Page 1

{boBIO}

.....my way of gardening

GREEN RELAX FAMILY CALMNESS OUTSIDE IDEAS ORGANIC

mywayofgardening.blogspot.com

GROW YOUR OWN


o mnie Pod koniec 2012 roku przeżyłam wewnętrzny reset. Co to znaczy ? Dziewięciodniowy postgłodówka była powodem zmiany mojego sposobu myślenia i życia. wysiłek, jaki poniosłam i czas, który na to poświęciłam, pozwolił mi na wyciszenie i przemyślenie. spowodował zmianę, której nawet nie zakładałam i której się nie spodziewałam. mogę powiedzieć,że wszystko poukładało się właściwie i scementowało w całość. teraz nie ma już odwrotu. Moje obecne wybory są przemyślane i podyktowane wewnętrznym dobrem i troską, o siebie, moich bliskich, moją rodzinę.

głęboko wierzę,że nasze samopoczucie, energia i funkcjonowanie zależy od pokarmów, które spożywamy. dlatego z wielką pasją uprawiam ekologicznie ogród, w którym oprócz roślin ozdobnych rosną warzywa. są one w sezonie wiosenno-jesiennym podstawą naszego żywienia. uwielbiam siać, podlewać i zrywać soczyste sałaty, chrupiące marchewki, kłujące ogórki czy pękate strąki groszku. cieszę się, jak małe dziecko, z każdego zebranego plonu. a jeszcze bardziej, gdy moje dzieci dokonują właściwych wyborów żywieniowych- myślę wtedy:było

warto.

pozdrwaiam Was serdecznie


I’m working in the garden Niech jedzenie będzie waszym lekarstwem, a lekarstwo bĘdzie dla was pokarmem.” HIPOKRATES


„ Współczesna cywilizacja wiąże się z ogromnymi przemianami niemal we wszystkich dziedzinach życia, również w dziedzinie żywienia człowieka. Żywność naturalna utraciła swą wartość biologiczną w wyniku zastąpienia żywnością przetworzoną; rafinacja pozbawiła pokarm bezcennego błonnika, szeregu mikroelementów i witamin, zaś poddanie żywności wysokim temperaturom doprowadziło do zniszczenia enzymów i zmiany struktury przestrzennej białek. Następstwem przetwarzania żywności było pojawienie się na niespotykaną dotąd skalę szeregu przewlekłych chorób „cywilizacyjnych” o charakterze degeneracyjno – zapalnym z miażdżycą i nowotworami na czele. A przecież jeszcze przed 100 laty, gdy żywność była naturalna, główną przyczyną śmierci były choroby infekcyjne, takie jak grypa czy gruźlica, a nie - jak dzisiaj - zawały czy nowotwory. Wiadomo jest, że człowiek jako istota biologiczna pozostał na przestrzeni wieków niezmienny, jego komórki mają wciąż te same potrzeby pod względem składników pokarmowych, co przed tysiącami lat. Jeżeli odejście od natury byłoby przyczyną chorób cywilizacyjnych, zatem naturalne pożywienie oparte na warzywach i owocach mogłoby być przykładem leczenia przyczynowego tych

chorób.”.

dr Ewa Dąbrowska


roses for ever

zasuszanie róż

Zasuszanie Dokładnie warstwowo owiń watą płatki róż. zaczynij od zewnętrznych płatków, tak aby płatki się nie dotykały tylko były poprzekładane watą. Odstaw w ciepłe miejsce na kilka dni, po tym czasie delikatnie powyciągaj watę i zobacz co cię czeka. Piękno samo w sobie !


roses for ever

Tworzę kompozycje florystyczne łącząc suszone ze świeżym. Używam kleju na gorąco do przytwierdzenia. Wystarycz; pomysł, pojemnik, kilka kwiatów i zielone.


m a e r c i ce SUPER SZYBKIE I SMACZNE LODY Składniki:

opakowanie mrożonych owoców ( truskawki, maliny lub jeżyny ) opakowanie dobrego serka mascarpone jeżeli lubisz desery mocno słodkie, dodaj syropu z agawy

Wykonanie Lekko rozmrożone owoce miksujemy z serkiem w blenderze. Gotowe, wykładamy do pucharków, dekorujemy wedle uznania i rozkoszujemy się smakiem.

Po prostu pycha czas wykonania 5 minut

-:)


Gleba jest podstawą uprawy organicznej Podstawą uprawy własnych warzyw jest gleba w tak zwanej dobrej kulturze. To baza dla wzrostu przy ekologicznej uprawie. właściwa gospodarka nie zakłóca naturalnego rytmu życia grzybów i mikroorganizmów bytujących w glebie. Wszystkie te organizmy są konieczne do zachowania równowagi i gwarantują powodzenie upraw organicznych. Gleba powinna być przygotowana we właściwy sposób a w wątpliwych lokalizacjach ( wzdłuż tras komunikacyjnych) przebadana laboratoryjnie w stacjach chemiczno-rolniczych, które znajdują się we wszystkich dużych miastach Polski. Stacje takie badają zakwaszenie gleby-pH, zawartość makroelementów (fosforu, magnezu, potasu, azotu), oznaczają występowanie metali ciężkich, przeprowadzają kontrole żyzności gleby. na życzenie przygotowują zalecenia nawozowe dla poszczególnych grup roślin: użytkowych lub ozdobnych.

Przygotowana gleba powinna być lekka-rozluźniona i miękka w dotyku, wolna od chwastów, które wybieramy ręcznie przy okazji zruszania gleby widłami. W ekologicznej uprawie nie stosujemy chemii rolnej, wszystko co uprawiamy czerpie składniki pokarmowe ze zdrowej zasobnej gleby, którą możemy wzbogacać poplonami i kompostem. Stosujemy zasady zmianowania, w cyklach kilkuletnich zamieniamy kwatery dla poszczególnych warzyw. Po zimie przerzucamy glebę widłami, jeżeli nie wykonaliśmy tego na jesieni i grabimy zruszoną glebę wyrównując w ten sposób zagon. Teraz gleba jest właściwie przygotowana- czekamy na właściwą temperaturę i możemy wysiewać nasionka zgodnie z terminami podanymi na etykietach nasion.


Gleba jest jedynym nieodnawialnym środkiem produkcji rolnej. Należy więc o nią dbać, dostraczając jej tego wszystkiego, czego potrzebuje, a przede wszystkim nie wolno jej niszczyć.” prof.dr hab. Stanisław Kaniszewski, Instytut Ogrodnictwa, Skierniewice


z myślą o zdrowej zasobnej glebie „Najprostszym i najmniej kosztownym zabiegiem poprawiającym żyzność gleby jest systematyczne stosowanie materii organicznej i naturalnych nawozów organicznych. Jeżeli gospodarstwo nie dysponuje obornikiem, to powinno zintensyfikować uprawę nawozów zielonych i międzyplonów ”. dr Józef Babik Instytut Ogrodnictwa, Skierniewice co i jak uprawiamy i jak ma ogromne znaczenie i bezpośrednio wpływa na osiągane plony. dbając właściwie o glebę osiągamy satysfakcjonujący i zdrowy plon. jeżeli zlekceważymy podstawowe zasady gospodarowania nie pomogą nam żadne chemiczne polepszacze (nawozy i opryski). uprawa roślin w kilkuletnich monokulturach i zaniechanie nawożenia organicznego prowadzi do degradacji gleby. nadmierne stosowanie nawozów sztucznych sprzyja utracie materii organicznej, wypłukiwaniu składników mineralnych do głębszych warstw gleby i wód gruntowych. Wpływa też na pogorszenie fizycznych właściwości gleby, zubożenie życia biologicznego oraz zwiększenie erozji- skutkuje to utratą żyzności oraz gorszym plonowaniem roślin. zasady prawidłowej uprawy są powszechnie znane i nietrudne do zastosowania. a zatem, korzystne dla gleby jest: uprawa roślin w płodozmianie trwającym co najmniej 4 lata. stosowanie nawozów zielonych

jako poplon, najlepiej roślin motylkowych, które dzięki symbiozie z bakteriami rhizobium wzbogacają glebę w azot. mają one również dobrze rozwinięty system korzeniowy i penetrując głębsze warstwy gleby przyczyniają się do poprawienia jej struktury. wzbogacanie gleby kompostem w materię organiczną. działanie to pozytywnie wpływa na zwiększenie populacji mikroorganizmów glebowych oraz zwiększa bioróżnorodność flory i fauny.


Dlaczego warto mieć kompostownik ? Wykorzystasz własne odpady organiczne w przydomowym ogrodzie zamieniając je na nawóz oraz ściółkę. Kompostowanie zamyka cykl obiegu materii organicznej w przyrodzie.

Z MYŚLĄ O EKOLOGII


JAK MY KOMPOSTUJEMY ? Pierwsze przewietrzanie-przerzucenie wykonujemy zawsze wiosną. Cały czas donosimy materiał organiczny sypiąc go na wierzchu: skoszoną trawę, skórki od owoców i warzyw, pierwsze liście sałaty, kapusty, części kalafiora, fusy od kawy i herbaty, papierowe ręczniki, potłuczone skorupki od jajek, jesienią wygrabione liście . Pamiętajcie kompostownik to nie śmietnik. nie wrzucamy: obierek od ziemniaków, gotowanych warzyw i mięs. Przerobioną masę rozkładamy pod drzewa, krzewy i na zagonach warzywnych to jest najlepszy nawóz dla naszych roślin, najlepsza ściółka, to jest ekologiczne działanie. W przyrodzie taki proces zachodzi nieustannie i tworzy wierzchnią warstwę gleby urodzajnej. Nasz kompostownik ma 80 cm wysokości. Tu na zdjęciu widać,że "wędruje" podczas przerzucania. Zdejmujemy skrzynię po kolei i przestawiamy obok.Pierwszą warstwę z góry przenosimy na dno nowej kwatery i przesypujemy przerobionym kompostem. Cały kompost zostanie ułożony na wierzchu a skrzynki ułożone jedna na drugiej. Na zwolnionej przestrzeni powstanie miejsce do nasadzeń warzywnych: urosną wspaniałe dynie i cukinie. po kilku sezonach kompostowanie dobrze się rozumie. Nie zrażajmy się początkami, pierwszy przerobiony kompost nam wszystko wynagrodzi i bardzo usatysfakcjonuje. Dobra rada: przekładanie kolejnych warstw krwawnikiem znacznie przyspiesza proces. skoszoną trawę układamy warstwowo posypując ją piaskiem. Po 9-10 miesiącach uzyskujemy sypki, niezbity kompost.


z myślą o ekologii


ZALETY PODWYŻSZONEJ GRZĄDKI -łatwiejsza pielęgnacja uprawianych warzyw - szybsze nagrzewanie się gruntu - kontrolowana uprawa - dobre rozwiąznie przy wysokim poziomie wód gruntowych - dobre rozwiązanie dla miejsc, gdzie rosną inne rosliny o rozbudowanym systemie korzeniowym


ZACZYNAMY pracE W WARZYWNIKU Gdy ziemia jest już dostatecznie sucha,rozdrobnij ją grabiami, powstanie w ten sposób równa warstwa gleby-równy zagon. Gdy tylko warunki pogodowe pozwolą do gruntu wysiej: rukolę, pietruszkę, marchewkę, koper, rzodkiewkę i sałaty: lodową i rzymską oraz masłowe. Do sałat zastosuj siew sukcesywny, co dwa tygodnie tak, aby maksymalnie wydłużyć okres zbioru i cieszyć się zielonym możliwie jak najdłużej.

Ważne, na wiosnę ziemia jest zimna. Aby uzyskać dobre rezultaty w uprawie z siewu, poczekaj aż zaczną kiełkować chwasty- to dobry znak- czas rozpocząć siew do gruntu. Gdy minie ryzyko przymrozków majowych możesz wysadzić zakupione sadzonki ziół, pomidorów, selera, pora, papryki czy oberżyny.


rzodkiewka wysiewana punktowo w rzędach pietruszki lub marchwi ułatwia odchwaszczanie w początkowej fazie wzrostu siewek. Wskazuje bowiem rzędy,tam gdzie rosną korzenie roślin mających dłuższy czas kiełkowania


siewki rukoli

smak własnych sałat-bezcenny wysiej nasiona wprost do gruntu podlewaj i ciesz się smakiem


SUPER FOOD praca w ogrodzie, przebywanie na świeżym powietrzu, smaczne i zdrowe plony z własnego ogrodu


GROW YOUR OWN


SUPER F O O D


gdy tylko warunki pogodowe pozwolą wysiej wczesną wiosną nasiona różnych sałat

PROSTE GOTOWANIE


pasztet z soczewicy wilgotny, aromatyczny, roślinny

Pasztet z soczewicy Składniki:

3 szklanki ugotowanej soczewicy

odciśniętej z wody, ale niezupełnie do sucha 3 starkowane marchewki 1 starkowana pietruszka 2 pokrojone w kostkę cebule 2 garści namoczonych i podgotowanych suszonych prawdziwków 1/3 szklanki tartej bułki

Przyprawy

łyżka czarnuszki 2 łyżki kuminu 1 łyżka kardamonu 1 kopiasta łyżka musztardy

Wykonanie Na patelni, przez około 10 minut, podsmażamy: marchewkę i pietruszkę dodajemy pokrojoną w kostkę cebulę. W misce łączymy: soczewicę, pokrojone podgotowane grzybki, bułkę tartą oraz przyprawy. Masę przekladamy do keksówki wyłożonej papierem i pieczemy około godziny w piekarniku (górna i dolna grzałka) nagrzanym do 200 st. C do czasu zarumienienia. Po upieczeniu pasztet nie jest twardy a lekko miękki i wilgotny po schłodzeniu daje się kroić i lekko się rozsmarowywać.


GOFRY SUPER SŁODKA I SZYBKA PRZEKĄSKA


GOFRY PRZEPIS SPOD „LADY” Składniki:

300 g tłuszczu roślinnego np. olej kokosowy 100 g ksylitolu (cukier z brzozy) 150 g mąki pszennej 4 jajka 1 cukier waniliowy BIO szczypta soli 200 ml mleka roślinnego

Wykonanie Łączymy mokre składniki i powoli dodajemy sypkiemieszamy. Dodajemy rozpuszczony i przestudzony olej kokosowy. Pieczemy w maszynce do gofrów do czasu uzyskania złotego koloru. Posypujemy cukrem pudrem wykonanym z ksylitolu lub nakładamy owoce- latem świeże. Po prostu pycha!


e-Fiore 100% natury dla wymagającej skóry !


Ekologiczne, naturalne,organiczne Nasze produkty do ciała są w całości naturalne, a niektóre nawet ekologiczne. Wytworzone zostały z czystych olejów roślinnych, maseł nierafinowanych, wyciągów z roślin, kwiatów. Niektóre zawierają składniki pochodzenia zwierzęcego, którymi są tylko mleko kozie, miód i lanolina. Zupełnie bezpieczne i odżywcze dla skóry. Kosmetyki, które posiadamy w swojej ofercie są konserwowane naturalnie, m.in solą morską, wyciągiem z pestek grejpfruta oraz glinkami. Mamy również czysto ekologiczne produkty organiczne, takie jak: olej aragnowy, makadamia, ze słodkich migdałów, jojoba, masło shea karite, masło babassu, mydło BIO na wagę, mydło Aleppo.

www.e-fiore.pl


Zanim możliwy będzie zbiór z gruntu, w domu możesz uprawiać nasiona przeznaczone do kiełkowania. Wystarczy kilka słoików, gaza, gumki i nasiona do kiełkowania. Na początek polecam najłatwiej kiełkujące nasionka niezawodnej rzeżuchy. Nasionka na kiełki należy wypłukać i moczyć przez noc w przegotowanej letniej wodzie. Po tym czasie wodę należy zlać a nasionka ponownie przepłukać. Słoik ustawić dnem do dołu najlepiej w małej filiżance i pod kątem, tak aby woda mogła odpływać do filiżanki i aby powietrze mogło krążyć. Kiełki do wzrostu wymagają: dostępu światła, tlenu i przepłukania dwa razy dziennie przegotowaną letnią wodą. Najlepsze do spożycia są 2-4 dniowe kiełki. Można posypywać nimi: kanapki, zupy, sałatki czy gotowane ziemniaki. Wyrastający czosnek,cebula, korzeń pietruszki umieszczony w pojemniku z ziemią warzywną wypuści świeże zielone pędy, które możesz spożywać wprost z własnego parapetu.


Nie ma zielonego Uprawiaj własne nowalijki na miarę możliwości - uprawiaj na parapecie. Wyrastające czosnek,cebula czy korzeń pietruszki umieszczone w pojemniku z ziemią wypuszczą świeże,zielone pędy gotowe do spożycia.


pędzenie liści kapusty pekińskiej

Na parapecie w kuchni możesz pędzić-uprawiać liście kapusty pekińskiej, które przeznaczysz do urozmaicenia kanapek.

Sprawa jest bardzo prosta Gdy pozostaje ci kłąb kapusty umieść go w pojemniku z ziemią warzywną, podlewaj od czasu do czasu i rozkoszuj się zielonym.


młode pędy pokrzywy


Na wiosnę zadbaj o kondycję organizmu wzmocnij ciało od wewnątrz. spożywaj młode pędy pokrzywy zbierane z dala od tras komunikacyjnych. umyte, odsączone pędy nie są kłujące. możesz przygotować z nich: sałatki z sosem vinegret, świeżo wyciskane soki lub herbaty.


Mariola

jesteśmy już dwie, mariola przyłączyła się do współtworzenia publikacji „boBIO”. marioli dziekuję za wnikliwą korektę teksu.


współpraca wspólnie z wami- moimi czytelnikami chciałabym tworzyć tę publikacje. moim celem jest propagowanie i inspirowanie do życia blisko zieleni. wierzę w moc wspólnego działania. Jeżeli jesteś osobą, której bliskie są zasady slow life i zdrowego żywienia, może jesteś grafikiem, architektem, ogrodnikiem lub amatorem uprawiającym ogród i czerpiącym z tego wielką przyjemność a może po prostu widzisz możliwość współpracy-daj znać. chcesz o czymś konkretnie poczytać, widzisz potrzebę opisania jakiś tematów chętnie opracuję je dla ciebie i opublikuję w kolejnym wydaniu. wspólnie stworzymy kolejną publikację

email: mywayofgardening@gmail.com


KONTAKT email: mywayofgardening@gmail.com

mywayofgardening.blogspot.com

Profile for gardner

boBIO  

Inspiracje do życia blisko zieleni. O organicznej uprawie warzyw i owoców.

boBIO  

Inspiracje do życia blisko zieleni. O organicznej uprawie warzyw i owoców.

Advertisement

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded