Page 1

spa

wellness

1/2018 (20) wiosna

cosmetics

18,00 zł (w tym 8% VAT)

medical

sun

fashion

beauty

oblicze piękna i zdrowia

y t u a e b f o r o l o c e t ru www.pablocolor.pl


OD

R E DA KCJI

DUMNA Z BYCIA POLKĄ „Wszystko jest w głowie, intelekcie. Jeśli wykreujemy sobie w myślach, że możemy osiągnąć cel, to tak się stanie. Nie wolno się bać". Witam z loży redaktor naczelnej… z miejsca, z którego będę mogła dzielić się doświadczeniami, wspierać potrzebujących, czerpać inspiracje i je przekazywać wraz z dobrą energią, ciepłymi myślami, cennymi treściami branżowymi i takimi płynącymi z codzienności oraz normalności. Będę tworzyć dla Państwa wyspę prasową rasowych mariaży marketingowych i promocyjnych, aby sukces każdego z nas szedł w świat, utrwalał swój splendor i budował moc naszego biznesowego arcydzieła.

MRS & MR MOI DRODZY,

Nie będziemy przy tym zapominać o pomocy potrzebującym, stąd na powitanie dedykuję nowy dział redakcyjny Filantropia jest trendy. To moja misja i dotychczas jeszcze nie wyzwolona w pełni energia, reaktywacja pierwiastka dobroczynności. Nieśmy pomoc i choć przez chwilę się zastanawiajmy, czy Ktoś obok nie potrzebuje naszego uśmiechu i wsparcia… W tym numerze na scenie Paweł Majerczyk podopieczny Fundacji ZERO BARIER.

mogłabym do Was pisać wierszem, tworzyć dla Was poezję, komponować utwory, arcydzieła literackie... uwielbiam to, jednak napiszę z sercem, z pasją, w dobrym tonie, korzystając z podpowiedzi intelektu, gdy słońce już wstało, a świat się kręci i uśmiech wita dzień, naszych bliskich i grono współpracowników. Każdy etap życia jest dla nas ważnym momentem przełomu. Stąd pytanie, dokąd zmierzamy?

Spotkamy się osobiście przy moich spektakularnych projektach biznesowych, które w nowej odsłonie powstawały przez NOCE I DNIE… Spotkamy się w podróżach misjonarskich, wydarzeniach kulturalno-biznesowych, w gronie ludzi z klasą, etyką i poszanowaniem ludzkiej wrażliwości, w pogoni za sukcesem.

U mnie zawsze będzie to droga do przodu, nigdy nie oglądam się wstecz, a wszystkie doświadczenia są dla mnie nauką i niekiedy w nocnej ciszy, gdy Wilanów śpi, podczas niezliczonych podróży, z których czerpię międzynarodowe wzorce w asyście prawdziwych Przyjaciół… tworzą się nowe idee, pomysły i inspiracje. Kultowa Żelazowa Wola, enklawa I like Chopin… dzieciństwo. To wywołuje u mnie błogostan.

Oby wszystkie wersy wydania stworzyły szum fal, powiew wiatru, blask słońca i wprawiły Państwa w błogostan duszy i ciała.

Takich dni i nocy mam za sobą wiele. To nie przez ADHD i bezsenność, lecz przez to, że życie jest tak piękne, że szkoda tracić go źle wykorzystując czas. W obliczu piękna i zdrowia jednak spać wypada.

Przesyłam najcieplejsze myśli,

Sukces nie kończy się w tym miejscu, tu i teraz, on trwa i wyczekuje dalszego kroku, coraz śmielszych kontaktów biznesowych i prywatnych, coraz większych zmian. Sukces nie ma czasu wejść na podium, gdy skromność nie pozwala, a wykreowana przez mentorów Mateusza Grzesiaka, Jacka Walkiewicza, Jacka Santorskiego osobowość podnosi poprzeczkę, ożywia pasją, gdzie nie ma końca piedestału, a dywan wciąż nie jest czerwony.

Monika Nogalska

Redaktor Naczelna

Tak jak niegdyś podczas rozmowy z cyklu „Wywiady z gwiazdami” ze światowej sławy śpiewaczką operową Alicją Węgorzewską – ikoną, usłyszałam słowa klucze:

2018/1

4


SPIS TREŚCI

8

12

26

FILANTROPIA JEST TRENDY

8

PIELĘGNACJA

22 28 36

Z PASJĄ BEZ BARIER PORADY

12

TO BYŁ… DOBRY DZIEŃ!

MARKETING

24 30

KOSMETOLOGIA

16 32

CERA DOJRZAŁA

26

FUTURYSTYCZNY DESIGN ODNOWA BIOLOGICZNA

POKOLENIE Z NIE BOI SIĘ WYZWAŃ

34

ZABIEG

20

TYPOLOGIA KLIENTÓW DZIAŁAJ Z PASJĄ I SERCEM INNOWACJE

ANTI POLLUTION TRENDY

18

ŹRÓDŁO NATURY ESENCJE DO KĄPIELI PROMIENNA NA WIOSNĘ

KOMPLEKSOWA ODNOWA PODOLOGIA

38

PIĘKNA SYLWETKA

2018/1

6

ŚWIAT STOI NA NOGACH!


wiosna

42

58

64

MEDYCYNA ESTETYCZNA

40

TARGI

56

KOBIETA Z PIĘKNEJ

ART NAILS

AROMATERAPIA

42

58 62

POPRAWIA SAMOPOCZUCIE LIFESTYLE

44

64

I LOVE HYBRYDA

ZAAKCEPTUJ SIEBIE JOGA

PREMIERY, KOSMETYKI, URZĄDZENIA…

66

HIGIENA

54

INSPIRACJE I ARTYZM

HOLISTYKA

ORYGINALNY SMAK NOWOŚCI

46

INTEGRUJĄCE BRANŻĘ

ŻYJ W RÓWNOWADZE RELACJE

68

SENSUALNY UŚMIECH

2018/1

7

NIECH ŻYJE BAL


JE ST

T R E NDY Fot. Maciej Niepogodziński

FIL ANTROP IA

Paweł Majerczyk - artysta, wizażysta i projektant mody.

Suknia zaprojektowana przez Pawła na pokaz mody.

Z PASJĄ BEZ BARIER Z CYKLU MONIKI NOGALSKIEJ – FILANTROPIA JEST TRENDY. Z Pawłem Majerczykiem – artystą, wizażystą, projektantem mody rozmawia Maciej Niepogodziński, prezes Fundacji ZERO BARIER. Maciej Niepogodziński: Pawle, masz 23 lata, od dziecka jeździsz na wózku elektrycznym, jednak dzielnie znosisz bariery jakie napotykasz na swej drodze. Co powoduje, że jesteś aktywną osobą, uśmiechniętą i pozytywnie nastawioną do ludzi? Paweł Majerczyk: Życie nauczyło mnie optymizmu, dążenia

najbardziej utkwiło Tobie w pamięci?

do celu, samorealizacji. To moja natura, zawsze idę do przodu, nigdy do tyłu. Życie bez uśmiechu jest ubogie i nie daje tyle frajdy co pozytywne nastawienie i wiara, że zawsze może być lepiej.

P. M.: Moje podróże nie są dla mnie tak proste, jak dla innych osób. Muszę je dokładnie planować i mieć kogoś obok, kto jest mi pomocnym ramieniem. Mimo tego, podróże są nieodłącznym elementem mojego życia i inspiracją. Byłem

M. N.: Mimo swojej dysfunkcji podróżujesz i poznajesz ciekawe osoby i miejsca. Które miejsce

2018/1

8

w kilku ciekawych miejscach w Polsce (Kraków, Zakopane, Wrocław, teraz Warszawa) i za granicą (Irlandia – Cork). Cork jest bardzo otwartym miejscem dla osób niepełnosprawnych. Mieszkają tam bardzo życzliwi ludzie. To miasto jest w bardzo dużym stopniu przystosowane dla osób niepełnosprawnych.


FIL AN T R O P IA Bardzo duże wrażenie zrobiły na mnie nadoceaniczne klify i przestrzeń... A w Polsce... oczywiście Warszawa i jej różnorodność, i to, że życie jest tam szalone i bardzo nieprzewidywalne. M. N.: Co chciałbyś zwiedzić jeszcze? Masz jakieś miejsce, które inspiruje Cię najbardziej? P. M.: Chciałbym pojechać do Paryża, bo to jedna z głównych stolic mody oraz na Fashion Weeek do Dubaju. Te miejsca traktuję nie tylko turystycznie, ale też jako inspiracje do tworzenia czegoś nowego. M. N.: Jesteś optymistą z natury, jednak codzienne życie to wiele przeszkód dla osób na wózku. Jakie bariery przeszkadzają Tobie najbardziej w życiu codziennym i podróżowaniu? Jak sobie z tym radzisz?

Fot. Maciej Niepogodziński

P. M.: My, jako osoby niepełnosprawne musimy być cierpliwe i przewidujące. Korzystamy z pomocy życzliwych osób, których napotykamy na swej drodze. A bariery są po to, by je „przeskakiwać”. Zawsze znajdzie się jakiś sposób na progi uliczne, brak windy, wąskie

JE ST

T R E NDY

przejścia, których osoby bez dysfunkcji nie dostrzegają.

osób, który nierzadko zaskakuje ekstrawagancją.

M. N.: Malujesz i rysujesz ustami, zdobywałeś 3 razy nagrody w ogólnopolskich konkursach plastycznych. Przy rysowaniu używasz zarówno ołówka, flamastrów jak i komputerowych programów. Sam uczyłeś się nimi posługiwać, czy ktoś pomagał Ci w wykorzystaniu tych tradycyjnych jak i nowoczesnych sposobów wyrazu?

M. N.: Co jest najważniejsze przy projektowaniu strojów? Skąd bierzesz inspiracje? P. M.: Zainspirować się można tak naprawdę wszystkim... Inspiracją może być łyżka leżąca na stole, w której odbija się światło, czy jakiś pejzaż, chwila jaka utkwi w pamięci. Odjechanym pomysłem na kreacje był dla mnie teledysk zespołu folkowego, który dał mi wiele pomysłów do tworzenia. Cisza i spokój oraz dobry dzień to ważne aspekty tworzenia, a przede wszystkim to, dla kogo robisz swój projekt.

P. M.: Wszystkiego nauczyłem się sam metodą prób i błędów. Malowanie i rysowanie było dla mnie artystyczną terapią, która zaciekawiła mnie i daje do tej pory dużo frajdy. M. N.: Pracowałeś w różnych zawodach, jako menedżer, telemarketer, teraz przygotowujesz pokaz mody. Skąd taka pasja?

M. N.: Wykonujesz make-up bez użycia rąk. Czy stylizując twarze kobiet dostrzegasz w nich coś, czego my nie widzimy? P. M.: Widzę duszę w oczach, patrzę i widzę coś co mnie inspiruje do doboru kolorów i sposobu malowania. Godzina wykonywania makijażu to dużo czasu, by nie tylko pomalować kobietę, ale też dowiedzieć się o niej więcej.

P. M.: Moda była zawsze moją pasję i sposobem na podkreślanie swego stylu i charakteru. Pewnego dnia postanowiłem podzielić się swoją wizją mody. Najpierw ubierałem znajomych, potem inne osoby jakie poznawałem. Lubię doradzać, ale też doceniam własny styl innych

M. N.: Jak dobierasz make up? Na co zwracasz uwagę?

Projektowanie kreacji rysowanej ustami.

Paweł Majerczyk w podróży.

2018/1

9

P. M.: Oczywiście zwracam uwagę na rodzaj okazji, na jaki wykonuję makijaż, kreację, oraz typ urody kobiety i jej charakter. M. N.: Co twoim zdaniem tworzy wizerunek i piękno kobiety? Strój? Makijaż? P. M.: Najważniejsza jest dusza i sposób bycia. Kreacja i makijaż to tylko dodatek, który ma zaciekawić i podkreślić daną chwilę. Często widząc zdjęcie kobiety widzimy zaskakujący makijaż. Nie znając kontekstu sytuacji zastanawiam się dlaczego jest taki, to taka gra emocji, która udziela się nie tylko tej kobiecie ale też jej otoczeniu. M. N.: Co jest Twoim największym marzeniem? Czego brakuje ci najbardziej? P. M.: Brakuje mi samodzielności i niezależności. M. N.: Pawle, co powiesz swoim rówieśnikom, którzy tak jak Ty nie mogą poruszać się samodzielnie? Co robić by być aktywnym i znaleźć swoje miejsce w życiu? P. M.: Próbujcie zmieniać coś w swoim życiu, szukajcie inspiracji, rozmawiajcie z innymi. Jeśli raz poczujesz smak wolności, on będzie Ci towarzyszył już na zawsze…


P O R A DY

TO BYŁ… DOBRY DZIEŃ! SENS ŻYCIA BĄDŹ… JEGO BRAK. Trudno nam się przyznać, zwłaszcza przed samym sobą, iż większość naszych życiowych wyborów, podjętych decyzji i działań kierowana była, jest i nie raz jeszcze będzie przez jedną na ogół potrzebę. Potrzebę bycia akceptowanym! Jeżeli zależy Tobie, aby polepszyć jakość swojego życia, warto zastanowić się nad dwoma rzeczami – nad tym CO robisz CODZIENNIE oraz nad tym CO o tym SĄDZISZ. Człowiek jest istotą myślącą… aż za bardzo. Rozkładamy życie na czynniki pierwsze, analizujemy i kalkulujemy. Do podejmowania decyzji używamy rozumu i jesteśmy zdziwieni, że te decyzje (choćby poprawne) nie dają nam szczęścia. A rozum nie jest po to, by dać nam szczęście, lecz by nadać naszemu życiu sens. Wiele osób uważa, że ich życie nie ma sensu, albo że brakuje im głębszego sensu. Zapytani o wyjaśnienie, tłumaczą, że nie robią nic ważnego, że każdy dzień wygląda tak samo, że nie wiedzą nawet od czego mieliby zacząć zmiany. Przede wszystkim są zmęczeni i nieszczęśliwi, czasem też zestresowani albo znużeni (albo wszystko naraz) i nie wiedzą co dalej. Są tak pogubieni w tym co chcą, co wydaje im się, że chcą, w tym co ktoś inny (rodzic, mąż, żona, telewizja) mówi im, że chcą, że nie wiedzą co jest rzeczywistą potrzebą, a co zachcianką. Nie słyszą swojego serca, tylko podejmują „racjonalne” decyzje, bądź kierują się lękiem (przed zmianą, przed negatywnymi konsekwencjami). Codzienność jest rutyną nasyconą przykrymi obowiązkami, a taki człowiek ma wrażenie, że utknął w jakiejś pułapce, że to jakiś „cholerny matrix”. Czuje się oszukany

2018/1

12

(„przecież to nie tak miało być”), rozczarowany („to już wszystko?”), zły, smutny... – emocje mogą być różne, jednak łączy je jedno – są negatywne. Gdy chcesz być bardziej szczęśliwy, to niezależnie od tego z jakiego poziomu startujesz, warto przyjrzeć się temu CO robisz każdego dnia. To nasza codzienność, nasze codzienne małe wybory przesądzają o ogólnym odczuciu satysfakcji z życia, bądź jej braku. Ludziom często się wydaje, że największy wpływ na ich życie mają te wielkie decyzje – ślub, wybór studiów, zmiana miejsca zamieszkania itd. Jasne, te decyzje potrafią być punktem zwrotnym. Jednak takich „wielkich” decyzji nie ma znowu aż tak dużo – sam odpowiedz sobie na pytanie, ile ich było w ciągu ostatniego roku? Największy wpływ na poczucie posiadania szczęśliwego życia mają nasze codzienne „małe” wybory: o której położymy się spać, w jaki sposób wstaniemy (i z jaką intencją), co zjemy (i czy w ogóle) na śniadanie, jak zareagujemy na złość współmałżonka, jak zareagujemy na korek w drodze do pracy, czy się spóźnimy do tej pracy czy nie, i tak dalej.

DRUGA SPRAWA, TO KWESTIA TEGO CO O TYM SĄDZIMY. Przyjrzyjmy się sytuacji, w której decydujesz, że idziesz późno spać, bo „masz tyle rzeczy


P OR A DY do zrobienia”. Przed snem nie wyciszyłaś się, gdzieś tam w tle leciał telewizor z filmem akcji, a potem program publicystyczny. „Szlag” cię trafił, jeszcze zanim się położyłaś do łóżka, bo ciśnienie podnieśli Ci politycy w studio telewizyjnym. Budzisz się po zaledwie pięciu godzinach snu ledwo przytomna i zła, że znowu się nie wyspałaś. Zła idziesz do kuchni zrobić poranną kawę i widzisz, że mąż znowu nie pozmywał naczyń, mimo że obiecał. Teraz zła jeszcze na niego, zmywasz te naczynia i robisz kawę. Robisz też śniadanie wszystkim, tylko nie sobie, bo wiesz, że nie zdążysz zjeść – trzeba wyprawiać dzieci do szkoły i siebie do pracy.

Dzieci hałasują, więc co jakiś czas krzyczysz na nie, żeby przestały. Zaspany mąż pyta gdzie kawa, a ty wściekła wygarniasz mu wczorajsze naczynia... i tak dalej. Zanim dojedziesz do pracy jesteś już zła, zmęczona, sfrustrowana i zestresowana. Brzmi znajomo?

A TERAZ DRUGI SCENARIUSZ. Idziesz późno spać, bo chcesz tego samego dnia dokończyć robienie rzeczy, które zaczęłaś. Cieszysz się, że możesz to zrobić i zasnąć z poczuciem dobrze wykonanego zadania. W tle gra telewizor, ale machasz ręką na te mądrości polityków – o czymś przecież gadać muszą.

Budzisz się rano i pozwalasz się sobie poprzeciągać chwilę. Jesteś nieprzytomna – za późno poszłaś spać, ale myśl o aromacie kawy ściąga Ciebie z łóżka. Wędrujesz do kuchni, przesuwasz niepozmywane naczynia i robisz kawę. Nie dziwisz się nawet, że mąż nie pozmywał – pewnie był też zmęczony, albo po prostu zapomniał. Gdy wstaje i zagląda do kuchni – pytasz, czy mógłby to zrobić teraz, bo będzie Ci wygodniej zrobić śniadanie... i tak dalej. Widzisz różnicę? W jednym i drugim przykładzie robisz niby to samo, ale CO INNEGO O TYM SĄDZISZ. Jeszcze inny przykład. Kasia pracuje jako kosmetyczka w centrum dużego miasta. Nie jest to duży salon, ale w bardzo dobrej lokalizacji i cieszący się opinią zaufanego i profesjonalnego. Każdego dnia odwiedzają ją różne ważne osobistości – a to „pani z telewizji”, a to „pani z radia”, a to „ta znana piosenkarka”, albo „pani prezes dużego banku”, bywają nawet panie z ministerstwa. Kasia patrzy na te niesamowite, ważne, bogate kobiety, które dzięki niej są jeszcze piękniejsze i... ma ogromne poczucie winy. Bo ona też miała w życiu osiągnąć „coś”, miała być „kimś”, a tymczasem siedzi w jakimś salonie i pomaga tym pięknym kobietom być jeszcze piękniejszymi. A kto pomoże jej? Każda rozmowa z rodzicami to istna gehenna, bo o ile jeszcze mama Kasi jest po prostu żądna plotek i nowinek, o tyle ojciec Kasi w ogóle nie rozumie jak można „zarabiać pieniądze na nakładaniu komuś kremu na twarz”. Co gorsze, Kasia uważa dokładnie tak samo. Agnieszka także pracuje w salonie, tyle, że fryzjerskim. Agnieszka nie ma pojęcia o świecie plotek i celebrytów, bo zazwyczaj ogląda i czyta informacje związane z kursami fryzjerskimi, albo krawieckimi. Domowe szycie to jej pasja po godzinach, równie satysfakcjonująca co fryzjerstwo, tyle, że niepłatna (choć czy błysk radości w oczach córki, gdy przymierzyła tę właśnie uszytą, czerwoną sukienkę, nie jest wart więcej, niż pensja?). Także Agnieszka nawet nie wie najczęściej czy właśnie układała

2018/1

13


P O R A DY włosy komuś znanemu, czy nie, wie za to, że każdy nosi swoje własne problemy. Wie, bo ciągle wysłuchuje opowieści o zdradach, problemach finansowych, problemach z dziećmi... Zdarzają się też piękne historie opowiadane przez klientki, jednak tych smutnych jest zdecydowanie więcej. Tym bardziej Agnieszka odczuwa radość w sercu, gdy choć trochę poprawi się humor paniom po wizycie u niej, a także wdzięczność, że ona sama ma takie dobre życie, cudownego męża, wspaniałe dziecko i całkiem fajną pracę. Można każdego dnia podejmować wiele decyzji, ale nasz osąd tych decyzji i czynności nadaje im wymiar. Teraz zastanów się na jakich czynnościach upływa Ci dzień. Co robisz codziennie albo prawie codziennie? Jak ważne są to rzeczy? Jak przydatne? Co o nich sądzisz? Pamiętaj, że tak jak się zmieniamy i jak zmieniają się okoliczności, tak zmieniają się nasze osądy i opinie – coś, co robiłeś 5 lat temu i uważałeś za ważne, może dzisiaj takie nie być. Jeżeli od dziecka chciałeś pracować w reklamie, a potem okazało się, że rzeczywistość odbiega od Twoich wyobrażeń i ciągnie cię, do czegoś zupełnie innego, to co jeszcze robisz w tej agencji reklamowej? Czasem kopiujemy nawyki innych, mimo że w głębi serca nie uważamy ich za ważne – wtedy też będziemy odczuwać jakiś dyskomfort. Ważną sprawą jest tutaj odróżnienie cudzych opinii od własnych, co może być trudne, jeżeli uważamy siebie za kogoś gorszego. Ma to często miejsce

NA KONIEC KILKA PYTAŃ DO REFLEKSJI: • • • •

Co jest dla Ciebie ważne? Co daje Ci siłę? Co daje Ci radość? Jak możesz ważne dla siebie czynności / elementy / działania wpleść w swoje życie codzienne? • Jak możesz znaleźć więcej czasu na... to co lubisz / co kochasz / co daje ci radość? • Co sprawia, że na koniec dnia mówisz: to był dobry dzień?

w sytuacjach, gdy stawiamy drugą osobę na piedestale, gdy np. ojciec jest dla nas takim autorytetem, że jego przekonania bierzemy za własne, w związku z czym realizujemy jego pomysł na życie, choć przecież jesteśmy zupełnie inną osobą. Zawsze, zanim ślepo pokiwasz głową na „TAK”, gdy ktoś powie tobie „powinieneś”, zastanów się, dlaczego niby opinia tej osoby ma być ważniejsza od Twojej? Jeżeli każdego dnia robisz coś, co wiesz, że Tobie nie służy, że Ciebie nie rozwija, że zamiast dodawać Ci skrzydeł, to je podcina, to masz takie wyjścia: • robić to dalej (w końcu to znasz, wiesz co będzie jutro, nawet jeżeli to jutro Ci się nie podoba); • zrobić coś inaczej / coś innego. Niby takie banalne, a jednak mamy mocny, wewnętrzny opór przed zmianami. Im więcej w nas introwertyka, im bardziej jesteśmy zamknięci, im bardziej przeraża nas ryzyko – tym trudniej wyjść z własnej strefy komfortu. Jeżeli jednak otworzymy się na nowe możliwości, pozwolimy sobie na przestrzeń – dla marzeń, dla nowych znajomości, dla

nowych pasji... gdy najzwyczajniej w świecie otworzymy serce, znajdziemy swój sens i swoje miejsce. Jednak nawet wtedy, nie przywiązujmy się za bardzo do swoich przekonań i przyzwyczajeń – każdy człowiek rozwija swoją świadomość we własnym tempie i za kolejnych kilka lat, może nas przyciągnąć jeszcze coś innego.

JAK ODRÓŻNIĆ GŁOS ROZSĄDKU OD GŁOSU SERCA? Bardzo prosto. Głos rozsądku to wszystkie „powinieneś”, „powinnaś”, „wypada aby”, „dobrze by było”, „skoro zrobiłeś to, to teraz musisz zrobić tamto”, „bądź konsekwentny”. Wszystko to, co kojarzymy z kalkulacją, rachunkiem zysków i strat, to nad czym musimy się zastanawiać i rozważać – to jest głos rozsądku. Przydaje się nam on do rozliczenia z Urzędem Skarbowym, ale do wyboru partnera życiowego – już nie bardzo. A głos serca? Niektórzy niestety tak zagłuszyli go racjonalnym myśleniem, że jedynie zawał, wypadek czy mocny kryzys życiowy, zmusza ich do weryfikacji

2018/1

14

swoich wartości i stylu życia. Głos serca to czasem subtelne przyciąganie do jakiegoś tematu, a czasem bardzo silny magnes do określonych działań. Często wtedy rodzina czy znajomi mówią „chyba oszalałaś”, „to zwariowane!”, „w twoim wieku to idiotyczny pomysł”, „co ci do głowy strzeliło”, „że też masz czas na takie głupoty”, „chce ci się?”, chyba, że są to ludzie, którzy znają nasze serce, wtedy powiedzą: „wreszcie zajmiesz się tym, co kochasz”, „gratuluję Ci odwagi”, „trzymam za ciebie kciuki”, „to szalone, ale tobie uda się na pewno”. Na pewno warto mieć takich przyjaciół wokół siebie, gdy decydujemy się na radykalną zmianę. Choć zazwyczaj największe transformacje dokonujemy w samotności. Ja dziś mogłam napisać coś dla Ciebie. Z głębi serca. Dla mnie to był dobry dzień :)

Beata Mąkolska Wydawca portalu zdrowego stylu życia dla kobiet Wellnessday.eu; Trenerka wellness, trenerka rozwoju osobistego (rozwoj-osobisty.info). Współautorka książki „Coaching relacji ze sobą i bliskimi”


KO SM E T O LO GIA

CERA DOJRZAŁA Cechy starzenia genetycznego – wewnątrzpochodnego łatwiej zaobserwować na skórze zakrytej ciała. Chociaż zmiany powodowane działaniem obu procesów są różne, to obraz starzenia się skóry i wygląd cery dojrzałej jest zawsze wypadkową obu zjawisk.

CECHY STARZENIA SIĘ SĄ WIDOCZNE NIE TYLKO NA SKÓRZE. Starzenie skóry i cechy wyróżniające skórę dojrzałą związane są z dwoma procesami: starzeniem się słonecznym (fotostarzeniem) i starzeniem się wewnątrzpochodnym. Na skórze, eksponowanej na światło, czyli na skórze twarzy, szyi i dekoltu i grzbietowej części rąk najszybciej i najwyraźniej widać cechy starzenia słonecznego.

W anglojęzycznej terminologii autorzy posługują się

2018/1

16

określeniem „aged skin”. Termin ten zbliżony jest do nazwy występującej w polskiej terminologii medycznej – skóra starcza. Tego wyrażenia używa się w celu określenia skóry z wyraźnymi objawami uszkodzeń, powstającymi pod wpływem upływu czasu i przede wszystkim promieniowania UV. Terminu „cera dojrzała”


KO SM E T OLO GIA można użyć w celu określenia zmian bardziej kosmetycznych, o znaczeniu estetycznym i mniej nasilonych, zwykle pojawiających się wcześniej.

Jedną z propozycji opóźnienia starzenia się skóry jest działanie holistyczne poprzez wyrównanie wahań hormonalnych związanych z okresem menopauzy u kobiet. Wykorzystanie roślinnego odpowiednika DHEA, zwanego hormonem młodości, powoduje łagodzenie większości objawów starzenia się, ponieważ w okresie menopauzy objawy te wiążą się z niedoborami hormonu DHEA. W procesie anti-aging bardzo dużą rolę odgrywają zabiegi złuszczające, które doskonale działają zarówno na skórę twarzy, jak i ciała.

W celu oznaczenia przybliżonego wieku wystąpienia cery dojrzałej, podaje się różne terminy, najczęściej wiek okołomenopauzalny. Z punktu widzenia możliwości dzisiejszej kosmetologii wydaje się, że określeniem tym można się posługiwać wcześniej, gdy pojawiają się pierwsze zmiany związane ze starzeniem się skóry, czyli około 30. roku życia.

Wczesne stosowanie kosmetyków o działaniu przeciwzmarszczkowym i naprawczym jest uzasadnione i polecane ze względu na ograniczone z wiekiem możliwości reakcji skóry na pobudzające bodźce (zaburzenie przekazywania sygnałów ze zmniejszeniem liczby receptorów i innymi zjawiskami ograniczającymi możliwość regeneracji i wzrostu komórek).

W okresie wczesnym pojawiania się zmian, gdy ważna jest profilaktyka, współczesna kosmetologia ma największe znaczenie i jest najbardziej skuteczna. Rozwój cywilizacji i związany z tym intensywny tryb życia powodują, że wzrasta zapotrzebowanie na skuteczną szybką regenerację i intensywny anti-aging. Najkorzystniej jeśli są one połączone z innymi korzyściami, które pozwolą zregenerować i poprawić kondycję całego organizmu. W kosmetyce profesjonalnej i dermatologii estetycznej ma znaczenie ocena zaawansowania procesu starzenia się słonecznego w ogólnym przebiegu starzenia się skóry. Niektóre zabiegi, a także składniki kosmetyków oddziałują szczególnie skutecznie na redukcję zmian w jednym z typów starzenia się. Cechy starzenia się są widoczne nie tylko na skórze. Wiek powoduje także zmiany w objętości mięśni i rozłożeniu tkanki podskórnej. Kosmetyki nie mają wpływu na starzenie się mięśni ani na rozmieszczenie tkanki podskórnej. W przeciwdziałaniu, a także odwracaniu objawów starzenia się skóry największe znaczenie ma profilaktyka, czyli ochrona skóry przed wpływem niekorzystnych czynników oraz wczesne rozpoczęcie stosowania kosmetyków o działaniu przeciwdziałającym starzeniu się skóry. Ochrona skóry przed działaniem promieni UV i wolnych rodników zapobiega przyśpieszonemu starzeniu się skóry i przedwczesnemu pojawieniu

Popularnym źródłem

naturalnych antyoksydantów jest zielona herbata. się cech starzenia słonecznego. Przede wszystkim umożliwia właściwe funkcjonowanie procesów naprawczych skóry, ułatwia naturalne procesy regeneracji skóry. Nowoczesne kremy ochronne zawierają mieszaninę różnych filtrów UV – pochłaniających i odbijających promienie UVA i UVB oraz inne związki, np. antyutleniacze pośrednio chroniące przed szkodliwym wpływem promieniowania. Nawet najbardziej zaawansowana kosmetyka kojarzy się z działaniem nieinwazyjnym, pielęgnacją na poziomie powierzchniowych warstw naskórka. Uzyskanie efektu widocznej poprawy kondycji skóry związane jest z regularnym, niejednorazowym i utrwalanym aplikowaniem produktów kosmetycznych. Składniki antyoksydacyjne kosmetyków można podzielić na naturalnie

występujące w organizmie i inne, których obecności nie stwierdza się u człowieka. Do naturalnych antyoksydantów zalicza się niektóre witaminy, takie jak: retinol, tokoferol, kwas askrobinowy, niacynamid. Naturalnymi antyutleniaczami niebędącymi czystymi witaminami, są poza tym koenzym Q10, kwas alfaliponowy, zielona herbata, miłorząb, ostropest, soja, dziurawiec, skrzyp, indyjski agrest, owoce jabłka, czereśni, winogron, czosnek, brokuły – zawierają apigeninę, kwas ferulowy – obecny w roślinach zbożowych, czerwone wino – zawiera polifenol o nazwie resweratrol, nasiona pomidorów – zawierają luteinę, likopen. Poza tym inne składniki naprawcze takie jak: peptydy, karnozyna, acetylocholina, cukier z drzewa bukowego, izoflawonoidy z soi, alfa- i beta-hydroksykwasy, cytokiny.

2018/1

17

PIŚMIENNICTWO: 1. Fisher G. J., Kang S., Varani J., i wsp.: Mechanisms of Photo Aging and Chronological Skin Aging. Arch. Dermatol., 1992; 127: 247-253. 2. Broniarczyk-Dyła G., Wawrzycka-Kafik A., Prusińska-Bratoś M.: Ocena wpływu kremu zawierającego niacynamid, kompleks witamin i filtry przeciwsłoneczne na zmniejszenie się objawów starzenia się skóry. Dermatologia Estetyczna, 2005; 7,5:265-270. 3. Fulton J.: Sleep Lines. Dermatol. Surg., 1999; 25:59-62. 4. Gilchrest B. A., Krutmann J. (red.): Skin Aging. Springer-Verlag, 2006. 5. Kowalewski C.: Wpływ kwasu glikolowego na czynność bariery naskórkowej. Dermatologia Estetyczna, 1999; 1:130-132.

dr Alicja Palacz dr nauk o zdrowiu, Wielkopolskie Samorządowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 w Poznaniu, Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii w Poznaniu.


T R E NDY

POKOLENIE Z NIE BOI SIĘ WYZWAŃ się asertywnie, wierzą w siebie i swoje możliwości, nie boją się wyzwań.

PRZYGOTUJ SIĘ NA ZMIANY! Już za kilka lat pokolenie Z wywoła rewolucję. Otwarci, elastyczni, mobilni… nie wyobrażają sobie życia bez internetu. Są odporni na klasyczną reklamę, w pracy cenią przede wszystkim wolność. Jak ich zrozumieć? Na rynek wchodzi nowy typ klienta, są to osoby urodzone po 1990 roku. Nazywani są generacją Z, są to ludzie najmłodszego pokolenia, dla których technologia to główne narzędzie do poszerzania wiedzy. Od najmłodszych lat korzystają z nowoczesnych technologii: internetu, smartfonów, mediów

PRACOWNIK W BRANŻY BEAUTY

społecznościowych. To ludzie, którzy nie znają analogowego świata, żyją wirtualnie, a zwykła rzeczywistość w sposób naturalny i płynny przenika do sfery on-line i na odwrót. Z drugiej strony żyją w dobrobycie, są wszechstronnie wykształceni, rodzice dużą wagę przywiązywali do ich edukacji i rozwoju. Potrafią zachowywać

Pracownik pokolenia Z dopiero wkroczy na rynek pracy. Są to osoby, które będą poszukiwały swojej drogi w branży beauty. Chcą tworzyć własny biznes, zmieniać świat. Jako pracownicy są radośni, elastyczni, bystrzy i szybko przyswajają wiedzę. Przypisuje im się umiejętność „multitasking”, potrafią wykonywać kilka czynności

2018/1

18

jednocześnie. Nowe pokolenie stawia swoim pracodawcom wysokie wymagania, ma tendencje do podważania autorytetów. Młodzi stają się coraz bardziej mobilni, chętnie zmieniają miejsce zamieszkania i pracę, nie są lojalni. Szacuje się, że w ciągu życia będą zmieniać pracę ok. 15 razy. Młodzi wychowani w świecie wirtualnym uwielbiają portale społecznościowe. Chętnie pokazują swoją pracę w internecie, są aktywni w wielu miejscach w sieci (Instagram, Snapchat, Facebook, Pinterest, Tweeter). Bez problemu budują


T R E NDY i dodawanie zdjęć zabiegów przed / po);

Przedstawiciele

pokolenia Z to osoby, które chcą zmieniać świat. Są radośni, bystrzy i szybko przyswajają wiedzę.

• sporządzając umowę o pracę i inwestując w szkolenia pomyśl o zabezpieczeniu w przypadku braku lojalności; • od razu zapoznaj pracownika z zasadami pracy w salonie, np. zakaz używania telefonów komórkowych, wykaz obowiązków, zasady wynagradzania i możliwości awansu.

KLIENT SALONU KOSMETYCZNEGO Pokolenie Z dba o wygląd zewnętrzny. Ciągła obecność w portalach społecznościowych powoduje, że przykładają oni dużą wagę do urody. W salonie kosmetycznym poszukują szybkich rozwiązań, krótkiej terapii oraz spektakularnych efektów. Pokolenie instant ceni swój czas, szybko się nudzi. Zabiegi powinny być przyjemne, intensywne i mieć ciekawą formę. Pokolenie Z uwielbia być zaskakiwane i rozpieszczane. Bardzo ważna jest personalizacja. Młodzi dużą wagę przywiązują do pielęgnacji ciała. Wiedzę na tematy kosmetyczne czerpią z urodowych blogów i vlogów, są podatni na wpływ rówieśników. Co ciekawe, nie ulegają klasycznej reklamie, nie lubią nachalnych spotów i spamu. Chętnie wzorują się na gwiazdach i influencerach.

relacje społeczne w internecie, jednak często mają problem w kontakcie bezpośrednim. Jak postępować z pracownikiem z pokolenia Z: • wykorzystaj zdolności młodego pracownika, jest otwarty i wielozadaniowy; • nieustannie go motywuj; • warto powierzyć mu zadania związane z promowaniem salonu w social media (np. prowadzenie fanpage / strony www, promowanie salonu na grupach / forach internetowych, tworzenie postów, udostępnianie treści reklamowych, tworzenie

Zadowolony klient z pokolenia Z być może zostawi nam w internecie pozytywną opinię, niezadowolony na pewno umieści niepochlebną recenzję. Musimy ciągle obserwować nasz oficjalny fanpage, forum i dyskusje

2018/1

19

w specjalistycznych grupach. Na krytykę warto natychmiast odpowiadać w prywatnych wiadomościach. Jak zdobyć klientów z pokolenia Z: • nie inwestuj w klasyczną reklamę. Skup się na mediach społecznościowych, docieraj do klienta poprzez kilka platform, monitoruj ich skuteczność. Materiały reklamowe powinny być w ciekawej formie: vlog, gif, infografiki. W świecie wirtualnym pamiętaj o szybkiej, bezpośredniej komunikacji z klientem. Promuj swoją markę korzystając z pomocy influencerów – liderów opinii; • traktuj klienta z uwagą i pełnym zaangażowaniem; • zainwestuj w zabiegi na twarz i ciało przynoszące szybki efekt. Zwracaj uwagę na zabiegi oryginalne: inspirowane rytuałami SPA tworzonymi na bazie trudno dostępnych składników.

Monika Szatkowska Blogerka i youtuberka w OtwartySalon.pl – kosmetyka dla profesjonalistów. Kosmetolog w salonie „Lucyna” w Zamościu. www.OtwartySalon.pl


Z A B IE G

PIĘKNA SYLWETKA SĄ RÓŻNE MASZYNY… …i jest system LipoRadioLogie® VINCI – najskuteczniejszy sposób modelowania ciała oraz liftingu twarzy. Urządzenie LipoRadioLogie® VINCI II zawiera w swoim wyposażeniu: • dwie głowice do zabiegów modelowania sylwetki; • głowicę do zabiegów na twarz; • głowicę do kriolipolizy; • głowicę do ThermaRF.

obrzęki, znacznie przyspiesza przemianę materii oraz wzmacnia efekty pozabiegowe pozostałych technologii zastosowanych w urządzeniu. Dedykowany preparat LipoRadioLogie® OIL niezbędny podczas zabiegu, wzbogaca tkankę o składniki aktywne w nim zawarte. W LipoRadioLogie® VINCI II zastosowano głowicę do kriolipolizy z myślą o osobach pragnących

pozbyć się miejscowej tkanki tłuszczowej. Zabieg kriolipolizy redukuje tkankę tłuszczową poprzez zastosowanie niskiej temperatury. Jest to rewelacyjny i bezinwazyjny zabieg, przynoszący wyraźne efekty. Z myślą o obszarach skóry wymagających intensywnego ujędrnienia zastosowana została głowica Therma RF. Podczas zabiegu uaktywniane zostają wszystkie procesy naprawcze,

LipoRadioLogie® VINCI II to nie tylko urządzenie, to cały system obejmujący szeroką współpracę z klientem: wykonywanie profesjonalnych zabiegów w gabinecie, specjalnie opracowany system ćwiczeń wspomagających oraz zalecenia prawidłowego odżywiania przygotowane przez specjalistę – dietetyka.

Fot. Lesthezone Group

LipoRadioLogie® VINCI II to jedyne urządzenie na rynku posiadające w swoim wyposażeniu osiem technologii, w celu uzyskania spektakularnych efektów w krótkim czasie. Tylko i wyłącznie synergiczne łączenie technologii zastosowanych w LipoRadioLogie® VINCI II zapewnia różnokierunkowe podejście do problemu klienta oraz gwarantuje doskonałe efekty pozabiegowe. W głowicach do zabiegów LipoRadioLogie® działają jednocześnie: wibracja, vacum, mechaniczny masaż profilowanymi rolkami, bipolarne fale radiowe, światło zielone oraz światło żółte. Oddziaływanie poszczególnych technologii na zassany fałd skórny sprawia, że energia dociera w głąb skóry właściwej i tkanki tłuszczowej. Wibracja zastosowana w LipoRadioLogie® VINCI to innowacyjne rozwiązanie, dzięki któremu znacznie skraca się czas pojedynczego zabiegu, w porównaniu do zabiegu głowicą bez wibracji. Technika wibracji poprawia ukrwienie, zmniejsza

tym samym przyczyniając się do remodelingu kolagenu, a także stymulacji fibroblastów do produkcji najważniejszych włókien podporowych skóry. Głowica Therma RF dedykowana jest do zabiegów liftingujących, anti-aging, wygładzających skórę, a także poprawiających jej elastyczność. Synergiczne połączenie wszystkich technologii w procedurach zabiegowych zapewnia efekt nieporównywalny z żadnym innym urządzeniem.

Dominika Żemła

kosmetolog

Więcej informacji: Grupa LestheZone tel. 533 344 766, 501 509 569, 508 143 567 www.lesthezone.pl

2018/1

20


Fot. Fotolia

PIE L Ę G N A CJA

ŹRÓDŁO NATURY POSTAWMY NA NATURALNE WSPARCIE. Kosmetyki stworzone na bazie związków pochodzących z roślin, bogatych w naturalne składniki to prawdziwy hit. Sięgamy po nie zdecydowanie częściej niż jeszcze kilka lat temu. W końcu nasza skóra zasługuje na to, by dbać o nią w świadomy i odpowiedzialny sposób. Przyjrzyjmy się zatem substancjom roślinnym, na które powinniśmy zwracać szczególną uwagę.

NA PROBLEMY – IRYDOIDY Irydoidy to grupa organicznych związków chemicznych, należących do terpenów,

naturalnych węglowodorów pochodzenia roślinnego. Dzięki swoim właściwościom oraz aktywności biologicznej, chętnie stosuje je zarówno przemysł farmaceutyczny, jak i kosmetyczny. Skupmy się jednak na tym, jak irydoidy wpływają na wygląd skóry.

Są to związki, które działają przeciwzapalnie i ściągająco, sprawdzają się więc jako wsparcie w walce z trądzikiem. Jednak irydoidy pomagają nie tylko cerze problematycznej. Dzięki ich obecności w kosmetykach przeciwstarzeniowych, opóźnia się proces powstawania zmarszczek, a skóra staje się wyraźnie gładsza i jaśniejsza. To jeszcze nie wszystko – irydoidy to nasz sprzymierzeniec w sytuacjach, gdy chcemy pozbyć się różnego rodzaju obrzęków. Gdzie należy szukać irydoidów? Jednym z ich głównych źródeł występowania są liście babki lancetowatej oraz ziele świetlika.

2018/1

22

Babka lancetowata to znane z medycyny ludowej panaceum na przeróżne dolegliwości. Leczono nią kaszel i nieżyty przewodu pokarmowego, roślinę stosowano również jako środek antybakteryjny. Współcześnie wykorzystuje ją przemysł kosmetyczny. Wyciągi z babki lancetowatej znajdują się w różnego rodzaju preparatach dedykowanych cerze problematycznej, tłustej i trądzikowej – ziele działa bowiem ściągająco. Z kolei świetlik wykorzystywany jest w kroplach i kosmetykach, które aplikujemy na delikatną okolicę oczu. Łagodzi podrażnienia,


P IE L Ę GN A CJA zaczerwienienia oraz uczucie pieczenia, często wzbogaca skład kosmetyków przeznaczonych do demakijażu tej newralgicznej strefy.

ALANTOINA – DOBRZE TOLEROWANA PRZEZ SKÓRĘ Kolejnym związkiem występującym w roślinach jest alantoina. Jej najbogatsze źródło stanowi żywokost, bylina wzmacniająca organizm i wykazująca działanie przeciwzapalne. Alantoina to pochodna mocznika, można pozyskiwać ją zarówno w sposób naturalny, jak i syntetyczny. Ma właściwości higroskopijne – wiąże wilgoć i jest dobrze rozpuszczalna w wodzie. Co najważniejsze, skóra dobrze toleruje alantoinę, nie wywołuje bowiem alergii i podrażnień. Właśnie ze względu na ostatnie wymienione właściwości alantoina jest tak chętnie stosowana w kosmetykach. Jak jeszcze substancja wpływa na skórę? Przede wszystkim nawilża, regeneruje, koi pieczenie czy uczucie ściągnięcia i działa przeciwzapalnie. Alantoina chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, a poza tym jest również znakomitym antyoksydantem. Po kosmetyki mające ją w swoim składzie warto sięgnąć w przypadku, gdy naszym problemem są blizny i rozstępy – substancja powinna zmniejszyć ich widoczność.

Dzięki właściwościom ściągającym garbniki są często wykorzystywane w kosmetyce.

Alantoina to sprzymierzeniec osób, które zmagają się z różnymi dolegliwościami związanymi ze skórą. Wzbogacone o nią kremy i maści stosuje się w przypadku cery trądzikowej oraz delikatnej, skłonnej do podrażnień. Alantoina chroni skórę przed uszkodzeniami, z tego też powodu może być stosowana w przypadku takich chorób jak egzema, łuszczyca czy łupież. Alantoinę znajdziemy w wielu kosmetykach pielęgnacyjnych. Są to przede wszystkim kremy nawilżające, preparaty na trądzik, do cery wrażliwej i alergicznej, kremy do rąk, kosmetyki stosowane po opalaniu i na podrażnienia... To tylko kilka przykładów preparatów wykorzystujących tę substancję, a spektrum jej zastosowania jest naprawdę bardzo szerokie.

GARBNIKI – DLA CERY TŁUSTEJ I TRĄDZIKOWEJ Garbniki to substancje powszechne w świecie roślinnym. Są związkami o charakterze fenolowym, mającymi złożony skład chemiczny. Posiadają zdolność do tworzenia trwałych połączeń z białkami, a dzięki właściwościom

ściągającym, antybakteryjnym i przeciwzapalnym są często wykorzystywane w kosmetyce. Znajdziemy je zwłaszcza w składzie kosmetyków przeznaczonych do cery tłustej i trądzikowej. Najczęściej wykorzystuje się garbniki, które występują w korze dębu, korze i liściach oczaru wirginijskiego oraz kłączach wężownika. Ich głównym zadaniem jest łagodzenie podrażnień i stanów zapalnych a także zwalczanie bakterii. Garbniki tworzą na skórze powłokę ochronną i wzmacniają ją. Działają też normalizująco, skutecznie regulując pracę gruczołów łojowych i potowych. To wszystko wpływa na poprawę kondycji cery problematycznej.

Substancje mają szerokie spektrum działania – to przede wszystkim silne antyutleniacze, chroniące skórę przed działaniem wolnych rodników. Zapobiegają przedwczesnemu starzeniu i wzmacniają kruche naczynia krwionośne. Odżywiają i regenerują skórę, nawet po bardzo intensywnym opalaniu. Dodatkowo łagodzą stany zapalne i zmiany trądzikowe, sprawdzają się także w przypadku łamliwych włosów i paznokci. Szukając flawonoidów roślinnych warto sięgnąć po preparaty zawierające wyciągi z ziela skrzypu, liści brzozy i miłorzębu, kwiatów czarnego bzu i arniki.

Preparaty z garbnikami to również świetne wsparcie dla włosów. Warto je stosować, gdy naszym problemem jest zbyt szybkie przetłuszczanie, a także gdy chcemy by były bardziej lśniące.

FLAWONOIDY – ODŻYWIAJĄ I REGENERUJĄ SKÓRĘ Po okresie bardzo długiej dominacji środków syntetycznych

2018/1

23

w kosmetyce, naturalne surowce kosmetyczne stają się prawdziwym hitem. Flawonoidy to wtórne związki barwnikowe należące do fenoli, które nadają kolor kwiatom i liściom.

Katarzyna Błasik Źródło: Portal Kosmetyczny, SPA & Wellness www.SPA24.pl


M A R KE T IN G

TYPOLOGIA KLIENTÓW WEDŁUG SCHEMATÓW PODEJMOWANIA DECYZJI. Praca w salonie kosmetycznym czy SPA polega na nieustannym kontakcie z różnymi klientami. Czasami można usłyszeć, że z jednym klientem „od razu znalazłam wspólny język”, a z drugim raczej niekoniecznie. Dlaczego tak się dzieje? Wynika to z różnic w osobowościach zarówno klienta, jak i kosmetyczki, która wykonuje zabieg. Jednak ze względu na charakter budowanej relacji i zależność od klienta, to do specjalisty należy zdiagnozowanie i dopasowanie do klienta. Umiejętne rozpoznanie typu klienta pomoże odczytać oraz przewidzieć jego zachowanie, a co za tym idzie przybliży do sukcesu w sprzedaży.

TYPOLOGIA KLIENTÓW WEDŁUG SCHEMATÓW PODEJMOWANIA DECYZJI Każdy człowiek podejmując decyzje zakupowe działa w oparciu o pewne schematy. Rozpoznanie typu konsumenta pozwala na odpowiednią reakcję wobec jego zachowania, które można umieścić na osi pomiędzy skrajnymi zachowaniami. Dalej prezentuję charakterystykę różnych typów klientów.

2018/1

24


M A R KE T IN G Typy klientów: JA – INNI

Z klientem nastawionym na „ja” lepiej nie wdawać się w dyskusje. Rekomendacja jest zbędna – taki klient sam podejmie decyzje, a raczej musi mieć takie poczucie. Przekonywanie do zakupu danego produktu może odnieść skutek odwrotny od zamierzonego. Rolą sprzedawcy jest potwierdzenie słuszności wyboru. Aby doprowadzić do finalizacji sprzedaży, można używać następujących zwrotów:

zatem dowiedzieć się, jaki klient ma cel, a następnie podkreślać to w rozmowie, np. „Ten zabieg sprawi, że jeszcze przed ślubem pozbędzie się Pani zmarszczek pod oczami”. Z kolei klient nastawiony na problemy będzie poszukiwał takich produktów, które zapewnią mu jak najmniej kłopotów. Tutaj właśnie w rozmowie warto podkreślać takie cechy jak gwarancje, certyfikaty i bezpieczeństwo, tak by zaszczepić w kliencie spokój.

„Kiedy lepiej

rozumiesz klienta, nie sprzedajesz, ale zaspokajasz jego potrzeby. Nie ma lepszej recepty na sukces.” [Małgorzata Wiatr]

ZGODNY – NEGUJĄCY

w ofercie posiadamy 3 zabiegi, proszę wybrać rozwiązanie, które będzie dla Pani najlepsze; świetny wybór, ten zabieg to bardzo dobra decyzja. Na przeciwległym biegunie znajduje się klient zorientowany na „inni”. Podjęcie samodzielnej decyzji przychodzi mu z ogromnym trudem. Od sprzedawcy oczekuje wsparcia i rekomendacji. Kiedy poczuje nacisk związany z podjęciem decyzji, nie ulega presji, tylko rezygnuje z zakupu. Sprzedawca w rozmowie z takim klientem powinien rekomendować, a polecenie opierać na autorytecie specjalistów bądź np. odwołując się do statystyk sprzedaży „To bardzo dobry wybór, ten produkt jest najlepiej sprzedającym się wśród osób z problemami trądzikowymi”.

Klient o typie „zgodnym” może dokonać zakupu nawet wtedy, kiedy produkt bądź usługa nie do końca spełniają jego oczekiwania. Klient „zgodny” zgadza się na wszystkie sugestie, często przytakuje.

i pyta o kolejne produkty. Zwraca uwagę na różne cechy produktów bez żadnego związku. Na próbę usystematyzowania informacji reaguje niechęcią, dlatego przy takim typie klienta lepiej unikać wyliczania i podsumowywania.

Na drugim końcu osi znajduje się klient „negujący”, czyli taki, któremu z kolei nic nie odpowiada. W każdej propozycji dostrzega negatywy i wady produktu. Aby rozmowa z klientem odniosła skutek i doprowadziła do finalizacji warto unikać wysuwania własnych argumentów i dyskusji. Zamiast tego lepiej docenić jego uwagi.

RZECZOWY – OSOBISTY

SYSTEMATYCZNY – CHAOTYCZNY

Klient osobisty to z kolei osoba, która lubi opowiadać o sobie, wtrącać historie z życia swojego bądź najbliższych. Takiej osobie trzeba okazać zainteresowanie, dopiero w późniejszym etapie przejść do rzeczowej rozmowy na temat produktu.

Klient „systematyczny” przygotowuje się wcześniej do spotkania. w głowie ma przygotowane listy „za” i „przeciw”. Jest również świadomy swoich potrzeb i priorytetów. Aby zjednać sobie przedstawiony typ klienta, należy dopasować sposób prezentacji produktu, czyli również wymieniać cechy danego produktu, najlepiej w podobnej kolejności, jak to przedstawił Klient, zachowując również zbliżony rytm wypowiedzi.

CELE – PROBLEMY

Klient nastawiony na „cele” jak nietrudno się domyśleć, będzie rozpatrywał zakup takiego produktu, który przybliży go do realizacji celu. Co ważne, nie interesują go cechy produktu mówiące o zagrożeniach. Rozmawiając z klientem trzeba

Klient rzeczowy wie po co przyszedł – przyszedł dokonać zakupu i nic więcej go nie interesuje. Próba nawiązania z nim relacji kończy się niepowodzeniem. Nie interesują go rozmowy na tematy poboczne. W trakcie spotkania szybko przechodzi do rzeczy.

Klient „chaotyczny” w trakcie rozmowy zmienia co chwila temat

ZAPROSZENIE Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat profesjonalnej obsługi klienta, zapraszam na 1-dniowe warsztaty, które odbędą się 14 i 19 kwietnia w Warszawie. Całodniowe warsztaty obejmują takie tematy jak mowa ciała i skuteczne techniki sprzedaży. Nauczysz się negocjować i radzić sobie z trudnymi klientami i reklamacjami. Dodatkowo podpowiemy jak powinna wyglądać obsługa posprzedażowa klienta. Zainteresował Cię ten temat? Napisz: kontakt@brigatta.pl

2018/1

25

Małgorzata Wiatr Ukończyła Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej (SWPS) na kierunku Psychologia Społeczna oraz studia podyplomowe Zarządzanie Marką w Szkole Głównej Handlowej. Właścicielka firmy marketingowej Brigatta, specjalizującej się w marketingu marek lokalnych, również w branży beauty.


INNOWA CJE

FUTURYSTYCZNY DESIGN Fot. Phil Pharma

W POSZUKIWANIU PIĘKNA… NA CO DZIEŃ. Nowe technologie w kosmetyce wzbudzają wciąż niedowierzanie, ale i zaciekawienie. Do rezultatów, które klienci uważają za zbyt obiecujące, podchodzą sceptycznie. Nowe produkty firmy Phil Pharma to kosmetyki XXII wieku. Trzy lata temu na rynku pojawił się Skin Up – innowacyjny system łączący technologię i kosmetykę – przenośne urządzenie ultradźwiękowe atomizujące składniki o niskiej masie atomowej, które superskutecznie przenikają przez skórę i odpowiadają na różne potrzeby skóry. Po trzech latach firma zadziwia dynamiką rozwoju i szerokim spektrum produktów. Podstawą każdej formuły jest Tri-Complex (kwas hialuronowy, kwas liponowy, koenzym Q10) czyli koktajl antyaging. Produkty oparte na tejże bazie to: Active Energy wzbogacony o oligo minerały i Likopen o wzmocnionej sile ochronnej przeciw wolnym rodnikom oraz chroniący przed średnimi promieniami UVA, Platinum Lifting o natychmiastowym działaniu – formuła opracowana z użyciem platyny koloidalnej, Przeciw zmarszczkom Matrixyl

3000 silny peptyd, który redukuje o połowę głębokie zmarszczki w ciągu 45 dni, pobudzając produkcję kolagenu typu I i III oraz Logical Tan dający piękny opalony ocień skórze już po jednej minucie. Ostatni produkt to Whitening – formuła wybielająca przeznaczona dla osób, które cierpią na hiperpigmentację oraz dla tych, którzy chcą się pozbyć plam słonecznych. W tym sezonie została przedstawiona nowa linia SKIN UP Rub – urządzenie elektryczne i formuła do doskonałego oczyszczenia skóry. Urządzenie przypominające myszkę do komputera z 1392 wypustkami i 6700 pulsacjami

na minutę w połączeniu z pianką zawsze na bazie Tri-Complex, a wzbogaconą o pantenol i wodę różaną, doskonale usuwa martwe komórki z warstwy rogowej skóry. Pozostawia skórę niesłychanie gładką i miękką, doskonale oczyszczoną. To jeszcze nie koniec innowacji. Na lato Phil Pharma przygotowała linie SKIN UP „S” całkowitą ochronę przed słońcem (faktory 10, 30 i 50) w postaci rozpylanego obłoku całkowicie chroniącego skórę przed światłem, zanieczyszczeniem powietrza, gorącem i podrażnieniami. Płynna emulsja podawana po raz pierwszy w ten sposób daje pełną protekcję przed UVB i UVA, jest wodoodporna (do 80 minut) oraz

2018/1

26

zapobiega niedoskonałościom skóry spowodowanych fotostarzeniem. Dodajmy, iż wszystkie produkty są przyjazne dla środowiska i pozbawione alkoholu, gdyż filozofią firmy jest działanie dla dobrego samopoczucia i piękna człowieka, dbając także o miejsce, w którym żyje.

Więcej informacji: Skin Up Polska tel. 601 271 481 e-mail: biuro@skin-up.pl www.skin-up.pl www.skinup.it


PIE L Ę G N A CJA

ESENCJE DO KĄPIELI per aquam, czyli zdrowie dzięki wodzie) z nowymi esencjami do kąpieli Kneipp®. Jak kto lubi – cisza lub relaksująca muzyka, łagodne światło świec i esencje Kneipp® o urzekających kolorach i zapachach. Te niespieszne rytuały odprężających kąpieli pomagają odzyskać wewnętrzną harmonię oraz lepsze samopoczucie.

NA ODPRĘŻENIE I DOBRE SAMOPOCZUCIE. „Na zimną porę roku” z olejkami eterycznymi z eukaliptusa i kamfory oraz „Lawendowe sny” z lawendowym olejkiem eterycznymi, to nowe esencje do kąpieli Kneipp®. Kneipp® wie jaką moc mają rośliny. Różnorodność i siła natury pomaga nam wspierać i wzmacniać dobre samopoczucie. W kosmetykach Kneipp® stosowane są rozmaite olejki eteryczne dla uzyskania konkretnych efektów. Do tej pory sympatycy kosmetyków Kneipp® mogli rozkoszować się kąpielą z dodatkiem esencji „Totalny relaks” Melisa oraz „Głęboki odpoczynek” Paczula i Drzewo sandałowe. Teraz mogą rozgrzać się i lepiej poczuć dzięki kąpieli z dobroczynnymi olejkami eterycznymi z eukaliptusa, mięty i lawendy. Esencja „Na zimną porę roku” zalecana jest nie tylko w sezonie jesienno-zimowym, ale także doskonale sprawdza

się w chłodniejsze dni wiosennoletnie, jak tylko poczujemy się zziębnięci. Doskonale rozgrzewa i inhaluje. Kąpiel z esencją „Lawendowe sny” pomaga się odprężyć. Uspokajający zapach prawdziwego eterycznego olejku lawendowego wycisza niepokój i napięcie w łagodny sposób.

NA ZIMNĄ PORĘ ROKU Intensywny aromat olejków eterycznych z eukaliptusa oraz kamfory daje dobroczynne ciepło i pozwala pozbyć się uczucia chłodu. Dobre samopoczucie wzmocnimy kładąc się po kąpieli

Wystarczy 10 ml esencji, by poczuć moc działania i oddać się jej dobroczynnemu wpływowi. W połączeniu z kojącym działaniem ciepłej wody, olejki eteryczne roztaczają swój naturalny aromat ofiarując lawendowe sny lub pomagają rozgrzać się i lepiej poczuć dzięki eukaliptusowi i kamforze.

do łóżka. W połączeniu z kojącym działaniem ciepłej wody olejki eteryczne roztaczają swój naturalny aromat. Dodatkowo indywidualnie dopasowana intensywna zielona barwa esencji do kąpieli, uzyskana z barwników spożywczych, wspiera działanie olejków eterycznych. Zalety produktu: • działa dobroczynnie zimną porą roku; • zawiera naturalne olejki eteryczne; • nie zawiera olejów mineralnych, silikonowych i parafinowych; • zawiera roślinne czynniki pielęgnacyjne;

Nasz przepis na dobrostan: zapomnij

o dniu powszednim, zanurz się w kąpieli i rozpieszczaj swoje zmysły esencjami do kąpieli Kneipp®.

15 minut tylko dla Siebie w domowym SPA (łac. sanitas

2018/1

28


O FIRMIE KNEIPP® Kneipp® od 1891 roku jest producentem wysokiej jakości produktów medycznych, kosmetycznych i suplementów diety, bazujących na aktywnych, naturalnych składnikach. Firma oferuje swoim klientom unikalne, innowacyjne i efektywne formuły dla pięknego wyglądu oraz dobrego samopoczucia, stworzone w oparciu o holistyczną filozofię jej założyciela, księdza Sebastiana Kneippa. Aktualnie firma Kneipp zatrudnia ponad 600 pracowników na całym świecie, w tym ponad 400 w Niemczech. W siedzibie głównej firmy w Ochsenfurt-Hohestadt, w pobliżu Würzburga, produkowane są drażetki, olejki do ciała, dodatki do kąpieli, takie jak olejki do kąpieli, kryształki do kapieli czy płyny do kąpieli – które stanową jedną z najważniejszych kategorii. Kneipp® dysponuje własnym Działem Rozwoju Produktu. Dział ten ściśle współpracuje z instytutami naukowymi i opracowuje patenty i nowe receptury zgodnie z wytycznymi Sebastiana Kneippa. Doświadczenie i kompetencje marki Kneipp® zostały potwierdzone wieloma certyfikatami: NaTrue, Green Brand, ISO 22000, EMAS oraz znakiem „Ekspert w dziedzinie natury”. Kneipp® jest liderem rynkowym w kategorii „dodatki do kąpieli” na rynku niemieckim. Priorytetami dla firmy są umacnianie pozycji rynkowej oraz silny wzrost w obszarach „skuteczna pielęgnacja ciała” i „naturalna pielęgnacja skóry.” Kosmetyki Kneipp® są dostępne w ponad 29 krajach na całym świecie. • bez substancji konserwujących*). Dostępność w drogeriach: Hebe.

LAWENDOWE SNY Z naturalnym eterycznym olejkiem lawendowym pozwala oddalić się od codziennych trudów i odetchnąć. Śródziemnomorski zapach lawendy zabiera w podróż do czarujących krajobrazów Prowansji i ofiaruje intensywny odpoczynek. W połączeniu z kojącym działaniem ciepłej wody olejki eteryczne roztaczają swój naturalny aromat. Dodatkowo indywidualnie dopasowana intensywna niebieska barwa esencji do kąpieli, uzyskana z barwników spożywczych, wspiera działanie olejków eterycznych. Zalety produktu: • pozwala oddalić się od codziennych trudów i odetchnąć; • zawiera naturalne olejki eteryczne; • nie zawiera olejów mineralnych, silikonowych i parafinowych; • zawiera roślinne czynniki pielęgnacyjne; • bez substancji konserwujących*).

Dostępność w drogeriach: Hebe. Sposób użycia:

KĄPIEL w S Z C Z Ę Ś C I U. a. K n e ip p d z ia ł N a tu r a l n ie.

Od k r y j LI OŚĆ K ĄPIE N D O R O N R ÓŻ K n e ip p .

Na pełną wannę wody – napełnić 1 nakrętkę do oznaczenia ok. 10 ml. Emulsję do kąpieli wlać pod strumień bieżącej wody (temperatura 36-38°C) i rozkoszować się kąpielą przez 15-20 minut. 100 ml esencji = 10 kąpieli. Kosmetyki posiadają znak „Ekspert w dziedzinie natury” potwierdzający jakość i skuteczność działania. Wskazówka: Aby zapobiec zafarbowaniom, olejek do kąpieli wlewać po strumień bieżącej wody, a produkt nierozcieńczony przy bezpośrednim kontakcie z przedmiotami lub skórą natychmiast spłukać wodą. Zgodnie z rozporządzeniem (WE) dot. produktów kosmetycznych.

*)

Wiesz, że kąpiel potrafi uszczęśliwić? Sprawdź to.

Więcej informacji: Kneipp www.kneipp.pl facebook i instagram: Kneipp Polska blog: swiatkneippa.com

Więcej inspiracji znajdziesz na www.kneipp.pl oraz www.swiatkneippa.com Kosmetyki do kąpieli Kneipp dostępne w drogeriach Hebe, Rossmann i Super-Pharm.


M A R KE T IN G

DZIAŁAJ Z PASJĄ I SERCEM JAK ZWIĘKSZYĆ LOJALNOŚĆ KLIENTEK GABINETU? Co zrobić, żeby raz zdobyta klientka została z Tobą na dłużej? Jak sprawić, aby niższe ceny konkurencji nie skusiły osób, które dotąd korzystały wyłącznie z Twoich usług? Poznaj skuteczne sposoby na zwiększenie lojalności klientek gabinetu kosmetycznego!

JAKIE CZYNNIKI DECYDUJĄ O LOJALNOŚCI KLIENTEK? Aby sprawić, że osoby odwiedzające Twój gabinet zostaną z Tobą na dłużej, powinnaś wywołać u nich następujące emocje: • ZAUFANIE – klientki powinny widzieć w Tobie autorytet, traktować Cię jak osobę, która jest w stanie skutecznie pomóc w rozwiązaniu każdego problemu, powinny również wiedzieć, że jesteś dyskretna – zagadnienia związane ze zdrowiem i nawykami pielęgnacyjnymi to często bardzo intymne tematy.

przychodzą do Ciebie wyłącznie po to, aby pracować nad swoim wizerunkiem, ale również po to, żeby lepiej się poczuć – każdy z nas lubi czuć się ważny, wyjątkowy – jeśli będziesz w ten sposób traktować swoje klientki, możesz liczyć na ich lojalność. • SATYSFAKCJA – niezależnie od tego jak wiele zrobiłaś, klientka powinna czuć, że zrobiłaś wszystko co mogłaś, aby rozwiązać jej problem, jeśli Twoje ceny są wysokie, klientki nie będą miały z tym

• POCZUCIE BYCIA WYJĄTKOWĄ – musisz zdawać sobie sprawę z tego, że klientki nie

2018/1

30


M A R KE T IN G problemu pod warunkiem, że będą czuły, że zabieg był wart swojej ceny. • SYMPATIA – najmniej profesjonalny, ale właściwie chyba najważniejszy czynnik decydujący o lojalności klientek – jeśli będziesz miła, otwarta i serdeczna, klientki wybaczą Ci drobne niedociągnięcia we wszystkich pozostałych obszarach.

CO KONKRETNIE ZROBIĆ, ŻEBY KLIENTKI CHĘTNIE WRACAŁY DO TWOJEGO GABINETU? Mam dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą Ci w praktyce zwiększyć lojalność klientek Twojego gabinetu! PRACUJ NAD JAKOŚCIĄ OBSŁUGI KLIENTA.

Stwórz procedury, w których określisz sposób obsługi klienta na wszystkich etapach jego kontaktu z salonem. Zacznij od schematu rozmowy telefonicznej i powitania klienta w gabinecie. Mając wszystko spisane na papierze, będzie Ci łatwiej utrzymać wysoki standard obsługi. Przykład? Masz ciężki dzień, dużo klientek, spore opóźnienia. Posiadając spisaną i wytrenowaną procedurę, nie zapomnisz o zaproponowaniu czegoś do picia, potwierdzeniu wizyty klientki czy umówieniu kolejnego zabiegu. STWÓRZ PROGRAM LOJALNOŚCIOWY.

Istotą programów lojalnościowych jest zależność: im częściej przychodzisz, tym więcej zyskujesz. Możesz zaproponować klientce:

• kolejną wizytę gratis (np. co dziesiątą); • darmowy zabieg po wydaniu w gabinecie określonej kwoty; • zbieranie punktów, za które można odebrać darmowy zabieg lub prezent itd. Ludzie lubią zbierać, np. punkty czy pieczątki. Wystarczy spojrzeć na popularność pluszaków rozdawanych w dyskontach. Myśląc racjonalnie zauważymy, że za kwotę wydaną na nadprogramowe zakupy, kupilibyśmy znacznie więcej maskotek, niż oferuje nam sklep. Mimo to wiele ludzi pieczołowicie zbiera naklejki, tylko po to, żeby w efekcie odebrać pluszaka. Wykorzystaj to w swoim gabinecie! Oferuj atrakcyjne bonusy, a Twoje klientki będą do Ciebie przychodzić regularnie! ZACHĘĆ KLIENTKI DO PRZYPROWADZANIA ZNAJOMYCH.

Staraj się, żeby Twój gabinet był miejscem regularnych spotkań Twoich klientek. Nic tak nie przywiązuje do miejsca, jak przyjemne spędzanie czasu z ciekawymi ludźmi. Dla Ciebie to wspaniała okazja do promocji swoich usług, a dla klientek świetna rozrywka, okazja do poznania nowych ludzi i miłego spędzenia czasu. PAMIĘTAJ O DROBNYCH UPOMINKACH!

Nie zapomnij o drobnych upominkach dla swoich klientek. Nie musisz inwestować ogromnych pieniędzy, aby zrobić naprawdę dobre wrażenie i na długo zapisać się w pamięci. Na Boże Narodzenie możesz zrobić np. małe paczuszki z domowymi piernikami i małym kosmetycznym akcentem. Możesz również pomyśleć o prezentach urodzinowych, kwiatach na Dzień Kobiet itp.

do pracy nową osobę, do której panie nie lubią przychodzić? Zadzwoń do klientki i spróbuj delikatnie wybadać, z czego wynika jej nieobecność. Jeśli nie potrafisz porozmawiać bezpośrednio, możesz np. przekazać zaproszenie na pokaz nowego zabiegu lub inną imprezę w gabinecie.

Pozyskanie nowej

klientki wymaga dużo wysiłku i sporych nakładów finansowych! Zdecydowanie lepiej, prościej i taniej jest zadbać o swoje aktualne klientki tak, aby miały ochotę regularnie korzystać z Twoich usług.

WKŁADAJ SERCE W SWOJĄ PRACĘ!

Klientki są Twoimi najlepszymi ambasadorkami. Nic tak nie przekonuje do wizyty w nowym miejscu, jak pozytywna opinia znajomej osoby. Zasugeruj klientkom, żeby polecały Twój gabinet. Możesz zaproponować im za to jakiś drobny upominek.

Klienci czują, czy jesteś dla nich miła z obowiązku, czy naprawdę lubisz swoją pracę! Serdeczne, otwarte osoby zawsze mają wokół siebie mnóstwo pozytywnie nastawionych ludzi.

Dobrym pomysłem jest zorganizowanie atrakcyjnej promocji, z której można skorzystać wyłącznie w dwie osoby. Twoja klientka dowiaduje się o niej i sama namawia swoją przyjaciółkę, aby wybrała się z nią do gabinetu. To dla Ciebie bardzo komfortowa sytuacja. ORGANIZUJ IMPREZY W GABINECIE!

Impreza z okazji urodzin gabinetu, spotkanie integracyjne, a może pokaz nowego zabiegu?

JAK NAKŁONIĆ KLIENTKI DO POWROTU?

Co zrobić w sytuacji, w której Twoje stałe klientki nagle przestały do Ciebie przychodzić? Jak skutecznie, ale jednocześnie niezbyt nachalnie zachęcić je do powrotu? Zacznij od zastanowienia się, co było przyczyną odejścia klientki. Czy podczas ostatniego zabiegu wszystko poszło zgodnie z planem? A może powiedziałaś coś niestosownego lub przyjęłaś

2018/1

31

Anna Wydra-Nazimek Właścicielka firmy specjalizującej się w marketingu dla salonów beauty www.neza.pl Autorka bloga na temat zarządzania gabinetem kosmetycznym i fryzjerskim www.gabinetodzaplecza.pl


Fot. Farmona Professional

KO SM E T O LO GIA

ANTI POLLUTION OCHRONA SKÓRY W WIELKIM MIEŚCIE Zabieg ANTI POLLUTION chroni, wzmacnia i dotlenia skórę eksponowaną na zanieczyszczenia miejskie, redukuje oznaki fotostarzenia skóry i sprawia, że odzyskuje ona równowagę i zdrowy wygląd.

MIEJSKIE ZANIECZYSZCZENIA TO WRÓG NASZEJ SKÓRY Jednym z największych obciążeń dla skóry są zanieczyszczenia. Mikroskopijne cząsteczki pyłu, przedostające się przez barierę ochronną skóry, doprowadzają do reakcji alergicznej, zwiększają występowanie chorób skóry, takich jak: egzema, trądzik, wypryski, a nawet nowotwory. Są źródłem wolnych rodników, które poprzez wywołanie uszkodzeń komórkowych przyspieszają proces starzenia się skóry. Przesuszona i odwodniona po zimie skóra jest jeszcze bardziej podatna na działanie

szkodliwych substancji zawartych w smogu, gdyż ma uszkodzony chroniący ją, zewnętrzny płaszcz hydrolipidowy.

takie jak – metale ciężkie, gazy i promieniowanie UV. VEDERINE®, składnik działający w sposób analogiczny do witaminy D, aktywuje jej naturalne funkcje immunologiczne, przyspiesza regenerację funkcji barierowych i reguluje proces prawidłowej gospodarki wodno-lipidowej.

NA PRZEKÓR MIEJSKIM ŻYWIOŁOM Idealną odpowiedzią na problemy skóry niedotlenionej, szarej, zmęczonej, skóry osób żyjących w zanieczyszczonym środowisku, narażonych na stres, promieniowanie UV, a także palących papierosy jest linia ANTI POLLUTION. Jej siłą są odpowiednio dobrane składniki aktywne, zamknięte w specjalnych hydrożelowych matrycach, które uwalniając je w trakcie aplikacji na skórę pozwalają natychmiast zauważyć efekty ich działania.

Biofunkcyjny ekstrakt – DNA REPAIR SYSTEM chroni komórkowe DNA przed fotostarzeniem i stresem oksydacyjnym wywołanym przez promieniowanie UV oraz zwiększa mechanizmy obronne skóry. NIACINAMID reguluje procesy odnowy naskórka, widocznie poprawia strukturę i koloryt skóry, stymuluje syntezę AQP3, kwasu hialuronowego i kolagenu.

SIŁA INNOWACYJNYCH SKŁADNIKÓW AKTYWNYCH

CHROŃ SKÓRĘ PRZED SMOGIEM

PRONALEN BIO-PROTECT chroni skórę przed uszkodzeniami wywołanymi przez toksyczne substancje,

Warunkiem pielęgnacyjnego sukcesu jest stosowania codziennej, domowej pielęgnacji skóry, która w pełni przygotuje ją

2018/1

32

na intensywne życie w miejskiej przestrzeni. Do dziennej pielęgnacji przeznaczony jest Krem aktywnie dotleniający SPF15, który zapewni skórze ochronę przed cząsteczkami smogu i promieniowaniem UV, a ponadto optymalnie ją nawilży. Noc to najlepszy czas na naprawę uszkodzeń skóry powstałych w ciągu dnia, do tego celu idealnie sprawdzi się Antyoksydacyjny krem regenerujący. Warto również pamiętać o wyjątkowo wrażliwej na czynniki zewnętrzne okolicy oczu, Rewitalizująco-odświeżający krem roll-on pod oczy wygładzi i zregeneruje skórę, zredukuje cienie i opuchnięcia, przywracając efekt wypoczętego spojrzenia.

Więcej informacji: Laboratorium Kosmetyków Naturalnych Farmona Sp. z o.o. tel. (12) 252 70 00 www.farmonaprofessional.pl


B IOLO GICZ NA Fot. Fotolia

ODNOWA

KOMPLEKSOWA ODNOWA WIOSENNE – SPA Z NATURY.

Dbanie o siebie to sztuka równowagi, łącząca pielęgnację z wsłuchiwaniem się we własne potrzeby. A refleksji, wyciszeniu i regeneracji nic nie sprzyja tak, jak wiosenne spacery i relaks w otoczeniu górskiej przyrody.

Wiosną przyroda budzi się z zimowego snu – to doskonały czas na regenerację organizmu i przygotowanie się na cieplejsze, słoneczne dni. SPA w otoczeniu górskiej, malowniczej scenerii zapewnia kompleksowe odprężenie: ciała, duszy i umysłu.

2018/1

34

Czarna Góra jest enklawą wypoczynku dla miłośników natury: cisza, spokój, piękne panoramy widokowe, liczne szlaki piesze i rowerowe. W samym sercu pięknych pejzaży znajdują się Aparthotel Czarna


ODN OWA Góra: komfortowe noclegi, strefa basenowa i saunarium. Ważną częścią kompleksu jest SPA z Natury, oferujące szeroki wachlarz zabiegów, inspirowanych bogactwem najcenniejszych naturalnych składników: czystych glinek, ziół, kwiatów i szlachetnych olejów.

SZCZĘŚCIE WYPISANE NA TWARZY (PEVONIA BOTANICA®) Zabiegi nawilżające ukoją, wzmocnią i zregenerują skórę, pozbawioną blasku po zimowych konfrontacjach z wiatrem, niską temperaturą i klimatyzowanym powietrzem. Naturalne nawilżenie to zabieg przynoszący ulgę już po pierwszym zastosowaniu.

B IO LO GICZ NA

Kompozycja oleju z orzecha laskowego, skrzypu polnego i kwasu hialuronowego wygładza, odżywia i nawilża skórę, widocznie poprawiając jej elastyczność.

naczyniowej i nadwrażliwej. Wysoko skoncentrowane składniki aktywne i włókna kolagenowe pobudzają procesy wykorzystania tlenu przez komórki oraz łagodzą zaczerwienienia.

Przy dużym stopniu przesuszenia i odwodnienia, dobrym wyborem będzie rytuał głębokiego nawilżenia, o działaniu mocno nasycającym, dającym efekt odświeżenia i rozświetlenia cery.

ELASTO-FIRM to zabieg wzmacniający, ujędrniający, modelujący owal twarzy. Jest dedykowany do skóry szarej, poluźnionej, pozbawionej napięcia.

PLANTOMER – bogactwo alg to zabieg intensywnie nawilżający skórę wymagającą, przesuszoną i podrażnioną. Zdrowy i promienny wygląd cery jest skutkiem odświeżającego działania alg, połączonych z odczulającym propolisem.

To tylko niektóre z cudów SPA z Natury – w ofercie ośrodka znajdują się liczne zabiegi odżywiające, ujędrniające i przywracające cerze młodzieńczy blask.

RYTUALNIE PIĘKNE CIAŁO (KURLAND®)

Na uwagę zasługuje też OXYVITAL – oddech dla skóry

Regeneracji po zimie wymaga nie tylko twarz, ale też całe ciało, ukrywane dotąd pod grubymi warstwami ubrań. Warto je nawilżyć, wysmuklić i ujędrnić.

Wiosna to świeżość, optymizm, energia – warto choć na chwilę wyrwać się z miejskiego zgiełku.

Fot. www.Aparthotel.CzarnaGora.pl

Dużą dawkę wiosennej energii zapewni zabieg Zielona kawa, który działa jak diuretyk: usuwa toksyny i aktywuje rozkład komórek tłuszczowych. Mikronizowana zielona kawa, bogata w kwas chlorogenowy, proteiny oraz olejki, wygładza skórę usuwając cellulit, obrzęki i nierówności. Dzięki temu skóra staje się gładka, jędrna i odpowiednio nawilżona. Modelowanie – komórki macierzyste to innowacyjny zabieg korygujący sylwetkę. Komórki macierzyste pochodzenia roślinnego gwarantują podwójny efekt regeneracji skóry, łącząc działanie złuszczające i modelujące. Dzięki temu wyraźnie poprawia się jędrność oraz elastyczność skóry; mniej widoczny staje się też cellulit.

z odprężającego oddziaływania ciepła świecy lub mocy kamieni. Naturalna harmonia to masaż relaksacyjny, który usuwa zmęczenie, rozluźnia napięte tkanki, działa witalizująco i odprężająco. Ujędrnia ciało, wzmacnia mięśnie, usuwa toksyny, a dodatkowo, dzięki zastosowaniu kompozycji olejków, daje efekt długotrwałego nawilżenia i odnowy skóry. Klasyczny masaż Siła tradycji obniża napięcia mięśniowe, działa przeciwbólowo, rozluźniająco oraz poprawia krążenie i przyspiesza regenerację mięśni. Innowacyjnym rozwiązaniem są masaże z użyciem stempli. Stemple PERMANENT CONTOUR® są wypełnione ziołami i kwiatami, pochodzącymi z najczystszych rejonów świata i najczęściej zbieranymi ręcznie.

SPA PRZYJAZNE Z NATURY SPA z Natury oferuje dziesiątki zabiegów rytuałów pielęgnacyjnych, jakim można poddać się w przepięknych, górskich sceneriach. Dzięki specjalistycznemu i serdecznemu podejściu, każdy z klientów uzyska odpowiedzi na wszystkie pytania oraz pozna propozycje zabiegów najlepiej wpisujących się w indywidualne potrzeby. Wiosna to świeżość, optymizm, energia – warto choć na chwilę wyrwać się z miejskiego zgiełku, by poobserwować ptaki, drzewa i budzące się do życia leśne kwiaty. Cisza, świeże powietrze i nieograniczone przestrzenie to skuteczny sposób na odnalezienie wewnętrznej równowagi, uporządkowanie myśli i odświeżenie wizerunku. SPA z Natury jest naturalnym uzupełnieniem tego procesu.

ODPRĘŻAJĄCA MOC MASAŻY Naturalnym dopełnieniem procesu wiosennej odnowy są masaże – relaksacyjne, rozluźniające, regenerujące. To skuteczna kuracja mobilizującoantystresowa. Specjalnie dla Spa z Natury powstała aromatyczna kompozycja oleju, niosąca ukojenie przy autorskim Masażu z natury. Można także skorzystać

2018/1

35

Więcej informacji: Aparthotel Czarna Góra www.Aparthotel.CzarnaGora.pl Rezerwacja noclegów: tel. +48 (74) 884 34 05 rezerwacja@aparthotel.czarnagora.pl SPA z Natury: tel. +48 (74) 884 34 09 spa@aparthotel.czarnagora.pl


PIE L Ę G N A CJA

PROMIENNA NA WIOSNĘ SPRAWDZONE SPOSOBY Z FOREO.

A gdy zima już minie, wiosną, każda z nas chce wyglądać świeżo i promiennie, jednak jak to zrobić? Poniżej znajdziecie sprawdzone sposoby na to, aby wasza cera wyglądała świeżo i pięknie jak pierwsze wiosenne kwiaty.

PIJ DUŻO WODY Odpowiednie nawodnienie organizmu to klucz do pięknej, promiennej cery. Woda oczyszcza organizm i wypłukuje z niego toksyny, dzięki czemu skóra wygląda zdrowiej, jak również zyskuje na jędrności i elastyczności. Postaraj się wypijać co najmniej 8 szklanek wody dziennie, a twoja skóra z pewnością ci się odwdzięczy!

DEMAKIJAŻ TWARZY TO PODSTAWA! Nie zapominaj o wykonaniu dokładnego demakijażu twarzy przed pójściem spać. Zanieczyszczenia kumulujące się w skórze w ciągu nocy, która powinna w tym czasie się regenerować, mogą skutkować pojawieniem się niechcianych wyprysków oraz stanów zapalnych. Pamiętaj więc o zmyciu makijażu płynem

Fot. Foreo

Zima to trudna pora roku... W tym czasie musimy wyjątkowo o siebie zadbać, ubieramy się ciepło, pijemy ciepłe napoje, zażywamy witaminy. Dlaczego zatem tak trudno nam pamiętać o codziennej pielęgnacji skóry, która podczas zimy zmaga się z ekstremalnymi warunkami? micelarnym lub mleczkiem, doskonale nadaje się do tego również oliwa z oliwek. Następnie umyj twarz soniczną szczoteczką do mycia twarzy (LUNA mini 2, FOREO 599 zł), która oczyści ją o wiele dokładniej niż mycie twarzy samymi dłońmi, usuwając wszelkie zanieczyszczenia, sebum oraz pozostałości makijażu.

NIE ZAPOMNIJ O DELIKATNYCH OKOLICACH OCZU Oczy są zwierciadłem duszy – dlatego tak ważna jest pielęgnacja ich okolic. Skóra w tym obszarze jest nawet pięć razy cieńsza niż w innych partiach twarzy, a mięśnie łatwo ulegają przeciążeniu, gdyż wykonują około 10 000 mrugnięć w ciągu dnia! Okolice oczu reagują na stres, brak snu oraz proces starzenia, co prowadzi do tworzenia się zmarszczek, worków oraz cieni pod oczami – brzmi jak zmora każdej kobiety, zwłaszcza po zimie. Pamiętaj więc o codziennym odżywianiu okolic oczu, stosuj lekkie kremy przeciwzmarszczkowe, a dla wzmocnienia ich efektu stosuj masażer okolic oczu (IRIS, FOREO 599 zł), który jest zdecydowanie efektywniejszy niż sam masaż

za pomocą opuszków palców. Twoje spojrzenie będzie odświeżone, a przy regularnym stosowaniu cienie i worki… już nie będą ci spędzały snu z powiek.

2018/1

36

Więcej informacji: Foreo www.foreo.com


P OD OLO GIA

ŚWIAT STOI NA NOGACH! To, co wyróżnia specjalistę pielęgnacji stóp, to umiejętności diagnozowania oraz udzielanie właściwej pomocy. Pacjenci zgłaszają się najczęściej z problemami wymagającymi terapii, jednak trafiają się

STOPY TO ZWIERCIADŁO ZDROWIA! Ciężar naszego ciała opiera się na kilkudziesięciu centymetrach kwadratowych powierzchni stóp, to wyjątkowy układ 26 kości, ponad 100 więzadeł i mięśni. Specjalistyczna pielęgnacja stóp łączy w sobie zagadnienia z pogranicza kosmetyki i medycyny.

2018/1

38

i tacy, którzy chcą po prostu zadbać o swoje stopy. Drobne problemy stóp mogą zmienić się w bardzo poważne dolegliwości. Deformacje występują pojedynczo, zazwyczaj jedna deformacja powoduje


P OD OLO GIA

WRASTAJĄCE PAZNOKCIE Dotknięte tym problemem bywają najczęściej paznokcie dużych palców stopy; kąty lub brzegi paznokcia wbijają się w miękką tkankę wału paznokciowego, co może prowadzić do bolesnego podrażnienia lub stanu zapalnego. Spowodowane to jest noszeniem zbyt ciasnego obuwia, nieodpowiednim bądź za krótkim obcinaniem paznokci. Pielęgnacja gabinetowa polega na odpowiednim przycięciu paznokci, wycięciu kolców, dezynfekcji i założeniu tamponady, która ma na celu uniesienia płytki paznokciowej i zabezpieczenie urazu. Tamponady nasączamy płynem do wrastających paznokci, a pacjent musi zmieniać je codziennie.

REKONSTRUKCJA PŁYTKI PAZNOKCIOWEJ Ubytki paznokci stóp mogą mieć różne przyczyny – od uszkodzeń mechanicznych, po zmiany chorobowe. Spowodowane są najczęściej mocnym uderzeniem, po chirurgicznym zrywaniu wrastających paznokci, mogą doprowadzić do stanów

Usługi podologiczne świadczy

wyspecjalizowany personel kosmetologów, przy pomocy narzędzi sterylizowanych i sprzętu jednorazowego użytku, po odbyciu bezpłatnej konsultacji. zapalnych i bolesnych obrzęków. We wszystkich przypadkach można zrobić rekonstrukcję przy pomocy żywicy akrylowej. Paznokieć wygląda naturalnie, estetycznie, chroniony jest przed podrażnieniami w obuwiu. Godne polecenia jest trwałe (do 4 tygodni) malowanie hybrydowe – Shellac 6 patentów dla zdrowia płytki i skóry.

zrogowaciałego naskórka używając frezów diamentowych, wierteł grubo i drobnoziarnistych. Do pielęgnacji zalecane są preparaty na odciski w płynie lub plastry o właściwościach zmiękczających i złuszczających.

BRODAWKI Mogą pojawiać się pojedynczo lub grupowo, są różnej wielkości – od główki szpilki do ziarna grochu. Mogą pojawiać się praktycznie wszędzie: wokół wału paznokciowego, pod głowami kości śródstopia czy na pięcie. W przerośniętych komórkach widoczne są ciemne lub czerwone punkty. Są bolesne i często mylone z odciskami. Przyczyną jest zakażenie wirusem np. z powodu nieprzestrzegania higieny – chodzenie boso na basenie, w saunie. Zalecane jest leczenie dermatologiczne poprzez zastosowanie ciekłego azotu – wymrażanie.

ODCISKI Mają centralnie ułożony rdzeń, który sięga głęboko do unaczynionej i unerwionej warstwy skóry. Najczęściej umiejscawiają się w obrębie śródstopia, przodostopia i między palcami. Występują na obszarach stopy, które są poddawane bardzo dużemu obciążeniu, jest to zazwyczaj długotrwały ucisk i tarcie. Do zmiękczania stosujemy preparaty zawierające mocznik lub kąpiel stóp. Usuwamy wierzchnią warstwę

PĘKAJĄCE PIĘTY

Kosmetolog Marta Baranowska w trakcie specjalistycznego zabiegu podologicznego w Salonie Kosmetologii CLEOPATRA Płock, który prowadzi program „ZDROWE STOPY”.

Przyczyną jest bardzo sucha skóra, niewłaściwa higiena, cukrzyca, nadwaga, choroby skóry np. atopowe zapalenie skóry. Pęknięcia mogą mieć charakter szczelin w warstwie rogowej naskórka, a w ekstremalnych przypadkach rozpadliny, które dochodzą do skóry właściwej. Zrogowaciały naskórek opracowujemy po wymoczeniu przy pomocy frezarki w kierunku równoległym do pęknięć. Do pielęgnacji domowej zalecane są preparaty silnie nawilżające i maści o dużej zawartości witaminy A i mocznika.

regenerację, relaks i poprawę samopoczucia. Kąpiel stóp w solach o działaniu zmiękczającym, regenerującym, wygładzającym, o dużej zawartości składników aktywnych takich jak; mocznik, aloes, borowina, olejki eteryczne. Peeling złuszcza martwe komórki naskórka i przygotowuje skórę do absorpcji składników aktywnych. Oczyszcza, wygładza i zmiękcza. Masaż aromorefleksyjny manualny z użyciem specjalnych akcesoriów z drewna czerwonego to terapia holistyczna, polega na masażu uciskającym odpowiednich punktów znajdujących się na stopie zwanych refleksami. Każdemu punktowi odpowiada organ w ciele np. paluchowi – mózg. Maski kremowe i parafinowe intensywnie nawilżają, regenerują i wygładzają dając efekt „DZIECIĘCYCH STÓP’’. Pamiętajmy: świat stoi na nogach – stopa to zwierciadło zdrowia! Człowiek w ciągu całego swojego życia średnio 3 razy okrąża kulę ziemską. Mimo tego, że stopy są tak istotne dla naszego organizmu, jest to wciąż część ciała, o którą NAJMNIEJ DBAMY! Usługi podologiczne świadczy wyspecjalizowany personel kosmetologów, przy pomocy narzędzi sterylizowanych i sprzętu jednorazowego użytku, po odbyciu bezpłatnej konsultacji. Czas zabiegu pedicure pielęgnacyjnego lub leczniczego to ok. 45-70 minut. Na życzenie Klienta realizowane bywają też zabiegi wyjazdowe. W przypadku skomplikowanych problemów ze stopami polecam wysokiej jakości preparaty. Gehwol – oferuje profesjonalne produkty dla skór pękających, zrogowaciałych, pocących się i pękających pięt, a także kuracje zmiękczające i lecznicze na odciski.

ZABIEGI SPA NA STOPY Fot. Dariusz Ossowski

powstawanie kolejnej. Z jakimi problemami podologicznymi spotykamy się najczęściej?

Mają na celu nawilżenie suchej skóry stóp, zniesienie dolegliwości ciężkich nóg, zapobieganie nadmiernemu poceniu się stóp, poprawienie krążenia żylnego i limfatycznego,

2018/1

39

Marta Baranowska Kosmetolog, wykładowca i instruktor, związana z zawodem od 9 lat.


M EDYCY NA

E ST E T Y CZ N A

QUANTUM CLINIC

Fot. Marta Szczepańska

Warszawa, ul. Piękna 15  22 115 38 79  885 580 053 www.quantumclinic.pl

Pasja, szczęśliwy splot wydarzeń i ciężka praca. Dzięki temu powstało nowe miejsce na pięknej mapie Warszawy – Quantum Clinic. Klinika urzeka pod każdym względem. Naturalne materiały wykończeniowe w połączeniu z najnowocześniejszą technologią zapewniają klientom Quantum Clinic poczucie wyjątkowości. Karolina Tomys, jako specjalista kosmetologii z kilkunastoletnim doświadczeniem, zadbała nie tylko o przyjemną i komfortową atmosferę, ale również dobrała najnowocześniejsze i najlepsze urządzenia z zakresu laseroterapii czy medycyny

estetycznej (np. Fotona, Harmony Pro XL, ThermiRF, Surgen, Emerge, Endermologia LPG, Vellashape 3 czy Lymphastyl). Jest to jedyne miejsce w Polsce, w którym każdy klient może wybierać z pełnej oferty zabiegów na twarz i ciało, m.in. karboksyterapię, różnego rodzaju zabiegi laserowe, takie jak Lifting 4D Fotony, Clearlift, laserowe usuwanie tatuaży, leczenie rumienia i zmian naczyniowych, nowoczesne metody leczenia

Dopełnieniem tego miejsca jest strefa SPA, w której można oderwać sie od codziennych zajęć i w pełni się zrelaksować. Bogaty wybór masaży, zabiegów

2018/1

40

m To

TWOJA URODA NA LATA TO NASZ CEL!

Filozofią właścicielki Quantum Clinic jest stuprocentowe skupienie na potrzebach i oczekiwaniach każdego klienta. Chodzi o spełnianie ukrytych pragnień dotyczących nie tylko wyglądu, ale przede wszystkim dobrego samopoczucia. Spektakularne efekty opracowanych indywidualnie planów osiągane są dzięki doświadczonemu zespołowi lekarzy medycyny estetycznej i kosmetologów. Komfortowa obsługa, monitorowanie i na bieżąco optymalizowanie terapii, tak aby uzyskać najlepsze efekty, to największa wartość dodana Quantum Clinic. Klienci mają poczucie wyjątkowego traktowania, bezpieczeństwa i komfortu.

ina Karol

KOBIETA Z PIĘKNEJ

trądziku metodą UV czy usuwanie zmian laserem CO2. Szczególną uwagą i zainteresowaniem cieszy się ginekologia estetyczna z zastosowaniem nieinwazyjnej radiofrekwencji Thermiva. Jest to kompleksowe, bezbolesne rozwiązanie alternatywne dla chirurgicznych zabiegów ginekologii estetycznej.

ys

,w

łaśc icie

c lini C lka Quantum

na twarz i ciało jest idealnym dopełnieniem wyjątkowej oferty z zakresu medycyny estetycznej. Quantum Clinic to miejsce holistycznego podejścia do klienta. Przystępne ceny, indywidualne podejście, wysoka jakość usług – na to właścicielka kliniki – Karolina Tomys – zwraca szczególną uwagę.

Więcej informacji: Quantum Clinic e-mail: klinika@quantumpiekna.pl www.quantumclinic.pl


AR O M AT E R A P IA

POPRAWIA SAMOPOCZUCIE OLEJEK RUMIANKU RZYMSKIEGO DLA DZIECI I DOROSŁYCH. Rumianek rzymski, zwany również rumianem szlachetnym, występuje w zachodniej i południowej Europie. Posiada piękny, intensywny, lekko słodkawy zapach. W wielu domach herbatka rumiankowa jest jednym z podstawowych składników ziołowej apteczki.

Wyciągi z kwiatów pomagają w stanach nieżytowych przewodu pokarmowego, doskonale radzą sobie z uciążliwymi wzdęciami, bólami brzucha i brakiem łaknienia. Posiadają też działanie rozkurczające i przeciwbakteryjne. Ale rumianek używany jest także zewnętrznie na przykład do pielęgnacji jasnych włosów – znajdziemy go w wielu ziołowych szamponach i odżywkach. Stosowany bywa również do przemywania skóry przy podrażnieniach i stanach zapalnych błon śluzowych.*) Olejek rumianku rzymskiego o zazwyczaj słomkowożółtej barwie, otrzymywany jest z rosnącego w niektórych krajach Europy południowej i zachodniej rumianku szlachetnego. Nie należy go mylić z popularnym olejkiem rumianku lekarskiego o kolorze ciemnoniebieskim.

Fot. Wirginia Bryll

DLACZEGO CENIMY RUMIANEK?

i irytacje. Jest doskonały szczególnie dla dzieci, działając łagodnie uspokajająco, poprawia samopoczucie i pozwala zasnąć. Dlatego warto przy łóżeczku pociechy powiesić chusteczkę nasączoną jedną kroplą olejku lub mieszanki olejków

Olejek rumianku rzymskiego jest droższy i posiada niezwykle szeroki zakres działania. Łagodzi podrażnienia skóry i układu oddechowego, stosuje się go przy zaburzeniach systemu trawiennego, szczególnie niestrawności i braku apetytu. Koi i uspokaja lęki, histerie

2018/1

42

przygotowanej specjalnie z myślą o najmłodszych. Olejek pomaga w depresjach i bezsenności, a nawet stymuluje pamięć. Spełnia też funkcję środka przeciwbólowego, dlatego używany jest przy bólach głowy, mięśni, reumatyzmie i artretyzmie. Często stosuje


A R OM AT E R A P IA się go przy terapii schorzeń skóry pochodzenia infekcyjnego i alergicznego, pękaniu naczyń krwionośnych i leczeniu ran. W aromaterapii bywa wykorzystywany do masażu, kompresów oraz kąpieli. Wraz z innymi olejkami tworzy znakomite antydepresyjne, łagodzące napięcia nerwowe mieszanki, których możemy używać w kominkach aromaterapeutycznych lub do kąpieli.

RECEPTURY Z UŻYCIEM OLEJKÓW ETERYCZNYCH DR BETA STRES, NAPIĘCIE NERWOWE

• Olejek rumianku rzymskiego – 5 kropli; • Olejek geraniowy – 3 krople; • Olejek lawendowy – 2 krople. Stosować w kominku aromaterapeutycznym lub do kąpieli. NA DOBRY NASTRÓJ

• Olejek rumianku rzymskiego – 2 krople; • Olejek cytrynowy – 1 kropla. Stosować do masażu, lub zwiększając dawkę do 10 kropli

Chamaemelum nobile do kąpieli i w kominku aromaterapeutycznym.

• Władysław St. Brud, Iwona Konopacka, Pachnąca apteka. Tajemnice aromaterapii, Łódź 2008.

por. Encyklopedia zielarstwa i ziołolecznictwa, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2000, str. 492.

*)

• Iwona Konopacka-Brud, Władysław St. Brud, Aromaterapia w gabinecie kosmetycznym i ośrodku odnowy

Więcej informacji:

biologicznej Welles i Spa, Warszawa 2010.

LITERATURA • Iwona Konopacka-Brud, Władysław St. Brud, Aromaterapia dla każdego, Białystok 2007.

Dr Beta tel. (22) 504 17 78 www.drbeta.pl

• Encyklopedia zielarstwa i ziołolecznictwa, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2000.

najwspanialsza.pl

Misterium dźwięku, wyciszenia i relaksu

Cena det. 44,00 zł Czas płyty CD: 59 min.

Vocal Chill 3

Cena det. 44,00 zł Czas płyty CD: 62 min.

Elation

Cena det. 44,00 zł Czas płyty CD: 68 min.

The Secret

Cena det. 44,00 zł Czas płyty CD: 72 min.

PORTAL Z MUZYKĄ RELAKSACYJNĄ tel. (52) 324-03-26, tel. kom. 603-695-454 e-mail: sklep@najwspanialsza.pl www.najwspanialsza.pl

2018/1

43

Cena det. 44,00 zł Czas płyty CD: 62 min.

OLNIONA ZW

PŁAT • ZO

Salon kosmetyczny pełen dźwięków, harmonii i energii!

La Primavera

• MUZYK A

Intimate

LICENCJA! www.najwspanialsza.pl


L IF E ST Y L E

ORYGINALNY SMAK popularnością cieszą się wysokiej jakości wódki czyste, w tym wódka ziemniaczana, która jest świetną bazą do drinków. Wybór alkoholu uzależniony jest nie tylko od indywidualnych preferencji, lecz także od płci.

JAKOŚĆ I TRADYCJA ZAMKNIĘTE W ORYGINALNEJ BUTELCE. Tradycja to coś, co powinniśmy pielęgnować. Kiedyś przekazywana z pokolenia na pokolenie, następnie straciła na wartości i znaczeniu tylko po to, aby dziś wrócić ze zdwojoną siłą. Współcześnie w wielu sferach życia wracamy też do korzeni. Nie dziwi więc fakt, że uznanie zyskują ponownie wódki tradycyjne, jak na przykład ziemniaczana. Obecnie zauważalny jest trend, w którym konsumenci stawiają na jakość i doceniają fakt, że spożywany alkohol ma historię: fajną nazwę, oryginalny smak, pewien przekaz, wyjątkowe okoliczności powstania receptury... oraz to, że za produkcją ulubionej butelki

stoją wykwalifikowani eksperci manufaktury z tradycjami. Stajemy się degustatorami. Alkohol dla współczesnych Polaków jest przede wszystkim dodatkiem do dobrej zabawy w gronie rodziny, czy przyjaciół. Lubimy łączyć smaki, ozdabiać nasze drinki – eksperymentować. Zdaniem ekspertów, w przypadku alkoholu Polacy coraz bardziej świadomie wybierają i chętniej sięgają po produkty wysokiej jakości oraz sprawdzone połączenia smakowe. Szczególną

Kobiety preferują wódki smakowe, bardziej przyjazne dla podniebienia, mężczyźni natomiast częściej wybierają zdecydowane w smaku mocniejsze trunki – w tym wódkę czystą. Częściej także po nią sięgamy, gdy celebrujemy różne okoliczności. I takim przykładem jest np. Wódka Toruńska, którą możemy odkryć w dwóch odsłonach kategorii wódek czystych: czystą zbożową i czystą ziemniaczaną. Wódka Toruńska Ziemniaczana to wódka czysta stworzona w oparciu o szlachetny ziemniaczany spirytus, do produkcji którego użyto tylko polskich ziemniaków. Ten tradycyjny, lekko słodkawy trunek znany był w kraju już w czasach przedwojennych. Stworzony jest według unikatowej receptury na bazie krystalicznej wody głębinowej. Idealny do biesiadowania i do długich rozmów w gronie bliskich. Niezaprzeczalnie wpisuje się w modę i klimat alkoholi wybieranych przez współczesnych Polaków.

Więcej informacji: Toruńskie Wódki Gatunkowe www.torunskiewodki.pl

2018/1

44


PREMI ERY,

NOWOŚ C I

W I OS N A

tygodniach stosowania. Wysoka zawartość witaminy młodości E i esencjonalnych kwasów tłuszczowych w olejku sprawia, że skóra jest skutecznie chroniona przed wolnymi rodnikami, a więc pomagamy zapobiegać jej starzeniu się pod wpływem światła. www.kneipp.pl

UFO (Ur Future Obsession) To inteligentna maseczka, dzięki której 20-minutowy, nużący zabieg zamienisz w 90-sekundową przyjemność. W UFO zastosowano pełnowymiarową terapię światłem RBG LED niezbędną do stymulowaniu kolagenu w skórze. Dodatkowo maseczka zadba o cerę dzięki termoterapii, krioterapii i pulsacjom T-SONIC. Aktywne maseczki, zaprojektowane wyłącznie dla FOREO, łączą w sobie ekstrakty z owoców, oleje roślinne oraz naturalną wodę kwiatową. Aplikacja mobilna pozwala na dostosowania go do indywidualnych potrzeb. Produkt dostępny w przedsprzedaży. www.foreo.com

INNOWACJE LIRENE Oczyszczona, świeża cera z nowymi żelami i peelingami Lirene. Codzienny tryb życia, środowisko, zanieczyszczenia, dieta, a przede wszystkim pielęgnacja mają wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie, a także wygląd i kondycję skóry. I chociaż ze stanem powietrza w niewielkim stopniu możemy walczyć, to odpowiednia pielęgnacja jest w zasięgu ręki. Jej podstawą jest właściwe oczyszczanie, które nie tylko utrzymuje skórę w dobrej kondycji, ale również przyczynia się do jej młodego i promiennego wyglądu.

True color of beauty Lakiery do paznokci Pablo Color to produkty o wyjątkowej trwałości, które upiększają płytkę paznokci, nie odpryskują i nie odpadają. Doskonałe w połączeniu z lakierami nawierzchniowymi Top Coat od Pablo Color. Oferowane w 300 kolorach, posiadają formułę Fast Drying oraz Gel Effect 3D. Nadają paznokciom piękny kolor i połysk. Zawierają witaminę A+E. Nie niszczą płytki paznokcia. Bezpieczne dermatologicznie i alergologicznie. To wyjątkowe kosmetyki w zasięgu Twojej ręki.

Dlatego Ekspertki Laboratorium Naukowego Lirene opracowały nowe receptury żeli myjących i peelingów, wykorzystujące wyselekcjonowane składniki pielęgnacyjne oraz naturalne drobiny złuszczające. Dzięki temu kosmetyki Lirene kompleksowo oczyszczają skórę z makijażu i zanieczyszczeń, głęboko nawilżają i wygładzają. www.Lirene.pl

www.pablocolor.pl

Zastosowanie: terapia przeciwstarzeniowa, skóra nadreaktywna, naczyniowa, trądzikowa, zniszczona stresem oksydacyjnym, przesuszona, z nierównym kolorytem.

Piękne ciało Olejek do ciała Piękne ciało pomaga w zachowaniu jędrnej, gładkiej skóry za sprawą niezwykle wartościowego (chronionego patentem) połączenia składników aktywnych z owoców drzewa sandałowego z czystym, wygładzającym olejem z pestek winogron. Strefy problematyczne, wymagające dodatkowego ujędrnienia, choćby ramiona, nogi, brzuch czy pośladki, dzięki olejkowi do ciała Piękne ciało ulegają wzmocnieniu. Efekty są widoczne już po dwóch

opracowanej formule wtłaczanych preparatów, część składników aktywnych pozostaje w naskórku uszczelniając go i przywracając mu balans hydrolipidowy. Zabieg OXY Jet® kończy fotostymulacja światłem LED, którego parametry dobierane są do problemu skóry.

www.polmax.eu

Mezoterapia tlenowa Zabieg OXY Jet® polega na wprowadzeniu składników aktywnych w głąb skóry za pomocą medycznego tlenu. Przy pomocy końcówki, która pracuje w trybie pulsacyjnym pod ciśnieniem 2-6 mbar, stymulujące komponenty deponowane są na granicy skórno-naskórkowej. W odróżnieniu od tradycyjnej mezoterapii, dzięki specjalnie

Wiosenny oddech dla skóry Po zimie warto skoncentrować się na nawilżaniu i regeneracji skóry twarzy. Idealnym zabiegiem, zwłaszcza w przypadku nadwrażliwej lub naczyniowej skóry jest OxyVital firmy Pevonia. Połączenie wysoko skoncentrowanych składników aktywnych i włókien

2018/1

46

kolagenowych wspomaga procesy wykorzystania tlenu przez komórki, łagodząc zaczerwienienia i przynosząc skórze ulgę. Z zabiegu można skorzystać w SPA z Natury w Aparthotelu Czarna Góra. Obiekt znajduje się w górach w Masywie Śnieżnika – korzystać więc można ze wszystkich dobrodziejstw przyrody. SPA z natury, górskie wycieczki, spacery po lesie i czyste powietrze! www.Aparthotel.CzarnaGora.pl


PREMI E RY,

N OWOŚ C I

W I OS N A

Rescue, Active Night, Perfect Glow, 3D Firming, Lift Express i SeaCreation The Serum. www.babor.pl

Modern classic Wiosenna pielęgnacja w formie pisanki. Intensywna, 14-dniowa kuracja koncentratami substancji czynnych to doskonały sposób, by przygotować skórę na nadejście wiosny. Wyjątkowa pisanka przygotowana przez firmę BABOR kryje w sobie kompozycję specjalnie wyselekcjonowanych, niezwykle skutecznych ampułek, które pozwolą przywrócić skórze zmęczonej po zimie świeżość, witalność oraz młodzieńczy wygląd. W zestawie znalazły się również najnowsze ampułki: Perfect Glow i Beauty Rescue, gwarantujące nieskazitelną, wiosenną cerę. Intensywne kolory i stylizowany na lata 70. wzór w duchu „modern classic” nie pozwolą jej przeoczyć! Zestaw zawiera 14 koncentratów substancji czynnych w ampułkach: Hydra Plus, Algae Vitalizer, Oxygen Plus, Beauty

KOMPLEKSOWA PIELĘGNACJA Bielizna, która inspiruje

HANDS & NAILS ARTIST – innowacyjna linia oparta na witaminach, enzymach i kwasach owocowych, która łączy w sobie właściwą pielęgnację z perfekcyjnym wyglądem skóry dłoni, paznokci i skórek wokół nich. Preparaty idealnie sprawdzające się podczas każdego zabiegu manicure, nie zmieniające trwałości zabiegów stylizacji paznokci W skład linii wchodzi: Ekspresowy żel do usuwania skórek, Enzymatyczna pianka peelingująca, Witaminowy balsam – maska do dłoni, paznokci i skórek. Skuteczna regeneracja skóry i paznokci już podczas ekspresowego manicure.

Polska marka ALLES od ponad 25 lat ubiera kobiety w elegancką bieliznę bez granic wieku i rozmiaru. Dbając o kobiety w mniej i bardziej obfitych kształtach, powstaje bogactwo wzorów, fasonów i rozmiarów. W ofercie firmy Alles Panie znajdą miseczki w rozmiarach od A do L oraz obwody od 60 do 95. Marka Alles jest właścicielem trzech brandów: Mama by Alles, Alles Glamour i Medibra by Alles. Dzięki wyjątkowym krojom i materiałom, kolekcje Alles są prawdziwą pochwałą kobiecości i ukłonem w stronę naturalnego piękna, które zasługuje na właściwą oprawę. Prawidłowo dobrany biustonosz to klucz dobrego samopoczucia i pięknej sylwetki. Warto odwiedzić salony

www.farmonaprofessional.pl

z bielizną ALLES ze względu na bardzo bogatą ofertę wzorniczą oraz profesjonalizm i doradztwo w doborze biustonosza. www.alles.pl

Głębia harmonii Kolagenowa mgiełka Delikatna mgiełka Souvre Internationale została stworzona, aby intensywnie nawilżyć i odświeżyć skórę oraz przygotować ją do aplikacji Kolagenu Naturalnego w formie żelu. Kosmetyk regeneruje i wygładza ciało, przywracając świeżość oraz młodzieńczy blask. Regularne stosowanie mgiełki sprawia, że skóra jest ujędrniona i wyraźnie odżywiona. Kosmetyk wyjątkowo szybko się wchłania, dając wrażenie przyjemnego, lekkiego orzeźwienia. Regularne aplikowanie produktu pomaga wzmocnić naskórek, dzięki czemu ciało nabiera zdrowego wyglądu. www.instytutsouvre.pl

2018/1

47

Niepowtarzalny klimat i głębia harmonii niosą ze sobą ukojenie i szansę na odnalezienie siebie. To tak niepowtarzalna i indywidualna wartość, jak muzyka we współczesnym brzmieniu Tales form the East Lands. Warto więc oddać się wewnętrznej podróży do swoich marzeń i niezapomnianych chwil, które będą najcenniejszymi momentami w życiu. Muzyka strojona na częstotliwości 432 Hz doskonale harmonizuje z ludzką naturą. Ta częstotliwość to głębsze rozluźnienie i działanie bodźców dźwiękowych, dzięki którym organizm się znacznie szybciej regeneruje. Licencja w cenie płyty! www.najwspanialsza.pl


PREMI ERY,

NOWOŚ C I

herbata, biała herbata, czekolada z pomarańczą, cedr, warm spices, monoi de Thaiti, baobab, bambus, jaśmin, magnolia, róża, białe piżmo, oliwka, kokos – czysty nierafinowany olej kokosowy – tłoczony na zimno.

W I OS N A

wypełnia skórę zdrową energią i wygładza zmarszczki. www.soraya.pl

HydroZone™ pozwala na tworzenie spersonalizowanych pakietów zabiegowych, dzięki czemu Państwa klienci znajdą w ofercie salonu coraz to nowsze zabiegi. www.lesthezone.pl

www.facebook.com/kanudystrybucja/

Rytuały Kanu na ciało Nasze produkty to kwintesencja eksperckiej wiedzy i doświadczeń. Ich działanie zostało docenione przez profesjonalistów z dziedziny dbania o urodę, dlatego znajdziesz je też w salonach kosmetycznych i ośrodkach SPA. Tworząc nasze kosmetyki, niezwykle uważnie i starannie dobieramy naturalne, certyfikowane surowce, aby z nich komponować produkty najwyższej jakości. Rytuały skomponowane na kosmetykach Kanu zaspokoją najbardziej wymagających klientów. Masło Shea (83% masło Shea) – masaż, maska na ciało, rytuały SPA. Zapachy: malina, mango, marakuja, grejpfrut, zielona

Balsam do ciała Luksusowy, perfumowany balsam do ciała – CHERRY BLOOSOM & MUSK, błyskawicznie się wchłania i doskonale nawilża ciało. Sekret zapachu to świeżość i wyrazistość kwiatu wiśni oraz głębia upojnego piżma. Ten krystaliczny, wyjątkowy zapach wyśmienicie nadaje się do całodziennego noszenia, dostarczając wspaniałego uczucia wolności i niezależności, stanowiąc uzupełnienie wody perfumowanej CHERRY BLOOSOM & MUSK. Po nałożeniu skóra staje się miękka, nawilżona, jedwabiście gładka i cudownie pachnąca.

Odpal energię skóry Nowa linia kosmetyków dla mężczyzn MEN ENERGY 30+, 40+, 50+. Skóra w mistrzowskiej formie dzięki Fito-Taurynie. MEN ENERGY to kosmetyki, które doładowują skórę energią. Ich formuły sprawiają, że skóra staje się gładka i nawilżona, a oznaki zmęczenia i zmarszczki zredukowane. Fito-Tauryna zwiększa wydolność centrów energetycznych komórek,

www.allvernum.pl

Intensywny Lifting Podwójna odmładzająca moc kwasu foliowego i śnieżnej algi w nowych kremach Lirene Folacyna Lift Intense. W nowoczesnych kremach przeciwstarzeniowych wykorzystuje się wnioski płynące z naukowych odkryć dotyczących mechanizmów starzenia się organizmu. Taką wiedzę zastosowały ekspertki z Laboratorium Naukowego Lirene, opracowując składniki, które działają odmładzająco na poziomie komórek skóry. www.Lirene.pl

Nowe technologie

TĘCZOWY ZAWRÓT GŁOWY!

Grupa LestheZone® ma zaszczyt zaprezentować najnowsze urządzenie HydroZone™, przeznaczone do bezinwazyjnego oczyszczania skóry, odmładzania oraz rewitalizacji. HydroZone™ to połączenie aż sześciu technologii w jednym urządzeniu. Dzięki tak bogatemu wyposażeniu możemy zapewnić indywidualnie dobraną i kompleksową terapię każdej skórze.

PROFI – inteligentne solaria – jest zawsze najbliżej najnowszych technologii. Każda z lamp do solarium NEW TECHNOLOGY RainbowLight cechuje się innymi właściwościami jako dodatkowe do właściwości opalających. Światło niebieskie to harmonia i satysfakcja. Badania kliniczne dowodzą, że działa bakteriobójczo, a jego właściwości są stosowane w leczeniu skóry z łuszczycą lub trądzikiem. Światło zielone to odnowa biologiczna. Działa kojąco, relaksująco i łagodzi napięcie. Wspomaga leczenie przeziębień grypy, kataru i bóli migrenowych. Światło czerwone to pielęgnacja i witalność. Wspomaga produkcję kolagenu, reguluje ciśnienie krwi, intensyfikuje kolor opalenizny i uwalnia od stresu. Światło żółte to słoneczny entuzjazm. Przywraca dobry nastrój, pobudza i ożywia. Specjalna natężenie UVB intensyfikuje syntezę witaminy D3.

HydroZone™ to system, który zawiera w swoim wyposażeniu: terapię wodorową, infuzję tlenową, ultradźwięki, falę radiową, bioprądy i krioterapię.

www.profispj.pl

2018/1

48

Lekki fluid matujący Ultralekka emulsja nadająca idealnie matową i świeżo wyglądającą cerę! Specjalna kompozycja składników normalizujących i antybakteryjnych, takich jak mikrosrebro, chlorheksydyna, Sebomine® zapobiega świeceniu się skóry i powstawaniu stanów zapalnych. Dodatek kwasu hialuronowego i wegańskich protein jedwabiu zapewnia odpowiednie nawilżenie i wygładzenie. www.belter.pl


PREMI ERY,

NOWOŚ C I

W I OS N A

działają bakteriostatycznie i regulują pracę gruczołów łojowych. Liście laminarii produkują luksusowy żel, który działa leczniczo i odmładzająco. www.seaweex.pl

Efekt wybielenia Whitening firmy Phil Pharma jest pierwszym na świecie atomizowanym preparatem do wybielania skóry, dającym efekt wybielenia w sposób naturalny i rzeczywiście widoczny. Formuła wybielająca na bazie Tri-Complex, jest mieszanką produktów naturalnych między innymi Oligopeptyd 68 przenoszonego w liposomach. Odpowiedni dla każdego rodzaju skóry. Zmniejsza pigmentację skóry i nierówności koloru, np. plamy starcze. Wywołuje efekt wybielenia, jednorodny i wyraźnie progresywny. Cenny i naturalny składnik β-White™ zamknięty został w nośniku liposomowym.

Eksluzywna marka Barber Supply Professional to nowa marka męskich kosmetyków, stworzona z myślą o pracy w salonach fryzjerskich. Linia składa się z czterech wysokiej jakości produktów – klasycznej wodnej pomady do włosów, pasty matującej, odżywiającego olejku do brody oraz szamponu do włosów. Pełna oferta już wkrótce pojawi się na oficjalnej stronie dystrybutora. www.barbersupply.pl

www.skin-up.pl

Seaweex® Laminaria Digitata – Natural Anti-Aging & Face Lifting. Luksusowy rytuał SPA z organicznych, ręcznie zbieranych, irlandzkich wodorostów Laminaria Digitata to najbardziej innowacyjny, nieinwazyjny, naturalny zabieg liftingująco-pielęgnacyjny na świecie. Już po jednym zabiegu ekspresowy efekt liftingu! Drogocenne minerały i witaminy zawarte w morskich wodorostach działają odżywczo, wzmacniają strukturę kolagenową skóry, poprawiają jej napięcie i elastyczność. Wodorosty mają właściwości detoksykacyjne,

Zestaw do konturowania GreatShape™ Contour Kits. Dopełnieniem kolekcji są dwa nowe syntetyczne pędzle: do konturowania Contour Brush oraz blendowania Blending/ Contouring Brush. Uzyskaj perfekcyjny i naturalny wygląd w trzech prostych krokach: kontur, rozświetlacz i róż! GreatShape™ Contour Kit • Dostępny w odcieniach ciepłym i chłodnym. • Umieszczony w eleganckim, lustrzanym, złoto-różowym opakowaniu. • W każdym zestawie są trzy matowe odcienie, których zadaniem jest podkreślenie, rozświetlenie i nadanie idealnego kształtu twarzy. • Zestaw zawiera ilustrowany przewodnik krok po kroku. • Kluczowe składniki: azotek boru, ekstrakt z granatu, ekstrakt z kory sosny. Pędzel Contour Brush • Duży, płaski pędzel z gęstym włosiem. • Idealny do konturowania kości policzkowych, czoła i żuchwy.

Zabezpieczenie gabinetu

Rytuał SPA

UZYSKAJ PERFEKCYJNY I NATURALNY WYGLĄD

Pędzel Blending / Contouring Brush • Duży, ukośny pędzel o średniej gęstości włosia. • Może być używany z produktami kremowymi, płynnymi czy pudrowymi, w celu uzyskania idealnego wykończenia. Doskonały także do różu.

Jak zabezpieczyć gabinet przed roszczeniami ze strony klientów? Wyjaśnia ekspert Akademii Versum. Prowadzenie gabinetu kosmetycznego, ze względu na swoją specyfikę i brak stosownych regulacji prawnych, wymaga od właścicieli dobrego przygotowania się na możliwe reklamacje i konsekwencje nieudanych zabiegów. Dlatego nieodzownymi zabezpieczeniami biznesu powinny być: dobrze sformułowany formularz zgody na zabieg i odpowiednie ubezpieczenie salonu.

Produkty amerykańskiej marki jane iredale dostępne są w sklepach stacjonarnych Fontanna Młodości, e-sklepie oraz w renomowanych gabinetach kosmetycznych na terenie Polski. www.e-fontanna.pl

Jak skonstruować treść zgody i wybrać najlepsze ubezpieczenie oraz co zrobić, gdy klient zgłasza roszczenia po zabiegu? W najnowszej lekcji Akademii Versum odpowiedzi udziela Grzegorz Maciaszek – założyciel i dyrektor firmy MedLegalis Sp. z o.o., zajmującej się opieką prawną i ubezpieczeniową kosmetologów.

Flawless Base Set

www.versum.pl

Podczas codziennego makijażu brakuje Ci wielozadaniowego zestawu pędzli? Mamy dla Ciebie propozycję nie do odrzucenia!

2018/1

50

Contour brush umożliwia delikatną aplikację rozświetlacza lub produktów do konturowania nad lub pod okolice kości policzkowych. Detailer brush – precyzyjnie ścięta końcówka pędzelka pozwala na równomierne rozprowadzenie produktu na obszary wymagające użycia korektora. Buffing brush jest idealny do aplikacji pudrów sypkich i kompaktowych. Square foundation brush – gęsty pędzel pozwalający na równomierne rozprowadzanie podkładów płynnych. Brush cup: specjalny organizer na pędzle. www.real-techniques.pl


PREMI ERY,

NOWOŚ C I

W I OS N A

Jogurt L+ wpływa na poprawę funkcjonowania systemu immunologicznego.

i jesteśmy przekonani, że spore grono zadowolonych klientów będzie się nam tylko powiększać.

Produkt nie zawiera składników modyfikowanych genetycznie, zagęszczaczy ani żadnych dodatków chemicznych.

Nasze produkty można zakupić nie tylko w drogeriach Natura, ale i w sieciach handlowych Auchan oraz Carrefour po extrapromocyjnych cenach.

www.leczeniezywieniem.pl

Ku zadowoleniu klientów Miękkość dla stóp Podologic Acid to zmiękczający krem-maska w postaci lekkiej pianki. Zapewnia optymalne nawilżenie i zmiękczenie skóry oraz rozjaśnienie płytki paznokciowej. Innowacyjna formuła łączy w sobie działanie kwasów AHA i BHA, mocznika, alantoiny i witaminy F. Szybko się wchłania i przenika do głębokich warstw skóry, nie pozostawiając nieprzyjemnego uczucia tłustości i lepkości. www.farmonaprofessional.pl

Malinowe żelki na włosy Hair Care Panda – prawdopodobnie najsmaczniejszy sposób na piękne i zdrowe włosy! Nasze żelki są 100% naturalne, bez żelatyny, laktozy, GMO, syntetycznych barwników i aromatów, dodatkowo wykorzystaliśmy prawdziwy cukier jako naturalny i zdrowy konserwant. www.haircarepanda.pl

Pod koniec 2017 r. nasi klienci mogli zacząć korzystać z najnowszych produktów stworzonych w ramach serii Loton. To zestaw czterech ekspresowych dwufazowych odżywek 125 ml wraz z szamponami 300 ml – łącznie osiem pozycji, które tworzą cztery zestawy: Nawilżający – z algami morskimi do włosów szczególnie przesuszonych, łamliwych i wymagających szczególnej pielęgnacji. Pielęgnujący – z olejkiem arganowym do włosów delikatnych pozbawionych blasku i wigoru, a także do włosów sztywnych, które niełatwo poddają się układaniu. Regenerujący – z płynnym jedwabiem do włosów suchych, matowych pozbawionych połysku, trudnych do ułożenia, które wymagają odpowiedniego odżywienia. Odbudowujący – z kompleksem płynnej keratyny do włosów uszkodzonych i wymagających wzmocnienia. Przy tworzeniu kosmetyków skorzystaliśmy z naszego 60-letniego doświadczenia

Zdrowe bakterie Pyszny jogurt z różnych rodzajów mleka, w tym roślinnego. Jogurt L+ ze względu na bogaty i różnorodny skład bakteryjny jest najbardziej uniwersalny i odpowiedni dla wszystkich grup wiekowych. Polecany na początek diety w celu odbudowy flory bakteryjnej przewodu pokarmowego. Oprócz tego, że Jogurt L+ korzystnie oddziałuje na przewód pokarmowy: poprawia trawienie i wchłanianie pokarmów, polepsza perystaltykę jelit, to wytwarzane przez bakterie substancje, takie jak m. in. kwas mlekowy, powodują zwalczanie szkodliwych bakterii, grzybów, przeciwdziałają zakażeniom i stanom zapalnym.

Intensywny Lifting Podwójna odmładzająca moc kwasu foliowego i śnieżnej algi w nowych kremach Lirene Folacyna Lift Intense. W nowoczesnych kremach przeciwstarzeniowych wykorzystuje się wnioski płynące z naukowych odkryć dotyczących mechanizmów starzenia się organizmu. Taką wiedzę zastosowały ekspertki z Laboratorium Naukowego Lirene, opracowując składniki, które działają odmładzająco na poziomie komórek skóry. www.Lirene.pl

2018/1

52

Jak zawsze zapraszamy też do naszego sklepu on-line, gdzie można je bez trudu zamówić z dostawą do domu. www.loton.pl

Zarządzanie studiem Innowacyjny program, który umożliwia rezerwację online i prawidłowo wylicza przysługujące opalania gratisowe wraz z ich średnim czasem, komunikuje dezynfekcję solarium, a także pozwala kontrolować liczbę godzin pracy lamp w urządzeniach. Jednak główną zaletą systemu jest niewątpliwie wbudowany magazyn kosmetyków, baza danych klientów z poglądem on-line, możliwość zdalnego zarządzania studiem solarium lub całą siecią solariów z każdego miejsca za pomocą internetu on-line. www.esolarex.pl


H IG IE NA

SENSUALNY UŚMIECH UŚMIECH DO WIOSNY, LATA I SŁOŃCA! Z Agnieszką Barbanell-Kossek dyplomowaną higienistką stomatologiczną STOMATOLOGIA MILORD rozmawia Monika Nogalska. Monika Nogalska: Uśmiech jest trendy i działa na zmysły, w obecnych czasach ułatwia karierę, dodaje pewności siebie i jest synonimem naszej estetyki. Z jakich zabiegów należy skorzystać aby przywrócić, zachować lub utrwalać piękno i estetykę naszego uzębienia w parze z dbałością o zdrowotne aspekty higieny jamy ustnej? Agnieszka Barbanell-Kossek: Podczas wizyty w naszym gabinecie i dokonaniu przeglądu stomatologicznego, zaczynamy od przeprowadzenia profesjonalnego zabiegu

higienizacji, polegającego na dokładnym oczyszczeniu zębów z kamienia nazębnego i ewentualnych innych osadów. Kamień nazębny jest dużo twardszy niż płytka nazębna, dlatego też nie może zostać usunięty przy użyciu szczoteczki i pasty do zębów, stad niezbędna staje się wizyta u higienistki. M. N.: Jakie zabiegi pomogą nam uzyskać efekt prawidłowej higienizacji jamy ustnej z efektem pięknego uśmiechu? A. B-K.: Po pierwsze skaling, który jest procesem usunięcia kamienia nazębnego za

pomocą mechanicznego, ultradźwiękowego skalera, bądź przy użyciu narzędzi ręcznych. Kolejnym zabiegiem jest piaskowanie uzębienia, polegające na usunięciu przebarwień oraz osadu nazębnego pochodzenia zewnętrznego, jak palenie tytoniu, czy osady z kawy, herbaty, czerwonego wina. Oczyszczanie przeprowadzamy za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem z dodatkiem drobin czyszczących (wodorotlenek sodu) i powietrza. Następnie przechodzimy do polerowania zębów (polishing), stosując stomatologiczne pasty polerskie, specjalne szczoteczki i gumki. Wskazana jest również fluoryzacja, jako zabieg koronujący pracę, wzmacniający szkliwo, uodparniający zęby na ataki próchnicy oraz

2018/1

54


STOMATOLOGIA MILORD Warszawa Powiśle, ul. Solec 81B, lok. P-55, GALERIA ARKADA Rejestracja:  22 321 37 49,  784 622 628

SALON PIĘKNOŚCI MILORD (FRYZJERSTWO i KOSMETYKA) Warszawa, ul. Waszyngtona 30/36 Rejestracja:  22 617 73 77

Uśmiech jest trendy i działa na zmysły, w obecnych czasach ułatwia karierę, dodaje pewności siebie i jest synonimem naszej estetyki.

zmniejszający nadwrażliwość szyjek zębowych.

po zabiegu jesteśmy skazani na nadwrażliwość?

M. N.: Gdy pokonamy już ten etap, a w planach mamy jeszcze poprawienie bieli naszego uzębienia, co następnie? Którą z aktualnych ofert wybielania zębów mamy wybrać?

A. B-K.: Jest to absolutnie bezpieczna metoda. Pacjent zarówno podczas procesu wybielania, jak i po nim, ma znacząco wyeliminowaną nadwrażliwość i zaraz po zabiegu może cieszyć się wyraźnym i białym uśmiechem, bez grymasu i bólu. Jedyne zalecenia to trzydniowa abstynencja z wykluczeniem z diety produktów, takich jak kawa, herbata, wino, cytrusy, buraki, kolorowe owoce, ze wskazaniem na dietę białą.

A. B-K.: Polecam najczęściej wykonywaną w naszym gabinecie metodę wybielania PREVDENT, która oprócz wybielenia zębów jest skuteczna w naprawie szkliwa. Skuteczność tej propozycji zawdzięczamy aktywnej substancji wybielającej, którą jest 6-procentowy nadtlenek wodoru (6% H2O2) połączony z nano-hydroksyapatytem. Szeroko zakrojone badania i literatura wskazują, że nanohydroksyapatyt remineralizuje szkliwo i znacznie zmniejsza nadwrażliwość. Ponadto jest ona bezpiecznym systemem wybielającym i zgodnym z wymogami UE. M. N.: Jaki efekt zobaczymy w zwierciadle pani ekspert? A. B-K.: Zęby uzyskują biel o co najmniej 7,8 odcieni jaśniejszą. Rezultat ten będzie zależał od koloru sprzed zabiegu oraz uwarunkowań własnych pacjenta. M. N.: Czy metoda lampowa PREVDENT jest bezpieczna, czy

M. N.: Jak długo moje zęby pozostaną białe? A. B-K.: Efekt procedury wybielania zębów za pomocą PREVDENT może się utrzymać, przy odpowiedniej dbałości, do trzech lat. Ten rezultat jest zależny od indywidualnych warunków pacjenta oraz nawyków żywieniowych. Produkty marki PREVDENT pomagają utrzymać, biel tak długo jak to jest możliwe. M. N.: Dziękuję, z rekomendacją usług stomatologicznych STOMATOLOGIA MILORD we własnej osobie. Monika Nogalska, redaktor naczelna Redakcji NAJWSPANIALSZE.


TA R G I

INTEGRUJĄCE BRANŻĘ NAJPIĘKNIEJSZE TARGI. Międzynarodowe Targi Fryzjerskie i Kosmetyczne Beauty Days 21-23 września 2018 roku w Ptak Warsaw Expo! Targi Beauty Days to wydarzenie integrujące całą branżę kosmetyczną, kierowane zarówno do profesjonalistów jak i wszystkich miłośników piękna! Na odwiedzających będzie czekać ponad 400 wystawców z Polski i zagranicy. Dla wystawców oraz odwiedzających przygotowano wiele atrakcji, a wśród nich m. in.:

BARBER BATTLE – MIĘDZYNARODOWA BITWA BARBERÓW Gość specjalny – Darryn Pitman International Barbering Educator. Runda I eliminacje internetowe. Runda II bitwa na ringu Targi Beauty Days. Runda III wielki finał na scenie głównej. Pula nagród o wartości 50 000 zł!

OGÓLNOPOLSKI PLEBISCYT BEAUTY POINT W którym internauci wybiorą najlepsze salony w kategoriach: salon kosmetyczny, salon fryzjerski, salon manicure i Day SPA. Do końca stycznia wpłynęło blisko 450 zgłoszeń! Łączna pula nagród wynosi ponad 50 000 zł, ale dla salonów jeszcze ważniejsza od nagrody jest prestiżowa statuetka oraz Tytuł Najlepszego Beauty Point w Polsce. Wystawcy wspólnie z Organizatorem przygotowują wiele nagród dodatkowych, aby każdy salon, który weźmie udział

w Targach otrzymał wartościowy upominek! Nie czekaj i już dziś zgłoś salon na beautydays.pl!

BEAUTY DAYS BLOGGER Do udziału w Targach zaproszone zostaną najciekawsze osobowości beauty blogosfery. Na blogerki będzie czekać wiele ciekawych aktywności m. in.: • spotkania z najpopularniejszymi blogerkami; • spotkania z celebrytami; • warsztaty, porady od bardziej doświadczonych blogerek dla początkujących; • pakiet powitalny od Organizatora Ptak Warsaw Expo; • upominki od Wystawców.

FIRMY ZAPREZENTUJĄ SIĘ W STREFACH: Beauty Days Show

Beauty Days Professional

Beauty Days Business

• Make-up

• Pielęgnacja

• Surowce

• Fryzjerstwo

• Wyposażenie

• Produkcja

• Manicure

• Medycyna estetyczna

• Pakowanie

• EKO

STREFA KOREAŃSKIEJ PIELĘGNACJI! Po raz pierwszy w Polsce ponad 40 firm z Korei Południowej zaaranżuje przestrzeń 800m2 na których odwiedzający będą mogli poznać sekrety urody Koreanek i przetestować ich najlepsze produkty.

• Kosmetologia profesjonalna

swoje produkty do 20 maja 2018 roku. Dodatkowo przyznana zostanie nagroda specjalna – ZŁOTY LOTOS 2018 – Wybór Konsumenta.

NAGRODY ZŁOTY LOTOS

BEAUTY DAYS NETWORKING CONFERENCE

Dla najlepszych produktów eksponowanych podczas III edycji Targów Beauty Days. Celem konkursu jest promocja wyrobów, technologii, urządzeń oraz usług mających zastosowanie w branży beauty. Wystawcy mogą zgłaszać

To wyjątkowe spotkanie, podczas którego wszyscy przedstawiciele branży kosmetycznej codziennie podczas Targów będą mogli spotkać się w dedykowanej strefie i nawiązać wartościowe kontakty biznesowe. Udział

2018/1

56

• Usługi

w konferencji potwierdziło już blisko 100 osób z zagranicy – głównie producenci kosmetyków do pielęgnacji i osoby zainteresowane dystrybucją polskich produktów w swoich krajach.

Więcej informacji: Ptak Warsaw Expo tel. 518 739 330, 513 030 442 www.beautydays.pl


N A IL S

Fot. Nail Artists

A R T

Deep gel manicure

INSPIRACJE I ARTYZM TOP TRENDY W NAIL ART. Trendy obowiązujące w stylizacji paznokci nieodłącznie związane są z nowinkami pojawiającymi się w dziedzinach pokrewnych, takich jak make up, moda czy fryzjerstwo.

Nie wolno jednak zapominać, że Nail Art rządzi się swoimi prawami: wykonana przez stylistę kompozycja zdobi dłonie klienta nie przez dzień lub dwa, ale nawet przez okres miesiąca. Dlatego zdobienie (i generalnie stylizowanie!) paznokci powinno być dostosowane nie tylko do obowiazujących nurtów, ale także do pory roku i indywidualnych upodobań. Poniżej przedstawiam więc

kilka najnowszych propozycji uwzględniających różnorodne gusta i preferencje klienteli salonów kosmetycznych. Może coś Was zainspiruje, Drodzy Czytelnicy?

MICROPAINTING Zaawansowane zdobienia dla wymagających. Branża mknie do przodu z prędkością światła.

2018/1

58

Styliści doskonalą swój warsztat i potrafią wymalować na płytce paznokcia niemal wszystko. Także ludzkie i zwierzęce podobizny. Oczywiście, takie zdobienie trwa dłużej niż 10 minut i musi kosztować więcej niż 10 zł, ale z pewnością w każdym salonie znajdzie się kilka klientek, które najbardziej na świecie cenią rękodzieło. Dlaczego ten rodzaj zdobienia może mieć mnóstwo wiernych fanów? Bo pasjonatka


A R T ręcznie malowanych zdobień przez kilka dni nie będzie mogła oderwać oczu od swoich dłoni. Myśl, że nikt w promieniu kilkudziesięciu kilometrów nie ma podobnego dzieła, będzie dla niej powodem do dumy i zadowolenia. Poza tym, zazdrość koleżanek – bezcenna!

ZDOBIENIA AKRYŻELOWE Akryżel szturmem podbił serca stylistów paznokci na całym świecie. To nie tylko

Mic

ropainting

N A IL S

świetny produkt służący do konstruowania paznokci. To także wdzięczny materiał, którym możemy zdobić! Jako pierwsza w Polsce i jedna z nielicznych na świecie przedstawiam program szkoleniowy oparty na pracy właśnie tym produktem. Co ciekawe, akryżelem można modelować zdobienia przestrzenne – trójwymiarowe kwiaty, broszki i ornamenty. W kwestii kolorystyki stawiamy na brązy, beże, szarości i fiolety. Jestem przekonana, że tego typu eleganckie, wysublimowane zdobienia znalazłyby uznanie w oczach klientek ceniących styl vintage i klasyczną elegancję z nutką awangardy.

KWIATY ONE STROKE NA CIEMNYM TLE

Ale nie zapominajmy też, że VOGUE Paris mówi jasno – think pink! Klientki chcące być

A co z pasjonatkami tradycyjnych zdobień, które nie chcą rezygnować

na bieżąco z trendami będą musiały zaopatrzyć się w dodatki w kolorze intensywnego różu. A skoro chcą być modne – koniecznie róż powinien zagościć na ich paznokciach! Co jednak istotne – na pokazach mody ten kolor występuje w towarzystwie frędzli, dżetów i fikuśnych ornamentów. Dlatego także styliści paznokci będą potrzebowali nowych ozdób w tych odcieniach. Chętnie przygarniemy buliony, glittery, pyłki, matowe hologramy i wszystkie inne nowości, które wpasują się w taką kolorystykę.

z ulubionych wzorów? Jednym z najpopularniejszych motywów są kwiaty malowane techniką One Stroke. Wzory malowane farbkami akrylowymi „jednym pociągnięciem pędzla” cieszą się dużą popularnością już od lat i zupełnie nie widzę powodu by z nich rezygnować na czas nadchodzącej wiosny. Warto jednak dostosować kwiaty do nowych realiów! A jak? Dobierając ciemniejszą, mroczną kolorystykę! Dlaczego taki design się spodoba? Klientki, które lubią zdobienia kwiatowe, nie będą się czuły „nie na miejscu” nosząc ulubione kwiatuszki, jeżeli wkomponujemy je w tło o „przedwiosennym” charakterze. Unikajmy więc jasnego podkładu, stawiajmy na czerń, brąz, granat, zieleń – najchętniej także w metalicznych odsłonach! ➟

Cienkie linie

2018/1

59


A R T

N A IL S

One stroke

nadmiernie naszej świadomości, dlatego chętnie stosujemy je w Nail Arcie. Pozwalają puścić wodze fantazji i ozdobić każdy paznokieć w niepowtarzalny sposób. Wydawać by się mogło, że w tym zdobieniu nie ma nic trudnego – by wymalować cienkie linie, wystarczy przecież przesunąć pędzlem po podłożu.

Nail Art rządzi się swoimi prawami:

wykonana przez stylistę kompozycja zdobi dłonie klienta nie przez dzień lub dwa, ale nawet przez okres miesiąca. DEEP GEL MANICURE Ale nie samym zdobieniem żyje człowiek. Tym bardziej, że chyba każda klientka marzy o paznokciach, na których przez 10 dni nie widać odrostu! To ogromna wygoda i oszczędność czasu. *DGM* to moja nowatorska technika pracy pozwalająca przede wszystkim uzyskać fantastyczny efekt koloru „wyrastającego spod skórek”. Dzięki temu klientka dużo dłużej (naprawdę, nawet do 12 dni) może cieszyć się nienagannym manicure bez

Ale, niestety, zmartwię Was. Ekstremalnie subtelna kreska jest jedną z najtrudniejszych rzeczy jaką przyjdzie Wam opanować w Nail Arcie. I co gorsza, nie ma od niej ucieczki. Bez idealnie wykonanego obrysu nie stworzycie pięknych kwiatów malowanych technikami One Stroke i Zhostovo. Nie wymalujecie popularnych ostatnio twarzy i zwierzaków. Nawet zwykłe wzory geometryczne i ornamenty będą Wam sprawiać problemy. Dlatego jeśli chcecie poćwiczyć tego typu wzory, zapraszam do zapoznania się w moim

śladu odrastającego paznokcia. Ta technika pracy bazuje niemal w całości na pracy frezarką i pozwala na wymodelowanie na szablonie idealnego, wyglądającego szalenie naturalnie paznokcia. Na takiej konstrukcji możemy wykonywać oczywiście dowolne zdobienia!

CIENKIE LINIE Rysowanie mniej lub bardziej przypadkowych, poplątanych linii działa na nasz umysł medytacyjnie i relaksująco. Takie dziwne malowanki nie angażują

2018/1

60

nowym workbookiem. Ten zestaw ćwiczeniowy zawiera 96 wzorów, które pozwolą Wam opanować to trudne zagadnienie. Praca z workbookiem to idealny sposób na leniwe, przyjemne i owocne spędzenie kilku wieczorów!

Paulina Pastuszak Edukatorka prowadząca kursy, zwyciężczyni pucharu świata WorldCup NailArt w Monachium, 30-krotna jurorka polskich i zagranicznych mistrzostw, prelegentka, autorka ponad 230 artykułów prasie branżowej, autorka technik Deep Gel Manicure, MetaLOVE, One Stroke 3D, CoverEXPRESS; organizator Nailash Competition. www.paulinapastuszak.pl


A R T

N A IL S

I LOVE HYBRYDA BEZPIECZEŃSTWO TO PODSTAWA!

Usługa stylizacji paznokci jest oparta na zaufaniu i bliskości oraz na ciągłym kontakcie z klientem, dlatego tak ważne jest oferowanie jej na jak najwyższym poziomie.

Manicure hybrydowy to rodzaj stylizacji paznokci, którą pokochały kobiety na całym świecie! Dzięki profesjonalnemu podejściu kobiety zyskują pewność siebie, stają się odważniejsze i czują się po prostu piękne.

2018/1

62

Istotne jest aby manicure hybrydowy wykonywany był trwale oraz nieinwazyjnie i bezpiecznie. Ciągłe badania oraz nauka pozwalają tworzyć produkty o niezawodnej jakości oraz dające rewelacyjne rezultaty. Preparaty te zazwyczaj cechują się większą ceną, ale dają gwarancję bezpieczeństwa. Marka CND Shellac i Ekert Nails, z którą współpracuje wiele salonów kosmetycznych, zapewnia podstawy do tworzenia najwyżej jakości stylizacji, do których klientki zawsze będą wracać oraz dba o zdrowie płytki paznokciowej, w każdym detalu. Produkty te są całkowicie hypoalergiczne oraz „3-free” czyli wolne od formaldehydu, toluenu i DBP. Dodatkowo wspomagają ochronę paznokci, poprzez elastyczne, lustrzane


A R T

N A IL S prowadzonych w USA przez Rapid Precision Testing Laboratories naukowcy dowiedli, że praktycznie niemożliwym jest przekroczenie dopuszczalnej dziennej dawki promieniowania przy korzystaniu z lamp UV! Narażenie na promieniowanie w przypadku wykonywania manicure jest porównywalne do tego, jakbyśmy wystawiali się na 10-20 minut na niezbyt ostre słońce.

wykończenie, które nie ulega zmatowieniu ani odpryskiwaniu, nawet podczas wykonywania codziennych prac w domu. Poza produktami certyfikowanymi oraz z bezpiecznym składem, ważnym elementem jest odpowiednia technika wykonywania stylizacji hybrydowych. Należy pamiętać, że nawet najlepszy produkt nakładany w zły sposób może wywołać szkody. Po nadaniu paznokciom odpowiedniego kształtu, warto opracować martwy naskórek tzw. „skórki”. Przy tej czynności musimy być bardzo ostrożni, jeśli istnieje możliwość jedynie odsunięcia naskórka za pomocą zmiękczania oraz szpatułki warto to zrobić, natomiast gdy skórki mocno odstają i wyglądają

nieestetycznie, należy je usunąć za pomocą cążek albo frezarki. Kolejnym etapem jest matowienie płytki paznokcia. Przy stylizacjach hybrydowych Shellac używamy jedynie delikatnego pilnika o gradacji 240, w celu pozbycia się nadmiaru tłuszczu. Aby zminimalizować zniszczenie paznokcia, należy poruszać pilnikiem w stronę wzrostu płytki paznokcia. Trzeba pamiętać, że matowienie to JEDEN ruch pilnika, DWA to już piłowanie! Następnym krokiem jest odpowiednie odtłuszczenie płytki paznokciowej, zapewnia to długotrwałość stylizacji – oczyszcza, dezynfekuje oraz tymczasowo odtłuszcza płytkę, wpływa to również na pozbycie się bakterii. Produkt warto

przycisnąć do paznokcia przez około 5 sekund i przecierać cały – boki, spód oraz środek. Jeśli proces zmatowienia i odtłuszczenia został wykonany prawidłowo, to płytka powinna mieć kredowo biały kolor, bez żadnych rys. Po około 50 minutach paznokieć powróci do swojego pierwotnego stanu, ponieważ tłuszcz ponownie pojawi się w górnych warstwach paznokcia. I na tak przygotowany paznokieć można już nakładać stylizację hybrydową, pamiętając o odpowiednim zakończeniu wolnego brzegu. Lampy LED są jednymi z podstawowych narzędzi używanych podczas wykonywania manicure hybrydowego w gabinecie kosmetycznym. W badaniach

2018/1

63

Jeśli manicure hybrydowy zostanie wykonany na bezpiecznych i certyfikowanych produktach oraz manicurzystka zachowa całkowitą prawidłowość pracy i profesjonalizm – staje się on wtedy bezpieczny. A bezpieczeństwo to podstawa!

Urszula Różycka Kosmetolog twarzy i ciała, licencjonowany stylista paznokci, miłośniczka makijażu, autorka artykułów w prasie.


H OL IST Y KA

ZAAKCEPTUJ SIEBIE POTRZEBA BYCIA AKCEPTOWANYM! Trudno nam się przyznać, zwłaszcza przed samym sobą, iż większość naszych życiowych wyborów, podjętych decyzji i działań kierowana była, jest i nie raz jeszcze będzie przez jedną na ogół potrzebę. Potrzebę bycia akceptowanym! Innymi słowy poczucia bycia ważnym, docenianym, uznanym za kogoś wyjątkowego w oczach innych. Najczęściej pragniemy otrzymać to ze strony bliskiej nam osoby, czasem grupy osób, ale równie często – co dziwi najbardziej – od ludzi zupełnie nam obcych. W dobie królujących social mediów, za pomocą których z łatwością dzielimy się wydarzeniami z naszego życia, obrazujemy zmiany w nim zachodzące, zyskując kolejne lajki, potrzeba ta wydaje się być oczywista, a jednak pozostaje nieuświadomiona. Za wszelką cenę szukamy akceptacji z zewnątrz, wierząc, że tylko ona w sposób rzeczywisty potwierdza naszą wartość. Tym boleśniejszy staje się każdy przejaw odrzucenia ze strony zewnętrznego świata. Świata, który posiada dziś szereg narzędzi, służących stawianiu błyskawicznych ocen. Czy adekwatnych? Zaczynamy więc tak modyfikować swoje „Ja”, by spełniało oczekiwania innych, by zasłużyło na akceptację. Testujemy własne

granice, zmieniając wierzenia, przekonania, sposób myślenia. Na tym jednak nie koniec. Coraz częściej, nierzadko na siłę, zmieniamy także własne ciało. Mam na myśli coraz to większą łatwość, z jaką przychodzi nam sięgać po zabiegi inwazyjne, ingerujące w naszą cielesność, naszą naturę. Coraz częściej przychodzi mi na myśl, że nastały dziwne czasy, w których unikamy za wszelką cenę śladowych ilości glutenu w pożywieniu, nie bojąc się powikłań po wstrzykiwaniu bliżej nam nieznanych substancji bezpośrednio w skórę. Wymierzamy oręż własnym niedoskonałościom. Wszystko po to, by znaleźć akceptację u tych, którzy tak naprawdę największym zainteresowaniem obdarzają samych siebie. Nie robią przy tym nic złego, tak bowiem jesteśmy skonstruowani. Swoim „wadom” też tylko Ty poświęcasz najwięcej uwagi. Zastanów się tylko, czy warto spędzać sobie sen z powiek z powodu niedoskonałości, o których prawdopodobnie nikt już nie

Akceptacja

musi pochodzić z wewnątrz. To pierwszy krok ku pięknu, które pragniesz osiągnąć. 2018/1

64


nim ślady życia. Uczyń z nich swoją niepowtarzalność. Dbaj o to, co dała Ci natura. Bądź prawdziwym „Ja”, nie jego karykaturą. Pokochaj siebie, a wtedy świat pokocha Ciebie, nie sztuczny wytwór, iluzję, wyobrażenie. Wiem, że nie jest to łatwy proces, zbyt dużo w nas samokrytyki, lęków i zwątpienia. Warto jednak zaprzyjaźnić się ze sobą. Sama wciąż podążam tą niełatwą drogą. Do dziś noszę ślady czasów, w których jako nastolatka nienawidziłam świata, ludzi, a przede wszystkim siebie, swojego ciała. Wielokrotnie zwróciłam się przeciwko niemu. Noszę blizny, których jednak z czasem przestałam się wstydzić. Nie czuję smutku, gdy na nie patrzę. Przypominają mi one jedynie miejsce, w którym byłam i drogę, jaką przeszłam. Jestem z niej dumna, cieszę się z tego kim i gdzie teraz jestem. Wypracowałam w sobie samoakceptację, stałam się swoim najlepszym przyjacielem. pamięta, jeśli w ogóle miał szansę je zauważyć!? Akceptacja musi pochodzić z wewnątrz. To pierwszy krok ku pięknu, które pragniesz osiągnąć. Zważ, czy osoby, które uważasz za atrakcyjne nie posiadają żadnych mankamentów urody. Nie mają ani jednej zmarszczki, ani jednego przebarwienia, ani jednej grudki, krostki, blizny? Niczego, co uważane jest za defekt? Pewnie nie zwróciłeś na to uwagi. Dlaczego? Bo patrzyłeś w ich oczy, urzekł Cię ich uśmiech, dostrzegłeś ich wewnętrzny blask. Nawet jeśli ich metryka odbiła wyraźne piętno na skórze twarzy. Nie analizujesz ich wyglądu, rozdzielając na czynniki pierwsze. Chyba, że jesteś z zawodu kosmetologiem, ale to nazywa się, mówiąc żartobliwie, „zboczeniem zawodowym”. Czy oznacza to rezygnację z dbania o siebie? Nic podobnego. Jeśli kochasz siebie, kochasz również swoje ciało i o nie dbasz z czułością, w zgodzie ze sobą. W zgodzie z naturą, nie przeciwko niej. Tak rodzi się wewnętrzne piękno, którego odzwierciedleniem będzie Twoja postawa, wyraz twarzy, zdrowe i piękne ciało. Zaakceptuj siebie, swoje niedoskonałości, ułomności swojego ciała, widoczne na

Mimo wielu jeszcze obaw, spraw do przepracowania, jestem dziś w stanie z miłością podchodzić nie tylko do siebie, ale także do innych osób. Niezaprzeczalną prawdą jest stwierdzenie – by kochać innych, musisz pokochać najpierw siebie. Dzięki temu mogę spełniać się zawodowo jako masażystka. Pełnym czułości dotykiem pokazywać, że na akceptację nikt nie musi sobie zasłużyć. Ty również. Wystarczy, że jesteś. Nie trzeba nic więcej.

mgr Bogusława Gawron Kosmetolog, absolwentka studiów podyplomowych na kierunku Innowacyjne Techniki SPA. Pasjonatka masażu i holistycznego podejścia do człowieka. Nauczyciel przedmiotów zawodowych. www.twoj-kosmetolog.pl


JO GA

ŻYJ W RÓWNOWADZE ŁATWO POWIEDZIEĆ. Ale jak to zrobić? Od czego zacząć? Zbyt dużo informacji, często sprzecznych, zbyt wysokie oczekiwania od nas i przez nas, nieustanna presja by być lepszym, mądrzejszym, bardziej sprawnym… Trudno w tym wszystkim się odnaleźć.

Tracimy równowagę i grunt pod nogami, często zbyt późno uświadamiając sobie, że nasze ciało choruje, a nasz umysł kompletnie nie radzi sobie z codziennymi wyzwaniami. Każdy z nas jest inny, jest unikalną kombinacją energetyczną, jedyną w swoim rodzaju. Nasza wrodzona konstytucja jest naszą równowagą, która zmienia się pod wpływem otoczenia, do którego zalicza się sposób odżywiania, pory roku, klimat, wiek i wiele innych czynników. Stan zmieniony pod wpływem tych czynników jest naszym stanem nierównowagi. Ponieważ każdy z nas ma jedyną w swoim rodzaju konstytucję, specyficzne rodzaje nierównowagi, tak też droga każdej osoby do zdrowia będzie jedyna w swoim rodzaju. Kiedy stajesz na macie, już jesteś w innym miejscu. Teraz to twoja przestrzeń. Nieważne, że nauczyciel prowadzi cię jak ustawić ciało, nieważne,

że obok są inne maty. Teraz to ty nawiązujesz kontakt ze swoim ciałem, ze swoim oddechem, z samym sobą!

JESTEŚ! TU I TERAZ! Teraz już wiesz, że to jest twoje ciało, że oddychasz, że to twoja inteligencja poprzez asanę (pozycję jogi) prowadzi cię w niezwykły świat twojego istnienia. Zaczynasz dostrzegać, że bez twojego zaangażowania nic się nie wydarzy. Nauczyciel może pomóc znaleźć ci przyczynę twoich ograniczeń, ale to tylko ty możesz je przekroczyć. Asana zmusi cię do konfrontacji ze sobą! Pozwoli byś dostrzegł, jak w lustrze, czego potrzebuje twoje ciało, twój umysł, Ty jako całość. I przewrotnie nie jest to często to co lubimy. Znacznie częściej to, co sprawia nam trudność lub wręcz powoduje niechęć lub lęk. Asany w swej wszechstronności dotkną każdego miejsca

Fot. www.jogafoksal.pl

A JESZCZE TRUDNIEJ ZNALEŹĆ ROZWIĄZANIE.

2018/1

66


JOANNA JEDYNAK Dyplomowany nauczyciel jogi wg metody BKS Iyengara w stopniu Senior Intermediate I. Czym jest dla mnie joga: Byciem w harmonii ze sobą, z otoczeniem, ze Wszechświatem. Jeśli nie joga, to: Jest joga i to wystarcza. Najważniejsze dla mnie: Miłość- miłość uniwersalna Ulubione miejsce: Pustynia i góry. Mój największy skarb: Świadomie jestem w tym miejscu w którym jestem. Chciałabym: Zachować dziecięcą radość i ciekawość, którą mam w sercu. w twoim ciele, poruszą każdą komórkę, zaopiekują się każdym organem. Uruchomią każdy system. Zaangażują ciebie do pracy na wielu płaszczyznach: anatomicznej, fizjologicznej, mentalnej (psychicznej), intelektualnej i wreszcie duchowej. Ciało będzie stanowiło przeszkodę dopóki nie przekroczymy jego ograniczeń i nie usuniemy jego silnych przyzwyczajeń. Musimy nauczyć się jak wykraczać poza granice tego co znane, jak poszerzać i penetrować własną świadomość. Jak wreszcie zaakceptować siebie w swej niedoskonałości i doskonałości. Bez oceniania, ale z pełną miłości refleksją. Praktyka jogi wymaga od nas samodyscypliny, samokontroli, wrażliwości, życzliwości i przyjaźni, czystych, uczciwych relacji międzyludzkich, zaufania i samodzielności, radości z powodzenia innych i równowagi wewnętrznej w obliczu własnych niepowodzeń. Ale by to wszystko się wydarzyło, by było częścią ciebie, musisz zrobić ten krok, stanąć na macie. Z zapałem, zadowoleniem, zaangażowaniem, bez oczekiwań, ale z wiarą w mądrość twojego ciała i umysłu w powrót do równowagi.

Poprzez wewnętrzną harmonię osiągniętą w praktyce lepiej integrujemy się ze światem w którym żyjemy.

Zapraszam do praktyki.

Joanna Jedynak Dyplomowana nauczycielka jogi Iyengara w stopniu Intermediate Senior I. Współwłaścicielka warszawskich szkół jogi, Joga Foksal i Joga Bracka. www.jogafoksal.pl


Zdjęcie grupowe podczas Światowego Balu Polaków

Fot. Dmitry Savchenko

R E L A CJE

NIECH ŻYJE BAL Dziesiątego lutego br. w Pałacu Kultury i Nauki odbył się Pierwszy Światowy Bal Polaków wraz z Inauguracją Światowej Akademii Prawa, którego organizatorem był Światowy Kongres Polaków. Redakcja NAJWSPANIALSZE objęła zaszczytnym patronatem medialnym to narodowe wydarzenie.

Patriotyczno-kulturalna uroczystość była upamiętnieniem setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wśród zacnych gości wieczoru balowego pojawili się rodacy z całej Polski oraz ze świata, w tym z Warszawy, Krakowa, Gdańska, Łomży, Szczecina i Poznania, ze Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Anglii, Francji, Niemiec, Białorusi i Ukrainy. Część oficjalna rozpoczęła się powitaniem gości przez mecenasa Stefana Hamburę,

Fot. Dmitry Savchenko

„…CHOĆ RZUCONY W DALEKI ŚWIAT, W SERCU NA ZAWSZE POLAK”. [AGNIESZKA ZYDROŃ]

Od lewej: Książe Krzysztof Konstanty Radziwiłł, Dmitry Savchenko 2018/1

68


Fot. Dmitry Savchenko

Fot. Monika Nogalska

R E L A CJE

Sala Broniewskiego PKiN

Zarząd Światowego Kongresu Polaków

prezesa Światowego Kongresu Polaków i dr Krystynę Krzekotowską, wiceprezes Światowego Kongresu Polaków oraz Andrzeja Rępalskiego, członka Zarządu.

Krzysztofem Konstantym Radziwiłłem – konsulem na Litwie.

Bal rozpoczęto w wielkim stylu, reprezentacyjnym polskim tańcem narodowym – polonezem, wykonanym uroczyście przez wszystkich gości wydarzenia. Uroczystość zaszczycili  przedstawiciele władz samorządowych, świata nauki, kultury, biznesu i dyplomacji, a nawet arystokracji na czele z księciem

dr Krystyna Krzekotowska i mec. Stefan Hambura – Zarząd Światowego Kongresu Polaków

Podczas balu przeprowadzona została licytacja cennych dzieł sztuki przekazanych na cel dobroczynny przez światowej sławy artystów, a zebrany fundusz został przekazany na rzecz dzieci podopiecznych Fundacji „Pomocna Dłoń”.

Monika Nogalska w sukni ANI CICHOSZ Zarząd Światowego Kongresu Polaków składa publiczne podziękowania dla wszystkich Państwa, którzy wnieśli cegiełkę i wkład pracy w przygotowania I Światowego Kongresu Polaków – Strategia dla Polski Ponad Podziałami, który odbył się na Zamku Królewskim w dniu 3.11.2017 r. oraz I Światowego Balu Polaków – Inaugurację Światowej Akademii Prawa w dniu 10.02.2018 r. ANI CICHOSZ przekazana na cele dobroczynne, prezentowana przez redaktor naczelną, rzecznik prasową - Monikę Nogalską.

Dzieła wybitnego artysty fotografika Dmitry Savchenko ART PHOTOGRAPHY GALLERY obrazujące zamki i dwory polskie, wyrażające majestat Rzeczpospolitej Polskiej, cieszyły się największym zainteresowaniem wśród licytantów i podnosiły wartość aukcji.

Światowego Kongresu Polaków o zgłoszeniu kandydatury na urząd Prezydenta Warszawy – dr Krystyny Krzekotowskiej – wiceprezes Światowego Kongresu Polaków i tym samym rozpoczęcie kampanii wyborczej nominowanej. Ten szczególny komunikat spotkał się z ogromnym aplauzem zgromadzonych gości.

Właściciele warszawskiej Cukierni & Kawiarni DOUX, którzy również zaangażowali się w tę szczytną ideę, przekazali voucher na tort okolicznościowy. Marka PABLO COLOR jako sponsor balu zaprezentowała również trendy kosmetyczne dla Pań i sprawiła im przyjemność w postaci ekskluzywnych upominków.

Duży zachwyt wzbudziła również suknia projektu słynnej

Od lewej: red. Lidia Bąk, mec. Stefan Hambura, dr Krystyna Krzekotowska, Bogusław Falkowski.

Zmysłowe kulinaria i wykwintne nalewki miodowe „MIODY POLSKIE” zapewniły gościom dobrą energię do tańca i zabawy, przy akompaniamencie muzycznym Andrzeja Rosiewicza oraz DJ Wiki.

Splendoru temu wieczorowi dodało obwieszczenie mecenasa Stefana Hambury, prezesa

Fot. Dmitry Savchenko

Fot. Dmitry Savchenko

Uwiecznienie minionej edycji Światowego Balu Polaków pozostało na kartach Księgi Pamiątkowej z wpisami oraz ciepłymi podziękowaniami ze strony gości.

2018/1

69

Opracowanie relacji:

Monika Nogalska


beauty spa wellness clinic hair cosmetology medical fitness fashion moto gastronomy hotels

BrandMusic MARKA & PRODUKT & USŁUGA

Tw ojaMarka

TwojaMarka

OPRAWA MUZYCZNA TWOJEJ MARKI INDYWIDUALNIE ZAPROJEKTOWANA OKŁADKA I UNIKALNY ZESTAW UTWORÓW SZ ER O KI

WYBÓR

GATU N KÓW:

chillout • ambient • oriental music • light music • nu jazz • relaxation • lounge • soul • deep house club style music • techno • dance • pop • rock • many neutral styles • smoth jazz...

603 695 454 512 504 478 www.najwspanialsza.pl/brand-music

Muzyka z naszej kolekcji wzbogaci i wzmocni każdą markę!


W NASTĘPNYM WYDANIU…

REAKTYWACJA PIERWIASTKA DOBROCZYNNOŚCI Z cyklu Moniki Nogalskiej Filantropia jest trendy wywiad z gwiazdą Alicją Węgorzewską, światowej sławy śpiewaczką operową, założycielką Fundacji Start Smart i Przedszkola Aniołowo. Reaktywacja pierwiastka dobroczynności – działania charytatywne wybitnej osobowości na rzecz polskiej kultury, nauki i oświaty, a także pomocy dzieciom z autyzmem.

Redaktor naczelna: Monika Nogalska  512 504 478  monika@najwspanialsze.pl by_monique_nogalska Sekretarz redakcji: Zofia Słomska-Rozynek Współpraca: Marta Baranowska, dr inż. Iwona Białas, Rafał Bielawa, Katarzyna Błasik, mgr Bogusława Gawron, Anita Gołębiowska, Kamil Guszczyński, Joanna Jedynak, Piotr Künstler, Ewa Kumorek-Fedor, Beata Mąkolska, Magdalena Młotkowska, Aneta Muller, dr Alicja Palacz, Paulina Pastuszak, Urszula Różycka, Roman Rybacki, Monika Szatkowska, Piotr Szczotka, Małgorzata Wiatr, Anna Wydra-Nazimek Reklama prasowa i Brand Music: Dariusz Idkowiak,  603 695 454,  reklama@najwspanialsze.pl Monika Nogalska,  512 504 478,  monika@najwspanialsze.pl Prenumerata: Dystrybucję czasopisma prowadzi wydawca. Prenumeratę można zamawiać w każdym terminie. Wysyłka od najbliższego wydania po otrzymaniu wpłaty na konto: RUBIKON MEDIA Dariusz Idkowiak, 86-031 Osielsko, ul. Kasztanowa 7 25 8142 1033 0307 8842 2000 0001 Zaprenumeruj kwartalnik NAJWSPANIALSZE – cztery kolejne wydania na każdą porę roku w promocji 60 zł. Druk i oprawa: POLRASTER, ul. Orawska 19, Bydgoszcz Redakcja: NAJWSPANIALSZE 86-031 Osielsko, ul. Kasztanowa 7  (52) 324 03 26,  603 695 454,  512 504 418  redakcja@najwspanialsze.pl www.najwspanialsze.pl www.najwspanialsza.pl najwspanialszepl Wydawca: RUBIKON MEDIA Dariusz Idkowiak 86-031 Osielsko, ul. Kasztanowa 7

SIĘGNĄĆ GWIAZD

© Copyright by RUBIKON MEDIA Przedruki z czasopisma NAJWSPANIALSZE dozwolone są wyłącznie za uprzednią pisemną zgodą wydawcy z podaniem źródła.

Wywiady z gwiazdami – męski punkt widzenia według TRE VOCI.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń, reklam i tekstów sponsorowanych, oraz ma prawo odmówić ich publikacji bez podania przyczyny. Reklamodawcy ponoszą pełną odpowiedzialność za skutki prawne wynikłe z opublikowania dostarczonych materiałów.

Trzej tenorzy Miłosz Gałaj, Voytek Soko i Mikołaj Adamczak zenergetyzują swoim talentem muzycznym i erotyzmem nasze czytelniczki.

Nie zamówionych materiałów redakcja nie zwraca, jednocześnie zastrzega sobie prawo redagowania nadesłanych tekstów. Wszystkie nazwy handlowe, logo, ilustracje zawarte w tekstach użyte zostały w celach informacyjnych i są własnością odpowiednich firm lub osób.

Sięgnąć gwiazd – tytułowa obsada i wywiad redaktor naczelnej Moniki Nogalskiej. Nagroda specjalna w postaci biletów na koncert TRE VOCI – dla trzech, pierwszych prenumeratorów magazynu NAJWSPANIALSZE.

2018/1

71


Najwspanialsze 2018 01  

Moi Drodzy, mogłabym do Was pisać wierszem, tworzyć dla Was poezję, komponować utwory, arcydzieła literackie... uwielbiam to, jednak napiszę...

Najwspanialsze 2018 01  

Moi Drodzy, mogłabym do Was pisać wierszem, tworzyć dla Was poezję, komponować utwory, arcydzieła literackie... uwielbiam to, jednak napiszę...

Advertisement