Page 1

1

PRE TÝCH, KTORÍ SA ROZHODLI ÍSŤ VLASTNOU CESTOU SEPTEMBER 2016

PODNIKANIE A MANŽELSTVO

Vydáva Slovak Business Agency Vydáva Slovak Business Agency


2

SEPTEMBER 2016

Obsah

3 ROZDIEL MEDZI CHRÁNENOU DIELŇOU A PRACOVISKOM A AKO ICH ZRIADIŤ

6 DOVOĽTE SI DOVOLENKU NA JACHTE

12 PODNIKANIE A MANŽELSTVO

16 "MÁM SLOBODU PODNIKANIA" ZAČÍNAJÚCA PODNIKATEĽKA SLOVENSKA 2015

33 KALENDÁR PODNIKATEĽA

Elektronický časopis pre tých, ktorí sa rozhodli ísť vlastnou cestou I ročník 9 I ISSN 2453-661X I Vydáva Slovak Business Agency, Karadžičova 2, 811 09 Bratislava I KONTAKTY: tel.: +421 (2) 203 63 100 podnikanie@sbagency.sk I www.sbagency.sk I www.podnikatelkaslovenska.sk I www.mesacnikpodnikanie.sk ŠÉFREDAKTORKA: Jana Katreniaková I GRAFICKÁ ÚPRAVA: Andrej Lančarič I príjem inzercie: podnikanie@sbagency.sk I SBA vznikla v roku 1993 za účelom podpory a rozvoja malého a stredného podnikania na Slovensku I Nevyžiadané rukopisy a obrazový materiál nevraciame. I SBA © 2016


BIZ TIP

ROZDIEL MEDZI CHRÁNENOU DIELŇOU A PRACOVISKOM A AKO ICH ZRIADIŤ

Chránenú dielňu a chránené pracovisko môže zriadiť právnická alebo fyzická osoba. Sú určené predovšetkým na pracovné uplatnenie občanov so zdravotným postihnutím, ktorým zamestnávateľ nemôže poskytnúť vhodné zamestnanie na iných pracoviskách. Na týchto miestach sú zamestnaní občania so zdravotným postihnutím, ktorí: • nie sú schopní nájsť si zamestnanie na otvorenom trhu práce, • sa zaškoľujú alebo pripravujú na prácu. Pracovné podmienky vrátane nárokov na pracovný výkon musia byť prispôsobené zdravotnému stavu takýchto zamestnancov. ČO JE CHRÁNENÁ DIELŇA? Za chránenú dielňu sa považuje pracovisko, na ktorom právnická alebo fyzická osoba zriadi viac ako jedno pracovné miesto pre občana so zdravotným postihnutím, pričom najmenej polovicu zamestnancov na takomto pracovisku musia tvoriť občania so zdravotným postihnutím.

činnosť. Chránené pracovisko môže byť zriadené aj v domácnosti občana so zdravotným postihnutím. Za chránenú dielňu alebo chránené pracovisko sa, v prípade splnenia podmienok podľa zákona o službách zamestnanosti, považuje aj výrobné družstvo invalidov. AKO ICH ZRIADIŤ? O priznanie postavenia chránenej dielne alebo chráneného pracoviska môžete písomne požiadať úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, v ktorého územnom obvode zriaďujete pracovné miesto. Súčasťou takejto žiadosti je popis pracovnej činnosti, pracoviska a jeho umiestnenia, pracovných podmienok a doklad o vlastníctve priestorov alebo o nájme priestorov. Právnická alebo fyzická osoba, ktorá o to žiada je povinná predložiť úradu aj rozhodnutie orgánu štátnej správy na úseku verejného zdravotníctva.

ČO JE CHRÁNENÉ PRACOVISKO?

Štatút chránenej dielne alebo chráneného pracoviska priznáva úrad na dobu neurčitú. Ak sa však neplnia podmienky v zmysle zákona o službách zamestnanosti úrad tento priznaný štatút zruší.

Za chránené pracovisko sa považuje pracovisko, na ktorom právnická alebo fyzická osoba zriadi pracovné miesto pre občana so zdravotným postihnutím a pracovné miesto sa nevytvára v chránenej dielni. Za chránené pracovisko sa považuje aj pracovisko, na ktorom občan so zdravotným postihnutím prevádzkuje samostatnú zárobkovú

Právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá má priznané postavenie chránenej dielne alebo chráneného pracoviska, je povinná viesť osobitnú evidenciu nákladov, výkonov a hospodárskeho výsledku chránenej dielne alebo chráneného pracoviska. (red)

3


4


JE ZMESOU TVRDEJ PRÁCE “ÚSPECH A VEĽKÝCH SNOV


6

ROZHOVOR

DOVOĽTE SI DOVOLENKU NA JACHTE

Jana Escher a Pavel Pribiš sa vďaka dobrému nápadu a profesionálnym skúsenostiam v oblasti starostlivosti o zákazníka odhodlali na vskutku odvážny krok. Opustili stabilnú prácu svetového lídra cestovného ruchu a vydali sa na vlastnú plavbu nie vždy vľúdnymi prúdmi podnikania. O ich online portáli na prenájom jácht - Boataround - sme sa porozprávali so spoluzakladateľkou.


7

ČO JE BOATAROUND A AKO STE SA K NEMU DOSTALI?

V AKEJ FÁZE SA NACHÁDZA VÁŠ STARTUP V TEJTO CHVÍLI?

Je to online vyhľadávač jácht. Nezáleží, či ste skúsený jachtár alebo úplný nováčik na mori, ktorý si prenajíma jachtu s kapitánom. Ponúkame k prenajatiu široký výber plachetníc, katamaránov a motorových jácht. Sprostredkúvame zážitkovú dovolenku, ktorá je navyše cenovo dostupná. Podľa typu jachty sa posádka zmestí do rozpočtu často nižšieho ako sú ceny ubytovania v apartmánoch či hoteloch.

Portál je online od mája tohto roku a momentálne si zákazníci môžu vybrať z ponuky viac ako 515 jácht v 18-tich destináciách, v akomkoľvek období roka. Okrem populárneho Chorvátska ponúkame aj Grécko a Malorku Tenerife, Turecko či Sardíniu. Počas nášho rozhovoru spúšťame Karibik a ďalšie jachtárske krajiny.

Boataround sme založili spolu s mojim dlhoročným kolegom a kamarátom Pavlom. Ten, ako skúsený jachtár, musel, napriek dlhoročnej práci v online biznise, každý rok bojovať so zdĺhavým “offline” procesom rezervácie jeho dovolenky na jachte. A podnikateľský nápad bol na svete. Spojili sme sily a skúsenosti a spustili Boataround, aby bol prenájom jácht jednoduchý, ponuka široká a ceny výhodné.

Sústreďujeme sa na rozširovanie našej ponuky a zabezpečenie najlepších cien. Aktuálne letu vládnu cenovo zaujímavé last minuty a špeciálne zľavové kupóny pre nových zákazníkov.

MÁTE TEDA ZA SEBOU ZAUJÍMAVÉ PRACOVNÉ SKÚSENOSTI V ZAHRANIČÍ. V Booking.com sme najprv z Rakúska rozbiehali slovenský trh a postupne sa prepracovali na Senior manažérske pozície v Maďarsku a v Thajsku. Pavel pre nich otvoril a vybudoval prvú maďarskú pobočku a pôsobil v Budapešti ako Area manager. Ja som bola vyslaná do Thajska, nastaviť operatívne procesy a neskôr som sa starala o obchod a vzťahy so svetovými hotelovými sieťami na pozícii Senior Account Managera Chains. Obaja sme sa po rokoch strávených v zahraničí a pracovaní v medzinárodnej spoločnosti chceli vrátiť na Slovensko, zúročiť nadobudnuté skúsenosti a vybudovať vlastnú firmu. Táto skúsenosť nás naučila nebáť sa vykročiť z vlastnej komfortnej zóny a vždy mať zákazníka v centre pozornosti. V spojení s Pavlovým podnikateľským nápadom to potom už bol len krôčik na palubu nášho Boataround. NEMALI STE STRACH ODÍSŤ Z FUNGUJÚCEJ A PROSPERUJÚCEJ FIRMY DO NEZNÁMA? ČO BOLO NAJŤAŽŠIE PRI PRECHODE ZO STÁLEHO ZAMESTNANIA NA PODNIKANIE? Strach určite nie. Skôr sme boli plní očakávania. Iste, opustiť pravidelný príjem a sľubne napredujúcu kariéru znamenalo „ísť s kožou na trh“. Za ten pocit, keď je zákazník spokojný so servisom a prenajme si cez vás aj na ďalší krát, to ale jednoznačne stojí.

BORÍTE SA MOMENTÁLNE S NEJAKÝMI PROBLÉMAMI? FINANCIE, MENTORSKÁ POMOC, ... Rozbehnúť firmu je pre nás v mnohých ohľadoch veľká výzva. Ale riadime sa myšlienkou „lean startup“ a každé naše investované euro musí mať svoje opodstatnenie. Príklad: namiesto drahého vybavenia kancelárie radšej urobíme reklamu na internete. Tiež musím povedať, že sme mali šťastie a networking nám do cesty priniesol viacerých kvalitných mentorov a ľudí, ktorým sme vďační za ich konštruktívnu spätnú väzbu a motiváciu. AKO FUNGUJE BOATAROUND? Jednoduchým prenájmom jachty na našej stránke. Stačí si vybrať destináciu alebo sa inšpirovať ponukou plavidiel. Poradíme v každom bode procesu, od výberu jachty, po zaistenie doplnkových služieb alebo odporučenie plavebnej trasy. Vieme napríklad k jachte zabezpečiť kapitána alebo pre záujemcov aj certifikované kapitánske skúšky.


8

AKO SA DOSTÁVATE K PONUKE JÁCHT?

MÁTE NA TRHU KONKURENCIU?

Všetky ponúkané jachty najprv preverujeme nakoľko nám záleží, aby ľudia nemuseli zažívať nepríjemné prekvapenia pri preberaní jachty.

Snažíme sa dohliadať najmä sami na seba a nepoľavovať v našich nárokoch. Samozrejme je dôležité vedieť, čo sa na trhu a v zahraničí deje, ale je ešte dôležitejšie mať v ponuke tú jachtu, ktorú zákazník hľadá a v destinácii, kde ju hľadá. Tam je náš focus a naša priorita.

Príkladom sú reálne fotky ponúkaných jácht, kde je vždy odfotené aj meno jachty. Ak jachta nemá vlastné fotografie, nezaregistrujeme ju, pokiaľ ich nezískame. Jachty musia mať tiež potrebné poistenia a licencie. KTO SÚ VAŠI ZÁKAZNÍCI? Tí, ktorí chcú objavovať nové obzory a spoznávať krajiny bez obmedzení statického ubytovania či cestných komunikácií. Hľadajú nové zážitky a vedia, že v cene, ktorú by zaplatili za priemerné ubytovanie pri mori, je s nami možné dovolenkovať rovno na mori. Pre firmy je to napríklad originálny spôsob team buildingu. ČO ZABEZPEČUJETE PRE ZÁKAZNÍKA? Hlavne jednoduchý a bezpečný proces prenájmu jácht (plachetníc, katamaránov, atď.). Náš zákazník presne vie, akú jachtu si požičiava, a čo ho to bude stáť. Všetky poplatky sú zákazníkovi komunikované a nehrozia nemilé prekvapenia na mieste. Vieme tiež zabezpečiť doplnkové služby, ako napríklad kapitána či kapitánsky kurz a samozrejme počas celého procesu sme našim zákazníkom plne k dispozícii. Či už potrebujú poradiť s tipmi na plavbu alebo dokonca naplniť chladničku pri príchode. Áno, aj to vieme, v prípade potreby, sprostredkovať. Po plavbe vyplnia zákazníci spätnú väzbu na plavidlo aj poskytnuté služby. Tým zároveň predávajú svoju reálnu skúsenosť ďalším jachtárom.

STE POMERNE MLADÝ STARTUP. AKO SI HĽADÁTE NOVÝCH ZÁKAZNÍKOV? Zákazníkov oslovujeme hlavne cez webmarketing. Z nových zákazníkov sa nám tiež stávajú vracajúci sa klienti a naši „ambasádori“, ktorí šíria referencie ďalej. Dôležitá je pre nás komunita sociálnych sietí. Svoje urobí aj naše nadšenie pre projekt v okolí. UBEHOL POLROK ODKEDY STE SPUSTILI WEB S PONUKOU JÁCHT. NEĽUTUJETE SVOJE ROZHODNUTIE PODNIKAŤ? Absolútne nič neľutujeme. Práve v komunikácii s našimi klientmi čerpáme ďalšiu motiváciu a energiu pokračovať a rozvíjať naše služby. Jachting je na Slovensku čoraz populárnejší a my veríme, že aktívne prispejeme k jeho rozvoju a priblížime ho ešte väčším skupinám. PLÁNY DO BUDÚCNA? Pokračovať vo všetkom už spomenutom. Počúvať klienta a rozširovať ponuku jácht a destinácií. Jednoducho vždy vidieť zákazníka ako kapitána jachty Boataround. Rozhovor pripravila Jana Katreniaková


FINANČNÁ SPRÁVA

POSLEDNÝCH PÁR DNÍ NA ODLOŽENÉ DANE

Pre takmer 20 000 ľudí a firiem zostáva posledná šanca na podanie daňového priznania. Šesťmesačný odklad uplynie 30. septembra. Daňové priznanie treba nie len podať, ale daň aj zaplatiť. Možnosť odložiť si daňové priznanie tento rok využilo približne 185 000 daňovníkov. Mesačný posun (do konca apríla) oznámilo cca 4 500 daňovníkov, dvojmesačný odklad do 31. mája si zvolilo 3 800 daňovníkov. Najdlhší možný odklad v prípade príjmov len zo Slovenska využilo takmer 158 000 daňovníkov, ktorí si odložili podanie daňového priznania na jún. Pol ročnú lehotu na odklad daňového priznania mohli využiť všetci, ktorí mali za minulý rok 2015 aj príjmy

zo zdrojov v zahraničí. Takýchto daňovníkov je cca 20 000. Pripomíname, že odložený termín podania daňového priznania je zároveň termínom na zaplatenie dane. Taktiež spolu s podaním daňového priznania je do konca mesiaca možnosť poukázať vybranej neziskovej organizácií 2% (3%) z daní. Zoznam uchádzačov nájdete na portáli Notárskej komory SR. Základné údaje sú dostupné na webe finančnej správy v časti "Informácie k aktuálnym daňovým a colným povinnostiam" alebo na call centre finančnej správy 048/431 72 22. Prevzaté www.financnasprava.sk

9


10

PR

SÚ VAŠE DOKUMENTY V BEZPEČÍ?

Možno si to ani neuvedomujete, ale dennodenne sú vaše dokumenty vo firme vystavené bezpečnostným rizikám. Ukážeme vám, že chrániť vaše dôverné informácie je jednoduché. Ak by ste sa prešli po jednotlivých oddeleniach vo vašej firme zistili by ste, že po stoloch sa povaľujú zmluvy, výplatné pásky, alebo iné dôverné dokumenty. Neraz pri odchode z pracovného

miesta si zabudnete zamknúť počítač, alebo posielate dôverné informácie emailom, či dokonca prostredníctvom verejného úložiska. To všetko sú základné chyby pri práci s dôvernými informáciami


11

a vystavujete seba ako aj firmu potenciálnemu riziku zneužitia informácií. Jednoduchým riešením je nielen dodržovanie stanovených bezpečnostných pravidiel vo firme, ale najmä zabezpečenie ochrany informácií. Je potrebné si uvedomiť riziká a vyvarovať sa situáciám, že by si zamestnanec mohol skopírovať databázu kontaktov, alebo kópie zmlúv. Neposielajte dôverné dokumenty emailom, alebo cez verejné úložisko. Nemáte totiž prehľad o tom, čo sa s nimi následne deje, kto ich videl, alebo kto má k nim prístup. Je žiaduce, aby ste mali nástroj, ktorý zoberie každý váš firemný doklad (faktúra, evidenčný list, dovolenkový lístok) a premení ho do elektronickej podoby, uloží ho na bezpečné úložisko a stanoví, kto vo firme má k tomuto dokladu prístup. Môžete presne sledovať čo sa deje s daným dokumentom, či sa ho niekto bez oprávnenia pokúšal otvoriť, alebo nebodaj vytlačiť. Dokážete tak efektívne riadiť informácie v reálnom čase. ELEKTRONICKÝ PODPIS ČI PEČIATKA? „Konica Minolta sa dnes venuje tomu, aby sa práve vaše papiere dostali do zabezpečenej elektronickej podoby a bez ťažkostí ste ich ukladali na zabezpečené úložisko, ku ktorému sa dostanú iba oprávnení ľudia,“ konštatuje Michal Drobný, ECM Business consultant Konica Minolta. Súčasne budete mať dokonalý prehľad o tom, čo sa deje s uloženým dokumentom. Hovorí sa tomu aj auditná stopa. Môžete ho aplikovať na firemné faktúry, ako aj na vypísanie dovolenkového lístka. Jednoducho vyplníte elektronický formulár, váš šéf ho pohodlne schváli, ekonomické oddelenie získa podklad pre vašu mzdu a súčasne prebehne aj archivácia. Máte tak o množstvo starostí menej. Ako si však overiť pravosť elektronických dokumentov? Odpoveď je veľmi jednoduchá. Slúžia na to dva užitočné nástroje.

Prvým nástrojom je elektronický podpis, ktorý si môžete predstaviť ako obálku, do ktorej sa vloží elektronický dokument a súčasne zabezpečí, že tento dokument nebude pozmenený. Elektronický podpis vydáva dôveryhodná autorita a má obmedzenú platnosť. Druhým nástrojom na zabezpečenie pravosti elektronických informácií je časová pečiatka, ktorá potvrdzuje, že doklad je platný do určitého konkrétneho dátumu. Ak si o niekoľko rokov otvoríte ten istý elektronický dokument nemusíte skúmať pravosť podpisu na zmluve, stačí len skontrolovať platnosť časovej pečiatky. Výsledkom sú aktuálne a zabezpečené dokumenty na dlhé roky. NEZABUDNITE NA BEZPEČNÚ TLAČ Spoločná firemná tlačiareň v sebe skrýva niekoľko bezpečnostných nástrah, ktoré dokážete dnes ale veľmi jednoducho odstrániť. Najčastejším nedostatkom je prístup veľkého množstva ľudí k dôverným informáciám. Zamestnanci totiž neraz nepremýšľajú pri tlači dokumentov vo firme. V tlačiarni sa tak hromadia papiere, ku ktorým sa nikto nehlási. Môžete tak „natrafiť“ na podpísané zmluvy, cenové kalkulácie, alebo dokonca výplatné pásky. Podobne, ako je potrebné si zabezpečiť ochranu informácií vo firme, je potrebné venovať pozornosť aj zabezpečenej tlači. „Jednoducho viete chrániť dokumenty pred zneužitím aj tým, že obmedzíte prístup k citlivým údajom a súčasne ich nedovolíte vytlačiť, alebo zakážete tlačiť emailové prílohy. Ak by aj táto ochrana nestačila, môžete dokonca vidieť aj náhľad všetkých vytlačených dokumentov. Bezpečnosť dokumentov je možné výrazne zvýšiť i prostredníctvom malých, avšak systematických krokov,“ uzatvára Michal Drobný, ECM Business consultant Konica Minolta.


12

LEGISLATÍVA

PODNIKANIE A MANŽELSTVO

Podnikanie ovplyvňuje počas manželstva nielen život samotného podnikateľa, ale aj jeho rodiny. Preto je dôležité, aby si podnikateľ ešte predtým, ako začne podnikať, dôkladne usporiadal svoje podnikateľské vzťahy nielen v ľudskej, ale aj v právnej rovine. Porozumenie druhého manžela rizikám a výhodám jednotlivého usporiadania majetku v rámci manželstva, ako i samotné usporiadanie majetku, je jedným zo základných predpokladov úspešného podnikania.

ROZSAH BEZPODIELOVÉHO SPOLUVLASTNÍCTVA MANŽELOV Za účelom objasnenia vzájomnej prepojenosti podnikania a manželstva je potrebné vymedziť v prvom rade majetok, ktorý patrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (ďalej len BSM). Podľa Občianskeho zákonníka do BSM patrí všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo niektorý z manželov nadobudol za trvania manželstva, teda aj príjmy z podnikateľskej činnosti. Občiansky zákonník ďalej vymenúva majetok, ktorý je z BSM vylúčený, a to napríklad veci získané darom, dedením alebo veci

slúžiace osobnej potrebe, prípadne výkonu povolania niektorého z manželov. Aj napriek tomu, že právne názory v tejto oblasti sa rôznia, podnikanie sa tiež zvykne považovať za výkon povolania. Ďalej treba zohľadniť i modifikácie rozsahu BSM (jeho zúženie, rozšírenie a pod.), ak boli realizované. MODIFIKÁCIA ROZSAHU BSM Manželia môžu dohodou rozšíriť alebo zúžiť zákonom určený rozsah BSM. Zákonný rozsah BSM teda možno zúžiť alebo rozšíriť iba dohodou manželov, čím je vylúčené uplatnenie inštitútu predmanželských


13

zmlúv na území SR. Slovenský právny poriadok predmanželské zmluvy nepozná, a teda akákoľvek takáto hoci uzatvorená, bola by neplatná. Podnikateľ/ka sa tak po uzavretí manželstva s nepodnikateľom/kou môžu napríklad dohodnúť, že veci nadobudnuté počas manželstva podnikaním jedného z manželov nebudú patriť do BSM, ale len do vlastníctva podnikajúceho manžela. Okrem toho Občiansky zákonník manželom umožňuje, aby si dohodou upravili, kto z nich bude spoločný majetok spravovať.

účasti v spoločnosti. Výška vyrovnávacieho podielu sa určuje podľa účtovnej závierky vyhotovenej za účtovné obdobie predchádzajúce účtovnému obdobiu, počas ktorého zanikla účasť spoločníka v spoločnosti. Rovnako, ak zanikne samotná spoločnosť likvidáciou, podiel na majetkovom zostatku plynúcom z likvidácie (tzv. podiel na likvidačnom zostatku) sa tiež považuje za súčasť BSM. Likvidačným zostatkom je hodnota majetku, ktorý zvýšil po uhradení všetkých záväzkov spoločnosti. PATRÍ PODNIK DO BSM?

Manželia sa môžu tiež dohodnúť, že vyhradia vznik BSM ku dňu zániku manželstva. V tomto prípade dohoda manželov neupravuje rozsah BSM, ale dobu jeho vzniku. Manželia tak v praxi nadobúdajú vlastníctvo veci len pre seba, avšak od okamihu zániku manželstva všetky veci, ktoré patrili niektorému z manželov v čase zániku manželstva a boli nadobudnuté za trvania manželstva budú patriť do BSM.

Podľa Obchodného zákonníka sa podnikom rozumie celý súbor hmotných, ako aj osobných a nehmotných zložiek podnikania podnikateľa. Judikatúra pripúšťa zaradenie podniku do BSM, ak je podnik vo vlastníctve oboch manželov. Naopak, do oddeleného vlastníctva niektorého z manželov patrí podnik vtedy, ak je podnikateľom iba tento manžel a podnik mu slúži ako vec potrebná na výkon povolania.

SÚHLAS NA PODNIKANIE

Každý z manželov môže pri vyrovnaní BSM požadovať úhradu toho, čo vynaložil zo svojich prostriedkov na spoločný majetok a na druhej strane je povinný nahradiť to, čo sa vynaložilo na jeho majetok z majetku spoločného, teda z BSM. Nakoľko s podnikaním sú spojené nielen príjmy, ale aj výdavky, pri vyrovnaní BSM by sa malo vychádzať z kladného rozdielu aktív a pasív podnikania manžela ku dňu zániku BSM. Tento rozdiel bude predstavovať cenu podniku.

Za účelom ochrany majetku tvoriaceho BSM je podnikateľ povinný pri začatí podnikania získať na použitie majetku v BSM súhlas druhého manžela. Aby však týmto obmedzením nebolo porušené právo na slobodné podnikanie garantované priamo Ústavou SR, Občiansky zákonník súčasne ustanovuje, že ďalšie právne úkony súvisiace s podnikaním tomuto súhlasu už nepodliehajú. Samotný súhlas možno udeliť ústne, písomne alebo konkludentne, čiže v akejkoľvek forme, z ktorej bude nepochybne a jasne vyplývať vôľa druhého manžela. OBCHODNÝ PODIEL AKO PREDMET BSM Otázka obchodného podielu ako súčasti BSM vyvoláva v právnej teórii rozporuplné názory. V minulosti sa uplatňoval výklad, podľa ktorého obchodný podiel do BSM nepatrí, pretože nie je vecou ani majetkovým právom a nespĺňa tak zákonnú definíciu BSM. V súčasnosti sa však do popredia dostáva názor, že aj obchodný podiel môže byť súčasťou BSM a to vtedy, ak ho manžel nadobudne za trvania manželstva a zo spoločného majetku. V prípade zániku účasti spoločníka v spoločnosti je predmetom BSM aj vyrovnací podiel, pričom vyrovnacím podielom sa rozumie podiel spoločníka na majetku spoločnosti, ktorý je spoločnosť povinná vyplatiť bývalému spoločníkovi z titulu zániku jeho

USPOKOJENIE POHĽADÁVKY Z MAJETKU BSM Za účelom ochrany tretích osôb Občiansky zákonník umožňuje, aby veriteľ svoju pohľadávku voči jednému z manželov uspokojil v exekúcii aj z majetku patriaceho do BSM. Musí to však byť pohľadávka vzniknutá počas trvania manželstva. V tejto právnej oblasti sa vynára množstvo otázok, pričom vo väčšine prípadov nám odpovede na ne poskytuje až judikatúra, nie zákon. Judikatúra ako taká síce nemá záväzný charakter, napriek tomu platí, že výkon rozhodnutia nemožno viesť zrážkami zo mzdy manžela, ktorý nie je dlžníkom. Ak sa manželia dohodli na zúžení alebo rozšírení rozsahu BSM a pohľadávka veriteľa jedného z manželov vznikla pri používaní majetku nepatriaceho do BSM, nemožno na jej uspokojenie použiť majetok z BSM.


14

PODNIKANIE AKO DÔVOD ZRUŠENIA BSM

ZÁNIK BSM V DÔSLEDKU KONKURZU

Ak začne podnikať len jeden z manželov, druhý manžel nie je povinný znášať riziká súvisiace s podnikaním. V prípade, že jeden z manželov získa oprávnenie na výkon podnikateľskej činnosti, má preto druhý manžel právo podať na súd návrh na zrušenie BSM. V konaní súd zisťuje len to, či jeden z manželov získal oprávnenie vykonávať podnikateľskú činnosť a či návrh podala na to oprávnená osoba. Ak sú tieto zákonné podmienky splnené, súd BSM zruší. Pokiaľ oprávnenie na podnikanie získajú obaja manželia, návrh na zrušenie BSM môže súdu podať ktorýkoľvek z nich.

V súlade so Zákonom o konkurze a reštrukturalizácii zánik a následné vyrovnanie BSM spôsobuje aj vyhlásenie konkurzu na majetok niektorého z manželov. Návrh na vyrovnanie BSM tu podáva správca konkurznej podstaty. Právna úprava ohľadom zrušenia BSM z dôvodu vyhlásenia konkurzu je zameraná na ochranu veriteľov, preto ak manželia uzatvoria v posledných 6 mesiacoch pred vyhlásením konkurzu dohodu o vyporiadaní BSM, je táto v zmysle Zákona o konkurze a reštrukturalizácii automaticky neplatná.

Občiansky zákonník upravuje aj prípady, kedy po zrušení BSM súdom podnikateľ uskutočňuje podnikateľskú činnosť spolu s manželom nepodnikateľom alebo s jeho pomocou. Príjmy takto získané si manželia rozdelia pomerom určeným na základe písomnej zmluvy, alebo, ak manželia takúto zmluvu neuzatvoria, platí, že príjmy si budú deliť rovným dielom.

JUDr. Barbora Paulovičová

advokátka spolupracujúca s advokátskou kanceláriou DT LEGAL, s.r.o.

Advokátska kancelária DT LEGAL, s.r.o. vznikla na území Slovenskej republiky v roku 2004. Poskytuje právne služby predovšetkým v oblasti obchodného práva, občianskeho práva a práva nehnuteľností pre slovenskú aj zahraničnú klientelu. Od roku 2016 je členom nezávislej medzinárodnej siete ECOVIS.


15

AKO A KAM EXPANDOVAŤ

AKO UROBIŤ BIZNIS PLÁN

AKO ZAČAŤ PODNIKAŤ

ODBORNÉ STÁŽE

ODKIAĽ VZIAŤ KAPITÁL

WORKSHOPY

KREATÍVNA DIELŇA

PREDNÁŠKY

COWORKING INKUBÁTOR

PRVÁ VOĽBA PRI VZNIKU A ROZVOJI PODNIKANIA SLOVAK BUSINESS AGENCY Twin City I Karadžičova 2 811 09 Bratislava

Telefón: +421 (0)2 203 63 100 E-mail: agency@sbagency.sk Web: www.sbagency.sk www.npc.sk


16

FINANČNÁ SPRÁVA

PRI DOVOZE UŽ VYBAVÍTE COLNICU ELEKTRONICKY

Podnikatelia môžu od júla 2016 využívať systém eDovoz, t.j. zasielať colné vyhlásenia elektronicky. Sprievodné doklady bude colný úrad preberať v listinnej podobe.

sa administratívne zaťaženie a finančné náklady podnikateľom, uľahčuje sa obchodovanie i zvyšuje štandard služieb na colných úradoch v SR.

eDovoz bude pokrývať aj oblasť zjednodušených postupov, na ktorej sa momentálne pracuje. Systém bude vylepšený o ďalšie funkcionality, ktoré zvýšia komfort colného konania v dovoze, napr. automatizovaným uvoľnením záruky za colný dlh a iné platby či možnosť ukončenia režimu colného uskladňovania prepustením do tranzitu. Elektronicky sa budú môcť zasielať i prílohy k colným vyhláseniam (faktúry, nákladné listy a podobne), čím sa výrazne zredukuje prítomnosť deklaranta na colnom úrade pri colnom konaní len na nevyhnutné prípady.

Pre obchodníkov sa spustením eDovozu do ostrej prevádzky začalo prechodné obdobie, počas ktorého sa môžu po splnení podmienok k systému pripojiť. Jeho ukončenie finančná správa verejne oznámi.

Používaním nového informačného systému sa zrýchľuje celý proces colného konania, znižuje

Viac informácií o podmienkach elektronickej komunikácie nájdu podnikatelia na portáli finančnej správy v časti Podmienky elektronickej komunikácie. Dokumentáciu potrebnú pre tvorbu software ako aj podrobnosti elektronickej komunikácie portáli finančnej správy získajú prostredníctvom call centra. Prevzaté www.financnasprava.sk


SOCIÁLNA POISTOVŇA

ZMENY V PLATENÍ POISTNÉHO PLATNÉ OD 1. JÚLA 2016 Od 1. júla 2016 sú v platnosti nové zmeny. Týkajú sa dávky v nezamestnanosti, dávky garančného poistenia, platenia poistného pre samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) a posielania evidenčných listov zamestnávateľmi. Maximálna výška dávky v nezamestnanosti predstavuje od júla 2016 za mesiac, ktorý má 31 dní, najviac 900 eur. Za mesiac, ktorý má 30 dní, to bude najviac 871 eur. Zmena sa tiež dotkla maximálnej výšky dávky garančného poistenia. Ak platobná neschopnosť zamestnávateľa vznikne v období od 1. júla 2016 do 30. júna 2017, maximálna výška dávky, ktorú môže SP

zamestnancom vyplatiť, je vo výške 2 649 eur. Dávku SP vyplatí žiadateľovi jednorazovo. Od 1. júla 2016 živnostníci a iné SZČO zaplatia poistné minimálne vo výške 142,20 eur mesačne, pričom prvýkrát tak museli urobiť 8. augusta 2016. Maximálna suma poistného predstavuje 1422,13 eur mesačne. Poistné do SP platia všetky SZČO, ktoré mali za minulý rok príjem z podnikania vyšší ako 5 148 eur. Výška poistného závisí od dosiahnutých príjmov uvedených v daňovom priznaní za rok 2015. Od 1. júla taktiež platí, že zamestnávatelia s viac ako 20 zamestnancami sú povinní posielať SP evidenčné listy dôchodkového poistenia v elektronickej podobe.

ŽIVNOSTNÍCI POČAS PN POISTNÉ NEPLATIA Živnostníci a ostatné samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), ako povinne nemocensky a povinne dôchodkovo poistení, nie sú povinní platiť poistné na nemocenské a dôchodkové poistenie v období, počas ktorého sú uznaní za dočasne práceneschopných alebo majú nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu. Poistné nie sú povinní platiť odo dňa uznania dočasnej pracovnej neschopnosti až do ukončenia PN. Aj keď počas PN nie je SZČO povinná platiť poistné, poistenie v Sociálnej poisťovni jej trvá. Ak by však PN trvala dlhšie ako 52 týždňov, po uplynutí tohto

obdobia by sa jej poistenie v zmysle zákona prerušilo. Prerušenie poistenia je potom SZČO povinná nahlásiť príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne podľa miesta trvalého bydliska prostredníctvom Registračného listu FO – a to v lehote do 8 kalendárnych dní od prerušenia. Po ukončení PN je potrebné rovnakým spôsobom (prostredníctvom registračného listu) oznámiť Sociálnej poisťovni aj ukončenie prerušenia.

Prevzaté www.socpoist.sk

17


18

ROZHOVOR

"MÁM SLOBODU PODNIKANIA" ZAČÍNAJÚCA PODNIKATEĽKA SLOVENSKA 2015 Ak hľadáte v Prešove výbornú odrodovú kávu priamo zo slovenskej pražiarne, raw torty, dobré čítanie či útulné prostredie, určite zavítajte do Libresso Books & Coffee. Lenku Babinovú, majiteľku, inšpirovala k podnikaniu práca baristky v Kanade. Po návrate na Slovensko si jedna z najlepších začínajúcich podnikateliek roku 2015 otvorila v rodnom Prešove vlastnú kaviareň. Osud jej navyše do cesty priniesol voľné priestory v kníhkupectve. Tak nakoniec vznikol koncept kníhkaviarne.

ZAČNEM HNEĎ ZHURTA: VY A KÁVA. AKÝ JE MEDZI VAMI VZŤAH?

TO JE TO, ČO VÁS ODLIŠUJE OD SILNEJ KONKURENCIE?

Veľmi pozitívny. Milujem jej vôňu a chuť. Jej pitie je vždy takým malým rituálom, hoci sa niekedy pri všetkých tých povinnostiach stane, že nevypijem ani jednu za deň.

V Prešove je veľmi veľa kaviarní, preto sme pri zakladaní tej našej kládli silný dôraz na odlíšenie sa a na vytvorenie osobitého konceptu. Zvolili sme cestu kombinácie kávy a kníh, čo je už trendom aj na Slovensku. Zákazníkov sa snažíme prilákať ponukou produktov, ktoré inde v meste nenájdu. Zameriavame sa na lokálnych dodávateľov, resp. na malé rodinné firmy, ktoré robia veci poctivo, o čo sa snažíme aj my.

AKO SA TEDA ZRODILA KNÍHKAVIAREŇ? Po návrate z Kanady som premýšľala, čo s mojím životom. Čoskoro sa naskytla možnosť otvoriť kaviareň v priestoroch pôvodného kníhkupectva. S vtedy ešte bývalou majiteľkou sme sa dohodli na zdieľaní priestoru. Začiatkom tohto roka pôvodné kníhkupectvo ukončilo prevádzku a my sme v máji rozšírili svoj vlastný priestor o kníhkupectvo a vytvorili tak koncept kníhkaviarne.

PREČO STE SA ROZHODLI PODNIKAŤ? Podnikať v pohostinských službách bolo vždy mojím snom a keďže som si po príchode z Kanady nenašla prácu v mojom odbore – cestovnom ruchu, zvolila som si túto cestu.


19

AK TO NIE JE PRÍLIŠ OSOBNÁ OTÁZKA, PREČO STE SA VRÁTILI NA SLOVENSKO?

STÍHATE POPRI PODNIKATEĽSKÝCH AKTIVITÁCH AJ „POSTAVIŤ SA ZA BAR“ A PRIPRAVIŤ KÁVU?

Na Slovensko som sa vrátila kvôli mojej rodine a najbližším. Od začiatku bola pre mňa Kanada len dočasným miestom pobytu - chcela som cestovať a získať nové skúsenosti. Veľmi ma to celé inšpirovalo a to doslova, pretože vo Vancouveri som pracovala ako barista v jednej miestnej kaviarni. To ma vlastne motivovalo k tomu, otvoriť si na Slovensku svoju vlastnú.

Hoci je ohľadom riadenia kníhkaviarne veľa práce, som stále súčasťou baru. Považujem to za veľkú pomoc pri tvorbe kvalitného produktu a služby. Je to tiež znak toho, že sa pre zamestnancov nesnažím byť šéfom, ale skôr lídrom.

ČÍM SA LÍŠIA TAMOJŠIE KAVIARNE OD TÝCH NAŠICH? A AKÝ JE ROZDIEL MEDZI ZÁKAZNÍKMI? Kaviarne v Kanade a Európe sa dosť líšia, či už svojou ponukou, konceptom alebo zákazníkmi. Vo Vancouveri som sa často stretla s požiadavkou na „bezkofeínové vanilkové nízkotučné cafe latte so šľahačkou posypané škoricou“. V Európe zas často s klasickým talianskym „piccolom“. V zásade som však rada, ak ľudia pijú akúkoľvek kávu. Teším sa, že trendom sa stáva zameranie sa na kvalitu a vznikajú kaviarne tzv. „tretej vlny“ akou sa snažíme byť aj my. KAVIARNE TRETEJ VLNY? Sú to tie, v ktorých nájdete v ponuke aj alternatívne metódy prípravy kávy. NAPRÍKLAD? Ponúkame fajnú kávu. Okrem klasických kávových drinkov ako je espresso, či cappucino pripravujeme tiež alternatívy v podobe aeropressu, dripperu, V 60, či cold brew, čo je za studena filtrovaná káva. Okrem toho však máme v ponuke aj vynikajúce torty doplnené o nepečené raw torty, výber nealko nápojov bez farbív a konzervantov, či ponuku výhradne slovenských vín. KTO VYBERÁ KÁVY? KDE SA INŠPIRUJETE? Kávu vyberám ja. Na prípravu klasického espressa a drinkov z neho máme vyváženú chuť espresso blendu Real Gentleman od žilinskej spoločnosti 9 grams coffee, od ktorých odoberáme aj odrodové kávy na alternatívy. Do budúcna však plánujeme obmieňať dodávateľov odrodových káv, keďže v okolí vzniká stále viac a viac zaujímavých malých pražiarní ponúkajúcich kvalitu.

AKO VÁS AKO PODNIKATEĽKU VNÍMA OKOLIE? MÁTE MOTIVÁCIU ÍSŤ VLASTNOU CESTOU ĎALEJ? Nemyslím si, že ma ľudia vnímajú ako podnikateľku v pravom zmysle slova. Stane sa mi, že keď za mnou príde niektorý z obchodných zástupcov, tak nechce veriť, že taká mladá baba riadi celý priestor. Každopádne mám pozitívne ohlasy a ľudia mi fandia v tom, čo robím. To ma samozrejme posúva dopredu a dáva mi pocit, že to, čo robím, má zmysel. JE NA SLOVENSKU NÁROČNÉ PODNIKAŤ? Áno, je to celkom náročné, hlavne pre malý podnik, akým je Libresso. Podmienky sú nastavené tak, že to chce veľa vôle, trpezlivosti a energie. Zatiaľ to stojí za to a moja práca ma veľmi baví.


20

ORGANIZUJETE AJ PROJEKTY ZAMERANÉ NA VZDELÁVANIE? Zákazníkom stále pripravujeme rôzne akcie: vytvorili sme si program, kedy sa u nás každú stredu niečo deje. Striedame čítačky autorov, detské čítačky, projekt Science Café, diskusie, odborné prednášky, či napríklad burzu kníh. Od septembra sa u nás začínajú premietať klubové filmy prešovského kina Pocity. ĎALŠIE PLÁNY? Okrem ďalšieho skvalitňovania služieb rozširujeme aj naše portfólio produktov. Práve pracujeme na príprave kreatívneho pracovného priestoru, tzv. co-workingu, ktorý plánujeme otvoriť v septembri. Zákazník bude mať možnosť pracovať samostatne v tzv. tichej zóne alebo bude mať možnosť prenajať si priestor s kapacitou do 20 ľudí na semináre, či pracovné porady.

UMIESTNILI STE SA MEDZI NAJLEPŠÍMÍ ZAČINÁJÚCIMI PODNIKATEĽKAMI V SÚŤAŽI PODNIKATEĽKA SLOVENSKA. ČO VÁM PRINIESLA SÚŤAŽ PODNIKATEĽKA SLOVENSKA? Okrem zviditeľnenia mojej osoby v spojení s kníhkaviarňou mi dala pocit, že na Slovensku existuje veľa šikovných žien, ktoré podnikajú a sú úspešné. Je úžasné, že existuje súťaž v rámci podnikania hodnotiaca aj ženy. Dokazujeme tým, že aj my patríme do biznisu rovnako ako muži. AKO BY STE JEDNOU – DVOMA VETAMI NAMOTIVOVALI ŽENY PODNIKAŤ? Určite by som ich navnadila na slobodu rozhodovania, ktorú podnikanie ponúka a ktorú ja veľmi oceňujem. Zároveň je to skvelý pocit vytvárať produkty, služby, hodnoty vo vlastnej réžii a posúvať sa v tom stále dopredu a prekonávať samú seba. Rozhovor pripravila Jana Katreniaková


21

ZAČÍNAME UŽ ČOSKORO WWW.PODNIKATELKASLOVENSKA.SK


SLOVAKIA

22

Slovenská kooperačná burza 2016 Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu vás pozýva na najväčšie podujatie v rámci projektu SARIO Business Link - Slovenskú kooperačnú burzu 2016, ktorá sa uskutoční v Hoteli Bratislava. Slovenská kooperačná burza je medzinárodné podujatie zamerané na bilaterálne rozhovory firiem, na prezentáciu subkontraktačných ponúk partnerstva, tendrov, voľných výrobných kapacít, požiadaviek na vytvorenie spoločných podnikov so zahraničnými partnermi a možnosti investícií, najmä v oblasti automobilového priemyslu, strojárstva, energetiky, informačných a komunikačných technológií. TOP témou 10. ročníka je automobilový priemysel.

Program 3. november 2016 Automotive Supply Chain Conference - konferencia, ktorá sa v rámci odborných diskusných panelov bude venovať témam: • Predstavenie slovenských automobiliek - súčasný produkčný stav a trendy • Lokalizačné plány, best cost country sourcing, technická podpora dodávateľom – ako sa stať TIER 1 a TIER 2 dodávateľom

REGISTRÁCIA

• Nové trendy v automotive sektore - Digitalizácia a jednotný trh EU, Priemysel 4.0. Odborný program v podobe panelovej diskusie bude doplnený prezentovaním konkrétnych projektov a tém.


23 SLOVAKIA

Kooperačné podujatie “Meet In Italy for Life Sciences 2016” Pozývame Vás na 3. ročník podujatia siete Enterprise Europe Network „Meet In Italy for Life Sciences 2016“ z oblasti prírodných vied (MIT4LS2016), zamerané na podporu podnikania, vyhľadávanie medzinárodných partnerstiev a nadväzovanie kontaktov

Sektorové zameranie: • Farmaceutický priemysel • Zdravotnícke prístroje • Biológia / Biotechnológia • IT aplikácie pre zdravotníctvo • Medicína, ľudské zdravie • Činnosti súvisiace s hodnotovým reťazcom Podujatie bude rozdelené do troch hlavných častí: 25.-26.10.2016 - MIT4LS a Startup Europe: StartupOnStage - bootcamp pre začínajúcich podnikateľov v sektore „Life Science“. Začínajúce firmy so záujmom o zlepšenie marketingu, predaja a komunikačnej stratégie, ako aj európski investori, potenciálni zákazníci a odborníci sa viac dozvedia TU.

REGISTRÁCIA

26.-27.10.2016 - B2B rokovania a tematické semináre Prvé dva dni budú venované bilaterálnym stretnutiam a networkingu. Účastníci budú mať tiež možnosť zúčastniť sa tematických workshopov. 28.10.2016 - Konferencia Tretí deň bude venovaný medzinárodnej konferencii. Viac informácií Termín online registrácie: 10.10.2016 micunekova@sbagency.sk


24

EVENT

SLUSH 2016 PREZENTUJTE SVOJ STARTUP V HELSINKÁCH

DI-ANN EISNOR DAVE MC CLURE

CHRIS BARTON

1700 STARTUPOV

Dave Mc Clure - 500 Startups - akcelerator s najväčšou globálnou investíciou do startupov Chris Barton - známa hudobná aplikácia Shazam Di-Ann Eisnor – navigácia Waze

630

800

INVESTOROV

NOVINÁROV

15 000 ÚČASTNÍKOV

To všetko na medzinárodnej konferencii v dňoch 30.11. – 1.12.2016, ktorej súčasťou sa môžeš stať aj ty vďaka podpore Slovak Business Agency. Podujatie SLUSH každoročne organizuje komunita podnikateľov, investorov a študentov. Jeho zámerom je pomôcť začínajúcim firmám a inšpirovať ich, aby sa posunuli vpred. Slovenskí startupisti majú skvelú príležitosť stretnúť sa s vplyvnými aktérmi a investormi z Európy, USA a Ázie, ktorí každoročne vyhľadávajú talenty medzi zúčastnenými európskymi tímami. Slovak Business Agency uhrádza účastníkom náklady na: • vystavovateľský stánok • spiatočnú letenku • ubytovanie Dôležité: za každý prihlásený malý a stredný podnik (MSP) sa môžu zúčastniť maximálne 2 zástupcovia vo vzťahu konateľ, spoločník, zamestnanec v danej firme Viac informácií o konferencii TU Termín na prihlasovanie: 28. 9. 2016 do 24.00, viac informácií o prihlasovaní TU


25

Slovak Business Agency aj tento rok pripravila pre malých a stredných podnikateľov možnosť zvýhodnených mikropôžičiek. Tie budú pre žiadateľov k dispozícii v rámci Európskeho týždňa malého a stredného podnikania (SME Week). Podnikatelia, ktorí v termíne od 1.10.2016 do 30.11.2016 podajú žiadosť o mikropôžičku Slovak Business Agency, môžu získať až 50 000 Eur s úrokovým zvýhodnením 2% .

Iniciatíva SME Week, v koordinácii Európskej komisie, podporuje podnikanie v rámci Európy v súlade s iniciatívou „Small Business Act“. Hlavným poslaním SME Week je informovať hlavne mladých a začínajúcich podnikateľov o možnostiach podpory podnikania, ktorá im môže pomôcť naštartovať vlastné podnikanie a pretransformovať ich podnikateľské sny na realitu. Zároveň táto iniciatíva zosobňuje aj vďaku a uznanie už aktívnym

podnikateľom za ich prínos ku tvorbe blahobytu, pracovných miesta, inovácií a konkurencieschopnosti Európy. Európsky týždeň malého a stredného podnikania koordinuje Slovak Business Agency, ktorá je členom Enterprise European Network – najväčšej medzinárodnej siete na podporu podnikania, inovácií a výskumu.


26

FLEXI PRÁCA

26

AŽ O

MIKRO PÔŽIČKA

2%

NIŽŠÍ ÚROK POČAS SME-WEEKU

www.sbagency.sk/mikropozicky

Hlavným cieľom mikropôžičkového programu je sprístupniť finančné prostriedky podnikateľom formou úveru za zvýhodnených podmienok. Hlavným cieľom mikropôžičkového programu je sprístupniť finančné prostriedky podnikateľom formou úveru za zvýhodnených podmienok.

KTO MÔŽE ŽIADAŤ O MIKROPÔŽIČKU

KDE ŽIADAŤ O MIKROPÔŽIČKU

Podnikateľ, ktorý: je registrovaný a sídliaci na Slovensku (FO, PO) spĺňa definíciu mikro a malého podniku (zamestnáva menej ako 10 zamestnancov s ročným obratom a / alebo celkovou ročnou súvahou nepresahujúcou 2 000 000 eur alebo ide o malý podnik, ktorý zamestnáva menej ako 50 osôb s ročným obratom a / alebo celkovou ročnou súvahou nepresahujúcou 10 000 000 eur) preukázal bezúhonnosť doložením výpisu z registra trestov

Zoznam kontaktných miest


27

27

VÝŠKA ÚVERU

AKO DLHO BUDEM SPLÁCAŤ ÚVER

maximálna výška úveru

minimálna výška úveru

2 500 eur

6 mesiacov

50 000 eur

4 roky

Zároveň sa poskytuje možnosť odkladu splátok istiny maximálne o 6 mesiacov.

ZA AKÝ ÚROK BUDEM PÔŽIČKU SPLÁCAŤ

ÚČEL ÚVERU

Úroková sadzba je poskytovaná na úrovni referenčnej sadzby.

Poskytnutý úver môže podnikateľ použiť na: nákup hnuteľného a nehnuteľného investičného majetku potrebného na podnikanie rekonštrukciu a opravu prevádzkových priestorov a technológií nákup zásob materiálu, surovín, tovaru úhradu nákladov na nákup vstupov na zabezpečenie technologických procesov vo výrobe alebo v službách iné investičné projekty schválené vykonávateľom

Výška referenčnej sadzby sa stanovuje ako súčet základnej sadzby a marže. základná sadzba - je určená pre jednotlivé členské štáty Európskou Komisiou, ktorá ju uverejňuje na svojej webovej stránke marža - je závislá od ratingu príslušného záujemcu a od úrovne ponúknutého zabezpečenia Výsledná úroková sadzba je od 1,13 % do 9,03 %.

M E N A T S O D A AKO S K ÚVERU OSTI O ÚVER

AD 2 PREDLOŽENIE ŽI

R 1 ÚVODNÝ POHOVO Záujemca získa základné informácie o možnostiach poskytnutia úveru u spolupracujúcej inštitúcie.

O 4 ROZHODOVANIE

Vyplní sa predpísaný formulár žiadosti o úver, ku ktorému sa doložia potrebné prílohy (napr. výpis zo živnostenského alebo obchodného registra, výpis z registra trestov, podnikateľský plán, atď.).

ERU

POSKYTNUTÍ ÚV

SBA prehodnotí úverovú históriu žiadateľa, reálnosť jeho podnikateľského plánu ako aj splnenie požadovanej miery zabezpečenia úveru. Na základe kladného posúdenia SBA vydá záverečné rozhodnutie o poskytnutí úveru.

OSTI O ÚVER

ŽIAD 3 POSUDZOVANIE

Riadne predložená žiadosť je následne posudzovaná spolupracujúcou inštitúciou a mikropôžičkovým výborom. Posudzuje sa predovšetkým reálnosť predpokladov podnikateľského plánu, ekonomická efektívnosť projektu, návratnosti úveru ako aj navrhované zabezpečenie úveru.

RIEDKOV

NČNÝCH PROST

NA 5 POSKYTNUTIE FI

Na základe podpísanej zmluvy o úver budú žiadateľovi poukázané finančné prostriedky na jeho bankový účet.

www.sbagency.sk/mikropozicky


28


29

DEŇ SÚKROMNÉHO PODNIKANIA JE TU PRE KAŽDÉHO. ZAPOJTE SA! Majú rodinnú pekáreň, malý obchodík s potravinami na rohu vašej ulice, prevádzkujú pizzeriu alebo autoservis či kaderníctvo. Malým firmám, kde väčšinou vlastník je aj jediným pracovníkom, prípadne zamestnáva len malú hŕstku ľudí, sa nevenuje až taká pozornosť. A pritom sú tu vždy pre nás. Do svojho podnikania dávajú všetok čas, energiu, mnohokrát pracujú bez oddychu, len aby ich produkty či služby spĺňali požadované predstavy a kvalitu. Malí podnikatelia pracujú tvrdo každý deň, prekonávajú mnoho prekážok, preto sme sa rozhodli ich za toto úsilie oceniť a venovať im špeciálny deň. Za myšlienkou Dňa súkromného podnikania stoja Združenie mladých podnikateľov Slovenska, Zväz hotelov a reštaurácií SR a spoločnosť METRO, ktorá podporí túto udalosť veľkou mediálnou kampaňou. Staňte sa jej súčasťou a upriamte na seba pozornosť zákazníkov. Stačí na 11. októbra 2016 vymyslieť špeciálnu ponuku pre svojich zákazníkov a zverejniť ju na webe www.denpodnikania.sk. BURGRE ZADARMO Do svojho podnikania jednoznačne vkladá samého seba 28-ročný mladík Juraj Oravec. Len nedávno si otvoril street food stánok Kramáre Burgers Fresh & Hot na bratislavských Kramároch s pravými domácimi burgrami a o zákazníkov odvtedy nemá núdzu. „Chcem to robiť kvalitne, slušne a s pokorou pre ľudí,“ opisuje svoju víziu a prevádzku zatiaľ stíha obsluhovať sám. Ak sa niekedy necíti dobre, radšej svoj stánok ani neotvorí. Práve ten mu totiž pomohol dostať sa z ulice a už po dvoch mesiacoch si mohol prenajať byt na Kramároch. Nemá problém rozdať svoje jedlo aj zadarmo, pomáhať vraj chce z dôvodu blízkosti nemocnice. „Nerobím to pre peniaze. Chcem, aby po mne niečo ostalo.“ FASCINUJÚCE STAVEBNÍCTVO Deň súkromného podnikania budú oslavovať podnikatelia ešte tvrdšou prácou ako po iné dni v roku – pripravujú pre nás rôzne akcie. Jakub Meliš z Dubnice nad Váhom, 25-ročný podnikateľ v oblasti stavebníctva, 11. októbra ponúkne svojim zákazníkom vypracovanie cenovej ponuky na stavbu rodinného domu a k tomu 10 % zľavu na všetky stavebné práce. „Myslím, že tento deň je skvelá možnosť ponúknuť zákazníkom niečo viac ako v iné dni, preto som sa to rozhodol využiť aj ja.“

Stavebníctvo ho vždy fascinovalo, svoju prácu berie ako príležitosť zanechať za sebou niečo hmatateľné. „Keďže stavebníctvo je zo všetkých oblastí asi najviditeľnejšie. Preto som sa rozhodol pustiť do vlastného podnikania. Zatiaľ spoločnosť IdealBau Slovensko funguje pár mesiacov a ide to pomerne dobre. Samozrejme sa firmu snažím systematicky rozvíjať či už stavbou rodinných domov, ktorým sa venujem primárne, alebo stavaním montovaných hál, ktoré realizujeme hlavne v Česku.“ Jeho plány do budúcna sú vytvoriť si dobré meno na trhu a zabezpečiť, aby značka IdealBau Slovensko symbolizovala kvalitu. Andrej Korbel (28 rokov) podniká v oblasti čistenia áut už 2,5 roka. „Firmu som zakladal s jediným cieľom - pozdvihnúť úroveň umývania a čistenia vozidiel na Slovensku. Vidím tu obrovský priestor, kam sa so službou posunúť vo vzťahu ku klientom, ale i zamestnancom, ľudom, ktorí firmu tvoria.“ Jeho cieľom je vytvoriť sieť ručných autoumyvární. Do Dňa podnikania sa zapojil z dôvodu, aby inšpiroval ostatných mladých; pre zákazníkov vytvoril zatiaľ dve akcie: 50% zľavu na dezinfekciu klimatizácie alebo dezinfekciu interiéru. Dôvodí, že čistenie klimatizácie je dôležité aj na jeseň, údržba pred zimou jej výrazne pomôže. ZAPOJME SA A OSLAVUJME! Záujemcovia o účasť na Dni súkromného podnikania zo strany podnikateľov sa môžu registrovať na www.denpodnikania.sk. Rovnako tak zákazníci na uvedenom webe nájdu všetky informácie ohľadom špeciálnych ponúk, ktoré pre nich podnikatelia chystajú. Ak by ste potrebovali viac informácií či pomoc s vytvorením ponuky, obrátiť sa môžete emailom na: info@denpodnikania.sk.


30

Fablab Sant Cugat – Barcelona


31

MIESTO, KDE JE PREDSTAVIVOSŤ DÔLEŽITEJŠIA NEŽ VEDOMOSTI Už pred vyše polstoročím si Albert Einstein, jeden z najgeniálnejších fyzikov, uvedomoval, že vedomosti sú obmedzené a predstavivosť obklopuje svet. Aj vďaka takémuto odvážnemu zmýšľaniu sa profesor MIT, Neil Gershenfel, rozhodol spolu so svojimi kolegami založiť seminár na štýl: „Ako si vyrobiť takmer hocičo“. Seminár, ktorý nebude známkovaný, kde budete mať prístup k najnovším technológiám a jediným limitom pre vás budú hranice vašej predstavivosti. Spočiatku sa tento seminár javil ako experiment. Študenti prekvapivo nepotrebovali žiadne manuály na obsluhu strojov, učili sa ich používať samostatne a ak sa niektorý z nich naučil ovládať technológiu skôr ako ostatní, jednoducho svoje vedomosti „posunul ďalej“. V tej dobe nikto nečakal, že sa z toho stane fenomén, ktorý sa rozšíri do celého sveta a dostane označenie Fablab (fabrication laboratory). Z experimentu vznikla tvorivá dielňa, z tvorivej dielne sa stala celosvetová sieť Fablabov. Fablaby začali zakladať vlastné elektronické knižnice s návodmi na rôzne projekty (nízkonákladové či ekologické) a začali ďalej vzdelávať ľudí. Jediný kurz viedol k zrodu recyklácie vedomostí a následného rozširovania ľudských poznatkov a hraníc fantázie. OD AFGANISTANU, SINGAPURU CEZ HAVAJ AŽ NA SLOVENSKO Počet tvorivých dielní typu fablab sa pohybuje okolo 565. Nájdeme ich nielen v Severnej či Južnej Amerike, ale aj v štátoch Afriky ako Ghana, Etiópia, Burkina Faso a na území Ázie – Bangladéš, Saudská Arábia či Kuvajt. V roku 2014 obohatil európsky zoznam aj Fablab, ktorý vznikol ako prvý na Slovensku. V tomto roku sa k nemu pridal novootvorený Creative Point, ktorý je súčasťou Slovak Business Agency. ČO MÔŽEME VYUŽIŤ V CREATIVE POINTE? Creative Point je open space priestor, ktorý spĺňa kritéria svetových fablabov. Nachádzajú sa v ňom technológie ako 3D tlačiarne, laser, CNC fréza, rezací ploter či programovací kútik. Stačí prísť, naučiť sa s nimi pracovať a využiť ich. Ak máte nejaký dobrý nápad, s ktorým chcete vo svete preraziť alebo potrebujete pomôcť s návrhom prototypu či projektu,

radi vás privítame a pomôžeme vám. V Creative Pointe sa pravidelne organizujú workshopy, vďaka ktorým sa ľudia naučia pracovať napríklad so strojmi. Dozvedia sa niečo viac o technológiách, osvoja si poznatky z 2D/3D modelovania pri výrobe bytových doplnkov, či vopred pripravených projektov. Keďže myslíme aj na kreatívnu stránku veci, tak sa pri príprave workshopov snažíme skĺbiť viaceré technológie, aby ste sa naučili čo najviac a najmä, aby sme vás inšpirovali pri vašich budúcich projektoch. AKÉ ZAUJÍMAVÉ WORKSHOPY PRE VÁS PRIPRAVUJEME? Ak sa chceš naučiť niečo viac z výroby šperkov, tak je pre teba najvhodnejší workshop „Vytvor si svoj drevený šperk na laseri“ či „Nadizajnuj si vlastný kožený náramok“. Pre milovníkov bytového dizajnu máme pripravený workshop „Posvieť si na budúcnosť“, kde si navrhnete a aj zhotovíte lampu, pričom sa naučíte používať 2D modelovací program. Chcete si vytvoriť vlastné akvárium podľa vašich predstáv, ale neviete ako na to? Tak nás navštívte na workshope a my vás to naučíme. Tieto a mnohé ďalšie workshopy môžete navštíviť do konca decembra v našich priestoroch Twin City blok A na Karadžičovej 2 v Bratislave. Všetky informácie nájdete na našej facebookovej stránke – Creative Point. Tešíme sa na vašu návštevu. Natália Vajdová Slovak Business Agency


32

DOSTAŇ SA NA ĽUBOVOĽNÉ STARTUPOVÉ PODUJATIE VO SVETE, STAČÍ SA PRIHLÁSIŤ Láka ťa startupovské dobrodružstvo? Neutopiť sa v oceáne podnikania, prekonať prekážky a vybudovať svetový startup pomôže program Slovak Business Agency - Startup Sharks. Medzinárodné startupové konferencie a eventy rozširujú obzory a dávajú príležitosť stretnúť najúspešnejších biznismenov a investorov súčasnosti.

STRETNI SA S OZAJSTNÝMI ŽRALOKMI STARTUPOV Mnohí úspešní inovatívni podnikatelia z celého sveta začínali ako mladí draví startupisti plní ambícií a snov, ktoré sa im podarilo pretaviť do reality. Oni pred desiatkami rokov nemali toľko príležitostí a možností ako sa podeliť o svoje nápady a skúsenosti na odbornej úrovni s uznávanými kapacitami medzinárodného biznisu. Ty tú príležitosť môžeš využiť vďaka podpore od Slovak Business Agency! Stačí ak máš nápad, si začínajúci podnikateľ, ktorého činnosť ešte nepresiahla tri roky a spĺňaš definíciu malého a stredného podniku. Vyber si podujatie presne pre teba a prekroč hranice. STARTUP POOL VÝZVA JE OTVORENÁ! Iniciatíva Startup Sharks je určená pre širokú verejnosť, tak ako aj pre začínajúcich podnikateľov,

najmä startupy, primárne do troch rokov od začiatku podnikateľskej činnosti, ktorí spĺňajú definíciu malého a stredného podniku (MSP). Účastníkom SBA vopred uhradí poplatky za účasť na medzinárodnom startup podujatí, vrátane cestovných nákladov, výdavkov na ubytovanie, účastníckych poplatkov, prípadne náklady na stánok na danom podujatí. Je jedno či si z Bratislavy alebo malej dedinky, aj ty sa môžeš dostať na špičkovú konferenciu či event kdekoľvek na svete. Dobré nápady sú totiž bez hraníc! Slovak Business Agency pravidelne pripravuje zoznam najzaujímavejších startupových podujatí z celého sveta. Všetko o podmienkach účasti a krokoch potrebných k prihláseniu nájdeš tu!


33

ONLINE S3 - SBA SA ZAPOJILA DO NOVÉHO PROJEKTU Slovak Business Agency od mája 2016 realizuje dvojročný projekt “ONLINE PLATFORM FOR SMART SPECIALISATION POLICY ADVICE“ (ONLINE – S3), ktorého cieľom je vytvoriť elektronickú platformu napomáhajúcu národným a regionálnym orgánom v Európskej Únií. Tento projekt pomáha vypracovať, vylepšiť a implementovať agendu inteligentnej špecializácie, ktorá je známa pod názvom RIS3. Úlohou SBA v projekte je, okrem iného, zvýšiť povedomie o vznikajúcej platforme medzi širokou verejnosťou, vrátane verejného i súkromného sektora. Práve subjekty verejného sektora podnikateľské subjekty, univerzity a inštitúcie z oblasti vedy, výskumu a inovácií (tzv. princíp štvorpartity alebo „quadruple helix“), sa podieľali na tvorbe slovenskej RIS3 (Stratégia výskumu a inovácií pre inteligentnú špecializáciu Slovenskej republiky) a spolupracujú pri jej implementácii. Testovaním, pripomienkovaním a neskôr využívaním nových inovatívnych technológií, nástrojov, aplikácií a online služieb, ktoré bude platforma ponúkať, môžu i účastníci slovenskej, či inej štvorpartity, za pomoci SBA, získať možnosť vylepšiť a realizovať svoju RIS3 oveľa jednoduchšie, efektívnejšie a rýchlejšie. Platforma sa bude testovať v štyroch rôznych krajinách s rôznymi úrovňami rozvoja RIS3. Dva pilotné projekty sa budú realizovať v Škótsku a v Grécku, pričom ďalšie dva vzídu z otvorenej výzvy zverejnenej v priebehu septembra 2016. Záujemcovia sa môžu prihlásiť prostredníctvom internetových stránok projektu (konkrétny link bude zverejnený v priebehu septembra 2016).

Projekt ONLINE-S3 vznikol ako reakcia na výzvu programu Horizont 2020: Call for integrating Society in Science and Innovation. Jej cieľom je prostredníctvom inovácií, vedy a technologického rozvoja vytvárať predpoklady pre trvalo udržateľný rast konkurencieschopnosti EU.

Projekt realizuje Konzorcium dvanástich partnerov zo Španielska, Grécka, Belgicka, Rakúska, Slovinska, Slovenska, Veľkej Británii a Fínska v nasledovnom zložení


34

KALENDÁR PODNIKATEĽA

KALENDÁR PODNIKATEĽA 26 SEPTEMBER DAŇ Z PRIDANEJ HODNOTY ● termín na podanie daňového priznania k DPH (pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou) a zaplatenie daňovej povinnosti za mesiac august 2016 ● termín na podanie daňového priznania k DPH za august 2016 pre osoby, ktoré nie sú platiteľmi dane, ale vznikla im povinnosť v zmysle § 69 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov, a splatnosť dane ● termín na podanie súhrnného výkazu za august 2016 pre mesačných platiteľov DPH, ktorí uskutočňujú intrakomunitárne dodávky v rámci EÚ ● termín na podanie kontrolného výkazu k DPH za august 2016 (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac) SPOTREBNÉ DANE ● povinnosť podať daňové priznanie k spotrebnej dani a splatnosť spotrebnej dane z alkoholických nápojov, tabakových výrobkov, minerálneho oleja, elektriny, uhlia a zemného plynu za august 2016

30 SEPTEMBER DAŇ Z PRÍJMOV ● posledný termín na podanie daňového priznania a splatnosť dane z príjmov za rok 2015 (ak daňový subjekt, ktorý mal príjmy zo zahraničia, oznámil správcovi dane predĺženie lehoty o šesť mesiacov) ● splatnosť daňovej licencie právnickej osoby za rok 2015 (pokiaľ bola predĺžená lehota na podanie daňového priznania o šesť mesiacov) ● posledný termín na podanie Žiadosti o vrátenie dane v inom členskom štáte EÚ za rok 2015 elektronickými prostriedkami prostredníctvom portálu Finančného riaditeľstva SR ● splatnosť mesačného preddavku na daň z príjmu fyzických osôb a daň z príjmu právnických osôb za september 2016 (mesačný preddavok vo výške 1/12 z poslednej známej daňovej povinnosti, ak tá presiahla 16 600 €) ● splatnosť štvrťročného preddavku na daň z príjmu fyzických osôb a daň z príjmu právnických osôb za 3. kvartál 2016 (štvrťročný preddavok vo výške 1/4 z poslednej známej daňovej povinnosti, ak tá presiahla 2 500 € a nepresiahla 16 600 €) DAŇ Z MOTOROVÝCH VOZIDIEL ● splatnosť mesačného preddavku na daň z motorových vozidiel za september 2016 vo výške 1/12 predpokladanej dane, ak predpokladaná daň u jedného správcu dane presiahne 8 300 € ● splatnosť štvrťročného preddavku na daň z motorových vozidiel za 3. kvartál 2016 vo výške 1/4 predpokladanej dane, ak predpokladaná daň u jedného správcu dane presiahne 700 € a nepresiahne 8 300 € PREHĽAD ZA ZAMESTNANCOV ● termín pre platiteľa dane na predloženie prehľadu o príjmoch zo závislej činnosti, ktoré jednotlivým zamestnancom vyplatil zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, o zrazených a odvedených preddavkoch na daň podľa § 35 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov z týchto príjmov, o zamestnaneckej prémii (§32a zákona) a o daňovom bonuse (§ 33 zákona) za august 2016


35

10 OKTÓBER ZDRAVOTNÉ POISTENIE ●o dvod preddavku na poistné na verejné zdravotné poistenie za SZČO za september 2016 SOCIÁLNE POISTENIE ●o dvod poistného na nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie, poistenie v nezamestnanosti (dobrovoľné) a poistného do rezervného fondu solidarity za SZČO za september 2016 STAROBNÉ DÔCHODKOVÉ SPORENIE ●o dvod príspevkov na starobné dôchodkové sporenie za SZČO za september 2016

DO VÝPLATNÉHO TERMÍNU

ZDRAVOTNÉ POISTENIE ●o dvod preddavku na poistné na verejné zdravotné poistenie plateného zamestnancom a zamestnávateľom za september 2016 (preddavok na poistné z príjmu vypočítava a odvádza za zamestnanca zamestnávateľ) SOCIÁLNE POISTENIE ●o dvod poistného na nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie, poistenie v nezamestnanosti, úrazové poistenie, garančné poistenie, poistného do rezervného fondu solidarity a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie, ktoré odvádza zamestnávateľ za september 2016

DO 5 DNÍ PO VÝPLATNOM TERMÍNE

DAŇ Z PRÍJMOV ●o dvod preddavkov na daň z príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti znížených o úhrn daňového bonusu zamestnávateľom za september 2016 SOCIÁLNY FOND ●p revod finančných prostriedkov do sociálneho fondu za október 2016

17

OKTÓBER

DAŇ Z PRÍJMOV ●o dvod dane z príjmov fyzických osôb a právnických osôb vyberanej zrážkou za september 2016 (súčasne predložiť oznámenie o zrazení a odvedení dane príslušnému správcovi dane) ●o dvod súm na zabezpečenie dane z príjmov fyzických osôb a právnických osôb platiteľom príjmu za september 2016 (zároveň túto skutočnosť oznámiť príslušnému správcovi dane) ●p redložiť INTRASTAT-SK hlásenie (o prijatí alebo odoslaní tovaru) príslušnej pobočke colného úradu v elektronickej forme za september 2016

20 OKTÓBER DAŇ Z PRIDANEJ HODNOTY ● r egistračná povinnosť pre daň z pridanej hodnoty (DPH) pre zdaniteľnú osobu, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 49 790 € ●p odanie daňového priznania k DPH (MOSS) za III. štvrťrok 2016 a zaplatenie daňovej povinnosti


36

25 OKTÓBER DAŇ Z PRIDANEJ HODNOTY ● termín na podanie daňového priznania k DPH (pre platiteľov s mesačnou daňovou povinnosťou) a zaplatenie daňovej povinnosti za mesiac september 2016 ● termín na podanie daňového priznania k DPH za september 2016 pre osoby, ktoré nie sú platiteľmi dane, ale vznikla im povinnosť v zmysle § 69 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov, a splatnosť dane ● termín na podanie daňového priznania k DPH (pre platiteľov so štvrťročnou daňovou povinnosťou) a zaplatenie daňovej povinnosti za III. štvrťrok 2016 ● termín na podanie súhrnného výkazu za september 2016 pre mesačných platiteľov DPH, ktorí uskutočňujú intrakomunitárne dodávky v rámci EÚ ● termín na podanie súhrnného výkazu za III. štvrťrok 2016 pre štvrťročných platiteľov DPH, ktorí uskutočňujú intrakomunitárne dodávky v rámci EÚ ● termín na podanie kontrolného výkazu k DPH za september 2016 (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac) ● termín na podanie kontrolného výkazu k DPH za III. štvrťrok 2016 (ak je zdaňovacím obdobím kalendárny štvrťrok) SPOTREBNÉ DANE ● povinnosť podať daňové priznanie k spotrebnej dani a splatnosť spotrebnej dane z alkoholických nápojov, tabakových výrobkov, minerálneho oleja, elektriny, uhlia a zemného plynu za september 2016

31 OKTÓBER DAŇ Z PRÍJMOV ● splatnosť mesačného preddavku na daň z príjmu fyzických osôb a daň z príjmu právnických osôb za október 2016 (mesačný preddavok vo výške 1/12 z poslednej známej daňovej povinnosti, ak tá presiahla 16 600 €) DAŇ Z MOTOROVÝCH VOZIDIEL ● splatnosť mesačného preddavku na daň z motorových vozidiel za október 2016 vo výške 1/12 predpokladanej dane, ak predpokladaná daň u jedného správcu dane presiahne 8 300 € PREHĽAD ZA ZAMESTNANCOV ● termín pre platiteľa dane na predloženie prehľadu o príjmoch zo závislej činnosti, ktoré jednotlivým zamestnancom vyplatil zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, o zrazených a odvedených preddavkoch na daň podľa § 35 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov z týchto príjmov, o zamestnaneckej prémii (§32a zákona) a o daňovom bonuse (§ 33 zákona) za september 2016


37

SEPTEMBER 2016 Podnikanie vydรกva Slovak Business Agency www.mesacnikpodnikanie.sk www.sbagency.sk ISSN 2453-661X

Podnikanie I September 2016  

Pre tých, ktorí sa rozhodli ísť vlastnou cestou

Advertisement