną.

Kolejny ważny aspekt dotyka już estetyki. Stylizacje szablonowe są cieńsze. Dzięki mocnemu zaciśnięciu krzywej C, wolny brzeg jest pięknie wygięty i nie ma potrzeby nadrabiać „grubością”. Praca na tipsie dokłada przynajmniej 1 mm grubości na całej szerokości paznokcia. Kolejny element, dla mnie osobiście dość ważny: praca na szablonie zabiera dużo mniej czasu. Wykorzystując tipsy, trzeba najpierw dobrać odpowiedni rozmiar, później dokleić go do płytki, poczekać aż klej zwiąże, obciąć wolny brzeg, zmatowić powierzchnię, wyrównać próg… to niepotrzebna strata czasu! Pracując na szablonach już dawno budowałabym łuk!

Tylko pracując

Fot. Paulina Pastuszak

na szablonie dopasujesz się do każdego z tych paznokci.

– porównując z pracą przy użyciu szablonów. Koszt dobrej jakości rolki to kilkadziesiąt złotych; do tego dobre nożyczki… i wystarczy! Ale na pewno znajdzie się ktoś, kto powie, że na mistrzostwach cały czas pracuje się na tipsach. Jasne! To cudowne, że kultywujemy tradycję! Jednak moim zdaniem dzieje się tak dlatego, że: • Organizator może więcej zarobić na wpisowym za kolejną konkurencję. • Stylistki mają więcej szans na zdobycie medali. Tylko cii… niech to zostanie między nami. Fragment pochodzi z Leksykonu Stylizacji Paznokci „Wyssane z palca”.

Poza tym,

Klej nałożony na powierzchnię paznokcia nie pozostaje bez wpływu na kondycję naturalnej płytki. Dodatkowo aplikowany jest tylko na dystalną część płytki, dlatego taka struktura jest po prostu słabsza. Poza tym, spiłowywanie resztek kleju z paznokcia… brr… kto zna tę mękę, ten kojarzy. Zrobić to totalnie bezinwazyjnie? Wielka sztuka!

dzięki szablonom oszczędzamy nie tylko czas, ale i pieniądze. Regularna wymiana kleju (który notorycznie zastygał zbyt prędko), kolejne nowe gilotyny, bo stare się rozpadają, oraz dokupowanie pojedynczych rozmiarów tipsów, które zużywają się najszybciej, kosztuje niewspółmiernie dużo

Praca na szablonie pozwala szybko i sprawnie zaciskać tunel, czyli formować krzywizny paznokcia. Uwielbiamy ten sposób pracy, bo pozwala zwęzić

2019/3

43

Paulina Pastuszak Edukatorka prowadząca kursy NA 5 KONTYNENTACH, zwyciężczyni pucharu świata WorldCup NailArt w Monachium, 30-krotna jurorka polskich i zagranicznych mistrzostw, prelegentka, autorka ponad 230 artykułów w prasie branżowej, autorka technik Deep Gel Manicure, MetaLOVE, One Stroke 3D, CoverEXPRESS. Dyrektor ds. merytorycznych Akademii Semilac. www.paulinapastuszak.pl


PREMI ERY,

NOWOŚ C I

Wypróbuj – będziesz zachwycona! A gdy wybierasz się w podróż – Twój ulubiony szampon jedzie z Tobą! Wersja MINI idealna do kosmetyczki. www.loton.pl

JE S I E Ń

sięga po najnowsze badania i wykorzystuje siłę naturalnych esencji z roślin, wiedząc, że odpowiednia pielęgnacja to najlepsza inwestycja w wygląd skóry. www.dermika.pl

Kontrola sanepidu Dwa niepozorne słowa, które sprawiają, że wielu przedsiębiorcom włos jeży się na głowie. Nic dziwnego! Podczas wizyty inspektora trzeba pamiętać o wielu ważnych kwestiach. Istotna jest nie tylko perfekcyjna czystość gabinetu, ale także przedstawienie niezbędnych dokumentów. A tych nie brakuje! Jak dobrze przygotować salon do kontroli? I co zrobić, aby nie była aż tak stresującym wydarzeniem? Cenne informacje oraz niezwykle pomocny prezent znajdziesz w najnowszej lekcji Akademii Versum. Jej autorką jest Monika Lipa – ekspert w zakresie sterylizacji medycznej, kosmetyczka i masażystka, prowadząca własny gabinet w Bielawie. www.akademiaversum.pl

Nieograniczone możliwości Odżywcza maska bąblująca

Najnowszy aparat Glow 10 do makijażu permanentnego

izraelskiej marki NPM jest już wysoko oceniany przez światowej sławy linergistów. Glow pozwala wykonać precyzyjny makijaż permanentny, korekcyjny i mikropigmentację skóry głowy opatentowaną metoda HFS. Jest to jedyny aparat dla linergistów posiadający wbudowane WiFi, umożliwia to komunikowanie się z innymi artystami na świecie posiadającymi Glow. Obsługa aparatu jest intuicyjna i odbywa się poprzez ekran LCD. Niezwykły software i szereg udogodnień ułatwia pracę, sugerując wybór igieł do danego zabiegu oraz parametrów. www.abacosun.pl

Curcuma & Superfoods to energetyczny shot dla Twojej skóry w postaci bąbelkowej maski na płachcie. W wyniku kontaktu ze skórą, uwalniają się tysiące oczyszczających bąbelków, które tworzą musującą piankę i skutecznie usuwają zanieczyszczenia i martwy naskórek. Regenerująca KURKUMA rozświetla i poprawia koloryt, a dodatkowe 11 odżywczych SUPERFOODS nawilża, wygładza i wzmacnia skórę! To super ODŻYWCZA MASKA BĄBLUJĄCA NA PŁACHCIE. www.Lirene.pl

DOKĄD NOGI PONIOSĄ… Dogłębne oczyszczenie Najnowsza linia SZAMPONÓW MICELARNYCH firmy LOTON dopasowane do różnych potrzeb i bazujące na naturalnych składnikach: • z BURSZTYNEM – odbudowujący – dla włosów delikatnych, osłabionych zabiegami fryzjerskimi; • z ALOESEM – wzmacniający – dla włosów przesuszonych i łamliwych; • z CERAMIDAMI – normalizujący – dla włosów ze skłonnością do przetłuszczania się. Szampony tak delikatne, że możesz używać ich codziennie bez obawy o podrażnienia skóry głowy.

Kneipp® wprowadza naturalne kosmetyki pielęgnacyjne do stóp, bezpieczne i zalecane również dla diabetyków. Seria składa się z trzech kosmetyków: kryształki soli do kąpieli stóp, masło i intensywny krem na zrogowaciały naskórek Nagietek & Olejek pomarańczowy.

Technologia w służbie natury i piękna

Stopy to ważna część naszego ciała, niestety często o nich zapominamy. To jedna z najbardziej obciążanych i eksploatowanych części ciała. Zdarza się, że zaczynamy o nich myśleć dopiero, gdy bolą. Aby zachować estetyczny i przede wszystkim zdrowy wygląd, stopy wymagają odpowiedniej, regularnej pielęgnacji. Pielęgnacja stóp jest bardzo ważna, nie tylko latem. Stopy noszą nas przez cały dzień, dlatego potrzebują relaksu i dobrych kosmetyków. Właściwie pielęgnowane stopy nie sprawiają kłopotów i są naszą ozdobą. Warto poświęcić im chwilkę każdego dnia, zwłaszcza, że pielęgnacja stóp nie jest trudna, czasochłonna i można ją swobodnie wykonać w warunkach domowych. Kosmetyki do pielęgnacji stóp Kneipp® dzięki starannie dobranym składnikom zalecane są także dla diabetyków. Dostępność: drogerie Rossmann.

Re.VISAGE to najnowsza linia kosmetyków marki DERMIKA do pielęgnacji twarzy, stworzona z najwyższej jakości składników aktywnych pochodzenia naturalnego, odpowiadających na potrzeby nawet najbardziej wymagającej skóry, bez względu na wiek. DERMIKA, aby wyzwolić kobiece naturalne piękno, łączy profesjonalizm i wiedzę ekspertów, inspiruje się naturą oraz zaawansowanymi technologiami. W linii Re.VISAGE

www.kneipp.pl

2019/3

44


PREMI ERY,

NOWOŚ C I

JE S I E Ń

kamieniami to wyjątkowa przyjemność. Po zabiegu wychodzi się rozluźnionym, z wygładzoną, zenergetyzowaną i wspaniale rozświetloną cerą. www.gemology-cosmetics.pl

Oczyszczanie wodorowe CRISS HYDRO-OXY oczyszczanie wodorowe, oxybrazja, infuzja tlenowa, masaż tlenowy w jednym urządzeniu. Głównym celem oczyszczania wodorowego jest dostarczenie skórze wody z cząsteczkami wodoru, który zlikwiduje wolne rodniki. Natomiast oxybrazja to jeden z najbardziej innowacyjnych sposobów rewitalizacji skóry, polegający na złuszczeniu martwej warstwy naskórka za pomocą jednoczesnej aplikacji tlenu i soli fizjologicznej. www.criss.pl

TWÓJ NOCNY SPRZYMIERZENIEC

Deszcz ma ostrą konkurencję!

Moon Drops to multizadaniowe serum na noc, które synchronizuje naturalne składniki i działanie aromaterapii z mocą snu. Bogata formuła olejów, przeciwutleniaczy, kwasów omega 3 i 6 oraz witamin w połączeniu ze specjalną kompozycją naturalnych olejków eterycznych będzie Twoim nocnym sprzymierzeńcem. Wszystko po to, by wspomóc Twoją skórę w intensywnej regeneracji.

Tegoroczna nowość od Columbii – OutDry Ex Reign Jacket ochroni Cię przed deszczem, wiatrem i wahaniami temperatury. To kurtka trekkingowa całkowicie wodoodporna i oddychająca. Jest wyposażona w uszczelnione od zewnętrznej strony szwy, regulowany kaptur i otwory wentylacyjne pod pachami. Główny zamek oraz zamki przy kieszeniach są uszczelnione dzięki poliuretanowej powłoce. Kurtka jest dostępna w wersji damskiej i męskiej w cenie 729,99 PLN.

www.slaap.pl

• muzyka zwolniona z opłat za publiczne odtwarzanie! • wartość dodatkowej muzyki to: 200,00 zł w prezencie. *)

www.columbia.com

Oferta ważna do wyczerpania prezentów od posłańca św. Mikołaja.

Państwa Klienci pokochają muzykę z kolekcji NAJWSPANIALSZA pod słońcem, a ona przyczyni się do sukcesu Waszej firmy! LICENCJA w cenie zestawu! www.najwspanialsza.pl

Biała Perła Linia Gemology Biała Perła to unikalny protokół zabiegu antiage Rozjaśniająca Biała Perła oraz 12 kosmetyków do pielęgnacji domowej. Produkty tej gamy są dedykowane osobom, chcącym ujednolicić i rozjaśnić cerę, zwiększyć jej blask i zredukować przebarwienia wywołane przez nadmiar słońca czy starzenie się skóry. Wywodzący się z kosmetyki molekularnej zabieg z rozdrobnioną do nanocząsteczek perłą jest bogaty w biodostępne oligoelementy oraz blokery melaniny: witaminę C, B3 i Bisabolol o właściwościach kojących i antyoksydacyjnych. Rytuał z aplikacją 20 pereł i bardzo relaksującym masażem

Dary od serca! W podziękowaniu i wdzięczności obdarowujemy Państwa prezentami muzycznymi. Warto być posłańcem św. Mikołaja, nie tylko od święta!

Jeju jaka skóra

Do zakupionych zestawów muzycznych mp3 oraz Kaskada Mix DODATKOWO otrzymacie Państwo:

Cukrowy peeling do ciała w czarne kropki. Gęsty biały peeling w czarne kropki, który złuszcza martwy naskórek. Natłuszcza i zmiękcza skórę, pozostawiając na niej emoliencyjny film ochronny. Możesz stosować go nawet dwa razy w tygodniu.

• zestaw 5 płyt CD*): Accident, Colors of Calm, Dwa Słońca, Energetic Flow i Pasja życia; • to dodatkowe 6 godz. podkładu muzycznego, za symboliczne 5 zł (do licencji);

www.ziaja.com

2019/3

45

Otulający zapach Najnowsza linia kosmetyków Soraya Black Orchid & Diamonds skierowana jest do kobiet dojrzałych, które w codziennej pielęgnacji cenią przyjemność stosowania oraz odrobinę luksusu. W linii znajdują się kosmetyki do pielęgnacji twarzy oraz ciała. Czarna orchidea, główny składnik linii Black Orchid & Diamonds, to symbol piękna i wiecznej młodości. Jej ekstrakt wykazuje dużą moc antyoksydacyjną, działa przeciwstarzeniowo oraz kojąco. Linię Black Orchid & Diamonds wyróżnia również piękny zapach – nutą serca uczyniono orchideę i ylang ylang, następnie rozwija się otulający zapach kokosa, a na skórze długo pozostają nuty drzewa sandałowego oraz białego piżma. www.soraya.pl


PREMI ERY,

NOWOŚ C I

możliwość wyjścia naprzeciw większej liczbie klientów. Wszystkie sprawdzone cechy i nowinki techniczne znajdują się w lampach do solarium marki Hanau i Cosmedico. www.profil-solar.pl

JE S I E Ń

odpowiedni poziom nawodnienia i wygładzenia. Delikatna formuła polecana jest także dla cery suchej i wrażliwej. Wygodny aplikator zapewnia łatwą i higieniczną aplikację. Tonik można stosować jako odświeżającą mgiełkę w ciągu dnia. Opakowanie nadaje się do recyklingu. Segreguj je po zużyciu. www.Lirene.pl

Różnorodność W 2009 r. WHO wprowadziła wartość 0,3 W/m2 jako normę obowiązującą dla urządzeń solaryjnych. W naszym kraju nadal obowiązującym jest współczynnik 0,6 W/m2. Daje to właścicielom salonów i ich klientom możliwość wyboru procesu opalania. Świadomy właściciel będzie potrafił, poprzez rozsądny dobór montowanych lamp zróżnicować swą ofertę, a dobrze wyszkolony personel doradzić klientom jaki sposób opalania wybrać, aby zaspokoić potrzeby klientów przy zachowaniu wszystkich aspektów zdrowotnych. Stosowanie lamp opalających o zróżnicowanych właściwościach wspomaga prowadzenie salonu i daje

Nawilża i łagodzi podrażnienia skóry

Przyjemny rytuał Rewitalizujący krem Jubileuszowy – Expertise 40. Wyselekcjonowane wyciągi roślinne (olej ogórecznika, jojoby i sasanki, masło shea, biały lotos) zostały tu skomponowane z opatentowanymi składnikami promedycznymi (Liftonin-Xpert®, Ectoin®, Hy-O-White). Nawilża i chroni przed nadmierną ucieczką wody ze skóry. Odżywia dzięki zawartości drogocennych olejów, a także wygładza drobne zmarszczki. Krem posiada lekką konsystencję i delikatny, świeży zapach, co zamienia codzienną pielęgnację w przyjemny rytuał.

ALOESOWY TONIK W MGIEŁCE głęboko nawilża, przywraca naturalne pH skóry i łagodzi podrażnienia. Zawiera 100-procentowy naturalny ekstrakt z aloesu, który nawilża i łagodzi podrażnienia skóry. Dzięki swoim unikalnym właściwościom, regeneruje oraz przywraca jej miękkość. Kwas hialuronowy, wiążąc cząsteczki wody, zapewnia

www.belter.pl

www.soraya.pl

Inteligentne rozwiązanie

www.kneipp.pl

www.proteaantiaging.pl

2019/3

46

www.leczeniezywieniem.pl

Bio-Olejek Kneipp® 100% naturalnych olejków do ciała i twarzy, m.in. olej z krokosza barwierskiego, grejpfrutowy i oliwa z oliwek z upraw ekologicznych, pielęgnują za pomocą esencjonalnych substancji odżywczych. Doskonale się sprawdza dla skóry wymagającej, suchej, zniszczonej i dojrzałej, a także do intensywnej regeneracji i pielęgnacji ciała.

Poprawia wygląd skóry

Dołącz do #sorayagirls i daj się zainspirować. Stwórz społeczność, która wspiera się nawzajem, mówiąc „JESTEŚ PIĘKNA”.

W sezonie jesienno-zimowym zadbaj o zdrowie – zrób domowy pyszny i zdrowy jogurt z różnych rodzajów mleka, również roślinnego. Jogurt L+ korzystnie oddziałuje na przewód pokarmowy: odbudowuje florę bakteryjną, poprawa trawienie i wchłanianie pokarmów, polepsza perystaltykę jelit, zwalcza szkodliwe bakterie, grzyby, przeciwdziała zakażeniom i stanom zapalnym, m.in. Helicobacter pylori.

Nowa formuła żelu pod oczy Youth EssentiA® inteligentnie łączy aktywne składniki – niezbędne witaminy A, C i E, silne przeciwutleniacze, specjalnie dobrane peptydy oraz nowy Optim-Hyal™, który pomaga przywrócić optymalny poziom kwasu hialuronowego (HA) w skórze poprzez jego stymulację i naturalną syntezę. Dzięki tej Zaawansowanej Technologii Regeneracji HA, skóra wokół oczu jest intensywnie nawilżona i ujędrniona, a drobne zmarszczki są wyraźnie wygładzone. Badania producenta wykazują, że już po pierwszym miesiącu stosowania Optim-Hyal™ widać spektakularne efekty – wypełnione zmarszczki oraz elastyczna i nawilżona skóra wokół oczu. Premiera żelu pod oczy Youth EssentiA® odbędzie się jesienią 2019 r.

ZAINSPIRUJ SIĘ NATURALNIE Soraya Naturalnie to najnowsza linia kosmetyków pielęgnacyjnych do twarzy, celebrująca kobiecość niezależnie od wieku, miejsca zamieszkania czy zawodu. W linii znajdują się kosmetyki do oczyszczenia i nawilżenia twarzy. Kosmetyki Soraya Naturalnie zostały stworzone z myślą o kobietach poszukujących naturalnej pielęgnacji, opartej na roślinnych ekstraktach, cenionych od pokoleń za swoje efektywne działania. Pielęgnacja z linią Naturalnie to codzienna dawka przyjemności i relaksu z kosmetykami których skład w 99% jest pochodzenia naturalnego. Znane i cenione składniki aktywne takie jak rumianek i winorośl pobudzają zmysły, nawilżają i koją każdy typ cery.

Zadbaj o zdrowie


PREMI ERY,

NOWOŚ C I

JE S I E Ń

koziego mleka i alantoiny sprawiają, że cera jest głęboko nawilżona, odżywiona i ujędrniona. Mieszanka nienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin wspiera regenerację naskórka. www.nutridome.pl

Przebojowa Konopia Cannabis Oil Wyjątkowy peeling do ciała, który dogłębnie oczyści Twoją skórę, pozostawiając ją aksamitnie gładką, miękką i nawilżoną. Jego sekretem jest olej z konopi, będący bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, antyoksydantów, minerałów i witamin (A, D, E, K). Dzięki jego właściwościom oraz dobroczynnemu działaniu kawy robusty, cukru brązowego, czekolady, soli himalajskiej, olejów – makadamia, arganowego i migdałowego oraz witaminy E, Twoja skóra stanie się jędrna, wygładzona i doskonale nawilżona. A dzięki zawartości kofeiny, kosmetyk pomoże Ci również zredukować cellulit i rozstępy. www.bodyboom.pl

HYBRYDOWY I ZABAWNY STYL

Łagodząca maseczka Miód mniszek lekarski słodka pielęgnacja w formie i działaniu. Matowo-miodowa, łagodząca maseczka o wyjątkowej teksturze: zmiękcza, uelastycznia i nawilża; w ekspresowym tempie koi i wycisza skórę; miód mniszkowy odżywia, wzmacnia i rewitalizuje naskórek; przyjemnie pachnie i idealnie rozprowadza się na skórze. Na umytą, osuszoną skórę nanieść równomiernie maseczkę. Omijać okolice oczu. Pozostawić na 10-15 min. Następnie spłukać letnią wodą. Można stosować w codziennej pielęgnacji twarzy.

Zaproszenie do świata kontrastów. Hybrydowy i zabawny styl SOREL łączy klasyczne elementy z kolekcji Out N About i Kinetic: posiada grubą, gumową podeszwę oraz przesadzone proporcje. Wodoszczelna, dopasowana w kostce cholewka gwarantuje komfort spacerów w każdą pogodę. Świetne uzupełnienie zarówno odzieży sportowej, jak i stylizacji na festiwal. Kolekcja SOREL jesień-zima 2019 wykorzystuje strukturalne skóry woskowane, masywne podeszwy, głębokie kolory, figlarne metaliczne i błyszczące wykończenia. Zwracają uwagę przesadne proporcje i stylistyka podkreślająca kobiecość. www.sorel.com

znajduje się 20% stężenie kwasu L-askobinowego. Zawarty w kosmetyku kwas felurowy chroni skórę przed starzeniem się spowodowanym wpływem czynników zewnętrznych. Produkt o lekkiej, beztłuszczowej formule łatwo się rozprowadza i szybko wchłania. www.cosibella.pl

www.ziaja.com

Regeneracja naskórka O skórę warto dbać zawsze, również nocą. Mając na uwadze kompleksową pielęgnację cery, marka NUTRIDOME stworzyła krem do twarzy na noc Wygładzenie i Ujędrnienie. Skomponowany na bazie naturalnych, nawilżających olejów roślinnych, doskonale sprawdza się w pielęgnacji każdego rodzaju cery. Ma przyjemny zapach, łatwo się rozprowadza i jest wydajny. Krem widocznie poprawia elastyczność i nawilżenie skóry, pozostawiając ją wyjątkowo gładką. Naturalne oleje w połączeniu z dodatkiem

Jesienne kolekcje Victorii Vynn

Jesienna pielęgnacja Serum do twarzy Timeless – Skin Care zawierające witaminy C i E oraz kwas ferulowy. Dzięki witaminie C, silnym przeciwutleniaczu, preparat działa rozjaśniająco na przebarwienia, zapobiega ich powstawaniu oraz wyrównuje koloryt cery. Produkt wykazuje właściwości odżywcze, stymuluje syntezę kolagenu, działa przeciwzapalnie oraz wspomaga proces regeneracji skóry. W składzie serum

Kolczasta zielono-rdzawa skórka, skrywająca gładkość kasztana, czerwono-żółte dywany utkane ze spadających liści, nasycony fiolet leśnych jagód. Wszystkie najpiękniejsze barwy jesieni zebraliśmy w dwóch magicznych kolekcjach Pure i Gel Polish. Zapraszamy na spacer po naszym kolorowym ogrodzie, w którym natura splata dłonie z najmilszymi wspomnieniami. www.victoriavynn.com

2019/3

47

Maski hydrolatowe na tkaninie To wyjątkowe formuły, oparte o esencje bogate w składniki aktywne prosto z natury. Aby zapewnić jak najwyższą zawartość substancji pielęgnujących, jako baza zostały zastosowane hydrolaty powstające w procesie destylacji świeżych roślin z parą wodną. Dzięki temu zawierają one naturalne substancje cenne w pielęgnacji skóry. Wygodna forma fizeliny z nacięciami, ułatwia dopasowanie do kształtu twarzy. Wyjątkowe receptury: fizeliny z nacięciami, ułatwiającymi dopasowanie do kształtu twarzy. Wyjątkowe składniki: hydrolat lawendowy, różany, aloesowy, figowy, z kwiatów gorzkiej pomarańczy i bławatka, wzbogacone algami i składnikami naturalnymi. www.dermika.pl


ST Y L

Ż Y CIA

Fot. www.astanga.pl

Z DROW Y

BÓL Z GŁOWY Optymalizacja warunków, w których musimy wytrwać kilka godzin codziennie, miesiąc za miesiącem, rok za rokiem. Nasza uwaga skupiona na konkretnym zadaniu, angażuje w 100% nasz mózg, ale nasze ciało ogranicza się do ruchu nadgarstka i palców na myszce komputera. Już nawet po telefon nie musimy sięgać bo przecież mamy słuchawki bezprzewodowe. Po pracy jadąc autobusem przeglądamy smartfona, bo trzeba być na bieżąco. Wszystko jest dobrze, tylko dlaczego coraz częściej cierpimy na bóle głowy, migreny, szumy w uszach, cierpnięcia i drętwienia rąk. Boli nas

JOGA DZIAŁA POZYTYWNIE NA CIAŁO I UMYSŁ. Coraz więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Nasze miejsce pracy, często przy biurku, jest zaprojektowane w taki sposób, abyśmy nie tracili energii na ruch. Mamy obrotowe krzesła, na kółeczkach. W razie gdy musimy gdzieś przejść, to raczej przesuwamy się do szafki lub innego biurka. Daleko posunięta cyfryzacja pozwala nam na dostęp do archiwum lub informacji klikając myszką. Nie musimy biegać po piętrach, szukając potrzebnych materiałów lub informacji zlokalizowanych w innym dziale, który znajduje się na drugim końcu budynku. I po co to wszystko? Oczywiście

po to, żebyśmy byli jak najbardziej wydajni w pracy, żeby niepotrzebny ruch nie rozpraszał naszej koncentracji na zadaniu. Bo terminy nas gonią, projekty czekają. Przecież wygodne obrotowe krzesła, regulowane biurka, podstawki pod stopami to jest szeroko rozumiana ergonomia pracy.

2019/3

48


Z D R O W Y kręgosłup, kolana. Nie możemy oddychać, bo kłuje w mostku lub między żebrami.

Ż Y CIA Mamy do wyboru bardzo różne formy aktywności, które są związane z jogą. Dla osób, które mają siłę i potrzebują wyzwań jest Ashtanga Vinjasa Joga. Dla tych spokojniejszych Joga łagodna: Rozciagająca (głęboka i łagodna praktyka) lub Księżycowa (relaksująca, skupiona na powięziach).

Ale nadchodzi taki czas, kiedy ciało nie pozwala o sobie zapomnieć. Ból towarzyszy nam coraz częściej, przechodzi w fazę kliniczną. Zazwyczaj leczenie przeciwbólowe przestaje być skuteczne. Zaczynamy chodzić po lekarzach, bo na pewno to coś poważnego.

I tu dochodzimy

Dla tych, którzy lubią bujać w obłokach i latać, jest Aerial Joga, gdzie pozycje jogi wspomagane są specjalnym, miękkim hamakiem. Pozwala odciążyć kręgosłup, pogłębić asany lub wspomóc początkujących joginów i joginki, a na zakończenie zapewnia komfort relaksu w bujającym hamaku.

do sedna jeśli zrozumiemy, że aparat ruchu leczymy ruchem.

Wszystkie te formy i wiele innych zajęć, mamy w położonym w centrum Warszawy Astanga Yoga Studio. Wykwalifikowana kadra z wieloletnim doświadczeniem pomoże w wyborze odpowiednich zajęć, na każdym stopniu zaawansowania.

Fot. www.astanga.pl

Odpowiedź jest prosta. Nasze ciało to nie tylko mózg: mamy też ręce, nogi, tułów – tak zwany aparat ruchu. Aparat ruchu, czyli ciało – jak sama nazwa wskazuje – potrzebuje ruchu! Nasze ciało jest nieprzystosowane do wielogodzinnego trwania w jednej statycznej pozycji. Zaczyna się buntować. Objawy buntu na początku są sporadyczne, raz na pół roku, potem raz na kwartał. Najczęściej to lekceważymy, bo przecież każdemu może się zdarzyć ból głowy, czy drętwienie ręki. Zresztą mamy tabletki przeciwbólowe.

ST Y L

Nagle okazuje się, że mamy go w zasięgu ręki i nogi. Musimy tylko wstać zza biurka i znaleźć czas dla siebie i swojego ciała. Wybierając formę aktywności fizycznej, warto pomyśleć o naszej głowie. Wszyscy przecież wiemy jak toksycznie działa na nas przewlekły stres. Kiedy ciało funkcjonuje w trybie walki z pobudzonym układem nerwowym, po dłuższym czasie nie potrafimy sobie poradzić z odprogramowaniem napięcia. Sprawdzoną przez wieki metodą ćwiczeń ciała i umysłu jest joga. Coraz bardziej doceniania przez współczesnych zabieganych ludzi. Joga w naszej zachodniej cywilizacji jest badana od lat 40. bardzo szczegółowo. Bezsprzecznie potwierdzona jest ogromna skuteczność wpływu asan (pozycji jogi) na ciało i umysł. Ćwiczenia oddechowe obecne w jodze, są bardzo często wykorzystywane i powielane w różnych psychologicznych metodach relaksacji. Nikt nie ma wątpliwości, że joga działa pozytywnie na ciało i na nasz umysł. Wycisza nadmiernie pobudzony układ nerwowy, relaksuje napięte ciało. Pomaga nam na nowo odkryć kim jesteśmy i zacząć słuchać siebie.

ADRIANNA SUSKA Ponad 20 lat zajmuje się pracą z ciałem w gabinecie fizjoterapii. Szczególnie interesuje się wpływem emocji na ciało fizyczne. Jest instruktorką fitness, trenerem personalnym, instruktorką Aerial Jogi i nauczycielką Ashtanga Yoga RYT 200 i Ashtanga Yoga RYT 300. Od 19 lat regularnie prowadzi zajęcia z osobami po udarach mózgu, chorobą Parkinsona, osobami z problemami emocjonalnymi. Od kilku lat prowadzi warsztaty z anatomii jogi. Uczy w jaki sposób pogodzić ciało i umysł w asanach w taki sposób, aby wynieść z praktyki jak największą korzyść. Jej największą pasją jest jeździectwo, ma swojego konia od 16 lat.

2019/3

49

Polecamy szczególnie kursy aerial jogi dla początkujących oraz kursy ashtanga jogi dla początkujących, na których wprowadzamy kolejne elementy jogi, poznajemy praktykę od podstaw i przygotowujemy do regularnych stałych zajęć. Każdy kurs to cykl 8 zajęć, na których przekonujemy się jak joga działa na nas bezpośrednio.

Zapraszam na jogę, a ból będziesz mieć z głowy!

Adrianna Suska Ponad 20 lat zajmuję się pracą z ciałem w gabinecie fizjoterapii. Instruktorka fitness, trener personalny, instruktorka Aerial Jogi i nauczycielka Ashtanga Yoga RYT 200 i Ashtanga Yoga RYT 300. www.astanga.pl


20. EDYCJA TARGÓW

4-5.04 2020, POZNAŃ

NAJWIĘKSZE PROFESJONALNE TARGI FRYZJERSKIE I KOSMETYCZNE W POLSCE Lokalizacja:

Zaprasza


Forum fryzjerstwa LOOK oraz forum kosmetyczne beautyVISION to największe wydarzenie w Polsce skierowane do profesjonalistów, gdzie artystyczny kunszt łączy się z prawdziwym rzemiosłem! To tutaj prezentowane są najnowsze trendy w stylizacji włosów, brody, paznokci i makijażu, a także bogata oferta produktów, innowacji, zabiegów i sprzętu kosmetycznego renomowanych marek. Nie brakuje również profesjonalnych szkoleń i warsztatów, a także pełnych rywalizacji i inspiracji konkursów, do których stają najlepsi z najlepszych!

NAJWIĘKSZE TARGI BRANŻY HAIR & BEAUTY W POLSCE:

PROGRAM beautyVISION

WYDARZENIA LOOK

▷ Kongres Kosmetyczny

▷ Pokazy gwiazd i najnowszych trendów

▷ Oferta przygotowana z myślą o profesjonalistach

▷ Kongres Podologiczny

▷ Konkurs KREATOR

▷ Możliwość nawiązania nowych kontaktów z najważniejszymi osobami z branży

▷ Only Nails

▷ Mistrzostwa Nails Olympic International ▷ MASTER OF BEAUTY, Mistrzostwa Polski

▷ Wzmocnienie wizerunku marki poprzez obecność na renomowanym wydarzeniu; ▷ Obecność topowych stylistów, wizjonerów, trendsetterów, gwiazd i ambasadorów ▷ Udział branżowych liderów

w konkurencji fryzjerstwo, barbering

▷ Plebiscyt MISTRZOWIE URODY ▷ MASTER OF BEAUTY, Mistrzostwa Polski w Makijażu Profesjonalnym ▷ Międzynarodowe Mistrzostwa PMU (makijaż permanentny)

▷ Prestiżowe nagrody i wyróżnienia

▷ Lash&Brow Championship

▷ Bogaty program wydarzeń

▷ Wykłady w Speakers’ Corner ▷ Blog Beauty Day – spotkanie blogerów kosmetycznych

Odwiedź nas na: www.look.mtp.pl

www.beautyvision.mtp.pl

Polub nas na:

oraz przedłużanie włosów ▷ Mistrzostwa Polski w Goleniu Twarzy na Mokro ▷ HAIR SCHOOL przy Barber Street ▷ Mistrzostwa Polski w Przedłużaniu i Zagęszczaniu Włosów ▷ XXII Ogólnopolska Konferencja dla Nauczycieli Zawodów Fryzjer i Technik Usług Fryzjerskich ▷ Szkolenia LOOK & Learn

/LOOKbeautyVISION


P R E M IE R A

Z INNEJ PERSPEKTYWY Fot. Well Concept

TRYCHOLOGIA I KOSMETOLOGIA W PRAKTYCE. WYBRANE ASPEKTY. Premiera książki Weroniki Patrycji Słupek: „Trychologia i kosmetologia w praktyce. Wybrane aspekty”. 9 września 2019 r. w siedzibie Well Concept w Warszawie odbyła się premiera książki Weroniki Patrycji Słupek „Trychologia i kosmetologia w praktyce. Wybrane aspekty”. Spotkanie prowadzone było przez autorkę oraz Beatę Adamczyk. Gościli na nim przedstawiciele świata nauki, branży beauty, prasy oraz klienci i partnerzy biznesowi.

Moim celem było pokazanie różnorodności aspektów wpływających na problemy trychologiczno-kosmetologiczne i wskazanie konkretnych kierunków postępowania. Wierzę, że wiedza zawarta w książce pozwoli spojrzeć Ci na pewne kwestie z innej perspektywy. Weronika Patrycja Słupek praktycznym doświadczeniu. Do współpracy zaproszona została Katarzyna Bernacka, która jest autorką rozdziału: „Praktyka kosmetologiczna”. Drugi dział poświęcony jest dziewięciu wywiadom ze specjalistami z branży beauty: dr Elżbietą Techmańską, dr n. med. Aleksandrą Słodką, dr n. med. Martą Bednarek, Julittą Małgorzatą Siemiątkowską, Martą Kolankowską-Trzcińską, Sylwią Grabską-Zielińską, Martą Zielińską, Beatą Adamczyk, Martą Fiłoń.

Fot. Well Concept

Książka jest drugą publikacją autorki (pierwsza: „Trychologia kosmetyczna. Pielęgnacja skóry głowy i włosów”) w dziedzinie trychologii i kosmetologii.

Pierwszy z dwóch działów obejmuje wiedzę praktyczną i teoretyczną z zakresu trychologii, kosmetologii i kompleksowego podejścia do klienta. Oparty jest na najnowszych doniesieniach naukowych oraz

Książka dedykowana jest profesjonalistom: kosmetologom, trychologom, i innym specjalistom branży beauty, którzy są zainteresowani holistycznym podejściem w swojej pracy. W książce poruszone są zatem również tematy związane z dietetyką, psychotrychologią,

2019/3

52

psychokosmetologią, diagnostyką, profilaktyką, zarządzaniem. Książka została pozytywnie zrecenzowana przez dr Joannę Klonowską oraz dr Violettę Tomaszewicz. Na końcu książki znajduje się zbiór zdjęć wykonanych przy użyciu mikrokamery – analizera.

mgr Weronika Patrycja Słupek Trycholog, kosmetolog, fryzjer, socjolog, specjalistka terapii skóry i włosów, autorka książek: „Trychologia kosmetyczna. Pielęgnacja skóry głowy i włosów” oraz „Trychologia i kosmetologia w praktyce. Wybrane aspekty”, nauczyciel akademicki, edukator akademii Well Concept Trychologia & Kosmetologia.


PUSH THE CITY LIMITS.

CLOVERDALEâ„¢ INTERCHANGE JACKET


ST Y L

Ż Y CIA

Fot. Columbia

Z DROW Y

ENTUZJAŚCI OUTDOORU POŁĄCZENIE WYGODY I STYLU.

Owocem współpracy Columbii oraz Zedda, jednego z najpopularniejszych DJ-ów na świecie, jest stylowe oraz w pełni funkcjonalne obuwie dla nowego

Columbia Sportswear prezentuje kolekcję obuwia miejskiego SH/FT zaprojektowanego z myślą o pieszych wędrówkach.

2019/3

54

pokolenia entuzjastów outdooru. Columbia Sportswear ogłasza premierę swojej najnowszej kolekcji obuwia SH/FT inspirowanej współczesną,


Z D R O W Y

O MARCE COLUMBIA Columbia, flagowa marka należąca do Columbia Sportswear Company z siedzibą w Portland w stanie Oregon, od 1938 roku tworzy innowacyjną odzież, obuwie, akcesoria i sprzęt dla outdoorowych entuzjastów. Columbia stała się liderem rynku dzięki przekształceniu zamiłowania do aktywności na świeżym powietrzu w technologie i trwałe produkty, które zapewniają klientom komfort przez cały rok, w każdych warunkach atmosferycznych. Więcej informacji można znaleźć na www.columbia.com.

z myślą o nowym pokoleniu – entuzjastach outdooru, i oferuje doskonałe parametry użytkowe zarówno na asfalcie, jak również na nieutwardzonym szlaku. – „Zauważyliśmy, że coraz więcej młodych ludzi na łonie natury stara się odnaleźć równowagę, naładować baterie lub zwyczajnie odpocząć od pełnego zgiełku życia” – mówi Peter Ruppe, wiceprezes ds. obuwia w Columbii. – „Aby odpowiedzieć na ten trend, stworzyliśmy całkowicie nową kolekcję obuwia, która nie tylko nawiązuje do młodzieżowego wyczucia miejskiego stylu, ale także sprawdza się na szlaku”.

Ż Y CIA

niemal nieustannie, także w podróży. – „Jestem fanem sneakersów, więc zaintrygowała mnie idea, z której zrodziła się kolekcja SH/FT” – mówi Zedd. – „Jestem zachwycony ich wyglądem, dopasowaniem oraz wygodą. Bez względu na to, czy jestem w studiu, na świeżym powietrzu czy na scenie, te buty to idealne połączenie wygody i stylu”.

Od ponad 80. lat

Czerpiąc inspiracje z wyjątkowej roli natury i miejskiego stylu życia młodzieży, firma Columbia Sportswear nawiązała współpracę ze zdobywcą platynowych płyt i nagród GRAMMY – DJ-em i producentem muzycznym Zeddem, aby wspólnie stworzyć kolekcję SH/FT. W miarę jak nowatorska muzyka Zedda zdobywa uznanie milionów fanów na całym świecie, artysta znajduje równowagę w wygodzie, tworząc

firma Columbia Sportswear stara się zachęcać swoich klientów do aktywności outdoorowych.

Kolekcja obuwia SH/FT idzie o krok dalej, zapewniając doskonałe parametry użytkowe i funkcjonalność na szlaku, nie zapominając o stylu.

Fot. Columbia

dynamiczną urbanizacją oraz dążeniami do poszukiwania równowagi na łonie natury. Stanowiąca doskonałe połączenie stylu i funkcjonalności kolekcja SH/FT została zaprojektowana

ST Y L

OTO NAJWAŻNIEJSZE CECHY TEJ KOLEKCJI: • Nowoczesna estetyka, żywe kolory i sportowa wygoda. • Podeszwa środkowa SH/FT z podwójnym kompozytowym materiałem amortyzującym, który oferuje wysoką sprężystość dla długotrwałego użytkowania. • Przyczepna podeszwa odpowiednia dla różnego rodzaju nawierzchni. • Cholewka dzianinowa zapewniająca wygodę przez cały dzień. • OutDry, najlepsza w swojej klasie wodoodporna, oddychająca technologia Columbii. Amerykańska premiera kolekcji SH/FT odbyła się 9 sierpnia br. w wybranych sklepach i pod adresem columbia. com. Obejmuje ona cztery style w rozmiarach i kolorach męskich i damskich. Zespół Columbii nawiązał dodatkowo współpracę z kilkoma butikami specjalizującymi się w sneakersach premium, w tym Atmos, ShoeGallery i UBIQ. W wybranych lokalizacjach tych marek będą dostępne edycje limitowane niektórych modeli. Od 16 sierpnia br. najbardziej kolorowe i krzykliwe modele SH/FT są dostępne u nowych partnerów Columbii: Foot Locker i Champs. Europejska premiera kolekcji SH/FT została zaplanowana na wrzesień 2019. Kolekcja będzie dostępna pod adresem columbia.com oraz w wybranych sklepach i obejmie trzy style męskie. Najnowsze informacje można uzyskać, obserwując Columbię na Twitterze i Instagramie (@columbia_eu) oraz na Facebooku (@ColumbiaSportswear).

Więcej informacji: Columbia www.columbia.com

2019/3

55


M A SA Ż

MASAŻ JEST NADZIEJĄ TERAPEUTA TO OSOBA, KTÓRA DAJE NADZIEJĘ NA LEPSZE JUTRO. Człowiek jest bardzo ciekawym materiałem do badań naukowych. Myśl ludzka stała się bodźcem do odwiecznych poszukiwań. Nas terapeutów nurtują pytania związane z patogenezą chorób. Co to jest choroba? To nic innego, jak następstwo naruszenia harmonii psychofizycznej, w której dominuje ból. Ów ból niwelujemy masażem medycznym. Pierwszą techniką jest głaskanie. Masażysta tym ruchem wprowadza pacjenta do pięknego świata. Tu wszystko staje się pauzą melodyjną, pewnym zatrzymaniem. Co powoduje rozcieranie? Z pewnością przekrwienie tkanek, rozgrzanie. Dzięki temu wzrasta poziom białych krwinek i uwalniane są substancje sympatykolityczne. Kolejne techniki ugniatanie, oklepywanie mają na celu pobudzenie. Nerwy wysyłają wtedy do mózgu sygnał o silniejszym bodźcu, zagłuszając słabszy impuls. W neurologii nazywa się to zjawiskiem ekstynkcji. Oprócz ulgi fizycznej masażysta powinien spowodować odblokowanie psychosomatyczne. Trzeba tu zadziałać na układ limbiczny. Przy owym uwolnieniu dochodzi

2019/3

56

do „poluzowania” układu nerwowego i mięśniowego. Terapeuta to osoba, która daje nadzieje na lepsze jutro, odkrywa swoiste piękno ludzkiej duszy.

Nadzieja

jest najlepszym i niezbędnym czynnikiem w każdej jednostce chorobowej. O zastosowaniu „hope” opowiadało sobie w kawiarni dwóch lekarzy. Jeden z nich podawał pacjentom chorym na raka płuc takie oto leki: hydroxyurea, oncovin, platinol, etoposide. Ta konstelacja słów tworzyła słowo „hope” – nadzieja. Doktor nie podawał farmakologii, lecz nadzieję. Oczywiście miało to wpływ na lepsze samopoczucie chorych. Najważniejszym czynnikiem we


M A SA Ż wszystkich dolegliwościach jest psychika. Jeśli nastroicie głowę pozytywnymi myślami, będzie żyło Wam się prosto. Każdy szanujący się terapeuta szuka metodologii niesienia pomocy swojemu pacjentowi. Masażysta poprzez regularne techniki robi to przy każdej sesji. Tak więc kwestia fizycznych dolegliwości bywa tu jak najbardziej zaspokajana. Mówiąc o masażu, nie sposób zapomnieć o dźwięku. Stanowi on integralną część każdego dobrze prosperującego gabinetu. „Muzyka łagodzi obyczaje”, „łączy pokolenia”. Z dozą pewności w głosie powiem, że tak jest niezaprzeczalnie. Piosenkę i jej dobroczynny wpływ na mózg można podzielić na czynniki: biologiczne i psychologiczne. Do czynników biologicznych zaliczamy: łagodzenie zaburzeń neurotycznych, obniżenie ciśnienia tętniczego, dostarczenie organizmowi: serotoniny, dopaminy i noradrenaliny. Natomiast czynniki psychologiczne są zanurzone w przyszłość, co daje szerokie spectrum korzyści.

Przechodząc do meritum, masaż i muzyka niosą nadzieję, stają się stymulatorem negatywnych emocji. W te październikowe dni, kiedy liście malują swoim kolorytem piękne pejzaże, korzystajcie Drodzy Czytelnicy ze spacerów. Kiedy zrobi się zimno, odwiedźcie gabinet masażu, oddajcie się tej nutce przyjemności. Masaże rozgrzeją Wasze serca, czego Wam serdecznie życzę.

mgr Katarzyna Karska Masażystka z praktyką w Miedziowym Centrum Zdrowia w Lubinie. Prowadzi samodzielny gabinet masażu Twoje Zdrowie. Zawód to jej wielka pasja, lubi pomagać ludziom, czerpie z tego pozytywną energię na cały dzień. http://masaz-twojezdrowie.blogspot.com

OLNIONA ZW

PŁAT • ZO

• MUZYK A

Większość z Nas słyszała o efekcie Mozarta, który warunkuje szybszą naukę, lepsze przyswajanie słówek obcojęzycznych. Muzyka rozrywkowa sprzyja poprawie humoru, buduje również więzi interpersonalne, jak i globalne. Tańcząc przy ulubionym utworze rozluźniamy przebodźcowane ciało. W swojej pracy spotkałam się z przypadkiem, kiedy to ludziom błoga cisza wręcz

przeszkadzała. Wtedy sięgałam po najlepsze antidotum dla duszy – dźwięk. Każdy ma inne gusta i na pewne propozycje muzyczne pacjentów musiałam otworzyć serce. Jeden lubi Cohena, drugi The Cranberries. Zauważyłam ciekawe zjawisko: nawet ludzie nie przepadający za tłumem, pójdą za tym tłumem na koncert ulubionego zespołu. Dlaczego tak jest? Dlatego, że ciągle szukamy sposobów na lepsze samopoczucie, na relaks.

LICENCJA! www.najwspanialsza.pl

najwspanialsza.pl MUZYKA BEZ OPŁAT ZA PUBLICZNE ODTWARZANIE! PORTAL Z MUZYKĄ ZWOLNIONĄ Z OPŁAT tel. (52) 324-03-26, tel. kom. 603-695-454 e-mail: sklep@najwspanialsza.pl www.najwspanialsza.pl

2019/3

57


W NASTĘPNYM WYDANIU…

Redaktor naczelny: Dariusz Idkowiak Sekretarz redakcji: Zofia Słomska-Rozynek Współpraca: Marta Baranowska, Rafał Bielawa, Katarzyna Błasik, lek. med. Urszula A. Chorzępa, Małgorzata Ekert, mgr Bogusława Gawron, Anita Gołębiowska, Monika Hauza, Joanna Jedynak, mgr Katarzyna Karska, Dariusz Kubiak, Piotr Künstler, Przemysław Nadolny, mgr Justyna Marszałkowska-Jakubik, Beata Mąkolska, Magdalena Młotkowska, Aneta Muller, dr Alicja Palacz, Paulina Pastuszak, Adam Puda, Urszula Różycka, mgr Weronika Patrycja Słupek, Adrianna Suska, Monika Szatkowska, Małgorzata Wiatr, Anna Wydra-Nazimek

Z CYKLU ZDROWE ŻYWIENIE

ŚWIĄTECZNE FANTAZJE Zbliża się najwspanialszy czas świąteczny. Cudownie rodzinny czas pełen gwaru i krzątaniny. Dom wypełnia zapach pomarańczy, aromat migdałów i goździków. Szafki przepełnione są słodkimi bakaliami i chrupiącymi orzechami. Z kuchni unosi się niepowtarzalny zapach makowca i pierników.

Reklama prasowa i Brand Music: Dariusz Idkowiak,  603 695 454,  reklama@najwspanialsze.pl Prenumerata: Dystrybucję czasopisma prowadzi wydawca. Prenumeratę można zamawiać w każdym terminie. Wysyłka od najbliższego wydania po otrzymaniu wpłaty na konto:

Święta Bożego Narodzenia to taki magiczny czas przesycony dobrocią, miłością, spokojem i otwartością na drugiego człowieka.

RUBIKON MEDIA Dariusz Idkowiak • 86-031 Osielsko • ul. Kasztanowa 7 25 8142 1033 0307 8842 2000 0001 Zaprenumeruj kwartalnik NAJWSPANIALSZE – cztery kolejne wydania na każdą porę roku w promocji 60 zł. Druk i oprawa: POLRASTER • ul. Orawska 19 • Bydgoszcz Redakcja: NAJWSPANIALSZE 86-031 Osielsko • ul. Kasztanowa 7  (52) 324 03 26,  603 695 454  redakcja@najwspanialsze.pl www.najwspanialsze.pl www.najwspanialsza.pl najwspanialszepl Wydawca: RUBIKON MEDIA Dariusz Idkowiak 86-031 Osielsko • ul. Kasztanowa 7 © Copyright by RUBIKON MEDIA

Z CYKLU PREMIERA

Przedruki z czasopisma NAJWSPANIALSZE dozwolone są wyłącznie za uprzednią pisemną zgodą wydawcy z podaniem źródła.

PRAWDZIWIE KWIATOWE

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń, reklam i tekstów sponsorowanych, oraz ma prawo odmówić ich publikacji bez podania przyczyny. Reklamodawcy ponoszą pełną odpowiedzialność za skutki prawne wynikłe z opublikowania dostarczonych materiałów.

Długo szukaliśmy odpowiednich receptur na naszą nową linię. Udało się! Flower SPA, to linia, która przeznaczona jest do intensywnej pielęgnacji skóry suchej i wymagającej, a słodko-kwaśny zapach to prawdziwa uczta dla zmysłów!

Nie zamówionych materiałów redakcja nie zwraca, jednocześnie zastrzega sobie prawo redagowania nadesłanych tekstów. Wszystkie nazwy handlowe, logo, ilustracje zawarte w tekstach użyte zostały w celach informacyjnych i są własnością odpowiednich firm lub osób.

Znajdziecie w niej między innymi: płyn micelarny z panthenolem; krem do stóp i pięt z mocznikiem (aż 30%!); peeling solno-cukrowy do ciała oraz masło do ciała.

2019/3

59


Profile for Redaktor Naczelny

najwspanialsze 2019-03  

Niewyczerpane Źródło. Głęboko w centrum mojej Istoty bije niewyczerpane źródło miłości i wdzięczności. Pozwalam jej wypłynąć na powierzchnię...

najwspanialsze 2019-03  

Niewyczerpane Źródło. Głęboko w centrum mojej Istoty bije niewyczerpane źródło miłości i wdzięczności. Pozwalam jej wypłynąć na powierzchnię...

Advertisement