Page 1

Google Chorme 9

Opera11

Safari 5

İnternet Explorer 9

Mozzilla Firefox 4

İnternet tarayıcıları biz fark etmesek de hayatımızı kolaylaştıran ve en çok kullandığımız uygulamalardır.Bir tarayıcıyı sadece hızıyla ölçemeyiz.Güvenli olması,kötü amaçlı yazılımlara karşı koruması, eklenti sayısının fazla olması gibi özellikler de tarayıcıları ayırt etmede önemli rol oynarlar.Aşağıdaki sekmelerden de anlaşılacağı üzere sizin için bütün tarayıcıları 3 farklı kaynaktan eş zamanlı olarak kendi ellerimizle test ettik.Bütün tarayıcıları Peacekeeper’da 3 kere,sunspider’da 2 kere,kraken’de 2 kere test ettik ve ortalamalarını aldık.Sonuçlar ileridekisayfalarda.

Günümüzde internet tarayıcıları arasındaki rekabet gittikçe artıyor.2010 yılında büyük bir gelişme sağlayan Google Chrome ,Microsoft’un geliştirdiği bilinçli yada bilinçsiz en çok kullanılan tarayıcı İnternet Explorer,Güvenli ve bazı kesimleri kendine sımsıkı bağlayan Firefox, Maalesef Türkçe dil desteği olmayan Safari ve hız konusunda iddaalı Opera bu sayımızda konuğumuz olacak.Tarayıcıları tek tek ele alacağız. Hız testleriyle yorumlarıyla karşılaştırma yapacağız.


İNTERNET EXPLORER 9 İE9 uzun bir zamanın ardından İE kullanıcılarını sevindirdi.Microsoft’un geliştirdiği tarayıcı geniş bir kullanıcı alanına sahip.Hatta bazı anketlerde en çok kullanılan tarayıcı olarakta görünsede bundaki en büyük pay satın aldığımız bilgisayarlarda İE yüklü olması.Gelin şimdi İE9 un bazı özelliklerine göz atalım.

KULLANICI ARAYÜZÜ:

Bir mekanizma ile onun kullanıcısı arasındaki etkileşime aracılık eden yüzeye, veya ortama arayüz denir. Açıkcası İE9 kullanıcı arayüzü bakımından gayet sınırlı bir tarayıcı.İE9 önceki sürümlerine nazaran sade bir tasarıma yer verirken,arayüzü kullanışsız kalmış.Elbette bazı araç çubukları ekleyerek daha işlevsel hale getirmek mümkün.

GÜVENLİK: İE güvenlik konusunda gayet iyi sayılabilir.Saldırgan sitelere veya ziyaret edilen sitelere gezinti sırasında adres çubuğundaki gösterimle dikkat çekiyor.İE9 da birçok güvenlik seçeneği var.Bu konuda İE9 iyi not almayı başardı.

HIZ: Tarayıcıların hızlarını test ederken iki farklı kaynaktan yararlandık.Birincisi: Peacekeeper.İkincisi ise sunspider.Şunuda belirtelim ki bu test sonuçları her sistemde farklı çıkacaktır.İE9 maalesef Peacekeeper tesetini geçemiyor.Daha doğrusu test başlamıyor.Ancak Sunspider testlerindeki başarısı: 609.9ms kadar.Yani sadece Safari’yi geride bırakabildi.Bu testde sayfa yüklenme hzını gösteriyor (milisaniye cinsinden).Bu nedenle hangi tarayıcının sayısı daha az ise o daha hızlı demektir.Kraken testlerinde ise açık ara farkla sonuncu oldu. EKLENTİLER VE KÜÇÜK UYGULAMALAR: İE9 üzerinde arama motorlarına ait araç kutularını kullanabiliyorsunuz.İE9 daki “Hızlandırıcılar” özelliği de eklentlenti özelliklerinden birisi.Hızlandırıcılar özelliği sayesinde takip etmek istediğiniz sayfalara ait birtakım bilgileri ilgili sayfayı ziyaret etmeden takip edebiliyorsunuz.Örneğin herhangi bir forumdaki hızlandırıcı özelliği sayesinde takip etmek istediğiniz başlığı sayfayı ziyaret etmeden takip edebiliyorsunuz.


GOOGLE CHROME 12 Beta Şüphesiz geçtiğimiz yılın en çok yol kat eden tarayıcısı Chrome oldu.Google’ın başarılı tarayıcısı kullanıcıların gönlünü fethetmeye devam edecek anlaşılan.Çünkü Chrome hızla çalışmalarına devam ediyor.Ve bazılarına göre en başarılı internet tarayıcısı konumunda.

KULLANICI ARAYÜZÜ: Kullanıcı arayüzü konusunda sade bir tasarım tercih eden chrome ana penceresinde temel işlevler için kullanılan butonlar bulunuyor.Sekme,adres çubuğu, ger/ileri/yenile butonları ve bazı menüleri açmada kullanılabilecek liste yer alıyor.Bu sayede tarayıcının büyük bölümünde web gezintisinde görüntülediğiniz ekran bulunuyor.Genel olarak bakıldığı zaman Chrome hızlı,sade ve esnek bir tarayıcı olarak karşımıza çıkıyor.İsterseniz Chrom’un tema seçeneklerinden tarayıcınızın temasını zevkinize göre değiştirebilirsiniz. GÜVENLİK: Google’ın web güvenliğine getirdiği yeni yaklaşım “sandbox” sayesinde ziyaret ettiğiniz sayfaların köyü amaçlı olduğunu görebilirsiniz.Sandbox Chrome’u daha da kullanılır yapıyor. HIZ: Chrome gerçekten yaptığımız testler sonucunda iyi bir performans göstermeyi başardı. Peacekeeper testlerimiz sonucunda 3542 puanla 2. oldu. Sunspider testlerimizde 460 ile yine 2. oldu ve Kraken testlerimizde ise 47328 puanla yine 2. oldu.Şunuda belirtelim ki Peacekeeper testlerinde puanı çok ise performans iyidir.Ancak kraken ve sunspider testlerinde bize sayfa yükleme hızını verdiği için az olması daha iyidir. EKLENTİLER VE KÜÇÜK UYGULAMALAR:

Geçen yıl tanıttığı eklenti özelliğinden dolayı google kendi eklenti kütüphanesini oluşturdu.Araç kutusu ikonlarından bildirimlere kadar birçok farklı konuda eklentinin bulunduğu kütüphane oldukça geniş.


MOZZİLLA FİREFOX 4

M

ozilla’nın efsane tarayıcısı Firefox günümüzde en çok kullanılan internet taryıcıları arasında.Birçok fanatik yaratmış olan Mozilla bu başarısını sürdürecek gibi görünüyor.Bazı anketlerde Firefox en çok kullanılan tarayıcı çıkarken bazılarında ise gerilerde yer alıyor.Ama Firefox yinede internet dünyasında başarılı bir tarayıcı olarak yerini alıyor.

KULLANICI ARAYÜZÜ:

Firefox eski sürümleriyle kullanıcı arayüzü kavramında biraz geri kalmışdı.Ancak bu sürümle gelen tasarım biraz daha farklı.Özellikle Firefox’un her biri birbirinden şık birçok teması bulunyuyor.Bunlardan istediğinizi seçip tarayıcınızı tek düzinelikten kurtarmış oluyorsunuz.Firefox bu konuda rakiplerinden 1 adım ilerde görünüyor.Ayrıca sol üst taraftaki turuncu araçlar çubuğuda bir o kadar işlevsel ve estetik.Eklentilerden web geçmişine kadar bir çok özellik barındırıyor. Firefox bu konuda tam puan alıyor. GÜVENLİK: Testimiz sırasında Firefox, güvenlikle ilgili uyarılarıyla ön plana çıktı.Otomatik güncelleştirme konusunda bildirim göstermesi, eklentilerin güncelleştirilmesiyle ilgili uyarılar vermesi Firefox’un bu konudaki hassasiyetini ve güncellemelerin güvenlikle ilgili getirilerin üzerinde durduğunu gösteriyor.Firefox’un güvenlikle ilgili bir diğer özelliğide adres satırındaki kimlik bilgisi satırı.Bu kutucuk sayesinde ziyaret ettiğiniz sayfalar hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz.

HIZ: Firefox hız konusunda çoğu zaman rakiplerinden geri kalsada son sürümde hız konusunda biraz daha gelişmiş görünüyor.Firefox yaptığımız testlerde ise başarısı şöyle.Peacekeeper testlerinde maalesef Safari’ ninde arkasında kalarak 2095 puanla sonuncu oldu.(İ.E bu teste katılamamıştı.) Sunspider testlerinde ise 748 puanla İ.E ve Safari’nin önünde yar alıyor.Kraken testlerine geldiğimiz zaman ise Firefox beklenmedik bir performansla 1. Olmayı başarıyor. EKLENTİLER VE KÜÇÜK UYGULAMALAR: Eklenti desteği konusunda hemen hemen tarayıcılar yol kat etmiş olsada Firefox bu konuda hala açık ara önde.Büyük eklenti kütüphanesi ve yapılandırılmış eklenti desteğiyle Firefox’u adeta yeniden yaratabilirsiniz.


OPERA 11

O

pera gerçekten gerek sadeliğiyle gerekse hızıyla tercih edilebilecek tarayıcılar arasında görünüyor.Opera lafta değil icraatta hızlı bir tarayıcı olarak kullanıcıları kendine bağlıyor.Çok kullanıcısı olmasa da kısa zamanda kullanıcı sayısının artacağına şüphe yok.Şimdi opera’nın özelliklerine göz atalım. KULLANICI ARAYÜZÜ: Operanın menüleri tek bir açılır liste olarak yerleştirilmiş.Arayüz konusunda farklı bir yaklaşım denemek isteyen Opera’ nın farklılığının dışında oldukça sade bir tasarımı olduğunu fark ediyorsunuz.Tasarım estetiği sayesinde Opera sprunsuz ve etkileyici arayüz ile kullanıcılara farklı işlevsellikler sunuyor.Opera üzerinden e-postalarınızı takip edebilir cevap dahi yazabilirsiniz. GÜVENLİK: Opera adres satırında renkli kodlama denilen bir sistem kullanıyor.Bu sistem sayesinde ziyaret ettiğiniz veb sayfasında hangi adreslerin şifrelenmiş olduğunu veya şüpheli olarak işaretlendğini görebiliyorsunuz. HIZ: Opera 11 sürümüyle hız konusunda en büyük rakibi Chrom’u şaşırılacak şekilde geride bıraktı.Opera 11 şu anda en hızlı tarayıcı ünvanını elinde tutuyor.Testlerimizin 2 tanesine 1. Liği alan Opera Kraken testlerinde 2. Oldu.Buda gösteriyorki Opera 11 gerçekten çok hızlı.Ayrıca Opera Turbo özelliğiyle yavaş internet bağlantınız varsa hızını arttırabiliyorsunuz. EKLENTİLER VE KÜÇÜK UYGULAMALAR: Opera widget yaklaşımıyla tarayıcı eklentisi konusunda bambaşka ir duruşa sahip.Opera widgetlerin tarayıcı kapalı olduğu zamanlardada kullanabilmeniz mümkün.Bu sayede tarayıcınızın işlevselliğinin biraz daha arttığını görebilirsiniz.


SAFARİ 5 Safari Apple firmasının ürettiği ve ürünlerinde kullanarak popülerleştirdiği bir tarayıcı.Türkçe desteği bulunmaması en büyük ve çok önemli eksiği.Safari reader özelliği sayesinde kullanılabilirliğini bir kat daha arttırıyor.Safari reader sayesinde herhangi bir metni etrafındaki reklamlar olmadan sade bir şekilde görebiliyorsunuz. KULLANICI ARAYÜZÜ: Sfari temel tarayıcı özelliklerini biraz farklı şeklide arayüze yansıtmış bulunuyor.Örneğin adres satırının sayfa yükleme satırı ile birlikte olması,tarayıcı ana sayfasının en sık ziyaret edilen sayfaların önizlemesinden oluşması ve yer imi yöneticisinin daha farklı olmasıSafari 5’in arayüzle ilgili alışılmadık özellikleri olarak ön plana çıkıyor. GÜVENLİK: Safarinin gezinti gizliliği ,reset özelliği ve saldırgan sitelere karşı koruma gibi sıradan özellikleri bulunuyor.Çerez saklamayla ilgili gelişmiş özellikleri ile farkını ortaya koymuş oluyor. HIZ: Safari bazı kullanıcılar göre en hızlı tarayıcı olmasına rağmen sistemden sisteme farklılık gösterdiği için testlerimizde iyi bir performans gösteremedi.Peacekeeper testlerinde Chrome ve Opera’nın ardından 3. Oldu.Ancak Sunspider testlerinde İ.E’ında arkasında kalarak sonuncu oldu.Kraken testlerinde ise İ.E’ı geçmeyi başaran safari yinede yeterli bir hıza ulaşabilmiş bulunmuyor. EKLENTİLER VE KÜÇÜK UYGULAMALAR: Eklenti özelliğiyle yeni tanışan Safari 5 için testimizi yaptığımız sırada eklenti sayısı oldukça sınırlı idi.Bu konuda Safari kullanıcılarının beklentisi ise ilerleyen günlerde Apple’ın kendi eklenti kütüphanesini oluşturması yönünde.


GENEL HIZ TESTLERİ SONUÇLARI: Öncelikle şunu da söylemeliyiz ki bu test sonuçları herkesin kendi bilgisayar sistemine göre,internet bağlantısının hızına göre değişebilir.Ancak bu sonuçları referans alabiliriz.Çünkü bu sonuçlar 2-3 testin ortalamasıdır.En azından bir fikir verebilir.

Peacekeeper 4000 3500 3000 2500 2000

Peacekeeper

1500 1000 500 0 Opera

Chrome

Firefox

Safari

İ.Explorer

http://clients.futuremark.com/peacekeeper/index.action adresinden ulaşabileceğiniz Peacekeeper’da Puanı çok olan tarayıcının sayfa yükleme hızı daha iyidir.İ.E maalesef bu testi geçemiyor.

Sunspider İ.Explorer Safari Firefox Sunspider Chrome Opera 0

200

400

600

800

1000

http://www2.webkit.org/perf/sunspider/sunspider.html adresinden erişebileceğiniz Sunspider’da çıkan sonuç tarayıcıların sayfa yükleme hızıdır.Bu nedenle hangi tarayıcının puanı azsa o daha iyidir.


Kraken İ.Explorer

Safari

Firefox Kraken Chrome

Opera 0

20000

40000

60000

80000

100000

120000

140000

http://krakenbenchmark.mozilla.org/ adresinden ulaşabileceğiniz java script testinde de puanı en az olan sayfaları daha hızlı yüklemektedir.Bu testte İ.E gerçekten çok kötü bir sonuç sergiledi.Ama sürpriz olarak Firefox çok iyiperformans gösterdi. PEKİ AMA HANGİ TARAYICI:

Genel olarak baktığımız zaman daha önceki sürümüne göre hızında belirgin artışı sağlamış olan Opera kullanabileceğiniz bir tarayıcıdır.Ancak Google Chrome’da kullanmaya değer ve gerek hızı olsun gerekse diğer özellikleri olsun iyi bir tarayıcı.Size tavsiyemiz bu iki tarayıcıdır.Fakat alternatif olarak Mozilla Firefox’uda gösterebiliriz.Eklenti desteği gerçekten iyi olan Firefox zaten kullanıcılarını kendine bağlamış durumda. YAZAN: MUSTAFA SALİH OĞUZ

www.mso-tech.blogspot.com Bizi Takip Etmeye Devam Edin…

populer_tarayicilarin_karsilastirmalari  

internet tarayicilari

populer_tarayicilarin_karsilastirmalari  

internet tarayicilari

Advertisement