Page 1

spa

wellness

cosmetics

medical

sun

fitness

beauty

www.najwspanialsze.pl

1/2016 (12) wiosna

18,00 zł (w tym 8% VAT)

oblicze piękna i zdrowia


2016/1

4

PRZYTUL SIĘ DO OPTYMISTY Można zacząć słowami, że wszystko już było. Cieszymy się, że już za chwilę będzie piękna pogoda, że nastanie, przepraszam już nastała piękna wiosna. Ptaki zaczną ćwierkać, kwiaty rozchylą swe pąki, a w sercach zacznie płynąć gorętsza krew. Lubię ten stan po zimie. Dni są coraz dłuższe, wszystko jakby nabierało kolorytu, zaczynają nas otulać barwy... chce się żyć. Idylla? Niestety, nie. Jak na złość jedna część świata wydaje się jaśniejsza, a druga wręcz przeciwnie, tonie w mroku. Gdy tylko znika nam sprzed twarzy słoneczny blask, uciekam w stronę jasnej strony mocy i... od razu słyszę krzyk, że nie mogę tu stać! Otóż okazało się, że w podstawówce doniosłem Justysi na Kacpra który zjadł jej lizaka. Jeszcze aby tego było mało, sam otrzymałem nagrodę w postaci gumy do żucia, z RFN. Fuj! Jestem skończony. Podobno za cztery pokolenia o tym incydencie nie będzie śladu, ale pewności nie mam. Cieszy drobna rzecz, a mianowicie, że otaczamy się ludźmi do nas podobnymi, z którymi możemy porozmawiać, pośmiać się, czy popłakać. Częściowo mamy skrępowane ruchy, nie wszędzie nas wpuszczają, nie zawsze słyszymy proszę i dziękuję, ale rozumiemy się. Szkoda tylko, że zamiast zbliżać się do siebie, oddalamy się w tym wszystkim coraz bardziej. Miało być pięknie, bez podziałów, a jest o wiele gorzej. Dokąd my idziemy? Czy za wszelką cenę musimy pchać się w takie bagno i do tego wyizolowane? Nawet w szkole dyrektor jest dyrektorem, a woźny woź-

Wydawca: RUBIKON MEDIA Dariusz Idkowiak 86-031 Osielsko, ul. Kasztanowa 7 Redakcja: NAJWSPANIALSZE 86-031 Osielsko, ul. Kasztanowa 7 tel. (52) 324 03 26, tel. kom. 603 695 454 e-mail: redakcja@najwspanialsze.pl www.najwspanialsze.pl Redaktor naczelny: Dariusz Idkowiak Sekretarz redakcji: Zofia Słomska-Rozynek Współpraca: Marta Baranowska, Rafał Bielawa, Dorota Bąkała, Katarzyna Błasik, Damian Chudy, Magdalena Cichoń, Magdalena Czekaj, Monika Dołkowska, Joanna Drążkiewicz, Iga Fiedorow, Iwona Galacka, Anita Gołębiowska, Aleksandra Janicka, Emilia Kowalczyk, Ewa Kumorek-Fedor, mgr Anna Marcjasz, mgr Justyna Marszałkowska-Jakubik, Beata Mąkolska, Michał Mieczkowski, Agnieszka Mikołajczyk, Anna Mikos, Magdalena Młotkowska, mgr Alicja Palacz, Anna Paruzel-Bakoś, Paulina Pastuszak, dr Paweł Piątkowski, dr Katarzyna Piórkowska, Roman Rybacki, Agnieszka Sosenko-Zalaszewska, mgr Agnieszka Sowa, Katarzyna Świtalska, mgr Rafał Uryzaj, Małgorzata Wiatr, Barbara Włudyka, Anna Wydra-Nazimek, Halina Zaremba, Małgorzata Zdziebko-Zięba.

nym, nie steruje dzwonkiem i nie ustala reguł Piotruś z 5D, który gdy w końcu przyjdzie mu napisać końcowy egzamin, chowa się w domu pod poduchą i ze łzami w oczach krzyczy do mamy „oni mnie tam biją”. Uwłacza mi określenie ‘ciemny lud’, nie jestem jednak supermenem, nie mam futra, za to lubię jeździć na rowerze. Kiedy będę chciał pójść do teatru to pójdę, chcę, aby moje dzieci w edukacji nie były traktowane jak gorsze od swoich europejskich rówieśników i chcę decydować o tym, czy płacić na partyjną tubę propagandową. Chciałbym, aby szanowano moje odmienne zdanie, aby nikt nie tłumaczył mi, że ta piękna wiosna nie ma prawa mi się podobać. Ja ją taką właśnie lubię, czasem zimną, czasem gorącą, ale zawsze kolorową i lubię to, że za kilka miesięcy moje oko będzie się cieszyć latem. Dariusz Idkowiak redaktor naczelny P.S. Wiem, że daleko tym razem od tematyki kosmetycznej, ale wydaje mi się, że nawet najlepszy podkład nie jest w stanie tego całego PODZIAŁU zakryć czy zatuszować. Jesteśmy kolorowi. Jesteśmy silni siłą naszej różnorodności. MY, NARÓD!

Reklama i marketing: Dariusz Idkowiak tel. (52) 324 03 26, tel. kom. 603 695 454 e-mail: reklama@najwspanialsze.pl Prenumerata: Dystrybucję czasopisma prowadzi wydawca. Prenumeratę można zamawiać w każdym terminie. Wysyłka od najbliższego wydania po otrzymaniu wpłaty na konto: RUBIKON MEDIA Dariusz Idkowiak 86-031 Osielsko, ul. Kasztanowa 7 25 8142 1033 0307 8842 2000 0001 Zaprenumeruj kwartalnik NAJWSPANIALSZE – cztery kolejne wydania na każdą porę roku w promocji za jedyne 60 zł. Druk i oprawa: POLRASTER, ul. Orawska 19, Bydgoszcz © Copyright by RUBIKON MEDIA Przedruki z czasopisma NAJWSPANIALSZE dozwolone są wyłącznie za uprzednią pisemną zgodą wydawcy z podaniem źródła. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń, reklam i tekstów sponsorowanych, oraz ma prawo odmówić ich publikacji bez podania przyczyny. Reklamodawcy ponoszą pełną odpowiedzialność za skutki prawne wynikłe z opublikowania dostarczonych materiałów. Nie zamówionych materiałów redakcja nie zwraca, jednocześnie zastrzega sobie prawo redagowania nadesłanych tekstów. Wszystkie nazwy handlowe, logo, ilustracje zawarte w tekstach użyte zostały w celach informacyjnych i są własnością odpowiednich firm lub osób.


2016/1

6

SPIS TREŚCI

8

WIOSNA

22

26

Porady 8

NAUKI NIGDY DOŚĆ

Medycyna estetyczna 12

PIĘKNY SENIOR

Beauty 14

IDEALNA FIGURA

24

SEKRET SUKCESU

50

INNOWACYJNY PROGRAM

52

ZNAKOMITE EFEKTY

14

Targi 20

beautyVISION CORAZ BLIŻEJ!

44

ODKRYJ PIĘKNO NA MAZURACH

54

NOWE HORYZONTY SILESIA BEAUTY

Psychologia klienta 22

ĆWICZ I PRAKTYKUJ

Profilaktyka zdrowia 26

ODPOCZĄĆ, BY DOGONIĆ ŻYCIE

46

ELIKSIR ŻYCIA

30


7

Premiera 28

20

38

REWITALIZACJA SKÓRY

Zarządzanie 30

WŁASNY BIZNES

36

INNOWACYJNA OBSŁUGA KLIENTA

Prezentacje 34

BIERZMY PRZYKŁAD Z NAJLEPSZYCH

Bezpieczne opalanie 38

OWOCNE SPOTKANIE BRANŻOWE

40

TECHNOLOGIA LIDERA

Pielęgnacja

52

46

42

CZERPAĆ Z BOGACTWA ORIENTU

72

INSPIRACJE KĄPIELOWE

Stylizacje 56

POSTAW NA ORYGINALNOŚĆ!

Zabiegi 58

SEKRET MŁODOŚCI

Zdrowy styl życia 60

68

W STYLU EKO

Nowości 62

PREMIERY, KOSMETYKI, URZĄDZENIA…

Eko kosmetyki 66

PIĘKNO Z NATURY

Muzyka relaksacyjna 68

MAGICZNE CHWILE

Relaks 70

74

WIECZÓR PANIEŃSKI W SPA

Zdrowe żywienie 74

UROZMAICONA DIETA


2016/1

8

Porady

NAUKI NIGDY DOŚĆ Sztuka zadawania pytań. Czasy, gdy nauka konwersacji była wymaganą umiejętnością, odeszły niemal w zapomnienie – echem tego są jedynie różnego rodzaju szkolenia i warsztaty z komunikacji. A warto – oprócz bezwzględnie nadrzędnej umiejętności słuchania, o czym pisałam w poprzednich wydaniach magazynu NAJWSPANIALSZE – nauczyć się sztuki zadawania pytań.

Wydawać by się mogło, że nie ma nic nadzwyczajnego w formułowaniu pytania – przecież to sposób na zdobycie informacji. Gdzie tutaj zatem sztuka? W przypadku wylewnych, przychylnie nastawionych nam osób, być może rzeczywiście forma zadanego pytania nie przesądza o sukcesie rozmowy, jednakże w sytuacji kryzysowej, mniej sprzyjających okolicznościach, bądź wobec zamkniętego rozmówcy – umiejętność właściwego zadawania pytań będzie miała ogromne znaczenie.


9

W dobrych intencjach

Znów wracam do intencji – jakże bowiem często zadając pytanie, nie czekamy na odpowiedź – wiara we własną wiedzę powoduje zuchwałe formułowanie odpowiedzi i podsuwania rozwiązań, jeszcze zanim pytany zdąży cokolwiek odpowiedzieć. Bywa że pytamy przez grzeczność i nie słuchamy odpowiedzi; albo że pytania są zadawane niejako z przymusu – bo wcale nie mamy ochoty drążyć tematu. Okoliczności te – zarówno pojawiające się na gruncie zawodowym, jak i prywatnym – często mają wielki wpływ na formę i ton zadawanego pytania. Dlatego uczulam – jeżeli naprawdę chcecie się czegoś dowiedzieć – miejcie dobre intencje. Nic tak nie zachęca do otworzenia się na drugiego człowieka, jak wyczuwana szczera życzliwość.

Pułapka 1: Pytania zamknięte

Najszybciej i najczęściej formułowane pytania, to pytania zamknięte, czyli takie, na które można odpowie-

Warto operować różnymi formami pytań, dostosowując je do sytuacji, osoby i okoliczności. dzieć po prostu „tak” bądź „nie” (np. jadłaś dzisiaj śniadanie?). Choć te pytania przynoszą prędko zwartą informację, jest ona jednak bardzo zdawkowa. Dlatego, jeżeli zależy nam na otworzeniu się rozmówcy, na uzyskaniu większej ilości informacji czy opinii, lepiej zadawać pytania otwarte. Przykładowo – chcemy zawrzeć umowę z partnerem handlowym, propozycja umowy jest przygotowana i zadajemy pytanie: „Czy podoba się Panu umowa?” Prosta odpowiedź: „Nie”, niewiele nam daje, zaś zadane po niej pytanie „Dlaczego?” – zmusza rozmówcę do tłumaczenia się ze swojego stanowiska. Nikt nie lubi się tłumaczyć, a są tacy, którzy w ogóle mają problem z wyjaśnianiem swojego stanowiska (nie lubią negocjować, bądź nie mają ku temu śmiałości, albo trudno jest im walczyć o swoje), za-

tem atmosfera w takiej sytuacji traci na życzliwości. Znacznie lepszym pytaniem, niż „Dlaczego?”, byłoby w tej sytuacji zadanie pytania „Jakie elementy musiałyby ulec modyfikacji, aby umowa spotkała się z lepszym odbiorem przez Pana?”. Poprzez takie pytanie pokazujemy postawę otwartą (do zmiany, do negocjacji, do rozmów), a jednocześnie wykazujemy się gotowością do wysłuchania wszelkich uwag drugiej strony. Gdy wyjaśnienia są nadal dla nas zbyt ogólne, warto dążyć do szczegółów np. „Co konkretnie należy zmienić w pierwszej kolejności?”. I tak dalej. Pytania otwarte to przede wszystkim takie, które zaczynają się od „jak”, „jakie”, „co”. Gdy szef zagaduje na korytarzu pracownika wracającego po przerwie do firmy: „Udał się Panu urlop?”, pracownik

może powiedzieć jedynie krótko np. „O tak, bardzo” – i tyle, nie przedłużając konwersacji. Zupełnie inny wydźwięk będzie miało pytanie: „Jak się miewa Pana samopoczucie po tegorocznym urlopie?” – to już zachęca do zatrzymania się i wyrażenia opinii (przy czym zakładam, że szef rzeczywiście jest zainteresowany samopoczuciem pracownika). Zwracajmy uwagę na formułowanie pytań otwartych szczególnie w stosunku do osób o introwertycznym typie natury, a także w stosunku do nastoletniej młodzieży czy dzieci. Nawet jeżeli początkowo będą one unikać długich wypowiedzi, to wykazywanie otwartej, życzliwej postawy i formułowanie otwartych pytań, prędzej czy później zachęci je do śmielszego wyrażenia własnej opinii.

Pułapka 2: Pytania sugerujące

W tego rodzaju pytaniach lubują się osoby lubiące władzę i wywieranie wpływu. Także te, które oficjalnie nigdy nie przyznają się do swoich


2016/1

10

manipulacyjnych skłonności i będą szły w zaparte, że działają w dobrej wierze. Pytania, które sugerują odpowiedź, które są radami bądź poleceniami same w sobie, zaczynają się najczęściej od „czy myślałaś o tym, aby...”, „czy rozważałaś, zrobienie tego tak...”, „jak sądzisz, czy nie lepiej byłoby...”, „może mógłbyś wcześniej zrobić...” i tak dalej. Niby pytanie, ale jednak narzucenie zdania bądź opinii drugiej osobie. Często mają to w nawyku apodyktyczni szefowie, którzy z jednej strony, podążając za nowymi trendami w zarządzaniu chcą zachęcać pracowników do kreatywności, a z drugiej – uważają, że sami mają najlepsze pomysły.

Pułapka 3: Zakręcone pytania Wystarczy obejrzeć jakikolwiek program publicystyczny z udziałem mających o sobie wysokie mniemanie „dziennikarzy”, by dowiedzieć się co to są zakręcone pytania. To pytania skomplikowane, sugerujące, absurdalne, obrażające, poruszające wiele wątków, bywa także, że retoryczne jednocześnie. Prowadzący uważa, iż zadawanie takiego skomplikowanego pytania świadczy o błyskotliwości umysłu. Otóż nie świadczy. Może dowodzić jedynie pychy i dziwnych intencji. Politycy mają w tej polemice wprawę i są uczeni odpowiadania na pytania mówiąc to, co chcą powiedzieć (co przygotowali sobie wcześniej), a nie starając się dogodzić dziennikarzowi. Przypadkowi goście jednak nazbyt często wpadają w taką pułapkę i ze zlepku ostrożnych od-

Zwracajmy uwagę na formułowanie pytań otwartych szczególnie w stosunku do osób o introwertycznym typie natury. powiedzi najczęściej przebija jedynie zmieszanie i konsternacja. Dobre pytania to pytania proste, dlatego ilekroć usłyszycie pokrętne pytanie wysunięte w waszą stronę, nie wahajcie się sprecyzować: „co konkretnie ma Pani na myśli?”, „o jakie zagadnienie konkretnie Pani pyta?”, „o co dokładnie Ci chodzi?”, albo wprost wyrazić opinię „Trudno nazwać ten wywód pytaniem – proszę je sformułować w krótszej formie”.

Pułapka 4: Pytanie „Dlaczego”

Tak jak wspomniałam w akapicie dotyczącym pułapki 1, pytanie „Dlaczego” jest pytaniem oskarżającym – zmusza rozmówcę do tłumaczenia się. Wystarczy spojrzeć na matkę karcącą dziecko, która w emocjach krzyczy: „Dlaczego to zrobiłeś?!”. Matka ma jak najlepsze intencje zapewne, jednak w takich sytuacjach dziecko niemal zawsze odpowie „Nie wiem”, albo zacznie się pokrętnie tłumaczyć. Dużo lepiej byłoby ostudzić własne emocje i spokojnie zapytać: „Co tobą kierowało?”, „Co takiego myślałeś, zanim to się stało?”, „Co chciałeś tym osiągnąć” – to pytania, z których jest szansa, że dowiemy się znacznie więcej o motywacjach czy

intencjach drugiej osoby. I oczywiście nie mam tutaj na myśli jedynie karconego dziecka. Pomyślmy o kryzysie w związku jakim jest zdrada – zdradzona osoba jak neon ma w głowie pytanie „Dlaczego?”, albo „Dlaczego on mi to zrobił?”. Takim pytaniem można zadręczać się w nieskończoność, szukać wciąż nowych przyczyn i analizować, aż do psychicznego wyczerpania. Proszę tego nie próbować. Znacznie lepiej jest zadawać sobie pytanie np. „Jak to się stało, że się od siebie oddaliliśmy?”, albo jeszcze lepiej „Co w obecnej sytuacji mogę zrobić?” – tutaj przynajmniej kierujemy rozpacz czy negatywne emocje na działanie. Pułapek oczywiście jest znacznie więcej – wymienione wyżej należą do najczęstszych. Nie znaczy jednak, że mamy unikać zupełnie pytań zamkniętych czy sugerujących – znaczy to jedynie, że powinniśmy świadomie formułować pytania. Zadawanie klientowi pytania otwartego „czego się Pan napije”, gdy nie dysponujemy wielkimi możliwościami, lepiej zastąpić pytaniem sugerującym ograniczony wybór np. „życzy Pan sobie kawę czy herbatę?” – w ten sposób wyrażając dobre intencje wskazujemy także nasze gościnne możliwości. Pamiętajmy także o magii pytań otwartych,

gdy w grę wchodzi pogodzenie interesów większej liczby osób. Pytanie: „Jedziemy na wakacje w góry czy nad morze” jest ograniczające i niewiele się z niego dowiemy o wymarzonych wakacjach domowników. Lepiej zadać pytanie: „Jak chciałbyś spędzić urlop?”, „Co najbardziej chciałabyś robić podczas wakacji?” – tutaj przynajmniej zyskujemy wyobrażenie na temat pragnień i potrzeb poszczególnych członków rodziny. Jak widać zatem warto operować różnymi formami pytań, dostosowując je do sytuacji, osoby i okoliczności. Wymaga to skupienia i uważności – czymże jednak byłaby nieuważna rozmowa, jak nie bezsensowną paplaniną? Od tego mamy coraz więcej ogłupiających programów w telewizji, dlatego w kontakcie z drugim człowiekiem zwracajmy uwagę na sztukę rozmowy i sztukę zadawania pytań.

Beata Mąkolska Wydawca portalu zdrowego stylu życia dla kobiet Wellnessday.eu. Trenerka wellness, trenerka rozwoju osobistego. Doradza w zakresie kreowania i zarządzania wizerunkiem osób i firm Admolto.com


2016/1

12

Medycyna estetyczna

PIĘKNY SENIOR Jak zachować witalny wygląd skóry 60+?

Dlatego w tym wieku szczególnie ważne jest dostosowanie pielęgnacji do indywidualnych potrzeb i troska o skórę. Jak zachować witalny wygląd skóry 60+? Który zabieg medycyny estetycznej jest przeznaczony dla danej grupy wiekowej? Praktycznych porad udziela dr Dorota Szwarc-Szczubiał – lekarz medycyny estetycznej.

Na co narażona jest skóra osób po 60. roku życia?

Skóra dojrzałych kobiet jest zdecydowanie słabiej ukrwiona niż młodszych pań, a ponadto odzwierciedla wszystkie błędy pielęgnacyjne popełniane na przestrzeni lat. Na jej kondycję wpływa wiele czynników – zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. – „Nadużywanie promieni słonecznych, niewłaściwa dieta, czy toksyny takie jak dym tytoniowy sprawiają, że skóra staje się cieńsza, poszarzała, bardziej przesu-

szona i trudniej się regeneruje. Złe dotlenienie oraz niewystarczające odżywienie skutkuje pojawieniem się na niej różnego rodzaju przebarwień, wzrasta predyspozycja do włókniaków i brodawek. Wygląd skóry jest zależny od predyspozycji genetycznych, ale też wieku, w jakim dana osoba trafia w ręce specjalisty” – tłumaczy dr Dorota Szwarc-Szczubiał, lekarz medycyny estetycznej, właścicielka kliniki New You. – „Z powodu zmniejszonej ilości substancji utrzymujących nawilżenie i sprężystość, skóra staje się odwodniona i mało elastyczna, brakuje jej kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny, które warto dostarczać poprzez wykonywanie zabiegów medycyny estetycznej” – dodaje dr Dorota Szwarc-Szczubiał.

Jak pomóc skórze dojrzałej?

Podstawą troski o skórę 60+ jest codzienna pielęgnacja twarzy,

Fot. 123rf.com

Skóra po 60. roku życia w dość szybkim tempie traci na jędrności, jest słabiej odżywiona i dotleniona.

szyi i dekoltu. Bardzo ważne jest regularne złuszczanie martwego naskórka oraz stosowanie odpowiedniego kremu nawilżającego. Dobór właściwych kosmetyków dobrze jest skonsultować z dermatologiem lub kosmetyczką, którzy zbadają stan skóry i polecą najlepszy kosmetyk. – „Aby zachować witalny wygląd, należy dbać przede wszystkim o zdrowie, ponieważ skóra uzewnętrznia zwykle to, co dzieje się w naszym organizmie. Nie palić, darować skórze twa-

Po zabiegu warto wspomóc regenerację, stosując preparaty regenerujące i kamuflujące z oferty Teosyal.


O marce Od 12 lat firma TEOXANE dostarcza pacjentom na całym świecie innowacyjne rozwiązania w zakresie poprawy kondycji skóry. Wszystkie produkty są opracowywane w laboratoriach TEOXANE Laboratories w Genewie, skąd trafiają na rynek 90 krajów świata. TEOSYAL to szeroka gama preparatów na bazie kwasu hialuronowego przeznaczonych m.in. do wypełnień ust, fałd nosowo-wargowych, zmarszczek, a także zabiegów wolumetrycznych. Nowością na rynku jest linia preparatów dedykowanych najbardziej dynamicznym obszarom twarzy – TEOSYAL RHA, a także bogata linia kosmeceutyków. W Polsce produkty TEOSYAL są dostępne od 2006 r. Ich wyłącznym dystrybutorem jest firma NewDerm sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie.

Wygląd skóry jest zależny od predyspozycji genetycznych, ale też wieku, w jakim dana osoba trafia w ręce specjalisty. rzy szyi i dekoltu słońce, stosować właściwą dietę, dbać o zęby, które są podporą środkowej i dolnej części twarzy, uzupełniać, jeśli to możliwe i nie ma do tego przeciwskazań, niedobory hormonalne i oczywiście – w odpowiednim czasie trafić w ręce specjalisty, który zleci profesjonalny zabieg. Osobom 60+ można polecić na przykład mezoterapię z udziałem kwasu hialuronowego lub innych substancji odżywczych, a także zabiegi wolumetryczne” – mówi dr Dorota Szwarc-Szczubiał.

Polecane zabiegi

Jeśli zdecydujemy się na wizytę w gabinecie, lekarz na pewno zaproponuje nam wiele skutecznych zabiegów. – „Jednym z nich może być zastrzyk z kwasu hialuronowego” – wyjaśnia ekspert. Decydując się na taki zabieg, powinniśmy przemyśleć, czy ma on zostać przeprowadzony z użyciem preparatu zawierającego kwas usieciowany czy też nieusieciowany. Ten pierwszy przydaje się wtedy, gdy skórze należy odtworzyć podparcie, wypełniając ją od środka i wypychając do góry. Kwas nieusieciowany będzie natomiast wzmagał nawilżenie, dzięki czemu zwiększy się elastyczność skóry i będzie ona wyglądała dużo zdrowiej. W gabinecie możemy też skorzystać z zabie-

gów, które łączą w sobie techniki wypełniania i mezoterapii. – „Przykładem takiego zabiegu jest iniekcja z zastosowaniem Teosyal Redensity I – preparatu o głęboko nawilżającym działaniu, wygładzającego drobne zmarszczki. Do lekkich wypełnień lub wygładzenia zmarszczek wokół ust, czoła i kurzych łapek polecam też Teosyal Touch Up, przeznaczony do wypełniania średnich zmarszczek na wszystkich obszarach. Po zabiegu warto wspomóc regenerację, stosując preparaty regenerujące i kamuflujące z oferty Teosyal. Przez kilka dni należy także unikać słońca, sauny oraz innych zabiegów kosmetycznych” – dodaje lekarz. Ponadto należy pamiętać, że substancje, które pomagają w walce z procesami starzenia to: witamina C, A, E, koenzym Q10 oraz kwas foliowy, który wzmocni skórę i będzie zapobiegał utracie wody.

Więcej informacji: NewDerm tel. (22) 616 04 20 www.newderm.pl


2016/1

Fot. Cleopatra-plock.pl

14

Beauty

IDEALNA FIGURA Skuteczna bezinwazyjna metoda modelowania sylwetki. Szczupła sylwetka w znaczący sposób wpływa na samopoczucie i pewność siebie. Idealna figura to cel każdej kobiety i mężczyzny. Problem z redukcją nierównomiernie rozkładającej się tkanki tłuszczowej oraz powstawaniem cellulitu dotyka prawie 80% kobiet w różnym wieku.

Pierwsze objawy pojawiają się w okresie dojrzewania i bardzo często efekt ten powiększa się z wiekiem. Nadmiar tkanki tłuszczowej możemy zauważyć najczęściej w okolicach ud i pośladków, brzucha, bioder oraz ramion. Odkładaniu się tkanki tłuszczowej sprzyja siedzący

– biurowy tryb życia, niezdrowe jedzenie obfitujące w tłuszcze i cukry, brak regularnego ruchu, ciąża i zmiany hormonalne. W dzisiejszych czasach istnieje wiele metod modelowania sylwetki; począwszy od zabiegów odchudzających, chirurgicznych (np. liposukcja),


15

które wiążą się z ryzykiem i powikłaniami pozabiegowymi. Zwykle przynoszą pożądane rezultaty, ale każda poważniejsza ingerencja w ciało jest nie tylko kosztowna, ale i bolesna. Specjalistyczne salony kosmetologii posiadają w ofercie nieinwazyjną alternatywę dla zabiegów chirurgicznych, są to zabiegi wyszczuplające i antycellulitowe, które nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i pomagają zbliżyć się do celu, jakim jest idealna figura. Przygotowania warto zacząć od indywidualnej konsultacji z odpowiednio przeszkolonym kosmetologiem, który ustali i dobierze indywidualny program zabiegów, począwszy od manualnych po aparaturowe. W trakcie konsultacji kosmetolog dokładnie przyjrzy się skórze i wykluczy przeciwwskazania do zabiegów. Pierwszy zabieg warto poprzedzić peelingiem z dodatkiem kofeiny, wyciągiem z guarany, solą morską czy kurkumą, dzięki któremu poprzez usunięcie zrogowaciałego naskórka, substancje aktywne z preparatów będą wchłaniać się efektywniej. Tak przygotowane ciało jest gotowe na Body Wrap, czyli owinięcie błotem morskim. Algi absorbujące minerały i witaminy wprost z wody morskiej, działają drenująco,

wyszczuplająco, eliminują nadmiar płynów oraz zwiększają wydalanie toksyn. Wskazane jest również wykonanie masażu manualnego, który usprawnia krążenie limfy, rozbija podskórną tkankę tłuszczową i redukuje obrzęki. Podczas masażu wzrasta temperatura skóry, dlatego

warto połączyć go z aromaterapią, która jest jedną z najbardziej skutecznych terapii detoksykujących. Olejki eteryczne mają szerokie spektrum działania. Olejek grejpfrutowy na przykład redukuje cellulit i poprawia krążenie, olejek pomarańczowy – zmniejsza zatrzymywanie wody,

pomaga w usunięciu toksyn z organizmu, olejek cedrowy – działa drenująco oraz zmniejsza cellulit. Instytut LestheZone® wprowadził na rynek kosmetyczny ekskluzywne urządzenie przeznaczone do modelowania sylwetki oraz zabiegów silnie liftingujących skórę twarzy, szyi, dekoltu, strefy oczu, ust. Lipo Radiologie VINCI – jest urządzeniem posiadającym certyfikat dla urządzeń medycznych, przeznaczonych dla gabinetów, instytutów kosmetologii. Lipo Radiologie posiadają m.in. La Perla Warszawa, Salon Kosmetologii Cleopatra Płock. VINCI to innowacyjne połączenie najbardziej skutecznych technologii wpływających na redukcję tkanki tłuszczowej i niwelowanie cellulitu [RF, LED, podciśnienie, masaż próżniowy, podczerwień]. Idealnie dobrane parametry oraz płynna regulacja pozwalają na wykonanie niezwykle skutecznych i bezpiecznych zabiegów. Lipo Radiologie wykorzystuje działanie: bipolarnej fali radiowej – jesteśmy w stanie opracować nawet głębokie struktury skóry właściwej, a nawet tkankę tłuszczową, doprowadzając do niszczenia połączeń między złogami cellulitu. Ciepło wytwarzane w tkankach ma pozytywny wpływ na komórki skóry, co


2016/1

16

Ogólne przeciwwskazania: • choroby nowotworowe; • ciąża i okres karmienia piersią; • metalowe implanty; • przerwanie ciągłości skóry w miejscu wykonania zabiegu; • stany zapalne skóry; • epilepsja; • rozrusznik serca.

tkanki tłuszczowej, ujędrnia ramiona, brzuch i uda. Modeluje owal twarzy, wygładza skórę i poprawa jej elastyczność. Wśród zabiegów modelujących warto wyróżnić mezoterapię igłową i bezigłową, obie metody polegają na wprowadzeniu do skóry substancji przyspieszających metabolizm, usprawniających krążenie i spalanie tkanki tłuszczowej przy pomocy impulsów elektrycznych (mezoterapia bezigłowa) i wstrzyknięciu w skórę

(mezoterapia igłowa) np. L-karnityny, kofeiny czy fosfatydylocholiny. Współczesna kosmetologia ma do zaoferowania wiele zabiegów, począwszy od tych wykonywanych manualnie, kończąc na zabiegach aparaturowych. Doskonałe efekty daje terapia skojarzona, czyli połączenie aparatury np. z Body Wrapem, czy masażem. Oczywiście potrzebna jest obopólna współpraca i konsekwencja, nie tylko w gabinecie kosmetycznym, ale również w domu. Do pielęgnacji domowej warto wprowadzić profesjonalnie dobrane preparaty w postaci kremów, koncentratów czy suplementów diety. Preparaty modelujące najczęściej zawierają w składzie L-karnitynę (stymuluje metabolizm i redukuje tkankę tłuszczową), kofeinę (poprawia mikrokrążenie), wyciąg z nasion kakaowca (wspomaga usuwanie toksyn i nadmiaru wody). Do pielęgnacji domowej warto włączyć rękawice do masażu i natryski ciepło-zimno na partie poddawane zabiegom. Równie istotna jest dieta, której podstawą powinny być przede wszystkim warzywa, nasiona, rośliny strączkowe, produkty pochodzenia zwierzęcego (ryby, jaja) i w niewielkiej ilości owoce. Przed zabiegiem należy pić wodę mineralną (ok. 1,5 l), herbatki drenujące, napary ziołowe. Należy również pamiętać o aktywności fizycznej: ćwiczenia poprawiają nastrój poprzez wydzielanie endorfin, obniżają też poziom cukru we krwi. Zalecana ilość zabiegów w gabinecie to minimum 6-10 zabiegów, 1-2 razy w tygodniu.

Fot. Instytut LestheZone

powoduje rozluźnienie struktur cellulitowych, redukcję tkanki tłuszczowej, a także zapewnia pobudzenie regeneracyjnych procesów biologicznych i poprawę ogólnej kondycji skóry. Pobudzana jest również synteza włókien kolagenowych, co zapewnia efekt liftingu i podniesienia owalu twarzy, a także niwelowanie podwójnego podbródka czy opadającej powieki. Podczerwień i światło LED – przyczyniają się do detoksykacji oraz zwiększenia przepływu przez system limfatyczny, doprowadzają do lepszego dotlenienia oraz odżywienia tkanek. Zassanie próżniowe drenuje tkanki, odprowadzając toksyny do węzłów chłonnych oraz wpływa na wygładzenie skóry. Do zabiegów aparaturowych możemy zaliczyć drenaż limfatyczny aparaturą uciskową w kombinezonie metodą dr Voodera. Drenaż pobudza pracę układu limfatycznego i pozbywanie się nadmiaru wody z organizmu. Uzupełnia zabiegi modelujące i antycellulitowe, doskonale sprawdza się po chirurgicznym zabiegu liposukcji i przy ociężałych nogach. Liposukcja ultradźwiękowa – bez skalpela jest nowoczesnym, nieinwazyjnym zabiegiem redukującym złogi tłuszczu. Ultradźwięki odprężają mięśnie, poprawiają sprężystość tkanek, pobudzają krążenie i przepływ limfy, dzięki czemu organizm lepiej przyswaja związki organiczne i pozbywa się szkodliwych produktów przemiany materii. Podczas zabiegu radiofrekwencji następuje ogrzanie warstwy skóry przez prądy o częstotliwości radiowej, które wnikają w skórę na głębokość 2 cm. Docierają do komórek tłuszczowych, które pod wpływem temperatury zostają rozbite i rozpuszczone. Uwolnione tłuszcze są transportowane przez układ naczyniowy i limfatyczny do wątroby, gdzie ulegają przemianie materii i są wydalane z organizmu. Zabieg radiofrekwencji działa wyszczuplająco i ujędrniająco. Aparaturą modelującą poszczególne partie ciała jest żelazko antycellulitowe, które wykorzystuje elektrostymulacje TENS, lipodermologię i chromoterapię. Żelazko jest przeznaczone do zabiegów wyszczuplających, redukujących cellulit i lliftingujących. Stymuluje spalanie

Marta Baranowska Kosmetolog, wykładowca i instruktor, związana z zawodem od 9 lat.


2016/1

20

Targi

beautyVISION CORAZ BLIŻEJ! Merytoryczne beautyVISION 2016. Tegoroczna edycja Forum Kosmetyki beautyVISION 2016 zapowiada się bardzo interesująco i profesjonalnie. Wystawcy już teraz obiecują nowości, które zaprezentują na swoich stoiskach w Poznaniu, a organizatorzy szykują bogaty program atrakcji. towanie ostrza, kąt pracy, sposoby prowadzenia dłuta. Ćwiczenia na mydełku – łączenie techniki pracy dłuto / skalpel. • „Odciążenia” – przywracanie pacjentom właściwego funkcjonowania po wykonanych zabiegach, jak również przy różnych deformacjach kostno-stawowych. Dostosowanie odciążeń do każdego typu obuwia.

• Zmiany kostne / stawowe stopy w okresie dojrzewania i ich korekta w gabinecie podologicznym. • Zmiany kostne / stawowe stopy w okresie przekwitania. Odpowiednia profilaktyka. • Fizjoterapeutyczne i ortotyczne wsparcie w urazach sportowych. • Składniki kosmetyków używanych w gabinecie podologicznym – ich wpływ na skórę i paznokcie kończyn dolnych. • Bezpieczeństwo i higiena pracy w gabinecie podologicznym.

Każdy uczestnik kursów otrzyma wyposażenie odpowiednie do danego szkolenia oraz certyfikat potwierdzający odbycie warsztatów. • Podczas kolejnego dnia odbędzie się Kongres Podologiczny o bogatym programie merytorycznym. Specjaliści wypowiedzą się na tematy: • Wpływ chorób autoagresywnych na zmiany skórne, stawowe oraz tkankowe.

Fot. beautyVISION

Dawka merytorycznej wiedzy podczas beautyVISION 2016 nikogo nie zawiedzie. Rozpoczniemy warsztatami na temat podologii, przygotowanymi we współpracy z wydawnictwem Iterum. Będzie można skorzystać z praktycznych, 3-5-godzinnych prelekcji, które będą się odbywać w 10-15 osobowych grupach. A wybrać będzie można z następujących tematów: • „Taping – staw skokowy/stopa” – nauka sprawnego i świadomego posługiwania taśmami Kinesiology Tape. • „Praca ze skalpelem” – montowanie ostrza, kąt pracy, sposoby prowadzenia skalpela. Ćwiczenia na mydełku. • „Praca z dłutem” (poprzedzona warsztatem ze skalpelem) – mon-

Na uczestników Kongresu czekać będzie jeszcze jedna atrakcja – losowanie nagrody głównej – roczna nauka w Akademii Podologii w Katowicach. Nowością jest Kongres Mikropigmentacji Estetycznej ESTELINE. Kongres będzie okazją do zapoznania się z najważniejszymi zagadnieniami i trendami w mikropigmentacji, technikami, zasadami zarówno jako makijażu upiększającego, jak i korekcyjnego. Zadaniem spotkania jest przekazanie uczestnikom praktycznej wiedzy potrzebnej w zawodzie linergisty w dążeniu do tworzenia idealnych kształtów i barw. Kongresowi towarzyszyć będą I Ogólnopolskie, Niezależne Mistrzostwa Polski w Mikropigmentacji Estetycznej. Oba wydarzenia organizowane są przy współpracy z magazynem „art of Beauty”.

Na tym nie koniec nowości! Po raz pierwszy podczas beautyVISON odbędą się Mistrzostwa w Przedłużaniu Rzęs. Ponadto na zwiedzających będą czekały również interesujące pokazy zabiegów w Speaker’s Corner WHITE & COLOR. Podczas Międzynarodowych Mistrzostw w Makijażu Profesjonalnym uczestnicy zmierzą się w dwóch kategoriach – linearnym makijażu profesjonalnym i makijażu kreatywnym. Zawodnicy staną przed zadaniem stworzenia makijażu „Kobieta gwiazd – inspiracje Kosmosem”. Tegoroczna edycja Forum Kosmetycznego beautyVISION zapowiada się niezwykle obiecująco. Na targach zaprezentują się nowe marki z kraju i zagranicy, stali wystawcy zaskoczą nowościami, a zwiedzający mogą liczyć na specjalne oferty promocyjne. Bilety już w sprzedaży! Zapraszamy na www.mtp24.pl

Więcej informacji: Międzynarodowe Targi Poznańskie www.beautyvision.mtp.pl https://www.facebook.com/ LOOKbeautyVISION


2016/1

22

Psychologia klienta

ĆWICZ I PRAKTYKUJ Asertywność w kontaktach z trudnymi klientami – 4 techniki skutecznej komunikacji. W codziennym kontakcie z klientami nie sposób uniknąć sytuacji, które nie powodowałyby konfliktów i nieporozumień. Jak radzić sobie w sytuacjach trudnych, niezręcznych? Czy powinniśmy odnosić się do słynnego powiedzenia „klient nasz pan” i niezależnie od wydarzeń przyznawać klientowi rację? Nie. Dzięki odpowiednim technikom asertywnym, nie tylko poradzisz sobie, ale również zjednasz sobie klientów zdenerwowanych, wzburzonych jak i zgłaszających reklamację. Asertywność to postawa, której warto się nauczyć. Wiele osób myli tego rodzaju zachowanie z agresywnym czy aroganckim, jednak sama asertywność nie jest nacechowana negatywnymi czynnikami. Wręcz przeciwnie. Oznacza postępowanie zgodnie ze swoimi poglądami oraz wyrażanie swojego zdania z zachowaniem poszanowania uczuć, postaw oraz opinii zarówno swoich, jak i drugiej osoby. Asertywność ułatwia komunikację interpersonalną, tworzy relacje oparte na szacunku, uczciwości i wzajemnej współpracy. A oto kilka najczęściej wykorzystywanych technik asertywnych, które warto stosować podczas sytuacji trudnych z klientem.

Klientka ma niemożliwe do spełnienia oczekiwania, a ty musisz jej odmówić. Chciałaby np. wykonać zabieg w czasie, kiedy masz umówionych innych klientów Zastosuj technikę zdartej płyty.

Technika zdartej płyty polega na powtarzaniu jednej i tej samej argumentacji, niezależnie od tego, jak bardzo klient próbuje wymusić na nas uległość i zmianę zdania. Stosując tę technikę nie musimy zmieniać nawet szyku zdania i intonacji. Na każdą wypowiedź klienta odpowiada się wciąż tak samo, jak za pierwszym


23

razem. Dzięki tej technice, rozmówca w końcu rozumie, że nie uda mu się nic wskórać. Przykład: Czy może mnie Pani zapisać na 13:30 na zabieg? • nie mam takiej możliwości, zabieg trwa około godziny, a ja mam tylko 30 minut pomiędzy klientkami; • to nic nie szkodzi. Ta Pani z 14:00 może przecież chwilę pocze-

kać. To co zapisze mnie Pani? Zależy mi na tym zabiegu; • tak jak mówiłam, nie mam takiej możliwości, zabieg trwa około godziny, a ja mam tylko 30 minut pomiędzy klientkami; • żaden inny termin nie pasuje mi, muszę mieć to zrobione jutro do godziny 15:00, później wyjeżdżam; • tak jak mówiłam. Technika zdartej płyty zastosowana bez innych elementów może klientkę zirytować. Dlatego można podczas rozmowy: • parafrazować klientkę: „rozumiem, że zależy Pani na tym zabiegu, ale tak jak mówiłam...” (pokazujemy w ten sposób empatię i zrozumienie); • poprosić o zaproponowanie jakiegoś alternatywnego rozwiązania. „Jak mogę Pani inaczej pomóc?” (w ten sposób dajemy klientce odczuć, że zależy nam na rozwiązaniu problemu).

Wiele osób myli asertywność z zachowaniem agresywnym czy aroganckim. Klientka jest wulgarna, obraża i zachowuje się lekceważąco

Zastosuj technikę asertywne stawianie granic. Technika ta pozwoli Ci poradzić sobie w kontaktach z agresywnymi klientami. Jeśli klient narusza granice dobrego wychowania, powiedz mu, aby tego nie robił. Ważne jest, aby krytykowanie drugiej osoby, zamienić na mówienie o swoich uczuciach związanych z krzywdzącym komunikatem np.: „Utrudnia mi Pani pracę. To jest przykre, kiedy Pan/Pani w ten sposób do mnie mówi”, albo „nie życzę sobie, aby Pani mówiła do mnie w ten sposób”. Kiedy wyznaczenie granic nie przynosi skutku przejdź do etapu zapowiedzi sankcji: „Jeśli będzie Pani w ten sposób do mnie mówiła – odłożę słuchawkę”. Należy jednak pamiętać o tym, że zapowiedziana sankcja powinna być przemyślana tak, żebyśmy mogli ją wykonać w sytuacji, kiedy uciążliwy klient wciąż nie zmienia swojego zachowania. „Jest mi bardzo przykro, nie godzę się na obrażanie mnie. Do widzenia”.

jeśli nie będziemy narzucać swoich propozycji rozwiązania problemu, ale zapytamy klienta jaka rekompensata by go satysfakcjonowała. Choć może się to wydawać nieracjonalne, warto na koniec podziękować za zgłoszenie błędu, mówiąc np. „Dziękuję, że zwróciła mi Pani na to uwagę, taka informacja pomoże uniknąć tego typu reklamacji w przyszłości”.

Kiedy klient krytykuje używając ogólników

Postaraj się dowiedzieć, jakie czynniki konkretnie wpłynęły na jego negatywne uczucia. Jeśli mówi np. „Wasza obsługa pozostawia wiele do życzenia”, dopytaj się o szczegóły, mówiąc np. „A co konkretnie w ramach naszej obsługi pozostawia wiele do życzenia?”. W ten sposób będziemy mogli dowiedzieć się, gdzie konkretnie zawiniliśmy i dużo łatwiej będzie naprawić swój błąd. Pamiętaj, że z asertywnością nikt się nie rodzi – uczymy się jej przez całe życie. To kwestia ćwiczeń i praktyki, dlatego zacznij już dziś!

Kiedy klient przychodzi z reklamacją i okazuje się, że popełniłeś błąd

Gdy na przykład usługa została źle wykonana, często próbujemy się tłumaczyć i szukać racjonalnych argumentów. To nie jest najlepszy sposób. Pamiętaj, że dobrze załatwiona reklamacja to jeden z najlepszych sposobów na zjednywanie i lojalizowanie klienta. Jak najlepiej przyjąć reklamację? Po pierwsze, wysłuchaj uważnie klienta nie przerywając. W sytuacji, kiedy jest zdenerwowany, okaż, że go rozumiesz i przeproś (w imieniu swoim bądź firmy). A następnie spróbuj wspólnie z klientem ustalić sposób naprawienia błędu. Najlepiej

Małgorzata Wiatr Ukończyła Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej (SWPS) na kierunku Psychologia Społeczna oraz studia podyplomowe Zarządzanie Marką w Szkole Głównej Handlowej. Właścicielka firmy marketingowej Brigatta, specjalizującej się w marketingu marek lokalnych, również w branży beauty.


2016/1

24

Beauty

SEKRET SUKCESU Dr. Belter od 25 lat w Polsce!

Obecnie marka Dr. Belter Cosmetic posiada w swoim portfolio ponad 160 produktów przeznaczonych do użytku profesjonalnego i domowego w kilkunastu specjalistycznych liniach oraz wiele zabiegów firmowych. Kosmetyki zostały uhonorowane licznymi nagrodami branżowymi, m.in. Prix D’Honneur de la Beaute czy Reader’s Choice. Początek lat 90. był doskonałym momentem na wprowadzenie marki do Polski. Rynek kosmetyki profesjonalnej dopiero raczkował. Polskie gabinety zaczęły poszukiwać produktów dobrej jakości, by podnieść poziom usług. W tym czasie organizowane były także pierwsze

Fot. Dr. Belter Cosmetics

Firma Dr. Belter, ekspert w dziedzinie profesjonalnej pielęgnacji skóry, ma za sobą 36 lat doświadczania i sukcesów, działając w 40 krajach na całym świecie.

targi kosmetyczne, podczas których firma zdobyła pierwszych klientów. Wielu z nich zostało z firmą do dziś, co świadczy o ciągłym dbaniu o wysoką jakość produktów, dających coraz lepsze rezultaty. Jednak na sukces składa się nie tylko produkt – równie istotne są doskonałe relacje z klientem. Zespół Dr. Belter Polska pracuje nieustannie nad tym, by je podtrzy-

Fot. Dr. Belter Cosmetics

W tym roku marka Dr. Belter obchodzi swoje 25. Urodziny w Polsce.

mywać. – „Lojalni klienci mogą liczyć na wyjątkową obsługę specjalistów z dziedziny kosmetologii, sprzedaży i nowoczesnego zarządzania” – mówi Maciej Trochimowicz, właściciel firmy. – „Do przywilejów stałego klienta należy zarówno atrakcyjny system rabatowy, swobodny dostęp do bogatego pakietu materiałów marketingowych, jak i indywidualne doradztwo w zakresie codziennego funkcjonowania salonu oraz akcji specjalnych” – dodaje. Salon decydujący się na współpracę partnerską otrzymuje duże wsparcie merytoryczne dla personelu i managementu – m.in. darmowe szkolenia z zakresu zakupionych produktów oraz możliwość szkolenia marketingowo-sprzedażowego. Co roku Dr. Belter Polska organizuje szkolenia wyjazdowe dla klientów – odwiedzają oni siedzibę firmy w Braunschweigu, gdzie mają okazję zobaczyć proces produkcyjny kosmetyków i poznać doktora Clemensa Beltera – właściciela marki. W każdym sezonie odbywają się również

kilkudniowe warsztaty z nowości produktowych i zabiegowych oraz szkolenia sprzedażowe w zaprzyjaźnionym pensjonacie w Zakopanem. Z okazji jubileuszu działania Dr. Belter w Polsce na klientów czekają wyjątkowe atrakcje. – „Planujemy kilkudniowe szkolenie połączone z uroczystą galą, podczas której gośćmi specjalnymi będą Dr. Clemens Belter z rodziną” – zdradza Maciej Trochimowicz. – „W ten sposób chcielibyśmy podziękować naszym klientom za lojalność i zaufanie” – mówi.

Więcej informacji: Dr. Belter Cosmetics tel. (32) 252 75 27 www.belter.pl


2016/1

Fot. Columna Medica

26

Profilaktyka zdrowia

ODPOCZĄĆ, BY DOGONIĆ ŻYCIE Nieoperacyjne leczenie kręgosłupa. Oddaj swój kręgosłup w ręce najlepszych specjalistów. Przygotowania Krzysztofa Hołowczyca do kolejnych startów i współpraca ze znaną kliniką. Trzykrotny rajdowy mistrz Polski, mistrz i wicemistrz Europy i trzeci zawodnik legendarnego Rajdu Dakar przygotowuje się do kolejnych startów. W planach ma między innymi starty w rallycrossie. Jak przygotowuje się do

kolejnego, trudnego sezonu tak doświadczony zawodnik? Krzysztof Hołowczyc zaufał znanej klinice rehabilitacji Columna Medica. Zdradzamy, dlaczego został ambasadorem tej marki, skąd bierze energię na kolejne wyzwania oraz dlaczego zdrowy kręgosłup jest dla niego tak ważny. Nasz popularny rajdowiec wielokrotnie ulegał bardziej i mniej groźnym wypadkom. Po latach intensywnych startów w najważniejszych imprezach rajdowych świata, w tym dziesięciokrotnym udziale w arcytrudnym Dakarze, wie, jak ważny jest odpoczynek i odpowiednia rekonwalescencja. Krzysztof Hołowczyc ze szczególną troską dba o swój kręgosłup. Dzięki odpowiedniej opiece


27

Fot. Columna Medica

Klinika to ekspert w nieoperacyjnym leczeniu kręgosłupa.

Columna Medica to klinika rehabilitacji kręgosłupa, która specjalizuje się w rehabilitacji układu ruchu, schorzeń ortopedycznych, neurologicznych i reumatologicznych. W ofercie kompleksu znajdują się również turnusy profilaktyczne i diagnostyczne. Columna Medica jest ekspertem właśnie w nieoperacyjnym leczeniu kręgosłupa. Kręgosłup jest w naszej klinice pod najlepszą opieką. Wykwalifikowana kadra specjalistów: lekarzy i fizjoterapeutów, najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczno-rehabilitacyjny oraz indywidualne podejście do Pacjenta sprawia, że pobyt w Columna Medica to trafiona inwestycja we własne zdrowie i dobre samopoczucie.

i rehabilitacji uniknął poważnych operacji. Docenia zwłaszcza skuteczność terapii manualnej. – „Zdrowie nie jest punktem, do którego można przybyć, ale sposobem podróżowania, zorientowanym na przyszłość. Warto o nie zadbać i zatrzymać się we właściwym momencie, żeby skupić się na sobie i swoim problemie. Moim jest kręgosłup. Po wielu latach jazdy po bezdrożach zdecydowałem się oddać w ręce specjalistów. I już widzę efekty. Dwukrotnie miałem złamany kręgosłup, wiem jak wiele wysiłku trzeba, aby wrócić do pełnej formy. Powierzyłem swoje zdrowie profesjonalistom, znakomitym fizjoterapeutom, którzy optymalnie dobierają potrzebne ćwiczenia i zabiegi” – mówi Krzysztof Hołowczyc, kierowca rajdowy, ambasador Columna Medica. Klinika to ekspert w nieoperacyjnym leczeniu kręgosłupa. Od trzech lat specjalizuje się w diagnostyce, leczeniu, rehabilitacji i profilaktyce zdrowotnej chorób układu ruchu, a także wybranych schorzeń ortopedycznych, neurologicznych i reumatologicznych. Współpracuje ze światowej sławy specjalistami, stosuje terapię manualną oraz rehabilitację 1:1 z fizjoterapeutą. Do leczenia i potrzeb pacjenta podchodzi holistycznie. Nad procesem rehabilitacji czuwa Josef Hesslinger, niemiecki specjalista w zakresie terapii manualnej oraz ortopedycznej terapii manulanej, egzaminator MT oraz OMT. Klinika współpracuje także z jednym z najlepszych neurochirurgów w kraju, prof. drem hab. n. med. Markiem Haratem oraz Bobem Sydenhamem, światowej sławy autorytetem w dziedzinie terapii manualnej. Columna Medica pomaga w szybkim przywróceniu sprawności, redukcji bólu towarzyszącego schorzeniom i urazom, a przede wszystkim uniknięciu operacji w wybranych przypadkach. Obok najwyższej jakości usług rehabilitacyjnych oraz nowoczesnego

sprzętu zapewnia komfort pobytu, kameralność i wsparcie w zakresie odnowy biologicznej i zdrowego odżywiania. To miejsce zorientowane na pacjenta, jego potrzeby. Liczy się profesjonalizm, ale również odpowiedni klimat miejsca i ludzie, którzy je tworzą. – „Czasem trzeba odpocząć, zwolnić na chwilę, by dogonić życie. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jaki ogrom pracy trzeba włożyć w karierę kierowcy rajdowego, jak trudne bywają warunki dla jego organizmu. Przychodzi zatem taki moment, kiedy chcesz się zatrzymać i skupić na tym, co najważniejsze – swoim zdrowiu. Columna Medica to właśnie takie miejsce, gdzie nie ma budzików, zobowiązań, kolejnych kilometrów, wyzwań, tam liczysz się tylko Ty i Twoje potrzeby. Niewiele jest takich miejsc w Polsce” – dodaje sportowiec. Klinika ma doświadczenie w pracy z pacjentami ze świata sportu. Należy do elitarnego grona partnerów medycznych Polskiego Komitetu Olimpijskiego. To nowa jakość na polskim rynku klinik rehabilitacyjnych. Marka hołduje zasadzie holizmu w każdym aspekcie: od opieki medycznej, poprzez spełnianie oczekiwań swoich klientów, aż po detale architektoniczne, najlepszą kuchnię i najnowocześniejszy sprzęt medyczny, kameralność i klimat. To wszystko sprawia, że Columna Medica jest wymarzonym miejscem dla pacjentów z całej Polski i z zagranicy. Miejscem, do którego chce się wracać.

Więcej informacji: Columna Medica tel. (43) 676 80 00 www.columnamedica.pl


2016/1

28

Premiera

REWITALIZACJA SKÓRY Mezolifing CL-HA to profesjonalna kuracja domowa. Wzmocnienie i przedłużenie efektów zabiegu mezoliftingującego do skóry dojrzałej.

Zabieg mezoliftingujący do skóry dojrzałej Mezolifting CL-HA

Zainspirowany doświadczeniami medycyny estetycznej i najnowszymi osiągnięciami naukowymi. Oparty na zaawansowanych preparatach przyMEZO-ESENCJA W KREMIE NA DZIEŃ FORMUŁA DERMAL-SMS ULTRA – AKTYWNY KREM NA DZIEŃ • poprawa jędrności i elastyczności skóry; • efekt napięcia skóry – lifting; • wygładzenie zmarszczek i bruzd; • poj. 50 ml / 119 zł (sugerowana cena)

wracających właściwą komunikację międzykomórkową i płynność procesów w skórze. Hamuje starzenie się, poprawia kondycję i jędrność skóry. Działa jak kosmetyczny „wypełniacz” zmarszczek o długofalowym działaniu, zapewniając ich szybkie spłycenie i silne nawilżenie skóry. Daje natychmiastowy, widoczny i odczuwalny efekt liftingu. Zabieg wykonywany wyłącznie w wyselekcjonowanych salonach kosmetycznych.

Produkty do pielęgnacji domowej stanowią znakomitą, samodzielną kuracją odmładzającą lub doskonałe uzupełnienie zabiegów kosmetycznych i medycyny estetycznej. KREM MEZO-REGENERUJĄCY NA NOC Z USIECIOWANYM KWASEM HIALURONOWYM & BIOALM 3D • poprawa jędrności i elastyczności skóry; • wygładzenie skóry; • wypełnienie zmarszczek; • poj. 50 ml / 119 zł (sugerowana cena)

KREM MEZO-ODNAWIAJĄCY POD OCZY I NA POWIEKI ZAAWANSOWANE DZIAŁANIE PRZECIWSTARZENIOWE • poprawa napięcia skóry wokół oczu; • zniwelowanie zmarszczek mimicznych i kurzych łapek; • odżywienie i wygładzenie skóry; • poj. 15 ml / 99 zł (sugerowana cena)

Fot. Dermika

Jest idealnym dopełnieniem profesjonalnej kuracji zabiegowej i przedłużeniem jej efektów: przywrócenia sprężystości i jędrności, wygładzenia zmarszczek i bruzd oraz kompleksowej poprawy kondycji skóry. Produkty do pielęgnacji domowej dostępne są wyłącznie w wyselekcjonowanych salonach kosmetycznych. W skład serii wchodzą preparaty: Mezo-Esencja w Kremie na dzień, Krem Mezo-Regenerujący na noc, a także Krem Mezo-Odnawiający pod oczy i na powieki.

Więcej informacji: Dermika Salon & Spa www.dermika.pl


2016/1

30

Zarządzanie

WŁASNY BIZNES Nowy gabinet kosmetyczny – jakich błędów nie popełniać? Masz już własny gabinet? Jakich błędów nie udało Ci się uniknąć? Co poradzisz młodszym koleżankom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę w świecie kobiecego biznesu? Prowadzenie własnego biznesu wiąże się z szeregiem nieprzewidywalnych czynników, na które zupełnie nie mamy wpływu. Lekko nie jest. Mimo to, nie-

którzy już na samym początku sami rzucają sobie dodatkowe kłody pod nogi. Dlaczego? Tego nie wiem. Poniżej przegląd najpopularniejszych kłód. Chcesz zbankrutować? Nie zapomnij zanotować najważniejszych rzeczy!

Opieranie się wyłącznie na pożyczonych pieniądzach Ciężko uniknąć wsparcia zewnętrznego, ale jeśli otwieramy firmę nie mając przysłowiowego grosza przy duszy, sami prosimy się o kłopoty. Nie chodzi przecież o to, żeby mieć pieniądze wyłącznie na sprzęt, kosmetyki i lokal. Chodzi oto, żeby być w stanie utrzymać się na podstawowym poziomie zakładając


Zdecydowanie lepiej jest uczyć się na cudzych błędach niż samemu radzić sobie z poważnymi problemami.

najczarniejszy z możliwych scenariuszy. Przykład? Kasia zarabiała 2000 zł miesięcznie. Jak można się domyśleć, wszystko wydawała. Postanowiła otworzyć gabinet nie mając własnych oszczędności. Pożyczyła wraz z mężem w banku 40.000 zł, co miało wystarczyć na dostosowanie lokalu, kosmetyki, sprzęt i inne potrzebne na początku działalności rzeczy. Miesięczne koszty prowadzenia gabinetu to 3000 zł, czyli, żeby wyjść na zero (żyjąc entuzjazmem i mieszkając pod mostem) Kasia musi zarabiać przynajmniej 3000 zł. Żeby żyć na poprzednim poziomie Kasia musi zarabiać ponad 5000 zł (wcześniej zarabiała 2 tys. na rękę, teraz od dochodu musi jeszcze dodatkowo zapłacić podatek, ale pomińmy to już dla wygody). Zapomniałam o spłacie pożyczki (ok.

750 zł miesięcznie), ale nie będę już dobijać biednej Kasi. Co w sytuacji, w której Kasia w pierwszych miesiącach zarobi mniej? Musi pożyczyć brakującą sumę. Jeśli gabinet rzeczywiście się rozkręci, jest szansa, że Kasia po kilku latach wyjdzie z długów i zacznie fajnie zarabiać. Jeśli nie, zostanie z pożyczką na start, pożyczkami na utrzymanie i będzie musiała poszukać pracy. Część długów pewnie uda się spłacić ze sprzedaży wyposażenia, ale nie będzie to nawet połowa pieniędzy, które Kasia jest winna bankom. Gdyby Kasia miała oszczędności pozwalające na utrzymanie gabinetu przez kilka miesięcy, mogłaby spokojnie zająć się jego promowaniem, a w przypadku niepowodzenia, dług nie byłby aż tak duży. Gdyby otwierała gabinet wyłącznie w oparciu o własne możliwości, po prostu straciłaby pieniądze i wróciła do punktu wyjścia. Czarny scenariusz w tym przypadku to nadal zarabiać 2000 zł, a nie 2000 zł minus ok. 1000 zł rat kredytów. Podany przykład nie tłumaczy dlaczego się nie udało. Mówi bardziej o konsekwencjach tego, że się nie udało. Niemniej jednak warto pamiętać, że rozkręcanie biznesu z siekierą nad głową jest dość trudnym zadaniem. Jeśli codziennie przychodzisz do pracy z myślą, że za chwile komornik wyrzuci Cię z mieszkania, ciężko o bycie kreatywnym i przyjaznym dla klientów. Rozwój firmy i komfort psychiczny jej właściciela to czynniki, które wyjątkowo dobrze ze sobą współgrają.

Działanie po omacku i na wyczucie

Dlaczego to zrobiłaś? Nie wiem. / Wydawało mi się, że tak będzie dobrze. Bardzo często działamy po omacku i na wyczucie skupiając się na realizacji zadań, które niekoniecznie przyczyniają się do rozwoju naszej firmy. Jesteśmy tylko ludźmi i jeśli mamy wybór, często wolimy: • nic nie zrobić zamiast coś zrobić – jeśli mowa o rzeczach niekoniecznie przyjemnych; • zrobić coś przyjemnego, zamiast zrobić coś nieprzyjemnego –


2016/1

32

niezależnie od tego, co jest nam w tej chwili bardziej potrzebne; • zrobić jutro, zamiast zrobić dzisiaj – jeśli w danej chwili nie wali się na głowę; • uznawać rzeczy za zbędne, zamiast skupiać się na szczegółach – jeśli nikt nas nie kontroluje i czegoś od nas jasno nie wymaga; itd. Nie mówię tutaj o rzeczach ewidentnych – jeśli się pali, każdy złapie za gaśnicę. W naszej pracy każdy jednak spotyka się z tysiącem drobiazgów, które wymagają mniejszej lub większej uwagi. Kluczem do sukcesu jest umieć je od siebie odróżnić! Jak okiełznać swojego wewnętrznego „chodziarza na łatwiznę”? Zacznijmy od przykładu. W pewnym krótkim przedziale czasu musisz zrobić zamówienie, przypomnieć klientkom o jutrzejszych wizytach i wybrać nowe dekoracje w sklepie internetowym. Zaczynasz od przyjemnego – przeglądania potencjalnych nowych wazonów. Zabrakło Ci czasu na resztę. Zamówienie możesz zrobić jutro, ale klientkom o wizycie już nie przypomnisz. Dwie nie przyszły, bo zapomniały. Przykład ewidentny – zamiast zajmować się drobiazgami, trzeba było zadzwonić do klientek, a dopiero kiedy zostanie chwila czasu zrobić zamówienie i ewentualnie zająć się szukaniem wazonu. Dlaczego stało się inaczej? CEL – musisz go mieć, żeby wiedzieć, co i w jakiej kolejności masz robić.

Rozwój firmy i komfort psychiczny jej właściciela to czynniki, które wyjątkowo dobrze ze sobą współgrają.

LISTA ZADAŃ – musisz ją spisać, żeby wiedzieć, co konkretnie masz w najbliższym czasie do zrobienia. PRIORYTETY – musisz je wyznaczyć, żeby wiedzieć, co trzeba zrobić w pierwszej kolejności. PLAN – musisz go mieć, żeby uporządkować całą tę wiedzę. W gabinecie jest coraz mniej klientek, dlatego Twoim głównym celem jest np. zwiększenie obrotów o 25% w ciągu najbliższych 3 miesięcy. Jedynym zadaniem z listy zgodnym z Twoim celem jest przypomnienie klientkom o wizycie – to jest Twój priorytet i ląduje na samym początku listy zadań. Pracownicy muszą mieć kosmetyki do zabiegów, a więc zamówienie spisujesz na drugiej pozycji. Jeśli byłaś rozsądna – nie zamawiasz na ostatnią chwilę. Wazony owszem może uatrakcyjnią gabinet, ale ich związek z Twoim celem jest najmniej oczywisty – lądują na końcu. Przykład banalny, ale działając w ten sposób oddzielasz rzeczy istotne od tych mniej ważnych. Nie dopieszczasz w nieskończoność ulotek, które już dawno powinny być rozdane. Nie skupiasz się na drobiazgach, zupełnie zapominając o rzeczach, które są naprawdę istotne i decydują o powodzeniu Twojego biznesu.

Nadmierna rozrzutność

Zawsze marzyłaś o… Teraz z pożyczką w kieszeni i pustymi ścianami w lokalu czujesz się jak dziecko w markecie w dziale ze słodyczami. Kupiłabyś wszystko, zjadła na raz, zupełnie nie zważając na fakt, że za chwilę zwymiotujesz. Jesteś w trakcie kolacji? Przepraszam, ale im dosadniej, tym lepiej zapada w pamięć. Zamiast spełniać swoje marzenia, leczyć kompleksy i realizować z rozmachem nierealne wizje, zastanów się, co jest Ci absolutnie niezbędne na starcie i bez czego nie dasz rady prowadzić gabinetu. Resztę kupisz jak zaczniesz zarabiać. Nadmierne wydawanie zwykle nieswoich pieniędzy jest jednym z najczęściej występujących powodów biznesowych problemów. Ja sama też kiedyś popełniłam ten błąd. Na szczęście na niewielką skalę i w sumie nic wielkiego się nie stało, ale do tej pory pluję sobie w brodę jak mogłam być tak głupia. Owszem, zdarzają się wielkie inwestycje, zakończone sukcesem, ale zwykle podejmują się ich ludzie, którzy nie mają wiele do stracenia. Nie wyjdzie ten biznes, wyjdzie inny. Stać Cię, żeby grać na loterii pieniędzmi, na które musisz pracować kilka lub kilkanaście lat?

Czy na pewno od razu potrzebujesz lokalu? Może warto trochę pojeździć po domach? Czy ten lokal musi być aż tak duży i w centrum miasta? Czy naprawdę potrzebujesz aż tyle sprzętu? Czy otwierasz gabinet na Syberii? Nie? Dlaczego w takim razie robisz zapasy kosmetyków na 3 lata do przodu? Pamiętaj, że zdecydowanie lepiej jest uczyć się na cudzych błędach niż samemu radzić sobie z poważnymi problemami. Wszystkich pułapek w ten sposób nie ominiesz, ale odrobina przygotowania na pewno sprawi, że zaoszczędzisz mnóstwo czasu i pieniędzy.

Anna Wydra-Nazimek Właścicielka firmy specjalizującej się w marketingu dla salonów beauty www.neza.pl Autorka bloga na temat zarządzania gabinetem kosmetycznym i fryzjerskim www.gabinetodzaplecza.pl


2016/1

34

Prezentacje

BIERZMY PRZYKŁAD Z NAJLEPSZYCH Jak powinno wyglądać i pracować nowoczesne studio solaryjne. Żyjemy w czasach, w których aby sprostać wymaganiom rynku i klientów musimy inwestować w naszą działalność. Klienci mają coraz więcej wymagań i oczekiwań wobec usług, które kupują.


Fot. Twoje Solarium

35

Ten temat nie omija również salonów solaryjnych, które przez osiem ostatnich lat nękane ciągłymi nagonkami kierowanymi ze strony koncernów kosmetycznych ucierpiały chyba najbardziej. Czy warto w tej chwili inwestować dalej w rozwój istniejącego salonu lub też decydować się na otwarcie nowego? Tak, tak i jeszcze raz tak! Jeżeli zrobimy to na odpowiednim poziomie, postawimy na jakość urządzeń, nowoczesny wystrój

salonu no i oczywiście najważniejszy element każdej działalności czyli „czynnik ludzki”. Dobrze przeszkolona, miła, uprzejma i kompetentna, posiadająca wiedzę na temat zasad bezpiecznego opalania, nie zapominająca o zachowaniu zasad higieny i bezpieczeństwa obsługa salonu, to gwarantowany sukces. Nie możemy także zapominać o reklamie na rynku lokalnym, która na pewno wzmocni naszą pozycję. Takim przykładem nowoczesnego i dobrze prosperującego salonu w Polsce jest „Twoje Solarium” z Zielonej Góry. Właściciele od 20 lat pracujący w branży uruchomili w grudniu 2015 jeden z najnowocze-

śniejszych i najładniejszych salonów w Europie. Solarium obsługiwane jest przez najbardziej zaawansowany system SOLAR, obsługujący karty lojalnościowe i pozwalający na kontrolę wszystkich statystyk z każdego mobilnego urządzenia. Najodważniejszą jednak rzeczą w salonie był kompletnie nowatorski projekt, który diametralnie zmienia stereotypowy wygląd salonów solaryjnych sprzed kilku lat. Klienta po wejściu wita przepiękne, nowoczesne wnętrze z oryginalną ścianą wodną, dużą ilością miejsc siedzących, kącikiem dla dzieci i możliwością skorzystania z darmowego WI-FI. Do kabin z nowymi w większości urządzeniami do opalania prowadzą

dwa korytarze z sześcioma kabinami w każdym. Przepiękna podświetlona lada sprzedażowa pozwala na wyeksponowanie kilkudziesięciu artykułów i na komfortową obsługę klienta. Najważniejszy atut salonu stanowi fakt, iż wszystkie urządzenia wyposażone są w lampy o europejskiej normie 0,3.

Więcej informacji: Profi tel. (68) 323 12 95 www.twojesolarium.pl


2016/1

Fot. www.esolarex.pl

36

Zarządzanie

INNOWACYJNA OBSŁUGA KLIENTA Profesjonalizm kluczem do sukcesu Twojego solarium. Jako nieliczni w branży, a już napewno w tak zaawansowanej formie, od kilku lat Solarex dysponuje narzędziem w postaci zaawansowanego technologicznie oraz przemyślanego rozwiązania, którym jest program komputerowy e-Solarex. Narzędzie to pozwala na kompleksowy monitoring lokalny oraz działania on-line salonu wraz z obsługą. Z kilkuletnich badań rynkowych branży solaryjnej jasno wynika, iż konsumenci korzystający regularnie z usług solaryjnych jednoznacznie opowiadają się za profesjonalnym sposobem obsługi klienta i bez wahania – mając do wyboru między salonem wyposażonym w przestarzałe sterowniki, a wyposażonym w komputerową obsługę klienta – zawsze wybiorą ten drugi.

Głównym czynnikiem wyboru jest zaufanie do systemu, który kontroluje liczbę godzin pracy lamp w urządzeniach, komunikuje dezynfekcję solarium, prawidłowo wylicza przysługujące opalania gratisowe wraz z ich średnim czasem, umożliwia rezerwację on-line, dzięki której Ty zyskasz swój wolny czas. Niewątpliwie jako główne zalety systemu należy wskazać: obsługę klienta gotówka / karta, obsługę plastikowych kart z kodem kreskowym – lojalnościowych (dostępne również

z możliwością nadruku według indywidualnego projektu: grafika, logo, adres, tel., strona www...), wbudowany magazyn kosmetyków, baza danych klietów z podglądem on-line, możliwość zdalnego zarządzania studiem solarium lub całą siecią solariów z każdego miejsca za pomocą internetu on-line oraz wiele wiele innych. Przekonaj się sam i już dzisiaj pobierz darmowe demo oprogramowania ze strony www.esolarex.pl

Więcej informacji: Solarex tel. (12) 264 97 00 www.solarex-iso.pl


2016/1

38

Bezpieczne opalanie

OWOCNE SPOTKANIE BRANŻOWE Australian Gold® – najwyższa jakość, nowości, szkolenia.

Jako prekursor nowoczesnych rozwiązań w dziedzinie balsamów do opalania, od wielu lat firma Australian Gold® wytycza nowe kierunki rozwoju opracowując innowacyjne formuły odpowiedzialne za piękny brązowy kolor opalenizny. Jednakże w dzisiejszych czasach liczy się nie tylko efekt w postaci brązowej opalenizny, ale i to, by skóra była zdrowa i zachowała swą młodość i elastyczność jak najdłużej. Jak przekonać klienta salonu do korzystania z kosmetyków, aby uzyskał najlepszy efekt po seansie opalania w solarium – tego mogli dowiedzieć się właściciele salonów solaryjnych na szkoleniu zorganizowanym przez autoryzowanego dystrybutora Australian Gold® na Polskę – firmę Profil-Solar z Zabrza. Wykorzystując zmniejszoną aktywność klientów solaryjnych i w oczekiwaniu na wiosenny sezon, firma Profil-Solar wraz z firmą Bradford & Hamilton z Holandii, dystrybutorem marki Australian Gold® na Europę, na początku lutego zorganizowała profesjonalne szkolenie produktowe dla właścicieli salonów solaryjnych, ich pracowników oraz dystrybutorów kosmetyków – firm handlowych. Oprócz prezentacji najnowszej linii produktów Australian Gold® uczestnicy szkolenia mieli okazję zapoznać się z nowoczesnymi technikami sprzedaży, wymienić doświadczenia w prowadzeniu salonów i podyskutować w kuluarach o problemach z jakimi spotykają się na co dzień.

Fot. Profil-Solar

Australian Gold® to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i prestiżowych marek kosmetyków do opalania na świecie.


39

Firma Australian Gold® wytycza nowe kierunki rozwoju opracowując innowacyjne formuły odpowiedzialne za piękny brązowy kolor opalenizny.

Fot. Australian Gold®

ry na najwyższym poziomie. Potężna mieszanka naturalnych bronzerów, DHA, składnika Mahakanni oraz dodatek erytrulozy gwarantują najciemniejszy możliwy efekt opalonej skóry. Pretty Fierce to kolejny bronzer z nowości Australian Gold® którego głównym celem jest ochrona tatuaży dzięki zastosowaniu ColorGuard™ Plus Tattoo Technologia, natomiast Purrfection Finish Primer pozostawia skórę jedwabiście miękką i nadaje jej zmysłowy wygląd. Kombinacja egzotycznych australijskich składników działa bardzo nawadniająco i chroni przed przesuszeniem skóry. Naturalne substancje brązujące w połączeniu z DHA oraz Cocoa Butter przyciemni uzyskany koloryt skóry.

Pierwsza część szkolenia poświęcona była prezentacji nowych rewolucyjnych produktów. Wśród 19 nowości kilka propozycji cieszyło się szczególnym zainteresowaniem: Daringly Black – dwudziestopięciokrotny silikonowy bronzer będący połączeniem naturalnych substancji brązujących z DHA, a zastosowany w nim wyciąg z czarnej herbaty oraz Blue Passion Flower gwarantuje działanie antyseptyczne i ochronne nawet dla delikatnej skóry. Summer Love to druga propozycja z nowości, która szczególnie zaciekawiła uczestników szkolenia.

Summer Love z Derma Complex który pozostawia skórę promienną, odżywioną, a mieszanka naturalnych bronzerów z kompleksem Vitalize oraz Bikini Body poprawi wygląd skóry, nadając jej niepowtarzalny ciemny koloryt nie pozostawiając smug. Rock Culture jest trzecim z produktów który wzbudził największe zainteresowanie wśród właścicieli salonów. Rock Culture to trzydziestokrotny łamiący wszystkie granice opalania wielowymiarowy bronzer o natychmiastowym działaniu. Mieszanka 92 składników mineralnych gwarantuje utrzymanie kondycji skó-

Również inne nowości były dla uczestników szkolenia miłym zaskoczeniem. Z ich opinii można było wywnioskować, że prezentowane produkty to ciekawa propozycja głównie dzięki idealnej konsystencji lotionów, rewelacyjnym zapachom i doskonałej wchłanialności. Kolejna część szkolenia rozpoczęła się od krótkiego wprowadzenia w historię marki Australian Gold® oraz przedstawienia jej rozwoju na rynku polskim. Zostały poruszone zagadnienia związane ze świadomością konsumenta oraz wiele istotnych zagadnień związanych z branżą solaryjną. W części głównej szkolenia zostały przedstawione nowoczesne i nieszablonowe techniki sprzedaży kosmetyków do opalania. Podstawowy wniosek nasuwający się po prezentacji: dobrze wykwalifikowany personel oraz najlepsze produkty dostępne na rynku to klucz do dobrze funkcjonującego salonu oraz fundamentalny czynnik tworzący silną pozycję marki na rynku gospodarczym. Spore zainteresowanie i doskonale zorganizowane szkolenie

połączone z prezentacją nowości wywołało wśród uczestników duże zaciekawienie i interaktywną postawę w trakcie spotkania. W podsumowaniu szkolenia organizatorzy przewidzieli czas na wymianę doświadczeń i ocenę prezentacji, czego efektem był prawdziwy grad ważnych i trudnych pytań do prowadzących szkolenie. Wykładowcy jednak zbijali wszystkie wątpliwości i obawy dotyczące dostępności i ekskluzywności tej marki trafnymi rzeczowymi argumentami. W trakcie szkolenia udowadniali, że ekskluzywność i wyjątkowość tej marki nie oznacza wcale, że jest ona niedostępna dla mniej zasobnych klientów. Uczestnicy szkolenia poza przydatnymi radami i zdobytą fachową wiedzą oraz wymianą doświadczeń jednoznacznie potwierdzili konieczność kolejnego uczestnictwa na tak profesjonalnie zorganizowanym branżowym szkoleniu. Obie firmy podbudowane dużym zainteresowaniem ze strony uczestników spotkania wyraziły chęć organizowania dalszych szkoleń i rozszerzania zagadnień tematycznych. Jeśli i ty jesteś zainteresowany uczestnictwem w następnym szkoleniu, skontaktuj się z nami. Szkolenie zostało zakończone wręczeniem certyfikatów nadających tytuł profesjonalnego Konsultanta Opalania.

Więcej informacji: Autoryzowany dystrybutor na Polskę Profil-Solar tel. (32) 276 66 60 www.profil-solar.pl


2016/1

40

Bezpieczne opalanie

TECHNOLOGIA LIDERA megaSun – nowoczesne technologie dla Twojego komfortu! Know-how, wizja i doświadczenie – na tej podstawie tworzy się nowoczesne i bezpieczne solaria i wytycza nowe trendy. Tak powstaje megaSun! Urządzenia serii alpha zachwycają nowoczesnym designem połączonym z niesamowitą wydajnością, zaawansowanymi technologiami i najwyższym komfortem opalania. Dzięki zastosowaniu nowatorskich rozwią-

zań są one prawdziwymi dziełami, nie tylko sztuki, ale i inżynierii. Postaramy się pokrótce opisać niektóre z innowacyjnych rozwiązań zastosowanych w serii alpha, dzięki którym megaSun stał się liderem w branży solaryjnej.

Zewnętrzny panel pre-Selection

Fot. KBL AG

Ruby Collagen Booster i lampy pigmentujące p2 (Intellisun)

Intellisun to dodatkowe sześć lamp pigmentujących p2, które zapewniają niesamowicie szybkie efekty poprzez pobudzenie procesu melanogenezy, a jednocześnie dzięki zrównoważonemu spektrum promieniowania są bardzo delikatne dla skóry. Technologia Intellisun w połączeniu z pre-Selection sprawia, że urządzenia megaSun są po prostu inteligentne! Ergonomiczny i intuicyjny wyświetlacz umieszczony na zewnętrznej obudowie solarium pozwala indywidualnie dopasować czas ekspozycji i intensywność opalania zgodnie z własnymi preferencjami. Ruby Collagen Booster to innowacyjne rozwiązanie, w którym zastosowano dodatkowe 40 lamp kolagenowych w obszarze twarzy i dekoltu. Czerwone światło zapewnia skórze właściwe nawilżenie, rewitalizację i detoksykację, przyspieszając procesy metaboliczne komórek. Również tutaj użytkownik może indywidualnie ustawić intensywność lamp na jednym z trzech stopni – także bez funkcji opalania twarzy i dekoltu. Ale megaSun nie zapomina również o wrażeniach estetycznych. Genialny Color Motion zapewnia niesamowite doznania wizualne. Możesz wybrać jedną z osiemnastu zaprogramowanych wariacji lub sam zdecydować jaki kolor podświetlenia najbardziej pasuje do Twojego wnę-

trza i wybrać go za pomocą pilota motionWheel. Pilot pozwoli również na ustawienie intensywności kolorów, a także zaprogramowanie częstotliwości ich zmian. Własna muzyka w solarium? Żaden problem! Relaksuj się przy swoich ulubionych utworach dzięki rozbudowanemu systemowi nagłaśniającemu – zintegrowany odtwarzacz mp3, volume control, wejście USB i Bluetooth – masz wiele opcji podłączenia swojej muzyki. Dodatkowe atrakcje zapewni musicVibration, która wykorzystuje duże powierzchnie jako membrany i sprawia, że brzmienie jest jeszcze lepsze!

Nieważne na które urządzenie się zdecydujesz – megaSun daje gwarancję, że będzie ono najwyższej jakości.

Więcej informacji: Maximus Solaria tel. (58) 624 90 50 www.maximus-solaria.pl


2016/1

42

Pielęgnacja

CZERPAĆ Z BOGACTWA ORIENTU Azjatyckie rośliny i ich znaczenie dla pielęgnacji ciała. Kobiety pochodzące z Azji zachwycają nieskazitelną cerą i piękną, młodo wyglądającą skórą. Na czym polega ich sekret? Być może odpowiedzi dostarczą rośliny rosnące w tej części świata, a które na nowo odkrywane są przez przemysł kosmetyczny. Myśląc o Azji przed oczami stają nam bambusowe lasy, ryżowe pola, a wokół siebie czujemy zapach jaśminu. Są one nie tylko elementem tamtejszego krajobrazu, ale również świetną bazą dla kosmetyków wspierających pielęgnację skóry.

Co zawdzięczamy bambusowi?

Bambusowe maty, meble z bambusa – to znamy doskonale! Ale nowością jest obecność wyciągu z tej azjatyckiej rośliny w składzie kosmetyków pielęgnacyjnych. Jest on tak wszechstronny, że doskonale sprawdza się zarówno jako ratunek dla skóry suchej, jak i kompres dla słabych,

łamliwych paznokci. A to tylko kilka z jego niezwykłych właściwości. Nasza skóra codziennie narażona jest na działanie słońca i zanieczyszczeń. Nakładana na nią gruba warstwa makijażu także nie służy zachowaniu świeżości i blasku. W efekcie cera staje się poszarzała i zanieczyszczona. Aby to zmienić, można sięgnąć po wyciąg z bambusa, który doskonale ją odświeży, a także sprawi, że stanie się zadbana i wypoczęta. To oczywiście nie wszystko, czym roślina ta może przysłużyć się wyglądowi! Znajdująca się w wyciągu z bambusa krzemionka świetnie wpływa również na zniszczone oraz osłabione włosy – odbudowuje ich strukturę, wzmacnia, przywraca sprężystość


43

i połysk. W podobny sposób działa także na kruche paznokcie, regenerując ich płytkę i przyspieszając wzrost. Bambus działa na skórę nie tylko od wewnątrz, ale i od zewnątrz. Wystarczy przyjrzeć się ofercie salonów SPA oraz gabinetów odnowy biologicznej. Można tam znaleźć wiele zabiegów upiększających opartych właśnie na wyciągu z tej rośliny. Dobre efekty przynosi na przykład masaż wykonywany bambusowymi pałeczkami. Dzięki nim – oraz wprawnym ruchom masażysty – efekty są naprawdę wymierne – następuje redukcja cellulitu, pobudzone staje się krążenie limfy, a ponadto redukuje się napięcie mięśniowe. To także świetny sposób na modelowanie sylwetki.

Do tych właściwości należy dodać kolejne, takie jak wzmacnianie bariery lipidowej skóry i uzupełnianie ich niedoborów. Dlaczego jest to tak istotne? Lipidy tworzą płaszcz ochronny. Gdy zostaje on naruszony, wtedy skóra staje się bardziej podatna na zanieczyszczenia i związki chemiczne. Naruszona bariera ochronna to także większa ucieczka wody z naskórka, a co za tym idzie, także przesuszona skóra. Podobnie jak bambus czy ryż również jaśmin służy zachowaniu młodego wyglądu. Ekstrakty z tej rośliny wzmacniają włókna kolagenowe, redukują drobne zmarszczki i poprawiają strukturę skóry.

Piękno pochodzi z ryżu

Ryż gości nie tylko na polskich stołach – coraz częściej obecny jest również w kosmetyczkach Polek pod postacią różnych preparatów. Nasiona ryżu, szczególnie jego dzikiej odmiany, są bogate w wiele substancji aktywnych, w tym witaminy z grupy B, potas oraz żelazo. Dlaczego więc nie wykorzystać tej rośliny w pielęgnacji skóry? Ryż doskonale wpływa na kondycję skóry, sprawia, że w głębokich warstwach naskórka zatrzymywana jest woda, pobudza produkcję kolagenu i przyspiesza regenerację. Takie działanie ma wytwarzany z ryżu olejek. Zawiera on NNKT,

fitosterole oraz związki neutralizujące działanie metali ciężkich. Wykazuje silne właściwości regenerujące i nadaje się nawet do wrażliwej skóry. Ze względu na silne działanie odmładzające i wygładzające poleca się go do cery dojrzałej. Poza tym olejek ryżowy jest składnikiem wielu kremów oraz maseczek do skóry wrażliwej. Wygląda na to, że jedna z tajemnic wiecznej młodości już została odkryta!

Jaśminowa skuteczność

Przepiękny zapach jaśminu pobudza zmysły i potrafi na długo

oczarować. Olejek z tej typowo azjatyckiej rośliny od dawna wykorzystywany jest w aromaterapii, a ostatnio sprawdza się także jako składnik kosmetyków. Olejek jaśminowy jest na przykład bardzo pomocny w pielęgnacji cery suchej i wrażliwej. Znakomicie łagodzi podrażnienia, nawilża i wzmacnia skórę. Dodany do kąpieli czy użyty podczas masażu zapewnia cudowne doznania zapachowe i relaksujące. Warto wiedzieć, że aromat jaśminu koi bóle głowy oraz migreny, a także redukuje napięcie związane ze stresem.

Katarzyna Błasik Źródło: Portal Kosmetyczny, SPA & Wellness www.SPA24.pl


2016/1

44

Targi

ODKRYJ PIĘKNO NA MAZURACH Wystaw się na piękno! Międzynarodowe targi dla profesjonalistów branży beauty odbędą się już jesienią w Expo Mazury. Ostróda w październiku zamieni się w stolicę urody. To będzie prawdziwe święto piękna!

Właśnie wtedy w Expo Mazury w Ostródzie spotkają się profesjonaliści branży kosmetycznej. Targi Beauty SPA & Fashion to wydarzenie adresowane do wszystkich, którzy specjalizują się w zagadnieniach

Fot. Expo Mazury

związanych z urodą. II edycja będzie dobrą okazją do zaprezentowania szerokiej oferty producentów oraz dystrybutorów profesjonalnych kosmetyków kolorowych, pielęgnacyjnych, fryzjerskich, a także akcesoriów kosmetycznych. Październikowe spotkanie w Ostródzie jest jednym z najważniejszych wydarzeń branżowych o międzynarodowym charakterze. Właśnie w Expo Mazury wiodące na polskim i światowym rynku marki zaprezentują najnowsze produkty, zabiegi i wiodące trendy w branży kosmetycznej oraz fryzjerskiej. – „Targi Beauty SPA & Fashion to nie tylko prezentacje wystawców, ale

Fot. Expo Mazury

22-23 października 2016 roku – to data, którą warto zapamiętać!

również imprezy towarzyszące. Podczas I edycji Targów odbyły się I Mistrzostwa Wizażu Warmia i Mazury 2015” – mówi menedżer projektu Ewelina Nowak-Lewicka. – „Nadesłano ponad sto prac, spośród których profesjonalne jury wyłoniło 10 finalistów. W tym roku odbędzie się kolejna edycja zmagań o tytuł Mistrza Warmii i Mazur” – dodaje. W trakcie Targów Beauty SPA & Fashion zorganizowane zostaną również II Mistrzostwa Warmii i Mazur Zdobienia Paznokci Tajemniczy Ogród oraz I Mistrzostwa Microbladingu. Event będzie również okazją do poszerzenia wiedzy nie tylko z zakresu kosmetologii, ale również marketingu. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną również najnowsze

trendy we fryzjerstwie, makijażu i branży SPA. Targi w Expo Mazury to impreza wystawiennicza na światowym poziomie, połączona z bogatą ofertą merytoryczną i warsztatową. Wystaw się na piękno!

Więcej informacji: EXPO Mazury tel. 605 850 977 www.beautyarena.pl


2016/1

46

Profilaktyka zdrowia

ELIKSIR ŻYCIA Kluczem do zdrowia i długowieczności jest WODA. Zdrowie i czas to dwa cenne skarby, których nie rozpoznajemy i nie doceniamy dopóki się nie wyczerpią. W poprzednich wydaniach kwartalnika NAJWSPANIALSZE nr 3-4/2015 pisaliśmy, jaki wpływ na Państwa zdrowie mają przekonania, nawyki i wiedza. Dzisiaj przedstawiamy rozwiązanie, które sprawi, że poprawimy parametry zdrowia aż o UWAGA 50-60%. Co ma tak znaczący wpływ na dobrostan? Co jest kluczem do zdrowia? Tym kluczem do zdrowia i długowieczności jest WODA. Już bardzo dawno temu, bo za czasów starożytnych Egipcjan, Greków i Rzymian, a później w średniowieczu stosowano do leczenia wodę. Jako środek leczniczy stosowali wodę również Chińczycy, Hindusi, Japończycy, a Persowie, Turcy, Rosjanie i Finowie rozwinęli sauny. Tak więc nie chodzi o cudowny eliksir, ale o jedną z najprostszych prawd, czyli zrozumienie, jaką tajemnicę kryje w sobie WODA. Ta substancja nieodłącznie związana z prozą codziennego ludzkiego życia


jest równocześnie niezwykle intrygująca dla naukowców, warunkuje ona egzystencję każdej żywej istoty na Ziemi. Wiemy, że nasz organizm składa się z 60-70% wody, a nowo narodzonego dziecka przekracza 90%, ale czy zdajemy sobie sprawę, ile to jest litrów? Przykład: osoba ważąca 75 kg nosi w sobie około 50 litrów wody. Z tego około 2/3 znajduje się w komórkach. Mózg zbudowany jest w 90% z wody, krew w 85%, płuca w 83%, nerki w 79%, serce w 73%, a mięśnie w 72%. Reszta przypada na tkanki i limfę. Jesteśmy chodzącym akwarium. Procesy biochemiczne w nas zachodzą w wodzie. Żeby przebiegały prawidłowo, nasz organizm musi mieć codziennie dostarczone 30 ml wody na każdy kilogram wagi naszego ciała. Co dzieje

Lekarz przyszłości nie będzie dawał leków, lecz poinstruuje swojego pacjenta w kwestii odpowiedniego stylu życia, żywienia i zapobiegania chorobom.

się w naszym organizmie jeżeli nie wypijemy dziennie tyle wody? Nie zastanawiamy się nad tym, skąd biorą się migreny, bóle głowy, zaparcia, nadciśnienie, problemy skórne, zwyrodnienia i bóle stawów, bóle kręgosłupa, zmęczenie, rozdrażnienie i wiele, wiele innych dolegliwości. Pamiętajmy, że każda dolegliwość czy choroba ma swoją przyczynę. Czy zastanawiamy się z czego one wynikają? Jeden prosty nawyk może nas od wielu tych problemów uwolnić. Wypijanie wody o odpowiedniej jakości i w odpowiedniej ilości. Tak więc prezentuję Wam kochani klucz do zdrowia: nasze komórki (a więc i my) żyjemy dlatego, że organizm dba o odpowiednie parametry wody, którą ma w sobie. Sporo go to kosztuje, ale robi wszystko, aby zapewnić komórkom wodę o odpowiednich parametrach.

Woda taka ma:

Odpowiednie pH. Aby nasz organizm mógł prawidłowo funkcjonować, musi w nim być zachowana równowaga kwasowo-zasadowa (homeostaza). Wiadomo, że pH krwi wynosi 7,35-7,43. Kiedy spada ono z poziomu 7,43 do 7,1 następuje niewydolność krążenia. Wynika to z faktu, że przy zakwaszeniu czerwone krwinki, które transportują tlen, zaczynają się sklejać i nie przenoszą odpowiedniej ilości tlenu. Odpowiedni Redox. Wspólnym mianownikiem dla wszystkich cudownych miejsc z wodami uzdrawiającymi jest aktywny wodór, który ma zdolność redukcji wolnych rodników. Redox to międzynarodowa nazwa dla potencjału regenerująco-utleniającego wody (i innych płynów). Im wyższy wskaźnik Redox (minusowy) tym większe właściwości regenerujące. Im wyższy wskaźnik (dodatni), tym właściwości wody są bardziej utleniające. Odpowiednie napięcie powierzchniowe. Napięcie powierzchniowe płynów, które pijemy, wpływa na zdolność naszych komórek do absorbcji wody. Napięcie powierzchniowe błony komórkowej erytrocytów wynosi 43 din/cm sześcienny. Składa się ona między innymi z lipidów. Należy o tym pamiętać przy wyborze wody do picia, ponieważ


2016/1

48

jeżeli napięcie powierzchniowe jest wyższe, warstwa tłuszczu w błonie komórkowej nie pozwoli na pobranie wody z płynu międzykomórkowego. Odpowiednia struktura. Woda znajdująca się w naszym organizmie jest wodą strukturalną. Woda taka zawiera w sobie informację. Pod wpływem tej informacji cząsteczki wody układają się w klastery, tworząc kryształy. Informacja ta może być pozytywna lub negatywna, przez co wpływa na nasz organizm. Przy temperaturze 0°C woda traci informację w niej zawartą. Woda o tych parametrach pilnuje w nas równowagi kwasowo-zasadowej, czyli naszego dobrego stanu zdrowia. Jest jak miotła, która każdego dnia sprząta dom. Woda czyni cuda, to eliksir życia. Woda to życie i każdy się z tym zgodzi. Woda jest bardzo ważna. Więc dlaczego dzisiaj zamiast wody matka daje dziecku nieśmiertelny „soczek” z marketu? A kwiatki w ogrodzie podlewa wodą. Nasze komórki są zbudowane z wody i składników odżywczych, mieszkają w wodzie, nasz organizm przez noc bardzo poważnie się odwadnia. Więc dlaczego jak rano wstajesz, drogi czytelniku, to pijesz kawę? Twoje komórki potrzebują WODY. Przecież jesteśmy chodzącym akwarium. Pamiętasz? Woda o ujemnie naładowanym ładunku jest mocnym oksydantem, bo ma dużo atomów z wolnym wodorem. Woda jest nam bardzo potrzebna, bez niej nasz organizm staje się wyczerpany, ponieważ wszystkie reakcje zachodzące w organizmie przebiegają wyłącznie przy udziale wody. Nie licząc tlenu, żadna inna substancja odżywcza nie sygnalizuje tak szybko swojego braku jak WODA. Jest ona niezbędna, aby uchronić tkankę organizmu przed wyschnięciem i obumieraniem. Gdy człowiek jest zmuszony obyć się bez wody to już po kilku godzinach czuje się osłabiony, zmęczony i wycieńczony. Bez dostarczenia wody nie przeżyje dłużej niż 3 doby. Bez jedzenia wytrzyma przez kilka tygodni. Woda jako główne źródło zdrowego życia ma czynny udział jako środek transportu i rozpuszczalnik licznych substancji znajdujących się w komórkach, reguluje temperaturę

Porady • Chcesz być zdrowy i młody – nie stroń nigdy od wody. • Każdy człowiek ma prawo do żywej wody. • Jeśli miałby istnieć jeden królewski sposób na lepsze zdrowie i urodę, byłoby to odpowiednie wykorzystanie właściwej wody. Zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz ciała. • Nie ma wody – nie ma spirali DNA. • Nie ma wody – nie pracują proteiny. • Tylko w wodzie zaczyna się życie.

zapewnia pobieranie, transport i rozprowadzanie składników odżywczych oraz wydalanie zbędnych produktów przemiany materii, oczyszczanie z toksyn. Woda to nie tylko życie dla żywej istoty ale również wielka tajemnica. Już rozpoczęliśmy trzecie tysiąclecie nowej ery i mamy za sobą kilka starej, a tak mało wiemy o wodzie. Woda jako jedyna materia ma kilka stanów skupienia, jest bioinformacyjna, zapamiętuje informacje i przekazuje je do centrum naszego osobistego dowodzenia, na podstawie tej informacji nasz mózg i nasze komórki funkcjonują albo nie, bo ich życie zależy od wibracji, które przekazuje woda. Woda to szczotka i wodospad w jed-

wstają toksyny wewnętrzne, 80% z nich rozpuszcza się w wodzie! Zatem dostarczając do organizmu wodę o odpowiednich parametrach, stwarzamy warunki do rozpuszczenia tych toksyn. Należy pamiętać, że 80% toksyn znajduje się w komórkach i płynie międzykomórkowym. Najważniejsze narządy wewnętrzne potrzebują stałego dostarczenia wody o odpowiedniej jakości. Woda w naszym organizmie to: 20% płyn międzykomórkowy, 10% krew i chłonka, ale 80% składu naszej krwi to woda! 35% to płyn wewnątrzkomórkowy. 5% tkanki nieprzepuszczalne. Więc drogi czytelniku już wiesz gdzie tkwi początek choroby? W braku odpowiedniej WODY. O tym jakie choroby i stany przewlekłe biorą się z odwodnienia organizmu, bo niestety jesteśmy odwodnieni na „potęgę” w dzisiejszych czasach, powiem Wam drodzy czytelnicy w kolejnym wydaniu magazynu NAJWSPANIALSZE. Zapraszam do kontaktu. P.S. Lekarz przyszłości nie będzie dawał leków, lecz poinstruuje swojego pacjenta w kwestii odpowiedniego stylu życia, żywienia i zapobiegania chorobom.

Halina Zaremba ciała, daje zdrową i nawodnioną skórę, działa przeciwbólowo, wpływa na dobre trawienie oraz mocne stawy i mięśnie, kontroluje wagę. Regularne picie czystej wody aktywuje cały organizm. Płyn w naszych organizmach

nym, sprząta i przepłukuje nasze organizmy. Bez wody nic się w nas nie wydarzy, bo w wodzie rozpuszcza się 80% witamin (składników odżywczych). Na skutek czynności życiowych naszego organizmu po-

Zajmuje się profilaktyką, doradza każdej zainteresowanej osobie co i jak ma robić aby wrócić do zdrowia lub utrzymać dobry stan zdrowia. Organizuje szkolenia, spotkania, wykłady w Polsce, Austrii, Wielkiej Brytanii. www.zdrowiepomistrzowsku.pl e-mail: halina.astor@poczta.fm


2016/1

50

Beauty

INNOWACYJNY PROGRAM Naukowe rozwiązania dla perfekcyjnej skóry.

Wysoka skuteczność zabiegów – efekty widoczne już po pierwszym zabiegu – możliwa jest dzięki biocelulozie, głównym składniku okluzyjnym i idealnym nośniku składników aktywnych. Marka Arosha, znana do tej pory z genialnych wyszczuplających i modelujących zabiegów na ciało, wprowadza nowe zabiegi na twarz. Projekt Arosha Face, stworzony zgodnie z zasadami korneobiologii, opiera się na czterech głównych parametrach skóry: nawilżeniu, aktywności antyoksydacyjnej, elastyczności i właściwej przepuszczalności. Koncepcja Matrixtech, wykorzystana w zabiegach, to wyjątkowa synergia składników aktywnych, intensyfikuje wymianę osmotyczną, poprzez poszczególne warstwy naskórka. Dzięki zwiększonej przepuszczalności skóry, specjalny „boost complex” transportuje składniki aktywne szybciej i głębiej, a zanieczyszczenia, absorbowane przez biocelulozę, są usuwane ze skóry razem z maską. Zabiegi, w formie kompleksowych zestawów, są odpowiedzią na konkretne problemy ze skórą – zarówno w pielęgnacji profesjonalnej w gabinecie, jak również uzupełniającej – w domu. To również genialne rozwiązanie przyspieszające regeneracje skóry po laseroterapii, mezoterapii, mikrodermabrazji czy

pilingach chemicznych. Potwierdzeniem skuteczności preparatów są rygorystyczne badania m. in. EticHub na Uniwersytecie w Pavii, jednym z najbardziej wybitnych ośrodków międzynarodowych badań kosmetycznych oraz certyfikacji.

Dzięki wykorzystaniu biocelulozy w Programach Arosha Face oferta jest szalenie atrakcyjna nie tylko dla gabinetów kosmetycznych czy salonów urody, ale również dla lekarzy medycyny estetycznej czy dermatologów.

Fot. Arosha

Arosha przedstawia innowacyjny program do pielęgnacji wszystkich typów skóry, zawierający kombinację najwyższej jakości składników aktywnych.

Więcej informacji: Nova Group tel. (22) 646 33 00 www.arosha.com.pl www.novagroup.info.pl


2016/1

52

Beauty

ZNAKOMITE EFEKTY Dlaczego właśnie Sorisa Beauty Solutions hair removal?

Dzięki zastosowanej technologii Plug & PulsTM, kosmetyczka ma możliwość szybkiego wyboru rodzaju zabiegu i błyskawicznej wymiany lampy. Ekran dotykowy i intuicyjny wybór parametrów umożliwiają w prosty i komfortowy sposób dobranie optymalnego wariantu zabiegu. Wszystkie z gotowych programów mogą być modyfikowane, dzięki czemu każdy zabieg to indywidualna opcja dla klienta. Urządzenie NORA posiada wbudowaną kartotekę pacjentów, w której można przechowywać parametry spersonalizowanych zabiegów. Dla podniesienia skuteczności, rentowności i komfortu pracy SORISA zastosowała innowacyjną technologię SIMMER umożliwiającą utrzymanie lampy w trybie „stand by” – wydłuża to żywotność lamp, zmniejsza ich zużycie i skraca czas trwania zabiegu. Lampy chronione patentem zapewniają stały poziom mocy. Szeroka oferta kartridży o zróżnicowanych polach roboczych i długiej żywotności pozwala na komfortową pracę. Dlatego to właśnie NORA jest najlepszą inwestycją dla salonu.

Fot. Sorisa

NORA gwarantuje znakomite efekty w zabiegach fotoodmładzania, fotoepilacji oraz fototerapii trądziku. Jest urządzeniem emitującym szerokie spektrum fal dobieranych w zależności od potrzeb pacjenta.


53

Cofanie oznak starzenia nigdy nie było łatwiejsze

Czarodziejskie światło NORA

Procesy fotostarzenia prowadzą do istotnych, pogłębiających się zmian w wyglądzie i strukturze skóry. Skóra traci jędrność i elastyczność, pojawiają się zmarszczki, plamy i przebarwienia. Fotoodmładzanie NORA jest bezpieczną, nieinwazyjną i skuteczną metodą zminimalizowania efektów fotostarzenia: odnowy skóry i pozbycia się zmian pigmentowych. W zabiegu fotoodmładzania zastosowano energię o gęstości 32 J/cm² i długości fali 530 nm. Impulsy świetlne stymulują komórki skóry właściwej do produkcji kolagenu. Zmarszczki spłycają się, skóra staje się delikatniejsza i jędrniejsza, cera jaśniejsza i bardziej promienna. Efektem fotoodmładzania NORA jest wyraźnie młodszy wygląd. Zabieg fotoodmładzania można wzbogacić zastosowaniem hydrożelowej maski firmy SORISA o działaniu nawilżającym (HYDROCARE), przeciwzmarszczkowym (WRINKLECARE), ujędrniającym (LIFTCARE) lub rozjaśniającym (LIGHTCARE).

Ze względów estetycznych i higienicznych niepożądane włosy są problemem zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Doskonałym rozwiązaniem i efektywnym sposobem pozbycia się niechcianego owłosienia jest zabieg fotoepilacji NORA. Poziom energii jest dobierany w zależności od fototypu oraz koloru i rodzaju włosów. Po wprowadzeniu parametrów urządzenie automatycznie ustawia poziom energii, czas trwania impulsu oraz liczbę mikropulsów w błysku. Jest to gwarancją skuteczności i całkowitego bezpieczeństwa zabiegu. Na wybrany obszar ciała aplikuje się impuls świetlny o szerokim spektrum działania energii świetlnej i cieplnej. Zaabsorbowana selektywnie przez melaninę energia świetlna przekształcona w energię cieplną powoduje koagulację cebulki i eliminację włosa. W zależności od obszaru zabiegu istnieje możliwość wyboru optymalnego wariantu kartridża. Fotoepilacja NORA jest skuteczną metodą trwałego usuwania owłosienia.

Fot. Sorisa

Trądzik pospolity jest bardzo powszechnym problemem dotyczącym głównie młodych ludzi, ale często również utrapieniem dla osób dojrzałych. Fototerapia NORA jest zabiegiem stanowiącym znakomite uzupełnienie stosowanych metod leczenia. Kartridż wykorzystuje specjalny filtr emitując impuls świetlny o odpowiedniej energii i charakterystyce spektralnej. Energia fali świetlnej dociera w głąb skóry powodując aktywację endogennych porfiryn, co prowadzi do zniszczenia bakterii P. Acnes odpowiedzialnych za powstawanie trądzikowych zmian zapalnych. Dla wzmocnienia efektów po zabiegu można dodatkowo zastosować maskę hydrożelową BLUECARE firmy SORISA o silnym działaniu przeciwtrądzikowym. Fototerapia NORA pozwala uzyskać skórę wolną od zmian trądzikowych.

Fot. Sorisa

Przełom w fototerapii trądziku

Więcej informacji: Slandi tel. (22) 723 90 19 www.sorisa.pl


2016/1

54

Targi

Silesia Beauty Targi Urody i Kongres Branży Kosmetologicznej. Już tej jesieni katowickie Międzynarodowe Centrum Kongresowe rozbłyśnie prawdziwą feerią barw i kolorów podczas jedynego na Śląsku wydarzenia branży beauty. techniką 3D; występy gości specjalnych, spotkania autorskie, metamorfozy. Dla Wystawców przewidziano konkurs CASHBACK, w którym do

Bądź z nami! 22 i 23 października 2016 r.

jest, ufundowany przez Organizatora Targów, samochód osobowy, stanowiący nagrodę główną w jednym z konkursów.

Kongres Branży Kosmetologicznej Silesia Beauty

Kongres to spotkania o charakterze edukacyjnym. Uczestnictwo w nim daje możliwość podniesienia kwalifikacji zawodowych oraz zdobycia wybranych uprawnień. Do udziału w Kongresie zaproszeni zostali najlepsi szkoleniowcy z całej Polski, trenerzy biznesu SPA & Beauty, autorytety w zakresie zarządzania oraz doradcy branży kosmetologicznej.

Fot. www.silesiabeauty.pl

Silesia Beauty to pierwszy branżowy event na Śląsku dedykowany tematyce urody! Pierwszy z prawdziwego zdarzenia! Pierwszy, który odbędzie się w MCK – najnowocześniejszym miejscu spotkań biznesowych w Katowicach, przy placu Sławika i Antalla 1, tuż obok słynnego Spodka. Jako pierwsi na rynku wychodzimy z inicjatywą stworzenia nowej marki, która będzie stanowić harmonijnie połączenie niebanalnej aranżacji przestrzeni targowej z bogatym programem merytorycznym, tworząc prawdziwą ucztę dla zmysłów wszystkich koneserów piękna. Przestrzeń targowo-wystawiennicza obejmuje metraż blisko 3000 m2. Dodatkowo, na scenie głównej BEAUTY SPOT przewidziane są różne imprezy towarzyszące, m.in.: zabiegi pokazowe, tj. pokaz makijażu permanentnego brwi techniką microblading, czy makijaż permanentny ust

wygrania jest zwrot kosztów wynajmu powierzchni wystawienniczej, konkurs SILESIA BEAUTY AWARD, w którym oceniana będzie kreatywność zaaranżowania przestrzeni targowej. Do dyspozycji Wystawców przekazane będzie również Studio Premier TOP CHOICE, w którym można zaprezentować swoje najnowsze produkty lub usługi. Niewątpliwie największą atrakcją wydarzenia

Fot. www.silesiabeauty.pl

NOWE HORYZONTY SILESIA BEAUTY

Targi Silesia Beauty • Sobota – 22 października 2016 r. godz. 10.00-18.00 • Niedziela – 23 października 2016 r. godz. 10.00-17.00

Więcej informacji: Invest Expo Sp. z o. o. tel. 530 858 160, 570 080 261 e-mail: biuro@silesiabeauty.pl www.silesiabeauty.pl


2016/1

Fot. www.nailartistpolska.pl

56

Stylizacje

POSTAW NA ORYGINALNOŚĆ! Zdobienia, których nie zna Twoja konkurencja. Kojarzycie to uczucie gdy wchodzicie na imprezę, dumne z nowo upolowanej sukienki… po czym czar pryska gdy dostrzegacie, że przy barze brylują już dwa identyczne modele? Albo gdy dostajecie od „tego jedynego” upragnione perfumy, a na drugi dzień okazuje się, że identyczny aromat unosi się zza biurka wybitnie nielubianej koleżanki z pracy? Przypuszczam, że znane są Wam takie przykre wpadki. Ale dlaczego psuję Wam humor przypominając o takich niefortunnych przypadkach? Bo dość często rozmawiałam ostatnio z klientkami, które narzekały na panujące w branży „ataki trendów”. Dokładnie takiego określenia użyła jedna z moich rozmówczyń: „ataki”! Co miała na myśli? Otóż chodziło jej o to,

że zerkając w poszukiwaniu inspiracji na ogólnodostępne fora i facebookowe grupy, brnęła przez setki zdobień wykonywanych na „jedno kopyto”. Nie chciałam przytaczać tutaj przykładów wzorów, bo nie jest moją intencją urażenie fanek konkretnego designu, ale po głębszym zastanowieniu musiałam przyznać mojej marudzie sporo racji. Gdy nastała era ombre – wszyscy produkowali dziesiątki cieniowanych paznokci! Gdy pojawiła się syrenka, rozpoczął się „sezon na tarło” i gdzie człowiek nie spojrzał, widział wszechogarniający błysk! Gdy prym wiodło „biżu”, internet zalała fala koralików i błyskotek. I oczywiście, nie ma nic niezwykłego w tym, że chcemy proponować naszym klientkom nowości! To wręcz doskonale świadczy o Styliście, że jest na bieżąco, trzyma rękę na branżowym pulsie i interesuje się nowinkami. Ale, litości! Nie dajmy się zwariować i nie uszczęśliwiajmy wszystkich klientek produkowanymi taśmowo wzorami! Wydaje mi się, że warto nieco zróżnicować ofertę zdobień, by każda z odwiedzających Was pań mogła czuć się WYJĄTKOWO, a nie potraktowana jak jedna z wielu.


Dlatego poniżej przedstawiam kilka różnorodnych technik zdobienia, które można fenomenalnie dopasować do okazji, stylu życia, charakteru, rodzaju wykonywanej pracy. Metody te ułożyłam według narastającego stopnia trudności: tak by niemal wszyscy Styliści mogli znaleźć coś dla siebie.

innych cudów... wystarczą podstawowe produkty marki Nail Artists! A jeśli na pazurka dołożycie lekkie ornamenty w postaci koronkowych zawijasków wykonanych dobrej jakości farbką akrylową – klientki odfruną z radości! A co mam na myśli mówiąc o dobrej farbie? To taka jak Orgasmic Color – kryjąca idealnie przy jednej warstwie i niewymagająca dodawania WODY ani innego medium.

Wrapsy

To produkt przeznaczony dla profesjonalistów: specjalna termoaktywna folia, która jak magnes przyciągana jest do płytki paznokcia. Bez najmniejszego problemu utrzymuje się na paznokciach przez 4 tygodnie, aż do kolejnego uzupełnienia. To nie zwykła naklejka! Folia zyskuje wybitną rozciągliwość i elastyczność pod wpływem ciepła – dzięki temu można je bardzo łatwo naciągnąć i ułożyć na paznokciu. Jej miękkość pozwala idealnie otulić CAŁY paznokieć lub też zastosować jako dowolny element zdobienia (broszkę pośrodku pazurka, moon, pasek pośrodku itp.).

POP Art żele

Na rynku dostępnych jest sporo produktów, które pozwalają malować produktem światłoutwardzalnym łatwiej niż farbką akrylową! Bosko sprawdzają się tutaj żele POP Art: idealnie się cieniują, kryją jedną cienką warstwą i utwardzają się już w 2-3 sekundy. Pakowane w wygodne tubki pozwalają ekonomicznie pracować przez wiele miesięcy! Fantastycznie maluje się nimi kwiaty, motyle czy wzory w stylu Bollywood!

Złote ornamenty

Mirror Effect i koronkowa robota

To już wyższy stopień wtajemniczenia! Nie ma się co oszukiwać – dobre szkolenie z pewnością pomoże osiągnąć zadowalający efekt, ale bez dobrego pędzla możecie zapomnieć o idealnie cienkich liniach! Do zadań specjalnych polecam szczególnie pędzle z naturalnego włosia od Nail Artists: dostępne w czterech rozmiarach, posłużą Wam latami (jeśli tylko zadbacie o odpowiednią pielęgnację!).

Efekt lustra to fantastyczny wzór dający efekt idealnie lustrzanej tafli. W tej powierzchni niemal można się przejrzeć! I co najlepsze: nie potrzebujecie żadnych specjalnych chromów czy

Mam nadzieję, że udało mi się pokrótce zademonstrować kilka ciekawych technik, które zagoszczą u Was w salonach! Nie chcemy przecież takiej sytuacji, w której „wszyscy staną się tacy sami przez dążenie do oryginalności”!

Fot. www.nailartistpolska.pl

Paulina Pastuszak Mistrzyni Świata Nail Art. Kilkukrotna finalistka mistrzostw Polski. Instruktor prowadzący szkolenia w Europie, Azji i Afryce. Juror, prelegent, właściciel NAILASH Academy. Wyłączny dystrybutor marki Nail Artists.


2016/1

58

Zabiegi

SEKRET MŁODOŚCI Ekskluzywne SPA by L’Occitane to marka przyjazna środowisku. W Uroczysku Siedmiu Stawów, w XVI-wiecznym zamku, powstało pierwsze SPA marki L’Occitane w Polsce. Poczynając od receptury, poprzez dobór najlepszych naturalnych składników, po zapach i konsystencję – kosmetyki L’Occitane są gwarancją najwyższej jakości i skuteczności. Komfortowa strefa SPA, gdzie goście mogą kompleksowo zadbać o ciało i zmysły, stanowi dopełnienie niesamowitych pejzaży i wyjątkowej architektury. Składają się na nią: cztery gabinety, strefa VIP, studia masażu, sauna fińska i parowa, studnia do schładzania oraz strefa wypoczynku z tarasem widokowym i wellness barem. Goście mogą skorzystać z szerokiej oferty zróżnicowanych zabiegów na twarz i ciało, wykonywanych na bazie organicznych kosmetyków marki L’Occitane.

zabiegu potęguje pierścień ocynkowany 24-karatowym złotem, który użyty jest po nałożeniu maski Divine, aby wzmocnić jej działanie. Produkty Divine, użyte podczas zabiegu charakteryzuje jedwabista konsystencja, szybkie wchłanianie oraz przenikanie przez skórę. Zawie-

Ekskluzywny zabieg przeciwstarzeniowy, tzw. eliksir młodości dla skóry twarzy, szyi oraz dekoltu. Sekret młodości tkwi w doskonale dobranej metodzie masażu, liftingującej okolice oczu oraz twarzy, która pobudza komórki położone w jej głębszych partiach oraz aktywnych składnikach, zawartych w kosmetykach L’Occitane. Aktywną formułę tego zabiegu stanowi wyjątkowa kompozycja organicznych olejków z długowiecznego kwiatu immortelle oraz esencjonalne olejki mirtu – rośliny, która niczym Feniks potrafi odrodzić się z popiołów. Boska moc obu kwiatów uwalnia się stopniowo podczas wyjątkowego, liftingującego masażu. Efekt

Fot. Uroczysko Siedmiu Stawów Luxury Hotel & SPA

Boski sekret wiecznej młodości

rają one największe stężenie olejków eterycznych z immortelle i mirtu, co wzmacnia ich działanie. Olejek eteryczny z immortelle (nieśmiertelnika) wygładza i ujędrnia skórę, zwiększając produkcję kolagenu, poprawia też mikrokrążenie skóry i rozświetla ją. Olejek eteryczny z mirtu – przedłuża

znacząco żywotność komórek, stymulując produkcję kolagenu, elastyny, zwiększając o 26% produkcję białka długowieczności (SIRT-1) w fibroblastach. Dojrzałe komórki odzyskują 93% witalności charakterystycznej dla młodych komórek. Kwas hialuronowy wiąże ze sobą komórki wody, wypełniając zmarszczki. Pochodna witaminy C rozjaśnia cerę i wyrównuje jej koloryt. W efekcie zabiegu zmarszczki staną się mniej widoczne, cienkie linie wygładzone, zarysuje się kontur twarzy, a skóra na twarzy i dekolcie będzie napięta i jedwabiście gładka. Dopełnienie zabiegu stanowi maska nawilżająca na stopy. Zabieg rozpoczyna się od rytualnej kapieli stóp z produktem L’Occitane oraz elementami akupresury, aby wprowadzić w stan głębokiego relaksu.

Więcej informacji: Uroczysko Siedmiu Stawów Luxury Hotel & SPA tel. (88) 55 44 100 www.uroczysko7stawow.pl


2016/1

60

„Klienci coraz częściej aranżują swoje działki z elementami betonowymi w kolorach szarości, czerni lub bieli (…)”

Zdrowy styl życia

W STYLU EKO Styl loftów przenosi się do domów jednorodzinnych. Trend ku prostocie i jak największej funkcjonalności przybiera na sile w polskim budownictwie jednorodzinnym. We współczesnych rozwiązaniach rośnie popularność betonu artystycznego. Według badań serwisu Oferteo.pl, Polacy preferują przede wszystkim jednorodzinne domy wolnostojące, za którymi opowiada się aż 87,2% ankietowanych inwestorów. Najchętniej zamieszkaliby w parterowym budynku z poddaszem użytkowym (69,8%). Dużą popularnością cieszą się niewielkie obiekty – największa grupa respondentów (ok. 29%) wybiera powierzchnię w granicach 126-150 m2, na działce liczącej 1001–2000 m2. (39,4% wskazań). Zdaniem samych architektów, choć projektów na rynku jest dziś bez liku, w dzisiejszych stylach przeważają płaskie dachy, geometryczne bryły i nawiązania do otaczającego krajobrazu. Inwestorzy stawiają również na energooszczędność i ekologię.

W zgodzie z otoczeniem

Małgorzata Gral, architekt krajobrazu w firmie Jadar. Płyta chodnikowa Megan, Jadar sp. z o.o.

Jakie trendy będą dominować w tym roku w budownictwie jednorodzinnym? Z pewnością dominować będzie zasada: „im prościej, tym lepiej”, czyli skandynawski prosty styl, konstrukcje bazujące na bryle kwadratu czy prostokąta, bez zbędnych ozdobników w formie kolumn, arkad itp., obiekty idealnie wpisane w otoczenie, z otwartymi tarasami i dużymi przeszkleniami. Domy nowoczesne wyróżniają przede wszystkim płaskie dachy, choć w projektach pojawiają się także dachy dwuspadowe, ale o niewielkim spadku. Obok efektów wizualnych płaski dach jest po prostu praktyczny – można na nim zainstalować kolektory słoneczne albo stworzyć dodatkowy taras. Jest też bardziej odporny na wichury. – „Zdecydowanie obserwujemy powrót do prostych form i surowości. Coraz większą popularnością cieszą się proste, duże kształty, co można zauważyć przy projektowaniu kubatury domów – duże okna, proste formy pomieszczeń. We wnętrzach dominują monochromatyczne barwy – biel, czerń i szarości czasami przebijane lekkimi akcentami pasteli. Wnętrzarski styl loftów zaczyna dominować prawie w każdej dziedzinie projektowania” – zapewnia


61

Małgorzata Gral, architekt krajobrazu w firmie Jadar. Dodaje, że trend ten powoli zaczyna wkradać się również i do ogrodów. Klienci coraz częściej aranżują swoje działki w proste rabaty z dominującą ilością trawy oraz z elementami betonowymi w kolorach szarości, czerni lub bieli. Pierwsze skrzypce gra tu forma, bryła i płaszczyzna. Oczywiście dzisiejsza stylistyka w projektowaniu nie różni się znacząco od ubiegłorocznych koncepcji. – „W modzie damsko-męskiej, można powiedzieć, że np. jesienią 2016 r. kolory będą w odcieniach błękitu, a klapy w marynarkach węższe niż rok temu. Trendy w architekturze są mniej wyraźne i bardziej długotrwałe” – zaznacza Piotr Szaroszyk, architekt pracowni Szaroszyk & Rycerski Architekci.

Przemyślane projekty

Coraz droższa energia i coraz większa świadomość ekologiczna pcha inwestorów w kierunku energooszczędności. Stawiają więc domy w formie zwartych brył, ewentualnie obudowane nieogrzewanymi dodatkowymi kubaturami. Tu znaczenie ma odpowiednia wielkość i rozmieszczenie okien, a także właściwe ocieple-

nie i efektywne systemy ogrzewania oraz wentylacji. Ekologiczne rozwiązania idą w parze z minimalizmem – „Dom w minimalistycznym stylu eko jest ascetycznie prosty w swojej formie, funkcji i technologii. Ogrzewanie – piec na szyszki lub drewno, wentylacja naturalna, ocieplenie ze słomy lub innych materiałów odpadowych. Takie obiekty powstają jednak z dala od miasta, co wynika z preferencji i stylu życia wyznawców trendu. Z drugiej strony, pewne elementy są możliwe również w domach miejskich” – opowiada Piotr Szaroszyk. Podkreśla, że racjonalny dom jest „zmienny” w czasie i można go użytkować na różne sposoby, w zależności od zmieniających się potrzeb

rodziny, np. z dostępnymi niezależnie pokojami na piętrze. Zdaniem Małgorzaty Gral, klienci stawiają na świeżość i nowoczesność. Częstym zabiegiem jest np. „łączenie salonu z ogrodem”. – „Klienci coraz większą wagę przywiązują do płynnych przejść kolorystycznych jak i stylistycznych między pomieszczeniami, bo po części ogród traktowany jest jak fragment 'domu'. Utrzymanie stylu oraz aranżacji zaczyna być priorytetem. Np. stosowanie betonu architektonicznego we wnętrzach, chociażby na ścianach, w połączeniu z elementami drewna przenosi się na ogród” – tłumaczy Małgorzaty Gral. Piotr Szaroszyk obserwuje większą skłonność wśród inwestorów do

użycia bardziej trwałych materiałów przy realizacji projektu. – „Trend ten opiera się na racjonalnych podstawach. Nieco droższa realizacja z użyciem trwałych i odpornych materiałów nie będzie zbyt szybko wymagać remontu. Mam nadzieję, że trend ten pójdzie w kierunku jeszcze bardziej racjonalnym. Na przykład jeszcze szerzej będą wykorzystywane materiały fasadowe nabierające szlachetnej patyny – jak surowy beton, a inwestorzy będą łączyć materiały bardzo trwałe (np. barierki, dach) z takimi, które można łatwo i tanio wyremontować (np. tynkowane ściany)” – mówi Piotr Szaroszyk.

Ewa Kumorek-Fedor Dyrektor zarządzający Value Communication


2016/1

62

PREMIERY, NOWOŚCI WIOSNA skóry suchej i zniszczonej. Olejek z krokosza barwierskiego i oliwa z oliwek z upraw ekologicznych chronią skórę przed utratą nawilżenia oraz dostarczają substancji odżywczych, a olejek grejpfrutowy regeneruje i czyni ją bardzo gładką. Zawiera 100% naturalnych roślinnych olejków, poprawia elastyczność skóry, ujędrnia i wygładza. Nie zawiera substancji konserwujących, barwników, olejów mineralnych, silikonowych i parafinowych.

Wiosenna pielęgnacja

www.kneipp.pl

Intensywna, 14-dniowa kuracja koncentratami substancji czynnych to doskonały sposób, by przygotować skórę na nadejście wiosny. Pisanka przygotowana przez firmę Babor kryje w sobie kompozycję 14 wyselekcjonowanych, niezwykle skutecznych ampułek, które pozwolą przywrócić skórze świeżość, witalność oraz młodzieńczy wygląd. www.babor.pl

BIO-Olejek do ciała Kneipp® BIO-Olejek do ciała intensywnie regeneruje i pielęgnuje. Poprawia wygląd skóry w przypadku: blizn, rozstępów, skóry dojrzałej,

In Love With Lashes W zestawie znajduje się odżywka do rzęs Realash, tusz do rzęs UP oraz lusterko. Ten wyjątkowy prezent sprawi, że każde kobiece spojrzenie

zostanie idealnie podkreślone dzięki długim oraz perfekcyjnie rozdzielonym i wytuszowanym rzęsom. Formuła odżywki do rzęs Realash zawiera aktywne peptydy oraz ekstrakty roślinne m.in. z tataraku, nagietka i lnu. Dzięki niej rzęsy stają się dłuższe nawet o 83% i gęstsze o 79%. Naturalne substancje dodatkowo chronią, pielęgnują oraz koją delikatną skórę wokół oczu. Tusz do rzęs UP by Realash nadaje spojrzeniu uwodzicielskiej intensywności. Dzięki ergonomicznej szczoteczce i rewolucyjnej formule maskara dokładnie pokrywa rzęsy od nasady aż po same końce. www.realash.pl

Luksusowy kosmetyk #BronzeLife to luksusowy kosmetyk o wręcz idealnej konsystencji, który pozostawia nawet najbardziej suchą i wrażliwą skórę maksymalnie nawilżoną i jedwabiście miękką. Zawiera Masło Shea, które po prostu delikatnie wtapia się w skórę. Oprócz tego składniki brązujące, które gwarantują optymalne i szybkie efekty opalania do uzyskania już w 4 godziny. Wyciąg z baobabu mieszanka substancji odżywczych, więcej witaminy C niż pomarańcze, więcej żelaza niż czerwone mięso oraz minerały: wapń, potas i magnez. www.profisc.pl www.tanimperiasklep.pl

Targi Esthetic Show Najbliższa edycja Międzynarodowych Targów Kosmetyki, Beauty & Spa ESTHETIC SHOW odbędzie się w pierwszy weekend kwietnia (0203.04.2016) w warszawskim Centrum EXPO XXI. Organizatorzy zapowiadają zwiększenie liczby certyfikowanych warsztatów służących podniesieniu kwalifikacji i nabyciu praktycznych umiejętności. Będą one poświęcone między innymi takim dziedzinom jak: makijaż permanentny, podologia, wizaż i masaż. Ubogacony zostanie też program towarzyszącej targom konferencji. Tematyka prelekcji oparta będzie na kosmetologii, medycynie estetycznej i rozwiązaniach biznesowych. Dodatkowo przez całe targi odbywać się będą pokazy nowych rozwiązań z dziedziny kosmetologii i medycyny estetycznej. Nie zabraknie premierowych pokazów. www.estheticshow.pl


63

z kompleksami odżywiającymi skórę i substancjami modelującymi sylwetkę oraz Rock Culture – trzydziestokrotny łamiący wszystkie granice opalania wielowymiarowy bronzer o natychmiastowym i opóźnionym działaniu. www.profil-solar.pl

Prezentowany zestaw sześciu albumów: Ambient, Colour, Nature, Relax, Smell i Sphere w serii „Magic music” dostarcza nie tylko walorów estetycznych jako klasyczne muzyczne tło dla gabinetów kosmetycznych, ale także jako źródło bogatych doznań regenerujących organizm poprzez zwyczajny relaks. To interesujący zestaw płyt z magiczną muzyką instrumentalną. Prostota muzyki z zachowaniem magicznego klimatu dźwięków różnych instrumentów, to doskonała pożywka dla starganych nerwów.

Hydradermabrazja w kremie Linię Dermika HydraLOGIQ stworzyliśmy, inspirując się profesjonalnym zabiegiem hydradermabrazji, który wykorzystuje odmładzającą synergię eksfoliacji i regeneracji skóry. Wyjątkowość pielęgnacji HydraLOGIQ wynika z zastosowania technologii, które złuszczają martwe komórki naskórka i jednocześnie odbudowują oraz wzmacniają jego strukturę. Dzięki temu skóra staje się nie tylko gładka w dotyku, ale też zrewitalizowana i mocno nawilżona. www.dermika.pl

Magic music z muzyką w tle

Gwarancja zadowolenia Dzięki najnowszej lampie niemieckiej marki Prestige – Exclusive Power Gold longlife Twój salon zapewni klientom nową jakość opalania. Lampa produkowana w technologii BlueGlass z efektem widocznym już w trakcie pierwszego seansu zapewnia długotrwałą, bezpieczną oraz głęboko brązową opaleniznę tak bardzo oczekiwaną i poszukiwaną przez klientów solarium. Bądź na bieżąco, śledź nowości i skorzystaj z promocji marki Prestige!

Doskonałe uzupełnienie zabiegów relaksacyjnych jako podkład muzyczny. Stwarza dobry klimat w gabinecie kosmetycznym, salonie odnowy biologicznej i medycyny estetycznej dla pozytywnego nastawienia do życia. www.najwspanialsza.pl

z wodą w shakerze. W ofercie znajduje się również detoksykująca maska Carbon D-Tox oraz antyoksydacyjna maska truskawkowa o konsystencji kremowej pianki. www.belter.pl

www.prestigeuvlamps.com

Expert od Dr. Grandel

Ekskluzywne kosmetyki Legendarna marka Australian Gold® po raz kolejny potwierdziła swoją wyjątkowość i ekskluzywność. Premiera nowych luksusowych produktów w tym roku została połączona z prezentacją i szkoleniem marketingowym zorganizowanych przez wyłącznych dystrybutorów tej marki. Wśród nowych propozycji AG trzy pozycję zasługują na szczególną uwagę i z pewnością staną się prawdziwym hitem tego roku. Daringly Black – dwudziestopięciokrotny silikonowy bronzer o rewelacyjnym świeżym zapachu, Summer Love – mieszanka naturalnych bronzerów

Bi-Phase Serum z linii Power Effect firmy KLAPP Cosmetics. Dzięki wykorzystaniu technologii high-tech, ampułki Bi-Phase mają wyraźną strukturę dwufazową: tłuszczową oraz wodną, które uwalniają swoją aktywność bezpośrednio po aplikacji na skórę. Warstwa wodna, bogata w substancje biologicznie czynne występuje w harmonii z lipidami pochodzenia naturalnego.

Couperose Expert Cream i Couperose Expert Concentrate to nowe produkty od Dr. Grandel, które pokazują zieloną kartę problemom z naczynkami. Zawierają ekstrakt z algi czerwonej, który wspiera pracę niestabilnych naczyń krwionośnych i wzmacnia tkankę łączną. Enzymy działają przeciwzapalnie i chronią skórę przed ciepłem. Miedź i peptydy regenerują i zagęszczają siatkę włókien kolagenowo-elastynowych oraz stabilizują osłabioną barierę skórną. Ekstrakt roślinny zmniejsza zaczerwienienia i łagodzi podrażnienia.

www.klapp-cosmetics.pl

www.dr.grandel.pl

Wsparcie dla cery Maska Aqua Maska Aqua Mousse Shake it! i jednocześnie produkt do masażu o konsystencji krystalicznego musu. Zawiera czynniki nawilżające oraz komórki macierzyste z jabłek. Daje natychmiastowy efekt głębokiego nawilżenia oraz wygładzenia skóry. Maskę można przygotować w ciągu kilku sekund mieszając proszek


2016/1

64

w rezultacie może wpływać na jakość życia fizycznego i psychicznego. www.novagroup.info.pl

Bogactwo ekstraktów

Specjalistyczna pielęgnacja Innowacyjny mechanizm globalnej walki z cellulitem i tkanką tłuszczową. Soraya Body Diet 24 to specjalistyczna pielęgnacja oparta na Technologii Kosmetycznej Liposukcji. Wykorzystuje ona nowatorskie składniki aktywne, które ograniczają komórkom tłuszczowym kalorie i pobudzają je do spalania tłuszczu 24h na dobę w każdej sytuacji, niezależnie od tego co robisz. www.soraya.pl

Masło do ciała Marka The Secret Soap Store już od roku posiada w swojej ofercie linię kosmetyków do SPA dla

najmłodszych – SPA Kids. Jednym z produktów tej serii jest mocno owocowe, melonowo-bananowe masło do ciała i masażu z 80% udziałem czystego masła Shea. Masło SPA Kids głęboko nawilża i regeneruje skórę oraz łagodzi podrażnienia i działa kojąco na przesuszoną skórę. Produkt występuje w dwóch pojemnościach 500 ml oraz 150 ml. Linia otrzymała prestiżową nagrodę Instyle Best Beauty Buys 2015. www.forspa24.pl

Najbardziej kobiecy laser Laser Juliet jest gwarancją największej delikatności w okolicach intymnych. Umożliwia niezwykle skuteczne, a zarazem łagodne zabiegi, które są odpowiedzią na problem nietrzymania moczu czy też utraty elastyczności pochwy. Laser zaprojektowano na bazie technologii Er:YAG, która gwarantuje szybki, dyskretny, a przede wszystkim bezbolesny zabieg. Technologia Er:YAG uchodzi za najbezpieczniejszą i najnowocześniejszą technologię laserową na świecie. Kobiety w każdym wieku narażone są na różnego rodzaju problemy związane ze sferą intymną, co

Leżanka Interwell California Wave jest montowana w Polsce, co wpływa na wysoką jakość oraz szybkość realizacji zamówienia. Precyzyjnie wykonana falista i wysmuklona obudowa pozwala na optymalne wykorzystanie powierzchni oraz pełny komfort. Zdecydowanie grubszy materac pozwala na przeprowadzanie zabiegów bez obaw poczucia dyskomfortu u klienta.

Odkryj prawdziwie boski accelerator – Velvet Tan, który sprawi, że Twoja skóra stanie się aksamitnie gładka, jędrna i rozświetlona. Bogactwo naturalnych olejów i ekstraktów z owoców, emolienty, witaminy, antyoksydanty oraz doskonale znane ujędrniające kompleksy Skin Firming oraz CoQ10 – wszystko to zmieściliśmy w jednym, cudownym kosmetyku! Energy Complex sprawi, że po opalaniu nadal będziesz czuć się świeżo. Velvet Tan to wszystko czego potrzeba, aby skóra była odżywiona i rozświetlona.

www.intersun-spa.pl

www.7sunscosmetics.com

Leżanka Interwell Premium

Targi Active & Beauty Moda na bieganie, lunch box’y, zdrowe posiłki, serie ćwiczeń, coraz to nowe odmiany fitness, zumba, pilates… słowem zawrót głowy, a wszystko dla zdrowia i urody. Chcąc być bliżej zagadnień dotyczących rynku zdrowia i urody oraz szukając specjalistów i ekspertów, warto odwiedzić Targi Active & Beauty, które 23-24 kwietnia odbędą się w Kielcach. Co podczas Targów? Strefa zdrowia i urody będzie bogata w spotkania i treningi z najlepszymi trenerami fitness, porady ekspertów żywieniowych połączone z warsztatami gotowania; masaże, zabiegi wyszczuplające i ujędrniające. Również wiele ciekawych spotkań, m.in. warsztaty z produkcji kosmetyków, które poprowadzi Paulina Czarszka czy warsztaty motywacyjne z Małgorzatą Dudą-Mróz, blogerką znaną z Manufaktury Radości. A dla szukających inspiracji również Poradnik Pozytywnego Myślenia, czyli warsztaty terapeutyczne. www.targikielce.pl/pl/active-and-beauty.htm


programem merytorycznym. Prawdziwa uczta dla zmysłów wszystkich koneserów piękna. Wydarzenie odbędzie się 22-23 października w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach będącym architektoniczną perełką zlokalizowaną w samym sercu aglomeracji górnośląskiej, doskonale skomunikowaną, tuż obok słynnego Spodka. www.silesiabeauty.pl

Aplikacja na Facebooka Nowość w Programie do Zarządzania Salonem Halo24. Po wprowadzeniu Programu Lojalnościowego, twórcy wzięli na warsztat Zapisy Online. Zdawaliśmy sobie sprawę, że zbyt skomplikowane rozwiązania zniechęcą Klientów do takiej formy komunikacji. Z drugiej strony w interesie właściciela Salonu jest, by w kalendarzu nie pojawiały się przypadkowe wizyty. System musi być bezpieczny. Dzięki integracji z Facebookiem połączyliśmy rozbieżne ze sobą założenia. www.halo24.pl

Mineralna odnowa Regeneracyjna seria do paznokci New Nail Mineral Line to preparaty przeznaczone do kompleksowej pielęgnacji i regeneracji paznokci oraz delikatnego naskórka. Dzięki starannie dobranej kompozycji naturalnych składników, jak: minerały z Morza Martwego, oleje roślinne, witaminy B5, C i E, regeneracyjne produkty wzmacniają, nawilżają i regenerują płytkę paznokcia. Wysoka zawartość składników odżywczych sprawia, że nawet kruche i łamliwe paznokcie odzyskują naturalną elastyczność. www.salex.com.pl

Balsamy do ciała Specjalistyczne balsamy z terapii Dermo Expert dedykowane są na konkretne problemy. Niezwykle lekkie eco formuły kosmetyków, oparte zostały na połączeniu specjalnie dobranych do problemu, naturalnych, aktywnych ekstraktów i olejów roślinnych. Systematycznie stosowane wzmocnią strukturę skóry, poprawią jej jędrność i elastyczność, będą wspomagać modelowanie sylwetki. W skład serii wchodzą: Balsamy modelujące na biust, rozstępy i cellulit. www.organique.pl

Silesia Beauty Targi Urody i Kongres Branży Kosmetologicznej – pierwszy, największy branżowy event na Śląsku dedykowany tematyce urody! Pierwszy z prawdziwego zdarzenia! Silesia Beauty to synonim harmonijnego połączenia niebanalnej aranżacji przestrzeni targowej z bogatym

Ty Fundujesz Dobro W Teatrze Kamienica w Warszawie odbyła się Gala Charytatywna TY FUNDUJESZ DOBRO, podczas której miał miejsce finał II edycji konkursu TOP FOR DOG 2015. Organizator, wydawca Dog&Sport i Kapituła konkursu zdecydowała, że celem konkursu TOP FOR DOG jest nagrodzenie produktów, które wyróżniają się na rynku dzięki walorom jakościowym i użytkowym, jak również pokazują trendy na tym rynku, poprzez swoją innowacyjność. Nagrodę specjalną GRAND PRIX odebrała Katarzyna Dowbor. www.topfordog.pl


2016/1

66

Eko kosmetyki

PIĘKNO Z NATURY Afrykańskie masło Karité w kosmetykach The Secret Soap Store. Współczesna kosmetyka naturalna w dużej mierze opiera się na drogocennych właściwościach masła Karité. Afrykanki od wieków stosują to masło do pielęgnacji skóry i włosów. Ponoć nawet Kleopatra doceniała upiększające właściwości masła

Karité i systematycznie sprowadzała je do Egiptu. Europejki zwyczaj sto-

sowania tego naturalnego kosmetyku przejęły dopiero w XIX wieku.

Czym tak naprawdę jest masło Karité? Masłosz Parka, zwany też drzewem masłowym, rośnie dziko w zachodniej oraz środkowej Afryce,

głównie na sawannach. Osiąga wysokość 25 metrów, choć z reguły nie przekracza 15 metrów. Ma skórzaste, od spodu owłosione liście o owalnym kształcie i kremowobiałe kwiaty. Jest rośliną długowieczną żyjącą nawet po 300 lat, jednak pierwszy raz zakwita dopiero w 20. roku życia, a szczyt płodności osiąga pomiędzy 50 a 100


67

Fot. www.forspa24.pl

Ciekawostki W krajach, w których rosną drzewa masłosza, ze względu na ich długowieczność, uznaje się je za święte. Zbiory ich owoców są celebrowane według starego afrykańskiego rytuału zwanego Begu. Tradycja nakazuje, by owoce zbierały wyłącznie kobiety, mężczyznom nie wolno nawet dotknąć świętego drzewa. Co więcej, wolno zbierać tylko owoce, które same spadły z drzewa. Przed przystąpieniem do zbiorów lokalna społeczność organizuje uroczystość, na którą przygotowywane jest specjalne danie z pierwszych owoców masłosza oraz czerwonej fasoli.

Czy czyste masło Shea może być stosowane u dzieci i karmiących mam? TAK!

Masło Shea czy Karité. I tak, i tak. Pierwsza z nazw wywodzi się z języka ludu Bambara i w dosłownym tłumaczeniu oznacza „święte”. Używana jest głównie w Anglii. Druga, czyli Karité oznacza „życie” i pochodzi z języka ludu Wolof, zamieszkującego głównie tereny Senegalu. Z tego też powodu jest ona popularna we Francji. W naszym kraju obie te nazwy stosuje się zamiennie.

Masło Shea to panaceum na wszelkie dolegliwości skórne i problemy z włosami. rokiem. Każdy osobnik owocuje co 2-3 lata. Dla kosmetyki naturalnej najcenniejsze są jego żółtozielone owoce przypominające śliwki. Wewnątrz posiadają one pojedyncze, czerwonobrązowe ziarno. Owoce dojrzewają niezwykle długo, bo nawet ok. 5 miesięcy. Na jednym drzewie rośnie za każdym razem nawet 20 kg owoców, co po przetworzeniu daje zaledwie ok. 4 kg masła Shea!

na regeneracyjne działanie masła jest ono zalecane do pielęgnacji skóry osób z cerą trądzikową. Systematyczne stosowanie masła Karité jako kremu pod oczy sprawi, że drobne zmarszczki ulegną wygładzeniu, a cienie i obrzęki zredukowaniu.

Szeroką linią kosmetyków z masłem Shea może pochwalić się np. firma The Secret Soap Store, posiadająca w swej ofercie produkty o dużej zawartości masła Karité w produktach. Dzięki temu kosmetyki są silnie nawilżające, ale wciąż naturalne! Na szerokie spektrum działania masła bezpośredni wpływ ma oczywiście jego skład chemiczny. Masło Shea to głównie pięć kwasów tłuszczowych: palmitynowy, stearynowy, oleinowy, linolowy i arachidowy. Prawie 90% stanowią dwa z nich, czyli stearynowy i oleinowy. To one mają bezpośredni wpływ na konsystencję masła Shea. Jeśli w maśle jest więcej kwasu stearynowego, to ma ono konsystencję stałą, natomiast gdy przeważa kwas oleinowy, to masło staje się bardziej płynne. Na konsystencję ma też wpływ temperatura. Gdy jest ona w granicach zbliżonych do temperatury ludzkiego ciała (od 30 do 42°C) to masło staje się płynne. Ponadto, w składzie masła Karité można wyróżnić: allantoinę, alkohole trójter-

penowe, witaminy E i F, prowitaminę A, katechiny oraz kwasy: galusowy, cynamonowy, linolowy, arachidowy, laurowy, lignocerynowy, linolenowy, bohenowy i mirystynowy. Masło Shea w składzie wielu kosmetyków podawane jest pod jego łacińską nazwą, czyli Butyrospermum parkii. Warto zwracać uwagę na to, na którym miejscu jest ono podawane. Gdyż im bliżej początku listy jest dany składnik, tym więcej jest go w produkcie. Najlepiej stosować kosmetyki, których bazą jest właśnie masło Shea. Pięć głównych kwasów tłuszczowych wchodzących w skład masła Shea ma bezpośredni wpływ na uelastycznienie naszej skóry. Co więcej, dzięki pozostałym składnikom chemicznym jest ono naturalnym filtrem przeciwsłonecznym (UV 3-4) oraz barierą chroniąca skórę przed: mrozem, wiatrem oraz patogenami. Szczególne znaczenie mają w tym przypadku kwasy galusowy i cynamonowy o działaniu antybakteryjnym, antygrzybicznym i przeciwzapalnym. Z tych powodów oraz ze względu

Masło Shea przyspiesza gojenie ran, podrażnień i stanów zapalnych, a także przyczynia się do wygładzania blizn. Powinny o tym pamiętać mamy, które wszelkiego rodzaju podrażnienia skóry u noworodków (odparzenia, tzw. potówki) mogą leczyć smarując je masłem lub dodając go do kąpieli. Młode mamy będą też zadowolone z łagodzącego i regeneracyjnego działania masła gdy zaczną je stosować na podrażnione karmieniem sutki. Warto też wiedzieć, że masło poprzez zatrzymanie w skórze wody, wpływa na jej odpowiednie nawilżenie i zwiększenie jędrności. Zaleca się, aby kobiety w ciąży systematycznie stosowały je jako balsam do ciała, aby zapobiec powstawaniu rozstępów. Ponadto, można je stosować w formie maseczki lub odżywki na suche, łamliwe i zniszczone włosy. Słowem masło Shea to panaceum na wszelkie dolegliwości skórne i problemy z włosami, które nie wywołuje reakcji alergicznych ani u dorosłych, ani u dzieci. Mimo ogromnych starań drzewa masłosza wciąż nie udaje się udomowić i uprawiać na skalę przemysłową, dlatego korzystajmy z jego dobrodziejstwa z szacunkiem!

Więcej informacji: The Secret Soap Store tel. 603 723 723 www.forspa24.pl www.secret-soap.com


2016/1

68

Muzyka relaksacyjna

MAGICZNE CHWILE Magiczna muzyka a relaks.

Listy przebojów niemal zawsze są wypełnione hitami, które cechuje dość szybkie zapomnienie. Mimo prostoty melodii lekko wpadającej w ucho, taka muzyka nie za każdym razem jest słuchana z entuzjazmem. Zresztą ten rodzaj muzyki znakomicie sprawdza się do dyskotekowych szaleństw, które również w życiu każdego człowieka zajmują swoje miejsce. Przychodzi jednak taki czas, gdy istnieje potrzeba odpoczynku – głębokiego relaksu połączonego z troską o urodę i regenerację ciała. Wówczas potrzebna jest muzyka pełna harmonii i odprężenia. Ten rodzaj to ponadczasowa strefa ściśle powiązana z subiektywnym gustem każdego odbiorcy. Dobra muzyka to przede wszystkim fundamentalne tło zabiegu, w którym klient poza działaniem upiększającym znakomicie odpoczywa i regeneruje swoje siły. Prezentowany zestaw sześciu albumów: Ambient, Colour, Nature, Relax, Smell

i Sphere w serii „Magic music” dostarcza nam nie tylko walorów estetycznych jako klasyczne muzyczne tło dla gabinetów kosmetycznych, ale także jako źródło bogatych doznań regenerujących nasz organizm poprzez zwyczajny relaks. Dlaczego relaks jest tak istotny? Ponieważ współczesny człowiek zewsząd jest narażony na sytuacje stresowe i różne czynniki stresogenne. Wysokim kosztem okupiony sukces czy osiągnięty cel to przyczyna wielu dolegliwości stresorodnych, takich jak m.in. nadciśnienie, obniżona odporność itd. I tu pojawia się alternatywa. Organizm może sobie poradzić z powyższymi objawami np. dzięki zabiegom relaksacyjnym, takim jak choćby słuchanie przyjemnej muzyki. Taką gamę melodii kojących i niosących odprężenie duszy i ciała odkrywamy za sprawą kolekcji sześciu albumów w serii „Magic music”. Odpowiadając na zapotrzebowanie coraz bardziej zestresowanego śro-

Fot. Depositphotos

Jaka ma być muzyka? Na pewno „dobra”! Mimo iż to bardzo subiektywne, to jedynie „dobra” muzyka z ogromnym powodzeniem opiera się upływowi czasu.


Dobra muzyka to przede wszystkim fundamentalne tło zabiegu, w którym klient poza działaniem upiększającym znakomicie odpoczywa i regeneruje swoje siły. dowiska w jakim przyszło nam funkcjonować, prezentujemy albumy, które z wielkim prawdopodobieństwem sprawdzą się jako relaksujące tło zabiegu w gabinecie i salonie, ale także we własnym domowym zaciszu. Albumy: Smell, Colour i Relax to zdecydowanie priorytety muzyczne z tej kolekcji dla celów typowej relaksacji. Utwory ok. 20-minutowe rewelacyjnie sprawdzają się jako jednolite, subtelne tło instrumentalne, które delikatnie rozbroi ciało i umysł z nagromadzonych napięć oraz stresów. Poddając się płynącym jak rzeka dźwiękom, czy to klient czy my sami, znajdziemy ukojenie, którego próżno szukać gdzieś indziej. Tętno zwalnia do właściwego rytmu, oddech się pogłębia i wydłuża, rysy twarzy się wygładzają a mięśnie opuszcza zbędne napięcie, które ogranicza i usztywnia ciało. Kolejne tytuły z serii „Magic Music” to: Ambient, Nature oraz Sphere. Tutaj nieco większa różnorodność krótszych utworów na jednym krążku umożliwia mniej zobowiązujący charakter odbioru muzyki. Jakkolwiek czy to podczas zabiegu, sesji relaksu czy masażu, odbiór będzie tyle pozytywny co uwalniający od tego co za nami. Warto zapewnić sobie komfort chwil właśnie w towarzystwie tych lekkich i odprężających dźwięków. Seria „Magic music” czerpie swój potencjał właśnie z tego co najbardziej potrzebne – ze źródła soczystej energii magicznych chwil. Jak wiele takich chwil w naszym życiu umyka

nam niepostrzeżenie? Na każdym kroku dzieją się cuda świata, których nie mamy czasu czy nie pozwalamy sobie dostrzec. „Magic music” uwrażliwi nas na to, co najcenniejsze – na to, co tu i teraz w nieodzownej naturze tego co w nas i wokół nas. Drobne cuda codzienności, magia doświadczeń, których jesteśmy świadkami w każdej sekundzie życia – czy nie warto na nowo nauczyć się je dostrzegać? Stres z całą pewnością zaburza naszą percepcję, a co za tym idzie, wrażliwość naszych zmysłów. Po rozładowaniu napięć tych obecnych zarówno w naszym ciele jak i w umyśle, łatwiej nam będzie powrócić do naturalnej równowagi, uważności oraz obowiązków codzienności. Magiczna muzyka zgodnie z jej symboliką, pociąga za sobą szczególny urok klimatu niepowtarzalnego czaru melodii. Poddajmy się im z lekkością, a magia wzbogaci naszą codzienność.

Więcej informacji: Wydawnictwo Muzyczne Victor 11 www.victorel.pl


2016/1

70

Relaks

WIECZÓR PANIEŃSKI W SPA W gronie przyjaciół, w atmosferze relaksu. Wieczór panieński, czyli pożegnanie stanu wolnego, można świętować na wiele sposobów. Coraz więcej kobiet zamiast hucznej imprezy w nocnym klubie wybiera relaksujący weekend w SPA lub dzienny pakiet w Day SPA. To nie tylko doskonała okazja na spotkanie w babskim gronie, ale też możliwość oderwania się od trwających niekiedy miesiącami stresujących przygotowań do ślubu i wesela. Niezależnie od tego, czy jest to Day SPA, ośrodek Wellness & SPA, czy hotelowe SPA, warto zadbać o odpowiednią przestrzeń – musimy dysponować choćby jednym pomieszczeniem zabiegowym dla większej liczby osób. Idealnie byłoby, gdyby panie mogły zarezerwować gabinet czy

strefę SPA na wyłączność. Tylko wtedy uda się stworzyć niezapomnianą atmosferę i relaksujący klimat. Jeśli mamy do czynienia z mniejszą grupą, możemy też zaproponować gabinety dla dwojga. Jednak w trakcie imprezy musimy stworzyć okazję do spotkania całej grupy – np. przy lampce szampana w strefie wypoczynkowej. Jeśli jesteś na etapie projektowania, przebudowy własnego salonu, warto pomyśleć o przynajmniej jednym większym gabinecie zabiegowym, przystosowanym do takich wydarzeń. Coraz więcej klientów szuka miejsc, w których może zorganizować podobne spotkania wellnessowe w gronie przyjaciół lub choćby jednej bliskiej osoby: partnera, przyjaciółki, siostry czy mamy. Warto więc już w fazie projektu przemyśleć całość tak, by móc stworzyć ciekawe pakiety usługowe dla powyższych zainteresowanych. Wciśnięcie na siłę dwóch leżanek do gabinetu z pewnością nie da oczekiwanych efektów. Jeśli nie dysponujesz szerokimi możliwościami lokalowymi, możesz pomyśleć o innej koncepcji wieczoru panieńskiego. Zaproponuj klientkom otwarcie


71

salonu na wyłączność np. w godzinach wieczornych. W programie – ekspresowe zabiegi dla każdej z uczestniczek oraz spotkanie ze stylistką i wizażystką plus catering w formie zdrowych przekąsek i owocowych koktajli.

Aranżacja miejsca

Jak już wspomniałam, gabinet dla dwojga jest wstępem do zaproszenia więcej niż jednej osoby w tym samym czasie na zabiegi, ale nie załatwia możliwości organizowania grupowych imprez w salonach SPA. Warto odpowiednio zaaranżować przestrzeń wypoczynku, połączoną z ciągami komunikacji i gabinetem (gabinetami). Strefy relaksu, jacuzzi, duże gabinety oraz strefy saun i łaźni cieszą się największym powodzeniem w przypadku organizacji imprez wellnessowych w gronie znajomych. Uwaga, jeśli proponujemy choćby lampkę wina musującego, musimy zachować ostrożność w dobieraniu zabiegów. Sauna i alkohol to nie jest

Fot. Victoria Day SPA

Coraz więcej klientów szuka miejsc, w których może zorganizować spotkania wellnessowe w gronie przyjaciół.

Przykładowy program wieczoru panieńskiego w SPA Dla wszystkich gości: • kieliszek wina musującego lub koktajlu na powitanie; • kąpiel w jacuzzi; • masaż dłoni i stóp lub makijaż dla wszystkich uczestniczek spotkania; • seans w saunie. Dla przyjaciółek panny młodej: • ekspresowy zabieg rozświetlający na twarz. dobre połączenie. Oczywiście ma być miło, wesoło, ciekawie, ale przede wszystkim bezpiecznie. Limitem powinna być jedna lampka szampana na powitanie.

Możliwości dodatkowe

Jeśli salon znajduje się w hotelu, kwestia cateringu zazwyczaj nie sta-

Dla panny młodej: • peeling i masaż całego ciała; • zabieg rozświetlający, ujędrniający na ciało; • zabieg bankietowy na twarz; • manicure i pedicure.

salony Day SPA stoją na przegranej pozycji. Wynajmując salon na wieczór można zorganizować odpowiedni catering, atrakcje w postaci degustacji ciekawych potraw. Jeżeli rezygnujemy z podania symbolicznej lampki szampana, możemy zaproponować gościom zabiegi i kąpiele w piwie lub winie. Ważne, by goście kojarzyli wizytę w SPA nie tylko z imprezą, ale przede wszystkim z ideą wellness, a także oryginalnością i niepowtarzalnością, z miejscem, gdzie dobry nastrój łączy się z głębokim relaksem. Wyjątkowy charakter naszego SPA w połączeniu z zaangażowaniem personelu pozwoli na „dopieszczenie” klienta. Dla salonu przełoży się to z pewnością na pozytywną reklamę szeptaną, która – jak wiemy, jest jednym z najmocniejszych narzędzi pozyskiwania nowych i utrzymania obecnych klientów.

Dodatkowe propozycje: • fotograf; • przekąski i napoje; • warsztaty makijażu; • porady stylisty. nowi problemu. Jednak w Day SPA niestety rzadko jeszcze spotyka się zaplecza kuchenne. Podczas tego typu imprez, gdy trwają one od kilku do kilkunastu godzin, bez przekąsek jest... delikatnie mówiąc nijako. Należy więc zadbać o catering zewnętrzny, dobierając menu wg gustu klientów. Nie oznacza to jednak, że

Iwona Galacka Konsultant, audytor, trener, coach i moderator w obiektach SPA, Wellness i Fitness. IG-Conswel www.conswel.pl


2016/1

72

Pielęgnacja

INSPIRACJE KĄPIELOWE Unikalna solanka termalna. Kosmetyki Kneipp® – Totalny Relaks, Radosna Chwila Relaksu, Źródło Młodości i Prowansalskie Sny Lawendowe to cztery warianty kryształków do kąpieli, do wyboru w zależności od samopoczucia. Bazę Kryształków do kąpieli Kneipp® stanowi naturalnie czysta sól termalna z Saliny Luisenhall, jedynej pozostałej w Europie warzelni panwiowej. Ta unikalna solanka termalna wydobywana jest na powierzchnię z głębokości ponad 460 metrów, gdzie jej pokłady są stale wzbogacane ze złóż soli liczącego 250 milionów lat pradawnego morza. Sól pozyskiwana jest w ramach kilkusetletniego tradycyjnego procesu poprzez odparowanie wody morskiej umieszczonej w panwiach. Nie zawiera chemicznych dodatków i jest wolna od wpływów środowiska. Kryształy solanki termalnej mają unikalną, karbowaną strukturę dzięki czemu wyjątkowo dobrze wchłaniają naturalne olejki eteryczne, bez dodatków chemicznych. Sól termalna jest naturalnie bogata w minerały i mikroelementy, korzystnie wpływające na kondycję skóry.

Kąpiel w ciepłej wodzie wzbogaconej w tę wartościową sól i olejki eteryczne ma zbawienny wpływ na ciało i psychikę, działa odprężająco, kojąco i regenerująco. Pozwala także odzyskać siły witalne, równowagę psychiczną i dobre samopoczucie. Seria składa się z czterech produktów po 60 g każdy, sugerowana cena detaliczna: 4,99 zł. Dostępne w sieciach drogeryjnych: Hebe, Rossmann, Natura i Super-Pharm.

Kryształki do kąpieli Totalny Relaks Kneipp®

Melisa – ukojenie w zmęczeniu i stresie. Na bazie naturalnie czystej termalnej soli solankowej, kryształki są wzbogacone o olejek eteryczny z melisy indyjskiej i ekstrakt z melisy cytrynowej. Przy zmęczeniu i stresie kryształki rozpieszczają kojącą i odprężającą kąpielą w morskim kolorze.

O firmie Kneipp® Kneipp® od 1891 roku jest producentem wysokiej jakości produktów kosmetycznych, bazujących na aktywnych, naturalnych składnikach. Firma oferuje unikalne, innowacyjne i efektywne formuły dla pięknego wyglądu oraz dobrego samopoczucia, stworzone w oparciu o holistyczną filozofię jej założyciela, księdza Sebastiana Kneippa. Doświadczenie i kompetencje marki Kneipp® zostały potwierdzone wieloma certyfikatami: NaTrue, Green Brand, Good Manufacturing Practice, DIN – ISO 14001 oraz znakiem „Ekspert w dziedzinie natury”. Kneipp® jest liderem rynkowym w kategorii „dodatki do kąpieli” na rynku niemieckim. Priorytetami dla firmy są umacnianie pozycji rynkowej oraz silny wzrost w obszarach „skuteczna pielęgnacja ciała” i „naturalna pielęgnacja skóry.” Kosmetyki Kneipp® są dostępne w 28 krajach na całym świecie.


czerwonego maku odpręża ciało oraz duszę po stresie i troskach codziennego życia.

Kryształki do kąpieli Źródło Młodości Kneipp®

Granat i olejek amarantowy – ożywienie zmysłów dla nowych sił witalnych. W tej kompozycji kryształków wykorzystano naturalne olejki eteryczne i ekstrakt z granata, pobudzające zmysły i pomagające w uzyskaniu nowej energii. Pielęgnujący olejek amarantowy rozpieszcza skórę i pozostawia ją gładką w dotyku. Kąpiel w kolorze amarantowym.

Kryształki do kąpieli Prowansalskie Sny Lawendowe Kneipp®

Lawenda – uspokojenie i zapomnienie o codziennych troskach. Ta kompozycja termalnej soli solankowej z naturalnym eterycznym olejkiem lawendowym pozwala oddalić się od codziennych obowiązków i odetchnąć śródziemnomorskim zapachem lawendy. Choć na chwilę można oddać się intensywnemu odpoczynkowi, przenosząc się w podróż do czarujących krajobrazów Prowansji. Kąpiel w kolorze prowansalskiej lawendy. Sposób użycia: wsypać kryształki do kąpieli do wanny lub jacuzzi do wody o temp. 36-38°C. Optymalny czas rozkoszowania się kąpielą to 15-20 minut. Wskazówka: unikać kontaktu kryształków do kąpieli z wrażliwymi powierzchniami i przedmiotami. Łatwo rozpuszczają się w wodzie i można je stosować także w jacuzzi.

a. K n e ip p d z ia ł N a tu r a l n ie.

Od k r y j ŚĆ KĄPIEL I O N D O R O R ÓŻ N K n e ip p .

Wiesz, że kąpiel potrafi uszczęśliwić? Sprawdź to. Więcej inspiracji znajdziesz na www.kneipp.pl oraz www.swiatkneippa.com

Kryształki do kąpieli Radosna Chwila Relaksu Kneipp®

Czerwony mak i konopie – odprężenie dla pięknych momentów. Kryształki do kąpieli Radosna Chwila Relaksu z naturalnymi olejkami z czerwonego maku i konopi wpływają na dobre samopoczucie. Nastrojowy, wesoły zapach i kolor

KĄPIEL w S Z C Z Ę Ś C I U.

Kosmetyki do kąpieli Kneipp dostępne w drogeriach Hebe, Rossmann, Super-Pharm, Natura oraz Dayli.

Więcej informacji: Kneipp Polska www.kneipp.pl facebook i instagram: Kneipp Polska blog: http://swiatkneippa.com/


2016/1

74

Zdrowe żywienie

UROZMAICONA DIETA Detoks to ostatnio niemalże moda, sposób na życie.

Głodówka to zazwyczaj całkowite zaprzestanie jedzenia od kilku do kilkunastu dni. Bardzo popularne oczyszczanie jednodniowe wydaje się być po prostu odpokutowaniem i rozgrzeszeniem samego siebie – dla organizmu jednak nie niesie pozytywnych zmian. Samo oczyszczanie organizmu powinno nazywać się oczyszczaniem naszej diety, to dobra praktyka, ale nie ma sensu sama w sobie – powinna bowiem być jedynie początkiem do dalszych pozytywnych zmian żywieniowych i dobrze by było, aby wiązała się również ze zmianą stylu życia. Dlatego przystępując do takiej diety musimy uświadomić sobie w jakim celu ją zaczynamy. Warto sobie uzmysłowić, że odchudzanie się poprzez głodowanie jest poważnym błędem i może prowadzić do niebezpiecznych skutków. Żaden nawet najbardziej restrykcyjny detoks czy głodówka nie zniwelują skutków codziennych zaniedbań i błędów żywieniowych popełnianych przez lata. Jednodniowym oczyszczaniem organizmu nie zrzucimy także zbędnych kilku czy kilkunastu kilogramów. Do wyrobienia nawyku organizmu potrzebuje minimum 3 tygodnie. Jeśli więc chcemy wyeliminować ze swojej diety cukier, sól, kawę czy fast foody – musimy wytrwać w tym postanowieniu przynajmniej 21 dni. Inną kwestią powiązaną z tematem detoksów jest dość często przytaczany problem akumulowania toksycznych ilości szkodliwych związków przez nasz organizm. To mit. Gdyby taki proces faktycznie miał miejsce, nieustannie czulibyśmy się chorzy i co kilka dni potrzebowalibyśmy wizyty u lekarza i gruntownego oczyszczania. Od codziennego oczyszczania mamy wątrobę oraz nerki, i to o nich musimy myśleć zabierając się za wiosenny detoks.

Fot. Justyna Marszałkowska-Jakubik

Przeprowadzany jest samodzielnie w domu, na obozach wyjazdowych, a nawet w ośrodkach leczniczych. Idea tego typu diet jest ściśle powiązana z postem, który jest obecny w wielu religiach. Stosowany jest w celu wyciszenia umysłu, jak i oczyszczenie ciała z toksyn np. przed nadchodzącą wiosną.


75

Najedz się zdrowo. Gorąco polecamy: zdrowonajedzeni.wordpress.com Redakcja NAJWSPANIALSZE

Fot. Justyna Marszałkowska-Jakubik

Żaden nawet najbardziej restrykcyjny detoks czy głodówka nie zniwelują skutków codziennych zaniedbań i błędów żywieniowych popełnianych przez lata.

Co zatem zrobić? Wyeliminuj my produkty działające niekorzystnie na nasz organizm – już samo to spowoduje, ze wstąpi w nas energia i poczujemy się „oczyszczeni”. Niech w odstawkę pójdą: dania tłuste i smażone – mięso czy ryby smażone w panierce, frytki, placki, pączki czy inne smażone ciastka, wszelkie tłuste sosy, majonezy, dania instant – zupy, sosy w proszku, sosy gotowe w butelkach, alkohol, cukier i wszelkie kupne słodycze słodzone cukrem czy syropem glukozowo-fruktozowym, słodkie napoje, wody smakowe i soki w kartonach, owocowe jogurty i napoje mleczne, serki homogenizowane

smakowe oraz niepotrzebne leki czy suplementy. W to miejsce włączmy większą porcję warzyw i owoców – także strączkowych, orzechy, zioła np. herbatę z pokrzywy, mniszka czy napar z karczocha, wody mineralne, przyprawy naturalne np. ostropest, czarnuszka. A co z głodówką? Według medycyny, głodówka to każda dieta, której kaloryczność jest niższa niż 800 kcal. Zdecydowany minus jest taki, że głodzenie organizmu powoduje wyrzut ketonów. Podwyższone stężenie tych związków w organizmie powoduje np. biegunkę – co kojarzy nam się z „oczyszczaniem” czyli... dieta „działa”! Nie do końca jednak tak jest, bo razem z biegunką przychodzi odwodnienie, osłabienie spadek nastroju. Im dłuższy czas głodówki, tym większy katabolizm, czyli samo-

zniszczenie mięśni, a także obniżenie odporności organizmu – przeciwciała czyli cząsteczki gwarantujące nam odporność to białka, skoro nie dostarczamy białek z dietą – odporność spada drastycznie. Dużą popularność przeżywają też liczne odmiany monodiet. Polegają one na jedzeniu np. wybranych owoców i warzyw albo tylko kaszy jaglanej. Jednak żaden produkt, nawet ten bardzo wartościowy, wybitnie zdrowy czy ekologiczny nie zawiera wszystkich niezbędnych do życia składników odżywczych. Różnorodność to podstawa zdrowej i zbilansowanej diety, tylko zdrowo urozmaicona dieta zapewni nam prawidłowe funkcjonowanie i przebieg wszystkich procesów biochemicznych. Jeśli chcielibyśmy zdecydować się na taką dietę przyjrzyjmy się najpierw

krytycznie swoim dotychczasowym nawykom żywieniowym. Anemia, choroby układu krążenia, problemy z pęcherzykiem żółciowym, cukrzyca, a nawet gorączka czy ogólne osłabienie organizmu po chorobie, także ciąża i okres karmienia wykluczają wszelkiego rodzaju restrykcyjne detoksy czy głodówki. Chcąc jednak zdecydować się na głodówkę, zróbmy to z głową, pamiętajmy, że nasz stan zdrowia powinien być bez zarzutów i najlepiej przeprowadzić ją pod okiem lekarza np. na sprawdzonym obozie oczyszczającym. Decydując się na taki krok pamiętajmy też, że niezbędnym jej elementem jest przygotowanie organizmu, w celu obniżenia poziomu metabolizmu – czyli stopniowe eliminowanie ciężkostrawnych pokarmów.

Fot. Łukasz Echeński

Rozgość się i odkryj na nowo smak życia, niech dieta nie ogranicza Twoich posiłków. Blog autorki, to smaczne połączenie pasji gotowania z wiedzą dietetyczną. Znajdziesz tu porady poparte badaniami naukowymi oraz sprawdzone przepisy na smaczne i „dietetyczne” posiłki! Posiłki, które tu prezentuję znajdą się także w mojej diecie ułożonej dla Ciebie!

mgr Justyna Marszałkowska-Jakubik Dietetyk, wykładowca, właścicielka poradni dietetycznej. Autorka bloga: Zdrowo Najedzeni. https://zdrowonajedzeni.wordpress.com/ Miłośniczka kulinariów i jazdy na rowerze.


najwspanialsza.pl Misterium dźwięku, wyciszenia i relaksu

Magic music – RELAX

Magic music – NATURE Magic music – COLOUR Magic music – SMELL

Magic music – SPHERE

Cena det. 37,00 zł Czas płyty CD: 61 min.

Cena det. 37,00 zł Czas płyty CD: 73 min.

Cena det. 37,00 zł Czas płyty CD: 64 min.

Cena det. 37,00 zł Czas płyty CD: 62 min.

Cena det. 37,00 zł Czas płyty CD: 62 min.

muzyka z licencją do publicznego odtwarzania dla gabinetów kosmetycznych, klinik medycyny estetycznej... ● LICENCJA bezterminowa w cenie płyty! Kupując muzykę z naszej oferty nie podpisujesz żadnej umowy i nie płacisz żadnego abonamentu! ● Podstawą zwolnienia odtwarzanej muzyki w salonie i gabinecie w razie kontroli inspektora są dokumenty legalnego zakupu, tj. faktura VAT i zaświadczenie (licencja), upoważniające do publicznego odtwarzania muzyki w lokalu.

Skorzystaj z oferty portalu

Sam wybierasz, sam miksujesz!

najwspanialsza.pl

Twoi Klienci pokochają naszą muzykę!

Pakiety od 145 zł do 250 zł

LICENCJA!

PORTAL Z MUZYKĄ ZWOLNIONĄ Z OPŁAT tel. (52) 324-03-26 • tel. kom. 603-695-454 e-mail: sklep@najwspanialsza.pl www.najwspanialsza.pl

Salon kosmetyczny i fryzjerski pełen dźwięków, harmonii i energii!

OLNIONA ZW

PŁAT • ZO

Kaskada Mix

• MUZYK A

● Zrezygnuj z obowiązku opłat na rzecz ZAiKS, STOART, ZPAV czy SAWP.

www.najwspanialsza.pl

Nie zwlekaj! Zamów prenumeratę już dziś! spa

wellness

cosmetics

medical

sun

fitness

beauty

oblicze piękna i zdrowia Cztery kolejne wydania kwartalnika NAJWSPANIALSZE na każdą porę roku! W promocji za jedyne 60

zł (4 kolejne wydania)

Formularz zamówienia prenumeraty znajdziesz na: www.najwspanialsze.pl

cztery wydania = 60 zł

Czasopismo branżowe na cztery pory roku!


Najwspanialsze 2016 01  
Najwspanialsze 2016 01  

Można zacząć słowami, że wszystko już było. Cieszymy się, że już za chwilę będzie piękna pogoda, że nastanie, przepraszam już nastała piękna...

Advertisement