Page 1

Stezky napříč historií vinařské stezky a přírodouMoravské Evropy Z Mělníka k Prameni Labe

Mikulovská vinařská stezka www.labska-stezka.cz | www.greenways.cz

Tip na výlet

eurovelo.cz I greenways.cz I zelenypas.cz

Náměstí v Mikulově. Nadace Partnerství je koordinátorem stezek Greenways v ČR.


Mikulovská vinařská stezka

Mikulov.

Uzavřený okruh kopíruje hranice Mikulovské vinařské podoblasti, převážně rovinatý průběh trasy rámují vody řeky Dyje, rybníků a Novomlýnských nádrží. Jižní část okruhu prochází Lednicko-valtickým areálem, u kolonády na Rajstně nad Valticemi vystoupá do své nejvyšší nadmořské výšky. Odtud pokračuje atraktivním terénním úsekem v blízkosti státní hranice a až do Nového Přerova sleduje signálku, vojenskou silnici podél bývalé železné opony. Trasa vede téměř výhradně po málo frekventovaných asfaltových silničkách a polních a lesních cestách. Pro absolvování celé trasy je tedy ideální krosové kolo. Průvodcem vám bude klasické žluté plechové značení se symbolem kola a logem Mikulovské vinařské stezky. První zastávkou směrem z Mikulova na západ je sklepní kolonie U Rybníčka v Březí, jež je ukázkou sklepní moderny. Cihlové lisovny z 20. let minulého století zde tvoří jeden z nejpůsobivějších souborů vinařských staveb na Moravě. Ve Sklepní

ulici, která na areál navazuje, nezapomeňte navštívit Vinařství Kern. Možnost poznat nejmodernější technologii a ochutnat skvělá vína za to stojí. Podél železniční trati pokračujte na Přerovský vrch, mírnou vyvýšeninu osázenou vinohrady, která vám nabídne panoramatický pohled na Mikulov i ladná průčelí přerovských sklepů vybudovaných ve 30. letech minulého stol. nad obcí, která se stala na téměř čtyři století domovem pracovitých a hrdých Chorvatů. V Novém Přerově si určitě udělejte třeba jen krátkou zastávku v penzionu U Jáňů. Návštěva bývalé zemědělské usedlosti certifikované známkou Cyklisté vítáni je setkáním s milými lidmi, ukázkou ekologického hospodářství i možností poznat vinařskou krajinu ze sedla koně. Sousední Novosedly, největší vinařská obec na Moravě, jsou vinařskou baštou Mikulovska a svá vína zde nabízí hned dva z nejznámějších moravských vinařů.


Mikulovská vinařská stezka

Sv. Kopeček nad Mikulovem.

Jáňův dvůr v Novém Přerově.

Vynechat byste neměli ani prohlídku kostela sv. Ondřeje, jednu z mála staveb na Břeclavsku, která si zčásti zachovala původní románskou podobu.

vogotického zámku s rozlehlou zámeckou zahradou, oranžerií a romantickými stavbami, jež zde vybudoval rod Lichtenštejnů.

Přes Brod a Horní nádrž vodního díla Nové Mlýny dojedete do Pasohlávek, rybářské obce a oblíbeného letoviska. Stezka pokračuje převážně otevřenou krajinou mezi vodami řek Jihlavy a Svratky, přes Ivaň a podél Střední novomlýnské nádrže do Strachotína, obce, s níž jsou spojeny počátky moravského vinařství. Zdejší vinařská kolonie poskytuje rozporuplný obraz vývoje sklepních staveb v posledních desetiletí i impozantní výhled na Pavlovské vrchy. Na druhém břehu nádrží vás čeká prohlídka Dolních Věstonic. Archeologická expozice s korpulentní Venuší, habánské sklepy na Husím plácku a cenný mobiliář kostela Archanděla Michaela patří k památkám, jejichž návštěvu byste si neměli nechat ujít. Poslední obcí „vodního“ úseku Mikulovské stezky je barokní vinařská vesnička Pavlov. Náves a přilehlé ulice obce, kterou urbář v zápise z roku 1444 uvádí jako největší vinařskou obec mikulovského panství, jsou ukázkou selského baroka srovnatelnou s nejkrásnějšími stavbami tohoto zdobného stylu v jižních Čechách. Obecní vinotéka pod radnicí a naučná vinařská stezka v okolí obce jsou příležitostí přesvědčit se o šikovnosti místních vinařů.

Dalším místem na trase, které nemůžete minout, je Hlohovec. Tato obec na půl cesty mezi Lednicí a Valticemi je plná znamenitých zpěváků, svébytného folklóru a opulentních vín. Dříve, než se o tom přesvědčíte mezi sklepy Šulaperku, můžete si udělat krátkou zajíždku odbočením k Hraničnímu zámečku. Tato elegantní stavba na břehu Hlohoveckého rybníka tvořila v minulosti hranici mezi markrabstvím moravským a vévodstvím dolnorakouským.

Občerstveni i poučeni můžete vyrazit dál po klidné silnici přes Milovice a Bulhary, za nimiž se již vnoříte do lužních lesů Lednicko-valtického areálu. V Lednici nesmíte vynechat návštěvu no-

Valtice, sídelní město Lichtenštejnů, nabízí nejen architektonické zážitky, ale v podzemí valtického zámku i vinařskou expozici Salon vín, kde můžete ochutnat ze stovky nejlepších vzorků, které se v daném ročníku urodily na moravských a českých vinicích. Přiměřená degustace královského moku bude i vzpruhou před „horskou prémií“ kterou je stoupání ke kolonádě Rajstna, další ze staveb Josefa Hardtmutha pro hraběte Jana Josefa I. z Lichtenštejna. Na začátku závěrečných sotva deseti kilometrů se trasa stezky ještě naposledy dotkne českorakouské hranice, sjezd do Úval vystřídá stoupání nad obec a přes Sedlec směřuje do cíle v Mikulově. Tato dávná křižovatka kultur nabízí nespočet pamětihodností i příležitostí k odpočinku a osvěžení.


Mikulovská vinařská stezka

Délka: 82 km Náročnost: nízká až střední Kolo: krosové Místo napojení na EV13: Mikulov, Valtice, Nový Přerov Zajímavosti na trase: Lednicko-valtický areál, zámky Valtice a Lednice, historické město Mikulov, vodní dílo Nové Mlýny, Lednické rybníky, Dolní Věstonice Ubytování hledejte na www.cyklistevitani.cz. Perfektní zázemí pro vás i vaše kolo.

VÝŠKOVÝ PROFIL

Vydala Nadace Partnerství v roce 2012 za podpory Evropského fondu pro regionální rozvoj Texty sestavil: Jakub Smolík Foto: archiv Nadace Partnerství, Jakub Smolík, Radka Žáková Sazba: sumec+ryšková

Tipy na vylety mikulovska web  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you