Page 1

DERGİ BİZ MAYIS 2011

MART


KENT TANITIM SEMİNERİ 10 Mayıs 2011 Salı Günü İnegöl 4.Noteri ve Kent Konseyi Grup Başkanı Cuma Ali YÜREKLİ 9.sınıf öğrencilerinin katıldığı seminerde öğrencilere kentsel gelişim, kentlilik bilinci, yaşadığımız kentin önemi ve değerleri ile ilgili karşılıklı soru-cevap şeklinde bilgi verilmiştir. Salon girişinde İnegöl’ün eski ve yeni resimlerinin yer aldığı sergi öğrencilerin beğenisini kazanmıştır.


UĞUR BÖCEKLERİ PROJESİ 11 Mayıs 2011 Çarşamba Günü Dörtçelik Endüstri Meslek Lisesi Metal İşleri Öğretmeni Musa KARBEYAZ tarafından verilen seminere 9.sınıf öğrencileri katılmışlardır.

Türkiye Uğur Böcekleri Projesi’nin değerleri olan yurt sevgisi, hoşgörü, dürüstlük, girişimcilik ve iş kalitesi başlıklarından “Kendi Hayatınızın Lideri Olun” semineri; bir liderin sahip olması gereken dürüstlük, girişimcilik ve iş kalitesi ilkeleri ile yurt sevgisi ve hoşgörü değerleri hikayeler ve uygulamalar kullanılarak anlatılmaktadır.

DEĞERLER: Hoşgörü: Farklılıklara değer verilmesinin önemi ve bu sayede iletişime, fikirlere, gelişime açık bireyler olunabileceğinin üzerinde durulur. Yurt Sevgisi: Yaşadığın topraklar için çalışmanın önemi anlatılmaktadır. Yurt sevgisi içinde hoşgörü olduğunda daha anlamlı olduğundan, bu başlık hoşgörü değeriyle bağlantılı şekilde anlatılmaktadır. İLKELER: Dürüstlük: Hayatımız boyunca çevremizdeki kişilere karşı dürüst davranmanın ve güvenilir bir birey olmanın önemi anlatılmaktadır. İş Kalitesi: Her kişinin kendi meslek alanındaki bilgi düzeyini artırması ve bu sayede yaptığı işlere nasıl değer katabileceği anlatılmaktadır. Girişimcilik: Bireylerin karşılaştıkları toplumsal sorunlar karşısında, bunlara şikayet etmek yerine nasıl çözüm bulabilecekleri ve her türlü koşulda üretken olabilmenin önemi anlatılmaktadır.


Gençler 19 Mayıs İçin Koştu

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında liseler arasında düzenlenen Gençlik Kros Yarışları dün yapıldı. Kız Meslek Lisesi, hem ferdi hem de takım yarışmasında rakiplerine büyük fark atarken, dereceye giren öğrenciler kupalarını Milli Eğitim Müdürü Mehmet Baştürk’ten aldı. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında ilçemizdeki 14 lise’den 60 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilen gençler kros yarışları dün yapıldı. Hikmet Şahin Kültür Parkı girişinde yapılan yarışlar kız ve erkek olmak üzere iki ayrı kulvarda gerçekleştirilirken, yarışların ardından dereceye giren öğrencilere madalya ve kupaları takdim edildi. Düzenlenen yarışlarda kızlar ferdi sıralamada ilk üç Kız Meslek Lisesinden çıkarken; Arzu İper birinci, Canan Kılıç ikinci Tuğçe Ayaz ise üçüncü oldu. Kızlar takım sıralamasında ise birinci Kız Meslek Lisesi, ikinci Nene Hatun kız Meslek Lisesi ve üçüncü ise Nuh Mehmet Küçükçalık Lisesi oldu. Erkeklerde ferdi sıralamada Yunus Emre Lisesinden Ferhat Argun, ikinci Anadolu İmam Hatip Lisesinden Gökhan Yılmaz ve üçüncü ise Yunus Emre Lisesinden Mehmet Erdoğan oldu. Erkekler takım sıralamasında ise; birinci İnegöl İmam Hatip Lisesi, ikinci Yunus Emre Lisesi ve üçüncü İnegöl Anadolu Lisesi. Etkinliklerimiz Devam Edecek Sıralamanın belli olmasının ardından İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Baştürk, İlçe Spor Müdürü Osman Gümüş ve İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Tahsin Çetinkaya; dereceye giren öğrencilere madalya ve kupalarını takdim etti. Milli Eğitim Müdürü Mehmet Baştürk, düzenlenen kros yarışları ile ilgili yaptığı açıklamasında 23 Nisan Bayramında ilköğretim öğrencileri ile dolu dolu bir çocuk bayramı yapıldığını hatırlatarak; Mayıs ayında da gençlik bayramının yapılacağını söyledi. 19 Mayıs günü ilçe stadyumunda çok güzel bir bayram töreniyle Atatürk’ü anma ve Gençlik Spor Bayramı kutlamaları yapılacağını kaydeden Baştürk; “Bu çalışmalar içerisinde bu gün liseler arası kız ve erkek öğrencilerin katılımıyla kros yarışmaları yapıldı. Kros yarışmalarına katılarak dereceye giren öğrencilerimize ödüllerini vermek üzere buradayız. Çalışmalarımız sadece krosla kalmıyor, 19 Mayıs bayramı ile ilgili çeşitli etkinliklerle de haftayı süslemeye çalışıyoruz. Örneğin bu bayramla ilgili liseler arası kitap okuma yarışması düzenledik. Yine okullarımızda bayramla ilgili çeşitli programlar düzenlendiği gibi 3 aydan beri de bu bayrama öğrencilerimiz hazırlanmakta. Bu gün de stadyumda son bir prova yapılacak ve öğrencilerimiz bayrama hazır duruma gelecek. Bu yarışmaya katılan tüm öğrencilerimizi kutluyorum” dedi.


ÇEVRE KORUMA HAFTASI ( 5 – 11 Haziran ) Doğal Çevrenin korunması amacı ile 1972 yılında İsveç’in Stockholm kentinde Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı toplandı. Bu toplantıda çevre sorunları ele alındı. Çevre kirlenmesine karşı üye ülkeler ortak çözüm yolları aradılar. Birleşmiş Milletler Çevre Konferansında 5 Haziran gününün Dünya Çevre Günü olması kararlaştırıldı. Her yıl Birleşmiş Milletlere üye ülkelerde 5 Haziran Dünya Çevre Günü olarak değerlendirilir.

Çevreyi Koruma İçin Üzerimize Düşen Görevler Ambalajında geri dönüşüm işareti olan ürünleri yeğleyin Cam ambalajın binlerce yıldır geri döndüğünü ve içindeki ürünün camla hiçbir etkileşimde bulunmadığını bilerek alın Plastik poşet ve yiyecek kapları gibi plastik ürünleri yeniden kullanın Plastik traş bıçağı, çakmak, tükenmez kalem, folyo pişirme kapları gibi tek ya da çok az kullanımlık ürünleri kullanmayı en aza indirin Az miktardaki alışverişlerinizde plastik poşet kullanmayın Büyük boy ürünleri kullanın Hacmi fazla ürünler hem daha fazla kulanım hem de daha az ambalaj tüketimi demektir Şişe ve kavanoz gibi cam saklama ürünlerini tekrar kullanın Atmak istediğiniz cam malzemeleri organik çöplerle birlikte atmayın Biriktirip en yakınınızdaki cam kumbaralarına atın Cam şişe ve kavanozları atarken renklileri ve renksizleri ayırın Metal kapakları çıkartın Çok fazla ambalaj malzemesi kullanılmış ürünleri almayın Çocuklara oyuncak alırken dayanıklı olmasına dikkat edin Oyuncaklar bozulduklarında çöpe giderler ve geri dönüşümleri çok zordur Hediye olarak sevdiklerinize bir çevre örgütünün üyeliğini verin


Dergi Biz 5.Sayı  

Nuh Mehmet Küçükçalık Anadolu Lisesi 2011 © Tüm hakları saklıdır.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you