Page 1

ALHAMDULILLAH RAP ELHAMDULILLAH ISTANBUL’DA

RAP İSTANBUL’DA TYSON AMIR BARAKA BLUE ANAS CANON AMMAR114 SERKAN114 SAYFOUDIN114

SAYFOUDIN 114 MERVE İÇİN SÖYLEDİ AMMAR 114 YENİ PARÇASINI YAYINLADI SERKAN 114 RÜZGAR GİBİ!


2

Müslüman Rap

ALHAMDULİLLAH ALHAMDULİLLAH RAP RAP

İSTANBUL’DA

İnsani Yardım Vakfı (İHH) 17 Ekim 2009 Cumartesi Akşamı İstanbul Sütlüce’de “4. Uluslararası Yetim Buluşması” etkinliğini gerçekleştirdi. Etkinlik pekte alışık olmadığımız türden bir zenginliği de bünyesinde barındırıyordu. Native Deen’den sonra iki Müslüman rap topluluğu bu etkinliklikte sahne aldı. Remarkable Current ve Team 114...


Müslüman Rap değişiyordu. (Türkçe çeviri ve konser klibi için facebook sayfamızı ziyaret edin) Nihayetinde grup 3 şarkılık kısa konserini sevgi gösterileri arasında bitirdi. Liebe schwester/Sevgili bacim

Önce sahneye Almanya’dan Ammar 114 , Serkan 114 ve Sayfoudin 114 çıktı. İlk şarkıyı dinlediğinde salonda büyük bir tepki yoktu. Ancak ikinci şarkının Türkçe sözleri ekrana yansıtıldığında salon büyük bir çoşkuyla şarkıya eşlik ediyor ve ritm tutuyordu. Nihayetinde şarkı bittiğinde alkışlar yağıyordu. Ancak grup üçüncü şarkıları Liebe schwester/Sevgili bacim ile salonda büyük beğeni topladı. Ekrana düşen kelimelerle salondaki seyircinin temposu

Umudunu kaybetme, umudunu kaybetme kardeşim. Bu satırlar senin için. Güzelliğini örtüyorsun, kimseye göstermiyorsun. Ve bunu Allah ve Kuran sevgisi için yapıyorsun. Ne kadar zor olursa olsun, umudunu ve inancını hiç kaybetme. Allah senin yanında, en Kötü zamanında bile! Kardeşim sevgili kardeşim! Hiç bir zaman vazgeçme. Bildiğin gibi ne olursa olsun, sevgili kardeşim. Allah seni güçlendirecek! O hep senin yanında. Görmüyorlar mı? Nasıl haksızlık yürütüyorlar? Önyargılarıyla sadece dış görünüşe bakıyorlar. Eskiden Yahudilere veya Zencilere ön yargıyla bakıyorlardı. Bugün biz Müslümanları hedef tuttular. Bazen soruyorum kendime, Neden hep aynı yerde dönüyoruz? Dış görünüşün gerçekten O kadar Mühim mi? Kıyafetin ve giydiğin O kadar önemli mi? Neyi değiştirir? Yahudi, Müslüman yada Hristyan olman? Karakterin ve İnsanlara olan davranışın önemli! Yalnız başına örttüğün kumaş değil Bırak konuşan konuşsun. (Nakarat) Sen geleceğimizin toplumusun, Evlatlarımızın annesisin. Kalbindeki sıcaklık her kışı yitirir. En büyük fırtına içindeki hisleri yıkamaz.

3

KONSER SANATÇILARI Tyson Amir, ABD-San Francisco’da dünyaya gelmiştir. Anne ve babası Amerikan sivil haklar hareketinin aktif üyelerindendi. Malcolm X’ten etkilenen Tyson, ilk gençlik yıllarında Müslüman olmuştur. Müslüman olduktan sonra değerli âlimlerden Arapça ve İslami ilimler eğitimi alan Tyson, pek çok İslam ülkesine ziyaretlerde bulunmuştur. Müzisyen ve yazar olan Tyson, eğitim bilimleri alanında yüksek lisans yapmıştır. Tyson halen San Francisco Cezaevi İdaresi bünyesinde eğitimci olarak görev yapmaktadır. Baraka Blue, ABD-Washington’da dünyaya gelmiştir. Malcolm X ve Mevlana Celaleddin Rumi’nin öğretilerinden etkilenen Baraka, İslam’la 15 yaşlarında tanışmıştır. Müslüman olduktan sonra pek çok İslam ülkesine ziyarette bulunan Baraka Yemen ve Mısır’da eğitim görmüştür. Üniversitede Ortadoğu üzerine eğitim alan Baraka, evsizlere hizmet veren bakımevlerinde danışman olarak görev yapmıştır. Hâlen Amerikan İslam Okulu’nda eğitimci olarak çalışmaktadır.

Tyson Amir

Baraka Blue

Anas Canon

Anas Canon Be Like Muhammad adı ile de tanınan söz yazarı, besteci, dj ve prodüktör. Çalışmalarını Remarkable Current içinde sürdürüyor. Bir çok ünlü rap sanatçısıyla çalışmaları mevcuttur. Ammar 114 10 Eylül 1979’da Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da doğan Ammar 114 (Milkias Kebede), 1984 yılından bu yana Almanya’da yaşamaktadır. Ailesi Hristiyan olan Ammar 114, müzik kariyerine 1995’te bir hip-hop grubuna katılarak başlar. Bu yıllarda İslam’a ilgi duyan Ammar 114, 90’lı yılların sonunda İslam’ı kabul eder. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Ammar 114

Serkan114

Serkan 114 Müsizyen bir ailede büyüdü. 1996’da rap müzikle ilgilenmeye başladı. 1998-2000 arasında farklı sanatçılarla çalıştı. Sayfoudin 114 1991’den beri müziğin içinde olan Sayfoudin güncel konuları çekinmeden şarkılarında konu edinir.

Seyfoudin114


2

Müslüman Rap

remarkable current

in istanbul

Remarkable Current üç sanatçısıyla konsere iştirak ediyordu. Anas Canon mixerin başında Baraka Blue ve Tyson Amir mikrofonun başında sahneye çıktılar. İlk şarkıyı Baraka Blue okuduktan sonra Tyson Amir “One World” isimli parçasını okudu. Ümmetin birliği ve Tevhid’i anlatan parçanın ardından ikili muhteşen bir düetle “Mekke ve Medine” isimli parçasını okudu. Salon Remarkable Current sanatçılarını ilgiyle dinledi. Tüm sanatçılar konser sonunda Ömer Karaoğlu’nun parçasına eşlik ettiler. Konserler Kayseri ve Konya’da devam etti. Serkan 114 diğer sanatçılarında katılımıyla “Rüzgar gibi” parçasını seslendirdi. Müslüman Rap olarak etkinliği yakından takip ettik. Bu arada snatçılar TVnet, Kudüs TV gibi çeşitli TV kanallarında ve Özel FM’de Nurdal Durmuş ve ART FM’de İlknur Bora sanatçılarla söyleşiler yaptılar.


Müslüman Rap Sütlüce’de ki kongre merkezi tıklım tıklım doluydu. Yetim etkinliğine fevkalade bir ilgi vardı. Sanatçıları konser sonrası görme fırsatı bulduk. Bir iki de fotograf çektirdik. Hatta kulise girdik. Anas, bize bir albümünü hediye etti. Remarkable Current sanatçıları çok sempatikler fotograf çektirirken işaret parmaklarını havaya kaldırıp, keimeyi tevhid getiriyorlar. Kısa süren sohbetimiz çok hoş geçti.

5


Sayfoudin 114 Merve için söyledi...

Müslüman Rap FA C E B O O K

Canım ablacım ve kardeşim, maalesef hiç bir zaman görüşemedik. Hiç bir zaman beraber namaz kılamadık. Senden maalesef hiç birşey bilmiyordum ve duymamıştım, gün geldi ve gazetede okudum: “Mahkemede ölüm”.... Okumaya başladım. Evli ve çocuğun olduğunu öğrendim. Diğer cümlede şok geçirdim. Hamile olduğunu okudum. Merağımda...n, her kelimeyi yutum, ve anladım- suikastçinin seni neden öldürdüğünü. 18 bıcak darbesi 30 saniyede, heryerde kan. 18 bıçak darbesi ve bu sadece bir başörtü yüzünden. Anlayamadım - çünkü islam dininde bizim kardeşimizsin. Kalbim hala sızlıyor kendime soruyorum ki: Böyle birşey bu ülkede nasıl olabilir? Herkesin aydın ve modern olduğu! Eşitlik ve insanlık onuru cok yüksek olan bir ülkede! Bu ülkede herkes özgürlüğünü yaşıyabilir sanıyorduk. Her ne olursa olsun: homoseksüel, punk veya rahibe. Bu ülkenin tarihinde,nefret insanları nasıl yönlendirebildiğini gördük Bu memleket yine de hiç birşey anlamayıp birşey yapmayacak mı? Niye? Başörtüsünden rahatsız olduğunuz için mi? Batı dünyası bu manzaradan rahatsız olduğu icin mi? Niye? İslam sizin özgürlüğünüzü mü yıkıyor ? Onun için mi bize karşısınız? Devlet hala yanlıs

hareket ediyor diye Anti İslam kampanyasi Almanya’da bir ölüm daha başardı. 18 bıçak darbesi 30 saniyede, heryerde kan. 18 bıçak darbesi ve bu sadece bir başörtüsü icin. Haberlerin tüm önyargılarla dolu. Medyayı dolduruyorlar. Müslüman kadınların hakları yokmuş, kendi düşüncesini söyleyemiyormuş diye. Babaları başörtüsüne zorluyormuş. Kardeşimiz Marwa için, Kocasının üzüntüsü için, ve çocuğun sevgisi için hiç mi yer yok ? Başbakanımız nerdesiniz? Zirve toplantısında Mısır başbakanıyla bu konuyu konuşuyorsunuz. Siz ama dikkatinizi bize burda vermeniz gerekiyor. Bu böyle nasıl devam edecek? Bu ülkede Camiler yandı. Marwa gibi kadınlar, kizlar hep islamist (fundamentalist), terörist veya fahişe gibi biliniyorlar. Suikastçi söylüyor: “Senin yaşamaya hakkın yok”. Sayın Bayan Merkel, ırkcılığın sizin için hala önemi yok mu? 18 bıçak darbesi 30 saniyede, heryerde kan. 18 bıçak darbesi ve bu sadece başörtüsü için. Her zaman bu cümle gözlerimin önünde. 18 bıçak darbesi 30 saniyede, heryerde kan. 18 bıçak darbesi ve bu sadece başörtüsü için. Eğer biri anlamsızlık ne olduğunu sorarsa, benim yanıtım: 18 bıçak darbesi 30 saniyede, heryerde kan. 18 bıçak darbesi ve bu sadece bir başörtü için.

Müslüman Rap Online Dergi Kasım 2009  
Müslüman Rap Online Dergi Kasım 2009  

Müslüman Rap Kasım 2009 sayı 1

Advertisement