Page 1

DERGİ BİZ NİSAN 2011

MAR


DÜNYA ÇOCUKLARI DEV PASTAYI ATİLLA GÜLSAR’LA BİRLİKTE KESTİ

Dünya çocukları hep birlikte yaptıkları dev pastayı Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar’la birlikte kesti. 1,5 ton kestane şekeri, 500 kilo çikolata, 15 bin yumurta, birer ton un ve şekerin kullanıldığı yaklaşık 5 tonluk pastayı, çocuklar ve vatandaşlar hep birlikte yediler. Bu yıl ilk kez Bursa'da düzenlenen 'TRT 33. Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği' kapsamında 38 ülkeden gelen grupların katılımıyla şenlik yürüyüşü gerçekleştirildi. Tophane Meydanı'nda toplanan dünya çocukları ile Türkiye'den katılımcılar, ses sanatçısı Muazzez Ersoy'un öncülüğünde yürüyüşe başladı. Ersoy'un yanında bulunan ve üzerinde dünya haritası bulunan büyük balonu tutan Japon çocuklar, vatandaşlardan alkış aldı. Atatürk Caddesi'nde gerçekleştirilen yürüyüş, Atatürk anıtı önünde son buldu. Vatandaşların da yoğun ilgi gösterdiği yürüyüş, TRT başta olmak üzere birçok kanal tarafından canlı olarak yayınlandı. Yürüyüş sırasında özellikle misafir öğrencilere yoğun ilgi gösteren Türk çocuklar, onlarla fotoğraf çektirmek için yarıştı. Yürüyüşte kendi halk oyunlarından gösteriler sunarak yürüyen misafir öğrenciler, "Merhaba Türkiye" diyerek halkı selamladı. Karagöz ve Hacivat figürlerinin de eşlik ettiği yürüyüş, renkli görüntülere sahne oldu. Yürüyüş sonunda dünya çocukları, Kafkas firması tarafından özel olarak yaptırılan 5 tonluk pastayı önce süsledi, daha sonra hep birlikte yedi. Yine firma tarafından getirilen kestane şekerleri ile pastayı süsleyen dünya çocukları, pastayı Vali Yardımcısı Vedat Müftüoğlu ve Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar ile birlikte kesti. 1,5 ton kestane şekeri, 500 kilo çikolata, 15 bin yumurta, birer ton un ve şekerin kullanıldığı 5 tonluk pastayı, çocuklar ve vatandaşlar 2 saatte bitiremedi.


EDUCATURK YÜKSEK ÖĞRETİM GÜNLERİ Eğitim fırsatlarını Türkiye’nin her köşesine ulaştırma hedefiyle 7 yıldır düzenlenen EDUCATURK, 14-15 Nisan 2011 tarihleri arasında Atatürk Kültür Merkezi Merinos’da düzenlendi. Birçok devlet ve vakıf üniversitesinin yer aldığı fuara okulumuz öğrencileri de katıldı. Standlardaki görevlilerden üniversitelerdeki bölümler ve kendilerine sunulacak fırsatlar hakkında bilgi edindi. Bu eğitim gezisi sayesinde üniversitelerden gelen öğrenciler ve öğretim görevlileriyle konuşarak deneyim sahibi olmuş oldular. Dönüşte ise Cumalıkızık’ta verilen molada tarihi yerler gezildi ve yöreye özgü börekler yenildi.


SATRANÇ TURNUVASI 18-20 Nisan tarihleri arasında Bursa Merinos Kültür Merkezi’nde okullar arası satranç turnuvasında 9B sınıfından Mehmet KIRNAK ve Akın RODOPLU okulumuzu ve ilçemizi temsil etmişlerdir. İlk günün sonunda Mehmet KIRNAK iki maçta da rakibine yenildi. İkinci günde ise yaptığı üç maçın ikisini alarak bunu telafi etti. Akın RODOPLU ilk gün iki maçın birini kazanırken ikinci günde ise üç maçın birini kazanarak turnuvaya veda ettiler. Bu iki öğrencimize katılacakları diğer turnuvalarda başarılar dileriz.


Kalder 9. Kalite ve Başarı Sempozyumu yapıldı Bu yıl 15-16 Nisan tarihlerinde düzenlenen sempozyum "Yenileşim ve Gelecek" konusunda çok sayıda kamu ve özel kuruluştan temsilcilerin katılımı ile gerçekleşti. Bursa Kalder Şubesi tarafından düzenlenen 9. Kalite ve Başarı Sempozyumuna Okul Müdürü Müslim SERBEST, Md. Baş Yardımcısı Mustafa ÖZTÜRK, Matematik Öğretmeni Ertuğrul SEVİNÇ ve Rehber Öğretmen Mehmet SARI katılmışlardır. Özel sektör, kamu, sivil toplum kuruluşları medya yenileşimi, benimsemenin fırsatları ve zorlukları için sempozyumda buluştular. Yenileşimin bir yaşam tarzı olarak benimsenebilmesi için, eğitim sistemimiz ve KOBİ'ler öncelikli tüm kurum ve kuruluşlarımızın yaratıcılığı ve yenilikçiliği desteklemek üzere yeniden yapılandırılması; katılımlarının sağlanması; devlet teşviklerinin etkinleştirilmesi; uygun ve yeterli finansal kurumlar ve destek mekanizmalarının geliştirilmesi sempozyumda tartışıldı.


KUTLU DOĞUM HAFTASI Merhamet duygusu başta olmak üzere sevgi ve saygı kavramlarını öğrencilerimize kavratmak amacıyla okulumuz öğrencilerinden 12SA sınıfının Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Mehmet AYDEMİR, Sınıf rehber öğretmeni Hüseyin GÜNDÜZ ve Md. Yrd. Mevlüt KORKMAZ rehberliğinde hazırlamış olduğu program 21 Nisan 2011 Perşembe Saat 11.00’de öğrencilere 27 Nisan 2011 Çarşamba Günü ise veli ve öğretmenlere sergilenmiştir.


ÇANAKKALE GEZİSİ Eğitim gezileri kapsamında 29 Nisan 2011 Cuma günü düzenlenen Çanakkale gezisine Tarih öğretmeni Hüseyin GÜNDÜZ, Mdr. Yrd. Mevlüt KORKMAZ ve öğrenciler katılmışlardır. Bu gezi kapsamında Eceabat’ta denize nazır nefis bir kahvaltı ile güne başlandı. Rehber emekli öğretmen Sulhaddin AKSAKALLI’nın nefis anlatımı ve yorumları geziye ayrı bir zevk kattı. Seyit Onbaşı, Şehitler abidesi, Alçıtepe, 57.Alay Şehitliği, Conkbayırı, Nusret Mayın Gemisi, Aynalı Çarşı, Truva Atı maketi ziyaret edildi.


Dergi Biz 4.Sayı  

Nuh Mehmet Küçükçalık Anadolu Lisesi 2011 © Tüm hakları saklıdır.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you