Page 1

DERGİ BİZ HAZİRAN 2011


MEZUNİYET 2011 Küçükçalık Tekstil A.Ş. firmasının sahipleri, hayırsever sanayiciler Yılmaz ve Yaşar Küçükçalık kardeşler tarafından, babalarının adına yaptırılarak eğitim-öğretime bağışlanan Nuh Mehmet Küçükçalık Anadolu Lisesi, 2010-2011 eğitim öğretim yılı sonu itibariyle 6'ncı mezunlarını verdi. Geçtiğimiz hafta Çarşamba günü saat 17.00’de okulun bahçesinde gerçekleştirilen mezuniyet töreninde, mezun olan 339 öğrenci keplerini havaya atarak mezun olmanın sevincini yaşadılar. Törene, Kaymakam Durmuş Gençer, Belediye Başkan Yardımcısı Gülhan Şahin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Baştürk, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Tahsin Çetinkaya, Küçükçalık Tekstil Tekstil A.Ş. Eşbaşkanı Yılmaz Küçükçalık, Küçükçalık Tekstil A.Ş. Satın Alma Müdürü Doğan Kaçar, ADD İnegöl Şubesi Başkanı Muharrem Elmacı, bazı okul müdürleri, öğretmenler, öğrenci velileri ve öğrenciler katıldı. YGS VE LYS'DE YÜKSELEN GRAFİK Törenin açılış konuşmasını yapan Nuh Mehmet Küçükçalık Anadolu Lisesi Müdürü Müslim Serbest, Hayırsever Kuruluş Küçükçalık Tekstil A.Ş. Eşbaşkanları Yaşar ve Yılmaz Küçükçalık Kardeşlere teşekkür ederek, okulun 2005-2006 Öğretim yılında genel lise olarak hizmete açıldığını, 2010-2011 Öğretim yılından itibaren ise Anadolu Lisesi olarak eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam ettiğini, eğitim öğretimin yanı sıra çeşitli sportif, kültürel ve sanat faaliyetlerini de gerçekleştirdiklerini söyleyerek, "YGS ve LYS’de gitgide yükselen bir başarı grafiği yakalıyoruz. Aynı başarıyı bu yıl da beklediğimizi ifade etmek istiyorum" dedi. Mezun olan 339 öğrenciye yönelerek konuşan Müdür Serbest, gençlerin birlik, beraberlik ve kardeşlik duyguları içinde her zamankinden daha çok çalışmaları, ailelerinin ve yüce milletimizin kendilerine verdikleri değeri daha da yüceltmeleri gerektiği öğüdünü verdi. SINAVLARDA BAŞARILAR 18, 19, 25 ve 26 Haziran 2011 tarihlerinde yapılacak olan LYS'de (Lisans Yerleştirme Sınavı) öğrencilere başarılar dileyen Müdür Serbest, Nuh Mehmet Küçükçalık Anadolu Lisesinden mezun olmanın gurur ve şerefiyle memleketi ve tüm insanlığa hizmet edeceklerine inandığını kaydetti. DESTEK VERENLERE TEŞEKKÜR Serbest, hayırseverler Yaşar ve Yılmaz Küçükçalık Kardeşler olmak üzere, okullarına yardım ve desteklerini esirgemeyen diğer hayırsever veli, kurum ve kuruluşlara, Okul-Aile Birliği üyelerine, törende görev alan tüm idareci ve öğretmenlere, katılımlarından dolayı tüm veli ve misafirlere teşekkür etti. AZIMSANMAYACAK BAŞARI Milli Eğitim Müdürü Mehmet Baştürk ise, Nuh Mehmet Küçükçalık Lisesi’nin Anadolu Lisesi’ne dönüştürüleceği müjdesini, 2010 yılındaki Mezuniyet Töreninde verdiklerini ve bunun da gerçekleşerek artık okulun adının Nuh Mehmet Küçükçalık Anadolu Lisesi olduğunu hatırlatarak, okulun YGS ve LYS’deki başarısının azımsanmayacak bir başarı olduğunu, Anadolu Lisesi olarak bu başarının daha da artacağına inandıklarını kaydetti.


Kaymakam Durmuş Gençer ise, Hayırsever Yılmaz Küçükçalık’a okulu yaptırdıkları için bir kere daha teşekkür ederek, katıldıkları törenlerde kız öğrencilerin daha başarılı olduklarını gözlemlediğini, fakat bu okulda erkek öğrencinin okul birinciliğinden memnunluk duyduğunu, yine de kadınlara, analara başarılarının helal olduğunu söyledi. Kaymakam Gençer, öğrencilere yükseköğrenimde başarılar diledi. Mezuniyet kütüğüne isimliğini çakmasının ardından diğer mezun olan öğrenciler adına bir konuşma yapan okul birincisi Buğra Çiftçi ise, yaptığı kısa ve duygu dolu konuşmasında, Nuh Mehmet Küçükçalık Anadolu Lisesi’nde yaşadıklarını hayatı boyunca hafızasının en derin köşesinde yer alacağını söyledi. Okul Birincisi Buğra Çiftçi, okul ikincisi Melis Kudal ve Okul üçüncüsü Çiğdem Cilum’a teşekkür plaketleri Kaymakam Durmuş Gençer tarafından verildi. Bayrak ve Filama devir teslim töreninin ardından sınıf birincilerine mezuniyet belgeleri sınıf öğretmenleri tarafından verildi. Törende ayrıca okula maddi katkılarda bulunan Orhan İnegöl Köftecisi Sahibi Orhan Çelik, Kaplan İnşaat Malzemeleri Sahibi Salim Kaplan, Karamehmet Kuyumculuk Sahibi Sadık Gülerer ve Memişler Mobilya Sahibi Hüseyin Şahin’e, Belediye Başkan Yardımcısı Gülhan Şahin tarafından birer plaket takdim edildi. Okulun öğrencilerinden, Bursa’da düzenlenen Atatürk Koşusunda İl İkincisi olan Burak Sağdıç, Karate Yarışlarında dereceye giren Büşra Türkmen ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, İnegöl Belediyesi ile Kosova Satranç Spor Kulübü tarafından ortaklaşa organize edilen Satranç Yarışmalarında ayrı ayrı İlçe birinciliklerini elde eden Akın Rodoplu, Küçükçalık Tekstil A.Ş. Eşbaşkanı Yılmaz Küçükçalık tarafından birer çeyrek altınla ödüllendirildiler. Törenin ardından mezun olan 339 öğrenci bir anda keplerini havaya atarak mezuniyetlerini kutladılar. Tören, Revizyon Müzisyenleri Müzik Grubunun Pop-Rock tarzı parçalardan oluşan konserle sona erdi.


KÜÇÜKÇALIK ÖĞRENCİLERİNDEN İNGİLİZCE-TÜRKÇE TİYATRO OYUNU Nuh Mehmet Küçükçalık Anadolu Lisesi Yabancı Dil Kulübü tarafından, yıl sonu etkinlikleri kapsamında 'İnternational Love' isimli İngilizce-Türkçe tiyatro oyunu sergilendi. Önceki akşam okulun çok amaçlı salonunda sahnelenen tiyatro oyununu, Nuh Mehmet Küçükçalık Anadolu Lisesi Müdürü Müslim Serbest, müdür yardımcıları, öğretmenler ve öğrenci velileri beğeni ile izledi. Okulun öğrencileri Emre Çayır ve Esra Daşçı tarafından kaleme alınan, İngilizce öğretmenleri Serpil SARI, Nuray UYANIK ve Gülçin ESER tarafından hazırlanan 'İnternational Love' isimli İngilizce-Türkçe tiyatro oyununda kahkaha tufanı yaşandı. Köylü bir genç ile yabancı bir kızın aşklarının anlatıldığı komedi türü tiyatro oyununda 16 öğrenci görev aldı. İngilizce ve Türkçe karışık olarak oynanan oyunda, köylü genç ile yabancı uyruklu kızın ilk tanışmalarından evliliklerine kadar olan olayların komedi şeklinde anlatılması izleyenleri kahkaha boğdu. Oyunun sonunda Okul Müdürü Müslim Serbest, İngilizce öğretmenleri ve Yabancı dil kulübü öğrencilerine çiçek takdim etti. Müdür Müslim Serbest, eğitim öğretim yılının sonuna yaklaştığımız bu günlerde okulun bir etkinliğe daha imza attığını belirterek, "Yabancı dil kulübümüz geçen yıldan bu yana çok farklı etkinlikleri imza attılar. Bu akşamda İngilizce bir tiyatro gösterimi yaptılar. Çok güzel hazırlandılar. Sizlere güzel bir gece yaşattılar. İngilizce öğretmenleri ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum" dedi.


.


MAVİ KAPAKLARIN MUCİZESİ Nuh Mehmet Küçükçalık Anadolu Lisesi öğrencileri ve Beden Eğitimi Öğretmeni Yasemin TUNÇ’un katkılarıyla toplanan mavi kapakların elde edilen gelirle alınan tekerli sandalye Eğitim Uygulama ve İş okulunda okuyan bir öğrenciye umut oldu. Bu kampanyada emeği geçen herkese teşekkür ederiz.


5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜNDE ÖĞRENCİLERDEN TEMİZLİK İnegöl Belediyesi ve Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle Atatürk Anıt önü ve çevresinde, İlköğretim ve Ortaöğretim öğrencileri ile Belediye Temizlik İşleri Müdürlüğü çalışanları çöp topladı. Gerçekleşen etkinliğe Belediye Başkan Yardımcısı Gülhan Şahin, Milli Eğitim Müdürü Mehmet Baştürk, Şube Müdürü Özer Yılmaz, Belediye Temizlik İşleri Müdürü Ali Uzun, Belediye Veteriner Hekimi Mesut Karıman, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. “TÜM OKULLAR KENDİ BÖLGELERİNDE ÇEVRE DÜZENLEMESİ YAPIYOR” Bugün ilçedeki tüm okulların kendi bölgelerinde temizlik ve çevre düzenlemesi yaptıklarını ifade eden Milli Eğitim Müdürü Mehmet Baştürk, "İlçemizde tüm okullarımız, kendi bölgelerinde belediyemizin Temizlik İşleri Müdürlüğünün katkıları ile temizlik, çevre düzenlemesi yapıyorlar. Atıkları belli bir noktada topluyorlar. Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerimiz Atatürk Anıtı önü ve çevresinde, Nuh Mehmet Küçükçalık Anadolu Lisesi öğrencilerimiz de Kültürpark çevresinde temizliklerini yapacaklar.

“AMAÇ; İNSANLARA ÇEVRE BİLİNCİNİ AŞILAMAK” Belediye Başkan Yardımcısı Gülhan Şahin ise, 5 Haziran Dünya Çevre Gününde amaçlarının, çocuklarla sokakları temizlemek değil, insanlara çevre bilincini aşılamak olduğunu ifade etti. Konuşmaların ardından öğrenciler ve Belediye Temizlik İşleri çalışanları Atatürk Anıtı önü ve çevresi ile Kültürpark çevresindeki çöpleri tek tek topladılar.

“SAĞLIKLI BİR GÜN OLDU” Bütün okullarımız kendi bölgelerinde çöp toplayacaklar. Atalarımızın güzel bir sözü var, Herkes kendi evinin önünü temizlerse, bütün mahalle temiz olur. Biz de İnegölümüzün temiz olmasını istiyoruz. Öğrencilerimizin bu 2 saatlik katkısı ile bir şeyler yapabiliyorsak ne mutlu bize. Katkısı olanlara teşekkür ediyoruz. Belediyemiz gerekli araç gereç, torba ve eldivenleri verdi. Sağlıklı bir günümüz oldu. Temiz bir İnegöl, çevresi güzel bir İnegöl, insanlarıyla güzel hayat süren İnegölü hepimiz arzuluyoruz" dedi.


SOKAK BASKETBOLU TURNUVASI Liseler arası düzenlenen sokak basketbolu turnuvasında okulumuz öğrencilerinden oluşan iki takımımız ikincilik ve dördüncülük elde etmişlerdir. Başarılarından dolayı kendilerini kutlarız.


SINIFLAR ARASI MASA TENİSİ TURNUVASI Sınıflar arası düzenlenen masa tenisi turnuvasında öğrenciler arasında kıyasıya mücadeleler yaşandı. Turnuva sonunda öğrencilerimiz ödüllerini sınıf öğretmenlerinden aldılar. Kendilerini gösterdikleri başarıdan dolayı tebrik ederiz.


KROS BAŞARISI 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında liseler arasında Gençlik Kros Yarışları 14 liseden 60 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirildi. Yarışların ardından dereceye giren öğrencilere madalya ve kupaları takdim edildi. Düzenlenen yarışlarda kızlar ferdi sıralamada ilk üç Kız Meslek Lisesinden çıkarken; Arzu İper birinci, Canan Kılıç ikinci Tuğçe Ayaz ise üçüncü oldu. Kızlar takım sıralamasında ise birinci Kız Meslek Lisesi, ikinci Nene Hatun kız Meslek Lisesi ve üçüncü ise Nuh Mehmet Küçükçalık Anadolu Lisesi oldu. Erkeklerde ferdi sıralamada Yunus Emre Lisesinden Ferhat Argun, ikinci Anadolu İmam Hatip Lisesinden Gökhan Yılmaz ve üçüncü ise Yunus Emre Lisesinden Mehmet Erdoğan oldu. Erkekler takım sıralamasında ise; birinci İnegöl İmam Hatip Lisesi, ikinci Yunus Emre Lisesi ve üçüncü İnegöl Anadolu Lisesi. Sıralamanın belli olmasının ardından İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Baştürk, İlçe Spor Müdürü Osman Gümüş ve İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Tahsin Çetinkaya; dereceye giren öğrencilere madalya ve kupalarını takdim etti. Milli Eğitim Müdürü Mehmet Baştürk, düzenlenen kros yarışları ile ilgili yaptığı açıklamasında 23 Nisan Bayramında ilköğretim öğrencileri ile dolu dolu bir çocuk bayramı yapıldığını hatırlatarak; Mayıs ayında da gençlik bayramının yapılacağını söyledi. 19 Mayıs günü ilçe stadyumunda çok güzel bir bayram töreniyle Atatürk’ü anma ve Gençlik Spor Bayramı kutlamaları yapılacağını kaydeden Baştürk; “Bu çalışmalar içerisinde bu gün liseler arası kız ve erkek öğrencilerin katılımıyla kros yarışmaları yapıldı. Kros yarışmalarına katılarak dereceye giren öğrencilerimize ödüllerini vermek üzere buradayız. Çalışmalarımız sadece krosla kalmıyor, 19 Mayıs bayramı ile ilgili çeşitli etkinliklerle de haftayı süslemeye çalışıyoruz. Örneğin bu bayramla ilgili liseler arası kitap okuma yarışması düzenledik. Yine okullarımızda bayramla ilgili çeşitli programlar düzenlendiği gibi 3 aydan beri de bu bayrama öğrencilerimiz hazırlanmakta. Bu gün de stadyumda son bir prova yapılacak ve öğrencilerimiz bayrama hazır duruma gelecek. Bu yarışmaya katılan tüm öğrencilerimizi kutluyorum.” dedi.


HACİVAT KARAGÖZ GÖSTERİSİ

9 Mayıs 2011 günü gösterilen “Karagöz kibarlık öğreniyor” isimli oyun öğrenciler tarafından büyük beğeni kazandı. Öğrencilerin derslerde teorik olarak gördüğü Hacivat ve Karagöz, Volkan Derman ve Rehber Öğretmen Mehmet SARI’nın katkılarıyla sahnede tekrar hayat buldu.


ORTA OYUN GÖSTERİSİ 3 Haziran 2011 günü gösterilen oyun öğrenciler tarafından büyük beğeni kazandı. Volkan Derman ve Rehber Öğretmen Mehmet SARI’nın katkılarıyla sahnelenen oyun sırasında okulumuz öğretmenleri de nasibini aldı. Öğretmenlerimizin okuldaki davranışları abartılarak espirili bir şekilde anlatılınca salonda gülüşmeler eksik olmadı.


Dergi Biz 6.Sayı  

Nuh Mehmet Küçükçalık Anadolu Lisesi 2011 © Tüm hakları saklıdır.