Page 1

NÁCHODSKÝ únor 2018

Osobnost Swingu zakladatelka PSO

Petra Soukupová „V dnešním světě je potřeba dělat věci poctivě, kvalitně a především srdcem." Téma

Marie Terezie Valentýnské tipy na dárky


Editorial Milí čtenáři, únor je měsícem veselic, hodování, zábav, karnevalů a plesů. I v našem regionu je připravena řada rozpustilých akcí. Maškarní průvody vyjdou do ulic například v Náchodě, v České Skalici, v Hronově či Červeném Kostelci, karneval se pořádá v každé jen trochu akční vesnici a plesů je tolik, že nebude problém protančit střevíce. Na jeden ne úplně typický ples, kde vás kromě skvělých muzikantů okouzlí třeba i křehké baletky, nás v aktuálním vydání Swingu pozve i Petra Soukupová. Houslistka, hudební manažerka a zakladatelka Police Symphony Orchestra v jednom se stala naší Osobností Swingu. Povídali jsme si o její cestě k hudbě, o studiích, plánech i o tom, proč chce dělat věci jinak. Do Zpovědnice jsme tentokrát posadili herce královéhradeckého Klicperova divadla a muže, který nově obsadil post zpěváka zmíněného symfonického orchestru, Jana Sklenáře. Redaktor Jiří Švanda se vydal do kina na animák Coco a své dojmy pro vás zpracoval ve Filmové recenzi. Profil patří odvážné skupině otužilců, která si říká Metujští tygři. Příběh vám přiblíží baletní svět tanečníka a choreografa Jiřího Kyliána, Téma a Kvíz se věnují Marii Terezii, a to nejen skutečné postavě, ale také televiznímu zpracování části jejího života, Novoměstské reminiscence zmapují masopust v dobách dávných i současných, na výlet se vydáme po stopách hvězd a dětských dobrodružství bratří Čapků čili do Úpice a Servis nabídne přehled kulturních akcí roku 2018. Kulturní akce pro vás chystá i náš časopis. Už příští měsíc bude pokračovat kulturní sezóna Náchodský SWING uvádí, a to koncertem skvělé kapely Minus123minut na novoměstském zámku. Na stejném místě poslední červnovou sobotu společně přivítáme prázdniny na rodinném minifestivalu U nás na zámku a právě teď startuje na webu www.unasnazamku.cz hlasování o film, který si na závěr akce pustíme na nádvoří. A když už budete na internetu, mrkněte i na náš web a facebook.

Veselý únor plný lásky přeje

inzerce

Tyršova 199

antikhandl.cz obrazy a starožitnosti

výkup | prodej | poradenství 603 511 861 / pondělí, úterý, středa 9 - 11 / 12 -17 h. Náchod 3


Obsah, tiráž

Expres ����������������������������������������� 6 Zapište si do diáře����������������������� 8

10

22

Referenční strana������������������������� 9 Osobnost Swingu ���������������������� 10 Profil ����������������������������������������� 22 Téma ����������������������������������������� 24

Profil Metujští tygři

Osobnost Swingu Petra Soukupová

34

24

Bez skrupulí ������������������������������ 32 Filmová recenze ������������������������ 34 Téma Marie Terezie

Novoměstské reminiscence ������ 36

36

Zpovědnice �������������������������������� 38 Příběh ��������������������������������������� 40

Filmová recenze Coco

38

Tip na výlet ������������������������������� 42 Servis ���������������������������������������� 46 Kina ������������������������������������������ 48 Kultura ������������������������������������� 52

Zpovědnice Jan Sklenář

Novoměstské reminiscence Masopust

40

42

Výstavy �������������������������������������� 56 Kvíz ������������������������������������������� 58

Časopis Název: Náchodský SWING Aktuální číslo: 2/18, vydáno: 1. 2. 2018 Zákl. informace: vydavatel: IČO: 27525937, evidenční číslo: MK ČR E 17869, periodicita: 11 č./rok, náklad: 7 000 ks, grafika: tisk: V&H PRINT Nové Město nad Met.,

Příběh Jiří Kylián

Tip na výlet Po stopách hvězd a dětský dobrodružství bratří Čap ch ků

web: www.nachodskyswing.cz

Korektury:

foto tit. strana: Martin Kábrt

Adresa: Komenského 1203, Náchod Kontakt: +420 777 144 189, stoklasova@nachodskyswing.cz

Redakce Šéfredaktorka: Hana Stoklasová DiS. (hs) Kontakt: +420 777 144 189 Redaktoři: Mgr. Jiří Švanda (jš), Mgr. Lenka Slavíková, Eliška Kratěnová (el), Alena Žibřidová (al)

Obchod Obch. ředitel: Daniel Šafr (dš) Kontakt: +420 777 642 009, safr@nachodskyswing.cz

Nedodané inzeráty jsou majetkem redakce! Za dodané (jinde zpracované inzeráty) nenese redakce ani grafické studio žádnou odpovědnost, a to jak při osvitu, tak v konečném tiskovém provedení (tzn. úplnost inzerátů, správnost textů, grafická úprava a rozlišení, barevnost provedení atd.). Pořadatelé všech zveřejněných akcí si vyhrazují právo na změnu programu! Vydavatel neručí za obsah a věrohodnost inzerce. Redakce a vydavatel se nemusejí ztotožňovat s názorem respondentů. Uzávěrka březnového vydání je stanovena na 16. února 2018. 4


STOLETÍ

PLES

ALDIS Hradec Králové 3/3/2018

ČTVRTSTOLETÍ

RÁDIA ČERNÁ HORA

/ Chinaski / Marek Ztracený

/ Ready Kirken / Tři sestry / Mirai / Poetika / Memphis / Mydy Rabycad / Jazz Police / Marcel Flemr Band / Tony Blues Band / Jazz Underground

www.cernahora.cz 5


Expres

• Václav Hudeček přizval na koncert

• Vznikla nová kniha o válečném dění

Přední český houslista Václav Hudeček oslavil padesát let na hudební scéně. K tomuto výročí uspořádal koncert, kam si jako hosta pozval i jedenáctiletého kolegu z Náchoda. Vilém Jirsa, žák pana učitele Ladislava Michala ze Základní umělecké školy v Náchodě, se s mistrem setkal poprvé loni v březnu, kdy vyhrál mezinárodní houslovou soutěž v Praze, které předsedá právě Václav Hudeček. Talentovaný Vilda získal na soutěži i cenu předsedy poroty a pobyt na letní Akademii Václava Hudečka v Luhačovicích. Na koncertě vystoupil za doprovodu klavíristy Lukáše Klánského s virtuózní skladbou Pabla de Sarasateho Caprice Basque. Dle slov Václava Hudečka sklidil zasloužené ovace a publikum prý doslova okouzlil.

Správce pevnosti Dobrošov a pracovník Regionálního muzea Náchod Richard Švanda zpracoval v návaznosti na úspěšné přednášky, které se konají v Jiráskově divadle v Hronově, publikaci s názvem Druhá světová válka v Hronově a okolí. Brožura mapuje na 64 stranách události z let 1939 až 1945 a čtenáři v ní najdou také zhruba padesátku zajímavých a mnohdy nepublikovaných historických fotografií. Knihu je možné zakoupit v hronovském informačním centru.

mladého houslistu z Náchoda

• Film SAMA uspěl u kritiků

Snímek Sama náchodského rodáka Otakara Faifra byl nominován na Cenu české filmové kritiky v kategorii Nejlepší dokumentární film. Mladý režisér na projektu spolupracoval s herečkou Lubou Skořepovou. Ta si zahrála sama sebe, stárnoucí herečku, která se urputně snaží zprodukovat si své poslední divadelní představení. O vítězství usilovaly také snímky Červená dokumentaristky Olgy Sommerové a Richard Müller: Nepoznaný režiséra Mira Rema, který nakonec ocenění získal. Dokument Sama můžete za účasti tvůrců vidět v sobotu 24. března v kavárně Škvorecký Café v Náchodě.

na Hronovsku

• Přehlídka nabídne dvanáct představení Na prkna divadla v Červeném Kostelci se po roce opět vrací divácky oblíbená krajská postupová přehlídka amatérského činoherního a hudebního divadla. Od 22. do 25. února bude k vidění celkem dvanáct představení v podání souborů z mnoha míst východních Čech. Součástí divadelní události budou jako vždy i zajímavé rozborové semináře jednotlivých inscenací, hudební večery a skvělé občerstvení připravené členy domácího souboru NA TAHU.

• Parkouristi natočili dokument z Vietnamu

Na 3. městském plese Červeného Kostelce byly předány ceny třem významným osobnostem města. Pamětní diplom, skleněnou plaketu a květinu obdrželi Josef Pinkava, který zviditelnil město v oblasti kultury, Sylva Pavlíková za zásluhy v oblasti školství a Otto Středa za rozvoj sportu ve městě.

Freerunning a levné cestování, to jsou dvě záležitosti, které ve svých životech i videích spojili Jan Jenka z Police nad Metují a Lukáš Kulda z Červeného Kostelce. Oba mladíci se deset let věnují parkouru a freerunningu a kromě mnoha vystoupení a různých exhibic vytvořili také první projekt svého druhu u nás – Jump´n Travel. Sérii krátkých epizod natáčených na různých místech světa, kterou jste mohli vidět i na webu Náchodského Swingu, teď nově doplnil půlhodinový parkourovo-cestovatelský dokument z měsíc trvající cesty Vietnamem. Premiéra filmu bude 10. února v královéhradecké Náplavce a jedna z repríz i v náchodské Škvorecký Café.

• Titul Dřevorubec roku zůstal doma

• Festival U nás na zámku zakončí letní

• Červený Kostelec ocenil osobnosti

Celkem třicet šest borců z Čech, Moravy i Slovenska soutěžilo v Dolním Adršpachu o titul Dřevorubec roku. Připravena pro ně byla řada úkolů od štípání dřeva přes fyzicky náročnou nakládku na valník po divácky atraktivní odvětvování na čas a královskou disciplínu kácení kmene na přesnost. Vítězem se už potřetí za sebou stal místní profesionální dřevorubec Jakub Vajda, který se zároveň podílel na přípravách klání. Druhý byl Jaroslav Houha z Benešova u Semil, třetí Tomáš Jančík z Prlova.

6

kino

Rodinný minifestival U nás na zámku časopisu Náchodský SWING se letos uskuteční v sobotu 30. června. Oslava příchodu letních prázdnin v areálu novoměstské dominanty nabídne koncerty, divadelní představení, soutěže a hry, benefiční dražbu piknikových košů a samozřejmě také letní kino na nádvoří. O titulu mohou opět rozhodnout návštěvníci na webových stránkách www.unasnazamku.cz. Vybírat tentokrát mohou mezi filmy Světáci, Malý pán, Ať žijí duchové, Bezva ženská na krku a Noc na Karlštejně. hs


nevíte kam na obed?

----------Mrkněte na nachodskyswing.cz

V sekci „kam na oběd“ si přečtěte menu na každý den restaurací na Náchodsku:

----------Hotel Hron (Náchod) Pizzeria Galeria (Náchod) Restaurace Panorama (Náchod) Restaurace U Beránka (Náchod) Zámecký hotel U Rajských (Náchod)

-------7


Zapište si do diáře

PeTr

V

áček ondr hodin v 19

8

lo:

15. února 2011 v 19

vstupn

řada, sedadlo: oje a nástr

Kolárovo divadlo Police nad Metují

vstupné: 310 Kč, 350 Kč

KBN

:

í partneři

mediáln nářadí a nástroje KBN

mediální partneři:

Design | 2010 CreoShop Martin Balcar

Kolárovo

jí e nad Metu divadlo Polic é: 310 Kč, 350 Kč

| 2010 Design hop CreoS Balcar Martin

sedad

řada, sedadlo:

í eři: nářad partn KBN eři: partn nástroje partneři: mediální nářadí a

partneři:

2011

í d MetujKč lice na290 Kč, 330 adlo Povstupné: ovo div Kolár

řada,

Design | 2010 CreoShop Martin Balcar

adi.cz www.nsuv

www.nsuvadi.cz

www.nsuvadi.cz

5 Kč z každé prodané vstupenky nkypenky é vstupe prodan dítěvstu Naše Nadaci je 5věnováno dítěe dítě Kč z každé prodané Naše Naš Nadaci nodé Nadaci je 5věnová Kč z kaž ováno je věn

ška & 17. března VoJTEK k Tro an ZdeněKRaUS & Rom15. února 2011 v 19 hodin Jan KRaUS & Roman VoJTEK Jan hodin

2. 2. MAYA JANE COLES Roxy Praha Britská producentka a djka s japonskými kořeny zahraje poprvé v Praze! Nepředvídatelná umělkyně se v pražském klubu Roxy podělí s českými fanoušky o svou veskrze originální produkci. Těšit se můžete

na melodie laděné do elektro stylu s prvky jazzu i klasické hudby. Londýnská rodačka patří už od svého debutu v roce 2007 mezi nejúspěšnější světové producenty a pravidelně navštěvuje festivaly po celém světě.

7. 2. STANISLAV KHRISTENKO Rudolfinum Praha Z trochu jiného soudku bude koncert původem ukrajinského klavírního mistra Stanislava Khristenka, který v současnosti žije ve Spojených státech. V doprovodu Plzeňské filharmonie pod taktovkou Američana

Kirka Smithe potěší milovníky klasické hudby jedním z nejslavnějších děl ruského génia Rachmaninova. Druhou část vystoupení věnuje ryze české tvorbě, Novosvětské symfonii z pera Antonína Dvořáka.

8. 2. IRON & WINE Divadlo Hybernia Praha Americký zpěvák a kytarista Samuel Beam z Jižní Karolíny vydává pod uměleckým pseudonymem „Iron & Wine“ v pořadí už šesté studiové album. Rozhodl se proto se svou žhavou novinkou projet celou

Evropu a v rámci tohoto turné zastavit také v pražském divadle Hybernia. Při práci na nové desce Beast Epic se umělec inspiroval zvířecími bajkami, kterými doplnil svou už tradičně folkovou tvorbu.

11. 2. FANTASY FILMHARMONIE Rudolfinum Praha Dalším ze série tematických koncertů, které Filmová filharmonie pod vedením japonského dirigenta Chuheie Iwasaki představí, je ten s názvem „FANTASY“. Téměř osmdesátičlenný orchestr složený

z mladých studentů vysokých hudebních škol a konzervatoří opět doplní také pěvecký sbor. Těšit se můžete na nejznámější melodie z fantasy filmů, jakými jsou třeba Piráti z Karibiku či Harry Potter.

17. 2. THE HUNNA & COASTS Rock Café Praha Milovníky indie rocku jistě potěší, že se v pražském Rock Café v polovině měsíce objeví hned dvě britské kytarové kapely The Hunna a Coasts. Čtyřčlenná formace The Hunna vydala předloni debutovou

desku, která se okamžitě propracovala do čela britských hitparád a zajistila tak kapele úspěšný start. Svou nejnovější tvorbu obě kapely představí v rámci pražského koncertu, nenechte si ho proto ujít!

20. 2. EMELI SANDÉ O2 arena Praha Skotská R&B zpěvačka, textařka a skladatelka Emeli Sandé přijíždí poprvé do Prahy! Mladá umělkyně si už v roce 2012 získala celý svět svým debutovým albem Our Version of Events a od té doby její sláva stoupá.

Kromě vlastní kariéry zpěvačky je však také vyhledávanou textařkou a skladatelkou – pracovala pro řadu známých tváří, mimo jiné pro Rihannu, Cher Lloyd, Leonu Lewis či Susan Boyle.

PŘEDPRODEJE Právě probíhají předprodeje na tyto akce: 16. 4. Imagine Dragons, O2 arena Praha 27. 4. Roger Waters, O2 arena Praha 8. 5. Enrique Iglesias, O2 arena Praha 14. 6. 2CELLOS, O2 arena Praha

4. 10. Alphaville, Lucerna Praha 6. 10. Shania Twain, O2 arena Praha 29. 11. Beth Hart, Forum Karlín Praha al


Ples Police symPhony orchestra 17. 2. 2018 v 19:00 DivaDlo Dr. Josefa Čížka v náchoDě

PoliCe SyMPHony orCHeStra & Jan Sklenář

Petr Sovič & Golden BiG Band PraGue

BlaCk BuřiňoS

Balet národníHo divadla & váClav ZaHradník

Jenovéfa Boková Jan Cina

BraSS avenue

(Moderují)

Předprodej vstupenek: www.kupvstupenku.cz a městská kulturní a informační střediska

Hlavní partneři: Město Police nad Metují

Partneři: Město Náchod

Mediální partneři:

9


10


Jiří Hladík

56 let ředitel Městského muzea Nové Město nad Metují

Co se Vám líbí na časopisu Náchodský Swing?

Asi nejsem jediným ze čtenářů, který oceňuje jeho praktický formát. Vejde se do každé větší kapsy a třeba i do brašničky u kola, takže jej můžu mít pořád při ruce. Líbí se mi, že přináší nabídku kulturních akcí i z některých měst ležících mimo náchodský okres. Jako Novoměšťák si rád přečtu, co se děje v sousední Dobrušce.

Jaké rubriky Vás nejvíce zajímají a proč?

Foto: Jiří Švanda

Zajímám se o příspěvky, které přibližují činnost kulturních institucí, zejména muzeí. Mám v oblibě pěší i cyklovýlety a rubrika Tip na výlet už mě několikrát inspirovala k návštěvě pozoruhodných míst v okolí. A v neposlední řadě jsou to fejetony Jaroslava Špuláka, s nímž často sdílím jeho pohled na svět. 11


Osobnost Swingu

Text: Hana Stoklasová, foto: Martin Kábrt

Pe tr a Soukupová „V dnešním světě je potřeba dělat věci poc tivě, kvalitně a především srdcem.”

Rodiče jí v dětství vybrali klavír, ale vydupala si housle. Ve čtrnácti si usmyslela, že založí symfonický orchestr, a tak vzniklo Police Symphony Orchestra. Jejím snem bylo studium hudební produkce na JAMU, zařadila se tedy mezi šestici v ročníku. Jsem upřímně zvědavá, čím nás v budoucnosti tahle cílevědomá, usměvavá, energická „máma", která dotahuje věci do konce, ještě překvapí. 12


Narodila jste se do muzikantské rodiny?

Kam směřovaly Vaše kroky po maturitě?

Úplně ne. Mamka hraje na piano, ale že bychom byli přímo muzikantská rodina, kde by každý na něco hrál, to se nedá říct. Babička s dědou z maminčiny strany jsou ale velmi kulturně založení a děda má velký vztah ke klasice, má skvělé hudební cítění a pozná téměř všechny zásadní symfonie a opery během prvních pár taktů. Takže možná odtamtud mám trochu hudební krev.

Po maturitě jsem šla na Janáčkovu akademii múzických umění na obor hudební manažerství, i když já tedy tenhle termín – manažerství - nemám ráda. Snila jsem o tom celou střední. Lákaly mě možnosti, které ten obor nabízel. Celé studium je dost prakticky založené. Každý rok tvoříte různé reálné projekty, což u obdobných oborů na jiných školách není moc obvyklé. K tomu jste přímo v kulturním dění, potkáváte se s lidmi z hudebního světa, protože jste s nimi společně v jedné budově a v druhé budově hned vedle sídlí filharmonie. A  zásadní pro mě byl počet přijímaných uchazečů. Do mého ročníku vzali pouze šest lidí.

Kdy tedy padlo rozhodnutí, že začnete navštěvovat Základní uměleckou školu?

Už od tří let jsem hrála na klavír v ZUŠ v Náchodě. K tomu mě vedla mamka a dodnes si pamatuju, jak jsme společně hrávaly čtyřruč. V pěti jsem si vydupala housle. Myslím, že pan ředitel ZUŠ v Hronově chodil ukazovat do školky a školy, čemu všemu se děti mohou v ZUŠ naučit a mně se tehdy housle zalíbily a už mě nepustily. Po dvou letech hraní jsem si zase vydupala, že chci chodit do ZUŠ v Polici nad Metují a nejradši bych tam chodila dodnes. Zvažovala jste pak studium konzervatoře?

Ano, zvažovala a ta myšlenka, že bych si studium na konzervatoři mohla doplnit jen tak pro sebe, se mi stále vrací. Kdoví, zda se k tomu někdy dokopu. Ale nikdy jsem se nechtěla živit jako profesionální muzikant. Mé kvality určitě nejsou dostatečné a také myslím, že by mi to vzalo hudební srdce, které teď, když si housle vezmu do ruky, mám. A k tomu mám PSO, díky kterému jsem zjistila, co mě neskutečně baví, naplňuje a co chci v životě dělat. Ukázalo mi, že člověk může být pořád u hudby, ale ještě v mnohem širším kontextu než jako muzikant. Proto jsem se rozhodla jít do Broumova na gymnázium. Šla jsem z osmé třídy, nastoupila do třídy osmiletého gymnázia a myslím, že jsem se tehdy nemohla rozhodnout lépe, i když jeden ztracený rok chemie mi chvíli chyběl. Na studia ráda vzpomínám, měla jsem štěstí na třídu i na učitele. Ta škola nechává lidi přirozeně vyvíjet a tím, že patří mezi menší, tak se o vás učitelé víc zajímají a podporují vás i v aktivitách, které se školou nemají nic společného. Za to jsem jim dodnes vděčná. A samozřejmě nejen za to.

Studia už jste dokončila. Čemu se tedy teď profesně věnujete?

Momentálně jsem na pracovní stáži u korejské kulturní agentury ve Vídni, která zprostředkovává především turné korejským umělcům a orchestrům v Evropě a naopak. Kromě toho a PSO se věnuju také snaze postavit se na vlastní nohy. Nedávno jsme vytvořili společně s dalšími devíti lidmi skupinu Ctrl + Art. Všichni se podílí i na větších projektech PSO a vlastně nás PSO dalo dohromady. Každý v tom týmu umí něco jiného, dohromady nám to funguje a za každého bych dala ruku do ohně! Chceme dělat projekty, které mají smysl, které budou originální a pojaté jinak, než jak diváci čekají. Myslím, že je v dnešním světě potřeba dělat věci poctivě, kvalitně a především srdcem. Dá se tak alespoň trochu měnit svět kolem nás. Můžete tím ukazovat lidem i jiné cesty než ty po povrchu. A přesně takoví chceme být. Možná to bude delší a trnitější cesta, ale věřím, že vše se zpětně vrátí. Kdy Vás napadlo založit symfonický orchestr a proč?

Mně bylo čtrnáct a bráchovi sedmnáct let a myslím, že to byl brácha, kdo s nápadem první přišel. Hrál v Big Bandu a já ve smyčcovém orchestru polické ZUŠky a řekli jsme si, že by bylo super dát smyčce a dechy dohromady, a to nejen kvůli pestrosti, ale i kvůli tomu, že by hráli, co si sami vy13


Petra Soukupová před Novoročním koncertem v Hronově

berou. Což vlastně platí dodnes, že se orchestr podílí na výběru repertoáru. Máme uvnitř demokracii. Každý může navrhnout skladbu, kterou chce hrát a my pak hlasujeme pro nebo proti a následně se vybírá ze seznamu. Samozřejmě, že i dirigenti mají svůj prostor. A když se vrátím zpět k otázce proč? Vlastně ani už nevím, proč nás to tak popadlo. Je to přece jen už přes osm let. Chtěli jsme mít asi opravdu vlastní orchestr. Děkuju tímto hlavně Idě Jenkové (starostka Police nad Metují – pozn. red.), která mi, tehdy čtrnáctileté holce, půjčila Kolárovo divadlo s vědomím, co máme s bráchou v plánu. (smích) Myslím, že by nás s tímto nápadem většina dospělých poslala pryč, ale v té době jsme si to vůbec nepřipouštěli. V souvislosti s Police Symphony Orchestra se pro Vás vžilo označení „máma“. Vnímáte o to větší zodpovědnost?

Jo jo, říkají mi mámo nebo Schaumo. (smích) Dokonce mi mámo říká čím dál víc lidí zvenčí, kteří PSO jen sledují nebo podporují. (smích) Vím, kde a kdy se vzala přezdívka Schauma, ale ten příběh radši vyprá14

vět nebudu. (smích) A co se týče oslovení mámo, přišlo nějak přirozeně. A milí PSáci, děkuju za to! Já chci být jejich máma. Chci se o ně starat, chválit je, občas jim vynadat, chci brečet dojetím, protože jsem na ně pyšná! Dávají mi život, dávají mi smysl, dávají mi křídla. Ten pocit nedokážu popsat. A s tím se pojí i ta zodpovědnost. Aby PSO mohlo žít, musí to bavit hlavně orchestr samotný. V hlavě vám pak neustále probíhají myšlenky, zda je cesta, kterou jdeme, správná. Zda je repertoár dobře zvolený. Zda akce, na kterých hrajeme, budou orchestr naplňovat. Přemýšlíte o rovnováze, aby všechny plány byly pro lidi v orchestru udržitelné, a tuto otázku řeším čím dál víc i s narůstajícím povědomím o PSO. A pak je tu další zodpovědnost směrem k divákům. Ráda posunuju hranice, ale před každým koncertem se bojím, jestli tu předchozí zase překonáme, nebo jestli své místo alespoň obhájíme. Ten potlesk a naplněný sál je pro nás největší odměnou, ale není to nikdy samozřejmostí, stejně jako není samozřejmost, že na nás bude i nadále chodit tolik lidí. Není ani jisté, jestli PSO bude třeba za deset let ještě existovat.


PSO má za sebou také koncerty, na kterých vystoupila řada osobností.

Ano, hráli jsme například s Martou Kubišovou, Dashou, Martinem Kumžákem, Ondrou Rumlem, Miloněm Čepelkou, Petrem Jandou nebo Václavem Zahradníkem. Zpíval s námi Kühnův smíšený sbor, doprovázeli jsme také Balet Národního divadla. Teď se naším hlavním zpěvákem stal Honza Sklenář, herec Klicperova divadla. Na našem únorovém plese se objeví jako moderátoři Jan Cina s Jenovéfou Bokovou. Nesmím zapomenout na hokejistu Martina Hostáka, který přijal pozvání ke spolupráci na náš první koncert s novými nástroji. S oslovováním těchto osobností začal náš bývalý dirigent Miroslav Srna. První koncert byl s Martou Kubišovou a od té doby se snažíme navazovat další hudební spojení a musím říct, že máme jen dobré zkušenosti a je neuvěřitelné, jaká přátelství vznikají. Je to něco jako mezi nebem a zemí. Vždy si někoho představíme a najednou je s námi na jednom pódiu, najednou tvoříme něco společně se stejným zapálením, je to vždy neuvěřitelný moment. A nejde ani tak

inzerce

o usilovaní, jako spíš o obohacování. Taková spolupráce mnohdy dá mnohem víc, než si člověk myslí, nebo než se navenek může zdát. Obrovský úspěch mají i benefiční koncerty PSO.

Máme za sebou čtyři benefice a připravujeme pátou, která nás čeká 31. srpna. Beneficím dala myšlenku Ida Jenková a my se jí rádi chopili. První benefice byla na Hvězdě, druhá v zahradě broumovského kláštera, třetí na polickém náměstí a minulý rok jsme ji zorganizovali v Adršpašských skalách. Celý výtěžek z akce vždy putuje na konto Nadačního fondu Hospital Broumov. Za ty čtyři večery jsme na dobrovolném vstupném vybrali přes 360 tisíc korun. Beneficí chceme vždy oživit netradiční místo u nás v regionu. Spolupracuje s námi na nich můj starší spolužák z JAMU David Ostružár. Ten vždy do konceptu přinese poslání, nosnou myšlenku, která se pak rozpracovává. Na projektu se podílí mnoho lidí z orchestru i mimo něj. David Ostružár s Luckou Peterkovou mají na starosti dra-

inzerce

15


Zpěvák Jan Sklenář předává „mámě" PSO květiny

maturgii a scénář, pak je tam grafik Martin Král, PR dělá Péťa Šotolová, Iveta Krucinová se věnuje sociálním sítím, Ida Jenková s Evou Blažkovou zase obstarají pomoc z měst Police nad Metují a Broumov, Michal Kops a Tom Cirkl mají na starosti techniku a takto bych mohla dál pokračovat. Zhruba deset lidí se podílí na přípravách kontinuálně a pak přímo na té akci i s účinkujícími a dobrovolníky je dalších sto padesát lidí. A samozřejmě nesmím zapomenout na celé PSO, bez kterého by se nikdy takové věci neuskutečnily.

řešit s Davidem, který má zkušenosti právě s cirkusem a pouličním divadlem a tehdy to všechno vzniklo. Vše, co teď tvoříme, tvoříme společně. A ano, benefice Když se v Policí setmí byl první večer, který nebyl jen koncertem, ale spíš spojením několika druhů umění, začalo se pracovat s prostorem, s myšlenkou, s posláním, které chceme lidem předat a chceme s tím takto pracovat i nadále.

Benefiční koncert Když se v Polici setmí byl zároveň i Vaším absolventským projektem. Lišil se tedy v něčem od ostatních koncertů?

Na to nejde odpovědět. Možná je to tím, že nás naše hraní baví, a tím pádem to baví i posluchače. Možná se nám vrací osm let vytrvalé práce. Snad je to energií a dobrým duchem, který se snažíme předávat nejen sami sobě, ale i divákům.

Benefice vznikala vlastně dávno před tím, než jsem se rozhodla ji použít jako svůj absolventský projekt. Samotný nápad jsem nosila v hlavě už tak osm let, kdy jsem byla se smyčcovým orchestrem z Police v Bruselu a pamatuju si, jak se tam na jednom náměstí vznesl jeřáb, na něm byla zavěšená operní zpěvačka s dlouhými červenými šaty, kolem ní byl kruh a na něm se točili akrobaté. Už tehdy jsem si říkala, že bych něco takového chtěla udělat u nás. Když jsem se před Idou Jenkovou zmínila, hned dala nápadu zelenou. Začala jsem to pak 16

Region teď PSO přímo žije a vaše koncerty jsou vyprodané během pár minut. Čemu to přisuzujete?

Uspěli jste i na Hithitu, když jste sháněli peníze na nové nástroje pro PSO.

O Hithitu, který na internetu umožňuje hromadné financování různých projektů, jsem se dozvěděla ve škole. Dlouho jsem si lámala hlavu, kde peníze na vlastní nástroje a notový materiál sehnat a tahle možnost mi, i přes výši částky, přišla nejreálnější. Nakonec jsme vybrali skoro půl


- nezajdem dneska na kafe? - jo! - stejně jako minule? - Škvorecký café? - to si piš!

ŠKVORECKÝ CAFÉ Komenského 1203, Náchod www.skvoreckycafe.cz

pondělí—pátek: 700—1900 / sobota: 800—1200 17


milionu! Původně jsme se báli, jestli vůbec stanovenou částku 360 tisíc pokoříme, ale peníze jsme pro další fungování opravdu potřebovali. Bylo to buď a nebo. A částka se vybrala neuvěřitelně rychle. Dnes už máme vlastní nástroje, notové pulty, noty. Je to skvělý pocit a všem za něj děkujeme! Stojíte i za projektem ZUŠlechťujeme ZUŠ?

Nejen já, ale všichni skvělí lidi kolem mě. Polické ZUŠce nestačí aktuální kapacita budovy pro výuku, proto se teď přestavuje a součástí bude nový koncertní sál, který bude sloužit především jako zkušebna pro orchestry ZUŠky a bude samozřejmě využíván i pro koncertní účely. Přestože město udělalo všechno pro to, aby jako zřizovatel školy pokrylo poskytnutým úvěrem rozsáhlou rekonstrukci a dostavbu, nezbývaly finanční prostředky na zakoupení vybavení sálu. A po naší PSO zkušenosti s crowdfundingem Idu Jenkovou napadlo, zda nezkusit sehnat peníze i pro ZUŠku. Kampaň jsme vytvořili s lidmi, kteří pomáhají i PSO a dnes jsou v Ctrl + Artu, tedy Martin Kábrt, Martin Král, Péťa Šotolová, Iveta Krucinová, ale postupně se do projektu začalo zapojovat mnoho dalších lidí - učitelé ze ZUŠ v čele s panem ředitelem, nesmím opomenout pana Vladimíra Berana, mnoho žáků – tady zase musím zmínit Marka Zítku, pomohli i absolventi ZUŠky nejen šířením informace o podpoře, ale mnoho z nich ze zahraničí, kde dnes působí, poslalo videa s podporou. Jsme všichni rádi, že se to i podruhé podařilo. ZUŠka si kvalitní prostory zaslouží. Nejbližší akcí, která Vás a PSO čeká, je druhý ročník vašeho plesu Smíme prosit? v náchodském Beránku.

S myšlenkou na vlastní ples přišlo několik lidí z orchestru už během prvního roku naší existence. K organizaci jsme se ale dostali až při oslavě pátých narozenin PSO. Chtěli jsme udělat ples, který bude současně plnohodnotným kulturním zážitkem. Po úspěšném prvním ročníku jsme si řekli, že to budeme opakovat jednou za tři roky. V roce 2020 budeme ale slavit deset let, tak nevím, jestli pravidlo tří let zůstane pravidlem. (smích). V sobotu 17. února se 18

příchozí můžou těšit opravdu na hudební a protancovaný večer. Přizvali jsme Petra Soviče & Golden Big Band Prague, skupinu Brass Avenue a Black Buřiňos. Beránek opět roztančí Balet Národního divadla, celým večerem budou provádět Jenovéfa Boková s Janem Cinou. PSO odehraje zhruba dvě a půl hodiny. Navíc bude program nejen na hlavním, ale i v přednáškovém sále. Tak určitě všichni dorazte a přijďte si to užít s námi. Co Police Symphony Orchestra čeká v letošní sezóně?

Letos máme nabito a už se nám plní i rok 2019, což musím zaklepat. Čeká nás koncert v Jičíně, v Pardubicích, v Trutnově na Pivofestu, koncert v O2 Areně, kde budeme hrát na galavečeru světového sletu sokolů, pak koncerty v Boskovicích, Náchodě, ve Vambeřicích, možná se ještě přidá Hradec Králové a Praha. Plánujeme natočit nové CD a v plánu je také cesta do Chorvatska. No uff. Vlastně jsem si to takhle nahlas nikdy nevyjmenovala. (smích) A jsme zpět u té rovnováhy – kdy už toho je příliš? Čemu se věnujete ve volném čase?

Ráda jezdím s mým Ondrou na koncerty symfonických orchestrů do různých koncertních sálů i za hranice České republiky a obecně ráda cestuju. Můj problém trochu je, že vše, co teď momentálně dělám, považuji za volný čas, kterým je tímto „koníčkem“ naplněn. Ale pracuju na tom, abych ho zaplnila i jinak. Jaké jsou Vaše profesionální i osobní plány?

Chtěla bych nastolit světový mír. Fakt! I když vím, že to nejde. Ale teď vážně. Kdybyste mi stejnou otázku položila před pěti lety, dokázala bych Vám dát přesnou odpověď. Ukázala bych Vám plán od A po Z, ale zjistila jsem, že život není o dosahování stanovených cílů. Ani u profesního a  ani u  osobního života. Všichni se za něčím ženeme a přitom to nejpodstatnější nám utíká. Snažím se tedy nechat vše přirozeně plynout a čekám, co mi život přinese. Děkuji za rozhovor.


- v Náchodě je nová kavárna - takovejch už bylo... - počkej, tahle je jiná! - fakt? A jak se jmenuje? - Škvorecký café!

ŠKVORECKÝ CAFÉ Komenského 1203, Náchod www.skvoreckycafe.cz

pondělí—pátek: 700—1900 / sobota: 800—1200 19


Dárkový poukaz do Škvorecký Café

Darujte poukaz v libovolné hodnotě do nové kavárny Škvorecký Café. Ta byla otevřena v Náchodě v Komenského ulici vedle obchodu Dohajan.cz a kromě výběrové kávy v nabídce najdete francouzská vína, skvělé dezerty, čaje, domácí limonády, cidery a řadu dalších dobrot, kterými si můžete zpříjemnit chvíle se svými nejmilejšími ve stylovém prostředí.

Cena: od 100 Kč

Škvorecký Café Komenského 1203, Náchod Kontakt: 775 552 828 w w w. s k v o r e c k y c a f e . c z

Vstupenky na koncert Szidi Tobias

Když charismatická Szidi Tobias vstoupí na pódium a charakteristicky chraplavým altem začne zpívat, i posluchači neznalí její tvorby si ji zamilují. Slovenská herečka a zpěvačka má na svém kontě už šest desek a její osobitý vklad do světa slovenského a českého šansonu je nepřehlédnutelný. Českému publiku byla přesto poměrně neznámá, a to až do doby, než si ji k několika svým projektům přizval Michal Horáček. Hlasem připomíná tak trochu Ljubu Hermanovou, citovostí projevu zase šansonovou královnu Hanu Hegerovou, za jejíž nástupkyni ji mnozí považují. Szidi Tobias uslyšíte 20. května na koncertě v Divadle J.K.Tyla v Červeném Kostelci.

Cena: od 450 Kč

regionální infocentra w w w. k u p v s t u p e n k u . c z w w w. n s u v a d i . c z

Náramek z minerálů a dřevěných korálků

Milý dárek, který potěší nejen svým atraktivním vzhledem, ale také skrytým poselstvím významu minerálů, ze kterých je vyroben. Každý korálek pozitivně ovlivňuje zdraví i psychickou rovnováhu svého nositele. Vyjádřit svou lásku tak můžete například pomocí růženínu, nefritu nebo měsíčního kamene.

Cena: 350 Kč

Dohajan.cz Komenského 1203, Náchod Kontakt: 724 329 768, obchod@dohajan.cz w w w. d o h a j a n . c z

20


Směsice jazzu, funky a blues míří na novoměstský zámek

Na českou hudební scénu se vrací skupina, která vznikla v roce 1997 v Pardubicích ve složení Zdeněk Bína (kytara, zpěv), Dominik Tůma (bicí) a Fredrik Janáček (baskytara) a v tehdejších hudebních vodách působila jako naprosté zjevení. Už v roce 1999 získala Cenu Anděl v kategorii Objev roku a po několikaleté odmlce se nyní pod novým názvem Minus123minut vrací zpět. Výjimečný koncert plný energie zasazený do historických prostor zámku v Novém Městě nad Metují se uskuteční 24. března od 19 hodin.

Cena: od 320 Kč

regionální infocentra w w w. k u p v s t u p e n k u . c z w w w. n s u v a d i . c z

Když se všední činnost stane obřadem

Stejně jako nedělní rodinný oběd, čaj o páté nebo ranní kávu mohou i muži povýšit tak všední věc jako je holení na skutečný obřad. Kompletní holicí sada Mühle Rytmo Ash Pure Badger vyrobená v Německu je složená z holicího strojku na klasické žiletky s jasanovou rukojetí, příjemné štětky z jezevčích štětin, bytelného kovového stojánku a praktické pochromované misky. Tento stylový dárek potěší každého muže.

Cena: 2600 Kč

Dohajan.cz Komenského 1203, Náchod Kontakt: 724 329 768 w w w. d o h a j a n . c z

Darujte tabulku poctivé čokolády

Věděli jste, že za první republiky bylo Československo třetím největším zpracovatelem kakaových bobů na světě? Nechte se pozvat do světa kvalitní ručně vyrobené čokolády z výběrových kakaových bobů a třtinové šťávy. Takové čokolády, která je pokrmem bohů plným chuti a zdraví prospěšných látek a obsahuje většinou 70% kakaa a vždy 100% lásky. Taková je čokoláda AJALA.

Cena: 95 Kč

Škvorecký Café Komenského 1203, Náchod Kontakt: 775 552 828 w w w. s k v o r e c k y c a f e . c z

Darujte dámské noční prádlo

Elegantní noční košilka Kamila v červené barvě v kombinaci s černou krajkou je opatřena výstřihem do V a širokými ramínky. Vyrobena je z velmi příjemné hebké viskózy a zabalena je v dárkové krabičce. V nabídce obchodu Dohajan najdete celou řadu dalšího dámského nočního prádla, které jako dárek ke svatému Valentýnu zaručeně potěší.

Cena: 600 Kč

Dohajan.cz Komenského 1203, Náchod Kontakt: 724 329 768 w w w. d o h a j a n . c z 21


Profil

Text: Jiří Švanda, foto: archiv Bertíka Jeitnera

Metujští tygři

Krása zimního plávaní

Jsou mezi námi už více než 45 let. Zatímco my v šálách a rukavicích míříme do tepla, oni nasazují plavky a koupací čepice a i v těchto dnech se vydávají do vln ledových vod vstříc rozmarům počasí i protivětru se zarputilostí tygrů. Každému sportu je potřeba něco obětovat. Většinou to jsou hodiny tréninku, cvičení a posilování, které nevyhnutelně přinášejí nutnost přizpůsobit jim svůj osobní časový rozvrh. Obtíže pochopitelně přicházejí ve chvíli, kdy musíte svůj plán upravit podle ročních období. Po vzoru Martiny Sáblíkové v létě slezete z ledu, nasednete na kolo a dáte si pár desítek kilometrů po kopečcích, aby vám tělo nezahálelo a neztrácelo formu. Pokud jste propadli plavání, máte v podstatě dvojí možnost. Můžete v zimní sezóně využít služeb krytých bazénů, anebo se přidat mezi otužilce. Metujští tygři zvolili druhou variantu a pojali to s nadhledem. Vlézt dobrovolně do ledové vody totiž vyžaduje nejen odvahu, ale také trochu toho bláznovství, které členům oddílu opravdu nechybí. Patrné je to především z jejich vzájemného he22

cování a snahy pojmout některá svá vystoupení jako atrakci pro zvídavé publikum. Sportovní výkony jsou ale pro ně minimálně stejně důležité. Aktivně se proto účastní soutěží Českého poháru zimního i dálkového plavání. Sami pořádají několik vlastních akcí: soutěž v zimním plavání Otužilci na Metuji – Memoriál Jiřího Řebíčka (muže, který otužilecký oddíl v roce 1971 založil) a soutěž v dálkovém plavání Na Špince přes Špinku. Speciální událostí je pro Tygry silvestrovský křest začínajících otužilců. Ten se pod názvem „Loučení se s rokem 2017 – Sejdeme se na Metuji aneb Česko-polské Morsování“ odehrál i na sklonku minulého roku na Denisově nábřeží v Náchodě. Jak je patrné z ná-

zvu, akce se koná vždy ve spolupráci s polským klubem otužilců Morsa (Mrož) a má značně rozpustilé pojetí odpovídající datu konání. Kromě masek mají účastníci za povinnost přinést netradiční formu vstupného – slivovici, jabkovici, hruškovici. Tyto pálenky podobně jako voda „kudy tečou – tudy léčí“ a  jejich požití je odměnou po plaveckém výkonu, ale nikdy před ním, to naopak škodí. Promrzlého sportovce zahřeje a pomáhá ve stmelování stávajících členů s nováčky. Akce je pro Tygry odměnou za uzavřenou sezónou, kterou ještě předchází zmíněný závod Otužilci na Metuji, kde mohou poměřit své síly a  získat Pohár starosty města Náchoda. Tratě na náchodském rybníku Podborný mají délku od 100 do 750 metrů a jsou tedy přiměřenou výzvou pro každého


otužilce. Přípravy na tyto závody jsou pochopitelně různé, ale zdaleka nejradikálnější tréninkovou metodu zvolil předseda oddílu Metujských tygrů Petr Kocián. Koupání v řece ani studená sprcha mu nepřišly dostatečně atraktivní, a proto se nechal na 13 minut zavřít do kryokomory, ve které bylo méně než -138 stupňů Celsia. Mezi Metujskými tygry naleznete nejen zkušené matadory, ale také vycházející naděje. Jednadvacetiletá Klára Šnoplová nevypadá na první pohled jako sportovní typ. Je drobné štíhlé postavy a působí jako smíšek, co nezkazí žádnou legraci. Právě touha předvést se před spolužáky byla její motivací k  tomu, aby zkusila otužování už ve 14  letech. Věnuje se i  klasickému plavání, a tak se téměř každý měsíc účastní závodů. A jakého úspěchu si nejvíce cení přímo s Metujskými tygry? „Nejstudenější voda, v jaké jsem plavala, byla půlstupňová Orlice v Chocni. A v zimě jsem uplavala nejvíce – 750 m v Čehovicích u Prostějova.“ Klárka se stala třídním úkazem a díky otužování si získala spoustu přátel, které by jinak ani nepotkala. „Dalším kladem koupele ve studené vodě je určitě zdravotní přínos – téměř nejsem nemocná. Zpočátku mi to vždycky vyrazí dech, ale pak přijde ten příjemný pocit, který se nedá ničím jiným nahradit.“

Bývalý předseda Metujských tygrů Pavel Trebichavský se k náchodským otužilcům připojil díky nedorozumění: „V roce 2001 mne zaujal článek o přeplavbě kanálu La Manche tehdejší členkou místního oddílu, Danou Zbořilovou. Probudilo to ve mně vzpomínky na mé plavecké období a  rozhodl jsem se k tomu vrátit a  začít s  dálkovým plaváním. Přes redakci jsem získal kontakt na Petra Véleho, který přeplavbu Dany částečně sponzoroval a na kanál ji doprovázel.“ S překvapením zjistil, že se oddíl nevěnuje tolik dálkovému plavání, ale spíše

otužování. Vyzkoušel si jej tedy také a úplně mu propadl. Postupně se od kratších tratí vypracoval i k těm nejdelším a sbíral různé ceny, včetně medailí na mistrovství ČR. Posléze ho omrzela zvýšená rivalita na soutěžích, která podle něj vytlačila dřívější pohodovou atmosféru a nyní se otužování věnuje už bez ambicí poměřovat se s ostatními. „Zimní plavání je droga. Pracuji hlavou, v kanceláři, studená voda mi pomáhá hlavu vyčistit. Vyplaví se spousta endorfinu a po půlhodině strávené s dalšími plavci v klubovně u kamen se člověk vrací domů v pohodě, nadšený a nabitý energií,“ shrnuje Pavel Trebichavský přínos otužileckého plavání. Také vy se můžete připojit k této zdánlivě bláznivé, ale ve skutečnosti prospěšné sportovní činnosti. Pro inspiraci zavítejte někdy při svých procházkách Náchodem k Denisově nábřeží u Obchodní akademie a možná zde potkáte přímo Metujské tygry. Jejich web www.metujstitygri.cz vám napoví, kdy se za nimi vydat. inzerce

inzerce

K Metujským tygrům přivedla Kláru známá novoměstská persona Bertík Jeitner, tedy muž, který chodí (téměř) celoročně bos, kromě otužování se věnuje všemožným sportům, zpívá v pěveckém sboru Kácov a svou náturou připomíná hobita. Poprvé se do studené řeky Metuje ponořil 15. prosince 2006. Uplaval prvních padesát metrů. Od té doby pokračoval pravidelným tréninkem s Metujskými tygry v Náchodě 2x-3x v týdnu. A pokrok byl znát. Následující dva roky si na závodech nejprve vybíral stometrové tratě, ale postupně dosáhl až k půlkilometrovým. Od té doby nejde pod tuto hranici a rád si troufá i na největší vzdálenosti (750 nebo 1000 m). Ročně se zúčastní 9-16 závodů. Největšího úspěchu dosáhl předloni na rybníku

Broďák u Červeného Kostelce, kdy jako jediný Metujský tygr získal Ledovou míli. Ta se uděluje za uplavání alespoň 1610 metrů ve vodě, jejíž teplota nepřesahuje 5° C. Dalším úspěchem byla drobná role plavce ve filmu Bába z ledu, kde ale figuroval také jako kaskadér ve scéně tonutí plavce zachraňovaného hasiči z loďky. A co mu otužování dále přináší? „Luxusně pevné zdraví a pozitivní myšlení. Člověk má někdy pocit, že starosti a stres v té ledové vodě nechá.“

23


Téma

24

Text: Eliška Kratěnová, foto © Česká televize / autor: Julie Vrabelová


Marie Terezie Významná panovnice na televizních obrazovkách

S rostoucí emancipací napříč společností přibývá také filmových a televizních děl věnujících se silným ženským hrdinkám. Nedávný koprodukční dvoudílný film Marie Terezie i počiny BBC a Netflixu jsou toho důkazem. Marie Terezie je bezpochyby jednou z  nejvýznamnějších žen historie. V loňském roce si Evropa připomněla 300. výročí jejího narození a právě při této příležitosti Česká televize nabídla divákům dvoudílný pohled do klíčových momentů života mladé šlechtičny, který je ještě možné zhlédnout na iVysílání ČT. Filmová minisérie vznikla v koprodukci čtyř veřejnoprávních televizí - rakouské, české, slovenské a  maďarské. S námětem i scénářem přišla Česká televize, což celý projekt činí o to zajímavější.

po smrti svého otce už osm let právoplatnou panovnicí nad rakouskými zeměmi, vdanou ženou a několikanásobnou matkou. První díl televizní série se nese hlavně v duchu příběhu dětské lásky Marie a jejího budoucího manžela Františka I.  Štěpána Lotrinského, kterého si s nonšalantností sobě vlastní střihnul Vojta Kotek. Marie je prezentována jako mladá, svéhlavá dědička trůnu,

- BAZÉNY - ZASTØEŠENÍ - PLASTOVÉ NÁDRŽE

bazenymachov.cz

www.

- výroba

- montáž

inzerce

Mariin příběh se začíná psát v období, kdy rakouská monarchie v čele s Karlem VI., přes veškeré snahy královského páru, už nedoufá v narození následníka trůnu mužského pohlaví. Matku dvou dcer (starší Marie Terezie a mladší Marie Anny), notoricky známou alkoholičku a ženu, jíž osud nedopřál tolik kýženého syna, ztvárnila česká herečka Zuzana Stivínová. Její postavení u dvora i v zemi bylo zpečetěno neschopností dopřát králi dědice, a tak postavu Alžběty Kristíny Brunšvické vidíme na scéně nejčastěji se sklenkou červeného vína v  ruce, značně podnapilou a arogantní. Ačkoli Marie (v podání rakouské herečky Marie Louise Stockinger) nebyla jedináčkem, stala se přímou dědičkou koruny, a to na základě pragmatické sankce, kterou její otec nechal připravit ještě dávno před narozením své nejstarší dcery, a  která stanovuje nedělitelnost habsburských držav.

Tento právní dokument z roku 1713 se pro celou soudobou Evropu stal přinejmenším velmi kontroverzním tématem a předmětem vášnivých politických debat. S politováním bychom mohli konstatovat, že ani vrcholní političtí představitelé 18. století, podobně jako naši současníci, příliš nevynikali ve schopnosti „odklepnout” zákon v přijatelném čase. Pragmatická sankce byla totiž všemi klíčovými zeměmi přijata až v roce 1748, kdy byla Marie

- servis 25


jejíž výjimečnost je patrná ve všech směrech. Stanula v čele panovnického rodu, jehož kořeny sahají až do 12. století. Na českém trůnu Habsburkové pobývali od roku 1526 do roku 1918. Nebýt dlouhověkosti Františka Josefa  I., byla by to právě Marie Terezie, která si vládu udržela nejdéle. Pomineme-li Spojené království, kde břímě vlády nesly a stále nesou ženy celkem pravidelně, byla Mariina přítomnost na trůnu skutečně raritou. Fakt, že byla Marie Terezie první a zároveň poslední ženou v čele našich zemí, je poněkud paradoxní. Jako jedna z prvních žen v dějinách dokázala skloubit manželství, několikanásobné mateřství a kariéru. Přitom se vryla do dějin jako osvícená panovnice, jejíž reformy přežily nejen ji samotnou. Koneckonců byla to právě Marie Terezie, díky níž byla zavedena například povinná školní docházka nebo trestní právo a její odkaz je tak patrný dodnes. Scenáristka Mirka Zlatníková přiznává, že je Marie její osobní hrdinkou, právě 26

kvůli schopnosti skloubit dohromady osobní život s kariérou. Stejně tak režisér Robert Dornhelm potvrzuje, že je Marie vzorem mnoha rakouských žen. Ani Mariin sňatek s Františkem Štěpánem nelze považovat za všední záležitost. Ressi, jak ji František a okruh nejbližších ve filmu často nazývá, se vdala z lásky, ale také velice výhodně, i když byl František mnohými považován za nepříliš vhodnou partii. Vojta Kotek, kterého všichni známe například jako adolescentního výrostka z filmu Rafťáci, se v tomto snímku zhostil role Lotrinského vévody a budoucího císaře Svaté říše římské, což může být zpočátku překvapení. Pokud jste trpělivými diváky, zvyknete si na něj a ve výsledku jeho slušný výkon oceníte. Sám o této roli tvrdí, že se do ní zkrátka zamiloval, i když dle dějin je postava Františka Štěpána zajímavější až v  letech, která už film nezachycuje. Marie totiž svého muže zpočátku manželství vůbec nepřipou-

štěla k jakýmkoli státním jednáním. František byl považován za přebytečného a nedůležitého. Své místo ale našel velice rychle a obratně. Stal se jedním z nejbohatších mužů Evropy. Díky své vynalézavosti a podnikatelským schopnostem pomohl habsburské monarchii překonat finanční krizi a majetek, který po sobě zanechal, se stal základem soukromého vlastnictví Habsburků. Nebyl ale pouze zdatným obchodníkem. Později se stal Mariiným spoluvladařem a jejich sňatek, založený na dětském vzplanutí, se rozvinul v plnohodnotný partnerský vztah, který lze srovnat například se svazkem legendární Marie Stuartovny s Františkem II. z rodu Valois. Ti však nebyli obdařeni žádným potomkem. Marie Terezie se naopak stala matkou celkem šestnácti dětí, z toho dvou císařů Svaté říše římské - Josefa II. a Leopolda II. Možná proto, že se jí od své vlastní matky nedostávalo příliš mateřské lásky, byla Marie později jako matka velmi přísná. V raném dětství se o ni


a její sestru starala chůva, které Marie říkala „mami“. Přesto, že jako patnáctiletá dívka poznala privilegium uzavřít sňatek z lásky, svým dětem tento benefit nedopřála. Každý svazek jejích dětí byl, až na jednu výjimku, předem pečlivě naplánován tak, aby byl v první řadě výhodný pro monarchii. Druhý díl série pak zachycuje přesně to, co dle režisérových slov zachytit měl. Film se snaží Mariin život přiblížit zevnitř, ukázat ji jako houževnatou panovnici, a ne jako chladnou a staromódní monarchistickou vládkyni. Účelem bylo zachytit Mariin přerod z mladé nejisté dívky ve vyzrálou ženu, která hájila rakouské země čtyřicet let. Její schopnosti coby vladařky také nelze zpochybnit. Už v raných začátcích své vlády se ocitla v mírně řečeno složité situaci. Pragmatická sankce vyvolala v očích mnoha států neklid, nedůvěru, ale také příležitost, jak se zmocnit rakouských držav. Po pár dnech Mariiny vlády se tedy roku 1740 celá Habsburská monarchie ocitla ve „válce o rakouské dědictví”. Klíčová je

inzerce

chvíle, kdy si Marie uvědomuje, že jde skutečně „do tuhého” a vkládá svou důvěru do uherského národa. Dle legendy se v roce 1741 vydala do Uher žádat o pomoc tamní říšský sněm. Na místo dorazila oděná do černých šatů, v náručí držela plakajícího půlročního dědice trůnu Josefa II. a se slzami v očích státníkům oznamovala, že je všemi opuštěná a nyní má už pouze Uhry. Tuto scénu v druhém díle samozřejmě uvidíte. Je totiž důkazem, že kromě nesporných reformačních zásluh Marie také skutečně věděla, na jakou notu zahrát, aby své země uhájila. Josef II. prý často říkával, že ho matka v Uhrách na říšském sněmu schválně štípala do zadečku, aby plakal. Celá situace tak nabrala na dramatičnosti a Marii se dostalo vojenské i finanční pomoci. PRAVDA NENÍ UKRYTA V UČEBNICÍCH Film je klasifikován jako životopisné historické drama. Spíše než historická fakta nám především v prvním díle nabízí milostné drama a spletitou ces-

tu panovnice za láskou, na kterou snad tehdejší dědičky trůnu ani neměly právo. Dialogy bývají po většinou víceméně vytrženy z kontextu doby a působí tak trochu pubertálním dojmem. Režisér Robert Dornhelm ale divákům nechtěl nabídnout pouze historicky správné svědectví o Mariině životě coby vladařky a političky. Snažil se její příběh propojit s moderní dobou a problémy, se kterými se dnes potýká téměř každá žena. Marie Terezie tedy není jen životopisným seriálem. Je v první řadě reflexí modernity, která do jisté míry ignoruje historickou přesnost. Představuje Marii hlavně jako dívku, jež chtěla milovat a na bedrech jí spočinulo břímě vlády a nikoli jako korpulentní dámu bez emocí, jak nám ji prezentují učebnice dějepisu. Oba díly jsou také plné historických nepřesností. To lze pokládat za největší nedostatek. Například postavu Evžena Savojského (v bravurním podání Karla Markovics), jednoho z nejschopnějších vojevůdců moderní evropské historie, film vykresluje jako starého

inzerce

27


intrikána a naprosto opomíjí jeho historický význam. Naproti tomu nelze pominout velkolepou výpravu. Točilo se v Čechách a na Moravě, hlavně na zámku v Kroměříži. Režisér uznává, že mu Čechy přirostly k srdci. Samotné natáčení ovlivnil také fakt, že se před kamerou málokdy sešli herci mluvící stejným jazykem. Režie předkládala pokyny v angličtině, ale každý z herců mluvil svým rodným jazykem, což mohlo být pro štáb vlastně celkem zábavné. Představte si chvíli, kdy se na scéně sejdou všechny čtyři národnosti, místností zaznívá nezvučná krkolomná němčina, lidskému chápaní vymykající se maďarština překrytá nevyslovitelným českým r a ř, a to vše zmírňuje nám srozumitelná sousedská slovenština. Marie Louise Stockinger prý dokonce prohlásila, že díky své melodičnosti je pro ni více srozumitelná maďarština nežli čeština. Paradoxně se však prý jazykové bariéry staly klíčem k větší soustředěnosti a připravenosti herců a vesměs všichni herci pokládají tuto zkušenost za příjemnou. 28

Ač je to k neuvěření, období Marie Terezie nejspíš není pro filmaře tolik poutavé, čemuž odpovídá malá pozornost, které se mu dosud dostávalo. Z pohledu Středoevropana se může zdát, že v dějinách Evropy je zajímavější snad už jen Velká francouzská revoluce a poprava marnivé Marie Antoinetty, jedné z deseti dcer Marie Terezie. I z tohoto důvodu musela být většina kostýmů pro dvoudílnou minisérii speciálně vytvořena. Chceme-li se pohybovat v číslech, bylo ušito na dva tisíce kostýmů, které v průběhu natáčení střídavě obléklo přes dva a půl tisíce komparzistů. Dle slov představitelky Marie přišly velké a těžké kostýmy vhod především na začátku natáčení v Kroměříži, které probíhalo v chladném březnu minulého roku. Střevíce pro její veličenstvo se nechávaly šít až ve Španělsku, a že chůze na podpatcích není žádný med, si vyzkoušel i Vojta Kotek. Vždy to ale v korzetu, mnohovrstvé sukni a paruce příjemné nebylo. Marie Louise Stockinger v souvislosti s natáčením v Bratislavě, kde bylo v té době okolo 35 stupňů, prohlásila, že by kostým i paruku nejradši spálila.

BUDOUCNOST HISTORICKÝCH SERIÁLŮ I když mnoho historiků tvrdí, že se z dějin nelze poučit, může být pro nás dvoudílný film příjemnou cestou, jak alespoň zčásti pochopit události, jež ovlivnily dobu, ve které žijeme, a jak nahlédnout do života jedné z největších osobností, která se nesmazatelně vepsala do dějin naší země. Nesnaží se být vyčerpávajícím životopisem a spíše sází na divákův zájem vidět něco víc, než zná z hodin dějepisu a pochopit chování vládnoucí šlechty v době baroka. Právě na příkladu ženy-vládkyně je to vidět o to více, protože musí bojovat s předsudky okolí, které by na jejím místě vidělo raději muže. Jak dokazuje úspěch zahraničních seriálů The Crown a Victoria, je o toto pojetí velký zájem i mezi mainstreamovanými diváky. Proto je skvělé, že tento trend dorazil v podobě této koprodukční televizní minisérie i k nám. Snad nezůstane osamocena. To nejlepší nás možná teprve čeká.


- zašel bych na kafe... - mi povídej... - znáš nějakou fajn kavárnu? - Škvorecký café! - OK, tak v pět tam!

ŠKVORECKÝ CAFÉ Komenského 1203, Náchod www.skvoreckycafe.cz

pondělí—pátek: 700—1900 / sobota: 800—1200 29


pro mlsné jazýčky

TIPY NA ÚNOR Bavlněné ručníky s výšivkou Dohajan 245 Kč

Jemná deka Citlivá 1010 Kč

České ručně vyráběné svíčky Reichl se škrábaným efektem od 55 Kč

30

Hřejivé prostěradlo z mikroplyše (různé barvy) 180x200 695 Kč


noční prádlo

ulice komenského 1203, náchod, www.dohajan.cz telefon: obchod dohajan - 724 329 768, škvorecký café - 775 552 828 Francouzský krém na ruce s bambuckým máslem 235 Kč

Přírodní tuhý šampon pro normální, mastnější nebo vlasy s lupy od 109 Kč

otevírací doba Bavlněné povlečení Jarní hnědá 825 Kč

31


Bez skrupulí

Planeta nádraží

PLASTOVÁ OKNA

DVEŘE ZIMNÍ ZAHRADY

Šestikomorový prol s trojsklem

TROCAL 88+ investice do budoucnosti

ma Rodinná firtradicí u s dlouholeto

inzerce

32

Husitská 11, Nové Město nad Metují kplasty@kplasty.cz www.kplasty.cz tel.: 491 470 497 - 8 fax: 491 470 185

Nikdy jsem se nenaučil řídit auto a nikdy jsem po něm netoužil. Pokud ano, pak to byla přetvářka kvůli tomu, aby si dotyčná myslela, že jsem ochoten na sobě v tomto směru zapracovat. Já ale nikdy nebyl. Svou nechuť vysvětluju tím, že jsem romantik a ekolog v jedné osobě (což nejspíš opravdu jsem), a když jsem zrovna hluboce upřímný, klidně vyzradím, že kdyby se ze mě stal řidič automobilu, zcela jistě bych zabil sebe i někoho jiného. Tak jako psychopatovi nepatří do rukou zbraň, mně nepatří do rukou vůz. A to nemluvím o tom, že vůbec nechápu, jak je možné udržet auto na silnici a nenajíždět věčně na obrubník nebo do svodidel. Zaryté nepřátelství mezi mnou a představou o tom, že budu řidičem motorového vozidla, má ale svá plus. Zatímco na jedné frontě vedu tuhou zákopovou válku, mírová oblast mi umožnila poznat jiné světy. Takové, kterým se řidiči motorových vozidel vyhýbají a vůbec je neznají. Svět, o kterém budu v dalších řádcích básnit, je svět nádraží. Vlastně Planeta nádraží, protože je tam jiná atmosféra, jiný vzduch, jiné vztahy a jiný řád. A pravidla tam fungují i nefungují. Poznal jsem stovky nádraží v téhle zemi, možná tisíce. V některých jsem strávil celou noc, v některých pár hodin, další jsem okusil jen při přestupech z vlaku na vlak a jinými jsem jen tak prošel nebo se jich letmo dotkl, to když jsem třeba v žáru letního slunka

jako tramp čekal na lokálku do nejbližšího velkého města, která měla dokodrcat za dvacet minut. U nás je jen jediné nádraží, které má náznaky toho, čemu se říká noblesa. Zatímco evropské metropole ji svým hlavním stanicím daly už před lety, to pražské ji pořád získává – rekonstrukce v něm začala roku 2006 a trvá dodnes. Soudím, že „Hlavák“ je druhá liga. Člověk v něm má ale přece jenom trochu pocit, že je v civilizovaném světě, ve kterém sežene všechno, co se mu zrovna nedostává, a v němž mu při troše štěstí nic nehrozí. Navíc tohle nádraží jako jediné v České republice trochu voní. Všechna jiná nevoní, spíše zapáchají. Hlavní nádraží dalších velkých měst jsou sice po stránce služeb i úpravy tak trochu marná, ale píšou příběhy. V Hradci Králové jsem mezi bezdomovci rozeznal svého kamaráda z  útlého mládí. Jakmile jsem se chystal hodit mu desetikorunu, sykl na mě, abych táhl pryč. Když jsem byl neodbytný, protože mi bylo divné, proč tak nevrle reaguje na má nadějeplná slova, zvedl se, čapl mě za flígr, za přihlížení cestujících vyvedl před budovu a tam mi s přátelským přízvukem ve slovech sdělil, ať si jdu po svém a nekazím jim akci. Teprve v tu ránu jsem si vzpomněl, že starý kámoš chtěl jednou být platný u policie, což se mu zjevně vyplnilo.


Jaroslav Špulák

inzerce

Na nádraží v Brně se na mě před lety nalepila laciná holka čtvrté cenové kategorie, ve špinavé blůzce a umolousané sukni, a nabídla mi své služby za pět stovek. Když jsem ji zdvořile odmítl a dvěma kroky směrem od ní jasně naznačil, že v komunikaci nehodlám pokračovat, přitáhla za mnou a slevila o čtyři stovky. Celé to jednostranné smlouvání skončilo tím, že mi nabídla pětikilo ze svého s tím, že mi ho dá, až přijde její bratr, který drží kasu. Když jsem ani tuhle akční nabídku nepřijal, odtáhla za jiným cestujícím, jenž se na nás do té doby škodolibě culil. V Olomouci na nádraží jsem zaplul do záchodové kabinky, v jejíž stěně zela díra velikosti tenisového míčku. Z ní na mě bezelstně civěl chlapík a ještě se usmíval. Když jsem se ho zeptal, jestli na mě bude koukat, přikývl. Musel jsem tedy vydržet až do Prahy, protože nemám na toaletě rád diváky. Ve chvíli, kdy jsem kabinku s prásknutím dveří naštvaně opouštěl, slyšel jsem, jak se úchyl spokojeně řehotá. Na nádraží v Ostravě za mnou přišel bezdomovec a nabídl mi, že mi za drobnou minci ukáže, jak si oddělává a nasazuje své dvě protézy – ruku a nohu. Drobné dostal bez nabízeného představení, a protože měl smysl pro humor, na rozloučenou se mě zeptal, jestli se alespoň nemrknu, jak si vyndává a zandává zubní protézu. Nádraží v malých městech v téhle zemi jsou nezajímavá, unavená, zatuchlá a nehostinná. Připouštím nicméně, že i to má své kouzlo. V rohu místnosti, ve které se prodávají jízdenky a je zároveň čekárnou, většinou trůní automaty na mizernou kávu, často vyzdobené zaschlou dávkou, kterou před časem někdo pod trysku vycintal, a automaty na nejhorší pamlsky, jež působí jako chemické látky hned, jak se na ně podíváme. Na těchto nádražích jsou často cítit moč a zatuchlina, protože když už se v malém městě někdo bez přístřeší v takové budově uvelebí, je to jeho obývák, žije si v něm po svém a každý cestující je nezvaný host. Viděl jsem na nádražích smát se i láteřit školáky, středoškoláky i vysokoškoláky, zahlédl jsem děti kouřit laciné cigarety, jejich kámoše popíjet z kradené lahve rumu a komunikovat při tom tak vulgárně, že jsem nad češtinou málem zlomil hůl. Viděl jsem matky, které věřily, že ze svých capartů v kočárcích vychovají slušné lidi, a viděl jsem matky nešťastné proto, že ze svých dětí slušné lidi vychovat nesvedly. Viděl jsem líbat se kluky s holkama, holky s holkama i kluka s klukem. Viděl jsem lidi spěchající do práce, prarodiče užívající si poslední roky svého bytí i nešťastníky, které přemohla nemoc. Na nádražích jsem viděl i muže v oblecích a ženy v krásných šatech, kteří na tu planetu nepatřili, a přesto na ní byli. A viděl jsem božsky nádhernou vílu s dlouhými světlými vlasy, která odjížděla strávit dvě noci na zámku v Novém Městě nad Metují, a astrologa, jenž ji s láskou a za to, že se odvážil, na té cestě doprovázel. Moc by mě zajímalo, jak jejich životy pokračovaly. Každé nádraží je planeta, která obnažuje existující barvy života. Možná i kvůli tomu jsem nikdy nezatoužil řídit automobil.

33


Filmová recenze

Text: Jiří Švanda, foto: Falcon

COCO Animovaný / Dobrodružný / Komedie USA, 2017, 105 min Režie: Lee Unkrich, Adrian Molina Scénář: Adrian Molina, Matthew Aldrich Kamera: Matt Aspbury Hudba: Michael Giacchino Hrají: Anthony Gonzalez, Alanna Ubach, Benjamin Bratt, Gael García Bernal, Edward James Olmos, Gabriel Iglesias, Jaime Camil, Cheech Marin, Alfonso Arau, Lombardo Boyar, Sofía Espinosa, Renee Victor, Selene Luna Producenti: Darla K. Anderson Střih: Steve Bloom, Lee Unkrich

Společnost Pixar je v oblasti animace pojem a s mírnými výkyvy také garantem kvalitních snímků, u kterých se celá rodina nejen baví, ale odnáší si z kina i náměty k zamyšlení. Coco pokračuje ve stejné linii, kterou na34

stolil podle mnohých nejlepší film studia Úžasňákovi a velký důraz na ni byl kladen také ve filmu V hlavě. Řeč je o zápletkách, v jejichž centru stojí rodiny, které na první pohled působí jako vyrovnané a spořádané, ale v důsledku nepochopení či osobních selhání se stávají dysfunkčními. Pixaři pochopitelně tuto skutečnost neprezentují jako vyhrocené drama, ale spíše formou dobrodružného příběhu, ve kterém existuje kromě dobra a zla také lidská slabost vedoucí k pokleskům. Coco z názvu filmu není hlavní postavou snímku, jak by se mohlo zdát. Jde o prababičku Miguéla, malého hispánského chlapce vyrůstajícího v ševcovské rodině. Právě on je hlavním hrdinou a jeho tajný koníček je také příčinou krize. Coco a její matku v dětství opustil její tatínek, aby se stal

profesionálním muzikantem. Od té doby je v rodině hudba tabu v jakékoliv formě. Zvídavý Miguél se ovšem vytrácí do ulic, aby si nechal vyprávět historky od potulných mariachi o nejúspěšnějším muzikantovi všech dob – Ernesto de la Cruzovi. Na půdě svého domu má tajnou svatyni, v níž si přehrává filmy se svým idolem. Vlastní také identickou kytaru jako Ernesto a učí se na ni hrát. Rozhodne se přihlásit na soutěž talentů během svátku Dne mrtvých, který je v Mexiku spojen nejen s uctíváním předků, ale také se slavnostmi, během nichž chodí průvody masek připomínající kostlivce. Po několika dějových zvratech se ovšem místo na podiu ocitá uvězněný v cizím světě. Ten obývají duše zemřelých, které se právě jen v Den mrtvých mohou vrátit navštívit své příbuzné v  neviditelné formě. Miguél má tedy


pouze 24 hodin na to, aby se odsud dostal. Pomoci mu může jedině Ernesto de la Cruz. Putování malého Miguéla po světě nemrtvých má opravdu spád. Dialogy mezi dobře napsanými postavami jsou svižné, ale zároveň u nich nechybí i vážnější podtext. Po celý film pronásleduje hlavního hrdinu pomíjivost času – má jen den na návrat, dozví se pravdu o tom, proč je důležité uchovávat vzpomínky na zemřelé i to, jak důležité jsou okamžiky, které s nimi může strávit v pozemském životě. Zároveň se pohybuje v prostředí, kde je on považován za vyvrhele a je pronásledován svými vlastními (zesnulými) příbuznými. Přít se o to, že vizuální stránka pixarovských filmů je minimálně o úroveň lepší než u konkurence, je zbytečné. Kdo si kvůli svým dětem protrpěl v kině Mimoně nebo některé z béčkových animáků z posledních let (Šmoulové apod.) bude nadšen z pečlivě volené palety barev, která je inspirována hispánskou kulturou. Už úvodní prolog formou rozhýbaných papírových ozdob ze slavností je ukázkou snahy přistupovat k vyprávění příběhu invenčně a s důrazem na využití prvků spojených s tématem.

Jde tedy zároveň o první muzikál ve více než třicetileté historii Pixaru,

Navzdory mým připomínkám ke kvalitě české interpretace písní, samotný dabing se velmi povedl. Herci na rozdíl od rychlonamlouvání televizních seriálů měli na lokalizaci evidentně více času, což se projevuje i tím, že v jejich hlase zaznívají emoce adekvátní situaci a nedochází k divákovu vytržení z děje kvůli přehrávání. Pochválit lze také studio Pixar za počeštění názvů, titulků článků, vývěsních tabulí a dalších doprovodných prvků.

Na takovou péči není tuzemský divák u zahraničních filmů příliš zvyklý. Zbývá na závěr zodpovědět zásadní otázku – je Coco filmem pro celou rodinu? Ano, v tom nejlepším možném smyslu. Nedělá z dospělých ani jejich potomstva hlupáky a většinu věcí jim neservíruje doslovně. Nabízí humor v rozumném poměru k dobrodružnému aspektu filmu a sází spíše na ponoření se do zajímavě vystavěného světa nemrtvých. Obejde se bez dvojsmyslných narážek i násilí, ale i  přesto dokáže vyvolat kromě smíchu i smutek, dojetí a u některých dětí i  identifikaci s Miguélem. Především jde ale o „animák“, kterým Pixar po sérii sequelů úspěšných značek (Auta, Hledá se Dory, Univerzita pro příšerky) přichází s dalším samostatným uzavřeným filmem, který nesází na roztomilost, ale hlavně na vyváženou estetickou i příběhovou stránku. Nepromarněte příležitost vidět tento opravdový spektákl na velkém plátně, protože minimálně do premiéry druhých Úžasňáků tu lepší animovaný film nebude.

inzerce

Pixar jakoby chtěl co nejvíc demonstrovat fakt, že se jedná o jeho první animovaný film, ve kterém hrdina není běloch a zároveň je příslušníkem jiné kulturní tradice, než je ta anglosaská. Vzhledem k celosvětové distribuci snímku a tedy orientaci na globálního diváka zvolili producenti osvědčenou metodu, jak přiblížit svět Miguéla nehispánským zemím. Mám na mysli hudbu, která sice svými rytmy reprezentuje právě Mexiko a tradici hudebníků mariachi, ale její kořeny jsou zapuštěny ve folklóru a tradiční milostné písni. Tedy v něčem, co znají v různých obdobách také obyvatelé Skandinávie, Dálného východu i afrických zemí.

který v originále nabízí pěvecké výkony Gaela García Bernala, Nathalie Lacourade, Anthonyho Gonzalese a Benjamina Bratta. V kině narazíte na česky dabovanou verzi, kde i písně jsou přezpívané ansámblem v čele s Bohušem Matušem. I když je výsledek lepší než v případě Ledového království, pořád se jedná o méně talentovaného bratříčka originálu. Pokud vás tedy hudba zaujme, doporučuji si pustit téměř hodinu a půl dlouhý anglický soundtrack, kde kromě písní naleznete i perfektní instrumentální hudbu dvorního pixarovského skladatele Michaela Giacchina.

35


Novoměstské reminiscence

Text: Jiří Hladík, foto: archiv Státního okresního archivu Náchod a Jiří Hladík

OSTATKY ČILI MASOPUST Masopust, někde lidově nazývaný ostatky nebo fašank, patří do přechodného období mezi zimou a jarem. Začíná po svátku Tří králů a každý rok bývá různě dlouhý, a to od jednoho do dvou měsíců. Trvá do Popeleční středy, která zahajuje čtyřicetidenní předvelikonoční půst. Protože doba Velikonoc je pohyblivá, mění se i datum Popeleční středy – letos připadá na 14. února. Svátek masopustu byl doložený už ve středověku. Slavil se v nejchudších vrstvách i na panských dvorech, na vesnicích i ve městech. Byl to čas zabíjaček, vepřových hodů, vesnických zábav a bálů, čas nevázané veselosti. Přípravou na masopust byl Tučný čtvrtek před masopustní nedělí, spojený s hodováním. Následující dny provázely tancovačky a  lidové zábavy, které končily průvodem maškar o masopustním úterý. Se zánikem spousty lidových zvyků a  obyčejů mizely pozvolna i maškary. Až v poslední čtvrtině 19. století se začaly znovu obnovovat. Zasloužili se o to národopisní pracovníci a další nadšenci, kteří v lidových zvycích viděli způsob ovlivňování českého vlastenectví. A  tak masopustní průvody a  také jednotlivé typy masek, které dnes považujeme za tradiční, pocházejí až z novější doby, i když jejich základ je prastarý. Hospodáři a hospodyně hostili průvod kořalkou, koblihami a  koláči a  také přispívali na muziku. Obchůzka obce trvala často až do večera a potom se celý průvod odebral do hospody. Tančilo se do půlnoci, kdy muselo vše utichnout, a za všeobecného žalu se masopust pochoval. V některých oblastech Čech a Moravy se oslava masopustu dochovala dodnes. Svou dlouholetou tradici mají ostatky i v Novém Městě nad Metují, Krčíně, Bohuslavicích, Černčicích, Mezilesí i někte36


rých dalších obcích v okolí. V krčínské pamětní knize se dochoval zápis z roku 1924: „Místní hasičský sbor již po několik roků pořádá na Ostatek maškarní zábavy a skoro nikdy neobešly se bez reklamních průvodů po městysi. Letos vyjeli s „flašinetem“ vyrobeným z latí, potaženým látkami, umístěným na valníku, taženým jedním koněm. August stojící na voze otáčel klikou na dřevěné hřídeli připevněné, uvnitř „flašinetu“, hráli jeden na tahací harmoniku, druhý na housle. Doprovázeli je medvědáři s medvědem, cikánky, policajt aj. Večer byla v sále hotelu Železo uspořádána živá taneční zábava za veliké účasti tancujících a diváků.“

Masopustní průvod v Novém Městě nad Metují můžete navštívit i v letošním roce. Maškary, které nově podpoří i členové obnoveného divadelního spolku, budou vycházet v sobotu 10. února v 10 hodin ze Žižkova náměstí a během dne projdou ulicemi místní části Krčín. Pořadatelé uvítají všechny případné zájemce, kteří najdou odvahu se k průvodu připojit a přímo na startu pro ně budou mít v šatně připraveno i několik rozverných masek. Zdroj: Alena Vondroušková, České zvyky a obyčeje

37


Zpovědnice

Foto: Jaroslav Špulák

JAN SKLENÁŘ

„Dělej chyby, ale neopakuj je.“ Herec a zpěvák Jan Sklenář se narodil 19. října 1978 v Brně. Během gymnázia uvažoval nad studiem pedagogiky, ale nakonec zvítězilo činoherní herectví na brněnské Janáčkově akademii múzických umění. Po absolutoriu získal angažmá v Klicperově divadle v Hradci Králové, kde do současnosti ztvárnil řadu výrazných rolí. Hostoval také v Národním divadle v Brně, v Činoherním klubu v Praze, v Městském divadle Zlín a Městském divadle Brno. Ve svých pětatřiceti letech si střihl Romea na Letních shakespearovských slavnostech, ve výjimečné inscenaci Oskar a  růžová paní, kterou sám produkuje, hraje desetiletého chlapce s leukémií. Jako režisér spolupracuje s ochotníky z Jaroměře. Věnuje se také zpěvu, především jazzu, soulu a šansonu. Zazpíval si například v lyrikálu Kudykam Michala Horáčka a Petra Hapky ve Státní opeře v Praze, kde ztvárnil sólové role Štamgasta, Pozorovatele i Kudykama. V divadle Kalich ho můžete vidět jako panthera Baghíru v muzikálu Mauglí. V letech 2009 a 2013 byl nominován na Cenu Thálie. Nově se Jan Sklenář zařadil i do početné skupiny muzikantů Police Symphony Orchestra, kterou svým zpěvem doprovodí i 17. února na plese Smíme prosit? v Městském divadle Dr. J. Čížka v Náchodě. 38


Kterou knihu máte rozečtenou?

Dostojevského Bratry Karamazovy a Bulgakovův Život pana Moliéra – vesměs kvůli práci na divadle. Na které hudební album nedáte dopustit?

Pink Floyd – The Wall, Queen – Innuendo, Dagmar Pecková – Kurt Weil – Wanted, Hana Hegerová – Mlýnské kolo v srdci mém. Který film Vás nikdy neomrzí?

Dařbuján a Pandrhola.

Jaký byl v poslední době Váš největší kulturní zážitek?

Benefice Police Symphony Orchestra v Adršpachu.

T.G.Masaryka 2000 Nové Město nad Metují

Kdo Vás nejvíc ovlivnil a čím?

Freddie Mercury zpěvem, nábojem a výrazem, Vladimír Richter zasvěcením do hudby přes baroko a Vladimír Morávek a Jan Antonín Pitínský zasvěcením do chápání divadla. Jakou nejlepší radu jste dostal?

Dělej chyby, ale neopakuj je. Jak zní Vaše životní motto?

Dávej!

Máte neřest, které se chcete zbavit?

Ne, zatím ne. Všechny moje neřesti mě děsně baví. Čím vším jste byl a čím rád?

Děckem – rád, dospělákem – už méně, hercem, zpěvákem, režisérem – rád, blbcem – nerad, křenem – nerad, zklamancem z posledních voleb – nerad, snílkem – rád… Kdy jste si naposled udělal radost a čím?

Po úvaze si vlastně na nějakou vyslovenou radost nemůžu vzpomenout… že by milováním? Sexem?

www.interierysab.cz

V jaké zemi a v jaké době byste chtěl žít, pokud byste si mohl vybrat, a proč?

Na přelomu letopočtů v Palestině – zjistit, co to bylo za týpka, ten Ježíš. Za co nejvíc utrácíte?

Za cigára.

Jak relaxujete?

...S NÁMI SE ZMĚN V INTERIERU BÁT NEMUSÍTE...

Prací, zahradou a sadem, muzikou, dříve hospodou, ale na tu teď nezbývá čas. Žít ve zdraví s lidmi, co mě ještě snesou, moci pracovat v tom, co mě baví, moci cestovat, vyjadřovat se, nebát se, být o něco známější, být uznaný či uznávaný, s PSO koncertovat doma i kolem světa… třebas…

hs

inzerce

Jak byste chtěl, aby Váš život vypadal za deset let?

39


Příběh

Text: Lenka Slavíková, foto: Viktor Kronbauer, fotofond IDU

Jiří Kylián Šaman taneční choreografie

Jiří Kylián, muž pro taneční veřejnost naprosto legendární, oslavil loni úctyhodných 70 let. Po absolvování pražské taneční konzervatoře se dostal do Londýna, do Stuttgartu, až nakonec zakotvil v nizozemském Haagu. Tam působil jako spoluředitel a choreograf (1975-77), umělecký šéf (1978-99) a od r. 1999 se v Nederlands Dans Theater (dále jen NDT) věnoval pouze choreografii. Navíc kromě hlavního souboru vybudoval počátkem 90. let ještě dva další: juniorský a seniorský. V r. 1986 také založil vlastní nadaci, která měla za úkol pomáhat prosadit se začínajícím talentovaným choreografům. (Její pobočka sídlí od r. 1991 také v Praze.) Na svém kontě má přes stovku světoznámých choreografií, ale také nespočet ocenění, řádů, vyznamenání, čestných doktorátů, uznání i titulů. Cesta k tanci Narodil se 21. 3. 1947 v Praze. Svou lásku k pohybu zdědil po své matce – profesionální tanečnici. Jako malý snil o kariéře cirkusového akrobata. Nejprve navštěvoval gymnastickou akrobatickou školu, poté baletní přípravku Národního divadla 40


a nakonec Státní taneční konzervatoř v Praze, kde se v něm probudil kromě tanečního také choreografický talent. Ten uplatnil i během svého absolventského představení. Po studiu ho pak poctila jednoročním stipendiem Royal Ballet School v Londýně, kde se obohatil o nové taneční techniky a zároveň si rozšířil svůj rozhled, co se týče taneční choreografie. Měl zde možnost setkat se s významnými tanečníky a na osobní pozvání Johna Cranka se zúčastnil konkurzu do Stuttgatter Ballett, kam byl přijat a  týden po okupaci Československa v srpnu 1968 se stěhoval do Německa. Fantastická práce s těly V Stuttgatter Ballett se Kylián postupně vypracoval až do pozice sólového tanečníka. Zároveň také vytvářel choreografie. Mezi ty nejlepší se řadí Zaklínadla, Pět zaklínadel, Solitér a  Němý Orfeus. Na začátku 70. let vytvořil dvě choreografie na zakázku pro nizozemské Nederlands Dans Theater. Jednalo se o Diváky a Hru se stoličkami, které byly velmi ceněné jak tehdejším vedením, tak diváky. V té době se navíc uvolnila pozice tamního uměleckého šéfa baletu a  osmadvacetiletý Kylián se stal žhavým adeptem. V roce 1975 ho získal společně s postem šéfa choreografie. Kvůli novým funkcím přestal aktivně tančit, a tak vznikly choreografie jako Sinfonietta (na hudbu Leoše Janáčka,

kterou miloval), jíž se trvale zapsal do dějin tance, později humoristická baletní parodie Symfonie id D – jeho snad nejpopulárnější balet, November Steps nebo Ariadne. Třetí sezona (1977-78) v NDT byla pro něj klíčová, neboť kvůli němu a jeho choreografickému stylu opustilo soubor mnoho tanečníků. To se však nakonec ukázalo jako výhoda, neboť na jejich místo nastoupili jiní, kterým naopak jeho styl vyhovoval. Kylián navíc po každém z nich vyžadoval úroveň sólového tanečníka. Do tohoto prvního tvůrčího období, kdy se mu po Sinfoniettě otevřely dveře do světa, spadají také choreografie jako Po zarostlém chodníku, Žalmova symfonie nebo Polní mše. V zahraničí slavil úspěch, a proto není divu, že v r. 1982 získal pozvání na Pražské jaro. Z dalších jeho známých choreografií zmiňme Stamping Ground, Le Noces, Příběh vojáka nebo Dítě a kouzla. Další jeho tvůrčí etapa (cca 1986-1991) byla silně ovlivněna černobílými balety, které se vyznačují jednoduchými dekoracemi, kostýmy a také funkčním osvětlením. Jedná se o Šest tanců, Falling Angels či Sarabande. V r. 1999 uvolnil místo uměleckého ředitele NDT jiným, i když ještě stále aktivně tvořil (např. ch. Chapeau ku příležitosti 25.  výročí nástupu královny Beatrix na trůn nebo ch. Memoires d´Oubliettes jako rozloučení s NDT). Spolupracoval také při natáčení několika filmů s B. P.

Conenem (např. CAR-MEN v hnědouhelných dolech v ČR) nebo na Havlově Odcházení (2011). Zahrada tisíců květů Jiří Kylián se řadí mezi světově uznávané choreografické mistry. Co odlišovalo jeho choreografie od jiných, ať už se jednalo o velkolepé strhující balety z raného období (1978-1982), divadelně pojímané inscenace z 80. let, stylizované produkce z období po r.  1988 nebo inspirace z neprozkoumaných území a kultur po r. 2000? Jeho pojetí bylo vždy nesmírně originální a symbiotické, s neotřelými prvky (rozhodně mu také nechyběl smysl pro nadsázku a vtip), fascinující dynamikou lidského pohybu a podmanivou atmosférou, do které dokonale zapadal také výběr vhodné hudby. Nebál se světových velikánů (miloval W. A. Mozarta), z českých luhů a hájů byli jeho oblíbenci Leoš Janáček a  Bohuslav Martinů, ale spolupracoval i s mnoha začínajícími skladateli. Také jeho inspirační zdroje byly velmi různorodé od domorodé africké hudby až po náměty z japonské kultury. Jeho největším tématem se však stal člověk sám – smysl jeho života a cíl jeho existence. Možná proto si jeho dechberoucí choreografie můžeme na mnoha světových scénách vychutnat dodnes.

inzerce

41


Tip na výlet

Text: Jiří Švanda, foto: Jan Záliš

Po stopách hvězd a dětských dobrodružství bratří Čapků

Úpice je malebným městem v podhůří Krkonoš a centrem Jestřebích hor. Právě tady prožili dětská léta sourozenci Čapkovi. Najdeme zde také hvězdárnu i Muzeum a galerii J. W. Mezerové. Pro náš výlet můžeme až do 24. února využít sobotní červenou linku skibusu (Náchod - Hronov - Červený Kostelec – Úpice – Malé Svatoňovice – Odolov). Ta vyráží v 9 hodin z Náchoda a dopraví nás až k mostu II. odboje v Úpici. Přejdeme přes řeku a budeme sledovat červenou turistickou značku, která nás povede Cestou bratří Čapků. Na rohu ulice spatříme dům, ve kterém dnes sídlí Policie ČR. Původními obyvateli tohoto domu byla rodina Čapkova. Druhé patro je stále přístupné a na požádání vás sem pustí. Zahrada, která byla svědkem spousty dobrodružství sourozenců, se bohužel nedochovala, na jejím místě nyní stojí autobusová zastávka a parkoviště. Po prohlídce domu pokračujeme 42

až na náměstí T. G. Masaryka. Za předpokladu, že jste skutečně využili sobotního skibusu a chcete navštívit hvězdárnu, je teď nutné vydat se kvůli otevírací době (10-12 hod.) právě sem. Pokud se vydáte na výlet jiný den, ověřte si časy prohlídek na www.obsupice.cz U Městského muzea se napojíme na modrou turistickou značku a pokračujeme k budově základní školy, kterou bratři Čapkové navštěvovali a jež dnes nese jejich jméno. Projdeme kolem barokní kaple sv. Michala z konce 17. století a Divadla Aloise Jiráska. Výstavba této novoklasicistní budovy započala už roku 1937, ale pod tíhou událostí druhé světové války byla dokončena až o deset let později. Poslední úpravy probíhaly

v letech 1985-86. V současné době je nejen místem konání kulturních akcí, ale také domovem Spolku divadelních ochotníků Alois Jirásek. Po levé straně mineme prvorepublikový Husův sbor a stoupáme stále po modré do kopce. Při cestě si všimneme hřbitova. Mezi náhrobky se skrývá i několik židovských, které upomínají například na rodiny Morawetzovu, Buxbaumovu či Oberländerovu, jež díky svým podnikatelským aktivitám výrazně ovlivnily rozvoj města. Po chvíli stoupání se ocitneme před hvězdárnou. Můžeme tedy vyrazit na prohlídku doplněnou výkladem o astronomické technice a  v  případě jasného počasí budeme též moci pohlédnout skrz dalekohled na Slunce. Vyrazíte-li na výlet vozem


a budete mít dostatek času, můžete počkat na večerní pozorování oblohy, které v únoru probíhá od 19 hodin. Úpická hvězdárna je odborným pracovištěm, dosahujícím v několika oblastech své činnosti velmi vysoké úrovně, některá pozorování jsou zde dokonce zcela unikátní. Kromě záležitostí čistě vědeckých se hvězdárna orientuje také na astronomickou osvětu směřovanou k  nejširší laické veřejnosti se zvláštním zaměřením na mládež. Působí zde Klub astronomů pro děti do 15 let. Členové jsou zapojeni nejen do pozorování, ale také se dovídají nejnovější poznatky z astronomie, mají volný vstup na akce a  50% slevu na vstup do jakékoliv hvězdárny v ČR. Přesuňme se ale z vesmíru opět zpátky na planetu Zemi. Po opuštění observatoře pokračujme ještě chvíli po modré turistické značce až k  rozcestníku U  lipek. Tady zabočíme doprava a vydáme se po žluté zpátky z kopečka směrem k náměstí, které uvidíme po pravé straně. My však zvolíme drobnou okliku, abychom nevynechali nejstarší úpickou stavbu – Dřevěnku, a  vydáme se doleva. Dřevěnka na nás vykoukne už po pár metrech. Jedná se o nejstarší památku Úpice. Pochází z poloviny 16.  století a v podobě z roku 1620 se dochovala dodnes. Původně byla vystavěna jako hostinec a až do roku 1990 zde byla skutečně provozována restaurace. Dřevěnka v současnosti prochází kompletní rekonstrukcí. V  nové

podobě ji budeme moci spatřit ještě tento rok. Od této stavby se pak ulicí Želivského vydejme až na náměstí ke kostelu sv. Jakuba. Současný jednolodní barokní kostel byl vystavěný v letech 1698–1705 na místě vyhořelého dřevěného kostela (první zmínka ze 14. století). Hlavní oltář je z doby kolem roku 1730 s  obrazem sv. Jakuba od Petra Brandla a  se sochami sv.  Jana Apoštola, sv. Rozálie, sv. Anny a sv. Prokopa. Od kostela se vydáme k pohádkově vypadající staré radnici, která je v současnosti sídlem Městského muzea a galerie J. W. Mezerové. Přístupné je celoročně od úterý do neděle. Návštěvníkům nabízí čtyři stále expozice – barokní sklep s exponáty upomínající středověký hrad Vízmburk, galerii úpické rodačky, akademické malířky Julie Winterové Mezerové, expozici věnovanou rodině Čapkově a jejímu pobytu v Úpici a také národopisnou expozici. Počátky vzniku té naposled zmíněné spadají až do roku 1895. Tehdy se v  Praze konala Národopisná výstava a také úpičtí obyvatelé na ní prezentovali předměty denní potřeby ze svých domácností. Hlavním iniciátorem celé sbírky byl MUDr. Antonín Čapek, otec Josefa, Karla a Heleny. Ten po skončení Národopisné výstavy nabádal měšťany, aby předměty věnovali městu, které by tak mohlo zřídit vlastní expozici. Od roku 1933 byla část objektu staré radnice vyhrazena právě pro tyto účely.

V průběhu 60. let se kompletně celá budova proměnila v muzeum. Kromě každodenních předmětů 19. a 20. století tu dnes najdeme květinové motivy, portréty a obrázky z cest J. W. Mezerové, kamenné fragmenty z nedalekého hradu Vízmburk a expozici věnovanou životním osudům rodiny Čapkových. Ve sbírkách jsou zastoupeny také etnografické sbírky, fotografie, filmy, militaria, numismatika, písemnosti a další. Navštívíte-li úpické muzeum v únoru, můžete až do 18. zhlédnout výstavu linorytů, kreseb a grafik Stanislava Špeldy, dlouholetého člena Výtvarné skupiny Úpice a precizního grafika z Kvíčaly. Plán akcí na další měsíce naleznete na www.mmgu.cz. Po návštěvě muzea nás už čeká návrat domů. Pokud jste přijeli autobusem, můžete ze stejné zastávky vyrazit směr Červený Kostelec a Náchod. Naše putování po kraji bratří Čapků pro tentokrát končí, ale ne nadlouho. Ještě se do Krakonošovy zahrady v  některém z  letošních výletů vrátíme.

Projekt Čapek mapuje život Josefa, Karla a Heleny Čapkových v Královéhradeckém kraji U příležitosti 100. výročí založení Československé republiky dochází ke spuštění nového webu věnovaného Karlu, Josefu a Heleně Čapkovým. Na adrese www.karelcapek.cz naleznete průvodce místy v Královéhradeckém kraji spjatými se životem známé sourozenecké trojice. Mapa i web vznikly ve spolupráci měst Hradec Králové, Hronov, Špindlerův Mlýn, Úpice, Vrchlabí, Žacléř, městyse Žernov, obce Malé Svatoňovice spolu s destinačními společnostmi Hradecko, Krkonoše, Branka o.p.s. a  CzechTourism. Projekt byl podpořen dotací Královéhradeckého kraje. Více informací naleznete na adrese www.karelcapek.cz 43


Servis

KULTURNÍ AKCE 2018 Rok 2018 začíná nabírat na obrátkách. Už víte, které kulturní události si nenecháte ujít? Rozhodnutí za vás neuděláme, ale nabízíme alespoň letmý výběr toho, co nás letos nejen v regionu čeká. ÚNOR

MUMIE SVĚTA 1. 2. - 22. 7. Největší a nejucelenější sbírku mumií na světě můžete spatřit na pražském Výstavišti.

EMELI SANDÉ 20. 2.

Nejlepší britská umělkyně roku 2017 míří do pražské O2 areny.

BŘEZEN

Jedinečnou multimediální výstavu je možné spatřit na pražském Výstavišti.

IMAGINE DRAGONS 16. 4.

Držitelé prestiží Grammy se po vydání třetí studiovky s názvem Evolve vrací do pražské O2 areny.

JETHRO TULL 26. 4.

Britská legenda oslaví svých padesát let na hudební scéně v pražské Retro Music Hall.

JEDEN SVĚT 5. - 14. 3.

ROGER WATERS 27., 28. 4.

KELLY FAMILY 8. 3.

KVĚTEN

20. ročník festivalu dokumentárních filmů o lidských právech se koná v Praze.

Hudební génius se vrací do pražské O2 areny s novým programem.

Legenda 90. let se vrací. Slyšet ji můžete v O2 areně.

ENRIQUE IGLESIAS 8. 5.

25. ročník filmového festivalu v Praze i v mimopražských regionech - v Hradci Králové se bude konat 27. - 29. března.

ANASTACIA 12. 5.

FEBIOFEST 15. – 23. 3.

CHARLES AZNAVOUR 16. 3. Arménsko-francouzský šansoniér, zpěvák, hudebník a herec po necelých dvou letech od své premiéry v ČR vystoupí v Kongresovém centru v Praze.

EVANESCENCE 17. 3.

Dvojnásobní držitelé ceny Grammy zahrají v pražském Kongresovém centru se symfonickým orchestrem.

JEDEN SVĚT POLICE NAD METUJÍ 22. – 25. 3.

Festival dokumentárních filmů o lidských právech se opět koná i v našem regionu - v Kolárově divadle v Polici nad Metují.

MINUS123MINUT 24. 3.

Minuty se konečně vrátily a spojení jazzu, funky a world music si tak můžete vychutnat na zámku v Novém Městě nad Metují.

JOAN BAEZ 28. 3.

Slavná americká písničkářka vystoupí v pražském Kongresovém centru.

DUBEN

METALLICA 2. 4.

Legenda se v rámci svého Worldwired Tour zastaví v pražské O2 areně.

44

HIERONYMUS BOSCH - OŽIVENÉ VIDĚNÍ Do 5. 5.

Španělská popová hvězda vystoupí v O2 areně.

Americká zpěvačka zamíří do pražského Fora Karlín.

PRAŽSKÉ JARO 12. 5. - 3. 6.

Hlavní dramaturgickou linkou letošního ročníku hudebního festivalu bude připomínka stého výročí založení republiky.

NÁCHODSKÁ PRIMA SEZÓNA 14. - 18. 5.

21. ročník festivalu studentské tvořivosti.

SZIDI TOBIAS & BAND 20. 5.

Charismatická slovenská herečka s charakteristicky chraplavým altem zazpívá své uhrančivé písně v doprovodu svého bandu v Divadle J. K. Tyla v Červeném Kostelci.

ČERVEN

PIVOFEST 9. 6.

15. ročník oblíbené akce na Krakonošově náměstí v Trutnově nabídne kromě přehlídky mnoha pivních značek také vystoupení Vladimíra Mišíka, Báry Polákové, Janka Ledeckého, Police Symphony Orchestra a dalších.

RINGO STARR 19. 6.

Nejslavnější bubeník světa míří se svým All-Starr Bandem do pražského Kongresového centra.

MFF KARLOVY VARY 29. 6. – 7. 7.

53. ročník největšího filmového festivalu v České republice.


U NÁS NA ZÁMKU 30. 6.

Letní rodinný minifestival plný hudby, divadla a pohody se koná v areálu zámku v Novém Městě nad Metují.

ČERVENEC

ROCK FOR PEOPLE 4. – 6. 7.

23. ročník hudebního festivalu v královéhradeckém Festivalparku láká například na The Prodigy.

COLOURS OF OSTRAVA 18. - 21. 7.

Na hudební festival v industriálním areálu ostravských Dolních Vítkovic letos zavítají například Jessie J, London Grammar, Joss Stone, George Ezra, Paul Kalkbrenner, Cigarettes After Sex, Kaleo, Future Islands a další.

PIVOBRANÍ 21. 7.

Už 7. ročník pivních slavností vypukne na Masarykově náměstí v Náchodě.

SRPEN

JIRÁSKŮV HRONOV 3. - 11. 8.

Tradiční festival amatérského divadla naláká do Hronova všechny milovníky Thálie.

MEZINÁRODNÍ FOLKLORNÍ FESTIVAL 15. - 19. 8.

64. ročník tradičního folklorního festivalu roztančí Červený Kostelec.

MEZINÁRODNÍ HOROLEZECKÝ FILMOVÝ FESTIVAL 23. 8. – 26. 8. 35. ročník oblíbeného festivalu se koná v Teplicích nad Metují.

BENEFICE PSO 31. 8.

Na originální místo vás na svůj další benefiční večer pozve Police Symphony Orchestra.

ZÁŘÍ

JIŘINKOVÉ SLAVNOSTI 7. – 29. 9.

Oblíbené slavnosti v České Skalici.

NÁCHODSKÉ KURONSKÉ SLAVNOSTI 8. 9.

Dějištěm dalšího ročníku slavností bude areál náchodského zámku.

ŘÍJEN

C

D HO

SK

Ý

CCZ

V době uzávěrky nebyly známy žádné akce.

LISTOPAD

LUCIE 23., 24. 11.

www.nachodskyswing.cz

PROSINEC V době uzávěrky nebyly známy žádné akce. roll_up_69x200.indd 1

hs

inzerce

Vrchol turné kapely Lucie se uskuteční v pražské O2 areně.

2.10.2013 17:57:59

45


SMÍME PROSIT? 17. 2. 2018 I Náchod Městské divadlo

MUCHA 23. 2. 2018 I Jaroměř Bastion No.35

MINUS123MINUT NA ZÁMKU 24. 3. 2018 I Zámek Nové Město nad Metují

Plesá vaše srdce na koncertech Police Symphony Orchestra? Pak vás na této akci bude přecházet i zrak! Obujte lakýrky a přijďte si zaplesat opravdicky. Divadlo Dr. Josefa Čížka se zahalí od hlavy k patě do hudebního hávu a nabídne polku, valčík, swing i  balet. Toliko kultury pod jednou střechou ... u toho musíte být. V Bastionu zahraje brněnská femipunková kapela sdružená kolem mladé písničkářky Nikoly Muchové, která bývá přezdívána jako Záviš v sukni – pro ostré slovo totiž nejde daleko a vůbec se nečervená. Nikola vystupuje od svých patnácti let a byla už ozdobou mnoha undergroundových akcí. Vynikající kapela, která vznikla v roce 1997 v Pardubicích a už o dva roky později získala Cenu Anděl v kategorii Objev roku, hraje nápaditou muziku, ve které propojuje zejména jazz, blues, funky a world music. Po několikaleté odmlce ohlásila comeback ve složení Zdeněk Bína, Fredrik Janáček a Daniel Šoltis.

KONTAKTNÍ MÍSTA Broumov – IC, Mírové nám. 105, tel. 491 524 168 Česká Skalice – IC, třída T. G. Masaryka 33, tel. 491 453 870 Červený Kostelec – IC, Havlíčkova 654, tel. 498 100 657 Dobruška – IC, nám. F. L. Věka 32, tel. 494 629 581 Hronov - cestovní agentura K. Martincová, Jiráskova 327, tel. 606 111 413 Hronov - KIS, nám. Čs. armády 500, tel. 491 483 646 46 Jaroměř – IC, Náměstí ČSA 52, Jaroměř, tel. 491 847 220


Vstupenky na kulturní akce Náchodska on-line na www.kupvstupenku.cz

HRDÝ BUDŽES 13. 4. 2018 I Náchod Městské divadlo Dr. J. Čížka

SZIDI TOBIAS & BAND 20. 5. 2018 I Červený Kostelec Divadlo J. K. Tyla

PIVOFEST 9. 6. 2018 I Trutnov Krakonošovo náměstí

U NÁS NA ZÁMKU 30. 6. 2018 I Zámek Nové Město nad Metují

MINUS123MINUT NA ZÁHONKU 25. 8. 2018 I Červený Kostelec Zahradnictví a kavárna Trees

Už kultovní inscenaci s Thálií ověnčenou Bárou Hrzánovou v roli Helenky Součkové můžete vidět v rámci kulturní sezóny Náchodský SWING uvádí. Hrdinka příběhu vás zkoumavým i naivním pohledem osmiletého dítěte sugestivně provede tragikomickými roky husákovské normalizace. Charismatická slovenská herečka a zpěvačka má na svém kontě už šest desek a její osobitý vklad do světa slovenského a českého šansonu je nepřehlédnutelný. Když vstoupí na pódium a spustí charakteristicky chraplavým altem, publikum přestává dýchat. Szidi uslyšíte se skvělou doprovodnou kapelou. V samotném srdci Trutnova se uskuteční už 15. ročník oblíbených pivních slavností. Hudební program láká například na Janka Ledeckého, Báru Polákovou, Voxela, Vladimíra Mišíka, Police Symphony Orchestra a další. Pivní nabídka slibuje degustaci tekutého chleba z píp mnoha pivovarů a minipivovarů. Letní rodinný minifestival ve stylovém prostředí novoměstské dominanty a jejích zahrad láká na báječnou atmosféru a nabízí soutěže nejen pro děti, piknik, bubenické workshopy, petanque, kubb, letní kino, ale také koncerty a divadelní představení. Je ideální oslavou příchodu prázdnin. Vynikající kapela, která vznikla v roce 1997 v Pardubicích a už o dva roky později získala Cenu Anděl v kategorii Objev roku, hraje nápaditou muziku, ve které propojuje zejména jazz, blues, funky a world music. Po několikaleté odmlce ohlásila comeback ve složení Zdeněk Bína, Fredrik Janáček a Daniel Šoltis.

Meziměstí – IC, 5. května 9, tel. 491 582 241 Náchod – obchod Dohajan.cz, Komenského 1203, tel. 724 329 768 Náchod – IC, Masarykovo náměstí 1, tel. 491 426 060 Nové Město nad Metují – IC, Husovo nám. 1225, tel. 491 472 119 Police nad Metují – IC, Masarykovo náměstí 75, tel. 491 421 501 Teplice nad Metují – IC, Horní 13, tel. 491 581 197 Trutnov – IC, Krakonošovo nám. 72, tel. 499 818 245 Úpice – IC, Dr. A. Hejny 133, tel. 499 882 329

47


Kina

Kino Vesmír Náchod 5.

LABYRINT:

1., 3., 6. VRAŽEDNÁ LÉČBA čt, út 17, so 19

Akční sci-fi USA. Od 12 let. ČT.

1., 3., 5., 7.

PREZIDENT BLANÍK

po 17

6. út 19.30

čt 19.30, so 17, po 19.15, Český satirický film. Od 15 let. st 17.45

2., 4., 7. DUKÁTOVÁ SKÁLA pá, ne 13.45, Český pohádkový film. st 15.45

2. pá 15.45

2. pá 17.45

2., 8. pá 20, čt 17

3. so 15

Rodinná animovaná komedie. JUMANJI: VÍTEJTE V DŽUNGLI!

ZOUFALÉ ŽENY DĚLAJÍ ZOUFALÉ VĚCI Česká komedie. Od 12 let.

7.

S LÁSKOU VINCENT

st 19.30

Kombinace hraného filmu a animace. Od 12 let. ČT.

8. - 14.

PADESÁT ODSTÍNŮ SVOBODY

Akční dobrodružná komedie. ČZ.

9., 11.

TŘI BILLBOARDY KOUSEK ZA EBBINGEM

SNĚHOVÁ KRÁLOVNA: TAJEMSTVÍ OHNĚ A LEDU

pá, ne 16

Animovaná komedie.

Komediální drama. Od 15 let. ČT.

10.

ČERTOVINY

so 13.45

Česká filmová pohádka. DÁMA S KAMÉLIEMI

ne 15.45

Záznam z Velkého divadla v Moskvě.

ne 19.15

Akční mystery thriller. Od 12 let. ČT.

ŠPINDL Česká komedie.

• Super ceny, až 5 let záruka • Velká prodejní plocha, již víc jak 20 let s Vámi

• Parkování u vchodu • Centrum vestavných spotřebičů se sníženou sazbou DPH Náchodská 88, Dolní Radechová, tel.: 491 424735, e-mail: ekochlad@ekochlad.cz

10. BALE

T

so 17.45

10. so 20.40

11.

ČERTOVINY

ne 14

Česká pohádka.

17.

ALENKA V ZEMI ZÁZRAKŮ

so 15.30

Český rodinný film.

POHÁDKY PRO NEJMENŠÍ

ne 14

Pásmo animovaných pohádek.

19.

VĚČNĚ TVÁ NEVĚRNÁ

po 19.15

DELE

RA

BALE

T

čt 19.15, pá 17.45, ne 19, Historické drama. Od 12 let. ČT. út 19.30

23., 24., PRAČLOVĚK 25., 27.

Drama USA. Od 12 let. ČT. RAFFAELLO: LORD UMĚNÍ

so 18.15

24.

Fascinující dokument. ČT.

15., 18., TVÁŘ VODY 20.

Rodinný animák. BOHÉMA

26.

ČERTOVINY

po 15

Česká filmová pohádka.

26.

BLACK PANTHER Akční dobrodružný film. ČZ.

BLACK PANTHER

27.

ŠPINDL

Akční film. ČT.

út 17

Česká komedie.

16.

EWA FARNA 10: NEZNÁMÁ ZNÁMÁ

28.

ALENKA V ZEMI ZÁZRAKŮ

pá 17

Dokumentární film.

st 15

Český rodinný film.

28.

JUMANJI: VÍTEJTE V DŽUNGLI!

st 17

Dobrodružná komedie. ČZ.

15. čt 19.30

pá 19.30, ne Akční dobrodružný film. ČZ. 15.15, út 17

3D

OPE

Živě z Metropolitní opery v NY.

po 17

Fantasy. Od 15 let. ČT.

E

22., 23., AKTA PENTAGON: 25., 27. SKRYTÁ VÁLKA

pá 16, so 14.30, ne, út 15

čt 17, ne 19.45, út 19.30

GAC

čt, ne 17, pá 20, so 16.15, Česká komedie. Od 12 let. po, st 19.30

NIT Z PŘÍZRAKŮ

st 19.30

Česká komedie. Od 12 let.

22. - 26., VĚČNĚ TVÁ NEVĚRNÁ 28.

po 17, út 19.15

14.

Erotický thriller. Od 15 let. ČT.

18.

12., 13.

16., 18., BLACK PANTHER 20.

48

Rodinný animák.

so 17.30, ne 17.45, st 19.30

OPE

Živě z Metropolitní opery v NY. Záznam z Moskvy.

so 13.30

17., 18., PADESÁT ODSTÍNŮ SVOBODY 21.

Animovaná komedie.

PROSTOR

FERDINAND

so 19.30, po Akční film. ČZ. 16.45, st 17

SNĚHOVÁ KRÁLOVNA: TAJEMSTVÍ OHNĚ 3D A LEDU NÁPOJ LÁSKY

17.

17., 19., BLACK PANTHER 21.

čt, po 19.30, pá 17.45 a Závěrečný díl erotického thrilleru. 20, so 15.30, Od 15 let. ČT. ne 18, út, st 17

COCO

4. 4.

CIZINEC VE VLAKU

RA


KINO 70 NOVÉ MĚSTO NAD METUJÍ 1.

NIT Z PŘÍZRAKŮ

10.

KOLO ZÁZRAKŮ

čt 19.30

Drama USA. Od 12 let. ČT.

2.

so 17

Drama USA. ČT.

DUKÁTOVÁ SKÁLA

pá 17

Česká filmová pohádka.

10.

PADESÁT ODSTÍNŮ SVOBODY

2. pá 19.30

3. so 17

3. so 19.30

4. ne 10

ČERTOVINY

22.

ŠPINDL

ne 10

Česká filmová pohádka.

Česká komedie. Od 12 let.

11.

ZTRACEN V DŽUNGLI

PADESÁT ODSTÍNŮ ŠEDI

ne 17

Akční drama. Od 12 let. ČT.

11.

PADESÁT ODSTÍNŮ SVOBODY

Erotický thriller. Od 15 let. ČT. COCO Animovaná komedie.

3D

ne 19.30

Erotický thriller. Od 15 let. ČT.

Akční sci-fi. Od 12 let. ČT.

čt 19.30

4.

PADESÁT ODSTÍNŮ TEMNOTY

Akční dobrodružství. Od 12 let. ČT.

16.

BLACK PANTHER

Erotický thriller. Od 15 let. ČT.

pá 17

Sci-fi USA. Od 12 let. ČZ.

16.

EWA FARNA 10: NEZNÁMÁ ZNÁMÁ

PO STRNIŠTI BOS Český film.

Erotický thriller. Od 15 let. ČT.

9.

SNĚHOVÁ KRÁLOVNA: TAJEMSTVÍ OHNĚ A LEDU

pá 19.30

PADESÁT ODSTÍNŮ SVOBODY Erotický thriller. Od 15 let. ČT.

STAR WARS: POSLEDNÍ Z JEDIŮ

so 17.30

Sci-fi USA. ČZ.

so 17

Historické drama. Od 12 let. ČT.

24.

PADESÁT ODSTÍNŮ SVOBODY

so 19.30

Erotický thriller. Od 15 let. ČT.

Česká filmová pohádka.

25.

VĚČNĚ TVÁ NEVĚRNÁ

17.

TVÁŘ VODY SNĚHOVÁ KRÁLOVNA: TAJEMSTVÍ OHNĚ A LEDU

ne 10

Animovaná pohádka.

ne 15

ŠPINDL

KLUCI Z HOR

ne 17.30

Česká komedie.

8. - 10. čt – so 20

Česká komedie.

Což takhle mít doma kousek Moravy?

Animovaná komedie.

4.

ne 20

ne 19.30

3D

Fantasy. Od 15 let. ČT.

18.

4. 3D

AKTA PENTAGON: SKRYTÁ VÁLKA

so 17

FERDINAND

3.

24.

Sci-fi. Od 12 let. ČT.

4.

Česká filmová pohádka.

Komedie USA. ČT.

DUKÁTOVÁ SKÁLA

Česká komedie.

so 15

THE FLORIDA PROJECT

17.

so 20

ČERTOVINY

23. pá 19.30

BLACK PANTHER

Česká komedie. Od 15 let.

3.

Animovaná pohádka.

25.

čt 20

Akční sci-fi USA. ČT.

PRAČLOVĚK

ne 17

3.

pá 20

23. pá 17

Český dokument.

PREZIDENT BLANÍK

3D

Historické drama. Od 12 let. ČT.

Animovaná komedie.

1.

LABYRINT: VRAŽEDNÁ LÉČBA

čt 19.30

ne 10

KINO 70 DOBRUŠKA

2.

AKTA PENTAGON: SKRYTÁ VÁLKA

PRAČLOVĚK

so 19.30

Animovaná pohádka.

Česká komedie.

25.

pá 19.30

PADESÁT ODSTÍNŮ SVOBODY

čt 19.30

9.

ZOUFALÉ ŽENY DĚLAJÍ ZOUFALÉ VĚCI

11.

ne 17

pá 17

18. ne 19.30

BLACK PANTHER

8.

Český dokument.

Česká satirická komedie. Od 15 let.

15.

út 15

ne 17

Erotický thriller. Od 15 let. ČT.

LABYRINT: VRAŽEDNÁ LÉČBA

6.

EWA FARNA 10: NEZNÁMÁ ZNÁMÁ

so 19.30

PREZIDENT BLANÍK

4.

ne 19.30

18.

NEJTEMNĚJŠÍ HODINA Historické drama. ČT. PADESÁT ODSTÍNŮ SVOBODY Erotický thriller. Od 15 let. ČT.

Nejbližší řízená degustace: 15. února 2018 od 19.00 hodin Vinařství Lednice - Annovino +420 608

404 666

Otevřeno pro Vás 91 hodin týdně. Každodenní degustace Po - Ne 8.00 - 21.00 49 Řezníčkova 353, Náchod


15.

ŠPINDL

22.

ČERTOVINY

čt 10

Česká komedie.

čt 10

Česká filmová pohádka.

Animovaná komedie.

16., 17.

TVÁŘ VODY

LABYRINT: VRAŽEDNÁ LÉČBA

pá, so 20

Fantasy USA. Od 15 let. ČT.

10., 11.

SNĚHOVÁ KRÁLOVNA: TAJEMSTVÍ OHNĚ 3D A LEDU

so, ne 15

10. so 17.30

11. ne 17.30

11. ne 19.30

11. ne 20.15

3D

Akční sci-fi. ČT.

17.

SNĚHOVÁ KRÁLOVNA: TAJEMSTVÍ OHNĚ A LEDU

PADDINGTON 2

so 15

Animovaná pohádka.

17., 18.

BLACK PANTHER

so, ne 17.30

Akční dobrodružství. ČZ.

Fantasy rodinná komedie. PROSTOR Záznam představení.

BALE

T

ZOUFALÉ ŽENY DĚLAJÍ ZOUFALÉ VĚCI Česká komedie.

3D

22.

HMYZ

čt 20

Česká dramatická komedie.

23.

VĚČNĚ TVÁ NEVĚRNÁ

pá 20

Česká komedie.

24.

PRAČLOVĚK

so 15, 17.30

Animované dobrodružství.

18.

ČERTOVINY

24.

THE FLORIDA PROJECT

ne 15

Česká filmová pohádka.

so 20

Drama USA. ČT.

18.

EWA FARNA 10: NEZNÁMÁ ZNÁMÁ

ne 20

Dokumentární snímek.

17.

ŠPINDL

KINO LUNÍK ČERVENÝ KOSTELEC 1.

NEJTEMNĚJŠÍ HODINA

čt 17

Historické drama. Od 12 let. ČT.

10.

PREZIDENT BLANÍK

SNĚHOVÁ KRÁLOVNA: TAJEMSTVÍ OHNĚ A LEDU

so 17

Animovaná pohádka.

10.

PADESÁT ODSTÍNŮ SVOBODY

út 19.30

České komediální drama. Od 12 let.

so 19.30

Film USA. Od 15 let. ČT.

22.

15.

EWA FARNA 10: NEZNÁMÁ ZNÁMÁ

AKTA PENTAGON: SKRYTÁ VÁLKA

čt 19.30

Film USA. Od 12 let. ČT.

1. čt 19.30

3. so 17

3.

Český satirický film. Od 15 let. COCO Rodinná animovaná komedie. ČERTOVINY

so 19.30

Česká filmová pohádka.

6.

STAR WARS: POSLEDNÍ Z JEDIŮ

út 19.30

8. čt 17

3D

Pokračování ságy. ČZ. ŠPINDL Česká komedie.

8.

PADESÁT ODSTÍNŮ SVOBODY

čt 19.30

Film USA. Od 15 let. ČT.

3D

čt 17

Dokumentární film.

15.

BLACK PANTHER

čt 19.30

so 19.30

20.

3D

Dobrodružný film. Od 12 let. ČZ.

16.

PADESÁT ODSTÍNŮ SVOBODY

pá 19.30

Film USA. Od 15 let. ČT.

17.

ČERTOVINY

so 17

Česká filmová pohádka.

Česká komedie. HMYZ

24.

PRAČLOVĚK

so 17

Animovaná komedie.

24.

VĚČNĚ TVÁ NEVĚRNÁ

so 19.30

Český film. Od 12 let.

27.

BLACK PANTHER

út 19.30

Dobrodružný film. Od 12 let. ČZ.

3D

DIGITÁLNÍ KINO RTYNĚ V PODKRKONOŠÍ 9. pá 18

MUMIE

23.

KINGSMAN: ZLATÝ KRUH

Akční dobrodružství.

pá 18

Akční dobrodružství. ČT - české titulky, ČZ - české znění

Vstupenky na kulturní akce Náchodska

on-line na www.kupvstupenku.cz 50


uvádí Pondělí 12. února v 19 hod.

Woody Allen: MOCNÁ AFRODÍTÉ Divadlo Pod Palmovkou Praha

Nejdojemnější komedie Woody Allena nejen o mileneckém mnohoúhelníku. Režie: Vojtěch Štěpánek Vstupné: 340, 320, 300 Kč

e SpravujemSVJ

my, bytové do n č í budovy a polyfunk

Středa 21. února v 19 hod.

Petr Kolečko: PADESÁTKA

Komenského 314, 547 01 Náchod, tel.: 776 637 636 E-mail: info@spravcebudov.cz, www.spravcebudov.cz

A studio Rubín Praha

nevíte kam na obed? „Dědova zlomená hůlka je takovej jizerskej Excalibur.“ Představení není vhodné pro děti do 15 let. Režie: Vojtěch Kotek Hrají: Ondřej Pavelka, Jakub Prachař, Marek Taclík Vstupné: 320, 300, 280 Kč

Více info na www.beraneknachod.cz

Mrkněte na nachodskyswing.cz V sekci „kam na oběd“ si přečtěte menu na každý den restaurací na Náchodsku

kam_na_obed_69x37.indd 1

29. 10. 2017 14:49:31

inzerce

Předprodej: - MIC Náchod - IC Nové Město n. M. - IC Červený Kostelec - RIC Česká Skalice - IC Hronov

tel.: 491 426 060 tel.: 491 472 119 tel.: 498 100 657 tel.: 491 453 870 tel.: 491 483 646

Komenského 1203, Náchod Otevřeno: Po - Pá 9 - 12, 12:30 - 17 So 9 - 12

www.dohajan.cz 51


Kultura NÁCHOD

DVĚ POHÁDKY PRO ROŠŤÁKY 3. 2. sobota 15 hod. Pohádku pro nejmenší diváky sehraje v sokolovně Loutková scéna Dětem pro radost.

TŘETÍ SLOVO 3. 2. sobota 19 hod. KVAK A ŽBLUŇK OD JARA DO VÁNOC 4. 2. neděle 15 hod.

MASOPUSTNÍ MAŠKARNÍ REJ 10. 2. sobota 15 hod.

MÝTY A POVĚSTI NA NÁCHODSKU 22. 2. čtvrtek 18 hod.

Pohádku pro nejmenší diváky sehraje v zadním traktu sokolovny Loutková scéna Dětem pro radost.

V sále Městského divadla se uskuteční zábavné odpoledne plné soutěží a her pro děti.

Na premiérové události v Městském divadle zahraje skupina Luko a zábavu zpestří náchodští ochotníci.

Pohádku pro děti od tří let přiveze do Beránku Divadlo AHA Praha.

SLÁVA NÁCHODSKÝM SPORTOVCŮM 8. 2. čtvrtek 18 hod.

Na besedě v Blues baru Hotelu U Beránka si budete moci připomenout největší úspěchy náchodských sportovců a významná sportovní klání.

VEČER KLASIKŮ

PADESÁTKA 21. 2. středa 19 hod.

MASOPUSTNÍ MAŠKARNÍ BÁL 10. 2. sobota 19 hod.

Představení Náchodské divadelní scény uvidíte v Městském divadle.

8. 2. čtvrtek 19 hod.

DVĚ POHÁDKY PRO ROŠŤÁKY 10. 2. sobota 15 hod.

Tip S

wingu

V Městském divadle Dr. Josefa Čížka vystoupí houslista Jiří Vodička a klavírista Martin Kasík.

SOUSEDSKÝ MASOPUST 10. 2. sobota 8 hod. Trh na Masarykově náměstí a masopustní průvod, který vyjde ve 12 hodin od hraničního přechodu a půjde kolem Metuje až na náměstí, kde by měl být kolem 14 hodiny.

MOCNÁ AFRODÍTÉ 12. 2. pondělí 19 hod.

Nejdojemnější komedii Woodyho Allena uvidíte v Městském divadle v podání herců z Divadla Pod Palmovkou.

MELODIE, KTERÉ MILUJEME Tip S 13. 2. úterý 19 hod. wingu Koncert sopranistky Karolíny Žmolíkové a klavíristky Ludmily Juránkové se uskuteční ve studovně Městské knihovny.

BESEDY S PETROU BRAUNOVOU 14. 2. středa 8.30, 10, 11 hod.

a to sami! nebudete n

Ze svých knih bude v dětském oddělení Městské knihovny číst sama oblíbená spisovatelka.

Z POVÍDEK MALOSTRANSKÝCH 14. 2. středa 9, 10.30 hod.

Divadlo Náměstíčko uvede představení dle Jana Nerudy v Městském divadle Dr. Josefa Čížka.

V dětském oddělení Městské knihovny čeká děti v maskách literárních hrdinů odpoledne plné zábavy, písniček, her a soutěží a také vystoupení dramatického kroužku ZŠ Babí s pohádkou Jak Vochomůrka vynalezl sněhovou kouli.

HVĚZDA ORIENTU 17. - 18. 2.

7. ročník soutěžní přehlídky orientálního tance pro všechny věkové kategorie a pokročilosti se koná v budově SVČ Déčko. V sobotu budou soutěžit děti a dívky do 18 let, v neděli dospělé tanečnice a skupiny.

OSTROV SPLNĚNÝCH PŘÁNÍ 17. 2. sobota 15 hod. Výživová poradna NATURHOUSE Kamenice 113, Náchod tel.: 491 427 445 e-mail: nachod@naturhouse-cz.cz Po–Pá 9:00-17.00 hod.

www.naturhouse-cz.cz facebook.com/naturhouse.cz 52

Loutková scéna Dětem pro radost zve nejmenší diváky do sokolovny.

SMÍME PROSIT? 17. 2. sobota 19 hod.

wingu

A studio Rubín přiveze do Městského divadla komedii s Ondřejem Pavelkou, Jakubem Prachařem a Markem Taclíkem.

Na besedě v Blues baru Hotelu U Beránka se budou rozkrývat starobylé příběhy.

OSTROV SPLNĚNÝCH PŘÁNÍ 24. 2. sobota 15 hod. Pohádka pro nejmenší diváky bude k vidění v sokolovně.

REPREZENTAČNÍ PLES 24. 2. sobota 20 hodin

Moderátorem tradičního plesu v Městském divadle, během kterého budou předány ceny Kulturní a sportovní nadace města Náchoda, bude Karel Voříšek, hosty budou Ilona Csáková a Stanislav Hložek. Hudební doprovod zajistí kapela Relax a Hradecká cimbálová muzika.

MALINA BROTHERS & KATEŘINA GARCÍA 25. 2. neděle 19 hod.

Během koncertu v Městském divadle pokřtí bratři Malinové své nové album.

LITERÁRNÍ KARNEVAL 14. 2. středa 15 – 17 hod.

Zhubněte s námi,

Tip S

Tip S

wingu

Oblíbené hudební těleso Police Symphony Orchestra zve na druhý ročník svého plesu do Městského divadla.

ČESKÁ SKALICE

UCTĚNÍ PAMÁTKY BOŽENY NĚMCOVÉ 2. 2. pátek 15 hod.

Po setkání u pomníku spisovatelky na Husově náměstí se bude konat beseda v SVČ Bájo.

VÍKEND 3. 2. sobota 19 hod.

Premiéru komedie domácích ochotníků můžete vidět v sokolovně.

AFRIKA – UGANDA – MITYANA 6. 2. úterý 9.30 hod. V budově Církve bratrské bude Vlastimil Chráska povídat o projektu na pomoc ohroženým dětem.

VELKÝ DĚTSKÝ KARNEVAL 10. 2. sobota 14.30 – 17 hod. Tradiční zábavné odpoledne plné soutěží a legrace se koná v klubovně zahrádkářů.

MASOPUST 11. 2. neděle 9 hod.

Veselý masopustní průvod vyrazí na své putování Českou Skalicí z areálu Barunčiny školy.

DĚTSKÝ KARNEVAL SE ZVÍŘÁTKY 11. 2. neděle 14.30 hod.

Zábavné odpoledne plné soutěží, her a písniček pořádá DS Maska v sokolovně.


HASIČSKÝ PLES SDH ZÁJEZD 16. 2. pátek 20 hod. Tradiční ples se koná v sále hospůdky Ruchadlo.

RADOVÁNKOVÁNÍ S PANÍ NAŠICH SRDCÍ 16. 2. pátek 18 - 21 hod.

Tip S

wingu

Cestovatelské setkání s Petrem Voldánem si můžete vychutnat v Městské knihovně.

DĚTSKÝ KARNEVAL 24. 2. sobota 14 hod.

Tradiční zábavné odpoledne plné soutěží se koná v sále restaurace Ruchadlo.

RADOVÁNKOVÁNÍ O JARNIČKÁCH 27. 2. úterý 9 – 11.30 hod.

V Městské knihovně budou na programu stolní hry, soutěže, hra a knížky.

NOVÉ MĚSTO NAD METUJÍ

NEDĚLNÍ ČAJE 4. 2. neděle 13 – 17 hod.

V Kině 70 zahrají k tanci i poslechu Prastrejci.

GRAMATIKU ZNÁME VŠICHNI, TAK PROČ NEZNÁME TYPOGRAFII? 6. 2. úterý 18 hod.

V přednášce Petra Michala v Městské knihovně se seznámíte s uměleckotechnickým oborem, který se zabývá tiskovým písmem.

DOUFÁM, DOKUD DÝCHÁM 8. 2. čtvrtek 18 hod.

V rámci cyklu přednášek ke stému výročí vzniku Československa bude v Městské knihovně o židovské komunitě v našem kraji přednášet V. Vlčková.

MASOPUST 10. 2. sobota 10 hod.

Veselý průvod vyjde ze Žižkova náměstí a projde ulicemi Krčína.

NEDĚLNÍ ČAJE 11. 2. neděle 13 – 17 hod.

V Kině 70 zahrají k tanci i poslechu Prastrejci.

ČTENÍ KE KAFI 13. 2. úterý 19 hod.

V Kině 70 uvidíte speciální literárnědivadelní projekt spolku MALÉhRY.

RUMUNSKÝ BANÁT 15. 2. čtvrtek 17.30 hod.

I. Kupková a její žáci budou v Městské knihovně vyprávět o cestách do Banátu. - akce pro děti

S veselou pohádkou plnou písniček přijede do kina CziDivadlo Praha.

HASIČSKÝ PLES 17. 2. sobota 20 hod.

Do Městské knihovny zavítají členky Společnosti Boženy Němcové.

FINSKO OČIMA PETRA VOLDÁNA 21. 2. středa 18 hod.

O KŘIŠŤÁLOVÉM SRDCI 16. 2. pátek 10 hod.

Tradiční ples se koná v sokolovně v Přibyslavské ulici.

1. KRČÍNSKÝ PLES 17. 2. sobota 20 hod.

Další ples se koná v krčínské sokolovně, kde k tanci i poslechu zahraje Antares.

NEDĚLNÍ ČAJE 18. 2. neděle 13 – 17 hod.

V Kině 70 zahrají k tanci i poslechu Prastrejci.

ČTENÁŘSKÝ DOPOLEDNÍ KLUB 19. 2. pondělí 9 hod.

Společenské setkání v Městské knihovně s povídáním o literatuře, kultuře a umění.

FRANTIŠEK JOSEF A ALŽBĚTA BAVORSKÁ – TAKOVÝ PĚKNÝ PÁR... 19. 2. pondělí 18 hod.

Cyklus povídání o rakouském rodu a českém osudu zahájí Petr Minařík v Městské knihovně přednáškou o císařském manželství v soumraku monarchie.

KEŇA V ROMÁNECH 21. 2. středa 18 hod.

Autorské čtení mladé spisovatelky Hany Hindrákové se uskuteční v Městské knihovně.

MASOPUSTNÍ PRŮVOD 13. 2. úterý 15.30 hod.

Tradiční veselý průvod vyrazí od sokolovny, zakončen bude v 16 hodin kulturním programem na městské tržnici.

DVA ODLIŠNÉ SVĚTY – B. NĚMCOVÁ A K. ZAHÁŇSKÁ 13. 2. úterý 16 hod.

U příležitosti výstavy, která se koná od 9. do 23. 2. v městské výstavní síni, se uskuteční beseda o Starém bělidle a Boženě Němcové.

FUNTAZIA KITEBOARDING 13. 2. úterý 18.30 hod.

S přednáškou o nejrychleji rozvíjejícím se sportu přijede do kina Luník Daniel Novák.

DANKA ŠÁRKOVÁ 19. 2. pondělí 16 hod.

V rámci klubu Pohoda se v Knihovně Břetislava Kafky uskuteční beseda a autorské čtení.

DVA ODLIŠNÉ SVĚTY – B. NĚMCOVÁ A K. ZAHÁŇSKÁ 20. 2. úterý 16 hod.

U příležitosti výstavy v městské výstavní síni se uskuteční beseda o zámcích v Ratibořicích a Zaháni.

21. VÝCHODOČESKÁ PŘEHLÍDKA AMATÉRSKÉHO ČINOHERNÍHO A HUDEBNÍHO DIVADLA Tip S 22. - 25. 2. wingu Oblíbený divadelní festival nabídne v Divadle J. K. Tyla 12 inscenací. Program najdete na straně 55.

NEDĚLNÍ ČAJE 25. 2. neděle 13 – 17 hod.

V Kině 70 zahrají k tanci i poslechu Prastrejci.

A TAKOVÁ TO BYLA LÁSKA Tip S 26. 2. pondělí 18 hod. wingu S projektem LiStOVáNí a představením knihy současné francouzské autorky Anny Gavalda přijedou do Městské knihovny Věra Hollá a Zdeněk Černín.

ČERVENÝ KOSTELEC

O KOCOURU, KOHOUTU A KOSE 1. 2. čtvrtek 17 hod.

Na klasickou pohádku zvou do Divadla J. K. Tyla ochotníci z Olešnice.

CHIRURGICKO-ORTHOPEDICKÝ ÚSTAV 12. 2. pondělí 16 hod.

O historii ústavu v Hořičkách přijde do Knihovny Břetislava Kafky besedovat Josef Kačer.

- rezervace vstupenek na www.kupvstupenku.cz

Vstupenky na kulturní akce Náchodska

on-line na

www.kupvstupenku.cz 53


Kultura DLOUHOVĚKOST, ZDRAVÍ A VODA 26. 2. pondělí 16 hod.

Do Knihovny B. Kafky zavítá léčitelka a matka jedenácti dětí Teraza Mičková.

ČESKOSLOVENSKÁ REPUBLIKA 1918 A NAŠI LEGIONÁŘI 28. 2. středa 16 hod. Beseda v Knihovně Břetislava Kafky.

SÓKRATES 14. 2. středa 14.30 hod.

NEBOŽKA PANINA MATKA A LEONA SI POSPÍŠILA 22. 2. čtvrtek 19 hod.

Thriller v Kolárově divadle.

Divadelní představení červenokosteleckého souboru Na tahu můžete vidět v kině na Rychtě.

ISLAND 28. 2. středa 18 hod.

Přednáška Pavla Frydrycha v sále Pellyho domů.

Se dvěma aktovkami přijede do kina divadelní soubor z Broumova.

VESELÁ SHOW ANIMÁKŮ 18. 2. neděle 14 hod.

Jedenáct fotografů se představí v Kolárově divadle.

LENKA FILIPOVÁ S HOSTY Tip S 22. 2. čtvrtek 19 hod. w Koncert v Kolárově divadle.

ingu

ZPÍVEJ 27. 2. úterý 17.30 hod.

Cestopisná přednáška v kině.

Animovaný muzikál bude k vidění v Kolárově divadle.

HRONOV Tip S

wingu

V drsné komedii uvidíte v Jiráskově divadle Matouše Rumla, Adriana Jastrabana a Evu Elsnerovou.

MASOPUST 11. 2. neděle 15 hod.

Masopustní veselí začne na náměstí.

DĚTSKÝ MAŠKARNÍ BÁL 25. 2. neděle 15 hod.

Tradiční akce na téma zámecké dovádění se koná v Sále Josefa Čapka.

VELKÉ POŘÍČÍ

BROUMOV

RODINA JE ZÁKLAD STÁTU 6. 2. úterý 19 hod.

Komedii ochotníků z Meziměstí uvidíte v Městském divadle.

PLES PODNIKATELŮ A ŽIVNOSTNÍKŮ 9. 2. pátek 20 hod.

V sále Dřevník zahraje skupina Medium.

JAK ANIČKA O MASOPUSTU KE ŠTĚSTÍ PŘIŠLA 10. 2. sobota 15 hod. Pohádka v Městském divadle.

V Obecním domě zahraje Relax.

IVAN MLÁDEK A BANJO BAND 13. 2. úterý 19 hod.

Komedii herců z Č. Kostelce uvidíte v Obecním domě.

LEDOVÉ KARNEVALOVÉ KRÁLOVSTVÍ 17. 2. sobota 14.30 hod.

7. OBECNÍ PLES 9. 2. pátek 20 hod.

KOČÁR 11. 2. neděle 17 hod. MASOPUST 20. 2. úterý 16 hod.

Průvod masek vyjde od MŠ v 15 hodin, v 16 hodin začne veselice s programem pro děti v sokolovně.

POLICE NAD METUJÍ

KARNEVAL NA SNĚHU/ NA LEDĚ 4. 2. neděle 14 hod.

Zábavné odpoledne, které se podle počasí uskuteční buď u lyžařského vleku nebo na kluzišti na sídlišti.

MŮJ ŽIVOT CUKETKY 6. 2. úterý 17.30 hod.

Ples se koná v sálech SŠHaSS.

DIASHOW 20. 2. úterý 19 hod.

ROBINSON DLABÁČEK 8. 2. čtvrtek 19 hod.

Rodinný animák v Kolárově divadle.

54

SPORTOVNÍ PLES 10. 2. sobota 20 hod.

Dětský karneval v sále Pellyho domů.

RTYNĚ V PODKRKONOŠÍ

DETEKTOR LŽI 10. 2. sobota 19 hod.

THELMA 13. 2. úterý 19 hod.

Koncert na Střelnici.

Tradiční karneval plný soutěží, her a tance pořádá DDM Ulita na Střelnici.

BROUMOVANKA 18. 2. neděle 14 hod.

Taneční odpoledne na Střelnici.

1000 MILES ADVENTURE Tip S 27. 2. úterý 18 hod. wingu Přednášku o extrémním non-stop ultramaratonu uslyšíte v sále Informačního centra.

TEPLICE NAD METUJÍ

PŘÍPAD ZLATÉHO VLAKU Z VALBŘICHU 7. 2. středa 18 hod. Přednáška v sále ZŠ.

DOBRUŠKA

HÁZENKÁŘSKÝ PLES 2. 2. pátek 20 hod. Na plese v KD zahraje kapela Memory.

KONCERT 5. 2. pondělí 17 hod.

Koncert žáků Základní umělecké školy se koná v sále ZUŠ.

NA STŘEŠE SVĚTA 6. 2. úterý 18 hod.

Etnolog a horolezec Libor Dušek povypráví o zážitcích ze svých expedic v malém sále Společenského centra.

2. REPREZENTAČNÍ PLES FBC DOBRUŠKA 9. 2. pátek 20 hod.

Druhý ročník plesu florbalového klubu se koná v sokolovně.

MALÝ VELKÝ PLES OD JARA DO ZIMY 10. 2. sobota 20 hod.

Na plese v kulturním domě bude hrát skupina Medium.

18. PLNOLETÝ DIVADELNÍ PLES 16. 2. pátek 20 hod.

Tématem plesu v kulturním domě budou osmičková výročí, hrát bude Duha music.

LÁSKA, ZDRAVÍ A ŽITÍ V RADOSTI 20. 2. úterý 17 hod.

Přednášky homeopatky Kateřiny Hofmanové se koná ve foyer Městské knihovny.

KONCERT 21. 2. středa 17 hod.

Koncert žáků Základní umělecké školy v synagoze je vzpomínkou na D. Dachsovou.

10. ROCKOVÝ BÁL 23. 2. pátek 20 hod.

Na plese v kulturním domě zahraje rocková skupina Old Horse.

TEĎ NE! 25. 2. neděle 19.30 hod.

Tip S

wingu

S francouzskou komedií přijedou do Společenského centra Michal Dlouhý, Kamil Halbich a další.


21.

DIVADELNÍ FESTIVAL

KRAJSKÁ POSTUPOVÁ PŘEHLÍDKA AMATÉRSKÉHO ČINOHERNÍHO A HUDEBNÍHO DIVADLA

22. – 25. února 2018 Divadlo J. K. Tyla Červený Kostelec čtvrtek 22. února

sobota 24. února

10.00 DS Vrchlický, Jaroměř Eva Schwarzová: Princezna z moře Vstupné: 40 Kč

10.00 DS Šembera, Vysoké Mýto Jiří Brdečka: Limonádový Joe Vstupné: 40 Kč

15.00 Divadelní ochotnický spolek Ochos Smiřice Lucie Kotěrová a Ochos: Pavlačová revue Vstupné: 50 Kč

14.00 ADIVADLO Havlíčkův Brod Josef Tejkl: Země pokladů Vstupné: 50 Kč

19.30 Spolek divadelních ochotníků Alois Jirásek, Úpice Václav Havel: Odcházení Vstupné: 60 Kč

16.30 Divadelní soubor Kulturního domu města Holic Pavel Hladík: Šťastné a veselé Vstupné: 50 Kč

pátek 23. února 10.00 Divadelní soubor Jiráskova divadla, Hronov William Shakespeare: Sen noci svatojánské Vstupné: 40 Kč 15.00 DS NA TAHU, Červený Kostelec Neil Simon: Bosé nohy v parku Vstupné: 50 Kč 19.30 Divadlo Exil, Pardubice Anna Saavedra: Kuřačky a spasitelky Vstupné: 60 Kč

19.30 Náchodská divadelní scéna Alejandro Casona: Třetí slovo Vstupné: 60 Kč neděle 25. února 10.00 Divadlo Jesličky Josefa Tejkla, Hradec Králové Kateřina Tučková, Marián Amsler: Vyhnání Gerty Schnirch Vstupné: 40 Kč 14.00 DS NA TAHU Červený Kostelec Vlastimil Klepáček: Robinson Dlabáček Vstupné: 50 Kč

Kostelec nás baví Předprodej permanentek za 300 / 250 Kč v IC Červený Kostelec. Předprodej jednotlivých vstupenek v IC Červený Kostelec, Náchod, Česká Skalice, Hronov, Úpice, Police nad Metují a online na www.mksck.cz. 55


Výstavy

Filmové novinky

PADESÁT ODSTÍNŮ SVOBODY

Vstupem do manželství pro Anu a Christiana rozhodN EN ECHTE ně veškerá legrace SI nekončí. Ana chce UJÍT pokračovat v V Y VRCHOLENÍ kariéře redaktorky, navíc se vynoří Anin kolega, který má s oběma nevyřízené účty. Anastasia už však dávno není rozklepaná studentka, ale paní Greyová, která ví, že i svoboda může mít padesát odstínů. Režie: James Foley V kinech od 8. února P O S L E D N Í

K A P I T O L A

V K INECH OD 8. ÚNOR A

NÁCHOD

PAVEL MATUŠKA: USMÍVÁNÍ Do 12. 2. Výstava kresleného humoru se koná v Městské knihovně.

VOJTA POLÁK: KRESBY 2017 1. - 28. 2. V dětském oddělení Městské knihovny si můžete prohlédnout kresby studenta Střední školy propagační tvorby a polygrafie Velké Poříčí.

SPOLKLA MĚ KNIHOVNA Do 28. 2. V hale Městské knihovny je k vidění výstava ilustrací Vojtěcha Šedy ze stejnojmenné dětské knihy spisovatelky Kláry Smolíkové.

Výstava

VĚČNĚ TVÁ NEVĚRNÁ

„Josef a Miluška jsou manželé celou věčnost. Miluška svého manžela neúnavně zahrnuje péčí, Josef svou ženu miluje, ale má slabost pro mladší ženy. Jejich manželství se pomalu řítí do záhuby. Na záchranu přijíždí teta Marta, která jako psycholožka naordinuje manželům nevěru, a bláznivá hra může začít. Režie: Milan Cieslar V kinech od 22. února

PRAČLOVĚK

v7i9d03 a D iří 8 47

Jtel.: 60 56

MÓDA ZA ČASŮ PROTEKTORÁTU Do 29. 4. Výstava ve výstavní síni Regionálního muzea Náchod nás zavede o několik desetiletí zpět a pokusí se přiblížit, co se nosilo a jaké oděvy byly moderní v protektorátní době.

NOVÉ MĚSTO NAD METUJÍ

SVATEBNÍ VALENTÝNSKÁ VÝSTAVA 10. - 11. 2.

Ilustrace ze stejnojmenné knihy

spisovatelky

a ilustrátora

Kláry Smolíkové Vojtěcha Šedy

15. ročník tradiční akce na zámku.

IRENA ŠTYRANDOVÁ: JENOM PAPÍR?! Do 10. 3. Výstava v Městské galerii Zázvorka.

JAROSLAV JOŠT: ŠITÉ GOBELÍNY Do 23. 3.

Městská knihovna Náchod Kamenice 105, 54701 Náchod

únor 2018

Spolkla-me-knihovna_plakat-A3-knihovny.indd 5

25.9.2017 15:21:29

JIŘÍ VÍT: FOTOGRAFIE

Dug je typický neohrožený hrdina, který má zachránit svůj kmen před velkou hrozbou. Budoucnost svého kmene vsadí do podivné hry a má jedinou šanci: naučit sebe a dalších deset nemotorných pralidí hrát fotbal a vyhrát zápas proti elitnímu klubu Real Bronzio. Jen tak můžou získat zpět své území. Režie: Nick Park V kinech od 22. února al

osmičkou (1918, 1938, 1948 a 1968), připomene události, k nimž v naší vlasti a na Náchodsku došlo a díky desítkám trojrozměrných předmětů, z nichž některé budou vystaveny zcela poprvé, provede návštěvníky pohnutými událostmi 20. století. Součástí výstavy bude rovněž ojedinělá expozice figurek vojáčků československé armády první republiky v miniatuře Měli jsme se bránit 1938 modeláře a sběratele Lubora Šušlíka. Vernisáž se uskuteční v pátek 23. února od 16 hodin.

14. 2. - 31. 3. Výstava v Městské knihovně bude zahájena vernisáží ve středu 14. února v 17 hodin.

Výstava ve společenském sále Městské knihovny.

ČESKÁ SKALICE

PRŠÍ, PRŠÍ, JEN SE LEJE Do 12. 2.

Výstava prací 11. ročníku výtvarné soutěže NAŠE Galerie pro občany Náchodska se koná v Galerii výtvarného umění.

Na výstavě v Regionálním informačním centru můžete zhlédnout vítězné práce z výtvarné soutěže, kterou vyhlásilo SVČ Bájo pro děti z Královéhradeckého a Pardubického kraje. V soutěži se sešlo 705 výtvarných prací ze 72 škol a školských zařízení.

OSUDOVÉ OSMIČKY 20. STOLETÍ V DĚJINÁCH NÁCHODA 23. 2. - 11. 11.

PAVLÍNA TYLŠOVÁ: OKO - DO DUŠE OKNO 5. - 28. 2.

Nová výstava v budově stálé expozice Regionálního muzea mapuje nejdůležitější milníky našich dějin zakončené

Výstava obrazů žákyně 9. ročníku Základní školy Hronov se koná v galerii Fortna.

NAŠE GALERIE - PUTOVÁNÍ Do 18. 2.

Váš život v barvách malířské a natěračské práce


JULIUS REICHEL 8. 2. - 1. 4. V Galerii Luxfer se představí básník, umělec a osobnost mnoha identit a tváří. Začal studovat umění pod jménem Ondřej Opekar na Akademii výtvarných umění v Praze a studium dokončil na Vysoké škole uměleckoprůmyslové jako Julius Reichel. Je členem uskupení Black Hole Generation, což je patrně první „postinternetová“ skupina u nás. Práce Julia Reichela je velmi těžko uchopitelná, přestože se nijak nevymyká z ustálených forem běžně spojovaných s uměním. Obraz, socha, objekt, video nebo instalace. To, co se velmi těžko popisuje, je především frenetická vrstevnatost a tematická nejednoznačnost. Jestliže se Reichel chopí klasického obrazu, nejen, že plátna nejsou napnutá na obvyklých rámech, ale jsou po desítkách pověšena přes sebe jako obří vzorník dekoračních látek. Naopak objekt je vytvořen pětimetrovým pruhem látky napnutým do vrtule na vachrlatý dřevěný rám. Jeho artefakty působí neuhlazeně, samozřejmě, neokázale, přesto si v sobě ponechávají něco z důstojnosti klasického umění dávné antiky nebo opulentní okázalosti nedávné pop kultury. Vernisáž se koná ve čtvrtek 8. února od 19 hodin. Galerie je otevřená každý pátek od 14 do 18 hodin nebo po dohodě na tel. 734 260 618.

JARNÍ VÝSTAVA DROBNÉHO ZVÍŘECTVA 24. - 25. 2.

Tradiční propagační výstava s možností nákupu chovných zvířat a chovatelských potřeb se koná v chovatelském areálu v Jiráskově ulici.

VELKÉ POŘÍČÍ

TOMÁŠ BÖHM: ALPY - TAUPLITZALM Do 16. 2. Výstava v Galerii 102.

JOSEF BENEDIKT: MALBY A MONOTYPY 27. 2. - 6. 4. Výstava v Galerii 102.

HRONOV

LUKÁŠ LUKEŠ: VÝBĚR Z DĚL 5. - 28. 2. Olejomalby, koláže a grafiky náchodského rodáka si můžete prohlédnout ve foyer Sálu Josefa Čapka.

ZVLÁŠTNÍ LIDÉ 5. - 11. 2.

Výstava voskových figurín zachycující doložené katastrofy lidského těla se koná ve výstavní chodbě Jiráskova divadla.

POLICE NAD METUJÍ

TOMÁŠ HOBZÍK: ZA OBZOREM Do 2. 3.

Výstava stěžejní části největší sbírky papírových modelů majáků na světě se koná v Muzeu papírových modelů.

VÝSTAVA PŘÍRŮSTKŮ MUZEA Stálá expozice

Muzeum papírových modelů vystavuje přímo v expozici své nové přírůstky. Představí tak nejen slepené modely, ale i archivní vystřihovánky, které zůstaly ve „2D".

BROUMOV

ELIŠKA PALHOUNOVÁ: FOTOGRAFIE 2. 2.

Vernisáž výstavy fotografií v Galerii Ulita v klubu Rok se koná v pátek 2. února od 18 hodin.

ROBIN BÖHNISCH: JERUZALÉM Do 16. 2.

Výstava fotografií se koná ve výstavní síni LokArt.

ČERVENÝ KOSTELEC

DUHOVÍ LIDÉ 16. 2.

Vernisáž výstavy fotografií Jany Barnatové se koná v Zahradní kavárně Trees v pátek 16. února od 17 hodin.

DOBRUŠKA

PAVEL ŠTĚPÁN: ZIMNÍ PROCHÁZKA DOBRUŠKOU 8. - 28. 2.

Výstava fotografií se koná v lapidáriu Městského úřadu. Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 8. února od 17 hodin.

AVANTI TOUR DOBRUŠKA Do 28. 2.

Výstava fotografií v malém sále kina.

JAK ČARUJE ZIMA Do 28. 2.

Veselé obrázky plné fantazie a pestrých barev dětí z mateřské školy jsou k vidění ve foyer Městské knihovny.

novinky na cd

CAMILLA CABELLO – CAMILLA

Zpěvačka kubánského původu Camilla Cabello a bývalá členka dívčí hudební skupiny Fifth Harmony vydává debutové sólové album. Poté, co před rokem opustila zmíněnou formaci, která se vytvořila během druhé řady americké soutěže X Factor, se rozhodla dát vlastní cestou. Svědčí o tom celkem dvanáct sólových písní, které na její desce najdete.

JOE SATRIANI – WHAT HAPPENS NEXT

Americký virtuóz, který svým kytarovým uměním okouzluje diváky už bezmála čtyřicet let, se může pochlubit v pořadí šestnáctou studiovou nahrávkou. Na horké novince, ve které se vydal novým směrem, naleznou fanoušci rocku dvanáct písní, na nichž spolupracoval s baskytaristou Glennem Hughesem, bubeníkem Chadem Smithem a také svým produkčním týmem v čele s Mikem Frasem.

BLACK VEIL BRIDES – VALE

Heavy metalová formace z amerického Los Angeles přichází po pěti letech se svým pátým počinem, který toto uskupení nazvalo „Vale“, což v překladu z latiny znamená „buď silný“. "Je to naše nejkomplexnější nahrávka a máme z ní obrovskou radost! Rádi bychom inspirovali fanoušky, aby byli sami sebou,“ nechal se slyšet frontman kapely Andy Biersack. al

57


Kvíz

Foto © Česká televize / autor: Julie Vrabelová

„Císařovna" Marie Terezie

Marie Terezie byla významnou panovnicí a mnohonásobnou matkou, která zasáhla svými reformami i sňatkovou politikou do historie celé Evropy. V hodinách dějepisu jí byla věnovaná velká pozornost, proto si vyzkoušejte, co si o ní pamatujete. Nápovědou vám bude naše aktuální Téma. 1) Kolikáté výročí narození Marie Terezie si letos připomínáme? a) 200 let b) 300 let c) 500 let 2) Která ze zemí nebyla koproducentem televizního seriálu o Marii Terezii? a) Rakousko b) Maďarsko c) Německo 3) a) b) c)

Kdo byl otcem Marie Terezie? Karel V. Karel VI. Leopold IV.

4) Kolik let byla Marie Terezie panovnicí rakouských zemí? a) 10 b) 30 c) 40 5) Kterou z následujících věcí Marie Terezie nenařídila? a) vydání tolerančního patentu

b) sjednocení rakouského a českého trestního práva c) povinnou školní docházku 6) Kdo ve filmu ztvárnil Františka Štěpána Lotrinského? a) Lukáš Langmajer b) Vojtěch Kotek c) Jiří Mádl 7) Kdo nepatří mezi šestnáct dětí Marie Terezie? a) Josef II. b) Marie Antoinetta c) Marie Stuartovna 8) Do jaké z válek se Marie Terezie zapojila? a) Prusko-rakouské války b) Války o rakouské dědictví c) Třicetileté války 9) Čím Marie Terezie údajně přesvědčila Uhry, aby jí finačně i vojensky pomohli? a) pláčem svého dítěte b) vydíráním

Správné odpovědi: 1b, 2c, 3b, 4c, 5a, 6b, 7c, 8b, 9a, 10b, 11c, 12a, 13c 58

c) úplatkem 10) Jak se přezdívalo generálovi vojsk Marie Terezie Evženu Savojskému? a) Rakouský Napoleon b) Malý abbé c) Turkobijec 11) Který ze zámků se v televizním filmu objevuje nejvíce? a) Hluboká b) Hrádek u Nechanic c) Kroměříž 12)Kolik se ve snímku objevilo komparzistů? a) více než 2 500 b) více než 5 000 c) více než 10 000 13) Jakou barvu mají šatičky, které Marie Terezie vlastnoručně ušila pro Pražské Jezulátko? a) červené se zlatou výšivkou b) modré se stříbrnou výšivkou c) zelené se zlatou výšivkou el


59


ADLO V I D A B D HU

PIKNI KTRH Y 30. 6. 2018

Zámek Nové Město nad Metují Vyberte fi l m: 1.

LETNÍ KINO Který film chcete promítnout na letním minifestivalu

U NÁS NA ZÁMKU?

SVĚTÁCI 2.

MALÝ PÁN 3.

AŤ ŽIJÍ DUCHOVÉ

HLASUJTE pro svého favorita na

WWW.UNASNAZAMKU.CZ

4.

BEZVA ŽENSKÁ NA KRKU

Přivítejte prázdniny

5.

VE VELKÉM STYLU...

NOC NA KARLŠTEJNĚ

Těšíme se na vás!

Swing únor 2018  
Swing únor 2018  

kulturne spolecensky magazin pro Nachodsko

Advertisement