Page 1

spa

wellness

cosmetics

medical

sun

fitness

beauty

www.najwspanialsze.pl

2/2016 (13) lato

18,00 zł (w tym 8% VAT)

oblicze piękna i zdrowia


Wyjdź poza schemat i zwiększ swoje zyski

Prowadzisz duży Gabinet Odnowy Biologicznej, średniej wielkości Salon Kosmetyczny czy przytulne Studio Manicure? Nie to jest ważne. Ważne jest, żeby Twój biznes przynosił Ci radość, a tę radość dają również dochody. Wiadomo, nie wykonasz dwóch zabiegów jednocześnie jednak możesz podnieść dochód z jednych odwiedzin klienta sprzedając mu nie tylko usługę. Zaproponuj swojej klientce Kolagen Norweski, produkt, dzięki któremu ona zyska więcej zdrowia, a Ty więcej pieniędzy. Nasz produkt idealnie wpisuje się w potrzeby klientek salonów kosmetycznych, cechuje się wyjątkowo dobranym składem, a jego pochodzenie dodatkowo go uszlachetnia. Jeżeli potrzebujesz pomocy to przyjedziemy i przeszkolimy Twój personel w technikach sprzedaży naszego suplementu. Śmiało, w wolnej chwili napisz do nas lub zadzwoń, czekamy na Twój ruch. Przekonaj się, jak wspaniała może być nasza współpraca.

BioMed-Pharma Polska Sp. z o.o.

Stara Iwiczna ul. Nowa 17, 05-500 Piaseczno tel. (22) 428 15 96 info@biomed-pharma.pl www.biomed-pharma.pl


2016/2

4

ŚWIAT JAK PIŁKA Siedzę sobie w parku i widzę uśmiechniętych ludzi, radosnych, spokojnych. Kroczą alejkami, przysiadają na ławkach, czytają książki, przeglądają prasę, delektują się kawą, czy najzwyczajniej w świecie rozkoszują się promieniami słońca. Gdzieś za mną słyszę radosne nawoływania, krzyki i co jakiś czas tuż za ławeczką przebiega jakiś malec, a za nim pędzi rodzic. Zatrzymują się, twarze rozgrzane, policzki czerwone, a w oczach skrzą się ogniki. To się nazywa szczęście. Za czym tak gnają, co sprawia, że myślą tylko o tym, co teraz i tutaj. Tak widzę już, tuż przy stopach, podając za klasykiem, „skórzany przedmiot pożądania”, czyli piłkę. Jak tu nie pisać o tej dyscyplinie sportu, gdy już niebawem, już za kilka godzin rozpocznie się kolejny wielki turniej – Mistrzostwa Europy w piłce nożnej 2016 we Francji. Będą tam też nasze Orły, dumne, silne jak nigdy i... mam nadzieję, że wypadną lepiej niż ostatnio, a wtedy i dla nas finały będą trwać dłużej niż tylko trzy mecze. Z pozoru ta cała heca z piłką to temat odległy od branży, w której na co dzień pracujemy, ale tylko na pierwszy rzut oka. Bowiem, czy widzieliście tych naszych cud-miód chłopaków? Opaleni, umięśnieni, wysportowani, z pięknymi fryzurami, z twarzyczkami wymuskanymi przez najlepsze kremy i zabiegi kosmetyczne. Tu nikt nie stroni od depilacji, kremiku, żelu, maseczki, odżywki. Tu nie ma miejsca na zapyziałego drwala, ba broda wydaje się tu wręcz passé. I co myślicie, że to oni sami w domach, po ciężkich treningach tną ogóreczki i przykładają na buźki? O, co to, to nie! Nic z tego! Nasze Orły na pewno korzystają z najlepszych zabiegów, używają tylko najlepszych produktów i... tak sobie

Wydawca: RUBIKON MEDIA Dariusz Idkowiak 86-031 Osielsko, ul. Kasztanowa 7 Redakcja: NAJWSPANIALSZE 86-031 Osielsko, ul. Kasztanowa 7 tel. (52) 324 03 26, tel. kom. 603 695 454 e-mail: redakcja@najwspanialsze.pl www.najwspanialsze.pl Redaktor naczelny: Dariusz Idkowiak Sekretarz redakcji: Zofia Słomska-Rozynek Współpraca: Marta Baranowska, Rafał Bielawa, Dorota Bąkała, Katarzyna Błasik, Magdalena Czekaj, Joanna Drążkiewicz, Iga Fiedorow, Iwona Galacka, Anita Gołębiowska, Aleksandra Janicka, Emilia Kowalczyk, Ewa Kumorek-Fedor, mgr Anna Marcjasz, mgr Justyna Marszałkowska-Jakubik, Beata Mąkolska, Agnieszka Mikołajczyk, Anna Mikos, Magdalena Młotkowska, mgr Alicja Palacz, Anna Paruzel-Bakoś, Paulina Pastuszak, dr Paweł Piątkowski, dr Katarzyna Piórkowska, Roman Rybacki, mgr Agnieszka Sowa, Monika Szatkowska, mgr Rafał Uryzaj, Małgorzata Wiatr, Barbara Włudyka, Anna Wydra-Nazimek, Halina Theodorakopoulos-Drogitis, Małgorzata Zdziebko-Zięba.

myślę, że gdy po EURO nasi równie wspaniali mężczyźni pójdą za przykładem i ruszą na salony i to te kosmetyczne, to strach się bać. Depilacje, makijaże, pedicure i manicure, maseczki, kąpiele, masaże – gabinety będą zajęte od rana do nocy, a lasery, radiofrekwencje, kawitacje i inne będą nagrzane od pracy do granic wytrzymałości. Nie żeby teraz panowie nie dbali o siebie, ale gdy nasze Orły zaszaleją we Francji to jak nie brać z nich przykładu. Nie każdy zmieni od razu samochód na coś z reprezentacyjnej stajni naszych dzielnych piłkarzy, ale pielęgnacja to już zupełnie coś innego. Będzie się działo! Co Wam miłe Panie pozostaje? Sugeruję wykorzystać najbliższy czas i poszaleć w zaprzyjaźnionym salonie. Nawet największe wydatki znikną niepostrzeżenie przykryte dobrym wynikiem z Ukrainą i Niemcami. Do tego jeszcze nie będzie tłoku, a później to już się zacznie. I to jest „dobra zmiana”, a o innej nawet nie chcę myśleć w tej chwili, bo i po co. I na koniec dla tych wszystkich, co nie zagłębieni w zasady piłkarskie, a co ostatnio przeczytałem w internecie. W piłce zasady zawsze były proste: trzy rogi to karny, a gruby zawsze na bramce. Dariusz Idkowiak redaktor naczelny [wstępniak z dn. 10 czerwca 2016 r. – red.]

Reklama i marketing: Dariusz Idkowiak tel. (52) 324 03 26, tel. kom. 603 695 454 e-mail: reklama@najwspanialsze.pl Prenumerata: Dystrybucję czasopisma prowadzi wydawca. Prenumeratę można zamawiać w każdym terminie. Wysyłka od najbliższego wydania po otrzymaniu wpłaty na konto: RUBIKON MEDIA Dariusz Idkowiak 86-031 Osielsko, ul. Kasztanowa 7 25 8142 1033 0307 8842 2000 0001 Zaprenumeruj kwartalnik NAJWSPANIALSZE – cztery kolejne wydania na każdą porę roku w promocji za jedyne 60 zł. Druk i oprawa: POLRASTER, ul. Orawska 19, Bydgoszcz © Copyright by RUBIKON MEDIA Przedruki z czasopisma NAJWSPANIALSZE dozwolone są wyłącznie za uprzednią pisemną zgodą wydawcy z podaniem źródła. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń, reklam i tekstów sponsorowanych, oraz ma prawo odmówić ich publikacji bez podania przyczyny. Reklamodawcy ponoszą pełną odpowiedzialność za skutki prawne wynikłe z opublikowania dostarczonych materiałów. Nie zamówionych materiałów redakcja nie zwraca, jednocześnie zastrzega sobie prawo redagowania nadesłanych tekstów. Wszystkie nazwy handlowe, logo, ilustracje zawarte w tekstach użyte zostały w celach informacyjnych i są własnością odpowiednich firm lub osób.


2016/2

6

SPIS TREŚCI

8

LATO

18

Porady 8

MASZ W SOBIE TO COŚ?

42

16

Zabiegi 12

ALTERNATYWA BOTOKSU

26

NIEZWYKŁA MOC EKSTRAKTU

Innowacje 16

AMBASADORZY MARKI „POLSKA”

Holistyka 18

MASAŻ DŹWIĘKIEM

28

FILOZOFIA MARKI Z TRADYCJAMI

Marketing 22

RAZEM MOŻNA WIĘCEJ

32

DZIAŁAJ LOKALNIE, MYŚL GLOBALNIE

28


7

Pielęgnacja

12

44

24

KOSMECEUTYKI GERNÉTIC

42

EGZOTYCZNE OWOCE

52

ŁATWO PRZYSWAJALNE

Zarządzanie 36

REZERWACJA ONLINE POZNAJ 5 ZALET

38

PRAGNIENIA I POTRZEBY

68

WYZNACZ SOBIE CELE!

Targi

32

46

40

WIEDZA GWARANCJĄ SUKCESU!

66

WYSTAW SIĘ NA PIĘKNO

Suplement diety 44

RADOŚĆ Z ŻYCIA

Profilaktyka zdrowia

66

46

ENERGIA DO ŻYCIA

60

ZAPOBIEGAĆ, A NIE LECZYĆ

Nowości 54

PREMIERY, KOSMETYKI, URZĄDZENIA…

Wywiad 64

HALO, HALO...

Zdrowy styl życia 70

70

RYTUAŁY RELAKSU

Muzyka relaksacyjna 74

ŹRÓDŁO INSPIRACJI


2016/2

8

Porady

MASZ W SOBIE TO COŚ? Gen charyzmatycznego lidera. „On ma w sobie to COŚ, będzie KIMŚ”. Być może słyszeliście takie zdanie o sobie, albo zdarzyło Wam się powiedzieć tak o kimś, kogo podziwialiście.


9

To coś to najczęściej CHARYZMA – niezwykle pożądana cecha na niemal każdym stanowisku pracy, a wśród liderów, szefów i prezesów – szczególnie. Słowo charyzma pochodzi od starogreckiego „chárisma”, co oznacza „dar”. Swego czasu mówiono, że człowiek charyzmatyczny to ktoś obdarowany przez Boga specjalną łaską. Człowiek charyzmatyczny łatwiej odnajduje się w relacjach, przewodzi niejako naturalnie, sprawia wrażenie kogoś, kto ma rację, komu się powodzi, kogoś, kogo klęski, porażki, a nawet wątpliwości omijają szerokim łukiem. Mocno wierzy w to, co mówi i pokazuje to całym sobą, dlatego tak wiele osób podąża za charyzmatycznymi liderami będąc pod wpływem czaru jaki roztaczają.

Między charyzmą a tyranią

Charyzma zdecydowanie przydaje nam się na co dzień, jednak nie każdy z nas został obdarzony silną charyzmą. To także zupełnie naturalne i nie powinniśmy czuć się z tego powodu gorsi – każdy z nas ma swój własny unikatowy zestaw cech, który może fantastycznie wykorzystywać i rozwijać na gruncie prywatnym, czy zawodowym. Charyzmatyczni ludzie są postrzegani jako bardzo pewni siebie i właśnie często zazdrościmy im tej pewności. Szef charyzmatyczny zachęca, motywuje, potrafi przedstawić swój punkt widzenia, ale również z życzliwością wysłuchać pracownika. Szef despotyczny (który także może się cechować wielką charyzmą!) będzie działał głównie poprzez wzmożenie kontroli, zastraszenie, wywieranie presji – to uniwersalny pakiet startowy każdego szefa, który nie potrafi zarządzać, ani motywować pracowników, który najczęściej ma słabą wiedzę na temat relacji międzyludzkich, albo brakuje mu umiejętności z zakresu komunikacji. Dla charyzmatycznego szefa pracownicy pracują bo chcą, bo czują, że warto, bo są zaangażowani. Dla despotycznego – bo muszą, bo nie mają wyjścia, bo tak im kazano. Już w rozróżnieniu takich postaw widać, które zespoły będą bardziej wydajne, które będą osiągały lepsze wyniki. Nie ma w tym niczego dziwnego – inaczej będzie działał ktoś, kto jest zmuszo-

ny, kto działa pod presją, a inaczej pracownik, któremu naprawdę zależy. Tym właśnie się różni prawdziwa charyzma, naturalne przywództwo, od rządów despoty. Przyjrzyjmy się zatem jakie elementy składają się na to, że o danej osobie mówimy charyzmatyczna:

Kontakt wzrokowy

Jest nieodzowny, stanowi przede wszystkim o pewności siebie i pewności wyrażanych poglądów. Oczy potrafią powiedzieć o danym człowieku o wiele więcej, niż wypowiadane słowa, dlatego pewny, zdecydowany, pełen życzliwości wzrok wyróżnia naturalnych liderów. Despotycznym spojrzeniem charakteryzują się szefowie, którzy nie są lubiani i którzy działają poprzez zastraszenie, a nie motywację. Uwaga także z patrzeniem na środek czyjegoś czoła – jeżeli zbyt długo i intensywnie patrzymy się na tzw. trzecie oko, zaczynamy właśnie wywierać na kimś presję i osoba może zacząć reagować agresywnie. Częstego kontaktu wzrokowego nie należy też mylić z wpatrywaniem się – nikt nie lubi intensywnego wzroku na sobie, gdyż zaraz mamy wrażenie bycia ocenianym. Charyzmatyczny człowiek nie ucieka od kontaktu wzrokowego także w sytuacjach konfliktowych – gdy ktoś nie zgadza się z jego opinią, podważa, neguje itp. Charyzmatyczny lider patrzy tej osobie prosto w oczy, jednak nie w celu walki (choć pewnego rodzaju próba sił na nieświadomym poziomie moim zdaniem się rozgrywa), a zrozumienia rozmówcy, jego intencji, lepszego słuchania.

Słuchanie ze zrozumieniem

O słuchaniu pisałam w ostatnich wydaniach NAJWSPANIALSZE i warto sobie przypomnieć tę lekturę, jeżeli zależy nam na rozwijaniu charyzmy. Pamiętajmy, że słuchać, nie oznacza zgadzać się z czyjąś opinią – nikt nie wymaga od charyzmatycznego lidera, aby przystawał na każdy pomysł swojego pracownika. Lider jednak musi umieć wzbudzić w pracowniku zaangażowanie i kreatywność, a następnie wysłuchać pomysłu, czasem pomóc dopracować szczegóły, bądź odrzucić uzasadniając swoją opinię. Umiejętność słuchania jest znacznie mniej spektakularna od umiejętności przemawiania, ale to właśnie ona przysparza nam więcej zwolenników, to ona sprawia, że ludzie nas lubią i zaczynają nam ufać.

Umiejętność przemawiania

Charyzmatyczny lider potrafi przemawiać i swoją mową potrafi motywować. To nie tylko umiejętność doboru słów, składania obietnic czy roztaczania wizji – to przede wszystkim ton głosu, tempo mówienia, umiejętność stawiania w odpowiednich miejscach pauzy, modulowania głosu. Trzeba mówić wyraźnie, konkretnie, zdania muszą mieć początek i koniec, muszą być formułowane w sposób zrozumiały dla słuchacza. W swojej pracy spotkałam wielu fantastycznych specjalistów, którzy mieli z przemawianiem największy problem – zaczynali jedno zdanie, potem kolejne i kolejne i żadne zdanie nie miało końca.

Człowiek charyzmatyczny łatwiej odnajduje się w relacjach, przewodzi niejako naturalnie, sprawia wrażenie kogoś, kto ma rację, komu się powodzi, kogoś, kogo klęski, porażki, a nawet wątpliwości omijają szerokim łukiem.

Mówili zbyt cicho, zbyt niewyraźnie, „bełkotali”, mówili za szybko, albo za wolno, używali zbyt skomplikowanych słów, albo porównań, które nie przemawiały do słuchaczy. Nie każdy z nas jest urodzonym mówcą i jest mnóstwo osób, które mimo godzin ćwiczeń nie osiągną takiego poziomu charyzmy, jak „naturalnie obdarzeni”. Jeżeli jednak mimo braku charyzmy, praca wymaga od nas wystąpień, należy popracować nad swoim sposobem przemawiania. Inaczej złe wrażenie robimy nie tylko jako ludzie, ale i topimy wizerunek własnej firmy. Uwaga także na „urodzonych mówców”, czyli osoby, które lubią być w centrum, lubią błyszczeć, uważają, że mają predyspozycje do pełnienia publicznych funkcji, wygłaszania przemówień. To, że coś lubimy robić, nie oznacza, że w odbiorze jest to równie dobre, jak w naszej głowie – tutaj naprawdę warto zabiegać o informację zwrotną z własnych występów. Jest wiele osób, które lubią mówić (głównie o sobie), chwytają za mikrofon, sypią przykładami, ubarwiają każde zdanie, silą się na metafory … i nikt ze słuchaczy nie wie o czym tak naprawdę jest ta mowa i do kogo. To nie jest umiejętne przemawianie!

Postawa Pewny siebie człowiek ma wyprostowaną postawę, proste plecy, sprężysty krok, zdecydowane ruchy. Tutaj nie ma miejsca na kulenie się w sobie, zabawy palcami, rękami, włosami, czy przebieranie nogami. Większość takich ruchów ludzie wykonują niejako poza swoją kontrolą, nieświadomie i ruchy te zdradzają ich dyskomfort, niepewność siebie, bądź niepewność tego, co się mówi. Gdy zaś są świadomi takich ruchów i próbują je powstrzymać, zazwyczaj napinają całe ciało, ograniczają naturalną mimikę i robią wrażenie spiętych, sztywnych, niesympatycznych. Także najlepszą postawę mają osoby autentyczne – postawa pewności siebie tworzy się wtedy automatycznie i nie musimy jej świadomie kontrolować. Tego rodzaju autentyczność oznacza także większą wiarygodność w odbiorze.


2016/2

10

Charyzmatyczny lider potrafi przemawiać i swoją mową potrafi motywować.

Spokój

Wewnętrzny spokój cechuje ludzi, którzy wierzą w to co robią, bądź mówią. Wierzą, że to ma sens, sami są w to zaangażowani, a ich postawa wynika z pewności siebie, a jednocześnie umiejętności akceptacji siebie i otoczenia. Spokój jest także efektem przepracowania własnych słabości, pewnego rodzaju pokory, otwartej postawy, gotowej na spotkanie z innymi poglądami, przekonaniami, faktami. Spokój wynika także z szacunku do siebie i swojego ciała – to umiejętność radzenia sobie ze stresem, świadomości własnych emocji, umiejętność relaksacji, wypoczynku, dążenie do wewnętrznej harmonii. Tego rodzaju spokój nie jest łatwy do osiągnięcia i zazwyczaj wyczuwalny jest u ludzi bardzo świadomych siebie, otwartych na świat, na ludzi, ale przede wszystkim – elastycznych w ciągłej zmianie jaka spotyka nas każdego dnia.

Nastawienie

To element, który bardziej czujemy, niż widzimy. Pozytywne nastawienie jest jak balsam dla ucha – lgniemy do ludzi roztaczających życzliwą aurę. Charyzmatyczny człowiek o pozytywnym nastawieniu jest naprawdę drogocenny – zarówno jako pracownik, jak i partner życiowy. Szczery uśmiech, radość w oczach, życzliwość, przyjacielskie gesty – nikomu nie trzeba opisywać jak wyglądają ludzie o pozytywnym nastawieniu – wystarczy zapytać przy kim / w towarzystwie kogo czujecie się dobrze. Na koniec mała uwaga – jeżeli jesteś szefem, któremu brakuje charyzmy, oczywiście możesz ćwiczyć umiejętność słuchania, przemawiania, postawę czy kontakt wzrokowy. Przyjrzyj się jednak swoim pracownikom – być może wśród nich jest osoba, obdarzona naturalną charyzmą, którą można wykorzystać dla

wzmocnienia wizerunku firmy. To bardzo ważne mieć w sobie umiejętność obserwacji, pokory i wiedzy, by świadomie zarządzać zespołem, wykorzystując najlepsze cechy pracowników, dając im możliwość rozwoju. Gdy nadejdzie konieczność publicznej prezentacji firmy, znacznie lepiej jest przekazać mikrofon osobie, która posiada naturalną charyzmę i niejako bez wysiłku wzbudzi sympatię publiczności, sobie zostawiając jedynie skromne wyrażenie podziękowań, czy milczącą aprobatę i skinienie głową, gdy ów „frontmen” przedstawia właściciela czy prezesa zgromadzonym. Bywa, że lepsze wrażenie wywrzemy milcząc, niż siląc się na przemówienia, ku czemu nie posiadamy talentu.

Beata Mąkolska Wydawca portalu zdrowego stylu życia dla kobiet Wellnessday.eu. Trenerka wellness, trenerka rozwoju osobistego. Doradza w zakresie kreowania i zarządzania wizerunkiem osób i firm www.rozwoj-osobisty.info


2016/2

12

Zabiegi

ALTERNATYWA BOTOKSU Wyjątkowo skuteczne wygładzanie i zapobieganie zmarszczkom mimicznym. Spośród wszystkich zabiegów Dr. Belter warto zwrócić uwagę na liftingujący zabieg Dermo-Relax. Jest to luksusowy zabieg, skupiający się na redukcji zmarszczek mimicznych, przeznaczony dla skór odwodnionych i wymagających wygładzenia.

Jednym z głównych składników, obok kofeiny, kwasu hialuronowego czy Belisomów® AP, jest Argirelina®. Jest to unikalny heksapeptyd nowej generacji, który wyjątkowo skutecznie wygładza zmarszczki mimiczne i zapobiega ich powstawaniu. Działa

w zbliżony sposób do toksyny botulinowej (potocznie zwanej botoksem), jest jednak nietoksyczna. Działa na poziomie synaps nerwowo-mięśniowych, powoduje rozluźnienie mięśni mimicznych, odpowiedzialnych za tworzenie się zmarszczek. Oprócz


Fot. Dr. Belter Cosmetics

13

Fot. Dr. Belter Cosmetics

tego hamuje nadmierne wytwarzanie katecholamin, które sprzyjają tworzeniu się zmarszczek. Używanie Argireliny® jest w zupełności bezpieczne, a przy tym bardzo skuteczne. Jej bezpieczeństwo zostało potwierdzone w testach in vivo, w których udowodniono brak cytotoksyczności, a także brak podrażnień. Testy przeprowadzono na dziesięciu zdrowych ochotniczkach przy użyciu kremu z 10-procentowym stężeniem Argireliny®. Na analizie topografii laserowej skóry można za-

obserwować, że zmarszczki zostały widocznie wygładzone i spłycone. Niemal wszystkie produkty potrzebne do przeprowadzenia zabiegu zawierają Argirelinę®, dlatego zabieg ten jest tak wyjątkowy. Najważniejszym elementem jest Płat kolageno-

Badanie skóry przed aplikacją

Badanie skóry po 30 dniach od aplikacji (2x dziennie), 10% emulsja Argireliny®

wy dermo-relax, niezwykle skuteczny preparat, który dzięki właściwości wiązania dużej ilości wody dogłębnie nawilża naskórek. Sam zabieg jest niezwykle prosty do przeprowadzenia. Najpierw należy oczyścić skórę przy pomocy Pianki oczyszczającej daydream oraz Toniku odświeżającego daydream, następnie przy pomocy niewielkich, okrężnych ruchów nałożyć Mikrokrystaliczny peeling w kremie. Dla uzyskania delikatniejszej wersji peelingu można wymieszać go z aksamitnym mleczkiem z linii bio-classica. Istotnym elementem zabiegu jest Serum wygładzające dermo-relax. Jest to ultralekki, świeży żel poprawiający elastyczność skóry. Dzięki niemu skóra staje się natychmiast gładsza, jędrniejsza i zrelaksowana. Po nałożeniu serum, przystępujemy do masażu przy użyciu Pudru hydro-massage. Dla uzyskania konsystencji żelu, należy wymieszać go z wodą w proporcjach 1 gram na 40 ml wody. Puder ma właściwości chłodzące, nawilżające i rozjaśniające skórę i – co ważne – pozbawiony jest środków konserwujących. Po piętnastominutowym masażu, na skórę twarzy nakładamy Żel kry-

staliczny, a następnie Płat kolagenowy dermo-relax, którego głównym składnikiem, poza liofilizowanymi włóknami kolagenowymi, jest Myoxinol®. Jego nadrzędnym zadaniem jest zwalczanie zmarszczek poprzez blokowanie czynników mechanicznych, odpowiedzialnych za tworzenie zmarszczek mimicznych. Myoxinol® jest również bardzo skutecznym antyoksydantem.

Luksusowy zabieg Dermo-Relax. Na zakończenie zabiegu polecamy zastosowanie Kremu wygładzającego dermo-relax. Jest to multiaktywny krem przeciwzmarszczkowy, a wśród jego składników można wyróżnić: żeń-szeń, kompleks wygładzający, Matrixyl®, witaminy A, C i E, kwas hialuronowy, retinol, koenzym Q10, Argirelinę® oraz Belisomy AP®. Krem zapewnia wspaniałe uczucie świeżości i lekkości, przywraca skórze promienny wygląd, chroni ją przed hiperpigmentacją i uaktywnia naturalne funkcje witalne.

Więcej informacji: Dr. Belter Cosmetics tel. (32) 252 75 27 www.belter.pl


2016/2

16

Innowacje

AMBASADORZY MARKI „POLSKA” Kobiety triumfują w Konkursie „Wybitny Polak”.

– „Konkurs 'Wybitny Polak' to doskonała okazja do zaprezentowania dokonań Polaków oraz wyróżnienie i promocja tych osób, które potrafiły odnieść sukces w kraju i poza jego granicami. Istnieje bowiem wielka potrzeba promocji działań wybitnych osobistości, które poprzez swoje dokonania i zaangażowanie promują Polskę i Polaków na świecie, stając się przez to ambasadorami marki 'Polska'” – mówi Krzysztof

Fot. www.terazpolska.pl

Po raz siódmy Kapituła Konkursu „Teraz Polska” wybrała Laureatów Konkursu „Wybitny Polak”. W tym roku aż dwie spośród trzech przyznanych nagród przypadły kobietom. Wśród tegorocznych laureatów Konkursu znaleźli się: dr Irena Eris, Elżbieta Wysoczańska oraz prof. Krzysztof Matyjaszewski.


17

Przybył, Prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”. Kapituła Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” na kwietniowym posiedzeniu podjęła decyzję o przyznaniu tytułu „Wybitny Polak” osobom, które – w opinii Kapituły – w największym stopniu przyczyniły się do budowy oraz promocji pozytywnego wizerunku Polski na świecie. Do tej pory tytuł „Wybitnego Polaka” otrzymali: Wojciech Kilar, Hilary Koprowski, prof. Maria Siemionow, prof. Jacek Jassem, Adam Małysz, prof. Wiesław L. Nowiński, prof. Henryk Skarżyński, Rafał Olbiński, Krzysztof Penderecki, dr Janusz Lewandowski, prof. Marek Belka oraz Andrzej Wajda, Jan Kulczyk, Zygmunt Solorz-Żak i Waldemar Dąbrowski. Nominacje w Konkursie przyznawane są przez członków Kapituły Konkursu „Teraz Polska” oraz Rady Fundacji. Tradycyjnie już otrzymują je także Laureaci regionalnych edycji Konkursu „Wybitny Polak”, które odbywają się w USA (Nowy Jork, Los Angeles i Chicago), Norwegii, Francji, Austrii i Wielkiej Brytanii. Spośród wszystkich nominowanych Kapituła Konkursu podjęła decyzję o przyznaniu tytułów „Wybitnego Polaka” w dwóch kategoriach: Biznes i Nauka. Laureatami tegorocznej edycji Konkursu zostali: dr Irena Eris – bizneswoman, współwłaścicielka firmy Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris, ikona przedsiębiorczej kobiety; Elżbieta Wysoczańska – twórczyni nagradzanych za innowacyjność, sprzedawanych na całym

dr Irena Eris – „Nagroda ta jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem. Pokazuje, że praca na rzecz budowania pozycji Polski przez pryzmat rzetelnej i zrównoważonej działalności gospodarczej, wpływa na zmianę postrzegania naszego kraju poza granicami. Jestem dumna, że doceniono mnie jako ambasadora marki Polski nie tylko w kraju, ale także poza nim. Mam nadzieję, że mój przykład stanie się inspiracją dla młodych przedsiębiorców. Wierzę, że pasja i marzenia dodają skrzydeł, a wiara we własne umiejętności pozwala osiągnąć sukces” – mówi dr Irena Eris. świecie francuskich produktów pielęgnacyjnych VISOANSKA, prof. Krzysztof Matyjaszewski – wybitny naukowiec, należący do ścisłej światowej czołówki chemików. Od kilku lat wymieniany jako jeden z najpoważniejszych kandydatów do Nagrody Nobla. – „Wśród tegorocznych laureatów Konkursu mamy dwoje zwycięzców edycji regionalnych. Prof. Krzysztof Matyjaszewski jest laureatem Konkursu w Nowym Jorku,

Elżbieta Wysoczańska – „Swoją działalnością pragnę dowieść, że eksponując polskie korzenie, można odnieść sukces na świecie, nawet w paszczy lwa, jaką jest Paryż dla branży kosmetycznej. VISOANSKA jest marką francuską, produkty są produkowane we Francji, ale mimo wszystko, dzięki wyeksponowaniu mojego polskiego pochodzenia przy każdym spotkaniu z dziennikarzami na całym świecie mam okazję rozmawiać o Polsce, naszej tradycji kosmetycznej i o możliwościach Polaków, które są często niedoceniane” – opowiada Elżbieta Wysoczańska, laureatka Konkursu „Wybitny Polak”. – „Od wielu lat nie było takiego zainteresowania wokół Polski jak dzisiaj. Wykorzystajmy ten moment, aby ją promować. Jesteśmy ambasadorami naszego kraju i poprzez nasz profesjonalizm, słowiańską pasję, z jaką podejmujemy wyzwania, współtworzymy jego wizerunek na świecie” – dodaje.

prof. Krzysztof Matyjaszewski liśmy dwie kobiety. Grono laureatów Konkursu 'Wybitny Polak' było dotąd zdominowane przez mężczyzn. Z radością powitam więc w nim dr Irenę Eris i Elżbietę Wysoczańską” – podsumowuje Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego. Ceremonia wręczenia statuetek „Wybitny Polak” odbyła się 30 maja br. w trakcie wieczornej Gali „Teraz Polska” w Teatrze Wielkim w Warszawie.

Więcej informacji:

a Elżbieta Wysoczańska zwyciężyła we Francji. Ogromnie cieszy mnie także fakt, że w tym roku nagrodzi-

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego tel. (22) 201 26 93 www.terazpolska.pl

Konkurencja jest potrzebna!

Motywuje

do kreatywnego działania najwspanialsze.pl


2016/2

18

Fot. Depositphotos

Poszerzenie oferty o zabiegi z użyciem mis dźwiękowych nie jest ani czasochłonne, ani nie wymaga dużych nakładów finansowych.


19

Holistyka

MASAŻ DŹWIĘKIEM Zanurzyć się w harmoni duszy i ciała. Dzięki masażowi dźwiękiem szybciej osiąga się stan głębokiego odprężenia, zmniejsza sie napięcie, następuje usunięcie blokad, organizm osiąga harmonię. Dochodzi do pozytywnego wpływu na poczucie własnej wartości, na kreatywność i moc twórczą.

Ponad 4 tysiące lat temu kapłani egipscy stosowali leczenie dźwiękiem, a muzyka była przepisywana na receptę. Na zachowanym sprzed tysięcy lat papirusie możemy przeczytać: „muzyka ma wpływ na duszę”. Mając tego świadomość, każdy szanujący się gabinet kosmetyczny, klinika medycyny estetycznej wita swoich gości miłą dla ucha, spokojną,

relaksacyjną i odprężającą muzyką. Okazuje się jednak, że muzyka to nie wszystko, co możemy dziś zaproponować naszym klientom. Nasi przodkowie uważali, że muzyka jest w stanie poskromić dzikie zwierzęta, przenosić góry, uspokajać wzburzony żywioł. Muzyka była uznawana za siłę magiczną. Dźwięk to swoiste przemieszczanie

MASAŻ DŹWIĘKIEM

Fot. Depositphoto

powoduje dobre samopoczucie i wyzwala wewnętrzne piękno.

się energii. Fale dźwiękowe docierają do ludzkiego ucha za pośrednictwem ruchu drgającego powietrza.

Leczenie dźwiękiem nie jest nowym odkryciem

Po kapłanach egipskich, również w Biblii w Starym Testamencie odnajdujemy przykłady leczenia dźwię-

kiem, na przykład króla Saula leczył z obłędu grający na harfie Dawid. Z mitów greckich wynika, że Orfeusz także leczył muzyką. W Illiadzie Homera opisano, że wojska achajskie, oblegające przez 10 lat Troję, ratowały sie przed dżumą muzyką. Persowie zaś dźwięk lutni uważali za skuteczny lek na wiele chorób. Do Europy metoda masażu i terapii dźwiękiem


2016/2

20

trafiła dzięki niemieckiemu inż. fizyki. Peter Hess zainspirowany doświadczeniami prof. dr Gerta Matthiasa Wegnera, który badał oddziaływanie dźwięku na ludzi w 1984 roku rozpoczął prace nad misami dźwiękowymi. Opracował też metodę masażu, którą popularyzuje od 1986 r. Szkolenia dotyczą m.in. podstawowego masażu dźwiękiem, psychoterapii, pedagogiki, przezwyciężania stresu, rozwijania kreatywności.

Dźwiękowe misy tybetańskie

Historia mis prawdopodobnie sięga czasów mitycznych. Wierzono, że dźwięki płynące z mis grających uwalniają siły kosmiczne. Misy należą do rodziny dzwonów i łączą w sobie tradycje szamańskich rytuałów z medytacjami buddyjskimi. Do popularności dźwiękowych mis poza granicami Tybetu przyczyniła sie ucieczka tysięcy Tybetańczyków przed chińską

inwazją w 1959 roku. Dziś oprócz mis tybetańskich można spotkać także misy japońskie, nepalskie, bengalskie, a także misy wytworzone ze szkła. Jednakże na szczególną uwagę zasługują misy dźwiękowe stosowane do masażu i terapii dźwiękiem.

Wellness i kosmetyka

Jako metoda prowadząca do odprężenia i utrzymania dobrej kondycji zdrowotnej, masaż dźwiękiem doskonale nadaje się do stosowania w kosmetyce i w programach typu wellness. Na wygląd człowieka w znacznym stopniu wpływają: wewnętrzny spokój, pewność siebie i zdrowie, a masaż dźwiękiem powoduje dobre samopoczucie i wyzwala wewnętrzne piękno. Można go łączyć z różnymi zabiegami zarówno na ciało jak i na twarz. Podczas gdy nasz klient będzie leżał pod maseczką czy z okładami na ciało, dołączenie w tle muzyki relaksacyjnej spowoduje głębszy relaks, odprężenie i rozluźnienie komórkowe m.in. powierzchni skóry,

co spotęguje i przyspieszy wchłonięcie preparatów.

Masaż i medycyna

Zastosowanie masażu dźwiękiem jest możliwe także przy poważnych problemach zdrowotnych. Umożliwia zidentyfikowanie blokad i rozpoznanie przyczyn, z powodu których uwidoczniły się określone symptomy chorobowe. Umiejętność taką mają jednak tylko wyspecjalizowani terapeuci. Nie każdy masażysta jest w stanie wysłuchać tak precyzyjnej gry mis. Nie przyjmujmy więc do pracy każdego, kto powie, że jest terapeutą dźwiękiem. Sprawdźmy jego doświadczenie i odpowiednie dokumenty. Masaż dźwiękiem dzięki działaniu odprężającemu i łagodzącemu ból, wspiera konwencjonalne metody leczenia m.in. przy bólach kręgosłupa, podbrzusza, serca, przy problemach ze stawami oraz wieloma innymi problemami zdrowotnymi. Może również stworzyć luźną i otwartą atmosferę, która sprzyja współpracy pomiędzy lekarzem i pacjentem. Masaż ten jest odbierany przez pacjentów jako przyjemny i łagodny.

Atrakcja w ośrodkach Wellness & SPA

Poszerzenie oferty o zabiegi z użyciem mis dźwiękowych nie jest ani czasochłonne, ani nie wymaga dużych nakładów finansowych. Gabinet do takich masaży powinien mieć wystrój nawiązający do Orientu. Ponadto ważne jest aby mieć odpowiedni sprzęt i zatrudniać fachowców. Misy mają różne rozmiary, różny ciężar i wydają zróżnicowane dźwięki. Cena misy zależy od jej wagi. Wykwalifikowany masażysta doskonale wie, którą misę zastosować do danego zabiegu. Masaż trwa ok. 45-90 minut, można także działać dźwiękiem wybiórczo przez 15-20 minut.

Iwona Galacka

Fot. Depositphoto

Konsultant, audytor, trener, coach i moderator w obiektach SPA, Wellness i Fitness. IG-Conswel www.conswel.pl


2016/2

22

Marketing

RAZEM MOŻNA WIĘCEJ Cross marketing – zjednocz siły, pomnóż zyski. Decydując się na własny biznes, skupiamy się zazwyczaj na funkcjonowaniu własnej firmy oraz konkurencji – rywalach, którzy odbierają klientów i uszczuplają nasz portfel.

Tymczasem warto zmienić strategię, bowiem dużo większe korzyści można osiągnąć angażując swoje siły na poszukiwaniach możliwości współpracy z innymi markami. Cross marketing nazywany w Polsce marke-

tingiem krzyżowym, bo o nim mowa – polega na kooperacji dwóch lub więcej podmiotów, które nie są wobec siebie konkurencyjne, ale uzupełniają się. Wykorzystują tę koncepcję nie tylko duże przedsiębiorstwa, ale również coraz częściej małe, lokalne biznesy. Dlaczego? Marketing krzyżowy daje wiele korzyści, takich jak wzrost sprzedaży czy zwiększenie rozpoznawalności marki przy relatywnie niskich nakładach finansowych. Należy jednak pamiętać, że kluczowym elementem każdej cross promocji jest wybór partnera. Tylko dzięki odpowiednio dobranej marce, jesteśmy w stanie osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty. Zresztą nie tylko


23

my, ale również druga strona, która bierze udział w kooperacji.

Różne marki – jeden cel

Przy wyborze partnera do współpracy trzeba brać pod uwagę wspólną grupę docelową, a zatem

np. marki luksusowe łączymy z innymi markami typu premium. Jest to związane z jednej strony z dotarciem poprzez kanały komunikacji partnera do nowych potencjalnych klientów (aby osiągnąć ten cel, wspólna grupa docelowa jest podstawą), z drugiej ze zjawiskiem przenikania się wartości i wizerunków marek, które wchodzą ze sobą w kooperację. Wybierając zatem do współpracy nieodpowiedniego partnera można nie tylko nic nie zyskać, ale również stracić. Ale skupmy się na takich działaniach, które prowadzą do sukcesu. Dobrym przykładem marketingu krzyżowego jest współpraca marek, które tworzą nierozerwalne pary produktów, np. producent małego sprzętu kosmetycznego z producentem kosmetyków, czy też producent sprzętu AGD z producentami detergentów. Nie zawsze jednak kooperacja musi się opierać na komplementarności „funkcjonalnej”. Każdemu chyba znana jest głośna akcja „Bueno czwartki”, gdzie za zakup 3 opakowań wafelków z nadzieniem otrzymujemy zniżkę na bilet do Multikina. Dzięki takiej współpracy zyskują wszyscy – marka Kinder Bueno (ulubieńcy słodyczy kupują za jednym razem nie jeden wafelek, ale trzy, aby uzyskać zniżkę na bilet), Multikino (zyska nowych klientów, dzięki oferowanej niskiej cenie biletu) oraz klient, który dzięki współpracy marek otrzymał więcej niż nie biorąc udziału w promocji. A co z działaniami o zasięgu lokalnym? Tutaj również pomysły można mnożyć. Coraz bardziej popularne są wspólne inicjatywy marketingowe w postaci darmowej gazetki lokalnej,

reklamującej różne produkty i usługi na danym terytorium, czy też akcje rabatowe, gdzie przy zakupie produktu w sklepie X, otrzymujemy specjalny rabat na zakupy w sklepie Y.

Korzyści z akcji cross marketingowych

Po pierwsze, w momencie kiedy decydujemy się na przeprowadzenie akcji cross marketingowej przynajmniej z jednym partnerem, nasz budżet na promocję wzrasta dwukrotnie, co oznacza dużo większe możliwości dotarcia do potencjalnych klientów. Po drugie, klient korzystający z naszych usług otrzymuje wartość dodaną np. przy współpracy salonu kosmetycznego z sąsiadującym salonem fryzjerskim może to być wzajemna specjalna zniżka na określone produkty bądź też ekskluzywne zaproszenie. Po trzecie, angażując się w cross promocję czerpiemy korzyści w wizerunku partnerów mając okazję polepszyć wizerunek własnej marki. Dodatkowym atutem jest bezpłatna promocja w kanałach komunikacji partnera. Nie można też pominąć aspektu dzielenia kosztów przygotowania materiałów promocyjnych. Wymienione powyżej atuty wpływają jak widać nie tylko na doraźne zwiększenie sprzedaży, ale również na postrzeganie marki, wzrost jej rozpoznawalności, czy lojalizowanie dotychczasowych klientów. Siła cross marketingu osadzona jest działaniach rekomendacyjnych. Wizerunek współpracujących marek wpływa na siebie wzajemnie tworząc

synergiczną całość, co powoduje wzmocnienie przekazu i przekonanie odbiorcy o słuszności podejmowanej decyzji. Siła rekomendacji działa również w przypadku stałych klientów marek biorących udział w cross promocji. Lojalni użytkownicy, którzy kupują markę X, mają do niej zaufanie, które niejako „przenosi” się automatycznie na markę Y – partnera cross promocji. W związku z tym są dużo bardziej skłonni do skorzystania z danej oferty. Zastanawiasz się jak Ty możesz wykorzystać cross marketing w działaniach własnej firmy? Zapraszam do kontaktu!

Małgorzata Wiatr Ukończyła Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej (SWPS) na kierunku Psychologia Społeczna oraz studia podyplomowe Zarządzanie Marką w Szkole Głównej Handlowej. Właścicielka firmy marketingowej Brigatta, specjalizującej się w marketingu marek lokalnych, również w branży beauty.


2016/2

24

Pielęgnacja

KOSMECEUTYKI GERNÉTIC GERnétic – od kosmetyki do medycyny. Żyjemy coraz szybciej, nasze oczekiwania wobec zabiegów kosmetycznych też wyraźnie wzrosły. Chcemy uzyskiwać coraz bardziej spektakularne efekty, które są widoczne od razu. ry jest długotrwały. W tym miejscu kosmeceutyki marki GERnétic okazują się nieocenione w swoim działaniu. GERnétic został stworzony ponad 40 lat temu przez dr Alberta Laporte, francuskiego biologa i ge-

Fot. GERnétic

Daje to zielone światło zabiegom inwazyjnym, które zapewniają naprawdę satysfakcjonujące, chociaż nie zawsze długo utrzymujące się rezultaty. Ponadto, proces regeneracji uszkodzonej po takiej ingerencji skó-

Dzięki połączeniu osiągnięć medycyny estetycznej z kosmetykami marki GERnétic, możliwe jest uzyskiwanie imponujących efektów.

rontologa, który specjalizował się w biologii komórkowej i biologicznych aspektach procesu starzenia się. Pracując w departamencie najcięższych poparzeń w szpitalu w Paryżu, Laporte stworzył krem, który nie tylko przyspiesza gojenie poparzeń i blizn, ale także poprawia ogólną kondycję skóry. Prowadząc badania, spostrzegł, że liczne niedoskonałości skórne są efektem niedoborów komórkowych i w konsekwencji rozpoczął analizę pozytywnych efektów terapii komórkowej na skórze. Wykorzystując umiejętność organizmu do regeneracji, komórki odżywione niezbędnymi substancjami aktywnymi są potężnym narzędziem w leczeniu wszystkich organów, w tym także skóry. Dzięki połączeniu osiągnięć medycyny estetycznej z kosmetykami marki GERnétic, możliwe jest uzyskiwanie imponujących i niespotykanych dotąd efektów. W skład każdego produktu wchodzą, zamknięte w mikrocząsteczkach, substancje aktywne pozyskiwane z roślin, witaminy, mikroelementy, aminokwasy, białka i oleje szlachetne, które działają nie tylko na poziomie warstwy rogowej naskórka, ale docierają znacznie głębiej – do naczyń krwionośnych, limfy i mięśni. Dzięki temu, efekty nie tylko są widoczne od razu, ale – co ważne – utrzymują się przez długi czas. W efekcie, zastosowanie kosmeceutyków GERnétic zapewnia nie tylko

doskonałą regenerację i odbudowę potraktowanej inwazyjnie skóry, ale także wzmacnia efekt działania samego zabiegu. Podczas I Kongresu GERnétic w Polsce, który odbędzie się 8 i 9 października 2016 na Targach URODA w Gdańsku, eksperci z Laboratorium GERnétic we Francji szczegółowo omówią wspomniane wyżej zagadnienia, a także zaprezentują innowacyjne rozwiązania dotyczące pielęgnacji skóry w trakcie oraz po inwazyjnych zabiegach na twarz i ciało. To pierwsze takie wydarzenie w Polsce, dzięki któremu – mamy nadzieję – będą mogli Państwo przekonać się (lub utwierdzić w przekonaniu), jak wyjątkowe i doskonałe w swym działaniu są produkty marki GERnétic.

Więcej informacji: Wyłączny dystrybutor GERnétic na Polskę: TRI STAR Cosmetics tel. (58) 347 62 31 www.tristarcos.pl facebook.com/TRISTARCosmetics


2016/2

26

Zabiegi

NIEZWYKŁA MOC EKSTRAKTU SKALPEL – zabieg ujędrniająco-rewitalizujący. Autorski zabieg Laboratorium Kosmetyków Naturalnych Farmona stworzony z myślą o skórze dojrzałej, wymagającej intensywnej regeneracji i ujędrnienia.

Laboratorium Kosmetyków Naturalnych Farmona przedstawia zabieg stworzony dla skóry dojrzałej o intensywnym działaniu regenerującym i ujędrniającym. Łączy niezwykłe właściwości Soku Smocza Krew (Dragon’s blood) z aktywnym Bio-krzemem. Unikalne połączenie składników aktywnych sprawia, że natychmiast po zabiegu skóra jest wygładzona, uelastyczniona, intensywnie zregenerowana, rysy twarzy odmienione, a kontur twarzy wyraźnie poprawiony.

Przeznaczenie

Skóra dojrzała po 50 r.ż., z objawami spadku jędrności i elastyczności, zmęczona, niedotleniona, wymagająca regeneracji. Doskonały jako zabieg „bankietowy”.

Fot. Farmona

Składniki aktywne

SOK SMOCZA KREW – posiada silne właściwości regenerujące i odbudowujące skórę, a dzięki wysokiej zawartości polifenoli działa antyoksydacyjnie, opóźnia procesy starzenia się skóry. Dodatkowo stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny.

HYDROKSYPROLISILANE CN® – składnik uzyskiwany poprzez połączenie krzemu z hydroksyproliną (aminokwasem występującym w kolagenie i elastynie). Silnie regeneruje skórę, wpływa na odnowę i cytostymulację komórek, pobudza syntezę fibroblastów i wyraźnie wygładza strukturę skóry. PRONALEN FLASH – TENSE PLUS® – połączenie peptydów i ami-


27

nokwasów pochodzących z ziaren pszenicy, wykazujących silne działanie liftingujące i natychmiastowe uczucie napięcia skóry. KOENZYM Q10 – nazywany „bio-markerem starzenia się skóry”, pobudza wzrost i regenerację komórek, spowalnia procesy ich starzenia i obumierania, dostarcza im energii oraz chroni przed działaniem wolnych rodników.

Efekty po zabiegu

• skóra wygładzona i uelastyczniona; • optymalnie nawilżona i dogłębnie zregenerowana; • wyraźna poprawa konturu twarzy; • skóra wypoczęta, młodsza i zdrowsza.

Preparaty do zabiegu

• PURE ICON Woda micelarna do demakijażu twarzy i oczu. • PURE ICON Tonik nawilżający. • PURE ICON Peeling drobnoziarnisty. • SKALPEL Koncentrat ujędrniająco-rewitalizujący. • HYDRA QUEST Nawilżająco-ujędrniający krem do masażu. • SKALPEL Maska ujędrniająca peel-off. • SKALPEL Maska odbudowująca. • AlGAE MASK Liftingująca maska algowa. • SKALPEL Krem ujędrniająco-odbudowujący.

Schemat zabiegu

Wodą micelarną zmyć dokładnie twarz, szyję i dekolt. Stonizować skórę tonikiem nawilżającym. Nałożyć na skórę cienką warstwę peelingu drobnoziarnistego i wykonać krótki masaż. W przypadku skóry wrażliwej i naczyniowej zastosować peeling enzymatyczny. Następnie zmyć skórę wilgotnym, ciepłym kompresem, stonizować i osuszyć. W dłoniach ogrzać krem do masażu, nanieść na skórę i wykonać masaż. Po zakończeniu nadmiar usunąć za pomocą ciepłych, wilgotnych kompresów. Na twarz, szyję i dekolt nałożyć koncentrat ujędrniająco-rewitalizujący i równomierne rozprowadzić. Dla wzmocnienia efektu, preparat można wprowadzić za pomocą ultradźwięków lub mezoterapii bezigłowej. Zgodnie z przebiegiem mięśni nanieść na skórę maskę ujędrniającą peel off. Pozostawić ją do całkowitego wchłonięcia, na około 15-20 minut i usunąć. Na oczyszczoną skórę nałożyć cienką warstwę maski odbudowującej, a na nią liftingującą maskę algową, przygotowaną według wskazówek na opakowaniu. Pozostawić na 20 minut, a następnie usunąć w całości. Na zakończenie zabiegu na skórę objętą zabiegiem nałożyć krem ujędrniająco-odbudowujący i delikatnie go wmasować. Zalecana liczba zabiegów Seria 4-6 zabiegów, raz w tygodniu. Czas trwania zabiegu 1 godzina 15 minut.

Fot. Shutterstock

Więcej informacji: Laboratorium Kosmetyków Naturalnych Farmona www.farmoonaprofessional.pl


2016/2

Fot. Kneipp

28

„Natura obficie obdarowała nas wszystkim, czego potrzebujemy dla naszego zdrowia”

Holistyka

– Sebastian Kneipp

FILOZOFIA MARKI Z TRADYCJAMI Firma Kneipp® świętuje 125-te urodziny. Było to 125 lat temu, kiedy Sebastian Kneipp przekazał dorobek swojego życia, badania nad leczniczymi właściwościami wody i roślin, na ręce swojego przyjaciela, mieszkającego w Würzburgu, farmaceuty Leonharda Oberhäußera. Było to wyłączne prawo do dystrybucji, produkcji oraz sprzedaży farmaceutyków, kosmetyków i suplementów – oznaczonych nazwą i wizerunkiem księdza Sebastiana Kneippa.


Kneipp® – od 125-ciu lat ekspert w dziedzinie natury. Tak powstały fundamenty firmy i marki Kneipp®. Dzisiejsze produkty Kneipp® nadal bazują na skutecznych recepturach Sebastiana Kneippa. Eksperci Kneipp® – zespół doświadczonych naukowców – zapewniają, że 125-letnie doświadczenie w dziedzinie natury i produktów naturalnych jest nadal na pierwszym planie. Od pokoleń i w ciągu ostatnich dziesięcioleci po dziś dzień Kneipp® opracowuje skuteczne produkty odpowiednie do potrzeb klienta i dostosowane do aktualnych czasów.

Firma z tradycjami od 1891 roku – Historia Kneipp®

Nazwa marki Kneipp® pochodzi od nazwiska Sebastiana Kneippa (1821-1897), który zrewolucjonizował w XIX wieku medycynę naturalną – kiedy sam w roku 1849 wyleczył się z ciężkiej gruźlicy kąpielami w lodowatych wodach Dunaju – przychodził nad brzeg rzeki, rozbierał się do naga i zanurzał się na chwilę w wodzie, po czym szybko ubierał się i biegł do domu. Dzięki tej kuracji udało mu się pokonać chorobę uznawaną wówczas za nieuleczalną, choć i obecnie mimo postępu w medycynie zbiera swoje żniwo. Stało się to inspiracją do zajmowania się leczniczym i wspierającym zdrowie działaniem wody i roślin. Rozpoczął badania i obserwacje, jednocześnie pomagając ludziom w różnych schorzeniach z pozytywnym skutkiem. Jest jednym z twórców idei medycyny naturalnej i naturalnego stylu życia oraz jednym z najbardziej znanych na świecie zwolenników hydroterapii i ziołolecznictwa. Z ciekawostek – Kneipp wynalazł kawę słodową (Kawa Kneippa), jest autorem receptury chleba ziarnistego (Chleb Kneippa) – produktów wytwarzanych do dzisiaj. A także twórcą specjalnej bielizny. Między innymi jemu zawdzięczamy wprowadzenie do codziennego życia najprostszych zabiegów higienicznych (np. codziennego mycia się, które w ówczesnej Europie nie było sto-

sowane, czy spacerów) oraz zasad zdrowego odżywiania.

Filozofia marki Kneipp® opiera się na 5 filarach:

Produkty Kneipp® zostały stworzone na bazie holistycznej filozofii marki, zgodnie z którą piękno jest połączeniem kilku elementów. Aby móc zachowywać równowagę ciała i ducha, cieszyć się życiem i zdrowiem, niezbędne jest współdziałanie tych wszystkich 5 elementów.

WODA – jest idealnym przewodnikiem gorąca i zimna i w tym znaczeniu stanowi sedno słynnej „Kuracji Kneippa”. Praktykowane w domu, naprzemienne zimne i gorące strumienie wody stymulują krążenie i utrzymują system odpornościowy w najlepszej formie.

ZIOŁA I ROŚLINY – teoria o leczniczych właściwościach specjalnie wyselekcjonowanych ziół i roślin jest wynikiem tysięcy lat doświadczeń. Kneipp zawsze przywiązywał wielką wagę do dużej koncentracji naturalnych ekstraktów roślinnych w swoich formułach i produktach dla zdrowia.

REGULARNE ĆWICZENIA FIZYCZNE (preferowane na powietrzu) bez presji konkurencji znacząco


2016/2

30

1821: urodzony 17 maja w Stephansried (mała wioska Allgäu – rejon Niemiec) w biednej rodzinie tkaczy – od dziecka musiał ciężko pracować.

wpływają na dobre samopoczucie. Ożywiają cały organizm i wzmacniają naturalny system odpornościowy organizmu.

1848: rozpoczyna studia teologiczne (jego marzenie od dzieciństwa). 1849: ciężka gruźlica, tradycyjna medycyna nie pomaga, Kneipp „w cudowny sposób” wyleczył się sam kąpielami w lodowatych wodach Dunaju. Kontynuacja skutecznych eksperymentów z zastosowaniem wody i roślin. 1855: Kneipp został spowiednikiem w Bad Wörishofen; znamienny czas w życiu Kneippa: udoskonalanie metody skutecznej prewencji i sposobów kuracji; leczenie chorych terapiami wodnymi. 1886: zostaje opublikowana książka „Meine Wasserkur” („Moja kuracja wodą”); otrzymuje tytuł bestsellera w Niemczech i innych krajach, rozpoczyna się napływ pacjentów do Bad Wörishofen. 1889: zostaje opublikowana książka „So sollt Ihr leben” („Tak powinniście żyć”) zawierająca szeroką gamę wskazówek i zasad zdrowego stylu życia. 1890: wiele podróży po kraju i za granicę (ponad milion audiencji w ciągu 3 lat). Obok Cesarza Wilhelma II i Bismarcka, Kneipp jest najbardziej znany w Rzeszy Niemieckiej. 1890: spotkanie z farmaceutą z Würzburga Leonhardem Oberhäußerem; przyjaźń i podjęcie ścisłej współpracy, z której powstała Kneipp-Werke. 1891: umowa pomiędzy Sebastianem Kneippen i Leonhardem Oberhäußerem dająca wyłączne prawo do dystrybucji, produkcji oraz sprzedaży farmaceutyków, kosmetyków oraz produktów dietetycznych „oznaczonych nazwą i wizerunkiem księdza Sebastiana Kneippa”. 1897: 17 czerwca Sebastian Kneipp umiera w Bad Wörishofen.

ODŻYWIANIE – zbalansowana dieta jest podstawą zdrowego i aktywnego życia. Nie oznacza to stosowania diet i planów żywieniowych, a raczej korzystanie ze zróżnicowanej i zbalansowanej diety.

• kosmetyki nie zawierają substancji konserwujących (zgodnie z rozporządzeniem (WE) dot. produktów kosmetycznych) – dzięki wysokim standardom produkcji kosmetyków i kontroli na każdym etapie produkcji nie ma niebezpieczeństwa jakichkolwiek zanieczyszczeń; • tolerancja skóry potwierdzona dermatologicznie – badania i testy wyłącznie na ochotnikach w uniwersyteckiej klinice dermatologicznej pod kontrolą lekarzy specjalistów; • opracowane i testowane przez doświadczonych naukowców i dermatologów. Holistyczne podejście Sebastiana Kneippa jest wciąż aktualne oraz zyskuje na znaczeniu. Zgodnie z tą maksymą, firma Kneipp® stawia na sprawdzone i skuteczne produkty,

tworzone w oparciu o naturę i wiedzę naukową. Od 1891 roku w centrum zainteresowania Kneipp® jest zdrowie. Obecnie Kneipp® stawia sobie za cel służyć radą i pomocą konsumentom poprzez idee i rozwiązania zorientowane na ich potrzeby.

Historia, teraźniejszosć, przyszłość

Współcześnie na nowo odkrywamy zbawienny wpływ naturalnych składników na nasz wygląd i samopoczucie. Zgodnie z holistyczną filozofią marki Kneipp® to właśnie w naszym otoczeniu, w roślinach i wodzie znajduje się wszystko, czego potrzebujemy dla zdrowia i piękna. Produkty Kneipp® powstają na

RÓWNOWAGA we wszystkich działaniach jest podstawą zdrowego, aktywnego i satysfakcjonującego życia. Woda, rośliny, ćwiczenia i odżywianie: każdy z tych elementów przyczynia się jednoznacznie do zdrowia i radości życia. Jednak wg Sebastiana Kneippa, dopiero interakcja tych wszystkich czterech elementów utrzymuje ciało i ducha w równowadze. Sebastian Kneipp obserwował naturalny środek leczniczy jakim jest woda jako ważny fundament zdrowego życia. Kojące i regenerujące działanie wody stanowiło centralny punkt w jego całościowej nauce, dzięki której chciał doprowadzić do harmonii ciała, ducha i duszy. W produktach do kąpieli Kneipp® tkwi nasze całe doświadczenie oraz sprawdzona jakość.

Kosmetyki Kneipp® – w harmonii z naturą

Gwarancja marki „Działa. Naturalnie.” • podstawą produktów są ekstrakty i olejki roślinne; • Kneipp® stosuje we wszystkich produktach wyłącznie olejki roślinne (tzn. nie używa olejów mineralnych jak np. olejów parafinowych czy silikonowych);

Fot. Kneipp

Z życia Sebastiana Kneippa


Fot. Kneipp

31

bazie najwyższej jakości składników naturalnych, zachowując tym samym zdrowotne, naturalne właściwości. Pozyskuje surowce np. masło shea z tzw. Sprawiedliwego Handlu (fair trade). To dzięki współpracy zespołu kompetencyjnego Kneipp® ds. Skóry – składającego się ze ściśle ze sobą współpracujących ekspertów różnych dziedzin – ze środowiskami opiniotwórczymi na całym świecie mogą powstawać kosmetyki, które łączą naturę, innowacyjność i wygodę. Doświadczenie i kompetencje marki Kneipp® potwierdza wiele certyfikatów, m.in. NaTrue, Green Brand, Good Manufacturing Practice, DIN – ISO 14001 oraz znak „Ekspert w dziedzinie natury”. Kneipp® jest liderem rynkowym na rynku niemieckim w kategorii „dodatki do kąpieli”.

Priorytetami dla firmy są umacnianie pozycji rynkowej oraz silny wzrost w obszarach „skuteczna pielęgnacja ciała” i „naturalna pielęgnacja skóry”.

Projekty specjalne

Zrównoważony rozwój został zapisany w długoterminowej strategii korporacyjnej Kneipp®. Ma to wpływ na produkcję kosmetyków, ale również przekłada się na odpowiedzialność za ochronę środowiska naturalnego. Woda, rośliny, równowaga – to trzy elementy filozofii Sebastiana Kneippa, które związane są nierozerwalnie z tematyką zrównoważonego rozwoju. Dlatego Kneipp® współpracuje z WWF Niemcy w obronie jednego z najbardziej bioróżnorodnego ekosystemu na świecie: lasów deszczowych w Tanzanii.

Dlaczego taki projekt?

Fundamenty Kneipp® GmbH zostały położone 125 lat temu. To długa historia i wystarczający powód, dla uhonorowania dziedzictwa Sebastiana Kneippa w szczególny sposób: woda i rośliny wykorzystywane dla poprawy dobrego samopoczucia były sednem tego, w co wierzył Sebastian Kneipp. Jest to połączenie tego, co powinno stanowić wytyczne, dla których zainicjowaliśmy project ochrony lasów deszczowych w Tanzanii. Kneipp® to marka z tradycjami, która łączy skuteczne, innowacyjne i naturalne produkty dla zdrowia i dobrego samopoczucia na bazie holistycznej filozofii Sebastiana Kneippa. Wiedza naukowa i doświadczenie farmaceutyczne, jakość procedur produkcyjnych jak również

naukowe zarządzanie jakością gwarantują sprawdzoną jakość produktów Kneipp® od pokoleń. Grupa Kneipp® działa na całym świecie zatrudniając 500 pracowników i jest częścią firmy PAUL HARTMANN AG z Heidenheim. Kosmetyki Kneipp® są dostępne w ponad 28 krajach na całym świecie.

Więcej informacji: Kneipp www.kneipp.pl facebook i instagram: Kneipp Polska blog: http://swiatkneippa.com/


2016/2

32

Marketing

DZIAŁAJ LOKALNIE, MYŚL GLOBALNIE Lokalny marketing wartości dodanej. Mówi się, że każda skuteczna forma promocji jest dobra, ale ta która daje dodatkową wartość dla klienta jest lepsza. Tradycyjna reklama skupia się na zwiększaniu widoczności i rozpoznawalności marki. Ale czy jesteśmy w stanie zaoferować klientowi coś więcej niż kolejną atrakcyjną ulotkę? Tak, ludzie chcą być piękni i młodzi, a nasza wiedza i doświadczenie w tym zakresie przedstawia konkretną wartość, którą możemy się podzielić. Myśl globalnie, działaj lokalnie. Klienci większości salonów kosmetycznych najczęściej mieszkają lub pracują w mieście, w którym zlokalizowany jest

gabinet. Dlatego w działaniach promocyjnych szczególnego znaczenia nabiera marketing lokalny. W tym artykule przedstawię moje doświadczenia w zakresie działań z wartością dodaną dla klienta realizowanych lokalnie.

Prasa lokalna Przed nawiązaniem współpracy sprawdźmy charakterystykę pisma i czytelnika, zasięg i możliwość zamieszczenia materiałów o tematyce urodowej. Nasza publikacja może mieć charakter felietonu, artykułu poglądowego, poradnika lub odpowiedzi na pytania czytelników. Artykuł warto wzbogacić konkursem, w którym nagrodą będzie voucher na zabieg lub kosmetyki marki, na której pracujemy w salonie.


2016/2

34

Poradnikowe artykuły prasowe to: • subtelna forma reklamy – salonu oraz konkretnych usług; • budowanie autorytetu eksperta w swojej dziedzinie; • wzrost rozpoznawalności marki. Szczególnie ważni są odbiorcy publikacji. Charakterystyka czytelników pisma wpływa na dobór tematyki artykułów oraz formy językowej. Moje doświadczenie we współpracy z lokalną zamojską gazetą akademicką „Skafander” pokazuje, że czasopisma mają często dodatkowe grupy odbiorców. „Skafander” czytali nie tylko studenci, ale również licealiści i gimnazjaliści oraz nauczyciele, ponieważ w ich szkołach dystrybuowana była prasa. Z kolei publikacje w „Roztoczańskim Głosie” dotarły do dorosłych osób, w tym wielu moich obecnych klientek. Co ciekawe, zadziałały jak swoisty „przypominacz” o wizycie w salonie. Istotnym kryterium jest wiek czytelnika. Młodszych zainteresują nowe trendy w makijażu i zdobieniu paznokci oraz temat trądziku. Starsi chętnie poczytają o zabiegach anti-ageing, podologii, naczynkach i przebarwieniach. Tematyka uzależniona jest również od pory roku i związanych z nią problemów urodowych. Wiosną i latem skupmy się na pielęgnacji stóp, ochronie przeciwsłonecznej i zabiegach nawilżających, jesienią i zimą – wybielaniu przebarwień, złuszczaniach i profilaktyce anti-ageing. Zadbajmy o to, by pod publikacją znalazła się notka zawierająca nasze zdjęcie, krótki opis, adres salonu

Nawiążmy bezpośredni kontakt i wyjdźmy poza klasyczne formy. Zwiększymy skuteczność działań! i jego strony internetowej. Na zdjęcie warto wybrać fotografię portretową na jednolitym tle. Ważne, by zaprezentować się atrakcyjnie. Przykład takiej notki znajdziesz pod tym artykułem. W zamian za współpracę, gazety lokalne mogą oczekiwać zasponsorowania nagrody w konkursie lub wykupu reklamy. Nie muszą to być duże koszty, a efekt promocyjny zdecydowanie jest tego wart.

Radio i telewizja lokalna

Udzielanie porad w lokalnym radiu lub telewizji to również dobry pomysł na promocję. Na początek najlepszą formą jest wywiad. Doświadczony dziennikarz tak poprowadzi rozmowę, że będzie ona ciekawa dla odbiorcy i jednocześnie pokaże nas w dobrym świetle.

Media społecznościowe

Z portali społecznościowych korzysta coraz więcej osób. Niepodzielnie króluje Facebook. Tam gdzie nasi klienci – tam i my :). Aby skutecznie promować salon, załóżmy jego stronę na Facebooku – tzw. fanpage. Rozwińmy go wykorzystując konto osobiste. Zaprośmy znajomych do polubienia naszej strony, może zdecydują się również na napisanie rekomendacji. Zapiszmy się na tematyczne grupy lokalne i tam z konta osobistego udostępniajmy informacje z naszego

fanpage. Warto brać udział w dyskusjach w grupach, szczególnie tych dotyczących tematów kosmetycznych. Doradzać i informować. W ten sposób staniemy się lepiej rozpoznawalni, a nasz przekaz reklamowy przestanie być anonimowy. Z czasem zaowocuje zwiększeniem ilości lajków i komentarzy. Możemy zaangażować naszych pracowników, osoby z rodziny i przyjaciół. W ten sposób, poprzez kolejne udostępnienia treści, możemy nawet kilkukrotnie zwiększyć zasięg wpisu. Jeśli zdecydujemy się na płatną reklamę na Facebooku, pamiętajmy o ustawieniu parametrów dotyczących grupy odbiorców. Np. zabiegi depilacji, henny i makijażu adresujmy tylko do kobiet, anti-ageing promujmy wśród osób 40+. Ustawiajmy zasięg lokalny na osoby mieszkające w naszym regionie. Facebook daje możliwość skrócenia dystansu i bezpośredniego kontaktu z klientem. Przygotujmy się na to, że osoby zainteresowane kosmetyką będą pisały do nas bezpośrednie wiadomości. Powinniśmy odpowiadać na wszystkie z nich. W miarę możliwości szybko, miło i konkretnie.

Inne działania lokalne Bezpośredni kontakt pomaga rozszerzyć bazę klientów. Zorganizujmy jednorazowe lub cykliczne

akcje udzielania porad dostosowanych tematycznie do odbiorcy, np.: • w szkołach – pielęgnacja skóry trądzikowej, trendy w makijażu i zdobnictwie paznokci (szczególnie w okresie przedstudniówkowym); • w jednostkach o charakterze opiekuńczym – dbanie o stopy i dłonie oraz cerę dojrzałą; • w stowarzyszeniach o charakterze edukacyjnym – nowinki zabiegowe i pielęgnacyjne. Planując działania marketingowe salonu postarajmy się tak kierować przekaz, aby trafił do potencjalnego lub obecnego klienta. Zwiększymy skuteczność działań jeśli wyjdziemy poza klasyczne formy i nawiążemy bezpośredni kontakt. Stanie się to również dobrą okazją do lepszego poznania potrzeb i oczekiwań klientów. Przełoży się nie tylko na sukces promocyjny, ale również na podniesienie jakości oferty naszego salonu kosmetycznego.

Monika Szatkowska Blogerka i youtuberka w OtwartySalon.pl – kosmetyka dla profesjonalistów. Kosmetolog w salonie „Lucyna” w Zamościu. www.OtwartySalon.pl


2016/2

36

Zarządzanie

REZERWACJA ONLINE POZNAJ 5 ZALET Dlaczego warto uruchomić rezerwację internetową. Na rynku pojawia się coraz więcej narzędzi umożliwiających klientom zdalną rezerwację usług. Nic dziwnego. Internet jest już podstawową formą komunikacji, robienia zakupów czy dzielenia się opinią. Internetowe umawianie wizyt staje się coraz bardziej powszechne również w branży beauty, dlatego firmy, które w porę nie zareagują na potrzeby współczesnych klientów, po prostu stracą pozycję. Jeśli ciągle zastanawiasz się, czy Twój gabinet potrzebuje rezerwacji online, oto kilka argumentów, które pomogą Ci podjąć decyzję.

Wirtualny recepcjonista

Irytuje Cię ciągłe odbieranie telefonów? Wyobraź sobie, że rezerwacja internetowa to Twój dodatkowy pracownik, który Cię wyręcza i pozwala skoncentrować się na pracy z klientem. Nie musisz przerywać zabiegu, nie tracisz czasu, nie wprowa-

dzasz niepotrzebnego zamieszania. Spokojnie wykonujesz swoją pracę, a w tym czasie w Twoim kalendarzu pojawiają się kolejne wizyty. Ten niezwykły recepcjonista oczywiście zna wszystkie usługi, ich ceny oraz czas wykonania, a jego największą zaletą jest to, że pracuje bez przerwy i za mniej niż 3 złote dziennie.

zabieg decyduje się z dnia na dzień albo w weekend, kiedy salon już nie pracuje i nikt nie odbiera telefonu. Rezerwacja online sprawi, że Twój salon będzie zawsze dostępny dla klienta – 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.

Rezerwacja usług 24/7

Dobre oprogramowanie dla salonów – takie jak Versum – wraz z rezerwacją online zaoferuje Ci również darmową i czytelną wizytówkę w sieci. Możesz zamieścić tam zdjęcia i opis gabinetu, informacje na temat pracowników, listę usług wraz z objaśnieniem i cenami czy opinie osób, które już Cię odwiedziły. Twoja internetowa wizytówka będzie zawierać dokładnie te informacje, jakich poszukuje klient przed umówieniem się na wizytę.

Wszyscy jesteśmy zabiegani. Twoi klienci nie zawsze mają czas, żeby umówić się na wizytę w ciągu dnia. Nie zawsze mogą też wykonać telefon w pracy. Zdecydowanie łatwiej jest im usiąść wieczorem przed komputerem i bez pośpiechu zarezerwować usługę. Wiele osób na

Darmowa strona internetowa

Fot. www.rezerwacja-internetowa.pl

Rzetelna ocena pracy

Zadowolony klient to najlepsza reklama i sposób, żeby zyskać nowych. Rezerwacja internetowa umożliwi konsumentom pozostawienie opinii o salonie, jego pracownikach i usługach. Warto dać im taką możliwość a potem skorzystać z wystawionych

komentarzy. Pozytywne wypowiedzi opublikuj na stronie internetowej lub w mediach społecznościowych. Uwagi i sugestie wykorzystaj, żeby ocenić pracę pracowników albo poprawić te elementy, które jeszcze nie działają idealnie. Twoi klienci dostarczą Ci niezwykle cennych wskazówek, które pomogą rozwinąć firmę.

Wizerunek nowoczesnego salonu

Inwestujesz w sprzęt, starasz się podążać za trendami i oferować najnowsze zabiegi. Nowe technologie to kolejny element, który podkreśli, że odpowiadasz na wymagania współczesnego rynku, a Twój gabinet jest otwarty na potrzeby klientów. Rezerwacja internetowa to cały zestaw korzyści dla Twojego gabinetu. Nie pozostawaj w tyle, zacznij stosować nowoczesne rozwiązania. Wejdź na rezerwacja-internetowa.pl i dowiedz się więcej.

Więcej informacji: Versum oprogramowanie dla salonów i gabinetów tel. (33) 482 49 49 www.versum.pl


2016/2

38

Zarządzanie

PRAGNIENIA I POTRZEBY Życie nabrało barw. Zmieniłeś pracę, odnalazłeś się w nowym miejscu, poznałeś nowych ludzi i nową specyfikację posady. Po zadaniu sobie pytania, „czy to właśnie to, na co czekałem i chciałem mieć?”, weryfikujesz wydarzenia i dochodzisz do wniosku, że TAK. Zostajesz! Jednak mija jakiś czas, a do głowy przychodzi Ci pytanie „czy ja przypadkiem jestem na dobrym miejscu?, czy jestem ważnym trybikiem w tym mechanizmie jednostek?”. Jednym

słowem zastanawiasz się, czy jesteś zmotywowanym pracownikiem. I tu większą rolę przejąć powinien Twój Boss. Większą, ale nie całkowitą, ponieważ my sami rów-

nież możemy wpłynąć na automotywację. Jednak zajmijmy się w tym artykule motywacją, którą powinni zaproponować nam nasi przełożeni. I do nich głównie kieruję dziś swoje kilka skromnych słów. Powinniście wiedzieć, że MOTYWOWANIE to wpływanie na postawę i zachowanie danej jednostki za pośrednictwem systemu motywacyjnego, którego celem jest zachęcenie ich do podejmowania zachowań korzystnych oraz

unikania niekorzystnych z punktu widzenia całości. Zatem, należałoby poznać potrzeby pracowników, gdyż ludzie mają różne pragnienia i potrzeby. Poznanie ich pozwoli skutecznie motywować każdego z nich, co przyniesie niewiarygodne efekty w procesie sukcesu organizacji. Kiedy poznasz już wewnętrzne wartości swoich „podwładnych”, wspólnie z nimi zastanówcie się, jakie aspekty zespól uważa za najbardziej interesujące. W trakcie wspólnego dialogu nawiąże się między wami nić, która sama w sobie już będzie motywująca. „Wow! wziął pod uwagę nasze zdanie!” Następnie zastosuj się do 12 zasad wydobywania z ludzi tego, co w nich najlepsze: • Od ludzi, którymi kierujesz, oczekuj tego, co najlepsze. • Zauważaj potrzeby drugiego człowieka.


• Wysoko ustawiaj poprzeczkę doskonałości. • Stwórz środowisko, w którym niepowodzenie nie oznacza przegranej. • Jeśli ktoś zdąża tam gdzie ty, dołącz do niego. • Wykorzystuj wzorce, by zachęcać do skutku. • Okazuj uznanie i chwal osiągnięcia. • Stosuj mieszankę wzmacniania pozytywnego i negatywnego. • Potrzebę współzawodnictwa wykorzystuj w sposób umiarkowany. • Nagradzaj współpracę. • Pozwalaj na burze w grupie. • Staraj się osobistą motywację utrzymywać na wysokim poziomie. Każdemu z nich powierzaj zadanie odpowiadające zainteresowaniom i kwalifikacjom. Pozwól na samodzielną organizację pracy i nie patrz przez ramię. Nagradzaj przedsiębiorczość i asertywność. A trakcie tych wszystkich działań dodawaj odwagi. Pamiętaj o stwarzaniu okazji do awansu i inicjatywy. Stawiaj im nowe cele i awansuj wszystkich, którzy na to zasługują. Doceniaj przywiązanie do firmy. A także sprawiaj, aby każdy miał poczucie własnej godności, wiary w siebie i swoją rolę w firmie. Ludzie nie lubią stać w miejscu. Dlatego planuj i przeprowadzaj szkolenia. Stwarzaj możliwości rozwoju oraz ewentualnej zmiany lokalizacji miejsca pracy. Według G. H. Hofstede, dla określonych grup pracowników motywatorami są różne wartości oferowane im przez pracodawcę: • robotnicy zazwyczaj wybierają dobre warunki pracy, wyższe zarobki, pewność pracy, zdrowie, stosunki międzyludzkie; • pracownicy umysłowi preferują angażującą pracę, prestiż i status zawodowy, autonomiczność, możliwość wykorzystania swojego potencjału, szanse rozwoju i awansu; • dla kobiet ważne są wartości rodzinne, stosunki interpersonalne, poczucie bezpieczeństwa i stałość pracy, możliwość wzrostu zarobków. Patrząc na pracowników możesz bardzo łatwo rozpoznać oznaki motywacji:

• stale osiągają wysoką wydajności i dobre wyniki; • płynie w nich energia, zapał i determinacja w dążeniu do sukcesu; • chętnie współpracują przy pokonywaniu problemów; • są gotowi do przyjmowania odpowiedzialności; oraz jej brak: • są apatyczni i obojętni wobec pracy; • bywają mało punktualni i często mają „wolne” w pracy; • przesadnie oceniają wyniki i trudności, co ujawnia się w problemach, sporach i skargach; • odznaczają się nieuzasadniony oporem wobec zmian. Zatem, Drogi Zwierzchniku, pamiętaj! Oprócz asa w rękawie, jakim są bodźce materialne, takie jak płace, premie, nagrody, świadczenia socjalne, mieszkania, przywileje i beneficja, posiadasz również bodźce niematerialne w postaci wyróżnień, współzawodnictwa oraz oceny efektów pracy. A Ty, Drogi Etatowcu, weź pod uwagę moje słowa! Jeśli ostatnio Szef zapomniał o motywowaniu Cię, dobrze by było mu o tym przypomnieć. Biorąc pod uwagę swoje doświadczenia oraz moich znajomych wiem, że zwykła, prosta rozmowa z przełożonym czyni cuda. W końcu do odważnych świat należy! Uwierz mi, że tylko normalny Szef nie odeśle Cię z wypowiedzeniem do domu, a wręcz przeciwnie. Podziękuje Ci za wspaniałą współpracę, nie tylko uściskiem dłoni.

Dorota Bąkała Kosmetolog, trener, plastyk. Projektant i wykonawca biżuterii.


2016/2

40

Targi

WIEDZA GWARANCJĄ SUKCESU! Targi BEAUTY FORUM & SPA 2016

Targi BEAUTY FORUM & SPA to wydarzenie o charakterze biznesowym i edukacyjnym skierowane do profesjonalistów branży BEAUTY & SPA. Najnowsze trendy, produkty i zabiegi, ciekawe kontakty biznesowe, pasjonujące wykłady, mistrzostwa i konkursy – tu biznes łączy się z wiedzą, profesjonalizm z pasją. Wzorem ubiegłych edycji, hala wystawiennicza podzielona będzie na dwie części. W jednej z nich odbędą się 7. Targi BEAUTY FORUM & SPA w drugiej natomiast 3. edycja Hair Forum Poland. Targi BEAUTY FORUM & SPA 2016 oraz Hair Forum Poland 2016 odbywają się jednocześnie. Obie imprezy zorganizowane są w ten sam weekend (24-25.09.2016) w sąsiadujących halach. Jeden bilet wstępu na targi uprawnia do wejścia na obydwa wydarzenia.

Fot. Beauty Forum & SPA

24-25 września 2016 odbędą się 7. Targi BEAUTY FORUM & SPA. Już niebawem w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska w Warszawie tysiące pasjonatów kosmetyki, wellness & spa spotka się na tej wyjątkowej imprezie dla profesjonalistów. •

4. Polskie Mistrzostwa Przedłużania Rzęs

Zgłoszenia do mistrzostw przyjmujemy do 19 sierpnia 2016 r.

wSPAniałe SPA

Wiedza gwarancją sukcesu!

Targi BEAUTY FORUM & SPA także bogaty program seminariów prowadzonych przez znanych i cenionych profesjonalistów zapewni Ci możliwość pogłębienia wiedzy. Przygotowaliśmy dla Ciebie: • Międzynarodowy Kongres Kosmetyczny IFC.

Targi BEAUTY FORUM & SPA Termin: 24-25 września 2016 Miejsce: Centrum Targowo-Kongresowe MT Polska, ul. Marsa 56c, Warszawa

• • •

Targi BEAUTY FORUM & SPA to nie tylko mnóstwo atrakcji wystawienniczych, ale także arena zmagań finalistów o tytuł mistrzowski w różnych dziedzinach związanych z kosmetyką. Wygrana w wybranych konkurencjach jest przepustką do międzynarodowych edycji mistrzostw i walki z profesjonalistami z całego świata!

Mistrzostwa i konkursy 2016

UWAGA NOWE godziny otwarcia: • 24 września 2016 w godz. 09.00-18.00 • 25 września 2016 w godz. 09.00-17.00 Przedsprzedaż biletów: od czerwca 2016 roku. JUŻ DZIŚ WEJDŹ NA www.beauty-fairs.com.pl i dokonaj zakupu w promocyjnej cenie!

Międzynarodowy Kongres Pielęgnacji Stóp i Podologii. Sympozjum Medical Beauty. Kongres Beauty & SPA.

Podczas Targów BEAUTY FORUM & SPA poznamy laureatów konkursu dla ośrodków SPA z bazą noclegową, ośrodków medical SPA i salonów DaySPA – wSPAniałe miejsce na mapie urody. Wszyscy finaliści otrzymają możliwość przedstawienia swojej oferty w ramach 7. Targów BEAUTY FORUM & SPA. Sylwetka laureata nagrody głównej zostanie też opublikowana na łamach magazynu EDEN SPA i BEAUTY FORUM. Czekamy na Wasze zgłoszenia do 19 sierpnia 2016 r.

SOBOTA, 24 września 2016 6. Mistrzostwa Manikiuru Hybrydowego Niedziela, 25 września 2016 6. Mistrzostwa Facepainting Trophy

Więcej informacji: Health and Beauty Media tel. (22) 858 79 55, 858 79 52 www.beauty-fairs.com.pl www.hair-forum.com.pl


2016/2

42

Pielęgnacja

EGZOTYCZNE OWOCE W nich tkwi sekret piękna! Owoce egzotyczne to sekret pięknego wyglądu. Ananas, papaja czy kiwi świetnie wpływają na kondycję skóry. Między innymi redukują przebarwienia i pomagają w walce z upływającym czasem.

Ananas jest niezwykle bogaty w witaminy i pierwiastki. Wystarczy wymienić tylko najważniejsze z nich, by przekonać się, jak duże może być spektrum jego zastosowania. W owocu występują bowiem witaminy A, C, PP, wapń, magnez, fosfor, żelazo, sód miedź, cynk i mangan. Do tego ananas zawiera bromelainę, czyli niezwykle ceniony przez kosmetykę enzym. Bromelaina świetnie złuszcza naskórek, pozostawiając twarz gładką i odświeżoną. Podobne właściwości wykazuje też wiele innych substancji, jednak enzym jest wyjątkowo delikatny – dzięki temu może być stosowany w kosmetykach przeznaczonych dla cery wrażliwej oraz alergicznej. To jednak nie wszystko! W ananasie znajduje się świetna mieszanka kwasów organicznych, bromelainy oraz witaminy C, która pomaga w pozbyciu się plam i przebarwień, jakie często powstają na twarzy. Dzięki tym substancjom skóra zyskuje ładniejszy koloryt, a jednocześnie staje się odświeżona i odżywiona. Ale przebarwienia na twarzy to nie jedyne problemy, z jakimi rozprawi się ananas. Z jego pomocą można pozbyć się na przykład trądziku, wyprysków czy nawet zgrubiałego naskórka! Wymienione związki to również świetne wzmacniacze kruchych naczynek krwionośnych. Posiadaczki cery naczynkowej wiedzą, jak trudno ukryć „pajączki” – nawet pod warstwą makijażu. Aby wzmocnić słabe ścianki delikatnych naczyń krwionośnych, warto więc sięgnąć po ananasowe kosmetyki oraz zabiegi, które idealnie sprawdzają się przy tym problemie.

Fot. Fotolia

Wszechstronne właściwości ananasa


43

Kiwi, skarbnica witamin

Owoc kiwi nie jest nam obcy – to skarbnica witamin i minerałów, które, jak wiadomo, są odpowiedzialne za to, w jaki sposób wygląda nasza cera. Co więc możemy znaleźć w tym owocu? Przede wszystkim witaminy C, A, E, K, a oprócz nich także potas, cynk, wapń, żelazo i magnez. To dzięki nim można łatwiej pozbyć się wyprysków, zregenerować skórę, a także spowolnić postępowanie procesu starzenia. Właśnie ze względu na bardzo dużą ilość witamin i minerałów kiwi doskonale odżywia skórę. Każdy niedobór związków odżywczych odbija się na jej kondycji – staje się ona wówczas poszarzała, pozbawiona blasku oraz wolniej się regeneruje. Kiwi znakomicie uzupełnia te niedobory witamin i minerałów w organizmie, poprawiając przy tym jego funkcjonowanie.

Trzeba też podkreślić szczególnie znaczenie, jakie owoc kiwi ma dla zachowania młodego wyglądu skóry. Dzięki swoim właściwościom gwarantuje prawidłowe nawilżenie, a oprócz tego witaminy obecne w kiwi zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się skóry. Chronią ją przed wolnymi rodnikami i pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu. Być może właśnie tu kryje się sekret wiecznej młodości?

Papaja, czyli to co najlepsze

Owoc papai zawiera mnóstwo cennych dla zdrowia i urody substancji: witaminę C, E oraz kwas foliowy, a ponadto cynk, potas, magnez, błonnik, natu-

ralne antyoksydanty luteinę, likopen i argininę. Nie można również zapomnieć o bardzo cennym enzymie, jakim jest papaina. Rozpuszcza ona i usuwa martwe komórki naskórka. Enzym działa niezwykle skutecznie, a zarazem bardzo delikatnie, dlatego jest składnikiem peelingów enzymatycznych. Mogą być używane nawet przez osoby z cerą wrażliwą i naczynkową. Owoc papai to cenny sprzymierzeniec w walce z upływającym czasem. Zawiera bowiem antyoksydanty chroniące skórę przed wolnymi rodnikami, odpowiedzialnymi za szybsze starzenie się. Ich wysoka zawartość pomaga chronić cały organizm i wal-

czyć ze szkodliwymi substancjami pochodzenia zewnętrznego. Papaja zawiera też całe mnóstwo substancji pomagających na dłużej zachować młodą skórę. Naturalne antyoksydanty, witaminy i cenne biopierwiastki są bardzo potrzebne, kiedy cera zaczyna się starzeć. Dzięki nim skóra jest gładsza, a zmarszczki mniej widoczne. Owoce, które przez nas uważane są za egzotyczne, to źródło młodego wyglądu i świeżej, promiennej cery. Do tego, co jest niezwykle ważne, ich wyciągi nie podrażniają nawet wrażliwej skóry. Kosmetyki i zabiegi upiększające wykorzystujące wyciągi z owoców kiwi, papai i ananasa to prawdziwy owocowy zastrzyk energii i witalności.

Fot. Fotolia

Katarzyna Błasik Źródło: Portal Kosmetyczny, SPA & Wellness www.SPA24.pl


2016/2

44

Suplement diety

RADOŚĆ Z ŻYCIA Kolagen Norweski już niedługo w Polsce. Czy na rynku suplementów diety jest jeszcze miejsce na nowy produkt? Czy wprowadzenie takiej oferty ma w ogóle sens? Tak, pod warunkiem, że ten produkt wybija się swoimi właściwościami, a jego cena ustalona została na przystępnym poziomie.

Fot. BioMed-Pharma

Tym z Państwa, którzy odwiedzili ostatnie targi beautyVision w Poznaniu, na pewno zapadł w pamięci

drewniany pawilon spółki BioMed-Pharma Polska, który doskonale wpisywał się w wizerunek firmy im-

portującej Kolagen Norweski. Spółka stawia na naturalny skład sprzedawanego produktu, pochodzenie z kraju o uznanej renomie i wysokie zaufanie społeczne. Kolagen Norweski produkowany i pakowany jest w Norwegii, składniki pochodzą z plantacji zlokalizowanych w kraju producenta, a każdy etap produkcji poddawany jest rygorystycznym kontrolom zgodnie z protokołem GMP oraz HACCP. Ponadto wytwórca poddaje swój produkt cyklicznym badaniom kontrolnym, żeby mieć pewność, że obiecana zawartość składników jest zgodna ze stanem faktycznym. W składzie produktu znajduje się kolagen naturalny, pochodzenia drobiowego, co już jest unikalną na rynku propozycją, ponadto w kapsułce znalazł się jeszcze świeży olej łososia norweskiego, który ma najlepszy balans kwasów Omega 3 do Omega 6 oraz lewoskrętna witamina C, niezbędna do skutecznego procesu przyswajania związków kolagenowych. Produkt dostępny jest w Skandynawii już od ponad dwóch lat i w samej tylko Norwegii sprzedaje się w ilości około stu tysięcy podwójnych opakowań w ciągu roku. Klienci doceniają doskonałe właściwości produktu i jego spektakularny wpływ na cerę, włosy oraz paznokcie, a także w wielu przypadkach na pracę stawów. Spółka matka, czyli BioMed-Pharma AS z siedzibą w Oslo może pochwalić się znaczącą ilością pozytywnych opinii klientów zamieszcza-

nych między innymi na prowadzonym przez firmę fanpagu. W odróżnieniu od rynków skandynawskich w Polsce importer nie zamierza prowadzić sprzedaży detalicznej. Dystrybucja opierać się będzie na sieciach hurtowni kosmetycznych i farmaceutycznych oraz sprzedawcach detalicznych, w gronie których znajdą się m.in. gabinety kosmetyczne, salony odnowy biologicznej oraz apteki. Sugerowana cena detaliczna Kolagenu Norweskiego za opakowanie zawierające miesięczną dawkę, na poziomie 89 złotych ustawia produkt w kategorii premium, jednak powinna być to kwota akceptowalna w kontekście wartości jaką prezentuje Kolagen Norweski. Jeżeli mieliby Państwo ochotę dołączyć do grona partnerów i zwiększyć swoje zyski sprzedając ten obiecujący produkt, to firma BioMed-Pharma Polska z przyjemnością zaoferuje Państwu korzystne warunki.

Więcej informacji: BioMed-Pharma Polska tel. (22) 428 15 96 e-mail: info@biomed-pharma.pl www.biomed-pharma.pl


2016/2

46

Profilaktyka zdrowia

ENERGIA DO ŻYCIA

Znakiem dzisiejszych czasów jest odwodnienie. Jak pamiętacie z poprzedniego wydania NAJWSPANIALSZE, dzisiaj mamy rozmawiać o skutkach braku wody w organizmie. Znakiem dzisiejszych czasów jest odwodnienie. Dlaczego tak mówię? Dlatego, że każdy człowiek, z którym rozmawiam w mojej praktyce zawodowej, jest odwodniony.


47

Wydawać by się mogło, że taki stan jest niemożliwy, bo przecież nikomu dzisiaj nie brakuje „picia”, a jednak taki stan ma miejsce. Dlaczego tak jest? Bo nauczyliśmy się pić każdego dnia „odwadniacze”, napoje, które odwadniają nas na potęgę. Korzystamy też z jedzenia, które kradnie nam wodę. I ostatecznie nie zdajemy sobie sprawy, że tak właśnie się dzieje. Dlatego jest tak wysoki procent ludzi odwodnionych; czytaj: przewlekle chorych.

Co to są, te „odwadniacze i złodzieje wody”?

Wszyscy doskonale je znamy i bardzo lubimy, każdego dnia są obecne w naszym życiu, wręcz stanowią nasze nawyki. Śmiem powiedzieć, że przeciętny Europejczyk zaczyna swój dzień od odwadniania się, bo pierwsze co wypija po przebudzeniu to filiżanka kawy. Później też pije kawę, bo właśnie dotarł do pracy, koło południa kawa, bo organizm robi się ospały, do przeką-

POSTĘPUJMY MĄDRZE Nerki i wątroba to główne filtry naszego organizmu, które potrzebują wody.

ski herbata albo kolejna kawa, po południu ze znajomymi kawusia, po drodze jakiś sok i wieczorem lekko schłodzone piwko. Oczywiście to bardzo uproszczony schemat, ale funkcjonuje wśród nas każdego dnia i często staje się nawykiem. Dodatkowo nasze napoje słodzimy, lub kupujemy już posłodzone, co wzmacnia uciekanie wody z organizmu. W gotowych produktach spożywczych, które zjadamy od samego rana jest cukru „na tony”. W wielu przypadkach nie wiemy o tym… bo nie ma na tą wiedzę czasu, a inni mówią, że „lepiej nie wiedzieć, bo nie byłoby co zjeść”, a jeszcze inni „... że przecież nie byłoby tego w sklepie”. Już naszym dzieciom serwujemy odwadniacze od śniadania, bo bez herbatki albo soku z kartonika nie można zjeść śniadania, bo przecież wszechobecne „zdrowe i odżywcze” płatki śniadaniowe, pełne cukru, to najlepszy początek dnia! A w ciągu dnia soki, soczki oraz kolorowe i gazowane napoje, wszystko co w plastikowych butelkach, puszkach i puszeczkach! Po drodze jakieś jedzonko

typu fast food i dziecko, młody człowiek dotrwał do późnego popołudnia i teraz – kiedy trzeba się uczyć – jest już wyczerpany i solidnie zmęczony! W TYCH SCHEMATACH ZABRAKŁO WODY. ZWYKŁEJ, CZYSTEJ WODY O ODPOWIEDNICH PARAMETRACH. BO TO WŁAŚNIE WODA DAJE CZŁOWIEKOWI ENERGIĘ DO ŻYCIA KAŻDEGO DNIA. Bez wody człowiek nie ma szans na pełne energii życie. Czy znacie takie objawy jak: drętwienie rąk, nóg, zawroty głowy, bóle w okolicy lędźwiowej, bolące korzonki, obniżenie siły mięśniowej w rękach, wszelkie bóle głowy, otępienie, brak kreatywności, obrzęki nóg pod koniec dnia, a nieraz przez cały dzień, zawroty głowy, suchość w ustach – nie tylko rano, zaparcia lub chroniczne zaparcia, ciemna barwa moczu przez cały dzień, obrzęki pod oczami rano i w ciągu dnia, głębokie zmarszczki, nadwaga, stałe pragnienie, bóle kręgosłupa, szeleszczenie i trzaskanie w stawach rąk i nóg, przepukliny kręgosłupa, zwyrodnienia, długo-

trwałe i przewlekłe stany zapalne i wiele innych uznawanych dzisiaj za „normalne”? Te objawy w pierwszej kolejności świadczą o braku wody w nas, o odwodnieniu. A co my robimy w takich sytuacjach? Traktujemy je jako standard lub szukamy specjalisty, który musi nam pomóc je wyleczyć. I tak rozpoczyna się kolejny schemat tym razem leczenia i… trwa latami bez widocznej poprawy.

A nam po prostu zabrakło odpowiedniej wody

W poprzednich wydaniach NAJWSPANIALSZE przedstawiałam szczegółowo parametry żywej wody, dzisiaj w wielkim skrócie dla przypomnienia: woda ma mieć optymalne pH około 7, ma mieć niski REDOX, ma być miękka i strukturyzowana. Te parametry powinny występować razem, jednocześnie bo wtedy woda ma bardzo zbliżone warunki do naszych wewnętrznych i jest łatwo przyswajalna. Nasz organizm traktuje taką wodę jak „swoją” i nie traci cza-


2016/2

48

w organizmie, bo nie mamy nawyku picia wody. A skoro o mózgu wspomniałam to, nie wiem czy wiecie, że… gdyby poziom wody w mózgu spadł tylko o 1% to pojawią się nieodwracalne skutki dla naszego zdrowia? Proszę zapamiętać: nieodwracalne skutki.

Nauczmy się słuchać, co mówi do nas nasz organizm

su na przystosowanie jej do swoich potrzeb. To, że jest w nas głęboki stan odwodnienia, potwierdza nie tylko badanie poziomu nawodnienia organizmu, ale przede wszystkim stan zdrowia. Nie trzeba robić pomiaru, aby wiedzieć, ŻE BRAKUJE NAM WODY. Popatrzmy na konkretne przykłady odwodnienia. Są osoby, które długie lata cierpią na nadciśnienie. Czy ktoś z nich zastanawiał się dlaczego tak ma? Pewnie nie, bo większość osób czuje się rozgrzeszona ponieważ usłyszeli, że do końca życia będą zażywać tabletki chemiczne na rozrzedzenie krwi. A tymczasem woda we krwi to 85% udziału (składu)! Tak dla pełnej informacji powiem, że organizm może sobie z krwi wyciągnąć do 8% wody. Więc jeśli jej nie ma w nas, to nie ma jej w odpowiedniej ilości w układzie

krwionośnym, a w zamian za to jest nadciśnienie. I tyle. W związku z tym, że organizm więcej wody z krwi już nie może wyciągnąć, zaczyna okradać inne układy. A takim pełnym wody miejscem są nasze stawy i kręgosłup. Stawy. Wszystkie stawy w sobie najwięcej mają właśnie wody, w różnej postaci: maziówka, kolagen. Więc ciągną wodę z jelit i innych narządów na swoje potrzeby. Jeśli jest tak, że organizm dostaje za mało wody lub wcale, to stawy zamiast mieć dostawę odpowiedniej wody są z niej „okradane” i zaczynają w nas trzeszczeć, strzelać i szeleścić. To znaczy, że wody w nich brak! Więc nie ma też składników odżywczych. I rozpoczynają się procesy zwyrodnieniowe. Bardzo poważnym alarmem, że organizmowi brakuje wody, są zaparcia. Bardzo często słyszę, że „osoba regularnie, raz na tydzień się wypróż-

nia”. To jest nie do pomyślenia, żeby tak katować swój organizm. Każdy, kto ma taki kłopot już jest poważnie zagrożony. Dlaczego? Ponieważ jelita są naszym drugim mózgiem, ich odwodnienie jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Po pierwsze woda z jelit jest kierowana do wszystkich narządów, mięśni, wątroby, serca, nerek, płuc, układu krwionośnego i mózgu, który jest największym odbiorcą wody. Po drugie powinna w prawidłowo nawodnionym organizmie zabrać toksyny z tych narządów i wydalić je, a tymczasem żeby mózg mógł mieć wodę, to jelita jej nie mają. A jeśli mózg zabiera resztki wody z odwodnionych jelit, to co mamy w głowie? Jakie myśli? Ludzie dzisiaj na potęgę miewają migreny. Coraz mocniejsze depresje. Przewlekłe stany nerwicowe. Skąd to się bierze? Przede wszystkim z braku wody

Spotykam osoby, które dobrze się odżywiają, w swoim rozumieniu, piją zioła, jakąś wodę z butelki, uprawiają amatorsko ruch i co? Są odwodnione. Uważają, że mają się bardzo dobrze, że właściwie nic im się nie dzieje, a tu nagle z godziny na godzinę dopada rwa kulszowa. Niby to nie choroba, a żyć z tym trudno. No właśnie. To jest bardzo poważny skutek odwodnienia organizmu. Ten stan świadczy o tym, że już od dawna gospodarka wodna w naszym organizmie źle funkcjonuje. Pamiętacie z poprzedniego wydania czasopisma takie zdanie: „Zdrowe stawy i mięśnie to odpowiednie nawodnienie” czyli powierzchnie międzykręgowe, dyski, są właściwie nawodnione i kręgi nie naciskają na nerwy, a człowiek nie ma rwy kulszowej. „Taki drobiazg jakim jest czysta i odpowiednia woda do nawadniania organizmu decyduje o tym czy człowieka złamie w pół czy nie”. Często słyszę, że osoby nie mają energii, czują się „wypompowane”, osłabione. Okazuje się, że owszem piją wodę, jakąś wodę, nawet przez cały dzień, ale z lodem. My ludzie jesteśmy stałocieplni, mamy stałą temperaturę ciała 36,6°C. Nasze komórki umarłyby od razu gdyby organizm nie przystosował dla ich potrzeb wypitej wody lodowej, więc traci energię na wyrównanie temperatury aby komórka mogła się napić. Nie dość, że traci energię to jeszcze potrzebuje na ten proces do 8 godzin. Wyobrażacie sobie, że właśnie wypita przez Was szklanka lodowej wody dopiero za kilka godzin zasili Wasze komórki? A tak właśnie się dzieje. Przy zbyt gorących pokarmach i napojach człowiek również traci energię, ponieważ musi zużyć ją na schłodzenie bo inaczej komórka tego nie przyjmie.


2016/2

50

Nerki i wątroba to główne filtry naszego organizmu. Jeśli im brakuje wody, to dopiero jest kłopot. Te filtry to głównie woda. Żeby mogły sprawnie działać, muszą mieć stale dopływ wody i same muszą być przepłukiwane wodą, tak jak cały organizm, bo to najważniejsze narządy, które mają wpływ na wszystko co się w nas dzieje. Nerki bez wody są zapchane nierozpuszczonymi toksynami, które miały opuścić organizm wraz z moczem, ich kanaliki są zatkane jak butelka korkiem. I kłopoty z nerkami gotowe. Wątroba bez wody przesyła żyłą wrotną do płuc i serca pełną toksyn i zbyt gęstą krew. Serce oszalałe pompuje na potęgę, na dwukrotnie szybszych obrotach krew do żył... a człowiek ma zawał mięśnia sercowego. Bo we krwi zabrakło wody! Skóra to też filtr, największy… i jak myślicie skąd ludzie, którzy tak bardzo „dbają o siebie” mają tak głębokie zmarszczki na twarzy? Powodów jest kilka, jednym z nich, dość znaczącym, jest brak wody w organizmie. Kolagen, który umiejscowiony jest w warstwach skóry, potrzebuje wody żeby skóra była piękna, napięta i gładka. A tymczasem w nas jej nie ma, więc nie ma skąd jej wziąć i tu przychodzi czas na zaczarowane drogie kremy. Jeśli wewnątrz nas nie ma wody, to najlepszy i najdroższy krem na długo nie pomoże, bo on też potrzebuje wody do przenoszenia swoich składników odżywczych, które rozpuszczają się w wodzie. I przykład najbardziej widoczny: człowiek ma odczucie „opuchnięcia” nóg, rąk albo całego ciała. Taki efekt można też zauważyć tuż przed pełnią księżyca, ale w większości przypadków chodzi o to, że ORGANIZM GROMADZI SOBIE WODĘ NA GORSZE CZASY, BO NA CO DZIEŃ JEJ NIE DOSTAJE! Jeśli zapytacie taką osobę czy pije każdego dnia wodę, to w odpowiedzi usłyszycie: Ja nie lubię wody. Jest jeszcze inna odpowiedź: przecież piję wodę ze sklepu. No tak, w pierwszym wypadku osoba w ogóle nie dostarcza wody, a w drugim, owszem pije wodę, ale już ma tak zaklejony organizm toksynami, że taka „martwa” woda już nic nie może zmienić. Z mojego doświadczenia wiem, że zastosowanie

Bez wody człowiek nie ma szans na pełne energii życie. w takiej sytuacji czystej wody o odpowiednich parametrach pozwala organizmowi odpuścić i schodzi z niego ta zmagazynowana woda, bo nasze komórki czują, a system bio-informacyjny zaczyna odbierać sygnały z narządów i komórek, że sytuacja się zmienia. I przestaje robić zapasy wody na ciężkie chwile. Nogi, całe ciało wracają wtedy do normalnego wyglądu. I znowu powiem, Wam drodzy czytelnicy, że takie „cuda to tylko z dobrą wodą mogą się zdarzyć”.

Postępujmy mądrze

Zupełnie nie szanujemy naszej limfy, ona potrzebuje wody do życia i oczyszczania nas z toksyn. A tymczasem to właśnie ona dużo traci

w wypełnianiu swojej funkcji. Przecież jeśli brakuje nam wody w organizmie, to już z głębokich warstw naszego ciała to odczuwamy. I tak: krew nie ma wody – sztywnieją, a czasem puchną żyły wewnętrzne, ten stan przenosi się na mięśnie bo z powodu braku wody są mniej elastyczne, a powierzchnie międzykomórkowe są zapchane zastoinami z nierozpuszczonych i nie wydalonych toksyn, to sprawia że powstaje ucisk na kanały limfatyczne, które są najbliżej skóry, a człowiek odczuwa to jako napięcie, twardość mięśni, jakby skóra była „razem” z mięśniami. I limfa stoi. Zastawki mają kłopot aby przesuwać ją do góry, pamiętamy, że limfa porusza się tylko w jedną stronę: z dołu do góry. I mamy efekt nie tylko balonów

na naszych kończynach, ale też kłopot z płynnością ruchów. Bardzo duże zapotrzebowanie na wodę ma organizm w czasie wysokiej temperatury. Taki stan sprawia, że woda z nas ucieka lub wręcz „gotuje się”. Uzupełnianie jej w takich chwilach w naszym organizmie jest priorytetem. Rosołek i inne jedzonko może być za kilka godzin. Woda musi być cały czas podawana małymi łykami, bo nasz organizm potrzebuje w takich chwilach nawadniania, a nie odżywiania. I na koniec jeszcze sytuacja: osoba słabnie lub traci przytomność, zostaje odwieziona do szpitala. Jak myślicie drodzy czytelnicy, jak się ratuje taki przypadek? Co dostaje w pierwszej kolejności zanim zaczną się badania? Oczywiście kroplówkę czyli wodę! Osobę najpierw się nawadnia! I takie drobne podsumowanie: więc jeśli jest woda w nas, dodam odpowiednia woda, to i składniki odżywcze są we właściwy sposób dostarczane do komórek i toksyny są rozpuszczane i wyprowadzane do systemu wydalniczego. Wtedy człowiek czuje się dobrze, jest nawodniony i odżywiony. Jest zdrowy, odczuwa DOBROSTAN. Drodzy czytelnicy jeśli chcecie poznać szczegóły żywej wody, to zapraszam do następnego wydania, powiem Wam co potrafi taka odpowiednia woda uczynić dobrego.

Halina Theodorakopoulos-Drogitis Osobisty doradca d/s profilaktyki zdrowia, coach zdrowia. Organizuję szkolenia, spotkania i wykłady w zakresie profilaktyki zdrowia na terenie Polski, Austrii i Wielkiej Brytanii. e-mail: h.t.drogitis@gmail.com www.zdrowiepomistrzowsku.pl


2016/2

52

Pielęgnacja

ŁATWO PRZYSWAJALNE Oleje roślinne dla różnych rodzajów skóry. W pielęgnacji skóry wspaniale sprawdzają się niektóre oleje roślinne. Używane do masażu ciała mogą być również składnikami kosmetyków aromaterapeutycznych.

Olej z awokado – doskonałe rozwiązanie dla cery suchej

Awokado cenione przez dietetyków ze względu na zawartość cennych substancji odżywczych takich jak witaminy E, A, B, PP, C, K, H oraz minerały – wapń, potas i fosfor jest również źródłem oleju bogatego w nienasycone kwasy tłuszczowe. Pozyskuje się go z miąższu owocu przez tłoczenie na zimno. Olej z awokado jest idealny dla cery suchej. Doskonale natłuszcza ją i ujędrnia, przywracając funkcje ochronne. Dobrze i szybko się wchłania. Bogaty skład oleju sprawia, iż wykazuje on również właściwości terapeutyczne,

dlatego używany bywa do skóry łuszczycowej, trądzikowej, alergicznej i z egzemą. Jest bardzo odżywczy ze względu na zdolność wnikania w głębsze warstwy skóry, dzięki czemu przenosi głębiej składniki towarzyszące, na przykład olejki eteryczne. Bardzo dobrze sprawdza się w pielęgnacji wiotczejącej skóry szyi i pod oczami.

Olej ze słodkich migdałów na młodzieńczy wygląd

Olej ze słodkich migdałów należy do najcenniejszych i najpowszechniej stosowanych w kosmetyce. To doskonały nośnik substancji odżywczych, dlatego wykorzystuje się go w różnego rodzaju oliwkach do masażu, a także w oliwkach pielęgnacyjnych, kremach i balsamach. Zawiera wiele cennych składników takich jak nienasycone kwasy tłusz-

Fot. Dr Beta

Oleje te dobrze przenikają przez skórę i mają właściwości zmiękczające. Zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, rozpuszczalne w tłuszczach witaminy oraz fosfolipidy.


Pielęgnacja skóry W pielęgnacji skóry suchej najcenniejszym z olejów jest olej jojoba, awokado i arganowy, a w pielęgnacji skóry normalnej olej z nasion winogron oraz olej ze słodkich migdałów. Oliwka nawilżająca i regenerująca: olej z nasion winogron 70 ml, olej jojoba 15 ml, olej awokado 15 ml – dobrze wymieszać w butelce, następnie dodać do nich dobraną do stanu skóry mieszankę olejków eterycznych (10 kropli mieszanki do oliwki do twarzy i 20 kropli do oliwki do ciała): • do skóry wrażliwej: olejek lawendowy 5 kropli, olejek rumianku rzymskiego 3 krople, olejek neroli 2 krople, olejek różany 1 kropla; • do skóry naczynkowej: olejek lawendowy 5 kropli, olejek neroli 3 krople, olejek różany 2 krople; • do skóry normalnej: olejek drzewa różanego 4 krople, olejek cytrynowy 4 krople, olejek różany 2 krople. Oliwki powinny być przechowywane w szklanych butelkach, nie dłużej niż trzy miesiące. czowe (tzw. witaminę F), witaminę E, fitosterole, czyli roślinne sterole o cennych właściwościach prozdrowotnych i fosfolipidy. Doskonale zmiękcza naskórek, ułatwiając przenikanie przez skórę czynnych substancji zawartych w kosmetykach. Działa nawilżająco i natłuszczająco, reguluje działanie gruczołów łojowych, zapobiegając w ten sposób przetłuszczaniu się skóry. Jest świetny dla masażystów, ze względu na dobry poślizg. Olej ze słodkich migdałów to idealny produkt dla suchej i starzejącej się skóry. Wygładza ją i opóźnia efekty starzenia się.

Olej z nasion winogron najlepszy dla skóry normalnej i skłonnej do przetłuszczania. Olej z nasion winogron tłoczony na zimno przeznaczony jest przede wszystkim do cery normalnej oraz ze skłonnością do przetłuszczania się. Otrzymywany jest z nasion winorośli właściwej. To wspaniałe źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także witamin, między innymi witaminy E, zwanej witaminą młodości. Olej nie zatyka porów, doskonale wygładza i uelastycznia skórę. Przyspiesza regenerację naskórka, działa tonizująco i przeciwzapalnie, wzmacnia naturalną barierę ochronną skóry.

Znakomicie się wchłania i nie pozostawia tłustej warstwy.

Olej z jojoby do każdego rodzaju skóry

Olej uzyskiwany jest z nasion jojoby. Posiada wyjątkowe właściwości, dlatego jest stosowany jako składnik kosmetyków aromaterapeutycznych. Doskonale wchłania się przez skórę, odżywia ją i odmładza, reguluje produkcję sebum, nadaje gładkość i zmiękcza. Jest znakomity do każdego rodzaju skóry, idealny zaś do skóry suchej ze skłonnością do łuszczenia się. Zawiera między innymi kwasy tłuszczowe, fitosterole i witaminy: A, E i F.

Więcej informacji: Dr Beta tel. (22) 504 17 78 www.drbeta.pl


2016/2

54

PREMIERY, NOWOŚCI LATO

Kremowa pianka

firmy Panestetic jest innowacyjne urządzenie 4Shape zawierające cztery nowoczesne technologie, które są zdolne, aby odmienić każdą sylwetkę. Bioradiolift, mezoporacja, fala uderzeniowa i masaż próżniowy pokonają cellulit i lokalną tkanką tłuszczową, odmłodzą, wyszczuplą i ujędrnią ciało. Wieloletnie doświadczenie producenta, optymalny dobór technologii i parametrów to gwarancja najwyższej skuteczności zabiegów. www.panestetic.pl

Lekka kremowa pianka Anti-oxidant Shake it! z ekstraktem z truskawek oraz witaminą C może być stosowana jako odświeżająca maska do każdego rodzaju skóry lub jako produkt do masażu. Doskonale nawilża, odświeża oraz chroni przed wolnymi rodnikami. Dzięki nowoczesnej formule maskę można przygotować w ciągu kilku sekund mieszając proszek z wodą w shakerze.

Krem do twarzy Creme GG Generation to zupełna nowość w ofercie produktowej GERnétic. Krem do twarzy 6 w 1,

który działa stymulująco, odżywczo i ochronnie, stanowi idealne dopełnienie pozostałych kosmeceutyków GERnétic. Aplikuje się go na koniec zabiegu, równomiernie nakładając na skórę twarzy, szyi i dekoltu. Dzięki zawartym mikrosferom i mikrokapsułkom, które uwalniają cząsteczki pigmentu podczas aplikacji, cera staje się perfekcyjnie wygładzona i pełna blasku. Idealnie sprawdzi się jako baza pod makijaż lub zamiennik klasycznego podkładu. Dzięki lekkiej konsystencji Creme GG to doskonała propozycja na gorące, letnie dni. www.tristarcosmetics.pl facebook.com/TRISTARCosmetics

www.belter.pl

Body Roller

4Shape Synergia technologii przekracza wszelkie oczekiwania. Zgrabna i szczupła figura, młoda, jędrna skóra – to marzenie każdej kobiety. Najnowszym osiągnięciem włoskiej

Aktywny koncentrat do zabiegów mezoterapii mikroigłowej. Przeznaczenie: cellulit, nadmierna ilość tkanki tłuszczowej, utrata jędrności i elastyczności skóry. Składniki aktywne: Actiporine 8G, Liporeductyl®, kwas hialuronowy. Efekty: stymulowanie mikrokrążenia, wygładzenie i poprawienie struktury skóry, stopniowe zredukowanie widoczności cellulitu i rozstępów, pobudzenie procesu spalania tkanki tłuszczowej i zmniejszenie jej objętości, ujędrnienie i uelastycznienie skóry. Efekty potwierdzone po stosowaniu koncentratu z użyciem derma rollera. www.farmonaprofessional.pl

Chłodzący koktajl z odlotowych wysp Idealny zestaw na zbliżające się lato, dzięki zawartej w kosmetykach substancji chłodzącej. Swoją wyjątkowość zawdzięcza m.in. takim składnikom jak: olej buriti, avocado, migdałowy, macadamia, winogronowy, arganowy, oliwie z oliwek, algom Kalpariane, ekstraktom z alg brunatnych, a także kompleksowi wyszczuplającemu – Lecytynie, Kofeinie i Karnitynie. Kwiaty manuka zadbają o oczyszczenie, a kiwi przywróci blask skórze, doda jej witalności, spowolni procesy starzenia, zmiękczy skórę i przywróci jej elastyczność. Taki koktajl pozostawi Twoją skórę zadbaną i odświeżoną. W skład rytuału wchodzi: peeling, maska, masło do ciała i masażu lub olej do masażu. www.forspa24.pl


55

Redukcja zmarszczek Hyaluron LaQ to 100% kwas hialuronowy, mający wygładzać, ujędrniać i regenerować skórę nie tylko na jej powierzchni, ale i w głębokich warstwach. Preparat stanowi połączenie kwasu hialuronowego wielkocząsteczkowego zatrzymującego wilgoć na powierzchni naskórka, z ultramałocząsteczkowym kwasem hialuronowym OLIGO, który przenika w głąb skóry, zapewniając jej intensywne nawilżenie i redukcję zmarszczek. Do każdego kartonika dołączane jest ręcznie robione lawendowe mydełko oraz gałązki lawendy. 01

sprawą drogocennego i szlachetnego olejku arganowego, bogatego w witaminę E i kwasy Omega. Pielęgnację oraz wzmacnianie bariery ochronnej zapewnia olejek marula. Poza tym olejek z rącznika (olej rycynowy) natłuszcza skórę, a więc pomaga w walce z jednym z najczęściej występujących problemów, czyli jej niedostatecznym nawilżeniem. Olejek do ciała zawiera także oliwę z oliwek o regenerującym działaniu. Aksamitna, gładka skóra otulona subtelnym, egzotycznym zapachem, taki efekt zapewnia systematycznie stosowany olejek Tajemnica piękna. www.kneipp.pl blog: http://swiatkneippa.com

Odnowa skóry Linię Dermika HydraLOGIQ stworzyliśmy, inspirując się profesjonalnym zabiegiem hydradermabrazji, który wykorzystuje odmładzającą synergię eksfoliacji i regeneracji skóry. Wyjątkowość pielęgnacji HydraLOGIQ wynika z zastosowania technologii, które złuszczają martwe komórki naskórka i jednocześnie odbudowują oraz wzmacniają jego strukturę. Dzięki temu skóra staje się nie tylko gładka w dotyku, ale też zrewitalizowana i mocno nawilżona, jak po zabiegach hydradermabrazji. W kosmetykach zastosowaliśmy technologię SOFT-PEEL, bazującą na stabilnej, usieciowanej formie enzymu złuszczającego. Enzym eksfoliuje naskórek, odsłaniając młodą cerę i otwierając ją na dobroczynne działanie składników aktywnych. www.dermika.pl

możesz sobie wyobrazić. Porównać go można z mocą 100-krotnego bronzera. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą kremów do opalania.

www.laquintessence.pl

www.profil-solar.pl

Zastrzyk energii

Tajemnica piękna Naturalne olejki od wieków były sekretem urody kobiet na całym świecie i bogatym źródłem cennych składników, które pomagają w zachowaniu dobrej kondycji skóry. Ostatnio sięgamy po nie coraz chętniej i korzystamy z ich naturalnych wartości. Olejek do ciała Tajemnica piękna to kompozycja czterech wartościowych, naturalnych olejków, które pozwalają na intensywną i skuteczną pielęgnację skóry. Dodatkowo zapewniają jej optymalne nawilżenie. Skóra jest miękka i gładka za

Zestaw Music Dance o łącznym czasie 11 godzin w klimacie dance, chilloutu w plikach MP3. Potrzebujesz zastrzyku energii? Z pewnością dostarczy jej kolekcja wyselekcjonowanych utworów, które podnoszą poziom endorfin, a także koją serca. Za sprawą motywujących, energetyzujących dźwięków przekonasz się, że to zbiór niezwykle podnoszący na duchu. Muzyka zawarta w albumie spełni oczekiwania również tych, którzy potrzebują w miejscach publicznych wypełnienia przestrzeni muzyką dynamiczną, rytmiczną oraz inspirującą do pozytywnego nastawienia do życia. Stwarza dobry klimat w salonie fryzjerskim, gabinecie kosmetycznym, salonie odnowy biologicznej i medycyny estetycznej czy recepcji, wspaniale wypełnia tło. www.najwspanialsza.pl

Luksusowa opalenizna Produkty Australian Gold® z serii Luxury jak zwykle zachwycają swoją niesamowitą kompozycją składników i zapachów. Wspaniały Naturalny Bronzer DeLuxe, zawiera fantastyczną i niewiarygodnie mocną mieszankę działających od razu naturalnych bronzerów i słynnego „DermaDark”, tworzy niewiarygodnie ciemny, naturalny kolor Twoich marzeń, który ponadto utrzymuje się dłużej. Prestiżowy Bronzer Luksusowego DHA jest bezprecedensową kombinacją naturalnych bronzerów oraz super DHA, dzięki której uzyskasz tak ciemny kolor jaki tylko

Kryje i nawilża Aqua Cover to aksamitny podkład z kwasem hialuronowym. Kolory: 201 jasny beż, 202 naturalny, 203 ciepły beż, 204 opalony. Aksamitny podkład z kwasem hialuronowym idealnie kryje wszelkie niedoskonałości cery i wyrównuje jej koloryt, jednocześnie zapewniając doskonałe nawilżenie i poczucie komfortu. Podkład nie powoduje efektu maski. www.soraya.pl


2016/2

56

Oczyszczenie organizmu Urządzenie ERIC 2.0. to najnowsza propozycja firmy KLAPP Cosmetics łącząca w sobie działanie pressoterapii, elektrostymulacji i podczerwieni. Elektrostymulacja, podobnie jak aktywność fizyczna, wzmacnia mięśnie, spala nadmiar tkanki tłuszczowej, poprawia krążenie krwi oraz jędrność skóry. Połączenie elektrostymulacji z głębokim ciepłem, uzyskiwanym dzięki wykorzystaniu podczerwieni, rozluźnia mięśnie i stawy, poprawia krążenie krwi i limfy oraz dotlenienie tkanek, dzięki czemu uaktywniona zostaje przemiana materii i wydalanie toksyn. www.klapp-cosmetics.pl

Przyjazne skórze Zyskowny Biznes Beauty i SPA 30 i 31 maja w warszawskim hotelu Airport Okęcie blisko 300 managerów oraz właścicieli obiektów beauty i SPA z całej Polski wzięło udział w IV edycji konferencji Klubu Biznesu Beauty Inspiration pod hasłem „Zyskowny Biznes Beauty i SPA”. Pierwszego dnia konferencji wśród prelegentów skupiono się na 9 elementach zyskowności salonu beauty i SPA. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. Kalina Ben Sira – prezes sieci klinik La Perla, Paweł Tkaczyk – specjalista budowy silnych marek, Anna Urbańska – neurocoach oraz Marta Fiłoń – trener biznesu SPA & beauty. Uczestnicy odebrali dużą dawkę nowej wiedzy, pozytywnej energii do działania, a także pozyskali nowe kontakty. W przerwach między wykładami zapoznali się z najnowszymi rozwiązaniami oferowanymi przez partnerów konferencji, firmy: Alfaparf, Babor, Dermika oraz Phyris. Dzień zakończyła uroczysta gala wręczenia nagród w konkursie Inspiracje Roku 2016 na najlepsze produkty dla branży. Po części oficjalnej uczestnicy zasiedli do uroczystej kolacji, którą uświetnił występ Magdaleny Hamer.

Naturalne mydła potasowe w płynie to nowość! Dzięki próbom laboratoryjnym odtworzono tradycyjne szare mydło potasowe w nowej formule, która spełnia oczekiwania pragnących wygody i luksusu konsumentów. Nasze mydła są wyjątkowe nie tylko poprzez to, że wytwarzane są w oparciu o naturalne surowce pochodzenia roślinnego, ale także dzięki zastosowaniu szerokiej gamy naturalnych ekstraktów i bezalergenowych zapachów, które tworzą 10 unikalnych kompozycji. www.econopie.pl www.facebook.com/econopie

Drugiego dnia 82 managerów i właścicieli obiektów beauty spotkało się na zamkniętej dyskusji, której tematem było 5 elementów zyskowności. Moderatorem dyskusji był Mariusz Nieścior, redaktor naczelny Beauty Inspiration, pomysłodawca i twórca idei konferencji Klubu Biznesu Beauty Inspiration. www.konferencja.beautyinspiration.pl

Uroczystość odbędzie się w malowniczo położonym dworze Sieraków w Dobczycach koło Krakowa. www.belter.pl

25 lat w Polsce Firma Dr. Belter Polska obchodzi w tym roku 25-lecie swojej działalności. Z tej okazji w dniach 28-30 października 2016, odbędzie się zjazd klientów Dr. Belter połączony ze szkoleniem oraz uroczystą galą. Szkolenie poprowadzi Janine Wagner-Hammad, międzynarodowy trener marki. Nie zabraknie również dawki wiedzy marketingowej oraz wspaniałej atmosfery i szampańskiej zabawy. Gośćmi specjalnymi będzie rodzina państwa Belterów.

Kolagen Norweski Nowy na polskim rynku, farmaceutyczny suplement diety skierowany głównie do kobiet po 25. roku życia,

które dbają o swoją aktywność fizyczną oraz zdrowie skóry, włosów i paznokci. Zawarte w Kolagenie Norweskim składniki mają potwierdzony przez klientów znaczący wpływ na jędrność skóry i opóźnianie procesów jej starzenia oraz witalność włosów i paznokci. Procesowi produkcji towarzyszą restrykcyjne cykliczne testy jakościowe, a miejsce powstawania spełnia wymogi stawiane najnowocześniejszym fabrykom farmaceutycznym, m.in. Good Manufacturing Practise (GMP) oraz HACCP. Korzystamy z substratów pochodzących w większości z własnych plantacji zlokalizowanych na nieskażonych terenach Norwegii. Całość zamknięta jest w elastycznej, łatwej do połknięcia kapsułce. www.biomed-pharma.pl

Poczuj ZEW! ZEW for men to naturalne kosmetyki do mycia dla mężczyzn, z węglem drzewnym z Bieszczad. Dlatego ZEW jest tak czarny. W skład linii wchodzi: mydło do włosów, mydło do twarzy i ciała, mydło do golenia, mydło do brody oraz mydło 3 w 1 do twarzy, ciała i włosów. Węgiel drzewny zawarty w mydłach ZEW skutecznie oczyszcza i odświeża. Podczas kontaktu ze skórą, jego cząsteczki przyciągają nie tylko zanieczyszczenia z powierzchni, ale też z jej głębszych warstw. ZEW for men jest produkowany w Polsce, wyłącznie z naturalnych składników. www.poczujzew.pl


2016/2

58

idealne rozwiązanie dla włosów zniszczonych farbowaniem oraz codzienną stylizacją. www.hairvity.pl

wyciągnięcie ręki! Kolejna edycja targów tuż po wakacjach! Już dziś zapraszamy Was na jesienne targi 7. BEAUTY FORUM & SPA i 3. Hair Forum Poland, które odbędą się 24-25 września 2016 roku!

cech upiększających, bronzery mają właściwości antyoksydacyjne. www.proteaantiaging.pl

www.beauty-fairs.com.pl www.hair-forum.com.pl

Laser diodowy Laser diodowy Vascu Master, emitujący wiązkę o długości fali 980 nm, doskonale i całkowicie likwiduje rozszerzone naczynia krwionośne. Amerykańska jakość diody DILAS zapewnia spektakularne i bezpieczne efekty zabiegu. Hemoglobina jako chromofor pochłania światło laserowe, co skutkuje podgrzaniem oraz zamknięciem rozszerzonego naczynia bez uszkodzenia otaczającej skóry. Długość fali 980 nm jest jedną z najlepiej pochłanianych przez hemoglobinę, dzięki czemu zabiegi są bardzo skuteczne. www.lesthezone.pl

Non-sticky

Inspiracje Roku W maju br. w warszawskim hotelu Airport Okęcie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w trzeciej edycji konkursu Inspiracje Roku 2016 Beauty Inspiration, organizowanym przez redakcję Beauty Inspiration. Pierwsze miejsce w kategorii Kosmetyki Profesjonalne Premium zdobyło innowacyjne Oleo Serum Derm-A-Renew marki Dr. Belter. Intensywnie regenerujący produkt linii intensa-med® dla skóry dojrzałej i zniszczonej na bazie kwasów oraz witaminy A. www.belter.pl

Projektowanie przyjazne… Poznaj złote zasady filozofii wellness i podstawy projektowania przestrzeni salonu. Szeroką analizę zagadnienia, specjalnie dla Akademii Versum, przygotowała Joanna Klonowska-Dziekan z Wydziału Nauk o Zdrowiu w Wyższej Szkole Infrastruktury i Zarządzania w Warszawie, wykładowca, autorka publikacji naukowych oraz właścicielka i menedżer salonu kosmetologicznego.

Suchy arganowy olejek do opalania SPF20 dla osób ze średniociemną karnacją, dla skóry oswojonej ze słońcem oraz do aplikacji w warunkach umiarkowanego nasłonecznienia. Skutecznie chroni skórę przed niekorzystnym wpływem promieniowania UVA/UVB. Formuła wzbogacona olejkiem arganowym. Produkt szybko się wchłania, jest lekki i nietłusty. Formuła „non-sticky” chroni przed przyklejaniem się piasku do skóry. www.soraya.pl

www.akademiaversum.pl

Nutrikosmetyk Hairvity Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich to jedna z najbardziej prestiżowych nagród, jaką może otrzymać produkt na polskim rynku. Tym zaszczytnym wyróżnieniem posługuje się teraz także nutrikosmetyk Hairvity – produkt z formułą Kolagen+Amino-Complex™, w którego składzie znalazły się najskuteczniejsze witaminy i mikroelementy. Jego zadaniem jest poprawa kondycji włosów – stają się bujniejsze, bardziej odżywione, błyszczące, gładkie, mniej wypadają oraz szybciej rosną. Jest to również

Weekend pełen piękna 5-6 marca 2016 w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska w Warszawie odbyły się 19. Targi BEAUTY FORUM 2015. Przez dwa dni profesjonaliści branży beauty mogli w pełni oddać się swojej pasji. Najnowsze technologie, niezliczona ilość innowacyjnych produktów, bogata oferta kongresowa i warsztatowa, oraz pasjonujące mistrzostwa i konkursy. Wszystko to na

Charcoal Rescue Masque Rozświetlające bronzery Dzięki marce jane iredale efekt naturalnej, muśniętej słońcem skóry osiągniesz w kilka sekund. Rozświetlające bronzery dostępne są w trzech kolorach: Moonglow (ciepłe odcienie beżu, złota i brązu), Sunbeam (odcienie perłowe, różowe i brązowe) oraz Rose Dawn (chłodne odcienie różu). Oprócz oczywistych

Innowacyjna formuła oparta na naturalnym aktywnym węglu Binchotan o silnych właściwościach detoksykujących, doskonale oczyszcza skórę z toksyn. Siarka przeciwdziała powstawaniu zaskórników, działa i rewitalizująco. Pył wulkaniczny, błoto morskie oraz wyciąg z bambusa wygładzają powierzchnię skóry. Maska wykazuje wielokierunkowe działanie przeciwstarzeniowe, przeciwtrądzikowe, regenerujące i łagodzące. www.dermalogica.pl


2016/2

60

Profilaktyka zdrowia

ZAPOBIEGAĆ, A NIE LECZYĆ Godziny spędzone w pracy na stojąco przyczyną dyskopatii. 30% Polaków wykonuje pracę stojącą. 8 godzin w tej pozycji może przyprawić o ból nie tylko nóg, ale również pleców i głowy. Pracując w branży kosmetycznej, musimy nie tylko zadbać o elegancki wygląd, ale również o zdrowy kręgosłup. Zaniedbanie naszego głównego sprzymierzeńca w pracy – kręgosłupa – może skutkować przeciążeniami, bólem, rwą kulszową, a w rezultacie operacją. Godziny przy fotelu fryzjerskim lub łóżku do masażu dają się we znaki. Kręgosłup przyjmuje na siebie wówczas wszystkie obciążenia, jakim poddajemy nasze ciało. Dodatkowo, nie pamiętając o prawidłowej postawie, garbimy się, co z kolei może powodować przykurcz mięśni i dyskopatię odcinka szyjnego kręgosłupa. Istnieje kilka sposobów na to, aby nie obciążać układu kostno-stawowego, którego zadaniem jest dźwiganie naszego ciężaru przez całą dobę. Wystarczy znaleźć kilka chwil w pracy na wykonanie prostych ćwiczeń oraz poświęcenie czasu na relaks po powrocie do domu. Ćwiczenie, które pomoże wzmocnić pracę kręgosłupa i jednocześnie pobudzi nasz organizm do pracy to skręty tułowia, które wyko-

nujemy, podpierając się pod bokami jak najwyżej. Obracamy się w lewo i w prawo na zmianę. Ćwiczenie należy powtórzyć tyle razy, na ile pozwala nam przerwa w pracy. Kolejnym ćwiczeniem jest ściągnięcie łopatek do tyłu, dzięki splecionym za plecami rękom. Do tego odginamy głowę do tyłu, a cały ruch powtarzamy kilkakrotnie. Jeśli możemy na chwilę usiąść, postarajmy się w pozycji siedzącej położyć klatkę piersiową na kolanach, a rękoma spróbujmy dosięgnąć podłogi. Kiedy nam się to uda – wytrzymajmy w tej pozycji przynajmniej 10 sekund. Ćwiczenie powtórzmy kilka razy. W czasie obsługiwania klienta możemy przestępować z nogi na nogę, wspinając się na palce jednej


61

stopy i stawiając drugą płasko, a potem na odwrót. Dzięki temu nie tylko zadbamy o samą kostkę, ale również o pobudzenie krążenia w łydkach. Starajmy się również wykonywać nasze obowiązki jak najbliżej fotela czy łóżka, aby nie powodować wychylenia kręgosłupa do przodu. Takie wychylenie może skutkować dość szybko dolegliwościami ze strony odcinka lędźwiowego. Oprócz tego ważne jest, aby wysokość stołu, blatu czy krzesła, na którym siedzi klientka, była odpowiednio dostosowana do naszego wzrostu.

Jak cierpi nasz kręgosłup?

„Czynnikiem sprzyjającym schorzeniom kręgosłupa jest środowisko, w którym żyjemy” – tłumaczy dr n. med. Munther Sabarini z berlińskiej Kliniki Avicenna – „Powszechny 'ból krzyża' powodowany jest przez napięcie mięśni oraz niewłaściwe obciążenia, na jakie narażony jest kręgosłup podczas siedzenia przed komputerem czy w samochodzie. Niewłaściwie podnosimy ciężary, schylając się, zamiast unosząc je w pozycji kucznej. Przy biurku nie mamy podpartego odcinka lędźwiowego, a ekran laptopa najczęściej

Zadbajmy o zdrowy kręgosłup. ustawiony jest ok. 20 cm za nisko, przez co nienaturalnie pochylamy głowę. Nie wiemy też jak układać się do snu, wybierając poduszki, utrzymujące kręgosłup przez całą noc w skrzywieniu. Do tego, podczas wykonywania obowiązków na stojąco, nie dbamy o postawę, pochylając się do przodu” – wyjaśnia dr Sabarini. Mała aktywność fizyczna, siedzący tryb życia, zła pozycja ciała w czasie pracy, ale także w czasie snu, powodują, że kręgosłup ulega zniekształceniom, a jego składowe, tj. krążki międzykręgowe – degeneracji. Przeciętny wiek pacjenta, który po raz pierwszy trafia do lekarza z bólem pleców, to 46 lat, ale już po 30. roku życia dolegliwości nasilają się, choć nie zawsze pacjent musi skorzystać z pomocy fachowca. Kręgosłup zbudowany z 34 kręgów rozdzielonych „dyskami”, próbuje dostosować się do naszego trybu życia, ale nie zawsze mu się to udaje. W wyniku zwyrodnienia lub uszkodzenia, krążki międzykręgowe

mogą wypaść lub wysunąć się poza oś kręgosłupa, co powoduje ucisk na nerwy. Silny ból uniemożliwia wówczas poruszanie się, promieniuje od miejsca urazu do nogi lub ręki z powodu uciskającego na nerw dysku. Czasami dochodzi do mrowienia, drętwienia lub redukcji siły. W tym przypadku stan kręgosłupa powinien być oceniony za pomocą rezonansu magnetycznego. Do częstych schorzeń kręgosłupa zaliczają się również przeciążenia, nadwyrężenie czy skurcze mięśni. Poważniejszą chorobą jest dyskopatia, która spowodowana przepukliną kręgosłupa objawia się bólami krzyża, mrowieniem nóg lub rąk, a w odcinku piersiowym – bólami w okolicach żeber podczas nagłego ruchu (kichanie, kaszel, śmiech). „W takim wypadku konieczny jest najczęściej zabieg. Dodatkową możliwością jest przeszczep komórek krążka międzykręgowego. Chirurg pobiera wówczas od pacjenta zdrowe komórki (za pomocą biopsji), które namnażane są później w specjalnych warunkach, dzięki naturalnej surowicy pacjenta. Po odpowiednim czasie wszczepiane są znów w chore miejsce, uzupełniając przestrzeń międzykręgową zdrowymi komórkami. Dzięki temu zabiegowi likwidowane są przyczyny dyskopatii, sprawiając,

że dysk odzyskuje swoją elastyczność” – wyjaśnia dr Sabarini.

Zapobiegać, a nie leczyć

Najważniejsze jednak, aby nie dopuścić do sytuacji, w której konieczna będzie operacja lub zabieg. Znalezienie czasu w trakcie pracy jest trudne i wymaga ciągłego przypominania sobie, że kręgosłup potrzebuje ćwiczeń. Można ustawić sobie przypomnienie w telefonie i w momencie, kiedy mamy chwilę wytchnienia – wykonać jedno z ćwiczeń zalecanych na początku artykułu.

Agnieszka Mikołajczyk HealthThink public relations, specjalistka w branży healthcare www.healththink.pl


2016/2

64

Wywiad

HALO, HALO... Halo24 to program, który pomoże Ci w zarządzaniu salonem. Rozmowa z Pawłem Benselem oraz Dawidem Stępniem – twórcami programu do obsługi salonu Halo24.pl.

najwspanialsze: Rozmawiamy w czasie Targów LOOK i beautyVISION w Poznaniu. Jak Panowie oceniacie tę imprezę? Czy w dobie internetu targi mają jeszcze sens?

ten wystawia się na targach. Targi poznańskie, krakowskie LNE oraz oczywiście warszawskie Beauty Forum na stałe wpisały się w nasz kalendarz i nic nie wskazuje na to, żeby cokolwiek miało się zmienić. n: Jakie tematy są najczęściej poruszane w Waszych rozmowach z Klientami? D. S.: Wciąż zdarzają się przypadki, gdy samo istnienie programu do zarządzania Salonem, jest dla wielu osób zaskoczeniem. Jakby na to nie spojrzeć, kalendarz papierowy to nasz największy konkurent.

Dawid Stępień: Targi to przede wszystkim okazja do spotkania się z ludźmi. Na szczęście wciąż większość osób woli bezpośrednie spotkania niż maile, rozmowy telefoniczne czy szkolenia przez SKYPE.

P. B.: Z drugiej strony mamy osoby, które doskonale wiedzą, czego potrzebują. Wtedy dominują takie tematy jak: ochrona danych osobowych, zapisy online, program lojalnościowy, marketing SMS oraz konkretne funkcje w systemie, które mają ułatwiać i przyspieszać pracę – np. sposób na rozliczanie bonów i karnetów.

Paweł Bensel: Zawsze powtarzaliśmy: kto działa w tej branży,

n: Porozmawiajmy o zapisach online. Wiele salonów obawia się

Fot. Halo24.pl

Dzięki pracy na programie Halo24 zawsze jesteś na bieżąco. Masz stały dostęp do wszystkich grafików. Możesz umawiać Klientów nawet wtedy, gdy jesteś poza salonem i gabinetem. Chcesz sprawdzić utarg, efektywność pracowników, stany magazynowe? A może potrzebujesz szybko zajrzeć na Kartę Klienta? Sięgnij po telefon, tablet lub komputer i po prostu zaloguj się. Wiedza, której potrzebujesz, żeby sprawnie zarządzać firmą. znajduje się w jednym, bezpiecznym miejscu.


Fot. Halo24.pl

tego rozwiązania. Właściciele twierdzą, że powodują one duże zamieszanie. D. S.: Wprowadzenie zapisów online to zawsze indywidualna decyzja. Spotykamy się z obawami, że będzie to źródło nieprawdziwych wpisów robionych przez konkurencję czy po prostu nieżyczliwe osoby. Słyszymy, że każda wizyta jest inna i tylko człowiek na recepcji jest w stanie „poukładać” dzień. Należy jednak pamiętać, że zapisy online to szansa na pozyskanie Klienta, który z różnych względów nie może lub nie chce zadzwonić do salonu w celu umówienia wizyty. Klientki nie chcą dzwonić przy koleżankach z pracy, przypominają sobie o fryzjerze czy kosmetyczce w weekend, późnym wieczorem lub po prostu lubią taką formę kontaktu. P. B.: Nasz program do obsługi salonu umożliwia wprowadzenie w Zapisach Online

wiele zabezpieczeń, które minimalizują ryzyko „wprowadzenia zamieszania”. Właściciel ma możliwość wyboru określonych zabiegów, na które można umówić się w ten sposób oraz wprowadzenia zapisów tylko do określonych pracowników. Możemy ustawić, że online zapiszemy się tylko z pewnym wyprzedzeniem, np. dzisiaj mogę umówić wizytę dopiero na za dwa dni. Możemy wprowadzić weryfikację mailową i SMS osób dokonujących zapisu. Możemy udostępnić zapisy online tylko dla osób, które założyły konto lub logują się danymi z FACEBOOKA. Nie należy tylko zapominać, że im bezpieczniejsza forma zapisów, tym mniej przyjazna dla Klienta salonu. n: Pięknie dziękuję za rozmowę i życzę wszystkiego najwspanialszego. Red.


2016/2

66

Targi

WYSTAW SIĘ NA PIĘKNO I Kongres Kosmetologiczny na Warmii i Mazurach. Już w październiku w EXPO Mazury spotkają się profesjonaliści branży beauty. II edycja targów Beauty SPA & Fashion to jedno z najważniejszych wydarzeń kierowanych do profesjonalistów. Ostróda jesienią stanie się międzynarodową stolicą piękna.

Sympozjum skierowane jest do osób z branży kosmetycznej.

Fot. Expo Mazury

22-23 października 2016 roku odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń adresowanych do branży kosmetycznej. Podczas II edycji targów Beauty SPA & Fashion spotkają się profesjonaliści specjalizujący się w zagadnieniach związanych z urodą. W czasie eventu odbędzie się I Kongres Kosmetologiczny na Warmii i Mazurach. Celem spotkania jest szerzenie wiedzy z szeroko pojętej kosmetologii oraz ukazanie nowych trendów i nowości kosmetycznych panujących w branży kosmetycznej. Kongres obejmie różne bloki tematyczne, m. in. podologiczny, trychologiczny, biznes beauty i wizaż biznesowy. Sympozjum skierowane jest do osób z branży kosmetycznej: kosmetologów, kosmetyczek, fryzjerów, właścicieli i managerów salonów kosmetycznych, medycyny estetycznej oraz SPA, producentów i dystrybutorów produktów kosmetycznych oraz do osób pragnących pogłębiać swoją wiedzę, poznać ofertę produktową rynku kosmetycznego i stać się w pełni wykwalifikowanym specjalistą. II edycja targów Beauty SPA & Fashion będzie dobrą okazją do zaprezentowania szerokiej oferty producentów oraz dystrybutorów profesjonalnych kosmetyków kolorowych, pielęgnacyjnych, fryzjerskich, a także akcesoriów kosmetycznych. – „Październikowe spotkanie w Ostródzie jest jednym z najważniejszych wy-

fryzjerskiej” – zapowiada menadżer projektu Ewelina Nowak-Lewicka. Targi Beauty SPA & Fashion to nie tylko prezentacje wystawców, ale również imprezy towarzyszące. Podczas pierwszej edycji targów odbyły się I Mistrzostwa Wizażu Warmia i Mazury 2015. Nadesłano prawie sto prac, spośród których profesjonalne jury wyłoniło 10 finalistów. W tym roku odbędzie się kolejna edycja zmagań o tytuł Mistrza Warmii i Mazur. Podczas targów Beauty SPA & Fashion zorganizowane zostaną również Mistrzostwa Zdobienia paznokci „Tajemniczy Ogród” oraz Mistrzostwa Microbladingu.

Więcej informacji:

darzeń branżowych o międzynarodowym charakterze. To w EXPO Mazury wiodące na polskim i świato-

wym rynku marki zaprezentują najnowsze produkty, zabiegi i wiodące trendy w branży kosmetycznej oraz

EXPO Mazury tel. 605 850 977 www.beautyarena.pl


2016/2

68

Zarządzanie

WYZNACZ SOBIE CELE! Po co prowadzę gabinet? Pytanie może Ci się wydać banalne, ale warto się nad nim na chwilę pochylić. Po co prowadzisz swój gabinet? Z pasji, dla pieniędzy czy może dla przyjemności? Czy wiesz jak Twój gabinet będzie wyglądał za 5, 10 lat? Czy tak jak jest teraz jest ok, czy może chcesz więcej? Klientów, zabiegów, pieniędzy... Zadajesz sobie czasami takie pytania?

Po co prowadzisz swój gabinet? Głupie pytanie? Zanim zaczniesz czytać dalej, weź kartkę papieru i spróbuj bardzo szczerze udzielić na nie odpowiedzi. Wypisz, najlepiej

w punktach, jakie są Twoje zawodowe cele, do czego dążysz, co chcesz osiągnąć, co sprawi, że poczujesz się szczęśliwa i spełniona?

Jakie są Twoje zawodowe cele? Wstajesz rano, idziesz do pracy, wieczorem wracasz i tak dzień w dzień przez kilka, kilkanaście albo nawet kilkadziesiąt lat. Po co to wszystko? Czy nie lepiej byłoby znaleźć stabilną, dobrze płatną pra-

cę, uwolnić się od problemów i dużej odpowiedzialności? Co sprawia, że pomimo ogromu pracy, pomimo trudności i gorszych dni, nadal jesteś „na swoim”? Czy jesteś zadowolona z obecnej sytuacji? Czy w Twojej pracy jest coś co chciałabyś zmienić? Może wcale nie jesteś zadowolona z tego co robisz, ale utknęłaś w trudnej sytuacji, która wydaje się nie mieć wyjścia? Co musiałoby się stać, żebyś poczuła się szczęśliwa? Ilu klientów musisz zdobyć, jakie obroty uzyskać, ilu nowych pracowników zatrudnić? A może po prostu płyniesz z nurtem i reagujesz wyłącznie na to co dzieje się tu i teraz? Klientów ubywa, więc zaczynasz się reklamować. Czy planujesz z wyprzedzeniem jakie rezultaty chcesz uzyskać? Są osoby, które doskonale czują się w małym,

jedno- lub dwuosobowym biznesie. Są również prawdziwe lwice przedsiębiorczości, którym ciągle mało. Jeśli w jednym gabinecie zaczyna brakować miejsca, otwierają drugi, trzeci lub nawet całą sieć. Do której grupy zaliczyłabyś samą siebie? Ten artykuł może wydawać Ci się niekończącym się pasmem pytań bez odpowiedzi. Rzeczywiście, nieustannie zadaję Ci pytania – spróbuj na nie odpowiedzieć i zastanów się nad przyszłością swojego małego, kobiecego biznesu!

Wyznacz sobie cele!

Mając własną firmę łatwo wpaść w pułapkę ciągłego niezadowolenia. Zawsze jest przecież coś do zrobienia, zawsze są nowi klienci do zdobycia, nowe usługi do wprowadzenia.


69

Jeśli chcesz odzyskać spokój i poczuć zawodowe spełnienie, wyznacz sobie cel, do którego będziesz dążyć. Cel musi być konkretny i osiągalny. Może nim być nim np. określona wartość obrotu. Jakie będą korzyści? • przestaniesz niepotrzebnie się zamartwiać – jasne wskaźniki umożliwią Ci obiektywne spojrzenie na finansową sytuację gabinetu; • dasz sobie prawo do odpoczynku – zawsze można więcej i lepiej, ale Ty już tak nie musisz – masz do zrealizowania konkretny plan – tylko tyle i aż tyle – resztę czasu wykorzystaj na to, co sprawia Ci przyjemność; • zaczniesz lepiej wykorzystywać czas, którym dysponujesz – ograniczysz się wyłącznie do tych zadań, które są zgodne z celami; • będzie Ci łatwiej podejmować decyzje – np. dotyczące zakupu nowego sprzętu czy zatrudnienia nowych kosmetyczek – wystarczy sprawdzić, czy dana decyzja zbliża Cię do realizacji Twoich celów czy może jest dla nich obojętna lub przeciwnie – oddala Cię od nich; • będziesz lepiej zarządzać czasem i pracą swoich pracowników – oni również powinni włączyć się w proces realizacji celów gabinetu; • łatwiej zaplanujesz dodatkowe działania, np. marketing, łatwiej będzie Ci weryfikować ich efekty.

Dlaczego cele są ważne?

Czy powiedzenie sobie, że obroty powinny zwiększyć się o 50% cokolwiek zmieni? Przecież klientów nam od tego nie przybędzie. Magia posiadania celu i szczegółowego

planu jego realizacji może zdziałać cuda! Nie wierzysz? Sprawdź to na swoim małym biznesie! Żeby zrobić coś efektywnie, musisz wiedzieć, co chcesz zrobić i znać sposób, jak to zrobić. Inaczej poruszasz się jak dziecko we mgle czekając na to co przyniesie Ci los. Wiele w ten sposób tracisz.

Przykłady

1. Twój cel – zwiększenie obrotów o 50% w ciągu kolejnych 3 miesięcy. Zaproponowano Ci darmowy artykuł z poradą w lokalnej prasie. Chcą, żebyś napisała o makijażu. Tobie jednak zależy na realizacji celu, dlatego negocjujesz inny temat – zabieg skierowany do zamożnych kobiet, który pozwoli Ci zarobić więcej, szybciej i przy mniejszych nakładach finansowych. 2. Chcesz mieć więcej czasu dla siebie, dla rodziny. Twój cel to spędzanie w salonie 2 godz. dziennie mniej, bez szkody dla Twojego biznesu. Dostałaś również ofertę zakupu nowego sprzętu. Rezygnujesz. W tej chwili koncentrujesz się na szkoleniach menedżerskich dla Twojej najlepszej pracownicy, która zastąpi Cię w części obowiązków i poszukiwaniu nowej osoby, która zacznie pracę na stanowisku kosmetyczki na pół etatu. Promocja wprawdzie ucieknie, ale na jej miejsce pojawią się trzy kolejne. 3. Jest dobrze tak jak jest. Twoim celem jest utrzymanie aktualnej sytuacji – nie chcesz zwiększać zatrudnienia, ale z drugiej strony nie masz zamiaru osiadać na laurach, żeby nie stracić swoich klientów oraz nie zniechęcić tych, którzy wskakują na

miejsce naturalnie wykruszających się osób. Wiesz, że warto skupić się na stworzeniu dobrego programu lojalnościowego, delikatnym liftingu oferty, uatrakcyjnieniu wystroju gabinetu itd. Unikasz drastycznych zmian, dużych inwestycji itd.

Czy wiesz jak Twój gabinet będzie wyglądał za 5, 10 lat?

Owszem, możesz to wszystko zrobić działając intuicyjnie, niemniej jednak będziesz skuteczniejsza i spokojniejsza, jeśli swoje myśli spróbujesz ująć w konkretny plan rozpisany na mające konkretny termin zadania.

Co chcesz robić za 10, 15, 20 lat?

Pomyśl również o tym, co chcesz robić za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat? Chcesz nadal pracować w zawodzie, a może marzysz o tym, żeby z doskoku doglądać biznesu? Czy masz zaufaną osobę, która będzie w stanie Cię zastąpić? A może posiadanie własnego gabinetu nie jest dla Ciebie? Im wcześniej podejmiesz kluczowe decyzje, tym szybciej znajdziesz się w komfortowej dla siebie sytuacji. Masz długi? Może pora przyjrzeć się finansom, ograniczyć inwestycje, okroić ofertę i ograniczyć się wyłącznie do najbardziej dochodowych zabiegów. Chcesz jeść często małą łyżką, czy raz, a porządnie dużą chochlą? To bardzo ważne pytanie. Zastanów się nad odpowiedzią i sprawdź, czy Twoja oferta współgra z Twoją wizją przyszłości! W codziennej gonitwie ciężko znaleźć czas na odrobinę refleksji nad tym co robimy. Warto jednak czasami zatrzymać się i nabrać oddechu. Dzięki temu przestaniesz się czuć jak biegający w kołowrotku chomik!

Anna Wydra-Nazimek Właścicielka firmy specjalizującej się w marketingu dla salonów beauty www.neza.pl Autorka bloga na temat zarządzania gabinetem kosmetycznym i fryzjerskim www.gabinetodzaplecza.pl


2016/2

70

Zdrowy styl życia

RYTUAŁY RELAKSU Nauczmy się panować nad własnymi reakcjami. Stresujące sytuacje od samego rana? Najpierw w pracy, później w domu? A do tego nieprzespane noce, przemęczenie i zły humor każdego dnia? Znasz to z własnej codzienności? Jeśli odpowiedź na powyższe pytania brzmi tak, to ewidentnie musisz nauczyć się panować nad stresem. Obecnie większość z nas narażona jest na długotrwały stres, który przyczynia się do rozwoju wielu chorób i zaburzeń psychicznych. Niejednokrotnie prowadzi bezpośrednio do nerwic i depresji. Najważniejsze jest, aby uświadomić sobie, że stres jest naszą osobistą reakcją na określony czynnik zewnętrzny. Nie mamy wpływu na zaistnienie wielu sytuacji, jednak mamy możliwość nauczenia się odpowiedniego reagowania na nie. Co więcej, tylko od nas samych zależy, w jaki sposób odreagujemy wszystkie stresujące sytuacje. Niestety, niejednokrotnie osoby, na których ciąży ogromna odpowiedzialność za podejmowane decyzje oraz pracujące pod presją czasu, nie wytrzymują obciążenia. W konsekwencji swoje stresy rozładowują w niewłaściwy

sposób, szkodząc nie tylko samym sobie, ale także najbliższym im osobom.

Jak zatem radzić sobie ze stresem?

Oczywiście jest to trudne, wymaga samozaparcia i codziennej pracy nad sobą, jednakże każdy może nauczyć się panowania nad swoimi reakcjami. Najlepiej zacząć od tego, aby zastanowić się nad wszystkimi sytuacjami, które nas zdenerwowały. Gdy lista jest już gotowa, trzeba ją podzielić na dwie grupy: listę sytuacji, na które bezpośrednio mamy wpływ i możemy w przyszłości je wyeliminować z naszego życia, oraz listę sytuacji, na które nie mamy wpływu. Mimo tego co nam się wydaje, wielu stresów możemy uniknąć. Jeśli denerwuje nas stanie w korkach, bo tracimy czas, to można zacząć jeździć


Fot. www.forspa24.pl

71

autobusem lub prowadząc słuchać ulubionej muzyki albo audiobooków. Jeśli denerwuje nas jakaś konkretna osoba, to należy zacząć unikać kontaktów z nią, lub jeśli nie jest to możliwe, samemu przestać się negatywnie nastawiać do spotkań z tą osobą. Wiadomo, że łatwiej się mówi niż robi, ale warto nad tym pracować. Niestety, systematycznie zdarzają się takie sytuacje, które narażają nas na stres, ale nie możemy ich wyeliminować z życia. Wówczas nie pozostaje nam nic innego jak tylko pogodzić się z tym. Zaakceptowanie sytuacji stresujących jest niezwykle trudne, jednakże powtórzmy to jeszcze raz: tylko od nas samych zależy czy coś nas zdenerwuje czy nie. Jeśli nauczymy się panować nad własnymi reakcjami, to nasze życie stanie się o wiele przyjemniejsze. Sposób w jaki myślimy, ma bezpośredni wpływ na nasz stan emocjonalny i fizyczny. Ma to także znaczenie w odniesieniu do myślenia o samym sobie. Zaakceptowanie siebie i nauczenie się odpuszczania w różnych sytuacjach, a nie zawsze dążenia do perfekcjonizmu, sprawi, że poczujemy się bardziej pewni siebie, a przez to także bardziej odprężeni. Koniecznie należy także pamiętać, o tym, aby nauczyć się celebrować małe rzeczy i uprzyjemniać sobie codzienność rytuałami relaksu. Wystarczy przez pięć minut posiedzieć w ciszy i wypić w spokoju ulubioną kawę lub herbatę w pięknej filiżance. Skoncentrujmy się przez kilka minut na „tu i teraz”. Jakże różne jest to doznanie (nie tylko psychiczne ale i smakowe), od popijania na szybko kawy/herbaty z automatu, serwowanej w papierowym kubku. Jest to pierwszy i niezwykle ważny krok do tego, aby nauczyć się relaksować i cieszyć chwilą. To prawda, że większość z nas nawet najkrótszą chwilę „nicnierobienia” odbiera jako bezproduktywną stratę czasu. Nie umiemy odpoczywać w ciągu dnia, w weekendy, ani na urlopach. Odwykliśmy bowiem od odpoczynku, ponieważ ciągle pracujemy, a media przekonują nas na każdym kroku, że we wszystkim musimy być perfekcyjni. Ten zgubny sposób myślenia sprawia, że ciągle gonimy wyimaginowany ideał i wszystko traktujemy


2016/2

72

Fot. www.forspa24.pl

jako wyzwanie, nie potrafiąc czerpać z tego radości. Trzeba piąć się po szczeblach kariery, być perfekcyjnym rodzicem i mieć idealne dzieci, co drugi dzień kupować nowy gadżet lub ciuch (obowiązkowo w najmodniejszym sklepie w galerii handlowej), być fit i eko, koniecznie chodzić na siłownię i biegać w maratonach, a do tego być na bieżąco ze wszystkimi serialami i oczywiście mieć talent oraz rewelacyjnie gotować... Bzdura! Jedyne co trzeba, to być szczęśliwym, cieszyć się życiem i tym co się robi, oraz spędzać czas z wartościowymi i kochającymi osobami.

Rytuały relaksu

Aby zachować stan równowagi psychicznej i wewnętrznej harmonii, ważne jest wprowadzenie do swojego codziennego życia rytuałów relaksu. Dla jednych rytuałem takim będzie spędzenie godziny na siłowni, dla innych przebiegniecie 5 km po okolicznym parku, spacer z psem lub zabawa z dzieckiem. Bardzo ważne jest także, aby poprawić estetykę naszego życia poprzez małe detale, które pozwolą nam się odprężyć po powrocie ze stresującej pracy do domu. Świeże i pachnące kwiaty na stole automatycznie poprawią nam humor. Dla wszystkich oczywistym jest fakt, że aromaterapia ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i psychikę. Jeśli więc z jakiegoś powodu nie możemy mieć w domu kwiatów, to warto chociaż zakupić drewniane kulki i skropić je olejkiem eterycznym. Unoszący się w powietrzu aromat ukoi nasze nerwy i wprawi w dobry nastrój wszystkich domowników. Rewelacyjnie sprawdzi się w tym przypadku naturalny olejek z drzewa herbacianego. Ma on działanie uspokajające oraz dodatkowo antybakteryjne, co doceni każda osoba pracująca w klimatyzowanym biurze oraz rodzice małych dzieci, które wiecznie przynoszą nowe infekcje z przedszkoli lub szkół. Najlepszym momentem na chwilę relaksu jest kąpiel. Bardzo ważne jest więc, aby traktować ją jako chwilę przyjemności dla nas samych. Dodanie do wody soli mineralnej sprawi, że kąpiel będzie odprężająca i upiększająca. Dla mężczyzn warta polecenia jest sól do kąpieli mech

Pamiętaj jeszcze o tylko jednej – najważniejszej rzeczy: Uśmiechaj się tak często jak to tylko możliwe i otaczaj tylko pozytywnymi osobami posiadającymi życiowe pasje! Pamiętaj, że jest to jeden z najprostszych i najbardziej skutecznych sposobów na radzenie sobie ze stresem i codziennymi trudnościami. z drzewem tekowym. Jej intensywny, specjalnie dobrany zapach zapewnia skuteczny zabieg aromaterapeutyczny, a skórze poprawę kondycji, nawilżenie, miękkość, gładkość i ukojenie, także dla zmysłów dzięki harmonijnemu połączeniu drzewnych nut zapachowych. Doskonale pobudzi krążenie, dzięki czemu skóra chłonie niezbędne minerały. Kąpiel będzie niezapomnianą chwilą i pozwoli na wyciszenie po ciężkim i pracowitym dniu. Panie natomiast mogą wybrać dla siebie np. sól do kąpieli o zapachu limonki i mięty, która sprawia że skóra staje się miękka, optymalnie nawilżona i odżywiona. Ponadto, łagodzi stany napięcia nerwowego i koi zmysły swym aromatem, poprawiając samopoczucie. Co więcej, doskonale nadaje się do pielęgnacji zmęczonych stóp, o czym marzy każda kobieta po 8 godzinach chodzenia w butach na wysokich obcasach. Doskonałym dodatkiem do kąpieli będzie dla Panów rewitalizujący żel do mycia o zapachu drzewa cedrowego i czarnego pieprzu, natomiast dla Pań żel o cudownym aro-

macie mandarynki i bergamotki. Te kosmetyki poprzez swoją harmonię składu i zapachu będą działały relaksacyjnie i upiększająco. Mając odrobinę więcej czasu dla siebie warto także podczas kąpieli zrobić sobie peeling całego ciała. Można więc testować i co tydzień cieszyć się nowym zapachem np. oszałamiająco pięknie pachnącym peelingiem o zapachu passiflory lub melona. Na zakończenie tak idealnej kąpieli nie pozostaje już nic innego jak zrobić sobie lub komuś bliskiemu masaż przy użyciu olejku np. z lawendy. Idealnie do tego nadają się oleje roślinne: z awokado, ze słodkich migdałów, arganowy, jojoba, makadamia, z pestek winogron, sojowy oraz z oliwy z oliwek, które dogłębnie i długotrwale nawilżają i odżywiają skórę. Natomiast dodatek olejku eterycznego z lawendy działa uspokajająco, łagodzi stany napięcia nerwowego i przeciwdziała bólowi głowy. Przede wszystkim przeciwdziała on także problemom z zasypianiem oraz częstemu wybudzaniu się w nocy.

Sen najlepszym lekarstwem

Późnym wieczorem trzeba się wyciszyć. Przestańmy leżeć w łóżku rozpamiętując wszystkie problemy i zastanawiając się co trzeba będzie zrobić następnego dnia. Lepiej skupić myśli na czymś przyjemnym. Pomoże w tym wprowadzenie odpowiedniego nastroju np. poprzez zapalenie ręcznie wykonanej świecy o rześkim i odprężającym zapachu zielonej herbaty, świeżym i łagodzącym napięcia aromacie trawy cytrynowej lub romantycznej i relaksacyjnej woni czekolady z gorzką pomarańczą. Przed zaśnięciem zaparzmy filiżankę ziołowej herbaty, która wpłynie na lepsze trawienie, ukojenie nerwów oraz naszą urodę. Dodatkowo wzbogacenie jej aromatu domieszką olejku bergamotowego sprawi, że będzie to prawdziwa chwila rozkoszy. Francuzi takie ziołowe napary nazywają tisanes i obowiązkowo każdego wieczoru wypijają filiżankę na lepszy sen. Zamiast znowu siedzieć przed ekranem (komputera lub telewizora), dajmy odpocząć oczom i poczytajmy książkę. A gdy poczujemy, że czas już na sen, to połóżmy naszą głowę na poduszce wypełnionej suszonymi kwiatami lawendy i przez chwilę pomedytujmy lub poświęćmy kilkanaście minut na trening autogenny Schultza. Po tak zakończonym dniu, poranek rozpoczniemy z uśmiechem, pełni energii i gotowi na nowe wyzwania. Aby w pełni skorzystać i delektować się zaproponowanymi rytuałami, warto skorzystać z najwyższej jakości naturalnych i ekologicznych produktów, wytwarzanych przez polską, rodzinną firmę The Secret Soap Store.

Więcej informacji: The Secret Soap Store tel. 603 723 723 www.forspa24.pl www.secret-soap.com


2016/2

74

Muzyka relaksacyjna

ŹRÓDŁO INSPIRACJI Czym byłby świat bez muzyki? To chyba największe źródło inspiracji i piękna nie tylko dla artystów! Muzyka wywołuje rozmaite emocje: radość, wzruszenie, melancholię. Muzyka koi, łagodzi obyczaje… wyzwala ogromną energię, również twórczą! Oprócz funkcji „rozładowania” napięć, jaką spełnia muzyka, każdy ma swoje ulubione style, gatunki dźwięków, które w zwyczajny sposób upiększają swym brzmieniem

jego życie. Siła muzyki potrafi wywołać falę miłych doznań odczuwalnych w całym ciele. Nic dziwnego, że najstarsza z Matek ludzkości to właśnie muzyka. Towarzyszy człowiekowi od

samego początku chociaż nie ustalono kiedy to było. Nieustannie zmieniająca się mentalność i upodobania kształtują ją na najwyższym poziomie, czyniąc z niej wysoce wyspecjalizowany instrument. Bogaty dorobek naszej cywilizacji w szerokiej mierze oparty jest o moc dźwięku. Powstająca w ludzkim mózgu myśl ubierana jest w słowa często wypowiadane w harmonijnym brzmieniu przestrzeni i czasu. Tak powstawały

najpiękniejsze pieśni opiewające bohaterskie i sentymentalne wyczyny mężów, kochanków czy zwyczajnych ludzi. Aby te słowa brzmiały jeszcze piękniej człowiek zaczął wymyślać i wykorzystywać różne przyrządy zwane instrumentami. Ten naturalny bieg spraw głęboko harmonizował z komórkami ludzkiego organizmu. W obecnych czasach, już naukowe tezy jednoznacznie stwierdzają, że wszystko jest energią. Wpływ myśli na jakość życia jest tak dalece istotny, że w bardzo prostym stopniu widoczne są mechanizmy kształtujące rzeczywistość życia każdego człowieka. Ciało ludzkie składa się niemal w 70% z wody. Badania prof. Masaru Emoto (japoński pisarz i badacz, zajmujący się zagadnieniami struktury wody) wykazały niezbicie, że woda magazynuje uczucia i stany świadomości znacząco pod wpływem dźwięku. Od 1994 roku prof. Masaru Emoto dokonał wielu badań wpływu dźwięku na cząsteczki wody. Właściwości muzyki są niemal tak samo istotne jak myśli i tak samo kształtują rzeczywistość ludzkiego życia poprzez „programowanie wody” zawartej w ludzkim orga-


Fot. Depositphoto

75

nizmie. Dlatego tak bardzo ważna jest jakość muzyki – jej harmonia, głębia i wartość. Dzięki temu właśnie można bezkompromisowo kształtować coraz wyższy poziom ludzkiej świadomości w harmonii z naturą. Naturalną podstawą wibracji częstotliwości wszechświata jest wartość 432 Hz (Hz – ilość cykli na sekundę). Cały zakres instrumentów w dziejach ludzkości opierał się w swym strojeniu właśnie na 432 Hz. Obecnie ta wartość została zmieniona na poziom 440 Hz. Dlaczego? International Organization for Standardyzation (ISO) powstała w 1947 roku. Zajmuje się standaryzacją (ujednoliceniem) różnych dziedzin życia. W 1953 roku ISO przyjęło częstotliwość stroju muzycznego na poziomie 440 Hz. Od tamtego czasu jest to standard. Jednak żyjąc w dobie „powrotu do natury” coraz częściej odkrywa się mało korzystne, a wręcz szkodliwe oddziaływanie tej wibracji na ludzki organizm na poziomie energetycznym. Wrażenia estetyczne oddziaływania muzyki może są wyrazistsze i tworzą wysoką pozornie jakość dźwięku, jednak natura ludzkich komórek nie do końca zdaje

„Jeśli chcesz poznać tajemnice wszechświata, musisz myśleć w kategoriach energii, częstotliwości i wibracji”.

– Nikola Tesla

się to akceptować. Energia płynąca z współczesnego brzmienia muzyki strojonej częstotliwością 440 Hz może wywoływać rozdrażnienie, pobudzać do głębszych emocjonalnych reakcji (w tym agresji i nie tylko). Można powiedzieć, że wprowadzenie częstotliwości 440 Hz zaburza harmonijny porządek życia wszechświata.

Muzyka strojona na częstotliwości 432 Hz jest bardziej harmonizująca z ludzką naturą.

Ta częstotliwość to głębsze rozluźnienie i działanie bodźców dźwiękowych, dzięki którym organizm się znacznie szybciej regeneruje. Bardziej naturalne i mniej „agresywne” dźwięki na tym poziomie okazują się wspaniałą możliwością podnoszenia energii życiowej do właściwego poziomu. Warto więc powrócić do pierwotnej tajemnicy ludzkiej natury, dzięki której życie stanie się głębiej doświadczanym szczęściem i radością. Naukowe badania wykazały, że muzyka ma również znaczny wpływ na rozwój ludzkiego umysłu oraz inteligencji. Szczególne osiągnięcia ma na tym polu muzyka klasyczna, zwłaszcza Mozart (strojenie na poziomie 432 Hz!). Te same badania wykazują, że wszystkie czujące istoty reagują na bodźce dźwiękowe. Stąd też coraz częściej wykorzystuje się muzykę w medycynie. Coraz częst-

sze jest też zastosowanie muzykoterapii. Mając bowiem wpływ na cały organizm, jest wykorzystywana jako element pomocniczy na salach operacyjnych. Muzykoterapia jest stosowana w wielu dziedzinach medycyny. Zajęcia muzyczne stosowane są w pracy socjoterapeutycznej. Wspomagają także profilaktykę i rehabilitację. Jej znaczny wpływ na procesy życiowe powoduje, że nawet rośliny rozwijają się szybciej, zwiększa się także produkcja na fermach i ogólnie poprawia się poziom hodowli zwierząt. Ta częstotliwość wibracji (432 Hz) jest również zgodna z zasadami prostej matematyki, na której opiera się cały wszechświat. Dostępne obecnie „narzędzia” pozwalają na słuchanie swojej ulubionej muzyki w naturalnej częstotliwości 432 Hz. „Powrót do natury” jest efektem wzrostu świadomości społeczeństwa. Każdy człowiek przy zastosowaniu współczesnych narzędzi techniki i informacji ma nieograniczony dostęp do wiedzy, dzięki której wzrasta zarówno indywidualna jak i zespołowa mądrość. Dlatego korzystanie z muzyki strojonej w częstotliwości 432 Hz (jak było do połowy XX wieku) może przynieść radykalnie skuteczne efekty wzrostu. Nie oznacza to jednak, że obecna współczesna muzyka jest całkiem niedobra. To tym bardziej podkreśla znaczenie naturalnej wibracji wszechświata w jakiej ludzkość od swego początku funkcjonuje. Zawsze pozostaje wybór, dzięki któremu jest możliwość korzystania z dobrodziejstw współczesnej cywilizacji wracając do tego co jest naturalnym porządkiem wszechświata. Warto spojrzeć na otaczającą rzeczywistość w kategorii energii, częstotliwości czy wibracji. To w znaczący sposób pozwoli zrozumieć jej sens istnienia, a tym samym zwiększyć wpływ na pozytywną zmianę w życiu każdego z nas.

Więcej informacji: Wydawnictwo Muzyczne Victor 11 www.victorel.pl


najwspanialsza.pl Misterium dźwięku, wyciszenia i relaksu

DREAM OF AFRICA

Magic music – RELAX

SPA MUSIC

Magic music – AMBIENT FANTASMAGORIE

Cena det. 37,00 zł Czas płyty CD: 60 min.

Cena det. 37,00 zł Czas płyty CD: 61 min.

Cena det. 37,00 zł Czas płyty CD: 72 min.

Cena det. 37,00 zł Czas płyty CD: 64 min.

Cena det. 37,00 zł Czas płyty CD: 62 min.

muzyka z licencją do publicznego odtwarzania dla gabinetów kosmetycznych, klinik medycyny estetycznej... ● LICENCJA bezterminowa w cenie płyty! Kupując muzykę z naszej oferty nie podpisujesz żadnej umowy i nie płacisz żadnego abonamentu! ● Podstawą zwolnienia odtwarzanej muzyki w salonie i gabinecie w razie kontroli inspektora są dokumenty legalnego zakupu, tj. faktura VAT i zaświadczenie (licencja), upoważniające do publicznego odtwarzania muzyki w lokalu.

Skorzystaj z oferty portalu

Sam wybierasz, sam miksujesz!

najwspanialsza.pl

Twoi Klienci pokochają naszą muzykę!

Pakiety od 145 zł do 250 zł

LICENCJA!

PORTAL Z MUZYKĄ ZWOLNIONĄ Z OPŁAT tel. (52) 324-03-26 • tel. kom. 603-695-454 e-mail: sklep@najwspanialsza.pl www.najwspanialsza.pl

Salon kosmetyczny i fryzjerski pełen dźwięków, harmonii i energii!

OLNIONA ZW

PŁAT • ZO

Kaskada Mix

• MUZYK A

● Zrezygnuj z obowiązku opłat na rzecz ZAiKS, STOART, ZPAV czy SAWP.

www.najwspanialsza.pl

Nie zwlekaj! Zamów prenumeratę już dziś! spa

wellness

cosmetics

medical

sun

fitness

beauty

oblicze piękna i zdrowia Cztery kolejne wydania kwartalnika NAJWSPANIALSZE na każdą porę roku! W promocji za jedyne 60

zł (4 kolejne wydania)

Formularz zamówienia prenumeraty znajdziesz na: www.najwspanialsze.pl

cztery wydania = 60 zł

Czasopismo branżowe na cztery pory roku!


Najwspanialsze 2016 02  

Świat jak piłka. Siedzę sobie w parku i widzę uśmiechniętych ludzi, radosnych, spokojnych. Kroczą alejkami, przysiadają na ławkach, czytają...

Najwspanialsze 2016 02  

Świat jak piłka. Siedzę sobie w parku i widzę uśmiechniętych ludzi, radosnych, spokojnych. Kroczą alejkami, przysiadają na ławkach, czytają...